ALGEMEEN OVERZICHT. „LOCARBITS" Duizenden en Duizenden ONTWAPENING. KROONPRINS-JA CHT. VERKIEZINGSROES. DE LEVENSDUUR DER CORTES. VRIJDAG 8 APRIL 1932 De vier te Londen MERKWAARDIGE ONTHULLINGEN. BELANGRIJK ARTIKEL VAN DE „OSSERVATORE". HET GENERALEN-PROCES IN BELGIE. Een veto uit huize Doorn. Advocaten over generaals. HITLER WEER VOOR 30.000 MAN. Groene Kruis Hoestbonbons VERKLARINGEN VAN BESTEIRO. JAPAN EN DE VOLKENBOND. Voorloopig geen uittreden DE HAVENDIEFSTALLEN TE ANTWERPEN. Een groote bende op het spoor. ALS WEER EEN OORLOG LOSBREEKT.... „Zij vertoonen nog niet het minste symptoom van uitputting DE STAKINGSBEWEGING IN TSJ.-SLOWAKIË. DE OVERSTROOMINGEN IN ROEMENIE. DE „ZEPP" GELAND. AFNEMENDE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. OPSTAND IN ECUADOR. bent Neea' 16 ïmt het 11161 krügea' VO°'T 3e 21 II VÜfduTzeu*' ik dan hebben, moeder? O, dat plet. poedlei We ruien er De commissie van vier samengesteld uit de ministers Mac Donald» Flamdin. Grandi en von Bülow, behandelde de bijzon derheden van de verschillende voorstellen tot oplossing van het Donau-vraagstuk en men verzekert van ingelichte zijde, dat over enkele punten meer dan levendige debatten gevoerd zijn, ondanks het min o£ meer officieuse ka rakter der bespreking. Het feit, dat gisteren, ln stee vam. een zitting der voltallige con ferentie, langdurige beraadslagingen van de commissie der delegatieleiders plaats vonden, duldt er weliswaar op, dat de onderhandelin gen nog niet het stadium bereikt hebben, waarin het mogelijk zal zijn, met succes defi nitieve voorstellen op te stellen; het beteekent echter in ieder geval toch een voortzetting der onderhandelingen met verhoogde kans op een of anderen vorm van overeenstemming. Van den aanvang der conferentie af, werd betwijfeld, of reeds te Londen een concrete op lossing van het probleem zou kunnen worden bereikt, men hoopt echter thans, dat het luk ken zal, een of anderen grondslag te vin den, waarop dan de besprekingen kunnen wor en voortgezet. Staatssecretaris von Bülow preciseei e de ochtendzitting uitvoerig het lui sc ie standpunt. Zijn betoog maakte indruk op een deel der gedelegeerden. Het blaft echter af te wachten, hoe de onderhandelingen zich ver der zullen ontwikkelen. Tijdens de onderhandelingen heeft de Duitsohe staatssecretaris von Bülow Donder dagmorgen verklaard, dat bij de onderhande lingen op Woensdag reeds op eenige punten overeenstemming was bereikt. Het gaat hierbij om de volgende punten: 1. alle betrokken staten zijn het er over eens, dat de door de vredesverdragen in het leven geroepen toestand geen economische en financieele levensmogelijkheid voor de afzon derlijke Donaustaten garandeert 2. voorts werd overeenstemming bereikt no pens het doel der besprekingen, met name, a de levensvatbaarheid der Donaustaten slee 1 s door een gemeenschappelijk optreden kan vei zekerd worden. 3. de betrokkenen waren het er over ec_"s_ dat een hulpactie voor de Donaustaten in e belang zou zijn der betrokken groote mogend heden en geheel Europa. 4. de saneerlngsactie voor het Donaugebied beteekent een voorbereldingsstadium voor een meer rationeele constellatie van e geheele Europeesohe bedrijfsleven. Daarenboven verklaarde staatssecretaris von Bülow, dat men op van de tot nu toe verkregen overeenstemming kan hopen, dat de conferentie zal leiden tot resultaat en tot de ten uitvoerlegging der voorgenomen hulp actie. Von Bülow besprak vervolgens het Fransche voorstel waarbij hij er den nadruk op legde, dat van de 5 betrokken Donaustaten vier er kend hulpbehoevend zijn. Bovendien bewijst het laatste financieele rapport der volkenbonds- commisei®, dat ook de andere Balkanstaten zich in een acuten noodtoestand bevinden, Het Duitsche voorstel luidt als volgt: Het gaat er in de eerste plaats om, het be drijfsleven dezer staten levensvatbaar te ma ken. Eerst dan kunnen zij op grond van hun levensvatbaren economischen toestand cre- dietwaardig worden. Zulks kan evenwel eers dan plaats hebben, indien men den export v deze landen bevordert en daardoor bun oop kracht trekt. „w Terwijl de Duitsche voorstellen d reet uit voerbaar zijn, staat het Franse e P groote moeilijkheden. Tenslotte legde von Bülow er on dat een verbinding der Duitsche met de Fransche voorstellen onmogelijk is, want voor Duitschland zou het verleenen van eenzijdige voorkeursrechten aan de Donaustaten alleen dan mogelijk zijn, als de Duitsche.uitvoer naar ,le Donau-staten niet door eenzijdige voorkeurs- rechten dezer staten ondeeling zou worden be moeilijkt of onmogelijk gemaakt. Derhalve is voorwaarde voor bet Duitsche voorstel, dat het Fransche niet zal worden uitgevoerd. Een onmogelijk maken van den Duitschen export naar de Donau-staten zou tengevolge hebben, dat de Duitsche export naar andere landen der wereld zal worden gedrongen, in het bizonder daarheen, waar nog mogelijkhe den zijn voor ontwikkeling ervan, dus de over- zeesche gebieden. Dit zou weer ten gevolge hebben, dat Duitschland bij deze landen over zee als tegenprestatie een groot deel zijner behoeften aan landbouwproducten zou moeten dekken, hetgeen weer een benadeeling der Donau-staten met zich mee zou brengen. Derhalve, aldus besloot von Bülow, is het Fransche voorstel onaannemelijk. Een Hindenburg-reclame in Hamburg. ■VVat het stelsel van preferentieele rechten aangaat, verklaarde von Bulow, dat reeds ja renlang geprobeerd wordt dit systeem door te voeren, zonder dat tot nu toe evenwel eenig resultaat ls te vermelden. Statistisch wordt bewezen, dat reeds thans een sterk ruilverkeer tusschen de Donaustaten plaats heeft. Dit ver keer zou natuurlijk door preferentieele rechten nog verhoogd kunnen worden. Volgens Duit sche opvatting zou ook dat niet kunnen leiden tot een saneering. Von Bülow wees er verder nog op, dat Italië bet grootste afzetgebied is voor Joegoslavië, terwijl de andere vier Donaustaten het vijfde deel hunner exporten naar Duitschland afzet ten. Tsjecho Slowakië en Oostenrijk zouden on. der de gunstigste omstandigheden niet meer dan de helft der landbouwproducten der overi ge Donaustaten kunnen afnemen. Deze zijn derhalve ook aangewezen op Italië en Duitsch- land. Een uitvoering Van het FranB0he plan eal zeer ernstige schade beteekenen voor het geheele Duitsohe bedrijfsleven. Tenslotte besprak von Bülow het „Duitsche plan", dat in het volgende voorziet. Het verleenen van voorkeursrechten voor de tarweproductie der landbouw-staten van het Donau-gebled (Hongarije, Zuld-siavië, Bulga rije en Roemenië), Duitschland en Frankrijk hebben tenslotte reeds door het sluiten van preferentieele douaneverdragen met eenige dezer staten dit preferentie-systeem ten deele Uitgevoerd. Vervolgens het verleenen van algemeene eenzijdige voorkeursrechten door de groote mogendheden voor de industrie en landbouw van Oostenrijk. Ook dit plan heteekent nog een groot offer voor Duitschland, aangezien een voorkeur voor de producten der Dohau- staten een ernstige concurrentie voor den Duitschen buiteniandschen handel zou betee kenen en voorts den Duitschen uitvoer naar andere groote landen, die bet Donau-gebied voorkeursrechten zouden toestaan, zou schaden. Franqois Sokal en kolonel de Reynier f Twee bekende volkenbondsfiguren zijn bin nen een tijdsbestek van 24 uren voor altijd heengegaan: de Poolscbe permanente gedele geerde bij den volkenbond Frangois Sokal en de Zwitsersche kolonel de Reynier, die in ver schillende internationale opdrachten den vol kenbond groote diensten bewezen heeft. Sokal is nog niet ten volle 50 jaren gewor den. Sinds 1926 permanent gedelegeerde van Polen bij den volkenbond, nadat hij reeds van 1922 af aan de volkenbondsvergaderingen re gelmatig had deelgenomen, was hij te Genève een der bekendste figuren en tevens iemand, die bij allen in boog aanzien stond. Als Poolsch lid van de voorbereidingscommissie- Loudon voor de ontwapeningsconferentie heeft hij een belangrijk aandeel in de voorbereiding dezer conferentie gehad. Zijn redevoeringen muntten steeds uit door grondigheid en zaak kennis. Bij alle overtuigingskracht, waarmede Sokal steeds het standpunt der Fransche vei- ligheidsschool verdedigde, zocht bij toch ook steeds ijverig naar een compromis-oplossing. Loyaliteit in zijn ganscbe optreden was voorts een der kenmerkende eigenschappen van den op nog zoo jeugdigen leeftijd ontslapene. Niet minder bekend was Sokal in de Inter- nationale arbeidsorganisatie. Hij bad reeds in 1919 op de vredesconferentie van Parijs aan de besprekingen deelgenomen, waaruit ten slotte Deel XIII van het verdrag van Ver sailles, dat het statuut der internationale ar beidsorganisatie ls, geboren werd. Ook op de eerste internationale arbeidsconferentie van Washington in 1919 was Sokal reeds aanwe zig. Later heeft hij ook aan alle volgende in ternationale arbeidscouferenties deelgenomen, terwijl hij eveneens de Poolscbe vertegenwoor diger in den raad van beheer van het inter- nationale arbeidsbureau was. Verleden jaar bewees de 15e internationale arbeldsconferen tie hem de welverdiende onderscheiding hem tot haar voorzitter te kiezen. VATICAANSCHE STAD, 6 April. (R.O.) Onder den kop: „Bewapening en ontwape ning" publiceert de. „Osservatore Romano" een uiterst belangrijk artikel ten behoove van de bewapeningsvermindering. Het blad stelt ech ter als voorwaarde, dat deze vermindering de wettige behoeften tot verdediging der naties niet benadeelt. Het artikel zinspeelt verder op de bedreiging van de zijde der communisten of bolsjewisten Door den dood van Sokal, volgende op het overlijden van Mgr. Nolens en van Arthur Fontaine, zijn dus in het tijdsverloop tusschen twee conferenties drie der steunpilaren der beweging voor Internationale sociale wetge ving en arbeidersbescherming ons ontvallen, De tweede overledene, die stellig een min der vooraanstaande plaats in de volkenbonds geschiedenis heeft ingenomen, doch die toch ook den bezoekers van de zittingen van den volkenbondsraad welbekend was, ls de Zwit sersche kolonel de Reynier, die op 62-jarlgen leeftijd doodelijk is verongelukt bij een vlieg ongeluk op zijn reis van Beirut naar Bagdad, waarheen bij zich begaf als voorzitter van de volkenbondsoommissie voor de grensrege ling tusschen Irak en Syrië. Als voorzitter van de volkenbondsoommissie voor het toe zicht op het verkeer in de haven van Danzig en later als voorzitter der volkenbondscom missie voor de uitwisseling der Grieksch-Bul- gaarsche emigranten had kolonel de Reynier heel wat woorden van dank van den volken- bondsraad mogen in ontvangst nemen voor de met aangeboren Zwitsersche nauwgezet heid en onpartijdigheid vervulde opdrachten. Ook zijn heengaan is hier met algemeen leed wezen vernomen. BERLIJN, 7 April. (W.B.) De uitgever van het tijdschrift „Friederikus" deelt eenige in teressante bizonderheden mede over de po gingen der nationale oppositie, om den vroe- geren kroonprins tot gemeensckappelijken can- didaat voor den tweeden stembusgang van de verkiezing van den rijkspresident uit te roe pen. Een nationaal-socialistische propaganda leider, een Stahlhelmman en een buiten de partijpolitiek staand persoon, zoo heet het in genoemd tijdschrift, sloegen de handen in elkaar, om de zaak in orde te brengen. Terwijl de een rustig achterbleef in zijn in het Westen van het rijk gelegen woonplaats en geen andere taak kreeg,, dan speciaal op de telefoon te letten, begaven zich de twee anderen, de nationaal-socialist en de Stahlhelmman op reis, om den vroegeren kroonprins de blijde tijding te brengen, dat een groot deel van het Duitsche volk hem verzocht, zich als eenheidscandidaat der na tionale oppositie beschikbaar te stellen. Na langdurige zakelijke en ernstige bespre kingen verklaarde zich de kroonprins bereid, den wensch van het volk, wanneer het hem tot het ambt van rijkspresident rmp, in te wil ligen. Voorwaarde was echter nog, dat de keizer op grond van de wet van het huis Hohenzollern geen candidatuurverbod tegen hem zou uit vaardigen. Hitier, dien de nationaal-socialistische pro pagandaleiders van het besluit van den kroon prins in kennis hadden gesteld, had zich daar na bereid verklaard, den kroonprins op het schild te verheffen. De derde, die in het Westen van het rijk woont, kreeg terstond opdracht om zich on middellijk naar Doorn te begeven en den ex- keizer de zaak voor te dragen. Hij moest ech ter reeds spoedig uit Utrecht melden, dat de keizer met de candidatuur niet accoord ging. De kroonprins verklaarde daarop, dat hij zich onder deze omstandigheden geen candi- daat wilde stellen. Tot op den laatsten dag van de Indiening der caudidaatslijsten hoopte men nog op een verandering yan gevoelen uit Doorn. Deze bleef echter uit. De kroonprins verklaarde toen, dat hij bij den tweeden stembusgang Hitier zal stemmen. Onze Brusselsohe correspondent meldt ons De debatten van dit proces zijn Woensdag ge sloten na de replieken der advocaten van de beide partijen. Mr. Leclercq, advocaat van generaal Lauton- nois, beweerde, dat Galet nooit in direct con tact met het leger is geweest, psychologisch in zioht mist en den geestestoestand der soldaten van 1914 niet kent. Het boek van Galet is niets anders dan een zelfverdediging tegen aanvallen, die zich uit strekken over een periode van zeventien jaar. Galet is nooit in de loopgraven geweest. En nu doet de tijdens den oorlogsstorm on zichtbare Galet het voorkomen, alsof hij alleen het Belgische leger heeft gered hij, die heele- maal niets gedaan heeftAlles wat hij be weert is bluf, en andere niet Hierop volgde de repliek van mr. P. E Jan- son, advocaat van Galet, dien hijde hoog ste autoriteit van bet leger noemde, omdat bij chef is van den generalen staf. Galet heeft al leen willen uiteenzetten, boe de koning, opper bevelhebber van het leger, de verdedigings operaties heeft geleid. In 1915 werd Lautonnois op rustgeld gesteld, maar niet door Galet. In zijn boek maakt deze laatste Lautonnois geen enkel verwijt. Concludeerend v.rocg de advocaat, dat het ge ding van Lautonnois zou afgewezen worden. De rechter heeft de uitspraak in beraad ge houden. In drie. steden op één dag. NEURENBERG, 6 April (V. D.). Hedenmid dag heeft Hitier een redevoering gehouden in Würzburg. Zijn rede werd door middel van luid sprekers naar nog 14 zalen overgebracht zoo dat in totaal ongeveer 30.000 personen hem konden volgen. Per vliegtuig begaf Hitier zich daarna naar Neurenberg., waar hij om 20 uur landde. Door de met juichende Hitlerianen gevulde straten trok hij naar de Luitpold-Halle, die reeds lang voor den aanvang der vergadering geheel ge vuld was en gesloten werd. In zijn redevoering verdedigde Hitier de nat.- soc. partij tegen de tegen haar geuite bewerin gen. Hij prees de voorbeeldige geslotenheid in de beweging, die onder het hakenkruis geen sociale crisis meer kent, die de spaarduiten „veilig stelt" en de vrouw in haar voornaam ste rechten en plichten herstelt. Hij, Hitier, en zijn geheele beweging zijn geen enkele der principes in, den loop van 13 jaren ontrouw geworden. Het tegenwoordige systeem echter is ln de leuzen blijven steken. Hitier werd herhaaldelijk door enorme toe juichingen onderbroken. Na zijn redevoering te hebben uitgesproken, begaf hij zich onmiddel lijk naaf Regensburg, waar hij eveneens nog hedenavond het woord voerde. Huiszoekingen in Leipzig. LEIPZIG, 6 April (V. D.). Woensdagavond werd het overvalcommando naar Mockau ge roepen. Daar waren tijdens een vechtpartij tus schen sociaal-democraten en nationaal-socialis- ten schoten gevallen, waardoor 2 sociaaldemo craten ernstig gekwetst werden, zoodat zij naar het ziekenhuis moesten worden overge bracht. Eenige nationaal-socialisten werden gearresteerd. In verband hiermede werden huiszoekingen bij een der gearresteerden ge daan, waarbij 3 geweren, een sabel en een groote hoeveelheid munitie werden gevonden. z(jn dezen winter weer geholpen me* Aangenaam tuiddei tegen elke Hoest en Verkoudheid. Volgens de recepten van ür. Alph. Louquette. Reel. 3398 DGVS 15 TOKIO, 7 April. (R.O.) De Japansche minis ter van buitenlandsche zaken verklaarde aan een Franschen journalist, dat Japan voorloo pig niet uit den volkenbond zal treden. De minister voegde er echter aan toe, dat alles zal afhangen van de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen. De nieuwe Mandsjoerijsche staat, zelde hij, is een onafhankelijke staat. Of een officieele erkenning volgen zal, zal daarvan afhangen, of die staat het bewijs zijner onafhankelijkheid zal kunnen opbrengen Mandsjoerije heeft Japan veel bloed en In spanning gekost, en ook zeer veel geld. Japan wil natuurlijk de vruchten van zooveel arbeid behouden. In dit opzicht is het Japansche volk eensge zind. Men wachte zich dus, helt voor 't hoofd te stooten. Onze Antwerpsche correspondent meldt: Het is bekend, dat er te Antwerpen talrijke havendiefstallen plaats vinden. Over de bewa king is reeds dikwijls geklaagd, maar on danks deze klachten werd tot nn toe geen paal en perk gesteld aan dezen schandelijken toe stand. Wel werden zoo nu en dan personen aange houden die kleinigheden ontvreemdden maar de groote dieven, die als 't ware heele ladingen wisten te verdonkeremanen, kon men maar ni, t te pakken krijgen. Er kwamen steeds meer klachten binnen bij de justitie. Een tijdlang vooral uit Australië. Talrijke kisten arriveerden daar, gevuld met steenen, zaagsel, of andere nietswaardige za- ken. Toen het verVoer op Australië vermin derde, verlegden de dieven hun terrein naar Amerika, vanwaar men spoedig de resultaten van hun „werk" vernam. Do Antwerpsche politie, die al maanden met de politie in verschillende buitenlandsche aa- vens in contact was om een spoor te vinden, doch daarmee vruohtelooze pogingen deed. liet nu de „goederen", talrijke kisten terugsturer om deze aan een 'nauwkeurig onderzoek to onderwerpen. De inhoud, zaagsel, vuil van de kade, steenen en zand, werden ook door des kundigen onderzocht en daarbij kwam vast te staan, dat de kisten werkelijk te Antwerpen beroofd waren van hun goederen en met bo vengenoemden rommel gevuld. Waar zulks gebeurde en door wie was thans de vraag. De fijnste spenders van Antwerpen werden met de zaak belast. Maandenlang gingen zij er op uit, totdat Dinsdag eindelijk het juiste spoot ontdekt werd. Woensdag werd een kade door de politie afgezet en enkele leden der bende op heeterdaad betraft. Bij huiszoekingen werden groote hoeveelheden gestolen goederen gevon den. De aangehoudene willen tot nu toe niets loslaten, maar bet schijnt, dat bet onderzoek reeds zoo ver gevorderd is, dat spoedig de hoele bende achter slot en grendel zal zitten. Men zegt hier zelfs, dat sensatie-verwekkende arrestaties zullen plaats vinden. Naar de „Soir" nader meldt, hebben reeds een twintigtal arrestaties plaats gehad, waar van er acht gehandhaafd zijn. De waarde der goederen, die de laatste laren gestolen werden, moeten honderden millioenen francs beloopen. WASHINGTON, 7 April (R.O.) Senator Fra- zier heeft aan het congres verzocht, een ge heime commissie aan te stellen, om een uit vinding te onderzoeken, welke van zekeren Barlow, te Stamford in Connecticut afkom stig is. Met deze uitvinding schijnt men zoo beweert ten minste de uitvinder, heele steden, legers tot op een afstand van 1000 mijl, en de sterk ste panterschepen door ontploffingen of bran den te kunnen vernielen. De uitvinding kan door enkele mannen in werking worden gesteld. Barlow, die al verschelden bombardements toestellen heeft uitgevonden, zou bereid zijn, zijn uitvinding aan Amerika af te staan. KRANKZINNIGE DOODT VIER VOORBIJGANGERS. PARIJS, 7 April. (H. N.) Te Sete heeft vandaag een krankzinnige op straat 4 voor bijgangers gedood, een vijfde verwond en zich vervolgens in zijn woning verbarricadeerd. De politie omsingelde de woning en schoot, nadat zij herhaaldelijk den krankzinnige te vergeefs had gesommeerd, zich over te geven, den man dood. Naar de Madrileensche correspondent van „El Mati" meldt, verklaarde de voorzitter van de cortes, Besteiro. tegenover een redacteur van het blad ,.E1 Heraldo", dat de kamer na afloop van het reces het statuut van Catalo- nië en de agrarische wetten zal behandelen. Daarna zullen de debatten over het wetsont werp nopens de verkiezing van den president der republiek en het ontwerp betreffende de stichting van een rechtbank van constitutio- neele garanties beginnen. Eerst in Juni, zeide Besteiro, zal de con stituante voor langeren tijd op reces kunnen gaan, hetgeen echter niet heteekent. dat bet leven van de tegenwoordige cortes ln die maand zal eindigen, daar zij tot dusverre nog niet het minste symptoom van uitputting ver- toonen! Met betrekking tot de economische crisis zeide senor Besteiro nog. dat hij er zeker van is, dat het resultaat van de ernstige crisis, die op het oogenblik de grootste landen der we reld doormaken, een algemeene wederopleving zijn zal. Spanje moet van zijn kant al zijn krachten mobiliseeren, om zich, als het gun stige oogenblik zal aanbreken, op eenzelfde niveau te plaatsen als de op industrieel en economisch gebied meest vooraanstaande lan den, daar het natuurlijke voordeelen beeft, waarvan vele andere landen verstoken zijn. Latente opstand in Andalusie. Naar „El Mati" uit Sevilla verneemt, over viel een groep van twintig mannen een vleesch- winkel en een herder, die een kudde schapen hoedde. Zij eischten van den herder, dat hij hun een aantal schapen zou geven. Deze zeide hun echter, dat hij niet over het vee kon be schikken: hierop maakten eenige belhamels zich meester van zeven schapen, doodden ze ter plaatse en verdeelden het vleesch onder elkaar. Verder verneemt het blad uit Cadiz, dat al- daar en in verschillende andere plaatsen van Andalusië een staking is uitgebroken. Te Chi- piona werd het gemeentehuis door een bende van vier honderd man met straatkeien beko geld. De civiele garde voerde verscheidene charges uit. Generaal Cabanelles heeft een compagnie infanteriesoldaten naar de opstandige dorpen gezonden. Men vreest, dat in Andalusië een revolutie zal uitbreken. BRÜNN (Moravië), 6 April (R. O.). In twee bedrijven van de Briinner textielindustrie is vandaag wegens de intrekking van den duurte- toeslag een staking uitgebroken. De roode vakvereenigingen stelde pogingen in het werk, de staking ook tot de andere tex tielondernemingen uit te breiden en tracht ten dit plan, door met geweld eenige fabrieken binnen te dringen, te verwezenlijken. Dit werd echter door de politie verhinderd. Vijf personen werden gearresteerd. Reeds 50 dooden. BOEKAREST, 7 April. (R.O.) De berichten uit het overstroomingsgebied luiden steeds verontrustender. De materieele schade is bui tengewoon groot. Ongeveer 50 menschen moe ten reeds om het leven gekomen zijn. Veertig spoorlijnen zijn buiten verkeer gesteld. De stal Sorokka in Bessarabië is grootendeels ver nield. De zigeunerwijk van Boekarest is ge heel overstroomd. HAMBURG, 7 April. (H. N.) De „Graf Zep pelin" is vanmiddag 3.30 uur, plaatselijke tijd, boven Recive, de hoofdstad van den staat Pernambuco, aangekomen. Het luchtschip is om 5.14 uur (pl. tijd), vlot geland. BERLIJN, 7 April. (H.N.) Het aantal werk- loozen in Duitschland is in de tweede helft van Maart van 6.129.000 gedaald tot 6.631.000. LONDEN, 7 April. (H.N.) Uit Guayaquil wordt gemeld, dat de bemanningen van de kanonneerbooten „Tarqui" en „Cotopaxl .da eenige oorlogsvaartuigen van de republiek. Ecuador gemuit hebben. De beide kanonneerbooten stoomden uit da haven op het oogenblik, dat het stoomschip Bodegraven met den vroegeren president Pla za Gutierrez aan boord aankwam. De haven autoriteiten waren door de houding van de twee kanonneerbooten geheel verrast. Eerst later werd bekend, dat ook het garnizoen van het fort Punta Piedra in opstand is gekomen. De geheele beweging schijnt een poging te zijn om de landing van president Plaza Gutierrez te verhinderen. t De regeering van Ecuador heeft terstond het stoomschip „Guayaquil" gezonden om den opstand te onderdrukken. Vf^V MAAT}. MET En6EL!)CH VAM M. F. LEATI. 11). Natuurlijk, antwoordde May. Maar ze ontkende de mogelijkheid niet en ik tag hoe zij bloosde bij die gedachte. Ik kan je nog niet missen, May. Natuurlijk niet, moeder. Eu dan voegde #r na een oogenbllik bij; Maar ik son toch graag precies weten, ik zal hebben. H ^aanom, May? nooit bieuwsierigheid trof mij. Want ik had zichten>'11<ler8 d,M1 t6rloopS over haar vooruit- ju haar gesproken. Mav iat ik het behoor te weten, zei ■wij het Met?'*1 zeker van mij' 81 sebrulken Ik zei het P^et3aSenzIn Ik had het y,-at Per jaar! herhaalde May verrukt Wat heeri^, £q hoeveeJ tulz€I1, moedie? HoeveelDonk in krijgen, kind? b« ^zijnen Neen, neen. natuUrUl. Gentian's Cros» niet van my Walter Delancey zei me Wo ^J6 jaatsten keer im Engeland waren t0eD W° Ik geloof van wel, May. Het zal een groote rerantwootdelijkheid voor j* 2ijn> Dikwijls heb ik gewenscht, dat ze niet ln d0 „u-tfeUjke lijn konden overgaan. later zoo heerlijk van genieten. Niets zal te Seed zijn voor mijn beste moedertje, als ik mijti geld heb. J krijgt de mooiste japonnen, de fijnste sieraden, en de prachtigste paarden, die er zijn. Wat zou ik daarmee moeten doen, May. sol ik lachend. Ze gebruiken natuurlijk, moedie, om mij genoegen te doen. Arme kleine meid! Met ail haar zorgen oog vóór haar. Ue arme kleine meid vindt heelemaal niet, dat ze arm is, dat verzeker ik u. En dan, als dat geld ooit een last wordt, wat ik niet geloof, dan zuilen we een of anderen netten meneer namen, otn dat voor ons te laten op knappen, moeder, en al dien last van onze schouders te nemen Ep jou erbij te neimen! Dat zal hij zeker niet doen. Geen enkele man zal ooit knap geuoeg zijn, om dat te doen. Ik zal uitkijken naar iemand als Hugh, moe der, diie net zooveeil van u zal houden als van mij, of meer nog En dan zullen we allemaal gelukkig bij elkaar wonen. Je zult nooit een tweeden Hugh krijgen, riep ik verontwaardigd. Nu, dan zitHen we den besten nemen, dien we na hem kunnen vinden, antwoordde mijn kind, terwijl ze op mijn schoot kwam zit- ten en me teeder kuste Ik beantwoordde haar liefkooziagen en voel de mij zeer ongelukkig, zonder dat Ik wist. waarom IX. Den volgenden morgen begon ik zelf over de a.s. partij te spreken. Lieve May, zei ik, ik zal Lady Power schrijven en haar vragen, wat zij vindt: of je naar de partij van die Vernav's mag, al dan plot. Ik denk, dat ze er in dit geval ge*A be zwaar in ziet, en dan kunnen we er gerust heen gaan. Neen, vraagt u het haar maar niet. moedie Waarom niet kind? Omdat ik er niets om geef heusch, ik zou liever niet gaan. Dan ben je wel erg plotseling van ge dachte veranderd, May, zei ik verrast Ik geloof niet, dat ik van gedachte ver anderd ben, moeder. Natuurlijk zou ik er graag heen gaan, miaar ik wist niet.u bebt me nooit eerder de reden verteld, waarom ik niet moest uitkomen in een plaats als Brussel. Ik begrijp nu heel gojsd, dat mijn eerste verschij ning wat anders zou zijn dan die van andere meisjes. lik moet in alle praal en schittering verschijnen. Zij liichite, terwijl ze dat zei, maar ik zag, dat zij bet meenue. Vijfduizend pond per jaar! ging &ij voort. Ik kon er vannacht haast niet van sla pen. Hoeveel is dat per dag, moeder? May, beschouw het toch niet op die manier! Het zou mijn hart breken, als je dol op geld zou gaan worden. Denk er aan, je krijgt het niet, vóór je meerderjarig bent, en dan zal eir wel een bevoegd persoon zijn, die het grootste deel voor je beheert. "Wat je voor eigen gebruik toegewezen krijgt, moet je be steden op een wijze, die wijze, die je aange naam maakt bij God en niet bij de menschen. U bedoelt, door de armen te helpen. Na tuurlijk zal ik dat doen, moedie. Maar waar om bent u zoo heel ernstig? Geld is een heel goed ding, om te hebben. Soms, lieveling. Altijd! A!s ve maar weten, hoe we het moeten besteden. En we hebben nooit méér gehad, dau juist renoeg. Er zijn tientallen din gen, waarvan ik weet, dat u ze noodig hebt en dat u ze graag zou hebben en die u nu niet kunt krijgen. Maa-r u zult ze allemaal hebben, als ik mijn geld heb, let maar eens op!. Ze kwam naar me toe huppelen, en keek mij vroolijk aan. Ik moet dus niets zeggen vam die partij, zei ik, om een andere wending aan het gesprek te geven. De rustige jaren, die we samen geleefd had den, liepen ten einde en ik zag er tegen op, naar Gentian's Cross terug te gaan. Neen, maar ik zou graag willen, dat u grootmoeder vroeg, wat zij denkt van een reisje naar Italië, vóór we naar huis terug gaan. Naar Italië, May! Dat is een nieuw idee. Ik heb er dikwijls naar verlangd, daar heen te gaan, on u ook, en misschien hebben we nooit een andere gelegenheid. Ik begin juist een beetje genoeg te krijgen van Brus sel. U ook niet? Ik heb ct mecir dan genoeg van, ant woordde ik volmondig. En het zou zoo heerlijk zijn, samen Rome te zien. Wanneer worden we in Ierliand terug verwacht, moeder? Met Mei a.s., zei ik met een zuoht. En nu is het October. We zouden daar samen dus niet meer dan een paar maanden hebben. En ik heb dringend zangles en Ita- liaansclie les noodig. Kunnen we dat niet zóó regelen, lieve moeder? Ik twijfel er niet aan, May. Het lijkt mij even aantrekkelijk als jou. Ik heb al lang bs hoefte gehad aan een verandering, en het ls niet noodig, Lady Power om toestemming te vragen. Miaar ik zal haar nog vandaag onze plannen meedeel en. Het vooruitzicht bekoorde mij. Alles zou mij aangestaam hebben, zoolang het een verande ring was. Het verwonderde mij, dat ik zelf niet aan zoo iets gedacht had. Brussel verlaten was het best e, wat ik kon doen. Het ie waar. Lord Eustace Annerley had woord gehouden, en de stad verlaten, maar lk was er nooit ze ker raa» ot hy niet eens zou terugkomen, Ea bovendien, aan al de plaatsen, die wij stmen bezocht hadden, waren er droeve herinnerin gen verbonden, dan dat ik ze ooit met liotzelf de genoegen zou terugziem. May en ik hadden weinig moeite met da uit voering van ons plan. Wij hadden geeu an dere bezittingen dan die, weike wij makkelijk konden meenemen, en we hielden slechts één meisje, dat bijna in vasten dienst was, en ons overal heen vergezelde. Aan het eind van do maand hadden wij ons op ons gemak Ingericht ln Genua, dat we als eerste plaats van opont houd gekozen hadden. Gedurende de volgende zee maanden reisden wij zonder overhaasting van de eene plaats naar de andere en bleven overal zoolang her ons beviel. Al voelde ik mij niet gelukkig, ik was tevreden. Het deed mij genoegen te zien, hoe mijn kind zich amuseerde en vóór alles, hoe volmaakt onwetend ze scheen te zijn, dat er ooit iets gebeurd was, om ,dec vrede in mijn hart te verstoren. Wij bezochten Florence, Rome, Napels en Livorno. Mijn gezondheid liet den laatsten tijd te wensehen over. Tot dusver was ik altijd ge zond geweest, nooit bijzonder sterk, maar ik had altijd goeden eetlust en geregelde spijs vertering gehad, en was buitengewoon bestand tegen vermoeienissen. Thans verminderde mijn eetlust langzamerhand, mijn slaap werd onrustig en een geringe inspanning had een ongewone loomheid ten gevolge. Eerst schreef lk die verandering toe aan het klimaat van Genua, maar de temperatuur van andere plaateen bekwam mij niet beter. Ik gaf toen al de schuld aan Italië in het algemeen en kwam tot de overtuiging, dat ik mijn gewono sterkte niet zou terugkrijgen, vóórdat ik het land weer verlaten had. Maar ik was vóór alles bezorgd, dat mijn kind niiet het geringste vermoeden zou krij gen, dat ik ziek was en drukte het dienst, meisje dam ook op het hart^ dat zij niets sou zeggen, wat May ongerust kon maken. Ik wiet, hoe gauw het kind hang werd van een kleinigheid, al» het mij betrof en ik wilde haar niet laten denken, dat we Italië één oogenblik eerdeT moesten verlaten om mij. In April keerden we naar Engeland terug. Mijn dochter was juist 16 jaar geworden en ik 36. Lady Power had er op aangedrongen dat we in het begin van Mei op Gentlam's Cross zouden zijn, daaT May to den loop van die maand ln de nocgere kringen zou wordca voorgesteld. Ik had een voorgevoel vam een romp, en toch zou ik niet hebben kunnen zeggen, waar om. May was een dochter, waarop iedere moeder trosdh zou zijn en zij zou nu In de gezelschappen verschijnen onder de meest gunstige omstandigheden. E® toch voelde ik mij nameloos ongelukkig. Het oude gevoel van vrees voor de familie Power had ik niet meer. Ik was nu onafhankelijk vam Iedereen. Als men iets met betrekking tot mijn kind zou verlangen tegen mijn zin, dan had lk bet) recht, haar mee te nemen, en haar onder mijn toezicht te houden, ot zij meerderjarig was. Maar ik was niet eens bevreesd, dat het ooi» noodig zou zijn. Doch wéér voelde ik dezelfd» jaloezie als zestien jaar geleden, toen lk mii.i kind voor het eerst bij Hugh's familie braenf. Ik had een gevoel alsof ik wéér de helft va® M ay'sigenegenheid opofferde aam de Power». Mijn slechte gezondheid had mij overigen® geen goed gedaan en de laaste zes maande® had ik mij bovendien meer dan ooit aan mij® kind gehecht. (Wondt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9