TWEEDE KAMER EN NED. BANK AFSCHEID VAN MGR. I. VERRIET 0. P. KARDINAAL PIFFL f VRIJDAG 22 SPKIE 1932 if even recht zetten. Staatshulp na Engelsche inflatie. SCHEURING IN DE FASCISTEN GELEDEREN. Als protest tegen den heerschenden rassenhaat. NATIONAAL CRISIS-COMITE. gelHschieterswet. DE VERBANNING DER JESUIETEN UIT SPANJE. SOCIALISATIE-MOTIE VERWORPEN. DE WINKELSLUITINGSWET. Mei BIJ ZIJN VERTREK NAAR DE MISSIE. Een onderhoud met den nieuwen bisschop. y DE LOONSVERLAGING VAN HET SPOORWEGPERSONEEL HR. MS. VAN GALEN. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. In ..Nederland", een orgaan van fascisti sche allure, wordt de staf gebroken over de Nederlandsche sociale wetgeving, die niet deugt en onrechtvaardig is en waaraan di verse rechtsche ministers alsmaar geld heb ben verdaan. Wij kennen de mentaliteit, hier aan het ■woord: zij is het deel van het laatste restant der oud-liberalen, voor de welke de officieele liberale partij zich tegenwoordig schaamt. Nog pas getuigde de opper-liberaal Ilood- huyzen, dat hij en zijn medestanders niet meer zweren bij de Manchesterschool; maar deze groep „nationalisten", die in bewinds lieden uit de rechterzijde halve of heele so cialisten ziet, is nog van het echte kaliber, dat b.v. de huidige crisis-werkloozen met „lediggangers" meent te mogen aandu'den. Zoo hoog van den toren als deze men- schen plegen te blazen, zoo erbarmelijk slecht blijken zij vaak op de hoogte van de dingen waartegen zich hun felle critiek richt. Zoo wordt b.v. nu weer in genoemd orgaan beweerd, dat de katholieken meedoen aan de actie voor staatspensioneering en het wordt nog wel extra betreurd, dat vooral de ka tholieken zich daarvoor hebben laten vin den. Hier is de schrijver, die overal socialisme speurt, toch heel erg de plank mis. Met de overige partijen van rechts heeft speciaal de Katholieke Staatspartij zich steeds tegen de zen vorm van sociale voorziening met kracht verzet en nog altijd staat zij op hetzelfde afwijzende standpunt. Misschien wil de „Nederland -politicus zijn onbegrijpelijke vergissing even herstellen. Stichting van een. nieuwen bond. Men meldt ons uit Lelden: Naar wij vernemen 1® 0111 scheuring ont staan in den Fascistenbond ,.De Beizem". Hedenmiddag zal iu den Haag door eon aan. tal uitgetredeneu een ndouwe bond „do natfo mate Fascisitenibond" worden opgericht. De op- Tidhtdngsiveingad'eri'ng zal worden gedold door don hoer Th- Hooykaas, van wien kort gele. don een brochure over het Fascisme is ver schenen. po oprichting van don nieuwen bond Is tevens 'n pnoteet tegen den in don bestaaniden FaeolstonJbond heorscthieniden rassenhaat, als 't Biiti-semitisme enz. Levensbijzonderheden. Omtrent het leven van „en waarlijk grooten kardinaal, die niet alleen als leider in Gods Kerk, maar ook in den goeden nationalen zin een figuur van beteekenis was, een man, die voor de geestelijke en matcrieele nooden van zijn volk zeer veel heeft gedaan en een organi sator bij uitstek, vallen de volgende bijzonder heden te vermelden: Friedrioh, Gustav, kardinaal Flffl werd op 15 October 1864 te Landskron in Bohemen ge boren uit een kinderrijke familie. Nadat hij het Untergymnasium bad bezocht, leerde hij het boekbindersvak, doorliep ver volgens, om als eenjarig vrijwilliger te kun nen dienen, het gymnasium en trad ten slotte, na beëindiging van zijn militairen diensttijd, in het klooster der domheeren van St. Augus- tinus te Klosterneuburg, waar hij in 1883 het kleed dezer orde ontving en op S Januari 1888 tot priester werd gewijd. In 1889 werd hij'met de zielzorg belast in de parochie Florisdorf. In 1892 werd bij ver plaatst naar Heiligenstadt en kort daarop te ruggeroepen naar Klosteraeufourg om daar het professoraat in de moraaltheologie en sociolo gie op zich te nemen. In Florisdorf en Heiligenstadt, Indertijd voorsteden, thans districten van Weenen, meest door arbeiders der Weeneche fabrieken be woond, kenmerkte de werkzaamheid van den jeugdigen zielzorger ziich vooral door de be strijding en opheffing van een aantal sociale mistoestanden. In November 1894 kreeg hij een jaar studie verlof om in de Eeuwige Stad zich verder te bekwamen. Op 9 Januari 1907 werd zij gekozen tot domproost. In het jaar 1913 volgde zijn door den kei zer bekrachtigde benoeming tot vorist-aarts- bisschop terwijl hij in het geheime consistorie van 25 Mei 1914 tot kardinaal werd gecreëerd en op 16 Juni 1914 met het pallium bekleed. De oorlogsperiode. Kort na zijn verheffing tot kardinaal brak de wereldoorlog uit, waardoor aan den arbeid werd gegeven. Getrouw aan zijn lijfspreuk „Lalbori, non honori omnes vires meae sacrentur" („Den arbeid, niet de eer zijn al mijn krachten ge wijd") stelde hij alle krachten ln het werk om den heerschenden nood te lenigen. In een herderlijken brief van 28 Juli 1914 werden de geloovigen aangespoord, hun gebe den en goede werken voor bet vaderland op te offeren. De 4e October 1914 werd tot rijks bededag geproclameerd. In zijn vastenbrief in 1915 spoorde bij allen aan te bidden voor de gewonden en gevalle nen. voor de weduwen en de weezen en zette hij allen aan tot offervaardige naastenliefde. Onder zijn leiding werden collecten gehouden voor de invalieden, weduwen en weezen, en werd gezorgd voor goede lectuur voor de sol daten. 4 DE GEVOLGEN. In verband met de Wet op de Winkel sluiting hebben verscheidene Haagsche zaken groote automaten buiten de deur opgesteld. De Ver. van Levensverzekering en Lijfrente „De Groot Noord-Hollandsche van 1845" heeft aan het Nationaal Orisiscomité een gift van 3000 doen toekomen. Nederlanders in het bui tenland. Het Nationaal Crisis-Comité deelt ons mede: In een onlangs uitgegeven communiqué werd medegedeeld, dat, vermits de steun verleening aan behoeftige Nederlanders in het Buitenland Is georganiseerd in een Rijksdienst, welke ge acht mag worden in de noodzakelijke behoef ten te voorzien, het Nat. Crisis Comité geen termen aanwezig oordeelt hier naast indivi- dueelen steun te verleenen. Deze mededeellng blijkt aanleiding te heb ben gegeven tot de misvatting, als zouden hulpzoekenden zich uitsluitend kunnen wen den tot den Rijksinspecteur voor steunverle ning aan behoeftige Nederlanders in het bui tenland te Arnhem. Ter verduidelijking dieme, dat te 's Graven- hage inkomende aanvragen aan de afzenders worden teruggevonden met de mededeeling zich tot den Rijksdienst te Arnhem te wenden; voor Engeland echter zullen de aanvragers worden verwezen naar het Ned Crisis-Comité, 31 Sackville Street, Piccadilly, Londen W. L.; secretaris Jhr. A. Elias van Sfaibroudk; en voor Frankrijk naar het comité te Parijs, 39 rue de Glichy, secretaris dr. M-. Alvares Gorrea. V Installatie van de commissie van advies en bijstand. De Minister van Binneniamdsdhe Zaken en Landbouw heeft gisteren in een der lokalen van zijn Departement de Commissie van Advies en bij stand, bedoeld in paragraaf 5 van de Geldscihdeterswet geïnstalleerd. Minister Ruys de Bieeremibrouok beeft in zijn rede gewezen op de gewichtige taak van de com missie. Zij zal de Regeertng moeten voorlichten over eenige, door de wet voorgeschreven alge- meeue maatregelen van Bestuur. Daarvan zal wel de aller belangrijkste zijn de maatregel ter uitvoering van art. 31, die de talbellen met Interest-bedragen zal 'bevatten. De tarieven zullen, zooals de wet het uit drukkelijk eisoht, bij degelijk beheer slechts een redelijke winst mogen laten. Hier zullen aan de deskundigheid en het wijze oordeel der Oomimiissie hooge eisdhen worden gesteld. De 'heer mr. dr. G. v. d. Bergh, voorzitter der Commissie, beantwoordde 's-milniaters rede. Gevolgen van een kink in de kabel De inwerkingtreding blijft op 1 bepaald. Naar men aan bet Ned. Corr. Bur. van dagbla den van de meest bevoegde zijde mededeelt, blijft de inwerkingtreding van de Winkel sluitingswet bepaald op 1 Mei a.s. Een goedkeuring uit Nederland. Een medewerker van „De Kampioen", het orgaan van den neutralen A. N. W. B„ Toeris tenbond voor Nederland, heeft een voetreis ge maakt in Spanje en bezocht o.m. het pas door verjaagde Jesuieten verlaten klooster te Seo de Urgell. Hij geeft zijn indruk "daarvan in de rvolgenidie termen weer. „Alle corridors in diit klooster waren met aware, ijzeren getraliede hekken afgeslote zoowel de 'beneden- als de bovenverdieping, die hoogst luguber was, met haar vele tot andere cellen toegang gevende hekken. Do bewaker boven, opende ze alle voor" ons, en wat ik vol strekt niet genoeglijk vond, was steeds de door Goliath gedane uitnoodiging om eens te kijken daarbinnen, waarbij hij mij beleefdheidshalve -vóór liet gaan. Daar waren de kleine vensters ook zwaar getralied. Een ware gevajigenisoto- sessde begon zich van mij meester te maken. Ik verklaarde na zooveel narigheid sterke be hoefte aan zon en blauwe lucht te hebben en dat ik het een voortreffelijk» gedachte van het Spaansöhe gouvernement vond om derge lijke inrichtingen 4® sluiten," Ziehier een Nederlander, die het optreden der Spaansche regeering tegenover de Jesuie- ten toejuicht, omdat ze den Paters frissehe lucht verschaftDie verdediging is wel wat al te simpel. We dachten dat er aan die Tegeerimgsmaatregieten wat meer vast zat. Veel willen we over het stukje niet zeggen; we wensohten bet alecfhts te sdgnaleeren om onize verhaizing er over uit te sipreken, dat een dergelijke uitlating kan voorkomen in het orgaan van een grooten bond, die die katholieke leden hij duizenden telt. DE NIEUWE WIJBISSCHOP VAN KEULEN Woensdag is in den dom van Keulen mgr. dr. Stockum, die tot nog toe directeur was van bet Collegium Leoninum, door Z. H. Em. kar dinaal Schulte, op plechtige wijze tot bisschop gewijd. De wijding had plaats onder de Pontificale Hoogmis, welke werd opgedragen door den consecrator, kardinaal Schulte. Als medeconse- oratoren fungeerden de wijbisschoppen, H.H. H.H. E.E. dr. Hammels en dr. strater. De nieuwe wij-bisschop heeft jaren lang te Bonn aan het seminarie van het aartsdiocees gedoceerd. Het devies van den nieuwen bisschop luidt evenals dat van den bisschop van Haarlem, z-H.e. mgr. J. D. J. Aengenent, „Justitia et Pa*» Na den oorlog Nieuwe plichten werden hem opgelegd na de ineenstorting van het land in November 1918. Het gold toen in taaien en moedigen strijd de rechten van het katholieke volk: gewetens vrijheid, christelijke school en de opvoeding van de jeugd, de waardigheid der sacramen ten en de onontbindbaarheid van het huwelijk bij de wijziging van de grondwet te verdedigen. Alles kwam aan op een juiste leiding en nooit heeft het aan deze leiding ontbroken. In herderlijke brieven en op vele diocesane, lands- en algemeene katholiekendagen trad de aarts bisschop naar voren om 't geloof en de rechten der Kerk te verdedigen. Nooit vergat hij ook, waar hij kon, den ma- terieelen nood der geestelijkheid te lenigen. Voor het werk der priesterroepingen, een levensvraagstuk voor de kerk in Oostenrijk en in andere landen, zorgde hij door de bevorde ring van het Canisiuswerk en door de oprich ting in het aartsbisschoppelijk slot te Ober- St. Veit (Weenen) van een studententehuis voor personen, die roeping gevoelen voor den geestelijken staat. De nood der zielen ln de zoogenaamde mas saparochies poogde kardinaal piffi door het oprichten van nieuwe parochies en den bouw van kerken te lenigen. De liefdadigheid werd door den kardinaal op breede wijze georganiseerd door de oprichting van parochieele 1 iefda di gbeldsoomm Isa les en van een „Kari tas verband" voor het aartsdiocees Weenen. Het Katholieke vereen!gingsleven en de Katholieke pers werden door den kerkvorst zoodanig gesteund en bevorderd, dat het Ka tholieke leven in Oostenrijk na de dagen der omwenteling er den zichtbaren invloed van onderging. Velen onzer katholieke landgenooten zullen een sympathieke herinering bewaren aan den zoo eenvoudigen en hartelijken Weenschen kardinaal, die zoo oprecht, wij zouden haast zeggen kinderlijk dankbaar was voor betgeen Nederland voor het Oostenrijksche en speciaal voor het Weensche kind mocht doen. Bij gele genheid van het Eucharistisch Congres te Amsterdam gaf Z. Em. aan deize dankbaar heid zoo roerend uiting en niet minder bij ge legenheid van de Nederlandsche bedevaart naar de St. Emmerichs-feesten te Boedapest toen de Nederlanders zoo hartelijk door den kardinaal te Weenen werden ontvangen en toegesproken. Op plechtige wijze heeft de nieuwe bisschop van Curasao Z. H. Exc. Mgr. Innocentius Ver riet O.P. gisterenavond in de parochiekerk van St. Thomas van Aquine in de Rijnstraat te Amsterdam afscheid genomen van het vader land, dat hij hedenmorgen heeft verlaten om de reis te aanvaarden naar zijn ver missiegebied in de West. Per auto was Z. H. Exc. gisterenavond om streeks half 7 uur uit zijn geboorteplaats Venray in de hoofdstad gearriveerd en voordat het Pontificaal Lof in de kerk een aanvang, nam, was Mgr. Verriet bereid ons een klein onderhoud toe te staan in de voor hem gere serveerde kamer in de pastorie. NAAR DE MISSIE. De Zeereerw_ pater (-©raids uit Nuth, Mont- fortaan die 6en j^j. jn den kring zijner fa milie doorbracht vertrekt morgen voor den derden keer naar <j6 missie in Afrika. JUBILEA. Maandag 25 April a.s. hoopt de Eerwaarde Zuster Anna (ih wereld Jeane Verstraa- ten) haar 40-jarig kloosterjubn©um te vieren In het St. Hippolitus-Gesticht te Delft. H. A. J. BAEKERS. f In het St. Antoniusgasthuis te Utrecht is in den ouderdom van 58 jaren overleden de heer H. A. J. Baekers, wonende te Brussel, direc ted* en oprichter der N.V. Baekers en Ray- makers' Textielfabrieken te Eindhoven, DE KATHOLIEKE VERKENNERS. Men schrijft ons Het zal menigen geestelijken leider van jon gens welkom zijn te vernemen dat het in ons voornemen ligt, op Dinsdag en Woensdag 26 en 27 April te Amsterdam, en Dinsdag en Woensdag 17 en 18 Mei te Den Haag een groepsgeestelijkencursus te organiseeren, waar op aan de aalmoezeniers in de Katholieke Verkennersbeweging en andere belangstellen de priesters werkmethode, priestertaak en or ganisatie zal worden uiteengezet. De cursus wordt gegeven te Amsterdam in het troeplocaal van de „Mgr. Aengenent"- groep, Rozengracht t.o. de kerk; te Den Haag in het troeplocaal van „le Cocq d'Armandville, Raam weg 47; en, vangt aan te Amsterdam 26 April te half 11, en sluit op Woensdagavond om half 10. Te Den Haag op Dinsdag 17 Mei te half 11 en Woensdagavond te half 10. Geestelijken, welke aan een dezer cursussen willen deelnemen moeten zich zoo spoedig mogelijk opgeven aan den Weleerw. heer Th. van Woesik, Dioc. Verkenners-geestelijke, Corn, de Wittlaan 12 Den Haag. PASTOOR J. J. PETERS. Naar wij vernemen is de ZeerEerw. Heer J. J. Peters, pastoor te Irnsum, van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. Mgr. I. Verriet O.P. De bevolking van mijn diocees, aldus vertelde ons Z. H. Exc., is oorspronkelijk Indiaansch ge weest. De Indianen zijn er echter nu geheel uitgestorven en alleen op het eiland Aruba treft men nog afstammelingen aan van de oorspron kelijke bewoners van West Indië. Voor bet grootste deel (60 a 70 pet.) bestaat de bevolking ook nu nog uit kleurlingen. Hoofd zakelijk is dit te danken aan de operaties der West Indische Compagnie, die een uitgebreiden slavenhandel organiseerde. Deze slavenhandel is eeuwenlang geduld en beoefend, want zooals men weet is eerst in 1863, de slavernij officieel afgeschaft. Voor het overgroote deel is de bevolking van Curagao katholiek. Dit feit is eigenlijk te dan ken aan een heel toevalligen en eenigszins zon derlingen samenloop van omstandigheden. De meeste welgestelden immers, dus zij die er sla ven op na hielden, waren in vroeger tijden pro testant. Deze menschen duldden niet, dat hun slaven in den godsdienst werden gedoopt, dien zij zelf aanhingen. Zij hadden er echter geen bezwaar tegen wanneer de menschen katholiek gedoopt werden dat feit vergemakkelijkte uiteraard het werk der missionarissen. Het missiewerk was overigens destijds nog in 't geheel niet georganiseerd en er viel nog heel wat werk, vooral beschavingswerk te ver richten, toen de slavernij werd afgeschaft en de missiearbedd meer systematisch ter hand Werd genomen. De katholieke missionarissen hebben een vruchtbaar werk verricht, want zonder over drijving mag worden gezegd, dat zij het zijn ge weest die door hun actie de massa zóó hebben geëmancipeerd, dat deze wat uiterlijke bescha ving betreft, minstens even hoog is ontwikkeld als de volksmassa in Nederland. In 1824 heeft Mgr. Nieuwen met de hulp van twee priesters een eerste poging gedaan om het missiewerk op Curagao te organiseeren. De resultaten, die hij bereikte, waren uiteraard beperkt, maar hij heeft toch den grondslag gelegd voor de verdere missioneering. Sinds 1870 werd het mteslegebied op Cura gao toegewezen aan de orcre der paters Domi nicanen. De Dominicanen hebben het werk van Mgr. Nieuwen voortgezet en thans beschikt de missie op Curagao overal over kerken en scholen. Maar de missionarissen hebben meer ge daan dan kerken en scholen stichten. Zij na men ook het initiatief tot de stichting van 'n R. K. Volksbond, die thans tien jaar bestaat. Deze bond heeft verschillende cursussen ge organiseerd om het volk in sociaal opzicht te ontwikkelen. Verder houdt hij zich bezig met den woningbouw, speciaal voor de arbeiders bevolking, en heeft hij een arbeidsbeurs en een ambachtsschool gesticht, de laatste met steun van het gouvernement. Deze ambachtsschool bestaat nog slechts één jaar, maar de resultaten die op deze on- derwijs-lnstelling bereikt zijn, zijn buitenge woon goed. De nasleep van de economische crisis vormt uiteraard ook een belemmering voor het mis siewerk, omdat de geest onder de menschen niet zoo goed meer is. Van communistische in vloeden is echter nog weinig te bemerken. Wel ondervindt de missie nog steeds den tegenstand der vrijmetselarij, die vooral in Zuid-Amerika oppermachtig is. Een steun voor het missiewerk' zijn de Ka tholieke persorganen, die er bestaan. Wat de toekomst betreft: het zal op de arieT eerste plaats noodzakelijk zijn om de jeugd organisatie actief ter hand te nemen. Dat is wel het voornaamste werk, dat er momenteel, te doen valt in de missie. We moeten de op groeiende jeugd aan ons binden en dit slechts door de jeugdorganisatie. Precies 'n jaar geleden ben ik uit Curagao naar het vaderland vertrokken. Na een verblijf van elf maanden in Nederland keer ik naar mijn missiegebied terug, vol goeden moed en vol plannen Het Pontificale Lo Om half acht gisterenavond heeft Z. H. Exc, Mgr. I. Verriet O.P. een Pontificaal Lof ge celebreerd in de kerk van St. Thomas Aquine te Amsterdam. De kerk was tot in de uiterste hoeken gevuld met geloovigen. Door een groep Graalleden van het clubhuis Corne lls Troostplein, onder leiding van mej. Bou- man werd Mgr. afgehaald van het schoolge bouw in de Rijnstraat en vandaar naar de kerk geleid. Mgr. Verriet werd geassisteerd dooir de Weleerw. paters Hazebroek O.F.M. en Gilissen O.F.M. van de Kerk van den H. Antonius van Padua aan bet Waterlooplein resp. als diaken en sub-diaken. De weleerw. paters Dito O.P., Binkhorst O.P en Trooster O.P. fungeerden respectievelijk ad bacuium als oeremoniarius en ad mitram. Onder het Lof weTd met groote plechtigheid het liturgisch reisgebed gebeden. Na het Lof gaf Mgr. de menigte zijn Bis schoppelijke zegen, waarna hij zich naar de pastorie begaf, waar gelegenheid bestond dezen vertrekkenden missiebisschop een goede reis toe te wenschen. Vele particulieren en verte genwoordigers van corporaties maakten van deze gelegenheid gebruik. Het zonde«Jinge wereldje, waarin wij leven, is heden weer geteekend door de behandeling van het wetsontwerp „Dekking van het ver lies van de Nederlandsche Bank geleden ln het boekjaar 1 April 193131 Maart 1932." Men weet hoe dit verlies is ontstaan. De theo rie van Pi-erson c.s., die buitenla-ndsche wissels van goudlanden gelijk stelde met goud zelf; de mogelijkheid om met die papieren rente te kweeken en dus te verdienen- de sinds 1918 door de wet toegelaten methode om op deze wijze rentegevend goud, zooals deze deviezen heeten, in de kluizen te bergen, maakte de buitenlandsche wisselportefeuiile van onze N'ed. Bank steeds dikker En in dien bundel papieren zaten ook een groot aantal deviezen in pond-waarde. Vele circulatie-banken dreven deze geldpolitiek uit prijzenswaardige tech- niisch-moneta-ire oogmerken en natuurlijk ook omdat er aan te verdienen was. Er is opeens een kink in de kabel geko men, die de Ned. Bank haar heele aandeeden- kapitaal en nog wat meer heeft gekost. Want Engeland liet op 21 September den gouden standaard los. „Zelfs bet onmogelijkgcachte was mogelijk geworden en de gebeurtenissen van dien dag hebben het rotsvaste vertrouwen in het Engelsche pond beschaamd", constateer de Minister de Geer bitter in zijn schriftelijk antwoord aap de Kamer, welke gisteren het dekkingsvoorstel besprak. Zoo absoluut on mogelijk schijnt intusschen niet geweest,' wat Engeland hetzij dan door de foutieve lee- ningspolitiek zijner bankiers, hetzij door de prestige politiek van zijn staatkundige leiders, die van Frankrijk los wilden deed of ge dwongen was te doen. Er zijn financiers geweest, die de Engelsche inflatie voorzagen. In ons land ruimde het bekende margarine-concern zijn ponden op en zoo deed de Zwitsersche Bank. Ook de leiders der Ned. Bank roken wel degelijk lont. De heeren Vissering en Tetrode zijn naar Londen gegaan om poolshoogte te nemen. Helaas, con stateerde de heer Fleskens, zij kregen hoog stens een moreele toezegging, maar geen schriftelijke bevestiging van hun meening, dat de Nederlandsche Bank geen verliezen zou lijden op haar ponden. De Nederlandsche hee ren hebben te Londen natuurlijk zoo ongeveer gezegd: „Kijk eens hier, wij weten, dat men somber denkt over uw pond en wij willen dit nog niet meer in gevaar brengen door ook on ze vorderingen te presenteeren. Maar wij re kenen er dan ook op, dat wij door zulk een faire handelwijze geen verliezen zullen lijden indien uw pond toch keldert." En de Minister verzekert in zijn Memorie van Antwoord, dat de heeren der Nederlandsche Bank na de con ferentie met de nóg gt-ootere heeren te Lon den opschreven, „dat de leiding der Bank of England de meest geruststellende verklarin- had afgegeven over den vasten wil der Engelsche Regeering en der Bank of England om den goudenstandaard te handhaven De eerlijke Nederlanders gingen naar huis en schreven hun, gistermiddag van alle kanten scherp gecritiseerde eerste communiqué. Het was een louter uitvloeisel van ons alom be roemd „streven -naar internationale samen werking", dat onze Bank de Engelsche heeren geloofde en bouwde op bun pond. „Sedertdien is gebleken", schreef Minister de" Geer grimmig in zijn reeds geciteerde Me morie, „dat de Bank of England zich op bet standpunt plaatst, dat bet loslaten van den gouden standaard een maatregel is, die voor de uitsluitende verantwoording komt van de Engelsche Regeering". Hadden de Engelsche heeren dit nu maar dadelijk aan de legaten van hun Nederlandschen klant gezegd, dan had onze Bank zich veilig kunnen stellen tegen een verlies dat gelukkig geen oogenblik onzen gulden in gevaar bracht (volgens den laatsten, op 20 April gepubliceerden weekstaat, was onze bilje-ttencirculatie nog gedekt door maar eventjes 92.4 pet. goud) maar toen uiteindelijk op een 20 milioen neerkomt. De Kamer heeft niet veel woorden vuil ge maakt over dit verlies. Van alle kanten werd toegegeven, dat dit nu eenmaal een logisch ge volg was van de goudwisselpolitiek, welke haar gevaren had, doch die sinds 1918 nooit prin cipieel was aangevallen en waarvan Vader Staat ook tientallen millioenen opgestreken heeft Daar de Bank de laatste jaren altijd bo ven de 7 pet. winst maakte, kreeg de Staat het leeuwendeel, n.l. zeven achtste, zooals dit con tractueel geregeld is. Op dezen grond, aldus mr. de Wilde, was het billijk, dat de Staat nu ook deelde in het ver lies, ontstaan door de Engelsche inflatie. Met dit standpunt w^s ook de heer Fleskens het eens. Daartegenover stonden de heeren v. d. Waerden en Oud, die op verschillende gronden dit deelen in het verlies afkeurden. Voor hen is de Staat geen participant in de N. V. de Ned. Bank. Hij geeft deze bank alleen het recht om bankbiljetten te maken en krijgt daarom aandeel in de winst. Beide sprekers knoopten er de bedenking aan vast, dat het beheer der Bank zoo goed als geheel aan den Staat onttrokken was (maar de Kroon benoemt toch den president!) en dat zijn toezicht een wassen- neus moest heeten. In dit verband werd felle critiek geoefend op den koninklij ken commissaris, professor Bruins, die het ambt als bijbaantje schijnt te beschouwen. En ir. v. d. Waerden opperde bedenkingen tegen het feit, dat de nieuwe bankdirecteur mr. Trip de gemeenten niet vlot genoeg van kasgeld voorzag en dat de Staatsbank eigenlijk het ideaal was. Een motie om dit ideaal te berei ken, had de heer v. d. Waerden al klaaT. Met zijn bankpolitieke beschouwingen is da heer v. d. Waerden alles behalve gelukkig ge weest, want aan de band van het Socialisatie- rapport leverde mr. de Wilde zulk een ver nietigende critiek op dit gedeelte van het socialistisch betoog, dat 't de moeite waard was te hooren. De A. R. afgevaardigde bewees ook* dat de geldleeningen der Bank aan de gemeen ten geen veroordeeling verdienden. De heeren Fleskens en de Wi'lde zijn 't er over eens, dat de methode der regeering om de Bank te helpen, aanvaardbaar is. Minister de Geer wil de Bank in staat stellen haar ver* lies weg te werken door de huidige winstver- deeling te vervangen door een nieuwe, waar van de helft zal dienen tot afschrijving van het verlies, met een minimum van één mil- lioen. Het restant der 'winst zal, mits de alge meene reserve drie millioen bedraagt, worden verdeeld tusschen de aandeelhouders en den Staat met dien verstande, dat het dividend van de aandeelhouders op een maximum van 5 pet. is gesteld en de rest (waar voorloopig niet op gerekend wordt) weer wordt besteed voor afschrijving. Daartegenover krijgt de Bank dan een rentelooze vordering van 20 millioen op den Staat, af te lossen volgens bovengenoemde methode. De heeTen Fleskens en Bierema, vooral de laatste spreker, hebben niet onduidelijk te ver staan gegeven, dat het Bankbestuur inmiddels goed zou doen een voorbeeld te geven in ver sobering van eigen Inkomsten. Met alle waar deering voor het werk der heeren- honoraria voor één man, die gelijk staan met een som, welke al onze Ministers samen verdienen, schij nen toch wel een beetje te boog, vooral als men bedenkt, dat b.v. de directeur der Zwit sersche Bank volstaat met een salaris van 17 mille. Do Minister zal over deze dingen het zijne nog wel zeggen. Zeker dient dit te ge schieden bij de herziening van het octrooi, zooals de heer Fleskens heeft gevraagd. Bij den aanvang der vergadering heeft de Kamer de socialistische motie van den heer Hiemstra c. s. verworpen met 49 tegen 19 stem men. Alleen de socialisten stemden vóór. Een oogenblik scheen het, dat Minister De Geer zijn wet was vergeten. Zijn collega van Arbeid had de zaak net overgenomen, toen Jhr. De Geer binnenstapte. zwaair drukkende bezuinigingsmaatregelen snel een einde dient te komen ten einde de ordelievende geest van het Nederlandsche Spoorwegpersoneel niet grondig te bederven. Het hoofdbestuur van „St. Raphaël" verklaart de voorgestelde verlaging onaanvaardbaar Het Hoofdbestuur van dien Ned. R. K. Bond van Spoor- em Tramwegpersoneel „St. Raphael" heeft in zijn te 's-Gravenhage ge- houden vergadering zijn standpunt bepaald ten aanzien van bet voorstel der Directie van die N. S. om de bezoldigingen, periodieke ver hoogingen, toelagen, premiën en verblijfkos ten enz. van baar persoeel met 10 pet. te ver lagen. waarvan 5 pet. ingaande 1 Juli en de tweede 5 pet. per 1 October 1932. Overwegende de motieven, welke de Direc tie tot haar oorstel hebben geleid. be- drijfstekort en verlaging van die kosten voor levensonderhoud stelt het Hoofdbestuur als zijn zienswijze'daartegenover: le. diat het onredelijk is de positie van het personeel zóó overwegend te doen beheer- schen dooir de bedirijfsuitkomsten, (hetwelk uitvoerig omschreven wordt) 2e. dat de verlaging der kosten voor le vensonderhoud vermindering der inkomsten niet rechtvaardigen. O.m. heeft het Hoofdbestuur hij de beoor- deeling van bet Directie-voorstel overwogen: dat de Staat, die in feite de werkgever van het spoorwegpersoneel is, voor zijn eigen dienaren ingaande 1 Maart j.l. niet alleen een mieer dan tweemaal mildere loonkorting heeft toegepast, maar ook van de vóór dien datum getroffen maatregelen gemiddeld 60 pot. heeft hersteld; dat, indien de voorgestelde verlaging der bezoldigingen met 10 pet. toegepast zou wor den, het spoorwegpersoneel sedert 1922 ge middeld 30 pet. van zijn inkomsten heeft moe ten offeren, waardoor de bezoldiging van de meeste' categoriën, ondanks hun verantwoor delijken en vaak gevaarvollen arbeid en hun lange en zeer onregelmatige diensten dag nacht, vroeg en laat beduidend geringer zal zijn dan bit van gelijk te waardeeren functionarissen in dienst bij Rijk, Provinciën, Gemeenten en dezer instellingen en zeker het in de laagste .bonschalen ingedeelde perso neel een inkomen zal gaan hebben, waarvan een gezin zelfs een matige levenswijze niet zal kunen leiden; dat met de nu voorgenomen 10 pet. verla ging der loonen enz. de sedert 1922 toege paste bezuinigingen van allerlei aard op de personeeluitgaveu een bedrag van 50 millioen gulden per jaar naderen; dat aan voortgang dezer het personeel zeer Op grond van een en ander is het Hoofd bestuur tot de ernstige overtuiging dat het voluit gerechtvaardigd is en de be hartiging der aan zijne zorgen toevertrouwde belamgen de verplichting oplegt, dit voorstel der Directie onamneimelijk te verklaren. Voorts werd Desioten 1 Mei a.6. gewestelij ke protestvergaderingen te houden te Roer mond, Nijmegen. Zwolle, Utrecht en en op 18 Mei een bijeenkomst vain Hootd be stuur met de besturen en vertrouwensmannen van alle 175 afdeelingen des lands, terwp ook de op 12 Juni te Utrecht te houden Bondsdag in 't teeken van afweer der voor gestelde loonsverlaging zal geplaatst worden. Uit Shanghai teruggeroepen. Naar wij vernemen is Hr. Ms. torpedoboot- jager „Van Galen" gisteren uit Shanghai naar Nederl.-Indië teruggeroepen. De „Ekster" (thuisreis) vertrok gisteren om 5 24 uit Bagdad arriveerde om 12.38 te Cairo: Vertrok vandaar te 14.10 en landde om 17.10 te Mersa-Matruh. Het K. L. M.-vliegtuig de „Specht" (uitr.) is gisteren te 5.10 uit Jodpuhr vertrokken, 10.08 te Allahabad aangekomen, 10.45 vertrokken en 35.23 te Calcutta gearriveerd. De Havik, die gisterenodhtend uit Amsterdam is vertrokken kwam om 13.47 te Marseille aan. Vandaar werd verder gevlogen naar Rome, waar om 17.40 uur geland werd. OBERAMMERGAU- Men meldt uit Berlijn aan de N.R.Ct.: De schilder Johannes Zwink, die meermalen de rol van Judas bij de passiespelen te Oberammergau heeft gespeeld, is aldaar over leden in den ouderdom van 81 jaar. Zwink in-ppo- in 1870 voor de eerste maal de rol van Joannes, die hem ook in IfO toe vertrouwd. ln 1890, 1900 en 1910 heeft bij daarop de rol van Judas gespeeld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5