féven tijd wat x z,r*n, ..ZIJ" SsenvaïTk 7aYoon: DE VERLOREN ZOON. ZATERDAG 26 MAART 1932 ..V<' COETHE EN DE KATHOLIEKEN. Een artikel van Prof. Dr. Oskar jgjl Walzel. RIJKSINKOMSTEN- EN VERMOGENS BELASTING. NED. BACHVEREENIGING. ARCHITECT VAN GENDT OVERLEDEN. DE K. R. O. EN DE HAYDN- HERDENKING OPGRAVINGEN IN PALESTINA, CRISIS EN KLEINHANDELS PRIJZEN. Rekenen de kruideniers nog te veel? Prijzen voor een deel lager dan voor den oorlog. HOLLANDSCHE BETON MIJ. LICHAMELIJKE oefening OP DE LAGERE school. Ik begrijp het volkomen, zei ik. Voor de verhouding van de katholieken tot flen thans bejubelden Goethe is nog van belang een artikel, dat prof. dr. Oskar Walzel van de Universiteit in Bonn heeft geschreven voor een feestnummer van de „Köln. Volksztg." Daarin zegt de schrijver, dat, heel begrijpe lijk, streng-geloovige Christenen zich niet een- Btemmig weten met den dichter. Goethe komt er dan ook slecht af in boeken over zijn per- Boon en arbeid, wanneer ze door streng-geloo- rigen geschreven zijn. Daarbij is het echter opmerkenswaard, dat van protestantsche zijde Bteeds gaarne gepoogd is Goethe voor het pro testantisme op te eischen, al gaat het daarbij t>m een meer of minder nauwe betrekking, niet om volkomen overeenstemming. Werkelijk laat zijn de katholieken begonnen rich af te vragen, hoeveel van Goethe's Gods geloof ook in het katholicisme aanwezig was. Toen Ik, zegt prof. Walzel, voor een paar jaar «op de bijeenkomst van de Görresgesellschaft in Regensburg de meening uitte, dat Goetbe niet alleen met bet katholicisme in nauwe voeling «tond, doch in menig opzicht meer verwant was met het katholicisme dan met het Lutheranisme, had ik den indruk mijn gehoor te overrompelen. Tot mijn genoegen zie ik nu, gaat de schrijver voort, dat ook anderen dit standpunt beginnen in te nemen. Ik spreek dan nog niet van mijn toehoorders in Bonn, die in mijn opvatting de relaties tusschen Goethe en het katholicisme onderzoeken de vrucht van hun arbeid zal te zijner tijd uit hun publicaties blijken. Maar een ander boek Btemt geheel met mijn bedoelingen overeen. En hier vestigt prof. Walzel de aandacht op het nieuwe boek over Goethe van pater Frie drich Muckermann S. J., speciaal waar dit geschrift zich bezighoudt met Goethe's inzicht In de menschelijke natuur. Naar uit „Stichtung und Wahrheit" blijkt, kon Goethe zich niet vereenigen met de opvatting als zou door den eondeval de menschelijke natuur dermate ver dorven geraakt zijn, dat er niets goeds meer ftan haar te vinden is. Volgens deze zienswijze heeft de mensch van eigen krachten af te zien om alles van de genade en haar werking te verwachten. Goethe was de tegengestelde overtuiging toe gedaan en hij geloofde, dat in de natuur een bepaalde kiem gelegen was, die door de godde lijke genade levend gemaakt, tot een schoon gewas van geestelijk geluk ontbloeien kon Goethe stond derhalve in deze beslissende vraag, tegenover het protestantisme en dicht bij de oude kerkelijke, d. w, z. katholieke, traditie. Het gemiddelde inkomen en vermogen het grootst in 's-Gravenhage. De tweed© aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat voor de 42 gemeenten boven 20.000 in woners en voor de provinciën de cijfers van het aantal aangeslagenen, van het bedrag der inkomsten en der vermogens, van het bedrag der belasting in hoofdsom en van het gemid deld inkomen en vermogen per aangeslagene. Tevens zijn voor deze gemeenten en voor de piovinclën cijfers opgenomen, welke de onder linge verhoudiug der aan geslagen on in enkele inkomens- en vermogensgroepen aangeven. Deze eijfers betreffen alle het belastingjaar 1930/1931. ""BJaai Het )>edrag der inkomens en in verband daarmede ook de opbrengst der inkomstenbe lasting is het grootst in Amsterdam, daaren tegen is het bedrag der vermogens het grootst in s-Gravenhage, terwijl Utrecht voor beide belastingen de laagste cijfers hoeft. Het ge middeld inkomen en vermogen ia hot groots* in 's-Gravenhage, waarop voor de inkomsten belasting in belangrijkheid volgen de cijfers van Amsterdam, Rotterdam en Utrecht en voor de vermogensbelasting de cijfers van Rotterdam, Amsterdam en Utrecht. Dit alles wat de vier grootste gemeenten des lands betreft. tan de gepubliceerde gemeenten boven 20.000 inwoners troffen we hoogere cijfers dan voor 's-Gravenhage aan voor het gemid deld inkomen in Hilversum 3.279) em voor act gemiddeld vermogen in Rheden 134.000) Hilversum 135.000), Almelo 139.000) en Enschede 171.000). Van de gemeenten boven 20.000 inwoners heeft Haarlemmermeer voor het gemiddeld inkomen 1.665) en Kerkrad© voor het ge middeld vermogen 39.000) het laagste cijfer. Matthauspassion. Na den Goeden Vrijdag van het vorig jaar, waarop Anton v. d. Horst, als invaller de taak van Evert Cornells overnam, is er veel ge beurd. Cornolis is overleden en nog is men niet over den smartelijken indruk van dit groote verlies heen. Voor de uitvoering van de „Matthhus-Passion" gisterenmorgen be gon, verhieven allen zich, op het voorbeeld van het koor en het orkest, eenige oogenblik- ken, om den gestorven leider te herdenken. Daarna nam de uitvoering een aanvang. Anton v. d. Horst is inmiddels dilecteur van de Bachvereeniging geworden. En in dit jaar is hij erin geslaagd zich den geest van Bachs Passiemuziek eigen te maken. Wij her inneren ons van het vorig jaar een uitvoering, die technisch aan hooge eischen voldeed, maa'r naar ons gevoelen in zijn strenge opvatting den milden geest van Bach miskende Na deze uit voering staat vast, dat v. d. Horst's inzicht zich radicaal gewijzigd beeft, want het ken merkte zich dezen keer door groote innigheid en soepele plastiek. mnigneid Men bemerkte het reeds bij het openings- koor. Daar bloeide het geluid uit de koren op, rank en sierlijk, daar was rijke schakY V ie plees© behouden. De kYallY, d6Ze T' bleven tnrh °°r adden telle spanningen en (Ier van k even inS«houden binnen het ka den f1 gelieel, den verheven verhalen- anmi™ rant Van den evangelist, waarin alle aandoeningen beheerscht- en gesublimeerd Wanneer wij nu terugdenken aan deze uit voering dan zien wij dit majestueuze werk in Ilcllt> waarin het, dunkt ons, behoort te staant glanzend van heldere, pure kleuren, vol van onzegbare teederheid en in lijnen so'heTp getrokken, waar die tevens elke gedachte aan materie uitsluiten. Zulk een prachtig resul taat heeft v. d. Horst zeker niet bereikt, dan na ernstige studie. Wij zijn hem er grooten dank voor verschuldigd en moeten hem voortaan rekenen onder de Bachvertolkers van betee- kenls, bij wien Cornelia' nalatenschap In vei lige handen is. Ook de solistische bezetting was dezen keer zeer gelukkig. Wilhelm Ubbrichts evangelist was, al had de zanger eenigwzins met een ver koudheid te kampen, ontroerend door zijn in getogen soberheid en Max Kloos' Christus-partij heeft verderen roem niet meer noodig. Bij zonder heeft ons getroffen de alt-partij van Theodora Versteegh wier edel timbre niet alleen zeer geschikt Is voor deize partij, maar die ook den geest wel volkomen benaderde. En hoe prachtig paste haar stem bij Jo Vincents magnifiek geluid! Schoon waren ook Willem Itavelli's bas-ariai's. Alleen Marcus Plooyer bleef in dit voortreffelijk gezelschap over het geheel genomen, een tikje zwak. De overige talrijke medewerkenden vatten we kortheidshalve samen en brengen hun alle hulde voor hun goede en met veel toewijding verrichte prestaties. Jan Keessen echter komt een apart woord van lof toe voor zijn uitste kend gespeeld vioolsolo in de bas-aria „Gebt mlr meinen Jesum wieder". IlllllË Gistermiddag ia te A'dam cup 61-jarigen leeftijd overleden de bekend© architect A. D. N. van Gendt, lid van de firma Gebr. van Gendt. Architect van Gendt was o.m. de bou wer van de gebouwen der Rotterdamsche Bank, Twentsche Bank en der firma Plerson Co. In verband met de herdenking vain h«t feit, dat Jozef Haydn 200 jaar geleden werd gebo ren, heeft ook de K. R. O. een aantal uitvoe ringen ingericht, waarin werk vaai den groo ten Oostenrijkschein toondichter tot uitvoering komt Dinsdagavond 29 Maart zal te 8.00 uur een Concert plaats hebben van het versterkt K. R. O. Orkest onder leiding van Johan Ger ritsen en met medewerking van: Ankie van Wiekevoort Cr om mei in en Louis van Tulder. Tot uitvoering komen o.a. een aantal vocale fragmenten uit het oratorium ,,Die Jahres zeiten", benevens het octet voor blaasinstru menten en Symiphonie 88 in G-dur. Wiliy Francois, klavier, Louis Somer, viool en Marlnue van 't Woud, cello, spelen Haydn's eerste klavier-trio. Willy d'Ablaing, muzikaal adviseur van den K. R. O., zal het concert inleiden. Dinsdag, 5 April relayeert de K. R. O. met Weenen voor de uitzending van het oratorium -»,Dle Sdhöpfung'', onder leiding van Prof. Robet Heger. Behalve solisten van groote vermaardheid als Ria Ginster, Julius Patzak en Ludwig Weber, werken mede het koor van de Gesellschaft der Musikfreunde en het Weensch PM harmonisch Orkest. Z-cmdag 17 April zullen tusschen 12.30 en -.30 uur Dr. Willem Mengelberg en het Con- oei tgeibouw-Stijkkwartet, bestaand® uit de heeren: Louis Zimmerman, le viool, Johan Herbsobleb. 2e viool, Frëdérlc Denayer, alt en Marix Loeveneofan, cello, voor de K. R. O.. microfoon komen. Dr. Willem Mengelberg zal orver Haydn spreken, terwijl het Concertge bouw-Strijkkwartet werken van dezen compo nist zal uitvoeren. lak bij het dorpje X gaf mijn auto het de finitief op en er zat dus niets anders op dan een garage op te zoeken. In het dorp heerschte een feestelijke stem ming. Doch alle wapperende vlaggen, zelfs de blijde gezichten van de feestelijk uitgedoste kinderen vermochten mijn ergernis niet te ver drijven. Nadat ik mijn wagen aan een repara teur had toevertrouwd, vroeg ik terloops „Is de kermis bij jullie zoo heel vroeg in het Jaar?" „Het is heelemaal geen kermis, meneer was het antwoord. „Het is vandaag feest ter eere van den jongen Brown." „Zoo, wat is er dan met dien jongen Brown?" „Ruim dertig jaar geleden liep Willy Brown van huis weg. Hij was toen nog maar 'n blaag van een Jaar of vijftien en zijn moeder had er veel weet van. Haar vrienden troostten haar door te zeggen, dat hij op een goeden dag stel lig terug zou komen. Maar dat hij zóó zou terugkomen, had niemand verwacht. U moet namelijk weten, dat 'n paar weken geleden een prachtige auto door het dorp kwam. Bij het raadhuis stapte een deftige meneer uit, die informeerde naar juffrouw Brown. Toen hij ten antwoord kreeg, dat juffrouw Brown al tien jaar geleden uit het dorp was vertrokken, schrok de vreemdeling. Het bleek, dat hij nie mand anders was dan de weggeloopen Willy U begrijpt, dat gaf 'n consternatie Wiiiy had blijkbaar de heele wereld rondgezworven en was nu schatrijk naar zijn geboorteplaats te ruggekomen. Vóór alles wilde hij te weten komen, waar zijn oude moeder was en dus vertrok hij weer onmiddellijk. Eergisteren kwam hij terughij had zijn moeder gevonden in GuildfordWel was ze erg oud en zwak geworden, maar toch had ze hem direct herkend. Dat weerzien zal wel erg treffend geweest zijn Denkt U ook niet 7 Van daag wordt Willy officieel door de gemeente verwelkomd. Jammer, dat zijn moeder er niet bij kan zijn t De dokter vond het beter, dat ze die lange reis niet maakte. Voelt U er iets voor om mee te gaan luisteren besloot de garage houder zijn inlichtingen. De raadszaal was geheel gevuld met belang stellenden, die met ontzag keken naar een man, die naast den burgemeester gezeten was. Hij was iemand van 'n jaar of vijfenveertig, met een energiek uiterlijk. De voorzitter van het comité sprak den te ruggekeerde het eerst toe. Daarna volgden nog enkele anderen, terwijl een bloemenhulde werd gebracht door het jongste kind van den burge meester. Ik, Toen de held van het feest opstond, klonken luide toejuichingen. „Beste dorpsgenooten begon hij, met een accent, dat duidelijk zijn langjarig veTblijf in Amerika verried, ,.U zult begrijpen, wat er in me omgaat, nu ik na zoo'n iange afwezig heid, hier voor U staHet valt me heel moei lijk mijn gevoelens te uiten Ik zal me daarom honden aan het oude gezegde „Daden spreken duidelijker dan woorden". Mijn heele leven ben ik een man van de daad geweest(Luide toejuichingen.) Anders zou ik dertig Jaar gele den niet van huis zijn weggeloopen I Natuurlijk heb ik in mijn loopbaan voorspoed zoowel als tegenslag gekend, doch de laatste jaren waren onafgebroken voorspoedig. Op welke manier ik mijn geld verdiend heb. weet U allemaal. Dikwijls heb ik aan mijn geboorte plaats teruggedacht en dan verlangde ik er naar U allen in mijn voorspoed te doen deelen! (Stormachtig applaus.) Na rijp overleg heb ik besloten U allen gra tis een aandeel ln mijn Regenboog-mijn af te staan. Mochten er onder U zijn, die meer aau- deeien wenschen,- dan kunt U die krijgen tegen pari. Als U de beursberichten naleest, zult U zien, dat de tegenwoordige koers beduidend hooger is. Verder ben Ik nog van plan hier een huls te laten bouwen, waar mijn moeder en ik in het vervolg zullen wonen." Toen hij zoover gekomen was, brak er zulk een oorverdoovend applaus los, dat hij zijn rede een oogenblik moest onderbreken. „De aandeelen, die ik U cadeau doe" ging hij eindelijk met moeite voort, „kunt U bij het ver laten van de zaai in ontvangst nemen. Zij, die er wenschen bij te koopen, kunnen zich wen den tot mijn secretaris, die tot 6 uur hier zal blijven." Dat was voor mij voldoende. Haastig liep ik naar den uitgang, waar een brigadier van po litie opgetogen in zijn handen stond te klappen. „Kan ik U even alleen spreken vroeg ik hem. Eerst keek de man me wantrouwig aan, doch toen volgde hij mij naar buiten. „Wat wenscht U, meneer vroeg hij ta melijk barsch. „Kom, kom, brigadier!" antwoordde „begrijpt U dat heuseh niet „Begrijpen klonk het onnoozel. „Dat die man daarbinnen jullie voor den gek houdtGelooft U nu heusch, dat hij zooveel voor zijn dorpsgenooten voelt, dat hij ze alle maal in zijn rijkdom wil laten deelen „Dat is 'n kwestie van gevoel, meneer!" was het antwoord van den brigadier. „Maar dat meneer Brown het oprecht meent, daarvan ben ik vast overtuigd. Ik zal U eens wat vertellen, 'n Paar maanden geleden, vóór iemand onzer wist, dat hij zou komen, heeft hij aan Mr Cripps geschreven. Mr. Cripps is architect en Willy Brown gaf hem in dien brief opdracht een geschikt terrein te zoeken, waar hij een huis op wilde laten bouwen." „Dat kan allemaal best zijn, maar toch ver zoek ik U uw mannetjes gereed te houden. Ik heb zoo'n idee, dat het daarbinnen anders zal afloopen dan U denkt." „Heusch, meneer, U vergist zich. Ik ben zelf in dit dorp geboren en twijfel geen oogen blik aan mr. Brown Daarop keerde de brigadier naar de zaal te rug. Binnen verdrongen zich de menscben om extra-aandeelen tegen pari machtig te worden! Met veel moeite slaagde ik er ln tot aan de voorzitterstafel door te dringen. „Dames en heerenschreeuwde ik, „Als U van een vreemdeling een goeden raad wilt aannemen Koopt dan die aandeelen niet Deze man is een bedrieger. Zijn bedoeling ls niet, U van zijn rijkdom mee te laten profitee red doch om zlchf ten koste van U te verrij ken Onder éoodsche stilte sprong de dorpswel doener met alle teekenen van verontwaardiging uit zijn stoel op. „Watbulderde hij, „Wat durf jij zeg gen „Wie ben jo eigenlijk Hier op staanden voet zal ik je beschuldigingen weerleggen „Dorpsgenooten, luistert naar me. U kent allen notaris Warden Vooraf heb ik de zaak uitvoerig met hem besproken. Hij weet, dat het een volkomen eerlijke zaak ia, die iedereen mag onderzoeken. Notaris, ik doe een beroep op U. Is U er van overtuigd, dat „de Regen- boog"-mijn een solide onderneming ls 7" Waardig stond notaris Warden op. „Vrienden zei hij, „Wat mr. Brown gezegd heeft, is volkomen juist. De aandeelen, die hij U aangeboden heeft, worden aan de Londen- sche beurs ver boven pari verhandeld. Zelf ben Ik ook aandeelhouder!" Langdurig applaus volgde op deze verklaring. „Meneer Warden spreekt de zuivere waar heid!" overschreeuwde ik het rumoer. „Maar, hij weet niet, dat de aandeelen, die U hier aan geboden worden, drie maanden geleden gesto len zijn. Van Willy Brown, die 's avonds laat in San Francisco door bandieten werd neerge slagen en in het water gegooid werd En kon meyeer Warden ook niet weten, dat moeder Brown nooit in Guilford gewoond heeft Zij woonde al circa tien jaar in Amerika bij haar zoon Willy! Dat Willy aan Cripps geschreven heeft, is in derdaad waar ook, dat hij hier wilde komen wonen Maar deze filantroop hier is een ge- meene bedrieger Het bewijs Dat is heel eenvoudig, wantik ben Willy Brown. U moet namelijk weten, dat ik er wel erg be roerd aan toe ben geweest, maar ten slotte bleef Ik toch in het leven (NADRUK VERBODEN.) Christus Brood-vermenigvuldiging. De „Osservatore Romano" brengt interes sante berichten uit Palestina betreffende ge heel nieuwe Archeologische ontdekkingen. Enkele weken geleden zijn door de Duitsche Goerres-expeditie navorschingen gedaan naar de plaats, waar de Heiland de eerste wonder bare broodvermenigvuldiging deed. Het is gelukt de ruïnen van het heiligdom bloot te leggen, dat in de vierde eeuw op de plaats van de broodvermenigvuldiging ge bouwd werd. De onderzoekingen zijn verricht door pater dr. E. Mader S.V.D. en door dr. M. A. Schneider. Geologische studies ter plaatse van de vondst doet pater R. Koeppel S.J., die, tezamen, met de expeditie van het Pauselijke bijbel-instituut de uitgravingen naar het Oostelijk geleg/en Ghor voortzet. Vandaar wordt verder gewerkt tot aan den Jordaan, waar men de plek vaststellen wil, waar eer tijds Sodoma lag. De Commissie van Overleg uit de drie Mid denstandsbonden heeft ook het kruideniersbe- drijf in haar enquête betrokken. En ofschoon men hier stuitte op twee groote moeilijkheden de geweldige variatie in artikelen en daar nevens de verscheidenheid in soort en kwali teit van elk dier artikelen, is het toch gelukt ook hier een beeld te verkrijgen van de be langrijke daling in prijzen, welke ook hier heeft plaats gehad. Geconstateerd wordt, dat vele prijzen het voor-oorlogsch niveau reeds hebben bereikt of overschreden, ondanks het feit, dat ook hier de kosten zeker veel hooger zijn dan in die jaren. Onder deze kosten nemen de z.g. vaste las ten van den gevestigden winkelstand een belangrijke plaats in. Met de daling in den groothandel dalen niet alle andere kosten, welke in den verkoopprijs moeten worden verdisconteerd Hieronder vallen in de eerste plaats kosten door de overheid opgelegd. Voorts de huren en loonen. Zonder een absoluut be trouwbaar gemiddelde te kunnen aangeven, is wel gebleken, dat de huren naar ligging der winkels sedert 1914 met 150 tot 250 pet. ge stegen zijn. Ook de loonen liggen in dit be drijf ongeveer 130 pet. boven het bedrag van 1914. Zonder over dit laatste eenig oordeel te vellen, moet deze kostenfactor toch naar voren gebracht worden, omdat zij de daling van prijzen in tegengestelden zin beïnvloedt. En dan Is er nog een derde groep van lasten, door het publiek zelf aan de bedrijven opge legd. Voor prijsverlaging is men algemeen te vinden, niet voor afschaffing van allerlei dure vormen van dienstbetoon, welke men den winkelier op straffe van heengaan af dwingt. Hieronder vallen niet alleen de eischen, welke men aan winkelinrichting, verpakking e.d. stelt, maar vooral de thuis bezorging. De kosten hiervan voor den winke lier behoefden niet zoo hoog te zijn, wanneer men steeds behoorlijke hoeveelheden kon be zorgen. Maar hoe vaak is dit het geval Tot groote schade van de winkeliers is de oude beproefde methode van het weekboekje in onbruik geraakt en vervangen door de tele fonische bestelling bij gebleken behoefte. Wat dit kost aan tijd en personeel is moeilijk te becijferen. Een minimum-prijsopslag van 3 pet. kan, zooals ln de besprekingen kwam vast te staan, met vrij groote zekerheid te gering worden geacht. Men bedenke maar eens wat bet zeggen wil steeds met personeel klaar te staan, voor elk oogenblik, dat de huisvrouw ontdekt te weinig zout, peper of wat ook ic huis te hebben en bezorging van halve ponder;, of halve onzen „direct" wordt verlangd. De last, dien het publiek zelf op zijn leveraoiciei legt, ma.g werkelijk niet gering worden geschat. En hoe is desondanks het prijsverloop ge weest De besprekingen met de vak organisaties hebben hier eenig uitsluitsel ge geven in den vorm van een vergelijkend prijs- overzicht. Dit overzicht, dat uit hoofde van cTe vele kwaliteitsverschillen slechts bevat doorsnee-prijzen van doorsnee-kwaliteiten, werd verkregen uit de opgaven van de krnldéniers- organisaties. Als basis ls daarbij gebruikt een op landelijke gegevens gebouwde prijzenlijst, verschenen als bijlage van het Ned. Weekblad voor Kruidenierswaren. Daar waar verschil len bleken in de jaren vóór 1931, werd ten einde de vergelijking niet te flatteeren, steeds het laagste cijfer gekozen. PRIJSVERLOOP VOOR KRUIDENIERS WAREN. (Prys per K.G. in centen). Artikel1914 1920 1930 1931 15/2 '32 Suiker (witte) 28% 51 19 19 19 (basterd) 26% 58 22 20 20 Stroop 15 31 16 16 14 Biscuits 55 125 70 60 60 Beschuit (rol) 9 24 12 11 10 Jam 35 90 44 34 34 Gedr. appelen 30 100 4-5 45 40 Krenten 30 65 25 30 30 Pruimen 18 80 18 16 16 Roz/jnen 30 130 20 35 35 Witte boonen 17% 32 14 14 12 Bruine boonen 15 25 8 10 10 Erwten 19 22 10 10 10 Capucyners 20 26 20 30 30 Gort 14 30 10 10 10 Ryst 12 40 9 9 9*' Macaroni 30 65 25 25 25 Vermicelli 20 50 22 20 Griesmeel 12 35 12 10 Havermout ...12 20 12 10 Bloem (tarwe) 11 32 8 10 ,0 Margarine 40 80 50 40 „5 Bak- en braadvet 40 90 35 2® 4g Boterolie Z46% 165 55 5° 45 Sla-olie L70 200 50 40 Raap-olie 44 140-42 50 5 Zout 4 8 5 4 4 Soda 3 13 3 g q Zachte zeep 12 38 1° 1n Styfsel 16 50 10 1 io Lucifers 7 25 12/3 (Java 15). In bovenstaande cijfers heeft men dus norm- prijzen, door alle kruideniers-organisaties ge accepteerd. Maar hoewel zij een landelijk karakter dragen, kan er natuurlijk plaatselijk afwijking naar boven of naar beneden zijn, juist door het feit, dat er sprake is van doorsnee-kwaliteiten. Met name mag men niet uit het oog verliezen, dat vooral de z.g. merk- artikelen zeer prijshoudend zijn gebleken. Da prijzen hiervan liggen soms ver boven de prijzen van artikelen van gelijksoortige kwali teit in vrijen verkoop. De daling in de kruideniersprijzen zal voor dengene, die van het bovenstaande kennis nam, geen toelichting meer behoeven. De omstandig heden in aanmerking genomen, is ze zelfs zeer sterk te noemen. Ook hier blijkt uit de feiten en cijfers, dat de middenstand zich met zijn prijzen geheel aan de omstandigheden aanpast, zoo besluit de commissie. ARNOLD GILISSEN'S BANK. Exploitatie-verlies 17.037 (v.j winst 116.644). Van de netto reserve wordt voor afschrijving 236.250 afgeboekt. Geen dividend. (v.j. 8 pCt.) Aan het verslag over het Jaar 1931 van Arnold Gillssen's Bank ontleenen wy het volgende: Wy behoeven wel nauwelijks te zeggen, dat'wil op het afgeloopen jaar met weinig genoegen terugblikken. Niet alleen waren de zaken het geheele jaar zeer onbevredigend, doch de gewel dige crisis heeft ook ons niet gespaard en voor het eerst moeten wy Cen ongunstig verslag voorleggen. Gelukkig hebben wy in de goede jaren flinke reserves opgebouwd, die ons thans in staat stel len den stoot op te vangen. Het moge bedroevend, zyn, dat een groot gedeelte der vroeger gemaakte winsten tot dekking van verliezen moet worden aangewend, doch 'waar reserves nu eenmaal ge maakt worden om aan onvoorziene gebeurtenis sen het hoofd te bieden, aarzelen wy niet er thans ruimschoots uit te putten, teneinde een volkomen gezonde balans te kunnen overleggen. .Mocht in den loop van dit Jaar de conjunctuur ?ullen d® afachryvingen, welke fp t 0O,i! ietwat rigoureus schynen, van IC Sfa ten S°ede komen. De effectenzaken, die reeds in 1930 sterk ge slonken waren, bleven in 1931 tot nog geringere afmetingen beperkt.. Het emissie-bedryff hetwelk ons in vorige jaren steeds flinke batd bezor„. de, stond nagenoeg geheel stil. Niet beter was het gesteld met de rente-reke ning. De gemiddelde prolongatierente daalde tot 1.60 pet. een cijfer, dat voor zoover ons beltend een laagterecord vormt zoodat wy wel niet behoeven te zeggen, dat ook de interestrekening geen fraai beeld geeft. Het onverdeeld winstsaldo bedraagt 31.877 (26.570). Teneinde alle gewenschte afschryvingen te kunnen bewerkstelligen, wordt voorgesteld hieraan toe te voegen uit het reserve-fonds 236.250 totaal 268.127. De exploitatie-re kening sluit met een tekort van 17.087 (v. j. winst 116.644) zoodat ter beschikking komt 251.039. Voorgesteld wordt hiervan te bestem men voor; afschry ving debiteuren 110.000 id. effecten 70.025 id. deelnamen 50.000 id. meubilair 1611 v«ao het resteerend saldo ad 19.403 uit te keeren aan aandeelhou ders, 5 (v. j. 9 pet.) cum pref. dividend 12.500, Het restant 6903 te bestemmen voor: dividend en tantièmebelasting 3484 (5095), overboeking nieuwe rekening 3418 (31.877). De winst- en verliesrekening staat debet voor: onkosten 211.584 (217.010), afschry ving debiteuren 110.000 id. effecten 70.025 id. deelnemingen 50.000 id. meubilair 1611 dividend, 5 pet. cum. pref. aand. (9 pet.) 12.500 (22.500), dividendbelasting 3484 (5094), overbrengen op nieuwe rekening 3418 (31.877) en credit voor: reservefonds 236.250 onverdeeld winstsaldo Ao. Po. 31.877 (26.570), provisie 86.767 (199.433), interest 87.214 C20?óoï))' winst °P effecten, valuta e.a. 20.514 In de vergadering van aandeelhouders der Hollandsche Beton Maatschappy te 's-Graven hage, is besloten aan de a.s. algemeene verga dering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1931 een slot-'ilvidend van 3 pet, uit te keeren op de cumulatief preferente aan deden, makende met het op 2 Januari J.l. be taalbaar gestelde, een dividend van 6 pet. (on veranderd), en een dividend van 20 pet. op da gewone aandeelen. Over 193q werd ae wone aandeelen eveneens 20 pct. dividend uit gekeerd, behalve de op 2 Januari 1931 uitge keerde extra 50 pct. 0 Voor Woensdag 30 Maart heeft de contact, commissie uit den R. k. Gymnastiek- en Athle- tiekbond in de vijf bisdommen het Ned. Christ Gy-nwi. Verbondden Ned. Arb Sport Bond eii l»t Kon. Ned. Gyimn. Verbond een vergadering geonganrseerd, waar door verschillende sprekers het wetsontwerp-Terpstra, voorzoover dit de lichamelijke oefening <vn r1a t™ d° vqy met EnaELfjCM vam M. F. LEAM. I. De eere te weken op Gentian's Cross waren zeer moeilijk voor mij. Na den dood van mijn dierbaren echtgenoot begaf ik mij met mijn baby naar het bulten van mijn schoonouders nabij Dublin. Sir Thomas en Lady Power wa ren zeer trotsch geweest f»p hun eenlgen zoon, en ik geloof, dat ze mij altijd beschouwd had den als iemand buiten hun kring. Zoo was ook nu het kind vóór alles het voorwerp van hun zorgen. Ik zelf kwam achteraan. Niettemin, op hun manier waren zij stellig zeer goed voor mij. Bovendien, al was mijn nieuw tehuia niet geheel zooals ik dat wensehte, het was voor mij een groote troost, te weten, dat mijn Hugh daarin van jongstaf was grootgebracht, en te zien, hoe mijn kleine meid langs dezelfde paden holde, waarover hij gedraafd had, en zelfs op denzelfden pony reed het arme dier was nu heelemaal grijs geworden, en iet- .■wat stijf in de pooten. Hoewel ik langzamerhand met meer kalmte aan mijn echtgenoot kon denken, en zijn naam kon noemen zonder in tranen uit te barsten, bleef ik in alles trouw aan zijn nagedachtenis en nooit kwam de gedachte bij mij op. dat ik hem zou kunnen vergeten, cf dat een ander zijn plaats zon kunnen innemen. Ik denk, dat dit tenslotte Lady Power ertoe bradht. om mij haar genegenheid te schenken. En ik geloof ook, dat het voor Sir Thomas aanleiding was, om mij in zijn testament, te vernoemen, als- af ik zijn eigen dochter was geweest. Ik be. JSoefde mij daar niet voor te schamen. Jk had mij in alle oprechtheid en uitsluitend toege wijd aan de nagedachtenis van zijn zoon. Een van de eerste woorden, die mijn kleine May leerde zeggen, v as Hugh. En altijd vertelde ik haar van Hugh, die au !tt den hemel was. De kleine groeide voorspoedig op. Ik week geen oogenblik van haar zijde. Vergeefs drong mijn schoonmoeder er hij mij op aan, dat ik toch wat meer de gezelschappen zou zoeken. Toen May zeven jaar was, kreeg ze een gou vernante. Drie jaar later gebeurde er iets, wat ons alien met droefheid vervulde. Sir Tho mas kwam te sterven. De oude man was al tijd zoo goed en vriendelijk voor iedereen ge weest, dat zijn heengaan een groote leegte ver oorzaakte. Het bleek, dat -mijn schoonvader mij 500 pond per jaar had nagelaten. Ladw Power kreeg Gentian's cross en Derry Lodge, en enkele andere bezittingen, welke mijn kleine May zou erven, als ze 21 jaar was, met een inkomen van 5000 pond. Ik was nu onafhan kelijk van leder-een. Ik kon nu gaan, waarbeen ik wilde, en dat zou mij weldra goed te pas komeD Mijn schoonmoeder, en mijn schoonzuster, Mrs. Delaucey die gewoonlijk in Londen woon- de, beraadslaagden met mij over de verdere op voeding van mijn kind. May was te begaafd, dan dat zij op dan duur aan huisonderwijs ge noeg kon hebben. Net ais de arme Hugh! zei Lady Power met een zucht. Net als mijn arme lieve Jongen! riep ik uit, verrukt, dat May ook ln dat opzicht op haar vader geleek. Moeder, zei Mrs. Delaneey, we zouden niet beter kunnen doen, ja, Catharina, Je zou niet beter kunnen doem, dan haar bij Mëre Anastase te brengen, In het klooster van het Kind Jesus. In Brussel, lieve, In het heets deel van de stad. Mijn zuster» en Ik zijn daar allemaal opgevoed, Mère Anaetase is de liefste en aar digste vrouw, die ik ken, en kinderen zijn daar het beste bezorgd. Vroeg of laat moet May toch van ons weg, Catherine. Hier kan zij niet worden opgevoed. Waarom dan niet ervemgoed in Brussel als ergens anders? Maar dan ga ik mee! riep ik vol vuur. Denk je, dat het de moeite waard is? meende mijn schoonzuster. De moeite wiaard! Denk je, dat ik van haar zou willen scheiden? Maar je kunt niet in het klooster wonen. Dat is niet toegestaan. Kan ik er dan nieit dicht bij wonen? Misschien wel. Maar ik vraag nog eens: is het wel de moeite waard? Met de racanties heb je haar thuis. Kom, Catherine, wees rede lijk. May is geen baby meer. Het ia hoog tijd, dat ze wat meer alleen is. O Juliet, zeg dat toch niet! Ik wil rede lijk zijn. Ik wil haar naar kostschool laten gaan, als dat het beste voor haar is. Maar laat mij dan meegaan laat mij dan mee gaan! Mijn schoonmoeder troostte mij. Natuurlijk ga je mee, als je dat wilt, Ca therine. Maar hoe zul je het uithouden, heel alleen te wonen? Ik geef nergens om;, zoolang ik bij mijn kind kan blijven, ik zou liever willen sterven dan van haar scheiden. Lieve Catherine, dat zal niemand van Je vragen, zei Juliet zacht. Neen, zeker niet, beaamde mijn schoon moeder. Ik verlang alleen, dat het kind deugd zaam opgroeit en een degelijke opvoeding krijgt. Daarvoor is het beter, dat zij Gentian's Cross verlaat. En dan is er geen betere in richting dan de kostschool, waar al mijn doch ter» zijn opgevoed, em onze naam er borg voor staat, dat zij welkom is. U hoeft er niet meer van te zeggen, moe der, zei Juliet. Catherine begrijpt het volkomen. werkt zacht en weldadig als een Mei-regen, cw huid ontwaakt tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking. In prijzen van 20 30 45 en 75 cent. Recl. 4506 DGVS T En daarmee was d© zaak beeiist. Mijn schoonzuster -bracht mij weg. Zij kon niet lang in Brussel blijven. Maar zij hielp mij, tot wij iets gevonden hadden, dioht bij het klooster: een appartement bestaande uit vier kamertjes. Daar hoopte ik mij met behulp van een meisje, dat ik uit Engeland ihad meegeno men, te -kunnen behelpen. Het was een heerlijke avond in September. Mijn schoonzuster was zoo juist weer naar Engeland vertrokken. May en ik waren alleen. We hadden den heelem middag onze koffers uitgepakt, en onze kamers in orde gebracht, en mijn kind was mioe. Zij ging op een bankje aam mijn voeten zitten, en legde haar hoofd op mijn knie. Ik boog mij over haar heen en kuste haar. Ben je erg moe, lieveling? Een beetje, moedie. Ze noemde me altijd .jmoedie''. Het was een vinding van haar zelf. Hoe bevalt het klooster je, May? (Den dag tevoren was zij aan Mère Anastase en haar nieuwe vriendinnetjes voorgesteld). Is het er niet allemaal heerlijk rustig? Niet in de klas, moediie. Ze maakten daar leven genoeg. En jij zult wel meehelpen, daar twijfel ik niet aan. Maar je zult wel van schooi gaan houden, is 't niet? Ja, moed ie. Waarom ben je z-oo stil, kind? Lieve moedie, zei May, mij aankijkend, zeg me toch eens, waarom bent u met me meegekomen naar Brussel? Die vraag verrastte mij. Waarom ik met je meegekomen ben? O May, hoe kun Je diat vragen? Omdat ik zooveel van je houd, lieveling. Denk Je, dat je moeder zonder jou zou kunnen leven? Zij kwam op mijn schoot zltteu en bracht, haar gezichtje .vlak by mijn por. Maar aiie moeders doen a niet, fluis terde zij. De meisjes keken n'G S'Steren alle maal aan, toen fk «et, dat u hier was korneT1 wonen. Haar moeders women m Kiigeland, of in Parijs, of waar dan ook. Geven d'.c dan niets om haar kinderen, moediie? O zeker, ze moeten wel om hen geven, antwoordde ik In gedachten. Alle moeders houden natuurlijk van 'iaar klein© meisjes. Maar misschien geven ze er niet zooveel om als ik om jou, lieveling. Waarom geeft u zooveel om mij, moedie? O, May, vraag dat niet! Hoe zal ik je dat ooit doen begrijpen? Omdat je mijn eenig kind bent, je bent alles, wat ik bezit. En als Hugh er nu nog was? vroeg May verder, zooals alle kinderen er niet bij den kend, dat zij met die vraag PÜn deed. Ze had al jong van haar vader gesproken als Hugh. Ik drukte haar vaster tegen mij aan en antwoordde niet. Het was al bijna tien jaar geleden, maar de won/d bloedde nog altijd. Vertel me nog eens alles van Hugh, moedl-e, ging May vleiend voort. Van uw lange wandelingen met hem en al uw avonturen samen, toe, moedie! Ik had haar al die dingen al wel honderd maal verteld. Maar vanavond kon ik het niet op dezelfde wijzo doen. Ik was weer ln een vreemd land en de herinnering aan het ver leden kwam mu met verdubbelde kracht voor mijn geest op. Ik kon nu niet spreken van den gelukkigen tijd. dat ik gehuwd was. Al mijn gedachten werden nu in beslag genomen door May's vraag: waarom ik zooveel van mijn kind hield? En op half fluisterenden toon be gon ik haar te spreken over de ziekte en den dood van haar vader die nu daarginds in Parijs zijn laatste rustplaats had gevonden: en voorzoover ik daarover met een kind kon spreken, verhaalde ik haar van onze liefde voor elkander. Ik weende niet, terwijl ik ver belde. Ds Üjd had mijn leed verzacht en sltecbls nu en dan deed de herinnering mij in tranen uitbarsten. May luisterde met alle aandacht, toen ik haar uitlegde, welk een troost God mij gegeven had in haar, en hoe zij sinds dien tijd alles voor mij geweest was. Arme Hugh! Arm© moedi©! zei ze, mijn gelaat naet kussen bedekkend. Als ik groot beo, zal ik nooit trouwen, moedie. ik zal altijd bij u blijven, altijd, altijd, tot u een oude vrouw bent, met witte haren en rimpels op uw gezicht, en heelemaal blind, en dan zal ik u heel voorzichtig overal rondleiden, en. «i alles vertellen, wat Ik zie. Ik moest onwillekeurig lachen om dat aan lokkelijk vooruitzicht, maar ik huiverde niettemin bij die belofte van mijn onschuldig kind, dat ze nooit zou trouwen. Ik wist, dat ze die belofte immers nooit zou houden. Tien jaar had ik haar nu bij me gehad. Wat zou er na weer tien jaar gebeurd zijn? Zou ik dan. geheel alleen staan? Wat ik May verteld had, drong diep tot haar door. Zij vergat het nooit. Mijn genegen heid voor haar vader, dien zij nooit gekend bad, deed haar des te meer houden van mij, en zij sprak er dikwijls over. Op zekeren dag een paar maanden na dien avond verrastt© zij mij met de vraag: Moedie, zult u ooit een anderen man nemen Weineen, lieve kind! Hoe kom je erbij, zoo iets te denken? Omdat de moedeer van Emma Hayes het gedaan heeft, en ook de moeder van Aimée de Monoeau. Emma geeft er niet veel om, maar Aimée houdt niet van haar nieuwen papa- En ik zou ook niet van zoo iemand houden. Wees maar niet bang, dom kind,, zei ik. Je moeder heeft te veel van je vader gehouden, om ooit een anderen man In zijn plaats t* nemen. Weet u dat zeker, moedie? io^'l (Wordt vervolïrt)-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 14