BEGRAFENIS VAN ROERMOND'S BISSCHOP. JIJ ii DONDERDAG 31 MAART 1932 t BETER INZICHT t EEN BRUTAAL STUKJE. DE verbanning DER spaansche JESUIETEN. een nieuwe congregatie. MGB. VERRIET. DE 80e VERJAARDAG VAN MGR PRINSEN. NIEUWE PAROCHIEKERK TE BREDA. JAN kubelik IN MOEILIJKHEDEN. GEOLOGEN NAAR DEN achterhoek. INDRUKWEKKENDE LIJKSTOET Roermond in rouwstemming DE STOET. IN DE KATHEDRAAL. DE BEGRAFENIS. Op Let kerkhof. HET TWENTSCHE TEXTIELCONFLICT. CONCESSIES DER FABRIKANTEN. De besturen van StLambertus" en „Unitas" confereeren met de werkgevers. NAAR HET EINDE DER STAKING? EEN NIEUWE NATIONALE INDUSTRIE. DREIGEND CONFLICT IN DE RIJNVAART. UIT DE LIMBURGSCHE METAAL- DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Beter inzicht in de radio-kwestie schijnt zich te gaan baanbreken. In het liberale weekblad „De Vrijheid" er kent J. L. ronduit: De A. V. R. O. „heeft het als de nationale omroep af moeten leggen". Ons volk is nu eenmaal in meerderheid niet gediend van wat zich als neutraal of algemeen aandient. Zoo was het op onderwijsgebied, zoo is het op het terrein van de radio. Het is de fout van de A. V. R. O. dit niet te willen inzien. Deze wil iets opdringen aan ons volk, dat het nu eenmaal in groote meerderheid niet wil. Zooals het ook de neutrale school niet wilde. liet wenscht ook in de radio datgene niet te zien teruggedrongen, wat voor het leven de hoogste waarde heeft. En als de opgedrongen diensten worden afgewezen, acht de A. V. R. O. zich tekort gedaan! Moet er weer tachtig jaar worden gestie den, voor het juiste inzicht doordringt? De Nieuw-Malthusiaansche Bond is weer in actie. Hij heeft n.l. een adres gericht aan de bezuinigings-commissie-VV elter. Men begrijpt, waar dat heen wil Er zijn te veel onvolwaardigen, geestelijk en lichamelijk minderwaardigen en voor de gemeenschap absoluut nietswaardigen dies biedt de Bond zijn bekende diensten aan. Bovendien er zijn thans velen door den geesel der werkloosheid getroffen en het ge vaar is niet uitgesloten dat het pauperisme zich meer en meer uitbreidt; waarom dat pauperisme niet bestreden door „rationeele geboorteregeling" gelijk de Bond voorstaat? Ten einde een en ander te bevorderen ^ordt aan de commissie-Weiter in overwe ging gegeven de Regeering te adviseeren in stellingen als den Bond moreel en daadwer kelijk te steunen! Zooals men weet, weigert de Regeering hog steeds aan den Bond de Koninklijke goedkeuring. Genoemd advies is derhalve niets anders dan een brutaal stukje sar casme. De Regeering intusschen zal terecht over wegen dat de aloude maatregel nog altijd van kracht blijft: men mag geen kwaad doen ook al zou dit een goed tot gevolg hebben. Of wel: het doel heiligt de middelen niet. Voor zoover de strevingen van dezen Bond niet door een puur-materialistische levensbe schouwing zijn ingegeven een hooger be lang dan dat der stoffelijke welvaart kent hij blijkbaar niet zijn er andere wegen ten einde aan ongewenschte toestanden op bevolkingsgebied zooveel mogelijk tegemoet te komen. Het ééne, dat de Bond pousseert, is er te afschuwelijker om. Bovendien wordt in dit adres maar klak keloos aangenomen, dat de economische nood- stand vergissen wij ons niet, juist uit onderconsumptie ontstaan er op zal verbe teren, als wij het aantal consumenten maar kunstmatig verminderen. Het is nog een groote vraag, of met dit soort „bezuiniging" het paard niet achter den wagen zou ge spannen worden. Menschelijke wijsheid f" gruwelijke waanwijsheid om a iju bedrogen uit, wanneer zij de richtlijnen door den Wereldbestierder getrok ken hoogmoedig negeert. Het protest van onze katholieke arbeiders. Op de voorpagina van het .extra-nunmieE over de ontbinding der Jesuietenorde jn Spanje publiceert „El Debate het protest, aat 200.000 Nederlandsche Katholieke arbeiders den 29sten Januari j.l. aan den piesident der Spaansche republiek en aan minister-president Azana hebben gezonden. Telegram aan LI Debate. Naar aanleiding van het opnieiiw J^erschij- nen van het Kath. Spaansche boofdblad „El Debate", dat wegens zijn strijd voor de rech ten der Kath. Kerk in Spanje, door de Spaan sche Regeering gedurende geruimen tijd werd verbodep, beeft het bestuur van de R. K. Journalisten Vereeniging d.d. gisteren het vol gende in de Fransche taal gestelde telegram aan den hoofdredacteur van „El Debate" ver- zónden. Hoofdredactie „EI Debate", Madrid. Met groote vreugde begroeten wij de weder verschijning van Debate" en de fiere ver klaring, dat in uw houding niets veranderd is, maar gij den strijd voor de rechten der Kath. Kerk in Spanje en tegen het sociaal-democra tisch anti-clericalisme krachtig zult voortzet ten. °ntvang daarmede onze hartelijke geluk- wenschen en hoogachting. Kath. Journalisten Vereeniging VESTERS, voorzitter. z. H. E. Kardinaal Hlond, de primaat van Polen, heelt een nieuwe reijgieuze congrega tie gesticht van priesters, die zich zullen wij den aan het geestelijk heil van duizenden Po len, d e tic u eQ 111111 vaderland bevinden. Z. H. de Paus heeft de constitutie der nieuwe congregatie goedgekeurd en een seminarie is reeds gesticht te Poznan. Naar schatting wonen ongeveer 7 millioen Polen in het buitenland en zeer weinig buiten- landsche priesters zijn de Poolsche taal mach tig. 1 rankrijk heelt „0.000 Poolsche emigran ten en geen enkelen Poolschen priester. Der tigduizend emigranten in Argentinië bevin den zich in dezelfde omstandigheid. In Bra zilië zijn er Poolsche koloniën, die sedert veer tig jaar geen priester meer uit bet vaderland fe ebben gezien, Audiëntie bij Z. H. den Paus. Men seint ons uit Rome J.d. gisteren Z. H. Exc. Mgr J. Verriet O. Pdie eenige dagen in de Eeuwige «tad heeft ver.oefd, is door Z. H den Paus in particuliere auaientie ontvangen. Heden is Z. H. Exc. weder uit Rome vartrok ken. HET TRAGISCH OVERLIJDEN VAN MGR. VERSTRAELEN. Schrijven van Z. H. den Paus. De Hoogeerw. Pater Generaalsuperior der Congregatie van het Goddelijk Woord ontving naar aanleiding van den dood van Z. H. Exc. Mgr. Arn. Verstraelen, apost. Vicaris der Kleine Soenda-eilanden het volgend schrijven van Z. H. den Paus: Uit het Vaticaan 18-3-1932. Staatssecretaris van Z. Heiligheid. Hoogeerw. Pater, De Heilige Vader, aan wien ik het droeve nieuws mededeelde van den dood van Z. H. Exc. Mgr. Arnoldus Verstraelen, apos tolisch vicaris der Kleine Soenda-eilanden, heeft levendig deelgenomen aan de droef heid, die het verlies van dezen Bisschop, uitmuntend door zijn ijver en rustelooze apostolische werkzaamheid, aan Uwe Con gregatie heeft veroorzaakt. Zijne Heiligheid geeft mij de vereerende opdracht Zijne deelneming uit te drukken aan U, Hoogeerw. Pater, en aan de heele Congregatie, aan wier hoofd Gij staat, ter wijl Hij vurige gebeden tot God opzendt, dat Hij aan de uitverkoren ziel van den over ledene het loon moge schenken voor de ver moeienissen, zoo edelmoedig gedragen voor de verspreiding van het Evangelie, door haar te openen het zalige rijk van het licht, van de verkwikking en den vrede. Aan deze hooge deelneming van den H. Vader, voeg ik de uitdrukking toe ook van mijn diepe deelneming, terwijl 1 mij vei heug met oprechte hoogachting mij e noe men van U Hoogeerw. Pater de zeer toegenegen in den Heer E. Kardinaal PACELLI. De hoogeerw. heer Mgr. C. C. Prinsen te 's Hertogonbosoh mocht ter gelegenheid van zijn 8Oen verjaardag om. nog het volgende telegram ontvangen namens Z H den laius: Citta del Vaticano. Zijne Hii'igheid zend' u met Vader'ijken ge- lukwensoh van gansohei hm te Zijn pos toll S'Ohen Zegen en smeek-: Gods overvloedige ze geningen af. CA'-tDIN tAL PMELLI. Het ontwerp van de kerk .Ier nieuwe paro chie aan de Westzijde van Breda, welker stich ting is opgedragen aan Kape.ann J Deckers, zal vervaardigd worden door den architect Jac. van Groenendaal aldaar. De patroonheilige der nieuwe parochie, de twaalfde in Breda en on middellijke omgeving, is O. D. Vrou v Onbe vlekte Ontvangenis. ZILVEREN FEEST BROEDER DIONYSIUS. 2 April a.s. hoopt in „Huize Assisië", te Udenhout de Eerw. Broeder Dionysius (G. Dickmans, uit Helmond) zijn zilveren klooster- feest te vieren. Van deze 25 jaren heeft de Eerw. jubilaris er ongeveer 23 in „Huize Assi sië" doorgebracht. Met groote toewijding heeft hij gedurende dien tijd in het volle van de verpleging ge staan. Reuter seint ons uit Weenen, da.t het Zivil- landesgericht aldaar den wereldbekenden vio list Jan Kubelik en zijn echtgenoote failliet heeft verklaard. Zij zijn allebei grootgrondbe zitter in Rothenturm in Burgenland. Het passief bedraagt 900.000 schilling. Ku belik verklaart wegens waardevermindering van zijn papieren in e mtenland niet in staat te zijn, zijn verplichtingen na te komen. Gisterenavond werd to Tenborg een vier. óaagsiohe excursie tegonren naar den Adhiter- van een gezelschap "ra-11 rmm 30 geografe^ leiding van prof. I* rm J<™ren. hoog. leraar en teidl6r vam bet geografisch instituut rtxn de Rijksuniversiteit te Utrecht. De kapeluiaar het stoffelijk overschot van Z. H. Exc. Mgr. Schrijnen wordt bijgezet, Het stoffelijk overschot wordt de Kapel Qp het kerkhof binnengedragen, het val worden bijgezet. Roermond, 30 Maart 1932. In aansluiting op hetgeen wij gisteren reeds meldden, volgen hier- nog eenige nadere bijzon, derh eden. Reeds vroeg stond het volk in dichte rijen in de Paredisstraat, op den Steenweg en op de Markt opgesteld. Het was misschien nog druk ker dan bij de wijding van Mgr. Lemmens, maar er hing een merkbare stilte onder het publiek. Het Marktplein was ook nu weer geheel vrij. gehouden. Daar verzamelden zich de verschil, lende plaatselijke en diocesane vereenigingen met haar omfloerste of van rnuwwimpe s voor- zien0 vaandels, om vervolgens te tien uur vanaf de Markt door de Markstraat en eer straat naar het Bisschoppelijk Paleis te trek ken, gevolgd door alle seculiere en regu ïere geestelijken, die zich bij de Kathedraal ia den verzameld. In het Bisschoppelijk Paleis was on ertu3. schen vanaf tien uur gelegenheid om Z. xc. Mgr. Dr. Lemmens en de famili©leóen van den overleden bisschop deelneming te betuigen In de Chapelle Ardente stond het stoffelijk overschot van Mgr. Schrijnen nog opge aard, en allen, die het Paleis binnentraden, verricht ten in de kapel nog eenige laatste gebeden voor den overledene. De hal van het Paleis was geheel gevuld met autoriteiten, geestelijken en genoodigden ter be grafenis. terwijl in een kamer van het Paleis de Nederrandsche bisschoppen en de bisschop pen van Luik en Aken, en verschillende kerke lijke hoogwaardigheidabekleedars samenkwa men. Ontelbaren maakten van de gelegenheid ge bruik om Mgr. Lemmens en de familieleden van Mgr. Schrijnen te condoleeren met het groote verlies. Om kwart over tien arriveerde de stoet aan het Paleis en terwijl de eerste afdeelingen langs het sterfhuis voorbij trokken, brachten zij een eerbiedigen groet. De stoet werd geopend door marechaussee te paard. Hierachter volgden de verschillende plaatselijke vereenigingen met hun vaandels: het St. Clemenspatronaat, de St. Aloysius-con- gregatie, de Gezellenvereeniging, de R. K- Scherm- en Gymnastiekvereniging „Kracht en Vriendschap", het Centraal bestuur der R- K. Werkliedenvereniging, de harmonie St. Cecilia, Jong Limburg, de R. K. Jonge Mid denstand, de bisschoppelijke kweekschool, de R. K. Studentenvereniging, het Bisschoppe lijk College, de Roermondsche zang- en mu ziekverenigingen, de fanfarekapel „In 't Zand", de St. Bernardusbond, het kerkkoor der Munsterkerk, de fanfare St. Cornelius, de Kon. Zangvereniging Roermondsch Mannenkoor, de Ned. Bond van Overheidspersoneel, de Ned. R. K. Grafische Bond, de R. K. Bond van Post, Telegraaf en Telefoonpersoneel, de R. K. Mijn- werkersbond, de A.R.K.A., de R. K. Bakkers- patroonsvereeniging, de R. K. Slagersvereenl- ging, St. Christoffel etc. Het tweede gedeelte van den stoet werd ge opend door de Kon. Harmonie en het Zangkoor der Kathedraal. Daarop volgden een lange rij seminaristen en een onafzienbaar aantal regu liere en seculiere geestelijken, allen in super plie, de Hoogeerw. Paters Provinciaals, vica rissen-generaal en de vertegenwoordigers van kathedrale kapittels, de Hoogeerw. heeren Dekens, directeuren der bisschoppelijke col leges, inspecteurs van het onderwijs, profes soren van het groot-seminarie en verdere gees telijke autoriteiten, waarbij de verschillende familieleden en kerkelijke boogwaardigheids- bekleeders zich aansloten. Hierachter sloot zich de burgerij aan. Het stoffelijk overschot van Z. H. Exc. Mgr. Schrijnen was omgeven door de heeren kerk meesters van de Kathedrale en Munsterkerk. D« muziek van trenrmarschen, die de ver schillende harmonieën en fanfares speelden, klonk zwaar en droevig. Van de Paredisstraat trok de stoet over het Munsterplein en den Steenweg naar de Markt.. Bij de kathedrale kerk aangekomen, stelde de Kon. Harmonie zich links van den hoofdingang op, terwijl het overige deel van den stoet door den hoofdingang de kathedraal binnentrok. Eerst daarna werd het publiek in de kerk binnengelaten, welke natuurlijk, onmiddellijk vol stroomde. Ook in de kathedraal heerschte een diep en indrukwekkend verschil met de stemming der vorige week. Terwijl Mgr. Lemmens, begeleid door zijn feeststoet, de kerk binnentrad, klonk het juichende Ecce Sacerdos, nü de droeve li turgische rouwzangen, nü het Chant Christ van Joseph Bonnet, door den organist, den heer Sijen, op suggestieve manier gespeeld. Toen: een priesterkoor in helder electrisch licht en versierd met bloemen en palmen; nü een priesterkoor, dat tot aan den nok der kerk geheel met zwarte rouw-draperieën be hangen was, terwijl de honderden lange dunne witte waskaarsen, die overal In het priester koor flikkerden, een rossigen schijn op het geheel wierpen. Tusschen de kanunnikenbanken rustte op een verhooging de kist met het stoffelijk over schot van Mgr. Schrijnen, daaromheen ston den kaarsen en palmen gegroepeerd. Op de kist rustten de teekenen der bisschoppelijke waardigheid van den overleden herder. Het zangkoor van de kathedrale kerk zong onder leiding van den directeur E. Franssen de 3-stemmige mis van Perosi. Een buitengewoon roerend moment was het, toen Z. H. Exc. Mgr. Lemmens na het einde der plechtige H. Mis naar voren trad, om het tes tament van Mgr. L. Schrijnen voor te lezen. Mgr. 'Schrijnen's testament. Mgr. Schrijnen's testament luidde als volgt: Mijn laatste wil. In het laatste oogenblik van mijn leven verpieuw ik nogmaals mijn geloof in God, den Almachtigen Vader en in Jesus Christus Zijnen Eenigen Zoon en in den H. Geest, die uit 'beiden voortkomt. Ik onderwerp mij nogmaals aan alles wat God geopenbaard heeft en wat Onze Moeder de H. Kerk ons te gelooven voorhoudt. Ik dank den goeden God, dat Hij mij zijn geloof heeft geschonken; dat Hij mij uit brave ouders heeft laten geboren worden, wier goede zorgen ik nooit genoeg kan waar- deeren; dat Hij mij onwaardige tot priester en zelfs tot Bisschop van Zijn Kerk heeft uitgekozen. Moge de reohtvaardige God in Zijn onein. dige Goedheid en Barmhartigheid tevreden zijn met het weinige, dat ik voor Hem ge werkt heb, en moge Hij geen acht slaan op mijne zonden, fouten en tekortkomingen. Mijn goede Moeder Maria en mijn trouwe H. Joseph mogen mijne voorsprekers zijn voor den troon van den strengen Rechter en Zijn barmhartigheid voor mij inroepen. Heb ik in mijn leven iemand beleedigd of iemand ergernis gegeven, dan vraag ik daar voor vergiffenis. Itk danik mijne priesters en geloovigen voor den steun en de volgzaamheid, die ik van hen in mijn zwaar werk heb mogen on dervinden. God beloone rijkelijk hun ijver en hun be reidwilligheid. Mogen steeds de geestelijken en geloovigen van mijn bisdom met hun Bisschop trouw samenwerken om het geloof in Limburg le vendig te houden. Limburg aan Christus" zij steeds hunne leuze. Blijve de Heer met de Limburgsche gees telijkheid en met de Limburgsche geloovigen vooral door de veelvuldige en de dagelijk- sohe H. Communie. De liefde tot Jesus H. Hart, de devotie tot Maria en Joseph blijven ons bisdom beschermen. Ik weneoh heel eenvoudig begraven te worden; er zal geen lijkrede gehouden wor den. Enkel vraag ik dat de priesters en geloovigen mij niet vergeten in hun gebeden. Geen bloemen noch kransen. Korte toespraak Mgr. Lemmens. Na de voorlezing van het testament, hield Mgr. Lemmens nog een korte toespraak, waar in hij de geloovigen erop wees, dat dankbaar heid voor de toewijding en zorgen die de over leden bisschop steeds voor hen had gehad, hen ertoe moest brengen, om zijn laatste wenschen na te komen. Dezelfde stoet, die het stoffelijk overschot ter kerke begeleidde, dee<i dit op den weg naar het kerkhof uitgeleide tot aan de Kapellerpoort. Daar stelden de vereenigingen zich alle naast elkaar op en brachten met haar rouw- vaandels een eerbiedigen laatsten groet aan den diep-beminden doode. De verschillende hoog- waardigheidsbekleeders en autoriteiten volgden in auto's het stoffelijk overschot naar het kerkhof, waar na een laatste absoute het lijk van den dierbaren herder in den Bisschoppe- lijken grafkelder werd bijgezet Nader meldt men ons uit Roermond: De rouwplechtigheden in de kathedraal had den zoo lang geduurd, het was inmiddels on geveer 1 uur geworden, dat de Aartsbisschop, die met den trein van 2. uur moest vertrekken, de laatste gebeden op het kerkhof niet meer ken verrichten. (De aan ons verstrekte meide- deeling dat Mgr. Janeen de plechtigheden daar leidde, berustte dus op een misverstand. Red.) Dit geschiedde nu door Z. H. Exc. Mgr. Lem mens, Bisschop van Roermond, waarna het lijk in den bisschoppelijken grafkelder onder de kapel werd bijgezet. Mgr. prof. dr. Jos Schrijnen, hoogleeraar aan de Nijmeegsehe Universiteit, richtte ten slotte tot de aanwezigen een kort dankwoord. De aanwezige bisschoppen, jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, burgemeester Waszink, de Malthezer ridders, baron Speyart van Woerden en baron de Weichs de Wenne, begaven zich nisdan nog eenige oogenblikken in de bisschop pelijke kapel, waar zij in stilte baden voor den geliefden doode, Men meldt ons uit Almelo: Naar wij vernemen, hebben Dinsdag onder handelingen tusschen de nsstu.'en -an „St. Lambertus" en .Unitas" met de werkgevers plaatsgevonden. Daarna zijl de wetgevers gistermorgen weer bijeen gekomen om den stand van zaken in eigen kr:ng te bespreken waarna zij gisteravond wederom eer confe rentie met de bovengenoemde bestuien zou den hebben. Naar wij vernemen, hebben de fabrikanten als uiterste concessie voorgesteld dat geen loonsverlaging toegepast zal worden voor loonen tot en met 18. Van j8 tot 20 zal de loons verlaging 7% pet zijn «n voor loonen boven de 20 zal de volle 10 pet. aftrek woden toe gepast. Deze nieuwe voorwaarden gelden echter uit sluitend voot volwassen arbe.ders dij gehuwd of kostwinner zijn. De werkgevers hebbpn zich verbonden geen rancune-maatregelen toe te passen, doch eischen dat alle arbeiders die weer aan bet weik wen schen te gaan,daarvan schriftelijk mededee- ling doen aan hun werkgevers. Naar men verder nog medeaeelt, zijn ■re werk gevers voornemens zich regelrecht tot hun ar beiders te wenden met een formulier schrij ven, waarbij den arbeiders elegenbt!d gege ven wordt zich aan te melden om den arbeid te hervatten. De organisaties zoude i daarbij dus eenigszins uitgeschakeld worden Reeds de eerstkomende dagen zul!m de be sturen van St. Lambertus ei Unitas met hun leden over de nieuwe v crste'len vergaderen. OVEREENSTEMMING BEREIKT. Tusschen „St. Lambertus, „Unitas" en de Fabrikantenvereenigingen. Nader meldt men ons: Op 29 en 30 Maart zijn te Arnhem onder leiding van den heer A. C. de Bruyn, voorzit ter van het R.K. Werkliedenverbond in Neder, land, de onderhandelingen inzake het Twen.- sche textielconflicit voortgezet, wellke onder leiding van burgemeester Edo Bergsma een aanvang genomen hadden, maar gestrand wa ren op de houding van den modernen textiel- arbeidersbond „De Eendracht". Het R.K. Werkliedenverbond, het Christel. Nat. Vakverbond, de textielarbeidersbond St. Lambertus en de textielarbeidersorganisatie „Unitas", benevens de Enschedesche en Twent- sche Fabrikantenvereenigingen waren ver tegenwoordigd. Zij kwamen tot een overeenkomst, gebaseerd op den brief der Fabrikanten van 18 Februari, welke indertijd gepubliceerd is. De leden der bovengenoemde organisaties zullen het werk hervatten tegen loonen, waar op voorloopig alleen de verlaging van 5 pro cent, welke op 16 November 1931 werd aan vaard, is toegepast. Zes weken na beëindiging van het conflict zal een tweede verlaging van 5 procent in werking treden. Deze verlaging zal echter niet toegepast worden op de kost winners in uurloon welke voor de eerste ver laging een loon van 18 of minder hadden, terwijl zij wier loon tusschen 18 en 20 be droeg, een tweede aftrek zullen krijgen, die naar evenredigheid van het vroegere loon tus schen 0 en 5 procent ligt. Deze limieten van ƒ18 tot 20 gelden voor de kostwinners, werkzaam in de gemeenten Enschedé, Lonneker, Hengelo, Almelo en Borne; voor de arbeiders in andere gemeenten zijn zij 2 lager. De arbitrage over het loon der gerationali seerde wevers hij Jannink, zooals die in de afgebroken onderhandelingen opgezet was, gaat door onder voorwaarde dat het conflict op een behoorlijke wijze tot een onlossing komt. Weliswaar waren zoowel de firma G. Jan nink en Zonen zelf als de andere leden van de betrokken werkgeversverenigingen princi pieel tegenstander van arbitrage in loonconflic- ten, maar waar het hier een arbitrage betreft van zuiver incidenteel karakter, zijn zij bereid ter wille van bet algemeen belang en den vrede in de industrie aan deze arbitrage mede te werken. Verder hebben partijen een regeling gemaakt waardoor in den vervolge het onderling con tact verbeterd zal worden. WERF STILGELEGD. De werf van de Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij wordt met. 1 April stilgelegd. Het personeel, vroeger 300 man sterk, thans nog 40, is met ingang van dien datum ont slagen. Voldoende stikstofmest voor heel ons land. Reusachtige fabrieks-gebouwen der mijn „Maurits". Op de terreinen der Staatsmijn Maurits te Lutterade bij Sittard zijn dezer dagen bij het daar sinds voorjaar 1930 bestaand Stikstof- bindingsbedrijf de nieuwe fabrieken (Salpeter- zuurfabriek en Nitraatfabriek) in werking gesteld. Werd in dit Stikstofbindingsbedrijf ten ge- bruike van den landbouw tot nu toe slechts zwavelzure ammoniak bereid tot eene hoeveel heid van circa 100.000.000 K.G. per jaar, thans gaat het bedrijf meerdere luehtstikstofmest- stoffen leveren. Langs synthetischen weg wordt daar nu voortaan gefabriceerd: Zwavelzure ammoniak, een wit, kristallijn, droog zout, dat goed strooibaar blijft en onge veer 21 stikstof in den vorm van ammo- niakstikstof bevat; Ammonsalpeter S.M., een goed strooibaar, bruinachtig korrelproduct, dat verkregen wordt door innige vermenging van ammoniumnitraat met fijn kleileempoeder. Het is maar weinig hygroscopisch en bevat 20% stikstof, waar van de helft in den vorm van salpeterstikstof, de andere helft als ammoniakstikstof. Ammonsulfaatsalpeter S.M., eveneens een goed strooibaar product in den vorm van licht bruine korrels. Het houdt 26 stikstof in, waarvan deel als salpeterstikstof en deel als ammoniakstikstof. Deze meststof komt in samenstelling geheel overeen met de produc ten, door de buitenlandsche industrie onder den naam van Leunasalpeter en Montansal- peter geleverd. Natronpalpeter S.M., gewonnen als bijpro duct van de salpeterzuurfabriek, een fijn- kristallijn, goed strooibaar zout met 16 stikstof, geheel in den salpetervorm. Deze stikitofmest komt in samenstelling overeen met de bekende chilisalpeter. De productiecapaciteit van het Stikstofbin dingsbedrijf bedraagt thans per jaar ongeveer 145.000.000 K.G. Zwavelzure ammoniak, 47.000.000 K.G. Ammonsalpeter S.M., 12.000.000 K.G. Ammonsulfaatsalpeter S.M. en 2.000.000 K.G. Natronsalpeter S.M. Behalve deze hoeveelheden produceeren de Staatsmijnen als bijproduct der cokesfabrie- ken van de „Maurits" en de „Emma" jaarlijks ook nog ongeveer 30.000.000 K.G. zwavelzure ammoniak. Van welken omvang thans de reusachtige fabrieksgebouwen voor de bereiding der stik stofmeststoffen in Zuid-Limburg, na de uit breiding van de laatste maanden, geworden moeten zijn en welke groote beteekenis zij voor misschien nog duidelijker dan uit de gegeven getallen uit dit feit, dat de Staatsmijnen thans in staat zijn daar voldoende hoeveelheden stikstofmest te produceeren om in de stikstof- behoefte van den geheelen vaderlandschen bo dem te voorzien en deze nieuwe nationale in dustrie tevens de stikstof voortaan in vrijwel iederen gewenschten vorm leveren kan. Bespreking met den rijksbemiddeiaar. De Rijksbemiddelaar in het 3e district, de heer H. A. van IJsselstedjn, heeft partijen, be trokken bij het dreigend conflict in de Rijn vaart, opgeroepen voor een bespreking op heden, te 'sGravenhage op het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid. De kerkelijke Hooewaardigheidsbekleeders bij het betreden van het kerkhof. i INDUSTRIE. Overeenstemming bereikt over de nieuwe C.A.O. Het landelijk hoofdbestuur en de besturen der Limburgsche afdeelingen van den Ned. R.K. Metaalbewerkersbond kwamen Woensdag avond te Tegelen bijeen ter bespreking van de nieuwe arbeidsvoorwaarden, zooals deze door de werkgevers waren voorgesteld. Van de zijde der werkgevers werd hierbij medegedeeld, dat zelfs wanneer de voorgestel de wijzigingen zullen worden ingevoerd het nog uiterst moeilijk zal zijn de diverse bedrij ven gaande te houden. Na uitvoerige besprekingen kwam men tot het besluit, uit dwingende noodzakelijkheid da nieuwe voorstellen aan te nemen. Deze luiden: le. Verlaging van de thans geldende loonen met 11 waarvan 6 ingaande 7 April a.s. en 5 ingaande 8 Mei. 2e. Daartegenover betaling van de Christel, feestdagen met 50 van het loon voorzoover deze feestdagen niet op een Zondag vallen en voorts betaling van de zoogenaamde familie dagen. 3e. Ten opzichte van werknemers, wier aan tal werkuren minder dan 48 per week be draagt, zal de uitkeering voor de Chr. feest dagen evenredig lager zijn en wel berekend naar het aantal gemaakte werkuren per week. Het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Me taalbewerkersbond zal er alsnog bij de betrok, ken werkgevers op aandringen, de voorwaar den zoo soepel en zoo ruim mogelijk toe ts passen. DE CAO. IN DE LIMBURGSCHE KLEIWARENINDUSTRIE. Gisterenavond heeft het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Steenfabrieksarbeidersbond „St. Stepbanus" te Tegelen vergaderd met de plaatselijke afdeeling ter bespreking van de kwestie van de afsluiting van een nieuwe C.A.O. Zooals men weet hebben de werknemers de voorstellen der werkgevers afgewezen. Besloten werd bij de werkgevers tusschen- voorstellen in te dienen, teneinde tot een schik, king te geraken. De Ekster (heenreis) vertrok gisteren oo» 7.17 uur uit Jodhpur en arriveerde na een tusschenlanding van 11.12 tot 12.09 nur te Allahabad om 16.28 in Calcutta. De Duif (thuisreis) vertrok gisteren on» 5.50 uur uit Djask «n landde om 8.45 nu* ia Bashir. Het toestel vloog niet Terder mng«a| «iertrt «iMm,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5