ALGEMEEN OVERZICHT. A MAANDAG 4 JANUARI 1952 TSJINGTSAO BEZET. GODSDIENSTHAAT IN SPANJE. HARD TEGEN HARD. WELVAART OF CHAOS? treviranus over intern. SAMENWERKING, DE JAPANSCHE VOORHOEDE BINNENGERUKT. generaal PAU f. Zullen de Chineezen zich te weer stellen DE RADIO-STORING. COMMUNISTISCH ARSENAL ONTDEKT. DE VERMOEDELIJKE DADERS GEVAT. VAN MENSCH TOT WRAK FINLANDS REFERENDUM. Voor opheffing van het alcoholverbod. STAKING TE LONDEN. GOUDADER IN JOHANNESBURG. Mariabeeld vernield. Kruisen met dynamiet opgeblazen. AANVAL OP EEN KERK EN PASTORIE. SYLVESTERAVOND EN DE LANGVINGERS Een drietal beroovingen STAKINGSBEWEGING IN HET WURMGEBIED. INDIE'S STRIJD EN BRITTANNIE'S AFWEER. De correspondentie tusschen Gandhi en den onderkoning. GHANDI GEARRESTEERD. DE ANTI-ITALIAANSCHE AANSLAGEN IN AMERIKA. 1""1 Giuseppa Motta 29 Dec. vierde Zwitser land's minister van buitenlandsche zaken Giuseppe Motta zijn zestigsten verjaardag. Het was z'n derde feest dag in de zelfde maand: op 14 December moclit hij den dag herdenken, waarop hij twintig jaren geleden voor het eerst tot lid der Zwitsersche regeering gekozen werd; op 17 December viel hem de zeldzame onder scheiding te beurt, die vóór hem nog slechts aan vier staatslieden gegeven was, om ten vierden male tot president van Zwitserland verkozen te worden; en op 29 December, was het een meer private feestdag, zijn zestig ste verjaardag. Motta kan ervan verzekerd zijn, dat niet alleen duizenden Zwitsers, doch ook zeer velen uit andere landen, die op inter nationaal terrein hem ontmoet hebben, de beste wenscben voor een nog langdurige voort zetting dezer jubilea-reeks uiten. Giuseppe Motta heeft zijn eerste veertig levensjaren vrijwel geheel en al in het kan ton Tessin, waar hij ook geboren werd, door gebracht. Een uitzondering vormden de wei nige studentenjaren te Heidelberg, waar hij op nog niet 22-jarigen leeftijd tot doctor in de rechtswetenschap promoveerde en daarbij het predicaat „summa cum laude" verkreeg. De jeugdige meester in de rechten keerde hierna naar zijn geboortekanton terug, waar hij wel dra een der leiders der kantonale katholieke partij werd. De partijstrijd tusschen de Katho lieken en vrijzinnigen was in die dagen daar zeer hevig en menigmaal was ook Motta tot scherpe polemiek tegen zijn vrijzinnige tegen standers gedwongen. Doch de groote eigen schap, die zijn optreden later in de Zwitser sche regeering en te Genève in de volken- bondsvergadering voortdurend kenmerkte, zijn innig streven naar verzachting der tegenste - lingen en naar het bereiken van een verzoe nende oplossing, ontbrak Motta ook in zijn politieke jeugdjaren niet en zoo onderscheid de hij zich reeds in de 90er jaren door een streven, om hetgeen de Italiaansch-Zwitsers vereenigde boven hetgeen hen verdeelde te plaatsen. Toen Motta dan ook op nog slechts 27-jari- gen leeftijd, in 1899, als Katholiek candidaat tot lid van het Zwitsersche parlement geko zen werd, was hij stellig onder de Tessinee- sclie volksvertegenwoordigers degene, die het meest het vertrouwen van zijn gansche kan ton genoot. In de enkele weken per jaar, waar hit de zittingsperioden der kamer toen nog' P'eegden te bestaan, heeft het jongste kamer lid de groote verwachtingen, die men van hem koesterde, niet beschaamd. Twaalf jaren bleet Motta kamerlid en in dien tijd had hij zich een steeds grooteren naam weten te ver overen door zijn buitengewone gaven van het verstand, door zijn medesleepende welspre kendheid, door zijn innemendheid en beschei denheid en door zijn hartstochtelijk verlangen, om Diiitsch-Zwitsers, Fransch-Zwitsers en Italiaansch-Zwitsers zich boven alles „Zwit sers zonder verdere aanduiding te doen ge voelen. De omstandigheid, dat Italiaansch de moedertaal van Motta was, dat hij reeds in zijn kinderjaren het Fransch als tweede taal volkomen geleerd had en dat zijn studenten tijd te Heidelberg hem ook met de derde taal van zijn vaderland volkomen vertrouwd had gemaakt, heeft Motta's verzoenende taak ih het parlement belangrijk vergemakkelijkt en hem in staat gesteld ertoe bij te dragen, dat Fransch-Zwitsers en Duitsch-Zwitsers elkan der beter leerden begrijpen. Het verwekte dan ook algemeene Instem ming, dat Motta in December 1911, dus op 39-jarigen leeftijd, door de Katholieke kamer fractie als de opvolger van den oven-leden Ka tholieken minister Schobinger, uit Luzern, werd aangewezen voor het -lidmaatschap der Zwitsersche regeering, die toen voor het ove- rige nog uitsluitend uit vertegenwoordigers dei in dje jaren n0g almachtige vrijzinnige partij bestond. Op 14 December 1911 werd Motta tot minister gekozen en daarna heeft hij zich nog zevenmaal bij den aanvang eener nieuwe wetgevende periode aan een parlemen- V en?.mi"g moeten onderwerpen, zonder ai erkiezing tot eenig onderwerp y JiT Z 15 Semaakt- Alleen heeft de hard- IrL TXTJ Van om de sovjet- trekkinc-en"11611 en daariuede diploma- tieke betrekkingen aan te knoopen, bij de laat- ste verkiezingen ten gevolge gehad dat de socialistische kamern. haarSgtemd' 0dp Motta wilde uitbrengen en „blanco" stemde waardoor zijn ste™®enaantal i„ den laatsten tijd niet meer zoo groot lg aIg voorheen Motta is als lid der Zwitsersche regeering begonnen met het aanvaar<len van het mi nisterschap van financien en heeft danig de zorgelijke oorlogsjaren staan. Toen tegen het einde van 1910 J uister van buitenlandsche e J"1' echter om gezondheidsredenen zi1n moest nemen, overwerkt door de'grobte ?nS spanning, die noodig w-as geweest, om hot Zwitsersche parlement ertoe te bewegen Zwit- serland's toetreden tot den volkenbond goed te keuren, en een frisscke kracht noodig ®as om den nog veel zwaarderen r®^rendumstrijd ten gunste van de aansluiting ij den volken bond te leiden en te bezielen, wisselde Motta van parlement en ging bij van financiën naar buitenlandsche zaken over, Niemand haa beter dan Motta, met diens onwankelbaar vertrou- wen in de toekomst der menscbheid en zj-n geloof in de volkenbondsgedachte, dezen strijd ter overwinning kunnen voeren. De 16e Mei 1920, toen het Zwitsersche volk tot de toetre ding tot den volkenbond besloot, was een triomf voor Motta en bracht een veelbelovend begin voor zijn toekomstige werkzaam ieid als leider der Zwitsersche internationale P0'ltiek. Twaalf jaren heeft Motta thans aan het hoofd van het departement van buitenlandsche zaken gestaan en als zoodanig ook aan alle volkenbondsvergaderingen deelgenomen- Men zou zijn werkzaamheden dus kunnen spütsen In arbeid te Bern en arbeid te Genève. V at Bern betreft, hier waren het vooral de groote naburen Frankrijk en Italië, die M°tta verschillende moeilijke dagen bezorgd hebben, -let Frankrijk bestaat nu reeds sinds 1919 bet ®kende geschil over de vrije zónes bij Ge' cv®' Door de krachtige wijze, waarop Mot'a aangelegenheid het thans ook door ie. aagsche internationale gerechtshof er kent e reehtsatandpunt tegenover het machtige v verdedigd heeft, beeft de Zwitser- sche s - sman ook au(jerell kleineren sta ten 8C een dienst voor de toekomst be wezen. Ook tegenover Italië heeft Motta de Zwit sersche 1'jn steeds doeltreffend weten te handhaven iedere inmenging van Italië met Zwitserland s vreemdelingenpolitiek van de hand gewez ndanks de ergernis, die de Italiaansche 1 seering menigmaal over de vrij. beid gevoel ee die ook anti-fascisten, mits zij zich aan de Zwitsersche wet houden, in dit land geme en, is Motta daarbij bovendien erin geslaagd de vriendschappelijke betrekkin, gen tusschen Zwitserland en Italië tijdens Mussolini's bewind eerder nog te versterken dan te verzwakken. Minder vriendschappelijk la de verhouding tusschen de Zwitsersche regeering ea die vaa sovjet.Ruslaad. Oa- - danks alle verzoeningsgezindheid en alle verlangen, om het standpunt van tegenstan ders te eerbiedigen, heeft Motta steeds gewei gerd de sovjet-regeering te erkennen. De gods dienstvervolgingen, waaraan de sovjet-autori teiten zich hebben schuldig gemaakt, he-bbeD voor een groot deel tot Motta's scherpe hou ding tegen sovjet-Rusland bijgedragen. Motta is te Bern ook de man geweest, die in heel sterke mate tot de ontwikkeling der internationale rechtspraak heeft bijgedragen door met bijna alle staten verzoenings- en arbitrageverdragen met de ruimst mogelijke arbitrageverplichtingen te sluiten. Geheel in overeenstemming met deze consequent te Bern gevoerde politiek was Motta's optreden te Ge- nève, waar bij in de eerste jaren van den volkenbond, toen de groote mogendheden nog niet bereid waren tot het facultatieve proto col van art. 36 van het Haagsche interna tionale gerechtshof toe te treden, ieder jaar stelselmatig den grooten mogendheden deze móreele verplichting in herinnering bracht In deze kwestie heeft Motta even belangrijk tot het thans bereikte succes der goede zaak bijgedragen, als het ook aan hem te danken is, dat de noodzakelijkheid van de universali teit van den volkenbond en in het bijzonder van Duitsc.hlands t-oetreding van de eerste volkenbondsvergadering af den toen nog zich daartegen verzettenden gedelegeerden der overwinnaarsstaten onder de oogeu werd ge- bracht. Motta heeft verschillende malen te Genève blijk gegeven van den noodigen moed te be zitten ook minder aangenaam klinkende waar heden den gedelegeerden te verkondigen. Doch aan den anderen kant is Motta ook herhaal deüjk de man geweest, die door zijn taktvol verzoenend optreden in delicate strijdvragen een bevredigende oplossing wist tot stand te brengen. Meer en meer is het in de laatste jaren gewoonte geworden Motta het voorzit- terschap van moeilijke commissies op te dra gen, waarbij hij door zijn heldere, nauwgezet rechtvaardig geformuleerde en het vereenigen. de zoekende overzichten van den stand der meeningen aan het einde van een discussie, zich onderscheidde. Zoo is hij o.a. geweest de voorzitter der commissie voor de reorgnnisa- tie van den volkenbondsraad in 1926, toen de toetreding van Duitschland zulke kritieke da gen in verband met de samenstelling van den raad veroorzaakte; ook leidde hij dit jaar tij dens de afwezigheid van Briand de bijeenkom, sten der Europeesche commissie, terwijl hij voorts als rapporteur der zesde commissie der volkenbondsvergadering in 1930 over de be scherming der nationale minderheden een meesterstuk van diplomatie en tevens gerech. tigheidszin volbracht heeft. Motta was voorzitter der volkenbondsver. gadering van 1924, de vergadering, die in een stemming van onvergetelijke geestdrift het beroemde protocol ontwierp en aannam, dat de wereld bet tijdperk van heerschappij van het internationale recht, van veiligheidswaar. horgen en van ontwapening reeds voor de naaste toekomst beloofde. Had iemand beter dan de voor grootsche toekoms-tidealen zoo ontvankelijke Motta aan het hoofd van deze volkenbondsvergadering kunnen staan? Doch Motta's vertrouwen in de uiteindelijke over winning van edele humanitaire gedachten laat hem ook in moeilijke tijden niet in den steek. Zoo zullen wij den nieuwen president van Zwitserland (1915, 1920 en 1927 waren de jaren van zijn vorige presidentschappen) in Februa ri weder naar de volkenbondsstad zien komen, om als leider der Zwitsersche delegatie aan de met zooveel bezorgdheid tegemoet geziene ontwapeningsconferentie deel te nemen en daar met onwankelbaar optimisme zijn ver- zoenenden invloed op alle delegaties aan te wenden, opdat eindelijk de maanwoorden der Pausen, van Leo XIII af tot Pius XI toe, over de noodzakelijkheid van een internationale bewapeningsvermindering een begin van ver- vulling zullen krijgen. BERLIJN, 2 Januari. (W. B.). Rijksminister Treviranus heeft aan verschillende Noorsche bladen op een Nieuwjaarsrondvraag het vol gende antwoord gezonden. De belangengemeenschap van de volken der aarde is met alle achting voor de eigen natio nale behoeften en eischen, nu eenmaal te sterk geworden, dan dat een politiek en economisch ziek volk niet als een ontstekingshaard zou werken op de andere volken. Daarom is de politieke en economische sa neering van Duitschland in de allereerste plaats een voorwaarde voor de politieke en economische saneering der andere landen, zoo als dit ook in het rapport van Bazel erkend is. De noodlottige uitwerking van de kunstma tige nieuwe organisatie van Europa, door het verdrag van Versailles geschapen, die met de organische levensvoorwaarden van ons conti nent in strijd is, laat in verband met de niet te vervullen eiscben der oorlogsschulden noch Duitschland. noch Europa, zelfs niet de Ver eenigde Staten en het Aziatische continent, tot rust komen. Een anti-economische ontwikkeling der ge beurtenissen, die blijkt jn een steeds sterker wordende isolatie der afzonderlijke landen van het internationale economische verkeer, leidt er toe, dat de levensmogelijkheden wegkwijnen en dat daardoor millioenen werkwilligen tot een steeds grootere ellende gedoemd worden. •edere internationale conferentie eindigt steeds weer met de uitdrukkelijke verklaring, at een grootsche samenwerking tusschen^ de vo ken beslist noodzakelijk is. Het eenige, dat vei stand en hart voor het jaar 1932 ons wen- zC|le?.. doet, 's, dat de erkenning van de nood- e 'ikheid dezer samenwerking, op de aan- aande conferenties tot regeling van de her- c - en ontwapeningskwesties, nu eindelijk ook 6 w"'k *®.ac®8n za' w°rdein omgezet. >J bevinden ons in de voor het lot van onze jUKipeesche beschaving beslissende stonde. De jolige generatie komt in verzet tegen verplich tingen, die moreel onrechtvaardig en materieel om raagiijh schijnen. Deze stemmen moet men niet onopgemerkt laten, want zij zullen zich me s«eds grooter aandrang verheffen. Vrede en welvaart of chaos het komende jaar zal de onvermijdelijke beslissing brengen. Een overzicht van Lausanne waar 18 Januari de Regeeringen-conferentie geopend zal worden. de Ja de PARIJS. 2 Januari. (N. T. A.) Generaal Pau, die voorzitter was van het hoofdbestuur van het Fransche Roode Kruis, ie heden op vier en tachtigjarigen leeftijd gestorven. De generaal, die slechts een arm had, heeft voor den en in den oorlog een groote rol ge speeld; vóór den oorlog vooral als organisator van het Fransche leger. TOKIO, 2 Januari (R. O.). Volgens hier oüi,- vangen bericht heeft <le voorhoede der Japan- sche troepen, die tegen Tsjingtsao oprukken, gisterenmiddag den Oostelijken oever van Taling-rivier bereikt. Het hoofdleger der panners blijft te Kaupangtsoe. Naar verluidt, zullen de Japanners eerst uc rivier oversteken, zoodra de laatste Chineesche soldaten Tsjintsjao verlaten hebben. Verder wordt bericht, dat het terugtrekken der Chineesche troepen in de richting van den Grooten Muur wordt voortgezet. LONDEN, 2 Januari (H. N.). De Japansche troepen hebben Tsjingtsao bereikt. De voor hoede is vanmorgen vroeg de stad binnen rukt. MOEKDEN, 2 Januari (R. O.). GeneTaal Honjo heeft bepaald, dat de Japansche hoofd macht morgenochtend Tfcjingtsao zal binnen rukken, om er voorloopig de orde te bewaren, hetgeen noodig is geworden door het vertrek van de Chineesche ambtenaren. De Japanners zullen de drie spcorweglijnen van Tsjingtsao naar Sjanhaikwam, van Tsjing tsao naar Koepangtse en van Koepangtse naar Moekden militair laten bewaken. Volgens de tot dusver ontvangen berichten boden de Chineezen neigens tegenstand, of schoon, naar een V, D.-bericht uit Nanking meldt, de Chineesche regeering besloten heeft, Tsjintsjao onder alle omstandigheden tegen de Japansche troepen te verdedigen. Maarschalk Tsjang Hsoe Liang moet, vol gens dat bericht, order gekregen hebben, het bevel tot ontruiming der stad in te trekken en alle reeds uit Tsingtsao vertrokken Chineesche troepen weer tegen de stad te laten oprukken. Het heet zelfs, dat te Tsjingtsjao in koortsach tig tempo gewerkt wordt, om de stad weer in staat van verdediging te brengen. Een Reuter-telegram uit Nanking meldt na der, dat de nieuwe minister van buitenlandsche zaken, aldaar, Maandagochtend in functie is getreden en onmiddellijk een mededeeling tot het volk richtte, waarin het heet, dat de Ja pansche militairisten, in weerwil van de beslui ten van den volkenbond, in Mandsjoerije een toestand hebben geschapen, die in niets ver schilt van oorlog. De nieuwe regeering heeft tot taak, aan dien oorlogstoestand een einde te maken. Intusschen zal de regeering er op aandringen, dat Tsjang Hsoe Liang, wien reeds instructies zijn gezon den, t koste wat 't Wil, Tsjingtsao verdedigt. Lid der enquete-commissie gearresteerd. MOEKDEN, 2 Januari (N. T. A.). Uit parti culiere bron wordt medegedeeld, dat een Ame- rikaansch officier, lid van de neutrale enquête commissie in Mandsjoerije, door Japansche mi litairen gearresteerd is. Hij begaf zich met drie Chineesche spoor weg-beambten met een locomotief naar een sta tion, dat kort te voren door de Japanners be- zet was. Daar had de arrestatie plaats. De commandeerende Japansche officier mo tiveerde de arrestatie met de verklaring, dat de Amerikaan en de Chineezen, indien zij wc6r naar de Chineesche troepen terugkeerden, de strategische positie van de Japanners zouden kunnen verraden. In de woordenwisseling, die hierop tusschen den Japanner en den Amerikaan volgde, vroeg de Amerikaan, of Japau soms China officieel den oorlog verklaard had, aangezien een derge lijke arrestatie slechts in oorlogstijd mogelijk was. De Japanner verklaarde, dat de huidige Ja pansche operaties niet als oorlog te beschou wen zijn. Tenslotte wilde de Japansche commandant den Amerikaan wel naar de Chineesche troepen te Tsjingtsao terug laten keeren, doch langs een omweg over zee. De drie Chineezen wilde hij in geen geval laten gaan. De Amerikaansche officier heeft hierop zijn eigen vrijlating geweigerd en is naar het Ja pansche hoofdkwartier gebracht. TORGAU, 2 Januari. (V. P.). Het is de poli tie na veel zoeken gelukt, het wapenarsenaal, dat de communisten hier verborgen hadden, te ontdekken. Men heeft een machine-geweer, ver scheidene geweren en ammunitie uitgegraven. Op Oudejaarsavond kwam het tot ernstige on- eenigheid tusschen communisten en personen, die bij een vroegere wapenvondst uit de K. F- D. getreden waren. De vechtenden gingen met messen op elkander is. Er w< den verscheidene personen zóó zwaar gewond, dat opname in he ziekenhuis noodzakelijk was. Naar een Wolff-telegram uit Berlijn meldt, heeft het politieonderzoek inzake de storingen tijdens de radio-rede van den rijkspresident ge leid tot de arrestatie van twee personen. Voor het verdere onderzoek is van groot be lang een gramofoonplaat opname, die door een physicus te Demmin, von Heyden-Linden, door middel van een Siemens-instrument tijdens de rede gemaakt werd en waarbij ook de volledige tekst van de storingen werd vastgelegd. Hier uit blijkt, dat de storing niet slechts uit de losse, door de luisteraars vernomen uitroepen maar veeleer uit een goedgeformuleerde kleine rede bestond, waarin de onbekende spreker zich kantte tegen loonsverlaging en dictatuur en opkwam voor een sovjet-Duitschland. Dit klopt bovendien in hoofdzaak met den inhoud, dien een met de communisten in nauwe relaties staand Berlijnsch blad in zijn Nieuwjaarseditie van de storingsrede gaf. Naar de physicus, von Heyden-Linden, aan den „Berliner Lokalanzeiger" mededeelde, is hij van meening, dat met de microfoon der daders waarschijnlijk ook een controle-ontvan ger verbonden geweest is. Wanneer men name lijk met den vinger zacht tegen de microfoon klopt, is dit in don controle-ontvanger te hoo- ren. Op den door von Heyden-Linden vervaar digde gramofoonplaat is dit kloppen eveneens duidelijk te hooren. Zooals gezegd, zijn Zaterdagavond twee per sonen gearresteerd. Het zijn twee arbeiders van de werkplaatsen der telegrafie, van wie er een onlangs ontslagen is. Het vermoeden, dat de storing slechts ver oorzaakt kon zijn door vaklieden, die van alle technische en plaatselijke omstandigheden op de hoogte waren, heeft de politie op het spoor der daders gebracht. Overigens is bij een der gearresteerden een verwonding vastgesteld, die hij waarschijnlijk bij de werkzaamheden, om de storing te veroorzaken heeft opgeloopen. BERLIJN, 2 Januari (V. D.). De nasporin gen van de politie naar aanleiding van de com munistische storing van de radio-rede Van pre sident Hindenburg, hebben tot dusver geen re sultaat opgeleverd. De twee gearresteerde ar beiders, waaronder een telegraafbeambte, zijn aan een nauwkeurig verhoor onderworpen. Het staat echter nog niet vaat, of men met de da ders te doen heeft. WEER WEDSTRIJD-DANSEN. Het krankzinnige wedstrijd-dansen dat men een tijd lang dood kon wanen, schijnt helaas weer te floreer en. Ui't Nice wordt tenminste gemeld, dat een zekere miss Christina Paynter, een jongedame uit Brighton, Woensdagochtend om drie uur totaal uitgeput en met haar beenen vreeselijk opgezwollen op den dansvloer in zwijim is ge vallen, na een record-aantal uren achtereen gedanst te hebben. Zij sohijnt het er nog vrij goed af te hebben gebracht, want andere vrouwen moesten uit de zaal worden gedragen, terwijl zij als waan zinnigen gilden, overvallen door een plotselinge razernij, veroorzaakt door het monotone rhyt'hme van de even monotone jazz-muziek. Slechte twee paren van ongeveer achttien jaar, die terzelf dertijd ongeveer begonnen zijn als miss Paynter, hebben zich nog op den dans vloer gehandhaafd. Mannen in de kracht van hun leven hebben de danszaal als zenuwzieke wrakken verlaten, terwijl sommige vrouwen naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht, om daar behan deld te worden. Het dansen gaat intusschen ongestoord ver der. HELSINGFORS, 2 Januari (H. N.). Over het referendum over de al dan niet handha ving van het alcoholverbod waren vanavond da uitslagen van 1610 districten bekend. Voor de handhaving van het verbod hebben 129.000 personen gestemd, waaronder 70.000 vrouwen, voor de opheffing 371.000 personen, waaronder 173.000 vrouwen. Voor het compromisvoorstel hebben slechts 6000 personen gestemd. De uitslag is dus, dat 73 van de stemge rechtigden zich voor de opheffing van het ver bod hebben verklaard. Een wijziging van be- teekenis is niet meer te verwachten. LONDEN, 2 Januari (R. O.). De leden van den bond van arbeiders, werkzaam bij de wa terleiding en lichtvoorziening, en sleepers hebben besloten, met ingang van Maandag in staking te gaan. De staking zal slechts een gedeelte van Lon den treffen, daar slechts ongeveer vijfduizend man bij de staking betrokken zijn. Het conflict ontstond naar aanleiding van een loonkweetie. In het hartje van Johannesburg is een rijke goudader ontdekt. Eenige arbeiders, die in het bouwtterrein, bestemd voor een groot nieuw postkantoor aan het Von Brandis Square te Johannesburg aan het graven waren, stieten zes voet onder den grond op den ader. Een Zuid-Afrikaansch mijnautöriteit, die op het oogenblik te Londen vertoeft, deelde mede, dat men reeds lang vermoedde, dat er zich goud bevond onder Johannesburg. Deze ontdekking, aldus de mijndeskundige, is van geen commercieel belang, wat betreft het bouwterrein zelf, daar het ontginnen van mijnen onder steden bij de wet verboden is. De goudvondst kan echter leiden tot het ont dekken van den ader op plaatsen, waar hij geëxploiteerd kan worden- Hoewel men niet kan spreken van een herha ling der Spaansolie furie tegen kerken en kloosters, zooals in Mei van het vorig jaar in alle deel en van Spanje woedde, worden de laat ste dagen toch weer verscheidene aanvallen op geestelijken en kerkelijke gebouwen gemeld Aan „El Debate" ontleenden wij reeds een uitvoerig bericht omtrent nieuwe aanvallen op het college „Santa Teresa" te Madrid. Thans bevat het blad een bericht uit Caceres. volgens hetwelk een groep opgeschoten jongens tierend en vloekend de paroohiekerk van het dorp Torquemadar binnendrong. De deuren deir kerk trachtten zij te vernielen, door er in volle vaart een handkar tegenaan te rijden en door de paneelen met straatkeien te bomibardeeren. Gedurende den ganschen avond bekogelden zij ook de deuren der pastorie met straatstee- nen, terwijl zij'den bisschop van het diocees en den pastoor der parochie uitvloekten en uit scholden. Uit Sevilla verneemt het blad, dat in het dorp Valentina del Alcor in de vroege morgen uren een beeltenis van de H. Maagd, die zich aan den ingang vaij het dorp bevindt en sinds vijf eeuwen met bizondere devotie door de be woners van het dorp wordt vereerd, geheel ver nield is. Een aantal arbeiders, die 's morgens de plaats waar de heiligsCbennende daad ge pleegd is, paseeerden, keerden, toen zij za gen, wat er gebeurd was onmiddellijk naar het dorp terug, om de bevolking van het voor val in kennis te stellen. Onder de bewoners van het dorp heerscht een groote opwinding. De autoriteiten stellen een onderzoek in. Een andere heiligschennepde daad werd ge pleegd te Valencia, waar eenige onbekenden een kapel binnendrongen en tal van kerkorna- menten en een met zilver ingelegden kelk roofden. In het dorp Cerro de Anderado In het bis dom Sevilla werden Woensdag JJ. de kruisen, die aldaar rond een Calvarieberg staan opge steld, door onbekende daders vernield. Eenige dezer kruisen werden met dynamiet opge blazen. Protest van het Spaansche episcopaat. MADRID, 2 Januari (H.N.) Het Spaansche episcopaat heeft een herderlijk schrijven uit gevaardigd, waarin geprotesteerd wordt tegen de uitsluiting van de kerk uit het openbare leven en de bepalingen van de grondwet, waar. bij het burgerlijk huwelijk, de burgerlijke be grafenis en het beginsel van de echtscheiding ingevoerd worden. De stakingen, SANTA CRUZ DE TENT3RIFFE, 2 Januari (HAVAS) De arbeiders van de gas- en electri citeitsf&brieken en de taxichauffeurs zijn in staking gegaan. De regeering heeft verklaard, dat de staking onwettig is. De bouwvakarbeiders hebben gedreigd, mor gen eveneens in staking te gaan. PARIJS, 2 Januari. (H. N.). Volgens een bericht uit Madrid is het op verschillende plaatsen in Spanje nog onrustig. Te Sarra- gossa heeft de staking in de suikerfabrieken zich eenigszins uitgebreid. In een plaats dicht bij Madrid zijn winkels van levensmiddelen geplunderd. Op de politie werd geschoten en een agent werd licht ge wond. De dader is gearresteerd. Een moordpartij te Badajoz. MADRID. 2 Januari (V. D.) De thans be kende bijzonderheden over een moord op de 4 politie-agenten te Badajoz laten zien, dat de bevolking zich als dieren gedragen heeft. De ochtendbladen te Madrid melden, dat de agen ten door meer dan 200 schoten doorboord zijn. Men heeft de lijken de oogen uitgestoken, de hóófden zijn met geweerkolven ingeslagen. Als of dat nog niet genoeg was bewerkten jonge mannen de lijken met zakmessen en buksen. Tot dusver zijin 30 personen gearresteerd. In San Sebastian hebben communistische optochten tot botsingen met de politie aanlei ding gegeven. Er werden verscheidene perso nen gearresteerd. HERNE, 31 December. (W.B.) Vandaag dron gen drie personen met getrokken revolvers de Commerz-und Privatbank in de Staionsstraat alhier binnen en maakten zich met ruim 1500 Rijksmark uit de voeten. D9 roovers hadden een tijdstip afgewacht, waarop, behalve drie bankbeambten, niemand aanwezig was. Qp Oudejaarsavond hebben twee gemaskerde en met revolvers gewapende indringers uit het station Bottrep een geldkist met 56.500 mark estolen. Terwijl één der roovers met de geldkist vluchtte, trachtte een postbeambte den twee den roover te grijpen, maar deze wist zijn ach tervolger door het afvuren van zijn revolver van het lijf te houden. De daders sprongen van het perron over een hek en verdwenen in een gereed staanden auto, die in de richting van Essen wegreed. Tot nog toe ontbreekt elk spoor der roovers. Door de posterijen is een belooning van 500 mark uitgeloofd voor het geven van aanwijzin gen en bovendien 5 procent van het bedrag dat teruggevonden wordt. Op Oudejaarsavond werd in de Lagers'rasse te Hamburg een passeerende vrouw dooi een man overvallen, die haar haar actetascli i 47 mark ontrukte In een gang werd vuu - een vrouw door een onbekende overvallen, die liaar beroofde van een bedrag van 600 mark, die zij voor haar chef had moeten halen. In beide gevallen wisten de daders te ontkomen. ESCHWEILER, 1 Januari. (W.B.) De een. trale stakingsleiding der mijnwerkers in het Wurm-gebied, een kort geleden in het leven geroepen organisatie, welke is samengesteld uit mijnwerkers van alle richtingen, heeft be sloten morgen voor alle mijnen van het Wurm- district een staking af te kondigen. Als reden daarvoor wordt opgegeven de loonsverminde ring van tien percent. De vakvereenigingen zullen officieel aan de stuking niet deelnemen. Het ai-Indisch congres heeft Vrijdagavond een resolutie aangenomen, waarin „de vrije volken der wereld uitgenoodigd worden, regee- ringsvertegenwoordigers naar Indië te zenden, om de vorderingen van de Indische beweging te bestudeereu en, wanneer zij van de juistheid van de door het congres aangewende middelen tot bereiking van het nationale doel overtuigd zijn, de Indische beweging een nog grooteren en actiever steun te verleenen dan tot dusver. Het congres heeft verder een aantal resolu ties aangenomen, waarin het plan voor den. ongehoorzaamheidsveldtocht nauwkeurig wordt vastgesteld. In de verschillende provincies en districten zullen speciaal daartoe aangewezen „dictators" de te nemen maatregelen contro leeren. De eigendommen van het congres zijn naar een veilige plaats gebracht. De onderkoning is per vliegtuig uit Calcutta naar Delhi teruggekeerd. Terstond na afloop van de zitting, waarin dit besluit genomen werd, heeft Gandhi den onderkoning, lord Willingdon, bericht gezon den, waarin hij hem mededeeling doet van het congres-besluit en nogmaals om een onderhoud verzoekt, met de mededeeling, dat het congres bereid is te wachten met het afkondigen van de ongehoorzaamheids-campagne tot het onder houd heeft plaats gevonden. In antwoord op dit „ultimatum" heeft de on derkoning Gandhi medegedeeld, dat hij in prin cipe tot een onderhoud bereid blijft, doch dat daarbij de jongste, door de regeering genomen anti-terreurmaatregelen niet in bespreking kun nen komen. Gandhi heeft hierop geantwoord, dat hij het schrijven van den onderkoning onbevredigend acht en het beschouwt als een afwijzing van zijn voorstel. Hij herhaalt zijn verzoek, om een onderhoud zonder bepaalde voorwaarden. In wei-ingelichte kringen te Bombay ver wacht men dezer dagen de afkondiging van «en anti-terreurverordening, die o.a. de arrestatie van tal van vooraanstaande congres-leideTS zal inhouden, misschien ook van Gandhi. De mahatma schrijft niet anders te ver wachten; hij heeft verklaard, dat hem mis schien nog slechts enkele dagen van vrijheid te wachten stonden. BOMBAY, 2 Januari. (R.O.) Subhasbose, een bekende Bengaalsche revolutionnair, die naar Calcutta onder weg was, is hedennamiddag in den trein te Kalyan, 30 mijl van Bombay, ge arresteerd. Hij werd, onder bewaking, met den zelfden trein verder getransporteerd. Waar heen, is niet bekend. PESHAWAR, 2 Januari. (R.O.) Het was heden, bij gelegenheid van den marktdag zeer druk in de stad. De roodhemden profiteerden van de gelegenheid, om posten te organiseeren, met het gevolg, dat 170 hunner werden gear resteerd. Het aantal gearresteerde roodhemden bedraagt nu reeds 1345. NEW DELHI, 2 Januari (R. O.). In het antwoord van den onderkoning aan Gandhi op diens uitvoerig telegram van 1 Januari j.I. heet het o.a., dat geen enkele regeering zich zou kunnen schikken naar de voorwaarden, die men haar onder bedreiging tracht op te leggen. De onderkoning en de regeering moeten Gandhi en het congres verantwoordelijk stel len voor alle mogelijke gevolgen van de door het congres beraamde actie, die de regeering met alle kracht zal bestrijden. Een nader telegram uit Bombay meldt, dat men daar van meening is, dat de arrestatie van Gandhi aanstaande is. De Britsche oppositie in actie. LONDEN, 2 Januari. (N. T. A.). De leider der oppositioneeie arbeiderspartij, Lansbury, zond den onderkoning van Indië een telegram van den volgenden inhoud: Vele partijvrienden zijn door uwe weigering, om met Ghandi de jongste door u getroffen maatregelen te bespreken, ten zeerste veront rust. Zij zijn van oordeel, dat, nu Ghan-di zich openlijk heeft uitgesproken voor vreedzame samenwerking, met de meening en den goeden wil van den mahatma in alle kwesties reke ning moet worden gehouden. „Misschien bidden wy vanochtend voor het laatst gezamenlijk". Naar uit Bombay wordt gemeld, is Gandlil daar gisteren door de politie in hechtenis ge nomen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de arrestatie op den weg naar Allahabad ie doen geschieden, maar wijl de Mahatma, op het vernemen van dit bericht, de reis niet aan vaard had, zag de politie zich genoodzaakt haar plan te wijzigen. Nog 's ochtends vroeg had Gamdhi zijn ochtendgebed verricht. Vervolgens liet hij de lichten dooven en zeide met ontroering in zijn stem: „Misschien baden wij vanochtend voor 't laatst gezamenlijk." De daders op het spoor? NEW-YORK, 2 Januari (R.O.) De pogingen tot het plegen van bomaanslagen tegen Ita- liaansche ambtenaren in de Vereenigde Staten nemen voortdurend toe. Een verdacht uitziend postpakket werd ont vangen in de buurt van de Italiaansche orga nisaties te Chicago. De politie nam het pakket in beslag. Ook een pakket, dat op weg was naar het huis van den Italiaanschen consul te Chicago werd onderschept. Het ontplofte met gewel dige kracht, toen er door de politie eenige geweerschoten op werden gelost. Vastgesteld is dat de meeste postpakketten den 29 December te New-York werden afge zonden. Nader wordt uit New-York gemeld, dat de politie een nauwkeurig signalement heeft vau drie mannen, die de zes bommen hebben ge. zonden aan de vooraanstaande Italianen. Een. beambte van de Amerikaansche spoorwegen heeft de drie mannen gezien, die de pakjes aan het postkantoor afgaven en wist een nauwkeurige beschrijving te geven. De politie stelt een ernstig onderzoek in en hoopt binnen enkele dagen de daders te pali, ken. Volgens de mededeelingen der politie waren de hommen zeer deskundig vervaardigd. De politie heeft een bewaking ingesteld voor het Italiaansche consulaat en de huizen van vooraanstaande fascisten in vele plaatsen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9