ST. LIDUiNA'S JUBELJAAR GEOPEND DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS INDRUKWEKKENDE PLECHTIGHEDEN 55ste JAARGANG MAANDAG 18 APRIL 1932 No. 16311 Haarlem's Bisschop pontificeert BUREAU KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 llpnverzekerini. f 500 - bn overladen door een on«™l; 500— bij verlie, va» beide handen, voelen of oogen; 250— bij verlie. van één hand, één voet of één oog; 150— bij verlie. van een duin; f 75— bij verlie. van een wijs- v f To"- bij verlies^ van twee voor.le ledematen dl. vinger, van hand; ƒ25- bij verlie. van eiken anderen vinger. - De Verzekering loopt op de voorwaarden al, eennr.d per maand m dtt blad worden afgedrukt. vinger, j - naar de rijkswerkverschaffing. De Sint bedreigd. Laurentiuskerk de bisschop BIJ de graal. scheepvaart. VIER BRANDMELDINGEN ACHTER ELKAAR TE ROTTERDAM. Felle brand in een pakhuis aan den Houttuin. DE ST. LAURENTIUSKERK ERNSTIG BEDREIGD. Het begin DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIÉ BLADEN. NOTEERING MOUTWIJN EN I SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCH1EDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling. Per drie maanden ƒ3.25; per maand ƒ1.10; per week 25 cents. Bö bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden ƒ3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zün steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar A 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- GIRODIENST No. 81440. SCHIEDAM COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55 elke regel meer 25 cta. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prtjsverhooging voor den Zaterdagavond, Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarlet. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig* heidsaclv. worden gem contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën: 5 regels f 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50. bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bi) te voegen. Een grijz« voorjaarsmorgen met de stilte van den Zondag. Langs de rustige haven be£- j..u de boo men nog een net van p-riten tegen de doffe lucht. Maar om de Frankelandsche kerk heerscht er leven. Hoog aan den boren ■wuift de driekleur. Aan de pastorie duiden vlag en wimpel op de aanwezigheid van hoogwaardigen gast. Haastig sta-pp®n e dammers naar de kerk van den d« wijl op het priesterkoor, dat bt een overvloed worden ge.. pracht, de laatste toeh^r totda( maakt, stroomt het ge er geen plaats ig begonn6n, Acht "'"waren haar vrome vereerders met intenties ter kerke gegaan om Th te scharen bij het schrijn der relieken, n.u zou de novene met plechtigen luister j nam» ,j worden gesloten pontificale Hoogmis Voorafgegaan door een plechtigen stoeit van koorknapem ca priesters trad de Kerkvorst niet zegenend gabaar door het middelpad naaT voren. Ken wijle stil biddend neergeknield op l\et linkerzijaltaar, het zangkoor jubelde het Ecce Sacerdos" van Thieilenl uit, hierop schreden bisschop en priesters naar het rijk Versierd0 koor en de pontificale plechtigheid van het H. Offer nam een aanvang. Ais presbyter assiistens fungeerde de hoog eerw. heer A. J.' C. Schraag, de deken der ge zegende stad. Als troond iakens stonden pastoor Ta. Meijer O.P. en pater Y. J. Hoekstra O.P den Bisschop ter zijde, terwijl de zeereerw. heer J. B. W. M. Möller, de pastoor der Gorzen- parochie en een der kapelaans van FVankeiand, <Us weleerw. heer J. A. M. Bekkers bij de cere- TïroniëTi dor H. Mis als diaken en subdiaken op* traden. De secretaris van Zijn Hoogwaardige Excellentie, de zeereerw. heer H. W. Agterof, leidde het geheel als ceremoniarius en de overige functies waen als volgt verdeeld; ad librun kapelaan A. J. Ra af fels; ad candelam kap. A. J. M. Postma; ad gremiale pater H. H. Detemeijer O.P., thurifemarius kap. C. M. M. Hijgeman, ad mytratn kap. Th. van Segigelen en ad bacuiluim pater A. Koolen- berg O.P. Met veel aandacht volgden de geloovigen de zinvolle handelingen aan en om hot altaar, terwijl d© missa ,,Puer natus est'' van Wlnnubst v, elke onder leiding van den heer Th. Kreb- bers werd uitgevoerd, door haar feestelijk karakter, den luister van deze plechtigheid in niet geringe mate verhoogde Na het evangelie schreed Z. H. Exc. Mgr. Aenigenent met myter en staf naar den preek- stoel om een korte doch inhoudrijke toespraak tot zijn „beminde geloovigen" te richten. Toespraak van den Bisschop Wat ik tot U zeggen zal, aldus mgr.. wordt mij ingegeven door de liturgische gebeden van dezen dag. den derden Zondag na Paschen Wanneer die gebeden opzettelijk zouden zijn geschreven voor dezen feestdag, uan zouden zij niet toepasselijker gekozen kunnen zijn. Want hierin heeft de Kerk een aansporing neerge legd om in dankbaarheid te jubelen jegens God. Twee motieven, waarom wij thans dankbaar voor God moeten jubelen, worden er bij aan gegeven redenen, welke de aandacht vesti gen op hert. voorbeeld van de H. Liduina. Allereerst worden wij in <'en Introïtus opge dekt om God toe te juichen, te loven en te danken; Jubel voor God, geheel de aarde! Zingt een loflied voor Zijnen naam; brengt lof aan Zijnen roem! Kan dit plechtig eeuwfeest pas sender ingezet worden dan met deze woorden? En wat, zoo vervolgde de hoogwaardige kan selredenaar, zijn de redenen voor onze dank baarheid? De twee motieven worden tn het graduaat gebed van dezen Zondag genoemd; Ten eerste moeten wij God lof en dank bren gen, omdat Hij ons in Liduina een heilige heeft gegeven. En wat betoekent een heilige voor deze wereld? Dit weet men, wanneer men weet wat de wereld is. De heiligen zijn de ver zoening der wereld. Go-d houdt dikwijls door hun toedoen den arm van haar terug. De wereld ligt in e011 zee van zonden, en dikwijls stijgen de golven too hoog, dat de aanae ge heel dreigt te verdwijnen. Maar dan treden de heiligen op als de verzoening voor de zonden der wereld. Denkt gij. dat de wereld nog zou liestaam, als God geen heiligen aan de wereld bad geschonken. De eerste reden, waarotn wij in dankbaarheid moeten jubelen voor God. is dus, dat Hij ons een Liduina heeft gezonden. In die tweede plaats moeten wij dankbaar zijn. omdat Liduina is geweest een heilige, die door haar voorbeeld de les gepredikt heeft, welke Jesns in Zijn leven heeft gegeven: dat het lijden de weg is om in den hemel te komen. Allen zijn wij getroffen door de zonde van Adam. Niet tem onrechte noemt men de wereld een dal van tranen. Door het lijden moeten wij gereinigd en gelouterd worden om in den hemel te komen. Dit heeft Liduina ons geleerd door haar voorbeeld, dat wij geduldig moeten ziln in het lijden, dat God ons zendt. De tweede leden voor onze dankbaarheid ligt dus ln de verklaring van de groote beteeaenis van het lijden. Tenslotte, beminde geloovigen, vinden wij ln de liturgische gebeden van dezen Zondag oek de smeekbede, dat wij mogen leven als Liduina, n.l. in de Oratie van de Hi Mis. Daar- tn bidden wij, dat wij steeds mogen verafschu wen, wat aan Gods naam vijandig is en 4at- giene nastreven, wat met dien heiligen naam overeenkomt. Liduina verachtte de ijdeie en zondige genoegens dezer wereld, maar beminde boven alles het lijden, omdat dit het groote middel is om heilig te worden en de poort des hemels in te gaan. Het is mij, zoo sprak Z. H. Exc. verder, ais bisschop van het diocees, waarin Liduina leefde, een groote vreugde tot u te komen en met u op plechtige wijze het eeuwfeest in te zetten. Een eer en voorrecht is het mij, om aan de verbreiding van de devotie tot de H. Liduina in ons land deel te nemen. Moge de H. Liduina, zoo beëindigde de bis schop zijn toespraak, van uit den hoogen hemel nederziend op U en mij, bij de voorbereiding van haar vijfde eeuwfeest, waarop wij haar groote hulde zullen brengen, bevorderen, dat ons werk worde gezegend, opdat heel ons volk rijke vruchten van die feestviering moge pluk ken. De kerkvorst schrijdt weer naar het altaar, weldra klinkt het offertorium van Boëllmainn langs de gewelven.... Wij beleven een oumax van innige godsvrucht naar het moment der Consecratie. Dan nadert de plechtigheid vaar dig-langzaam haa.r einde, dat voor het zangkoor aanleiding zal zijn om de marche pontificale uit de eerste Sotate van Lemimans te laten hoorea. Des avonds weer bijeen Nadat den geheele middag de kerk geopend was gebleven om de Schiedammers in ae ge legenheid te stellen de reliauieën te verteren, riepen tegen half 7 de torenklokken weer op ter bijwoning van het pontificale Lof. Het Interieur van de kerk had door het vele licht nog een stralender aanzien. z. II. Exc. werd thans door den zeereerw. heer C. J. Duivesteijn uit Rotterdam en den weleerw. heer Th. van Eeggelen, als diaken en subdiaken, geassisteerd. Al spoedig werd de processie geformeerd. De heeren van „Eer bied in Gods huis", die ook des morgens met succes de ordie gehandhaafd hadden, maakten de paden vrij. Dan kwam de stoet ig bewe ging. Een wolk van witte bruidjes met even blanke tuiltjes in de hand, misdienaars met roode kragen, stil biddend schoven de eerw. zusters langs de rijen, de Broeders volgden en dan kwamen de vele geestelijken ln superpli. lak achter het reliekschrijn trad de bisschop, waardig me,t myter en staf. In plechtig' rok- costuum en evenals allen met brandende kaar sen in de hand liepen de burgemeester, de heer H. Stulemeijer en wethouder mr. M. M. van Velzèn in den stoet mee. Intueschen had de hoogeerw. deken op den preekstoel de gebeden ter.eene van St, Liduina voorgebeden. Het zangkoor zong achtereenvol gens „Jesu, dulcis memoriavan Haagh, een Gregoriaansche hymne en het magnificat van W. M. Asmits en toen het vierstemmige „Beine- dicamu-s'' van Perosi bad geklonken, besteeg de zeereerw. heer Th. van Noord, paatoor te Langendijk, den preekstoel om de feestpredi katie te houden. Predikatie van pastoor van Voord In onzen som/beren en dreigenden tijd, aldus de feestredenaar, gaat toch weer door ons land de zegenende leinite, dieonsopvroolijkt met haar zoetgevooisde veder kens en met al die prachtige bloemen bloemen die wij brengen naar onze altaren om daar de heiitigen te vereeren en te vieren. Pastoor van Noord gaf gaarne een schets van Liduina's leven, want als er iets prac- tisch en van reöele waarde is, dan Is het wel de navolging vain St. Liduina's treffend teven. Dat goedlaahsehe meisje begaf zich op het Ijs om een oud-vaderlandsche sport te beoefenen, maar aan haar onschuldige pret kwam spoedig een einde. Zij had het niet gedacht, dat dit de laatste wereldsche vreugde zou zijn. die haar bereid was. Nu begint die nacht over haar ui komen van benauwdheid, angst en pijn. Bij het lezen van dit leven komt onwille keurig <ij0 oneerbiedige vraag naar boren: Waarom moest, Liduina zoo lijden? Waarom lijden? Dat zouden wij kunnen vra gen aan de wereld Miaar die moet lijden doch leert het nooit. Deze wereld heeft den vrede niet en zij verlangt daar niets eens naar, en daarom kan zij het antwoord niet geven. Vragen wij God zelf naar den zin van het lijden. Dan zullen wij herinnerd worden aan de woorden van don profeet Zacihiarias, die epr. wel op den bodem der zieken zou willen schrij ven als de korten inhoud van zijn preek. Als bet kruis u te verpletteren dreigt, denkt diam aan de woorden: „Ik zal bet derde deel in het vuur brengen en Ik zai het loute ren gelijk bet zilver wordt gelouterd; on Ik zal het beproeven gelijk het zilver wordt be proefd. Zij zullen Mijn naam aanroepen, en zal hen hoeren. Ik zal zeggen: Gij zijt mijn vo'k. En zij zullen zeggen: De Heer ls mijn' God". Kastijding ie in de natuurlijke orde een gewone vorm van vaderlijke macht. De vader scheidt de goede van de slechte kinderen en sti aft vooral de laatste. Wanneer wij God gade slaan, dan ervaren wij, dat ook Hij schelding maakt tusschen goeden en kwudeo. maar ln afwijking van den vader des huisgezlne. Nu wees de gevrijde redenaar op het beeld van het zilversmeltende louteringskracht wordt juist toegepast op de goede deelen, die afgescheiden worden van de onreine en straks zullen stralen in volle pracht en nieuwe heerlijkheid. De edele Zielen begrijpen, dat zij het lonterend lijden noodlg hebben. TT- 5 Verwacht wordt, zwakke tot matigen, later wellicht toenemende Noordelijke tot Westelij ken of Zuid-Westelijken wind, licht tot half bewolkt, later toenemende bewolking, weinig of geen regen, kouder des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. Lichten op van avonds 7.32 tot 's morgens 4.26. HET VIJFDE EEUWFEEST VAN SINTE LIDUINA. Tijdens de predikatie van Z. H. Exc. Monseigneur Aengenent, die met een pontificale Hoogmis in de St. Liduinakerk te Schiedam de feesten opende. Liduina heeft het lijden ontvangen ale een uitverkiezing, doch niet alleen om hare ziel, doch ook om anderen zielen te kunnen neili- gen. Wij menschen kunnen aanvullen, wat ont breekt aan Christus' lijden. Heemeer het onge loof inkankert in onze wereld, des te meer vraagt God verzoenend lijden en smart van Zijn kinderen, opdat Hij de zondaren nog dul den., ja zelfs vergeven moge. „Ik kan en kon alles in Hem, Die mij krachten geeft'', zegt Liduina, als wij haar vragen, hoe zij dien draatd van het lijden nim mer brak. Nu moeten wij niet precies vingen, wat haar doen en laten fs geweest, doch het ie voldoende te weten, wat het H. Sacrament des Altaars voor haar heeft beteekend. Zij beeft met een open hart Jesus ontvangen. Stoffelijk en natuurlijk leefde zij óók op die brooze ge daante, maar eindeloos leefde haar ziel door dat Brood uit den hemel, dat menschon op aarde vergoddelijkt. Als wij dit alles hoonen, zeggen wij: God. is wonderbaar. Maar dat leven om de ziel, met God, is niet alleen iets dat kan, maar ook Iets da,t moet. Lijden ls de grondwet van Gods koninkrijk op aarde. Wij kunnen Christus nazeggen: Moest zoo de Christus niet al deze dingen lijden De wereld moeten wij niet zien met d«aoogen des werelds maar met de oogen des geloofe. Wij dragen allen het kruis, dat wij 0ns zelf hebben gemaakt van de twee balken: schuld besef en vrees voor God. Dit kruis is wel het zwaarst. Er is nog een tweede kruis n.l. dat de menschen ons opleggen. Het, derde kruis is het lichtste; dat is het kruis, dat God ons geeft. Met Liduina moeten wij. zoo besloot pastoor van Noord, Jesus navolgen, dagelijks biddend om kracht, opdat wij eenmaal vol vreugde de heerlijke ure beleven mogen, dat God alle raadselen dar aarde ontraadselt, en dan zullen wij dankbaar ervaren, dat wij zoo moesten lijden. Na deze treffende en welverzorgde kansel rede vond de plechtigheid voortgang. Diepe stilte heerschte toen de Bisschop weldra den zegen gaf met het Allerheiligste. Toen Z. H, Exc. de kerk verlaten had, stonden ook de geloovigen op, rijker aan devotie jegens hun, heilige stadgenoote en met nieuwe geloofs kracht en waren levens- en lijdensmoed be zield. Het was een echoone dag geweest, die ook veel verwachten doet van verdere, breedere viering. ZWIJNTJES. Zaterdag is ten nadeele van J. C. de W., wonende alhier op de Lange Haven een rijwiel ontvreemd. Zaterdagavond is in de Boerhavelaan een rijwiel ontvreemd ten nadeele van J. V., van hier. T. B. C--BLOEMENDAG. De verkoop van de Emmabloein heeft Zater dag 1.1. onder tamelijk ongunstige weersomstan digheden een bedrag van 1201.39 opgebracht. Hedenmorgen zijn twintig werkloozen van hier naar de werkverschaffing te Giethoorn, die vandaag weer begonnen is, vertrokken om aldaar te werk te worden gesteld. Enkele van deze slangen werden door de St, Laurentiuskei'k geleid. Een geweldige water massa werd zoodoende in het vuur geworpen, dat in het uiterst brandbare materiaal gretig voedsel vond. Al spoedig bleek dat de fabriek niet meer te behouden was en de voornaam ste zorg was dan ook om uitbreiding, speciaal naar de St. Laurentiuskerk te voorkomen. Men slaagde daarin volkomen. Tegen elf uur de brand was kort na tien uur uitgebroken was alle gevaar geweken. De twee étages met de zich daarin bevindende papiervoor- raden waren toen echter geheel uitgebrand. Voor de St. Laurentiuskerk zijn het echter bange oogenblikken geweest. Van Zijn bezoek aan Schiedam heeft Z. II. Exc. Mgr. J. D. J. Aegenent, Bisschop van Haarlem, Zondagmiddag gebruik gemaakt om in gezelschap van den hoogeerw. heer deken A. J- C. Schraag, een hezoek te brengen aan het Clubhuis van de Graal aan die Lamge Haven. Ongveer kwart over vijf arriveerde de bisschop vóór het gebouw. Dit werd door hem geheel bezichtigd. Intusschen wapperde dé kleurige Graalvlag aan den zwarten gevel. ZILVEREN HUWELIJKSFEEST. Vandaag vierden de burgemeester en me vrouw H. Stulemeijer hun zilveren huwelijks feest. Hoewel geen groote bekendheid aan dit feit was gegeven, mocht het echtpaar toch veie gelukwenschen van vrienden en relaties in ont vangst nemen. Ook werden de heer en me- vrouw Stulemeijer met tal van bloemstukken vereerd. SCHIEDAM, 16 April. Aangekomen m.s. Delftdiik, ledig van Rotterdam, om te dokken iin de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 16 April. Vertrokken s.s. Export, ledig naar Rotterdam; Eng. s.s. Padua, ledig naar Middlesbro; Duitsch s.s. Carl Legien, met stukgoed naar Valparaiso via Antwerpen; Zweedsch s.s. Wanja, naar Boston; Deensch m.s. Australien, met stukgoed naar Yokohama; Eg s.s. Llanstephan Castle, met stukgoed naar Hamburg; Duitsch m.b. Kulmerland, met stuk goed naar Kobe; Duitsch s.s. Nord Atlantic, naar Hamburg; Duitsch s.s. Neckar, met stuk goed naar Brisbane via Antwerpen. SCHIEDAM, 18 April. Aangekomen: s.s. Avance I, met ijzererts van Sagvaag in de Wilhelminahaven. Een nieuw vak. Gelezen in de „Residentiebode": „Onderwijzeres biedt zich aan voor het bij werken van kinderen". BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 15 en 16 Apri! 1932. GEBOREN: Johannes Cornells, z. van D. van Waardenburg en P. van der Kraan, Maasdijk 136 Jan, z. van J. Lingen en M. Z. Rietveld, Halleijstraat 36 Adriana Wllhelmina, d. van W. Schop en J. van der Tas, Lekstraat 82 Adrianus, z. van J- S. Lindenburg en J. W. van der Sluis, Van Leeuwenhoeckstraat 43. Na een betrekkelijk langen tijd van rust is de brandweer Zaterdagavond weer eens terdege in actie moeten komen. Hoewel meer branden op één avond of bij voorkeur in één nacht lang geen onge woon verschijnsel ln R'dam is, heeft deze Zaterdagavond toch wel voor een sen satie gezorgd, waar zelfs geroutineerde, oude brandweerlieden toch even raar tegen op keken. In een tijdsbestek van ongeveer één uur kwa nten er niet minder dan vijf brandmeldingen, waarvan achteraf bleek dat er één op hetzelfde pand betrekking had. In twee gevallen bleek de zaak niets om het lijf te hebben doch de twee andere branden, één in een fabriek van closet-papier gelegen naast de St. Laurentius kerk aan den Houttuin en één in een kleeding- magazijn aan den Oppert, waren van zeer ernstigen aard en de brandweer heeft handen vol werk gehad om deze branden te blusschen. Het blusschingswerk -verd er zeker, niet gemak kelijker op doordat telkens weer een nieuwe ontstellende tijding binnenkwam. Ondanks al de elkaar opvolgende enerveerende gebeurtenis sen is er uitstekend werk geleverd en eens te. meer is weer gebleken dat de Rotterdamsche brandweer voor haar taak berekend is. Het begon piet een brandmelding voor de Binnenrotte. Daar bleek brand te zijn uitge broken tn het pakhuis behoorende bij het klee dingmagazijn van de firma J. Kagchelland, dat met een winkel uitkomt aan den Oppert. Deze brand liet zich aanvankelijk niet ern stig aanzien. Van siw. 19 werd met één straal water gegeven en toen men meende het vuur, dat. iu een partijtje houtwol woedde, vrijwel onder de knie te hebben werd er middelalarm gemaakt voor den Houttuin met de mededee- ling dat de zaak zich daar zeer ernstig liet aanzien. Felle brand in een papierfabriek. Het bleek dat de brand woedde in eeD fa briek van closetpapier van de firma Wortel- boer, welke fabriek gevestigd is op de 3e étage en de zolderverdieping van pand 38, in die straat. De vlammen sloegen hoog uit de zolderver dieping en verspreidden een gloed, die tot ver in den omtrek te zine was. Onmidellijk werd groot materiaal ontboden. Twee autospuiten, de machinale ladder en ver schillende slangenwagens kwamen in het ge weer en naar schatting werd met 10 stralen na zeer korten tijd reeds water gegeven. Toen de geestelijkheid van de St. Lauren tiuskerk Zaterdagavond in de zaal van de pastorie aan de Nieuwe Haven was gezeten, werd zij plotseling opgeschrikt door de bood schap, dat er in de Houttuin een ernstige brand woedde en de kerk daarbij gevaar kon loopeu. Ijlings spoedde men zich naar het kerk gebouw, waar men tot zijn schrik een rosse vuurgloed achter de hooge glas-in-lood-ramen van den koepel zag spoken. In overleg met de brandweerleiding werd besloten aanstonds aties in het werk te stel len om het dreigend gevaar te kunnen weren Een tweetal slangen werd door het hoofdpor taal der kerk en langs de verschillende trap pen naar het zangkoor geleid, waar men met adders op de kroonlijst van de kerk kwam en daar door een der groote ramen vlak voor het brandende dak van het pakhuispand stond. Voor de brandweerlieden was dit een niet on gevaarlijk werk, doch op deze wijze kon het best het vuur van de kerk worden verwijderd gehouden. Daar de vrind echter Juist op die zijde stond, was de kerk binnen korten tijd met een vrij dichten rook gevuld. Intusschen had de Hoogeerw. Deken reeds verschillende maatregelen doen nemen bijgevel de kerk ook door het vuur zou worden aan getast of indien men ook in de kerk zelve met het brandweer-materiaal zou moeten komen. Door den Weleerw. Heer Thijssen. kapelaan van de St. Laurentius-kerk werd het Ons Heer onder geleide van eenige leden der R K E. H. b. O., die zich hiertoe beschikbaar stel den, naar de St. Dominicuskerk aan de Hoog straat overgebracht. Nadat de brandweer eenigen tijd met de ge weldige waterstralen van de motorspuiten bad gewerkt, begonnen de bijgebouwen van de kerk geducht van het water de gevolgen te ondervinden. Door de zoldering kwam het wa ter de sacristie binnen en bedreigde de daar geborgen kerkparamenten. In verband hier mede werden toen de saristie-kasten ontruimd en de laden met kerkgewaden naar de pastorie overgebracht. Toen het gevaar van het brandende dak was geweken, heeft men ook de koepelramen aan d» overzijde opengezet om de kerk zoo spoe dig mogelijk rookvrij te maken. Een brand met 'n vervolg. Terwijl men nog druk bezig was met het blusschen van den brand aan deD Houttuin, werd weer middelalarm gemaakt voor den Oppert. Aanvankelijk veronderstelde men met een derden brand in successie te doen te hebben, doch bij aankomst van den eerst aanwezigen slangenwagen, nr. 17, bleek dat het hetzedde pand betrof als waarvoor de eerste maal alarm gemaakt was. Nu bleek er brand te zijn uitge broken in den winkel van de fa. Kagchelland. die aan den Oppert 62 gelegen is. Het vuur bad zich zelfs tot de le étage, waar een flinke partij confectieartikelen lag opgeslagen, uitge breid. Met twee stralen op de waterleiding, één van 17 en één van 19 werd de brand aangetast en men slaagde er al spoedig in het vuur te be dwingen. De reserve-auto, die van den Houttuin kwam bewees nog goede diensten voor de verlichting. Tweemaal loos alarm. Onder al de®e bedrijven door werd neg twee maal alarm gemaakt, eenmaal voor de Boezem straat en eenmaal voor den Binnenweg. In bedde gevallen bleek er echter gelukkig niets aan de' hand te zijn. Begrijpelijk heeft een en ander groote be langstelling van de zijde van het publiek ge trokken en de politie heeft de handen vol ge had om alles te regelen. lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius. R. K. Volksbond. 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. lederen Woensdag bestuursvergadering R. K. Metaaibewerkersbond „St- Eloy", Gebouw R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond half 9 verplichts bijeenkomst SL Jos. Gezellen Schiedam I. Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige Onderwerpen, door den praeses. lederen Woensdag om half 9 bestuurs vergadering van het afdeelingsbestuux van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedams Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaai van den R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 our in den R. K. Volksbond gelegenheid tot bet athaien van naaiwerk voor oe Theresm- vereen iglng. lederen Woensdagmiddag van 3—3H uur gelegenheid tot afhalen van naaiwerk voor de ilissienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 4. lederen Donderdag om 8 uur repetitie R. K. Gemengde Tooneeivereentging „Al herding k Thljm". Gebouw R. K. Volksbond. lederen Donderdagavond van 8—10 uur repetitie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R, K. Volksbond. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond ran Houtbewekers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakken „St. Antonius". Van baif 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Maandag 18 April Jaarlijksche feestvergadering van de Hanze ln den R. K. Volksbond. Woensdag 20 April Vergadering der R. K. Jongensvakcentrale (Contactcommissie). Spreker: de heer Keesen uit Rotterdam, districtsbestuurder van den Ned. R. K. Volksbond. Vrijdag 29 April Jaarvergadering van den Ned. R. K. Fabriek» arbeidersbond afd. Schiedam, in den R. K- Volksbond. 19 April; Groote Schouwburg, Het ver stoorde jubileum (Rott. Hofstadtooneel) 8 uur. 22 April: Groote Schouwburg, Faust (Goethe-Festspiele) 8 uur (voor volwassenen) Tentoonstellingen: Unger v. Mens, Eendrachtsweg 27, schilderijen en teekeningem van J. H. Speenhoff (tot 2 Met). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 21 dezer in: Grand tbéatre, Der Weg ins Leben (voor volw.); Thalia, Twee gelukkige harten (voor volw.); Olympia, De reis om de wereld in 18 dagen (voor volw.); Capitol, De Koning der klap- loopers (voor volw).; Luxor, De rebel van 1812 (voor volw.); Roxy, De vrouw zonder naam (voor volw.)Corso, Bommen op Monta Carlo (voor volw.); Centraal, Kitty (voo volw.) SCHIEDAM, 18 April. Offüoleele noteering van de commiseie uit de Kamer van Koop, handel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. f 8.50. HERMAN JANSEN Spoeling Spoeling f 0.80 a 0.90, - l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 1