DONDERDAG 7 APRIE f932 ■&ÉÊèk RADIO-PROGRAMMA iiil a', 'm - P' vim.- - EEN AARDIG GEBRUIK. Elk jaar vindt op den Kollenberg te Sitard het traditioneele „Broodjesrapen" plaats. De ouders verstoppen z.g. „kromme broodjes" tusschen het struikgewas en de kinderen zoeken de broodjes in de veronderstelling, dat tijdens het beieren van 't kapelklokje de broodjes uit den hemel zijn komen vallen. De kleinen komen den heuvel opgestormd, om er maar het eerste bij te zijn!- RADIO-BERICHTEN EEN NIEUWE KRACHT-ZENDER BACH EN STRAWINSKY. SCHEURING IN DE S. D. A. P. De houding van het N. V. V. Geen samenwerking met de O. S. P. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. het vermiste meisje. HET PROCES WACKER TE BERLIJN NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE. AUTOBUS TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Vier schoolkinderen licht gewond EEN DER PASSAGIERS OP SLAG GEDOOD. HET DRAMA TE STOMPWIJK. MEDICUS VERDACHT VAN ZEDEN- DILICT. VRACHTAUTO IN DEN AMSTEL CERÊDËN. ADJUDANT VAN MINISTER DECKERS. VERDRONKEN. PUBLIEKE VERKOOPINGEN. viri. VRIJDAG 8 APRIL. Hulzen (1875 M.. 160 K.H.) Algemeen pro gramma, verzorgd door den K.R.O.89.15 gramofoonpl.10.— dito11.30 voor zieken en ouden van dagen; 12.15 K.R.O.-Kunstensemble, o. 1. v. P. Lustenhouwer; 2.15—2.30 gramofoonpl. 3.orgelconcert door Evert Haak m. m. v. Mar cus Plooyer (tenor)4.30 Charley Gertyn's band 6.45 mej. dr. J. B. L. HolWaterkrachtwinning 7.10 tuinbouwpraatje7.45 piano-recital door mevr. Chr. v. Hellenberg Hubarv. Wamel, So nate op. 31, No. 3, Beethoven; 8.05 K.R.O.-orkest o. 1. v. Gerritsen, o.a. Ouv. Entführung aus dem Serail, Mozart; Danse macabre, St. Saëns; 8.45 vervolg pianorecital, Oriëntale cordoba, Albeniz; ca. 9.Vaz Dias; 9.15 vervolg orkestconcert, o.a. Fant. Eugen Onegin, Tschaikowski1112 gra- mofoonplaten. Hilversum (296 M., 1013 K.H.) 6.45 V.A.RA., 12.— A.V.R.O., 4— V.A.R.A., 8— V.P.R.O.. 11—12 V.A.R.A.10.15 voordracht W. v. Cappellen: 10.30 gramofoonpl.; 11.— V.A.R.A.- septet, o.a. Walzerfluit, Fétras; 12.omroep orkest, o.a. Suite style ancien, Blocks, gramo foonpl.; 12.mevr. B. PauldenKopuit: ,,Een reis naar Canada"; 2.30 A.V.R.O.-kamerorkest, o.a. Romance, Svendsen en 2e stkndchen. Heij- kens; 4.pianorecital door Joh. Jong; 4.30 voor de kinderen; 5.V.A.R.A.-orkest, o.a. fant. But terfly en gramofoonpl.; 6.45 Soc. causerie; 7.15 vervolg V.A.R.A.-orkest; 8.V.P.R.O.1112 gramofoonplaten (V.A.R.A.). Daventry (1554 M., 193 K.H.): 10.50 tijd sein en berichten; 11.05 lezing; 12.20 orkest, o.a. Paganini, Léhar: 1.05 orgelconcert H. Dawson; I.502.50 gramofoonpl.4.20 Moschetto's orkest, o.a. Serenade espagnol, Glazounow; 5.45 kinder uur; 8.20 berichten; 6.50 Helen Perkin speelt Haydn's pianosonates; 7.10, 7.25 en 7.50 lezin gen; 8.20 BBC-orkest m. m. v. Jan van der Gught (tenor), o.a. ouvert. Pique Dame, Suppé, Drie dansen uit Nell GWj-n. German; 9.20 berich ten en lezing: 9.55 „The Path of Glory", hoorspel van L. du Garde Peach. Regie; Howard Rose; II.dansmu lek; 1.0512.20 De Savoy Hotel Orpheans. Parijs („Radio-Paris", 1725 M., 174 K.H.); 8.05 en 12.50 gramofoonpl.9.05 litterair program ma, dichters uit Lille. Kalundborg (1153 M„ 260 K.H.); 11.20— 12.35 concert uit Hotel Angleterre; 2.204 20 radio-orkest m. m. v. V. Holböll (zang) en V Fischer (piano)7.209.05 radio-tooneel9.05 Deensche liederen door Johanne Karstens. Vleu gel: F. Jensen; 9.35—10.25 concert door het om roeporkest o. 1. v. Gröndahl m. m. v. P. Knudsen (zang) en F. Jensen (piano), o.a. Ouverture ,,Zauberharfe", Kuhlau. Langenberg (473 M., 634 K.H.) 6 25—7 20 en 10.40—11.05 gramofoonpl.11.20-12.10 concert, o a' °UI; Veilchenmadchen", Hellmesber- ger ,12.20-LdO concert o.a. fragm. „Die schwarze Orchidee", d Albert; 4.20-5.35 concert, o.a. Bal letsuite, Goldmark; 7.20 concert, o.a. Einzug der Gaste, Wagner; 8.20 Werag-orkest o. 1. v. Busch- köttor m. m. v. Jan Dahmen (viool), o.a. Spaansch vioolconcert, Lalo en Derde symphonle in D-dur, Dvorak; 10.05-11.20 dansmuziek. Brussel (508 M„ 590 K.H.)1.35-1.05 gra mofoonpl. 4.20 concert, o.a. fant. „Czardasfür- stin", Kalman; 5.20 en 5.50 gramofoonpl.; 7.50 concert uit Warschau m. m. v. orkest en solisten 8.30 Max Alexys en zyn orkest. 587 K.H.1.35—1.05 gramofoonpl.; 4.4.0 concert, o.a. Ballet egyptien, Luigens; 5.50 gramofoonpl.7.20 concert, o.a. Li eb es tra uro, Li.stz; Fruelingslied, Mendelssohn: Frühlings- stimmen, St.rausz. O c (441 M„ 680 K.H.)4.50 zang (tenor) 5.05 orkest, o.a. Walzervosione, Stransky; 7.10 cramofoonpl.8.05 Les Cloches de Corneviile, Planquette, muziekleidingAlberto Paoletti. Zees en (1635 M„ 183.5 K.H.): 6.05—7.35. 11.20 en 2.20 gramofoonpl.3.50 orkest, o.a. Ier- sche rhapsodle. Stanford; 7.20 Ilja Livschakoff en 2 n Orkest7.50 Europeesch concert uit War schau, leiding; Greg. Fitelberg; 9.30 berichten en hierna, tot 11.50 dansmuzoek. Rotterdam (Gem. radiodistr.) Programma 3: 11.20 Königswus ter ha usen, 12.20 Londen R„ 3.20 Kömgswusterhausen, 4.50 Brussel (Fransch), i.oO Warschau, 9.35 Kalundborg, 10.25 Königs- wusterhausen. Programma 4: 10.35 Daventry, 11.20 Kalund borg, 12.20 Daventry, 2.50 Kalundborg, 4.20 Da ventry, 5.35 Brussel (Vlaamsch), 8.20 Dav.entrv, 9.20 Londen R„ 11.— Daventry. -.'■y 4'** .o ;'-¥v ••"'$5bVr&V-'/ 'Z''*- 0 - s -fv x ïy#. fUt. X Voor ultra-korte golven. Naar de persdienst van Telêfunken ons mededeelt, is men in de fabrieken te Berlijn erin geslaagd een zender voor ultra korte golven te bouwen, die met een antenne-ver mogen van 15 kilowatt werkt. Op de korte golven onder 10 meter was de hoogste energie welke men in de antenne bereiken kon tot nu toe 3 kilowatt. In de practijk voor het uitzenden van muziek en spraak was deze energie ruim voldoende, daar reeds met 1 K.W. gunstige resultaten werden bereikt, ten gevolge van de mogelijkheid bij de ontvangst in sterke mate de terugkoppeling in te stellen. Geheel anders is de ontvangst-mogelijkheid hij televisie, waar slechts zeer weinig terug koppeling mogelijk is. Waar bij het ontwerpen van dezen zender speciaal aan televisie-doel einden werd gedacht, is de modulatie-frequentie tot 300.000 Herz opgevoerd, zoodat' tot een belangrijke vergrooting van het aantal beeld punten kan worden overgegaan. De bereikte energie van 15 K.W, in de antenne kon alleen dooT een geheel nieuwe constructie van elk onderdeel, te beginnen met de zendlampen, verkregen worden. De voor dezen zender ontworpen zendlampen, waarvan de eindtrap, twee gelijke exemplaren bevat, zijn speciaal met water-gekoelde lam pen, die elk een electronen emissie van 10 Ampère bezitten. Zij worden met 6000 volt gelijkstroom gevoed. Trots de in. verhouding groote afmetingen is het door het benutten van strooi-capaciteiten en door de zorgvuldigste vermijding van eiken onnoodigen geleidingsweg gelukt, de golflengte tot 6 meter omlaag te drukken. De zender is in zeven trappen verdeeld en met kristal be sturing voor de noodzakelijke stabiliteit der frequentie uitgerust. De golflengte van het kristal bedraagt 56 meter, die in drie ver- dubbellngs- en versterkingstrappen op 7 meter wordt gebracht. De modulatie geschiedt in den voorlaatsten trap door inwerking op de roosterspanning der lampen. Eerste uitvoeringen te Utrecht. Maandag 18 April is de datum van een ge beurtenis op muzikaal gebied te Utrecht: de eerste uitvoering in ons land van twee bijzon dere werken. Eerstens zal worden ten gehoore gebracht een concert voor 4 piano's en strijk instrumenten van Bach. Het is eigenlijk een omwerking van een concert voor 4 violen met orkestbegeleiding van Vivaldi, tot een driedee- lig concertstuk, waarin de pianisten een zware maar dankbare taak te vervullen hebben. Furtwangler, die dit werk opgespoord heeft, gaf er te Berlijn een uitvoering van, die zoo'n indruk maakte, dat het publiek een herhaling vroeg. Het tweede werk, dat aller belangstelling verdient, is de cantate van Strawinsky „Les Noces", voor solostemmen, gemengd koor, vier piano's en slagwerk. Het wordt in de oorspronkelijke taal, Rus sisch gezongen. Mevr. TholenKotschergila te Utrecht heeft op de repetities medewerking verleend voor de juiste uitspraak van het Rus sisch. Uitvoerenden zijn o.a.: Rélie Rimathé (sopraan), Lida van der MeerScager (alt), Theo de Vries (tenor), E. Emeljanof (bas) en de vier pianisten: F. de Nobel, Georges van Renesse, Georges Enderlé en Guus Seyler. Kees Hartvelt heeft de leiding van dit con cert. Gisteren heeft te Amsterdam een drukbezoch te vergadering plaats 'gevonden van de hoofd besturen der bij het N.V.V. aangesloten orga nisaties, waarbij tevens uitgenoodigd waren, vertegenwoordigers van de elf federaties van bestuurdersibonden. Op deze vergadering werd met 285.794 stem men vóór, 16.871 stemmen tegen en 11.907 stemmen blanoo de volgende motie aangenomen. „De vergadering van het N.V.V. met de hoofd besturen der aangesloten organisaties, gehou den op 6 April j.932, kennis genomen hebbende van het verzoek der O.S.P. om toelating tot den Algemeenen Raad van N.V.V. en S.D.A.P. van oordeel, dat de samenwerking tusschen N.V.V. en S.D.A.P. welke in het verleden voor de positie en den strijd der Nederlandsche ar beidersklasse van zóó groote beteekenis is ge weest, ongewijzigd en onverzwakt moet worden bestendigd, van meening, dat in verband daar mede een wijziging in de samenstelling van den Algemeenen Raad en de gewestelijke plaat selijke raden ongewenscht is, besluit het des betreffende verzoek van de O.S.P. af te wij zen en de bestuurdersbonden en gewestelijke federaties van bestunrdersbonden op te dragen ih overeenstemming "met deza uttspraak te ban delen". Ook de tegen en blanco stemmende organi saties waren niet vóór samenwerking met de OS.P. De Reiger (heenreis) vertrok gisteren om 5.25 uur uit Djask, landde om 121.55 in Karachi vertrok vandaar weder om 13.50 en arriveerde om 17.10 uur in Jodhpux. Het K.L.M.-vliegtuig de Raaf is gisteren 5.20 uur uit Djask vertrokken, 10.03 in Bushire aangekomen, 10.50 daar uit vertrokken en 16.04 in Bagdad gearriveerd Nog geen positief spoor. Men meldt ons uit Den Haag: Van de zijde der politie vernemen wij dat tot op heden in verband met de verdwijning sinds 1 April, des ochtends vroeg, van de 18- jarige Els Hannesen geen positief spoor is ontvangen. Systematisch worden alle plaatsen, waar het meisje wel placht te komen, onderzocht. Zoo werden gisterenmiddag het terrein bij Waals- dorp en het gebied van Meyendell, in samen werking met de Wassenaarsche politie, nauw. keurig doorzocht, met gebruikmaking van de hondenbrigade, onder leiding van een Haag- schen politie-inspecteur. De aanwijzingen omtrent het veerpontje bij „De Knip", waarover in een der bladen mede- deelingen zijn gedaan, worden van politiezijde niet belangrijker geacht dan verschillende an dere mededeelingen van personen, die meenen, het meisje, te oordeelen naar portret of signa lement, te hebben gezien. DE REIS VAN DE „PATRIS II." Volgens een ontvangen draadloos telegram is de „Patris II", aan boord waarvan zich een gezelschap Nederlanders bevindt, gisteren te Itea aangekomen. Hierna werd een bezoek aan Delphi gebracht. Het wéér is schitterend. Inzake de valsche Van Gogli's. De correspondent van de „Telegraaf" meldt aan zijn blad: In verband met het proces-Waeker is te Ber lijn een aantal Nederlandsche deskundigen aangekomen, die als getuigen zullen worden ge hoord. Tot hen behqoren mr. J. Baart de Ia Faille, H. P. Brommer, de Haagsche restaura teur A. M. de Wild, ir. Van Gogh als vertegen woordiger van de familie Van Gogh en de Utrechtsche commissaris van politie C. M. Gar- nier als dactyloscopisch expert. Bovendien zal een aantal bekende Berlijnsche deskundigen, in de eerste plaats Geheimrat Justi van de „Nationalgalerie", getuigenis afleggen. Wolf seint ons nit Berlijn d.d. 6 April: Onder grooten toeloop van het publiek begon vandaag het proces tegen den kunsthandelaar Otto Wacker. Hij wordt ervan beschuldigd do cumenten vervalscht te hebben en pogingen tot bedrog te hebben gedaan. De gerechtszaal is in een Van Gogh-tentoon- stelling veranderd. Ongeveer 15 bekende deskundigen zullen worden gehoord. Voor den aanvang van het proces, dat door Landgerichtsdirektor Dr. Neumann wordt ge- leid, verzocht de verdediger afwijzing van de deskundigen Geheimrat Justi, de la Faille en Hoppefan, die zich reeds eerder eenzijdig en nadrukkelijk aan de verklaring gebonden had den, dat" de'schilderijen van Wacker vaïsch Waren. Herman rle Man's „Wassende Water" in het Engelsch vertaald. „Het Wassende Water" van Herman de Man, het boek waar de schrijver zooveel pleiz'ier aan heeft beleefd, is thans ook in het Engelsch ver schenen onder den titel „Rising Waters" (Lon den John Lane). Do „Manchester Guardian" spreekt met veel ,lof over dezen typisch-Hollandschen polder roman en roemt de vertaling zeer, die van de hand is van dr. G. J. Renier. WERKPLAATS DER NED SPOORWEGEN TE BLERICK De werkplaats der Nederl. Spoorwegen te Blerick zal binnenkort een aanzienlijke uit breiding ondergaan. De voorgenomen uitbrei ding der bestaande gebouwen zal circa 120.000 kosten. LENTETIJD SCHOONMAAKTIJD. In de Tongelresche straat te Eindhoven vielen twee schoonmakende dames, de een van een trap. de ander van een stoel. De eerste, mej. van D., brak een sleutelbeen, de ander, mej. H., brak een arm. Do autobus, die rijdt op het traject Hooge- veenMeppol is gistermiddag nabij Ruinen, vermoedelijk tengevolge van een defect aan de stuurinrichting, tegen een boom gereden en totaal vernield. Van de inzittenden werd de 50-jarige aannemer Kiers uit Ruinen bijna op slag gedood, terwijl vier schoolkinderen lichte verwondingen bekwamen. De overige passagiers en de chauffeur bleven ongedeerd. Verdachte voorwaardelijk veroordeeld. Terzake vain zware mishandeling van haar echtgenoot, heeft de rechtbank te 's-Gravenhage mej. de J., gehuwd met J. C. D. B„ uit Stounp- wij'k, veroordeeld tot 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf. In hooger -beroep is door den advocaat-gene raal hij het Haagsche Gerechtshof gerequireerd tot oplegging van een voorwaardelijke gevange nisstraf van één jaar met bijzondere voorwaar den. Het Hof, zidh met dezen eiaoh vereenigend, Legde verdachte die inmiddels op vrije voeten is gesteld, deze straf op. Met de Noorderzon vertrokken. Onlangs meldden wij, dat tegen een medi cus te A'd'am bekiend door de communis tische propaganda, welke hij vooral onder kleine boeTen en tuinders heeft gevoerd, pro ces-verbaal was opgemaakt wegens een zeden delict (art. 251 bis W. v. S.). Thans vernemen wij, dat deze medicus plot seling het land heeft verlaten, terwijl het on derzoek in deze zaak nog in vollen gang was. De medicus was reeds gehoord door den rech- ter-commissaris. Ook het deskundig oordeel van twee medici Is door de justitie gevraagd, doch een hevel tot inhechtenisneming was no-g niet tegen hem uitgevaardigd. Het onderzoek werd nog voort gezet. Van zijn vrijheid heeft de medicus intus- schen geprofiteerd om uit ons land uit te wijken. De Standaard" verneemt nader, dat hij voor- aft zijn ipractijlk op zeieir korten termijn heeft verkocht aan een collega, die volgens afspraak op 1 April in functie zou treden. De kooippennl-mgen waren all betaald, toen de opvolger, in de laatste weelk van Mlaart plotse ling naar Amsterdam ontboden wend om de practijik van zijn voorganger over te nemen. Toen ihij hier aaukwaim vond hij zijn voor ganger reeids vertrokken. Bestuurder bijtijds gered. Woensdagmiddag is even voorbij Ouderkerk een vradhtauto d-oordat de chauffeur tenge volge van den striemendem regen geen voldoen, de uitzicht had, in dei} Amstel gemeden. De be. stuur dér geraakte mede te water, en kon eerst na groote moeite door eeni-ge personen mot een 'bootje worden gemad. In bewustelooaen toe stand werd hij op den wal gebracht, waar toe. passing der kunstmatige ademhaling na ruim een half uur het gewenschte resultaat had. De man was edhter zoo van streek dat hij per auto naar zijn woning moest worden vervoerd. De lading bestaande uit zuivelproducten, ging gmootendeeis verloren. INBRAAK TE ARNHEM Te Arnhem is ingebroken in een fahrieks- gebouw aan de Rietgrachtstra.at. Door verbre king van een ruit aan de achterzijde van bet gebouw hebben de daders zich toegang ver schaft tot de kantoren. Uit de brandkast werd een geldsbedrag vermist teiwij] verder eenige kistjes sigaren werden medegenomen. Naar wH vernemen, zal de kapitein van den Generalen Staf, adjudant van den Minister van Defensie, G. J- M- yan Weel, worden bestemd tot hoofd der twaalfde afdeeling B G®"e,r.ale Staf) en in zyn functie van adjudant worden vervangen door den eerste-luitenant der Huza ren P. M. H. Tlelens. VERDUISTERING EN VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Voor het Haagsche Gerechtshof had zich gis teren in hooger beroep te verantwoorden de 39-jarige assuradeur J. F. van B. v. d. B. ex- mede-firmant van de firma K. en C. te Rotter dam, die wegens verduistering van bijna. iYs ton ten nadeele van zijn firma en wegens valschheid in geschrifte, door de Rotterdam- sche rechtbank was veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. Het hooger beroep was namens ver dachte aangeteekend door zijn verdediger, mr. J. A. L. M. Loeff te Rotterdam. Enkele getuigen, door de verdediging opge roepen, verklaarden, dat verdachte eenige val. sche boekingen niet met hst oogmerk om ze a s echt te gebruiken, zou hebben verricht, doch omdat hij als vennoot geld had opgenomen, waarvan hij de reden niet voor zijn boekhouder had willen weten. De Procureur-generaal, mr. J. A. d'e Visser, constateerde dat verdachte het hem tenlastege- legde behalve de valschheid in geschrifte heeft bekend. Als medefirmant van de firma K. en Co. genoot verdachte een salaris van 1000 per maand. Plus tantièmes, tot een totaalinko men van ƒ30.000, volgens verdachte's eigen verklaring. Echter reeds in 3»322 had hij hij de firma een schuld van 100.000. Hij is toen te onzaliger ure gaan speculeeren in graan enz. en heeft om deze speculaties, die mislukten, te financieren, 4% ton uit de kas genomen, niet door boekingen, doch daadwerkelijk, en toen heeft hij zijn boekhouder opgedragen valsche hoekingen te verrichten. Naar spr.'s meening staan de verduisteringen vast en is het vonnis juist gewezen. Verdachte was volledig bevoegd om over het vermogen der firma te beschikken, evenals- zijn mede- vennooten, doch alleen ten bate van de ven nootschap en niet, zooals hier is geschied te eigen bate. Het misdrijf van voortgezette Ver- duistering en dat van valschheid in geschrifte, meermalen gepleegd, achtte spr. terecht bewe zen, Bij de strafmaat van twee jaren met aftrek van de preventieve hechtenis is reeds met de omstandigheden rekening gehouden. Het in komen van o( mille per 6tejde hem in staat ruim en goed en z&lts met >n zek€re luxe te leven, zonder zeil aan de kas te vergrijpen. Dat hij uit Rotterdam weg wilde, was begrij pelijk, maar een verontschuldiging om 4% ton uit de kas te nemen was er niet. Spr. requireerde bevestiging van het vonnis der rechtbank. Mir. Loeff meende dat verdachte ten aanzien van de valschheid in geschrifte behoorde te worden vrijgesproken daar verdachte niet het oogmerk heeft gehad om de boekingen, die vervalscht waren als echt te gebruiken. Ver dachte heeft er zioh over verheugd, dat de boe ken waren verbrand en dat zou hij niet indien hij de bedoeling had gehad, van die boeken op valsche manier gebruik te maken. Iemand, die een valsche cheque zou maken om deze als echt to gebruiken, heeft geen reden, zich te verheugen, wanneer hij z'n portefeuille waarin die cheque is geborgen, verliest. In de jurisprudentie ontbreekt volgens plei ter in een geval als het onderhavige de straf baarheid. Verdachte moge onverantwoordelijk optimistisch gehandeld te hebben, het was niet z'n bedoeling valschheid in geschrifte te ple gen. Zijn compagnons waren niet in Rotter dam gevestigd, en het was zijn doel, hen daar buiten te houden. Als penningmeester van de V&reenlglng van Assuradeuren was zijn kas volkomen intact. Zijn compagnons kenden hem als 'n goed za kenman en zij hebben ertoe medegewerkt dat hij 100.000 leende, in het vertrouwen, dat hij dat wel weer in orde zou maken, doch door de speculaties i» hij hoe langer hoe verder tn den. put gêkomen. In de vervolging «erft m volle medewerking verleend en hij heeft zich geens zins aan de Justitie pogen te onttrekken. De procureur-generaal persisteerde bij zijn eisch. Arrest 20 April a.s. Te Nieuw Weerdinge is de 70-jarige S., ver- moede lijk door de duisternis misleid, in de na bijheid van zijn woning dn een wijk geraakt en verdronken. TB ROTTERDAM. In het Notarishuis aan de Geld. Kade. Op Woensdag 6 April, des namiddags ten 2 uur* VOORLOOPIGE AFSLAG. Fabrieksgebouw en erven, Schiestraat X. Trek* geld 45.000. pand en erf, v. Lennepstraat 24. Trekgeld 14.200. fn erf, Gouwstraat 14. Trekgeld 22.400. Dubbel pand en erf, Rubroekstraat 71, hoek Crooswjjkschedwarsstraat 11. Trekgeld 19.700. Oranjeboomstraat o3a, b. c. Trekgeld j Zzi.tjvO. Huis en erf, Ged. Bierhaven 16. Trekgeld 8550 Pand en erf, Boompjes li8. Trekgeld 8800 Pand en erf, Boompjes 121. Trekgeld 8900. Pand en erf Nassaukade 36. Trekgeld 8250.. Pand en erf, Schledamschedijk 135. Trekgeld 22.000. Heerenhuis en erf, Oudedyk 7. Trekgeld 27.400 Pand en erf, Soetendaalscheweg 82. Trekgeld 11.400. Erfpachtsrecht tot 30 April 1975 van grond met daarop staande garage, Vierhavenstraat 75. Trek geld ƒ6600. Heerenhuis te Hillegersberg, Willem Nagel laan 15. Trekgeld ƒ8200. Vqy P4AA13, HE.T EMöCLfjCH VA« M. F. LEAT1 10). Ik strooide mijn bloemen over den marme ren steen en besproeide ze rijkelijk met mijn tranen. O, kon jik je toch terugzien, lieveling! sbeumde ik. Kon ik toch weer mijn hoofd aan je borst leggen! Hugh, ik heb altijd van Je ge houden geloof me toch en van je kind ook en we zullen elkaar in den hemel weer ontmoeten. O, zeg toch, dat je voor me bidt en dat we elkaar in den hemel zullen weer zien. Ik raakte uitgeput van ontroering en leunde met mijn hoofd tegen d'en marmeren stam. Ik dacht, dat ik vam ham hield, lieveling, ging ik voort, al fluisterend, maatr nu weet ik, dat het verbeelding was, en die genegen heid zal spoedig overgaan. En als ze niet over gaat, dan geef ik ze op, Hugh, dan geef ik ze vrijwiillig op, tarwille van May en jou en mijn genegenheid zal nooit meer van jou afdwalen, nooit meer. Maar o jongen, als ik je toch nog eens kon terugzien Hugh, lieve Hugh. Den daan-opvolgenden nacht hiad Ik een liefe- lijken droom. Ik geloof vast, dat hij mij door den hemel gezonden werd om mij te troosten Vermoeid van het weenen bij de herinneringen, die Parijs in mij had wakker geroepen, keerde lk terug naar het hotel. Het was nog dag, en ik was zeer terneergeslagen, aoodat ik mij niet in een stemming bevond, om de eetzaal binnen te gaan. Ik liet dus enkele ververschingen bo ven brengen, en zoodra ik maar eenigezins kon ging ik naar bed. Lang, zeer lang lag ik wak ker peinzend over het verleden, en plannen jfepfcaaend voor de toekomst. Waaneer lk in slaap riél, weet ik niet. Het scheen mij toe, in mijn droom, dat ik m het geheel niet in slaap gevallen was, want ik lag, zooals tevoren, in bed mij afvragend, of ik den geheelen nacht wakker zou moeten blijven, toen Ik een licht gerui&Ch hoorde, alsof iemand probeerde de kruk mn de deur van de kleedkamer, die aan mijn slaapkamer g-rensde, om te draaien Nie mand kan binenkomen! riep ik geërgerd 'Maar het geluid hield aan, alsof het veroorza^ werd door een zwakke of onzekere hand en bij het licht van mijn nachtlampje zag ik thans de kruk omdraaien en de deur zachtjes opengaan. Ik wilde opspringen, boos en onge rust als ik was, toen ik weerhouden werd door een verschijning die mij den adem be nam de verschijning van mijn gestorven echtgenoot, of van den echtgenoot, dien ik (zooals mij dat in mijn droom voorkwam) tot dusrver dood gewaand had. Huglh! riep ik opgetogen. Bet Is dus niet waar, dat je dood bent! Je leeft dus nog! Hij antwoordde niet, maar kwam langzaam nader, zijn teedere oogen op mij gevestigd. Ik ziag, dat hij er ouder en verstandiger en on eindig veel knaipper uitzag, dan hij geweest was. Hij kwam nader, zonder dat hij eigen lijk liep. Ik begreep, dat het een geest was, maar Ik gevoelde geen vrees. Ik streste mijn amen naar hem uit. O, spreek tot mij! zeide ik. Bern je geko men, omdat ik je geroepen heb? Nog altijd kwam hij nader, totdat hij naast mij stond. Toen scheen het mij toe,, dat ik tot hem getrokken werd. Ik ziag hem niet meer, en ik voedde, dat mijn hoofd tegen zijn borst rustte. Toen hoorde ik zijn stem: Catherine, er is geen dood. Ik leef In de wereld vam God. Troost je, lieveling, Hij waakt over je. O Hugh! snikte lk, ik houd zoo van je, en van ons kind! Ik weet, dat je van me houdt. Liefde kan niet sterven. Herinner je de laatste woorden, die ik tot je sprak: we zijn altijd één. Op aarde, en later m den homed, voor altijd. En ik had het vergeten riep ilk uit. Ik wilde een ander in jouw plaats stollen. O Hugh, vergeef ne' mij! Ik voelde zijn hand liefkoozend op mijn hoofd. Br Is tilers te vergeven, kind! Je kan het eenvoudig niet doen. En je bent nu voor grooter smart gespaard gobWven. Bid, Catheri ne, en wees geduaig. God waakt over je. O Hugh, lk dacht, dat je me nooit kon zien of hoeren en ik was zoo alleen. Lieveling, we zullen elkander weerzien. Mijn leven en jouw leven, dat is altijd één. Ik voelde, dat zijn arimem mij loslieten. Ik begreep, dat hij heenging. Lieve Hugh, kus mij, vóór Je gaat! Ik zag naar hem op. Een teedere glimlach speelde om zijn lippen en hij strekte zijn handen met een zegenend gebaar over mij uit. Kus mij, kus mij, drong ik aan. Hij antwoordde niet, maaT wees omhoog. oen verwijderde hij zich langzaam, en was trokken dui4,ternis aaa mijn oogen önt- •i- lm mijn droom gebeurde, weet Ui -i'k fevn°™i den TOl®endem morgen ont- t. n i evenmin met eenige zekerheid f^T^rv, anf, ln dien toestand gelegen had. Doch mijn droomgezicht was zóó levendig m imjn hart gegrift, alsof ik het werkelijk beleefd had. Tot op den dag van heden is mij geen enkel bijzonderheid ontgaan Br was geen reden waarom lk mij langer in Parijs zou ophouden. Mijn zending was vol bracht. God had mijn hartewenseh vervuld, ik had met Hugh gesproken. Ik duchtte nu niet meer zoo de toekomst. Ja, ik begreep het, ik was voor grooter smart gespaard gebleven, door het offer, dat ik gebracht hajd. Ba zelfs begon ik alles ook ten opzichte van Lord Eustace in een ander Uaht te beschouwen. Kon bet niet zijn, dat ik hem had moeten afwijzen om hem zoo door die teleurstelling tot nadenken te brengen omtrent de plichten, die hij thans maar al te duidelijk verwaarloosde? Mijn dochter was de eerste, die mij bij mijn aankomst begroette. Voor de eerste maal trof het mij, hoe groot zij was geworden, en ik zei haar dat. Nu, en wat zou ik anders zijn, moedie? riep May vroodijk Bent u vergeten, dat ik met Maart van het volgende jaar 16 word? Of wilt u zelf nog jong schijnen? O, ik ben zoo blij, dat ik u weer thuis héb, Lieve moedie. De dagen schenen mij weken toe. En de \er- ney's kwamen me gisteren opzoeken. Ze ge ven de Volgende maand een groote partij. Julia komt er ook en Mrs. Vemey vindt, dat ik oud genoeg ben, om ook te gaan. Mag ik, moedde? Wilt u met me meekomen? Toe, zeg ja, Lieve moedie. Zoo vleide ze, terwijl we maar boven naar onze kamers gingen. Ik antwoordde niet aanstonds. Ik kwam zoo juist van Hugh's graf en was met mijn ge dachten nog geheel bij hem. En dan aan een partij te denken! Ik begreep evenwel May's opgewondenheid bij diat vooruitzicht. Zij was nog zoo jong. Daar moet ik eerst eens over nadenken, lieveling, zei ik. O May, ik ben met zulke ernstige dingen bezig geweest, dat ik nu nog niet mijn gedachten kan richten op partijen. In een oogenblik was ze een en al ernst O lieve moeder, wat onnadenkend van me! Ik had daaraan moeten denken, als ik niet zoo'm dwaas was geweest. Hoe zag het graf van Hugh eruit? Was het goed in orde? Had men er goed voor gezorgd? Vindt u het monument moed? Vertelt u mij er alles van. moeder! Ik gaf haar nu de bij zofuderhed en van mijn verblijf in Parijs, voor zoover Ik Wist, dat zij daar belang in 70lU 8t€non. Bij het droom gezicht bleef ik niet stilstaan. Ik ka,(I nnij veer. genomen, zelfs haar daar nie^ van te vertel len. Zoo gingen de eerste uren voorhij. Maar nu <iie partij, moeder, zei May Zij vond, dat wij nu voldoenden tijd aan de nagedachtenis van haar vader hadden gewijd, ïïj was een liefhebbend en oplettend kind maar zij kon het verlies van haar vader alleen be treuren om mijnentwil, daar zij hem zelf niet gekend had. Het spijt me, dat ik je zal moeten teleur stellen, May, zeide ik. maar ik geloof, dat je voor zulk een partij nog veel te jong bent. O moeder, u wilt me toch niet altijd als een baby blijven beschouwen' ik ben verschei dene maanden ouder dan Ju]ia en Jk zie er nog veel ouder uit. Mrs. Verney dacht, dat ik achttien was. Je schijnt erg plotseling iue.t gekregen te hébben, om in de wereld te verschijnen, May. O, maar dat is toch heel natuurlijk, moe- die! Meisjes kunnen toch niet altijd op school blijven. En ik houd van partijtjes, net als an deren. Ik zuchtte diep. Er was geen twijfel aan: mijn kind werd ouder. Zij begon andere be hoeften te krijgen Ih karn uw japonnen niet eens dragen, moedie, ging zij voort. Gisteren heb ik me nog laten meten. Ik ben nog grooter dan u. Lieve kind, ik weet, dat je overal groot genoeg voor bent. Maar wat zal Lady Power van die partij oegfen Je weet, dat ze er altijd bijzonder op gestaan heeft, dat je eerst in Du blin zou worden voorgesteld, vóórdat je ergens anders zou verschijnen. Waarom hoeft ze het te weten? In de eerste plaats zou het heel moeilijk zijn, dat voor naar te verbergen, zonder onze toevlucht te nemen tot een leugen. Eon in die tweede plaats, beste May: ik héb nooit veel met je gesproken over je vooruitzichten, om dat het voor je geluk niet noodzakelijk was. Maar nu Is het dan toclh beter, dat ie weet, hoe je om reden van je toekomstige po- s;tje niet voor de eerste maal iin gezelschap pen kunt verschijnen, zonder dat de menschea over je spreken. Over mij spréken! zei May met groote oogen. Ja, over jou en over het geld, dat je zult erven, enz. Het is een erg hebzuchtige wereld, waarin we leiven, kind, en hoe eerder Je dat leert inzien, des te beter. Al ben je het lief- taüligiste en deugdzaamste meisje, dot ooit be staan heeft, zoolang je arm bent, zullen de meeste meoschen zich niet de moeite geven, om te informeeren, of je getrouwd bent. Maar als je geld hebt, dan verandert dat met één slag. Ik betreur het zeer, May, dat je een rijke erf gename bent. Ik ben bamg, dat bet noodt be vorderlijk zal zijn voor je geluk. O moedde, wat een akelige profetie! Ben lk dan zóó rijk? Je zult veel meer hébben, dan je noodig hebt, May en andere menschen zullen ie om het bezit daarvan benijden en het met je wil len deden. Ik zal het noodt met iemand atnders wil len deelen dan met u, moedie. Ik glimlachte en kuste haar. Zou ze dat een paar jaar later ook nog zeggen? Dat ie echt iets voor jou, kind, edelmoe dig en onnadenkend. Maar het zou dwaas en zelfzuchtig van me zijn, als ik er werkelijk aan dacht. Rijkdom ie zooals alles, wat God ona geeft een zegen, als we er een goed gebruik vain maken. Maar een vrouw zal haar rijkdom meestal niet op de juiste wijze benutten, zonder de hulp van een man. Je zult éóne trouwe, lieveling en zooals lk vurig bid lukkLg trouwen. Maar ik denk, dat het nog wet eeniigen tijd. zal duren. (Wordt vervolgd^

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6