I ssatasïsrs h IMILLI on Al Cöl DINSDAG 23 FEBRUARI 1932 l!ti I i;a» 'I I DE LIMMENSCHE STRAFZAAK ZWARE BRAND TE HUIZEN. VAN EEN HOOIZOLDER GEVALLEN. KRANIGE OUDE MAN. MOTOR RIJDT OP EEN AUTO. *j DE INBRAAK EN DE OPEN GASKRAAN. ALS VERLOOFDEN UIT RIJDEN GAAN En „zij" Eet stuur hanteert. VAN EEN AUTO GESLAGEN EN GEDOOD. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. PREMIEBETALING DOOR MIDDEL VAN DAGZEGELS STOOMSCHOENENFABRIEK A. H. VAN SCHIJNDEL. WERKLOOZEN-DEMONSTRATIE TE LEEUWARDEN. UITVOER VAN WAPENS AAN OORLOGVOERENDEN. STRAFGEVANGENIS VOOR JONGE- LIEDEN TE ZUTTHEN. In clienststelling egen het a.s- i«m a mod icon loos l um b too »oi>4loiwf».'•'Ökx-JZ- Ik' i i Tegen den advocaat een jaar gevangenisstraf geëischt. De officier van justitie mr. Relllngh heeft gisteren requisitoir genomen in de zaak tegen den advocaat, die als verdachte in de Lim- mensche strafzaak terecht stond. Wat het eerste deel der tenlastelegging hetreft merkte spr. op, dat van het doen ple gen van valschheid in geschrifte, het sub sidiair ten laste gelegde, geen sprake is. Spr. achtte het medeplegen van valsch heid in geschrifte bewezen. Wat het derde gedeelte der tenlastelegging betreft achtte spr. de heling bewezen. Ook beling van goe deren achtte spr. bewezen. Geheel los van deze Limmensohe zaak staat de tenlaste gelegde verduistering in het fail lissement waarin verd. curator was. Spr. achtte deze verduistering niet bewezen en vroeg voor deze zaak vrijspraak. Spr. vorderde ten slotte een gevangenis straf van 1 jaar met aftrek van het geheele voorarrest. Na heropening der zitting is het woord aan de verdedigers van verdachte mr. P. A. Ko- kosky en mr. Reus. Mr. Kohosky critiseert het hooren van den Amsterdaimsahen koopman in de zaak tegen den advocaat, temeer daar de eerste slechts voor een gering gedeelte bekende. Bij het hoo ren onder ©ede moeten zij dus hun onschuld volhouden. Ook de Bussu-msche koopman heeft zich aan strafbare handelingen schuldig ge maakt zooals de dagvaarding Imidit en zoowel de Amsterdamsake als de Buss-umsche koopman worden ais getuigen gehoord. De verklaringen van deze beide getuigen moet men dus zéér voorzichtig gebruiken, zij toch hadden er alle belang bij om de schuld op verd. te werpen. Een man als verdachte mag men slechts veroordeeilen op onkreukbare getuigenverkla ringen, doch niet op uitingen van menschen zooals wij die hier hebben zien optreden als getuigen. Verd. heeft de fout gemaakt, dat hij zijn zakelijke en privé-belangen heeft ver mengd. Ook door juffrouw W. wordt alle schuld op den advocaat geworpen. Aanvanke lijk, bij het vooronderzoek, was dit anders, toen speelde S, de Amsterdamsche koopman de zeer leelijke rol, maar.het was gemak kelijker alle schuld op den advocaat te wer pen. Dit is onbillijk, er is duidelijk gebleken, dat vóór verd. in de zaken werd betrokken, de Amsterdamsche koopman en Aug. W reeds strafbare handelingen pleegden, ook toen is reeds over een crediet hypotheek gesproken. De bedoeling van den Bussumecben koopman E. was om de vrouw te verhinderen om met dat huis als onderpand, meer geld op te nemen. Het idee van E„ om een orediet-hypotheek van 10.000 op het huls te hebben en slechts 1200 te betalen, is uitgewerkt door verd. Doch deze houding behoeft nog niet te zijn opgezet met de bedoeling zwendel te plegen. De getuigen worden slechts betrouwbaar ge noemd door het O. M„ -wanneer zij verd. be lasten. Het doet pl. genoegen, dat het O. M. vrij spraak heeft gevorderd inzake do verduiste ring, die gepleegd zou zijn door verd. als curator in een faillissement. Hier is geen sprake van een strafbare handeling. Pl. con cludeerde in dit geval tot vrijspraak. Ook de heling van de stoffen en van eenig geld' acht pl. niet bewezen. „Het. volgende punt ,het medeplegen van valschheid in geschrifte, bespreekt pl. uitvoe rig. Het taxatierapport is door den Amsterdam- schen koopman gedicteerd aan August W. en miet door verd. Het vervalschte rapport was in bet bezit van den koopman S. en niet in dat van verdachte. De koopman had het noodig om E. te bewegen, de 1200 af te geven. De reis naar Keulen was voor verd. dan ook vol komen onnoodig. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Gisterenavond omstreeks naif zeven werd op het kruispunt Molenstraat-V/alstraat -e 46-jarige A. B. directeur van het Chicago- theater te Nijmegen, toen hij de straat wilde oversteken, plotseling door een luxe-auto van den heer W. J. V. uit Hees bij Nijmegen ge grepen. De chauffeur bleek totaai verrast te zijn door den man, die in den mistregen, vlak voor den auto uitliep. Dè heer B. werd tegen den grond geslagen en bloedde hevig uit neus, ooren en oogen. De gemeente-arts dr. Moeys die onmiddellijk gewaarschuwd was, verscheen spoedig ter plaatse en liet den gewonde naar het W'ilhel- minaziekenhuis overbrengen. De toestand van het slachtoffer ia zeer ern stig. Hij heeft een gecompliceerde schedel breuk. Men vreest het ergste. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. EEN INVITATIE OM EEN KRANK- ZINNIGE TE ZOEKEN. Tijdig den dans ontsprongen. Zondagnacht omstreeks 12 uur is de heer D. uit Leur op het eind van de Baronielaan te Breda door een wielrijder vriendelijk ver zocht van zijn fiets te stappen om met hem een krankzinnige, die ontvlucht was, mee te gaan zoeken. De man verzekerde, meldt de Telegraaf" dat de gezochte niet gevaarlijk, maar van het goedaardige soort was. De heer D. voldeed aan het vreemdsoortig verzoek en ging met den man het bosch in. Hij was echter op zijn hoede, temeer daar hij kort tevoren een zwak gefluit had gehoord. Door deze ach terdocht gewaarschuwd liet hij zijn „gastheer" voorgaan in het bosch, waarop deze zich om keerde, en een ploerten dooder toonende zei de: Als hij gevaarlijk mocht worden, tik ik hem hiermee op zijn kop". Dit wekte echter nog meer de .achterdocht en toen de man dit zag, riep hij: „Ben je soms bang?" en sprong met een op zijn gedienstigen helper af. Deze sprong echter achteruit maar kon zijn aanvaller nog eerst een flinken trap geven zoodat hij tegen den grond viel. Hierdoor kreeg de heer D. kans om zijn rijwiel, dat hij tegen een boom had geplaatst, te nemen en te verdwijnen. Wegens de groote duisternis kon hij slechts een vaag signalement van zijn aanvaller geven. Do man was als heer gekleed. Men vermoedt, dat men hier met een poging tot overval te doen heeft. De heer D. heeft aangifte gedaan bij de politie te Etten en Leur, die de zaak ter onderzoek heeft overgedragen aan de po litie te Ginneken, daar het avontuur zich in het Mastbosch onder die gemeente heeft afge speeld. Vier en twintig koeien kwamen in de vlammen om. Zondagavond is de boerderij van den heer P. Veerman ax de Haven te Huizen (N.H.) afgebrand. Niet minder dan 24 koeien zijn in de vlammen omgekomen, vier heeft men er met zware brandwonden kunnen redden. De oorzaak van den brand is niet bekend. Men dankt echter aan kortsluiting, daar de vee stal electrisch was verlicht. Verzekering dekt de schade. De eigenaar en de familie zaten in de boerderij en hebben den brand eerst opge merkt toen de stal in lichte laaie stond. On danks dat de brandweer met kracht optrad, was er niets meer te redden. De landbouwer P. Klerbx, wonende te Waal wijk viel hedenmorgen van den hooizolder. Da Tn.an was onmiddellijk dood. 82-jarige jaagt twee inbrekers op de vlucht. Zaterdagavond tusschen negen en tien uur heeft te Nieuw-Hetvoet, een poging tot roof plaats gehad bij een alleenwonenden 82-jari- gen man. Door verbreking van een deur in een schuur zijn de daders zijn woning bin nengedrongen. Door het omvallen van een op gestelde rattenval werd de bewoners echter wakker. Hij bedacht zich geen oogenblik en laadde een tweeloops-jachtgeweer, dat hij al tijd bij de hand heeft en bedreigde daarmede de indringers. Deze sloegen daarop ijlings op de vlucht. Zij struikelden hierbij over een steen en hebben in hun groote haast een splinter nieuw breekijzer, dat tevens als hamer kan worden gebruikt, achtergelaten. Er is niets ontvreemd. De politie is met het gebeurde in kennis gesteld. Uit het onderzoek is reeds komen vast te staan, dat Vrijdag 11. twee personen, die voorgaven uit Den Haag te zijn gekomen, bij den man geweest, zijn om 200 eierkisten te koopen. De politie vermoedt, dat men hier met de daders te doen heeft gehad, die zich op de hoogte wilden stellen van de situatie van de oning. Het onderzoek wordt voortgezet. Bestuurder gedood, duorijder zwaar gewond. Zondagmiddag heeft onder Sloten op den hoek van den Spaarnwouderweg, den grooten verbindingsweg door de Haarlemmermeer naar Schiphol, en den Sloterweg een ernstig onge luk plaats gehad. Op den hoek reed een mo torrijder met volle vaart tegen den zijkant van een auto. De motorrijder en de duorijder, bei den afkomstig uit Ouderkerk aan den Amstel, werden met kracht tegen den grond geslingerd. Eerstgenoemde was op slag dood, de ander werd ernstig gewond: hij kreeg een hersenschud ding en ernstige wonden aan het hoofd. Dr. A. J, L. Katte uit Sloten verleende de eerste hulp en constateerde bij het eerste slachtoffer den dood. De zwaargewonde en het lijk van den motorrijder zijn P®r auto naar het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam vervoerd. -v-vr -.T<vr- Z. K. H. PRINS HENDRIK SPREEKT ep het Dutteche graf ito "s-Gravezamdte, waar die slachtoffers begraven werden van die Berlin'' die 21 Februari 1907 verging Het raadselachtige geval in de van de W ateringhelaan. Betreffend© het raadselachtige geval, dat zich Zaterdagavond to die Van de Water itnghe- laan te '8 Gravenhag» afspeelde kuenen wij nog het volgende mededeelen. Toen om half elf de schoonmoeder van den electrician L., mevr. K. binnendoor naar de woning van haar schoonzoon liep om nog even naar de kinderen te gaan zien nam zij een vrij sterke gaslucht waar. Zij bemerkte, in de slaapkamer van de drie kleinen geko men, dat het raam openstond, terwijl dit toen zij naar bed werden gebracht gesloten was. Aan het openstaan van dit raam moet het toe geschreven worden dat het gas op de kleinen geen nadeeligen invloed heeft gehad: geen van drieën was bewusteloos; de dienstbode, die in een vertrekje aan de andere zijde van het portiek sliep echter wel. De door mevrouw K. gewaarschuwde bovenbuur, de heer Polder wist haar evenwel spoedig bij te brengen en ook zij heeft geen nadeelige gevolgen van het gas ondervonden. Zij was dadelijk weer met de kinderen bezig. Aan de politie verklaarde de Duitsche dienstbode Annie S., dat zij om kwart voor tien de gaskraan aan den muur in de keuken had dichtgedraaid en daarbij allee in orde had bevonden. Zij heeft daarop de kinderen nog geholpen en is naar bed gegaan. Toen zij ont waakte stond er een politieman bij haar slaap kamer. De politie had daarentegen bij het onder zoek in de keuken bevonden, dat de gasslang van de fitting was afgehaald. Zoowel het be vestigen als losmaken van deze slang ging zeer stroef. Van afvallen kan dan ook geen sprake zijn. Bovendien was de muurkraan opengedraaid aoodat het gas door de gang zijn weg naar de slaapkamers vond. De kwestie van het open raaan was echter ook nog een probleem. In de huiskamer vond men twee kasten die overhoop waren gehaald. Een kleine 400 aan geld wordt er vermist. Het valt te begrijpen, dat men het gebeur de in de keuken waar de huisgenooten on bekend mee waren in verband brengt met het ongenoode bezoek aan de huiskamer. Nog denzelfden nacht heeft inspecteur Al- berda een drietal personen in hun woningea te Delft en den Haag opgezocht, doch allen konden een voldoende alibi bewijzen. Tot dus verre tast men in het duister. VERDRONKEN. Te Harkstede is het 2-jarig zoontje van den heer E. Zandetra in 'n onbewaakt oogenblik bij buia in een sloot geraakt. Kort erop werd de kleine gevonden, de levengeesten waren echter reeds geweken. Te Onderdendam is Zaterdagmiddag het 4- jarig dochtertje van de wed. E. v. <1. K.„ spe lend in de gracht bij de boerderijgracht ver dronken. ONGELUK OF ONTVOERING 7 Zondagavond 9 uur verliet de 22-jarige D. Heiting de woning van haar ouders te Beller- vaart om zich langs den eenzamen weg naar het dorpje te begeven waar zij diende. Zij is daar niet aangekomen en spoorloos verdwenen j Weer terecht. Nader meldt men ons uit Bellen: Het vermiste meisje, voor wier opsporing da politie den geheelen dag in de weer was, is thans terecht. In overspannen toestand heeft men het meisje aangetroffen in de gemeente Westerbork, vanwaar zij in dam laten middag naar huls terugkeerde. Zondagmiddag is in de Kalfjeslaan te Nieu wer Amstel een particuliere auto, bestuurd door een 19-jarige buffetjuffrouw uit Amster dam, tengevolge van onvoldoende kennis der stuurkunst haar verloofde, een chauffeur, had haar een oogenblik het beheer over het stuur gegeven tegen een boom gereden. Het meisje kreeg door glasscherven ernstige ver wondingen aan het hoofd en moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. Haar verloofde bleef ongedeerd. De auto werd grootendeeis vernield. Tegen zes uur heeft gisteren te Gieesendam een droevig ongeluk plaats gehad. De van. zijn werk terugkeerende, ongeveer 40-jarige arbei der Van Loon uit die gemeente, reed achter op een vrachtauto mede. Toen de wagen een poort doorreed kwam de arbeider met zijn hoofd in aanraking met een ijzeren balk en sloeg van den auto. De man was onmiddellijk dood. De ongelukkige laat een vrouw en een acht tal kinderen onverzorgd achter. BRANDEN Zondagmorgen brak door onbekende oorzaak brand uit in de boerderij van den landbouwer B. Christiaans te Swolgen. Schuur en stallen brandden geheel uit, waar bij de geheele voorraad hooi, koren en meerdere landbouwwerktuigen een prooi der vlammen werden. Ook een paard kwam in de vilammen om. Door het krachtig optreden van de brandweer kon de brand tot de schuren en stallen be perkt blijven en bleef het woonhuis Voor het vuur gespaard. De schade die vrij aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Terwijl de bewoners near de kerk waren is Zondaig in de buurtschap Langeveen onder de gemeente Tubbergen afgebrand de boerderij van den landbouwer J. Paus aldaar. Een deel der inboedel werd gered. Verzekering dekt de schade. De Uil (heenreis) vertrok gisteren om 5.55 uur uit Cairo, kwam om 7.25 in Gaza aan, vertrok vandaar weder om 8.20 en arriveerde om 14 uur in Bagdad. De Leeuwerik, op weg van Ned. Indië naar Amsterdam is gisteren te 6.03 uur uit Calcutta vertrokken en na een tueschenlanding van 10.0510.60 uur in AllahaJbad om 10.10 te Jodlipur aangekomen. In een gisteren afgekondigd Staatsblad is bij Kon. besluit de regeling der premiebetaling door middel van dagzegels ook geldend ver klaard voor personen, die bij wijze van werk verschaffing zijn te werk gesteld. Het in hoofdstuk III van de Tweede afdeellng der Invalid! tiets wet bepaalde blijft echter van toepassing ten aanzien van die bij wijze van werkverschaffing te werk gestelde personen, die in een kalenderweek gedurend meer dan vier dagen door denzelfden werkgever in werk verschaffing zijn te werk gesteld. NIEUWE STAATSLEENING. Nadere bijzonderheden uit het prospectus. In aansluiting aan toet gepubliceerde in onze courant van gister omtleenen wij nog de vol gende bijzonderheden aan het prospectus der nieuwe Nederlandsche Staatsleening Bij de Nederlandsche Handel-Maatschappij, Amsterdamsche Bank, Bank-Associatie, Ban- que de Paris et des Pays-Bas, De Twentsche Bank, Heldring Pierson, Hope Co., de Incasso-Bank, Llpmann Rosenthal Co., R. Mees Zoonen, Nederlandsch-Indische Han delsbank, Nederlandsch-Imdische Escompto- Maatschappij, Pierson Co., Rotterdamsche Bankvereeniglng, Gebr. Teixeira de Mattos, Vermeer Co. en bij het agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam staat op 2 Maart a.s. de inschrijving open op de Nederlandsche Staatsleening 1932, uitgegeven krachtens de Leeningwet 1932 en de Tweede Leeningwet 1932, groot nominaal ƒ186.000.000. tegen 100 Hiervan is reeds, zooals gemeld, geplaatst ƒ34.570.100, terwijl bovendien de deelneming tot een bedrag van ƒ35.000.000 is verzekerd. De leening is verdeeld in 5 %-schuldbewij- zen aan toonder, groot 1000, 500 en 100 en aflosbaar a pari in ten hoogste 40 jaar, te beginnen 1 April. Toewijzing zal op de eerste plaats geschie den op die inschrijvingen, waarvan de stor ting uitsluitend zal plaats vinden door middel van per 1 April 1932 aflosbare schuldbewijzen der 6 %-Staatsleening 1922 A. De storting van het verschuldigde wegens toegewezen schuldbewijzen moet geschieden ten kantore van inschrijving op Vrijdag 1 April 1932, tegen in ontvangstneming van door den Minister van Financiën onderteekende recepis- sen, welke op nader aan te kondigen tijdstip kosteloos tegen de definitieve stukken kunnen worden verwisseld. De noteering ter beurze van Amsterdam en Rotterdam zal worden aangevraagd- De coupons zijn betaalbaar 1 April en 1 Oc tober. PENSIOENVERZEKERING VAN MIJNWERKERS. Bij de behandeling van de Arbeidsbegrooting werd door den Minister in de Tweede Kamer medegedeeld, dat het wetsontwerp betreffende de pensioenverzekering der mijnwerkers „zeer spoedig het departement kan verlaten", Spr. sprak zelfs de hoop uit „dat dat de andere week nog" kon geschieden. De Ned. R. K. Mijn- werkersbond wijst er in een adres aan den minister op dat we thans reeds in de tweede helft van Februari 1932 zijn en nog steeds op d0 indiening van het wetsontwerp, dat in De cember 1931 op zoo korten termijn werd aange kondigd, wordt gewacht. Dat verwekt onder de mijnwerkers bittere teleurstelling, te meer waar toch reeds in Juni 1931 tusschen den Minister en belanghebbende partijen in de mijn streek over den inhoud van dat wetsontwerp overeenstemming werd verkregen. Nieuwe N. V- opgericht. Blijkens Stct. no. 36 bijv. no. 367 werd te Waal wijk op 30 Januari opgericht de N,. V. Stoom- scnoenenfabriek A. H. van Schyndel. Oprichters zijn de heerèn: Ant. H. vail Schjjndel Sr., schoen fabrikant; P. J. van Schtjndel, schoenfabrikant; Corn. Pullens, bedrijfsleider, allen te Waalwijk; Hendrik Rommelaar, handelsagent, wonende te U trecht. Het doel der vennootschap is de fabricage van en de handel in schoenwerk, leder en aanver wante artikelen; de exploitatie van een of meer fabrieken daartoe, het deelnemen in andere ondernemingen met aanverwant doel en In het algemeen alles wat daarmede in den ruimsten zin verband houdt. Het kapitaal der vennootschap bedraagt 200.000. Het kapitaal Is verdeeld in 200 gewone elk groot 500 en 200 cum. pref. wmstdeelende aandeelen elk groot 500. In het kapitaal wordt deelgenomen door <le heeren van Schijndel ieder voor een gewoon aan deel, door den heer Pullens voor 40 preferente aandeelen en door den beer Rommelaar voor 38 gewone aandeelen. LIMBURGSCHE STEENKOOLMIJNEN- Productie in Januari lag®* dan het vorige jaar- De totale netto-productie d®r bedrol^'1^6 steenkolenmijnen in Dimbu °^Het aantakdagen' waar°P het bedrijf gedu rende rie ®ailui Januai'i 1932 regelmatig werd ni^enefend bedroeg hij de staatsmijnen 25 (26) TVimani»!® ™^n ^6), Laura en Vereenigmg ia (25). °ranJe Nassaumijnen I en IV 20 (26), QranJe'Nassau-inijiien II en III 23 (26) en Wl»6™ Sofia 21 (26). Door de politie uiteengeslagen. Nadat door het W. A. C. als protest tegen de gevangenhouding van een 12-tal arbeider» uit Hoornjsterzwaag in een café te Leeuwar den een vergadering was gehouden, deelde de voorzitter made, dat een verzoek was binnen gekomen om een massale wandeling te houden naar de strafgevangenis. Ongeveer 350 man. verlieten daarop de zaal en trokken in op tocht naar de gevangenis. Nabij de Ossekop hield de politie echte» den stoet tegen en gelastte den demonstran ten zich te verwijderen. Daartegen werd- ge protesteerd, terwijl men de internationale, be gon te zingen en „Rood front" werd geroepen. Toen men aan de herhaalde.'aanmaning van de politie om uiteen te gaan en het zingen te staken geen gevolg gaf, werd vangummi, stok en sabel gebruik gemaakt en de optocht uiteen gedreven. Enkele personen liepen hierbij verwondin gen op. De demonstranten verlieten tenslotte miet autobussen da stad. Voor het nemen van bijzondere maat* regelen bestaat geen aanleiding. Op de vragen van den heev Alharda betref fende den uitvoer van wapens en munitie aan oorlogvoerenden heeft minister Ruys de Beerenlbrouck geantwoord, dat het Overheids toezicht op den uitvoer van wapenen en mu nitie hier te landen en in Nederlandsch-Indie voldoet aan alle redelijkerwijize te steMeis' ©isclhen, aoodat het naar de meening van de Regeering niet behoeft te worden verscherpt voor het nemen van bijzonder© maatregelen heeft de Rageering geen aanleiding gevonden. Gedurende de jongste crisis in het verre Oos ten heeft overigens zoodanige uitvoer Biet plaats gehad". Op de vraag of de Regeering bereid Is de publicatie te hervatten van de statistische op gaven betreffende den uitvoer van wapens en munitie, met vermelding van de landen vaa bestemming heeft de minister geantwoord: „Zoodra het verdrag nopens het toezicht op den internationalen handel in wapenen, muni tie en oorlogBsmaterieel van 17 Juni 1925 op grond van de ratificaties van het daartoe ver» eisohte aantal Staten van kracht is geworden waarbij zij opgemerkt, dat Nederland het ver drag heeft geratificeerd (Staatsblad 1928, no. 229) eal de hierbedoelde publicatie worden hervat. Ook indien zou blijken, dat een voldoend aantal Staten gehoor gevend aan de desbetref fende resolutie, aangenomen in de Volkenbonds- vergadering van 1925, geneigd zouden zijn reeds voordien tot publicatie van de statische opgaven beteffende den uitvoer over te gaan, zal Nederland, gelijk aan het Secrtarlaat van den Volkenbond werd bericht, dé reeds vroeger aangevangen publicaties hervatten". <»U» najaar. In een nota naar aanleiding van bet ver slag der Tweede Kamer zegt de minister, dat hij zich voorstelt, dat de bijzondere strafgevan genis voor jongelieden te Zutphen in het a.s. najaar ln dienst zal kunnen worden genomen. HET NEDERLANDSCHE ONTWAPENINGS VOORSTEL. i De heer Albarda heeft den voorzitter van de» Ministerraad de volgende vragen gesteld: Is de Regeen'ng bereid mede te deelen, wat er waar is van berichten der dagbladen, mel dende, dat onderhandelingen te Genève tusschen delegaties van Nederland, de Scandinavl-- eche landen en Zwitserland gevoerd om tot het indienen van een gemeenschappelijk voorstel aan de Ontwapeningsconferentie te komen, zon der het gewenschte resultaat zijn gebleven, en of het bereiken van overeenstemming mede af gestuit is op de weigering van de Nederland sche delegatie om tot. een ver-gaande tonnage- vermindering van duikbooten mede té werkend Is de Regeering, mede gelét op het zéér groote belang, dat met het bereiken van over eenstemming tusschen de kleine Euro peescha Mogendheden gediend zou zijn, bereid aan da Nederlandsche delegatie op te dragen, dat zij zal trachten alsnog dié overeenstemming té bó- reiken, door harerzijds zich tot wijziging van haar standpunt met betrekking tot duikbooten bereid te verklaren? Is de Regeering bereid het ontwapeningsvoor stel, dat door de delegatie van Nederland t® Genève is ingediend, in zijn volledigen *®kst en eventueel met de daarbij gegeven toelich ting ter kennis van de Kamer te "teugen en openbaar te makenï wfsimi^wni gV 'J -•WA ao6 100HiW>N| Sfti .,V LJ» •4 »9» A 1000 8 I00HluOMl'; JLx jj 'W» H wo A 101 HM 6.90 87* I99J B 9600 6 101 19)9 100 101 Vrij naar het Engelsch van F. TINDEL. 6)- Natuurlijk gaf hij aichzelf niet onmiddellijk toe, dat de zaak zoo stond. Hij streed tegen «Die gedachte den heelen weg door, toen hij maar huts reed. Hij was daar zoo uitsluitend mee bezig, dat verscheidene koeren de woe dende waarschuwing van andere auto's hem er aan herinneren moest, dat hij aan den ver keerden kant reed. Maar hij wist, dat hij ver greeffl streed. De toekomst was voor hem al geregeld. Hij scheen nu niiets mieer in de zaak te zeggen te hebben. Vrouw, je hadt het toch verstandiger vooi dan ik, zei hij, toen zijn vrouw hem begroette., die bij de zijdeur van het huis stond te wach ten. Zij had geduldig geluisterd, tot zij het geluid van zijn motor in den tuin zou hooren. Juist, geef roe een kus, vrouw, goed zoo. Jij zag bet beter in, dan ik. Die zaak zal onze bede toekomst veranderen. We staan al op een heel andere basis, zonder dat ik het wist. We hebben nog geen cent van dat geld gezien, maar we geven het al uit, terwijl we er op wachten. Gek, hè? Ik zal John mijn aandeel in de zaak gev&n, vrij op naam. Ik heb ot mee afgedaan, dat kan ik wel zien. Zeg, vrouw, wat dienk je, dat me vanmorgen overkwam? Ik had ergens een goeden voorraad verkocht en diaar kreeg ik opeens een idee. Ik rekende de netto verdienste uit van wat ik vai-kookt en in plaats dat Ik er verbaas# over stond, zooals de vorige week het geval zou geweest zijn, kwam ik tot de conclusie: wat teekenen paar pond nu voor mij? Daft is nu maar een peulschilletje. Mijn inkomen is meer dan dat, al ging ik er alleen maar bij zaten, en een sigaar rookern. Dat was het, aar ik aan dacht eu het nam me alle kracht uit mijn lichaam. Toen wist ik pas goed, dat ik met de fabriek had afgedaan. Nu* tGeorP' 1)1 kern blij, dat ie dat einde lijk inziet, zea mrs. MUter. Dat is het juist, wat ik je vanmorgen aan je verstand trachtte te brengen. En ik ben zoo blij, dat je je deel van de zaak aan John gaat geven. Hij zaj er zoo mee in zijn schik zijn. E;n je kon toch ook werkelijk niet minden- doen, hè? Hoeveel zou je denken, dat de zaak waard is, lieve? O, ik weet het niet precies^ vrouw. Die dingen kun je niet zoo berekenen. Als een zaak, die „gaat", met alle toebehooren en klandizie en zoo, nu, ik geloof niet, aat we ze voor 25000 pond kwijt gewild hadden. Maar met zoo'n zaak gaat het zoo: neem John en mij eruit, en breng ze in veiling, dan zal ze niet veel opbrengen. Maar als John er nog in is. zou je ongeveer kuninen zeggen, dat je de familie M allis op zijn minst 10.000 pond gaf? vroeg mrs. Miller sluw. Ja, dat denk ik wel, antwoordde hij na denkend. Ja, dat zou je zoo kunnen zeggen. Nu, dat is een mooi cadeau dan, hè? We wilden immers wat voor hen doen. Juist, vrouw. Maar heb je ook aan mij gedacht? flapte hij eruit, met iets als een gekreun. Wat moet ik gaan dioen? Ik kan niet blijven romdloopen, en niets doen. Ik moet aan het werk zijn. En nu ben ik bezig, den grond onder mijn voeten weg te trappen. Het komt me waarachtig voor, dat John nog bet best af is. O, wees daar toch rniet bezorgd over, lieve! Jij zult wat beters doen, iets, wat van veel meer belang is, dan dit werk. Je hoeft geen haaat te maken, om iets aan te pakken. Wat je noodig hebt, te: rondkijken, je gemak houden, en het er goed van nemien, terwijl je tot een besluit komt. Kijk eens naar die Jongens van Lonsdale. Het zijn goede zaken lui, zeggen de menschen. Maar je ziet ze altijd golf of tennis spelen, of paardrijden. Ik kan gerust zeggen, dat zij met ponden rekenen, waar jij met shillings hebt gerekend. Nu kun jij ook met ponden rekenen. Op dat oogenbitk kwam Rose de kamer binnen. Hallo, papa! zei ze vroolijk. AI weer terug? Hoe vlndit u mijn nieuye japon? Is het niet net een sprookje? Het knappe ding draaide zich naar aille kanten, zoadat haar vader het beate gezicht had op al dat moois, alsook op het flinke en aantrekkelijke figuur, dat er in zat. Mr. Miller trachtte boos te kijken. Hij trachtte te fronsen. Men was ongehoorzaam geweest Zijn dochter was niet naar haar werk gegaan. Maiar ondanks zichzelf bleef hij naar dat bekoorlijk schepseltje kijken, of hij wilde of niet Rose was eenvoudig overweldigend. Ze was nog mooier dan haar moeder geweest waa el1 bovendien kleedde ze veel beter. Hiet was waar: alle Jonge vrouwen wisten daar in dezen tijd van mee te praten, dacht Miller. Maar.... hij kon er niets aan doen, hij was irotsch op dat kind. Wees nu niet boos. George, kwam mrs. Mi'ller haastig tusschenbeide. Die japon heeft in de verste verte niet gekost wat je wel denkt. Integendeel, je mocht ons wel eens een pluimpje geven voor de koopjes, die we halen. Er zijn niet veel vrouwen., die op koopjes zou den loopen, ails ze Ben waarschuwende blik hield de -woorden terug, die ze op de lippen had. Maar zij ver volgde: Nu, lieve, we kunnen toch moeilijk zeggen, dat we zoo erg arm zijn, Is 't wel? Maar deze japan was speciaal gemaakt voor mns. Lone- dale, in die „Ban Tom", en toen ze na.cbt pasten de kleuren haar niet keelemaaJ'^^y^^ ze. Maar bij Rose's haar en oogen. van' hè? We kregen de japon voor de hebb6n wat mrs Lonsdale ervoor betaaW Vind je nu ook niet, dat we zjjn. Geo-rge? aI1twoardée Millef O ja, misschien web p. droog jee. 't Is waar, zo etaa s ik zal er niet verder O-ver Drommen. Ik TOr ondierste!, dat Je ;«~r W6rk «*at? te gieren: vad®r! riep ze uit, terwijl ze dom onstuimig omhelsde. Ik houd dol van U. Wat baat toet mei dacht Mtn<w hulpe loos. En hij begon te lachen om zijn eigen on> mocht- Rose ging vroolijk zingend de kamei uit en do trap op. Man en vrouw zaten enkele minuten zwijgend bijeen. Toen zei George Jane, wat diat kleine ding van Wallis zei heeft me toch wed wat in de war gebracht. Wat Alice Wallis zei? Wat bedoel Je? Och, dat weet je wei. Ze vroeg me, of ik van plan was, om oom Parker's aanbod aan te nemen. Ik ben vergeten, wat ze pleeies zei, en we lachten er allemaal om. Maar het gaf me toch te denken. Ik ben er nog zoo verdraaid zeker niet van, diat er niet ergens een addertje in het gras schuilt. Veronder steld.... maar, natuurlijk, hij zou geen geld uitgeven alleen om...- en tocu.... George, doe nu miet zoo dwaas, was het kalme antwoord. AMoe heeft or buitengewoon slag van, om and en-en een buitenkansje tegen te maken. Maar zoo zjjn de menschen nu een maal. Ze vinden het niet bepaald prettig om te zien, dat anderen hun een eind vooruit komen. Miller schudde bet hoofd. Neem, zoo te Alice niet. Sommige mem- sefhea mogen zoo wezen, maar Allee niet. Neen dat meisje laat haar gedachten verder gaan dan de meeste menschen. Zij George, snauwde zijn vrouw ongeduldig, 'k word er ziek van, als ik je zoo je eigen Menschen hoor miskennen, en ailsmaar hoor zeggen, hoe buitengewoon dat meisje is. Ik zou denken O, maar dat is heelemaal mijn bedoeling niet. Je begrijpt me verkeerd. Ik wil er alleen mee zeggen, dat ze mij te denken gaf, en ik heb mijn gedachten er ook bij. Wat heefit oom Paxker toch voor? Vertel me dat eens. Ik dacht, dat we dat allemaal al vastge steld hadden, zei mrs. Miller moe. O, goefd, misschien te het ook in or' Maar lutein we niet overhaasten. Na een poos schoot hem een andere gedochte te binnen. Tussdhen haakjes, Jane, je roa™ met re- benen op volle 120.000 pond per iaaT- je zelf niet. Eer we door Rijks- en Gemeenteinlkom- stenbalasting heen zijn, zullen we al kuninen uitkijken maar een draaiorgel- Weet je, wat ze ons zullen afnemen? Neen, antwoordde Mrg- Miller angstig- Hoeveel, George? Ik weet het niet precies. Maar ik heb een ruwe schatting gemaakt. We honden mis schien niet meer dan 90.000 pond over. Be grijp je? De regeering zal 30.000 pand Inpik ken. pat kunnen ze tach niet doen! riep zijn vrouw verontwaardigd uit. Betaal het niet, George! Dat is diefstal! Je hebt nooit zóó iets hoewen te betalen, nooit! Mr. Miller barstte to den eersten hartelijken schaterlach uit, dien hij zidh in drie dagen veroorloofd had. Habahai Is mie dat een vrouwtje! Uahatoa! Jane, begrijp je dan niet, wat een Inkomsten- belasting te? Dat te een belasting op het in komen. Hoe groote» je inibomeu, dies te meer belasting betaal j® naar ^houding. De reden, waarom we tot dusver niet veel betaald helb- ben. is, dat we niet genoeg verdiend hebben, Todh i® en Wijft het diefstal, hield Mrs, Miller vol- Net, als iemand een beetje geld krijgt, nemen z6 het hem af. Is dait eerlijk? Nu, we zouden nog niet te klagen heb- ben! We zouden altijd toch nog mear geld bobben, dan.dan de vorige week. Maar «©n verlies van 30.000 pond bom! dat was te veel voor Mrs. Mille». Zij bleef een poos in sombere gedachten zitten, en óver woog haar treurig Jot, Zelfs laten-, toen zij gewaar -werden, dat giften niet onder de inkomstenbelasting vie len en dat hun vtrees dus ongegrond Was, bleef die herinmerl'ng aan dat onaangename oogenblik nog altijd pijnlijk! Thans meende zij evenwel, ietwat bitter: Nu, George, als de regeering je op die manier gaat behandelen, dan kun je zelf ook niet zoo edelmoedig zijn, dat is zeker. Wat bedoel ie, Jane? Wel, dan kun je John ook niet..,. Mr. Miller sprong als geëleobriseerd op. Vrouw, spreek daar niet van! riep !h!l bijna woest. Breng me niet op diie gedochte. Ik.... Ik dacht zelf ook net over. Ik... wat duivel,wat gaat de menschen toch mamkeeren, als ze een beetje geluk hebben, dat ze zóó ge meen worden? Ik zal d'le zaak in orde ma ken, nog vóór ik gelegenheid heb, om er wéér over te denken. Hij greep zijn tooed van de tafel en snelde de learner uit. Wacht even, George! Waar ga je naar toe? Naar de fabriek, om John te spreken, vóór ik een vrek word, riep MHler. (Wordt vervolgd^ ,k

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6