uit BiADEM ■SBH ÓTUKKEn IMS! |f VRIJDAG 19 FEBRUARI 1932 R. P. SERTILLANGES O. P. IN ONS LAND. Eerste Aula-lezing van het Nijmeegsch Studentencorps. REGEERBELEID IN CRISISTIJD. De positie der regeering tegenover de bankinstellingen. VERVALSCHING VAN POSTWISSELS. MOORDAANSLAG OP DE KERMIS. EEN VERDACHTE DIE VAN GEDACHTE VERANDERDE. r DE „LEERSUM" AAN DEN GROND. DE BODEN CREDIT ANSTALT. PASSEEREN VAN HET GEORGANI SEERD OVERLEG. gezinspolitiek - wmm V 'Ili DE ROODE STOKEBRAND „D.e sociale philosophie in Rerum Novarum en Quadragesimo Anno". Op ultnoodiging van den Senaat van het Nijmeegsch Studenten Corps was de bekende Fransche neo-thomistische philosoof en schrij ver P. Sertillanges O.P. naar one land geko men om In Nijmegen als eerste In een reeks van Aula-lezingen door het N. S. C. georga niseerd, te spreken over ,,La philosophie sociale dans les encycliques Rerum Novarum et Qua dragesimo Anno" Voor deze eerste Aula-lezing in het nieuwe universiteitsgebouw bestond zeer groote be langstelling. Spr. stelde zich voor de sociale philosophie uiteen te zetten, zooals die besloten lag in de encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadra gesimo Anno". Niet, omdat deze documenten een nieuwe leer zouden bieden. De kerk im mers verandert niet, zij blijft steeds zich zelf gelijk en de Innerlijkste kern dezer encyclie ken is niet anders dan die der vroegere. Maar Leo XIII en Z. H. Pius XI hebben de eeuwige leer aangepast aan den staat der dingen van den modernen tijd en dat is het, wat deze en cyclieken, en in 't bijzonder Rerum Novarum, tot een groot evenement maakte in de sociale en economische doctrines. De allereerste basis der leer Is deze: de maatschappij is een van nature gegeven feit Dat lijkt in 't geheel niets bijzonders, maar toch zijn de consequenties die dit feit mee brengt, niet minder dan ontzagwekkend. Want als eenmaal de maatschappij ontrukt is aan de individueels willekeur of aan de sociale, die zich oontrat social" noemt en is terugge bracht tot de natuur, als dochter van God en uitdruk king van Zijn Wil,, verandert alles van aspect met betrekking tot deze verschil lende problemen. Allereerst houdt dit feit reeds een veroor deeling in .van alle systemen, die een utopi» najagen. Op de tweede plaats verplicht het de maat schappij en hare leiders tot het volgen van be paalde wegen, nl. die welke boven ons, de wijze, rechtvaardige en goede Voorzienigheid volgt Zeer zeker ls de huidige wereld er verre vandaan om deze wenschen te verwezenlijken. Spr. meent, dat als men de dingen in de kern beschouwt, de beschaving nog niet eens begonnen is. Want het ware menschelljke le ven, dat voor eenleder de volledige ontwikke ling van zijn persoonlijkheid veronderstelt en een deelnemen aan alle goederen van het leven, bestaat in feite nog pas voor een betrekkelijk gering aantal menschen. Daarom bestaat er een sociale kwestie. Wat moeten wij doen, vraagt spr., om deze kwestie op te lossen? Moeten wij beginnen bij het Individu of bij den staat Moet men zich allereerst bezighouden met de maatschappelijke organisatie of allereerst met de verbetering van den mensch Dat zijn, naar waarheid en ook in de Pause lijke encyclieken, de essentieele problemen. Alles begint met het individu, om de een voudige reden, dat het individu tegelijkertijd het allereerste actieve beginsel en het alier,- laatste doel van alle sociale werkzaamheid ls. Dit ls het, wat vele theoretici niet begrij pen, doordrenkt als zij zijn van heidensche Ideeën, tengevolge waarvan zij gaarne, op de wijze van den sovjet-staat, het individu zou den opofferen aan een staat, die naar hun op vatting van een tyrannieke absoluutheid is. Maar als het individu, alléén onsterfelijk, ter wijl de staat van voorbijgaanden aard ls, wordt opgevat als het hoogste doel van den staat, zal men dezen niet meer veroorloven de na tuurrechten deir Individuen te schenden, na- turrechten op gebied van geweten, van opvoe ding, van erfrecht, van familiegezag, van ver- eenigingsrecht enz. Men ziet hoe op deze wijze de oplossing van aUe problemen begint te dagen. Echter aan de vergoddelijking van den Staat moet niet in de plaats gesteld worden een vergoddelijking van het individu. God al leen is de ware God, en slechts in Hem, Schep per van al het zijnde, vindt men het begin sel eener ordening, die tegelijk de maat schappij en de gewetens omvat. Het individualisme is even verderfelijk als de leer der staatsalmacht. Het liberalisme is voor de maatschappij even nadeelig als het socialisme. Het is tusschen deze twee uitersten In, dat zich de sociale leer van de Kerk op trekt, een leer, die spr. in deze formule meent te kunnen samenvatten: het sociale ideaal bestaat in de vereeniging van de grootst mo gelijke individueele vrijheid en het grootst mogelijke persoonlijke initiatief me.t eene vruchtbare maatschappelijke harmonie. Het is de ontwikkeling van deze formule, waaraan spr. het grootste deel van zijn rede wijdt. Eén voor één worden het economische libera lisme en het socialisme geoordeeld naar den geest der encyclieken. Spr. stelt daar tegen over een „Sage interventionisme" dat plaats laa.t aan het vrije spel van de particuliere initiatieven en der bemiddelende organen, die hij „corporaties" noemt. Hij gaat deze organen na, wat betreft hun rechten en hun function- neering en spreekt, evenals de encyclieken, den wenach uit naar een maatschappelijke organi satie, die niet langer plaatselijk of nationaal is. maar 'internationaal, zooals de moderne tijd het eischt. Spr. wijst erop, welk een groote rol als mati gend en veredelend element, hier een machtig en universeel organisme als de Katholieke Kerk kan spelen. Zonder moraliteit en dus zonder godsdienst, is het volstrekt onmogelijk de sociale kwestie op te lossen. Iedere antd-rell- gieuze beweging is in den grond anti-sociaal en anarchistisch. Reeds Auguste Com te had dit doorzien: hij droomde in feite van een verbond tusschen zijn positivisme en het Ka tholicisme. Een internationale geestelijke macht. Toept spr. uit, is één dier kansen, die niemand mag onderschatten, die zich bemoeit voor het wel zijn der menschen. Men kan haar, wetenschappelijk gesproken, onmisbaar noemen voor de ontwikkeling der toekomst. Hare actie, tegelijk innerlijk en uni verseel, kan zich doen voelen tot in de wor tels en de laatste vertakkingen der dingen. Hoe kunnen vrienden van de menschheid ge- looven hare hulp te moeten verwerpen, zelfs haar te moeten vervloeken. Men zou zeggen, dat de menschen niet gelukkig willen zijn. Het zijn juist de kostbaarste goederen, die hun verblinding en hun dwaze hartstochten ver werpen. Maar wat zij mogen doen, de Kerk zal niet aflaten. Bij Iedere nieuwe gelegenheid doet zij haar stern hooren en dat met graagte, want zij heft de dwalingen op, die zij noodlot tig weet voor het geluk der menschheid en veroordeelt instellingen, die gedoemd zijn tot verval, zij zal met haar Christus, steeds het woord blijven herhalen, zoo grondeloos diep in zijn goddelijken eenvoud: „Iedere plant, die niet door mijn Vader geplant is, zal worden uitgerukt". (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) CONTINGENTEERING VAN WOLLEN STOFFEN EN CONFECTIE. De Vereeniging van Tilburgsche Fabrikanten in wollen stoften, heeft den slechten smaak alvorens het door haar van my gevraagde ant woord op haar schriftelyke aanklacht af te wachten, door uw geacht blad mededeelingen te laten doen, welke by voorbaat, publiek mflne uitlatingen veroordeeien. Ik meen te mogen volstaan met de zoo stellig mogelyke mededeeling, dat mynerzyds geheel en vcfitrekt wordt gehandhaafd hetgeen ik omtrent de reeds ingetreden en naar alle waar- schynlykheid voortschrydende prysverhooging tn de vergadering van 10 dezer heb medegedeeld. De nieuwsgierigheid van de belanghebbende raDrikanten naar myn bewysmateriaal, zal ten tyae en ter plaatse, waar dit bewysmateriaal be- w°rden naar voren gebracht, ongetwijfeld volledig worden bevredigd. U gaarne by voorbaat dankend voor de plaatsing. Hoogachtend. C. H. VOGELZANG. Onoplettendheid bij de uitbetaling. In het Algemeen Politieblad deelt de Com missaris van Politie te Arnhem het volgende mede: Op 10 en 11 Februari 1932 zijn aan het post kantoor te Arnhem door een onbekend mans persoon, zicfh noemende Willard de Groot en Brouwer, verschillende postwissels geïnd, die bij nadere beschouwing bleken te zijn ver val soht. De verdachte is op de volgende wijze te werk gegaan: hij besprak op verschillende adressen kamers, en gaf voor binnen eenige dagen te komen. Bij zijn komst Informeerde hij of er post voor hem was gekomen, hetgeen dan één of twee postwissels waren, die hij uit Nijmegen had verzonden, of doen verzenden. Op de door hem in ontvangst genomen post wissels waren bedragen beneden f 10.ge. stort (f 5.en f 8.en, nadat hij de post. wissels in het pension had ontvangen, ver dween hij, om niet terug te keeren. Hij plaat ste op de postwissels achter de aanduiding „5" het getal „10" en vóór het cijfer „5', het cijfer „1". Evenzoo wanneer hij f 8.had gestort. Hoewel door de poetadministratie op de post wissels een liggend kruis was aangebracht, als kenmerk, dat er een bedrag heneden f 10, op was gestort, zijn de aangeboden postwissels toch uitbetaald. Verdachte heeft ook ten postkantore te Nij- mogen eenige postwissels geïnd. Met den hamer van het hoofd van Jut. Het O. M. bij de rechtbank te Roermond heeft Woensdag twee jaar gevangenisstraf ge- eischt tegen den gedetineerden koopman A. T. uit Roermond, vernacht van poging tot dood slag, gepleegd op de kermis te Tegelen door met een hamer van een hoofd van Jut naar een der kermisvierders te slaan. Doordat de betrokkene ter zijde sprong, werd hij slechts licht getroffen. Voor 't Haagsch Gerechtshof zou Woensdag in hooger beroep terecht staan zekere G. V., uit Alphen, gedetineerd wegens rijwieldiefstal. De hem toegevoegde verdediger, Mr. L. J. Plemp van Duiveland, deelde evenwel aan het Hof mede, van de verdediging van zijn cliënt te moeten afzien, omdat deze, na aanvankelijk het feit te hebben bekend, plotseling van hou ding is veranderd en nu halsstarrig ontkent zich aan het hem ten laste gelegde feit te heb ben schuldig gemaakt. Daar spr.'s verdediging geheel was ingesteld op het voorbrengen van verzachtende omstandigheden en V. er niet toe te bewegen was, zijn houding te laten varen, verzoekt Mr. Plemp ontheffing van zijn taak. De president stelde daarop de zaak uit, tot dat een andere verdediger zou zijn gevonden, doch wees er V., op, dat indien hij op diezelfde manier het heele advocatenlijstje moest afgaan, hij een aardig tijdje in voorarrest zou moeten doorbrengen. een der DIEFSTAL IN NOORDWIJKERHOUT. De rechtbank te 's-Gravenhage had den 42- jarigen loodgieter M. J. van der H., en den 50- jarigen koopman T. 0„ beiden gedetineerd, we gens diefstal in vereeniging gepleegd te Noord- wijkerhout in Juni van het vorige jaar, ver oordeeld ieder tot een gevangenisstraf van twee jaar. Het Hooge Gerechtshof heeft Woensdag; dit vonnis bevestigd. Geen opschorting van bestaande sociale maatregelen. De regeering verklaart dat het haar voldoening is in het Voorloopig Verslag Eerste Kamer de erkenning te hebben mogen vinden, dat door het Kabinet naar vermogen wordt getracht, aan den nood der tijden het hoofd te bieden; zij aanvaardt ook dankbaar den steun, haar van verschillende zijden ge boden by het vervullen van haar taak. De Regnering kan niet inzien, dat haar leidende kracht zou worden versterkt, indien voor de samenstelling van het Kabinet uit breiding wordt gezocht bij andere politieke partijen. Het beleid der Regeering brengt mede, dat zij in de eerste plaats haar aandacht wijdt aan de nooden van het oogenblik, en midde len beraamt, om deze nooden, voor zooveel in haar vermogen ligt, te lenigen. De Regeering bezit niet het geloof, dat de leiding der banken zou verbeteren, indien deze aan de gemeenschap overging. Ten aan zien van de Centrale Bankinstelling is de positie uiteraard anders dan tegenover de gewone banken. Een vorm van toezicht op de particuliere banken, welke in beginsel aan nemelijk zou zijn, is die, welke zou worden uitgeoefend vanwege de Centrale Bankinstel ling. Een dergelijk toezicht, dat o.a. op de liquiditeit dier instellingen het oog gevestigd zou moeten houden, zou in sommige gevallen onaangename verrassingen kunnen voorkomen. Indien tot invoering van zoodanig toezicht te zijner tijd wettelijke maatregelen noodig zouden zijn, zouden deze door de Regeering kunnen worden voorbereid. Van een toezicht van Staatswege daarentegen schijnt niet veel heil te verwachten. Volgens de meening der Regeering ligt het niet op haar weg door deskundigen een plan voor een internationale organisatie van het bank- en muntwezen te doen samenstellen, teneinde dit met medewerking van den Volkenbond of andere Regeeringen te doen dienen als grondslag voor een internationale overeenkomst. Het nationaal vermogen. De Regeering beschikt niet over de noodige gegevens om met eenige juistheid mededeelin gen te kunnen verstrekken aangaande den achteruitgang van het nationaal vermogen. Onze handelspolitiek. Reeds bij meer dan één gelegenheid heeft de Regeer!ng te kennen gegeven, dat zij in beginsel handhaving wenscht van de vrij handelspolitiek, welke zij in het belang des lands acht. De Regeering staat geheel aan de zijde van hen, die het streven naar econo mische autarchie afkeuren. Houding tegenover de crisis. Dat bij de banken in het algemeen de-goede wil ontbreekt, om tot herstel van het bedrijfs leven mede te -verken, kan de Regeering niet aannemen. In dat geval zouden de banken haar eigen belang In den weg staan. Ook de banken echter ondergaan den Invloed van de crediet-crisis. Middelen tot verlaging van het prijsverschil. Wat de aanbevolen middelen tot verlaging van het prijspeil betreft, zij het volgende opgemerkt: Ad 1. Afschrijving op de voorschotten voor woningbouw of verlaging van rentevoet voor die voorschotten is een onderwerp, dat in het juist dezer dagen ingekomen rapport van de commissie-Vliegen is behandeld. Of schoon overweging van den inhoud van dit rapport nog moet volgen, zal er in de tegen woordige omstandigheden het oog niet voor kunnen worden gesloten, dat het een aller eerste eisch is, dat nieuwe zware lasten wor den vermeden. Ad 2. Overleg tot verlaging van de klein handelsprijzen ls door de Regeering ter hand genomen. Het valt niet te ontkennen, dat in vele gevallen reeds een verlaging heeft inge zet, ®en verlaging, die noodzakelijkerwijze de daling der groothandelsprijzen slechts op eenigen afstand en niet naar evenredigheid kan volgen. Ad 3. Opschorting van bestaande sociale maatregelen, zooals Arbeidswet en verzeke ring kan niet in overweging worden genomen. Wel brengt de Regeering opschorting in haar plannen tot uitbreiding en verbetering der sociale wetgeving. Ad 4. Voor zoover mogelijk wendt de Regee ring haar invloed aan om gemeenten en provinciën te bewegen zich bij haar beleid aan te sluiten. De vraag, of de Regeering wel voldoende activiteit ontplooit, om de industrie op de been te houden, meent zij bevestigend te mogen beantwoorden. Kapitein in voorzichtigheid te kort geschoten. De Raad voor de Scheepvaart deed Woensdag uitspraak in zake het aan den grond loopen van het stoomschip „Leersum" in de Noor- sche fjorden tijdens slecht zicht. De Raad is van oordeel, dat dit ongeval is veroorzaakt, doordat het schip niet dicht ge noeg langs Lamholmen heeft gevaren. De door den kapitein geschatte afstand van mijl is te groot. De kapitein was, naar 's Raad a oordeel, verantwoord door de navigatie va.n den loods, althans wat het oogenblik van koersverandering betreft. Echter had de kapi tein moeten bedenken, dat, nu op Svinö werd gekoerst, terwijl dit licht nog niet in zicht was, het aanbeveling had verdiend om vaart te minderen in plaats van met een vaart van 8% 9 mijl te blijven doorloopen. In zooverre is ook de kapitein in de noodige Voorzichtig heid te kort geschoten, nu het hier immers zeer korte afstanden geldt, terwijl niet bekend was, op welken afstand Lamholmen was ge passeerd. De Raad heeft zich, in verhand met de vele ongevallen in de Zuidelijke fjorden, afge vraagd, of het voor dit met hout beladen schip niet heter ware geweest het ruime sop te kiezen. Hoewel het moeilijk is hier een al- gemeenen regel te geven en de kapitein de aangewezen man is om de keuze tusschen de routes binnen- of buitendoor zelf te doen, met het oog op de omstandigheden, welke zich op dat oogenblik voordoen, wil het den Raad voorkomen, dat het meermalen voorkomt, dat ten onrechte tegen de reis buitenom wordt opgezien. Verdachte tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld. De Vijfde Kamer der Amsterdamsche recht bank deed gisteren uitspraak in de zaak tegen den procuratiehouder van de Nederlandsche Boden Credit Anstalt. Deze bank stelde zich het verstrekken van credleten ten doel wan neer gegadigden een zeker bedrag hadden ge stort voor „onkosten", hoorden zij verder niets, of kregen bericht, dat de credietaanvrage niet kon worden verstrekt, daar ingewonnen „Infor maties" ongunstig luidden. Toen een groot aan tal klachten bij de Justitie inkwam vooral uit het buitenland werd een vervolging inge steld tegen den procuratiehouder. De bank stond bij het handelsregister ingeschreven op naam van zijn vrouw. De Officier van Justitie elschte wegens drie gevallen van oplichting een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van negen maanden voor- looplge hechtenis. De rechtbank, gisteren vonnis wijzend, achtte de ten laste gelegde oplichtingen bewezen en veroordeelde den procuratiehouder tot een ge vangenisstraf van twee jaar. Een raadsbesluit inzake pensioen korting door de Kroon vernietigd. Bij Kon Besluit is wegens strijd met de wet vernietigd «en besluit van den raad der ge meente Ossendrecht, strekkende tot heffing van alle gemeenteambtenaren van een bijdrage van 3 pet. van den pensioensgrondslag voor eigen pensioen en een bijdrage van 5% pet. van den pensioensgrondslag voor weduwen- en weezen- pensioen, welke bijdrage beperkt blijft tot een pensioensgrondslag van 3000. Dit vernietigings besluit is genomen op grond van de overweging, dat de raad wettelijk onbe voegd was dat besluit te nemen zonder aan vereenigingen van ambtenaren op de in het Ambtenarenreglement der gemeente geregelde wijze gelegenheid te hebben gegeven daarom trent haar gevoelen te doen kennen en dat de raad, dat besluit nemende zonder op bedoelde wijze die gelegenheid te hebben gegeven, daar mede handelde in strijd met artikei 125 der Ambtenarenwet 1929. De Kroon overwoog hierbij nog, dat de bepa ling van art. 125 dezer wet, dat men betrekking tot den rechtstoestand der ambtenaren o.a. de aan vereenigingen van ambtenaren te geven gelegenheid haar gevoelen te doen kennen, vaste regelen zullen gelden, verijdeld zou wor den, indien het den raad zou vrijstaan naar be lieven van de ingevolge dit artikel vastgestelde voorschriften af te wijken. IGN. D. DE LAURE t Na 'n ziekte vam eenige maanden is Woens dag tie Boxmeer overleden in den ouderdom van 67 jaren, de heer Ign. D. de La/ure. Ge durende bijna 33 jaren was hij lid van den gemeenteraad, waarvan 15 jaren wethouder. WIELRIJDER DOOR DE TRAM GEGREPEN Doordat de rook van de locomotief hem het uitzicht benam is te Rijsoord de heer W., uit Den Haag, met zijn rijwiel door de stoomtram gegrepen. Ernstig gewond werd hij opgenomen en naar zijn woning vervoerd. Tijdschriften Wij lezen in „Het Gezin" Door aanvaarding van 2 amendementen is door de vroede vaderen van Bussum, in gaande 1 Juli 1932, het volgende aangeno men Het muntgas is met 1 cent verlaagd en daardoor gelijk aan gas, dat verstrekt wordt via den gewonen meter. Voor gasverbrulkers wonende in perceelen met een huurwaarde van ten hoogste 350 per jaar, vervalt de meterhuur. Voor alle afnemers met 4 of 5 kinderen wordt 1 cent reductie, en voor af nemers met 6 of meer kinderen 2 ets. reductie op den gewonen prijs toegestaan. Voor ver bruikers met vastrecht wordt deze reductie in het vastrecht verwerkt. De gewone prijs van het gas is thans 9 ct. per M.3 bij een calorische waarde van 4600. Vastrecht 5 ets. per M.s plus een vast bedrag per maand. Deze bepalingen zijn aangenomen door den Raad van Bussum, in de avondzitting van 26 Januari 1932, natuurlijk zuiver rechts te gen links, voegt de Bondsvoorzitter van den Bond voor Groote Gezinnen er aan toe. AANSLAG TEGEN DE PERSVRIJHEID In de „Katholieke Pers" lezen we: Het blijkt in de practijk dÉ.t de sociaal democratische regeerders in niets onder doen voor de communistische en fascistische. Im mers de Spaansche sociaal-democratische Re geering heeft het hoofdorgaan der Spaansche katholieke ,,E1 Debate" te Madrid voor on- bepaalden tijd geschorst, alleen vanwege het feit, dat dit katholieke blad fier en krachtig heeft geprotesteerd tegen de tyrannieke en onrechtvaardige maatregelen der masonniek- soeialistisohe regeering. Als antwoord op dit ©dele protest wisten de sociaal-democratische ministers in Spanje niet anders te doen dan de verschijning van het blad voor onbepaalden tijd te schorsen. Tegen dezen brutalen aanslag op de pers vrijheid protesteeren wij hier met kracht en wij hopen, daarin niet alleen te zullen blijven staan, maar ook de instemming van den Ned. Journalisten Kring, die meermalen voor de persvrijheid op de bres stond, hier te mogen constateeren. GEEN STRAFGERICHT Onder dit opschrift schrijft „De Gelderlan der" Met hardnekkigheid wordt in sommige bla den het hoofd gëeischt van de Senatoren, die tegen het ontwerp-Pachtwet hebben ge stemd. Maar als dat zonder tegenspraak zoo door gaat, zou men denken, dat iedereen het er mee eens zou zijn. Dat is niet het geval. Wij hebben de verwerping der Pachtwet betreurd en bovendien bestreden, dat het recht op schadeloosstelling bij onredelijke pachtopzegging in de plaats zou treden van het inhuurrecht. Alleen in dit laatste recht vindt de pachter, naar onze meening, zijn bestaanszekerheid doch daarover is go noeg gezegd> Wij herinneren er slechts aan om voorop te zetten, dat men voorstander is en blijven kan van een Pachtwet, zooals deze is verworpen en toch wraken, dat de poli tieke doodstraf wordt gesteld op het tegen stemmen. In het algemeen houden wij niet van deze strafmethode. De politiek staat tegenwoordig In een slecht blaadje en een der redenen daarvan is, dat men In de politiek slechts een middel ziet om Iets te bereiken. Om mate- rieele voordeelen binnen te halen. De arbei ders en ambtenaren In openbaren dienst plaatsen hun vrijgestelden in gemeenteraden, Provinciale Staten en Kamer om hun per soonlijke belangen te bepleiten de verschil lende standen sturen hun vertegenwoordigers eveneens, boeren, middenstanders, werkge vers en zoo beslist niet meer het alge meen, maar het groeps- of zelfs het persoon lijk belang. Deze griet voedt de minachting voor „al dat politiek gedoe", een minachting, welke veel verder ls doorgedrongen dan goed is- Zij doodt, vooral bij de jongeren, de belang stelling voor alles, wat met politiek te ken heeft en ontneemt hun het gezicht de idealen, welke door de politiek kunn®^ de diend worden en die in vroegere© leven besten dtf jongeren in het opent»a hebben gëroepen. er zit een De grief moge overdreven z" ;t het mig grond van waarheid in. B" ig<ien naar ge. verstand, dat onze afgeva»rlement Wor(jen meenteraden, Statenj en langen te bebarti gezonden om bepaalde den gen, juist deze dwall ®egtra££ing DE JESUIETEN De heer Nypels schrijft in blad": UIT SPANJE het „Handels- ge- afge- boren worden de - vaardigden, w6lB niet voldoen. bepaalde groepen voelen Over het algemeen voeien wij altijd weer zin tegen de bestrajan Kamerleden, die naar eer geweten hun plicht meenen te doen. Afaj. .ïiffr VOOR DE WALVISCHJACHT. De Noorsche walvischvaarder Thorshammer wordt op de werf van Wilton te Schiedam verbouwd. Het achterschip krijgt een glijbaan, langs welke de walvisschen aan boord worden geheschen, Linkse de glijbaan og het achterschip, rechts; de opening in den achtersteven. In die Cortes heeift de negaerdng een droef! figuur geslagen. Bij de zeer bewogen interpel latie over deze plotselinge en ongrondwette lijke toepassing van art. 26 der grondwet bij regeeringslbesiluit, maakte die minister van justitie, de radicaal-socialist Alberaoz het zi-ch al erg gemakkelijk: hij legde n.l. wel aan zijn meest gevreesden tegenstander, zijn vroegeren collega uit het kabinet-Alcald Za nt or a, don Muguel Maura, uit: mét weds recht hij d© goederen dier Jesuieten eenvoudig zon der schadeloosstelling in beslag nam maar liet daarop door zijn vrienden en ver dere anti-clericalen slliultimg der debatten voorstellen en aannemen; waardoor Maura heedemaal niet aan het woord kon komen! Wat hebben de heeren republikeinen inder tijd niet op Primo de Rivera gescholden ea gesmaald, omdat diie in zijn Asamiblea Nacio- nal geen oppositie, oritiek of tegenspraak duldde. (De socialisten zwegen toen, want die waren op besten voet met den dictator). Thans doen ze het net zoo; ze regeeren dicta toriaal en zonder de Cortes in belangrijke aangelegen!}eden te raadplegen en wanneer daarin een debat gevaarlijk wordt; wanneer ze geen argumenten hebben tegen het nandje- vol tegenstanders, diat edhiter in parlemen tair, juridisdh en oratorisch opzicht toch meer waard is dan heel die overweldigende meerdienhedd der niemweliimgein, dan wordt de guillotine toegepast. En wanneer dan de eea of andere oude parlementair zijn verontwaar^ d'igimg liuöht over zoo'n optreden, waarbij eea minister volksvertegenwoordigers aanvalt, die hij daarna belet zich te rechtvaardigen ;i of wtanmieer hij alvast, van de regeerings» bank! vooruitloopt op vonnissen of beslis, gingen, die zijn rechtbanken nog wijzen moe ten, dan constateert de omlbetaallbare presi dent, de socialist met den wël gepredee ti neerden naam van Bestedro (verdrijver o4 beestenihoeder) met een hiumor, die hem gee a Engelsctoman verlbeteren zou: „dat, wat mem ook zeggen moge, deze Cortes de beste is van alle, diie Spanje ooit gehad heeft, en zelfs vaa de wereld!" Bn hij besluit: Maar dot een lamld als Spanje, wel zoo an ders katholiek dan een katholiek land boven de Pyreneeën, maar toch nog zoo overwegend katholiek, nog lang genoegen zal nemen met een volksvertegenwoordiging, waarin men, zij het in een driekwart ledige zaal, een meerderheid van 82 tegen 6 stemmen vond, voor het in behandeling nemen van een wets voorstel: om onmiddellijk alle kloosterlingen en nonnen te laten brengen op een anthropo- metrisch kaartsysteem, teneLndie steeds te kunnen nagaan, waar deze gevaarlijke leden „van een international© vereendiging" zich op houden; dat kan ik me aleobt voorstelden! MAMMONS HOOGALTAAR De „Standaard" schrijft: In een rapport, onlangs uitgebracht door de Russische afdeeling der universiteit van Birmingham, ia aangetoond, dat het RliSSl* SChe vijfjarenplan, dat naar do meening dor Communisten de bestaande maatschappijal geheel zal omkeeren en een nieuwe wereld zal scheppen, voor een goed deel gefinancierd wordt door Amerikaansche en Europeesche kapitalisten. De bereidheid der kapitalisti sche wereld om met Sovjet Rusland mee te werken is merkwaardig. Vdor den oorlog bestonden de Russische buitenlandsche verplichtmBeI1 ^oor 80 uit aandeelen en obligaties, die waren verspreid onder de bezittende Blassea van Engeland. Frankrijk, Duitschlana Nederland en ia mindere mate ook n 6 ereenlgde Staten. Thans ls de buitenlandsche schuld van Sovjet Rusia"^ geconcentreerd bij een be perkt aantal banken, industrieels en han- delsbanken ln "r°pa en Amerika. De finan ciering T Rusland is aldus grootendeels een zaaB Van "Mg finance" en de buiten landse116 regeeringen. Want deze regeeringen namen de verantwoordelijkheid op zich door de garantie voor haar rekening tie nemen van 40 soms wel van 70 der vorderingen. Rusland werkt zijn plannen nit met de hulp van het kapitaal in West Europa en Amerika. Na vervolgens de vraag te hebben gesteld: Wat beteekent dit moreel? schrijft het blad o.m.: Het bolsjewisme vertegenwoordt de „gou den eeuw der techniek", die geen mede. doogen kent, waarin de menschen lijden, hongerend, gekerkerd worden en gedood. Het beteekent alles niets, als het experiment slechts kan voortgaan. De Russen zelf geven toe, dat de volvoering van hun plan he' leven van millioenen vragen zal. Maar o, bet al taar van Mammon komt het op een slacht offer meer of minder niet aan. i Het' socialistische Kamerlid Hlemstra stel. de aan minister Ruys de Beerenhrouck de vraag, of de regeering voornemens is een nieuw© pachtwet in te dienen. De minster antwoordde, dat de regeering nog geen ge legenheid had gevonden zich te beraden over deze zaak doch zich voorstelde dat spoedig t/O doen - Alsof uit dit antwoord niet klaar als do da»- bleek, dat elke nadere vraag voorbarig heeten moet, kwam de heer Hlemstra dood leuk met een nieuwe informatie: of de minis ter ook kon mededeelen, wat er in het nieuwe ontwerp za' staan pat is toch wel aldus de a.r. „Rotter dammer" een heel vreemd vervolg op de eerste vraag en antwoord. De Regeering beeft zich nog niet beraden over de al of niet nieuw© Indiening; maar toch vraagt een Kamerlid wat er in zal staan. Waarop de Minister natuurlijk heelemaal geen ant woord kon geven. En dan schrijft de roode pers boven dit Kamerverslag: „Ruys houdt zich op d® vlakt©"- Het ware juister geweeet om te schrijven: Minister Ruys bleef in de goede lijn. Doch wat moest men "dan van de zonder linge volgorde der vragen van „p.g." Hiem- stra denken Of dienden deze alleen maar om de roode pers in de gelegenheid te stellen een dag later te schrijven En nu heeft Ruys. in antwoord op een vraag, maar al te duidelijk laten door schemeren, dat de regeering niet bereid is, tegenover de onduldbare machtsaan matiging der Eerste Kamer, de belangen der pachters te verdedigen. Dan kunnen we toch waarlijk geen be wondering hebben voor deze journalistiek, J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10