rnxm* m ™*pi mm* ONS DISCONTO VERLAAGD DINSDAG 19 APRIL 1932 BESCHERMING TEGEN GEVAREN. Dr. J. Th. DE VISSER f IN MEMORIAM DR. J. TH. DE VISSER m ^fllÜ JPliiik ST BERNULPHUSGILDE. VAN 3 TOT 2% PCT. MALAISE IN DE NEDERLANDSCHE HOEDEN-INDUSTRIE. De Ministers Verschuur en de Geer over de oorzaken. HET EUCHARISTISCH CONGRES TE DUBLIN. spoorwegpersoneel. DE BERLIJNSCHE PHILHARMONIE. WILDE STAKING IN DE OVER- IJSSELSCHE VERVENINGEN. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. WERKSTAKING. Geen steun door wijziging van de Tariefwet. INVOERBEPERKING VAN BOTER. DE SALARISSEN. J. L. M. LAUWERIKS t CONTINGENTEERINGS-ONTWERPEN, Naar aanleiding van onze waarschuwing tegen het gevaar, dat er voor Katholieken verbonden is aan het lezen van de „N.R.Ct.", gaf „De Nederlander" als haar meening. dat men den mensch niet tegen de gevaren moet beschermen, maar tegen de gevaren immuun moet maken. Ook de liberale „Avondpost" kwam tegen de door ons ge schreven waarschuwing op. Het blad begint met den uitroep: „wat blijft er toch een groot ■verschil tusschen den Roomschen en den Protestantschen geest en mentaliteit!" Me" mnoet toch niet veel inzicht hebben in Prin cipieele geloofskwesties, om daarover een zekere verwondering te toonen. Intusschen blijkt uit het dagelijksch leven, dat de pro testanten, wat het punt in kwestie be re het practisch met ons eens zijn, ook zij schermen hun aanhangers tegen de ge van een andersdenkende pers en een -,o s dienstlooze school, door het opricien en aanbevelen van eigen pers en ei„tn jijzon dere school; zooals trouwens ook de socia listen en communisten en alle menschen doen, overal waar men in vereeniging met anderen een ideaal of een levensbeginsel i. i„„ ph verbreiden. ■wil behouden en Is het nu wehkelijk noodig, weer eens te wijzen op net onredelijke en met alle levens ervaring strijdige van de uitspraak: „de menschen moeten niet tegen de gevaren van besmetting worden beschermd, maar tegen de besmetting immuum worden"! Sinds wanneer is het levenswijsheid gewor den, om als er twee middelen zijn om iemand voor een kwaad te bewaren, die elkaar niet uitsluiten, het eene absoluut af te wijzen? De Katholieke Kerk heeft altijd beide middelen naar vermogen aangewen De menschen zooveel mogelijk immuun maken tegen de gevaren is altijd haar s ie ven geweest; en zij deed dit door ver ieP' van geloofskennis, bevordering der we schap enz. Daarnaast echter hee z het tweede krachtige middel te a 0 men: de menschen beschermen te=e" 8 n varen. Evenmin als in het natuurlijk leven, kan de mensch. in het geloofsleven absoluut immuun gemaakt worden, zoodat bescher ming tegen allerlei gevaren altijd noodig i-nmt dat door allerlei le- biijft. Daarbij komt, u vensomstandigheden het bereiken van een hoogen graad van immuniteit bij velen ernstig wordt belemmerd. Om dit te begrij- moet men wel wat meer van den aard en het diepste wezen van het bovennatuur- Jijk geloofsleven begrijpen, dan de schrij ver in de ..Avp." blijkt te doen. Daarom kunnen we er hier niet verder op ingaan. Op één ding willen we nog de aandacht vestigen. De Katholieke Kerk heeft de me thode, om beide middelen toe te passen en dus do menschon ook te beschermen tegen de gevaren, gedurende negentien eeuwen toegepast. Zij kan dus wel weten of het een goede methode is. Nu mogen „De Ned." en de „Avp." van oordeel zijn, dat men op die manier kasplanten maakt, die zóó zwak zijn, dat ze bezwijken, als het glas van de broeikas breekt; nu mogen ze angstig uit roepen: „wat gebeurt er straks, wanneer de overtuiging valt, die zeker eens vallen zal. Dan vallen de beschutten ook"; op ons maakt die angstige bezorgdheid een armzaligen indruk. Als een instituut door toepassing van een methode negentienhonderd jaar het chris telijk geloofsleven in de menschen heeft we ten te bewaren en na negentienhonderd ja ren nog staat in zoo volle frissche kracht, dat velen, ook niet-Katholieken, bewonde rend daarnaar opzien en de vijanden van het Christendom die Kerk alleen een ern stige en felle bestrijding waardig keuren, dan roept een verstandig mcn-e toch niet: wat moet daar straks van woicen, a s men die methode blijft volgen. Integendeel, dan is er een zeer solide grond voot e vei moe den, dat die methode nog zoo kwaa niet is. Geen enkele methode voorkom le eren afval, daarvan weet het protestantisme toch zeker mee te praten. Maar laten onze e„en- standers zich toch geen slapelooze nf*8 en bezorgen uit bezorgdheid over de Kat io ie ke Kerk. Deze kan heel wat meer gei"st zijn over wat er straks zal gebeuren, c,an het Protestantisme en het liberalisme- IIaal overtuiging zal niet vallen. Dr. L. B. Herdenking door den Radio-Raad Met welwillende medewerking van het Ge meentebestuur van Rotterdam dat daarvoor een vergaderzaal in het Stadhuis beschikbaar had gesteld, vergaderd© gisteren de Radio- Raad te Rotterdam, onder voorzitterschap van Mr B. de Gaay Fortman, ter herdenking van den overleden voorzitter Dr. J. Th. de Visser. De plaatsvervangende voorzitter sprak daar bij een rede uit. Dr. de Visser zoo zeide spr. o.m. in zijn rede was geen volmaakt man en allen herinneren we ons misschien ook wel iets, dat ons in hem onbegrijpelijk is voorgekomen, dat ons laat ik het maar zeggen in hem is tegengeval len, .maar, hoe dan ook, owerheerscbend blijft het beeld van een eenvoudigen man, die op niets zich liet voorstaan, een uiterst hoffelijk man, die voor ieder het passende, vriendelijke woord wist te vinden, die in een voorzitter voortreffelijk noodt iets van ontstemming, van teleurstelling zelfs niet, blijken liet, als het anders ging dan hij gewenscht had.. Ons werk in den Radioraad zullen wij straks hervatten. Wanneer wij verder goed geled-d worden, zullen wij allengs, de een eer dan de ander en voor onzen secretaris zial het wel heel moeilijk rijn <3r- de Visser minder gaan missen,, maar telkens weer zullen we aan hem denken «n, dankbaar denken, die onze eerste voorzitter is geweest, die in de mis schien wel moeilijkste jaren van den Radio- raad ons geleid heeft en In ons midden heeft weten aan te kweeken een geest van onder linge waardeering, dlie als blijvende, onuitge sproken, hulde aan zijn nagedachtenis ons nim mer moge verlaten." Daarna sprak mevr. B. Boon-v. d. Starp, plaatsvervangend voorzitster van de algemeen- ppogramma-oommissie die haar rede aldus be sloot. De groote verdraagzaamheid van dr. De Vis ser, zijn oprechte liefde tot den vrede bleek nergens méér uit dan uit de wijze, waarop hij, altijd zacht oordeelende, optrad als voorzitter van onze commissie. Zijn nagedachtenis moet en zal ook in dit opzicht een waarschuwend, edel en sterkend voorbeeld voor ons zijn. In groote dankbaarheid zullen wij hem immer blijven gedenken. Ten slotte wenschte mr. W. H. M. Werker als plaatsvervangend voorzitter van de Radio Omroep Controle Oommissie een enkel woord te zeggen. Het meesit netelige college in de ra dio is wel de R.O.C.C., vooral omdat de mee ningen ook in de commissie over bet preven tieve van de controle niet gelijk waren. Het was echter de meesterhand van dr. De Viseer, die ten slotte de controle in één -baan wist te leiden en van de controle een nuttig element wist te maken In de overheidsbemoeiingen in den radio-omroep. Dit is aan dr. De Viseer gelukt omdat hij naast een sterk man tevens ee-n uitermate zaobtzin.nig mensch was w tot Sept. 1931 Pet. Pet. 2% 3 3 3V4 3 4 3 4 3 4 Vele vrienden van den overleden staatsman deden diens stoffelijk overschot uit geleide naar de laatste rustplaats, de Algemeene Begraafplaats te Rotterdam. oompleet mensch met volkomen harmonie tus schen hoofd en hart is heengegaan. Laten wij van hem meenemen de les, welke hij heel zijn leven gaf: Zoekt toch Hem, want wie God heeft, heeft alles. Menschen gaan heen, God alleen blijft. Met deze woorden sloot Ds. de Visser zijn toespraak, waarop hij overging tot voorlezing van 1 Johannes 4. Door eenige kinderen van de Marthastich mg werd dan op het koor een afscheidslied t>e zongen, waarna de herdenking een einde nam met het spelen van Gezang 123 „O Hoofd, vol bloed en wonden". Door de leden van het hoofdbestuur van den Christ. Nationalen Werkmansbond werd vervol gens de lijkbaar grafwaarts gedragen. Z. K. H. PRINS HENDRIK Heden bereikte Z. K. H. Prins Hendrik den 56-jarigen leeftijd. JUBILEUMREIS NAAR PADUA Het is interessant dat er zooveel belangstel ling bestaat voor de jubileumreis Padua—R«™e der Franciscanen; maar het is nog niet g©® bekend, dat reizigers die de reis gehee - klasse willen maken in het allernieuwste D trein-marterieed, dit kunnen doen tegen verhooging van slechts 25 per persoon. Spoedige aanmelding is zeer gewens-cht. Pater Chr. Roorda, West© Wagenstraat 5& Rotterdam. Algemeene vergadering te Haarlem. Het St. Bernulphusgilde houdt op Donder dag 28 April zijn algemeene vergadering te Haarlem, in het Bisschoppelijk Museum aan de Jansstraat. De conservator, pastoor L. J. Boogmans. zal een inleiding houden over oprichting en orga nisatie van diocesane musea. Er zal een kleine tentoonstelling van devotie prentjes worden ingericht. Bezoeken staan op het program aan de oude en de nieuwe St. Bavo. De directie der Nederlandsche Bank deelt ons mede, dat zij met ingang van 19 April haar rentetarieven als volgt heeft gewijzigd: Verlaagd Sedert 29 Wisseldisconto Fromessendisconto Beleening van effecten Beleening op goederen Voorschotten in Rek.-Courant Reeds geruimen tijd beantwoordde het offi- cieele disconto niet meer aan de tarieven op de open geldmarkt, welke daar aanzienlijk be neden bleven, evenalS zulks in Engeland en Zwitserland het geval was. Ook de jongste weekstaten der Nederlandsche Bank getuig den daarvan. Intusschen meenden sommigen in verband met de afneming der binnenland- sche wisselportefeuille, in twee weken tij ds met 8 millioen, een zekere deflatorischen tendenz aan onze centrale bank te mogen toe schrijven. Deze discontoverlaging concludeert weliswaar niet, dat de Nederlandsche Bank geen seherpere selectie bij haar binnenland- sche crediteuren zou toepassen, maar ander zijds weerlegt zij de stelling, dat de Bank een deflatorische politiek zou toepassen. Dat er behalve in de ontwikkeling der bin- nenlandsche geldmarkt, ook in de ontwikke ling van de positie der Bank zelf alle reden voor een disconto-verlaging aanwezig is, blijkt wel uit het verloop van de weekstaten gedu rende de laatste maanden. Dit was n.l. sedert het verlaten van den gouden standaard door Engeland als volgt: (in millloenen guldens.) U/4 '32 17/2 '32 28/9 '31 Binnenl. wissels 54 69 Buitenl. wissels 84 84 Beleeningen 95 93 Edel metaal 916 oOT Diverse reken34 35 Banbiljetten-circulatie 977 978 HULDIGING MARTIN SPANJAARD. Bij zijn afscheid als dirigent der A. O. V. Uit een aantal ©on-certbezoeikers en leden der A. O. -V. heeft zich te Arnhem een comité gevormd voor het aanbieden van een hulde blijk aan Martin Spanjaard hij zijn afscheid als dirigent der A. O. V. 109 231 112 736 68 988 IR. O. F. EGELIE (links), onder wiens lei ding de bouw van de Wilhelmina-brug te Maastricht is geschied, met den heer A.. ir. Hoepen, met de dagelijksche leiding belast. Oproep voor een gedenkteeken Er heeft zich een comité gevormd om gif ten bijeen te zamelen teneinde op het graf van wijlen dr. J. Th. de Visser een eenvoudig gedenkteeken, geheel in den geest van den overledene, te plaatsen. Tot dit comité zijn toegetreden de heeren: Z. Exc. jhr. mr. D. J. de Geer, voorzitter; prof. dr. W. J. Aalders; A. J. da Costa; Jan ter Haar Jr.; J. J. Nahuisen; prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine; W. Wagenaar, direc teur van het dagblad „De Nederlander", se cretaris-penningmeester Rijnstraat 9, 's-Gra- venhage. De familie De Visser heeft haar volledige instemming met het plan betuigd, terwijl door het comité haar de verzekering werd gege ven, dat alles in overeenstemmend overleg met de familie van den betreurden doode zal geschieden. Mocht blijken, dat gelden overblijven dan zal daaraan in overleg met de familie De Vis ser een bestemming worden gegeven. Giften voor dit d-oel kunnen worden over gemaakt aan Jiet Dagblad „De Nederlander' Rijnstraat 9, 's-Gravenhage (postgiro-num mer 17404) met vermelding: „Voor gedeuk te-eken dr. De Visser". De teraardebestelling te Rotterdam I.n aansluiting op hetgeen wij hieromtrent reeds mededeelden, die-ne, het volgende: Nog zagen wij mr. P. Droogleever Fortuyn burgemeester van Rotterdam; mr. Smeding secretaris der gemeente Rotterdam en de wet houders mr. H. d© Jong en H. Stemerding Pastoor W. Nolet uit Amsterdam; Kanunnik J. W. van Heeswijk, deken van Rotterdam; Rector J. Nolet, mr. de Bie, mr. dr. Zijlstra, mr. Thomassen en mr. van Es, leden van de Rechterlijke macht te Rotterdam. In de rouwkapel Gnder het spelen van Gezang 273 door den organist J. H. Besselaar, werd de lijkbaar de kapel binnengedragen. Drie bloemstukken dekten baar; een van H. M. de Konihgin en van h. m. de Koningin-Moeder en een van de famiiie_ Daarna werd het gevolg binnengeleid. Voor op ging <je vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, Baron van Asbeck, gevolgd door de weduwe van dr. De Visser, die werd gesteund door den 200Ili mr_ j. A. De Visser. De neef Van den overledene, ds. J. de Visser uit Middelburg, hield hierna de lijk rede: Het is de wensch van onzen ontslapene, dat geen toespraken worden gehouden. Mij is ver zocht een enkel woord te spreken, kort- persoonlijk, aiéus gpr_ Een taak, waarvan ik de zwaarte sterk heb gevoeld om de gevoelens te vertolken van hen, die met hem verbon den waren. Hoe gaarne zouden wij hem hebben behouden, omdat hij bovenal man vader was. achterlatend een ledige plaats, die niemand vervullen kan. Maar ook. gevoelens van dankbaarheid aan Hem, ^die hem den leeftijd der sterken deed overschrijden. Een beminnelijk man, een man van eenvoud en soberheid, al was het niet van ascetiscben inslag. Hij leefde voor zijn religie, zijn gezin en zijn studie en daarin vond hij bevrediging. Rusteloos was hij zijn gansche leven bezig voor zyn hoogvereerde Vorstin, voor Kerk en Staat, voor School en Zending. Daarnaast trok ons zijn veelzijdigheid. Op hoeveel gebied heeft hij zich njet bewogen. Man van de practijk voelde hij aan de nooden van onzen tijd. En uit zijn studie putte hij de lessen voor heden en toekomst. Wat was de stuwkracht van dat rijke, mooie leven Zijn geloof. Te midden van de felle slagen, die ook hem niet gespaard zijn gebleven, werd hij wel gebogen, maar nooit gebroken. God Is goed dat was het heerlijke in zijn geloof. En daarom kon dat rijke mooie leven ondergaan in een vredigen avondstond. Een Men meldt ons uit Rome: De deelname van de Italiaansche katholieken aan het a.s. internationaal Eucharistisch Con gres te Dublin krijgt bijzonderen luister, door dat thans vaststaat, dat de aartsbisschop van Palermo, kardinaal Lavitrano, die eere-voor- zitter van de bedevaart wordt, persoonlijk aan den tocht zal deelnemen. De Italiaansche regeering zal allen uit Italië vertrekkende kardinalen en bisschoppen o-p haar spoorwegen geheel kosteloos vervoeren, terwijl de pelgrims slechts half geld behoe ven te betalen. DE LOONSVERLAGING VOOR HET Zondagmiddag had te Hengelo een actiever gadering plaats van het R.-K. Spoorwegperso neel in Twente. Na. uitvoerige besprekingen over de voorge stelde loonsverlaging, waaraan alle afdeelin- gen deelnamen, werd ten slotte de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen. De vergadering heeft met groote ont stemming kennis geno-men van de plotseling aangekondigde groote loonsverlaging voor het spoorwegpersoneel, en waarbij in het minst geen rekening is gehouden met de laagst gesalarieer- den benevens van de wijze, waarop deze werd aangekondigd, draagt het Hoofdbestuur op krachtige maatregelen te nemen om deze ver laging af te wentelen; en vast te houden aan de" beslissing der Directie en Pers-oneelraad om het bestaande R. D. V. en loonregeling tot einde December 1932 te handhaven draagt het hoofdbestuur vervolgens op om hij de Regeering voor de zooveelste maal met kracht aan te dringen dat deze eindelijk maat regelen neemt om aan de hoogst-oneerlijke con currentie van het vervoer langs den weg een einde te maken, waardoor het spoorwegvervoer meer en meer in den put raakt besluit deze motie ter kennis te brengen van he-t Hoofdbestuur. Viering van het vijftigjarig bestaan. Het Berlijnseh Philharmonisch O-rkest vier de Zondag zijn 50-jarig bestaan. De dirigent, dr. Furtwangler, werd van verschillende zijden „ehuldigd. De rijkspresidemt verleende hem d-e gouden medaille voor kunsten en weten schappen, terwijl hem voorts ook nog de gou d-en Goethe-medaJlile wend vereerd. De opper- bur-gemeester van Berlijn, dr. Sahm, deelde mede, dat op grond van de jongste beslissin gen 'van het gemeentebestuur het materieels voortbestaan van het orkest als verzekerd kan worden beschouwd. BlijkbaaT heeft de Nederlandsche Bank er in navolging van enkele andere landen, door deze discontoverlaging toe willen meewerken een meer gemakkelijke situatie voor handel, industrie en bankwezen te scheppen. He-t pleit voor de kracht van onzen gulden, dat onze centrale bank daartoe in de huidige omstan digheden, waarin door enkelen vrees voor de waardevastheid van den gulden wordt uitge sproken, heeft durven overgaan. PHILIPS ORATORIUM VEREENIGING Naar aanleiding van het dezer dagen in som- mi g© bladen (ook in ons blad) verschenen be richt onder bovenstaanden titel, waarin ge- meid werd, dat in plaats van den heer Win- nubst uit Utrecht een andere directeur ge kozen zou worden, deelt het bestuur van de voormalige Philips Oratorium Vereeniging thans zelfstandige af-deeling Eindhoven van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, ons mede, dat deze mededeelirfg In strijd met de waarheid is. Integendeel is op de laatstgehouden leden vergadering met algemeene stemmen besloten, in de eerste plaats te trachten, den heer Win- nubst als directeur van het koor terug te krijgen! Uit de gevoerde besprekingen bleek duidelijk, hoezeer de heer Winnubst om zijn bekwaamheden als musicus èn om zijn persoon lijke eigenschappen gewild was. De heer Win nubst heeft echter formeel het contact met het Philips' Ontspanningsfonds, dat tot nog toe de vereeniging subsidieerde, verbroken. „DE BOHEMERS". Doordat Ka.nl Hoffmann dezer dagen een operatie heeft ondergaan, heeft het Baheem- sche Strijkkwartet de verdere jubileumcon certen moeten uitstellen tot het begin van het volgende seizoen. Eenige duizenden arbeiders er bij betrokken. Gisteren is een wilde staking uitgebroken in de Overijsselsche venen, welke eenige dui zenden arbeiders omvat. Hoewel de hoofdbesturen der drie samen werkende landarbeidersorganisaties hadden besloten het voorstel van den rijk-sbemidde- laar den heer J. B. Westerdijk te aanvaarden zijn de arbeiders toch in staking gegaan. Het voorstel van den rijksbemiddelaar kwam hier op neer, dat een voorloopige loonsverlaging van tien procent zou worden aanvaard. De hoofdbesturen «der betreffende organi saties hebben gisterenmiddag met de stakers te Vroomshoop geconfereerd, doch het is niet gelukt de arbeiders te bewegen weer aan den anrbeM te gaau. Ook heden zou het werk stil liggen. Te Utrecht zouden de hoofdbesturen van de organisaties hedenmiddag nader hun houding bepalen. De „Ekster" (thuisreis) is gisterenochtend om 5 33 llit Calcutta vertrokken en na een tusschenlanding te Allahabad om 14.55 te Jödhpur geland. De „Specht" vertrok gisteren uit Cairo te 516 kwam te Gaza aan te 7.47, vertrok van daar S.07 en arriveerde te Bagdad 14.43. De .Uil" is gisterenmorgen om 5.36 uit Me- dan vertrokken en na een tusschenlanding te Palembang om 15-05 te Batavia geland. Van daar vertrok het toestel om 15.25 en arriveer de om 16.01' te Bandoeng. DEN PENNINGMEESTER VAN EEN SCHOOLBESTUUR S AL ARIEEREN Uitspraak van de Kroon gevraagd. B. en W. van Voorburg stellen den raad voor van de beslissing van Gedeputeerde Staten, waarbij de gemeente voor het ov-ergroote deel in het ongelijk werd gesteld wat betreft de vast gestelde exploitatievergoeding bij de z.g. drie- jaarlijksclie afrekening voor de van Wasse- naer-Hoffmanschool, in hoogei' beioep te gaan bij de Kroon voor zoover het betreft het hono rarium van den penningmeester der school ad 300 per jaar. Dit bedrag achten B. en W. veel te hoog en zij zouden gaarne van hooger hand willen zien uitgemaakt, dat dit honora rium aan billijke grenzen is gebonden. Het standpunt van Gedeputeerde Staten, waaruit eigenlijk volgt, dat de schoolbesturen hun pen ningmeester ad libitum kunnen salarieeTen kan aldus .B. en W. tot ongemotiveerde uitgaven leiden. SALARISVERLAGING TE GRONINGEN. B. en W. van Groningen hebben in verband met de door de Regeering toegepaste korting uit het gemeentefonds aan den raad voorge steld de progressie bij de gemeentefondsbelas ting in te trekken en tevens om op alle salaris sen der gemeente-ambtenaren ingaande 1 Mei 1932 3 te korten. In het georg. overleg hebben de vertegen woordigers der gemeentewerklieden deze kor ting niet geaccepteerd. De vertegenwoordigers der ambtenaren hebben haar onder voorbehoud aanvaard. B. en W. stellen den raad voor ook op de salarissen van den burgemeester, de wet houders, den hoofdcommissaris en den hoofd inspecteur van politie de korting van 3 te mogen toepassen. Onder te werk gestelde werkloozen te Castrieuni. Gisteren te ongeveer 11 uur is een werk staking uitgebroken onder de te werk gestel, de werkloozen afkomstig uit Haarlem en Zaandam op het Provinciaal landgoed te Castricum. De staking omvat 50 personen uit Haarlem en 25 uit Zaandam. De oorzaak moet gezocht worden in verlaging van het loon, welke gisteren is ingevoerd en welke verla ging ongeveer 20 pCt. bedraagt, zoodat dit loon tbans aansluit aan de rijksregeling in zake werkloosheidbestrijding. De staking gaat buiten de besturen -van de organisaties om De bondsbesturen adviseeren den stakers weer aan het werk te gaan. De stakers hebben zelf een leider gekozen. In de omgeving is het rustig. Onlangs heeft de heer Hermans in eeruige schriftelijke vragen aangedrongen op het ver- leenen van steun aan de hieir te lande geves tigde hoedienf abrieken en andere bedrijven door opheffing van invoerrechten op grondstof fen of halffabrikaten, welke van elders moeten worden ingevoerd. Op deze vragen antwoorden de ministers Verschuur en de Geer thans met het volgend betoog: Het is ons bekend, dat de hoedenaodiustrie hier te lande, met moenliijkihedein heeft te kam pen.. Uit hetgeen anis daarvan bleek, valt intusschen niet te conöludleeren, dat deze moei lijkheden in het bijzonder of in de eerste plaats aan de crisis, die wij thans doormaken, moeten worden geweten. Dat deze laatste niet zonder invloed is voor den hier besproken talk van bedrijf, is ons zeker niet ontgaan. Uit verminderden invoer uit het buitenland, wijzende in de richting van teruggeioopen con currentie van dlie zijide en nit den blijvend gednuktem toestond der Nederlamdsche bedrij ven op het onderwerpelijke gebied moet de gevolgtrekking wel worden gemaakt, dat de gedaalde koopkracht zich ook hier doet gevoe len. Het zijn echter naair ons oordeel verschil lende andere oorzaken, die vooral den toestand der Nederlandsche tooedeniiudiustrie naideeüg beïnvloed. Wij meenen ails zoodanige oorzaken te moeten bescihouwen: wijzigingen in de mode, met name voor wat dameshoeden, doch ook heerome troohoed en betreft; slechte weersge steldheid gedurende de zomermaanden der laatste jaren, voor zooveel heerenstrooboedem aangaat; het in onbruik geraken van bepaald© hoedendirodhten. Door deze nadeelige factoren heeft de boediemind/ustrie, die zich overigens in den loop der jaren hier te lande wel ont wikkeld heeft, geleden. In dit verhand dient vermeld en daarmee ook rekening gehouden, het feit, dat dn eenige bedrijven op het ontder- werpelijke gebied pettenfaibrdcage en pelterijen- verwerking zijn ter hand genomen; nevenlbe- dirijvem dus zijn ontstaan naast de hoeden.fa- bnicage. Behalve met de fabriekmatige faoeden- produetie is voorts rekening te houden met het zeer verbreide maken van demesihoeden (hoofdzakelijk vervormen en garneeren), dat zich concentreert In de talrijke grootere en kleinere hoedelnateliers, van) welke vele de foenoodiigde grondstoffen., waaronder de z.g. cloches, rechtstreeks uit het buitenland betrek ken. Wat de quaestSe der steunverleendng door wijaiging van de Tariefwet betreft, valt op te merken, da.t, zoo in de richting -van vrijstei- la'mg van invoerrecht voor de z.g. cloches een oplossing der moeilijkheden gezocht zou moe ten worden, die steunweriieeiniing toch altijd ongelijk zou wei-ken, omdat niet alle fabrikan ten rioches verwerken, terwijl diie cloches ook een verschillende waarde kunnen hebben. Bovendien zou de grens tusschen de eventu eel vrij te stellen Cloches en de gedeeltelijk reeds afgewerkte hoeden, die als z.g. cloohes zouden worden aangediend, zeer moeilijk zijn te trekken. De ministers wijzen dan verder, dat het hum niet bekend is, welke anidere bedrijven in aan merking zonden komen om door opheffing van omvoerrechten op grondstoffen of halffabrika ten, welke luier van elders moetem worden ingevoerd, gesteund te worden. Hierbij diient in het oog te worden gehouden, dat in het algemeen grondstoffen en halffabrikaten bij invoer hier te lande óf geheel vrij zijn, óf slechts laag worden toelast. In verband daarmede dient ruaar het oordeel der telde ministens voorhanidis ontkennend te worden beantwoord de vraag of zij niet van oordeel zijn, dat de technisch© herziening van de Tariefwet partieel moet geschieden en met spoed dJient te worden bevorderd. UIT DE SIGARENIN DUSTRIE. De sigarenfabriek Aida, gebr. Garvelink te Eindhoven heeft vam gister af, den werktijd voorloopig ingekort tot 32 uur per week. BUITENZORG, 18 April (ANETA) De regeering heeft besloten om het rapport Beremdseu inzake het nieuwe salarisschema voorloopig niet te puiblioeeren. HANG NIET ACHTER AUTO'S. Te Ouderkerk had Maandagmiddag een 8- jarige jongen de onvoorzichtigheid achter een melkauto te gaan hangen. Bij het maken van een bocht werd de jongen van den auto ge slingerd en kwam met een eeweldigen smak op den weg terecht. Met een gebroken sleutel been en andere inwendige kwetsuren werd hij opgenomen en per auto naar een zieken- inrichting overgebracht. Te Amsterdam is overleden de architect en kunstnijvere J. L. M. Lauwerilrs. EXAMEN STAATSPRACTIJKDIPLOMA VOOR HANDEL EN ADMINISTRATIE. Het examen ter verkrijging van het Staats- practijkdiploma voor handel en administratie, zal worden afgenomen op 27, 28 en 29 Septem ber te 's-Gravenhage, in de Grafelijke Zalen (Binnenhof), Voor den tijd van drie maanden. Overwegende, dat het wensohe-lijk is tot tijde lijke beperking van den invoeT van boter over te gaan is bij Kon. besluit van 18 April be paald: Gedurende het tijdvak van drie maanden, aanvangende 1 April 1932 en eindigende 30 Juni 1932, is de invoer van boter uit ieder land verboden, voor zoover deze meer bedraagt dan 100 ten honderd van de hoeveelheid, welke ge middeld per drie maanden in de jaren 1928, 1929 en 1930 uit dat land is ingevoerd. Onder boter wordt verstaan boter in den zin van artikel 1 der Boterwet. Met ingang van den dag, waarop dit besluit in werking treedt, zal de invoer van boter slechts zijn toegestaan, indien daarbij woidt overgelegd eene daartoe door of vanwege den Minister af te geven vergunning. Het in het eerste lid bepaalde geldt niet bij invoer van boter, waarvan ten genoegen van den Minister wordt aangetoond, dat deze vóór een nader door den Minister te bepalen datum ten rechtsitreekschen invoer naar Nederland is verzonden. Vergunningen, bedoeld in het eerste lid, wor den slechts verstrekt aan hem, wiens handels zaak In het Handelsregister Is ingeschreven, en die blijkens deze inschrijving mede het be drijf van importeur van boter uitoefent en tot eene hoeveelheid, in totaal gelijkstaande aan ten minste 95 en ten hoogste 100 ten honderd van het gemiddelde der door hem gedurende het in het vorig artikel genoemde tijdvak der jaren 1928, 1929 en 1930 ingevoerde hoeveelheid. Het besluit treedt heden in werking. Bij de Tweede Kamer ingediend. Bij de Tweede Kamer zijn wetsontwerpen ingediend, om de hij K. B. genomen contingen- teeringsmaatregelen voor rijwiel- buiten- en binnenbanden en voor porselein, fijn en sani tair aardewerk en muur- en wandtegels in een wet vast te leggen. VLEESCHINYOER IN VLISSINGEN. Heffing van invoerkeurloon. Naar wij "vernjemretfi Treeft tJhaims da Kroon de vei-OTdeoiiiTg "van Vliisslmgen goedigekeuird, waar bij vain ingevoerd vleesidh, ook uit do kjrinigige- m eenten, 2 oent per kg. invoerkeuraoon mag worden geheven. Men verwacht van dezen maat regel een flinke toeneming van het aantal slachtingen in het onlangs geopende coöpera tieve abattoir. KOKEND WATER OVER HET LICHAAM. Kindje overleden. Te Emmer Compascuum kreeg een kind van 8 maanden van den heer H. de Jong een ketel tje met kokend water over het lichaam. Het is aan de bekomen verwondingen overleden. GEEN ROGGE-CONTINGENTEERING. Naar het „Handelsblad" verneemt, zal de commissie voor de contigenteering de regee ring adviseeren, géén beperking van den rogge, invoer toe te passen. DE HERDENKING 'VAN HAYDN bracht Dr. WiMean Mengelberg Zondag voor het eerst als spreker voor de Nederl. microfoon,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5