DRIE VERRASSINGEN TE GENEVE. Gelukkig Amerikaansch initiatief inzake ontwapening. de h. vader en de radio IN MANDSJOERIJE. DINSDAG 12 APRIL 1932 DRIEVOUDIGE INSTEMMING; SCHERP FRANS CH VERZET. Een bewogen zitting. Marconi's experimenten met ultra korte golven. DE KLEINE LINDY. Bladen loven 50.000 dollars uit. MUNTEN VAN DE VATICAANSCHE STAD. YULCANISCHE UITBARSTING. Aan de grens van Chili en Argentinië. BELANGRIJKE REDE VAN DE VALERA. Geen twist maar werkelijke vriend schap met Engeland. „Algeheele verloochening van het Britsch-Iersche verdrag". DYNAMIET-AANSLAG TE SPRINGFIELD. EEN INCIDENT. DE GONDEL VAN PROF. PICCARD. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN FRANSCH SCHIP. 18 GRADEN VORST. vqy riAAi^, het ErtseLfjCH vam M. F. LEAT1 Tardieu contra Gibson. GENèVE, 11 APfil- (VAN ONZEN CORRES PONDENT)- De ontwapeningsconferentie heeft ^Bdaag haar werkzaamheden hervat. Ih de algemeene commissie waren de mees e ministers van buitenlandsche zaken van e Europeesche staten weer aanwezig, o.a. oo minister Beelaerts van Blokland. Sir John Simon en Tardieu waren echter hog de eenige vertegenwoordigers er mogendheden, dooh Brüning, Grandi en St Son worden nog deze week hier verwacht. De eerste bijeenkomst der algemeene com missie bracht drie verrassingen. Op de eerste plaats deze. dat men reeds van daag werkelijk met het groote politieke debat begonnen is, ofschoon gewoonlijk de bespre kingen op een eersten dag slechts over proce- dure-kwesties plegen te loopen. De gedelegeerden hebben dus woord gehou den, dat zij onmiddellijk na de Paaschvacantie met' het eigenlijke werk zouden aanvangen Do tweede verrassing was het Amerikaan- eche initiatief, doordat Gibson een motie in diende, volgens welke de algemeene commissie zich in het belang van de veiligheid terstond Tal hebben uit te spreken voor een algeheel verbod van de aanvalswapenen der land macht, n.l. tanks en zware verplaatsbare ka nonnen van 155 m.M. en voor een volstiek verbod van den gasoorlog. Overtuigend wees Gibson er op, dat hPt vertrouwen der volkeren in de ontwapenings conferentie belangrijk zal versterkt worden, Indien de algemeene commissie door de aan neming van de Amerikaansche motie reeds terstond zou blijk geven, dat althans n resultaat der conferentie zeker is, n.l. de ar- Bchaffing van de gevaarlijkste aanva swape- De derde verrassing was de bijzonder bitse wijze, waarop Tardieu over de verdere an. deling van het Amerikaansche voorstel tegen Henderson en Gibson polemiseerde. Het was begijpelijk, dat Tardieu ontstemd was door het vooruitzicht, dat het Amenkaan- eche voorstel, hetwelk reods a,, door sir John Simon, Motta en Nadolny ondersteund werd, aldus iu het middelpunt der beraadsla gingen zou komen en dat r aar oor e Fram eche veiligheidskwestie naar den achtergrond wordt gedrongen. Men zal zich herinneren, dat de Franschen reeds iu de eerste week der conferentie in Februari hun voorstellen hebben ingediend en dat reeds veel strijd in de wandelgangen gevoerd is over de kwestie, wanneer de Fran- »cb« voorstellen aan de orde zouden komen. Het Amerikaansche voorstel van vandaag wordt vrij algemeen hier beschouwd als een nieuw middel om de behandeling der Fran- sohe voorstellen te vertragen. Tardieu verzette zich dan ook tegen het voorstel van Henderson, dat het bureau der conferentie zal worden uitgenoodigd, een spe ciaal voorstel te doen over de verdere wijze van behandeling der Amerikaansche motie. Tardieu betoogde, dat het Amerikaaniscbe voorstel, dat slechts op de landmacht betrek king heeft, tegen bet steeds door Frankrijk verkondigde beginsel zondigt, dat de ontwape ningskwestie der land-, zee-, on luchtmacht in gezamenlijk verband moet besproken worden. Op dit betoog van Tardieu is door sir John Simon vanavond na de commissievergadering bij de ontvangst der internationale pers on middellijk geantwoord, dat tot dusver de eeni ge bewapeningsvermindeiring op het gebied van de vloten wa.s tot stand gekomen en dat het thans dus de beurt voor de land- en lucht macht is om ook tot vermindering van bewa pening over te gaan. Tardieu beeft verder Gibson verweten, dat diens voorstellen aan de ongelukkige resul taten der Haagsche vredesconferenties var. 1899 en 1907 herinneren, die ook slechts eenige soorten van oorlogsmethoden verbo den, terwijl daarentegen het Fransche voor stel geheel in den geest van het volkenbonds verdrag is en een geheel samenstel van alge meene waarborgen wil brengen. Tardieu had zelfs den moed, te beweren, dat het Amerikaansche voorstel hetzelfde in houdt als de Fransche voorstellen, doch veei onvollediger is. Hierbij sohijnt Tardieu vergeten te hebben, dat de Fransche voorstellen van Februari niet beoogden, de geheele afschaffing van tanks en zwaar geschut, doch slechts wilden, dat de staten, die thans de zware kanonnen behou den, verplicht zullen zijn, deze in geval van oorlog ter beschikking van den volkenbond te stellen. Volgens de Fransche voorstellen zal Frankrijk zijn belangrijk oorlogsmateriaal der landmacht dus kunnen blijven behouden, ter wijl de Amerikaansche voorstellen de afschaf fing daarvan bepleiten. De scherpe toon van Tardieu tegenover Gibson was misschien wel de grootste verras sing van de eerste bijeenkomst bij de hervat ting van het werk. Aan te stippen valt nog, dat de beraadsla gingen ook door den Russischen gedelegeerde Litwlnoff werden bijgewoond. Prins Ludtvig Ferdinand, de broer van kroonprins Ruprecht van Beieren, heeft zich als arts te Muenchen gevestigd. Veelbelovend resultaat. Men meldt ons uit Rome: De H. Vader beeft door middel van den directeur van het pauselijke radiostation, pater Glanfranceschi S.J., aan senator Marco ni Zijn zegen doen toekomen ter gelegenheid van diens nieuwe proefnemingen met ultra korte golven. Naar verluidt, zijn de experimenten, die senator Marconi in Santa Margberita Ligure gedaan heeft, met veel succes bekroond. De radio-verbindingen op ultra-korte golf zijn zoo duidelijk, dat zij in duidelijkheid een telefoonverbinding verre overtreffen. Het Vaticaansche radio-station zal zich zeer binnenkort ook met deze experimenten bezig houden. Naar nader gemeld wordt, heeft de H. Va der den directeur van het Vaticaansche radio station reeds naar Santa Margherita Lig"1'0 gezonden, om aan de experimenten van Mar coni deel te nemen. Nederlandsche memoranda. Genève, 11 April (VAN ONZEN CORRES PONDENT). De Nederlandsche regeering heeft, overeenkomstig den wensch van Henderson, uitgesproken in Maart bij de schorsing van de werkzaamheden der ontwapeningsconfe rentie, bij het bureau der conferentie een aan tal toelichtende memoranda ingediend met be trekking tot verschillende wenschen, die mi- nister Beelaerts van Blokland In zijn rede bij de algemeene beschouwingen geopperd had, zooals de kwestie van de geoefende reserve troepen, de openbaarheid van gegevens om trent militaire toestanden, het verbod van con tactmijnen, enz. NEW YORK, 11 April (R.o.) Zooals gemeld, zouden de ontvoerders van den kleinen Lind bergh eischen, dat het losgeld, dat in bank biljetten betaald werd, gewiaseld wordt en be taald zal worden m ce"°f anderen vorm, die geen spoor voor de politie nalaat. Inmiddels hebben de „Daily News" te New- York en de bij dit c0°ce™ Afsloten bladen te Detroit en Chicago «ttig duizend dollar aangeboden als belooning voor Informaties die ertoe zullen leiden, dat het kind voor of den lOen Mei a.s. wordt teruggegeven aan zijn ouders. HOPEWELL, U April (R.O.) Naar g6n,eld ■wordt, is mevrouw Lindbergh in een toestand van overspanning geraakt tengevolge van de wreede ontgoocheling, nu haar kind haar niet teruggegeven is. Men vreest thans, dat het leven van den kleinen Lindy in gevaar verkeert tengevolge van de poging der autoriteiten om door Pu tolicafcie van de nummers der bankbiljetten de daders te ontdekken. Particulieren laten gouden exemplaren vervaardigen. Onlangs werd gemeld, dat er 1000 nieuwe gouden munten van de Citta del Vaticano in omloop zouden worden gebracht. Zooals men weet, zijn er in 1930/31 geen gouden stukken van de Vatikaansche Stad aangeniunt, zoodat er tot heden slechts exemplaren met het jaar tal 1929 in omloop zijn. Een bekend industrieel, die nauwe relaties met het Vaticaan onderhoudt, heeft thans voor eigen rekening 100" stukken van 100 Lire la ten aanmaken met het jaartal 1930. Artikel 4 van de muntwet der Vaticaansche Stad luidt: „Het aanmaken van gouden munten kan ook in opdracht en voor rekening van par ticulieren ondernomen worden. Zij, die van deze mogelijkheid gebruik willen maken, moe ten, onder opgave van het bedrag der aan te maken munten, een daartoe strekkend ver zoekschrift richten aan den gouverneur der Vaticaansche Stad. Om de toestemming van den gouverneur te verkrijgen moet de aanvrager tevens de door de Italiaansche munt vastgestelde hoeveelheid fijn goud leveren en liet vastgestelde bedrag voor ihet aanmunten en essayeeren betalen PARIJS, 11 April. (H. N.) Uit Buenos-Ayres wordt gemeld, dat de vulcaan Descabazado aan de grens van Chili en Argentinië, die reeds sedert lange jaren als gedoofd werd beschouwd, vandaag weer is gaan werken. De vulcaan spuwt lava, zand en steenen uit. De asoh werd door den wind tot Buenos-Ayres gedreven. De bevolking van het door de uitbarsting getroffen gebied zoekt een veilig heenkomen. Men vreest, dat talrijke menschenlevens ver loren zijn gegaan. ENNIS, 10 April. (R.O.) Sprekend op een vergadering van zes duizend man ontkende de Valera, dat het besluit, om den eed van trouw af te schaffen, een poging was, om twist te zoeken met Engeland. Wij verlangen vurig, zeide hij, relaties van werkelijke vriendschap met het Britsche volk te onderhouden maar alleen op voet van volledige gelijkheid. Ierland is geen Britsche kolonie, het Iersche volk is een van de oudste naties der wereld, ons recht op souvereine onafhankelijkheid is ouder dan het Britsche volk zelf. Dit recht is de eenige basis, waarop een werkelijk blijvende overeenstemming tusschen beide landen kan worden verzekerd. De Brit sche staatslieden hebben thans een aller gun stigste gelegenheid, om bun dwaze ambitie, om het Ierscihe volk te overheerschen, op te geven. Met betrekking tot de staking van de beta ling der landannuiteiten zeide de Valera, dat de Iersohe vrijstaat geen pond zal los laten, voordat Groot-Brittannië onomstootelijk bewe zen heeft, dat 't er recht op heeft. Dit recht heeft het echter volgens de overtuiging van de Valera niet. Bovendien beeft het Britsche par lement in 1920 na rijp beraad van dit recht afstand gedaan. LONDEN, 11 April. (H.N.) De Engelsche regeering heeft een antwoord op de nota van De Valera vastgesteld, waarin geconstateerd wordt, dat uit de nota van De Valera blijkt, dat de eischen der Iersohe regeering niet slechts betrekking hebben op den eed van trouw en de betaling van de schadevergoeding, doch nog veel verder gaan en neerkomen op een algeheele verloochening van het Engelsch- Ierscbe verdrag. Op den wensch van De Valera inzake een vereeniging van Ierland verklaart de Engel sche regeering, dat een vereeniging van Noord en Zuid volgens het verdrag mogelijk is, in dien beide partijen zich daartoe bereid zou den verklaren. Een dergelijke vereeniging is echter slechts onder de Engelsche kroon mo gelijk. Wat het voornemen betreft, om den eed van trouw uit de Iersohe grondwet te doen ver dwijnen, kan slechts opnieuw worden her- haaid, dat de eed van trouw een ouafscheide- lijk deel van het Engelsch-Iersche verdrag is, aan welks naleving Engeland krachtig vast houdt. Wat de jaarlijksche betalingen betreft, be roept de Engelsche nota zich op de overeen komsten van 1923 en 1926, waarbij de Iersohe regeering zich tot betaling heeft verplicht. De Engelsche regeering beschouwt deze ver- plicbting nog steeds als bindend voor den Ierschen Vrijstaat. DE DEUTSCHE RIJKSDAG. Besluiten van het seniorenconvent. DE JONGE ROOSEN. Toch een arrestatie. BERLIJN, 11 April (W.B.) Naar wij verne men is hedenmorgen Willy Roosen, de zoon van den wegens poging tot moord op den pre sident van de rijksbank, dr. Luther gearres teerden dr. Max Roosen, gevangen genomen en wel, omdat in zijn woning een niet-aange- geven schietwapen is gevonden. Van de zijde van de politie wordt nadruk kelijk verklaard, dat de arrestatie niet in ver band staat met den aanslag op dr. Luther en dat de jonge Roosen niet het minste met het plan van zijn vader te maken heeft. BERLIJN, 11 Aprils (H.N.) Het senioren convent van den Duitschen rijksdag besloot vandaag, den rijksdag voorloopig nog niet bijeen te roepen. Op voorstel van president Loebe werd beslo ten, tegen het einde van de maand opnieuw over de bijeenroeping van den rijksdag te be raadslagen. Dr. Pünder, de staatssecretaris van de rijks kanselarij, deelde mede, dat de voorbereiding van de begrooting en van de onderhandelin gen over de buitenlandsche politiek nog niet zoover gevorderd zijn, dat de rijksdag reeds met de beraadslagingen daarover kan begin nen. De vertegenwoordigers der communisten, Duitsch nationalen en nationaal-socialisten verlangden, dat de rijksdag nog in deze maand bijeengeroepen zou worden, doch de meerder heid van bet seniorenconvent sloot zich bij bet voorstel van president Loebe aan. BERLIJN, 11 April (W.B.) In parlementaire kringen meent men, dat de rijksdag begin Mei weer bijeen zal komen. NA DE VERKIEZING Proclamatie van Hindenburg. BERLIJN, 11 April (V.D.) Naar aanleiding van zijn herkiezing tot rijkspresident heeft von Hindenburg de volgende proclamatie aan het Duitsohe volk uitgevaardigd: ,,Met dank voor het door het Duitsche volk opnieuw in mij uitgesproken vertrouwen en met de belofte ook in de toekomst met al mijn kracht het vaderland en het Duitsche volk te dienen, aanvaard ik de mij ten deel gevallen uitverkiezing tot rijkspresident. Mijn eed getrouw, zal ik mijn ambt voort zetten in den geest van onpartijdigheid en gerechtigheid met den besten wil, om ons va derland te leiden naar vrijheid en gelijkbereeh- tigdlheid naar buiten, tot eenheid en opgang naar binnen. Tot alle Duitsche mannen en vrouwen, zoo wel tot degenen, die mij bun stem gaven, als tot hen, die mij niet gekozen hebben, rieht ik de vermaning: Laat thans de twist rusten en sluit de rijen! Evenals bij mijn ambtsaanvaarding zeven jaar geleden roep ik ook beden ons geheele Duitsche volk tot medewerking op. De samenvatting van alle krachten is noo- dig, om de verwarring en nooden van onzen tijd meester te worden. Slechts wanneer wij aaneengesloten blijven, zijn wij sterk genoeg om ons lot te kunnen bepalen. Daarom in eenheid voorwaarts met God!" Anders dan bij de eerste verkiezingsronde heeft von Hindenburg gisteravond gewacht tot de uitslag bekend was. Deze heeft hem ten zeerste bevredigd, vooral om het feit, dat hij een absolute meerderheid behaalde. Hitier „grenzeloos trotsch". MüNCHEN, 10 April (V.D.) Adolf Hitler heeft heden de volgende proclamaties uitge vaardigd Nationaal-socialisten! Partij genooteu! Een grooten en zwaren slag hebt gij gele verd. Ik wist, dat uw trouw ongeschokt is. Toch moeit ik u voor uw voorbeelding geloof, uw offervaardigheid en uw Ijver dank zog gen. Ondanks alle onderdrukkingen en ver volgingen heeft uw beweging door u een nieuwe groote overwinning bevochten, die u het recht geeft, u te gevoelen als vaandeldra gers van de nationale vrijheid en daarmede van de nationale toekomst. Morgen begint de nieuwe strijd. Ik weef, dat gij ook in de toekomst de beste garde zult zijn van het Duitsche volk. Op 24 April zul len wij ons nogmaals meten met onze tegen- standers en eenmaal moet en zal de dag ko men, waarop gij onze vaandels tot de over winning zult voeren. Adolf Hitler. Mutaties in het rijkskabinet? BERLIJN, 11 April (V.D.) Rijkskanselier dr. Brüning heeft hedenmorgen, zooals na de verkiezing van den rijkspresident gebruikelijk is aan von Hindenbrug het ontslag van het geheele Duitsche rijkskabinet aangeboden. Von Hindenburg heeft daarop dr. Brüning verzocht met zijn kabinet in functie te wil- len blijven, aan welk verzoek door dr Brüning is voldaan. Men acht het niet uitgesloten, dat deze ge legenheid of een nieuwe gelegenheid, die zich kan voordoen bij de officieele ambtsaanvaar ding van het nieuwe rijkspresidentschap voor von Hindenburg cp 1 Mei a.s. zal worden ge bruikt, om eenige wijzigingen in h«t kabinet te bron gen en wel ten aanzien van de porte feuilles van binnenlandsche en van buiten landsche zaken. Voor bezetting van het ministerie van bin nenlandsche zaken, thans waargenomen door rijksweerminister Gröner wordt gedacht aan den commissaris voor de prijzencontróle, dr. Gördeler, terwijl als minister van buitenland- sohe zaken wordt genoemd de/ huidige staats secretaris in dit departement von Bülow. Een beslissing hierover zal echter niet voor het begin van Mei vallen. FASCISTEN EN ANTI-FASCISTEN SLAAGS. TOULOUSE, 11 April (R.O.) Gistermiddag zou de Italiaansche vice-consul ©en cursus voor de kinderen van Italiaansche kolonisten te Muret openen en begaf zich met den vroe- geren voorzitter van den Italiaanschen oud- strijdersbond daarheen. Zij werden echter door anti-fascisten met gejouw en gefluit begroet. Een der betoogers riep: „Daar is de ver tegenwoordiger van een moordenaar Hierop werden beide partijen handgemeen, enkele schoten vielen. De vice-consul en zijn begeleider liepen lichte kwetsuren op. NEW YORK, 11 April (V.D.) Te Springfield vond een hevige ontploffing plaats in een drie verdiepingen hooge huurkazerne. De ontploffing was zóó hevig, dat de schok in de geheele stad werd gevoeld. Vijf personen werden gedood en zestien ge wond. Vier van de vijf slachtoffers zijn vrouwen, één hunner is de echtgenoóte van den leider der Syrische kolonie te Springfield. De politie neemt aan, dat men hier met een dynamiet-aanslag te doen heeft. VERKEERSONGEVALLEN. LUNEBURG, 11 April (V.D.) Tusschen Goehrde en Neudarcbau raakte een post- omnibus uit de rails en reed in volle vaart tegen een boom, tengevolge waarvan van de 35 inzittenden er twee ernstig werden gewond en tien passagiers lichte verwondingen oplie pen. WEIMAR, 11 April (W.B.) Even buiten de stad reed vanochtend een zes-persoonsauto, waarin zich tien inzittenden bevonden, tegen een boom. De wagen werd vernield; de chauf feur werd gedood de negen andere inzittenden zijn' gewond. LONDEN, 11 April (H.N.) In Mandsjoerije heeft zich een diplomatiek incident voorge daan. De nieuwe Mandsjoerijsche regeering beeft namelijk het Chineesche lid van de volkenbondscommissie, welke een onderzoek naar den toestand in Mandsjoerije zal instel len, geweigerd een visum voor het binnen komen van Mandsjoerije te verieenen op grond van de overweging, dat er geen diplomatieke betrekkingen tusschen Mandsjoerije en China bestaan. De voorzitter van de commissie heeft daar op den Engelscben gezant verwittigd, dat alle leden van de commissie zullen weigeren, naar Mandsjoerije te gaan, indien de regeering van Mandsjoerije dit verbod handhaaft. Shanghai een tweede Danzig? MOSKOU, 10 April (V.D.) Naar uit Shanghai wordt gemeld, publiceert de „China Press" een bericht, volgens hetwelk buitenlandsche krin gen te Shanghai het voorstel hebben ingediend, om van Shanghai een kleine republiek te ma ken in den vorm van bet huidige Danzig en deze republiek te plaatsen onder bet toezicht van het internationaal gerechtshof te Den Haag. Het blad deelt verder mede, dat de V.S. zich verzetten tegen het denkbeeld Shanghai tot een vrije stad te maken, aangezien dit in strijd is met het negenmoge nd lied en-ver drag. Een Chineesch vertegenwoordiger heeft over dit plan verklaard, dat het een directe inbreuk vormt op de souvereine rechten van China en dat het Chineesche volk bier nooit in zal toe stemmen. Hervatting van den strijd. SHANGHAI, 11 April (R.O.) De Chineesc.i Japansohe conferentie is voor ombepaalden tijd verdaagd Men gelooft dat de Chineesche gede legeerden, op wier verzoek tot verdaging be sloten is, verdere onderhandelingen nutteloos achten en de kwestie thans naar den volken bond willen verwijzen. SHANGHAI. 10 April (V.D.) De Chineesch— Japansohe onderhandelingen bevinden zich, daar men aan beide zijden van geen toegeven weet, op een dood punt, de wederzijdsohe gespannen- held is groot. Er worden reeds voorbereidingen gemaakt voor een spoedig vertrek van de Chi neesche vertegenwoordigers. Intusschen leggen de Japansohe en Chinee sche troepen voortdurend nieuwe loopgraven aan Dagelijks vinden nog kleine gevechten plaats tusschen de voorposten. Uit Nanking zijn verscheidene vliegtuigen met soldaten van de modeltroepen van Tsjang Kai Shek aangekomen. Chineesch generaal vermoord. TOKIO 10 April (R.O.) Uit Oharbln wordt gemeld, dat generaal Ting Tsjao, de comman- dant van da troepen, die strijden tegen de R - rin troepen en aangeworven werden om de nieuwe regeering van Mandsjoerije omver te werpen, te Ilan door zijn onder-bevelhebbers is vermoord. Ting Tsjao zou zich de ontevredenheid van zijn aanhangers op den bals hebben gebaald wijl bij niet anti-Japansoh genoeg is. tsKoH GURGL, 11 April (R.O.) De gondel van den stratosfeerballon van professor Piccard is hedenmorgen vroeg op de Gurgler Alm aang komen. Van hieruit werd bij op een ski-slede naar het dorp Gurgl getransporteerd, waar hij om twee uur aan kwam. Een hevige sneeuw storm veroorzaakte het transport groote moei- h3Van1 het dorp Gurgl weTd de gondel vervol gens op de slede verder naar Zwieselstem ge bracht, waar hij tegen den avond zal aanko- m Morgen wordt de gondel per vrachtauto naar Innsbruck gebracht. Reuter seint uit Parijs, dat aan boord vin het Fransche stoomschip „Armand Rousseau", dat te Saigon gerepareerd wordt, een ontplof, fing heeft plaats gehad, waarbij negen inlan ders gedood en vijf gewond werden. BAZEL, 10 April (V.D.) Het hevige storm en hagelweer, dat Vrijdagmiddag en -avond woedde boven Zuid-Baden, Noord-Zwitserland en de Alpen heeft in de hooger gelegen ge bieden ook zwaren sneeuwval meegebracht Op den Saentis en het Jungfraujoch bereikte de koude 18 graden onder nul. DE LANDSMIDDELEN. BATAVIA, 9 April 1932. (A21ETA De opbrengst der Landsmiddelen gedurende Januaril932 bedroeg in totaal f 34.900. 00 ren 45 500.000 over de maand Januari 1931. Het verschil wordt veroorzaakt door achter- uitgang van de belastinggroep met 4-900.000, monopolies ƒ700.000, producten ƒ2.500.000, be- driven met ƒ2.300.000 en diverse middelen 200.000. 14). Wij maakten de reis im gedeelten, met het Oog op mijn zwakte, en Juliet deed allee, wat 2 ij kon, om het mij aangenaam te maken. Niettemin was het voer mij nog altijd te ver moeiend, dan dat ik veel gelegenheid bad, om over de schending na te denken. En zoo dra wij lm Hastings aankwamen, werd ik in bed gelegd, waarin ik verscheidene dagen bleef liggen. Maar toen ik van mijn eerste vermoeidheid wat bekomen waa werd ik mij bewust van een pijnlijk g©voe' van leegte. Ja, ik vond me zelf veeleischend en zelfzuchtig. Had mijn vroolijk kind «lan de schitterende wereld, die nu juist voor haar openging, moeten vaarwel zeggen, om aan mijn ziekbed gekluisterd te blijven? Had Z'J. die als erfgename van Gen. tian's Cross bijna den plicht had, om zich aan de wereld te laten voorstellen, aan mijn ijver zucht moeten toegeven? En haar aanwezig heid was ook niet strikt noodzakelijk. Juliet en mijn kamenier deden alles en méér vooi mij, dan ik noodig had. Alleen: onwillekeurig verlangde ik. dat er iets méér overreding voor noodig zou geweest ztjn, om mijn kind over te halen, om te blijven. Zij was de éénige (roost, die mij was overgebleven. XI. Toen wü ons eenmaal goed en wel in Has. tings ingericht nadden, stelde ik nergens zoo veel belang in> in wat de post mij bracht May schreef lederen dag. Het waren de eer- ■te brieven, die ik ooit van haar gekregen had i 20 bezaten du® een ongewone aantrekkelijk- d voor me. lederen morgen kreeg ik drie v!er dicht besevreven zijdjes en die telkens rrik" -6 lezen en te beantwoorden wat me J' Fijjg moeilijk virtl, omdat bet mil \ennoeidg vulde bijna mijn geheelen dag. mij alles, wat er om haar heen ge tem de, gij beschreef nauwkeurig de plaat- sen, waai- ze neen ging, de mensohen, diie zu nntmoett© en de geschenken, waarmee a y cwer naar overlaadde: ""brillianten, paar en, jap^n,nen> enz Er was al iemand aan genomen,, 0ltQ e]ken morgen rij-les te gieken. - Ma.nia schijnt uit te halen, zeii Juliet lac en oen haar eens zoo'n brief had voorgelezen Zy zaJ haar nog het hooM op hoi) brengen, as je 0ppast Diamanten voor e€D t+ men leeftijd! Het is de meeet volmaa te dwaasheid. Zij heeft voor geen en- kele van aar do hters ook maar een vierde deel van dat gedaan. *k heb "ItiJd gehoord, dat vrouwen dol ler zijn op baar Kleinkinderen, dan op baar eigen kinderen, hoewel ik bet niet kan begrij pen, antwoordde ik, met een flauwen glimlach. Met mama. schijnt dot in ieder geval zoo te zijn. Ik ho°h- dat ze May niet bederft Zij kan haar niet bederven antwoordde ik haastig- Je hoort, hoe ze bij al die beschrij ving van haar nieuwe schatten maar één ge dachte heeft: om hier bij mij te komen. May zou alles achterlaten, a]s ze morgen bij me kon zijn. Ik hoop het van harte, ziel Juliet ernstig Spreekt ze van net diner bij Lady Carrigan? Neen, het is vreemd, maar ze schijnt het vergeten te hebben. Maar May bad het niet vergeten. In haar volgenden brief schreef ze: „Was u verbaasd, lieve moeder, dat ik niet sprak van het diner hg Lady Carrigan? U moet weten, dat ik er ook niet naair toe ging. Grootmoeder vond op het laatste oogenblik, dat ze beter deed, me miet maar zoo'n groote partij mee te nemen, vóór ik in allen vorm was voorgesteld. Zij en tante Margaret gingen dus alleen etn ik was ex heelemaal niet treurig om. Raad eens, wie tante Margaret aan tafel ge leidde, U raadt bet nooit. Lord Eustace Anner- ley! Grootmoeder zegt, dat hij veel naar mij vroeg, en verrast was, te hooiren. dat ik zoo spoedig zou worden voorgesteld Hij zal er ook bij zijn en ik geloof, dat grootmoeder hem heeft uitgenoodigd, om haar hier een bezoek te komen breinêen, maar ik hoop van harte, dat hij niet komt, wamt ik weet zeker, dat ik niet beleefd tegen hem zal zijn. ik heb altijd gevonden, dat hij zich erg onoamkbaar tegen over U heeft gedragen na al uw vriendelijk heid voor hem door opeens uit Brussel te verdwijnen, en nooit méér wat van zich te laten hooren, terwijl hij toch altijd gezegd had, dat hij zoo ontzaglijk veel voor ons voelde. Maar ik weet, dat u hem graag moogt, lieve moeder, en daarom zal ik probeei-en, hem niet af te snauwen, om u. Met dat al hoop ik, dat wij niet te veel van hem zullen zien. Tusachen twee haakjes, ik heb u slecht nieuws te vertel len, n.l., dat Ik niet zoo gauw na mijn eerste optreden weg kan, als ik gedacht had Ik sprak er vanmorgen met grootmoeder over, en zij zegt, dat ze een paar diners moet geven, om me aan de menschen van het graafschap voor te stellen en dan zullen we denk ik hun vervelende tegenbezoeken krijgen En al dien tijd brand ik van ongeduld om bij mijn moedertje terug te zijn en voor haar te zorgen net als vroeger. Maar u wordt nu sterker, zegt ..tante Juliet, en wij zijn daar allemaal zoo blij om. Het was verrukkelijk, om te hoo ren, dat u weer buiten geweest was. Hoe lang zal het nog duren, dat ik naast u wandel! Heel, heel, heel kort, hoop ik. O hemel, daar is die man al! De bediende heeft Juisi zijn kaartje gebracht Lord Eustace bedoel Ik met verzoek van grootmoeder, om hom in hot salon te ontvangen. En het is juist posttijd, dus ik kan niet wachten, om u te vertellen, wat hij vandaag te zeggen heeft; maar mor gen zal ik het u schrijven. Dus tot moirgen, lieve moeder. Ik was veel sterker geworden, maar deze brief bracht me weer achteruit. Ik had ge dacht, dat Lord Eustace bij zijn familie in Wicklow was en ik had nooit verondersteld, dat hij zou getracht hebben, om op Gentian's Cross toegelaten te worden, temeer, wijl hij wist, dat hij daar Iedere kans had, om mij te ontmoeten. Eerst noemde ik hem wreed en on gevoelig, dat hij met opzet zulk een beletsel op mijn weg plaatste, om hem te vergeten Dan herinnerde ik mij de omstandigheden, waaronder ik hem zijn afscheid gegeven had, en ik werd zachter gestemd. Ik begon mij af te vragen, of hij onze kennismaking trachtte te hernieuwen, in de hoop den indruk uit te wis scben, dien ik bij hem omtrent mij zelf had gevestigd, dat ik harteloos 'en lichtzinnig was Voor iemand als Lord Eustace kon de aan- trekkelijkheid van Gentian's Cross niet zóó groot zijn, dat men bij hem niet een verdei motief voor zijn bezoek kon veronderstellen. Ik epTak er miet met mijn schoonzuster over, omdat ik bang was. dat zij de reden van mijn ongerustheid zou begrijpen. Br waren een paar dagen noodig, om weer op streek te komen- Het trof mij zeer, dat twaalf maanden zóó weinig verandering In mijn ge voelens hadden teweeg gebracht, dat de ge dachte, dat ik Lord Eustace opnieuw kon ont moeten, mijn kalmte zoozeer in gevaar bracht, luilet deed alle mogelijke moeite, om te ont dekken, of mijn teruggang bet gevolg was van koup of indigestie of wat dan ook en raadde nooit de ware reden Een paar dagen later begon zij zelf over dat bezoek. Ik heb een brief van Margaret gekregen, zeide zij tot mij. Heeft May je geschreven, dat je oude kennis uit Brussel, Lord Eustace Anner- ley, een bezoek aan Gentian's Cross heeft ge bracht? O ja. Ze heeft mij een lange beschrijving zan zijn bezoek gegeven. je bent in den laatsten tijd niet zoo druk met hem geweest, is 't wel? Neen. Hij vertrok verleden jaar uit Brus sel en wij hebben hem toen uit het oog ver loren. De vriendschap strekte zich dus niet zoo ver uit, dat jullie correspondeerden? O neen! Maar je mochit hem heel graag, is 't niet, Catherine? Ja, ik wel, maar May niet, antwoordde 4k met moeite. O, May was toen een kind. Ze zal nu wel al haar sympathieën en antipathieën herzien. Hij is knap. hé? De mees ten vin den dat, ja. En hoe oud is hij? Wat ben je nieuwsgierig, zeide ik, met flauwen glimlach. Even oud, als Hugh nu zou geweest zijn, 38. Zóó oud. Is 't werkelijk! Mama en Ma- gairot schijnen zeer met hem ingenomen te zijn. En hij schijnt erg attent te zijn voor May 'Hij was altijd vriendelijk voor May, ant woordde ik, mij herinnerend, om wie hij vrien delijk voor haar was geweest. En ze was heel ondankbaar, dat zij hem niet eveneens graajg mocht. Daar zal ze wel overheen komen, zei Ju- liet. Het komt mij voor, naar wat jij en Mar garet zeggen, dat I ord Eustace er niet de traan naar was, om vriendschap met iemand te sluiten voor uiete Het verwondert me, dat we hem nooit eerder ontmoet hebben, maar ik denk, dat hij meestal in net buitenland ge woond heeft. Zijn vader, Lord Ritversdaile, was een goede kennis van mijn vader, en, aooals je weet Lord Eustace ging op school met Hugh. Ze hebben niet veel geld, maar hun famile is heel oud. Is Lord Eustace iemand, die ooit denkt te trouwen Catherine. Ik bloosde tot over de ooren. Waarom stel de mijn schoonzuster mij zulke vragen? Ik kon de gedachte niet van mij afzetten, dat zij werkelijk Iets gehoord of vermoed had van de verhouding tusschen Lord Eustace en my en nu het ware ervan wilde weten. Als de Po wers hem allemaal graag mochten en May werkelijk (gelijk Juliet als naar meening had te kennen gegeven) al haar vroegere sym pathieën en an-t.pathieën zou herzien, zou ik dan aan mijn bartewemsch mogen toegeiven en hem huwen? Wat klopte mijn hart weer hevig bij die gedachte'- Is hij een man, die het eventueel serieus zou meeraen? vroeg Mrs. Delancey weer. Ik denk het wel, antwoordde ik bevend. Meer dan eens sprak hij met mij over de nood zakelijkheid, dat een man in zijn stand zou trouwen. Hij is de oudste zoon, zie je. Hij zal Lord Riversdale worden. Natuurlijk. Dat zegt mama ook. Nu, ik hoop, lieve Catherine, dat May over haar meisjesachtige dwaasheid ten opzichte van hem heenkomt, terwille van' jou, zeide zij met een bedooiing, naar ik meende te begrij pen. Zij schijnt al aardig op weg te zijn, als we Margaret mogen gelooven, voegde zij er lachend hij, terwij! ze de kamer verliet. Ik lag op de sofa, met vuurroode wangen eu vroeg mij ai, hoerveel of hoe weinig Juliet wisit en wie haar nad ingelicht over iets, dat ik aan niemand gezegd had. Ik haalde Ma) 3 brieven van omver mijn kussen te voorschijn em las nog .eens de beschijvlng, die zc mij gegeven had over net bezoek vain Lord Eusta ce aan Gentian's Cross. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9