"N DE EERSTE KAMER EN BELGIE VRIJDAG I APRIL: 1932 GECAMOUFLEERDE PROPAGANDA. or- PERSOONLIJKE VOLDOENING EN NOG IETS. b, DE AARTSBISSCHOP NAAR ROME. Nationaal maria-congres. Moedeer gel« op de devotie tot de H. Moeder Gods, Welke t,e in de Congrega- BIJ MGR. SCHRIJNEN OP AUDIËNTIE ONS GEESTELIJK ERF. Tweede Congres. HET OORDEEL DER KATHOLIEKE FRACTIE WERKLOOZINZORG. MR. VAN LANSCHOT TEGEN PROF. VAN EMBDEN. De Nederlandsche delegatie op de Ontwapeningsconferentie. DE HEER A. C. A. VAN VUUREN ERNSTIG ZIEK. Voorzien van de laatste H.H- Sacramenten. H. POLLEMA. f In het tijdschrift „Nieuw Rusland", gaan van het Genootschap „Nederland- Nieuw Rusland dat in iedere aflevering ■weer verzekert, uitsluitend „cultureele" be doelingen te hebben, komt in het jongste nummer onder meer uitingen van Russi sche „cultuur ook een fragment voor uit een nieuw verschenen boek over de sovjet republiek, in welk fragment de schrijver het nieuwe Russische meisjestype tracht te schetsen. Wij citeeren: "Wat!" riep zij uit alsof zij ervan schro i.Oaan meisjes van mijn leeftijd naar de kei Wat krankzinnig! Waarom doen ze da „Ik denk, dat het ze voldoening See Zij duwde een vinger in haar wang zoo als zij altijd deed als zij ergens over nadacht. „Is voldoening zooiets belangnj"s- zonder op me te letten ging zij vooi i. geloof het niet." Zij knikte met haar hoofd alsof zij zichzelf wilde geruststellen, dat zij heusch gelijk had. „Daar heb je nou mijn broer'vervolgde zij, „vroeger was het een aardige jongen, een goed partijgenoot, een echte revolutionair; maar toen gebeurde er iets met hem en hij ging de verkeerde weg op. Nou drinkt lnj en moet geld sturen aan een andere vrouw, waar hij een kind van heeft en als ik hem vraag waarom hij zoo'n slecht leven leidt, zegt hij, dat het hem voldoening geeft, net zooals u zooeven zei. Dat is toch zeker geen goed motief niet eens een excuus, wel?" Zij hield weer even op. „Of neem nou die moezjieks hier in de doppen. Ik ga dikwijls naar hen toe en praat met ze over collec tivisatie; ik zeg, dat als ze ooit uit hun hut ten met ongedierte willen kruipen, dat ze dan beter lid kunnen worden van een col lectief, omdat ze alleen op die manier tot een modernere manier van leven kunnen komen. En wat zeggen zij dan? Dat het hun voldoening geeft om zoo te leven en waar om zouden ze er tets aan veranderen? Er moet toch nog iets anders zijn als persoon lijke voldoening om richting te geven aan ons leven, denkt u niet?" „Jij bent atheïst he?" vroeg ik. Zij lachte. „Waarom lach je?" „Omdat u zooiets vraagt. Hoe kan een ver standig mensch nu geloovig zijn?" „Wil je daarmee zeggen, dat alle geloovi- gen idioten zijn?" „Als ze dat niet zijn dan zijn ze in ieder geval ontzettend in de war gebracht,zei zij scherp. „De kapitalisten pompen verkeer de ideeën in hun hoofden totdat zij ze wer kelijk gelooven". „En onderzoek jij alles wat je gelooft. zei ik- uitdagend. t,. Natuurlijk!" Maar voelende dat zij kracht bij" moest zetten aan haar woorden voegde zij er aan toe: „De geschiedenis, de weten schap, zelfs de natuur is op onze hand." Wij vermoeden sterk een geval van „per soonlijke voldoening" bij de redactie van het "tijdschrift, nu zij juist dit fragment kon kie zen voor haar „cultureele inlichtingen" over het nieuwe Rusland. Met zulke verbijsterende bakespraat als het to-ppunt van levenswijsheid opgediend wordt stemming gemaakt voor de men taliteit, die in naam van geschiedenis, we tensch-ap en natuur met het Opperwezen heeft afgerekend. Misschien zijn niet aMe gel-oovigen idioten -f f degenen' die, lezers van drt ij-d-schrift deze geca ganda voor z-oete koek z0uUan silkke EEN JUB1LE VAN „DE STANDAARD". Heden 1 April bestaat het am5.rev<vln.. naire hoofdorgaan „De Standaard 60 /aa_ Zoo goed ais in het katholieke kamp heèft men ook bij de anti-revoluttonairen (en wen sell en allermmst hier de spoedig at scheiden groep der chris elijk-hi8torischeri te zonderen) de beteekems en den machtigen invloed begrepen van het wapeni der pera in den strijd voor de beginselen, die door eigen Partij formatie werden gediend l. En zeker ware de geweldige worsteling tusschen de geeoaü- scerde rechterzijde en de - welke allereerst de vrijheid van onderwijs ten doel had - niet met zoo succ« bekroond geworden, wanneer nie hnrlrióó testantsche smaldeelen de beschi gehad over de pers-organen ter en verdediging van de heilige rech en, len in dien tijd nader aan het hart a=- welk materieel belang ook. Onder die spreekbuizen der anti-revo u naire partij heeft „De Standaard" de ou ste papieren en haar brieven van adeldom tevens, daar zij van meet af als voermiddel dien voor de gedachten van den genialen leider, dr. Abraham Kuyper, wiens praedomineerende plaats in Neerlands politieke geschiedenis bij vriend en tegenstander in confesso is. Dat waren stellig gouden bladzijden in de annalen onzer jubileerende perszuster en vaD onze nationale pers in haar geheel, toen de ge vierde Staatsman-journalist, in het zenith van zijn werkkracht staande, met zijn altijd even bloemrijke maar tevens forsch gebeeld houwde „tale Kanaans" dag aan dag „het kla vier der volksconscientie bespeelde" in zijn „Standaard" en daarneven nog tijd vond, om jn de „Heraut" zijn voor zijn kring gezagheb bende theologische beschouwingen wijd en feed uit te schrijven. Wij werden intusschen de laatste maanden ^haaldelijk aan den pioniersarbeid van den dekten „S tan daar d"-redacteur herinnerd, nu huidige dtgrtitaria en ook opvolger in het g^rschap der partij, dr. H. Colijn, in soort- trant doende Is, de theoretische fun- van zijn politieke groepeering en van hag6 bekinselen opnieuw voor tijdgenoot en lomm^bt vast te leggen in deze zelfde ko- Wanï' Standaaj,^se het uiterlijk aspect van „De zijn gewij in den lo°P der ial'eu al ietwat auti-revoim®"1, het cachet van het voorname veranderingdaire orSaan onderging geen vasthoudendh&1en met SelÜke onvervaarde liiDen, haar als voorheen aan de richt- nr.„ voor6®113 getrokken, maar ook met °P t Urit- i-i 06 eischen van den nieuwen tijd' n;°6,Sta^aard" tot op den dag yan he e en goeden atryi y00r de ke- BET PARIJSCHE KOOR, dat eenige uitvoeringen in ons land gaf, bij aankomst im Amsterdam. leving van het Christelijk beginsel ook in de staatkunde. Tentoonstelling in het Nederlandsch Persmuseum. Gisterenmiddag heeft in het Nederla-ndsch Persmuseum te Amsterdam de opening plaats gehad, van de tentoonstelling welke wordt ge bonden in verband met het zestig jarig be staan van het dagbUvd „De Stand-aard". Nadat de voorzitter van het Nederlandsch Persmuseum, de heer J. H. Rogge, een kort woord van welkom had uitgesproken, waaraan hij de gelukwenschen van het bestuur toe voegde, hield de heer W. de Vlugt de openings rede. In eenige vitrines zijn exemplaren van „De Standaard" bijeen gewacht, die haar ontwik kelingsgang markeeren. Men vindt er het eerste nummer van I April 1872 met het begin. Alsoo het gaet om de eere Gods". Daarnaast ligt het eerste Zondagsblad wnai - bij weer aansluit de eerste vergroeiing van 1873 en die van de "Zondagsbladen 1874 15. Voorts ziet men het eerste nummer me een nieuwen kop in oud-Hollandse e e ers, men kan de verwisselingen van ru v vo oen, men ziet de typografenstokingen, d e het be drijf stagneerden, weevspiege^ s ei iet nummer van 8 November - in het afsterven van dr. Kuvper berdacht wordt, als mede het nummer va", 1 April 1922 warm het eerste hoofdartikel, dat dr. H. Colijn, in Zijn functie van hoofdredacteur schreef, verscheen. Aan d-en want ziet men nog de oudste A. R. courant „De Nederlanden", door Groen van 1850 tot 1S55 uitgegeven, evenals enkele exem plaren van „De Heraut", waaruit „De Stan daard" is voortgekomen. Ook de caricaturen van dr. Kuyper, bet hek- king hebbende op daems verhouding tot de pers of omgekeerd, ontbreken niet. De tentoonstelling is dagelijks van 2—4 UUT geopend en Maandag 4 April van 2—5 uur. Zij zal 14 dagen duren. Gisterenmiddag is Z. H. E. Mgr. J. PI. G. Jansen met den Pullmantrein om 12.46 uur uit Utrecht vertrokken teneinde in Rome zijn bezoek „ad limina" hij den H. Vader te gaan afleggen. Mgr. Jansen, die de reis geheel alleen on derneemt, werd aan het station uitgeleide ge daan door deu Vicaris-Generaal Mgr. D. Huur- deman en de Weleerwaarde heeren J. v. d. Burg en dr. W. Geerdink, secretarissen van den Aartsbisschop. MGR. L. SCHRIJNEN f Dinsdagmorgen om 9 uur zal, naar in S. Maria wordt medegedeeld, in d<e Kathedraal te Breda een plechtige TT. Mis van Requiem worden opgedragen voor de zielerust van Z. H. Exc. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roer mond. ZILVEREN KLOOSTERJUBILE. Op 7 April a.s. hoopt de Eerw. Zuster M. Bert hol de, Cmei- Adriana Jose-pha Jacobs uit Utrecht), in 1,61 ?!1^,0.ster te Vea,1° den dag te herdenken, dat zij 25 -laar geleden trad in de Congregatie der Zusters van Diefde van O. L, Vrouw Moeder van Barmhartigheid. Reeds 24 jaar is z'i in do «holen te Ve-nlo werkzaam. ZILVEREN JUBILé 24 April a.s. hoopt de Eerw. Broeder Edmiun. dus (in de wereld Joh. van Egerschot) den dag te berdenken waarop hij 25 jaar geleden toe- *ad tot de congregatie van de Broeders van ?ea H. AJoysius te Oudenbosch. Al dien tijd ^5 hij gearbeid aan -de opvoeding der jeugd. aan - met opgeruimd hart beeft hij zich p z,-in jongens gegeven. cePtie wordt gehouden van o uur. °P Bll>"eau van het Nationaal Maria-Con- LTo'uden m Aagustus te Nijmegen zal worden gehouden, 2egt men e], deining komt In feekenen Neaer^i Van alle kanten komen iftineen a" ^langstelling, verzoeken om in- lichtingen en aankondigingen van bezoek. Daar ties, PL Families, Derde Orde's en allerlei re- ligieuse ^reenisinsen a[s het ware is georga- mseeid, spreekt het vanzelf, dat vooral van deze zijde de belangsteHing komti en ook, dat deze belangstelling massaal Is. Zij teekent zich OQk a£ jn üe aanvragen van ijverige ivlanavereerd(st)ers om plaatselijk voor het Congres wat te doen. Het bestuur heeft regelen voor het oprichten van plaatselijke comitees opgesteld, welke aan het Bureau van het Congres, Mathonsingel 1, verkrijgbaar zijn. BARON VAN LAWICK. Eenige weken geleden overkwam den com mandant van het regiment wielrijders te 's Hertogenbosch, overste baron van Dawiek, te Boxtel een ernstig motor-ongeval, waarbij hij een schedel fractuur bekwam. Nog steeds wordt hij in het St. Liduina-gasthuis te Boxtel vevpleegd. Zijn toestand gaat goed vooruit. Dezer dagen heeft de minister van defensie, mr. di-. Deckers, die voor familiebezoek te Boxtel vertoefde, hem bezocht en vervolgens het gasthuis in oogensc-houw genomen. Plet zij mij vergund nog een enkele aanvul ling te geven bij de zeer wel lijkende karak teristiek, welke Prof. Feron van onzen over leden Bisschop heeft gegeven en welke de zoo buitengewoon sympathieke eigenschappen van den Kerkvorst weer met eenige vermeerdert. Want ik meen, dat onderstaande „trek", nog aan het portret aangebracht, niet alleen den persoon van Mgr. Schrijnen in een vollediger belichting plaatst, maar hem tevens als bis schop, als overheidspersoon nog hooger mag doen schatten. Pin wanneer we dan hierboven schrijven: „bij Mgr. Schrijnen op audiëntie" dan bedoe len we daarmee nu niet: zijn eenvoud, zijn gemoedelijkheid of de afwezigheid van alles, wat bij zulke gelegenheden wel eens min of meer beklemmend „officieel" wordt geheeten; ook bedoelen we niet zijn toegankelijkheid haast alle uren van den dag en alle dagen van de week (waarin zijn gezondheidstoestand de laatste jaren verandering heeft moeten bren gen) maar dan bedoelen we hier speciaal mee: de openhartigheid, waarmee men met hem praten mocht. Of, om het met een heel een voudige alledaagsche uitdrukking aan te ge ven: hij Het je veel zeggen. We hebben dat altijd heel bijzonder in Mgr. Schrijnen meenen te mogen waardeeren. Op slot van zaken is toch de waarheid, of wat men althans oprecht voor de waarheid houdt, het fundament, waar men op steunt en waar men van uitgaat, en al behoeft de waarheid niet altijd te woiden gezegd, wanneer men bij de hoogste instan ties komt ter bespreking van een of ander, zal de waarheid de klaarheid moeten brengen en de mogelijkheid moeten bieden voor een definitieve beslissing of voor eene decisie, welke in de omstandigheden de best denkbare is. Men kon gerust zeggen, als men bij Mgr. Schrijnen op audiëntie was geweest: de zaak is van alle kanten bepraat. Het was dan, of hij intuïtief aanvoelde, dat er dat of dat nog zat en dat hij juist als bisschop, als ovei heid uitingsmogelijkheid en vrije baan moest geven aan iedere^eerlijke, zakelijke meening of in zicht, wel overtuigd, dat ook dat kon beproefd worden om het goede te behouden. Hij, voor Wien het Gezag zooveel beteekende, zag daar in allerminst een aanval op of een gering schatting van het gezag, maar vond daarin veeleer een zeer juiste en doeltreffende uit oefening van het gezag, welke al het goede weet te richten op en te exploiteeren in den dienst van het uiteindelijk doel, waar het an ders wellicht besloten blijft, misgroeit of ver kwijnt. Het had ten slotte nog dit voordeel, dat men nooit onvoldaan wegging: immers, is het niet. al veel, wanneer een ondergeschik te, al ware het dan ook maar een eenvoudige kapelaan, eens het zijne zeggen mocht? En al kon hij natuurlijk, ook niet altijd doen, wat besproken werd (ook een bisschop is niet al machtig) dan kon hij iemand veeibeteekenend aanzien en zeggen: „ik begrijp de moeilijkhe den; laten we er samen voor bidden". Zonder twijfel heeft ook cleze ruimhartige handelwijze er het hare toe bijgedragen, dat zijn bestuur voor de Roermondsche Kerk zoo zegenrijk is geweest. X. MEVROUW A. P. LLOYD VAN LATHUM t Te Nijmegen is op 74-jarigen leeftijd over leden mevrouw Annette P. Lloyd van Lathum —Berends, dlraagster van het gouden, eere- kruis Pro Ecclesia et Pomtifioe, Vooral op phi la li tr opis oh gebied maakte de overledene zich verdienstelijk. DE GROEP VAN DALSUM EN DEFRESNE BLIJFT BIJEEN. Men schrijft ons uit Amsterdam: Woensdagmiddag heeft de groep van Van Dalsum en Defresne vergaderd en besloten hijeen te blijven en zoo een aaneengesloten ge zelschap te vormen, waaTvan de kern voor het grootste deel bestaat uit hen, die indertijd „Het Oost-Nederlandisch Tooneel" gevormd hebben. Dit zijn de heeren Albert van Dalsum Aug. Defresne, Cruys Voorbergh, Ben Royaards Jo Sternheim, Mari van Warmelo en Carpen ter Alting en de dames Nel Knoop, Willy Haak, Charlotte Kohier, Anna Sablairolles,. Do Hoogland, Sara HeyDlom en Georgette Hage- doorn. Met enkele andere tooneelisten zal nog on derhandeld worden DE UITVOERING DER LANDARBEIDERS- WET. Onder presidium van den heer R. P. Dojes te Uithuizen werd te Groningen de jaarverga dering gehouden van den Prov. Bpnd van Ver- eenigingen en Stichtingen Landarbeiderswet. De vooizitter wees er op, dat de wereldcrisis ook haar intrede gedaan heeft bij de landar beiders. Wat de toepassing eter wet betreft, staat de provincie Groningen bovenaan. Van de op 1 Api il 1951 in totaal 2268 uitgegeven plaatsjes waien ei in Groningen 861, in Fries land 584, Drente 657, Overijssel 263, Gelderland 366, Utrecht 4, Noord-Holland 320, Zuid-Hol land 228, Zeeland 77, Noord-Brabant 167, Lim burg 51. Besloten werd om zich tot de Regeering te wenden met het verzoek zoodanige maatrege len te nemen, waardoor het mogelijk kan wor den gemaakt, dat aan landarbeiders credieten voor een zelfstandig bedrijf worden verschaft, door deze credieten te verschaffen voor aan schaffing van platglas, warenhuizen en pluim vee. Besloten werd zich tot den Minister te wen- I den om lierscliattins van los land. Hendrik Joannes Ruusbroec. Woensdagmiddag werd in het klooster Cair- mel der E.E.P.P. Carmelieten aan den Dodden- daal te Nijmegen het driedaagsch congres van Ons Geestelijk Erf geopend. In de kapel van den Carmel werd een plech tig lof gecelebreerd door Dom. J. Huyben O.S.B. van de abdij Oosterhout, met assistentie van Prof. dr. Titus Brandsma. De eerste bijeenkomst werd geopend door den Zeereerw. Pater Dr. D. Stracke S.J. uit Ant werpen. Woensdagavond werd de eerste rede uitgespro ken door den zeereerw. Pater dr. L. Reypene S.J. te Antwerpen over „Ruusbroec's Mystiek als bekroning der Inkeeringstheorie. Tweede dag. Gister werd de tweede Congresdag ingeleid met een gezongen H. Mis in de Karmel-Kapel, welke H. Mis werd opgedragen door den rec tor magnificus der R.-K. Universiteit, Prof. Dr. Reginald Jansen O. P. Om half tien werd de eerste lezing gehouden. Het woord was aan Dr. K. Smits, conservator aan de Universiteits-Bibliotheek te Nijmegen, die een beschouwing gaf over De weerspiegeling van het gees telijk leven in de Christelijke Kunst. In zijn inleiding wees spr. er op, dat hij on der geestelijk leven met betrekking tot zijn on derwerp wenschte te verstaan het godsdienstig leven der middeleeuwers in den breedsten zin en onder Christelijke Kunst die kunst, waarin dit geestelijk teven tot uitdrukking komt. De bouwstoffen, welke een zoo volledig mo gelijk beeld voor dat leven moeten geven, zijn zeer verspreid en daarom is een werkprogram fteoclig. Eerste eisch daarbij is de inventari- seering van het materiaal en hierbij is alleen dan een goed resultaat te bereiken, indien sa menwerking verkregen wordt met bekende ge- ïeerden op het onderhavige terrein. Onmiddel lijk daarnaast vraagt de instelling van een centraal archief de aandacht, waar het verkre gen materiaal en de copieën daarvan worden geordend. Spr. zette nader uiteen, dat het aan gewezen centraal archief de Universiteits-Bi bliotheek is. Wat de materiaal-kwestie betreft, hierbij zal men er zich rekenschap van dienen te geven van de moeilijkheden, welke hierbij zijn te over winnen. Met betrekking hiertoe wees spr. in het bijzonder op de verwantschap met tal van an dere takken van wetenschap. Om contact te houden met andere wetenschappelijke uitkom sten stelde spr. voor de iconografie een be scheiden plaats in te ruimen in ons geestelijk ei'f. Eerst nadat materiaalverzameling en be schrijving hebben plaats gevonden kan wor den overgegaan tot het nemen van conclusies over chronologischen groei, de sfeer, waaruit en waarin een kunstwerk is gegroeid e.d. Aan de hand van een reeks voorbeelden wees sPr. op de ontwikkeling van typen gedurende do 15de en 16de eeuw bij uitbeeldingen van den Christus, van Maria en de Heiligen en in ver band daarmee op het verschil tusschen werke lijkheidszin en symboliek, van prototypen. Eèn belangrijke kwestie bij dit alles is de vraag, of door psychologisch onderzo*ek valt na te gaan of beeldende kunst in een bepaalde pe riode oorzaak of gevolg is eener ströoming. In het slotgedeelte van zijn belangwekkend betoog deed spr. aan de hand van allerlei voor beelden het belang uitkomen der iconografie voor andere wetenschappen. Daarna sprak Prof. Dr. Titus Brandsma O. Carm. te Nijmegen over: De Inrichting van een verzameling volledige foto's van Midded-Neder- landsche geestelijke handschriften en legde een proeve van een werkprogram open. Over het tijdvak 31. Januari tor en met Februari. Overzicht van gegevens inzake werkloozen- zorg over het tijdvak van 31 Januari 1932 tot en met 27 Februari 1932: Aan alle gemeenten is een vragenlijst gezon den. Van 90 gemeenten (w.o. 's Hertogenbosch met 41.969 inwoners, Roosendaal en Nispen met 22.053, Rlieden met 24.651, Haarlemmer meer 26.793, Hengelo met 34.328 en Maastricht met 60.533 inwoners, totaal 210.327) met rond 563.202 inwoners -Waren bij het samenstellen van dit overzicht nog geen gegevens ontvan gen. Uitgegeven door de gemeenten (zonder aftrek van subsidies van staat c.q. provincie) aan werkloozensteun 4.699.717, id. voor werkver schaffing 1.562.159. Uitbetaald door. werkloo- zenkassen 2.869.860. Door het Rijk is betaald 721.000. Van 120 gemeenten met rond 622.198 inwo ners waren bij het samenstellen van dit over zicht nog geen gegevens ontvangen. Aantal werltloozen, dat als werkzoekenden stond ingeschreven op 27 Februari 1932 bij het orgaan der arbeidsbemiddeling 275.64S. Boven dien gedeeltelijk werkloozen 16.846 en vrouwen 3.678. Niet minder dan vier le'ten van de katholieke fractie hebben gister het woord gevraagd en drie hunner spraken over onze verhouding tot België in verband met de loópende geruchten over een komend verdrag. Jammer was alleen, dat deze drie heeren een afzonderlijke opinie vertolkten, zoodat men zich even afvraagt of de fractie van de Eerste Kamer over deze zaak al verdeeld Is, nog vóór de Regeering met een voorstel komt. De leider der fractie, mr. van Lanschot, uitte zich zeer voorzicht'g doch een goed verstaander kon uit zijn woor den wel opmaken, dat hij er sterk aan twijfelde of de huidige Regeering nog wel kans zou zien met een definitief ontwerp- tractaat te komen en dit met de Sta- ten-Generaal af te handelen vóór de a.s. verkiezingen. Uit hetgeen mr. van Lanschot zei, kregen wij den indruk, dat deze zich nog niet onge il. Latiscnui. rust maakt en in eik geval wenschte hij te zeggen, dat hij niet twijfelde aan de goede trouw en de eerlijke bedoelingen van den minister. Of Z.Exc. zoo in de gunst staat bij den beer Blomjous, mag men betwijfelen, nu deze ver klaarde, het „voor 95 pet." eens te zijn met prof. Lrhman, die den katholieken afgevaar digde stevig op de schouders klopte. Dat mocht ook wel. want de heer Biomjous scheen voor zijn Utrechtschen vriend gerepliceerd te hebben. Het standpunt van den Tilburgschen groot industrieel werd weer heelemaal niet gedeeld door den heer van der Lande, die, naar men weet, zijn eigen visie heeft op het heele geval en daar meer dan eens hier en in België van heeft getuigd. Voor aen heer v. d. Lande is het kanaal-Seg-hers hetzelfde, dat in abstracto door den minister is geprojecteerd. Het is voor hem ook een pseudo-Moerdijkkanaal en heeft eigen schappen, welke onaanvaardbaar zijn. Maar het kanaal, zooals 't nadien is geprojecteerd door de Nationale Unie en goedgekeurd door Rot terdam s Kamer van Koophandel, bewondert de katholieke afgevaardigde ook niet. Hij staat niet op 't standpunt, dat men vrees behoeft te hebben voor een kanaal, dat onder de Rijn- vaartcommissie zou vallen, omdat deze vcom- missie toch geen sanct.ies kan treffen. En nademaai België ren tweeden vaarweg vraagt, dien wij niet moeten geven, behoort België zulk een weg te betalen Maar tusschen het kanaal van Konijnenburg en dat wat België vraagt, ziet de heer v. d. Lande geen principieel ver schil. Het lengte-«erschil is 5 Kilometer op den 577 K.M. langen vaarweg van Mannheim naar Antwerpen en het vaar-tijd-versohil is misschien een uur. vVaa.i het echter op aan komt, den vrachtprijs n.l., ziet van der Lande geen verschil en naar ziin meening zou België zich nest kunnen stellen op het veranderde standpunt der Nauonale Unie indien het zich nu eenmaal niet had vastgebeten in het kanaal van Wil'emstad af. De heer Dobbelmann beeft niet over de Bel gische kwestie gesproken, wel over de slechte resultaten van deri Volkenbond betreffende bet internationaal economisch leven. In dit opzicht vond deze afgevaardigde een lotgenoot in mr. Fock, die wel heel erg gedesillusioneerd was in Geneve's werk, dat hij in 1920 mee hielp inauguteeren als afgevaardigde. Over België sprak ook deze gezaghebbende afgevaardigde niet. Dit geschiedde e» onmin door jhr. van Cltters, den anü-rev. leider, die van oordeel was, dat de minister in dit stadium niet kam spreken. Desgelijks oordeelde dr. Wibaut, die er ook de aandacht op vestigde, dat de zaak eerst thuis hoorde in de Kamer, die wel „Tweede" heet, maar in ons Staatsrecht „Eerste" is. Ook in de soc.-dem. fractie 'is echter over deze zaak geen een stemmigheid, want in tegen stelling met dr. Wibaut, die de verhouding tot België Europeesch' wil bezien, verklaarde het Rottérdamsche raadslid de Zeeuw, dat hij, hoe wel zich niet ongerust makend, wis en zeker tegen een tractaat zou zijD, dat een aftappings- kanaal van Rotterdam naar Antwerpen zou bevatten. En dat dit standpunt ook wordt ge deeld door de vrijz.-democratische fractie, heeft de heer Westerdijh overduidelijk te verstaan gegeven. Van de vrijz.-dem. fractie gesproken haar lid professor van Embden heeft een kwaad half uur beleefd onder de repliek van mr. van Lanschot, die geen draad heel liet van de critiek, welke de Amsterdamsche hoogleeraar had geleverd op onze Volkenbondspolitiek be treffende de ontwapening. De katholieke leider heeft achtereenvolgens scherp en geestig aangetoond, dat het onjuist was te veronderstellen, dat er in een delegatie zou worden gestemd over de aan te nemen houding, daar deze bepaald werd door den verantwoordelijken minister. Dat het ook onjuist was vol te houden, dat alleen eenzijdige ontwapenaars naar Genêve moesten worden gestuurd, om de eenvoudige reden, dat op Sovjet-Rusland na, daar geen vertegenwoor diger komt van een land, dat eenzijdige ont wapening propageert. Een Russisch voorstel daartoe werd bestreden door den Spaanschen vriend van prof. v. Embden. Onjuist was ook prof. v. Embden's voorstelling alsof zijn nega tieve opvatting der neutraliteit algemeen aan vaard werd. Dit geschiedt b.v. niet door Dene marken, dat „pour garantir la neutralité" een weermacht handhaaft op een vredessterkte van 9000 man. De helft van de onze, maar Dene marken heeft ook precies de helft van ons inwonertal. Mr. van Lanschot verdedigde ook met goede argumenten het opnemen van officieren in de delegatie. Als deskundigen ontwerpen zij wel doordachte voorstellen, welker aanneming een zegen zou zijn voor de wereld. Het was een uitstekende repliek en de „con stante criticus", zooals mr. van Lanschot zijn tegenstander aanduidde, zal wel erkennen in dezen zijn mannetje te hebben gevonden. De minister heeft reeds bet woord gekregen, maar nog niets gezegd. Sinds een dag of 4 was het Tweede Kamer lid, de heer A. C. A. van, Vuuren te 's-Graven- hage, niet erg in orde, maar Woensdag was zijn toestand toch weer zoo, dat de ge neesheer hem toe stond Donderdagmor gen wat op te zit ten. Gisterenochtend gevoelde hij zich aanvankelijk vrij goeH, maar tegen elf uur steeg de temperatuur plotse ling onrustbarend. Onmiddellijk werd de huisdokter ge waarschuwd, die te zamen met een andereu geneesheer r/ den patiëüt onder- A. C. A. van Vuuren. Daar de koorts steeds zeer hoog bleef en het hart erg verzwakt was, achtten zij het noodig dat de patiënt zou worden bediend. Gisterenmiddag zijn den heer van Vuuren dan ook de laatste H.H. Sacramenten toegediend. GESLOTEN TIJD VOOR VISSCHEN. Bij beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw is bepaald, dat, met afwijking in zoover van bet voorge- schrevene in de artt. 5 en 6 van het Bijzonder Visscherijreglement VII in 1932 de gesloten tijd voor het visschen op beek- en regenboog forel en voor het visschen met den loop- of sleephengel en met den hengel, geaasd met de kunstvlieg en de natuurlijke vlieg (Mei- vlieg), in de wateren, waarop dit reglement van tóepassing is, eindigt op 31 Maart. lil den ouderdom van 80 jaren is te Heem stede overleden de heer H. Pollema, oud-bur. gemeester van Lemsterland, NED. EIERCONTROLEBUREAU. In de Woensdag te Utrecht gehouden algemeene ledenvergadering van het Ned. Eiercontrolehu- reau werd besloten de regeering telegrafisch te verzoeken de bepalingen van het Eierenbe- sluit, in het bijzonder wat betreft het stempe len van kalkeieren, tijdelijk buiten werking te stellen. Tot bestuurslid werd herkozen de heer G. Klomp te Arnhem en werden gekozen de hee ren K. Enthoven te Bennebroek en W. J. Krudde te Deventer. \VEDSTRIJD IN WELSPREKENDHEID. In een te Den Haag gehouden bijeenkomst, ter gelegenheid van den 2den wedstrijd in wel sprekendheid voor jongelieden door de Maat schappij tot bevordering van woordkunst ge houden, zijn door den voorzitter, den heer Albert Vogel, de prijzen uitgereikt. De eerste prijs (verguld zilveren medaille) werd behaald door H. E. Pliaff uit Den Haag; de tweede prijs (zilveren medaille) door P. B. van Houten (Wageningen) en de derde prijs (bronzen medaille) door G. Roos (Haarlem). PROTECTIE VAN DE BUITEN- LANDSCHE KLEERMAKERS De invoer voor particulieren niet gecontingenteerd. Het „Vad." schrijft: Wat men ons gisteren over de contingentee- ring van manufacturen en confectie heeft me degedeeld, leek ons eerst zóó zonderling, zóö buitensporig, zóó onmogelijk, dat wij er niet over durfden schrijven, alvorens nadere in lichtingen ingewonnen te hebben. Van een ter zake zeer deskundige zijn ons echter die in lichtingen gegeven. Wij kunnen thans aan de juistheid der informatie niet langer twijfelen, maar.... ongelooflijk blijft het toch. De lezer oordeele: Reeds vrij spoedig nadat de contingenfcee- ringshesluiten betreffende de wollen stoffen en de gemaakte kleederen voor mannen, jon gens en vrouwen verschenen waren, werd in één van de reeds zeer talrijke ministerieel® circulaires over de contingenteering medege deeld, dat kleine pakjes aan particulieren van een waarde van niet meer dan 25 buiten de beperkende regelingen zouden vallen. Thans is deze uitzondering uitgebreid tot pakjes ter waarde van ten hoogste 40. En particulier mag meer dan één van zulke pakjes tegelijk ontvangen. Op het contingenteeringsbureau zelf wordt de raad gegeven grootere zendingenover verschillende pakjes te verdeelen. Wie een pak laat maken te Londen (en wij weten uit eigen ondervinding, dat Engelsche kleermakers moeite doen om hier bestellingen te krijgen) kan men de pantalon, het vest, en de jas afzonderlijk laten zenden. Zoo kan men zelf reeds vrij dure voor dezen tijd zelfs reeds echt dure pakken laten maken en bui ten alle contingenteering om in ontvangst ne men. De invoer van de kleermakers en van de con fectiemagazijnen is beperkt. Die van de particulieren is volkomen vrij. De kleermakers en confectiemagazijnen beta len 2 pet. extra invoerrecht in verband met de contingenteering. De particulieren betalen die twee percent niet. Men wil de eigen industrie beschermen, maar feitelijk schept men een toestand, die voordeelig is voor de Engelsche kleermakers en voor de Parijsche modemagazijnen. Hadden wij geen gelijk, van een zeer zon derling besluit te spreken? Wij zijn tegen protectie. Wij achten de contingenteeringspolitiek: over 't algemeen niet gelukkig. Maar als de besluiten er eenmaal zijn, dan mogen ze toch niet door de eigen regeerings- instantie gesaboteerd worden. En een maatre gel. dien men meent te moeten nemen ter be scherming van het eigen bedrijfsleven, mag toch niet omgekeerd worden in een protectio- nistischen maatregel ten gunste van de bui- tenlandsche bedrijven Hoe is men tot zulk een besluit gekomen? Is het onkunde, is het slordigheid, of is het een effect van de verwarring ontstaan door de actie en tegenactie van allerlei tegenstrijdige invloeden? In ieder geval dient deze ongerijmdheid zoo spoedig mogelijk uit de wereld te worden ge holpen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5