VORSTvan t£YLVANlA Kinderzegen DONDERDAG 21 JANUARI 1932 DE STANFRIES IV GELICHT. Het schip onder water omgetrokken. Alles, wat op dek stond, weggeslagen. LIJKEN DER OPVARENDEN NIET GEVONDEN. Wij zijn er. H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Van haar ziekte hersteld. HOFBERICHT. DE GEWEZEN KEIZER VAN DUITSCHLAND. Tegenspraken. NEDERLANDSCHE EDELSMEEDKUNST TE ROME. SCHEURLEER ZOONEN'S BANK IN LIQ. HET MASKERADEVERBOD TE SITTARD Nieuwe relletjes in de stad- De menigte met den gummistok uiteen gedreven. PARIJS CHE TREIN OP LORRIE GEBOTST. Geen persoonlijke ongelukken. BUITENLANDSCHE OPLICHTERS IN NEDERL. HOTELS. MISLUKTE INBRAAK IN EEN PASTORIE. Gistermiddag is de fa. van der Tak er met behulp van twee drijvende bokken in geslaagd het wrak van de „Stanfries IV". die in den nacht van Dinsdag 5 Jan. op de Zuiderzee is vergaan, te lichten. Alles wat zich aan dek van het schip bevond bleek totaal vernield en grootendeels geheel weggeslagen. De huid van het schip echter ie volkomen gaaf gebleven, zoodat de Stanfries IV na leeggepompt te ztjn op sleeptouw naar Amsterdam kon worden genomen. De stoomketel, die in de machinekamer stond, is verdwenen. De dunne platen, waaruit het bovendek bestaat, zijn op deze plaats uiteen gebogen. De lijken der bemanning konden niet in het schip worden gevonden. Een onzer verslaggevers meldt ons nader: Van den Oever uit vertrok in alle vroegte een drijvende bok van genoemde firma met een hefvermogen van 25 ton, vergezeld van de bergingsvaartuigen Phyllis Hudson en Meer- min, naar de plaats door een gas boei en een houten kruis aangegeven, waar de „Stanfries IV" lag. Uit Amsterdam voer Dinsdagavond een sleepboot met een enoTmen 60-tons drij- venden bok van de fa Verschure af en tenslotte vertrok Woensdagmorgen om 5 uur de „Zwolle", een boot van de Amsterdam-Zwolle lijn, aan boord waarvan zich autoriteiten en deskundigen bevonden. Ook de pers was op de vriendelijke uithoodiging van de firma Ver schure en Co. met veel van haar schrijvende, fotografeerende en filmende leden op dit schip tegenwoordig In het diepst van den nacht werd de expeditie aangevangen, doch de zon stond al dicht bij het zenith het was al elf uur toen wfl de plaats bereikten waar de Stanfries onder water was verdwenen. De plaats van de ramp. In deze zes uur konden de opvarenden van de Zwolle zich onledig houden met het nauw keurig vaststellen van de plaats waar de ramp is geschied. Gemakkelijk was dit niet want de Stanfries IV is vergaan in volle zee, uit het gezicht van de kusten. Denkt men zich echter op de kaart een lijn van de Oostpunt van Wie- ringen naar Hindeloopen, dan heeft juist in het midden van deze lijn de Stanfries IV zijn graf gevonden. Toen wij daar aankwamen had de bok van 25 ton uit Den Oever het eerste werk reeds verricht. De voorplecht van de Stanfries stak een klein eindje boven water uit, doch onderste boven want het schip i3 bij het ongeluk, zooals men weet, totaal omgekanteld. Voorioopig kon men niets verder doen dan afwachten tot de groote bok ook zou zijn gekomen In de verte teekende het torenhooge ge vaarte zich al boven het water at. De „Meer min" tufte op de sleep toe om een handje te helpen en zoo geschiedde het, dat omstreeks half een do groote bok in de kalme Zuiderzee naast den kleinen gemeerd lag en met het aanslaan van de takels aan de trossen, die door een duiker veel eerder reeds van voren en van achteren om het schip waren gelegd, kon worden begonnen. Opnieuw moest de duiker omlaag om de zaak onderwater vast te ejorren en de vier trossen om het achterschip aan een zwaren staaldraadkabel vast te ma- en. Toen kon men ook bet achterschip gaan op. hijschen. Dit geschiedde zoover dat de geheele bodem van de boot boven water kwam. Men kon zich overtuigen, dat de huid van het schip volkomen gaaf was. Dat was dan ook alles, want wat men gehoopt had, het schip half boven water om te kunnen trekken, zoodat het weer in normalen stand kwam, Week een on mogelijkheid. Lucht in het wrak. De deskundigen hielden krijgsraad met den bedrijfschef van de fa v. d. Tak den heer Nie- man, die het bergingswerk leidde. Men besloot het nog eens te probe eren, door lucht in het wrak te pompen, tengevolge waarvan de op- waartsche druk zou worden vergroot en men het schip gemakkelijk zou kunnen hanteeren. Daartoe zou een slang van een luchtpomp in een der ruimen gebracht moeten worden. In afwachting van den uitslag gingen des kundigen en leeken koffie drinken en toen zij terugkwamen was de toestand nog precies dezelfde. Om een ons duister gebleven reden werkte de luchtpomp niet, dus zat er niets anders op dan het wrak weer te laten zinken en het anders té probeeren. Vrij naar het Engelsch van FERGUS HUME 11). Ik begrijp ii. antwoordde Brand, met een kalmen glimlach. Hem zal geen leed ge schieden, voorzoover ik daarover te zeggen heb. Domilow verdween voor een oogenblik en keerde weldra terug, gevolgd door een jongen man met krijgshaftig voorkomen in donker blauwe uniform, dile beslist aan het Russische leger deed denken en een olijfkleurlgem, zwart- gebaarden burger, met sluwe -oogen en zenuw achtige manieren. Beiden maakten een diepe buiging voor Brand, die zich in zijn volle lengte oprichtte, en hen verachtelijk aankeek. Zijn dit uw getuigen, baron Domilow? vroeg hij dezen. Domilow knikte. Kapitein Barka, zeixle hij, die over het garnizoen alhier beveil voert, een der dap perste en trouwste officieren van het Sylvaan- sche leger, en de heer Omarblne, chef van de douane van Gallona. Brand keek hen aan. met koelen blik. TT bent nu hier. om te hooren, wat ik jzeg, zelde hij. Bij de ongerepte eer van het huis van Melano zweer ik, dat ik elk oogen blik waarop mij dat na mijn bestijging van den troon van dit land gevraagd wordt, bereid ben, het verdrag te teekenen, dat ik m in mijn rechterband houd- En verder zweer ik, dat ik Mp geenerlei wijze kapitein Barka of den lieor De drukte in de loshaven te Roermond, in verband met de verzending van poot- aardappelen naar Engeland. Het wrak zinkt opnieuw. De kabels werden gevierd en spoedig sloten de kabbelende golven zich ten tweede male over de Stanfries IV en over de helm van den duiker, die de trossen moest losmaken en op een andere manier bevestigen. HU bevestigde nu, naar we pas later konden zien, eenige haken aan bakboordzijde waaraan een zware kabel werd bevestigd. Deze kabel werd geheel om het schip en er onder door getrokken en vervolgens weer aan de hefkraan van den bok vastgemaakt. Uren van ingespannen werk Dit alles laat zich spoedig vertellen, doch in werkelijkheid kostte het uren van inge spannen arbeid. Telkens opnieuw moest de duiker onder water om zijn gevaarlijk werk langs de zijde van het wrak en op den bodem van de Zuiderzee te verrichten. Enorme kabels en haken moesten versleept en gesjord wor den en dit alles half boven, half onder water. Uren lang dobberden we op de zee, zonder dat er veel noemenswaards gebeurde, alleen het gestadig tjoek-tjoek van een motor of van een der bergingsvaartuigen verbrak de stilte. Eindelijk echter kwam het spannende moment. De kabels waren nu opnieuw aan geslagen en de tandraderen van den grooten bok begonnen te draaien. Langzaam kwam er beweging in het water, er begon iets te borrelen, de kabel trilde onder de enorme spanning. Met kleine zetjes trok de bok steeds een eindje verder. Zoo kwam het wrak weer aan de oppervlakte, maar nu was het de bak boordzijde. Het schip lag dus al op zijn kant Opnieuw werden de machines van den bok in werking gesteld. Nu en dan weerklonk een geweldige kraak, als de kabel ergens ver schoot en plotseling zwaaide het wrak, over zijn zwaartepunt getrokken, met een vaartje om en zonk meteen weer naar de diepte. Los hout en zakken met paraffine en lijn koeken schoten omhoog, luid golvend borrelde het water op. Wij zijn er! juichten de deskundigen bijna. Nu is het zoo gebeurd. Na een uur wachten maakte een leek de op merking, dat deskundigen ernstige optimisten zijn, want in dien tijd werd eerst met behulp van den kleine bok het voorschip een eindje gelicht, zoodat de voorsteven boven water uit kwam. De verschansingen waren zwaar geha vend, wat wel het gevolg van het knellen der kabels was en verder moest er weer eindeloos aan de kabels worden gesjord.. Nieuwe trossen werden door den duiker onder het achterschip doorgetrokken en toen deze weer bevestigd wa ren, begon het hijschwerk voor het laatst. Waarlijk, binnen tien minuten lag het dek boven water. Troostelooze vernieling. Helaas, wat er op het dek te zien viel, was niet meer dan een chaos. Alle luiken waren verdwenen, de lier bij den grooten mast ver dwenen, de mast zelf was bij den koker afge broken en bengelde naast het schip, nog door een paar touwen vastgehouden. Het achter schip was totaal Vlak. Op de plaats, waar de stuurhut had gestaan, stonden nog slechts een paar stompjes ijzer. koelkast boven den stoomketel was eveneens wegegslagen, de verschansing was op verschil lende plaatsen doorbroken. De kappen bij de ingangen tot de kajuiten waren ook weg. oodra met behulp van een pomp het water zoover was uitgepompt, dat het dek vrij was, 09 deskundigen, w.o. de heer C. A. G. v. d. Boom, inspecteur voor de scheepvaart te Amsterdam, de heer de Langen Wendels, expert, en de heer Colthof, directeur der „Stan fries zich aan boord voor het instellen van een onderzoek. Hierbij heeft men nog eens geconstateerd. dat het schip op het oogenblik van de ramp zeilende was, de gaffel zat zoo hoog mogelijk aan den mast, een bewijs, dat het groot zeil op stond. Dit klopte met wat men op de voorplecht bij de ankerspil opmerkte: de ankerketting was niet ultgeloopen en de spil stond vast. Het schip lag dus niet voor anker. Nadat het water nog wat meer was uitge pompt, kon men ook een blik in het binnenste van het wrak werpen. Zooals gezegd, bleek, dat de stoomketel ver dwenen was; ook In de omgeving van de plaats, waair het schip gezonken Is, heeft de duiker op den bodem der zee er niets van kunnen ont dekken. Hoe de ketel verdwenen ls, kan men niet pre cies zeggen. De heer v. d. Boom veronderstelt, dat de ketel, toen het schip ondersteboven lag, door het bovendek is gezakt Oorzaak onzeker. Omtrent de oorzaak van het ongeval hebben de deskundigen zich nog geen meening ge vormd. Men zal eerst een nauwkeuriger on derzoek dienen in te stellen dan gisterenmid dag ter plaatse mogelijk was. Het schip, dat op zichzelf kan drijven, zal nadat het genoeg zaam is leeggepompt, naar Amsterdam worden gesleept, waar men het z&l droog zetten. Het onderzoek, dat men gisterenmiddag in de ruimen en in de machinekamer instelde in de hoop, dat men althans het lijk van den machi nist zou aantreffen, bleef vruchtelocs. Niet geheel onmogelijk is het, dat een of meer lijken zich nog onder het van zijn plaats gerolde vrachtgoed bevinden, doch waarschijn lijk is dit niet. Men hoopt ook nog den stoomketel en de ijzeren luiken op den bodem der zee terug te kunnen vinden. STETTN UIT 'S RIJKS KAS VOOR FINANCIERING DER GEMEENTEN. De voorwaarden van de Regeering als credietgeefster. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het wetsontwerp fot het verlee nen van steun uit 's Rijks kas in de financie ring der kasbehoeften van de gemeenten wijzen de ministers van financiën en van binnenland- sche zaken en landbouw er, ter voorkoming van misvatting, nog eens nadrukkelijk op, dat van een voornemen der regeering om in bet bestuur en de huishouding van de credietbehoe- vende gemeenten regelend op te treden, geen sprake is. De regeering zal slechts die voor waarden'stellen, waartoe zij als credietgeefster verplicht 13. Die voorwaarden dragen een tweeledig ka rakter. Vooreerst dient in het oog gehouden te worden, dat verantwoordelijkheid voor eigeD financiën een van de eerste grondslagen vormt van de autonomie; het beroep der gemeente op het Rjjkscrediet is dus een abnormaliteit, die in het belang zoowel van het Rijk als van de gemeentelijke autonomie zelve tot den kleinst mogelijken omgang beperkt moet blijven. De te stellen voorwaarden zullen mitsdien, voor zoo veel dit punt betreft, er op gericht moeten zijn het beroep op het Rjjkscrediet binnen zoo eng mogelijke grenzen te houden. Voorwaarden, welke de strekking hebben, niet strikt nood zakelijke kapitaalsuitgaven voorioopig te schrappen, behooren tot deze groep. De tweede grondslag voor de te stellen voor waarden vormt de plicht van de regeering om de noodige waarborgen te verkrijgen, dat de geleende gelden op tijd zullen worden terug betaald. De regeering ls niet voornemens op dit punt verder te gaan dan noodig is; zij zal m. a. w. niet van de moeilijkheden, waarin de gemeenten verkeeren, misbruik maken door de taak van bet gemeentebestuur over te nemen; zij zal slechts als geldschieter vorderen, dat de gemeenten aannemelijk maken tot terugbe taling van de geleende gelden in staat te zijn, het aan de gemeenten zelve onder toezicht van Ged. Stateu overlatende, welke middelen zij daartoe wenschen te bezigen. Het is denkbaar, dat ook zonder dat bijzondere voorzieningen worden getroffen, de gemeente aannemelijk maakt, dat de terugbetaling verzekerd is. In dat geval zijn geen bijzondere voorwaarden noo dig. Waar daarentegen de begrootingen de terugbetaling niet voldoende verzekeren, zullen voorwaarden gesteld moeten worden. Maar het kiezen en uitwerken daarvan wordt - ook dan aan het gemeentebestuur, voor zooveel noodig onder het wettelijk toezicht van Ged. Staten, overgelaten en de regeering beoordeelt alleen de financleele gevolgen'der te nemen maatrege len voor het gemeentelijk budget, in verband met haar plicht de terugbetaling binnen den gestelden termijn te verzekeren. De belegging van de kapitalen der Rijksfond sen staat onder toezicht van den Centralen Be- leggingsraad. In hoever leeningen aan gemeen ten kunnen worden verleend, zal deze moeten beoordeelein. NIET AANGEGEVEN BENZINE. Nog steeds nieuwe inbeslagneming. De rijksambtenaren te Baraeveld hebben circa 13.000 liter niet aangegeven benzine in beslag genomen. H. M. de Koningin-Moeder is na een vrij langdurige ongesteldheid sinds eenige dagen weder uitgaande en heeft Dinsdag en gisteren een korten autorit gemaakt in de naaste om geving. De gezanten ten Hove. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins ontvingen gisterenmiddag de gezanten en zaak gelastigden der vreemde mogendheden met hunne echtgenooten. De Minister van Buiten- landsohe Zaken en mevrouw Be-elaerts van Blokland waren daarbij tegenwoordig. Naar aanleiding van het on. in het „Utrechitsch Dagblad" van gisterenmorgen verschenen artikel „Uit de Doornsche balling schap terug?" deelt het Hofmarschallamt te Doorn mede: Op Huize Doorn ls geen correspondent of journalist ontvangen. Het door de „Daily Mail' verspreide gerucht als zou Z. M. Keizer Wil helm het plan geuit hebben zich naar het ziek bed van H. M. de Koningin van Griekenland, zijn zuster, te Frankfurt aan de Main te bege ven en in verband daarmede ondershands bij de Nederlandsche regeering heeft laten infor- meeren, ontbreekt elke grond. Ook de verdere bewering, als zou het Kerstfeest op Huize Doorn niet gevierd zijn, is onwaar. De viering heeft juist plaats gevonden op de wijze, zoo als dat sedert jaren pleegt te geschieden. Even wel wordt afgezien van een feestelijke viering van 's Keizers verjaardag in verband met den rouw over H. M. de Koningin van Grieken land. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Op Invitatie van de afdeeling Brussel van het algemeen Nederlandsch Verbond zal, op 22 Januari, prof. dr. Z. W. Sneller, hoogleeraar aan d# handelshoogescliool te Rotterdam, al hier een lezing met lichtbeelden houden over „De ontwikkeling van Rotterdam als handels stad". Hierna zullen de geluidsfilms „Europa radio" en „Phili-P6 radio film" worden ver toond. Ter gelegenheid van het laatste Kerstfeest werd door Z. E. Kardinaal van Rossum aan het Nederlandsob College te Rome een kost baar bewerkt ostensorium aangeboden, waar van de vervaardiging is opgedragen aan de Utrechtsche edelsmeden Jan Eloy Brom en Leo Brom. Het ostensorium zal na voltooiing eenige weken hier te lande worden geëxpo seerd, alvorens het naar Rome wordt overge bracht. PASSIE-VOORDRACHTEN. Teo de Witte zet zijn streven om harmonie te brengen tusschen de ontspanning der Ka tholieken en het liturgisch leven der Kerk onvermoeid door. Voor den a.s. Vastentijd heeft hij een pro gramma samengesteld onder den titel „het heilig Lijden", waarin zooveel mogelijk ge tracht is, uitdrukking te geven aan de gevoe- lens, die de kunstenaars van alle tijden hebben gekend, onder inspiratie van het lijdensdrama van Golgotha. MALAISE IN DEN INLANDSCHEN TABAKSHANDEL- Men schrijft ons uit Maas en Waal dat de tabaksboeren in Maas en Waal groote partijen tabak nog niet hebben kunnen verkoopen. De tabakskoopers verschijnen niet. Tot heden is nog slechts een partij tabak le gewas 1931, verkocht voor 20 de 50 Kg. Eerste uitkeering ad ƒ750. De liquidateur der N.V. Scheurleer Zoonen s Bank in liquidatie, Delft, Leiden, Gorlnchem en Gouda, bericht dat betaalbaar ls een eerste uitkeering van 750 per aandeel van 1000 bij de firma Scheurleer Zoonen te 's-Graven- hage, en bij de firma Patijn, van Notten Co. te Amsterdam. Dinsdagavond verzamelden zich in do stra ten van Sittard groote groepen belangstellen den en belanghebbenden, die naar aanleiding van het maskeradeverbod levendige gesprek ken voerden. De drukte concentreerde zich voornamelijk aan het kruispunt Rijksweg- Voorstad, alwaar de opgewondenheid hand over hand toenam. In de late avonduren nam da menigte een demonstratieve houding aan. zoodat de Inmiddels versterkte politiemacht moest ingrijpen en de massa met den gummi stok uiteen trachtte te drijven. Dit mocht ech ter aanvankelijk niet gelukken. Tusschen politie en publiek hadden scher mutselingen plaats, waarbij rake klappen wer den uitgedeeld. Door de marechaussee ver. sterkt, gelukte het de menigte aan den Rijks weg te verstrooien. Even later echter herhaal, den zich dezelfde incidenten op het Markt plein. Den geheelen avond bleef het nog onrus tig in de stad. Bij de huizen der voorstemmers had men politieposten geplaatst, om te voor komen, dat de ruiten voor de tweede maal stuk zouden gegooid worden. De toestand is zeer gespannen. Men vreest voornamelijk voor de a.s. Car navalsdagen, waarbij het maskerade-verbod in werking treedt. Doortastend optreden van den burgemeester. De Burgemeester van Sittard kondigde Woensdagmiddag naar aanleiding van de rel letjes in verband met het maskerade-verbod, een verbod tot samenscholen af van meer dan drie personen. Tevens proclameerde de burgemeester een waarschuwing, welke inhield dat. Indien de openbare orde in welken vorm ook nog een» zou gestoord worden, hij dadelijk bevel zou geven tot het onmiddellijk sluiten van alle café's, koffiehuizen, etc. Het is echter merk baar, dat de onrust stijgt. Bij de relletjes van Dinsdagavond arresteerde de politie verschil, lende demonstranten, terwijl sommigen door sabelhouwen en gummistok gewond werden Do Sittard sche carnavalsvereeniging „De Marotte" heeft een vergadering der Sittard- sche carnavalisten opgeroepen. Men meUt ons uit Amsterdam: Gisteravond is de Parijsche trein die om 21,53 aan het Centraal Station moet aankomen, even voorbij Slotardijk tegenover de begraaf plaats Vredehof op een op de rails staande lorrie gebotst. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. De trein arriveerde met zeven minuten ver. troglng aan het Centraal Staitlon. Het wekt bevreemding, boe de lorrie op deze lijn is gekomen. De gewone electrische trein uit Rotterdam, die 9 min. tevoren passeerde, ontmoette geen enkel obstakel. Het onderzoek. Inspecteur van der Horst van het bureau Spaarudammerstraat heeft gisteravond laat een onderzoek ter plaatse ingesteld en heeft daar bij den spoorwegwachter bij wiens huisje het ongeluk ls gebeurd, aan een verhoor onder worpen. De wachter heeft verklaard, dat hij de lorrie zelf, waarschijnlijk in het begin van den avond, van de spoorbaan heeft verwij derd. Hij achtte het echter mogelijk, dat de lorrie te dicht naast de rails beeft gestaan BU daardoor met de wagens van den internatio nalen trein in aanraking is gekomen Het blijft dan echter nog onverklaarbaar hoe de vorige treinen dan on«e nc erd bobben kunnen passeeren. De lorrie ls gisteravond eveneens naar het Centraal station overgebracht. heT VERGAAN VAN „DE HOOP"- Volgens een te IJmuiden ontvang©» rpartl'u* Her bericht is de stoomdrifter ■■D° Ho°P IJ- 193", waarvan we het vergaan meldden, j-1- Vrijdagavond in de Noordzee lek gesprongen en in weerwil van de posiIlS<;n om bet schip met pompen boven water te houden Zaterdag morgen vroeg op 16" en bet lichtschip „Spurn" gezonken. D® ^warenden werden ge- red en te Grimsbey Seland, <ioor den Britschen stoomtrawler „Reindeer G.Y, 1236". De gered- den kunnen morgen te IJmuiden terug ver wacht worden. Opvattingen en praktijken dei- oude Romeinen In den ouden tijd was te Rome de onge huwde staat geschandvlekt .De censors moes- ten er voor waken, dat de vrijgezellen tot eea huwelijk werden aangemaand en dat kinder loosheid werd voorkomen. Aan keizer Augustus, die met verzienden blik aan de behoeften van zijn tijd tegemoet kwam en de nationale instellingen trachtte te verbeteren, kon het niet ontgaan, dat het aan tal Romeinsche burgers meer en meer afnam. Daarom bepaalde hij, dat vrijgezellen erfenis sen noch legaten mochten aanvaarden en dat kinderloozen slechts de helft mochteD hebben. Wie ook maar één wettig kind had was van dezen maatregel verlost. Om echteT van den staat een premie te krijgen, moesten de vaders te Rome minstens drie, ne buiten Rome in Italië wonenden minstens vier, de in de andere provincies gevestigden zelfs vijf kinaeren heb ben. Augustus had daarbij echter niet gerekend op den afkeer der Rdlheinen van huwelijk en kinderzegen. Bij een openbaar tournooi ver langden de ridders onder stormachtige toe juichingen de afschaffing der harde bepalin gen. Toen liet Augustus de kinderen van Ger- manicus halen, nam eenigen van hen bij zich, terwijl Germanicus de anderen op zijn schoot nam. Hij wees op de blozende kinderen en gaf door gebaren duidelijk te verstaan, dat de rid ders het voorbeeld van den jongen man moes ten volgen. Eens riep hij alle burgers op het forum, prees de vaders van kinderen en wees er op, dat we onze sterfelijke natuur onsterfelijk kunnen maken, als we nakomelingen bezitten, die het geslacht voortplanten, wanneer de een den ander den fakkel des levens overreikt. De ongehuwden pakte UW evenwel hard aan en hij zelde, dat hW hen noch mannen, noch burgers kon noemen, daar zij aan de grond vesten van den staat rukten en bet er op aanlegden, het geslacht te laten uitsterven en het Romeinsche volk van den aardbodem te verdelgen. De pogingen van Augustus, om den kinder zegen weer populair te maken, mochten even wel niet baten. Het aantal geboorten nam ge stadig af. Valsche cheques aangeboden. Het gerechtshof te Amsterdam wees Dinsdag arrest in de strafzaak tegen een Weensch opticien, en zijn compagnon, een reiziger uit Boekarest, die door de rechtbana wegens valschkeid in geschrifte en gebruikmaking daarvan en wegens heling waren veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf Zoowei de Offi cier als de verdachten hadden tegen dit von nis hooger beroep aangetekend met dit gevolg, dat het Hof thans de straffen heeft verhoogd tot drie jaar en twee jaar en drie maanden onder aftrek van twee maanden preventieve hechtenis van beide straffen. De procureur-generaal had resp vier en drie jaar geëischt. In den zomer van 1931 had de Ween er zich vervoegd bij den kassier van het Victoria' hotel te Amsterdam en daar een vaische, zoo als het Hof aannam door hem zeli geteeke°de. chèque ten name van H. Coolidge ter verzil vering aangeboden. Op deze chêq»a was hem 243.— uitbetaald. Nadat de buitenlander was ve ukkea- werd het bedrog ontdekt. Andere hotels werden ge waarschuwd en Ui het hotel „1 Europe te Am- sterdam werd de weensche opticien aangehon- den toen hij ook daar een chèque kwam aanb e- den Voor het hotel trof men zijn „compagnon n' den reiri£er uit Boekarest, di het ln het Victoria geïncasseerde geld in ztte bezit had. Zijn taak was het, de valschelijk verkregen gel* deii in bewaring te nemen. Men meldt ons uit Soerendonk Maandagnacht heeft. tijdens de afwezigheid van Pastoor W. F- Becx' een inbreker tweemaal vereeefs getracht in te breken in de pastorie, door het raampje van een bijbouw in te druk ken. De gewaarschuwde politie en de wakker geworden dorpsbewoners konden geen enkel spoor vinden. De pastoor vraagt geld te leen om zijn kerk te verbouwen, vermoedelijk ln ven band daarmee heeft de inbreker gemeend zijn slag te kunnen slaan. ENCEPHALITIS. Blijkens de opgave in de Stct. van het aan tal besmettelijke ziekten over de week van 10 tot en met 16 Januari j.l. is ln die week een licht geval van encephalitis na inenting ter kennis gebracht van het staatstoezicht op de volksgezondheid. Een nader onderzoek ten deze wordt ingesteld. Omiarbtae, uw beide getuigen, voor hun ver raad zal straffen, of uit hun ambt zal ontzet ten. De twee mannen zaïgen ontsteld op. Omarbi- bine werd bleek, en keek met steelseden blik naar Domilow. BaiKa legde zijn hand voor een oogenblik op het gevest van zijn degen, en zijn wangen werden donker gekleurd. Domilow kwam haastig naderbij. Dat is voldoende, Hoogheid, zelde hij. maar ik moet protesteeren tegen het woord verraad, dat door u op deze heeren wordt toegepast. Zij hebben alleen de hoogste be langen vatn hun land op het oog gehad, toen zij erkenden, dat de toekomst van Sylvahlë identiek was met die van Ru-slanc Brand keerde hun den rug toe. Voorzoover het hun veiligheid tenet, heb ik mijn woord gegeven, antwoordde hij. Mijn opinie is mijn eigendom- Wilt u n.jj nu zeggen, baron Domilow, wanneer u mij denkt wij te laten? Indien uwe Hoogheid mijn geleide wil aanvaarden, zei Domilow, stel ik voor, da delijk naar de hoofdstad te vertrekken. Hoe eerder hoe liever, antwoordde Brand. Dan blijft Uwe Hoogheid alleen nog over, de uniform aan te trekken, die ik heb laten komen, zei Domiilow, terwijl hij belde. Welke uniform? vroeg Brand snel. De uniform van kolonel bij de Sylvani- sche Garde, antwoordde Domilow. Hier ls ze. Een bediende trad hitmen met een opzich tige uniform van lichtblauw en wit. Barka en Oiéarbine trokken zich eerbiedig terug. Ik zie volstrekt niet m, dat het nood zakelijk is, deze dingen te dragen, riep Brand uit, terwijl hij verbijsterd naar de vele lus sen en vreemde knoopen keek. Ik ga, zoo als ik ben. Later „al er nog tijd genoeg zijn voor al die dingen. Dat is onmogelijk, viel Domilow hein in de rede. Uwe Hoogheid schijnt te vergeten dat uw troon nog veroverd moet worden. Het volk heeft genoeg van een damociratlscne regeering. U moet als militair voor de meo- schen verschijnen, en zij zullen u tot koning uitroepen, tot hun keel schor is, en hun oogen tranen. Het ie een dramatisch volk. Ze hou. den van effect Ze moeten stormenderhand warden genomen. Ik kan Uwe Hooghield thans geen kamerdienaar aanbieden, maar misschien kan ik u dienen. Brand gaf toe, maar niet zonder een ge- heime vrees. Met zijn gewone ldeeiren verdween voor een goed deel ook zijn zelfvertrouwen Zijn aandeel in het spel zou nu niet meer alleen van lijdelijken aard zijn. Met net aan trekken van deze uniform, waarop hij niet het minste recht had, betrad bij stout-moedig let terreia dier intriges, als bedrieger en als \orinomd persoon. Onder bepaalde omstandig- i en zou hot wel eens moeilijk kunnen Z Jrv,°o ÖI' 'iicb u't te redden. om ow sloeg hem met een zekere nieuws gierigheid gade. terwijl hij zijn toilet maak te. Het kwam hem zonderling voor, dat een militair zich zoo onbeholpen toonde met ges pen en lossen. Toch imoeet -hij, toen alles gereed was, toegeven, dat de uitslag hem in voldoende mate bevredigde. Brand zag er voortreffelijk Uit, en hij was berekend voor zijn rol. -Wil Uwe Hoogheid nu zoo goed zijn, mij te volgen? verzocht Domilow. Bulten wacht een rijtuig, om ons naar het station te brengen. Een ©erewacht omringde den open landauer en Brand beantwoordde ernstig het militair saluut. Het bericht van zijn komst had zich snel verspreid. Het volk verdrong zich op den weg, aJ schreeuwend en juichend. Do lucht werd verscheurd door vreemde barbniHwal» kro ten. Hun korte rif naar het station was een zegetocht. Brand alleen was geenszins op zijn gemak. Onder die menigte kon altijd wel iemand zUn- die prine Erlito kende. Zij bereikten even wel zonder eenlg incident, en onder steeds toenemende gestdrift, bet station. D°°r 991 fraai salon ging men naar het met bedekte perron. Een afdeeling s,°I a 9". het station bezet. In minder dan vijf minuten was de trein onderweg. Brand gespte zijn degen af_i en w'eiT) zijn helm boven zich in bet net. Daarop maakte hii het zich in zijn fauteuil gemakkelijk, oogensohijnlijk mot de bedoeling om te sla pen maar in werkelijkheid, om den toestand te overwegen. Hoe lang duurt het, vóór we de hoofd stad beraiken? vroeg hij. Tw©e nur. Hoogheid, antwoordde Domi low. Slaapt u een poosje, als u wilt. U kunt pet u zoo makkelijk mogelijk maken. De •maiat|re©eUrt voor uw ontvangst zijn geno men. U zult een overweldigende geestdrift zien. Het bericht van uw komst heeft de stad als geëlecfcriceerd. Uit niets bleek, dat Brand verheugd was over dit vooruitzicht. Hij sloot de oogen. en verdiepte zien im gedachten. Twee uur! Hij rekende uit. Zijn kennis van de aardrijks kunde van dit Land was gering. Maar bet leek hem onmogelijk, dat prins Erlito en Stirna de hoofdstad reeds konden bereikt hebben. Tot dusver was alles, wat hij gedaan had. goed gegaan. Het vraagstuk, dat hij thans onder de oogen moest zien, was: het geschikte oogen blik uit te kiezen voor de noodzakelijke be kentenis, en er dan vandoor te gaan. Hij voor zag moeilijkheden. Domiilow was geen man, om zóó maar voor den gek te houden. De eeni ge gedachte, die hem moed gaf, was deze: als de losbarsting dan toch ïwam. sou Ui in srivaniS veiliger zijn dan in een grensstad, die klaarblijkelijk onder Russisehen invloed Langzaam reed de trein door een rotsachti ge en moeilijk begaanbare streek, een land van bergen, van wouden en rivieren dalen, 'ijk aan korenvelden, nietige dorpjes, wier glinsterend witte huisjes menige heU'ng een schilderachtig voorkomen gaven. Brand zat doodstil, met halfgesloten oogen. Thans werd de deur van de ealon-afdeeling geopend, en weer zachtjes gesloten. Domilow keek naar binnen, em trek zich weer terug. Toen hoorde Brand een geluid van stemmen in de aangrenzende coupé. Hij luisterde met aandacht, en ving hier en daar een enkel woord op. Beslist onmogelijkilk zag hem ln Pa rijs, na den veldtocht in Algiersmagerder. dat ie alles.Stirna en die Engelsohe jour nalist bleven heel gewoon achter. VergissingenHeimow maakt geen vergissingen. Als ik dat diacht, zou .hern neerschieten als een hond.Neen, hü heeft alles goed ln elkaar gezet.O ja. hij zal tee kenen. Het zal een regeering zijn, zooals er nog nooit één geweest is. Ze kan misschien een maand duren. Men zal zien, dat hij onder don duim van Rusnad zit.Neen, hij ls vast in slaap. Na dat drankje van Hernow is men nog dagen lang slaperig. Do stemmen stierven weg. Men reed langs een met vlaggen versierd tussehenstation, en de trein begon en reeks van bergruggen te bestijgen. Brand hield zijn oogen onafgewend gericht op het mfelland daarginds. Een glim lach speelde om zijn lippen. Hij was voldoende met de omgeving bekend, omi te weten, dat daarachter de versterkte hoofdstad van Syl- vanlë lag. Hij hoorde voetstappen, en sloot zijn oogen weer. Domilow trad binnen, «u schudde hew aan hen arm. Hij ontwaakte met een slaperig gemonnp gü Word wakker, Hoogheid! We zijn bin nen een paar mijlen van de hoofdstad. Brand, ging overeind zitten. Dost! zelde hij. Ik ben gereed. Maar wat heb ik een hoofdpijn! Domilow grijnsde, en duwde hem een blad papier in de hand. Dat zaj wel overgaan, zeide hij. Zie, dit ia de rede, die u -uitspreekt. Leer ze van buiten. Het zou niet verstandig van u zijn. als u het volk in een andere taal dan de landstaal toesprak. Brand nam het blad papier met al die onbe grijpelijke letterteekens in de hand. Hij keek or onnoozel naar. Lees het mij voor! zeide hij. Ik wil eens hooren, hoe bet klinkt. Domilow las, en vertaalde. Brand luister de nadenkend. Blijkbaar was de terugkeer van Erlito van Mela.no op den troon zijner vade ren enkel en alleen te danken aan den wei- willenden wensch van Rusland, om Sylvanië een tijdperk van ongeë venaarden vrede en voorspoed te brengen. Im de verte glinsterde in de avondscheme ring een menigte witte en grijze torens tegen rie helling der bergen. De dorpen worden talrijke1'. Men naderde de hoofdstad. X. De mannen en vrouwen van Sylvainlë ver drongen zich in de straten van hun verweer de hoofdstad. Homiderdén toortsen flakker den op de open ruimte vóór het paleis. taarns en vlaggen hingen van de voomaa*m- ste huizen en openbare gebouwen. AJte®11 deftige woning van Stirna naaat het pa etg waar bij placht te verblijven, 'j in de stad was - wr.s donker en stil Menige nieuwsgierige rilk richtte zlah daarheen. (Wardt vervolgd.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 8