%im tijd wm WOENSDAG 30 MAART 1932 STEUN VOOR DE INDISCHE SCHATKIST. Vijftig in plaats van twintig opcenten op de invoerrechten. tegen de verbanning der ZOMERDIENST SPOORWEGEN. INKOMSTEN VAN DE P. T. T. DE WRAAK VAN TANTE MAROESKA. PERMANENT HOF VAN INT. JUSTITIE MGR. C. C. PRINSEN 80 JAAR EEN HARTELIJKE HULDIGING. PAKKETPOSTVERKEER MET AMERIKA. TEGEN EEN PSEUDO-MOERDIJK- KANAAL. NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT 1932 DE HEER DE KAT ANGELINO NAAR MOEKDEN. J. H. VAN BOUWDIJK BASTIAANSE* NEDERLANDERS IN GRIEKENLAND HET WERK VAN H. M. DE KONINGIN CHARLIE CHAPLIN IN NED. INDIE. Alleen katoenen manufacturen uitgezonderd. Ingediend Is een wetsontwerp tot verhooging Tan de tijdelijke opcenten op de invoerrechten in Nederlandsch-Indië. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend In ztjn Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer der Staten Generaal nopens de Indi sche begrooting voor het loopend jaar kondigde de minister reeds het voornemen aan tot invoe ring van eenige crisisheffingen, die zouden moeten strekken tot gedeeltelijke overbrug ging van de te verwachten aanzienlijke begroo- tingstekorten. Het ter zake met den Gouverneur-Generaal gevoerd overleg heeft geleid tot de indiening bij den Volksraad van een drietal omtwerp- ordonnanties waarbij evenbedoelde noodmaat regelen werden aanhangig gemaakt en die tot strekking hebben om a een crisisheffing in te voeren van alle onder de inkomstenbelasting vallende inkomens boven 250. b den sinds 1 Januari J.l. op 9 cents per liter gestelden accijns op benzine tot 10 cents te verhoogen. c ten aanzien van deze heffingen artikel 16 der Indische comptabiliteitswet buiten werking te stellen door toepassing van artikel 93. eerste lid der Indische Staatsregeling. Deze maatregelen, waarmede de Vo'ksraad zich inmiddels heeft vereenigd, zullen afzon derlijk ter nadere bekrachtiging door de wet worden voorgedragen. In de Memorie van Toelichting tot het onder c genoemd voorstel werd door den Gouverneur Generaal tevens aan den Volksraad mededee- hng gedaan van het voornemen der Regeerlna om, in aansluiting aan de beide hooger genoern de heffingen, bij de Staten-Generaa, ee" voordracht aanhangig te maken teneinde de opcenten op de invoerrechten, welke ingevolge de wet van 31 December 1931 op 20 werden gebracht nader tot 50 te verhoogen. Daarbij werd ook melding gemaakt van de omstandig heid, dat met het oog op het spoedeischend ^""at.er, v"ail d®zen noodmaatregel de bedoeling oorzat het desbetreffend wetsvoorstel, met toe passing van artikel 71 der Indische Staatsrege- ng, niet vooraf in concreten vorm aan den Volksraad voor te leggen. Uit de bekend gemaakte cijfers blijkt, dat 00 de onderhavige tariefs ver hooging, waarvan e opbrengst op 12% millioen gulden voor een geheel jaar wordt geraamd, gevoegd bij de andere hierboven vermelde crisisheffingen, waarvan de bate in 1932 op rond 17 millioen gulden wordt geschat nog slechts voor een deel het tekort voorziet. Overigens vinde de omstandigheid vermel ding, dat ook ditmaal een nagenoeg integTale verhooging van het tarief der invoerrechten wordt voorgesteld op dezen grond, dat het aan brengen van differentiatie in de reobtenverhoo- ging aan de fiscale uitkomsten van den maat- 1 egel ernstig afbreuk zou doen. Slechts ligt het in de bedoeling, dat het invoerrecht op gebleek te en ongebleekte katoenen manufacturen van 'de thans voorgestelde verhooging der opcenten uitgezonderd zoodat voor deze goederen ïèffing van 20 opcenten gehandhaafd blijft. deze gelegenheid wordt gebruik gemaakt -óok het vast recht van ƒ30 per H.L. op reuk- en dergelijke waters aan de volle verhoo ging met 50 opcenten te onderwerpen. VOOR HET BEHOUD VAN ZANDVOORT'S DUINEN. Van verschillende zijden is bij het gemeente bestuur van Zandvoort aangedrongen op maat regelen, waardoor het afgraven van het duin verboden zou worden, omdat de mooiste ge deelten van het duin verdwijnen. Het afge graven zand wordt gebruikt voor bouwwerken in steden. B. en W. van Zandivoort deelen nu den raad mede, dat spoedig maatregelen te verwachten zijn, maar dat eerst een conferen tie moet plaats hebben met den burgemeester van Bloemen daal om tot samenwerking te komen en afdoende bepalingen te kunnen vast stellen. SPAANSCHE JESUIETEN. Door Katholiek Apeldoorn is onderstaand telegram verzonden aan Z. Ex. den president d«r Spaanse he republiek. „Namens 36 vereenigingen met ruim 3000 n '■Katholi^ Apeldoorn" met tegen de maatregelen van nscie fegeering ten opzichte van de Ï2ÏÏS Sr*faal de Jesui«t*n en tegen de beleed i-ging, den H j «-v-oor* stoel aangedaan, en vraagt uit naam van de i 6 Descnavmg aan den Buitenlandsche verbindingen over Oldenzaal. Trein D 111 naar Berlijn, Amsterdam C.S V. 8.34, Rotterdam D.P. V. 7.48, den Haag S.S. V. 7.21, Utrecht V. 8.58, krijgt te Han nover aansluiting aan den nieuw ingelegden sneltrein HannoverHildesheim, welke te Hildesiheim aansluit aan den bestaanden snel trein E 82. De dienstregeling luidt als volgt: trein FD 111 Hannover A. 13.46; trein E 182 Hannover V. 13.51, Hildesheim A. 14.26; trein E 82 Hildesheim V. 14.31, Goslar A. 15,21, Bad Harzburg A. 15.41, Wernigerode A. 16.24 en Haiberstadt A. 16.58. In omgekeerde richting worden de tijden* w6i?,fo81;HalberStadt V' 13*10' Wernigerode w'n u Hai'Zburs V* 1136> Goslar V. 14.58, Hildesheim A. 15.42; trein E 181 Hil desheim V. 15.47, Hannover A. 16.21; tredn A. 16..1; trein FD 112 Hannover V. 16.26, Am sterdam C.S. A. 22.14, Utrecht A. 21.56, Rot terdam D.P, A. 23.01, den Haag S.S. A. 23.02. Snellere verbinding met Berlijn. De verbinding met de treinen D 111 en D 112 naar en van Berlijn wordt belangrijk ver sneld. Trein D. 111 wordt 19 minuten ver sneld. De vertrektijden voor Nederland blijven ten opzichte van de dienstregeling van 15 ei 1931 ongewijzigd, doch de aankomsttijd te Berlijn Friedrich Str. wordt 16.58 (was 17.17). In omgekeerde richting wordt trein D. 112 10 minuten versneld. Het vertrek van Berlijn Friedrich Str. wordt 13.18 (was 13.OS), ter wijl de aankomsttijden in Nederland ongewij zigd blijven. Daling ook tot den telefoondienst doorgedrongen. De diensten der P. T. T. hebben over de maand Februari 1932 opgebracht. Posterijen: 3.083.794 131.532 minder dan vorig jaar en 216.706 minder dan de begrooting). Telegrafie: 372.441 85.513 minder dan vorig jaar en 74.499 minder dan de be girooting). Telefonie: 1.8S3.520 18.171 minder dan vorig jaar en 106.780 minder dan de be grooting). Postchèque. en Girodienst: 516.186 142.990 meer dan vorig jaar en 164.386 meer dan de begroeting). Over de eerste twee maanden tezamen be droeg de opbrengst: Posterijen: 6.130.096 206.843 minder dan vorig jaar en 448.004 minder dan de begrooting). Telegrafie: 752.616 159.989 minder dan vorig jaar en 147.184 minder dan de be grooting). Telefonie: 3.754.846 45.906 meer dan vorig jaar en 192.754 minder dan de be grooting). Pöstclhèque- en Girodienst 1.029.020 107.474 meer dan vorig jaar en 231.120 meer dan de ibegrootiug). Ter vervulling van de vacature ontstaan door het overlijden van mgr. Nolens, is als door Nederland aangewezen bijzitter voor ge schillen inzake internationale arbeidsregelin gen, bedoeld in art. 26 van het Statuut van het Permanente Hof van Internationale Justi tie aangewezen mr. dr. D. A. P. N. Kooien, lid van den Raad van State, oud-minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. Aan prof. jhr. mr. W. J. M. van Eijsinga is in verband met zijn verkiezing tot rechter in het Permanente Hof van Internationale Justi tie op zijn verzoek eervol ontslag verleend. OPENSTELLING VAN DEN AFSLUITDIJK IN DE ZUIDERZEE. Het secretariaat van het Nationaal Crisis- Comité deelt ons mede: In aansluiting op het vorig bericht omtrent de openstelling van den afsluitdijk in de Zui derzee (zijde Noord-Holland) tot aan de geul de Vlieter, waarvan de dichting terstond na Paschen zal aanvangen kunnen wij thans me- dedeelen dat de toegang ook voor auto's en autobussen opengesteld zal worden van 1 April a.s. af van 'e morgens 9 uur tot des avonds 6 uur; tarief voor auto's 1.voor autobussen 2.50 plus o.io voor eiken passa gier behalve den bestuurder. De opbrengst komt geheel ten goede aan het Nationaal Crisis Comité. De weg voert langs de uitwaterings sluizen en is uitstekend berijdbaar, terwijl aan het eindpunt ruimschoots gelegenheid is om te keeren. Naar het Russisch van Iwan Moldaivan) Tante Maroeska zaït er warmpjes bij. Ze was een woekeraareter geweest en had veel geld bijeengeschraapt. Ze had het winstgevend be roep opgegeven, toen de pope haar aan het ver stand had weten te brengen, dat haar brood winning eigenlijk niet door den beugel kon en dat het tijd werd om er mee op te houden, wilde de zaligheid van haar ziel niet verloren gaan. Maroeska was er van geschrokken; zóó minderwaardig had zij baar métier niet be schouwd. Ze beloofde den priester gieen gelden meer uit te leemen tegen hooge rente en niet al te hard te zijin voor hen, die nog dik hij haar in bet krijt stonden. De beperking van het bedrijf en ten slotte het eindigen van de lucratieve affaire was niet naar den zin van haar neven, erfgenamen, die al wat tante bezat zouden mogen verdoelen, zoodra zij haar oagen voor goed zou hebben gesloten. Ze wisten wel, dat tante er warmpjes ■bijzat en dat zij, aardig wat zouden krijgen: maar waarom zou tante, zoolang ze leefde, er niets bij verdienen, waarom zou ze stil gaan leven, eigenlijk van hun geld, dat hen in de toekomst wachtte? De neven hadden allebei een goede zaak en waren lang niet zoo krenterig als tante Ma roeska, die dood bleef op een kopek© en zoo gierig was, dat er zelfs geen kruimel kon overschieten voor de vogels. De mensohen had ze uitgebuit, hun het bloed onder de nagels gehaald. Wlie eenmaal-in haar macht was kwam niet meer los uit haar greep. Daar zij op iaderen kopeke keek, sprak het van zelf, dat ze niets liet vallen vatn de rente die ze vroeg. Alles moest betaald worden tot den laatsten cent. Dat vonden de neven heel goed; hoe meer tante spaarde, hoe meer er voor hen overbleef. En daarom betreurden zij het besluit om haar florissante zaak, geleide lijk te liquideerou. Tante was overigens over haar neven niets te spreken. Ze gaven naar haar meening, te veel uit. Ze waren getrouwd met vrouwen, die het breed lieten hangen. Dat waren geen zui nige huisvrouwen, die volgden niet het voor beeld van tante Maroeska, die nu en dan haar neven een bezoek bracht en dan uitstekend werd ontvangen, te goed, naar het oordeel van tante. Dan prijkten op de tafel allerlei gebak, taarten, bonbons, dan was het een luilekker land en Maroeska, die ook niet van gisteren was, begreep wel, dat die overvloed haar niet alleen gold, dat ze eiken dag schransden. Ze hoorde wei eens welke prachtige gerechten de vrouwen gereed maakten of bestelden. In den duursten tijd kreeftensaoep, kalkoenen, asiper- ge®, kortom gerechten, die alleen op die tafel van den tsaar mochten prijken, maar niet hij burgenmansciben, die er hard voor moesten wer ken. En tante Maroeska, die wel wist, dat ze bang voor haar waren, eigenlijk bang om haar centen te verliezen, had er dikwijls over ge sproken, dat -haar neven en nichten ook eens aan den oudeh dag moesten denken. Niet steeds is het een leven van overvloed, men moest ook een ©tukje wegleggen voor den ouden dag. De neven ga-ven haar, In haar gezicht altijd gelijk, om achter haar rug af te -geven op dat vervelende ou-dle wijf, dat te b&krompen was om te -begrijpen, dat anderen er andere principes op na hielden. Tante Maroeska merkte wel, dat haar neven en nog minder haar aangetrouwde nichten, zich weinig stoorden aan haar raadgevingen en dat verdroot haar erg. Ook al omdat zij nu zij niets meer deed, haar leven vergeleek met dat van het jongere geslacht. Bij haar was altijd schraalhans keukenmeester ge weest, bij de anderen heers-Chte overvloed. De vrouwen hielden er zoowaar drie kookboeken op na en tante geloofde, dat ze bladzijde na bladzijde rol raadgevingen en vol menu's .en vol wenkeji, aam een proef onderwierpen. Dat kostte veel geld. En dat reed in auto's als of ze geen beenen van den lieven God hadden gekregen. Tante liep al-tijd. Zij had gelukkig -twee gezonde roeten, die haar konden dra gen. Bn dat ging reizen maken naar het Zui den, tot aan den Krtm, alsof haar eigen woning niet -goed genoeg voor ze was. Tante Maroeska h-ad nog nooit in een spoorwagen gezeten. Wat bon haar de wereld schelen. Dhar ginds woon den ook mensohen, net als hier en daa.r was het land in den zomer ook groen en 's winters wit. Op zekeren dag, het was koud en het vroor, dat het kraakte, zat tante bij een petroleum kacheltje, dot walmde en stonk. De postbode bracht haar een briefkaart uit een plaatsje aan de Zwarte Zee, waarvan zij nog nooit had ge hoord. Ben pradh-tig landschap met palmen, met mooie villa's en met al de weelde van het Zui den. ,,Wat is het hier heerlijk tante, waarom komt U "ook niet hier had een der neven er op geschreven. Tante Maroeska begreep wel, dat hij er niets van meende en dat maakte haar nijdig, zoo nijdig a.ls een ©pin. Zoo, zoo, -dacht ze, wat zullen ze mijn gold 'laten rollen, al-s ik er niet meer ben. Wa.t zullen geuren met mijn centen...... En ze lachen me nog op den koop toe uit Dien dag bepleitend© tante heel lang d-e din gen en toen nam zo ean besluit, dat haar vroolijk stemde. Ze ging naar een groot maga zijn en kocht zich de beste kleeren. Die stonden haar goed, want tante was, nu ze niet slonzig gekleed was, geen onknappe vrouw. En toen ze zich netjes in de kleeren had gestoken, kocht ze koffers, ging naar een reisbureau en het bureau verzorgde haar een reis naar het Zuiden, -waar haar neefs en verdere familie vertoefden. Daar d*e neef ook het hotel had vermeld, wa«.r ze hun tenten hadden opgesla gen, liet ze in datzelfde hotel kamers bestellen en overwaoht verscheen tante aan haar neven, die juist aan de lunch zaten. Dat gaf me een ontmoeting! Ze smeet met hot geld, al gin® h1®! baar ook aan het hart. Al spoedig werd zij een beroemd heid in het plaatsje en het duurde niet lang of een oud-majoor deed aanzoek om haar hand en ondanks het protest van haar familie trouw, de ze met hem. Ze was immers nooit getrouwd geweest! De neve-n waren radeloos. Daar ging hun lief geld, nu tante hun voorbeeld had gevolgd. Tien jaar was tante getrouwd en toen stierf ze. Haar majoor had van haar geld nog net voldoende ov-er om haar ©en fatsoenlijke begrafenis te be zorgen.... Overigens had hij nog altijd zijn pen sioen. En hij had wat opgespaard sinds zijn huwelijk met Maroeska, zijn lieve Maroeska, wiPu- geld hij mede had aangesproken. Tante had baar neven tot universeel© erfge namen benoemd. Ze aanvaardden de erfenis niet. Er viel niets te tellen. De wraak van tapte was volkomen geweest. (NADRUK VERBODEN). De Verlhooging van. hot tarief voor post pakketten naar do Vereen igde Staten, welke aanvankelijk op 1 April a.s. zou worden inge. voerd, is uitgesteld tot 1 Juli a.s. In aansluiting aan een vorig beridhit over de groote rondvlucht over Nederland op 29 en 30 April a.s. wordt medegedeeld, dat de deel nemende vliegtuigen op den tweedien d-ag op hun tocht Over Zuid-Nederland, ook op het vliegveld "West-Schouwen bij Haamistedte op het eiland Schouwen-Duiveland zullen landen. Daar zal voor passagiers van de vliegtuigen der K. L. M. eveneens gelegenheid worden ge boden den toclhit te beëindigen of, voorzoover er plaats is, de reds naar Rotterdam of Am sterdam mede te maken. VERDRONKEN. Eersten Paaschdag is de 17-jarige Siegelink te Doetinchem bij het roeien in de Kappers- kolk te water geraakt en verdronken. Comité van actie te Utrecht. Teneinde actie te voeren tegen den aanleg van een pseudo Moerdijk-kanaal, heeft zich te Utrecht een comité gevormd, bestaande uit de heeren: mr. H. N. J. Bink, ir. G. Boschloo, dr. B. H. de Jongh, mr. J. Milius, A. S. de Muinck Keizer, F. E. Müller, jhr. O. A. W. Repelaer van Driel, mr. G. P. van Tienhoven en mr. R. J- H. U. van Zinnicq Bergmann. De actie wordt gevoerd in kringen van handel en industrie en wel in samenwerking met de economische vereenigingen. BATAVIA 29 Maart. (ANETA). De regeering van Ned.-Indië heeft den ambtenaar voor Chineesche zaken, den heer De Kat Angelino, opdracht gegeven zich naar Moekden te begeven, teneinde zich ter be schikking te stellen van het Mandsjoerije- oomité van den Volkenbond. Toespraak van Z. H. Exc. Mgr. Diepen. Hoezeer de hoogeerw. heer Mgr. C. C. Prinsen pastoor van St. Jacoh, te 's Hertogenbosch oo-k moge verlangd hebben, dat de viering van zijn SOen verjaardag in stilte zou voorbijgaan, de hoogst© kerkelijke overheid van het diocees zoo wel als de parochianen zijn van een andere meening geweest en hebben deze welkome ge legenheid gaarne benut om van bun groote vereering en hoogachting en tevens van huD erkentelijkheid jegens den grijzen maar van hart nog zoo jeugdigen Pastoor blijk te geven. Na -de Hoogmis op Tweeden Paaschdag be gon de huldiging met een zangere-aubade bin nenshuis van het parochiale zangkoor. In de ontvangstkamer stond een schat van bloemen. Om 12 uur versohenen, met Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van den Bosch, de leden van het hoogwaardig kapittel, de hoogeerw heer Mgr. F. N. J. Hendrikx, Vicaris-Generaal van het Bisdom, Mgr A. Hermus, directeur van het Doofstommen-Instituut, Mgr. A. Sweens president van het Groot Seminarie, dr. J. M. M. Maas, deken van Eindhoven, Joh. L. Brekel- mans, plebaan van de Kathedrale Basiliek van St. Jan, de geestelijkheid en verschillende oud kapelaans en andere priesters uit de parochie, alsmede het kerkbestuur. Verder waren aan wezig de heer Prinsen, oud-wethouder van Aarle-Rixel, broeder van Mgr. Prinsen en de kunstschilder Antoon van Welie. Mgr. Diepen achtte zich gelukkig niet alleen namens zich zelf doch ook uit naam van de leden van het hoogwaardig kapittel, de kape laans en oud-kapelaans van St. Jacob en de seculiere priesters, uit de parochie afkomstig, het woord te mogen voeren. Mede namens het hoogwaardig kapittel, de kapelaans en oud-kapelaans en de priesters af komstig uit de parochie van St. Jacob bood Mgr. hef door Antoon van Welie geschil-derde levene groot portret van M-gr. Prinsen aan. Mgr. Prinsen sprak een hartelijk dankwoord tot den Bisschop en allen die aan dit kostbare geschenk hebben bijgedragen. Mede richtte hij zijn dank tot den schilder Antoon van Welie. Daarna was het woord aan mr. P. H. Loeft die de gevoelens van dankbaarheid der paro chianen jegens pastoor Prinsen want dat blijft toch zijn voornaamste titel vertolkte. Namens hei, kerkbestuur en parochie wenschte spreker hem geluk dat hij na zulk een reuzen arbeid, die door Mgr. Diepen zoo terecht ge roemd was, nog gezond van lichaam en geest dien feestdag mocht vieren. Wetende dat dit in dezen benarden -tijd niiet met de wensohen van Mgr. Prinsen zou stroaken, had het kerk bestuur gemeend aan de parochianen geen of fer te mogen vragen voor een blijvend aanden- ken, doch spontaan zijn de parochianen met bijdragen gekomen, zoodat het kerkbestuur zoo gelukkig was o<m voor het front der prachtige kerk, hie tot in het verre nageslacht van den noesten arbeid van Pastoor Prinsen zal spre- kenen, een, misschien zelfs twee beelden te kunnen aanbieden, waarvan spreker hoopte, dat er één zal zijn van den patroon van den pastoor, den H. Carolus, wiens voorbeeld hij 'zoo trouw hieett gevolgd. De parochie hoopt een schitterender Wijk van haar aanhankelijkheid te kunnen geven over een drietal jaren als Mgr. Prinsen zijn 60-jarigen priesterarbeid, zijn. 50- jarige werkzaamheid in de parochie en zijn 40-jarig pastoraat herdenkt. Nadat Mgr. Prinsen een dankwoord had ge sproken, kwamen velen hem persoonlijk ge- lukweneclien. 's Hertogenbosch' Harmoniekorps en de Pa tronaatsharmonie van St. Catihrien brachten aubades, waarbij hartelijke toespraken gewis seld werden. Om 5 uur volgde nog een serenade van het Koninklijk Muziekkorps (voorheen Goulmy en Baar) waarbij M,gr. Prinsen gelegenheid vond om het nog geluk te wenschen met de dezer dagen opnieuw toegekende onderscheiding „Koninklijk". Het gemeentebestuur, burgemeester, wethou ders en secretaris, kwam terzelfder tijd zijn opwachting maken. Hiermede eindigde de sohoone huldiging van St. Jacobs' Pastoor, die getuigenis geeft van de groote hoogaclitng en erkentelijkheid, die in aLle kringen voor Mgr. Prinsen gevoeld wordt. Bij zijn gouden arts-jubileum. In het mooie Warmond, waar hij sedert 1922, aan de zijde van zijn nu 74-jarige echt- genoote, een wglverdiend „otium" geniet, herdenkt de heer J. H. van Bouwdijk Bas- tiaanse beden den dag, waarop hij voor vijf tig jaren tot arts bevorderd werd. Een weinig-voorkomend jubilé, dat in rui men kring ongetwij feld belangstelling zal wekken. Want niet alleen de jubi laris zelf is een ba kende persoonlijk heid door zijn rus- teloozen arbeid in het belang der menschheid, maar de geheele familie van Bouwdijk Bas- tiaanse is in den vollen zin van het woord een dokters familie en daardoor in groote kringen gekend. Ue jubilaris werd Arts van Bouwdijk 7 Januari 1851 te Bastiaanse. SoeBtfll geboren;' zijn vader was daar geneesheer. Na zijn lagere studies en het gymnasium te Oldenzaal doorloopen te heb ben, volgde hij de geneeskundige colleges te Utrecht en Leiden. In 1882 vestigde hij zich te Bemmel, waar hij gemeente-geneesheer bleef tot 1901, terwijl hij tegelijk als waarne mend officier van gezondheid op het fort Westpannerden optrad. In 1901 werd hij ge meente-geneesheer te Winssen (Ewijk) en waarnemend arts van een drietal plaatsjes ia *de omgeving. In 1922 vertrok hij na 40 jaren harden arbeid in dienst van de lijdende menschheid naar Warmond, om van een rus- tigen levensavond te genieten, die hem volop gegeven werd en nog vele Jaren geschonken moge worden. Twee zoons van den jubilaris zijn hun va der en grootvader en vroegere geslachten in het nobele familie-officium opgevolgd: de vrouwenarts te Rotterdam en de zenuwarts te 's-Gravenhage. Een broer, inmiddels overle den, was arts te Zoeterwoude en een schoon zoon, dr. v. Winning, is vrouwenarts van de Maria-stichting te Haarlem. Den jubilaris „ad muitos annos". Men meldt uit Rhodos d.d. 27 cleze^0 i Het gezelschap Nederlanders, e oogen'blik eem reis maakt door G-ri _*s na een paar mooie dagen in -rfJVi 8 ben doorgebracht, op het eii^ aan" gekomen. Het weer is schittere 28 dezer: Men seint uit Cam» dM. Het gezelschap Neder^n het 8.S. „Patris II 'ie gebracht aan de eiland Santorln en Naxos. Ook een tentoonstelling in Ned.-Indië, Men meldt ons, dat Hare Majesteit de Koningin roorniemems Is in het begin van het TOlgeud jaar een beperkte verzameling van haar schilderijen en teekening'em naar Neder. landisch-I-ndlië te zenden, oim aldaar ten toon gesteld te worden ten bate van een liefdadig doel roor de bevolking van Nederlandsch-Indië, Dit werk, waaraam Hare Majesteit reeds Sedert enkele maanden begonnen is, (wordt door H. M. speciaal voor dit doel vervaardigd on kan daarom eerst begin 1933 verzonden wonden. Het zal In verband met de eigen aardige moeilijkheden op het, gebied van transport en beschikbare expositie-ruimten •uit aan loper'k.t aantail stukken bestaan, waair- uverte «en rnrmmj maiooii •v,,,-!,,-,,,,. ntn&e afmetingen aal zijn te vuffl-en. Hun, die voor het ondenbrengen van deze verzamel tag in aanmerking wenschen te komen, ailsnrede allen, die op eenige andere wijze willen medewerken tot het welslagen van diit plan, wordt verzocht zicih in verbinding te stellen met Hr. M». adjudant, kapitein van den Genei-alen Staf van het Nederlandsch- Indisclh leger C. O. van Resteren, Kon. Paleis 'is-Gravenihage (Het Loo). BATAVIA, 29 Maart (ANETA). Charlie Chaplin komt hier morgen aan en aaj onmi'dide.lijk doorreizen naar Soerabaja teneinde een trip naar Bali te maken. Ohairlie zal tot li April in Ned.--Inid.ie venblijven. VERVOlgjnG VAN DE TRIBUNE. Het dagblad De Tribune zal, naar de „N. R, d- meldt, vervolgd worden wegens het plaat sen van een afbeelding van den Paus, de wa pens voor den strijd in China zegenende, en ■wegens het opnemen van een afbeelding 'van het Belgische koningspaar bij het bezoek aan de jongste mijnramp in België, met het onder schrift. Krokodillentranen schreiende. PROF. DR. J. DE NIJS. De bekende bacterioloog dr. Jozef de Nijs, hoogleenaar aan de Leuvensche Al-ma Mater, is Zondag in den ouderdom van 75 jaar over leden. vqy rtAAi^ het EnaeifjCH VAM M. F. LEAM. 3). U moet mijn kleine meid toch eens .vóór U uit Brussel weg gaat. DatzaJ ik heel graag doen. Welken dag mag ik de eer hebben, U te bezoeken' Nu had ik de gewoonte aangenomen Dins dagmiddags thuis te blijven, om mijn kennis een te ontvangen. Ik zou Lord Eustace dan ook gevraagd hebben, om den volgenden Dins dag te komen, als hij mij niet had meegedeeld dat hij eerstdaags zou weggaan. Bovendien zou hij May dan toch niet getroffen hebben, ik zei hem dat. Maar mag ik dan niet in Brussel blijven? antwoordde hij met komisch gebaar. O, natuurlijk, stamelde ik. Alleen, ik dacht, ik meende,, dat u zei.... Dat ik op de doorreis was? Juist, dat was ik ook, omdat ik tot dusver geen reden had, om langer te blijven. Maar ik ben mijn eigen baas, mrs. Power, en als U mij wilt toe staan, U a.s. Dinsdag te bezoeken.... Miaar dan zult u May niet zien, onder brak ik hem. Zij is op kostschool, en komt alleen 's ZateTdags en 's Zondags thuis. En U moet May zien. Ik moet May zien, herhaalde Lord Eusta- ce. Dat brengt dus mee, dot ik tot den vol genden Zaterdag hier moet blijven. Dat is eveninwel zoo vreeselijk niet, Mrs. Power, vooral niet, als u mij wilt helpen, om dien tueschentijd aangenaam door te bremgen. Rijdt n schaatsen? Het waa een van de weinige amusementen, Waaraan ik meedeed, samen met May. J» zeker, antwoordde JLk met graagte, en mijne kleine meid ook. We waren vanmiddag drie uur lang op den vijver van den Jardin B-otanique. May had een Poolsch oostuum aan. Daar ziet ze er zoo aardig miee uit! Een Pootsch costuum! herhaalde Lord Eustace. ja, van donkerblauw laken, met bont er op. Tusschen twee haakjes, ze had bijna een ongeluk gehad, het lieve kimd. Ze werd on dersteboven gereden door een paar jongens, en zou in een wak zijn terechtgekomenals een heen* aan den kant haar niet vastgegrepen had. Ik ben er zóó van geschrokken! Ik zal haar nooit meer een eind ver all-eern liaiten rijden Die heer was ik! riep Lord Eustace. "Wat doet me dat een genoegen! Was u het, die haar* redde? Redden is het woord niet. Ik greep haar bij haai* jurk, toen ze langs kwam. Ik was aan den kant bezig met mijn schaatsen, toen ik die jongens achter haar aan zag komen. Dat was dus uw dochter! Wat een merk waardig toeval! 0> boe kan ik u ooit genoeg dankbaar rijn! riep ik uit. Ik probeerde den heer te vinden, die haar gered had, maar May kon i.em niet uitduiden. Wat kan ik doen om u mijn dank te betuigen? Niets Mrs. Power. Het was niet van het mmste belang, wat ik deed. Maar ik kan me e me sje herinneren. Het leek mij een heel knap dong. O ze is allerliefst, zei ik vol geestdrift. I3.!6 «venbeeld vam haar vader. Ik heb nu dubbel graag, dat u haar ziet, Lord Eusta- ce. Zou u morgenmiddag kunnen komen9 We hebben gewoonlijk 's-Zondags een paar rustige uurtjes tussohen kerktijd in. Dat zal ik bijzonder graag doem, ant woordde Lord Eustace. En Ik ging naar huis terug, vol dankbaar- beid en lof jegens mijn nieuwen kennis. Mijn kind zat nog op, en was bezig met het verslinden van een roman. O jou ondeugend© May! zei ik. Waarom ben je niet twee uur geleden naar bed gegaan? O, u ondeugende moedie! Waarom bent u miet thuis gekomen op den tijd, dien u gezegd hadtï Ben ik later dan andere, lievëling? Wel, het is één uur, mevrouw, en u bent gewoonlijk om elf uur in bed. Was het hij de Chestere zoo buitengewoon verrukkelijk, diat u dem tijd vergat? Wie was er al zoo? Toen begon ik een beschrijving te geven van Lord Eustace, die samen met Hugh op school geweest was, en zoo gewéldig veel be lang stelde in zijn weduwe en dochter. kn st«l 3e voor, lieveling, ging ik voort, Lord Eustace is die mijnheer, die je vanmid dag tegenhield, dat je niet ondeir h-et ijs kwaan. O ja? zei May op teleurgestelden toon. Maar, moedie, u zet, dat hij knaip was. Dat is hij ook, antwoordde ilk, blozend. Dan kan het niet dezelfde geweest zijn, als die mij vandaag vastgreep. Die was heel oud en donker. Oud en donker, lieveling? Ja, moedie, donker haar, donkere oogen, en een baard, en even oud als.... o, even oud als Mr. Chester. Onzin, May, Lord Eustace is even oud als je vader nu zon geweest zijn, 36 jaar. Dan is een man in de kradht va-n zijn leven, lie- veüiing. Zoo moedie? Nu, ik vond hem oud. En ik mocht hem ook niet graag. Dat is erg ondankbaar, May. O, ik ben natuurlijk blij, dat hij mij bij tijds pakte. Maar u zei, dat liij knap was. Komt u mee naar bed, moedie. Ik ben zoo moe, zei ze gapend. Den volgenden middag was Lord, Eustace present. Ik keek naar hem, toen hij binnen kwam, en kon nipt begrijpen, dat Majr een afkeer van hem had. Hij was beslist heel knap, en lenig en gespierd. Lord Eustace groette mij, alsof hij een oud vriend van de familie was. Ik had May met zorg gekleed. Het blonde haar viel over haar schouders, haar blauwe oogen straalden van vroolijlkheid en levensvreugd, en haar wangen waren zacht gekleurd. Zij zag er mooi uit, en toen dk haar aan Lord Eustace voorstelde, sloeg ik hem oplettend gade. Ik bemerkte met trots, dat hij aangenaam verrast scheen te zijn. U hebt gelijk, zei hij tot mij. Ze lijkt inderdaad sprekend op mijn ouden vrijend. Zóó sprekend, dat.dat Lord Eustace sprak den zin niet uit, maar wendde zich af naar het venster, alsof het zien van Hugh's kind te veel voor hom ge. weest was. Ik sloeg mijn oogen neer, en mijn lippen beefden. Hier is Hugh's portret, zei May kortaf terwijl zij de foto vain den wand nam, ei) Lord Eustace voorhield. Zachtjes aan, kind, zei ik vermamend. Ach, onzin moedie! Als hij ziich Hugh zoo goed herinneren kan, aal hij het graag zien. En zonder meer duwde zij hem het portret in zijn hamd. Ik meen -ook een gelijkenis van karakter in deze jongedame te ontdekken, zei Lord Eustace een oogenhlik later. Hij glimlachte maar ik geloof, dat die glimflaich ietwat ge> dwongen was. Zij heeft iets van Hugh's on stuimigheid en warmte, is 't niet, Mrs. Po- wer? Heel juist, Lord Eustace. Mijn kind is soms wat heetgebakerd, maar daarom is ze mij niet minder dierbaar. We zijn samen zóó opgegroeid, dat we elkaar volkomen begrijpen en opperbeste vriendjes zijn, niet waar, lieve Ja moedie, zei May, met een uitdagenden blik op' onzen nieuwen kennus en we willen nooit andere vrienden hebben dan ons beidjes, h.è? Ik heb geen andter noodig, kind, ant woordde ik, flauwtjes glimlachend. Maar ik oop^ dat d-eze heilige bood toch een kleine afwisseling toelaat, zei Lord Eusita- oe, en dat u een rij van kennissen hebt, waar in ook anderen m-ogen worden opgenomen. O, natuurlijk begon ik.... Maar May viel mij in de rede- Neen, die hebben we niet, red ze, bijna ruw. Moediie en ik zijn volkomen gelukkig met elkaar. We hebben geen buitenstaanders noodiig, oina tusdhen ons te komen, is 't wel, rooedie? Kind! riep ik. Je begrijpt Lord Eustace heelemaal verkeerd. Hij spreekt vam onze ken nissen. Je bent zelf dol op Mr. en Mrs. Ches ter en zooveel anderen. We zouden ons dik wijls vervelen, als we ben niet hadlden. O ja, hen bedoel ik ook niet, zei ze scherp. Lord Eustace scheen zfch met die opmer kingen slechts te amuseeren. Ik hoop. dat u mij te eenigertijd tot hen zult rekenen z«i bij lachend, want ik zou het jammer vinden, als ik bij u ln ongella(ie bleef, mies May- O, zeg dat zóó niet, riep ik, geërgerd over May s opti eden. Zij bedoelde niets met die ondoordachte praat. Dat zou ook ondank baar van haar wezen. May, je hebt Lord Eusta ce nog niet eens bedankt, dat bij je gisteren te rechtertijd te hulp la gekomcn. O ik ben heim natuurlijk zeer verplicht moediie. Dat moet je ook zijn, lieveling. Je kon andens wel verdronken zijn. Ik huiver, als ik er aan denk. Ik zou me zelf er w6] uitgeholpen heib- -fet-h, ala i!k la dat wak gevallen waa^ Ik twijfel er niet aan, of u zou in dat geval blijk hebben gegeven van den noodigen moed, rniias May, zooals u dat wel in elk ander geval zult doen, merkte Lord Eustace op. En mag ik vragen, naar welke school u gaat? Door die vraag Voelde mijn kind zich diep in haar waardigheid gekwetst. Veertien jaar oud, en dan werd haar gevraagd, naar welke sahj°'bl ze ging! Ik ga naar geen enkele school, antwoord de ze botweg. Ik woon de lessen bij in het klooster hierover. O zoo, neem me niet kwalijk. En wat omvatten diie lessen? Alles. Dat is een ianigie lijst. Dan moet u die zelf maar invullen. May, lieveling? riep ik uit, want haar brutaliteit hinderde mij. Tracht toch eens te antwoorden als eten redelijk mensch. Nu, moedie, u wilt tooh niet een op somming van wat we een heele week doen, is 't veel? Ik wil dat je je gedraagt als een jonge dame, kind. Miss May is blijkbaar ndet in de stem ming, vanmididag, om te praten, zei Lord Eustace. Maar ik weet zeker, dat we binnen kort de beste vrienden zullen zijn. Zij heeft volkomen gelijk, als ze niet haar vertrouwen schenkt, zoolang zie niet weet, of dat vertrou- vcti gewettigd iis. Hij bracht nu het gesprek op mijzelf, en weldra waren wij verdiept in herinneringen uit het verleden. Het sloeg zes uur, en do klokken begonnen te luiden voor do Vespers. Het is tijd voor de kerk, moedie! riep May. (Wondt varvolfid).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6