DE UTR ECHTSCIIE VOORJAARSBEURS L0CARBITS Duizenden en Duizenden Marktberichten. DINSDAG 15 MAART 1932 ROTTERDAMSCHE HYP.-BANK VOOR NEDERLAND. NEDERLANDSCHE FORD RADIO-PROGRAMMA Groene Kruis Hoestbonbons WAT DEELNEMING BETREFT EEN SUCCES. Derde vaste gebouw in gebruik. ENGELSCHE VOLKSDANSEN. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. PROF. DR. LEO VAN PUIJVELDE, BEZUINIGING BU DEN LOODSDIENST (Wordt yerrolaU» j zijn dezen winter weer geholpen met De winst over 1931 ad 2.414.645 wordt geheel in kas gehouden (v.j. 20 pet. dividend). Netto-winst 1931 577.010 (v. j. 544.130) Dividend 34 (v. j. 37.50). Aan het verslag over het boekjaar 1931 der Kotterdamsche Hypotheekbank voor Nederland ontleenen wy het volgende: Niettegenstaande den stilstand in het bedryf gedurende ruim drie maanden, waren de resul taten alleszins bevredigend en overtrof de winst die van het vorige jaar in niet onbelangryke mate. In 1931 werden aangenomen en afgesloten 293 leeningen tot een bedrag van 8.510.300. Sedert de oprichting der bank tot 31 December 1930 werden 17.980 leeningen gesloten tot een bedrag van 276.933.900. Hierop werd tot ultimo 1930 afgelost 188.353.282, zoodat het saldo der leeningen op 31 December 1930 bedroeg 88.580.617. in 1931 werd ter leen verstrekt 8.510.300. .Gedurende het afgeloopen jaar ls afgelost 6.593.600 zoodat het hypotheek-saldo op 31 De cember 1931 bedroeg 90.497.316. De gemiddelde rente der uitstaande hypothe ken op 31 December 1931 bedraagt 5.181 pet. De gemiddelde rente der in omloop zynde pandbrie ven op 31 December 1931 bedraagt 4.560 pet. Kentemarge ten gunste der bank 0.621 pet. Wij waren 24 maal genoodzaakt tot verkoop krachtens onherroepelijke volmacht. In 22 ge vallen was de opbrengst der onderpanden vol doende tot dekking der daarop verstrekte voor schotten. In 2 gevallen moesten wy, in verband met de verregaand abnormale toestanden in den landbouw, een landelyk onderpand inkoopen Het saldo der in omloop zynde niet uitgelote pandbrieven op 31 December 1930 bedroeg 86.263.550. Het. saldo der in omloop zynde,niet uitgelote pandbrieven bedroeg op SI December 1931 85.432.900. Uit de winst- en verliesrekening blykt, dat, na toevoeging aan de bedryfs-reserve van een be drag ad 61.791, de netto-winst bedraagt ƒ577.010 (544.130).: Na de verdeeling volgens de statuten is een som van 336.255 ter uitdeeling beschikbaar, makende, met het te vorigon ja re na betaling van de dividend- en tantième-belasting onver deeld gebleven saldo van 11.761 tezamen 34g;oi7. Wy stellen voor de uitdeeling le bepalen op 34 (37.50) per aandeel en het saldo van 62.417 te reserveeren voor de dividend- en tantième- belasitng. Het voor te stellen dividend ad 34 per aan deel zal worden uitgekeerd over een kapitaal van ƒ8.400.000 terwjjl ten vorigen jare de uit- keering van het dividend ad 37.50 per aandeel geschiedde over een kapitaal van (.000.000. Aan het jaarverslag der Ned. Ford Automo biel Fabriek is het volgende ontleend: De door onze vennootschap in 1931 behaalde resultaten zyn bevredigend en de toestand der maatschappy is goed te noemen. Sinds Juli 1931 werden In onze tegenwoordige fabriek met suc ces Ford personen- en vrachtwagens gebouwd. De hierby opgedane ervaring zal van veel waar de zyn, wanneer deze werkzaamheden op groo- tere schaal in de nieuwe fabriek te Amsterdam uitgevoerd zullen worden. De netto winst na aftrek der afschryvlngen, vastgesteld In overeenstemming met art. 12 der statuten, bedraagt 2.414.645. In verband met de huidige economische cri sis heeft het bestuur voorzichtigheidshalve be sloten op de a.s. algemeene vergadering van aandeelhouders, voor te stellen de geheele winst in kas te houden en dus over 1931 geen dividend uit te keeren. (Het vorige jaar werd 20 pet., het jaar daarvoor 10 pet. uitgekeerd). Van het op de balans voorkomend bedrag aan deposito's ad 4.013.287. werd 92.500 by ban kiers hier te lande ondergebracht. Alle aandealen in de Ford Motor Company ot Holland werden door onze vennootschap a part overgenomen. In den loop van het derde boekjaar werd een aanvang gemaakt met het bouwen van auto mobielen en als gevolg daarvan geven de voor- raadcyfers, vergeleken met die van de voor gaande periode, een beiangryke verhooging aan. De. waardeering vond plaats óf tegen inkoops prijs, eventueel vermeerderd met vrachten en inkomende rechten, öf tegen marktprys, indien deze lager was. Alle minder courante goederen werden pro memorie opgenomen. In 1931 werd een nieuw bouwterrein te Am sterdam aangekocht. Het op de balans genoem de bedrag ad 2.457.657, bevat den aankoopprys van het bouwterrein te Rotterdam en dat te Amsterdam en de tot 31 December 1931 uitge geven bedragen ten behoeve van de in aanbouw zynde gebouwen. By de beschouwing van onderstaande Dalans, wordt er de aandacht op gevestigd, dat de ver- gelykende cyfers over 1930 betrekking hebben op ven 'boekjaar van 14 maanden. De vérliés- en winstrekening staat debet voor: onkosten 885.389 (1.019.720)netto winst over 1931 na afschryvlngen 2.414.645 (Het vo rig jaar werd vóór afschrijvingen een winst ge boekt van 3.842.756); en credit voorbruto- winst 3.144.609 (4.633.145) interest 155.425 (229.331). Aangenaam middel tegen elke Hoest en Verkoudheid. Volgens de recepten van Dr. Alph. Louquette. Reel. 3398 DGVS 15 De the Staff naar ons land, Op uitnoodiging van het Ned. Centraal Bu reau voor volksdansen, gevestigd „De Meihof" te Oosterbeek, zal „the Staff" van „The English Folkdance society" uit Londen (een 20 tal dames en heeren) van 411 April a.s. een tournée door ons land maken. Voorstellin gen zullen worden gegeven in Amsterdam, Den Haag, Breda, Leiden en Arnhem. Het programma omvat Engelsche contra-dan sen, die met hun mooie 16e eeuwsche en oudere melodieën, zoowel uit muzikaal als danstech nisch oogpunt het beste zijn, wat er op dit ge bied geboden kan worden. Daarnaast zullen de zwaard- en morrisdansen om hun karakteris tieke bewegingen zeer de aandacht trekken. MUZIEK-PRIJ SVRAAG. Het Carlton Hotel te Amsterdam vraagt een werk van licht karakter. De directie van het Carlton-Hotel te Amster dam heeft een Internationale prijsvraag uitge schreven tot het verkrijgen van een pakkende compositie in den vorm van een wals, of een ander werk van licht karakter voor klein or kest (onder klein orkest wordt verstaan, het gebruikelijke amusementsorkest, bestaande nit: piano, strijkkwintet, houten blaasinstrumenten, trompet, slagwerk en desgewenscht saxophones en trombone). Als leden der Jury zullen optreden de Hee ren Dr. Willem Mengelberg, voorzitter. Dr. Johan Wagenaar, Cornelis Dopper, Pierre Mon- teux en dr. Rudolf Mengelberg. Het werk mag niet korter duren dan vier minuten en een tijdsruimte van acht minuten niet overschrijden. De Directie van het Carlton-Hotel looft een prijs uit, groot duizend gulden. Viertalige programma's zijn beschikbaar. UITVOER VAN UIEN. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat men zich met aanvragen om on derzoek van uien voor uitvoer kan wenden: in Goeree en Overflaltkee tot J. v. d. Meide J.z., Middelharn{s; in Schouwen en Duiveland tot C. O. J. Hendrikse, Zierikzee; In Tholen en St. Bhilipsland tot A. P. van Damme, St. Maartensdijk; in Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren- tot P. Kasse, Goes; in Zeeuwsch- Vlaanderen tot S. I. de Braai, Terneuzen; in Groningen en Bh-iesland tot Joh. Praktiek, Sap- pemeer; in Rotterdam tot het Bijkantoor yan het U. C. B., Scheepmakershaven 27b; in Am sterdam tot J. Verleun, Damrak 36; in overig Noordholland tot C. Balder, Noord-Scharwou- de, telefoon Broek op Langendijk 113; in Venlo en omgeving tot R. v. d. Vinne, p/a. Venlo- sche veiling; in Roermond en omgeving tot R. Evers, p/a. Roermondsche veiling; in Maastricht en omgeving tot J. Timmermans, Maastricht; in Enschedé en omgeving tot M. Wijnberg, p/a. Veilingsver. „Twenthe", En schedé; In Nijmegen en omgeving tot P. SchelUngerhout, p/a. Nijmeegsche veiling; in overige plaatsen van Nederland tot het Ultvoer- Controle Bureau voor Groenten, Fruit en Aardappelen, Javastraat SO, te 's Gravenhage. Nederlandsche onderscheiding. Onze Brusselsche correspondent meldt ons i De heer prof. dr. Leo van Puljve.lde, hoofd conservator der Koninklijke mueea van België, en die o. m. te Brussel de Jongste tentoonstel ling van een eeuw Nederlandsche sehilderkunet en vroeger ook een Van Gogh-tentoonstelling heeft helpen inrichten, is door de Nederland sche regêering bevorderd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. DE VEILIGHEID BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Zondag hield de Nederlandsche Vëreeniglng van Spoor- en Tramwegpersoneel in het N. V. Huis te Utrecht een druk-bezocht demonstra tief congres voor hare leden locomotief- en treinpersoneel en wagenvoerders-conducteur, teneinde te protesteeren tegen de aanhangig zijnde plannen om den hoofdconducteur op de stoomtreinen te ontheffen van de medeverant woordelijkheid van vervoer dezer treinen. Door dezen maatregel zal het locomotiefpersoneel met de waarneming van den spoorweg en de seinen alleen zijn belast. Door een tweetal sprekers werden de bezwa ren naar voren gebracht. INTERN. ZWEMWEDSTRIJDEN TE STRASSBURG. Te Strassburg zyn Zaterdag en Zondag beiang ryke zwemwed»tryden gehouden, waaraan door vooraanstaande krachten uit verschillende landen werd deelgenomen. De Franschman Taris won de 500 meter crawl in 6 min. 131/5 sec. van den Duitscher Deiters (6.29,8). Deze sloeg op de 100 meter den Duitscher Diener en den Nederlander van Essen in 1 m. 2 3/5 sec. De Duitscher Deutsch won de 100 meter rug van den Franscman Noual en den Belg Blitz. Den tweeden dag won de Dultsche record houder Deiters de 100 M. crawl in 1.02,6 van v. Essen doch verloor de 200 M. van Taris met 2/5 sec. verschil. GELUIDSFILMOPNAME VAN BRIAND'S UITVAART. De filmfabriek „Polygoon", t.e Haarlem, hèeft een speciale geluidsfilmopname vervaar- fögtt van de begrafenis van Aristlde Briand, die naar wij vernemen, bijzonder geslaagd moet zijn. .Pe film geeft een indrukwekkend beeld van grootsche plechtigheid en van de machtige ('ei)ionstratie van Frankrijke wil tot vrede, waartoe de be'grafenls geworden is. Ook van de rede -van. den' minister-president Tardieu, zijn enkele treffende passages opgenomen. Reeds van- heden af, zal deze opname in de belangrijkste bioscooptheaters van Nederland te iten en te liooren zijn. Ongetwijfeld een staal von groote. voortvarendheid van onze binnen- tandsché geluids-film-lndustrie. - DUITSCHE ZWEMRECORDS. Te Maagdenburg heeft mej. L. Rooke het Duitsch record 200 meter borstzwemmen, dat met 3 min. 11,2 sec. op naam stond van Lotte Mühe, gebracht op 3 min. 9,1 sec. De estafetteploeg der dames-zwemclub Maagdenburg verbeterde de vol gende records 10 X 100 M. crawl-estafette ia 14 min. 31 sec., 2 X 100 M. bórst-estafette ln 9 min. 51 sec., 6 X 200 M. borst-estafette in 20 min. 21 sec., estafette 100. 200, 400, 200 en 100 meter in 15 min. 52 sec. In den afgeloopen zóme-r -werd door het Loodswezen besloten vanuit IJmuiden een loodsboot tot nabij het Haaks-Vuurschip te zen den mat VU&singscbe loodsen om de naar Ant werpen bestemde schepen aldaar reeds van een loods te voorzien, in concurrentie met het Belgische loodswezen. Ter bezuiniging is besloten met ingang van heden dezen loodsdlenst op te heffen. De voor dit doel gebruikte loodsboot zal buiten dienst te Hellevoeteluis opgelegd worden. HUURDERSSTAKING TE HAARLEM. Te HaaHem is in de Rivierenbuurt een buurdersstak'ïhg begonnen. De éigenaren de N.V. Rozentraten hebben niet toegegeven aan de eischen tot huurverlaging van ongeveer honderd bewoners. De huren worden nu afge dragen aan een rechtskundigen raadsman, die de gelden bij de Twentsche Bank deponeert. DE ..WILLEM VAN ORANJE". Rlykens by het Departement van Defensie inge komen telegram is Hr. Ms. Prins van Oranje op uitreis van Nederland naar Indië op Zaterdag 12 dezer te 20 uur Kaap Finisterre gepasseerd. Alles is wel aan boord. GOUDA, 14 Maart. Aanvoer 204 nuchtere kal veren 2—5. Handel stug. chaos van latten en rommel kwam heel rus tig onze vriend Rebmann te voorschijn en hij kwam met aarzelende schreden op ons toe, een witten doek in zijn handen zwaaiend. Ik hoop, dat gij mij niet zult vastgrijpen, nu gij toch al een gijzelaar hebt, zei hij. Ik kom u een voorstel doen. Ik had wel zin om jou vast te grijpen, schurk, die je bent Het is allemaal jouw schuld, al dat bloed, dat vergoten is, en al die misère. Maar spreek! Wij hebben gezien, dat gij mijnheer We- restsehegin zonder beschutting in de zon laat liggen, en vermoeden, dat hij erg veel dorst heeft. Zoud gij ons wielen toestaan, hem wa ter te brengen, opdat hij zioh laven kan. Daar aan ia toch geen gevaar voor u verbonden. Ook kunnen wij een deken ter beschikking stellen om hem fegen de zon te beschermen. Zoo'n onbeschaamdheid! voer ik tegen hem uit. Wat denk je wel? Bandiet! Wanneer wij lijden, is het niet meer dan billijk dat degene, die daar de schuld van is, dit dubbel voelt. Snap je dat niet? Wacht u eens, viel da kapitein mij tn de rede. Ik heb een idee. Hij wendde zich tot Rebmann. Wij willen toestaan, wat je vraagt, maar op één voorwaarde: Haal ook water en dekens voor ons hier. Dan zijn wij bereid, zijn toe stand te verlichten. Maar anders niet. Ik weet het niet, antwoordde hij aarze lend. Op eigen gezag kan ik dat niet doen. Ik moet het eigenlijk aan hem zelf vragen. Doe het natuurlijk, zei Wares tschegin nu met een heeeche stem. Ik verga van dorst en ben bijna blind van de zonnestralen. Doe het daarom maar. Goed. zei Rebmann, het zal dus gebeu ren. Hij was al op het punt om te gaan, toan de kapitein hem tegenhield. Wacht nog even, riep hij hem toe. Ik moet Je nog zeggen, dat er niet meer dan twee personen mogen komen. Ieder ander krijgt zonder meer den kogel. Dit, om eikaar goed te begrijpen. En nu scheer Je weg! Zult gij echter probeeren contact te krijgen met onzen gevangene, dan ken ik eveneens geen par* don. Dat ls alles. doze heer u aanbood; ik sta er voor mijn part borg voor. Wanneer hij niet betaalt, zal ik bei doen. Gij spreekt al» «en klein kind. antwoord de ik. Als Ik dat wou, dan had Ik daar allang de gelegenheid toe gehad en zonik mij niet van het begin af met deze vervelende zaak hebben moeten bemoeien. Ik wil niets. Maar de baron is niet vrij en zal later spijt hebben van zijn toestemming. Daarom weiger ik de stukken uit te leveren. De Ru-s werd doodsbleek, zijn gezicht ver wrong zich tot een afschuwelijk masker en er verscheen schuim om zijn lippen. Hij bood den aanblik van iemand, die van woede door het dolle heen is. Is dat uw laatste woord? kr ij ach te hij. naar beneden. Inmiddels had het schip zijn vaart steeds verminderd am nu lag het bijna geh-eel stil op den spiegelgladden vloed. HOOFDSTUK Vil. Een echte tropische hitte hing over de zee en het scliip. De machinisten hadden de vuren laten uitgaan, en daarom bleef de Loreley op een en dezelfde plaats liggen. Wij werden ge kweld door een hevigen dorst. Bovendien moes ten wy steeds op een oveirval bedacht zijn. Zoo misten wij alle rust en ook de noodige verf risee hing, want er stak zelfs geen beschei den koeltje op. Water was er al heelemaal niet meer te krijgen. Eénigen troost gaf de omstandigheid, dat onze vijand, die geboeid tussehen ons ln lag, deee ongemakken nog meer voelde dan wij, omdat hij geen gelegen heid had, zich te verschikken om zoo de in zijn gezicht vallende «zonnestralen wat te ont wijken of minder dorstig te worden. Wij deden echter niets jan hem te helpen. Te zeer had de wraaklust van ons meester gemaakt. Wij waren het met elkaar sens geworden, dat wij tot het bittere eind toe zouden volhar den. De kapitein stelde zich veel voor fan het stilliggen van het schip. WIJ waren nog niet ver van Bombay verwijderd en juisx op een druk bevaren lijn, zoodat het zeer goed moge lijk was, dat wij een ander vaartuig ontmoet ten, wat de absolute rust van een stoomschip van zulke grootte toch moest opvallen. Dan zouden wij mogen verwachten, dat mem naar ons toe kwam en wij hulp kregen. Dit was het, dat onze levensgeesten staalde. Zoo verliepen er uren en herhaaldelijk na men wij aan den verren horizont de rookplui men van pass-eerènde vaartuigen waar, zonder dat doze echter naderbij kwamen. De hitte ham eerder toe dan af en de dorst werd steeds erger. Onze verhemelten waren droog en deden zeer bij de geringste bewegin gen der kouwspieren. Wij beschutten ons zoo goed en zoo kwaad als het ging met onze jassen tegen de stralen van de zon, terwijl wij onze wapens echter voortdurend gereed hiel den. Plotseling greep Charles mij bij den anm en wees op d® koelies tegenover ons. Uit den door EDWIN DEMEL Denkt gij, dat ik grapjes maak? Dat komt er niet op aan. zei ik, want gü zijt van ditoogenbllk af onze gevangene. Als gij nog een voet verzet. Jaag ik u een kogel door den schedel; hetzelfde gebeurt, wan neer een van uw handlangers iets waagt uit te richten. Met deze woorden richtte ik mijn wapen OP zijn voorhoofd en pakte hem met de linker hand bij-den kraag. Bindt hem vast, brulde de kapitein nu tot de matrozen. Dn stevig ook! Dat hebt gij mooi voor elkaar gebracht, dokter. Wij zullen nu wel gauw met de heeren klaar zijn. In minder dan geen tijd was de Rus, die lntusschen onder hevig vloeken zich uit alle macht verzette, tegen den grond geworpen en ln een dubbele laag touwen gewikkeld. Te®e - lijk riep ik den wild door elkaar loopenden koelies toe, dat lk, ais zij dam in hun macht zijnde gevangenen iets zouden doen, Werest- schegin zou doodschieten. Zij waagdenhet ook niet .ofschoon het aanvankelijk leek, of zij op onswilden losstormen. Grommend als honden, trokken zij zich achter hun verschan singen terug, waaruit ik opmaakte, dat huü leider in hun oogen een niet geringe waarde bezat en zij zich misschien verantwoordelijk voor hem voelden. Dam ontstond er een doodeohe stilte. Ter wijl wij op den grond gingen zitten, sleepten de Mongolen den baron en rijn dochter weer

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 7