REGEERINGSSTEUN AAN DE MELK VEEHOUDERIJ. VERDUISTERING IN HET FAILLISSEMENT DER BOSSCHE HANZEBANK. VRIJDAG S APRIL 1932 CHAUFFEUR VOOR DE RECHTBANK. ONZE AARTSBISSCHOP BIJ Z. H. DEN PAUS. Hartelijk meeleven van Z. H. met katholiek Nederland. BIJNA EEN TON VERDWENEN. BIJ NEURALGIE, MIGRAINE Pleidooi. HEIBLOK OP HET HOOFD GEKREGEN. CRISISUITVOERWET 1931. OVERWINST VOOR DEN PRODUCENT ZUURSTOF-CYLINDER OP HET HOOFD. DE P.H.O.H.I.-UITZENDINGEN. NIEUWE DEPARTEMENTALE INDEELING. Het ambt van directeur- generaal. De meening der Eerste Kamer. PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Op 't oogenblik is wel iedereen er van overtuigd, dat steun van Regeeringswege moet geboden worden aan de veehoude-sbe drijven en dat de Regeering niet mag talmen. Wij hebben getracht een inzicht te ver krijgen in dit moeilijke vraagstuk, r.aar welks oplossing met stijgend ongeduld door de noodlijdende landbouwbevolking, in 't bijzonder de beheerders van de weidebedrij ven en de gemengde bedrijven, wordt uit gezien. Wij zijn daarbij tot de overtuiging geko men, dat de steunverleening zich behoort te bepalen tot de verwezenlijking van de twee volgende punten: le. De prijs der zuivelproducten moet op zoodanig peil gebracht worden, dat de vee houder geen verliezen meer lijdt en dat hem de kans geboden wordt zijn bedrijf in stand te houden; 2e. De afzet van zuivelproducten moet verruimd worden, opdat er geen gevaar ont sta, dat de producenten blijven zitten met overschotten en onverkochte voorraden, waardoor het onder le. vooropgestelde niet tot zijn recht zou komen. Om het onder le. bedoelde te bereiken zal een kunstmatige prijsverhooging der zuivel producten in t leven geroepen dienen te worden. M.a.w. er zal een toeslag gegeven moeten worden op de zuivelproducten, die den vooraf gefixeerden productieprijs niet halen. Voor het verleenen van een dergelijken toeslag zullen onder de tegenwoordige om standigheden belangrijke sommen gelds noodig zijn. Waar moet dit geld vandaan komen? Vrijwel algemeen is men van meening, dat eene heffing op de in het binnenland ver bruikte spijsvetten, waaronder dan ook de margarine en soortgelijke producten vallen, het meest rationeel is. Dit brengt noodzakelijkerwijze mede, dat de uit het buitenland ingevoerde spijsvetten dusdanig belast dienen te worden bij den invoer, dat de interne heffingen voor de volle honderd procent tot hun recht komen. Het spreekt van zelf, dat die toeslagen ook zouden kunnen verstrekt worden direkt van Regeeringswege, doch hiervoor zou dan een compensatie gezocht moeten worden, door nieuwe of verhoogde belastingen. Ook ons komt het voor, dat eene heffing op de in 't binnenland verbruikte spijsvetten de aan gewezen weg is, daar deze vetten op 't oogenblik aan de consumenten worden ver strekt tegen prijzen, die voor de producen ten verliezen opleveren. 't Is dan de bedoeling, dat uit deze heffin gen een fonds zal gevormd worden, waaruit da toeslagen zullen betaald worden. Ten aanzien van den onder punt 2e. be doelden opzet zijn van verschillende zijden ■voorstellen te berde gebracht, waarvan wij hieronder de belangrijkste even aanduiden: a- Het in stand houden en bevorderen van den export van zuivelproducten. Deze export heeft door velerlei belemme rende maatregelen, genomen door het bui tenland, zwaar geleden. Zoo zal b.v de export van boter voor het loopende jaar ver moedelijk slechts de helft bedragen van wat bij was in normale jaren. Alle kracht dient ingespannen om te voorkomen dat wij hier terrein verliezen. Ons overschot van zuivel producten moet langs dezen weg een afzet vinden. Vooral zal door de Regeering sterke druk uitgeoefend moeten worden op landen, die tegenover ons land een belangrijk invuer- saldo hebben. b. Een menggebod, bepalende dat alle margarine, die in ons land wordt verbruikt een zeker percentage boter zal moeten be vatten. Door dezen maatregel wil men mede het boterverbruik in ons land opvoeren. Het spreekt van zelf, dat hierdoor de prij« der margarine eenigszins zal stijgen, zoo mede door de heffing als voren bedoeld. Hieraan is evenwel, wil men in deze rich ting heil zoeken niet te ontkomen. Er zal een zekere evenredigheid moeten gehand haafd blijven tusschen boter- en margarine- prijzen. c. verplicht gebruik van melk in witte brood. Ook door dezen maatregel zou een aan zienlijk deel van de grondstof der zuive,pro ducten onttrokken worden aan haar gewone bestemming. d Aanwending van melkpoeder als vee voeder (vooral kippenvoeder.) Hierdoor zou ook -dit melkproduct voor een deel uit den handel genomen kunnen worden. e. Opslag van boter in koelhuizen, ten tijde van groote melkproductie, onder ga rantie van het Rijk. Dit laatste beteekent meer een vergemak kelijking van den afzet, dan eene verrui ming; doch daarnevens kan het van invloed zijn voor een betere prijsbasis. Ziedaar een kort exposé van de beraamde plannen. Naar verluidt heeft de Regeering een greep gedaan uit de vele voorstellen, die haar van verschillende zijden en wel zeker in de eerste plaats van de commissie- Lovink, hebben bereikt. Wij hopen daar spoedig iets van te hooren. En liefst in den vorm van een wetsontwerp, dat op afdoende wijze den steun regelt, die zoo dringend noodig is. Hoofdzaak is vooral, dat niet gedraald wordt, wijl we staan voor de periode van een melkovervloed, die de crisis, die thans voor velen ondraaglijk is, aanmerkelijk zal ver zwaren. Trouwens: In het algemeen zouden wij willen opmerken, dat de in dezen moeilijken tijd noodzakelijke steunmaatregelen met be kwamen spoed en op afdoende wijze moe ten genomen worden. Bij de betrokkenen is dit wel de grootste en dan ook de zeer begrijpelijke grief, dat de meeste maatregelen te laat komen, en dat, als ze komen, er op de gedane voor stellen zooveel is afgepingeld, dat het eigen lijke doel gemist wordt. Twee millioen uit geven zonder redelijk resultaat is toch veel en veel duurder dan drie millioen uitgeven met een goed resultaat. Spoedig en afdoende, ziedaar de eischen, die terecht aan de ten dezen te nemen maat regelen mogen gesteld worden. Laten de be trokken Departementen en de adviseerende organisaties en commissies dit toch vooral in het oog houden. Doen wij dat niet, dan wordt een wan- hoopsstemming gekweekt, welke onder be paalde omstandigheden wel eens zeer ge vaarlijk zou kunnen blijken te zijn. Nadat wij dit schreven, werd beltend, dat een ontwerp van deze strekking bij den Raad van State is aangeland. Men meldt ons uit Rome; Zooals reeds geseind werd, werd Z. H. Exc. Mgr. J- H- G- J. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht door den H. Vader in particuliere audiëntie ontvangen. 2. H. ontvang Mgr. Jansen met buitengewone hartelijkheid en Weef ongeveer een half uur met Z. H. Exc. in gesprek. De H. Vader informeerde met groote belang stelling naar verschillende belangrijke aangele genheden van het Aartsbisdom, in h,et bijzonder naar de toepassing van Encycliek „Quadra gesiimo Anno", waairover reeds versiohillende rapporten bij Z. H. waren binnengekomen. De Paus vroeg naar het aantal religiemlS6 en geestelijke roepingen, naar den bouw van het nieuwe Seminarie, wild» ingelicht worden om trent de Apologetische actie in Nederland en d'S practisdhe uitwerking dier actie. Verder vroeg Z. H. met groote belangstelling naar berichten omtrent den toestand va® Z. h. Exc. mgr. L. Schioppa, omtrent bet afsterven van mgr. L. Schrijnen z.g., omtrent de conse cratie van zijn opvolger Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Leroaneng. Hot Nederlandsdh College te Rome kwam eveneens ter sprake en Z. H. gaf daarover zijn groote tevredenheid te kennen. Ten slotte gaf de H. Vader Zijn vaderlijken zegen voor z H. Exc. den Aartsbisschop en Zijne intenties en heel speciaal voor zijn semi naries met uitdrukkelijk verzoek van dien zeigen aan de seminaries mededeeling te doen. NIEUW SPREEKKOOR VAN „DE JONGE WERKMAN". Zooals gemeld, zal ter gelegenheid van de Jonge Werkmans-bedevaart naar 's Hertogen- 'hoecli op Zondag 29 Mei aldaar een spreekkoor worden opgevoerd. De tekst Is dezen- dagen ge- gekomen. Hij werd gemaakt door den heer "lees Spierings. v°or de uitvoering zijn bereids de eerste voorbereidingen getroffen en er iis tegelijkertijd es ©ten, dat op Zaterdag 9 April de repetities zullen aanvangen te Den Bosch, Eindhoven Nijmegen en Tilburg. De regie van het koor blijft in banden van den auteur zelf. Op de plaatsen echter waar groepen uit het koor afzonderlijk oefenen, zal de leiding gegeven worden door de heeren j. Creyghton te Nij megen, Gerard Knuvelder te Eindhoven en van Loon te Tilburg. DE KOOP GESLOTEN, De traditioneele handslag op die bijenmartot geldt als wettelijke koop voor den zoete® honing. De medailledie de Munt van Frankrijk heeft laten slaan ter gelegenheid van den 500sten verjaardag van Spinoza's geboorte. DE „PATRIS II" Volgens een draadloos telegram van boord van de „Patris II", waarmee door een gezel schap Nederlanders een re:is door Griekenland wordt gemaakt, is het schip gistere® te Ithaki gearriveerd. V Een maand geleden behandelde de Bossche Rechtbank de zaak tegen den vroegeren cura tor van de Hanzebank T. Dienzelfden dag zou ook behandeld worde® de zaak tegen den chauf feur, doch op verzoek van den verdediger werd die behandeling uitgesteld tot na de uit spraak in de vorige zaak, omdat hij nog din gen zou moeten zeggen, die van invloed zouden kunnen zij® op het vonnis. Gister stond dan de chauffeur E. ter H. voor de Bossche Rechtbank terecht. Hem word! ten laste gelegd, dat hij in 't tijdsverloop 1 Januari 1927November 1931 te 's-Hertogenbosch met het oogmerk zichzelf althans een ander weder rechtelijk te bevoordeelen, de curatoren in het faillissement van De Hanzebank, althans een hunner, in ieder geval den kassier Wijt- mans, herhaaldelijk heeft bewogen hem bedra gen van 145.60 of ongeveer zooveel af te geven door middel van opzettelijk daartoe in strijd met de waarheid door hem zelf vervaardigde en door hem met den als leverancier gefingeer- den naam Doomernik, onderteekende kwitanties voor ten behoeve van gemelde Credietvereeni- ging en curatoren geleverde olie en benzine die in werkelijkheid niet, althans niet tot op de in die kwitanties vermelde hoeveelheden en bedragen, geleverd waren. Jlet totaal verduisterde bedrag beloopt 94.712.24. Na de opening der zitting Vraagt de presi dent aan verdachte, of hij goed begrijpt wat hem wordt ten laste gelegd. Verdachte zegt er niets van begrepen te heb ben, waarop de president verduidelijkt: oplich ting en verduistering. De verdediger mr. Roobol, merkt op, dat hij het verdachte ook heeft uitgelegd, doch hij be grijpt het niet. Op een desbetreffende vraag van den presi dent ontkent verdachte, dat hij olie door een gefingeerde® Doomernik heeft laten koopen. Hij gaf de kwitanties der gekochte olie aan Wijtmans. Hij teekende met Doomernik om hoogere provisie te ontvangen, maar kan daar omtrent geen verderen uitleg geven. Hij erkent, dat de kwitanties telkens 145.60 bedroegen, terwijl slechts voor de helft olie geleverd werd. Hij geeft toe, dat de kwitanties valsch waren, maar nooit is er aanmerking op de kwitanties gemaakt. Hij kan er ook niet meer over oordeelen of hij zich met het te veel heeft willen bevoor deelen. De verdediger vraagt hoeveel olie in de Re nault weird gedaan. Een normale auto, die 1000 K.M. per maand loopt, vordert een be paald bedrag aan olie. Verdachte antwoordt: Voor 15.per maand. De verdediger merkt op: En hij inde 450! Verdachte verklaart nog, dat hij den laat- sten tijd twee auto's heeft gereden. Mr. Kolf schoten heeft echter nooit olie van de Hanze bank gehad. Volgens verdachte was' er een paar jaar ge leden een Oldsmobile, waarmee in drie maan den 33.000 K.M.werd afgelegd. De president vraagt, waar die tochten alle maal naar toe gingen. Verdachte: Dat zullen de heeren toch wel weten. De verdediger vraagt naar den auto van den heer Tromp. Verdachte zegt, dat die tweedehands is ge kocht en door Tromp aan de Hanzebank is ver kocht voor 1800. Verdachte kreeg toen van Tromp 50 fooi. De auto moest direct in de reparatie. Dat kostte 2200. Op een vraag van den verdediger of de kas sier wel eens bons vroeg om voor eigen zaken aan de kas geld te innen, zegt verdachte schreiend, dat de kassier er alles van wist. Het geld werd gewoonlijk direct verdeeld. De president merkt op, dat verdachte steeds verklaard heeft er alleen van geprofiteerd te hebben. Nu komt de zaak in een ander licht, Het is een zware beschuldiging. Verdachte: Ieder moet het maar voor zich zelf weten. Ze hebben mij alleen gepakt Ver. dacht» verklaart vepder niet te weten of Tromp van de kwitanties wist. Wel heeft hij tegen hem en den kassier gezegd, dat zij niet zoo dik wijls moesten komen. De president noemt dit een zeer verdacht gezegde. Verdachte verklaart voorts op een waag van den verdediger, dat de nieuwe kap en rich tingwijzers op den auto van Tromp op rekening van de Hanzebank kwamen. Verdachte moest ook de auto's der drie curatoren onderhouden en kreeg er niets extra's voor. De president informeert naar de groote be dragen voor autohuur In de garage L. Verdachte zegt, dat als er eens een wagen stuk was er een auto werd gehumd. Men had alleen een open wagen en bij slecht weer werd een gesloten wagen gehuurd. De officier merkt op, dat alles bij elkaar de auto va® de Hanzebank wel een ton heeft ge kost. Op de vraag van den verdediger, wat de kassier met het geld deed, antwoordt verdachte, dat W. o.a. een boot en een motor heeft ge kocht. Uit de verklaringen van mr. G. Kolfschoten blijkt, dat Tromp de nota's van de autokosten ontving. Getuige bemoeide er zich niet mee Die autokosten werden onder andere posten opge nomen en waren niet op zich zelf te zien. Bij controle der boekhouding zou bat loililwai kun nen blijken, maar daar was geen reden voor, omdat Tromp de administratie voerde. Die controle zou veel gekost hebben. Daarom werd zij achterwege gelaten. Er is wel eens over ge sproken, maar toen werd gezegd: wij werken toch met eerlijke menschen. Naar aanleiding van de opmerking van den president, dat zulke exorbitante bedragen toch moesten opvallen, zegt getuige, dat hij dit al les bij controle zou hebben kunnen zien en daar was geen reden voor. De president merkt op, dat getuige toch mede de leiding had. Getuige erkent dit, maar zegt, dat men Tromp had gestuurd als een prima adminis trateur met aanbeveling van den minister. Ge tuige zegt voorts, dat er veel werk was. wat den officier doet opmerken, dat het de laatste jaren niet druk was em dat mr. van Leeuwen zelfs ongeveer niets deed. Getuig» verklaart, dat daardoor het werk der anderen vermeerderde. Aan spr. is niet be kend van het huren van auto's bij de garage. Hij heeft er nooit gebruik van gemaakt en men zegt zelfs, dat ze er nooit geweest zijn, Getuige heeft nooit gehoord van groote luxe van verdachte, wel dat hij schulden had. Tot 1927 heeft verdachte den auto van getuige on derhouden, maar de nota's er voor, voldeed spr. zelf. De officier merkt aan mr. dr. van Leeuwen op, dat de bank maar één auto had en op een gegeven moment liepen er drie door de reke ningen van de Hanzebank. Getuige mr. van Leeuwen zegt, dat er vol gens hem ops# ttelijk moet gecamoufleerd zijn. Pas bij het onderzoek heeft getuige de hooge bedragen voor auto-huur, 9000.gezien. Er moet bedrog achter zitten. De nota's zijn ver- moedelijk hooger gemaakt. De officier acht het vreemd, dat het per soneel het niet gemerkt heeft, waarop getuige verklaart, dat het personeel het wist, maar vermoedelijk voor elkander heeft gezwegen. Mr. van Schuylenburgh vraagt, waarom niet naar den chauffeur is geïnformeerd vóór zijn aanstelling. Hij had al een paar vonnisen voor diefstal en oplichting achter den rug. Getuige meende op het advies van Tromp te kunne® vertrouwen. Aan getuige ex-curator Tromp vraagt de pre sident, of hem de hooge bedragen, waarvoor hij fiatteerde, niet zijn opgevallen. Getuige antwoordt, dat de kassier vaak, als hij aan het dicteeren of in gesprek was eT mee bij hem kwam. Hij heeft meermalen ge zegd ze goed na te zien, want hij wilde tot con trole aansporen. Mr. van Schuylenburgh vraagt of er geen reden was om den chauffeur te sauveeren. Hij kon immers wel eens iets zeggen. Getuige zegt, dat verdachte niets van hem wist, waarop mr. va» Schuylenburgh opmerkte: Dat zal u straks wel hooren. Getuige verklaart voorts, dat hij geen reke ningen te zien kreeg en aan den kassier geld er voor gaf. Hij betwist, dat verdachte de reke ningen betaalde. Het was hem niet bekend, dat verdachte al eens veroordeeld is. De auto-huur bij L. is voor auto's als er eens een manke ment was. Zelf heeft getuige er nooit gebruik van gemaakt, want hij had zelf een nieuwen wagen. De auto's werden bij L. schoongemaakt, omdat de politie niet wilde, dat dit voor de eigen garage gebeurde. Mr. van Schuylenburg vraagt aan getuige, waarom hij tot den kassier gezegd heeft, niet te veel met die dingen (bonnetjes) te komen. Getuige meent daarmee bedoeld te hebben, dat er voor gezorgd zou worden, dat er niet te veel olie gebruikt werd. De verdediger is van meening, dat, waar ge tuige voor een auto-tocht naar Zwitserland van 2400 K.M. 12 liter olie voor 10.noodig had, hem een rekening van 450.per maand voor olie moet zijn opgevallen. De kassier W., als getuige gehoord, ontkent voordaelen genoten te hebben. Hij had de kleine kas en kreeg geld van Tromp als er rekeningen betaald moesten worden. Eerst kreeg Tromp de rekeningen, maar later moest getuige er voor zorgen. Het was getuige wel opgevallen, dat de rekeningen onderteekend waren door Doomernik. Hij had er naar ge vraagd en de chauffeur had gezegd, dat dit zijn schoonvader was. Eens had getuige aan Tromp opgemerkt, dat de rekeningen hoog waren. Deze heeft toen geantwoord: Ja, auto rijden is nu eenmaal duur. Op een vraag aan getuige Tromp of W. hem gezegd heeft, dat Doomernik en verdachte de zelfden waren, herinnert deze zich dat niet. Getuig© W. blijft er bij, dat Tromp hem een paar maal gezegd heeft, dat autorijden duur was, wat volgens den president de zaak in een ander licht stelt. Tromp: Maar da® moet er toch een reden voor zijn. Mr. van Schuylenburgh: Dat heb ik u al gezegd. Verdachte, gevraagd wat er van is, zegt: Hij moet maar zeggen, hoe het is. Als W. opnieuw ontkent geheeld te hebben in wat verdachte verduisterd heeft, zegt ver dachte: ik zou het nu maar zeggen van die boot en de radio. Getuige W. zegt die zelf betaald te hebben Getuige had wel achterdocht gekregen, maar heeft curatoren niet gewaarschuwd om die niet tegen elkaar op te zetten, want Tromp wist er. ook alles van. Getuige erkent op een vraag van den ver dediger, dat verdachte eenmaal een kwitantie heeft geschreven in zijn tegenwoordigheid. Ge tuige had. de® motor gekocht van L., maar niet betaald. Toch had hij een kwitantie. Toen het onderzoek begon, wilde bij betalen, maar en allerlei soorten pjjnen werken Togal-Tablet- ten snel en zeker. Waar andere middelen faal den en zelfs bU jaren lang lijden werden met Togal verrassende resultaten bereikt. Onschade lijk voor maag hart en nieren. Meer dan 6000 dokters-attesten! Neemt nog heden een proef, maar sta er op, dat U Togal krijgt! In alle apoth. en drogist, reeds vanaf 80 ct. verkrijgt). (Reel.) de firma mocht geen betalingen meer aan nemen. Volgens getuige P. van Woudo was alles, wat er op het kantoor gebeurde, verdacht. Allen wisten van de gefingeerde rekeningen, maar zij dachten, omdat zij gefiatteerd wa ren, dat de curatoren er accoord mede gingen. De maandelijksche rekeningen werden steeds geheimzinnig opgemaakt. Tromp moet er vol gens getuige van geweten hebben. Getuige heeft ten laatste mr. Kolfschoten gewaar schuwd. Getuige P. Soheerens te Nijmegen, die vroe ger bij Curatoren in dienst is geweest, deelt mede in September 1927 in een rapport op de hooge autorekeningen gewezen te hebben. Als gevolg daarvan werden de cijfers zoodanig gesteld, dat de auto-rekening niet zoo hoog was. Mr. Kolfschoten zegt geen specificatie van de rekeningen gezien te hebben. Vermoedelijk is die uit het rapport weggelaten. De eisch. Het O.M. hierna requisitoir nemend eischte twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Roobol had met genoegen vernomen dat de officier vrijspraak had ge vraagd van de oplichting en waar hij ook de verduistering loslaat, zal pL daarover niet spreken. PI. meent, dat zijn cliënt eigenlijk niet ten laste is gelegd dat hij de vervalschte kwitantie heeft aangeboden. Alleen bet schrijven van valsche kwitan ties is niet strafbaar. Het oogmerk om de vervalschte kwitanties aan de curatoren aan te bieden Is ook niet strafbaar. Valsoh'heid in geschrifte is volgens pl. uit deze dagvaarding niet te halen. Daarom vraagt hij voor alle drie ten laste gelegde feiten vrij spraak. Mocht de rechtbank het daarmee niet eens zijn, dan meent hij dat een eisch van twee en een half jaar toch wel zeer hoog is. Als eenvoudig chauffeur is hij In handen van menschen gevallen, die veel geld zoek maakten. De man heeft vijf maanden in voor arrest gezeten; de zaak moet eindelijk eens uit zijn. Hij is er eigenlijk lngeloopen; heeft de man al niet zwaar genoeg geboet? Daarom vraagt pl. eventueel een straf gelijk aan het voorar rest. De uitspraak werd bepaald op 21 April. INBREKERSBENDE. De politie in de geheele Zaan streek in actie. Reeds enkele arrestaties. Dezer dagen is het de rijks- en gemeente politie gelukt om één der medeplichtigen van de serie inbraken met diefstal in de Zaan streek, in het laatst va® het vorig jaar ge pleegd, te arresteeren. Heit bleek een zekere C. W., los werkman, wonende te Oost zaan te zijn, die bij fouillee ring van de inbraak te West-Knollendam een portemonnaie bij zich had die aldaar was ge stolen bij een rijwielhandelaar. De aangehou dene is gearresteerd en overgeleverd aan de Justitie te Haarlem. Het verder gehouden onderzoek heeft tot resultaat gehad, dat in deze zaak behalve C W., een heelster woonachtig in Tuindorp Oostzaan, Gemeente Amsterdam, alsmede een paar beruchte Zaandammers zijn betrokken. Behalve C. W. is reeds een tweede persoon in arrest gesteld, terwijl een derde op het oogenblik voor verpleging in een ziekenhuis is en niet gehoord kan worden. Vermoedelijk zal dezer dagen nog een vierde persoon wor den gearresteerd. De politie is er reeds ge deeltelijk in geslaagd de daders van den dief stal te West-Knollendam Jisp en Zaandam 'te weten te komen. Het onderzoek wordt voor gezet. Bij de heelster in het Tuindorp te Oostzaan is een groote partij kleeren, waaronder onder goed, heerencostuum, kindergoed e.d in be slag genomen. Zij bleken gestolen te zijn bij een tiental gezinnen te Zaandam in het laatst van het vorige jaar. Verder is de politie ter oore gekomen dat gestolen sieraden zijn verkocht aan een be kend adres in Amsterdam. De politie in de geheele Zaanstreek is in actie om nog meer daders te vatten en gegevens te verkrijgen. Het slachtoffer in zorgwekkende® toestand. Toen gisterenmorgen de heer de Laaf uit Amsterdam, uitvoerder der Twen te-Rijnka naal werken bij Goor onder een heistelling stond, had hij het ongelijk het heiblok op zijn hoofd te krijgen. De ontboden geneesheer con stateerde een verbloeding In de hersenen. In zeer zorgwekkende® toestand is het slachtoffer naar het R. K. Ziekenhuis te Hengelo overge bracht. De heer de Laaf is 41 jaair oud en ongehuwd. Belasting op winst van geëxpor teerde goederen- Bij Kon. besluit is, uit overweging dat het wensöheiijk is, in het Koninklijk besluit van 4 Januari 1931 op te nemen regelen, als be doeld in art. 3 der ,,Crisisuiitvoerwet" 1931, tot het heffen van gelden, anders dan tot het bestrijden van kosten, o.m. bepaald: 1. Indien bij den uitvoer van eenig goed, ingevolge dit besluit aangewezen, de opbrengst fneer bedraagt dan de marktprijs hier te lande, vermeerderd met de normale vergoeding voor gemaakte onkosten en een redelijke winst, wordt aan den belanghebbende bij de afgifte van het certificaat een bedrag in rekening ge bracht tot het doen van uitkeeringeu aan of aan te wenden ten bate van producenten van zoodanig goed. Dat bedrag zal, vermeerderd met de heffing volgens artikel 6 van het desbetreffende besluit niet minder bedragen dan 70 ten honderd en niet meer dan 100 ten honderd van het ver. schil, in den aanvang van dit lid bedoeld. 2. Het bedrag der beffing, bedoeld in het vorig lid, wordt telkens bepaald vanwege den minister door dengene, die is belast met het uitgeven der certificaten voor die goederen. 3. Van het bedrag, hetwelk, overeenkom stig het vorig lid vastgesteld, wordt geheven, wordt tolkens terstond mededeellng gedaan aan den minister; deze kan alsnog een ander bedrag vaststellen. Dit besluit treedt i® werking met ingang van heden. Doodelijk ongeluk bij de Neder- landsche Dok. Men meldt ons uit Amsterdam: Bij de Nederlandsche Dok Mij. is Woensdag middag een arbeider, die in Oostzaan .voont, door een zuurstofcylinder getroffen, die om viel. De man kreeg den cylinder op het hoofd en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het Binnengasthuis overgebracht. Va® officieele zijde wordt aan Aneta-Holland in verband met de berichten uit Ned.-Indië in zak© aanstaande hervatting va® de P.H.O.H.I. uitzendingen medegedeeld, dat deze kwestie nog ia overweging is. Volgens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wettelijke voorziening naar aanleiding van het Koninklijk besluit van 8 December 1931 merkten enkele leden op, dat het der Volksvertegenwoordiging niet vrijstaat, in een critische beschouwing van de aangebrachte wijziging te treden, wijl het hier de uitvoering geldt van een Koninklijk besluit, uitgevaardigd ingevolge het op art. der grondwet steunende op het recht der Kroon tot instelling van departementen. Andere leden meenden, dat op de staatsrechtelijke bevoegd heid der Kroon geen inbreuk wordt gemaakt, als op de regeling critiek wordt uitgeoefend. Verscheiden leden gaven de voorkeur aan de instelling van een departement voor de sociale staatstaak alsmede van één, belast met de zorg voor de economische zaken. Enkele leden be pleitten de wederinstelling van een departe ment van landbouw, nijverheid en handel. Vele andere leden achtten het veeleer een voordeel, dat het hoofd van het departement belast zal blijven met de zorg voor zoowel so ciale als economische aangelegenheden. Daar door bevordert men. dat de juiste maat In acht wordt genomen. Verscheidene leden bezagen de nieuwe in deeling voornamelijk in verband met de vraag of zij den belangen van den door de crisis ge troffen landbouw ten goede zou komen. Uit dien gezichtshoek bezien, was naar hun ge voelen de maatregel niet op bet juiste moment genomen, midden in een wereldcrisis. Enkele dames achtten het gewenscht, dat zoowel de economische voorlichting als de con sulaire dienst van het departement van Buiten- landsche Zaken naar het nieuwe departement zouden worden overgebracht, terwijl het h.i. overweging verdient het laatstgenoemd depar tement in de toekomst ook met de zorg voor de binnenscheepvaart te belasten. Eenige an dere leden vreesden nadeelige gevolgen van een algeheele scheiding tusschen den diploma- tieken en den oonsulairen dienst. De kwestie van beslaglegging op de gelden bij bankiers. Nadat de opheffing van het faillissement in zake het Paleis voor Volksvlijt in kracht van gewijsde was gegaan is door mr. van Vucht namens een aantal lotenbouders opnieuw be slag gelegd op 'gelden bij de bankiers ten laste van bet Paleis voor Volksvlijt tot een bedrag van ongeveer 130.000. Het vorig beslag was n.l. veTvallen door het door het uitspreken van het faillissement. In kort geding heeft het Paleis voor Volks vlijt hij monde van haar advocaat mr. J. H, Polenaar opheffing van dit bedrag gevraagd. De president van de rechtbank mr. P. Co- ninck Westenberg uitspraak doende hief het beslag op en overwoog, dat z.l. geen geldvor dering bestond en slechts de verplichting tot uitloting aanwezig was en hiervan kan geen beslag worden verleend. Vil met vier passagiers ver trokken. Gistermorgen om kwart voor zeven is de „Uil" van Schiphol naar Batavia vertrokken. De bemanning bestond uit de heeren Hon- dong le piloot, Steenbergen 2e piloot, de Jong, mechanicien en v. d. Smacht, radio- telegrafist. Aan boord zijn verder twee passa giers voor Rome en twee voor Athene. Het vliegtuig vervoert 261 K.G'. 25 Gram post en 18 K.G. 572 Gram goederen. DE STAD VAN GOD. Het R. IC Amsterdamsch Tooneelgezelschap zal in de laatste week van April de opvoering brengen van het oorspronkelijke Nederlandsche tooneelwerk: „De Stad van God", door Frans de Prez. Het stuk speelt in den tijd van het kerkelijk verval, die aan de Hervorming vooraf ging en handelt over den strijd van den Dominicaner monnik Savonarola tegen de heidensche zeden van zijn tijd, die zoowel in paleizen als in kloosters waren doorgedrongen en waardoor de stoutmoedige prediker het wereldlijk en het geestelijk gezag tegen zich kreeg. ONTSLAG.DER HUWENDE ONDERWIJZERESSEN. De gemeenteraad van Velsen heeft met 10 stemmen tegen besloten ontslag te verleenen aan onderwijzeressen bij het openbaar onder wijs, die vóór het bereiken van den 45-jarigen leeftijd in het huwelijk treden, .,i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5