DE VOEDSELNOOD IN SOVJET-RUSLAND. DE propaganda fide MAANDAG 11 APRIL 1932 de ondergang van den TREIN EN AUTO. VEESTAPEL. MUS mmm-MëS PATER PIGNATELLI. TRIDUUM TER EERE VAN DEN H. ALBERTUS MAGNUS. ALBARDA EN DE MOBILISATIE. DE KATHOLIEKE ENCYCLOPAEDIE. DE H- vader prijst den ijver DER LEDEN. OP DEN INDEX. VRIJWILLIGE OPKOMST ONDER DE WAPENEN. Bij Rheumatiek, Jicht en Ischias S. D. A. P. EN BURGERWACHT. DE VLIEGDIENST EELDE— AMSTERDAM. AUTOBUSDIENSTEN. WIJZIGING BEZUINIG1NGSPOLITIEK. Naar liet volgende jaar verschoven. Andere plannen in wording. AANPLAK-BILJET MARIA-CONGRES. II. (slot.) Uit ons vorig artikel over de verproleta- riseering van den boerenstand zal men zich herinneren, dat de dwangpolitiek der Sovjets ernaar streeft, elk onderscheid tus- echen landbouwcommunes, artels en pro ductie-coöperaties uit te wisschen. Immers het ideaal der Bolschewiki is de Commune; het totaal-gesocialiseerd land bouwbedrijf met volledige gemeenschap van den grond, van alle bedrijfsmiddelen en van den 'geheelen arbeid der deelnemers. In heit Artel daarentegen blijven de erven en tuinen, benevens het hoorn- en pluimvee in eigendom bij ieder der deelgenooten Natuurlijk kon deze bijzondere eigendom geen genade vinden in de oogen der i uri teinen van het Communisme. En daarom werden de boeren a oor scherper geprest tot inbreng van hun ..ee.e hebben en houden in de Kolchozen, ie zoo doende hun oorspronkelijk kara ter van vrijwillige coöperaties geheel vei oien. i t-.r.tr* zagen, was het eerste Zooals wij onlangs za,-B", gevolg van dezen overheidsdwang met de gehoopte vermeerdering, maar een aanzien- lijke vermindering van de graanopbrengst Maar nog veel noodlottiger resultaten bad de opgedrongen collectivisatie van den veestapel. Vanouds was de Russische boer gewend aan de „Mir", een soort van gezamenlijk grondbezit, die in een eenigszins anderen vorm ook hier te lande nog sporadisch voor komt. (Men denke aan de „Meent", m het Gooi en aan de gemeene weiden, bosschen en heiden in Limburg.) En al was de „Mir" in de laatste kwart eeuw van het tsaristisch bewind voort durend ingekrompen, toch kan men niet zeggen, dat het moderne „Artel". wezenlijk afwijkt van de voorvaderlijke tradities van den moesj ik. Maar wie hem dwingt afstand te doen van zijn vee> ziin Paarden, zijn kippen en zijn koeien komt rechtstreeks in strijd met Zijn diepgewor',e'de opvattingen van het mün en dijn. Daarenboven is de veestapel uit zijn aard voor gezamenlijke exploitatie veel minder geëigend dan de bodem. Neem' men de grenspalen weg dan is in een land zonder slooten of heggen, de grond dadelijk geschikt voor het grootbedrijf en voor de machinale bewerking. Maar socialiseert men het vee, dan stelt men de gemeenschappelijke eigenaars voor onoverkomelijke moeilijkheden. Immers reedsde eerste vraag: „Waar moeten de koeien heen, en wie zal ze ver zorgen?" is practisch onoplosbaar. Als revel zullen de dieren in de bestaande stallen moeten blijven, waar ouder gewoonte de boerin den scepter zwaait. Maar juist bij de boerin is het eigendoms begrip nog veel vaster ingeroest dan bij den jjoeD 001 baar eigen vee is haar niet9 te veel- zij v®1Z0rSt en verpleegt het met een bijna moe erhjke Uefcle. Maar voor runde ren en 'PPen, die vroeger de hare waren niaa!" h hnoren niemand of aan ieder een toehoor,m en waarvan zij geen direct voordeel voor aai-huishouden te ve-wach- ten heeft, haalt z,j minachtend de schou- cjers op. Geen wonder dat de veeverzorgin„ j de tot commune's vervormde artef3 wenschen overlaat. Geen wonder, dat met het voeder even slordig wordt omgespron gen als met de melk. Geen wonder? dat de zuivel- en eieren-productie zienderogen daalt en dat midden in den winter de "ae- rueenschapelüke hooivoorraad reeds ujt geput. En als dan de kolchozen ten einde raad be sluiten de melkkoeien geheel of ten deBie af te slachten, dan moge een tijdelijke verhoo- ging van het vleeschrantsoen der industrie- arbeiders het dadelijk gevolg zijn al spoe. dig wreekt zich het decimeeren van den vee stapel in een geweldig tekort zoowel aan vleesch en vet als vooral aan zuivel waren. Hoe erg het thans met dit tekort in Rus- iand is gesteld, blijkt duidelijk uit drie tee- henende feiten van den laatsten tijd Ten eerste is zooals wij zagen, de boter Uit de consums spoorloos verdwenen, zoo dat zij bij de gewone distributie geen rol meer speelt. Ten tweede is haar prijs in de ..goed koope staatswinkels ontstellend gesteven Stelt mén den roebel op negen cent, dan be talen de weinige nog „kapitaalkrachtige koopers voor één Russisch pond (410 gram) zeven roebel of 0.63, derhalve per kilo 1.53, d.i. 40 cent meer dan hier te lande op het oogenblik in den detailhandel wordt bedongen. En ten derde heeft Staün zich gedwongen gezien tot een econontischen reuzezwaai. waardoor een dei' dierbaarste beginselen van het communisme wordt overboord gewor pen. Immers het Centraal Comité der Partij heeft op 27 Maart j.l. een decreet uitgevaar digd van den volgenden inhoud: A- He gedwongen collectivisatie van het hoorn- en pluimvee der kolchosniki wordt gestaakt; B. Allen die Zjch schuldig maken aan overtreding van dit voorschrift, worden uit de Communistische partjj gezet; C. Ten behoeve der kolchosniki, die reen rund- noch kleinvee meer hebben, wordt van ovet ei sweg° een steunactie georgani seerd tot het aankoopen en opfokken van jong vee ^0°r un persoonlijke behoeften \\él moe e nood hoog gfestegen zijn, wèl moet 'f- a 'H ifen van het vee emririe proporties hebben aangenomen, dat Stalin *ich genooj ziet tot dezen knieval voor den Darticulierëü .eigendom, -iu. Ongetwijfeld heeft de dictator met dit decreet mede ten doel gehad, den werklust der boeren te prikkelen, opdat zij zich met nieuwen ijver aan den uitzaai van het zomergraan zouden wijden, ten einde de opbrengst van den komenden oogst te ver- grooten en den hongersnood in het nade rend verschiet te voorkomen. Zoo motiveert de Russische medewerker van het „Alg. Handelsblad" de jongste volte- face van Stalin; en zijn zienswijze is allicht niet onjuist. Maar de onmiddellijke aanleiding van den ingrijpenden maatregel ligt o.i. toch dichter bij de hand. Het is de dreigende ondergang van Rus land s veestapel, dien Stalin tot eiken prijs wil verhinderen. En het is de verbeten haat der Russische boerin, dien hij wil afwenden. Ginds meer nog dan hier is de belang stelling van de boerin voor politieke en economische vraagstukken uiterst gering. Haar gezichtskring reikt niet verder dan haar onmiddellijke omgeving: haar gezin, haar koeien en haar kippen. Maar juist in geestelijke geslotenheid schuilt een De verzoeken om wijzigingen. DE NIEUWE AMBACHTSSCHOOL TE EDAM, g-ehouwd ten behoeve van de Zuiderzee- vissdbers, die een amibaebt willen leeren, is Zaterdag officieel geopend. die kiacht van toewijding en opoffering, een schat van zorg en vlijt, die men elders nauwelijks zal aantreffen. Zoolang de staat niet ingrijpt in haar huiselijke sfeer, laten zijn wetten en decreten haar onverschillig. Hoe de wereld daarbuiten draaien moge, zij wijdt zich onvermoeid en onverdroten aan haar dagelijksche taak. Maar zoodra de overheid haar gezin bedreigt en aan haar eigendom raakt, is haar tegenstand des te feller en onverzoenlijker naar mate zij zich dieper getroffen voelt in haar eenig bezit. Dat heeft Stalin eindelijk begrepen; hij heeft ingezien, dat zelfs de „alleenzalig makende" socialisatie moet eindigen, waar het rijk der boerin begint. Het is hem duidelijk geworden, dat het zuiyere communisme, beladen met den haat van het vrouwelijk deel der landbouw bevolking, op het platteland niet de gering ste kans van slagen biedt. En opportunist, als hij zich telkens weer toont, heeft hij schielijk bakzeil gehaald. Niet allen heeft hij zijn doldriftige volge lingen een gebiedend „Halttoegeroepen maar hij heeft willen herstellen, wat zi, door hun onberaden ijver hadden misdre ven. En zoo vertoont hij zich thans in een nooit vermoede gedaante: als bevorderaar van den particulieren eigendom 1 Of het hem gelukken zal, het zwaar ge schokte vertrouwen van den Russischen boer te herwinnen, of de boerin zich ge rustgesteld zal voelen door de late bekee ring van den dictator, en of er nu voor goed een eind zal komen aan het eentonig verhaal van de „weggenomen buffels" dj. van den gesocialiseerden en zoodoende finaal ontredderden veestapel, dit alles zal de toekomst moeten leeren. Maar één les valt reeds dadelijk uit het gebeurde te putten. In den graan-bouw moge het machinaal groot-bedrijf op staats domeinen zijn levensvatbaarheid hebben bewezen, bij de veeteelt is het persoonlijk toezicht en de dagelijksche zorg van den eigenaar en diens huisgenooten volstrekt onontbeerlijk. Het oog van den meester maakt het paard vet zegt het oude spreekwoord. En daar akkerbouw en veeteelt practisch onafscheidelijk zijn, voert de consequente toepassing van het communisme op agra risch gebied onafwendbaar tot de fnuikend- te gevolgen. Door vrijwillige samenwerking worden ook bij de zuivelbereiding voortreffelijke resultaten verkregen: met gedwongen so- ialisatie bereikt men niets anders dan de vernietiging van den veestapel en den ondergang van den boerenstand. Als deze les aan onze zwaarbeproefde landbouwers niet onbegrepen voorbijgaat, maar hun tot schutse dient tegen de funeste Propaganda van socialisten en communis- len, dan heeft het mislukte experiment der Eolsjewiki ook ten onzent althans nog eenig n»t gesticht en eenig voordeel afgeworpen. Mr. L. S. Voorbereiding zaligverklaring. Men meldt ons uit Rome Als voorbereiding tot de zaligverklaring van Pater J. M. Pignatelli S.J., heeft 'n „Oongrega- tione santi praeparatoria" van de H. Congrega tie der Riten plaats gehad, welke zich met de echtheid van twee wonderen, welke aan diens voorbede worden toegeschreven, heeft bezig ge houden. Pater J. M. Pignatelli is één der grootste fi guren van de Sociëteit van Jesus en werd na zijn dood te Rome in de Jesuïetenkerk Al Gesü bijgezet en wel in de absis der kerk, rechts van het hoogaltaar. Hij leefde ten tijde van de opheffing van de Jesuïetenorde onder Paus Clemens XIV, doch beleefde het helaas niet meer, dat Pius VII in 1817 de Sociëteit van Jesus weder instelde, daar hij in 1811 stierf. De „causa" voor zijn zalig- en heiligverkla ring werd reeds in het jaar 1842 aanhangig ge maakt, doch met de beraadslagingen werd geen vordering gemaakt wegens de zoo ongunstige tijdsomstandigheden, in het midden der vorige eeuw. Onder het pontificaat van Paus Benedictus XV werd het proces weder hervat, waarbij het eerste deel ervan reeds werd afgesloten door de vaststellingen, betreffende de persoonlijke deugden van den dienaar Gods. Thans moeten de bovennatuurlijke genade bewijzen worden onderzocht. Men meldt ons uit Rome: Dezer dagen is in de basiliek van Santa Maria sopra Minerva het plechtig triduum ge opend, dat ter eere van den H. Albertus Mag nus wordt gehouden. Mgr. Casimiri, evenals ook mgr. L. Refice, kapelmeester van Santa Maria Maggiore, heb ben ieder een hymne ter eere van den H Al bertus Magnus gecomponeerd, welke twee hym nen eveneens zullen worden uitgevoerd. De H. Vader heeft voor de plechtigheden nog bijzondere aflaten verleend. PATER J. SPRUYT S. J- De Zeer.eerw. Pater J. J. Spruijt S.J., procu rator van Huize -Katwijk te 's-Gravenhage, heeft om gezondheidsredenen deze functie moe ten neerleggen en vertoeft thans als rustend priester in het Berchmans-College te Nijmegen. Bisschoppelijke belangstelling. De redactie der Katholieke Encyclopaedie mocht dieizeir dogen den volgenden brief ont vangen van Z. H. Exc. den Aartsbisschop, Mgr. J. Jansen waarin onze Aartsbisschop niet alleen blijk van waardeerinig heeft willen geven maar tevens het bewijs dat hij erkent het groote nut en de belangrijkheid vain deze uitgave voor het Katholieke besohaviinigsileveii. De brief van Z. H. Exc. luidt als volgt: Aan de Redactie der Katholieke Encyclopaedic. Zee<r geoChte redactie; Met bijzondere voldoening ontvingen Wij uwe mededeeling dot u als redactie de leiding op u hebt willen nemen bij de uitgave van de eerste Nederland salie Encyclopaedie op zuiver Katho lieken grondslag. Te meer verheugen Wij ons daarover omdat uw redactie reedis zoo veelzijdig samengesteld uit Nederlandeabe en Vlaamsche gelleerden voor dit mooie Katholieke doel bovendien de medewerking heeft mogen vinden van een dusdanigen staf van Katholieke vak kundige® op alle gebied van wetenschap dat het succes dezer uitgave verzekerd mag worden geacht. Wij vertrouwen dat uwe redactie ook voor de voleinding van dit grootsdhe werk de noo. dige medewerking niet zal ontbreken en u in alle katholieke kringen den steun zult blij-ven vinden dien de-ze uitgave verdient. Met de uitdrukking onzer vreugd over het totstandkomen een er Katholieke Nederlandsohe EncyOlopa-ediie verbinden Wij <Je bede dat Gods zegen moge rusten op dit werk, dat opnieuw de heerlijke harmonie tusscheu Geloof en We tenschap bewijze. Met gevoelens van hoogachting. Van Uwe Redactie die dienstw. dienaaT in O. H. w.g. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht. Wijziging art. 187 der grondwet. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsvoorstel-AVbarda tot het in overweging nemen van verandering in art. 1S.7 der grondwet (mobilisatie). Bij vele leden vond het voorstel krachtige be strijding. Enkele leden waren van oordeel, dat een voorstel tot grondwetsherziening moet uit gaan van de Regeering. Er werd op gewezen, dat mobilisatie voor ons land nimmer iets an ders kan beteekenen dan het toonen van den ernstigen wil om den vrede te bewaren en om gereed te zijn tot het afweren van een aanval of het beschermen der neutraliteit. Bij sommige leden wekte het, voorstel de ge dachte, dat naar een middel gezocht is om Ne derland weerloos te maken door tijdige mobi lisatie onmogelijk te maken. Vele leden bestreden de verschillende stel lingen, waar het voorstel van uitgaat en mee- nen, dat, door de beslissing in handen der Sta- ten-Generaal te brengen de zoo noodzakelijke snelle afdoening onmogelijk gemaakt wordt Andere leden verdedigden het voorstel, op gronden, in de toelichting aangevoerd. Zij meenden, dat ook de Staten-Generaal snel kun nen handelen, hetgeen in 1914 Is gebleken. Enkele leden achtten het voorstel nog onvol doende. Zij waren van oordeel, dat voor lede ren militairen maatregel, welke ook, de mede werking der Staten-Generaal vereischt moet zijn. Men seint ons uit Rome d.d. 9 dezer. Na afloop Van dg jaarVergadering werd he- denmiddag de oentral€ raaa van het werk der Propaganda pide eQ del gt_ petrus liefdewerk door den Paus tn de consistorlezaal ontvangen met kardinaal Van Rogsum> die een toespraas hield en zijn tevredenheid uitsprak over de op brengst van beide werken niettegenstaande de slechte tijden. In Zijn antwoord op de toespraak van kar dinaal van Rossum preeg de H Vader den Ijver der leden. Al was het succes minder, hun Ijver verdiende met minder lof. Met den zegen voor de aanwezigen, hun werk, familie en Intenties eindigde de audiëntie. Men seint ons uit Rome d.d. 9 dezer: De „Osservatore Romano" m*Mt, dat de op perste congregatie van het H. Officie het boek van Felix Sartiaux, getiteld „Joseph Turmei, orêtre, historiën des dogmes", Paris, édltions- Rieder, veroordeeld heeft en op den index van verboden boeken heeft geplaatst. W etsvoorstel-Albarda Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsvoorstelAlbarda tot nadere regeling van de vrijwillige opkomst onder de wapenen van dienstplichtigen en reservepersoneel. Vele leden verklaarden niet te begTijpen, welke reëele bezwaren kunnen worden aan gevoerd tegen het instituut van den B. V. L. Dat vrijwilligers zich beschikbaar stellen om het wettelijk gezag ta steunen, verdient naar hun opvatting niet anders dan waardeering. Het Instituut beschermt het heele volk, ook de sociaal-democraten, tegen revolutionnair geweld en bestond het niet, dan zou de dienst plicht moeten worden verzwaard. De voorstanders verdedigden het voorstel en merkten o.a. op, dat in dit instituut een geest gekweekt wordt van vijandigheid tegen mede burgers. Men vreesde, dat handhaving van het instituut zal kunnen leiden tot botsingen tus- schen twee op militaire wijze gevormde orga nisaties. Daarbij wezen zij op de afschrikwek kende voorbeelden, gegeven in Duitschland en Oostenrijk. Voor het Departement Utrecht van de „Maatschappij tot Nut van het Algemeen", heeft de heer G. F. H. Gleisberger, chef varn de Dienstregeling bij de Neder-la-ndiscihe Spoor wegen, Vrijdagavond eem causerie gehouden over het onderwerp: Van grafiek tot sipoor- boelkje. Het doel der voordiraiöht was, aldus spr., liet Nederlaedteohe publielk iets te vertellen van de overwegingen, welke bij de vaststelling van den treinenloop geilden en over de moeilijk heden verbonden aan het samenstellen can de dienstregeling van de Neder,landsobe Spoor wegen. Spr. meeuidle, dat de dienstregeling d'er NedenlamidisOhe Spoorwegen aam alle efechen voldoet, hetgeen echter geenszins will zeggen, dat de dienstregeling ieder geeft, wat zij of hij gaarne zou wenschen. Dat kan ook niet, omdat daarvoor de Ibelaingan, dikwijls zeer persoonlijke belangen, teveel uiteSnloopeu en een economische exploitatie niet toelaat voor alk belang aen trein i:n te leggen. Kleinere -belangen zullen moeten wijike-n voor meer be langrijke en nu is het de taak van den samen steller dei- dienstregeling, de voorgedragen belangen naar hun waande te schatten, DaaT voor beschikt hij over vele gegevens en er gaat geen dag voorbij of hij verzamelt nieuwe. Aan die Ihaind van üidhbbeeldfen liet spr. van zijin ge reedschap ihet een en ander zien. Vervolgens ibespa-ak de heer Giesberger d"e autoconourrentie, die hij oiiet loyaal noemide. De Spoorwegen toah zijn, door de spoorweg overeenkomsten aan verschillende bezwarende verplichtingen gebonden, Zij hebben o.a. ver voersplicht en moeten een minimum aantal treinen in eilke rtehtimig op elk baanvak doen loopen. Bovendien zijin er de quaesties van wettelijke arbeiös- en rusttijden voor het per soneel, pensioenfonds enz. Ook wees hij op de jaarlijks teruigkeerende kosten welke door de Spoorwegen moeten worden betaald voor onderhoud, herstellen en bewaken van dietn weg, zijnde 51 millioen gulden, de kosten van hiu-ur voor het Staatswet en voor de netten van afzonderlijke maatschappijen, n.l. 6 Y, millioen gulden en dan nog die rente en af schrijving. van Ibet kapitaal A 331.000.000. door die Spoorwegen zelf in dein weg gestoken en door spr. begroot op 16.500.000.In totaal dus 74.000.000.welke toch door het verkeer over den spoorweg opgebracht moetea worden, Deze verplichtingen gelden voor de autobnsonderinemingen niiet, ook. niet voor het autoigoederenvenvoer. Het eenige, wat door de auto's in de kosten voor wegenaanleg, onder houd en bewaking (verkeerspolitie) moet wor den betaald, is de wegenbelasting, welke voor 1932 wordt geraamd op 13.000.000.De meerdere kosten daarvoor besteed welke in hoofdzaak noodzakelijk zijn geworden door het snelle en zware autobus- en autOlast-wagen- verkeer worden afgewenteld op den belasting betaler. Als straks de Spoorwegen als gevoljg van de anto-eoncurrentiie eveneens een tekort In hun ibedrijfsuitkomsten geven, zal dit even eens op de gemeenschap afgewenteld worden, hetgeen naar spr.'s meening niet noodig is, indien een gezonde verkeerseconomie werd toegepast Immers, Ged. Staten blijven door gaan met concessies te verleenen zonder zich te bekommeren om de gevolgen, welke daar uit voor de Spoorwegen, een nationaal bezit, voortvloeien. Op meerdere baanvakken is voor bus en spoor samen geen plaats, de bus zal dan het verkeer alleen moeten bedienen. Sipr. gaf vervolgens een overzicht over de buitenlaudsöhie verfotinldingien vam, 1914 gedu rende den oorlog, kort- daarna en thans, en kwaim tot de conclusie, dat dit verkeer Chains beter 'is geregeld an voor dein oorlog. Spr. toonde aan, dat voor het vele werk dat noodig is om de nieuiwe dienstregeling ge reed te krijgen, verzoeken aan den voorzitter van den Spoor wegrand gericht, mi et later dan 1 Augustus moeten wondien ingezonden om iin de eerstvolgende dienstregeling van 15 Mei te kunnen wdrden verwerkt. Verzoeken, recht streeks aan die Spoorwegen ingezonden, welke na 15 Januari worden ontvangen, kunnen rniet meer din behandeling worden genomen voor de eerstvolgende dienstregeling. Dat zij d'ie wijzi ging wemisdhem te zien gebracht dn de dienst regeling zich geen denkbeeld vermogen te vormen van. de omvangrijkheid van het dienst- negeliingswerik blijkt wel uit de thans bijna dagelijks ibiininenkomomde verzoeken om nog wijziging te brengen in den treinenloop. De meaning dat die Nederlaudsche Spoor wegen op de spoorboekjes verdienen, is niet juist. Integendeel: die Spoorwegen leggen voor elke dienstregeling een niet onbelangrijk be drag op elk 'boekje toe. De boekjes worden beneden den zeifkostprijs verkocht. Pijn in de gewrichten en ledematen werken Togal-Tablettens snel en zeker. Onschadelijk voor maag, hart en nieren. Duizenden, die door pijnen geplaagd werden, verkregen door Togal weer het genot van een goede gezondheid! Neemt in Uw eigen belang een proef, maar sta er op, dat U Togal krijgt! In alle apoth. en drog. reeds vanaf 80 cent verkrijgbaar. (Reel.) Met prijzenswaardigen ijver betoogen de sociaal-democraten voortdurend, dat instituten als burgerwacht en vrijwillige landstorm ge heel onnoodig zijn. Zelfs hun ontstaan in 1918 berustte op- een misvatting. Want, aldus „Het Volk": De waarheid is, dat de leiding van de socialistische arbeidersbeweging reeds lang op haar eigen gronden tot de slotsom was gekomen, dat er geen algemeene revolution- naire situatie was opgetreden, vóórdat Ruys of één van zijn moedige dienaren de tanden had laten zien. Onder luid gejuich hebben vrijwilligers en burgerwachten toen koningin en vaderland gered van een gevaar, dat in feite niet bestond. Wij meenden, dat de waarheid was, dat Troelstra, omver gepraat door opgewonden warhoofden in de „algemeene revolutionnaire situatie" geloofde, tot vrijwilligers en burger wachters hem het tegendeel leerden. -Wij meenden verder, dat alleen hun aan wezigheid het intreden van bovenbedoelde situatie heeft belet. Wij meenden tenslotte, dat de heeren, die latent agressief-revolutionnair zijn, November 1918 niet zoo dood-onschuldig beschouwen, want „Het Volk" publiceert juist dit briefje: Uw artikel „IJdele hoop en vrees" heeft bij mij ik behoorde tot diegenen, die groote vrees koesterden dat de partij een ontwikkeling naar rechts zou doormaken een groote ongerustheid weggenomen. Na Alle critiek, die ik dikwijls op „Het Volk" gehad heb en nog heb en die ik ook tegen^ over u nooit verzwegen heb, verheugt het mij te kunnen zeggen, dat uw artikel klaar heid gebracht heeft. U heeft zelfs aan den tweestrijd, dien ik voerde: „Kan ik als linksche Marxist nog in de partij blijven Ja of neen een definitief eind gemaakt. Uw forsehe verklaring, uw wijzen op de heerlijke Novemberdagen 1918, dit alles is absoluut duidelijk. Ik kan dan ook niet* nalaten, u dank te zeggen voor uw artikel. Wij curslveeren een zinsdeel. Waaruit blijkt, dat er volgens dezelfde „Volks"-redactie, die hiervoren beweert In November 1918 niets be speurd te hebben van een revolutionnaire situatie, blijkens de uitspraak, waarop de geestdriftige lezer zich beroept, toch wel ietszelfs iets „heerlijks" aan de haDd WRS. Dies moet de roode partij het anderen niet euvel duiden, wanneer dezen de dingen leëel bekijken en zich tegen dergelijke „heerlijk heden" te weer stellen. NIEUWE KERK TE RUCPHEN. Te Rucphen zal een nieuwe Katholieke kerk worden gebouwd, in de nabijheid van de oude kerk. De benoodigde gronden zijn thans aan gekocht. '.I-. -i OPRICHTING VAN PAEDOLOGISCHE INSTITUTEN VOOR JONGENS EN MEISJES TE NIJMEGEN. z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogenbosoh heeft aan den ZeerEerw. Algemeenen Overste der Broeders van Liefde te Gent, die zich reeds geruimen 'tijd specialiseeren in de methoden voor opleiding van het misdeelde kind, verlof gegeven, zich te Nijmegen te vestigen en er de volgende inrichting voor jongens tot stand te brengen 1- Een pedologisch Instituut (n.l. een insti tuut met wetenschappelijke doeleinden tot be studeering van alle kwesties rakende de op voeding van het moeilijke en abnormale kind, tot het verzamelen van gegevens daaromtrent en ook tot het geven van deskundige adviezen). 2. Een pensionaat tot opvoeding van zwak zinnige jongens. 3. Een afdeeling voor moeilijk opvoedbare, piet-zwakzinnige jongens. 4. Een inrichting voor lichamelijk gebrek kige/ jongens. 0 5. Een observatiehuis voor regeerings- en voogdij-kinderen. De Congregatie der Dochters van Maria en Jozef te 's-Hertogenbosch heeft van Z. H Exc. eveneens verlof gekregen tot oprichting van dezelfde instituten en inrichtingen voor meis jes, behalve voor de oprichting van een pen sionaat tot opvoeding van zwakzinnige meisjes, dat deze congregatie reeds vroeger heeft ge sticht te Udenhout in de bekende inrichting „Huize Vincentius". De Zusters zullen haar verschillende Insti tuten bouwen op het landgoed „Sehrauwen" bij 't Hengstdal te Nijmegen, terwijl de Broeders daarvoor een terrein hebben aangekocht, ge legen langs den Molenhutschen Weg, op 3 K.M afstand van het Hoofdgebouw der R.-K. Univer slteit op bet Keizer Karelplein te Nijmegen. De Broeders zullen geleidelijk overgaan tot op richting der verschillende afdeelingen. Verschillende Professoren der R.-K. Univer siteit hebben zich geïnteresseerd voor de op richting van die verschillende instituten, ten einde van die inrichtingen gebruik te kunnen maken voor wetenschappelijke doeleinden. j i fiSint Jansklokkea." i I- JEh-i -f i - Kon. beslissingen. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben af wijzend beschikt op het verzoek van de N.V. Haarlemsche Brockway Bus Mij. te Heemstede om vergunning, voor zooveel Zuid-Holland be treft, tot het in werking brengen van een auto busdienst Amsterdam (Nassaukade hoek Over toom) over SlotenHeemstede—"de GlipBen- nebroekHillegom—LisseSassenheim en Oegstgeest naar Leiden (Papestraat) en omge keerd en van Haarlem over HeemstedeBenne- broek—Hillegom—Lisse—Sassenheim—Oegst geest en Den Deijl naar Den Haag (Plein) en omgekeerd. De afwijzing is gegrond o.a. op de overwe ging, dat de betrekkelijk kleine voordee'en, welke de aangevraagde verbinding zou ople veren, niet opwegen tegen de groote nadeelen, die daaruit voor de bestaande verkeersmiddelen zouden ontstaan. NATIONAAL CRISIS-COMITé- De N.V. de Bataafsche Petroleum-Maatschap- pij heeft aan het Nationaal Crisis-Comité een gift van ƒ229,12 doen toekomen, bijeengebracht dobr haar employé's te Balikpapan. De voorzitter van het Singer Ondersteunings fonds in Nederland heeft aan het Nationaal Crisisoomité tot en met 7 April een beduag van ƒ1200 doen toekomen, bijeengebracht door het personeel van deze stichting. WEG SCHOONHOVEN-LOPIK-BENSCHOP De B. B. N. Bond van Bedrijfsautohou- ders in Nederland, betuigde zijn adhaesie aan het verzoek der gemeente Lopik en Jaarsveld, gericht tot het Provinciaal Bestuur ran Utrecht betreffende den aanleg van den oip het Provin ciale Wegenplan voorkomenden, weg Schoonho venLopikBenschop. Hoewel bij die gemeentebesturen op den voorgrond staat het zoeken naar een object van werkverschaffing op gezonde basiis in verband met de heersöhende geldverslindende werkloos heid ter plaatse, zal met den aanleg van dezen weg het verkeer in het algemeen en het me chanisch' verkeer in bijzondere miate gebaat zijn. Reeds herhaaldelijk kwamen van bedrijfs autohouders klachten in over de geringe breed te van de bestaande verbindingen, zoodat bet maken van een naar de eischer ran het verkeer aangelegden nieuwen weg in een reeds lang be staande behoefte zal voorzien. De aan de wegve-betering te besteden kosten zullen zeker vele malen worden teruggewonnen door vermindering van schade aan voertuig en lading. De B. B. N. gaf daarom, gelet op de verkeer» en sociale belangen welke hier op een zoo ge lukkige wijze kunnen worden gecombineerd, in overweging zoo eenigszins mogelijk eene gun stige beslissing te nemen op de adressen van de Gemeenten Lopik en Jaarsveld. BATAVIA, 9 April (ANETA). Het Bat. Nieuwsblad kondigt principieeie wij zigingen aan in de bezulnigings,politiek, door dat het denkbeeld om op basis van een nor male begrooting ad 400.000.000 te streven naar een in 1935 te bereiken evenwicht, is ver laten. Het opperbestuur drong aan op het zoo spoe dig mogelijk in overeenstemming brengen van de Inkomsten en uitgaven des lands. 1932 laat de vraag open, of de geraamde 305.000.000 aan inkomsten wel zullen worden gehaald. Voor de begrooting van het dienstjaar 1933 wordt ge streefd naar een sluitend budget, hetgeen de uiterste beperking, zoo noodig afbraak van ge heels diensten, impliceert. We -hetobem needis voor eenigen tijd gemeld, dat het in het voornemen lag van de K. L. M. om ooik voor dit jaar een proef,dienst EeJde- Amsterdaim in te voeren. Werd dit ptarn ver wezenlijkt, dan zou zelfs twee maai daags heen en terug worden gevlogen, waardoor de dienst foeter dan het vorig jaar, toen sledhts eenmaal gevlogen werd .kon voldoen aan de gestelde eiechen. Thans wordt echter vernomen, dat van dezen voorgenomen dubbeldaagscihen dienst niets zal komen. Wed is vain verschillende gemeentebesturen, en Kamers van Koophandel en andere organi saties op het gebied ran Nijverheid en Handel de noodiige steun voor het te vormen garantie fonds verkregen, doch het viel reeds gerui men tijd op dat door het gemeentebestuur van Groningen op de aanvrage van het expüol- teerende gemeentebestuur van Eelde om toe kenning van een subsidie, geen bescheid werd gegeven. Het blijkt thans echter dat er andere plannen in wording zijn. Wel zou het vlieg veld te Eelde behouden blijven, doch er zijn nieuwe besprekingen gevoerd, die ten doel heibben, een duurzamer verbinding tot stand te brengen. Men meent, dat de proefneming die thans voor dit jaar weer ongeveer 30.000 zou vergen, beter uit kan blijven om een volgend jaar, indien eenigszins mogelijk, met subsidie van het Rijk, een definitieven dienst in te stellen, die beter aan zijn doel zou beant woorden en tevens meer tegemoet kan komen aan de verlangens van hen, die thans niet be vredigd konden worden. Het verzoek van Eelde aa,n het gemeentebestuur van Groningen, om voor 12.000 deel te nemen in het garantie fonds, is thans ingetrokken. De vliegfeesten ter gelegenheid ran de Pinksterdagen op hot vliegveld Elel-de zullen echter doorgaan. DANKBETUIGING Wij lezen in „Sint Bavo": „Bij gelegenheid van de viering van het gou den priesterfeest van Z. H. Paus Pius XI heeft ook ons .Bisdom bijgedragen aan het feest geschenk den Paus aangeboden, om het te be steden aan allerlei liefdadige doeleinden. Een gedeelte der opgebrachte geldsom was bestemd voor het Sacramentsaltaar, dat zou worden opgericht in de kerk van S. Carlo te Rome, ter herdenking van de eerste H. Mis van Z. H. Heel de wereld inoest er aan bijdragen. Verleden week nu heeft de Secretaris van het Bestuur van het daartoe ingestelde inter nationale Comité, Z. Exc. Mgr. L. Caccia Do- minioni, aan den Bisschop van Haarlem een dankschrijven gericht, vooral voor de bijdrage voor het altaar. Het dankschrijven ging ver gezeld van het Diploom, waarop vermeld, dat Öe zilveren medaille, voor dit feest geslagen, j aa" liet Bisdom, Haarlem, ia toegekend".^ Een prijsvraag. Het Dagelijksch bestuur van het Nationaal Maria-Congres te Nijmegen schrijft een prijs vraag uit onder Nederlandsche katholiek® kunstenaars. Gevraagd wordt een aanplakbiljet, dat de belangstelling moet wekken, vooral van het katholieke volk, voor het op 6, 7 en 8 Augus tus a.s. te Nijmegen te houden Nationaal Maria-Congres, waarop als thema zal worden behandeld: Maria, de Moeder der menacben De jury voor deze prijsvraag bestaat uit: Joan Collette, beeldend kunstenaar: Charles Lstourgie, architect; Alb. v. d. Kallen dir.- loofdredacteur van „De Gelderlander'; pater C. Ligthart S.J. en jhr. J. L. A. A. M. van Rijckevorsel, drs. in de kunstgeschiedenis, al ien te Nijmegeen. De termijn van inzending der ontwerpen loopt tot 15 Mei a.s. Exemplaren van het uitvoerig programma der prijsvraag, dat is goegekeurd door de p. P. C., zijn op aanvrage kosteloos verkrijg baar aan het bureau van het Maria-Congres, Van Schaeck Mathonsingel no. 1, Nijmegen. DR. J. TH. DE VISSER. De toestand van dr. J. Th. de Visser, die in het Roode Kruis Ziekenhuis te 's-Gravenhag® een operatie heeft ondergaan, is zeer geruste sUUaml* -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5