TARDIEU WEER IN DE CONTRAMINE. ACHT VULCANEN iN WERKING Rusland geeft het goede voorbeeld volgens Litwinoff. Geheel Argentinië in dichte woiken asch gehuld AANHOUDENDE DUISTERNIS WOENSDAG 13 APRIL 1932 "rfe „oh ÏÏS rustig op den dood. Deze wüde ev6nWel de AANSLAG op LUTHER. DE 16e INTERN. ARBEIDS- CONFERENTIE. DE ZEPPELIN. DE GODSDIENSTSTRIJD IN SPANJE. GEWIJZIGD WETSONTWERP BETREFFENDE DE GODS DIENSTIGE GEZINDTEN. MOORDAANSLAG OP WEENSCH PROFESSOR. DE INSTORTING IN DE „SALA SISTINA". De onderfourier en opzichter der pauselijke paleizen ontslagen. DE KLEINE LINDY. Een tegenspraak. Dr. WEIZMANN EN GEZELSCHAP VERGIFTIGD. AUTO-ONGELUK TE CAIRO. DE OPSTAND IN ECUADOR ONDER DRUKT. GEWELDIGE PANIEKSTEMMING TWEE NEDERLANDSCHE KOOP- LIEDEN OVERVALLEN. Te Parijs in een hinderlaag gelokt. DE BANDIET OVERMEESTERD. GENèVE, 12 April (VAN ONZEN CORRES PONDENT). De ontwapeningsconferentie heeft vandaag slechts een voormiddagzitting gehou den, daar in de namiddagzitting, de volken- bondsraad moest bijeenkomen voor de behan deling van het officieele rapport van het vol- kenbondscomitë over den financieelen nood toestand van Bulgarije, Griekenland, Honga rije en Oostenrijk. ld de bijeenkomst der algemeene ontwape- D'Dgsconferentie hebben vandaag alleen Lit- en Tardieu gesproken. Hun redevoe- Hngen vulden de gansche ochtendzitting, die drie uren duurde. Het schijnt, alsof wij een herhaling krijgen Van de algemeene discussies van Februari. Een juiste orde in de wijze van bespreking is nog steeds niet aanwezig, zooals vanochtend bleek, toen Litwinoff het vraagstuk van de kwantitatieve bewapenings vermindering be handelde, terwijl Tardieu daarentegen de kwa litatieve bewapeningsvermfndering besprak. Litwinoff diende een amendement in op artikel I van de ontwerpconventie van de com- missie-Loudon met het doel, dat de algemeene commissie haar beraadslagingen over artikel I niet zou sluiten, zonder vast te stellen, dat niet slechts bewapeningsbeperking, doch belang rijke bewapeningsvermindering en wel pro gressieve en proportioneels bewapeningsver mindering het resultaat der conferentie moet Worden. Litwinoff wees daarbij erop, dat de cijfers zoo gekozen zijn, dat Sovjet-Rusland in de groep met de grootste bewapeningsverminde ring met vijftig percent vallen zou, zoodat hieruit blijkt, dat Rusland bereid is, zelf het goede voorbeeld te geven. Litwinoff verklaarde verder, dat zijn voor stel volkomen te vereenigen is met de gisteren door Gibson ingediende resolutie tot afschaf fing van de aanvalswapenen der landmacht, met welke resolutie de sovjet-delegatie zic vereenigt. Een geheel ander geluid deed hierop Tar" dieu hooren. Nog veel krachtiger d,aI1 bestreed Tardieu het voorstel van Gibson. Zijn rede overtuigde ons allen, dat iedere gedachte aan afschaffing van de aanvalswapenen der landmacht zou moeten worden opse£fven- in dien de Fransche verkiezingen Tardieu op nieuw aan de regeering zouden brengen. Tardieu ontkende, dat tanks en zware ka nonnen een uitgesproken aanva skarakter hebben en dat zij gemakkelijk van andere wa penen der landmacht te onderscheiden zouden ®tin. Vooral echter bestreed Tardieu het Amerl- kaansche voorstel uit deze overweging, dat het onredelijk zou zijn, een aangevallen staat de mogelijkheid te ontnemen, zich met dezelfde wapenen te verdedigen, waarmee hij wordt aangevallen. Tardieu ging hierbij van de veronderstelling uit, dat er staten zouden zijn, die met aan- valsbedoelingen bezield zijn en erin zouden slagen de fabricatie en het bewaren van tan -s en zware kanonnen geheel geheim te houden. Tegenover de Amerikaansche leuze van afschaffing van de aanvalswapenen herhaalde Tardieu den Franschen wensch, dat tanks en zwaar geschut blijven voortbestaan, opdat de volkenbond daarmee de aangevallen staten tegenover de aanvallers zou kunnen verdedi- gen. Zooals men weet, wil Frankrijk, dat deze wapenen in vredestijden in het bezit der sta ten blijven, die ze thans hebben en die de aan valswapenen in oorlogstijden ter beschikking van den volkenbond moeten stellen. Morgen zal Grandi de rede van Tardieu be antwoorden, doch Tardieu is reeds vanavond naar Parijs teruggekeerd, zoodat hij deze week nog niet een bespreking met Brüning zal heb ben. GENEVE, 12 April. (H.N.) Bij de beraad slagingen in den raad van den volkenbond over de positie van Oostenrijk, Bulgarije, Hongarije en Griekenland wees de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, Simon, op de groote moeilijkheden der Donau-problemen. Nieuwe leeningen zouden nieuwe belastingen voor de betrokken landen beteekenen. Grandi, de Itallaansche minister van bui tenlandsche zaken, legde er den nadruk op, dat de economische betrekkingen tusschen Italië en de Donaulanden te beschouwen zijn als waarborg, dat Italië alles in het werk zal stellen om een verbetering in de thans be staande verhoudingen te weeg te brengen. Staatssecretaris von Bülow besprak daarna ook verschillende mogelijkheden om de betref fende staten in hun moeilijke positie te hel pen. Volgens spreker zouden enkele staten door eenige bepalingen van de vredesverdra gen van hun economische bestaansmogelijk heid beroofd worden. Hij sprak over de nood- zaketijkheid om de Oost-Europeesche staten in staa.t te stellen op eigen voeten te kunnen staan. Bij de Donau conferentie is men het we! eens geworden over het doel, maar niet over de middelen om bot dat doel te geraken. Op lossing zou langs lijnen van geleidelijkheid mogelijk zijn en Duitschland in de eerste plaats zou daarvoor zeker alles doem wat in zijn vermogen is. De Taad van den volkenbond zal Donder dag wederom in buitengewone zitting bijeen komen, teneinde opnieuw te beraadslagen over den noodtoestand der Donaustaten. LEVEND in de doodkist. De dood wilde echter niet komen, TJk de Hongaarsche stad Kaposvar wordt, rTd,doZaTne sefoeurtenis, het volgende gemeld: vJVL arige W6duw6 van Stefan Mosdovanni kwam eenige weken geleden op het kantoor van een begrafenisonderneming, om voor zich zelf een dtoodkist en een lijkwagen te bestel- De vrouw, die sedert geruimen tijd ziekelijk ■was, aiaa 8 °°h haar testament en bepaalde o.a-, da r huis na haar dood verkocht moest w°r en en dat uit de opbrengst de be- grafemlskos ^«den worden betaald. a ,f doodgraver^ Sra£steen en regelde met den het onderhoud van haar laatste rustplaats De ^«eheden iad zlj uitvoe rig reeds ge - e lijkkist zou met tien kransen kun twee twee van levende Ibloemen aisnve groote bouquetten wor den versierd. Twaalf moe8ten h6t ]ijk op het kerkhof begeielde, €n lodieën spelen, doo erledene reeds nu aangegeven. Op Goeden Vrijdag werd de doodkist «n het lijkkleed bij de vrouw thuis bezorg<1 Vrouw Moldovanni liet de kist naaSt haar bed plaat sen. Toen allen haar woning verlat^ hadden komen. Eenige dagen later werd de ong6iukkl op last van den geneeskundigen dienst, naar «en krankzinnigengesticht overgebracht. BERLIJN, 12 April. (H-N-) Te«en de beide daders van den aanslag op den riiksbankpre- eident dr. Luther i3 vandaag door den rechter van instructie een bevel tot gevangenhouding uitgevaardigd. Mgr. Nolens herdacht. GENEVE, 12 April. (V.D.) Heden is de zes tiende internationale arbeidsoonferentie door den president va,n den raad van beheer van het internationaal arbeidsbureau, prof. Mahaim te Gèneve geopend. De conferentie wordt bijgewoond door 324 gedelegeerden en deskundigen uit 47 landen. Tot voorzitter werd gekozen de Canadeesche senator Robertson. x In zijn openingswoord herdacht prof. Ma haim eenige groote figuren uit de Internatio nale arbeidsorganisatie, ami. den overleden voorzitter van den raad van beheer, Arthur Fontaine, wijlen mgr. Nolens en Paul Franz Sokel Interview met een vijfjarigen passagier. éUENOS AYRES, 11 April. (V.D.) Toen de vijfjarige passagier van de Zeppelin, Rudi Lang met een watervliegtuig van Pernamtmco in Buenos Ayres aankwam, werd hij aldaar met groote vreugde door zijn ouders ontvangen. Rudl Lang zeide, dat hij het jammer vond, dat zijn tocht met het luchtschip al uit was. Hij wilde weer met de Zeppelin terugkeeren om zijn hond te halen, dien hij In Friedrichs- hafen had achtergelaten. HAMBURG, 13 April. De „Graf Zeppelin" hedenochtend om 8 uur te Friediriohtshafen vlot geland. Naar da MadrileenBChe correspondent van „El Mati" meldt, bestaat het dezer dagen ga publiceerde wets-ontwerp betreffende de re ligieus© congregaties uit zeven en dertig arti kelen en twee voorloopige bepalingen. In het wetsontwerp wordt o.a. gezegd, dat niemand een beroep zal kunnen doen op zijn godsdienstige overtuiging, om een overtreding van de constitutioneele voorschriften te recht vaardigen. Geen enkele godsdienstige gezind heid kan als motief dienen voor een juridisch privilegie. Alle godsdienstige gezindten kunnen haar eeredienst uitoefenen binnen haar kerken en mogen haar gebouwen sieren met emblemen in overeenstemming met de openbare orde. Politieke vergaderingen en manifestaties binnen een gebouw, dat voor godsdienstige doeleinden bestemd is, zijn verboden. Processies en andere plechtigheden in de openlucht mogen gehouden worden, mits drie dagen tevoren de toestemming der regeeriug gevraagd is. De staat zal personen, die in dienst rijn van het leger, in de gelegenheid stellen, hun godsdienstige plichten te vervullen. Iedere gezindte zal het recht hebben, haar bedienaren te benoemen, die van Spaansche nationaliteit moeten zijn. Bij de benoeming van een bisschop ln de Katholieke Kerk en van een lid der hoogere hiërarchie van andere godsdienstige belijde nissen, moet de naam van den betreffende geestelijke te voren aan de regeering worden medegedeeld, die zich bet recht yoorbehoudt, hem al dan niet een „persona grata" te ver klaren. Noch de staat, noch de provincies, noch de gemeenten mogen de kerken ©n godsdienstige instellingen financieel steunen. De goederen, die de Kerk bezit en die be- stemd zijn voor den eeredienst, mogen niet verkocht worden noch voor andere doeleinden bestemd worden. Om deze goederen een an dere bestemming te geven, moet tevoren de toestemming der regeering gevraagd worden. Indien de regeering het in het belang der natie of der kunst noodzakelijk acht, een of ander gebouw of voorwerp te onteigenen, zul len de cortes ih ieder afzonderlijk geval be palen, of hiervoor schadeloosstelling zal wor den gegeven en of dit gebouw of voorwerp door een ander zal worden vervangen. De kerken mogen Instellingen stichten en besturen, om daarin haar leer te onderwijzen, waarbij de staat zich er toe beperken zal, toe- zich te houden, dat de veiligheid van de re publiek niet in gevaar gebracht wordt. Het ontwerp beschouwt als rellgieuse orden en congregaties alle bestaande instellingen, die door de kerkelijke autoriteiten zijn goed gekeurd. Indien de leden van genoemde orden en congregaties een eeuwige of tijdelijke gelofte afleggen, zullen zij geen politieke werkzaam heid mogen ontwikkelen. Binnen den termijn van drie maanden moe ten zij zich in een speciaal register op net departement van justitie laten inschrijven en twee exemplaren van haar statuten ter be schikking van den minister stellen. Iedere residentie van religieusen zal een gezegelde boekhouding voeren. De religeuse orden zullen zich niet mogen bezig houden met handel, industrie en land bouwexploitatie en zich ook niet mogen wij den aan het onderwijs, met uitzondering van het onderwijs van hun leden en het gods dienstonderwijs. WEENEN, 12 April. (V. D.) Hedenmorgen heeft de 51-jarige Tsjechische kleermaker Sou- koup op den bekenden Weenschen oor-specialist prof. Alexander, dicht bij diens woning, een aanslag gepleegd. Soukoup loste drie revolverschoten en prof. Alexander werd op slag gedood. De dader werd ter plaatse gearresteerd. Hij verklaarde, vroeger bij prof. Alexander onder behandeling te zijn geweest en uit wraak te hebben gehandeld. Prof. Alexander had, volgens den aangehou dene, zijn neus zoo onhandig geopereerd, dat hij wegens zijn daardoor ontstane mismaakt heid geen betrekking kon krijgen. Daar zijn elsch tot schadeloosstelling niet werd toegewezen, had hij indertijd reeds een aanslag gepleegd. Soukop kreeg toentertijd gevangenisstraf en werd uit Oostenrijk gezet. Sindsdien leed Sou- kop, die intusschen tweemaal in een krank zinnigengesticht werd verpleegd, onder het waandenkbeeld, door Alexander vervolgd te worden. Men schrijft ons uit Rome: Zooals bekend, werd terstond na de instor ting in de „Sala Sistina" der Vaticaansche bi bliotheek op bevel van den H. Vader een spe ciale commissie ingesteld, om de oorzaken van het ongeluk te onderzoeken en de eventueele verantwoordelijkheid er voor vast te stellen. Terstond na het ongeval beweerde men te Rome, dat indertijd op de benedenverdieping van de gebouwen van Sixtus V onder de Va ticaansche bibliotheek te veel grond was weg- gegraven en dat daardoor ook de fundamenten der steunpilaren waren geschokt. Den 29en Maart 1.1. heeft genoemde commis sie aan den H. Vader het resultaat van haar onderzoek medegedeeld en dezer dagen haar rapport gepubliceerd. De commissie verklaart, dat bij gebrek aan bewijzen de leider van de werken in de gebouwen van Sixtus V, ir. F. de Rossi, onderfourier van de pauselijke pa leizen, vrijgesproken wordt van de zware ver antwoordelijkheid voor het ongeluk. Hetzelfde geldt voor den opzichter, S. Faggiani, die het metselwerk in de pauselijke paleizen leidt en eveneens ter verantwoording geroepen werd ais directeur van de naar hem genoemde bouwfirma, die met de bouwwerken in het Va- ticaan werd belast. De eommissie heeft evenwel voorgesteld, dat ir. de Rossi uit zijn zeer verantwoordelijke ambt als onderfourier der pauselijke paleizen ontzet wordt, daar zijn technische leiding niet beantwoord heeft aan de hooge eischen, die daaraan terecht gesteld moeten worden. Verder is gebleken, dat het werk, dat op zichter Faggiani heeft uitgevoerd, niet goed en doelmatig was. Daarom wordt ook deze heer ontslagen. De H. Vader heeft de rapporten der com missie nauwkeurig onderzocht en ze daarna allen goedgekeurd. Het vonnis zal, naar ver luidt, in de eerstvolgende aflevering van de „Acta Apostolicae Sedis" gepubliceerd worden. Het gerechtelijk vonnis der commissie werd geveld door den deken der H. Roomsche Rota, mgr. Massimo Massimi. Wat de arbeiders van de firma Faggiani be treft deze worden gevoegd bij het personeel van de firma Castelli, die eveneens in opdracht van den H. Stoel in de Vaticaansche stad werk zaam Is. NEW-YORK, 12 April. (R. 0.) De politie heeft heden het bericht tegengesproken, vol gens hetwelk Lindbergh twee maal vijftig duizend dollar aan de ontvoerders zou hebben betaald. Lindbergh betaalde slechts eenmaal vijftig duizend dollar in bankbiljetten, waarvan de serienummers, zooals bekend, reeds gepubli ceerd zijn. DURBAN, 12 April. (R.O.), Dr. Wedzmann, die vroegere president der Zionistische wereld organisatie, alsmede 30 andere personen, die miet tan genood igd waren op een banket, te zijner eere gegeven, werden ziek tengevolge van ptotnaiine-vergiifibiging. Weizmann was naar Zuid-Afrika gegaan om geld In te zamelen voor een fonds voor den (heropbouw van Palestina. Sinds de twee maan den, dat bij hier is, heeft hij 50.000 pond ster ling bijeengebracht. De zeven inzittenden om het leven gekomen. CAIRO, 11 April. (R.O.) Een auto, waarin zich zeven personen bevonden, o.w. twee Egyp tische staatsbeambten en een officier, stortte heden in een kanaal. Alle inzittenden kwamen om het leven. GUAYAQUIL, 12 April (V.D.) De regeering van Ecuador is thans den opstand geheel meester. De rebellen aan boord van de beide kanon neerbooten „Tarqui" en „Cotopaxl" heb ben zieh overgegeven en de leider van den opstand, Ildefonso Mendoza en zijn voornaam ste volgelingen zijn gevangen genomen. Gasvergiftiging gevreesd voor tienduizenden BUENOS-AYRES, 12 April. (R. O.) De grond van het dorp Malargue, dat zich in bet door de aardbeving geteisterde gebied bevindt, is zoo gespleten, dat men vreest, dat bet dorp geheel van den aardbodem zal verdwijnen. Een meteoroloog beeft vastgesteld, dat de aschregen, door de vulcaan-uitbarsting veroor zaakt, in 48 uur Europa kan bereiken. BUENOS-AYRES, 12 April. (H. N.) De lava stroom heeft thans de stad San Raphael bereikt. Een gedeelte der stad is reeds in de vlammen opgegaan. Verscheidene dorpen zijn door den lavastroom van de buitenwereld afgezonderd. Op de wegen, die met een dikke aschlaag bedekt zijn, treft men honderden vluchtelingen aan. Men is bevreed, dat binnen korten tijd nieuwe aardschokken zullen plaats vinden. BUENOS-AYRES, 12 April. (H. N.) De asch regen duurt onophoudelijk voort en heeft tot nu toe Montevideo, Dalto en Bahia Blanca geteisterd. Geheel Argentinië is als het ware in dichte wolken asch gehuld. In de Cordilleras zijn 8 vulcanen in werking. Tot nu toe wordt niet van sterfgevallen melding gemaakt. De bevolking van het Westelijk gedeelte wordt buitengewoon verontrust door de aan houdende duisternis. Het zonlicht is niet in staat de wolken asch te doordringen. Geologen zijn van meening, dat de aschregen een voorbode is van nog te wachten ernstige natuurverschijnselen, zooals aardbevingen en uitstrooming van giftige gassen. Alle mogelijke voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Tachtig duizend inwoners van Mendoza maken zich gereed om per trein de plaats hunner inwoning te verlaten. In het getroffen gebied vonden drie hevige aardbevingen plaats. Groote troe- penoontingenten zijn voor hulpverleening opge commandeerd. Uit Chili wordt gemeld, dat de vulcanlsche uitbarstingen haar hoogtepunt hebben bereikt en langzamerhand afnemen. De opwinding van de bevolking is daar eenigszins bedaard de aschregen heeft opgehouden, evenals trouwens ook het onderaardsch gerommel. De zon wordt af en toe weder zichtbaar. De bergtoppen zijn door witte asch bedekt en toonen het beeld, alsof zij versch besneeuwd zijn. 10.000personen in doods gevaar 9 BUENOS AYRES, 12 April (V.D.) In de door de vreeselijke vulcaanramp het ernstig ste getroffen stad Malargue (provincie Men doza) bevinden zich, naar uit dit gebied wordt gemeld, ongeveer 10.000 personen ten gevolge van gasvergiftiging in levensgevaar. Tot nu toe ondernomen reddingspogingen zijn mislukt. Laaiende kraters SANTIAGO DE CHILI, 12 April (V.D.) De Zuidelijke voorsteden van Santiago zijn, naar gemeld wordt, In een dichten aschnevel ge huld. Alle treinen, welke naar het Zuiden vertrek ken, zijn geheel met vluchtelingen gevuld. In de omgeving van Talca heeft men in den afgeloopen nacht nog drie aardschokken waar genomen. Uit de kraters van de Descabazado Grande en de Descabazado Sliico slaan groote vlam men. De bewoners van Molina. Curico en San Fernando verlaten hun woningen. Ook San Vincento Rengo en Rancaguo worden ont ruimd. Naar gemeld wordt is het niet uitgesloten, dat binnenkort opnieuw lichtende nacbtwolken boven Europa waarneembaar zullen zijn, te meer, waar de laatste berichten uit het katastrofe-gebied vermelden, dat de geweldige aschregen onverminderd aanhoudt. Verdere onheils-tijdingen NEW-YORK, 12 April. (V. D.) Volgens de laatste berichten uit het catastrofegebied van Zuid-Amerika, zou uit minstens acht vulcanen de geweldige aschregen onverminderd aanhou den. De lavastroomen der verschillende vulca nen hebben reeds groote geb'ieden akkerland vernietigd. Hulptreinen, die uit Mendoza zijn vertrokken, moesten tengevolge van den asch regen terugkeeren. Honderden menscben zijn ernstig ziek geworden tengevolge van de in ademing van zwavelgassen. Duizenden men scben vluchten. De geheele bevolking is in paniekstemming. Uit Santiago de Chili wordt gemeld, dat als gevolg van de ontzaglijke vulcaan-uitbarstingen in Zuid-Amerika boven Argentinië en Chili een ononderbroken aschregen is gevallen. Het meeste hebben de stad en het district Malargue in de provincie Mendoza te lijden gehad. De aarde is daar over geheele gebieden gescheurd. De aardschokken hebben ook onder de stad scheuringen veroorzaakt, zoodat ernsltig ge vaar bestaat voor de huizen. De bewoners moe ten de stad verlaten. De regeering heeft toe gezegd, dat troepen zullen worden gezonden om hulp te bieden, terwijl iedere verder ge- wenschte steun zal worden verleend. Een dichte aschlaag bedekt de Pampas en de steden. In den beginne sloegen de bewoners van Buenos-Ayres de neervallende asch met nieuwsgierigheid gade. Langzamerhand werd de regen evenwel zoo dicht, dat de bewoners beangst werden. Bijna den geheelen dag heerscht zoo goed als volledige duistefnis. Ook de schepen zijn inet een fijne aschlaag bedekt. Volgens de raming zijn reeds 3000 ton asch op Buenos-Ayres neergekomen. Naar op navrage te Santiago de Chili werd vernomen, heeft de Zondag plaats gehad heb bende uitbarsting van den vuicaan Quizapu in Chili geen schade aangericht. Een lichte asch regen bedekt het gebied tusschen Talca en Santiago. Uit Buenos-Ayres wordt bevestigd, dat de provincie Mendoza door de uitbarstingen in Argentinië het ernstigst getroffen is. De asch laag, welke de geheele streek bedekt, heeft een hoogte van 35 c.M. De angststemming wordt verhoogd door de d'ichte zwavelwolken, aard- scheuren en giftige gassen. Het in het centrum der stad San Raphael gelegen hotel „El Oom- mercio" is door brand verwoest. De dorpen in de Andas zijn geïsoleerd. Koeriers melden, dat honderden personen ernstig vergiftigd zijn en dat gevreesd wordt, dat zij door verstikking om het leven zullen komen. Sterke gaswolken verhinderen de reddings werkzaamheden. De hulpcolonnes kunnen slechts met moeite vooruitkomen. De zon gaat schuil achter een dichten nevel. De horizon is rood gekleurd. De seismologen voorspellen een stemmig een vernietigende aardbeving. Een bandiet heeft gisteren te Parijs getracht twee Amsterdamsche kooplieden, de heeren L. Moscou en S. Vos, te overvallen en van hun geld te berooven. De aanvaller is door de poli tie gearresteerd. Nader wordt gemeld, dat onlangs zekere Fischer, iemand van Duitsche of Poolsche nationaliteit, de kooplieden te Amsterdam heeft bezocht en bij die gelegenheid een groote partij zijde heeft aangeboden. Dezer dagen heeft hij de heeren telegrafisch naar Parijs ontboden, aangezien de zijde voor verzending gereed was. De kooplieden gaven gevolg aan de aanbieding en hebben zich Maandagmid dag naar Parijs begeven, waar Fischer, dia voorgaf expediteur te zijn en als tusschenper- soon voor een zijdefabrikant op te treden, hen. in hun hotel opzocht en monsters van de partij overhandigde. De zijde zou 300.000 francs moe ten opbrengen, welk bedrag direct zou moeten worden betaald. Uit Amsterdam werden, om dat de heeren niet genoeg geld bij zich hadden, de ontbrekende 125.000 francs telegrafisch overgemaakt. Fischer heeft de twee Amsterdammers mee gelokt naar een garage, waar de goederen opge slagen zouden zijn. Hier heeft hij met een ploertendooder den heer Moscou een slag in het gezicht toegebracht, welke een kleina wonde boven het oog heeft veroorzaakt. De beer Vos bemerkende, wat gebeurde, zag kans den bandiet in den nek te grijpen en te over meesteren, waarna de bandiet aan de politie kon worden overgegeven. Hij is in arrest ge steld. vr3y MAAI3, MET Efl6ei£)CH vam n. F. L&ATi 15). HU scheen het vreeselijk aardig te vinden, dat hij mij zag, moedie, en een poosje was ik, geloof ik, ook blij, hem te zien. Het leek a maal zoo op dien goeden, ouden tijd in Brusae Hij vroeg naar u; natuurlijk ik zou hem de deur uitgegooid hebben, als hij dat niet gedaan iad en hem, dat u malaria hadt et> naar Zee was gegaan voor verandering van lucht, jjjj was verrast, te zien, dat ik u'Tr'i'' ^as Z(K>'n domoor! alsof ik op mijn ee uc er anders uit zou zien! Hij zelf ziet er 1 °ager utt, dan ;n Brussel, moedie. Hij kaard afgeschoren, en dat is een e 'jng. Grootmoeder had hem ver tM' s»g nemen. Toen had hij gezeg toe ook les zou geven, als zij het goedvon er niets op tegen had. Ik wilde juist z©S8 tk niet wilde, toen ik mij herinn w euSend ik ln Brussel was. n wüdë u nu eens laten jk my gebeterd had. Ik(boog en zeid<}. dank h graag. En grootmoeder en hlj hebben 2aak geregeld. Ik geloof, dthij morgenochtend komt Liev© moeder, ik ben zoo opgelden Nog twee dagen, dan word ik officieel volwassen. Dan nog een paar vervelende partijtjes en dan kom ik hij mijn liefste moeder, en lk ga noojt nooit, nooit meer van haar wei. Ik glimlacht© om die® laats ten zln en kuate het dierbare handschrift. Intusschen. Juliet had gelijk. May kwam stellig heen over haar afkeer voor Lord Eustace. Zij deed alle moeite, om hem aardig te vinden, om mijnentwil. Het lieve kind! Als zil hem werkelijk zou gaan mogen en als ^'e allen samen in Ierland terug waren, en ik a©m weer ontmoette, wat zou er dian niet -unnen gebeuren? Hit geput zonk ik terug in de kussens en ik eat mij nu over aan gelukkige droomen. Al mijn Voornemens wae ik vergeten. Evenmin '-lacht ih 6r aan. dat Lord Eustace zich weinig gelegen had laten liggen, sinas wij a scheld hadden genomen. n toen kregen wij de beschrijving van May's eeme optreden in de „society", aan het hof n onderkoning. Mijn kind had aller be ei in.g gaande gemaakt en zij haa een menigte uitnoodigingen ontvangen uit alle hoeken van Dublin. i fa' de kennismaking hernieuwd met p2 3mi 16 Van Lord Riversdale, schreef Lady ower aan haar dochter. Zij zijn gedurende het seizoen n Dublin. Zijn moeder is al jaren dofK zooals je maar zijn dochter, Lady fce lna a'aerley, neemt de honneurs wiaux en Mdj en ik dineeren daar as. Dinsdag over een week. A-s. Dinsdag over een week! riep ik ter nee i ges agen uit. Op die manier zal ik mijn kind nooit terugkrijgen, Juliet. Ik geloof, dat Dady 'm(;' W©1 wat meer aan mij kon den ken, nu Z13 weet. boe ziek ik bon. Maar je hadt. toch nauwelijks kunnen ver wachten, dat May dadelijk na haar optreden uit Dublin weg was gegaan, Catherine, ant woordde mijn schoonzuster. Het is haar eigen wensch, om te komen. Ze verlangt er naar. om weer bij me te zijn. Zonder twijfel, maar we kunnen niet altijd doen, wat we willen, in de wereld. Wat mij betreft, ik was er zeker van, dat dit het gevolg zou zijn van haar intrede in de „society". Het zou bijna belachelijk zijn geweest, een erfge name als May in de hoogere kringen voor t© stellen en haar dan onmiddellijk het land uit t© sturen, vóór iemand de gelegenheid heeft gehad, haar eenige oplettendheid te bewijzen. Dan had men mij dat van te voren moeten vertellen. De gelegenheid had dan kunnen worden uitgesteld tot het volgend jaar. Ik denk niet, dat May dat graag zou ge wild hebben, Catherine. Zij heeft altijd graag gedaan, wat ik van haar vroeg- Zij is nooit ongehoorzaam geweest en heeft me ook nooit verwaarloosd. Daar ben ik van overtuigd. Maar daaruit volgt niet, dat bet geen teleurstelling voor haar zou geweesit zijn. In ieder geval schijnt zij zich te amuseeren. Mama zegt, dat zij bij Lady Claretown een en al leven was. Mijn lieveling! O, wat verlang ik, dat ik haar kon zien, al was het maar voor een oogenblik, zei ik, terwijl de tranen mij langs de wangen liepen. Wees nu niet zwak, Catherine. We zullen het kind hier hebben, vóór je nog in staat bent, om je met haar te amuseerem. Zoo niet, dan gaan we terug naar haar, wat tenslotte, dunkt mij, het beste van alles zal zijn. Heit zou zoo jammer wezen, haar eerste vreugde te bederven. Ik ga zoo langzaam vooruit, zei ik met een zucht. O, wel neen. Je kunt nu al heel vaat door de kamer loopen, vergeleken met een paar dagen terug. Je gaat prachtig vooruit. Ik ben overtuigd, dat we in het begin van Juli op Gentian's Cross terug zullen zijn. Je bent te goed voor mij, zeide ik, terwijl ik haar kuste. Ik houd je hier at van je man en je kinderen en het seizoen in Londen, en ik onthaal je op mijn slecht numeur en je geeft me niet eens een standje terug. Wees niet dwaas, Catherine, antwoordde Juliet, mij omhelzend. Je hebt me nergens voor te danken. Je bent me altijd dierbaarder ge weest dan een zuster. De brieven van mijn kind kwamen nog altijd geregeld iederen dag, maar sinds haar intrede in de „society'' meende lk een lichte verande ring op te merken. Ze waren even teeder als altijd, maar ze schenen meer gehaast, meer ge reserveerd en minder uitvoerig, en dat hinder de mij. Juliet lachte erom. May ging immers meer uit dan vroeger, bleef later op en sliep vermoedelijk ook langer, dan zij vroeger ge daan had. Geen wonder, dat haar brieven kor ter en minder zorgvuldig waren. Maar ik was niet voldaan. Mijn gevoel zeide mij, dat mocht mijn kind al in schijn alles vertellen, wat zij deed en zei en zag zij toch iets voor mij verborg ,wat van meer belang was dan de rest. Kon zij rèede zóó in die nieuwe wereld zijn opgegaan, dat zij bet oogenblik van onze bereeniging liever wilde uitstellen dan verhaasten? Ik wilde daarover niet eens met Juliet spreken, zoo weinig geloofde ik het zelf. Het raadsel werd opgelost op een wijze, die ik het laatst van alles zou verwacht heb ben. Vier weken waren nu voorbijgegaan, sinds den dag, wiaarop May haar intrede in de groote wereld gedaan had. De eene partij na de an dere verhinderde, dat zij naar Hastings kwam en Lady Power gebruikte blijkbaar al haar tijd, om te schrijven, hoe beslist onmogelijk bet was, dat May voorloopig Dublin zou verlaten. Ik werd ziiek van verlangen naar baar. Maar ik vertrouwde volkomen, dat zij ten laatste zou opdagen. lederen dag hoopte ik in haar brief te zien den vermoedelijken datuim van haar vertrek. Ik had opgemerkt, dat Juliet de laatste tien dagen verscheidene brieven van huis ontvan. gen had. Den Inhoud ervan had zij mij niet toevertrouwd, maar aan haar stralend gelaat en opgewekte man'er van doen zag ik, dat alles in orde moest zijn, en ik begeerde geen ander nieuws, dan wat mijn lieveling mij verkoos te schrijven. Vier lange, lange weken en toen kwam de oplossing van het raadsel. Op zekeren moreen kreeg ik den volgenden brief van mijn dochter; „Lieve Moeder, Ik ben zoo opgewonden, ik weet nauwelijks, hoe ik het u moet schrijven. Maar natuurlijk zal grootmoeder u er alles van vertellen. U zult er hartelijk om lachen, in verband met Brussel, maar ik ben niet meer zoo'n dwaas als toen, liefste moeder, en het is voor mij alles, dat u hem graag moogt. Grootmoeder zegt, dat ik vreeselijk jong ben, maar dat gebeurt meer en tóch gaat het goed. Ik zie dus niet in, waarom het hier ook niet goed zou gaan. Maar u moet dat ook vinden, an ders is het nieL goed. Want wat er ook ge beurt, u moeit altijd nummer één voor mij zijn, dat«keb ik hem ook gezegd. Maar ik denk, dat u erg in uw schrik zult zijn, lieve moedJie. Ik wacht nog alleen op uw ant woord, vóór ik naar Hastings kon, want, zooals ik grootmoeder gezegd heb, dit is ze ker wel een tijd, dat ik mijn moeder bij me moet hebben. Schrijf omgaand, lieve moe dertje, en wees niet al te boos op me. Altijd uw liefhebbend kind MAY. P. S. 1. Het is vreeselijk plotseling, hé? Maar grootmoeder zegt, dat bet een goed ding is, om me den nooaigen ernst te geven. P. S. 2. Ik doe alle moeite, om van hem te houden, en ik houd werkelijk wat van hom. U moest eens zien, hoe vreeselijk be leefd ik tegen hem ben, als we alleen zijn. Haast sentiimenieei. dat verzeker ik u" Ik las dezen öriet vier- of vijfmaal over, zonder er veel bij te deuken en belde toen haas tig mijn kamenier. Ga Mrs. Deiancey vragen, of ze dadelijk hter wil komen. Zeg, dat ik met haar moet spreken. Maak voort Thuis toch allee wel, hoop ik, mevrouw? O ja, zeker. Maar ik moet Mrs. Deiancey spreken. Het meisje vloog weg, en enkele ©ogenblikken later kwam Juliet, een en al glimlach, en meti haar hand vol brieven, mijn kamer binnen. Juliet, wat bel eekent dit? zei ik, terwij! ik haar den brief van May voorhield. Heeft May het je dan niet verteld? -— Neen, zeker niet. Wat is het? Ik begrijp er geen woord van. Die brief is onsamenhan gend van begin bot eind. Zeg bet me toch. M at is er gebeurd? Niets dan goed nieuwis, Catherine. Wind je dus niet oip. Ja zult trotsch als een pauw zijn, als je het noort. Een week geleden wist ik zeker, diat het zoo komen zou, maar ik durf de het je niet vertellen, omdat ik bang wa3 voor de gevolgen, die een teleurstelling op je zou hebben. Maar nu is het allemaal in orde, lieve. Maar, wat ls het? Waar is de brief van Lady Power? Ik heb hem nooit ontvangen. Hier is hij. Men had hem bij vergissing bij mijn brieven binnengebracht. Nu, Catheri ne, je moet niet zoo beven. Bereid je voor op een groote verrassing. May heefit een schitte. rend aanzoek gekregen. Een aanzoek? Nu al? Ja, en een, waar je met recht trotsch. op moogt zijn. Je kunt niet anders, dan je toestemming geven Het zal de schitterendste partij van het graafschap zijn. En May schijnt evenzeer in haar schik te zijn, als wij alle maal. Maar wie, wie is het? Kun je dat niet raden? Jij domoor! Wie anders, dan ie groote vriend in Brussel van wien May zeker niet zou houden, zei je! Lord Eustace Anneriey Wat zeg je daaT nu van? Ik zed er niets van. Ik zag en hoorde niets meer. De schok was te hevig voor me, en ik viel in zwijm. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9