DE5TPAF DER ZONDE VRIJDAG 8 JANUARI1932 NÓG STEEDS RELLETJES TE ENSCHEDE. Ondanks het verbod van samenscholingen. KRACHTIG OPTREDEN VAN DE POLITIE. NAAR EEN CONFLICT IN HET MIJNBEDRIJF Vergadering der pensioencommissie. BEROEP IN BELASTINGZAKEN. Uitbreiding van het aantal gevallen zonder verhoogingsaanslag. DE T OON ACTIE TN DE TILBURGSCHE TEXTIELINDUSTRIE. EEN WETSONTWERP INGEDIEND. SCHETSEN EN TEEKENINGEN VAN IJ. M. DE KONINGIN Tentoonstelling in de Residentie. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. BELANGRIJKS KUNSTWERKEN GESTOLEN. DE STAKING IN DE WERKVER- SCHAFFING TE JIPSINGHUIZEN. ONTDUIKING VAN DE BENZINE. BELASTING. BANKIERSKANTOOR IZAAK BOASSEN EN ZOONS. 11.000 VERDUISTERD. LIJK OPGEHAALD. MILITAIRE VLIEGER OVER DEN KOP PROV. AMBTENARENREGLEMENT IN ZUID-HOLLAND. Onze correspondent te Enschedé meldt ons - Aanvankelijk zag het er naar uit. dat het hier gisteren rustig zou blijven. De publicaties van het verbod van samenscholing, welke door heel de stad waren aangeplakt, trokken uiter aard veel belangstelling. Het publiek reageerde echter zeer kalm op dezen door de jongste gebeurtenissen noodzakelijk geworden maatre gel. Overigens werd het verbod speciaal in de binnenstad, waar het den geheelen dag zeer ■druk was, op soepele wijze toegepast. Van eenig politie-optreden viel weinig te bespeuren. s Avonds was in de omgeving van de fabrie ken van Janning en de volkswijk Pathmos een beduidend aantal menschen op de been, doch de belangstelling was lang niet zoo groot als op vorige dagen. De politie hield de menschen voortdurend In beweging. Soms werd aan de bevelen der politie slechts schoorvoetend voldaan en door enkelen een uitdagende houding aangenomen, doch on geregeldheden vielen niet voor. Zooals we reeds hertiben gemeld, zijn de meeste werkwilligen bij de firma Jannink ten gevolge van de jongste gebeurtenissen uit de fabriek gebleven. Ook gisteren is nagenoeg niemand aan het werk gegaan. In verband hier mede zijn de bedrijven der firma stopgezet. Door de plotselinge verscherping van den toestand zal de politiemacht in Enschedé weer worden versterkt. Zooals men weet, had het aantal marechaussees, dat in Enschedé aan wezig was, voor korten tijd nog een verminde ring ondergaan, tengevolge van het rustig ver loop der staking. In den loop van den middag Is het wederom rumoerig geworden, en 's avonds hebben de relletjes zich op verschillende punten ln de stad herhaald, zoodat de toestand hoogst bedenkelijk blijft, 's Middags werden ruiten ingegooid bij de fabrieken van de firma ter Kuile aan dm Bothof. Eveneens was dit het geval bij een tweetal werkwilligen, wonende aan den Bothof en de de Bouterstraat. Herhaaldelijk moest do politie hier ingrijpen. 's Avonds is het opnieuw tot woeste straa..- tooneelen gekomen. Dit keer vonden de relletjes echter plaats in een geheel ander deel van do stad. meer in de omgeving van de fabrieken Tubantia en Schuttersveld. Om half zes verzamelde zich een vrij groot aantal menschen voor do laatste fabriek. Men schreeuwde en schold en voldeed ternauwer nood aan de politiebevelen. Zoodra met steenen werd geworpen en eenige lantarens waren stuk gegooid, werd door politie en marechaussée te paard gechargeerd. Verschillende personen He pen rake klappen op. In de Wagelerstraat ls op een marechaussée gegooid met steenen; de daders sloegen op de vlucht, doch werden achtervolgd. Uit een don kere zijstraat, waar de lantarens even te voren waren stukgegooid, werd wederom uit het pu bliek met steenen geworpen. De marechaussée heeft toen drie schoten gelost, waarop de rust is teruggekeerd. Om half zes was ook in de Tubantiastrao,t en omgeving veel publiek op de been. Er heersehte een zeer rumoerige stemming eci tegen zeven uur werden ook hier tal van lan tarens onder „vuur" genomen. Dit was voor de politie het sein om gestreng op te treden. Er werd duchtig op los geslagen en bij een der charges kreeg zekere V. een houw met eaa klewang over het gezicht. Een groote groep menschen trok daarop naar het Volkspark. Politie en marechaussée maak ten hier een omtrekkende beweging en ont moetten tie herrieschoppers op den Pathmos- aingel. Ook daar zijn toen gevoelige klappen gevallen. Naderhand heeft de politie In de Tubantia- straat nogmaals van de vuurwapens gebruik gemaakt omdat er met steenen was gegooid. Een uur later is daar ln de omgeving opnieuw gechargeerd; een drietal fietsen, welke in de straat waren achtergelaten, is door de politie in beslag genomen. Aan den Rigtersweg zijn de ruiten in de woning van een werkwillige ingegooid. Om streeks half elf werd gerapporteerd, dat bij eea v i i Ia bewoner in de Stadswei (een bekende villa wijk in Enschedé) een groote ruit was inge gooid. De daders bleven onbekend. De houding der particuliere mijnen inzake de pensioenen. KON. NED. HOOGOVENS STAALFABR. Piekijzer naar Engeland. Met het Engelsche s. The Emperor werd gis teren een in de Binnenhaven van het hoog- ovenhedrijf te IJmuiden ingenomen volle lading piekijzer naar Llanelly (Gr.-Br.) verscheept Donderdag kwam te Heerlen de kleine com missie (de pensioencommissie) van de conta- -f commissie bijeen. Behalve de aanhangige voor stellen ter verbetering van de mijnwerkerspen sioenen kwam in behandeling een nota door den anctuarls van het Alg. Mijnwerkersfonds. waarin deze een schema bewerkt heeft even eens ter verbetering van de pensioenen. Ondanks de zeer langdurige discussies kwam men niet tot overeenstemming door de houding der particuliere mijnen, welke bereids werd neergelegd in hun schrijven aan de kleine com missie. Desniettemin stelde de Ned. R. K. Mijn- werkersbond aan de particuliere mijnen don eisch dat ze het aanvullingsfonds, waaromheen de moeilijkheden gerezen zijn, zouden aanvaar den. Tevens verwachtte de bond voor 15 Januari a.s. antwoord op dezen eisch. Mocht het ant woord ongunstig luiden, dan zal de R. K. Mün- werkersbond zijn houding bepalen in de op Zondag 17 Januari te Heerlen te houden bestu- renconferentie van dezen bond. OE RAAD VAR HAZER8WOUDE besloot tot opheffing van den tol aan den gemeenteweg met ingang van 1 Mei Antwoord der fabrikanten Ver, op nadere vragen van „Sint Lambertus". Zooals wij reeds vroeger meldden heeft het hoofdbestuur van „St. Lambertus" na ernstig beraad gemeend de laatste voorstellen der fabri- kanten-vereeniging tot loonherzaening, gezien de omstandigheden, niet te mogen afwijzeD Het hoofdbestuur van „St Lambertus" meen de echter daarnaast op enkele punten de aan dacht van het bestuur der fabrikanten-ver- eeniging te moeten vestigen in het vertrouwen dat ten aanzien daarvan dom* de werkgevers een welwillende houding zou worden aangeno men. De bedoelde punten waren de volgende- 3. Om aan de uurwerkers die slechts enkele centen boven het vastgestelde minimum-loon verdienen geen verlaging van Ioenen toe te passen; 2e. de in de vergadering van Februari 1928 vastgestelde vergoeding van het aan draaien van kettingen, indien in twee ploegen wordt gewerkt, niet te doen vervallen; 3e. een kindertoeslag te doen verstrekken tot 14 inplaats van 13 jaar; 4e. bij voorkomende slapte niet steeds de ongehuwde arbeiders werkloos te stellen, maar het te verrichten werk zooveel mogelijk over de arbeiders te verdoelen. Het hoofdbestuur van „St. Lambertus" ont ving van de Ver. van Tilburgsche fabrikanten van wollen stoffen een schrijven dat op het volgende neerkomt: le. Door het besluit tot handhaving der minimum-uurloonen zal in de practijk een groot deel uurweirkers van 24 jaar en ouder in het geheel geen loonsverlaging ondergaan. Een afwijking der aangekondigde 5 pet. verla ging kan daarop niet in uitzicht worden ge steld; 2e. Ten aanzien van 't aandraaien van kettin gen acht de fabrikanten-vereeniging zich ver plicht het genomen besluit te handhaven en de vergoeding uniform te doen geschieden, on geacht of er in enkele, dan wel in dubbele ploeg wordt gewerkt; 3e. Wijl door het hoofdbestuur van „St. Lambertus" er de voorkeur aan is gegeven om de mlnimum-loonen te handhaven acht de fabrikanten-vereeniging de verbetering der kin- dertoeslagregeling thans niet meer aan de orde en zullen de leden daartoe ook niet meer be reid zijn. 4e. Ten aanzien van het verzoek onder 4 gedaan, zal aan de leden van den fabri- kantenbond in overweging worden gegeven, om in de toekomst met dien wensch rekening te houden. Een wetsontwerp is ingediend tot aanvulling van de artt. 85 en 91 der wet op de Inkomsten belasting 1914 en van de artikelen 41 en 49 der Wet op de Vermogensbelasting 1S92, zoomede intrekking van art. 87bis van eerstgenoemde en van art. 43 van laatstgenoemde wet. De toelichting zegt o. m. ln de artt. 91 der Wet op de Inkomsten belasting 1914 en 49 der Wet op de Vermogent- be'asting 1892 komt een regeling voor, weUa beoogt, belastingschuldigen te weerhouden, zich op goed gelul; met ongegronde bezw^en tot den raad van beroep te wenden. Bedoelde rega ling bestaat hierin, dat een verhoogingsaanslag van 25 pet. geheven kan worden over liet. volgens de uitspraak van den raad, ten onrech te betwiste belastingbedrag. Is het zaak, avontuurlijke beroepen tegen te gaan, evenzeer is het zaak te zorgen, dat de verhooging den bonafide rechtboekende niet weerhoudt, zijn bezwaren voor den rechter te brengen. Daarom bepalen genoemde artikelen tevens, dat do verhooging niet gevorderd wordt in een aantal genoemde gevallen. Het onderhavige ontwerp vult deze artikelen in dier voege aan, dat de vevhooglng bovendien achterwege zal blijven, Indien aannemelijk is dat niet door opzet of grove onachtzaamheid van den appellant of zijn gemachtigde het be drag, dat volgens appellant had moeten worden geheven, te laag ls gesteld. Men meldt ons uit Den Haag H. M. de Koningin heeft het voornemen op gevat om in het belang van de noodlijdende kunstschilders Haar teekeuingen en olieverf- schetsen, zoowel hier te lande als op Hr. Ms. reizen in het buitenland vervaardigd, ten toon te stellen in de Koninklijke Kunstzaal Kley- kanip. De Koningin heeft den kunstschilder W. A. van Konijnenburg verzocht daartoe een keuze uit Haar werk te doen. De geheele opbrengst zal ten goede komen aan de noodlijdende kunstschilders. De nieuwe loonovereenkomst. De afdeeling Helmond van den Ned R. K. Textielarbeidersbond heeft do nieuwe loon overeenkomst in de textiel-industrie met alge meen© stommen aanvaard. Verrassing na de Kerstdagen. Tnsschen 24 en 28 December j.l, werden don opensluiting ontvreemd; een schilderstuk (zon der lijst), voorstellende een Heilige Maagd met Jesuskindje in haar armen, groot 38 bij 48 c.M. kopie naar den schilder Cignani; een schilder stuk (zonder lijst) voorstellende een zelfportret van Rafaël, groot 38 bij 48 c.M. kopie; een kle.n schilderstuk groot 20 bij 30 c.M. voorstellende een kapel in het woud, met smal gouden lijstje een bronzen beeld, pl.m. 35 c.M. hoog, kopie naar Michel Angelo, voorstellende De Denker: een bronzen olifantje op eikenhouten voetstuk groot ongeveer 25 c.M.; een bruin houten he.-i, groot ong. 20 c.M.; een klein bijouteriekistje van zwaar koper, groot ong. 15 c.M.; een Itu- Haansch schilderij (aquarel) voorstellende vrou wenfiguur (bust©)een lange bontkraag vaa skunks. In het Alg. Politieblad verzoekt de Comm. van Pol. 7e sectie, bureau Linnaeusstraat 131, to Amsterdam, opsporing, inbeslagneming eu bericht. Ook in andere plaatsen het werk neergelegd. Honderden arbeiders bij de werkverschaffing te Jipsinghuizen hebben heden het werk neer gelegd. omdat de de vorige week ontvangen tien gulden deze week zullen worden gekort. In aansluiting aan het bericht over de te Jipsinghuizen uitgebroken staking kan worden gemeld dat het geheele bedrijf, waarbij 7 800 menschen zijn tewerk gesteld, sinds gisteren morgen geheel stil ligt. Eveneens is dit het geval te Rhederveld, waar 600 werkloozen aan het werk waren gezet, terwijl van de 600 werk loozen, dio in Laudermarke arbeidden, nog 100 aan het werk zijn gebleven. De andoren zijn per tram en bus naar hun Woonplaatsen terug gebracht. De oorzaak van do staking is, dat reeds ge- ruimen tijd ontevredenheid heersehte over het loon, dat gemiddeld 14 gulden per week be draagt. Toen nu de kwestie van de terugbeta ling van het voorschot van xo voor de feest dagen er bij kwam, hebben de communisten, daarvan gebruik gemaakt om een actie te gaan voeren in dé verschillende afdeelingen van de werkverschaffing- Inspecteur Buiskool, burgemeester van Delf zijl, heeft nog getracht de menschen over te halen aan het werk te blijven, doch zonder gevolg. Loketten gesloten De bankiers Boassen en Zoons, welke kan toren hebben te Middelburg en Oostburg, heb reu gister hunne lokertten gesloten. De direc tie overweegt maatregelen om de zaken zoo spoedig mogelijk voort te zetten. De directie der Boassons Bank zal vermoe- d«Hjk surséance van betaling aanvragen. OPHEFFING VAN EEN TOL TE WORKUM Woensdiogmiadag ls de tol óp dé Groote of Middenlaan in de gemeente Workum (Fr.) opgeheven. - RIJKSSTUDIEBEURZEN. Degenen, die gedurende den cursus 1932 1933 voor èene Rijksbeurs (renteloos voor schot), ter tegemoetkoming in de kosten van hunne studie, in aanmerking wenschen te ko men» niet uitzondering van: je. de studenten aan de Rijksuniversiteiten en de Technische Hoogeschool, voor zoover zij reeds één of meer examens aan die inrichtin gen hebben afgelegd, welke gegadigden hunne aanvragen moeten richten tot het college van curatoren der inrichting van onderwijs, waar aan zij studeeren: 2e. hen, die aan eene inrichting ter oplei ding van onderwijzers(es) of hoofdonderwijzer (es) studeeren, en 3e.hen, die aan eene inrichting van kunst studeeren, moeten zich bij gezegeld adres tot het Departement van Onderwijs, K. en W wenden vóór j April 1932. Het verdient aan beveling, dat belanghebbenden hun request in zenden jn de maanden Januari of Februari. Leerlingen van ambachtsscholen en leerlin gen van andere inrichtingen voor lager nijver heidsonderwijs moeten hun adres vóór 15 Fe bruari 1932 indienen. Voor nadere bijzonderheden zij verwezen naar Stcrt. 4. Bekeuringen blijven vallen. De ontduiking van het hijzander invoer recht op benzine blijkt hier en daar groote afmetingen te hebben aangenomen. In de omstreken van Gouda zijn de proces verbalen niet van de lucht. Zoo vernemen wij, dat behalve te Haas trecht bekeuringen zijn gevallen te Stolwijk, Reeuwijk, Moordrecht, Moercapelle, Schoon hoven en Bergambacht. In deze laatste ge. meente werd bij één persoon zelfs 4100 L. aan getroffen. De ambtenaren der invoerrechten en accijn zen trekken er dagelijks op uit, gewapend met gepunte ijzeren staven, omdat zelfs de benzinevaten ingegraven in de-n grond worden aangetroffen, om niet te spreken van andere listen, die te baat worden genomen. Ons is intusschen gebleken, dat de belasting inspecteurs niet onwelwillend staan tegenover hen, die thans nog spoedig uit eigen beweging aangifte doen van niet aangegeven voorraden. De wet legde de verplichting op tot aangifte op 2 Januari 1932. In verscheidene gevallen zijn naar men ons mededeelt, nadere aai^if- t©n gedaan en ls geen bekeuring ingesteld. Een ander punt is wellicht aan de aandacht van hen, die benzine opsloegen, ontgaan. Bij eventueelen brand loopt de uitbetaling van verzekerings-bed-ragen ongetwijfeld, groot ge vaar. Dat is ook een factor, die gewicht in de schaal kan leggen. 6 maanden voorwaardelijk. De Amsterdamsche Rechtbank deed gisteren uitspraak in de strafzaak tegen den ex-pen ningmeester van den Ned. Kappersbood, die terecht had gestaan, verdacht van verduiste ring ten nadeele van dien Bond. In den loop van eenige jaren had de man, die bekende, zich ruim f 11.000 toegeëigend. De Officier van Justitie bad een gevangenis straf van vijf maanden geëisebt. De Recht- bank veroordeelde den man tot oen voorwaar1 delijke gevangenisstraf van zës maanden me-t een proef tijd van drie jaar. Slachtoffer van een misdaad 1 In de rivier de Kromme Mijdrecht werd gis terenmiddag drijvende gevonden het lijk van een naar schatting 40-jarig manspersoon, waar schijnlijk een zwerver. Het lijk, dat reeds eenige dagen in het water schijnt te hebben gelegen, is naar de Algemeen© Begraafplaats te Mij drecht overgebracht. Daar sporen van misdrijf op het lijk zijn aangetroffen, is het geval ter kennis gebracht van den Officier van Justitie te Utrecht, die last heeft gegeven het lijk on middellijk naar Utrecht te doen vervoeren. De bestuurder ongedeerd. Gisterenmorgen wilde een militaire vlieger die een bezoek had gebracht aan Schiphol, weer opstijgen, doch bij den start is het vlieg, tuig over den kop geslagen. De machine werd beschadigd. De piloot bleef ongedeerd. Behandeling in de Prov. Staten. In de gisteren voortgezette vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland zeide de voorzitter, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, Commissaris der Koningin, bij den aanvang de treurige mededeeling te moeten doen, dat de heer Borghols, lid van Gedeputeerde Staten, deze dagen de vergaderingen der Provinciale Staten niet kan bijwonen, omdat Woensdag nacht zijn zoon hem geheel onverwacht door den dood ontvallen is. Spr. uit namens de ver gadering deelneming met het smartelijke ver* lies, dat den heer Borghols en zijn vrouw thans opnieuw beeft getroffen. Aan de orde is de vaststelling van het pro vinciaal ambtenarenreglement. Bij de algemeene beschouwingen keurde de heer Gardenier (S.D.A.P.) het af, Jat Ged. Staten geen adviezen van de desbetreffende organisaties kunnen overleggen, omdat het overleg in hoofdzaak mondeling heeft plaats gehad. Hem werd daarop door den heer Mooymau (R.K.) geantwoord dat er een behoorlijk over- '6S gevoerd en zelfs overeenstemming bereikt is» al ls eir geen schriftelijk verslag van ge maakt. De heer Schouten (A.R.), voorzitter der door de prov. Staten benoemde commissie, bracht Ged. Staten hulde voor het reglement. De heer Schokking (C.H.) wilde vaststel len, dat, als de tijdsomstandigheden een wijzi ging van de arbeidsvoorwaarden noodig maken, daartegen geen beroep op het juist tot stand gekomen ambtenarenreglement kan worden ge daan. Zou dit laatste wel het geval zijn, dan zou spr. de voorkeur aan uitstel van behande ling geven. De heer Schouten (a.r.) zegt, dat de com missie op het standpunt stond, dat zij de Staten niet had te adviseeren over de loomen en sala rissen, welke uit de bestaande verordeningen ongewijzigd worden overgenomen I voor Ged. en voor ieder Statenlid blijft volle vrijheid bestaan, zelfs na zeer korten tijd, salariswijzi ging voor te stellen. Hierop werd tot artikelsgewi.ize behandeling overgegaan. Talrijke amendementen werden door soc.-dem. en communisten ingediend, die alle met groote meerderheid werden verworpen. De werktijd. Bij art. 25 kwam de beer Gardenier (S.D.A.P.) op tegen de bepaling, dat de werk tijd voor werklieden, belast met toezicht en innen van gelden, 60 uren per week zal bedra gen en 56 uur voor het niet daaronder vallende brug- en sluispersoneel en dat voor de tech nische ambtenaren van den waterstaat, niet uitsluitend of hoofdzakelijk met bureauwerk- zaamheden belast, de werktijd in elk kalender jaar gemiddeld 56 uren per week zal zijn. Spr. stelde bij amendement voor het eerstgenoemde personeel 48 uur per week voor. De heer de Visser (C.P.) wenschte voor alle werklieden en ambtenaren een 45 urenweek en een 8 urendag voorgeschreven te zien. De heer Schaper (S.D.A.P.) betoogde hier op, dat de heer de Visser Moskou verraadt want hij stelt geen 40 urenweek voor. Spr. kan niet meegaan met het amendement-Gardenier voor wat brug- en sluiswachters betreft en behoudt zich zijn stem voor ten aanzien j de technische waterstaatsambtenaren. De heer Schouten (A.R.) verklaard^,dat de commissie met liet voorstel van Ged. meegaat, maar vroeg inlichtingen omtrent de bedoeling van de bepaling nopens een gemiddelde 56 uren week in een kalenderjaar voor .technische wa terstaatsambtenaren. De heer Heukels, lid van Ged. Staten, zeiac, dat mensehen met ten hoogste 60 uren per week, toezicht houden op bruggen, ena die werktjid het maximum vrije maatsohappi], gelü^ambtcnaren VoOT zulke1'ÏSïn'^t iT1 de maatschappij o urenweek. De desbetreffende mg ren zeiven hebben Ged. Staten ver- ambtena rnaxinmm te stellen, omdat zij niet Z°1 n'deu willen zijn. Ged. willen wel een maxi- se stellen, maar dat kan dan toch wed hooger "L dan 48 uur. De beer Gardenier (S.D.A.P.) breidde zijn amendement betreffende een 48 urenweek zoo danig uit, dat ook de werklieden, belast met toezicht en innen van gelden, er onder vallen. Na nog eenig debat verwierpen de Staten het amendement-Gardenier met 38 tegen 1.» stemmen, waarna de vergadering werd ver daagd. VERDRONKEN. De 79 jarige mejuffr. T. H. van Vliet te die Woensdag bij haar woning een emmer water wilde scheppen ie daarbij door een duizeling overvallen, te water geraakt en verdronk®11* UIT HET HAVENLEVEN (ln de groote stad 23) En toen ging hij min of meer ontroerd voort: Zie j« dan niet in, kind, dat dit de eenige mogelijkheid 1b, om het gepleegde on recht nog ©enigermate goed te maken? Ik moet naar Lloyd gaan en hem zeggen: ik heb het schip in de ascli gelegd, teneinde daar door de hooge assurantie-penningen in mijn bezit t« krijgen. Ik heb gezondigd tegen God en tegen u; en vraag u vergiffenis, smeek er u om, zooals ik God daarom gebeden heb. Hier is het geld, en doe met mij, wat u belieft Hij zweeg, Zie je nu in, m'n zoon, dat ik gelijk heb? Hendrik antwoordde niet tormond. Ja, zeide hij toen, en er verscheen een trek van vastberadenheid om zijn mond, ja,, maar.. Nog een oogenblik van beraad..., en toen was zijn besluit genomen. Ik zal gaan Jij? Ja, ik! Ik zal u niet sparen, oom, ik zal de waarheid zeggen. Maar daarmede, meen Ik, is er dan ook genoeg boete gedaan. Om zelve te gaan zeggen, wat er gezegd moet worden.... die bitterheid, geloof ik, woogt gij u besparen. Hil boog zich over de tafel heem, en greep de hand van den ouden heet Dat, oomlief, vreesde ik, zou te veel voor U geweest zijn. En als om dit te bevestigen kalkte de oude man langzaam met het hoofd. Laat mij derhalve gaan! En Mientje. die tot nu toe geen woord had gesproken, .voegde er smeekend bij: Ja, vaderlief, laat Hendrik gaaat BESLUIT Hendrik van der Velde? Dien ken ik Diet, zeide de directeur van Lloyd's filiaal te Rotterdam, en legde het hem toegereikte visite kaartje naast zich op de schrijftafel Hij zeide alleen, dat hij voor een zeer belangrijk© aangelegenheid kwam en noodzake lijk den directeur moest spreken Nu, Iaat hem dan binnenkomen! Een oogenblik later trad Hendrik binnen en nam op het uitnoodigemd handgebaar van den directeur plaats naast de schrijftafel. Waarmede kan ik u van dienst zijn, mijn heer? Hendrik had een klein pakje in de hand dat hij nu op tafel legde. Mijnheer de directeur....! Zijn stem trilde zoo hevig, dat het d« aan dacht van den directeur trok. Mijnheer de directeur, in dit pakje be vindt zich de som van tweehonderd en vijftig duizend gulden ln Hollandsche bankbiljetten Ik breng u die terug.... De directeur schoof een weinig met zijn sitoel van zijn bezoeker af. Hij scheen te den. ken, diat deze niet wel bij 't hoofd was. Hendrik merkte het op en glimlachte bitter. Het is Inderdaad zoo, gelijk ik zeide, mijn heer de directeur. Ik kom op last van mijn oom hij slikte even,, alvorens den zin te voltooien, van den reeder Jacob vam Buuren. En toen: Het zijn do door u betaalde assurantie- geiden van de in volle zee verbrande „Huis Oranje". Mijnheer, zeide de uiterst verwonderde directeur, u schijnt zeer opgewonden». Wat u mij zoo even verteld heeft, is niet erg samenhangend. Indien ik u echter goed be grepen heb., dan kan ik mij uwe opgewonden heid gemakkelijk verklaren. Wilt gij zeggen, dat gij ons de betaalde assurantiegelden terug brengt, omdat.... Hendrik, zeer bleek, sloeg de oogan naar den grond. Omdat, zeide hij langzaam en met na druk, het schip door den kapitein van de „Huis Oranje" ln brand gestoken werd. om de assurantiepenningen te verdienen. Er ontstond een lange pauze. Op het gelaat van den directeur wisselden de uitdrukking van verbazing met die van twijfel elkaar af. Met voorkennis van uw oom? vroeg hij en trachtte daarbij Hendrik in de oogen te zien, wat hem echter niet gelukte, want de jongeman durfde nog altoos zijn blikken niet van den grond afwenden.' Met voorkennis van mijn oom! bevestigde hij langzaam. Weder ontstond een lange pauze. Iets derge lijks had de directeur in zijn lange assura- deiarsloopbtuan nog nooit meegemaakt. Hij wist niet, wat te doen; kon zich van verbazing ook maar nauwelijks een juist denkbeeld vor men En dat bleek zoo duidelijk, toen hij einde lijk schier hulpeloos vroeg: Maar wat moet ik dan nu doen? Toen zag Hendrik op, en de twee mannen keken elkaar lang, zeer lang aan. Mijn oom vergiffenis schenken' De directeur knikte ernstig met het hoofd. Vergiffenis schenken? Hij heeft zeeT zwaar misdaan! Maar hij heeft er ook zeer zwaar voor geboet, hernam Hendrik. En toen hief hij bijna smeekend de han den op. Mag ik u de geschiedenis vertellen? Ik bid u, laat ze mij vertellen. Weder trad ©en pauze in. De directeur was een bejaard heer met veel ondervinding van het leven. Hij trachtte, in het gelaat van den jongenman te Lezon. En wat hij diaarop meende te lezen, beviel hem. Langzaam leunde hij achterover in zijn stoel, en terwijl hij Hendrik onafgebroken aankeek, zeide hij: Vertel! En Hendrik vertelde. Hij verhaalde hoe z'n oom op het punt stond failliet te gaan, en hoe de booze geest in de gedaante van kapitein Kruger wa3 gekomen, en oom ln bekoring had gebracht; hoe hij hem voornamelijk had weten te verleiden door te zeggen: „U kunt het immers terugbetalen", en „Lloyd beeft reeds zooveel geld van U ontvangen, dat bij zelfs, al betaalt bij u een kwart millieen uit, nog altoos niet hij u verloren heeft". Hoe de oude heer uit misplaatste trots en eerzucht, voornamelijk daar hij zich benadeeld achtte door de Duitsche firma Ellerliardt, en deze bijgevolg haatte, en voor hem niet wilde onder doen. zich liet medesleepen om aan de In blazingen van den kapitein gehoor te schen ken. En toen vertelde hij van Mientje. Hoe ge lukkig zij waren geweest. En dat de kapitein terug gekomen was, en hoe zwaar zij toen allen voor de zonde van oom geboet hadden, totdat tenslotte door de hulp van den bekwa men detective het vreeselijke gevaar was af gewend en men gisteravond gemeenschappe lijk besloten had tn geen geval dat zo-nden- geid aan te raken. God heeft mijn omgelukkigen oom er voor bewaard, dat hij een menschenleven op zijn geweten heeft. Die gedachte zou den ouden heer vroeg of laat zeker ten grave hebben doen gaan. En in zijn blijdschap over Gods barm hartigheid wilde hij volmaakt boete doen. Hij wilde zelf bier Icomen, mijnheer de directeur, om u persoonlijk het geld terug te brengen. En waarom deed hij dat niet? Toen ging Hendrik recht in zijn stoel zitten. Dat wilde ik niet toelaten, mijnheer de öjrecteur, zeide hij ferm. U kunt roet hem doen wat u belieft. U heeft het recht er toe hem aan klagen, wat gelijk staat met hem, ja, ik mag wel zeggen ons allen, den dood aan te doen. Maar de vernedering hier zelve te moeten vertellen, wat ik u zooevem verteld heb, die mocht hij niet op zich nemen. Die boete doening zou te zwaar zijn geweest. En toen de directeur bleef zwijgen, nam Hendrik het pakje van de tafel, deed er den omslag af en legde de bankbiljetten voor den directeur. Toen stond hij op. Hier is het geld, mijnheer de directeur. Mag ik vragen, wat u denkt te doen? Ook de directeur stond op. Met. de handen op zijn rug, stapte hij langzaam naar het raam en keek naar buiten. Het sneeuwde. Er vielen zware, witte vlokken, zóó dicht, dat hij noch de straat beneden zich, noch de huizen aan den overkant kon zien. Alles was achter een witten sluier verborgen. En door dezen sluier heen zag Uti ln den geest plotseling een klein huisje op 't platte land: zijn ouderlijk huls. En daarbinnen zijn ouden vader en bejaarde moeder. Zijn oude vader was een visscher geweest. Hij was naar zee gegaan ter hari-ngvisscherij. En als bij naar huis» ifcerugkeei de, ongeleend en gezoold, dan had ©r altijd groote blijdschap in hot kamertje geheersoht; dan had de oude zeeman altijd geschiedenissen verteld, die zoo moot waren. Hij had veel van zijn ouden vader gehouden. En deze jonge man, die nu om genade voor den ouden Jacob van Buuren smeekte, scheen hem toe, als ware bij het zelve, en de oude van Buuren kwam hem voor als zijn vader. Ook hij, de directeur, zou in de gegeven om standigheden voor zijn ouden vader zijn opge komen. Nog lang keek hij naar buiten in de vallende sneeuw. Toen -hij zich eindelijk om-keerde, waren zijn trekken week en zachtaardig. Zóó trad hij op Hendrik toe. Jonge man, nu uw oom geruïneerd is, wat zult gij nu doen? Als u mijn oom maar vergiffenis schenkt! riep Hendrik. Ik zal werken; ik zal mij wel door 't leven heenslaan. En uw oom? Die zal zijn, waar ik hen. Is dat niet een ietwat moeilijke taak voor een jongen man, die wil gaan trouwen? vroeg de directeur glimlachend, een ietwat moeilijk begin voor een bu-welijkl Ik zal dat moeilijk begin met blijdschap op mij nemen, mijnheer de directeur, als u mijn oom maar vergiffenis schenkt. De directeur stak Hendrik gevoelvol de hand toe. Geef mij de hand jonge man! Een bete ren vertes -nwoordiger had uw oom niet kun nen zendt 1, om zijn zaak te bepleiten. En tof Hendrik, van blijdschap te zeer ontroerd, om de bedoeling van den directeur te begrlj.pei.niet zoo dadelijk aan de uitnood!ging gevolg g vf, herhaalde de oude heer nogmaals: Geef mij de hand, jonge man: Er welden tranen in Hendrik'» oogen op. Ja, en niet het minst om uwentwn. .Zoo stonden zij *e-n poos hand ln hand. ïiTc hfth En - ging de directbeur Jet ge dit u een voorstel te doen, jonge man geld? Pak het weer even zorgvuldig ln. als gij het tevoren hebt uitgepakt, neem W mes naar buis, steek het in de zaak prang d e weer tot bloei. GÜ hebt de ^"mheid toe. En als gij kunt terugbetalen, dan komt ge w - .1 ml). En toen Hendrik, overstelpt van geluk, naar woorden zocht, om zijn dankhaarneid te betui gen, maar ze niet l!on vlml<5n> Toen sneed de directeur hem reeds van te voren net woord af door te zegsen: Blijf maar bedaard. Wg zjjn allen egoïsten. Bet geschiedt niet heelennaal om uwentwil. Het zou jammer zijn, zulk een oude, solide firma te z'en verloren gaan. Jammer voor ons ook uit zuiver zakelijk standpunt. En dat het kapitaal g«e<1 ls uitgezet, daarvan n-en ik vast overtuigd. Drie-en-een-half procent, hoor?! Kort daarop was het bruiloft ten huize van Van Buuren. En mocht er hier en daar au van eftn slechten flnancieelen toestand^ reederij zijn gemompeld, die gemend» a plotseling verstomd. Jacob van ch Compagnie de compagnon was ik etond in de handelswereld vo-or en na veder in bet oude aanzien. 's Morgens op den trouwdag kwam Van Buuren ietwat opgewonden to Hendrik's kamer. Hij had een courant in de hand. Lees dat eens mijn zoon. En Hendrik la-3 half-luide: De vreese^e storm op de kust van Normandie schijnt nog een nieuw offer te hebben geëlsotit. Telegram men berichten, dat stukken wrakhouft aan land zljir gespoeld. Op een red<llng»?°rdel, welk© komen aandrijven, was nog het woord „Maasdam" te lezen. Het schijnt derb*lTe' dat d® „Maasdam" is vergaan. Men vreest, dat daarbij de bemanning ls omgekomen- Hendrik gaf met een ernstige uitdrukking op zijn mannelijk gelaat het blad terug. Zouden wij het Mientje zeggen? vroeg hij ontsteld. Maar de oude heer antwoordde zachtjes: Vandaag niet. EINDB.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6