LZ^r4- saan vesti^n VRIJDAG 15 JANUARI 1932 DE R. T. M. OP GOEREE EN OVERFLAKKEE. De kwestie ter sprake gebracht in de Prov. Staten van Zuid- Holland. Behandeling van de begrooting. s s DE ROODE SMOKKELFABEL. HET VLIEGONGELUK TE BANGKOK. CONTINGENTEERING VAN DEN INVOER. Mededeelingen van de commissie van advies. SPECULATIEVE OPSLAG VAN VOORRADEN. HET BOSSCHE CARNAVAL. HET „SJOKSYSTEEM". INDIENEN VAN VORDERINGEN. KERKBOUW TOT WERKLOOS- HEID-BESTRIJDING. Een initiatief van kard. Verdier. HUMOR UIT DE „TRIBUNE". DE NIEUWE CHEF VAN DEN MARINESTAF. ELLEN FOREST IN DE- EN OFFENSIEF. EEN BRUTAAL AUTOBESTUURDER. HET WERK VAN II. M. DE KONINGIN EXAMEN BOUWKUNDIG INGENIEUR. liiill Bil' AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN Gisteren zijn de Provinciale Staten van Zuid- Holland ter voortzetting van de bebaodeling van de begrooting in het gebouw der Tweede Kameq; in vergadering onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin, jhr. mr dr. H. A. van Karnebeek, bijeengeikoimen. De heer C. Warnaer (A. R.) besprak om. oe kwestie der R. T. M. op Goeree- en Overflak kee, betoogemde, dat de tram de exploitatie niet vol heeft kunnen houden door de comlbe- natie van goadeiren- en paasogiiersverkeerdoor de particuliere autobus-concessie en de betere wegen. Gedeputeerden moeten nu de verkeers mogelijkheid en onderzoeken en gedurende dien tijd de R. T. M. noodzaken, de exploitatie vocwt te zetten. Kam de R. T. M. het niet volhouden, dan worde het veer Middelharnis■Hellevoet- sluis provinciaal. Spr. diende een door mrs. De Brauw, de Visser, Trouw en van Voorst tot Voorst, mede-onderteekende, motie in, waarin Ged. Staten worden uitgenoodigd om, vooir het geval, dat het voornemen tot staiking der exploitatie wordt uitgevoerd, gebruik te ma lkan vam een zeikere bepaling ud/t een overeen komst van 1900, tenzij de tram een, naar het oordeel van Ged. Staten bevredigende, tege moetkoming doet. Volgens deze bepaling is de R. T. M. verplicht, zekere schulden aan de provincie onmiddellijk en ineens terug te be talen, als de exploitatie van het net of een deel daarvan wordit gestaakt. De heer Tem Hope (Bib.) betoogde, dat de tram de exploitatie op Goeree em Overflakkee kan staken, zonder dat de belangen worden ge schaad vam de bevolking. Autobus, vrachtauto enz. voorzien voldoende in de behoeften. Wel eahter is regulariseering en moderniseering van het veer een voorwaarde, welke voor sta king van de traanexplodtatie moet worden ge steld. De heer Ter Laan (S.D.A.P.) betoogde, dat de finanoieele toestand der provincie het pes simisme van Gedeputeerden niet wettigt. Zij (heeft de laagste -belastingen van alle provincies, waarvan alleen Utrecht met ons gelijk staat. De afwijzende houding vam Gedeputeerdeu Imzaike de gremswijizigirngsplaminen van Rotter dam schaadt groote aügemeene belangen. Een scherpe aanklacht tegen die houding bevat het rapport der commissie inzake haven-belangen vam Rotterdam en omgeving. Inzake de traamk-westie op Goeree en Over- flaikikee zeide spr., dat Gedeputeerden hadden moeten ingrijpen oan een vervoerscapaciteit en regeling te krijgen, welke aan de behoeften der bevolking zouden, hebben voldaan. Nu is aan de R, T. M. door Gedeputeerden een concur rent, in den vorm vam een autobus, toegewezen. Daarom hebben in eersten aanleg Gedeputeer den schuld. Zonder- de bus zou de rijiksrageering geen vergunning hebben kunnen geven tot staking van het trambedrijf. Spr. diende een motie in, waarin de Provin ciale Staten, overwegende, dat het algemeen belang vordert, dat de veren HelLevoetsluia—- Middeihamis en NumansdorpOoltgensplaat Dimtelsa3 overgaan in handen der provincie Zuid-Holland en dat het passagiers- en goede renvervoer op Goeree en Overflakkee door de provincie moet worden verzorgd, Gedeputeerde Staten uitnoodigen, daartoe strekkende voor etellen in te dienen. U v RWftw. ikv DE TYPISCHE MOLEN aan de Laak te 's-Gravenihage, die in verbamd met den aanleg van een nieuwen verkeersweg zal moeten verdwijnen. Voorts leverde spr. een uitvoerig pleidooi voor bebosischiimg vam de duinen vam Goeree en Overflakkee, vam Voorne en Putten, van Hoek van Holland tot. Den Haag en benoorden Den Haag. De particuliere duin terreinen moeten worden onteigend. Spr. diende een motie irn, waarin de Provinciale Staten Gedeputeerde Staten uituoodigem, Provinciale Staten op kor ten termijn van voorlichting te dienen en even tueel voorstellen in te dienen. De -heer van Voorst tot Voorst (R. K.) zeide, dat spr. en zijn geestverwanten niet op het stand-punt staan, dat het college van Gedepu teerden evenredig samengesteld moet zijn. Zij •meenen, dat men, de meerderheid hebbende, aan zij-n kiezers verschuldigd is, van zijn stem gebruik te maken. Wel hebben zij aan die ver kiezing van den heer Schaper medegewerkt. Maar toon de heer Ter Laan een tweeden sociaal-democraat wensohte, is men gekomen tot de verkiezing van den heer Crena de Jongh. De laatste verkiezingen konden geen aanlei ding geven tot een verandering van de politieke samenstelling vam Gedeputeerden. Spr. protesteerde er tegen, dat de heer Tol lman met een dictatoriaal gebaar te kennen beeft gegeven: „Borghels er uit!" Voorts 'betwijfelde spr., of Provinciale Staten een taak hebben met betrekking tot duinbebos- eohing, zoodat hij niiet voor de motie-Ter Laan zou kunnen stemmen. De heer Van Eek (s. d.) betoogde de noodza kelijkheid van bestrijding van de werkloosheid door het leiden van werkkrachten naar gebie den, waarop nog geen overproductie is, zooals volkshuisvesting en verkeer te water en te land, welke verbetering behoeven, grondont- ginning, enz. Op den voorgrond sta uitvoering van openbare werken door publieke lichamen. Spr. diende een motie in, waarin de Provinci ale Staten besluiten, een crediet van 200.000 aan Gedeputeerde Staten toe te staan om het uitvoeren van openbare werken door gemeen ten financieel te steunen. Voorts moeten Gedeputeerden moreel en fi nancieel helpen met betrekking tot den nood van kleine tuinders en kweekers. De heer Sandifort (s. d.) betoogde de noodza keiijkheid van zorg voor jeugdige werkloozen. Spr. diende een motie in. De heer In 't Veld (s.-d.) wees op de wen schelijkheid van rationalisatie in de indeeling van waterschappen en van de totstandbrenginig van een streekplan voor Westelijk Zuid-Hol land. Het behoud van Rotterdam als wereldhaven Is een belang onder meer van de provincie, welke ten deze een taak heeft. Onder de oogen gezien moeten worden te berde gebrachte pro blemen, b.v. of te Rotterdam plaats zou zijn voor een gecombineerd hoogoven- en walsbe- drijf. Men beginne, wat het steekplan betreft, met het maken van een overzicht van het ge- heele economische leven der provincie Zuid- Holland en stelle aan de hand daarvan een globaal schema op. Men legge in een streek plan niet te veel vast. De werkwijze der commissie-Van Boeyen kan ons niet tot het doel brengen. De commissie- Van Boeyen worde uitgebreid en beter geoutil leerd. De heer Hoffman (r.-k.) huldigde Gedepu teerden voor de begrooting, welke de verdienste heeft van te sluiten, maar nu niet nog meer uitgaven mag gaan bevatten. Gezien den ach teruitgang van ons nationale vermogen met een derde, met vijf milliard, moet men in 's he mels naam niet met nieuwe uitgaven komen. De vergadering werd daarna tegen zes uur £pt hedenmorgen elf uur verdaagd. Een onderhond met van Zadelhoff. De marconist van Zadelhoff, die hij de ramp van de „Ooievaar" te Bangkok er het leven afbracht, is aan boord van de „Huygens", waarmee hij naar patria is teruggekeerd, geïn terviewd door de „Sumatra Post. Aan dit on derhoud is het volgende ontleend. Het eenige wat van Zadelhoff ziich herinnert is, dat hij voelde dat het onderstel afknapte. Direct daarop vond het ongeluk plaats. Bij Van Zadelhoff is zelfs niet de gedachte opgekomen, dat het vliegtuig niet los kwam. Hij merkte dus alleen dat het vliegtuig zijn landingsgestel verloor en voordat hij daarna tijd had zich te realiseeren wat hiervan het gevolg zou kunnen zijn, was de Ooievaar al over den kop geslagen, en voelde Van Zadelhoff dat zijn hoofd en schouders naar beneden gericht, bekneld za ten. terwijl zijn beenen geen houvast meer hadden. Van Zadelhoff was eerst de meening toegedaan, dat hij tusschen de zendlampen bekneld was geraakt. Het is echter naderhand gebleken dat deze nog intact waren, zoodat deze veronderstelling niet juist is. Of hij nog even bewusteloos geweest is wist Van Zadel hoff niet, wèl dat hij zoo spoedig mogelijk trachtte zich uit de netelige positie te bevrijden, hetgeen hem inderdaad lukte. Door een gat, welk weet hij niet, kwam hij in de sawah te recht, waar het koude sawahwater hem geheel tot zichzelf deed komen. Hij is toen door de sawah gebaggerd en op den vleugel gekropen, waar hij verdere hulp afwachtte. Toen hij daar op den vleugel lag, drong het plotseling tot Van Zadelhoff door „dat hij nog in leven was". Van de overige inzittenden heeft Van Zadel hoff niemand meer gezien, behalve Wiersma en kolonel Brinsmead, die met hem naar een soort ziekenzaaltje dat op het vliegveld aan wezig was, zijn overgebracht. Dit overbi-engen ging intusachen niet zoo eenvoudig in zijn werk. In de sawah zakte men tot aan het middel irn de modder weg, terwijl het water van de sloot, welke Wiersma in een uiterste wanhoopspoging nog wist te nemen, tot aan de schouders reikte. Daarenboven was het water In verband met het prille morgen uur vrij koud. De ooievaar lag ongeveer 30 meter voorbij de reeds genoemde sloot. De zwaar gewonden moeeten dus van het vliegtuig uit op de handen door de sawah tot over de sloot gedragen wor den, waarna verder transport met behulp van een draagbaar naar het ziekenzaaltje plaats vond. Van Zadeldorff heeft aan den rand van deze sloot gelegen, totdat Wiersma en kolonel Brinsmead overgebracht waren. Tegen koude heeft men hem met een leeren jas toegedekt. In het ziekenzaaltje hebben de aanwezige Fransche officieren en soldaten de eerste hulp verleend. Het eerst heeft men zich evenals in het hospitaal met kolonel Brinsmeal bemoeid, die er erger aan toe scheen dan Wiersma. Van Zadelhoff zelf bloedde hevig, doch zijn wonden bleken na afwaasching met een bijtend goedje niet van ernstigen aard. Verder klaagde Za delhoff over pijn in den rug, en in de maag streek. Deze laatste pijnen waren het gevolg van de kracht, waarmede hij op het moment van het ongeluk met de maag tegen het voor hem staande tafeltje terecht kwam. Na leeg pomping van de darmen bleek deze pijn even wel spoedig verdwenen. Behalve de reeds ge noemde snee in het gezicht, rechts van den mond, had van Zadelhoff nog een ontvelling aan den linkerslaap en verder kneuzingen en ontvellingen over zijn geheele lichaam, zonder dat deze evenwel gevaarlijk bleken. Wegens de gebrekkige verbinding van het vliegveld met Bangkok heeft het, naar van Zadelhoff schafte, een paar uur geduurd, voor dat de zwaargewonden per treintje naar Bang kok kouden worden vervoerd. En van Zadelhoff is dan ook van meening, dat dit lange wachten op het vliegveld en het vervoer per trein, het geen ook nog ©en drie kwartier in beslag nam, den zwaar gewonden Wiersma en kolonel Brinsmead niet ten goede is gekomen. Eerst aan het station vernam van Zadelhoff. dat van Onlangs. Kotte. Baudart en Borg dood waren, toen een hem begeleidend officier dit aan den op het perron aanwezigen Franschen dokter mededeelde. Van Zadelhoff, Wiersma en ko'onei Brinemewl zijn na aankomst te Bangkok naar een Siameesoh hospitaal overge bracht alwaar Wiersma na ©enige uren is overl- len. Kolonel Brinsmead en v. Zadelhoff zijn eenige dagen later naar een Engelsch Nursing-House overgebracht, alwaar zij verder verpleegd zijn. Kolonel Brinsmead bad 'n ka mer naast die van v. Zadelhoff. Toen van Zadel hoff het Nursing House verliet, omdat er erger patiënten waren, was de toestand van kolonel Brinsmead nog steeds in levensgevaar. Hij heeft kolonel Brinsmead dan ook niet meer gesproken. Toen van Zadelhoff in het ziekenhuis lag, neeft het hem niet aan belangstelling ontbro ken. De Hollands-Che kolonie te Bangkok heeft telkens opnieuw blijken van belangstelling getoond, of door het brengen van bezoeken of door het zenden van bloemen e.d. Deze har telijkheid heeft van Zadelhoff dan ook ten zeerste getroffen. De laatste dagen te Bangkok is van Zadelhoff de gast geweest van den heer Keylart van de Holland Siam Trading Cy., waaraan vier Nederlanders, o.w. de heer Keylart, verbonden zijn. Of het bewuste luik gesloten was, wist Van Zadelhoff niet. Wel, dait het den vorigen mid dag gesloten was. De belasting was naar zijn meening hooger te Aloratar dan toen te Bang kok gestart werd. Van een proces-verbaal wegens smokkelarij geen sprake. We lezen in die „Limburger Koerier": „Op onee weerlegging van het onwa/re bericht in het socialistisch „Volksblad", waarin Kerk raadsohe geestelijken van smokkelen werden beschuldigd, antwoordt thans het blad met pet t-imente zekerheid te weten, dat reeds meerma len tiegien de Broeders van het klooster te Bleijerhedde proces-verbaal wegens smokkelen is opgemaakt Zooals men weet, hadden wij over de in he. „Volksblad" geuite bewering inlichtingen Inge wonnen bij autoriteiten, die. krachtens hun functie het bes-te van een dergelijke geregelde wetsovertreding door Kerkraadsohe geestelijken op de hoogte konden zijn. Daar had men va deze beroering niet alleen met verbazing, doel tevens met begrijpelijke verontwaardiging ken nis genomen. Het „Volksblad" schrijft nu: In navolging van de „Limburger Koerier hebben wij ons ook tot deze autoriteiten ge wend en men verzekerde ons pertinent, da' reeds meermalen tegen de bewoners van he' bewuste klooster proces-verbaal was opge maakt wegens smokkelen". Wij zijn nieuwsgierig van het „Volksblad" te yiemnemem, weillke gehekniziiinniige autoriteiten het blad deze wonderlijke verzekering hebben verschaftDe autoriteiten, die, zooals wij schreven, krachtens hun functie volledig moe ten zijn ingieddchit over smokkelhandel dooi geestelijken hebben nooit een correspondent van het „Volksblad" hierover inlichtingen ver «trekt sterker nog, hun is nooit om derge lijke inlichtingen gevraagd. En terecht! Want indien de Kenkraadsche correspondent, van het socialistisch blad werkelijk zoo goed is Inge licht ap-is hij beweert te zijn, dan weet hij, even goed als wij, dat zijn praatje over smokkel handel door Kerkraadsche geestelijken, in her bijzonder dan door de Broeders te Bleijenheide van a. tot z. onwaar is. Daar het blad, in plaats van zijn beschuldiging terug te nemen of ten minste er verder het zwijgen aan toe te doen, thans met een fabeltje over voorlichting door autoriteiten komt aandragen, wil het ons mis schien wel precies vertellen, wanneer die meerdere processen-verbaal zijn opgemaakt en welke geestelijken daarbij betTokken waren't Dat moet een orgaan, dat over zulike voortref felijke imiliohtingisbroninen schijnt t© beschik ken, niet moeilijk vallen. Het kan een merkwaardige nieuwe „onthul- lmgworden! Het proces-verbaal. Wij hebben reeds een vorige maal uiteenge zet, hoe im het licht der nuchtere werkelijkheid het socialistisch vertelsei over een zwaar met smokkelwaar beipakten geestelijke, diie doodelijv beangst voor een. verbolgen grensbeambte weg vlucht, ineenschrompelt tot een wel zeer on schuldig gebeuren. Desondanks beweert het „Volksblad" zonder blikken of blozen, dat wij het doen voorkomen „als zouden alleen maar wat lantaarnplaatjes en eenlg snoepgoed" door dien betrokken Broeder zijn medegebracht „Doen voorkomen", m.a.w. wij hebben onze lezers wat op de mouw gespeld en de pakjes bevatten amdere zaken. Wil het socialistiscn blad, als het onze mededeel i-ng over den inhoud der beide pakjes,, welke de Broeder bij zich had, in twijfel meent te kunnen trekken, dan eens bekend maken, wat zich wel in de pakjes heeft bevonden? Tenslotte vordert het „Volksblad" ons op mede te deeten, welke gevolgen „deze smokkel affiaiire" voor den betreffenden broeder heeft gehad?.... Br bestaat geen enkele reden, om aan de vriendelijke en joviale uituoodiging geen ge volg te geven. Nadat de grensbeambte den toe gang tot het klooster bij het hek aan de Nieuwstraat was geweigerd, omdat in het kloos ter een uitdrukkelijk verbod bestaat vreemde Hingen door dezen ingang binnen te laten en de beambte in burger was, dus niet kenbaar als een ambtemaar-in-functie 'heeft deze zien naar den kJoosteiringang aan de Pannesiheader- straat begeven. Hij deelde mede proces-verbaa, te zullen opmaken, omdat hem detoegang toas geweigerd. Aan een proces-verbaaJ wegens smokkelen dacht de beambte niet. ja, hij achtte het zelfs niet noodig de pakjes van dei Broeden- aan een nader onderzoek te onder werpen. Toch blijft het „Volksblad" frisch en De Commissie van advies Crisisinvoerwet, ingesteld bij K. B. van 30 Dec. 1931, brengt bet navolgende ter kennis van alle belangheb benden bij den invoer van buitenlandsche goe deren in Nederland. In den laatsten tijd duiken in en bulten de pers telkens berichten op, dat ten aanzien van het een of ander artikel een contingenteerings- maatregel tegemoet gezien kan worden. Voor- zoover deze berichten hun gren-a mochten vinden in de omstandigheid, dal de commissiïl van advies crisisinvoerwet belanghebbenden heeft uitgenoodigd, haar inlichtingen te ver strekken, acht de commissie het gewenscht. te verklaren, dat het voorbarig zou zijn uit die omstandigheid de conclusie te trekken, dat contingenteering van het betrokken artikel te wachten staat. Inmiddels Iaat het zich aanzien, dat de Ne- derlandsche Regeering binnenkort inderdaad tot het treffen van contingenteeringsmaatrege- len voor een aantal artikelen zal overgaan, zij het dan wellicht voorloopig slechts voor korten termijn. Het is niet ondenkbaar dat het uitzicht op een zoodanigen maatregel voor enkele perso nen hier te lande aanleiding zal zijn, te trach ten, nog ten spoedigste groote voorraden van het betrokken artikel aan te koopen en op te slaan. Het behoeft geen betoog, dat dergelijke prak tijken ernstig afbreuk zouden doen aan het nuttig effect, dat van de door de Regeering te treffen maatregelen mag worden verwacht. De commissie stelt zich derhalve voor in den volgenden zin te zullen adviseeren: Indien tengevolge van een contingenteerings- besluit voor een bepaald artikel invoerconsen- ten zullen worden uitgereikt aan Nederland- sche importeurs, zullen de voorraden, waarvan mag worden aangenomen, dat zij uit specula tieve overwegingen opgeslagen zijn, in minde ring van de consenten worden gebracht. De prijsbeweging zoowel in den groot- als In den kleinhandel zal mede de volle aandacht van de commissie hebben: een eventueele prijs stijging zal invloed kunnen uitoefenen op de vaststelling van het contingenteeringspercen- tage van de eerstvolgende periode. Geen optocht en muziek. De gemeenteraad van 's-Hertogenbosch heeft Woensdagavond met 15 tegen 12 stemmen ver worpen het verzoek van talrijke carnavals- vereenigingen om het houden van een optocht met vastenavond en het maken van muziek wederom toe te staan. Daarna heeft de raad nog een uitvoerig maar weinig belangrijk debat gevoerd over het jongste conflict in de werkverschaffing, welke discussie hedenmiddag wordt voortgezet. KON. NEDERL- STOOMBOOT-MIJ. Een wekelüksche vaart op Gdynia. Naar wij vernemen zal de Kon. Nederl. Stoom boot-Mij met ingang van 20 Januari een weke- lijksche afvaar.tdienst openen van Amsterdam naar de Poolsctie haven Gdynia. De „Bezem" veegt nog voortdurend het een en ander uit het buitgemaakt communistische archief de straat op. In de laatste onthulling komt iets voor, dat z;ch menig fier-demonstreerend Nederlander mag aantrekken. In de „Aanwijzingen voor agitatie en propa ganda" lezen wij o.a. de volgende wijze ver maning: Daarbij moeten onze demonstraties beter verzorgd worden. Er moet eens eindelijk met het sjoksysteem gebroken worden en een goede indeeling in rijen van 4 tot stand Worden gebracht, terwijl flink gemarcheerd moét worden. In de afdeelingen moeten be paalde groepen gevormd worden, die zich oefenen vooraan te marcheeren en onze strijdliederen gemeenschappelijk en krach tig te zingen. Dit behoeft geen zangclub te zijn, het gaat er alleen om te leeren, die liederen, die iedere partijgenoot kent, ge meenschappelijk en in een goed rhythmisch marschtempo te zingen. Vervolgens wordt aangeraden om met schal meien en trommels voorop te trekken. Daar zouden we nog eens over moeten mijmeren, maar de vermaning tegen het „sjoksysteem" kan misschien ook elders met vrucht worden overwogen. De Minister van Financiën deelt belangheb- oenden mede. dat, ten einde tijdig© betaling mogelijk te maken, het gewenscht is, dat alle vorderingen over het jaar 1931 ten laste van de verschillende Departementen van Algemeen Be stuur en daaronder resorteeronde administra- tiën zoo spoedig mogelijk worden ingediend bij het Departement, ten laste waarvan de schuld vordering komt. Ten einde zekerheid van spoe dige voldoening der vordering te verkrijgen, zullen deze. Indien eenigszins mogelijk, uiter lijk 30 Juni a.s. moeten zijn ingediend. De schuldvordering ten laste van de Staats bedrijven (Algemeene Landsdrukkerij, Artille rie-Inrichtingen, Posterijen, Telegrafie en Te lefonie, Staatsmuntbedrijf, Staatsvisechersha- venbedrijf te IJmuiden en de Staatsmijnen) zullen echter uiterlijk 15 Maart moeten worden ingezonden. Latere indiening zou tot vertraging in de af doening en in sommige gevallen zelfs tot lang durig uitstel kunnen lelden. Van de Indiening kan, op verzoek, een schrif telijk bewijs worden verkregen. De houders van vorderingen ten laste van de Surinaamsche en Curagaosche begrootingen voor 1931 worden uitgenoodigd, om hunne re keningen vóór 1 Juli a.é. in te zenden aan het Departement van Koloniën. De „Tribune" geeft de foto van het Hotel - du Chateau te Lausanne en geeft daarbij de vroolij-k spreken van een „amofcikel-affalre"volgende nuttige voorlichting: Het blad toornde zich verontwaardigd, omdat wij het aan zijn bekende „vnienidsohappedijke" gevoelens tegenover den godsdienst en de gees telijikheid herinnerden. Dodh met naïeve open hartigheid geeft het tegelijkertijd zelf het bewijs, hoe juist onze opmerking in deze is ge weest. Of kan men er lets anders in zien dan een zielige po©ttg geestelijken verdacht te maken, wanneer dergelijke brutale onwaar heden, als de Kerkraadsohe correspondent van het „Volksblad" gaf, klakkeloos en zonder een ia bewijs worden volgehouden? UITVOER VAN GOEDEREN NAAR FRANKRIJK. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de uitvoer van goederen, met bestemming naar Frankrijk, indien daarvoor, ingevolge artikel 2, eerste lid, van het besluit van 4 Januari 1932, no. 1 door of vanwege den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, certificaten van oorsprong wor den afgegeveD. is verboden, tenzij deze goe deren van zoodanige certificaten vergezeld zijn. Het besluit treedt in werking op een door den Minister vast te stellen tijdstip. Als een roofridderburcht ziet het slothotel te Lausanne eruit, waar wellicht de „her- si.el"-conferentie einde dezer maand bijeen zal komen. Het zal ook de moderne roof ridders herbergen, die de strijd zullen voe ren om de verdeeling van de buit, die voor al uit de Duitsehe werkende massa's wordt geperst. De onderschriften van de foto-pagina van de „Tribune" behooren beslist tot de meest verkwikkende en geestige literatuur. Geen wonder, dat de arbeiderspers den laat sten tijd een lichte neiging toont zich dit verheven voorbeeld van haar beste vrienden ten nutte te maken. SUBSIDIE TUBERCULOSEBESTRIJDING. De Minister van Arbeid. Handel en Nijver heid brengt ter kennis van belanghebbenden, dat verzoeken om Rijkssubsidie voor de tuber culosebestrijding voor 1932 vóór 1 Maart a.s. moeten, worden ingediend, en verzoekt de be sturen der vereenigingen nauwkeurig op te volgen de voorschriften, welke met betrekking tot de indiening van de subsidie-aanvragen in de algemeene subsidievoorwaarden zijn gesteld, speciaal voor wat betreft de vermelding van een gironummer. PRIJSVRAAG Er wordt een prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van een Nederlan-de-chen vredespost- zegel. Voor de bekroonde ontwerpen worden prijzen uitgeloofd van BOO, 400 en 200. Inlichtingen omtrent de voorwaarden enz. worden verstrekt door den secretaris van de jury: den heer J. Rethe, controleur bij het staatsbedrijf der P. T. en T. Nauwe Appelaar- steeg te Haarlem. De kapitein ter zee J. de Gras ff, bestemd ter vervanging van vice-admiraal mr. J. C. Jager als chef van den marinestaf, is 12 dezer met de „Chris tl aan Huygens" te Genua aangekomen. Ellen Forest verweert zich in de „Bezem" met het volgende diepe en karakteristieke woord tegen de beschuldiging, door een dame aan het adres van Mussolini geuit, dat deze „ongeloovig" zou zijn. „Ware Mussolini ongeloovig, waar zou hij de kracht putten zijn giganten-taak te ver vullen". Vervolgens met echt-vrouwelijke vinnigheid tot den aanval overgaand, stelt zij vast. „Wie gelooft, dat de semi-barbaarsche rtUB" sen ons iets redelijks t.e brengen hebben, ken nen de Russische historie niet". Dit laatste is wel wat erg generalizeerencl tegenover een in zijn diepsten grond echt- geloovig (daarin dóet het voor Mussolini niet onder) en zeer begaafd volk, dat zich echter op het oogenblik door hem vreemde en on waardige elementen laat tyrannlseeren. BENZINECONTROLE AAN DE BELGISCHE GRENS. In antwoord op een verzoek van de Automo biel Club van Duitschland om opheffing van de bepaling, dat alle automobilisten die Duitsch land binnenkomen invoerrecht moeten betalen voor de hoeveelheid benine in hun tank, welke de 20 liter te boven gaat, heeft de Duitsehe minister van Financiën medegedeeld dat hij daaraan niet kan voldoen, en zich o.m. beroe- pen op het feit dat bij het binnenkomen van België invoerrecht moet worden betaald voor den voiledigen voorraad benzine welke zich in de tank bevindt. De Tfoninklijke Nederlandsche Automobiel Club heeft in verband hiermede van haar be stuurslid en gedelegeerde voor België Jhr. J. van Vredenburch bericht ontvangen, dat aan de Belgische douanekantoren bij uitgang naar Nederland van alle wagens met Belgisch num mer de hoeveelheden benzine worden nageme ten. Komt zulk een wagen terug met een grootere hoeveelheid, dan betaalt de bestuur der invoerrecht. Voor Nederlandsche wagens gelden deze be palingen echter niet. NOG GEEN RUST IN DEN HAAG Op de Prinsegraoht wilde gistermorgen de communist Schaddelee op het bordes van het volksgebouw weder een toespraak tot een groep werkloozen houden. Daar hij hiertoe niet de vereischte vergun ning had werd hem dit door twee politie-agen- ten belet. Trouwens ook de directie van het Volksgebouw had aan de politie verzocht, de stoep van het gebouw voor dergelijke betoogin gen te vrijwaren. Een aanta.l toehoorders nam daarop een drei gende houding aan tegen de agenten. Nadat deze een paar revolverschoten in de lucht had den gelost keerde de rust terug. In het gebouw „Musica" aan de Delfteche laan heeft gistermorgen een drukbezochte ver gadering plaats gehad. Er werd heftig geprotesteerd tegen de hou ding der politie, speciaal tegen het commun16' tiisch raadslid Schaddelee aangenomen. Men reide dat de Werkloozen in ant*,°or<' daarop de Haagse he straten in de l<o"ien'ie dagen onveilig zouden maken. Er werd besloten na afloop dezer vergade ring niet te demonstreeren doch nedeu we" derom bijeen te komen. Zoowel op de Prinsegracht sohe laan hadden zich vele nietDv's=l6nSen. voor hst meerendesl jongens, ver^me]{^- Beneden politie had evenwel de tocs^"2 tot Prinse gracht afgezet. Gnze Parijsche correspondent schrijft: Toen Z. H. Em. Kardinaal Verdier in Frank rijk het initiatief nam tot de instelling vaa diocesane hulpcomité's tot leniging van den nood der werkloozen, had de aartsbisschop van Parijs allen nadruk gelegd op de nood zakelijkheid van de verruiming der werkge legenheid en daarvoor allen, die konden laten wer en. aangemaand te doen uitvoeren wat hun maar eenigszins mogelijk was. Aan het comité, voor het aartsbisdom opge richt, had Z. Em. opdracht gegeven, zijn werkzaamheden in twee richtingen te leiden, namelijk die der onmiddellijke hulp, door in zameling van giften in geid en natnn!i onder de beproefde gezinnen te verdoelen, en die der meer duurzame hulp: een werkverschaffing op groote schaal. Voor wat het laatste betreft, heeft de kar dinaal zich op de hoogte doen stellen van den stand van de werkzaamheden van de in aanbouw zijnde kerken in het aartsdiocees en jan de aanhangige plannen tot kerkbouw in de banlieue vooral. Tevens werd een staat opgemaakt van de agglomeraties der banlieue, waar een kerk on iee t. Door den snellen en vooral wilden gioei van tal van verkavelingen in de ban- ïeue, a. s bouwterreinen te koop geboden, is een zeer uitgebreide bevolking zich, ver van neemt aan, dat voor ongeveer twee millioen banlieue-bewoners de kerk te ver verwijderd ligt, dan dat een geregeld kerkbezoek kan ver wacht worden. De kardinaal heeft thans aan den voorzitter van het diocesaan comité, admiraal Lacaze, een uitgebreid plan van kerkbouw voor de banlieue overhandigd en tevens een verdeeling der beschikbare fondsen tot stand gebracht om de afwerking van dat plan te bevorderen. Natuurlijk wordt tevens een beroep op de Katholieken van Parijs en omgeving gedaan om de uitvoering der plannen door ruime giften te bevorderen. Uit den aard van de zaak moet het plan, om de geheele banlieue, voor zoover tot het aarts, bisdom beihoorend, voldoende van kerken te voorzien over een aantal jaren verdeeld wor den, maar het is mogelijk, reeds spoedig een groot aantal bouwwerken onder handen te nemen, om een groot aantal werkloozen vak mannen arbeid te verschaffen. Op het oogenblik zijn reeds zeven bouwwer ken volkomen in bedrijf. Nog eenige andere zullen dezer dagen geopend worden. In som- mige gemeenten van de banlieue, waar geen kerk is te vinden, is men onmiddellijk begon nen met het inrichten van parochies en het Inzamelen van gelden, teneinde zoo spoedig mogelijk tot kerkbouw te komen. Ook in het bisdom Versailles, waartoe een groot deel der Parijsche banlieue behoort, wor den gelijke pogingen aangewend en mgr. Ro- land Gosselin heeft Zondag in alle kerken van het bisdom giften laten inzamelen om onmiddellijk te kunnen overgaan tot den bouw eener banlieue-kerk op nader aan te duiden plaats en ter gedachtenis van mgr. Gibier, den grooten bisschop van Versailles, die het eerst het apostolaat in de banlieue ter hand nam. Eenige kostbare bouwplannen, zooals de bouw van de votiefbasiliek van la Chapelle, ter lier<le'Tiltlngr van h»t vijf-de eeuwfeest vatl de H. Jeanne d'Arc, zullen voorloopig blijven rusten, teneinde alle kracht te zetten op de opening van een groot aantal bouwwerken in de banlieue, die zoozeer aan kerken behoefte heeft. Hr. Ms. rtigei hj. f cu.-Aiiuits, is gisteren, blykens hpri£hJ. 1 -departement van Defensie ontvangen c- van Aden vertrok ken. Hr- Ms- RIGEL. Big®1 °£nUb«élL?a?.r Ned-Indië, is De tentoonstelling van wer'len door H. M. de Koningin, welke gehouden wordt in de Kon. Kunstzaal Kleykamp, den Haag, wordt Zaterdag 16 Januari 3 uur geopend. De geheele opbrengst dezer tentoonstelling zal ten goede komen aan de noodlijdende kunstschilders. De secretaris van de afdeeling der Bouwkun de van de Technische Hoogeschool te Delft maakt bekend, dat z(j, die wenschen deel te ne men aan het ingenieurs-examen voor bouwkun dig ingenieur, dat zal worden afgenomen In Ja nuariMaart a.s., zich daarvoor schriftelijk heb ben aan te melden vóór 23 Januari 1932 by den secretaris van de afdeeling der Bouwkunde, Oude Delft 89. Delft. Marechaussee bijna omver gereden. Woensdagavond «ie waelhtmeesiteir der marechaussees v. V3m de brigade Roosen daal, diemst doe-n"10 "tl de Belgische grens, on der Niispein, o©"1 "^Mouto voor zich uit rij dend©, kocnK"*30 vain de grens in de richting Esschen—-NWP®. tonder achterlicht. De wacht meester. d'.':6 ,per rÖwiel was, zette den auto na en toe» 11 ij dezen ndbij Nispen had ingehaald, som-i»010.™'® 'iij te stoppen. De chauffeur, zekere v n". uit Roosendaail, stoorde zicih echter niet de sotmmaüe era reod door. In Niapen had de wachtmeester dan auto weer Ingehaald en plaatste zich met zijn ryw,jej lin het van den weg, waarna hjj tot stoppen aanmaaa- Doch de automobilist h-ielld zijn gamgetje er n en de wachtmeester zag zich genoodzaakt opzij te springen om e,iet te warden overreden, waarbij hij zijin rijwiel moest achterlaten, dat overreden en vernield werd. Toen evenwel de auto een draai wilde mennen naar een zijweg, de Bemgsahe Baan, reed hij tegen een telefoon paal, welflce daardoor afiknaipte en waarvan de telefoonileidiingen mede onklaar geraaiktem. De auto was nu tooh tot staan gekomen en de wachtmeester zorgde voor de eoodige bekeu ringen. WEER EEN UITSLAANDE BRAND TE UTRECHT. Thans in een houthandel. Voor de tweede maal gedurende deze week is de brandweer te Utrecht gealarmeerd voor een uitslaanden brand, thans in een houthan del van den heer van Amerongeu aan den Heerenweg, waar gisteravond circa 10 uur brand werd ge«onst:at'Oerd. Waar het een hout- opsla.giplaats botrof, werd direct groot alarm gemaakt: een motorspuit en een ladderwagen benevens dri© kringen va.n de Vrijwillige brand weer rukten uit. Toen me" op de plaats van den brand arri veerde sloegen de vlammen reeds uit het dak van de bovenverdieping, waarin een schilders werkplaats gevestigd is. Met een 5-tal stralen op de waterleiding werd het vuur van twee kanten aangetast, het geen in het begin werd heimoei-Hjkt, doordat de schuur gelegen -g op een binnenterrein, waartoe men slechts door een nauw poortje toegang heeft. Toen het vuur eenmaal werd aangetast waren de vlammen evenwel spoedig bedwongen. Op Ihet terrein van den brand waren ver schillende autoriteiten aanwezig. De oorzaak is niet -bekend, de schuur was verzekerd, maar het opgeslagen hout niet. DOOD OP DEN MESTHOOP GEVONDEN. Te Hilvaren',ee'c bsgaf de landbouwer A. v. d. W. zich naar het veld om te werken. Toon hij niet op tijd terugkwam, ging men hem zoe ken en vond men hem dood op een mesthoop zitten. De restauratie van den toren van Woudn- chem, die met steun van rijk en provincie geschiedde, is gereed gekomen. Zaterdagavond is in het Noordeindo te Lei* dsn de 47-jarige II. J. de Ru door oen a «verredlen. In hot Diaconcsisenhuls '3 JVosnsdag aan do gevolgen overleden. h|

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10