OPRUI ING ïieÏie sen 181 COURANT rKABOUTcR gem. betaling. f f THE PRINCE OF WALES - HOOGSTRAAT 10 - TELEFOON 68348 25 CT. SIMON DE WIT f f f f Buitengewoon voordeelige aanbiedingen! pond GELDERSCHE WORST 1 POND GROVE SPLITERWTEN GIJ VER I ACCOUNTANTSKANTOOR 1 ,MECHELEN TEGEN VLAANDEREN". In de hoogte.... Het tragisch einde TE KOOP j. F. M. RADEMAKERS behandeling gedipl. pedicure DINSDAG 12 JANUARI 1932 INSINUEERENDE VRAGEN VAN DE SCHELDE. MAGTELD ELISABETH VAN DER SLOOT, Albert Vogelezang, PETR0NELLA WILHELMINA VAN VUUREN Johannes Emmanuel Vermeulen ALBERT C0RNELIS HOOGSLAG, ELISABETH VAN DEN BROEK. Hubertus Heezemans. HERMANUSJOHANNES PIER JOSEPH A. J. B. M. GH. SEIJDLITZ. AGNES MARGARETHA HELLEBREKERS, Johann Heinrich Joseph August Back. CORNELIA JOHANNA ANTOINETTE MARTIN0T Seeuwen, VAN 12 TOT EN MET 19 JANUARI A.S. Firma Rifnbende en Van Hoek OMDAT UW concurrent adverteert KOEMARKT 4- TELEFOON 68085 Kabouter-annonces: on overtroffen in kracht en uitwerking. TE KOOP R. K. HULP IN DE HUISHOUDING PIJNLOOZE NET MEISJE KOSTHUIS En een duidelijk antwoord. Onze Brusselsche correspondent schrijft ons- Onder bovenstaanden titel houdt in een lang artikel „De Schelde'' zich bezig met de rechtzetting welke wij onlangs hebben gege- -ven van een drietal in een Nederlandsch Vad verschenen berichten, waarin de houding van het aartsbisdom Mechelen ten opzichte van de "Vlaamsche beweging in een absoluut onjuist en tendencieus daglicht werd geplaatst. Ter herinnering diene, dat het ging over de bewering, dat de kardinaal-aartsbisschop van Mechelen een schrijven van den Paus had ont vangen over de bekende incidenten met de bedevaart van Vlaamsche studenten te Rome, maar dat Z.Em. zich wel zou wachten dit schrijven openbaar te maken. Verder werd ge zegd dat Z.Em, den katholieken studenten verboden had lid te zijn van het internatio- r.alistisch getint Hoogstudentenverbond. Ten slotte werd beweerd, dat Z.Em. het gebruik der Kollewijnspelling in de R. K. onderwijs gestichten had verboden, omdat hij vreesde dat hierdaarde groot-Nederlandsche ge- dachte zou bevorderd worden. Aan de hand van inlichtingen uit de beste bron hebben wij hierop de volgende weerleg, ging dezer beweringen medegedeeld: „1. Z. Em. de Kardinaal heeft geen schrij ven van den Paus over het bezoek der Vlaam sche studenten aan het Vaticaan ontvangen en kan er dus geen publiceeren. 2. De laatste instructies aan de bestuurders der aartsbisschoppelijke Colleges vragen, dat do leerlingen zich zouden aansluiten bij de groepeeringen van de Katholieke Actie, niets anders. 3. Voor het onderwijs van 't Nederlandsch mag de Kollewijnspelling niet gebruikt wor- den, enkel om in de onderwijsgestichten één vasten en gelijkvormigen regel te volgen, naar het algemeen gebruik in België". „De Schelde" is het met onze rechtzetting der feiten niet eens en zij vraagt nu (vragen is, gelukkig, voorzichtiger dan lichtzinnig en roekeloos te beweren) het volgende: „Zou er geen schrijven, of een nota. of hoe men het ook noemen wil, van den Nuntius aan Z. Em. voorgelegd zijn, die klaarheid over de Rome-bedevaart en dus ook rust in de ge- moederen der Vlaamsche studenten zou ge bracht hebben; heeft Z. Em. de gewenschte ruchtbaarheid er niet willen aan geven om- •dat dit o.m. „De Standaard'' in het gelijk zou hebben gesteld?" Ons pertinent antwoord hierop luidt: Ceen enkel schrijven, noch een nota of hoe men het ook noemen wil, werd door Z. Exc. den Nun tius aan Z. Em. den kardinaal-aartsbisschop voorgelegd, zoodat het onwaar is, dat Z. Em. er niet de gewenschte ruchtbaarheid zou beb- blj aan willen geven. In verband met het aansluiten der R. K. leerlingen bij de groepeeringen van Katho lieke actie, zegt „De Schelde': „Daartegen is niets in te brengen, zoolang tenminste als Katholieke actie niet anti Vtgamsche actie wordt, en voor zoover dat men onze jongens, onder de godsdienstige leu ze gegroepeerd, geen blauwe schenen op laat loopen in door de Bisschoppen gepatroneerde Bedevaarten''. Het gaat niet op, het te laten voorkomen als zou de Katholieke actie in Vlaanderen anti- Vlaamsch zijn; het blad weet n.l. even goed als wij, dat het jeugdverbond voor Katholieke Actie geheel en gansch op Vlaamschen voet is ingericht. Ook op de kwestie der Kollewijn-spel'ing komt „De Schelde" terug en vraagt: „Wat nu het verbond omtrent de Kollewijn- sche spelling betreft, kent „De Maasbode", of „De Standaard" een enkel Vlaamsch college waar men er ooit heeft aan gedacht die spel ling te gebruiken? Daar is nooit in de verste verte sprake van geweest". Welnu, het feit alleen dat deze spelling in sommige gestichten reeds ingang had gevon den, was voor de aartsbisschoppelijke overheid een voldoende reden om er over te gewagen, evenals gewag werd gemaakt over ultra moderne kunstvormen (schilderkunst, muziek, tooneelkunst), die, volgens dezelfde overheiu, niet geschikt zijn om het kunstgevoel der jeugd te vormen. „De Schelde" gaat voort: „Nog een ondeugend vraagje durven wij ons permitteeren, dat goed de atmosfeer weergeeft waarin Z. Em. dit alles heeft gezegd en het doel teekent dat hij heeft beoogd: Wat is de beteekenis van „la concurrence déloyale waar over Z.Em. sprak, toen hij het had over de betrekkingen tusschen de kloosterordes en de bisschopelijke gestichten?" Een insinuatie als deze bevestigt ten over vloede de buitengewone oppervlakkigheid waarvan „De Schelde" soms blijkt geeft in haar houding tegenover het aartsbisdom Mechelen, dat zij wil voorstellen als zijnde tegen de belangen van Vlaanderen gekant, want het is absoluut valsch, te beweren dat Z.Em. kardinaal van Roeij gesproken heeft over concurrence déloyale" ofte oneerlijke concurrentie tusschen de kloosterordes en de bisschoppelijke gestichten; zelfs het woord „concurrentie" zonder meer, is in dit verband niet over de lippen van den kardinaal ge komen. Tenslotte nog dit: „Ook wordt er nog ge fluisterd, zegt „De Schelde", dat de raad of het bevél zou gegeven geweest zijn in de ge stichten twee dagbladen ter beschikking te stellen: „een Fransch en een Vlaamsch, doch zeker niet „De Standaard". Onze Vlaamsche confrater is beter geplaatst dan wij, om de juiste toedracht hiervan te vernemen". Als „De Schelde" nu ook al gaat gelooven wat gefluisterd" wordt, dan weten wij met een waaraan haar talrijke „vergissingen", om geen krasser uitlating te gebruiken, moeten toegeschreven worden, „Fluisteren" is niet zel den het werk van booze tongen en die spreken nooit waarheid. Ook hier heeft het blad ver keerd hooren „fluisteren", want het is even eens onjuist dat door ^echelen zou gezegd zijn dat in de gestichten twee dagbladen ter be schikking moeten zijn, een Fransch en een Vlaamsch, doch zeker niet „De Standaard". Zeer naïef klinkt de vraag: „Wat heeft „De Maasbode" uit onze berichtgeving nu eigenlijk gelogenstraft?" Wel, alles, letterlijk alles en ook de repliek van „De Schelde" op onze eerste rechtzetting der feiten, moeten wij van het begin tot het einde logenstraffen. Wellicht wil „De Schelde" ook niet toegeven dat geheel haar optreden in deze aangelegen heid klaarblijkend voor doel heeft het kerke lijk gezag te benadeelen en zij zich hierin ge baseerd heeft op een samenraapsel van verzin sels en onwaarheden? Hoe zou het zijn? WAT ALS VASTSTAAND WORDT AANGENOMEN Journalisten behooren tot die afdeeling van het menschelijk geslacht dat zich door niets ter wereld laat ontmoedigen. Zij vullen hun leven door eindelooze riemen papiers met waarheid en verdichtsel te vullen en zij doen zulks met de stiekumme overtuiging, dat het eenige, wat een verstandig mensch in de krant leest de weerberichten zijn, die niet door hen maar door meteorologen samengesteld wor den. Deze meteorologen zijn derhalve, met de lui, die de spoorboekjes schrijven, de meest gelezen litterators van de aarde, waarbij het den journalisten tot grimmigen troost kan strekken, dat de wereld bedrogen wil zijn. De burgemeester van Amsterdam heeft er zich eens over beklaagd, dat de Nederlandsche pen- nevoerders een bepaald gebrek aan verbeel dingskracht aan den dag leggen. Maar dat komt vermoedelijk omdat hij het verkeerde deel van de krant leest en omdat hij weinig op reis gaat. Want om maar bij het laatste punt te blijven, welk eene fantaisie steekt er niet in de cijfers, waarmede die kleine boek jes gevuld zijn wanneer men ze vergelijkt met de werkelijke vertrekuren van de treinen in ons lieve vaderland! Inmiddels ziet het er naar uit, dat de me teorologen nog meer favoriet gaan worden bij het lezend publiek, dan ze het nu reeds zijn. En dat komt alweer van wege de stratosfeer. Deze geheimzinnige luchtlaag, die zich over de atmosfeer uitgestrekt beeft, is in 1931 de topic of the day geworden en wanneer de tee kenen der tijden niet bedriegen zal 1932 bee- lemaal in het teeken ervan staan. Frankrijk en Duitschland hebben al vliegtuigen gemaakt met behulp, waarvan zij veel hooger de onein digheid in kunnen stijgen dan zulks tot nu ooit gelukt is en aan de hand van de gegevens welke deze experimenten op te leveren be- looven, zal het 't stoutmoedig blanke ras onge twijfeld wel gelukken nieuwe veroveringen te maken nadat er op de oppervlakte der aarde niets meer in te palmen valt. In het algemeen worden twee dingen van die stratosfeer als vaststaand aangenomen. Eerstens, dat het er erg koud is en tweedens, dat de stratosfeer alleen maar nut heeft om even vlug naar New-York te kunnen vliegen. Beide deze veronderstellingen zijn waarschijn lijk onjuist. De vliegeniers, die eerlang de hoogte ingaan, moeten niet alleen pelsjassen maar ook zwembroekjes meenemen want vol gens wiskundig gemaakte berekeningen moet het hoogop in de stratosfeer gloeiend heet zijn. Zoo heet, dat men een medegeno men biefstuk zonder vuur kan braden. Echter schijnt ook vast te staan, dat sommen, die in de stratosfeer gemaakt worden, ook wel eens niet uitkomen, zooals wij dat allemaal in de atmosfeer wel ondervonden hebben, in de da gen toen wij nog op de schoolbanken gemar teld werden. En dan heeft de stratosfeer niet alleen nut tigheid voor de vliegeniers maar ook voor de meteorologen. Deze laatste lieden leven in de vaste overtuiging, dat die allerhoogste lucht lagen iets met ons weer te maken hebben en daarom zijn zij er verschrikkelijk fel op ge steld er binnen te dringen en er data te pluk ken, die hen nog meer lezers zullen bezorgen dan zij nu al hebben. En sterker nog, ver scheidene meteorologen hellen tot het inzicht over dat er pas een fatsoenlijk weerbericht op gesteld kan worden wanneer we den stratos feer zijn geheimen ontfutseld zullen hebben. Er spelen in ons weer en in onzen wind een aantal factoren een rol, welke de geleerden nog steeds niet te pakken hebben kunnen krij gen maar welke zij aannemen ook onder de knie te kunnen krijgen wanneer zij maar een maal beter bescheid weten van de dingen, die tot nu buiten hun bereik lagen wijl zij te hoog in de lucht huisden. In afwachting van de stratosfeer-vliegtuigen zijn de astronomen inmiddels de luchtlaag-van- den-dag ingegaan. Deze geleerden hadden de gewoonte aangenomen honderden en tien dui zenden K.M. van huis pas met hun arbeid te beginnen. In den laatsten tijd zijn ze ook vlak voor de deur aan het onderzoeken getogen en daarbij hebben zij de wetenschap met een paar frissche gegevens verrijkt. Z(j hebben b.v. het gedrag van de meteorieten aan een nauwkeu rig onderzoek onderworpen, waarbij vooral de heer Dr. Whipple, directeur van de sterren wacht in Kew, tot verrassende inzichten kwam. Het is vooral deze Dr. Whipple, die te velde trekt tegen het ouderwetsche inzicht, dat de lucht steeds kouder wordt naarmate zij zich verder van de aarde bevindt en dat ze ten slotte de minimum temperatuur van mi nus 273 graad bereikt. Deze opvatting was al aan het wankelen gebracht door hetgeen de proefbalons uit die groote hoogten te ver tellen hadden. Deze instrumenten hadden al aangetoond, dat het geleidelijk zakken van de temperatuur ophoudt wanneer eene noogte van 12 tot 16 K.M. is bereikt. In die verre regionen houdt de daling niet alleen op maar valt nu en dan zelfs een steiging te registree- ren. Maar Dr. Whipple had aan de gegevens van de meteorieten en van de proefballons nog niet genoeg. Hij greep dus naar het kanon gedonder zooals dat in de dagen van dén groo- ten oorlog ook over Engeland te hooren was en hij ging de golven van dat geraas mathe matisch bestudeeren. Ieder leek had bij ons te lande al kunnen vaststellen, dat het gebul der dat van de slagvelden van Vlaanderen en Picardie opsteeg soms wel In Friesland te hooren was maar niet in het zooveel Zuide lijker gelegen Brabant. Blijkbaar gingen de geluldgolven dus de hoogte in om daarna door een onzichtbare hand weer naar de aarde terug gestuurd te worden, welke zij een eindje ver der bereikten. Volgens de theorie van Dr. Whipple is deze onzichtbare hand niets anders dan eene hooge temperatuur, die op 50 tot 60 K.M. van de aarde heerscht. De snelheid en de hoek waaronder de geluidgolven de aarde weer bereikten, waren hem voldoende om vast te stellen, dat er daar ginder zeer hooge tem peraturen heerschen, veel hooger dan onze weerberichten ze kennen, temperaturen van meer dan 90 graden Celsius. En het vermoeden, dat deze geheimen van de hoogste luchtlagen een en ander met onze weersgesteldheid van doen hebben over schreed de grenzen van de waarschijnlijkheid op den Hen Juli 1929 toen er op 47K.M. hoogte een temperatuur berekend werd van nagenoeg 100 graad. Maar juist op dien dag werd Engeland ook door een hittegolf bezocht. Natuurlijk is hier nog een marge voor het toeval open maar de meteorologen maken zich toch sterk, dat er verband tusschen een en ander bestaat en daarom zijn zij maar zoo vrij de eindelooze stratosfeer aan de vliege niers te betwisten en haar voor zich zelf op te eischen. BEKENDHEID UIT DEN OORLOG Die wel eens zijn toevlucht nam tot trucs William Waszmus is dezer dagen op 'n tragisch moment. Na zijn jarenlange omzwervingen on langs uit Mesopotamië in zijn vaderland te ruggekeerd, zou hij zijn memoires gaan schrij ven en op 't oogenbiik, dat hij zijn typiste wil de gaan dicteeren, stierf hij aan een beroerte. William Waszmus is de Duitsche Lawrence geweest, die beroemde, beruchte en befaamde Engelsche spion en agent, die in Palestina zijn staat van dienst gehad heeft en vooral ook in Afghanistan de macht van het Britsch Empire heeft voorgestaan. Waszmus, een Hannoveraan van geboorte, was van hetzelfde hout gesneden. Onder den oorlog kende men hem in geheel het Oosten en op de bureaux van buitenlandsche zaken te Londen niet liet allerminst als „de consul van Bushehr". In Perzië werkte en vocht hij voor de Duitsche belangen met ongewone talenten. Hij sprak Arabisch, Turksch en Perzischhad weten door te dringen in de diepste geheimen van de volksziel, en zich bemind weten te ma ken door deel te nemen aan heel wat jachten en avonturen. Hij was in die ongeluksdagen van begin Augustus 1914 juist te Berlijn, om wat op ver haal te komen, en toen de oorlog uitbrak, wist men eigenlijk niet goed wat met hem aan te vangen. Hij trok als tolk 'n paar maal mee naar het front, totdat men in 1915, hij was toen 35 jaar oud, iets vooj" hem wist, wat 'n kolfje naar zijn hand was. Te dien tijde gingen er geruchten, dat de Engelsche vloot opdracht had gekregen om naar de Perzische olievelden te varen, en een geregelde toevoer van Perzische olie naar de militaire en maritieme stations te bewerkstel ligen. Winston Churchill voerde zelf dezen strijd om zoo'n strategisch belangrijk gebied aan, en de tegenstanders wisten tegenover dezen Lord der admiraliteit niemand beter dan Waszmus te stellen. Om de quintessence van dezen strijd te kun nen beseffen, moet men nog ai de toestanden en verwikkelingen uit die dagen kennen, die hier slechts zeer bondig kunnen worden aan gegeven. Vóór het uitbreken van den oorlog was de Britsche regeering a.1 geinteresseerd bij de An glo-Persian Oil Co. De eigendomsrechten lie- pen groot gevaar, toen Turkije aan den oorlog deel ging nemen, en het oliegebied gewoonweg bezette, waartegen Engeland niet veel kon uit richten, omdat het slechts de beschikking had over een brigade indische infanterie, die bij de Indischegolf moest blijven. Churchill kwam toen op de slimme gedachte, om ge heime agenten naar het gebied der Batchari te zenden waar de belangrijkste oliebronnen liggen, en waar de Engelschen wel zoogenaam de Invloedssferen hadden, maar slechts zoo, dat de Batschari steeds prat gingen op hun onafhankelijkheid van Engeland. Zij hadden zelfs de Turksche opmarsch met vreugd be groet. Door geheime agenten moesten de lei ders dezer Batschari bewerkt worden en naar een volkomen tegenovergestelde meening ge bracht. De Engelschen bereikten hun doel. Toen de Turken het gebied wilden bezetten, vonden zij tienduizend goedbewapende strijders tegenover zich; allen mannen van de stammen der Batschari, die bereid waren „met liun lo ven hun olievelden" te verdedigen. Dit alles vond al plaats, voordat Waszmus Berlijn goed en wel verlaten had. Daarom smeedde men andere plannen en zond men hem met een kleine expeditie naar Afghanis tan, om daar de bergstammen aan te vuren tot den heiligen oorlog tegen de Britten. Wasz mus verloor zijn gezelschap, en slechts in ge selschap van een eveneens jeugdig Duitscli ingenieur, die uit een Russisch internerings kamp ontvlucht was, kwam hij in Bushehr aan. De Indische troepen waren al duchtig gemo biliseerd en bet front zou noordwaarts bree der uitgestrekt worden, wat geen denkbeeldig gevaar beteekende voor de Duitsch-Turksche positie in Mesopotamië. Met een aanval op de ongedekte vleugels zou deze reddeloos verloren zijn. En dit wilde Waszmus voorkomen. Hij zocht en vond contact met twee hem vroeger genegen bergstammen, de Tengutani en de Tshakutatl, ten Noorden van Bushehr, die hij zoo wist te bepraten, dat zij de olievel den als hun gegarandeerd eigendom gingen be schouwen, derhalve de passen bezetten en Bus hehr van de landzijde at duchtig bedreigden. Eerst dachten de Engelschen aan een plaatse lijken opstand. Zij stuurden een paar compag nieën, waarvan niet veel terug keerde. Men vertelde den Engelschen dan, dat een blanke man tot opperhoofd der stammen benoemd was, wat slechts in zooverre waar was, dat Waszmus binnen minimum van tijd uit een ongedisciplineerde horde ruiters en jagers een gedrild bataljon wist te vormen. Hier pres teerde dus voor Duitschland Waszmus, wat een beetje Westelijker de veel meer bekende Law rence voor Engeland tot stand bracht. Waszmus wist zich te handhaven, al werd hij ook vogelvrij verklaard. Hij maakte ettelijke gevangenen, die hij, na hun een stevigen maal tijd voorgezet te hebben, naar hun militaire overheden terug stuurde, om dezen „de harte lijke groeten van den heer Waszmus" te bren gen. Om zijn invloed te versterken, nam hij wel zijn toevlucht tot listige trucs. Zoo maakte hij de stamhoofden wijs, dat hij ze in draadlooze verbinding met Constantinopel kon brengen, alwaar de kalief zelf hun zijn wenschen zou zeggeu voor de belangen van den Islam en den strijd tegen Engeland. En terwijl hij boven aan een hooge mast luidkeels zijn vragen stelde, antwoorde hij zelf met veranderde stem, en hoorden de hoofden door de microfoon, alles, wat de heer Waszmus wenschelijk achtte voor den strijd tegen En geland. Spoedig daarop werd hij evenwel ge- vangen genomen, en naar Engeland gevoerd, wat hij pas na den oorlog verlaten mocht. Hij trok evenwel weer naar het terrein zijner ope raties terug en had er niet veel succes met een farm, die hij opzette en die nog bestaat. Pas geleden is hij naar Hannover terugge keerd en thans in Berlijn op een, zooals reeds gezegd, wel tragisch moment gestorven. steunregeling voor NOODIJDENDE TUINDERS Verschillende gemeentebesturen in de tuin bouwstreek waarvan Langendijk het centTum vormt, ziju de laatste weken overgegaan tót het invoeren van een steunregeling voor nood lijdende tuinders. Om de goedkeuring van deze regelingen te ontgaan, wordt meestal een bui tengewoon subsidie gegeven aan het Burger- lijk Armbestuur waaraan dan een speciale com missie wordt toegevoegd welke de uitkeeringen aan de tuinbouwers uitbetaalt. Men is tot deze wijze van steunverleening overgegaan omdat de Minister niet goedkeurt een regeling waar- bij aan tuinbouwers toesla,g wordt verleend Mï de loonen der arbeiders. Bij hun 12% jarig gelukkig Huwe lijksfeest schonk God aan onze dierbare Ouders HENRI J. W. VAN DEN BRAKEN Jr. en ADRIAN A M. VAN DEN BRAKEN—van Liempt een nieuw onderpand van Zijn Zegen in ons kleine zusje, dat bij het H. Doopsel de namen Theresia Margaretha Maria ontving. Hunne dankbare kinderen HARRIE JAN MARTIN MARIA CECILIA STEPHANUS PAULUS WILHELMINA GABRIELLA Utrecht. 10 Januari 1932. St. Antonius Gasthuis. Prof. Ritzema Boslaan 22. GEBOREN Agnes Gerarrla Maria Dochter van A. W. C. VAN DONGEN en A. C. VAN DONGEN— Van Ekkendonk St. Franciscus-Gasthuls. 10 Januari 1932. Volstrr' t geen bezoek. 22010 10 GEBOREN Petrus Augustinus P. J. J. EEKELAAR E. J. J. EEKELAAR-de Grund St. Franciscus-Gasthuls. Rotterdam, 9 Januari 1932. 22012 6 De Heer en Mevrouw Ir. E. K. E. HALEWIJN— Albers geven met genoegen kennis van de geboorte hunner Dochter Emilie Buitenzorg (Java), 10 Januari 1932. J. P. Coenweg 21. 22003 8 AUFGEBOT. Die Ehe wollen mlt- einander eingehen: 1. der Schlachter-Geselle JAN HEN DRIK HEIDEMANN, wohnhaft in Denekamp i. Holl., Grotestraat 16; 2. die Haustochter MARIA BAR BARA OTTENSTRÖER, wohnhaft in Gronau, Eszseite 57, vordem in Hengelo i. Holl. Gronau i. Westf. den 8. Jan. 1932. Der Standesbeamte. 22008 11 AUFGEBOT. Die Ehe wollen mit- einander eingehen: 1. der Viehhündler J OH ANN HEIN- RICH BECKER, wohnhaft Borken (Westf.). 2 die Köchln ELISABETH BERNARDINE WILHELMINE LiiESZE, wohnhaft Borken (Westf.) Preussische Standesamt Borken, Westf. am 9, Januar 1932. Des Standesbeamte. 22006 10 Heden overleed tot onze diepe smart, na een korte ongesteld heid. zacht en kalm, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Zuster, Behuwd zuster en Tante Weduwe van wijlen den Heer in den ouderdom van 58 jaar en 3 maanden. A. VOGELEZANG M. VOGELEZANG Vogelezang en Kind A. VOGELEZANG I. VOGELEZANG. Schiedam, 11 Januari 1932. Korte Achterweg 19. De teraardebestelling zal plaats hebben Donderdag a.s. Vertrek van het sterfhuis 's namiddags 3 uur. 10671S 25 Heden overleed tot mijn diepe droefheid, na een langdurig en geduldig lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, mijn lieve Moeder Mevrouw Weduwe van den Heer Amsterdam, 10 Januari. MAUDIE VERMEULEN. Parimariboplein 65 De Uitvaartdiensten zullen plaats hebben in de parochie kerk v. d. H. Augustinus, Baars- jesweg 225, te 7 uur, half 8 en 8 uur. De gezongen Uit vaart te half 10, waarna de begrafenis zal plaats hebben op de R.K. begraafplaats Buitenveldert te circa 11 uur. Eenlce en algemeene kennisgeving Heden overleed na langdurig moedig gedragen lijden, tot onze diepe droefheid, onze zeer geliefde Zoon en Broeder in den ouderdom van 18 Jaar. A. HOOGSLAG N. J. HOOGSLAG— Overwater KEES JOHAN NELLY NETTIE THEO Rotterdam, 10 Januari 1932. Heemraadssingel 100. Liever geen bezoek. Geen bloejnen. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag a.s. op de Begraafplaats Crooswiik. Ver trek van het sterfhuis te 2 uur. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kortstondig lijden, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, ip den ouderdom van ruim 80 jaar, onze lieve Moeder, Be huwd- en Grootmoeder en Zuster, Mevrouw Weduwe van den Heer Uit aller naam. J. H. H. HEEZEMANS. Hilvarenbeek, 10 Januari 1932. 21995 19 Heden overleed in het Maria- Pavlljoen, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer ln den ouderdom van 80 jaar. Wij bevelen de ziel van den overledene in Uwe gebeden aan. JOH. A. PIER A. M. PIERPilgram en Kinderen JOS. P. PIER A. N. PIERScheer. Amsterdam, 9 Januari 1932. Nassaukade 5. De Uitvaartdiensten worden gehouden Woensdag 13 Ja nuari in de Parochiekerk van den H. Gerard us Majella, Ambonplein. De H.H. Missen zijn te TA, 8 en 8% uur, waar van te 8 uur gezongen Re quiem. De begrafenis zal plaats hebben op Donderdag 14 Januari op het R. K. Kerk hof te Wytgaard te circa 12 uur. 22002 34 Heden overleed tot onze diepe droefheid, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, in den ouderdom van 63 jaar, onze innig geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, de WelEdel- geboren Heer Hulst, 8 Januari 1932. Uit aller naam Mevrouw Douairière C. SEIJDLITZ— Poot Baudier. De plechtige Lijkdienst wordt gehouden in de Parochiekerk te Hulst, op Dinsdag 12 Jan. a.s., des voormiddags 10 A uur, waarna bijzetting ln 't familie graf op het R. K. Kerkhof. Heden overleed tot onze diepe droefheid, meermalen gesterkt door de Genademiddelen der H. Kerk. in den ouderdom van 81 jaar. onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Groot, moeder. Mevrouw Weduwe van Bloemendaal FR. I. BACK TH. BACK—Kolster M. H. BACK Amsterdam A. M. A. LUYKX—Back G. TH. M. LUYKX en Kinderen Bloemendaal (N.-H.), 10 Januari 1932. Bloemendaalscheweg 33. De H.H. Uitvaartdiensten zul len gehouden worden in de Parochiekerk der Allerheiligste Drieëenheid op Woensdag 13 Januari 1932, des morgens 7.30, 8.15 en om 10 uur de plechtige gezongen Requiem-Mis, waar na de begrafenis op het R. K. Kerkhof St. Barbara te Am sterdam. Profundis: Dinsdag 12 Januari van 24 uur. Geen bloemen. Heden overleed tot onze diepe droefheid, zacht en kalm, na een geduldig gedragen lijden, voorzien van de H.H. Sacra menten der Stervenden, onze innig geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Mevrouw in den ouderdom van 70 jaar. P. MARTINOT 's-Gravenhage: C. H. MARTINOT H. MARTINOT—Goeman en Kinderen Rotterdam: A. M. DE GRAAF—Martinot J. W. DE GRAAF en Kinderen H. J. LEYENDEKKERS Martinot W. L.F. P. LEYENDEKKERS en Kinderen. Rotterdam, 11 Januari 1932. Schietbaanlaan 36. De Uitvaartdiensten worden gehouden in de Parochiekerk van de H. Elisabeth, Mathe- nesserlaan, Donderdag a.s. De H.H. Missen ten 7A, 8 en ten 9 A uur de plechtige gezongen II. Mis van Requiem, waarna de begrafenis van uit de kerk en bijzetting in het familie graf op het R. K. Kerkhof in CrooswUk. 1066SS 43 t a jpvrniv Twn r o MET J. A. ZENDIJK, TWELLO TOOR ROTTERDAM HILLEGE RSBERG SCHIEDAM EN VLAARDINGEN 1C667S 60 HOOGSTRAAT 23 SCHIEDAM Ruime keuze afgepaste kachelzeilen, Tochtdekens, Pluchette 0 646S 10 diverse Tafelkleeden enz. enz. Concurreerende prijzen. TOONBANK, 3 Meter lang, met beuken blad, 4 etalagelampen. iec' zanten f 25.—. Boerhavelaan^g 5 RDAM - HEEMRAADSSINGEL 142 - TEL. INT. 32438 belast eicb met: Inrichting, Bijhouden en regelmatige Gontröle aan Vennootschap»., Koopmans- en Privé-Boekhoudingen, Boeken onderzoek en Opmaken van Rapporten. speciaal adres VOOR HET BIJWERKEN VAN ACHTERSTALLIGE administratiën tegen MATIG TARIEF. ADVIESBUREAU voor alle Belastingzaken 8 regels ƒ0.50 10 regels 16 regels ƒ1,60 fetten, TheemeubDivans, Karp., Bed.., Dek., Ledik., Spiegels, enz. Simonstr. 44 en 57. nabi) Sohiekade Moquette-Leerameubl., Dres., BUf- Tel- 41541. 7065 Fegens vertrek melkwijk, omzet 10" L. per dag. Overtuiging toege staan. Br. onder no. 2299S bur. van dit blad. Gevraagd een Prima kunnende naaien en vel^el Ion vggv Uitsluitend schuftel. sollicitaties met afschrift van ge- tuigen en verl. salaris Mevr. J. Bloemen 's-Gravendijkwal iOO. Rot terdam. van eksteroogen, eelt, kalk- en misvormde nagels, door Voor Schiedam na afspraak Dins dag, Donderdag aan huis. Verder dagelijks van 9 uur v.m. tot 9 uur n.m. Schoenmakers, Markt 28, Vlaardirigen. 10670S jaar, van 83 uur. Koppelaar, Renibrandtlaan 53a. 2292S gevraagd, liefst in klein gezin, omtrek Singel. Brieven ouder n 2300S bur. van dit blad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 8