Mgr. L. J. A. H. SCH RIJNENf MGR. SCHRIJNEN ALS DIRECTEUR VAN ROLDUC. DINSDAG 29 MAART 1932 KOOPT BIJ UW KLANTEN GEBRUIKT NEDERLANDSCH FABRIKAAT. OPWEKKING AAN DE GEMEENTE BESTUREN. Verleening van subsidie voor werk verschaffing afhankelijk van bestellingn in eigen land. DE SCHILDERIJEN VAN H. M. DE KONINGIN. DE INDRUK VAN DE DOODS TIJDING IN ROERMOND. Met al de teekenen der bisschoppe lijke waardigheid ligt Mgr. op zijn praalbed. Z.H. EXC. MGR. G. FREDERIX. DE KOMENDE BOEKENWEEK. S. P. L. IN 1931. HULDIGING P. F. HENDRICHS SJ. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN „ST. CHRISTOFFEL" EN R. K. WERK LIEDENVERBOND. VERDRONKEN. Toen in den nazomer van 1309 de onvergete lijke directeur Corten onverwacht uit dit leven gerukt werd, rees de moeilijke vraag: wie zal hem als directeur van Rolduc opvolgen? Wie Rolduc kent met zijn ingewikkeld organisme 1 an scholen, met zijn talrijke bevolking van etudenten, geestelijke en wereldlijke leeraren, met zijn relaties naar huiten, weet dat het directeurschap van zulk een inrichting onge wone eisclien stelt. Monseigneur Drehmanns zag dit zeer goed in en zelf kwam hij naar Rolduc om met de heeren te beraadslagen. Oud-professoren, die een hooge positie in het bisdom bekleedden, hadden om verschillende redenen de vereerende opdracht moeten afwijzen. Monseigneur sprak ons toen voor het eerst van Schrijnen, den directeur van bet bisschop pelijk ooilege van Roermond. Wij vermoedden ■wel, dat zijn keuze reeds vaststond, dat hij ons slechts wilde voorbereiden op de benoe ming van iemand buiten de Rolducsche krin gen. Want Schrijnen was voor de meesten onzer een onbekende. En wat het beteekent een onbekende plotseling naar Rolduc over te plaatsep om daar de leiding over te nemen, dat begrijpen het best zij, die Rolduc en zijn tradities kennen. Voor Schrijnen waren de bezwaren minstens eren groot. Hij kende Rolduc slechts uit de jaren van zijn wijsgeerige studie, later had hij, naar ik meen, nauwelijks meer relaties met de inrichting gehad. Hij achtte het einde van zijn werktijd als opvoeder der jeugd genaderd en zijn wensch ging uit naar de zielzorg in het rustiger Pastoorsleven. En nu zou hij een nog zwaar der taak moeten opnemen dan hij tot nu toe getorst had, zich moeten inleven in een nieuwe omgeving, de leiding moeten ovei nemen van een inrichting met eigen tradities. Hij kon ook vermoeden dat hij daar het een en ander zou hebben recht te zetten, want het was geen geheim, dat in de allerlaatste jaren van den goeden, maar ziekelijken mgr. Corten de tucht geleden had. Daarbij miste hij de briljante uiterlijke talenten van Corten, zijne welspre kendheid, zijn gemakkelijken omgang met hoog en laag, die zoo schitterend te pas kwamen bij de vele betrekkingen van Rolduc met de buitenwereld. Schrijnen schrok voor de opdracht, maar hij boog zich ih ge 10017,aamheid voor den wil van Zijn bisschop- Met beklemd hart aanvaardde hij de reis naar Rolduc. Hoe viel hem, zooals hij later zelf bekende, (die eerste kennismaking mee! De kerkelijke ontvangst, hem'door de heeren pereid, het vertrouwen, waarmede zij den zieuwen directeur tegemoet traden, hadden :p*ldra het ijs gebroken. naar den directeur en dan. ondeugend naar de zonnige lucht daarbuiten. De goede CoiTen bezweek ten slotte voor die kleine dwingelan den. Toen de schrik voor de eerste kennis making voorbij was, meenden de jongens, dat zij dat ook eens met Schrijnen mochten doen. Maar dat viel niet mee! Het gezicht van den directeur betrok en voorspelde niets goeds. Ik zie hem nog de klassen binnenkomen en met een stem als een onweer de jongens duidelijk maken, dat hij en hij alleen bepaalde, wanneer er congé gegeven werd, dat zij niet naar de zon hadden te kijken, enz. In het vervolg keken ze nn» „,~i noS wel naar de zon maar niet meer naar don os al Qen directeur en de congés kwamen toch op hun tijd Was dit machtswellust? Niet'in 't minst, wan cirijnen was in zjjn gewonen omgang met de jongens eenvoudigo - ^Uv°udig en gemoedelijk. Het was bij hem de dieno o h{., epe overtuiging dat de eer- di6q voor het stpzp p- yi n gezag de zenuw moest zijn voor van de ge- het>*wttra<Jiti0n6€le eerbied van Rolduc voor zijn be1'5 sezag bad zich Mer weer eens op weldra th fefcoond en Schrijnen voelde zich abdij UiS ln de kleine wereld van de oude Wat ons b» Min booge 0Pv®,^Tiinen aIlereerst opviel' **s teur- Daaraan g van zijn gezag als direc" harinner mij een°<:ht niet geraakt worden. Ik „ode verband hoi<!Jmakciyk voorval dat hler' jaatMe .jaren wel Jl' Corten llet zich in de de jongens. Als het conSê's afdwingen door *s middags zoo beerm?,01 weer wa* en de zon rangen scheen, dan w rtooT de Rolducsche binnengaan ln de eetzaal0 d® joingen9 bi- het •net vragende cogen de opvoeding. bo°ge opvatting ook wel moei- h'ii tv '.'",1 ezorgd beeft, spreekt van zelf, maar as re man niet om voor moeilijkheden ui een weg te gaan. Hij had zelf uit gehoor- m lei zijn ambt aanvaard en hij kon ge ïoorzaamheid eischen van degenen over wie zijn bisschop hem gesteld had. Hij zelf gaf 6 Vo°' beeld van de meest nauwgezette plichts- Af' achting. Het reglement was hem heilig, s bad hij gewetensbezwaren over onder geschikte punten die reeds lang in onbruik waren geraakt. Het Fransch was toen nog te Rolduc de voorgeschreven taal en Schrijnen hield er zich aan uit plicht. Maar ik vermoed, dat het hem veel moeite gekost heeft heeren en jongens bij alle officieele gelegenheden in het Fransch toe te spreken, want in Roermond behoefde hij dat niet te doen en die taal vloeide bij hem dan ook niet gemakkelijk. De jongens wisten, dat wie zich aain het reglement vergreep, Schrijnen^op zijn weg vond. Bij ernstige overtredingen was de direc teur ongemakkelijk. Wanneer dan de delin quent op zijn kamer moest verschijnen, kon hij aan de houding van Schrijnen afmeten hoe groot zijn misdaad geweest was. Bleef hij rus tig in zijn stoel zitten, dan was het zoo erg niet; stond hij op, dan was het mis; maar wanneer hij met groote passen de kamer begon af te meten en daarbij telkens uit het raam bleef turen, dan was alles te vreezen. Wie Schrijnen alleen van dien strengen kant, als man van gezag en plicht, zou gekend heb ben, kreeg den indruk van een hard en streng karakter. Hoe kwam het dan dat de directeur niet alleen den eerbied afdwong, maar ook de liefde en sympathie van heeren en jongens veroverde? Dat lag vooreerst aan zijn groote eerlijkheid. Hij kende geen acceptis personairum. hij was voor iedereen gelijk, men wist wat men aan hem had. Maar dan verborg hij ook onder de ietwat ruwe schors een gouden hart, dat warm klopte voor zijn jongens, die hij met hun deugden en gebreken lief had in boven natuurlijke liefde. Hij kon soms zoo gul lachen om jongensstreken, die hij toch om wille van de tucht moest straffen. En het ging hem aan het hart wanneer hij in enkele gevallen tot de uiterste maatregelen moest overgaan. En ten slotte, zijn hoog plichtsbesef, zijne strenge opvatting over de opvoeding van de jeugd werden gedragen door een diep innerlijk leven. Schrijnen was een man van gebed en daarin ontmoette hij zijn voorganger, dii© ook een man was van kinderlijke vroomheid. In Het stoffelijk overschot van Z. H. Exc. L. J. A. H. Schrijnen op de katafalk in de Cliapelle Ardente, die in het Bisschoppelijk paleis te Roermond is ingericht. dat dagelijksch innig verkeer met God vond hij de kracht om zijn zware taak, te zwaar misschien voor zijn gezondheid, met opgewekt heid te blijven vervullen. Dat bovennatuur lijke element is iets waarover de jongens nooit zullen spreken, maar dat ze fijn aanvoelen. Het veroverde hun vertrouwen en dan is het succes van de opvoeding verzekerd. Ik zal niet spreken van Schrijnen als man van studie en onderwijs, omdat die kant van zijn leven meer behoort tot zij'n Roermondsche periode, toen hij directeur was van het Bis schoppelijk College. Ook te Rolduc gaf hij nog enkele uren onderwijs op de hoogste klas sen van het Gymnasium. Latijn en Apologe tica, Maar zijn taak als directeur bestond toch hoofdzakelijk in het regelen van en het toe zicht houden op de werkzaamheden van anderen. Zijn oude liefde voor het Latijn uitte zich nog enkele malen in fijn gestelde disticha, waarop hij bij gelegenheid van een huiselijk feest zijn professoren vergastte. Het kon niet uitblijven dat de nieuwe direc teur, die met een onbevangen oog naar Rol duc gekomen was, hier en daar eene verande ring meende te moeten aandringen in zaken, die wij beschouwden als oude' traditie. Dat daarmede soms gevoeligheden geprikkeld wer den ligt voor de hand. Maar door zijn eerlijk karakter overwon Schrijnen die kleine wijzi gingen. De verhouding tot ons, zijne medewerkers, was overigens uitstekend. Schrijnen onderhield weinig relaties naar buiten, maar gaarne ver keerde hij in het gezelschap van zijn leeraren. Dan verdween het nuchtere, stroeve van den directeur, dan was hij de eenvoudige hartelijke man, die in een gezellig samenzijn zorgen en moeilijkheden vergat. Hij interes seerde zich voor alle vragen van den dag en disputeerde gaarne en niet zelden met een tikje ondeugendheid. Hij zelf trouwens kon scherts zeer goed verdragen. Zoo staat het beeld van directeur Schrijnen in onze herinnering als van een hoogstaand priester in eenigzins hoekige omlijsting. Slechts korten tijd heeft zijn directeurschap te Rolduc geduurd, amper vijf jaren, maar die tijd is voor Rolduc zegenrijk geweeet. En dde tijd was voldoende om Schrijnen met Rolduc te doen vergroeien. Hij heeft Rolduc lief gekregen zooals Rolduc hem. Het beste bewijs van die vriendschap waren zijn her haalde bezoeken aan Rolduc als bisschop; daar kwam hij het liefst uitrusten van zijn zware zorgen. Toen in Maart 1914 de tijding ons bereikte van de benoeming van directeur SchTijnen op den bisschoppelijken zetel van Roermond, werd dan ook dit heugelijk nieuws met zeer ge mengde gevoelens ontvangen. Wij wisten dat wij een uitstekenden bisschop wonnen, maar wij verloren onzen beminden Directeur. Dr. J. NAGANT. In een circulaire, door den minister Binnenlandsche Zaken en Landbouw aan gemeentebesturen gezonden wordt, o.m. schreven: „Het behoeft geen betoog, dat het in de te genwoordige omstandigheden dringend nood zakelijk is, te doen wat mogelijk is, om de Nederlandsche industrie tegemoet te komen. Mitsdien voel ik mij verplicht voor deze aan gelegenheid uwe bijzondere aandacht te vra gen. Ik stel het op prijs, ten einde in deze aan gelegenheid een goed inzicht te krijgen, in het bezit te komen van verschillende gege vens, opdat zoo mogelijk het Nederlandsch Fabrikaat met meer kracht kan worden be vorderd. Aangenaam zal het mij zijn zoo spoe dig mogelijk een opgave te mogen ontvangen van de bestellingen boven het bedrag van f ÏOO'J welke in den loop van 1932 door uwe gemeente of door aan de gemeente rekenplich- tige instellingen, bedrijven enz. zuilen worden gedaan en waarvan niet vaststaat, dat deze bestellingen aan in Nederland gevestigde on dernemingen zullen worden gegund". Ten slotte deelt de minister mee, dat het in zijn voornemen ligt, bij de toekenning van subsidies in de kosten van werkverschaffing en steunverleening te bepalen, dat het sub sidie alleen kan worden verkregen indien het gemeentebestuur zich verplicht orders, welke in hetbinnenland kunnen worden geplaatst, niet aan buitenlandsche instellingen op te dragen, dan nadat ter zake tijdig overleg is ge pleegd met de Commissie voor de werkver ruiming en nadat is komen vast te staan, dat tegen plaatsing van de order in het buiten land geen overwegende bezwaren bestaan. Het Comité voor Economisch Verweer op de Jaarbeurs te Keulen. Bij het Comité voor Economisch Verweer uit de Nederlandsche land- en tuinbouworga nisaties bestaat het voornemen om op de van 17 tot 21 April a.s. te Keulen te houden inter nationale Jaarbeurs uit te komen met een inzending, waarin door middel van een dio rama, statistieken en pakkende opschriften aan het publiek wordt duidelijk gemaakt, van welke beteekenis het ruilverkeer tusschen Duitschland en Nederland voor beide landen is en welke gevolgen de tegenwoordige Duit- seke handelspolitiek voor deze belangen heeft. Een en ander culmineert in het slagwoord: „Koopt bij Uw klanten". Over den aard en de bedoeling dezer inzen ding beeft de vorige week een bespreking van vertegenwoordigers van het Comité met den Ober-Bürgermeister van Keulen en de Jaar beursdirectie plaats gehad, waarbij geheele overeenstemming omtrent het doel der inzen ding bleek te bestaan, zoodat zoo goed als vaststaat dat deze doorgaat. BATAVIA, 26 Maart (ANETA)' Het bestuur van de Vaderlandsche Club heeft tot H. M. de Koningin het verzoek gericht om de collectie van Hare schilderijen naar Ned. Indië te zenden, teneinde deze ten bate van de werkloozen te exposeeren. Door de poort van het bisschoppelijk paleis was het Zaterdagmorgen gaan van heeren gees- te Roermond een komen en telijken, zusters en leeken om alles in orde te brengen en regelingen te treffen voor de a.s. begrafenis. Ook de familieleden van den over ledene, zijne broeders, de heeren D. en W. Schrijnen uit Venlo waren reeds vroeg in den morgen aangekomen. Van de kerken, vein meerdere openbare ge houwen en ook bij talrijke particulieren, wer den de vlaggen halfstok uitgehangen. Verleden week nog stoeide diezelfde vlaggen pracht in den sterken voorjaarswind. Te ongeveer twee uur, als de markitdrukte s geluwd en de stad weer een rustiger aan&iea heeft gekregen, Is de rouwkapel gereed en het stoffelijk overschot van Mgr. in de groote zaal opgebaard'. en Bisschop van Roermond B&T LAATSTE PORTRET van den overloq den dag der Bisschopswijding van Z. H. Kxc m T i 1yö<*. dei sterfdag van WC*k genomen op Onder den grooten kroonludliter, omgeven met zware kandelaars, waarin waskaarsen branden ligt Mgr. Schrijnen op zijn praalbed. Mgr. is gekleed met al de teekenen zijner bisschoppelijke waardigheid in een donkerpaars kasuifel, den mijter op het hooge voorhoofd den bisschopsstaf in den reohteram, den ro zenkrans rondom de purper-gehandschoende vingers gestrengeld. Het scherpe profiel van Mgr. doet hier rustig en vredig aan. De diepe rimpels, die tijdens Zijne ziekte zijn gelaat doorgroefden, zijn weg getrokken. Hij ligt er blank en schoon. Gelijk de kiemende natuur thans in volle lenteschoon heid opbloeit, zoo is Mgr.'s vrome ziel heden voor Gods rechterstoel opgebloeid. Aan den voet van het praalbed staan de kelk en het misboek, terwijl op een kussen de ver schillende ordeteekenen, waarvan Mgr. drager was, zijn opgespeld Langs het praalbed en op het hoofdkussen ligt zacht jong groen, waar- tusechen witte anjelieren en matrose tulpen. Op een bidstoel zit een zuster te bidden. Aan de eene zijde der rouwkapel staat het koperen ermsifix te midden van twee brandende kaar sen, daarvoor een glazen bakje, gevuld met wijwater, waarover een palmtakje ligt. Aan de voordeur blijft het een komen en gaan van bezoekers, meestal heeren geestelijken die condolatie-bezoeken komen afleggen. Mgr Lemmens, die in het bisschoppelijik paleis aan wezig ie, oimtvainigt de bezoekers. Reeds zijn er talrijke telegrafische bewijzen van deelneming binnengekomen o.a. yan Mgr. L. Schioppa, den Pauselijken internuntius Mgr P. Hopmans, bisschop van Breda; Mgr A. F. Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch Mgr J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem'; Mgr. F. Joosten, Apost. Prefect van Tatumg; Mgr dr. Borne wassen', bisschop va;n Trier; Mgr. Vogt, bisschop van Aken; Mgr. Strater, wij bisschop van Aken; Hoogeerw. Pater Magis ter-generaal der Kruisheeren; Hoogeerw. Abt van Ach elHoogeerw. Pater Provinciaal der Paters der H.H. Harten te Tilburg, prof. mr. Aalberse, voorzitter R.K. Tweede Kamerfractie; Z.Exc. Minister Deckers; Z.Exc. baron van Hövelil tot Westerfield, Commissaris der Ko ningin in Limburg; burgemeester van Otten van Maastricht, gemeentebestuur van Venlo; di recteur, leeraren en leerlingen van Rolduc en tal van particulieren. Gisteren zijn de geloovigen toegelaten ge worden bij hun geliefden bisschop om een laatsten groet te brengen aan hem, die ge durende achttien jaren lang als zorgzame vader over de hem toevertrouwde kudde heeft ge- Waakt. Viert 3 April zijn 40-jarig priester-jubileum. Zondag a.s. 3 April zal Z. H. Exc. mgr. God fried Frederix Apostolisch Vicaris van Noord- Hansoe (China) zijn 40-jarig priesterjubileum herdenken. De hooge jubilaris was van 1S93 tot 1910 als missionaris in genoemde provincie werkzaam, van waar hij werd teruggeroepen om aan het algemeen bestuur der Congregatie van de Pa ters van Scheut deel te nemen. Begin 1920 ontving Pater Frederix zijn be noeming tot Apostolisch Vicaris van Noord Hansoe als opvolger van den om gezindheids- redenen afgetreden Z.H. Exc. mgr. Otto. Op den feestdag der Apostelen Petrus en Paulus ontving Mgr. Frederix, de bisschopswij. ding. Hij vertok op het eindfe van 1920 weer naar China. Z.H. Exc. mgr. Frederix is een der Neder landsche bisschoppen. Hij werd in 1S66 te Af- ferden in Limburg geboren. Zooals wij reeds eerder mededeelden, zal van 7 tot 14 Mei a.s. in ons land een zoogenaamde Boekenweek worden gehouden. Zij wordt ge organiseerd door de meer dan 100 jaar oude Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels te Amsterdam. Gedurende die week zal op allerlei manieren worden getracht de publieke aandacht te vestigen op het bock, en het lezen in het algemeen, waarvan de groote waarde tegenwoordig door zoovelen uit het oog verloren wordt. Voordrachten zullen worden gehouden door letterkundigen van naam, artikelen zullen in <je dagbladen en pe riodieken verschijnen, de radio zal wijzen op de beteekenis van het boek en de boekverkoo- pers in geheel Nederland zullen door mooie étalages laten zien de vele boeken, welke in ons land worden uitgegeven. Een aantrekkelijk biljet, naar een ontwerp van J. Sjollema, zal aan de Boekenweek herinneren en gedurende de Boekenweek zal elk, die een zeker bedrag aan boeken bij zijn boekhandelaar bestelt, een exemplaar van een gelegenheidsuitgave, be staande uit bijdragen en portretten van be kende letterkundigen, ten geschenke ontvangen, een product totstandgekomen door belange- looze samenwerking. Iedereen zal begrijpen, dat 1931 voor dit Liefdewerk tot opleiding der Inlandsche geestelijkheid in de Missiën niet den voor spoed gebracht heeft der voorgaande jaren Toch bracht ook dit crisisjaar een verdere ontwikkeling der organisatie. Het aantal paro- chiale afdeeliugen klom met 35; van de 133C parochies en rectoraten met eigen gebied, welke Nederland telt, nebben er 857 ons Liefdewerk opgericht, twee derden dus! Wij rekenen er op, dat dit jaar het aantal weer flink zal aangroeien: de Paus en de Bis schoppen rekenen immers bij hun voorschrif ten er op, dat alle parochies alle drie de Pausel. Missiegenootschappen zullen organi- seeren. De financieele opbrengst bleef achter bij die van 1930; daartoe droeg echter bij het feit, dat er voor 25.000— minder aan lega ten ontvangen fs; welk feit geheel los staat van de economische verwikkelingen. Er wer den 37 nieuwe beurzen gesticht: belangrijk minder dan anders, maar toch nog niet kwaad. Tien weldoeners hielden op met hun jaar- lijksche 'bijdrage 2.50.—), maar gelukkig meldden zich 24 nieuwe aau, zoodat wij er per saldo 14 bijwonnen. Iu het geheel heeft S.P.L. in Nederland 512 studiebeurzen en 476 weldoenersbijdragen; zoodat wij flink op weg zijn naar de mogelijkheid 1000 studenten te ondersteunen. Dit hopen wij dit jaar te be reiken. De parochiale oontrubuties zakten van 110.000.op 102.000.niettegenstaande er 35 nieuwe afdeelingen werden gesticht. Dit is een leelijk crisis-teeken. En daarom doen wij een dringend beroep op alle parochiale directeuren, zelateurs en zelatricen, en op alle geloovigen. Het ligt voor de hand dat het op halen der contributies meer teleurstelling brengt dan anders, meer klachten losmaakt, dan in normale tijden. De contributie van ct. per week is echter uiterst gering, en kan ook ln dezen tijd nog door zeer velen worden opgebracht. Daarom smeeken wij al len, die met ons Liefdewerk mee-ijveren te bedenken, dat de nooden in de missies ont zaglijk veel grooter zijn dan hier; als men dit in het oog houdt, zal men gemakkelijk een teleurstelling verdragen, een bezoek meer brengen, een overtuigend woord vinden, om daardoor wis en zeker met kleine bij dragen een grootere opbrengst te verzamelen. Moge de eindrekening over 1932 deze ver wachting niet beschamen Voorschoten, Witte Donderdag 1932. TH. M. P. BEKKERS, Nation. Secretaris S.P.L. Zondagmiddag 3 Apriü ten 4 ure zal in Hotel „Wittebrug" te 's Gravenhage Pater Hendrichs gehuldigd worden bij gelegenheid van zijn gou den kloosterjubileum en 70-sten verjaardag. Alle vrienden van pater Hendriohs worden bij deze officieele huldiging en de aanbieding van het huldeblijk verwacht. Daarna zal er nog tot half zes gelegenheid bestaan om den jubilaris te feliciteeren met den dubbelen feestdag. Voor degenen, die tot nu toe niet ln staat waren hun feestgave over te maken, nogmaals het adres der penningmeesteresse: mej. C. Ver beek. 66 Willem de Zwijgerlaan, Den Haag. Gironummer 192023. 1X311 MOR. SCHRIJNEN als spreker op ëea congres KATHOLIEKE LEERAREN VEREENIGING ST. BCNAVENTURA. De Kath. Leeraren Vereeniging houdt op 30 en 31 Maart a.s. haar algemeene vergadering ln restaurant De Kroon te Haarlem. Woensdag- middag wordt het huishoudelijk deel der ver gadering; gehouden. Uit de agenda blijkt, dat de voornaamste onderwerpen, die dan aan de orde komen, zullen zijn, de regeling der oontri butie en de inrichting van het weekblad. Ook is er 'n voorstel, waarbij het H. B. opdracht wordt gegeven, te trachten de rechtspositie van de Kath. leeraren in overeenstemming te brengen met die van de Rijksleeraren, zooals die zijn vastgesteld in het Ambtenarenregle ment. 's Avonds vergaderen de beide secties n.l. de literaire en die voor exacte wetenschap pen. Donderdagmorgen wordt 'n H. Mis opgedra gen in de kapel der Manascholen. Om 10 uur vangt het openbaar gedeelte der vergadering aan, waarin behandeld wordt het belangrijke rapport-Op de Coul. Na afloop der vergadering is er 'n gemeenschappelijk diner daarna wordt 'n autotocht gemaakt. In een onbewaakt oogenblik is te Montfoort het driejarig zoontje van den landbouwer A. Stigter in Cattenbroek te water geraakt en verdronken Centralisatie van de Kath. Werk nemers-vakbonden. Voor de afd. Utrecht van de R. K. Vereeni ging van Handelsreizigers „St. Cihristoffel" hield de heer A. C. de Bruijn voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond een rede over „Centralisatie van de Katholieke Werknemers- vakbonden is noodzakelijk, althans hoogst gewenscht. Men gaat hoe langer hoe meer Inzien, aldus spr., dat voor de werknemers een goed inge richte centrale noodzakelijk is bij de huidig» vorming van de Maatschappij. Algemeen wordt het streven om zich aan te sluiten bij één cen trale levendiger. Na uitvoerig de sociale nuttigheid van iederen arbeid te hebben aangetoond, besprak de heer de Bruijn de wenschelijkheid om geen onder scheid te maken tusschen verschillende soor ten van werknemers, waarna hij aantoonde, dat ook een vereeniging als St. Christoffel tot de vakvereenigingen behoort. Het splitsen van de werknemers in hoofd en handarbeiders kan beteekenen een breken van de macht tegen het kapitalisme. Na spr. s rede wrerd nog eenige discussie gevierd, waarna de vergadering werd gesloten. BRIEF VAN DE NED. ARTISTEN- ORGANISATIE AAN DEN BIOSCOOPBOND Namens het bestuur van de Nederlandsche Artistenorganisatie heeft de secretaris M. L. Blitz een brief doen toekomen aan het hoofd bestuur van den Ned. Bioscoopbond waarin erop wordt gewezen, dat een te groote plaats op de programma's voor voor buitenlandsche artisten wordt ingeruimd en waarin geëischt wordt het optreden der artisten zóó te ver- deelen, dat per maand (4 weken) minstens twee programma's voorkomen waarin Hollandsche artisten georganiseerd in de Nederlandsche Artisten Organisatie optreden. Eenige wen- schea worden voorts kenbaar gemaakt betref fende het storten van gelden in het steun- en ziekenfonds der Nederl. Artistenorganisatie. In de Di'entsche A, bij Glimmen, is de 65- jarige S., uit Zeegsc te water geraakt ea ver dronken. Mgr. Schrijnen op den 4den Katholiekendag te Maastricht (Mei 1928) v.l.n.r. Mgr Aengenent als professor, Mgr. Schrijnen j. Mgr. v. d. Wetering j; en Mgr+

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5