IT HUIS VAM DEH AMST r ZATERDAG 16 .JANUARI 1932 BEGROOTING VAN Z.-HOLLAND Besprekingen door de Prov. Staten. ROYEMENT VAN MR. v. DOORNE. WIJZIGING POST. EN PAKKETPOST- WET. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. PRIMUM VIVERE DEINDE PHILOSOPHARI. DE VERPLICHTING VAN DEN MAN TOT GELDVERDIENEN. DE UITKEERINGEN AAN DE AARD- APPELMEEL INDUSTRIE. „ST. VITUS-DANS". COOP. SUIKERFABRIEK EN -RAFFINADERIJ „DINTELOORD". BOERDERIJ EEN PROOI DER VLAMMEN. brand. Gisteren hebben de Provinciale Staten van Zuid Holland de behandeling van de begroo ting voortgezet. De heer Jansen Manenschijn (a.r.) becijferde dat wij over enkele jaren als de toestand niet ongunstiger wordt, voor den gewonen dienst moeten komen met een belasting verhooging van vier opcenten. Gedeputeerde Staten nemen met een blijmoedig optimisme aan, dat de pro vincie een uitkeering van het rijk zal ont vangen krachtens de wegenwet gedurende •vijf en twintig in plaats van vijftien jaar. Zij baseeren zich op een door den Minister van Waterstaat gesproken woord, maar de wet zelve spreekt van vijftien jaar. Er zou dus wetswij ziging voor noodiig zijn. Iets dergelijks geldt voor de raming van ihet accres uit bet wegenfonds. Hopeloos is de toestand niet, maar tot op timisme hebben wij allerminst reden. Daarom is het zoo onjuist om als de heer Ter Laan heeft gedaan, dien spr. uitvoerig besOreed» •thans met allerlei wensohen te komen. Da heer Trouw (lib.) vroeg, hoe het stond met het onderzoek van de vraag of, en zoo ja, hoe tot centralisatie van het dijksbeheer ten aanzien van bet eiland IJsselmonde moet wor den overgegaan. Deze kwestie behoort einde lijk opgelost te worden. Spreker sloot ziah aan bij den aandrang van den heer Ter Laan inzake beboesching van duinen, in dit verband sprekende over Rockanje en Oostvoorne. Met betrekking tot de tram gewaagde spr. van het onrecht dat Flakkee wordt aange daan. Het rijk behoort Flakkee te helpen. Voorts zette spreker uiteen, dat het den R. T. M. niet past om buiten de provincie om, die haar zooveel renteloos heeft geleend, aan den Minister opheffing te vragen van 't bedrijf op een 'eiland van 35.000 zielen. Zou onveinhoopt de tiara niet te handhaven blijken, daii refereerde spr. zioh aan wat de heer Ten Hope heeft gezegd over de noodzake lijkheid van voorkoming van een ohaotischen toestaand. De heer van dei- Hout (Lab.) diende een door leiden van versohiilende partijen mede-onder- teek erode motie in, waarin de Staten, kennis dragende vam de opzegging van da overeenkomst voor het exploiteer en van een aiutobusdiienst Loosdninenden Haag, Gedeputeerde Staten uitnoodïigen, met belang hebbenden over het vervoer vraagstuk Loosdui nen—-den Haag overleg te plegen, opdat, zoo mogelijk, verkregen worde, dat de W. S. M. financieel kraohtog genoeg blijft om aan de vervoersbehoefte van het Westland voldoende tegemoet te komen. De heer de Kok (R. K.) wees op het belang van den tuinbouw voor de provincie en betoog de o.ni.i dat Gedeputeerden er op ri n moeten dirinigen, dat het rijk maatregelen neme ten gunste van dezen bedrijfstak. Als de bevolking geen grenswijziging of au mexatie van de gemeente wenscht, moet men volgens haar meemiug handelen en de oplossing .zoeken in samenwerking vau gemeenten en niet in het doen verdwijnen van een gemeente. De lieer IJzerman (S. D.) bepleitte zorg voor de kinderen van werkioozen. Is er in een ge meente geen söhoolvoeding, dan zullen Gede puteerden, zoo noodiig, aandrang op de gemeen tebesturen moeten oefenen. Bevorderd worde voorts spoedige opzending van kinderen naar gezondheids- en vacantiekolonies. De heer de Kanter (Liib.) merkte op, dat er geen sprak a van kan zijn, dat hij zou meegaan met een uitgaverovermeerdering, welke ook, op de begrooting. De heer van der Heulen (Liib.) zeide, dat het geen goede methode is om een batig saldo van een zeker dienstjaar als douceur toe te wijzen aan ©en 'bepaald volgend jaar. Man moet ieder jaar zelfstandig ramen, wat noodiig is en de dekking aanwijzen De heeT Werker (V.D.) zou het eerste wil len besparen op subsidies voor monumenten zorg. Eerst daarna kan ter sprake komen de vraag, of aan de loonen getornd mag worden. Daarmede leginnen mag men niet. Maar de onaantastbaarheid van de loonen uitspreken mag men ook niet. Ter zake van de aanwen ding van batige saldi kan men het in beginsel met den heer \an der Meulen eens zijn, maar spr. schaarde zich naast Gedeputeerden, omdat men met een verandering van systeem tot andere tijden zou moeten wachten. Wat het vraagstuk van duinbebossching be treft, bedenke men, dat men door bebossching vaak natuurschoon wegneemt en voorts, dat zij duur is, vooral, als er onteigening voor noodig is. En als Gedeputeerden gaar. zorgen voor de testiaire wegen doen zij voor de werk verschaffing genoeg. De heer Schokking (C.H.) betoogde, dat in de verkiezingen geen reden gevonden kon worden voor verandering van de samenstelling van Gedeputeerden. Het bedrijfsleven der Zuid-HolUmdsche plattelandebevolking ver toont een zoodanige inzinking, dat men er De eerste vrachtauto, speciaal ingericht voor vischvervoer, vertrekt van IJmuiden naar Parijs. op uit moet zijn, de lasten niet slechts niet te verhoogen. maar te verlagen. Da heer SPRONKERS (SD.) wees op den noodtoestand van vele tuinders in Zuid-Hol land. Spreker noemde in dit verband IJssel monde en gewaagde ook van de kweekers in de omgeving van Boskoop. Hier ligt een taak voor de provincie. Spreker besprak voorts ook de tramkwestie Goeree-Overflakkee. De heer De Visser (C-P.) diende een motie in waarin wordt gevraagd voor landarbeiders, kieine- en mid heiboeren, kweekers en tuinders beschikbaarstelling van rentelooze voorschot ten, of wekelijksche crisls-uitkeering, en werd voorgesteld een blanco-oiediet beschikbaar te stellen. In een andere motie werd gevraagd, geen haven-, brug en sluisgelden van de schippers te heffen. Deze moties, werden voldoende ondersteund oim In debat gebracht te kunnen worden. De vergadering werd vervolgens te kwart voor zes, verdaagd tot Dinsdag elf uur. Actie wegens $maad. Naar wij vernemen zal Maandag 18 Januari a.s., te half twaalf, voor den politierechter te 's-Gravenhage, in het palels van Justitie, Korte Voorhout 11» terecht staan dr. H. Molhuyzen. ex-voorzitter van den A. V. R. O., terzake van het feit, dat hij te Utrecht, op 25 Juli 1931 op zettelijk mr. J. H. van Doorne in het openbaar heeft beleedigd, door aldaar opzettelijk belee- digeud in een openbare vergadering van den A. V. R. O. op een vraag van een der aanwezi gen luide en duidelijk hoorbaar te zeggen „Ik tart de vijandelijke pers thans nog eens no tulen van ons te produceeren na het vertrek van twee bestuursleden, van wie er een is ge royeerd, althans woorden van gelijken zin en strekking", terwijl genoemde Van Doorue het geroyeerde bestuurslid was en terwijl hij, ver dachte op dezen als zoodanig doelde „naar aan leiding waarvan rur. Van Doorne een aanklacht wegens smaad indiende. Als getuigen zijn ge dagvaard mr. kan Doorne en de heer J. Roe- lofs, secretaris van het A. V. R. O.-actie-comitó te Soest. Mr. Van Doorne zal zich civiele partij stellen en de behartiging zijner belangen op dragen aan een Utrechtsch collega. Bezorging aangeteekende stukken. In de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer op het wetsontwerp tot wijziging van de Poetwet eu van de Pakketpostwet, deelt de Minister van Waterstaat o.m. mede, dat aan verzoeken van geadresseerden om voor hen bestemde aangeteekende stukken al leen aan hen persoonlek af te geven, zal wor den voldaan. AANGELEGENHEDEN VAN GEMEEN- TE PERSONEEL. Samenwerking van de groote gemeenten. In den kring van gemeenten met 40.000 en meer Inwoners wordt het voornemen gekoes terd te komen tot onderlinge samenwerking in personeelsaangelegenheden. Door een uit die gemeenten aangewezen studiecommissie is daartoe een gemeenschappelijke regeling ont worpen, met inachtneming van de hierop be trekking hebbende bepalingen van de Gemeen tewet. Blijkens een der bepalingen van de ont worpen regeling is een van haar doeleinden het centraal voeren van onderhandelingen met landelijke organisaties van personeel in dienst der gemeenten. Het werd nu door evenbedoelde studiecom missie wenschelijk geoordeeld reeds in dit stadium van eerste voorbereiding het gevoelen van de personeelsorganisaties te kennen. Met dit doel heeft op Woensdag j.l. te 's-Gravenha ge onder leiding van mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van Arnhem, een vergadering plaats gehad van de studiecommissie met ver tegenwoordigers der volgende organisaties: Ned. Bond van personeel in Overheidsdienst Ned. Fed. Bond van personeel in Openb. Dienst Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus", Ned Chr. Bond van personeel in Pu- blieken Dienst, Alg. Bond van Overheidsperso neel in Nederland, Centrale Ned. Ambtenaars- bond, Nat. Verbond van Gemeenteambtenaren in Nederland, Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond, Alg. Ned. R. K. Ambtenaarsvereenlging, Ned. Bond van Gemeenteambtenaren. Nadat de voorzitter het doel van de gemeen schappelijke regeling had uiteengezet hebben de vertegenwoordigers der organisaties hun aanvankelijke inzichten daaromtrent kenbaar gemaakt. Algemeen bleek men prijs te stellen op een nadere toelichting van de draagwijdte en de beteekenis van het volgens de ontwor pen regeling gedachte overleg met de perso neelsorganisaties. De voorzitter heeft zich be leid verklaard aan dezen wenseh tegemoet te komen, al zal juist met betrekking tot dit punt veel van de ontwikkeling van zaken moeten af hangen zoodat het niet wel mogelijk is daar van thans reeds een nauwkeurig beeld te geven DE PENSIOENEN DER MIJNWERKERS. Donderdag heeft de pensioencommissie te Heerlen voor het laatst vergaderd. Het doel dezer vergadering was te komen tot de vast stelling van een eindrapport van werkzaam heden, waarin bet standpunt der betrokken partijen tevens zou zijn neergelegd en welk rapport zou worden gericht tot de contactcom missie. Ter vergadering bereikte men overeenstem ming over de hoofdlijnen van het rapport. Be sloten werd echter, dat dit nader zal worden aangevuld met een eenigszins uitvoerige uit eenzetting van de betrokken partijen voorzoo ver dit niet reeds gebeurd was. Door deze besprekingen is echter geen wijzi ging gekomen in het standpunt van vakbonden en mijndireoties. Het rapport is gister bij de contactcommissie ingediend. De Raaf dis gister om 6.45 uur uit Marseille vertrekken en om 11.20 uur te Rome aangeko men. De „Duif" is gisteren om 4.40 uit Allahaibad vertrokken en na een tiuisscih entend! ng te Cal cutta om 15.40 tie Ragoon geland. De „Reigeri' Is gisteren om 7.57 uur uit Ru'thiba Wells vertrokken en om 12.54 uur te Cairo aangekomen. CRISIS IN DE VLASINDUSTRIE. Donderdag bad in café Suisse te Rotterdam een vergadering plaats tot oprichting van een vlasteelersvereeniging, zulks in verhand met het wetsontwerp tot steun aan de vlasindus trie. Uit de afgevaardigden van vlassers uit het gekeele land werden tot bestuursleden ge kozen: A. R. van Nes, Rijsoord; J. G. Ame- link, Steenbergen, C. Sweere, Standdaairbui- tem, L. de Feyler, Terneuzen, C. L. Martinet, St. Jansteen; A. L. Molendijk, Ridderkerk; C. Reedijk, 's-Gravendeel en J. C. Dorst, Leeuwar den. Voor Groningen moet nog iemand worden benoemd. HET VERKEER OVER DE GROOTE RIVIEREN. De K. N. A. C. deelt mede, dat de toestand betreffende de groote rivier-overgangen in ver hand met den hoogen waterstand heden dezelf de was als gisteren. (Jlt het mngelsch van SIDNET WARWICK 25. De inspecteur, die in Dicks huis achterge bleven was, had zijn bevindingen telefonisch laten meedeelen aan den hoofdinspecteur, die de Mardyke-zaak in handen had en kort nadat Dick naar de „Alfresco" gereden was, werd de agent, die Fraser den bewusten avond ge zien had, met twee rechercheurs uitgestuurd om Dick Wynter te identifieeren. De agent keek Dick strak aan; diens ge zicht was duidelijk zichtbaar in het licht van het tooneeien onmiddellijk zei hij tegen een van de rechercheurs: Dat is de man, dien wij hebben moeten. Het orkest had weer ingezet, de danseres, met klaterende toejuichingen begroet, was weer op bet tooneei verschenen en een nieuwe dans zou juist beginnen. Met een kreet van schrik sprong Wynter op. Hij wast wat er nu komen zou en vroeg zich af hoe het ter wereld mogelijk was dat hij ontdekt was. Hij had de politiemannen met een heel ander doel hier verwacht, dan om hem te arresteeren! De rechercheur deed een paar stappen naar voren, legde een hand op Dick's schouder. Richard Wynter, alias Fraser, het is mijn plicht u te arresteeren als verdacht van den moord op James Mardyke in Mordaunt Road. Als u rustig meegaat, zal ik niet de handboeien gebruiken. Goed, zei Wynter met vaste stem. Het is een vergissing, maar ik zal natuurlijk kalm meega aai. Het orkest speelde een. slepend, zwoele me. lodie; beneden op het tooneei danste de sier. lijke vrouwen-gestalte, elk van haar gracieuss bewegingen werd met de grootste aandacht door het publiek gevolgd, dat er geen idee van had welk drama zich, in een der logee afspeel, de. George Armstrong bleef stokstijf staan en zweeg Zijn vriend gearresteerd voor een moord, dien hij niet bedreven had en "waar- van, naar hij in zijn zied overtuigd was dat glimlachende wezen op het tooneei de tladeres was, hoewel hij het helaas niet bewijzen kon! Opeens kreeg hij een inval. Waarom zou hij die vrouw een misdadigster die onder val- sche vlag voer sparen nu het ooi het geluk en de veiligheid van zijn vriend ging? En zonder zich te bedenken zei Geoige Arm strong duidelijk, zóó duidelijk en luid dat die dansende vrouw op het tooneei het moest hoo. ren terwijl hij zich tot den rechercheur wend de: Zijn jullie gek? Ik verklaar u dat de moord in Mordaunt Road door een vrouw ge. pleegd is; door een vrouw die u daar op het tconeel voor u ziet. Arresteer haar voor ze ont snapt De dans werd plotseling afgebroken. De glimlach verdween va_n het vrouwengezicht alsof er een masker afgenomen werd en on beweeglijk en met doodsangst in de oogen bleef ze staan. De muziek speelde door en ze hief haar oogen op naar de loge, vanwaar die beschuldiging tot haar de groote zaal was in- geslingerd. Er lag zooveel ontzetting op haar gezicht, dat het laatste spoor van twijfel bij George Armstrong verdween. Daar stond de schuldige! De vrouw liet een doordringenden gi! hooren, die den toeschouwers door merg en been ging en buiten zichzelf krijsebte ze met een stem waarin de wilde wanhoop klonk: Neen, riten het is een leugen! Ik heb James Mardyke niet doodgeschoten! Het is een valse lie beschuldiging De vrouw wist ternauwernood wat ze zei en toen ze het besefte, was het te laat. Ze had Op de eerste plaats leven en dan den filosoof spelen. KIND DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. Op den Rijksweg te Reuver geraakte het zes jarig zoontje van den heer H„ onder een vracht auto uit Boxtel. Met zeer ernstige wonden is het kind naar het ziekenhuis overgebracht. De Rechtbank te 's Gravenhage heeft in een procedure tot echtscheiding de vraag ter be antwoording gekregen, of een man vóór alles geld moet verdienen, dan wel zijn gaven op andere, betere wijze moet gebruiken... De Rechtbank besliste, dat, waar de man een gezin heeft gevormd, hij in de eerste plaats verplicht is te trachten het noodige te ver dienen voor onderhoud van dat gezin en op voeding der kinderen overeenkomstig zijn stand, welke verplichting gaat boven de nei ging tot wetenschappelijken arbeid, terwij] daarbij rekening moet worden gehouden met het peil van maatschappeUjken welstand, waarin het gezin tot nu toe door de verdien sten van den man heeft verkeerd. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp van wet tot wijzi ging en verhooging van hoofdstuk V der Rijks- begrooting 1931 2.400.000 voor uitkeeringen ten behoeve van de aardappelineelindustrie in de Veenkoloniën) zegt de minister va.n Binnen- landscbe Zaken en Landbouw erkentelijk te zijn voor de tot uiting gekomen voldoening over deze aanvrage, doch niet te kunnen beamen, dat de voorgenomen steun niet afdoen de zou zijn. Ook zal de overeenkomst ter oprui, ming van de voorraden van het aardappelmeel- verltoopbureau tussclien dit bureau en de drie vrije coöperaties tot stand gekomen, tot een gunstig resultaat van de nieuwe regeling bij dragen. Verder wordt erop gewezen, dat een deel van den oogst als consumptie-aardappelen pleegt te worden verkocht, hetgeen, gezien do prijzen dezer aardappelen, den landbouwers thans niet onvoordeelig is. De afzet van aardappelmeel is in den laatsten tijd bevredigend geweest, doch betref voorna melijk het binnenland. De buitenlandsche afzet ondervindt in toenemende mate moeilijkheden, die o.a. met de gevoerde deviezen-politiek in diverse landen verband houden. De rneelprijzen ondergingen in den loop van het jaar een kleine stijging, doch niet in die mate als verwacht mocht worden, en zij veirtoo- nen thans neiging tot dalen. Een en ander heeft de Regeering aanleiding gegeven om bij de steunverleening geen ge bruik te maken van een sliding-scale, aanslui tende aan de verkoopprijzen, omdat het voor deel van de kleine prijsstijging wordt teniet gedaan door de hoogere exploitatiekosten der fabrieken, die het onmiddellijke gevolg zijn van de kleine campagne. DE HAAGSCHE WERKLOOZEN De ongeorganiseerde werkioozen, die de laat ste dagen nogal rumlerig zijn, kwamen gister- <lrtttend weder te zamen op de Prtnsegracht waar getracht werd de georganiseerden, die daar- komen stempelen, te bewegen mede te doen aan straatdemonstraties. De laatsten lieten zich echter niet daartoe overhalen. De politie kon de menigte kalm verspreiden. De markt liet overigens niet veel ruimte voor demon- streeren over. Den geheelen dag was er extra politievèrsterking. Op Maandag 1 Februari e.k. des namiddags 2 uur zal Zijne Exc. Dr. H. Colijn in De Twee Steden-Palace te Den Haag voor de Vereeniging voor Actieve Handelspolitiek optreden met het onderwerp Sint Vitusdans. VRIJSTELLING VAN RENTE EN AFLOSSING OP ONTGINNINGSBOERDERIJEN. Op de vragen van het kamerlid Braat betref fende vrijstelling gedurende den crisistijd, der op ontginningsboerderijen te Eibergen en Win terswijk wonende landbouwers van do door ken verschuldigde betaling van rente en aflos sing, heeft minister Ruys de Beerenbrouck geantwoord, dat hein gebleken is, dat in het algemeen de bedrijfsresultaten van de zooge naamde ontginningsboerderyen niet ongunstig gunnen worden genoemd. In verband hiermede acht ondergeteekende geen termen aanwezig om de hoeren van beta lingen vrij te stellen. Bietenteelt niet loonencl. Wederom een ongunstig jaar. Van het jaarverslag oveir het afgeloopen boekjaar van de Coöperatieve Beetwortelsui- kerfabriek van raffinaderij „Dinteloord" te Staropersgat, is het volgende ontleend: De moeilijke tijd voor de suikerindustrie waarvan in ons jaarverslag over 19201930 sprake was, is sindsdien nog verengend, waar door het jaar 1930-1931 voor ons nog ongun stiger is geworden. Noch het invoerrecht ad 2.40 per 100 K.G. suiker, noch de regeeringsgiften voor het jaar 1931-1932 zijn voldoende gebleken om den ver bouw vain bieten loon e n d te maken. De campagne begon op 2 October 1930 en eindigde op 17 December 1930. De bieten op brengst was ruim, doch het gehalte liet te wenseh en over. De exploitatie-rekening over het boekjaar 1930-1931 sluit op een totaal bedrag van 2.087,859 en de balans sluit op een totaal be drag van 4.983.061. De totale aanschaffingswaarde d'er eerste goederen bedraagt 9.006.251, waarop reeds werd afgeschreven 7.240.018. Voorgesteld wordt dit jaar 148.000 af te schrijven, zijnde het 'bedrag der aflossing op de leening, bene vens f 3.518 uit de exploitatie. In totaal zal dan dus afgeschreven zijn 7.391.536, zoodat de boekwaarde dan bedraagt 1.613.714 of 17.D pet. van de aanschaffingswaarde. GLASFABRIEK LEERDAM Uitloting en aflossing obligaties. De Nederlandsche Trust-Maatschappij be richt, dat ingevolge het op de vergadering van 11 dezer genomen geamendeerd besluit, de jaarlijksche uitlotingen van obligatiën in het vervolg, voor het eerst ln dit jaar, zullen ge schieden in het begin der maand Juli en de aflossing der uitgelote obligatiën op 1 Augus tus, in plaats van respectievelijk in Januari en op 1 Feoruari. MAASTRICHTSCHE ZINKWIT MIJ. Nog geen beslissing inzake de oprichting van een fabriek in Engeland. Naar wij vernemen zijn de berichten volgens welke de Maastrichtsche Zinkwit Mij. een fa briek in Engeland zou oprichten als gevolg van d© hooge invoerrechten als voorbarig aan te merken. De directie heeft in deze aangele genheid nog geen beslissing genomen. DE UITGAVEN VOOR DEN INDISCHEN VOLKSRAAD Een besparing van ruim 3 ton. BATAVIA, 15 Januari. (ANETA). Het kortingsschema omvat vermindering van het zittlngsgeld van leden van den Volks raad. van f 30 tot voor nIet-ambtenaren 20 per dag en voor ambtenaren 10 per dag, en verlaging van de toelage voor de leden van het College van Gedelegeerden van 1000 tot 250 per maand. De regeering verwacht hiervan een bezuini ging van 103.000 op de zittingsgelden per jaar, terwijl, met nog andere bezuinigingen, 317.000 op de 1.000.000 aan uitgaven voor den Volksraad te bespareu zal zijn. VOOR HET RIJKSMUSEUM. Uit de nalatenschap van wijlen mr. S. Gra- tama te 's-Gravenhage heeft de Staat der Ne derlanden ter plaatsing in het Rijksmuseum te Amsterdam, een keuze mogen doen. De keuze viel o.a. op een in eikenhout gesneden Madonna (Zuidelijke Nederlanden eind 15de eeuw) een smeedijzeren kistje van pl.m. 1500 en een zeldzame koperen schenkkan van om streeks 1550. VLEESCH UIT BRAZILIë. rheid De Minister van Arbeid, Handel en Nu 7 en g heeft, gelet op het bepaalde by ie 'bepaald, van het Kon. Besluit van 26 April icon. Bes!, dat de in art. .7 van bovenaangeha» gging wordt bedoelde ontheffing tot wederoP JJ^omstig mt verleend ten aanzien van vleescn. Brazilië. BRANDSTICHTING dateren ls verdacht van Te Winschoten i c]ilkking van de ju,8tUje brandstichting t«r^uwer T_ p_ tQ ScheTOklap gesteld de 1 wlenS boerderij Dinsdag af- (gem. Nieuwold»! brandde. 'lien stuks vee verbrand. Gisterenmorgen ontstond door onbekende oor zaak brand in de boerderij van den heer C. Ta Hoop te Beets. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de brandweer, die spoedig ter plaatse was, niets tegen de vlammen kon uit richten. De geheeie boerderij werd een prooi der vlammen. 7 koeien, 2 paarden en een kalf kwamen in de vlammen om, terwijl de huis- boedel verloren ging. Een hooiberg en een srtliuur bleven gespaard. Do schade, die onge veer ïo.ooo bedraagt, wordt door verzeke ring gedekt. Te Rijsbergen brandde door onbekende oor zaak in de buurtschap Tichelt de boerderij van de weduwe J. D. M. tot den grond af. orje var„ keus en veel pluimvee kwamen in de vlammen om; do voorraden stroo en hooi, benevens aii9 landbouwwerktuigen en gereedschappen wer den door het vuur vernield. Een en ander was verzekerd. MALARIA AAN BOORD VAN EEN ENGELSCH STOOMSCHIP Aan boord van het Eng. s. Baluchistan van Common Line te Newcastle, dat gisteren met een graanlading van La Plata aan de graan» silo te Amsterdam arriveerde, hebben zich op do thuisreis eeuige gevallen van malaria voor gedaan. Tengevolge van deze ziekte ia één der opvarenden overleden, terwijl een tweede pa tiënt in ernstigen toestand te Dartmouth (Zuid-Engeland), welke haven was aangeloo- pen, moest worden aan land gebracht. NA IS JAREN! Een op 4 Juni 1913 te Uithuizen geposte ansichtkaart ls Donderdag te bestemder plaats bij ntej. G. te Exloo (Odoorn) besteld. EEN SPEELHOL TE GRONINGEN. Door de marechaussee en politie werd in het laatst van het vorige jaar een inval gedaan in een speelhol aan den Carolieweg te Groningen. Het bleek, dat een caféhouder daar met zijn huishoudster gelegenheid gaf om het hazard spel te beoefenen. Donderdag stonden heiden voor de Groningsche rechtbank terecht. Blijkens het verhoor werd er meermalen grof om geld gespeeld en het café had door dit spelen om geld een groote drukte gekregen. De officier van justitie eischte tegen de beide verdachten elk 200.— boete, subs. 50 dagen hechtenis. GEHEIME BENZINE-BERGPLAATSEN. Door de Rijkspolitie en belastingcommiezen zijn bij een tweetal particulieren te Ouderkerk 2300 liter benzine in beslag genomen netjes ln vaten onder den grond begraven. Tegen de smokkelaars werd proces verbaal opgemaakt. O Koning Gustaaf van Zwaden, bezocht met Sven Hedin de tentoonstelling te Stock holm van diens vondsten tijdens de China. expeditie. zichzelf verraden! Ze heeft zichzelf verraden! zei de dokter tot den rechercheur, terwijl een luid gemompel uit het publiek opsteeg Die vrouw daar heeft James Mardyke vermoord! Toen, met een schreeuw als van een wild dier in doodsnood, rende de vrouw, die zich Papillon noemde, van het tore eel, alsof een leger van duivelen haar op de hielen zat. HOOFDSTUK XXXII. Het huis van mysterie. Er was nog nooit zoo'n consternatie in een Londeuschen Schouwburg geweest. De men- sohen schreeuwden wild en opgewonden door elkaar. Wat was er toch gebeurd? Waarom was Papillon zoo plotseling als 't bezetene weg gerend. Aller oogen richtten zich naar de loge, waaruit die woorden geroepen waren. Hebt u het gezien! zei de dokter snel tot den rechercheur. Ik heb die vrouw al een heele poos verdacht en had goede redenen om aan te nemen dat zij de vrouw is, die op dien avond uit het leege huis gevlucht is. Er zijn twee kogels gevonden, zooals u weet! De kogel dien zij afgevuurd heeft, is in de doode gevon den, want de kogel uit Fraser's revolver, die met vijf patronen erin achtergebleven is, is tegen den kop van het siteenen beeld geketst en in den muur gedrongen. Het was niet bepaald aangenaam voor een ridderlijk man als Dr. Armstrong om een vrouw in den val te laten loopen; maar h(j kon zijn vriend niet onschuldig laten lijden om een schuldige té redden. Het is niet onmogelijk dat u gelyk hebt, riep de rechercheur, die van alle détails tut de moordzaak op de hoogte was en de theorie van den dokter, dien hij kende zeer aanneme lijk vond. Bovendien was het gedrag van de danseres heel verdacht geweest. Hij rende de gang in, en duwde uit alle macht tegen een deur, waarop „Tooneei" stond. Een suppoost, die van het voorgevallene in de zaal niets ge merkt had, kwam woedend op hem toe. Wat heeft dat te bet eekenen, meneer? De rechercheur legitimeerde zich. Ik wil die deur onmiddellijk open hebben vlug! rieip hij op gebiedenden toon. Ik moet die danseres spreken. Vlug, maak die deur open! De deur werd geopend; de rechercheur hol de de trap af, die terzijde van het tooneei uitkwam. Een scherm werd haastig neergela ten en de directeur was naar voren gekomen om het opgewonden publiek te kalmeeien- Achter het tooneei heerschte ook de groots verwarring. Niemand wist precies wat er ge beurd was, behalve dat Papillon midden m haar dans als een bezetene vau het toonee gevlucht was. Ze was naar haar kleedkamer gerend, had een mantel gegrepen en was in paniec en schrik naar den artisten uitgang gehold. Haar echuld was ontdekt! Toen ze l>eneden was en achterom keek zag ze den rechercheur op betrekkelijk korten afstand achter zich: de vervolging was al begonnen! Ze gaf een gil en vloog de donkere zijstraat iu en verdween in het gewoel van den breeden verkeersweg; waar de zijstraat op uitkwam. Roekeloos in haar angst, stak ze, zonder op of om te kyken de straat over. En toen ein digde plotseling de wilde vluchteen vracht, auto greep haar en ze kwam onder de zware wielen. Een ster, die snel was uitgedoofd! Toen ze werd opgenomen leefde ze nog en men vervoerde haar naar een ziekenhuis. Dick Wynter werd naar het politiebureau gebracht; daar werd hij voorloopig vastgehou den tot den volgendon morgen, dan zou hij gehoord worden. Houd je maar taai, hoste kerel, zei Dr. Armstrong bemoedigend voor hy afscheid van zijn vriend nam. Het komt best in orde; alle bewijsmateriaal wijst op jo onschuld. Ik ga nu als do wind Jim opzoeken; ik ben benieuwd wat hij te vertéllen geeft. Nu jij niet gaan kan zal Ik ^©t work van je overnemen. Tot ziens! jim volgde de aanwijzingen, die meneer Wynter hem gegeven had, strikt op. De jon gen begreep dat het een wedloop zou worden tussclien hem en die twee boeven en dus liet hij geen seconde verloren gaan. Met de duide lijke aanwijzingen, die hij gekregen had kostte het hem weinig moeite om het groote huis in het Noorden van de stad te vinden - Zoo daar ben ik dan, zei Jim voldaan'in ziehzelf, toen hü de wacht betrok bij de ach terpoort. Deze was op slot en van boven voor zien van ijzeren punten. Hy had ai gauw een plekje gevonden, vanwaar hij. een goed ge zicht had op de poort, doch zelf niet gezien kon worden. Er stond namelijk niet ver van het hek een groote oude elk, enkele takken reikten tot over den muur van den tuin, zoo dat hij zelfs, als het nocdig mocht blijken, aan den andereu kant naar beneden kon klau teren. Die lijkt er warempel wel speciaal vo©1" mij neergezet, lachte hij. In een paar minuten had Jim zich onih°°s gewerkt en nestelde zich veilig in de takken. Van af zijn hooge zitplaats had hij een prach tig uitzicht over den verwilderden tuin, A}e in het maanlicht baadde en op het groote buis dat donker achter de hoornen oprees. Jim zat een heele poos te wachten; hij kreeg haast kramp in zijn opgetrokken boenen. Et kwam iemand voorbij, maar die scheen niets met het huis te maken te hebben, want hij wandelde kalm verder de laan uit. Na een heelen tijd hoorde Jim weer voetstappen en hij zag twee mannen in vlug tempo naderen. In het maanlicht herkende hij direct hun gezich ten; hét was de man, die den diamant van zijn beschermer gestolen moest hebben en zijn kameraad; de mannen, die hij in de hall van het huis bij de rivier gezien had. Dus zijn wachten was niet vergeefsch geweest! De twee mannen keken, spiedend pMi &ch heen; de oudste van do twee haalde een sleu tel uit ziin zak en opende de poort. Ze gingen ring naar binnen en deden de deur weer achter zioh op slot. Jim's hart klopte heftig; wat moest hij nu doen'' Het was een zware beproeving om werk loos 'te moeten wachten tot meneer Wynter kwam en de twee mannen uit het oog te moe ten verliezen; om te beginnen-, zou hy zich maar dichter by het huis wagen, besloot hij. Vim klauterde voorzichtig naar beneden en wilde juist in den tuin op den grond springen toen ifitB hem deed aarzelen en afwachten. Tussclien de takken door zag hij dat er in het huis plotseling een deur open ging en in die deuropening verscheen een man, een oude man met wit haar, die eerst rechts en linka om zich heen keek en toen zoo hard zijn oude pee-nen het toelieten, den tuin inrende. Even later werd de deur, die de oude achter zich had dichtgedaan, weer geopend en een jongere man, met een kwaadaardig gezicht kwam het huis uit en liep den oude na. De oude man UeP zo° llard hij kon en keek in doodsangst om zich heen toen hij merkte dat hij gevolgd werd; plotseling gaf hij een schreeuw, want hij had Carr en zijn metgezel ontdekt, die door de poort waren binnengeko» men. Hij hleer staan en balde in vertwijfeling zyu vuisten; toen vluchtte hij weer verder, maar vergeefs; Carr, die hem gezien had, haalde hem in een oogen blik in. Wat heb jij hier te maken, hè? riep Carr woest, ten-wijl hij den ouden man ruw bij de schouders pakte. Ze sleepten hem met z'n bei den Carr en zijn jongere metgezel naar huis terug. Jim hoorde den ouden man wanbopW schreeuwen: Vervloekt is dat huis! Vervloekt! en stern sloeg over in een jammerlijk, ma gepiep. Toen werd er een groote hand op zijn motul gelegd om dc kreten te werd hij verder gesleurd 111 5 va® het hui».

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10