DE LANDBOUWCRISIS IN SOVJET-RUSLAND. VRIJDAG 25 MAART 1932 de VERPROLETARISEERING van den boerenstand. BRENGT UW VACANTIE DOOR IN UW EIGEN LAND HELPT MEE DE GEVOLGEN VAN DE CRISIS V§RMINDEREN. NATIONAAL MARIA-CONGRES TE NIJMEGEN. H. J. VAN DER BORG. Zeventig jaar. DE VLIEGRAMP TE BANGKOK. WARSCHAU. Mr. J. DE RIEMER PROTEST TEGEN SPANJE. FRANsOIS FRANCK. II. (Slot.) Om de strekking der dwangmiddelen van Stalin goed te begrijpen, is een beknopte uiteenzetting van den aard en de indeeling der kolchozen onvermijdelijk. Men onderscheidt in Rusland vooreerst tusschen sovchozen en kolchozen. De sovchozen zijn staatsbedrijven hoofd zakelijk op de vroegere domeingoederen van den 1 saar en de grootvorsten De Staat is hier eigenaar en exploitant tegelijk. Hij heeft zoowel loon- als dwangarbeiders in zijn dienst, en belast in verafgelegen stre ken, bij gebrek aan werkvolk, niet zelden het roode leger met de taak om de zware landbouwmachines te besturen. De op brengst der sovchozen was in den eersten tijd, na het jarenlang braak liggen van den grond, zeer bevredigend, maar gaa thans, door het chronisch gebrek aan mes stoffen, van jaar tot jaar achteruit. De kolchozen of „collectie-e bedi ijven on derscheid^rmen weder in di ie vers vormen 1): le. De landbouw-commune. dit volledig gesocialiseerd landbouwbedrijf met volkomen gemeenschap van den grond, van alle bedrijfsmiddelen en van den geheelen arbeid der deelnemers; 2e. Het landbouw-artel heeft ten doel gemeenschappelijk den akkerbouw te be oefenen op den gezamenlijken grond der deelnemers. Landbouwwerktuigen en paar den (of tractors) vallen in de gemeenschap. Maar de erven en tuinen, de melkkoeien en het kleinvee blijven eigendom van ieder der deelgenooten. Alleen als de kolchoze zich speciaal op veeteelt en zuivelbereiding toe legt, worden ook de runderen „gecollectivi seerd"; 3e. De vereeniging voor gezamenlijke grondbewerking: dit is een productie-coöpe ratie met gemeenschappelijke werktuigen, terwijl de eigendom gescheiden blijft: de ver eeniging van het bouwland geschiedt hier alleen om practische redenen, met name Voor het gemak der bodembewerking. Het zou ons te ver voeren, den ontwikke lingsgang van deze drie vormen der kol chozen in bijzonderheden te schetsen. Wij bepalen ons in hoofdzaak tot hetgeen in de laatste jaren is geschied. Langen tijd hield de regeering vast aan Öe fictie, dat de kolchozen in vrijheid ge vormde coöperaties waren, die hun collec tief bedrijf uitoefenden uit eigen aand"'" en met eigen middelen. Maar ten slotte liep de overheidsdwang dermate in het oog, dat de fictie niet langer kon worden volgehouden. Zoo verklaarde Molotow, de volkscommis saris voor landbouw, in een rede, die hij 6 Maart 1931 0p het Raden-congres hield: zijn prestatie op een halven of driekwart „arbeidsdag" gewaardeerd; verricht hij zwaar werk of is hij vlijtig, dan kan de waarde van zijn werk tot resp. één, vijf kwart of anderhalven „arbeidsdag" stijgen. Men meene echter niet, dat het loon d.i. het kwantum graan, waarop de ar beider recht heeft wordt „uitbetaald na iedere week of iedere maand. Integendeel, de afrekening moet wachten op den oogst en is afhankelijk van de op brengst, die uiteraard nauw verband houdt met tal van factoren, waarop de arbeider niet den minsten invloed heeft. Bij het werk staat de „kolcliosnik" dus gelijk met de „loonslaven" der industrie. Maar bij de afrekening wordt hij weder boer en deelt het risico, dat den landbouw van nature eigen is. Dit risico wordt nog verzwaard door de omstandigheid, dat de waardebepaling van het product, dat hem als loon wordt toege wezen, alweder berust bij de Regeering, die het monopolie van den graanhandel in han den heeft en die ten strengste heeft verbo den het ioon in geld of geldswaarde uit te drukken Zoo is de moesjik op genade en ongenade overgeleverd aan de willekeur van het be- ambtendom der Sovjets, die in staat zijn hem te plunderen en uit te zuigen op een wijze als zelfs in het Tsaristisch Rusland on bekend was. Want voorheen werd, bij de destijds ge bruikelijke, periodieke verdeeling van den grond onder de dorpsgenooten, o.m. reke ning gehouden met de grootte der gezinnen, die van de bodemopbrengst moesten leven. Thans is het uitdrukkelijk verboden op iets anders te letten dan uitsluitend op den verrichten arbeid. En zoo is het communisme, dat de adel lijke grondbezitters en de welgestelde ïndu- strieelen het land uitdreef onder de leuze: 10 a 20 pCt. verlaagde prijzen in hotels en pensions aan de Noordzeekust. De leiders van een 40-tal hotels en pensions aan de Noordzeekust hebben de hoofden eens hij elkaar gestoken om te overleggen, wat hun in verband met de heerschende economische crisis te doen stond. De hadplaatsen hebben uit den aard der zaak het eerste en wellicht ook het hevigste onder de crisis te lijden. In tijden van malaise begint men met de weelde- uitgaven op net budget te verminderen of 'e schrappen en dat daartoe ook het vaoantle verbli.il' in een baüpiaats np de eerste plaats behoort, behoeft geen betoog. Algemeen was men net. er over eens, dal de eenige uit komst moest gezocht worden in een sterke vermindering der prijzen teneinde deze aan te passen aan de tijdsomstandigheden. Uit de zich gevormd hebbende „Groep Hotels en Pensious in Noordzee-badplaatsen" werd een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren L. A. Roozen, Hotel Wittebmg, Den Haag: F. A. Pfeiffer, directeur van het Centraal Bureau der Exploitatie-Mij. Sch even in gen; R. Tappen- beck, Hotel Kurhaus Huis ter Duin te Noord-, wijk aan Zee; C. F. Zeiler, Hotel Nassau-Bergen, Bergen aan Zee; C. A. C. Gunters, Hotel Groot Badhuis, Zand voort; B. Westenburger, Bad hotel, Domburg; R. Belinfante, directeur Buf fet-Mij. E. Pluribus Unum (eig. van hotels te Zandvoort en Wijk aan Zee), en J. M. Smits, Hotels Noo»dzeeboulevard en Albion te Vlis- singen. Woensdag hebben deze heeren op een pers bijeenkomst in hotel „Wittebrug" te Den Haag omtrent hun plannen en besluiten eenige fhede- deelingen gedaan. De heer Roozen, die de taak van voorzitter op miet minder voortreffelijke wijze dan die van gastheer wist te vervullen, deelde mede, dat de verlaging van de hotel- en pensionprijzen van 10 tot 20 pet. zou bedragen. Deze vermin dering wordt door de verlaging der kostprijzen niet ten volle gemotiveerd wel zijn de prijzen van sommige grondstoffen, zooais eieren, melk en zuivelproducten, aanzienlijk naar beneden gegaan, maar de vaste lasten, welke op de ondernemingen drukken, en de loon en zijn nog vrijwel stationnair gebleven, terwijl de belas tingen in sommige gevallen nog zijn verhoogd. De overweging is dan ook niet geweest, dat de NA DE WERELDREIS. De Zwarte Zee", die mett de „Witte Zee" het Wellingitomdok naar Australië beeft gesleept, te weer behouden te Maassluis gearriveerd; die aankomst van den koenen zeesleeper. DE MARIA-CONGREGATIES. De uitbreiding over 1931. Naar het „Directeuren-tijdschrift der Maria- Coihj/rcgaties" in een statistiek mededeelt zijn alleen in 1931 niet minder dan 109 afdeellngen der Maria-coqgregaties geagregeerd. Eigenlijk is het getal nog grooter, want er zijn afdeelin- gen bijgekomen met subafdeelingen voor jon gens en meisjes en zelfs voor alle vier de groe pen. Deze sterke vooruitgang is waarlijk een zeer verheugend feit. Alleen het bisdom Haarlem al droeg tot de vermeerdering met het getal 57 M3- Echter het aantal alleen doet het hem niet, zoodat we ook de conclusie overnemen, welke bovengenoemd orgaan aan het overzicht vast- „Mogen we tevreden zijn? We hopen en bid den en naar vermogen zijn we tot alle hulp en advies bereid dat vooral de geest, de ziel der M. C. moge sterk worden. De eerste levensvoor waarde daarvan is: trouw aan de grondge dachte, aan de beginselen. De JM: C. Is méér dan een kerkelijke vergadering." „Iedere arme of middelsterke boer, die nog niet tot een collectief bedrijf is toegetreden, wordt voor ae beslissende vraag gesteld: vóór of tegen de kolchozen? Vóór de kol chozen wil zeggen. jjteyn aan de Raden- regeering on teg6n het koelakkendom. Tegen de kolchozen beteekent. hulp aan de koe lakken tegen de Sovjets!" „Damit isf die KoUekUvierung von hoch- ster Stelle als obligat0risch bezeiclinet wor den", zegt pi-0'' n a£en in het tijdschrift «Ost-Euiopa"' Wij zien dan 0°^ den loop van het jaar 1931 een stormachtige,, groej yan de collectieve bedrijven, erwijj Zjj -n januarj nog slechts 26.5 pc van de gezamenlijke boerderijen omvatten, was hun aantal in Augustus van het vorig jaar tot 58.5 pet. gestegen, en dus ruim verdubbeld. De grootste helft der olehozen is dus nauwelijks ouder dan een jaar: en toch is de ervaring der boeren blijkbaar Van dien aard, dat zij het geduchte wapen van den lijdelijken weerstand in massa beginnen te hanteeren. Dit blijkt vooreerst uit den dreigenden voedselnood, maar meer no0 L1 wang. middelen, die Stalin heeft vel0r en die feitelijk neerkomen op de 'avoen', ,^.n e®n algemeenen arbeidsdwang teu a an e' ,Het land voor de boeren, de fabriek voor voorgenomen prijsverlaging er wel af kon, maar de arbeiders!" allengs afgezakt tot een uit buitingsstelsel, dat alle ongerechtigheden in de schaduw stelt, welke ooit aan het ka pitalisme in zijn «rgsten vorm zijn ten laste gelegd. Alle mooie frasen uit het „heldentijdperk' der revolutie zijn als oude plunje wegge worpen. Elk onderscheid tusschen com mune, artei en productie-coöperatie is uit- gewischt. De kolchozen worden op gelijken voet gesteld met de sovchozen; de boer is gedegradeerd tot lijfeigene der sovjets! En de voorspelling van Dr. Otto Schiller in zijn boek over „Die Kollektivbewegung in der Sovjetunion" (1928) gaat in vervul ling: „Von Regierungseite wind zwar in Abrede gestellt, dass das Ziel der Kolcho zen-beweging eine Proletarisierung der Bauernschaft sei. Tatsachlich iet aber eine derartige Bewegung am letzten Ende unver- meidlich' Inderdaad is thans dit doel nagenoeg vol ledig bereikt, Als een reuzepoliep omvat de staat-ka- men gevoelde, dat men de prijzen in ieder geval in overeenstemming moest brengen met de verminderde draagkracht van bet publiek. Men had hierbij vooral ook het Nederland- sche publiek op het oog. Aan een beroep op het Nederlandeche publiek oan zijn vacantie dit jaar eens in eigen land door te brengen, ten einde op die wijze mee te helpen de gevolgen van de economische crisis, die ook hier meer en meer wordt gevoeld, te bestrijden, wilde men door deze prijsverlaging een bijzondere kra.cbt bijzetten. De bevordering va.n het toeristenverkeer naar Nederland en van het reizen van landgenooien in ons eigen land is thans meer dan ooit van belang, ook voor de algemeene welvaart in ons land zelf. Van een druk toeristenverkeer profi- •teeren vele personen direct, maar nog meer deren indirect de slagers, de bakkers, de krui deniers, de behangers en stoffeerders, kortom een heel legertje van leveranciers heeft er belang bij, dat de hotels en pensions goed bezet zijn. Niet minder dan 97 pet. van hetgeen door de hotels wordt ontvangen, wordt aan looraen en leveranties uitgegeven. Zoo bezien werkt een ieder, die zijn vacantie in eigen land doorbrengt en hier zijn geld be steedt, mede om voor velen de ellendige gevol-' gen van crisis en malaise te verlichten. En bovendien, de vacantie-genoegens behoe- Er is eenige wijziging gekomen in de dag orde, die op 10 Maart is gepubliceerd. De kroning van het Mariabeeld in de St. Canisiuskerk zal n.l. dadelijk na de Pontifi cale Hoogmis plaats vinden. Daarmee wordt aan het verlangen van velen voldaan, die ook des Zondags gelegenheid wenschen tot "het verzamelen van groepen in sectievergaderingen; tusschen de Hoogmis en het Mariaspel is dan de noodige tijdruimte ge nomen. Het Mariaspel vangt aan, naar men weet,- half twee. De pontificale Hoogmis begint al om 9 uur des. ochtends. ZUSTER STANISLAS, t In het klooster der E.E. Z.Z. Birgittinessen te Weert is overleden de Eerw. Zuster Stanislas van de Goddelijke Barmhartigheid, in de wereld mej. Hendrika Trouwen. Zij werd geboren te Budel op 28 October 1859. PROF. DR. W. CALAND t HL oHeden is op 73-jarigen leeftijd te Utrecht pitalist nijverheid handel en landbouw met Ven er niet minder om te zijn. Ons eigen vader- overleden prof. dr. W. Caland. li 1 t i t1. trn oi I \AT lll.-i TV-I Po I o n.rl W prfl 1 Tl lo t zijn machtige vangarmen en zuignappen, Van het vrije bedrijf heeft hij niets over gelaten. liet monopolie en de loondienst zege vieren over heel de linie. Maar juist in de volkomenheid van dezen triomf schuilt een groot gevaar voor de toe komst van het Bolsjewisme. Toen.in Frankrijk het „Comité du Salut public" heel den souvereinen volkswil had geconcentreerd in de handen van zijn leden of liever van het ééne lid Robespierre, was het einde Van het Schrikbewind nabij. Nu in Rusland de laatste resten van den persoonlijken eigendom zijn weggevaagd, land biedt voor den toerist veel aantrekkelijks. Hij behoeft getn lange reizen in stoffige treinen maken om zijn vacantie-oord te bereiken. En tenslotte kan bij er van verzekerd zijn, dat ihij, wat betreft eten, bediening, properheid en zindelijkheid, waar krijgt voor zijn geld. De vraag zou kunnen worden gesteld, of de prijzen van hotels en pensions nog niet meer naar beneden zouden kunnen. Het antwoord hierop werd ons op deze pers conferentie ook gegeven. Wanneer de prijzen nog meer werden verlaagd, zou aan de maal tijden, de bediening en de zindelijkheid niet zooveel zorg kunnen worden besteed als thans ihet geval is en waarop de Nederlander juist zoozeer prijs stelt. De prijsverlaging van 10 20 pet. is reeds een niet onbelangrijke reductie. Wanneer straks Willem Caland werd in 1859 te Den Briel geboren. Zijn vader was de bekende ontwer per en bouwer van den Nieuwen Waterweg te Rotterdam. Prof. Caland heeft heel veel gepubliceerd, maar dit deel van zijn werkzaamheden be woog zich grootendeels op een bepaald gebied, n.l. den eeredienst en het ritueel van de oude volkeren in Voor-lndië. Wat hij hieromtrent heeft gedaan, is grootendeels baanbrekend werk geweest. O.a. verzorgde hij veel uitgaven van handschriften die voor hem nooit gelezen waren. Veel van zijn studies verschenen in de Verhandelingen van de Kon. Academie van Wetenschappen te Amsterdam, waarvan hp in 1897 lid was geworden. Ook in het buitenland verschenen studies van zijn hand, niet het minst in Voor-Indie v - -'-de eerste Een verdienstelijk Nederlander, wien men èn met het oog op zijn vieve verschijning èn om zijn nog steeds actief deelnemen aan het publieke leven, zijn zeven kruisjes niet zou aanzien, hoopt Vrijdag 1 April nochtans ze ventig jaar te worden. Er i» reden om bij dezen datum eren stil te staan, want in den breeden kring van vrienden en ken nissen, dien de heei van der Borg in den loop van zijn ar beidzaam leven rond zich verzamelde, kan deze mijlpaal onmo gelijk onopgemerk: blijven. Voor vernlt de meesten hunner be- teekent van der Borg: Leipzlgeï Messe. En inder daad ligt op dit teT rein wel het groote motief voor publie- ke waardeering van H. J. V. d. Borg. dezen Amsterdam- sehen zakenman, die door zijn onafgebroken bemoeiingen in deze richting talloos velen aan zich heeft verplicht. Als een der oudste Messe-bezoekers zag hij zich bij de oprichting in 1917 van het Mess- amt, dat thans heel de wereldjaarmarkt te Leipzig in handen heeft, als een der eerste buitenlandsche dignitarissen aangewezen als eere-vertegenwoordiger voor Nederland. Een onderscheiding, die wel verdiend was, maar voor den heer van der Borg een spoorslag werd om zich steeds meer te interesseeren voor een blijvend contact tusschen ons land en bet economisch centrum van Europa, als hoedanig men de eeuwen-oude Leipziger Mes- se gerust mag betitelen. Geen Messe sloeg hij over en ieder vóór- en najaar weer zag Leipzig zijn ehrenamtlichen Vertreter verschijnen te midden van een schaar zijner landgenooten, die spoedig Irij duizenden geteld werden. En ofschoon hij sinds ruim een tiental ja ren de groeiende belangstelling voor de Messe niet meer alleen als vraagbaak op allerlei terrein het hoofd kan bieden, nam hij toch ook dit jaar weer een eigen extra-trein voor zijn rekening, waarin hij als een gemoedelijke pater familias niet alleen voor een comfor tabelen overtocht zijner Tnedepassagiers be zorgd was, maar zelfs een waakzaam oog hield op de samenstelling van het menu in den restauratiewagen, dat opvallend geheel naar Nederlandschen smaak gekozen bleek. Om zijn velerlei bemoeiingen voor de Messe staat hij in Leipzig hoog aangeschreven; verdien- Onderzoek naar de oorzaken van het vergaan van „De Ooievaar RAPPORT DER NEDERLANDSCHE COMMISSIE. Versobenen is het eindverslag van de Com missie voor het onderzoeken van vliegongeval len, Ingesteld bij beschikking van den Minister van Waterstaat van 18 Aug. 1931, terzake van het onderzoek naar de oorzaken van het on geval met het vliegtuig P. H. - A. F. O. der K. L. M. op 6 December 1931 bij Bangkok. Na een uitvoerig betoog komt de commissie tot de volgende conclusies: 1. Er is geen aanleiding om te twijfelen aan de luchtwaardigheid van het vliegtuig PHAFO op het tijdstip van het ongeval. 2. Er te geen aanleiding om te twijfelen aan de deugdelijkheid van de drie motoren, waarmede het vliegtuig PH.AFO was uitge rust. 3. De bestuurder van het vliegtuig PH AFO, de gezagvoerder T. Wiersma was, behou dens het gestelde onder 11, ten volle geschikt en bekwaam voor zijn taak. 4. Het gewicht van het vliegtuig PHAFO en dus ook het gewicht van de lading hebben geen invloed gehad op het ongeval. 5. De plaatselijke en atmosferische omstan digheden hebben niet tot het ongeval bijgedrag gen. In afwijking van de zienswijze der Siamee- sche Commissie is de Commissie van meening, dat het vertrekken met den wind mede bij de heerschende windsterkte geen rol van betee- kenis kan hebben gespeeld. 6. De stuwing van de lading heeft geen in vloed gehad op het ongeval. 7. In afwijking van het standpunt der Siameesche Commissie kan de Commissie geen groote waarde toekennen aan den Invloed van den neutralen stand van het stabilo op de ge dragingen van een vliegtuig van dit type in den aanloop en bij het opstijgen; zij meent, dat de neutrale stand van het stabilo niet van in vloed kan zijn geweest op het ongeval. 8. Er is geen aanleiding om aan te nemen, dat het motorvermogen verminderd te, doordat b v. een motor gestopt is of aanmerkelijk minder toeren heeft gemaakt en dat bet niet proefdraaien van invloed op het ongeval is ge weest. 9. Mede op grond van de zeer stellige ver klaring van de Siameesche Commissie aan vaardt de Commissie de mogelijkheid, dat het luik vóór den aanloop Is opengegaan en gedu rende den aanloop open heeft gestaan. Het luik moet vóór het vertrek niet of niet behoorlijk gegrendeld zijn geweest. 10. De Commissie neemt, geheel in overeeu- maar ook In Nederland bleven zijn sten niet onopgemerkt, daar H. M. hem voor s(-emim|iag met het oordeel van de Siameesche eenige jaren benoemde tot ridder in de OTde 0ommis8ie) a,is meest waarschijnlijke aanlei van Oranje-Nassau. ding van het ongeval aan: .1 1. de poging om met het vliegtuig van den. De heer van der Borg hoopt den len April ^Ton(^ te tornen, terwijl het noodluik geopend 1A CVTiT» fa I was; persoonlij - Staat<u»i ut I de Nederlanésche Spoorwegen met hun tarie- zeu waar de geleerden hem als de eerste wordt het gebo almacht zoo de vacantiereizigers ook nog eenigszins kenner van hun eigen godsdienstige gebruiken Volgens een decreet van centrale te Moskou, een der de kolchozen- vele organen, waarmee Stalin zijn dictatuur dii.iT moeten voortaan alle „kolchosniki" lid van een ar beidsbrigade worden. Elke brigade "J8.. een stuk grond toegewezen, waa' v001 verantwoordelijk is. De brigadier, ('ie door keuze der deelgenooten, maar dooi noeming van hooger hand aan bet 11 van iedere groep wordt gesteld, is boven dien persoonlijk aansprakelijk voor alle plichtsverzuim onder zijn commando. 0°lv tot de werktuigen en het vee strekt deze aansprakelijkheid zich uit. 'daar het eigenlijk kenmerk der nieuwe regehng2) is de finale afschaffing van al at Uug herinnert aan den vrijen landarbeid van voorheen ongeveer op dezelfde wijze b[l8a,de werkt zent. hnC1 P'oeg ..POÏderjongens" ten on- „„h - n dag houdt de brigadier in e "lsboekje der leden nauwkeurig aanteekening Van ven.ichle werk En naai ev Ie,ll8hej<i van het aantal werkda- gen wordt de ho*,, waarop iedere arb!.?eld graa" vast8esteld' Maar wat ^rechtheeft, van den boerenstal v -verproletariseenng meteen dit experiment ledjg maakf\e" Wat reeds vooraf tot mis lukking doemt is de bUreaucratische Wljze waarop de arbeidsdagen., worden berekend. Een „arbeidsdag is n.L geen dag arbeid) doch slechts een willekeUrig vastgestelde waardemeter voor een bepaalde hoeveelheid lichter of zwaarder werk. volgens een loon schaal, die wisselt van I tot 3 en telkens met, een halve eenheid stijgt. Doet een ar beider licht werk of is bij traag, dan wordt topzwaar, dat het begint te wankelen op zijn grondvesten. Zal het onder zijn eigen zwaarte bezwij ken? Zal het systeem, dat alle „kameraden" prest tot overheidsdienst, verstikken in het moeras der bureaucratie, dat zich steeds ver der en verder uitbreidt over het onmetelijk rijk? Of zal de kleine Japanner den kolos met de leemen voeten ten val brengen. Hoe dit ook zij, en hoe schijnbaar vol maakt de zegepraal van het Bolsjewisme °P het oogenblik moge wezen, ons lijkt a het nooit dichter bij zijn ondergang is ge weest: „De Tarpejische rots ligt vlak naas het kapitool!" Mr. L. S. Deze en andere bijzonderheden omtrent de eollectiefbedrijven ontleenen wij aan een interessante studie van den heer J. C. Harm- sen in de Ja,nuari-aflevering van het tijdschrift „Mensch en Maatschappij,". 21 Deze regeling dateert reeds van 8 Fe bruari 1931, maar had destijds geen kracht van wet: „Men krijgt den indruk, dat de Re geering deze bestuiten der Kolchoze-centrale nog niet tot wet durfde verheffen, maar door óe publicatie aan de actieve oomnïunisten een houvast wijde geven, om druk te oefenen op hun medeleden in de coöperaties", zegt Harmsen op blz 28 van zijn bijdrage. Thans, nu de resultaten van het vrije hé- drijf bitter zijn tegengevallen, heeft Staldn blijkbaar doorgetast en den arbeidadiwang wet telijk georganiseerd. tegemoet komen hiervan is reeds sprake dan lijkt het ons niet onwaarschijnlijk, dat vele Nederlanders dit jaar zullen zeggen Kom, laten wij- onze vacantie dezen zomer eens in ons eigen land doorbrengen Dat zou een verstandig besluit zijn, waardoor men niet allee" handelt In eigen belang, maar ook in het belang van heel het land. DE NATIONALE „AUSPICATO"- VIERING. Op Pinkstermaandag te Utrecht. beschouwden. Meer bekend zijn de publicaties van prof. Caland over de geschriften van ontdekkings reizigers en zendelingen uit de 17e eeuw, die Voor-lndië hadden bezocht en waaruit hij nieuwe gegevens verzamelde omtrent den ouden Indischen godsdienst. Prof. Caland was behalve lid van de Kon. Academie van Wetenschappen te Amsterdam, ridder in de orde van de^ Nederlandschen Leeuw, eere-lid van de Royal Asiatic Society of Great Brittain and Ireland, correspon derend lid van de Preusische Akademie^ dei- Wissenschaften en eere-lid Society of Bengali. in den intlemen kring zijner familie door te brengen. Zondag 3 April zal de Hoogmis van half 11 uur in de Mozes- en Aaronkerk te Amsterdam worden opgedragen tot intentie van den jubilaris, die eerelid is van 't zang koor der kerk. Des namiddags recipiëert de beer van der Borg ten zijnen huize aan Apollolaan 55. de van de Asiatic Gelijk reeds gemeld, zal het jubeljaar van INTERN. CHOPIN-WEDSTRIJD TE de encycliek „Ausipieato" niet alleen plaatselijk maar ook nationaal worden gevierd. Naar „De Tertiaris" thans nader beiriöbt, zal ée®e nationale viering te Utrecht op den twee den Pinksterdag plaaits hebben. Des morgens is er te elf uur een plechtige pontificale Hoogmis door Z. H. Exc. den Aarts bisschop op le dragen in de kerk van O. L. Vr. Bil'tstraat. Om half dirie is een vergadering ge organiseerd met twee sprekers. Te half zes zal een Pontificaal lof worden gecelebreerd met een toespraak vain Z. Exc Mgr. Jansen en proces sie niet het Alilerlheilltgste. Op weg naar Patria aan booiil overleden. BATAVIA, 24 Maart. (ANETA). Blijkens ontvangen bericht is aan boord van de „Christiaan Huygens", waarmede bij naar Nederland zou reizen, overleden de onder-directeur van het Dep. van Landbouw, Nijverheid en Handel, mr. J. de Riemer. Het stoffelijk overschot werd gisteren te Colombo ter aarde besteld. Het comité „Katholiek Breda", waarbij vele organisaties, die alleen te Breda of ook te Breda haar werkterrein hebben, zijn aan gesloten, heeft aan den president van Spanje een telegram verzonden, waarin met veront waardiging wordt geprotesteerd tegen de maatregelen der Spaanscbe regeering tegen over de Jesuieten en het onrecht den H. Stoel aangedaan. mgr. dr. MIKLÓS KNEBEL. Mgr. Dr. Miklós Knêbel. dien zich diege nen die intertijd hun krachten wijdden aan de Hongaars-die kinderaetie in Nederland, nog wel zullen herinneren, aangezien hij van het begin dier actie tot het einde als vertegen woordiger van den primaat van Hongarije bij die actie werkzaam was, is thans, naar de .Residentiebode" meldt, uit bet drietal, dat 'de kardinaal voor die benoeming had opge maakt, tot pastoor van de zgn. Kristinastad te Boedapest gekozen. Onze Antwerpsche correspondent meldt ons: Te Ostende is aan de gevolgen van een on geluk overleden de Antwerpsche kunst-be- sc lierm er Francois Framek .De overledene was do steun van vele Belgische schilders en beeldhouwers. In 1927 vond te Warschau voor de eerste maal 'n internationaal Chopin-concours plaats voor pianisten, die concerten gaven, welke door een jury beoordeeld werden en na afloop waarvan een aantal door de Poolsche regee ring beschikbaar gestelde geldprijzen werden toegekend. Er werd toen bepaald, dat deze Chopin-wedstrijd elke vijf jaar zal plaats vin den. In de afgeloopen weken hebben thans Warschau de verschillende piano-concerten voor den tweeden internationalen wedstrijd plaats gevonden. Elk deelnemer moet vij a zes pianowerken van Chopin uitvoeren. Uit de deelnemers kiest de jury dan de twaalt besten, die in het openbaar concerten geven met orkest-begeleiding. In totaal hebben ditmaal 93 pianisten aan den wedstrijd deelgenomen. In aanwezigheid van een talrijk publiek en van vele leden van bet corps diplomatique, heeft de jury na een beraadslaging, die na afloop van het laatste concert twee uur duur de, in den afgeloopen nacht te half twee den uitslag bekend gemaakt. Voor den eersten prij's bleken de te Parijs woonachtige Russi sche emigrant Oeninski en de 22-jarige blinde Hongaarsche pianist Imre Ungar hetzelfde puntenaantal te hebben. Bij loting werd Oeninski de eerste en Ungar de tweede prijs toegekend. Derde werd de Poolsche pia nist Kon, vierde Ioefer (Sovjet-Rusland), vijf Kentner (Hongarije), zes Sagalow (Sovjet- Rusland), zeven Borunski (Polen), acht Cutt- mann (Sovjet-Rusland), negen Karolyi (Hon garije), tien Engel (Oostenrijk.) DE VROEDE VADEREN VAN FINSTERWOLDE. Een radicaal voorstel. In de gemeente Finsterwoide (Groningen) beeft het grootste deel van den uiterst link- schen gemeenteraad bet herhaaldelijk aan den stok met den burgemeester. De raadsmeerder- heid neemt herhaaldelijk besluiten, die lijn recht ingaan tegen de voorstellen van B. en 2. het niet afbreken van dén aanloop, die een abnormaal verloop bad, toen een afstand van 800 h 1000 M. was afgelegd en nog voldoen de ruimte beschikbaar was, om bet vliegtuig, nadat de motoren zouden zijn afgezet, te laten uitrollen. 11. Als oorzaak van de genoemde verkeerde beoordeelingen, dus als oorzaak van het onge val, meent de Commissie te moeten aannemen den van het normale afwijkenden psychischen toestand, waarin de vliegtuigbestuurder T. Wiersma verkeerde. 12. Afgaande op de stellige verklaring van het eenig in leven gebleven lid der bemanning, dat de avond voor vertrek uit Bangkok op rustige wijze is doorgebracht, is de Commissie van oordeel, dat er geen aanleiding is aan te nemen dat het gedrag van de bemannng in dit opzicht abnormaal is geweest en dus ook niet om aan te nemen, dat het van invloed zou zqn geweest op bet ongevaL 13. Er is geen aanleiding om aan te nemen, dat 'de psychische toestand van de bemanning ongunstig beïnvloed is door overmatig veel dienstdoen of te groote verantwoordelijkheid tengevolge van de tegenwoordige indeelmg der Indië-vlucbten. NIEUWE NEDERLANDSCHE MUZIEK. Bij de firma G. Alsbach en Co. te Amster dam, is van B. v. d. Sigtenhorst Meijer een werk voor gemengd koor k cappella „Canti- cum fratis solis" verschenen, met als tekst het Zonnelied van Sint Franciscus. Tevens is verschenen een sonatine voor opgedragen aan Jaap Stotijn, die Goeden Vrijdag voor het eerst hobo-solo, dit werk op W. en telkens is beroep op Ged. Staten noodig per radio (Hilversum) ten gehoore zal bren- om de zaken weer in het goede spoor te krij gen. Thans hebben de communisten, die in den raad de meerderheid vormen, een voorstel in gediend om den gemeente-secretaris te ont slaan wegens zijn „vijandelijke houding tegen over de arbeiders" terwijl tevens wordt voor gesteld Ged. Staten te verzoeken den burge meester „te ontheffen" van zijn salaris en om dat bedrag, groot ƒ3500, ter beschikking te stellen van „de arbeiders". gen. Dit is het tweede werk van dien aard, 'dat v. d. Sigtenhorst Meijer voor den hoboïst beeft geschreven. DE REIS VAN DE „PATRIS II". Het Hollandsche gezelschap, dat met het ss. „Patris II" op het oogenblik een Grieksche reis onderneemt, heeft .gisteren een tocht naar Sparta en Mistra gemaakt. Het weer was slecht, terwijl het sneeuwde. PUBLIEKE AANBESTEDINGEN. Het Eerste Kamerlid de heer Arntz, heeft aan den Minister van Waterstaat de volgen de vragen gesteld Is het den 'Minister bekend, dat wederom een groot werk door den Rijkswaterstaat on. dershands is aanbesteed, nl. de restauratie van de oude Maasbrug te Maastricht en wel voor eon bedrag van 585.000 Is de Minister niet van oordeel, dat einde lijk met deze ouderhandsche aanbestedingen moet worden opgehouden en de werken alleen publiek moeten worden aanbesteed

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5