Met de vuistjes dicht 4 SPORT EN SPEL WOENSDAG 20 APRIL 1932 RADIO-PROGRAMMA diefstal van kerkgeld. DE RIJKSMIDDELEN. NEDERLANDSCHE BANK. GEEN RUN OP DE NUTSSPAAR- BANKEN TE 'S-HAGE Wel veel opvragingen van gelden. Ieder gewenscht bedrag wordt terugbetaald. VERONTRUSTE SPAARDERS TE HAARLEM. ONZE BOSCHBOUW. DE SPOORWEG-TARIEVEN. CHILEENSCHE APPELEN NAAR NEDERLAND. WACKER VEROORDEELD. INGENIEURS NAAR DE BAREN- DRECHTSCHE BRUG. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. HET WAPEN VAN PRINS HENDRIK. MARKTBERICHTEN. WILLIAM GARRETT. «Br DONDERDAG 21 APRIL. Huizen (1875 M., 160 K.H.): 8—9.15 K.R.O., 10.— N.C.R.V., 11—2 K.R.O., hierna N.C.R.V. 89.15 en 10.gramofoonpl.10-15 ziekendienst; 10.45 gramofoonpl., Italiaansche volksliederen; 11.3012 godsd. halfuurtje; 12.15 K.R.O-orkest, o.a. Ballet-suite ,,Coppelia", Delibes; 2.hand- ■werkcursus; 33.30 vrouwenhalfuurtje; 4.— zie- kenuur; g.cursus handenarbeid voor de jeugd; 5.15 vioolrecital door S. Bdhler m. m. v. mej. Tr. Rieuwerts (piano); 6.45 knipcursus; 7.— Friesch Propagandawoord7.45 Ned. Chr. Persbureau; 8Chr. Mannenzangvereen. „Adama van Scheltema" o. 1. v. Th. v. Zutphen m. m. v. mevr. H. Verhoef—van Zutphen (viool), mevr. N- Jansen—v. d. Gugte (piano); 9.— ouderuurtje; 8-30 vervolg concert; 10.4511.30 gramofoonpl.; ca. lo.Vaz Dias. Hilversum (296 M„ 1013 K.H.) Uitsluitend A.V.R.O.-uitzending: 8.—, 10.— en 10.15 gramo foonpl. 10.30 solistenconcert, C. J- Lemair (piano), G. Goethart (zang) en Egb. Veen (be geleiding), o.a. 3 intermezzi, Brahms; 11-" cur" sus kinderkleeding; 11.30 vervolg concert, o.a.. aria's uit opera's van Puccini en Verdi;12—z-„ °rnroep-klein-orkest, o.a. fragm. „The Galsna Jones, intermezziorchestrion-muziek uit c >,De Waag", Amsterdam; 2.30 gramofooaP knipcursus3.45 gramofoonpl.om'. 6kinderkoorzang; 5.30 uit Grand H tral", Den HaagWilly Honsbeek^ ^n orkeJ, 6- uit .House of Lords' Den Lismonde; 6.30 H. Hollander: epOTtpraatJis, 7. Zagnrecital door Co van G®un? Veen (nlano) 7 30 Engelsche les, 8.omroep- orkest, tonsmuziek voor de oudere generatie; 8.30 Wouter Loeb in zyn repertoire; 8.50 vervolg omroeporkest, populair programma, 9.15 ^accor- deonmuziek door ,The Three Hawkcourts (met volcaal refrein); 9.35 vervolg omroeporkest, o.a. fragm Dreimadlerhaus Schubert-Berté10.— Val Dia's; 10.15 pianosycopations door Han Beu ker en Wouter Denys10.35 vervolg omroeporkest, o.a. Scblagerpotpouri, Borchert; 11—12 uit „Pa lermo", Den Haag: dansmuziek. Daventry (1554 M., 193 K.H.)9.50 tijdsein, berichten; 11.20 orgelconcert Reg. Foort; 12,20 Shepherd's Bush Paviljoen-orkest; 1.05 lezing; 1.05 voor de scholen; 3.20 B.B.C.-dansorkest o. 1. v. Victor Hely-Hutchinson, o.a. Serenade nr. 7 in D, (K. V. 250), Mozart; 10.05—11.20 B.B.C.- dansorkest. Parjja („Radio-Paris", 1725 M., 174 K.H.): 7.05 en 11.50 gramofoonpl.7.20 dito, o.a. ouv. „Barbier van Sevilla", Rossini; 8.05 Cavalleria Rusticana, Mascagni (gramofoonplaten van de Scala te Milaan o. 1. v. Molajoli). Kalundborg (1153 M, 260 K.H 1.20 concert uit Hotel Angleterre; S.IO—4 <*rt uit rest. „Wivex"; 7.30-9.35 Europeescn Concert o.'l. v. Gröndahl en Reesen. koor o. 1. v. Mögens Wöldilte, en F. Jensen (piano), o.a. Nachklange an Óssian test. „Ritz" o. 1. v. O. Dington. t m 634 K.H.): 6.25— 7 ai ap.rngmen?nLeJ? 1120-12 10 concert uit Mün- iz.20—1.50 concert door fragm. Mefistofele, Boite; l^l n fySOIlie' concert uit Darmstadt, o.a. ^°"Ce^ K{~.™°1'VOOr piano en orkest, Chopin. Y36 zie Kalundborg 10.0511.20 dansmuzie kuit MuhUcker. Rome (441 680 K.H.)4.50 zang (sopraan) "•05 orkest, o.a. Ie Arabeske, Debussy; 7.20 gra mofoonpl- 8.05 feestconcert (vovaal en instru- mentaal) ter herdenking van de stichting van Rome. Brussel (508 M„ 590 K.H.)11.35—1.05 gra mofoonpl- 4.20 dansmuziek uit hotel Atlanta; 5.50 gramofoonpl.7.30 zie Kalundborg. (338.2 M„ 887 K.H.): 11.35—1.05 gramofoonpl.; 4.20 accordeonmuziekvan Tulden Sr. en Jr., zang: A. Neyrinck en C. Baeten; 6.05 concert o. 1. v. Th. van Sas; 7.20 vocaal en instrumentaal concert m. m. v. St. Jozef-orkest en O. L. Vrouwe Parochiekoor, o.a. Marsch uit „Aïda", Verdi, en Menuet uit de Symptionie A'r. 39 iu Ea-dur, Mo zart. Zees en (1635 M., 183.5 K.H.): 6.05—7.35, 11.20 en 1.202.20 gramofoonpl.3.50 piano, o.a. „Die Passion", H. Reutter; 4.25 liederen, o.a. Lie- der und Tënze des Todes, Moussorgski; 7.35 con cert uit Kalundborg; 9.35 berichten en hierna tot 11.20 dansmuziek. Rotterdam (Gem. radiodistributie)Pro gramma 3: 11.20 Königswusterhausen12.20 Lon den R-3.20 Königswusterhausen; 4.55 War schau; 6.10 Brussel (Fransch)7.30 Kalundborg. Programma 4; 9.35 Daventry; 11.20 Daventry; 1.20 Königswusterhausen; 2.20 Daventry; 4.35 Brussel (Vlaamsch)5.50 Daventry; 6.10 Brussel (Vlaamsch)8.5 Parijs10.5 Daventry. Insluipers hebben in de R.K. kerk te Aarle Rixtel de offerblokken gelicht en uH de mu- Biekkast op het koor liet geldkistje gestolen. De daders bleven tot dusver onbekend. MAART 1932. Successierecht en zegelrecht stellen onverwacht sterk te leur. „Iedere dag heeft z'n eigen zorgen'zegt het spreekwoord. Zoo zouden we met een kileiine variant van die Ryksimiddielenstatem kunnen zeggen: „iedere maand heeft d'r eigen verrassingMen kan ook zeggen, d'r eigen zwakke stêe, nog beter: d'r eigen puzzle. De maand Maart 1932 is, volgen® de officieel© cijfers althans, 3% nuMMoem teruggettoopen bij haar coililega van 1931. Ter juiste vergelijking schakelen we de Grond- en Pensomeele belasting even uit, omdat deze in verband met de wet op de ftaamodeele verhouding tusschen rijk en gemeenten sinds Januari 1931 een andere be stemming hebben gekregen. Heit deores tegen over Maart 1931 wordt dan 2.7 miliioen. Dat ziet er zoo op 't eerste gefflicht ail is 't niet dawerend slecht toch eivenimin roos kleurig uit. Inderdaad niet daverend slecht. Want dat een teruggang zou te coostateeren zijn, ver wachtten we felteilijik allemaal. En dan is een deores van ruim 2y3 miliioen bij een totaal mtaamdopbrengst van "circa 35 miliioen niet ont zettend slecht. Bij nadere beschouwing is cr zelfs iets goede van den Maart-staat van 1932 te ver teilen! Hoe dat mogelijk is bij een deores van 2.7 miliioen Omdat de oorzaak in twee middelen zit, welke samen 2% tnfflioem terugliepen, terwijl die an dere elkaar in 't evenwicht hielden. Die twee boosdoeners waren het zegelrecht en de successiebelasting. De laatste, weilke ons tot beden toe trouw goede verrassingen bracht, heeft het er deze maand leeüijk bij laten liggen door 1miüioem in deores te gaan. Zij bracht 3.3 unlMdoem, tegenover in 't vorig jaar 4.9 miiliiiloen. Niemand kan u zeggen, waar dat aan jjgt. vermindering van de waarde der vemno- gensibestanddeeien. Ja, die zal er ook wed een roil in spelen, 't Merkwaardige is ecihter, dat (jiio venmindeniing reeds lang is ingetreden en •t successierecht desniettegenstaande telkens weer op peal Meet, tot aller verbazing! En nu komt er een stevige teruggang en wij verbazen ons nu cuver het onverwachte groote deores. 't Is een „grillig" middel en daarom voor de eindlbeoortieelMng van dien geheeiliem. staat niet Belangrijker dan de vergelijking dieir op brengsten met die van de gelijke periodes van bet vorig jaar, is de vraag of al dan niet de raming is gehaald. Dat we teruggaan met de middelen opbrengst is hieed begrijpelijk. Doch veel belangwekkender is het, of de raming, Welke met dien teruggang rekening Meld maar dlie van September 1931 dateert en dus in 't licht der huidiige omstanddghedien allicht te gunstig blijkt opgeizet of die raming ver er neven is geweest. We staan nu aan 't einde van 't eerste kiwartaal en tonnen dus eenigs- zins zien hoe het er mee staat. Ais men die sneltrein vaart ziet, waarmede b.v. de Indische middelen terugvliegen, gaat het ons over 't eerste ja-ark wartaal nog behoorlijk wel. Intnsscihen Is 't eerste kwartaal vermoe- deüjk 1> beste, en voor het verder jaarverloop is er niets mede gezeged. De maandstaat van Maart 1932 behoort niet bij de zeer ongunstige, en hadden successierecht en zegelrecht geen ongunstigen druk geoefend, de maand zou tot de goede hebben behoord. Thans kan men er niet anders van zeggen dan dat we een terugslag boekten, dien we eigen lijk erger hadden verwacht. HET GEZELSCHAP VAN DALSUM EN DEFRESNE. Naar wij vernemen zal onder directie van A. van Dalsum en A. Defresne de bij dezen aan gesloten tooneelgroep zich het volgende sei zoen te Amsterdam vestigen, onder den naam N.V. Amsterdamsche Tooneelvereeniging. PASSIESPELEN TE TEGELEN. Door 't Comité der Passiespelen te Tegelen is^ thans de eerste opvoering der Passiespelen bepaald op Zondag 19 Juni. De opvoeringen hebben eiken Zondag daaropvolgend plaats tot en met den feestdag van O. L. Vrouw Hemel vaart, d.i. 15 Augustus, telkens te één uur, (einde plm. 5 uur). Voortgezette goudaanwas. De goud voorraad vermeerderde met 9 miliioen gulden (v. w. 6 miliioen). Herhaaldelijk bereiken ons gedurende de laatste weken berichten waarin melding wordt gemaakt van goudzendingen naar Nederland uit Amerika, doch ook uit Britsch Indië. Vooral trekken de zendingen uit Britscb-Indië om hun duurzaamheid en hun continuïteit de aandacht. Naar hun omvang blijven zij zelfs tamelijk stabiel, hoewel een grooter gedeelte ervan zijn weg vindt naar Nederland. Begrijpen wij het goed, dan heeft men in deze zendingen voornamelijk te doen met normale handelstransacties, waarbij het goud tegen den geldenden prijs aan de Nederlandscbe Bank ten verkoop wordt aangeboden. Aan gouden muntmateriaal boekte de Bank deze week een aanwinst van circa zeven miliioen gulden, ter wijl aan gouden tientjes een bedrag van één miliioen gulden werd overgemaakt. Van de betrekkelijk bescheiden mutaties welke overigens in den weekstaat van de Bank vallen op te merken kan een vermeerdering van de bij de Bank tegen onderpand van ef fecten op beleening opgenomen gelden de aan dacht trekken De groeiende rekening-courant saldi van het Rijk en van anderen, die tezamen met circa 15 y2 miliioen gulden toenamen, zorgden er voor dat de biljetten-circulatie ondanks aan koop van goud tot een bedrag van bij de negen miliioen gulden en de uitbreiding der credie- ten in het binnenland met circa drie miliioen gulden, nog een lichten teruggang onderging van 976 tot 973 miliioen gulden. Er liepen gistermiddag te 's Hage geruchten over 'n run bij de Nutsspaarbank aldaar. Bij onderzoek bleek ons echter, van een run geen sprake te zijn. Wel was het aan het hoofd kantoor en aan do bijkantoren Maandag en Dinsdag drukker dan gewoonlijk met het opvragen van gelden door spaarders. Van de zijde der directie van de spaarbank werd ons echter medegedeeld, dat er voor eenige ongerustheid onder de spaarders geen enkele reden aanwezig is. Er is absoluut geen gevaar voor de belegde gelden. Elk gewenscht bedrag wordt terugbetaald verzekerde men ons. Vermoedelijk hebben de moeilijkheden bij Scheurleer de mensehen wat bezorgd gemaakt. Wij hadden nog een onderhond met mr. J. Andries, voorzitter van de Hoagsche Nuts spaarbank. De reden tot ongerustheid berustte, zoo ver klaarde hij, op een tweetal prolongatie-posten ten bedrage van 84000 bij Scheurleer, welke posten echiter ruimschoots gedekt zijn. Verder onderhoudt 4e Natas paai-bank geen relaties met Scheurleer. Na de krach bij laatstgenoemde firma, werd de ongerustheid bij het publiek van dag tot dag grooter. De directie stelde het publiek gerust en wees er o.m. op, dat de Nutsspaar bank geen gewon© bank is. Nochtans werd het praatje verspreid, hetgeen groote drukte aan de loketten ten gevolge had. De Nutsspaarbank betaalt tot elk bedrag uit, hoewel zij volgens de statuten gerechtigd is, groote bedragen uit te stellen. Zoodra de ongerustheid van het publiek bleek, is zander opzegtermij nIn acht te nemen, alles terugbetaald. Er worden enorme bedragen opgevraagd. Tusschen Vrijdag en bedragen opgevraagd. Wat de middelen betreft beeft de Nuts spaarbank onbeperkte medewerking van de Ned. Bank, die elk oogenblik op effecten be leen ing geeft. Er is geen enkel gevaar, dat de opvragingen het bezit zullen overtreffen. De Haarlemsche Nutsspaarbank beeft allen tevreden gesteld. Waarschijnlijk onder den invloed der gebeur tenissen in den Haag, vervoegden zioh gister avond ook tail van beleggers bij de Nutsspaar bank te Haarlem, die hun gelden opvorderden. Dit kantoor was, zooals gewoonlijk, Dinsdags avonds van 7-8 uur geopend. Reeds in den middag was het aantal terugbetalingen grooter dan gewoonlijk geweest, maar de groote aan drang kwam in den avond. De toevloed van menseden was zoo groot, dat ze op de straar stonden en het verkeer bemoeilijkt werd. Allen, die dat wensohten, kregen hun geld terug. Nadat de directeur van de bank de beleggers op geruststellende wijze had toegesproken ging driekwart der aanwezigen rustig naar huis. Nog gerulmen tijd na acht uur bleef de bank geopend om ben, diie prijs stelden op terugbe taling en tijdig aanwezig waren geweest, niet teleur te stellen. In het geheel werd een bedrag van ongeveer 20.000 uitbetaald. Belangstelling van de Amerikaansche Regeering. Men schrijft ons: Sedert ruim een week maakt mr. A. Ring- land, inspecteur van het Staatsboschbeheer in Noord-Amerika en tijdelijk verbonden aan het Amerikaansche gezantschap te Londen, een studiereis in ons land. De Amerikaansche re geering heeft hem n.l. opgedragen, de bosch cultuur in Europa te bestudeeren, alsmede de daarbij gevolgde politiek en de opleiding van hen, die de bosschem beheeren. Van den stand van het iepen ziekte-onder zoek, hebben prof. dr. Westerdijk en dr. Buis man op het bekende laboratorium te Baarn den heer Ringland op de boogte gebracht. Genoemde heer, die een groote belangstel ling toont voor betgeen hier te lande op het gebied van de boschcultuur en houtteelt ge schiedt, interesseert zich bijzonder voor den scheppenden arbeid op onze woeste gronden, omdat de bebossching van terreinen, die thans zijn kaalgekapt, of waarvan de bosschen zijn verbrand, voor Noord-Amerika met zijn snel verminderende boschoppervlakte een actueel vraagstuk vormt. DE TOESTAND IN DEN LANDBOUW. Adres aan H. M. de Koningin. Het (hoofdbestuur van het Genootschap t«r befvordeniirug van den landbouw dn Drente heeft een adres gezonden aan H. M. de Koningin, Waarin H. M. eerbiedig doch met girooten na druk wondt verzocht, te bevorderen dat onver wijld steunmaatregelen worden getroffen, zoo- als door de drie Central© Landbouworganisa ties zijn voorgesteld, in het belang van den Nedemlamdischen boerenstand en daarmede in het belang van de geheeie Nederlandisdhe be volking. Een adires van dezelfde strekking beeft het hoofdbestuur van het Genootschap gericht tot den Raad van Ministers. NATIONAAL CRISIS-COMITé- In de week van 11 tot en met 17 April ont ving het Nationaal Crisis-Comité een bedrag van 20.273.52 aan giften, waardoor het totaal steeg tot 812.529.34. Hiervan werd door de dagbladen ingezameld 154.146.04. In geld werd uitgekeerd 8.718, in de af- geloopen week en in totaal 257.421.36; aan B-steun (extra hulp aan werkloozen) 3407.95 in de afgeloopen week en in totaal 265.823.10. Beide uitkeeringen bedroegen in totaal 523.244.46. Voorts heeft het Nationaal Crisis-Comité uitgedeeld: 385 dekens en 40 ton eierkolen. In totaal zijn er uitgedeeld 5330 dekens en 2070 ton eierkolen. Het rapport-de Vries. Naar aanleiding van het rapport-de Vries hebben de heerein Kanupsahöer en van de Bilt aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Is de Minister met de commissie-de Vries van oordeel, dat de Spoorwegen volgens de be ginselen van een onderneming, zij het dan een openbare, moeten warden beheerd ein ai zoo niet als een bedrijf moeten worde® aangemerkt, dat het karakter zou hebben van een insteMiiug van openbaar nut? Is de Minister met de commissie-de Vries van meenlnig, dat de blijkbaar uit deze om schrijving voortvloeiende politiek der Spoor wegen de juiste is ook met het oog op het algemeen belang? Is de Minister met de commissie-de Vries van oordeel, dat een algemeen© verlaging der tarieven niet karf plaats hebben? Is de Minister niet van oordeel, dat die be- drijfspolitiek der Spoorwegen er toe zal leiden, dat steeds meer en mieer het vervoer zal wor den overgenomen door den vrachtauto en waarvan het gevolg zal zljin steeds mindere rentabiliteit van het spoorwegbedrijf? Is die Minister niet van oordeel, dat wanneer niet door wijziging van de bestaande tarieven en de bed rijf apolitiek, het vervoeg door de Spoorwegen wordt bevorderd, belangrijke sommen door het Rijk zullen moeten worden bijgepast om de tekorten te dekken? Wat stelt de Minister zich voor te doen naar aanleiding van het ingediende rapport der commissie-de Vries? De eerste proefzending te Rotterdam aangekomen. Van de zijde van het Chileensche consulaat wordt medegedeeld, dat gisteren te Rotterdam een proefzending van 40 kisten Chileensche appelen, verzonden per passagiersstoomer vanwege de Safco (South American FruR Company) is aangekomen, welke heden in veiling werd gebracht Grootere zendingen worden later verwacht. HET LANDELIJK COLLECTIEF CONTRACT STUCADOORS. Door dem Ned. stucadoorspatroonsbond en den R. K. bond van stucadoorspatroons „St. An- tonius" is met den R. K. bouwvakarbeidersbond en den Ned. Chr. bouwvakarbeidersbond over eenstemming bereikt over het landelijk col lectief contract. De algemeene Ned. stucadoorsbond en de landelijke federatie van bouwvakarbeiders heb ben dit oontract niet aanvaard, daar deze or ganisaties geen genoegen konden nemen met een verlaging van twee centen per vierkanten meter op een tarief in het vlakke werk, ver laging van het tarief voor cementwerk en enkele ondergeschikte veranderingen van het landelijk collectief contract. ONREGELMATIGHEDEN BIJ DE MILITAIRE ADMINISTRATIE TE BREDA. In verband met de plaats gehad hebbende onregelmatigheden bij de militaire administra tie te Breda is een legerorder verschenen, waar in de namen voorkomen van niet minder dan 28 Bredasche leveranciers, van wie door de militairen geen waren meer mogen betrokken worden. STAKING BIJ DE NED. DOK MIJ. Naar wij vernemen heeft de Maandag ge houden conferentie tusschen de bij het conflict bij de Ned. Dok Mij. betrokken partijen met den rijksbemiddelaar geen resultaat opgeleverd. Het bedrijf der maatschappij ligt nog steeds geheel stil. Men seint ons uit Berlijn: De Kunsthandelaar Otto Wacker, die te Ber lijn terecht stond wegen het vervalschen van schilderijen van den Nederlandschen kunst schilder Vincent vai^Gogh, welke vervalschin- gen hij als echte van Gogh's had verkocht, is heden veroordeeld tot een jaar gevangenis straf. ongestoord en uren lang slaapt Uw kindje, als gö de gewonde, gesmette of ontstoken plekjes van zijn huidje verzacht en geneest door ze in te wrijven met Mijnhardt's Kinderzalf. Doos 25, Tube 40 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Reel. 5559 DGVS 8 Op 10 Meii a.s. houdt het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs een excursie naar de hef- brug te Barendrecht. ■Vooraf zal in hotel Ponsen te Dordrecht de hoofd Ingenieur, directeur van den Rijks- Waterstaat, de heer Schlingemann een lezing houden over de groote rivieren, terwijl daarna de ontwerper van de hefbrug ir. W. de Klerk, over haar oonstruotie zal spreken. Hierna zal pe<r Lekboot de excursie naar de brug plaats vinden. HET VERGAAN VAN DE „DE HOOP Y. M. 193." De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak in zake het vol water locpen en zinken van het stoomvisschersvaartuig „De Hoop Y. M. 193" op de Noordzee. De Raad is van oordeel, dat de oorzaak van deze ramp niet kan worden vastgesteld. Op het verlaten van het schip, wil de Raad, onder de gegeven omstandighe den, geen aanmerking maken. De Engelsche trawler bleef In de nabijheid, en, hoewel niet is komen vast te staan om welke reden van het aanvankelijk plan om de „De Hoop" te sleepen is afgezien, behoeft dit punt niet na der te worden onderzocht, daar, ook al ware onmiddellijk met sleepen aangevangen, zulks toch niet tot behoud van het schip zou hebben geleid. De „Ekster" vertrok gisterenmorgen am 5.49 uit Jodhpur en arriveerde na een tusschenlan- ding in Karachi, om 13.53 te Djask. De Specht" (heenreis) vertrok gisteren te 5.30 uit Bagdad en arriveerde na een tusschen- landing te Bushir om 16 uur te Djask. Door Z. K. H. is vergunning verleend tot het voeren van Hoogstdeszelfs wapen aan: J. W. G. Faure, handelende In parapluies, wan delstokken enz. te 's-Gravenhage; firma G. van der Linden en Zoon, orthopaedische schoenmakers te Rotterdam, en H. Schoen makers, kapper te Venlo. SPAARDERS OPGELICHT- De rechtbank te Maastricht veroordeelde Maandag A. H. N. te BleyerheideKerkrade, die tot een bedrag van 3100 inleggelden der spaarders bij de Montes Pietatis Spaarbank te Amsterdam als kantoorhouder te Kerkrade verduisterde, tot twee maanden en elf dagen gevangenisstraf. De veroordeelde werd op vrije voeten gesteld. VOORJAARSREUNIE K. N. M. V. De gebruikelijke voorjaarsreunie der Kon. Ned, Motorwielryders Vereeniging zal dit jaar gehou den worden op 24 April te Apeldoorn. ROTTERDAM, 19 April. (Coöp. Tuinbouwvei ling „De Zuid-Hollandsche Eilanden" G.A.) Spruiten le soort 2023, 2e soort 1113, wit lof le soort 1417, 2e soort 37, spinazie 12—21, postelein 3031, eigenheimers 3.70— 4.40 per 100 kg., rad(js 36.80, rabarber 511, seldery 0.90—1.50, prei 1.30—4.10, peen 19 per 100 bos, sla le soort 2.406.30, 2e soort 12.20, bloemkool le soort 1824, 2e soort 916 per 100 stuks, slavellen 16—35 cL per kist, ROTTERDAM, 19 April. De pryzen heden be steed aan de Coöp. Tuinbouwveiling Rotterdam en Omstreken, G.A. waren als volgt: Holl. kas- komkommers le oort 13.2016.20, 2e soort 9.20 —12.90, 3e soort 7.308.20, Holl. platglaskom- kommers le soort 15—22, 2e soort 1017, 3e soort 813, sla (Meikoning) le soort 4.907.60, 2e soort 1.90—4.70 per 100 stuks, komkommer- stek 914 et., slavellen 512 ct., postelein 3641 ct. per kg., spinazie 10.7018.40 per 100 kg., tomaten 38—47 ct. per pond. Aanvoer 500.000 krop sla. Naar het Engelsch van 25.) En Miss Joan? Ontbeet ongeveer een uur geleden, sir. Automatisch smeerde ik mijn sneedje toast terwijl ik mij afvroeg, hoeveel de statige Saunders zou weten. En Miss Vernon? vroeg 11l Zij vertrok met His Lordship in den 8-Uto, sIt. Mijn hemel, is iedereen dan vertrokken? Wat ia er met den butler Grayson, gebeurd? De man aarzelde een oogenblik. Hij is van- ïf(?r?an tv5' la dienst gekomen, antwoordde ontslagen is"**511 b6grePeu te hebben dat hij zw^gen^en'laln®^ onth^ la 6611 verbaasd hier voor een vreeman" T" het werkelijk Curtiss ai^'n de Za^en' den in de hall? En l 1 vlucht om aan den greep van de an komen? Maar hoe zat het dan met het briefje? Ik kon zweren dat het PhiUp-s handschrift was. Misschien was het een meesterlijke ver- vaisching. Maar waar was Philip dan? Terwijl ik mijn ontbijt haastig beëindigde trad Joan de kamer binnen, juist nadat ik een sigaret had opgestoken. Haar lief gelaat ver toonde een zorgelijke uitdrukking en het was duidelijk dat het tot haar doorgedrongen was, dat er ietp bijzonders was gebeurd. Goeden morgen, lieve, zeide ik, terwijl ik een vaderlijke air aannam. Ik voelde een ster hen aandrang om de zorgelijke lijnen van haar gelaat weg te kussen en de kleur weer op haar hangen terug te brengen. Oh Dick, wat is er toch gebeurd? vroeg 2Ü. Ik weet dat er vannacht iets vreeselijks 'ooet zijn voorgevallen. Mr. Vernon Is weg en ®eh paar van de bedienden. En Philip en Pau line vertrokken vanmorgen in den kleinen wa- £sn. ik zag hen wegrijden. Er is heel wat gebéurd, Joan, zeide ik rhstig. Ik ben bang dat je jezelf op een ern- 8tigen schok zult moeten voorbereiden. Je kunt mij het ergste vertellen, zeide ze h ^S' 's k^er dan deze onzekerheid. Ik den halven nacht wakker gelegen, terwijl ik lag te luisteren en mij bezorgd maakte. Ik hoorde allemaal vreemde gelüiden en vanmor gen heel in de vroegte hoorde ik ook stemmen. Ik probeerde naar beneden te komen maar mijn deur was aan de buitenzijde afgesloten. Hadden ze je in je kamer opgesloten? riep ik uit. De kerels namen geen enkel risico Ik denk dat je mij het beste alles tont vertellen wat je weet, Dick, ging zij voort. Het heeft geen zin te trachten voor mij te verber- 8en, dat er iets ergs is gebeurd, waarbij Phi- "P is betrokken. Ik verzoek alleen niet zoo in twijfel en in de wildste vermoedens gelaten te worden. Ik vrees dat een groot deel van hetgeen ontdekt is, gebaseerd is op vermoedens, zeide ik vriendelijk. Maar met het oog op hetgeen nier vannacht is gebeurd, voel ik wel dat je recht hebt om alles te weten wat wij ontdekt hebben. Zij kwam naast mij zitten, haar elleboog op de tafel en haar kin leunend in haar hand. Zoo luisterde zij rustig naar het verhaal van mijn ontmoeting met Drew en hetgeen daarna gevolgd was. Het vermoeden, dat de man die als onze gastheer was opgetreden de rol speel de van haar broeder, verraste haar niet zoo erg als ik verwacht had. Oh, ik hoop dat j« gelijk hebt, riep zij uit. Ik hoop, dat het waar ia Maar waarom? vroeg ik verbaasd. Omdat, hoezeer ik mij er ook tegen ver zet heb, ik een steeds groeiend gevoel van af keer kreeg voor den man die zich uitgaf voor mijn broer, verklaarde zij. Hij had iets over zich, iets onder de oppervlakte, dat ik niet kon verklaren, maar dat ik begon te haten en te verafschuwen. Dit gevoel tegenover Philip heeft mij menig verdrietig uurtje veroorzaakt Dick. Maar waar kan Philip dan zijn? Wat heb ben zij met hem gedaan? Het is vreeselijk te denken dat hij verslaafd is aan narcotische fhiddelen. Ik wacht op Drew's komst om over onzen volgenden stap te beraadslagen, zeide ik. 1)6 deur werd geopend en Saunders trad binnen. Neemt u .mij niet kwalijk, sir, zeide hij, maar m de hall wacht een heer op U. Hij zit er al eenlgen tijd. Ik spreng terstond op en begaf mij met Joan naar de hall. Daar vonden wij Drew, frlsch en monter, gezeten aan een tafeltje waarop hij zijn rels-schaakbord en een aantal stukken in positie had opgesteld. Morgen, Drew, Ik wist niet dat je zat te wachten. Hij knikte zonder te antwoorden, terwijl hij mompelend een zet op het schaakbord uitvoer de en de nieuwe situatie bestudeerde. Ik denk, dat je dat schaakprobleem wel even kunt laten wachten, Drew, veronderstel de ik. Oh, goeden morgen, sir Richard, zeide hij, terwijl hij eindelijk opkeek. Dit probleem houdt mij al bezig sinds Vrijdag ha een oogen blik ja natuurlijk zoo moet het. Is dat niet schitterend opgelost? Hij verzette haastig en kele stukken. De problemen zijn het mooie van de schaaksport, sir Richard, Daardoor bereikt men de mooiste resultaten. Dit is miss Tracy, lord - Arnington's zus ter, zeide ik. Hij draaide zich om en Joan ziende sprong hij overeind en maakte een be leefde buiging. Neemt u mij niet kwalijk, miss Tracy, verontschuldigde hij zich. Ik vrees dat ik som tijds te zeer door mijn schaakbord in beslag word genomen. Zij wierp hem een van haar vriendelijke glimlachjes toe en stak vriendschappelijk haar hand uit. Ik ben zelf een groot liefhebster van het mooie spel, mr. Drew, zeide zij. Indien u er in geslaagd bent het andere groote probleem dat ons thans bezig houdt, succesvol op te los sen, moeten wij samen eens een partij spelen. Het zal mij een zeer groot genoegen zijn, zeide hij, haar hand drukkend. Ik voelde mij eenigszins jaloersch. Laat ons ter zake komen, Drew, zeide ik een beetje kort. Je weet dat Arnlngton, of Curtiss of wie hij ook is, vanmorgen met miss Vernon Is vertrokken? Ik heb zooiets van Saunders vernomen, antwoordde hij, terwijl hij zijn schaakspel in pakte. Ik overhandigde hem het briefje dat ik aan het ontbijt ontvangen had en hij bestudeerde het zorgvuldig. Daarop namen wij plaats om den stand van zaken te bespreken. Ik heb alles nog eens overdacht, begon Drew terwijl hij mij het briefje teruggaf. Dat briefje, dat volgens u in lord Arnington's hand schrift is geschreven, zal mijn theorie mis schien tot op zekere hoogt© wijzigen, maar werpt haar niet omver. Mijn gedachte is aldus: Vernon en zijn bende voelen het einde na deren, maar zij besluiten tot een laatste wanho pige poging om zich te redden. Gevaarlijke bewijzen in den vorm van het snoer zwarte paarlen en de enveloppe met de teekeningen en gegevens van andere Juweelen zijn in onze handen gevallen. Zij veronderstellen dat, aan gezien je de paarlen en de enveloppe van lord Arnington ontving, je ze hem op zijn verzoek ook zult teruggeven. En daarom wordt het tooneel in de hall in scène gezet en wij den ken dat wij den echten lord Arnlngton in ver doofden toestand getroffen hebben, terwijl wij inderdaad te doen hebben met een schooier van een acteur, die zijn vak echter prima ver staat. Wij loopen in de val, welke zoo handig is uitgezet, dat de paarlen binnen het bereik van den kwasi-bewusteloozen Arnington ge legd worden. Terwijl wij geheel verdiept zijn in een onderzoek van de papieren steekt hij vlug het snoer in zijn zak heel eenvoudig en de eenig mogelijke verklaring van dat ver dwijnen. Maar wij konden ze niet op hem vinden, zeifle ik, en hij betoonde zich gaarne bereid zich te laten fouilleeren. Geen wonder, lachte Drew. Toen had miss Vernon de paarlen reeds in haar bezit. Zij snelde de trap af, niet waar, en bereikte den stoel, waarin hij lag, vóór ons. Toen zij zich over haar bewusteloozen verloofde heenboog, liet hij het snoer netjes In haar hand glijden. Een grandioos idee, want hij voorzag wel dat wij, zelfs indien wij het meisje verdachten, haar toch nooit aan den lijve zouden tonnen onderzoeken. Na een krachtige doch vergeef- sche poging om ook de papieren weder in han den te krijgen verdwijnt hij dan aan den arm van miss Vernon en zij nemen de paarlen me de. Ik had toen reeds ontdekt, dat de man acteerde en toen ik hem hielp zoeken naar de paarlen kon ik ook oonstaieeren dat zijn bleek heid kunstmatig was aangebracht, hoewel zulks in het flauwe licht moeilijk waar te ne men viel. Maar denk dan eens aan de andere factoren. Je herinnert je, dat Mayhew de symptomen, welke hij waarnam, niet kon ver klaren. Daarop weigerde hij onderzocht te worden. Tenslotte was zijn eerste beweging na 't ontwaken het opzetten van zijn gekleurd en bril. Hij wendde zich plotseling tot Joan. Wel ke kleur oogen heeft uw broer, miss Tracy? Zij aarzelde een oogenblik. Nu, ik geloof bruin zeide bij. Ik heb hem sedert zijn terug komst niet zonder bril gezien, maar voor zoo ver ik mij herinner waren zijn oogen donker bruin, op zwart af. Goed prachtig, riep Drew opgewekt. Weer een bewijs, sir Richard. Herinnert U zich dat Mayhew het ooglid optrok? Hij lette er niet op dat het oog blaijw was ik zou zeggen lichtblauw. Weet je het zeker? riep ik uit. Het was slecht licht! Niet te slecht om mij de kleur te doen zien, antwoordde hij. En het verklaart de nood zakelijkheid van het voortdurend dragen van dien bril. Het toeval, dat hem deed geboren worden als een sprekend evenbeeld van lord Arnington, bleef in gebreke hem ook dezelfde kleur oogen te gevén. Hij mocht het risico niet ïoopen. Vandaar de glazen, die het blauw neu traliseerden. Indien de vingerafdrukken, die ik gisteren nam, dezelfde zijn als van Alfred Ourtiss en wij zien dat Ourtiss blauwe oogen heeft, is het duidelijke bewijs geleverd, dat de tegenwoordige lord Arnington een bedrieger is. Ik was dan ook volkomen bedacht op een aan randing om mij met geweld van die papieren te berooven. Is er een aanranding gepleegd, nadat je bier bent weggegaan? vroeg ik dTingend. En of. Ik had een wandeling van ongeveer vijf mijl voor den boeg naar Chipping Eden. Ik had de papieren in mijn zak en ik had me be kend gemaakt aan Curtiss. En je kunt er ze ker van zijn, dat hij zijn ouden collega, Drew, niet vergeten was! Daarom was ik terdege op mijn hoede. Er gebeurde niets totdat ik onge veer halverwege het dorp gekomen was. Toen zag ik beweging achter de heg, een eindje voor mij uit. Nu, een landweg op een voorjaars ochtend is niet bepaald druk bevolkt en ik twijfelde er niet aan of een hinderlaag wachtte mij. Ik verliet daarom den weg en snelde dwars door de velden. Bijna terstond klonk er een schot maar de kerel, die schoot was een beetje te vroeg opgestaan. Hij was vergezeld van een vriend, wiens schietkunst mij meer zorg dreigde te geven. Wij hadden dus, wat je tont noemen een loopend vuurgevecht door de vel den en den heuvel af. Ik liep het hardst. De waard had mij een sleutel van de achterdeur gegeven en ik kwam veilig in bed. Hij verzacht te zijn stem tot een gefluister. Vanmorgen keek ik voorzichtig uit het raam en ontdekte een van mijn vervolgers, die op den uitkijk stond. Hij wachtte cp mijn voigende beweging en daarem besloot ik hem een poets te pakken. Ik zocht een enveloppe van dezelfde grootte als die waarin de bewuste papieren waren gepakt. Daarin vouwde ik een stuk courantenpapier en adresseerde het aan inspecteur-detective Brook van den geheimen dienst, plakte er een postzegel op en na het ontbijt wandelde ik naar het postkantoor waar ik de enveloppe duide lijk zichtbaar postte. Daarna huurde ik een auto en reed hier naar toe. Ik heb den wagen gehouden, want die kan nog te pas komen. De hemel weet wat Brooks zal zeggen, wanneer hij deze enveloppe ontvangt. Maar hij zal haar niet krijgen, indien onze vrienden het een of andere middel kunnen bedenken om den brief uit de handen van den postbeambte te krijgen In iedër geval heeft het de aandacht van mij afgeleid en de papieren zijn nog steeds vei lig hier. Hij klopte met zijn hand op zijn zak en grinnikte. Ik heb ze nog eens zorgvuldig bestudeerd en zonder twijfel bevatten zij dia grammen en cijfers met het doel om duplicaten te maken, hoewel ik niet geloof dat zij alle be- ïrekking hebben op sieraden. Dat zullen wi? echter later wei uitvinden. Inmiddels is de eerste moeilijkheid om lord Arnington te vinden. Denkt u dat Philip mijn broer in ge vaar verkeert? vroeg Joan angstig. Dat is mogelijk, zeide Drew. Laten wij onze gedachten ordenen. Deze bende geeft het op. Zij verlaten wat je kunt noemen het zin kende schip. Vernon is verdwenen. De man, dien ik voor Curtiss houd, is vanmorgen met miss Vernon verdwenen na de paarlen bemach tigd te hebben. Maar wacht eens even, merkte ik op. Ik heb een briefje in Arnington's schrift, waarin hij zegt, morgenochtend op zijn laatst terug te zullen komen. Een verzinsel, dat men lord Arnington heeft afgedwongen, zeide Drew. Indien het een verzinsel is, is het dan niet mogelijk, dat de echte lord Arnington nooit in Engeland Is teruggekomen en dat wij al dien tijd met een bedrieger te doen gehad heb ben? vroeg ik. Het is mogelijk, maar niet waarschijnlijk De meeste feiten bewijzen het tegendeel. Heb je niet op de kleur van lord Arnington's oogen gelet, toen hij tegenover Vernon zat? Ik dacht na. Ik geloof niet dat ik er speciaal op gelet heb. Zij leken nog al donker. Maar toch niet licht-blaurw! Neen, dat geloof ik niet. Nu dan, riep Drew opspringend, indien de echte lord Arnington hier in huis was, heeft hij waarschijnlijk ook dat briefje geschreven. Vernon, zijn dochter, Curtiss en de rest van de bende, hebben hun heil in de vlucht gezocht. Hebben zij den echten lord Arnington meege nomen, of is hij nog ergens hier In huis? Met toestemming van deze jongedame stel ik voor dat wij een systematisch inderzoek instellen. Joan keerde hem een spierwit gelaat toe.. En indien zij hem hebben meegenomen, mr. Drew, vroeg zij ademloos, met welk doel zou dat dan geweest zijn? Laten wij eerst bet huis doorzoeken, zeide Drew ontwijkend. Oh ik weet het, riep zij uit. U denkt dat mijn broer in groot gevaar verkeert. Dick, wij moeten terstond het heele huis doorzoeken. Wij moeten de politie telofoneeren. Ik zag dat zij verteerd werd door onrust over Philip's lot. Ik was op het puut om iets te zeggen, teneinde haar vrees te kalmeeren, toen het geluid van een snel rijdenden auto door het open venster tot ons doordrong. Wij hoorden het geknars van grint, het scherp aan zetten van remmen en het volgende oogenblik kwam Radcliffe de hall insnellen. Toen hij ons zag hield hij met een ruk stil. (Wordt vervolgd), J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 7