ELVAARZLQ5T Wï Ci1LX5tA: ZATERDAG 20 FEBRUARI 1932 DE RADIO-INTERPELLATIE VAN MR. BOON. Een onjuiste verklaring. EENHEIDSFRONT VOOR VEILIG VERKEER. Tegenspraak vanwege de N. C. R. V. Mr. BOON VERGISTE ZICH De publicatie van het geheim advies. Amende honorable aan mr. van der Deure. VOLKSDANSEN. E. BENEDICTUS f. DE NOODTOESTAND IN DE MIJN INDUSTRIE. DRINGEND BEROEP OP DE REGEERING. W. A- v. d. WINKEL f. Contingenteering, invoerrecht en vrachtverlaging gevraagd. OP AVONTUUR NAAR Z.-AFRIKA. PARTIJ BRONS GESTOLEN. IN DE GEVANGENIS GESTRAND. DE NEDERLANDSCHE „BANKIER' TE ANTWERPEN. SLACHTOFFER VAN ZIJN DOOFHEID DE WRAAK VAN EEN SCHOONZOON. TUSSCHEN DE BUFFERS. V ONDER EEN TRACTOR GERAAKT. KASSJER GEARRESTEERD. T~- "b Wmk Donderdag heeft bet Kamerlid mr. Boon in de Tweede Kamer verklaard, dat de destijds door het „Hbld." gepubliceerde advies van den Radioraad inzake de verdeeling van den zend tijd door den redacteur van het „Hbld zou zijn ontvangen van mr. v. d. Deure, op wiens schrijftafel het lag. Namens de N. C. R. V. deelt men ons mede, dat deze verklaring beslist onwaar is. Het on derhoud, dat de bedoelde redacteur van het „Hbld." met de voorzitters der groote omroep vereenigingen aanvroeg en waarvoor hij dan ook naar Bennekom kwam, had juist plaats om de meening van die voorzitters over het reeds gepubliceerde zendtijd-advies te verne men. Het advies van den Radioraad ls nooit in handen van mr. v. d. Deure geweest. Deze heeft het nooit gelezen. Het is aan de N. C. R. V. zelfs nu nog niet bekend en kan dus onmogelijk op de schrijftafel van mr. v. d. Deure gelegen hebben. Evenmin is het juist, dat de voorzitter van de N. C. R. V. op 5 Mei zou hebben verklaard, dat het zendtijd besluit reeds klaar was. De tekst der toespraak is niet meer aanwezig, maar volgens het uitvoerig verslag van het „Hbld.", d.d. 6 Mei, heeft mr. v. d. Deure gezegd: „Zal de ministerieele beschikking nog lang op zich laten wachten? Dienaangaande meende mr. v. d. Deure zich niet positief te kunnen uitlaten". Trouwens ware dit op 5 Mei voor de microfoon in het openbaar gezegd, dan zou dr. Molhuyzen, de toenmalige voorzitter van de Avro, niet hebben nagelaten den minis ter op de audiëntie op 7 Mei daarop te wijzen. Toen gisterenmiddag de heer Boon bij de behandeling van de interpellatie-van Dijk over de zendapparatuur van den Nederland schen omroep het woord verkreeg, heeft hij, alvorens over te gaan tot de behandeling van de zaak in kwestie, de volgende verklaring afgelegd: Mijnheer de voorzitter, Ik heb blykens mijn stenogram gisteren, na vermelding van de publicaties omtrent de minderheidsnota's van den Radioraad in de a.-r. Rotterdammer van 14 Januari en 26 Februari 1930, gezegd, dat een redacteur van het Algemeen Handelsblad destijds bij mij was geweest met de mededeeling, dat hij de rege ling omtrent het Algemeen Programma, de percentages enz. kende en dat hij mij mede deelde, dat hij bij mr. v. d. Deure in Benne kom was geweest, dat deze alle stukken, d.w.z. advies en minderheidsnota's op zijn tafel had liggen en dat deze hem daaruit verschil lende gegevens had verstrekt. Ik heb daarbij den indruk gewekt en ook willen wekken, dat de beer van der Deure de gegevens omtrent het zendtijdbesluit aan het Alg. Handelsblad had verschaft vóór de publicatie op 14 Maart. Gisterenavond ben ik opgebeld door de hoofdredactie van het Handelsblad, die mij mededeelde, dat hier een misverstand ln het spel moest zijn en dat bedoeld bezoek ln Bennekom eerst na de publicatie van het zend tijdbesluit op 14 Maart in het A. H. had plaats gevonden. Mijn geheugen heeft mij omtrent dit bijna twee jaar geleden voorgevallen feit parten gespeeld; da verontwaardiging over het feit. dat mU door dien redacteur was medegedeeld, dat destijds alle stukken daar waren en dat thans een beroep werd gedaan op de publicatie op 14 Maart 1930, die alleen de aanleiding zou zijn geweest tot het zenden van den bekenden brief met schema aan den minister, gepaard met de beschuldigingen in de pers, alsof ik in eenigerlei opzicht aan deze publicaties debet zou zijn, heeft mij meer doen zeggen, dan ik daaromtrent kan verantwoorden. Ik stel er daarom prijs op te verklaren, dat Ik terug neem den door mi) gewekten in druk als zou de publicatie van 14 Maart 1930 in het A. H. van mr. v. d. Deure afkomstig zijn en dat ik heden een brief aan den heer v. d. Deure zal richten om hem dit mede te deelen, mijn woorden hieromtrent te be treuren en hem hierover mijn verontschuldi gingen aan te bieden. Verbond van vereenigingen gesticht. In een speciaal voor dit doel belegde verga dering, die Donderdag te 's Hage werd ge houden, is een eenheidsfront voor veilig ver keer gevormd en opgericht het „Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer". Het doel van het Verbond is: in samenwer king op federatieven grondslag, met andere vereenigingen, die blijkens hare statuten een overeenkomstig doel beoogen of tot wier taak het doel van het Verbond als onderdeel harer werkzaamheden gerekend mag worden te be- booren, de veiligheid van het verkeer in den meest algemeenen zin te bevorderen. Een voorloopig bestuur is gevormd. Ais voor zitter en secretaris treden daarvan respectieve lijk op de boeren Mr. A. Baron Scblmmelpen- ninek v. d. Oye te Bloemendaal en C. J. van Wijngaarden van Rees te Utrecht. Alleen vereenigingen kunnen lid van het „Verbond van Vereenigingen voor Veilig Ver keer" worden. Het is intusschen thans gewenscht, dat per sonen, welke vereenigingen ter bevordering van een veilig verkeer willen oprichten en be- stuurderen van reeds bestaande soortgelijke vereenigingen contact zoeken met dit centrale lichaam, opdat door gemeenschappelijke samen werking ons land zal krijgen een veilig ver keer. Voor inlichtingen wende men zich tot den secretaris. Een Nederlandsch centraal bureau. In verband met de werkzaamheden, welke Mevr. dr. Elise van der Ven ten Bensel te Oosterbeek reeds enkele jaren verricht, zoowel op het gebied van wetenschappelijk onderzoek als van de practische toepassing van den volks dans, is thans opgericht: Het Nederl. Centraal Bureau voor Volksdansen (N.C.V.B.) dat zich onder haar leiding de studie en de propagan da van den volksdans ten doel stelt. Er heeft zich voor dit Bureau een Commis sie van Bijstand gevormd, bestaande o.a. uit de heeren Sem Dresden, directeur van het Conservatorium voor Muziek te Amsterdam, dr. J. H. O. Reys, voorzitter van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond te Den Haag, dr. Julius Roentgen te Bilthoven e.a. In aansluiting met de volksdanscursussen en -demonstratie welke in de laatste jaren op initiatief van Mevr. dr. v. d. Ven zijn gehouden, heeft het bureau thans in voorbereiding een tournee van de „Staff" der „English Folk Dance and Song Society" te Londen, door ons land van 4—11 April a.s. Onder auspiciën van het K.N.G.V. te Den Haag zal o.a. op 7 April in het Gebouw van Kunsten Wetenschappen een uitvoering plaats hebben, terwijl op 8 April het gezelschap op uitnoodiging van de Commissie tot Bevorde ring der Danskunst te Amsterdam in de groote zaal van het Concertgebouw een dansavond zal geven. Na een ziekbed van enkele weken is. naar 't ,,Vad.'' verneemt, Donderdagnacht te 's Gra- venhage in den ouderdom van 83 jaar over leden de musicus E. Benedlctus. Benedictus was een bekende en zeer geziene figuur in het Haagsche muziekleven. Hij was oud leerling van C. Buziau aan de Haagsche Muziekschool, speelde reeds op zijn 14e jaar als le viool mede in de concerten van Diligentia. Later legde hij zich bijzonder toe op de studie der alt-viool en werkte als zoodanig mede in het Fransche opera-orkest, waar hij ook de viola d'amour heeft bespeeld, sinds is uit hem een altist geboren, die een welverdienden naam bezat. Meermalen is bij als tweede altist in kwintetten met de Bohemers opgetreden. Donderdagnacht is op vier-en-veertig-jarigen leeftijd te 's-Gravenhage overleden de beken de Katholieke beeldhouwer W. A. v. d. Win kel. W. A. v. d. Winkel was een van onze beste Katholieke beeldhouwers. Zijn talent heeft zich de laatste jaren zeer gunstig ontwikkeld en nog veel goeds was van hem te verwach ten geweest, wanneer hij thans niet tot een ander leven was opgeroepen. NAAR DE MISSIE. Op 3 Maart a.s. zullen van uit het Moeder huis „Mariënburg" Zusters van het Gezelschap van J. M. J. naar de missie van Celebes ver trekken Sr. Marie Cornelita Verstijnen en Sr. Marie Clarentia v. d. Salm. De reis gaat per boottrein naar Genua en van daar 4 Maart per „Johan v. Oldenbarnevelt" naar Indië. ln verband met den zeer ongunstigen toe stand der Ned. mijn-industrie heeft de Ned R. K. Mijnwerkersbona zich gewena met een adres tot den ministerraad. In dit adres gaai men allereerst de verscbllienae tactoren na welke tot de huidige situatie neoben geleid en voornamelijk zijn de contingenteerlngsbepa iingen in Frankrijk en Belgie en de zeer schei pe concurrentie der Duitsche kolen op de Neder landsche markt. Onder deze omstandigheden, aldus het adres, meent ons bestuur een aringena beroep op uw regeering te moeten doen om maatregelen ta treffen ter voorkoming van verder ouhei voor de Limburgsche mijnstreek. Het lijkt ons alleszins gemotiveerd, dat ter bescherming va de Ned. mijnindustrie en de Ned. mijnwerker - dezeltde maatregelen worden getroffen als waarmede de andere landen deze Industrie de ooncurrentiemogelijkheid ontne men. Wij verkeeren in de omstandigheid, dat onze mijnindustrie concurreeren kan en dat men haar daarom in hoofdzaak weert. Onze plicht e's vertegenwoordigers van meer dan 12.000 mijnwerkers dwingt ons hierop de aandacht van uw regeering nogmaals te vesti gen, met het zeer dringend verzoek, spoedig maatregelen te willen treffen in den vorm van contingenteering van den invoer, verlaging van vrachttarieven en het heffen van een recht op Jen invoer van buitenlandsche kolen Weinig vraag en veel concurrentie. Een onzer correspondenten vwnam van wei ingelichte zijde uit de mijn-industrie, dat at toestand van alle mijnen, zoowel staats- als particuliere mijnen, bijzonder sJeoht is te nor men. De toestand van enkele particulier» mijnen is zelfs zeer kritiek. Men weet niet meer. waar en hoe een afzetgebied te vin-den. De productie kan niet meer verkocht worden, doet moet worden opgeslagen, hetzij op de mijner zelf, hetzij e.dens. Dit opslaan gaat met eroruif kosten gepaard. Het ontslaan van arbeiders een hoogst onaangename maatregel, wordt zoo lanig mogelijk tegengehouden en bet inilegge. van Feiersohdch-ten gebeurt met tegenzin. De toestand is thans zoo, dat mididen in de week nog niet kan gezegd worden of b.v. op hei einde der week al of niet kan worden gewerkt Dat hamigt grootemdeels af van de orders, die eventueel na Woensdag nog kunnen worden oe- maohtigd. Doch diit gaat zeer moeilijk, wegene de geweldige buitenlandsche concurrentie. Bo vendden zijn de kolenprijzen zeer laag: som miige koleneooorten noteeiren zelfs lager dan Ir den tijd vóór den oorlog. Bn wat de bekende contingenteeringen be treft, deze worden in België en Frankrijk bü zonder streng toegepast. Duiitsohlamd kan zijn kolen In ongelimiteerd! hoeveelheden invoeren. Daarentegen is de in voer van Nederlaodscihe steenkool in Duitsch- lamd beperkt tot 100.000 ton per maand. Tot Januari a.s. kan Duitschlamd nog zooveel steen kool in ons land Invoeren als het kan plaatsen Dultsohilamd heeft ook weer iets nieuws be dacht. Sinds 15 Februari beeft dit land een z.g AusgleiiOhsteuer ingevoerd, bedragende 2 per. van de waarde. De bedoeling is, het ligt voor de hand, den invoer nog meer moeilijkheden in den weg te leggen. Indien de Nederlandschr regeering deed ten opzichte van de buitenland sehe kolen, wat het buitenland doet Jegens de Ned-jj -landisehe steenikool, m.a.w. -besloot tot contingenteering, dan zou zoo'n maatregel on getwijfeld de Ned. mijn-industrie en heel hei land ten goede komen. Deze kwestie is echter voor de regeering zeer moeilijk en niet zoo een voudig op te lossen. Over de loonen werd opgemerkt, dat het hou wersioon in onze mijnen gemiddeld 5.70 pet dienst bedraagt; ln het Roergebied is dit loon veel lager en in het Akensohe kolendistric: nog 1 Mark lager dan in het Roerbekken. Mei een verlaging der loonen zal weldira rekenins moeten worden gehouden. In de contaotcom missie is trouwens door d-e directies reeds een loonsverlaging aangekondigd. De enkele dagen kou diezen winter h-elbben d< situatie niet kunnen redden. Nog iin d.en alilerlaatsten tijd hebben de mljn- dlireeties stappen gedaan bij de regeering tor beperking van den invoer van bu-i-benilandsche steenkool, deze week nog, sinds de nieuwe Duit sche gree®: de Ausgleichsteuer bekend werd Met z'n vieren in een gestolen Fordje. In de Kon. Ned. Papierfabriek te Maastricht werd een partij van 540 K.G. brons gestolen. ln den nacht van 3 op 4 September was een viertal jongelui van 16 tot 20 jaar in de Sche- veningsche duinen aan het kampeeren. De stille uren werden doorgebracht met het be ramen van avontuurlijke plannen. Eén daar van was een reis naar Zuid-Afrika, dat alge- meene instemming verwierf. Maar hoe? Een van de jongens, een 18-jarig monteur, schafte raad. Met een kameraad, een 20-jarigen reizi ger ging hij naar de garage van zijn vader, waar echter geen auto aanwezig bleek. Maar juist aan de overzijde stond een Fordje. dat wel afgesloten was, doch na eenige moeite tocb geopend kon worden. Daarmede reden de jon gelui terug naar de duinen om de beide achter gebleven vrienden op te balen. Onmiddellijk stapten dezen in en de reis naar Afrika nam een aanvang, op goed geluk af. Dit laatste werd voor het eerst te Arn-hem verstoord, want de stuurinrichting raakte defect. Men besloot den auto te verkoopen en bet gelukte inderdaad dezen voor de somma van 15 zegge vijftien gulden aan een onbe kende van de hand te doen. Zonder auto en met een totaal bedrag van nog geen twintig gulden stonden de wereldreizigers in Gelderlands hoofdstad. Hoe aan een nieuwen auto te komen' Het gezelschap kocht spoorkaartjes naar Nij megen en in laatstgenoemde stad trof men een doktors auto, welke onbeheerd stond, aan. In stappen en wegrijden was het werk van een oogenblik. Via Maastricht, met de zich in den auto bevindende papieren naar België. Intus schen waren de 20 opgeteerd en er schoot den jongelui niets anders over dan op roof uit ie gaan. Tal van misdrijven werden toen begaan, totdat de politie er een eind aan maakte en on ze avonturiers in de strafgevangenis te Gent werden ondergebracht. Na hun straf aldaar te hebben ondergaan, werden zij op transport naar Arnhem gezet al waar de rechtbank twee van de jongens, wegens diefstal tot 3 maanden gevangenisstraf veroor deelde, een straf welke zij inmiddels hebben ondergaan. Donderdag stomd 't viertal voor de Haagsche Rechtbank terecht, 2 wegens diefstal, 2 ande ren wegens heling. Ete straf in België had hen, zooals hot O.M. opmerkte, tot bezinning gebracht. Verdachten deden hun verhaal dat op een volledige beken tenis van alle feiten neerkwam. Rekening houdende met hetgeen de v er* ver- dachten reeds achter den rug hadden, requireer- de Mr. van Asch van Wijck tegen elk hunner 2 maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met 3 jaar proeftijd, een eisch waarbij de verdedi gers zich gaarne aansloten. De vier avonturiers moeten nog 14 dagen in bet Huis van Bewaring napeinzen over hun gedragingen, voordat zij definitief hun vonnis vernemen. Geen Wielrijder onder een vrachtauto gedood. Gisterenmiddag heeft onder de gemeente Bakel een doodelijk verkeersongeluk plaats gehad. Toen de 39-jarige landbouwer M. uit Asten plotseling per fiets den weg naar links overstak, waar een vrouw hem een boodschap wilde geven, kon een achteroprij- dende vrachtauto, beladen met 2500 K.G. kunstwet niet tijdig meer stoppen om een aanrijding te voorkomen. De chauffeur gooide bet stuur nog zoover mogelijk naar links, doch de fietser werd gegrepen en geraakte onder den auto, welke In een droge sloot links van den weg terecht kwam. Toen na 20 minuten met vereende krachten M. onder den auto kon worden vandaan gehaald, bleek hij reeds overigen. Het lijk Is naar het gasthuis te Helmond overgebracht. De vrouw, die eveneens door den auto werd geraakt, kwam er nog vrij goed af.. Uit het door de marechaussee ingestelde onderzoek is gebleken, dat den obauffeur geen 3Chuld treft. M. was eenigszins doof en heeft den auto daardoor waarsohijnlijk niet hoeren naderen. DE OTHELLO I WEER VLOT. De Othello I, die Donderdag aan den grond raakte ter hoogte van Uitdam, is door twee sleephooten vlot gesleept. Het schip is aan de Oranjesluizen te Schellingwoud-e geschut en heeft de reis voortgezet. ERDRONKEN nieuwe truc. Onze Antwerpsche correspondent meldt Wij hebben dezer dagen melding gemaakt hoo de Nederlandsche „bankier", Wille-m S., geboren te Rotterdam, te Antwerpen geld heeft geslagen door toepassing van een nieuwe truc. Nu, bij het verder onderzoek, is gebleken dat de man heelemaal geen nieuwe truc heeft toe gepast, maar dat hij in 1928 ln een andere wijk van Antwerpen dezeltde methode heeft toe gepast. Ook toen, evenals nu, nam hij de borgstelling van zijn bediende 10.000 franken mee naar Nederland en liet hij een zestigtal slachtoffers achter, aan wie hij een briefje richtte met de mededeeling, aat zij zich tot een adcovaat kon den wenden Thans is het aantal slachtoffers echter veel grooter. Men vraagt zich hier af hoe het mogelijk is, dat dezelfde bedrieger, die drie Jaar geleden hier zooveel personen te pakken nam, thans maanden lang ongestoord hetzelfde „bedrijf heeft kunnen voortzetten. Ernstige verwijten aan het adres van een advocaat. Voor "t Gerechts-hof te Arnhem werd Donder dag voortgezet de behandeling vain de straf zaak tegen den ongeveer 70-jarigen D. J. J.. koopman te Hengelo (G.), die door de Zutfem- sche Rechtbank is veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf wegens het plegen van mein eed. Zoowel de Officier van Justitie, die 1% jaar geëischt had, als de verdachte zijn van dit vonnis in appèl gekomen en voor ongeveer een maand geleden heeft het getuigenverhoor plaats gevonden voor het Gerechtshof. In die zitting van thans werd na het hooren van nog een getuige door den Procu reur-Generaal requisitoir genomen. Spr. acht te het plegen van meineed bewezen. Verdachte zou drie schuldbeken tenlsesn na het afleggen van den eed van successie hebben overgeschre ven op naam van zijn dochter, om daardoor de successierechten te ontduiken. Spr. elschte tenslotte de veroordeeling van verdaohte tot 3 maanden gevangenisstraf. Hierna hield Mr. v. Meerte-n uit den Haag zijn uitvoerig pleidooi, waarin een zeer eigen aardig licht geworpen werd op de gedragingen van veirdachte's schoonzoon, Mr. N., advocaat te Zutphen. Allereerst bracht spr. naar voren, dat er geen sprake was tot het opzet van ver zwijging van een vordering van 1100, ten name van erflaatster, om daardoor de succes sierechten te ontduiken. Spr. betoogde voorts, dat deze heeUe geschiedenis een gevolg is van een scheidingsprocedure. Mr. v. N„ advocaat te Zutphen en schoonzoon van den verdachte, beeft deze zaak aan het rollen gebracht uit wraak. Mr. N. zag ten onrechte in zijn schoon vader den man, die de scheiding tusschen zijn dochter en he-m, Mr. N., zotf hebben bewerk stelligd, Mevr. N. Is echter nit eigen beweging van haar man weggevlucht naar den Haag. Toen heeft Mr. N. gedreigd: „Als Je de schei ding doorzet, gaat Je vader de kast in". Dat werpt een zeer kwaad licht op de verklaringen van Mr. N. in deze zaak, zegt spr. In alle ge val hebben we hier te doen met een advocaat die er zeer bijzondere opvattingen op na houdt. Eerst heeft Mr. N. geprobeerd het tweede huwelijk van zijn ouden schoonvader te ver hinderen op een manier, die ik hier, zeide pleiter, voor geen geld van de wereld vertel len wil, omdat ik niet graag zou hebben dat zooiets in de krant komt. Later, toen zijn eigen echtgenoot® van hem wegliep is getuige N. bij spr. gekomen en heeft gezegd: „Ik ben de sterke man! Pas op, want op een gegeven oogenblik zet ik door, en dan kan bet me niets schelen, waar de splinters vallen!" Dit tee kent, naar spr.'s overtuiging, wel zeer sterk de mentaliteit van dezen getuige, die uit wraak gehandeld heeft. Spr. vraagt tenslotte, het opzet niet bewezen achtend, vrijspraak van den verdachte. Het Hof zal over 8 dagen uitspraak doen. Domdlerdagmididiag wilde de 25-jarige P. de J. te Oudkarspel in zijn schuit, die in de ringsloot was gelegen, stappen. Hij gleed uit, geraakte te water en verdronk. Rangeerder gedood. De 44-jarige H., rangeerder, ^"{"gtations- menweg te Maastricht, raakte oP^ üuffers van emplacement aldaar tusschen^ werd ernstig twee spoorwegwagens. D door den G.G. inwendig gekneusd en m hct ziekenhuis Cal- overge-brac-ht worden is de ongelukkige variënberg. Des m °deD. aan de gevolgen over 1 Prins Bertil (links) en prins Karl Johan, de sportieve zoons van den Zweedschen kroonprins, zien gespannen toe bij een motorwedstrijd. BIJKANTOOR 's-HERTOGENBOSCH. Met Ingang vam gisteren heeft die Maasbode te 's-Hertegenboech een eigen bijkantoor ge- cpemd, hetwelk is gevestigd, in het pand „De Vier Azen". Vughterstraat 104, telefoon 1665. Aan dit adres kunnen voortaan abonnemen ten, adresveranderingen en advertenties worden opgegeven, terwijl aldaar ook losse nummers van De Maasbode verkrijgbaar zijn. Jongen op slag gedood. Gistermorgen is te Amsterdam in de Spul straat nabij de Molsteeg een 17-jarige krui deniersbediende van de firma J. F. Krone uit de Binnen-Bantammerstraat, die daar reed op zijn boodschappenfiets in de richting van den Dam onder een tractor met aanhangwagen van de gebrs. Heeremans geraakt en op slag gedood. De jongen reed in de richting van de Raad huisstraat, toen op dat moment in tegen gestelde richting een groote zeswielige tractor naderde, die ver naar links moest uitwijken bij het passeeren van een stilstaanden auto. Ook de jongen zag zich genoodzaakt naar het middengedeelte van den rijweg te zwen ken, doordat hij eveneens een auto, die stil- stond, moest voorbijrijden. Hij is daarbij in botsing gekomen met een hem tegemoet komenden vrachtauto, met het gevolg, dat. hij kwam te vallen en met het fioofd 'onder één der achterwielen terecht kwam. De dood trad onmiddellijk in. Het lijk is door den Geneeskundigen Dienst naar het Binnengasthuis vervoerd. Als verdacht vam re.Autetorrng is Deader- dsag-naoht van ®BUeht en naar het politiebureau te Apeldoorn overge- bracht 1, R- T M ^N^ar' wtT vernemen, zou een tekort gecon stateerd z«n ongeVeer f 20 000.—. Over tiidsverio°P van 5 6 jaar zou hij deze verduisterI"Pn hebben gepleegd. ü-ezi011 zl^n geldelijk inkomen leefde ver- dacht® z®er boven zijn stand. G-isitermorgen heeft de recherche een uitge breid onderzoek ingesteld en de boeken van den kassier in beslag genomen. De arrestatie heeft te Apeldoorn groot op zien gebaard, temeer daar de kassier de alge. meene bekende was van het belastingbetalend Publiek. OVERREDEN EN GEDOOD. Te Weert is Donderdag de 0-jarige lamtl-ouwer Th. G. die een kar met takkebossen vervoerde onder zijn eigen kar gevallen, overreden en gedood. door OLGA HARTLEï. 27) Later legde hij uit: De dame die mij de shilling gaf was niet als deze; een fijne dame was dat! Zeg, niet zoo'n toon aanslaan, leeüjke rakker, zei Daniel Adolphus. W'at bedoel je met een „fijne" dame. Nou, wat ik zeg, antwoordde Charley. Deze hier zou een jongen nooit een shilling voor het wegbrengen van boeken geven! Om dat ze er verdorie geen heeft om te geven. Van vrouwen als deze, nou daar krijg je een kope ren cent van! Bedoel je, dat jouw ;;ude dame beter ge kleed was en rijk scheen? Ze schen dat heelemaal niet, gat Charley noode toe. DY kleeren niet en nike, maar ze gaf me een shilling en je kon zien dal ze nooit met d'r handen gewerkt had; die waren zacht en blank! Charley werd bedankt met nog een shilling, hem in de handen gestopt do r Griselda, die er op gestaan had actief deel te nemen aan de dagelijksche conferenties op Sir Charles' kan toor en op sraanden voet zijn hart en zijn ver trouwen had gewonnen. Het woidt hoe langer hoe raadselachti- ger, hoe verder we gaan, want als die ge heimzinnige vrouw van Covent Garden zachte blanke handen had, kon zij de oude vrouw van het atelier niet zijn, want tante Kitty zegt, dat haar handen afschuwelijk waren, zoo vuil. Covent Garden is heel dicht bij het politie bureau van Bow Street. Het moet heel verme tel schijnen, dat iemand die door de politie gezocht wordt, in de onmiddellijke nabijheid daarvan gaat rondwandelen, merkte Sir Char ta op. Heelemaal niet, antwoordde Daniel Adolphus. t is juist heel handig van dat oude mensch, want juist daar, vlak onder hun be reik zullen ze niet naar haar uitkijken. Ove rigens, ze zullen zich werkelijk weinig om haar bekommeren; een oude vrouw, schamel in het zwart gekleed, is geen opvallende ver. schijning ln Londens straten, tenzij ze ver dachte handelingen verricht. Ik weet niet of er gevangenisregels werden overtreden toen Griselda mij opnieuw kwam bezoeken; maar ze deed het Sir Charles wist haar tegelijk met hemzelf en Daniel Adolphus binnen te loedsen. Ik geloof dat hij haar voor z n secretaresse liet doorgaan. In alle geval, ze kwam en ik was zoo blij haar te zien, dat ik slechts een onsamenhangend welkom kon stamelen. Sir Charles had een ernstig gesprek met Daniel Adolphus te beëindigen of hij deed alsof. Ik trok Grieelda mee naar het licht van het raam om baar beter te zien, terwijl ik haar dankte voor haar komst. Ik moest komen, zei ze Ik had bijna ge schreven, maar ik was er niet zeker van of uw brieven gelezen werden. Ik vind dat we den laatsten tijd dom waren. Ik verloor mijn hoofd verontschuldigde ik mij nederig, maar u weet niet, wat uw bezoek voor mij beteekende. Ik heb dadelijk begrepen, dat het alleen uw groot medelijden voor me was. dat maakte dat umij toe stond Griselda onderbrak mijn gestotter Waar hebt u het over? vroeg ze. Bent u dan niet gekomen om me een standje te schoppen, dat ik u een kus hen durven geven? Neen, zeide ze. Gelooft u niet dat dat laag van me zou zijn? heel onaardig en hui chelachtig? Tot zulke dingen bent u niet in staat! pro testeerde Ik. Hoeveei hou je wel van me, Michaël? vroeg ze zacbt. Zoo heel, heel veel, dat ik mij niet vrij voel bet u te zeggen, was ai wat ik smachtend stamelen kon. Omdat wat ik kwam zeggen dit is, dat het dom was van ons allebei te doen alsof w-e het niet wisten; dat we het niet willen weten omdat ik verlegen ben en jij in de gevangenis bent Maar ik weet het alleen van mezelf, zei ik, en ik zou een eerlooze hond zijn als ik O Michaël, zei ze verwijtend, wees niet heldhaftig, nadat je gemaakt hebt dat ik je nog al een huwelijksaanzoek deed! Ik keek haastig het afscnuwelijke kamertje rond. Sir Charles en Daniel Adolphus waren in een ernstig onderhoud, ik denk over d9 vraag welke advocaat opdracht zou krijgen mij te verdedigen; maar ik meende dat Sir Charles ons tersluiks aankeek. Ik moest me er dus toe bepalen Griselda» handen te nemen en haar vingers te kussen. Ik kon niet begrijpen, waarom je het mij niet eer gezegd hebt, fluisterde ze. Ik had er den moed niet toe, zei ik. Ik heb niets om u aan te bieden dan het voor uitzicht op een vervallen eigendom met een brok spookhuis in Ierland, als mijn oom John komt te sterven. Wat ik in je zie, Michaël, dat Is je heer lijke, ouderwetsche, vooroorlogsche mentali teit. Je bent uit het hartje van den Victoria- tijd. Ik weet niet, wat uw tante er van zal zeg gen, merkte ik op en ik keek bepaald versla gen en ongerust, want Griselda probeerde me op te beuren door de toezegging dat oogenblik- kelijk een mededeeling van onze verloving naar The Times en de Morning Post zou worden opgestuurd. En, zei Griselda naief, dan heeft tante Kitty het zoo druk met aan iedereen te vertellen hoe aardig je bent, dat ze geen tijd heeft om nog wat anders te zeg gen. Maar ik wilde dat niet hebben. Griselda's eenige ridderlijke gedachte was, voor de beele wereld van haar geloof in mijn onschuld te getuigen; maar ik wees er haar op, dat het gevolg zou zijn, dat ze zou worden blootge steld aan een perscampagne in den meest schetterenden en brutalen vorm. Ze zou daar het land aan hebben en ik zou er voor haar van walgen. Ze zag het in en we besloten onze verloving voor ons te houden tot na de rechts zaak. Behalve tante Kity. Haar moet ik het vertellen, zei ze. Ik gaf natuurlijk toe, met ln mijn hart het voorgevoel, dat tante Kitty het nieuws niet al te prettig zou opnemen en dat ze de ge voelens van Griselda zou krenken. Intusschen, ik bedacht, dat als ze lastig gevallen werd over haar verloving, ze niet zooveel zou Piekel^i over mijn peuibelen toestand en in alle 6®aar zou het verkeerd van me zijn geweest vertrouwen in haar tante te ondermüDweven? Wanneer begon u wat om mij eerste vroeg ik. Ik vo <r mij aanbad u van oogenblik af, dat ik u zag. van je te Heuech? Misschien begon eerbiedig ie houden, toen ik bemerkte Je a tel de 'e me bewonderde, zei ze P1®8 wag nederig. nooit op den voorgrond, J" wet6n dat h Ik dachteerst^ggelegd. geluk voor Giles wa m gn ,k zjjn vaü Die beste G Jk haagt ou<J gea zelfden l^fthd, ziju! Ik houd hee) yee) "raa»r 3® kun1 met 8e€n mogelijkheid geacht hebben^dat ik verliefd op hem was; k°paarop dacht ik, dat Cosmo Welford ln aanmerking kwam en ik kon niet hopen hem den pas af te snijden. Maar Michaël! hoe haalde je hem in ie hoofd? Hij is de griend van tante Kitty. - Hij beeft slechte oogen voor u, verklaarde ik me verlegen nader, daar ze wat ontdaan leek bij die gedachte. Maar hij heeft pas kort z'n vrouw ver loren! Natuurlijk zijn we goede vrienden, op de eerste plaats terwüle van tante Kitty en dan... hij stelt in zooveel dingen belang; je kunt zoo gemakkelijk met hem praten. Hij deed altijd z'n best belangstellend met me te praten, al toen ik nog een verlegen school meisje wa3, die niets van z'n wereld kende. Maar je kunt niet ernstig denken, dat we verliefd op elkaar waren. En daar ik niet onmiddellijk antwoordde, hield ze vol; m°ik hverzeKerdet haff kaar daarvan in het aii®rmlnst nlet wllde beschuldigen; *aar schee° °0g Wat llit h*ar humeur. HO Jd zoo aardig geweest, zei ze. Hij din®frt ^uuki'oncl met ons, je hebt zeker liever niet, <lat ik hem van onze verloving ver Ik vermoed dat als u het niet deedt, uw tante het wel 'zou doen. Ze zal zoo vol zijn van verontwaardiging bij het nieuws dat ze bet met voor zich zal kunnen houden, zei ik. Griselda glimlachte. Als ze het te bont mocht maken, dan is daar nog pater Delane, mijn goede oude vri«nd. Het is een eebte heilige; hij zal van jou houden en jij van hem en bij tante Kitty kan hij alles gedaan krijgen. Ik zeg hem ech ter liever niets, tot je weer vrij bent en aan hom bent vo rgesteld. Hoe minder menscben het weten hoe beter, op het oogenblik, denk lk. Best, maar Cosmo Welford telt amper mee. We zitten stellig, hoe dan ook, den hee- len avond over je te praten. HI1 trekt zich je arrestatie erg aan. Stellig plaagt hij '»e daar in Scotland Yard half dood. Hii ie woe dend, dat ze naar zijn theorie niet willen luis- teren. Wat is zijn theorie? Daniel Adolphus, die zijn ge-spreK met Sir Charles beëindigd had, viel tusscben het onze in, zonder zich te ver ontschuldigen of een enkel inleidend woord te zeggen. Ik weet het niet precies, antwoordde uti selda. Hij zegt niet zoo heel dnidelijk, wat volgens hem de politie zou moetet doen; alleen zegt hij, dat hij er van overtuigd is, dat ze op een verkeerd spoor werken. Hij is er van overtuigd, dat de oude vrouw die hij in het atelier zag, niet alleen mijnheer Hau- kinson vermoordde, maar bovendien het arme meisje Ciesy Wallis, en dien jongeman, Per' cy Granger, ook; hij noemt de pol'tte suffers» dat ze geen spoor van haar hebben kunnen ontdekken en bij is ook boos op kolonel Dun ne. Hij denkt dat er wel sporen zullen zi- in die too verhoeken, die gevonden werden in dat zonderlinge leege villatje, en Kolonel Dunne is het niet met hem eens. Echt de schrijver, om zich te verbeelden dat de oplossing van alie »oo*«a kwestie, in een drukwerk te vinden is, Sli Charles. Stol ie voor, de BrRsche politie aan te porren om tooverboeken te gaan zitten bestu- deerenjm reoht te laten wedeiwaren, zei ik dat is wat hi^ van de Politie juist niet verwachtte. Eu 't is daarom juist, dat hij er ,.„A koppig op was, dat Kolonel Dunne er zich Zou bemoeien. Hij maakt bet kolonel Dunne ook bui- tengewo n onaangenaam, zei Griselda. Ik weet niet wat bij van kem verwacht. Hij heeft juist met hem gebroken en zegt dat hij niet bruik baarder is dan een politie-agent! Hij gaf me gon vriendelijke boodschaP voor u mee, Mi chaël, toen tante KRty hem vertelde,^ dat ik u „ing opzoeken Hi) dat hij er allemachtig verdriet van had, dat u lüden had vaa die officieele stijfkoppig'16^' 6n da^ wailneer ie zaak ooit vóór kwam, u hem stellig moest op roepen als getuig6 a decharge. Maar hij moet kroongetuige zijn, zei Daniel Adolph11®' Werd hy niet geroePea om het lijk te identlficeeren? Ja zet ik. Maar ik was daar al. Hij zat kunnen' getuigen, dat mijn gedrag niet dat van een waanzinnige was, die pas een moord bedreven bad. Tenminste wanneer hij op dat oogenblik niet a* te onder den indruk was om z'ch omtr6nt mij iets te herinneren. We zullen meer aan hem hebben, als kroongetuige, zei Daniel Adolphus We zullen _r0beeren wat we bij een kruisverhoor uit hem kunnen kiijgen. pardon, toch niet! zei Sir Charles besliet. jk ben bet met meneer Welford eens dat het e6n goeden Indruk op de jury zou maken in dien hij als getuige a decharge optrad. Neen, zei Daniel Adolphus. Maar waarom niet? Otndat we onzen eigen getuigen gee# kruisverhoor kunnen afnemen. Maar moeten we hem dan een kruis va hoor afnemen? vroeg Sir Charles minzaam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10