ZEETIJDINGEN SHAKESPEARE HULDE. DINSDAG 26 APRIL 1932 Een mooie dag te Stratford. DE NIEUWE BEEVAARTSKAPEL TE v brielle. SMOKKELBENDE OVERVALLEN. DR. JOH. WAGENAAR 70 JAAR. OPENLUCHTTOONEEL in GAASTERLAND SENSATIONEELE JACHT OP EEN AUTODIEF. In razende vaart reed de wagen over den weg. EEN FIETS HONDERDEN METERS MEEGESLEURD. DE KLEINE LINDY. DUITSCHE INGENIEURS IN RUSLAND BEDROGEN. WISSELKOERSEN. SLUIKHANDEL WORDT ONVOOR- DEELIG. TRAGISCH. DE VOLKENBONDSENQUETE IN MANDS J OERI JE. MoeJcden in staat van beleg. De commissie onder gendarmerie bewaking. MARKTBERICHTEN. YISSCHERIJ. SCHIPPERSBEURS. RIJNVAART. BINNENLANDSCHE HAVENS STOOMVAARTLIJNEN BUITENLANDSCHE HAVENS NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN Het nieuwe Shakes pear e-theater in de geboortestad van den dichter Stratjord-on-Avon Van onzen correspondent Londen, 25 April 1932. Aan den brand van den ouden Shakespeare- scbouwburg te Stratford-on-Avon op Zondag, 5 Maart 1926, heb ik steeds een levendige herinnering bewaard, ofschoon, of eigenlijk doordat ik niet het voorrecht gehad heb er ooggetuige van te zijn. Ik had den nacht door gebracht in het vrij naburige Warwick, en zou dien Zondagmorgen naar Stratford ver trekken, daar eenige uren vertoeven, en dan naar Londen terugkeeren. De Zondagsdienst regeling der omnibussen en spoorwegen even wel maakte dit fcooh niet overdreven-stout moedige plan te schande. Ik kreeg Stratford, tot mijn groot verdriet, niet te zien. Den vol genden morgen, toen ik de Londensche bladen ontvangen had, wist ik tot mijn nog grooter verdriet dat ik, als ik Stratford dien Zondag wel gezien had, den brand van den Shake speare schouwburg aanschouwd zou hebben. Van nationaliteit ben ik namelijk Amsterdam mer, hetgeen wil zeggen dat al kreeg ik de Nobelprijzen voor den vrede, scheikunde, voor letterkunde, voor wiel rijden en voor kruis- raadselsoplossen alle tegelijk, ik toch niet te grootsch zou worden om genot te beleven aan een goeden brand. Len Amsterdammer ver geet nooit een mooien brand, dien hij gezien heeft, en nog veel minder een, dien hij gemist heeft. De Landenaars daarentegen, ofschoon niet geheel ongevoelig voor de poezie van een brand, geven meer om voetbalwedstrijden. Zaterdag streden te Wembley Arsenal en Newcastle United om de Cup Final en alle schouwburgen hadden in brand kunnen vlie- gen jsonder dat de bondenaars er eenige aan- dacht aan geschonken zouden hehben. Maar aoo mogelijk nog minder kans op hun belang stelling had de plechtige opening van een nieuwen Shakespeare schouwburg te Strat ford-on-Avon. Men make hier uit niet de gevolgtrekking dat de Engelschen niet van Shakespeare houden. Verre van dien: Not that they love Shakespeare less, but that they love football more. Bovendien kan men zeer veel van Shake speare houden, zonder daarom tot extase op gevoerd te worden door de opening van een Shakespeare-schouwburg te Stratford-on-Avon, inplaats van den afgebranden. zelfs al wordt die opening in den vorm gegoten van oen in ternationale huldiging. Indien Shakespeare het hemelhooge genie is, waarvoor wij hem houden, dan is een der gelijke internationale huldiging een nogal en- beholpen manifestatie. Een dichter, die 316 jaren na zijn dood nog steeds als de meest universeele dramaturg aller tijden en volke ren geldt, behandelt men niet als ©en burge meester, die zijn zilveren jubileum viert. De Engelschen houden van Shakespeare. Anderen kunnen Shakespeare bewonderen; ai- leem Engelschen kunnen van hem houden. in het buitenland hoort men wel eens zogg6n dat zekere continentale „vorsohers". die Shakespeare hetzij in geschrift, hetzij op het tooneel, gedetermineerd hebben als een letter kundige plant, hem veel beter begrijpen dan ©enige Engelschman. Men hoort ook zeggen dat de Engelschen hem niet waardeeren. On zin Wanneer een aantal Londensche tooneel- producenten niet hun kraoht erin zochten de eene bultenlandsche „rubbish" na de andere op te voeren, en aldus den smaak van het publiek hopeloos te bederven, dau zou zelfs de verdenking, dat de Engelschen onverschil lig zijn voor Shakespeare, niet kunnen ont staan. De vorige maand werd in His Majesty's Theatre aan Hay market een Julius Caesar op gevoerd zooals er misschien nog nooit een gegeven is, maar na enkele weken van on voorwaardelijk succes moest Caesar plaats maken voor een revue-aohtig prul uit het buitenland, met een buitenlandsche actrice van den zooveelsten rang in de hoofdrol. En toch had deze schitterende Caesar nog weken lang kunnen loopen. Wij kunnen alle mogelijke sympathie voe len voor een publiek dat meer belang stelt jn een wedkamp om de Cup Final dan in de plechtige opening van een Shakespeare- schouwburg in het kleine, op Amerikaansche „bedevaartgangers" berekende Stratford-on- Avon De Engelschen hebben recht op een an dere behandeling van Shakespeare; zij zijn er nooit de menscüen naar geweest om tuk te zijn op „internationale huldigingen". De nar tionale huldiging van Shakespeare, waarop zij aanspraak kunnen doen gelden, zou hierin be staan dat groote en voorname Londensche schouwburgen niet langer ter beschikking ge steld worden van producenten, die de kunst van het eenige land dat in onzen tijd drama turgen va.n den eersten rang voortbrengt, laten verdringen dooi- bioscoopachtige hutspot uit het als-maar-produceerende Middel-Europa. Shakespeare heeft genoeg voor de Engelschen gedaan, opdat de Engelschen dit voor hem kunnen doen. Maar het kan nog lang duren aleer dit volk de onheilen te boven komt, aangericht in het tijdperk van koningin Victoria en Carlyle. Ik geloof niet dat het de moeite waard Is lets van de „internationale huldiging" te ver tellen. Het internationale bestond vooral hier in dat eenige dozijnen ambassadeurs, gezanten en consuls niet naar de Cup Final waren gaan kijken, maar naar Stratford-on-Avon gespoord waren, en dat de Fransche ambassadeur na mens zijn eigen land en de Vereenigde Sta ten een rede hield, nadat de Prins van Wales de openingstoespraak gehouden en ook mr. Baldwin het woord gevoerd had. Van de Fran- schen weet men dat zij Shakespeare zelden op voeren zonder wijzigingen in het origineel aan te brengen, omdat zij meenen dat Shakespeare vaak blijk van slechten smaak geeft, en dat Voltaire een gepolijsten „Julius Caesar" ge schreven heeft, dien hij, zoo ik mij niet ver gis, „Brutus" noemde. Hiervan evenwel repte de Fransche gezant niet; ook de schulden en ontwapeningsvraagstukken kwamen niet ter sprake. Het stadje, dat heel klein is, en vol goed- bewaarde,- gerestaureerde en geïmiteerde Tudorhuisjes, deed gisteren zeer Tudorachtig. Er werd een soort bloemen-optocht gehouden, waaraan jongens en meisjes van de scholen, met de onderwijzeressen aan het hoofd, en in Tudor-costuums uitgedost, deelnamen. Ook ge leerde professoren en befaamde acteurs, en roemruchte comité-magnaten, en buitenland sche gezanten, en parlementsleden deden mee aan de hulde. Zal iemand over zooveel eeuwen, bij een internationale Bernard Shaw-hulde, plus fours dragen? Bernard Shaw was er ook. Bernard Shaw is overal, maar Bernard Shaw was zelfs hier. Zou Bernard Shaw van Sha kespeare houden? Zou Shakespeare van Ber nard Shaw gehouden hebben? Het is steeds een draw back voor Shakespeare geweest, dat hij Bernard Shaw niet gekend heeft. John Masefield, bescheiden als steeds, was er ook. John Masefield werd enkele jaren ge leden door mr. Mac Donald tot poet laureate benoemd, ongeveer op dezelfde manier als mr. Mac Donald dr. Barnes tot bisschop van Bir mingham benoemd had. John Masefield schijnt nog altijd niet te weten wat hij eigenlijk mis daan had, en heeft, naar men zegt in voort- öurenden angst verkeerd dat een of andere in ternationale gebeurtenis, een oorlog of iets anders waarbij heldendaden bedreven worden, hem zou dwingen tot het dichten van een epos ten behoeve van gemeenschapszang en school lokaal. De eerste internationale gebeurtenis bleek gelukkig maar een internationale Sha kespeare huldiging te zijn, en poor mr. Mase field heeft er een vers op gemaakt, dat werke lijk buitengewoon leelijk is, ofschoon het rijmt. G-een poet laureate prtfze zich gelukkig voor zijn dood. Het vers werd vóór de opvoering van „Henry the Fourth" in den nieuwen schouwburg voorgelezen, en heel mooi gevon den. Het was alsof een gezelschap enthousias ten de eerste bestijging van den Mount Everest herdacht door het beklimmen van den Blin- kert. Den nieuwen schouwburg, dien ik bijna ver geten had, maar neen; eerst nog iets ver tellen van de internationale huldiging. De prins van Wales ontplooide den standaard des konings; hierop ontplooide mr. Baldwin de vlag van St. George, en toen werden alle vlag gen der Dominions en der diverse buitenlan den ontplooid. Het waren er vele dozijnen en het was een zeer schoone internationale hul diging, ofschoon werkelijk beschaafde naties slechts hij hooge uitzondering met vlaggen en vaandels paradeeren. Maar iemand, dien ik ontroerd tot iemand anders hoorde zeggen: ..Dat had Shakespeare moeten zien," gaf ze- kor het aigemeene gevoelen weer. Den nieuwen schouwburg, dien Ik bijna ver geten had, wil ik buiten beschouwing laten om geen wanklank te doen hooren in een ove rigens zoo genoegelijk en tot aigemeene vol. doening ver loepen dagje. Wij mogen, summa summarum, zeggen, dat wij sinds den brand op 5 Maart 1926 iets ge presteerd hebben. De penibele kwestie bij een brand is niet zoozeer wat er afbrandt, als wel wat ervoor in de plaats komt. En in treffende bewoordingen constateert John Masefield: „Now a new house has risen." Shakespeare, die meer dan drie eeuwen ge trotseerd heeft, zal ook dit trotseeren. De plechtigheden der consecratie van de nieuwe bedevaartskapel op het Brielsche Mar telveld zullen morgen te 8 uur aanvangen. Te half tien worden de relieken rondgedragen en ingemetseld. Van dien tijd af kunnen de geloo- vigen en belangstellende pelgrims de plechtig heden volgen in de kerk. Na de consecratie van het altaar vangt de pontificale Hoogmis aan. Dos middags te 2 uur zal het ook een treffen de plechtigheid worden. Dan zullen in stati- gen ommegang de relieken der H. Martelaren uit de oude kapel naar de nieuwe worden over gedragen. Mgr. Aengenent zal met mijter en staf deze plechtigheid volgen. Wij herinneren nog eens aan de reisgelegen heid. Van het station R. T. M. (Rasestraat) vertrekt een trein ora 6.54 en 9.37. Vertrouwd mag worden, dat zeer vele geloovigen deze in drukwekkende plechtigheden zullen bijwonen. De Doge van Venetië. Het pian bestaat den oomponlst dr. Wage- naar ter gelegenheid va-n zijn 70sten verjaar dag te huldigen niet een uitvoering te 's Hage in het a.s. winterseizoen van zijn reeds vroe ger met succes opgevoerde opera „De Doge van Venetië". De Haagsche Onderwijzers- zangvereeniging zal eerlang met de instudee ring een begin maken onder leiding van haar directeur, l. Walther Boer. De regie is in handen van den heer K. J. van Zonneveld. De Fi iesche tooneel schrijver J. P. Wiersma heeft een nieuwen arbeid voor Friesch open- iuchttooneel voltooid, dat den titel draagt van „Om it Heechste", religieus openluchtspel in drie bedrijven, naar hstorische motieven uit het volksleven van Gaasterland. Het „Nij-hrysh xoaniel" heeft dit nieuwe stuk reeds in studie voor de eerste uitvoering in de open lucht, die zal plaats vinden op Pinkster-Maandag i6 Mel a.s., in het bosch te Rijs in Gaasterland, des namiddags. De schrijver voert zelf de regie. Voor de seè- nische koren schreef de Friesche componist P, Folkertsma de muziek, waarvoor het Nij-frysk Sjongkoar zal medewerken, terwijl de architect Piet de Vries zijn medewerking heeft toege zegd. LOUIS DE VRIES TE ROME. Louis de Vries is Maandag met zijn gezel schap te Rome gearriveerd Verschillende auto riteiten waren bij de aankomst aanwezig, on der wie de voorzitter van het congres van de Société Universelle du Théatre, op uitnoodi- ging waarvan de heer de Vriee, een voorstel ling zal geven van Pirandello's „Hendrik IV", de gouverneur van Roime, enkele ministers, de Nederlandsche gezant, mr. J. A. N. Patijn, en verschillende andere autoriteiten. Zaterdagnacht omstreeks kwart over twaalf kwam bij de politie te Tilburg een bericht bin. nen uit Breda, dat te Ginniken een auto was gestolen, meldt de „Nieuwe Tilb. Crt. e diefstal had nog geen tien minuten geleden plaats gehad, zoodat de politie kans had en dief „op heeterdaad" te betrappen. De auto be hoorde toe aan den heer H. W. Kuyper, inspec teur eener levensverzekerings maatsckapPÜ te Ginneken. Evenals in alle andere gemeenten rond Bre da trof ook te Tilburg de politie onmiddellijk uitgebreide maatregelen en terwijl alle politie posten in de stad gewaarschuwd werden om uit te zien naar een nader aangeduide auto, togen direct eenige agenten den Bredascheweg op om te beginnen met het aanhouden en con troleeren van alle auto's, die uit de richting Breda kwamen. Met een ontzettende vaart kwam kort daar. op een auto uit de richting Breda aangestormd. Deze wagen had een snelheid van zeker 100 K.M. De agenten, die het natuurlijk op deze snelheid niet begrepen hadden, zwaaiden bij tijds met hun lantaarn om een teeken tot stop pen te geven. De wagen verminderde evenwel geen seconde zijn razende vaart en kwam in hetzelfde tempo op de midden op den rijweg staande mannen toegereden. Nog slechts hon derd meter was de auto van hen verwijderd, doch nog steeds werd met dezelfde vaart door geraasd. De agenten begonnen al iets te ver moeden en moesten, om zich niet morsdood te laten rijden, zich terugtrekken. De auto stopte niet en reed ongestoord met een waanzinnige vaart door. Op een paar me ters afstand van de agenten deed de bestuur der echter alsof hij toch nog eindelijk aan het bevel tot stoppen zou geho rzamen en hield even de vaart in, om echter direct daarop weer „vol gas" te even en te verdwijnen. Dit eene moment was echter reeds voldoende voor den agent Piet Vink, een groote forsche kerel Deze gooide met een zwaai zijn fiets voor de auto. Dit rijwiel werd door den wagen gegre pen en meegesleurd. De vermetele autobestuur der reed echter ongehinderd door met het onder de auto hangende rijwiel, dat over de keien schuurde en vonken omhoog deed spat ten. Het was één straal vuur die onder den wagen uitvonkte totdat deze eerst tegenover den watertoren tot stilstand kwam na dus zeker nog een paar honderd meter onder oor- verdoovend lawaai veroorzaakt door de over de keien kletterende fiets, te hebben doorge reden. Bij het kruispunt Watertoren- en Die penstraat begon de wagen vervaarlijk te slip pen door het rijwiel, dat natuurlijk de bestuur baarheid zeer hinderde. Dit rijwiel fungeerde tenslotte als een rem, zoodat de bestuurder zag aankomen, dat hij het spel ging verliezen. Bovendien werd hij in harder rijden gehinderd door voor hem uit rijdende auto's. De auto stopteNauwelijks stond de wagen stil of de bestuurder, die er alleen in zat, sprong eruit en nam de vlucht. Eerst liep hij langzaam naar den hoek van de Diepenstraat, doch toen hij eenmaal in deze vrij donkere straat was aangeland, zette hij het op een loopen. Hij had natuurlijk een aan merkelijke voorsprong op de agenten, die wel iswaar de wagen direct achterna snelden, wel vermoedende, dat het met die fiets er onder op den duur niet ver meer zou gaan. Terwijl twee agenten den man achterna gingen, belde de derde agent om assistentie. De dienstdoende majoor op het hoofdbureau zond daarop direct een zestal agenten om de omgeving van de kazerne af te zoeken. Een verdacht individu werd een kwartiertje daarna gesignaleerd. Het was een onbekende, die wel aan het vage signalement beantwoord de. Overgebracht naar het hoofdhureu van politie werd hij aan een voorloopig verhoor onderworpen en bleek hij afkomstig te zijn uit Ulvenhout (gem. Ginneken) dus uit dezelfde gemeente als waar de gestolen auto vandaan kwam. Uit het verder onderzoek meent de politie de zekerheid te hebben gekregen, den dief van den wagen te pakken te hebben. Vermoedelijk is de man voornemens geweest met de auto naar Duitschland te vluchten om den wagen te Keulen, waar hij ai dikwijls geweest was en waarschijnlijk wel kennissen had, te verkoo- pen. Al Capone in de kneL HOPEWELL, 26 April (R. O.). Lindbergh zou, naar men zegt, de mogelijkheid overwe gen, om van het aanbod van Al Capone, om de teruggave van zijn kind te bewerken, ge bruik te maken. Inmiddels mag Al Capone overeenkomstig orders van het Witte Huis in geen enkele ver- j binding met de buitenwereld den. Een der leden doodgeschoten. In de buurt van Gelderen hebben in den af- geloopen nacht schietpartijen plaats gehad tus- sohen smokkelaars en douanebeambten. Bij Veert verraste de douane een smokkelbende van 20 man. De smokkelaars, die z4ch verzet ten, waren tegen het geweervuur der beambten niet opgewassen en sloegen op de vlucht. Een der smokkelaars werd achterhaald en daar hij geen gevolg gaf aan de sommatie der douane beambten, werd hij neergeschoten. De identiteit van het slachtoffer kon niet worden vastgesteld. Men nam echter aan, dat het een Hollander was. De buit bedroeg ruim 200 K.g. koffie en tabak. Nader meldt men ons, dat de doodgeschoten smokkelaar de 26-jarige H. V. is uit Friesland. Hij was als melkknecht in een boerderij langs de grens werkzaam. Men had zijn loon ver minderd en aangezien hij nog voor het onder houd zijner bejaarde moeder, die nog in Fries land woont, te zorgen had, trachtte hij met smokkelen eenige bijverdiensten te verkrijgen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat bijna 800 Duitsche ingenieurs en technici, die Rusland moesten verlaten, zich vereenigd hebben in een bond, die tegen de Berlijnsche handels delegatie der sovjets een klacht zal indienen wegens het berokkenen van schade. De Russische regeering had zich nl. bij contract verplicht, de salarissen der inge nieurs uit te betalen in buitenlandsche valuta. Ten tijde der Russische betalingsmoeilijk heden, trachtte men de ingenieurs af te sche pen met tsernowontschen. Met dit papieren geld konden de bedrogenen niet eens de aller noodzakelijkste levensmiddelen koopen. Toen zij kort geleden met hunne gezinnen naar Duitschland terugkeerden, hadden zij geen cent meer in hun bezit, daar zij al hun have en goed hadden moeten achterlaten. Ingeval de Russische handelsdelegatie zou weigeren, de geëisclite schadevergoeding <e betalen, wil men beslag laten leggen op do Russische waren-depots in Duitschland. AMSTERDAM 26 loonden per Herlijn p lOOMk Parijs p 100 frs fcSrussel p lOObelg /Cwttserl p.lOüfrs Weenenp lOOsch Kupenh p lOukr Stockh p lOOkr Oslo p 100 kr New-York per S Aprii 25 April 9.01% 9.17 Douane neemt duizenden kilo's waren in beslag. Het smokkelen in het grensgebied Aken neemt hand over hand toe. Zaterdag maakten beambten In en om Aken iaebt op smokke laars en deden huiszoekingen. Ze namen in be slag 63000 sigaretten, 900 K.G. tabak, koffie en suiker en 160 K.G. brood. In Heinsberg bij de Limb, grens werden denzelfden nacht 3900 K.G. tarwe en 900 K.G. meel in beslag genomen. Bij een landbouwer in Scherpenseel werden 11 gesmokkelde var kens in beslag genomen. Zondagnacht passeer de een vrachtauto den spoorwegovergang Schmithof bij Aken. Toen de chauffeur den ge- posteerden beambte zag, sprong hij van den wagen en verdween in de duisternis. Daar de smokkelaar de rem niet had vastgezet, reed de auto in snelle vaart den helling af. De auto bevatte 3000 pond meel en suiker. De merk- teekens van den wagen waren vervalscht. Aan het grenskantoor Panneshedde bij Kerk- rade werd Zondag een vrachtauto aangehou den. Bjj onderzoek bleek, dat tusschen de ge declareerde lading 2800 pond meel en tarwe verborgen was. Auto en contrabande werd in beslag genomen. De twee inzittende personen werden gearresteerd. Aan hetzelfde kantoor werd een personenauto gevisiteerd. Er kwa men 100 K.G. tabak voor den dag. De auto en de smokkelwaar werden in beslag genomen. Vier personen onder wie dames, werden in ar rest gesteld. In het Akener woud werd Zondag eén smokkelbende aangehouden. In beslag ge nomen werden 250 pond suiker en cacao, be nevens 14000 sigaretten. Meisje in overspannen toestand zichzelf in brand gestoken. Gieterenmiddag was het 13-jarig meisje B. Y, een kind van den Voogdijraad en pleegkind yan den Zeereerw. heer pastoor te Acht (Eind hoven) op school gestraft. De dienstbode van den pastoor was hierover boos geweest op het meisje. Het kind heeft zich dit blijkbaar zoo ingetrokken, dat het zich op de W. C. in brand gestoken heeft. In vlammen gehuld kwam het meisje daar na huilend van pijn de speelplaats van de sohool opgeloopen. Direct werd het kind in een deken gewikkeld en naar het R. K. Gasthuis te Best overgebracht, waar het heden na voorzien te rijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden is overleden. MOSKOU, 25 April. (V. D.) Sinds de vol kenbondscommissie te Moekden is aangeko men, bevindt de stad zich feitelijk In staat van beleg. Wanneer de leden van de oommissie zich door de straten bewegen, wordt alle ver keer daar tegengehouden. Chineezen, die zich op dergelijke oogenblikken op straat bevinden in de nabijheid der commissieleden, loepen ge- vaar gearresteerd te worden, aangezien men hen er dan van verdenkt, den commissieleden inlichtingen te willen verschaffen over den toestand in Moekden na de invasie der Japan ners. I>e Chineesche vertegenwoordigers, die de oommissie vergezellen worden beschouwd als gevangenen en staan voortdurend onder bewa king van de Japansche gendarmerie. In verband met de weigering van de Mandsjoerijsche regeering om dr. Wellington Koo, den Chineeschen gedelegeerde in de com- missie-Lytton toestemming te geven, bulten de spoorwegzone te komen heeft graaf Lytton den volkenbond er van In kennis gesteld, dat hij niet verder Mandsjoerije zal binnen gaan, tenzij alle leden der commissie hem kunnen vergezellen. Nieuwe onderhandelingen te Shanghai. LONDEN, 26 Ajprll (H.N.) Volgens een be richt uit Shanghai heeft de Engelsche gezant in China een nieuw voorstel voor de Japansch Chineesche onderhandelingen over den wa penstilstand uitgewerkt. Naar Reuter uit Nanking seint, zouden de compromis-voorstellen, welke door den Brit- schen gezant Lampson voor de hervatting der ChineeschJapansche onderhandelingen zijn opgemaakt, voor China aanvaardbaar zijn. Men gelooft, dat de afgebroken wapenstil standsconferentie spoedig zal worden hervat. Volgens berichten uit Tokio wordt ook daar het nieuwe voorstel gunstig beoordeeld. LOSGEBROKEN GEVANGENE. STILLEIN, 23 April (R.O.) Een in de ge vangenis alhier gedetineerde heeft kans ge zien, uit zijn cel los te breken. Op zijn weg naar de vrijheid botste hij tegen een gevan genbewaarder, dien hij neersloeg. Andere ge vangenbewaarders slaagden er echter in, den moordenaar te overweldigen en opnieuw op te sluiten. BODEGRAVEN, 26 April. Aangevoerd 242 par tijen kaas, 9743 stuks, wegende 87-687 kg. Goud- sche waas met ryksmerk le soort 1820, 2e soort 1517, zwaardere per 50 kg. Handel flauw. ROTTERDAM, 26 April. De federatiemelkprijs van 26 April—2 Mei is door de melkfederatie Zuid-Holland vastgesteld op 4% ct. ROTTERDAM, 26 April. (Bericht van de Rot- terdamsche Eierenveiling, Warmoezierstraat) Kipeieren 2.203.40, eendeieren 2.152.45 per 100 stuks. Aanvoer 320.000 stuks. ROTTERDAM, 26 April. Veemarkt, Aange voerd: 180 paarden 3 veulens, 2257 magere runde ren, 970 vette runderen, 434 vette kalveren, 1703 nuchtere kalveren, 158 schapen of lammeren, 31 varkens, 107 biggen, De prijzen waren als volgt: vette koeien le soort 5969 ct., 2e soort 4650 ct., 3e soort 3540 ct., ossen le soort 5560 ct., 2e soort 4650 ct., stieren le soort 4348 ct., 2e 'soort 3643 ct., 3e soort 3035 ct., kalveren le soort 1.12—1.17, 2e soort 6989 ct., 3e soort 50—65 ct. per kg. Mager vee: melkkoeien ƒ155235, kalfkoeien 155—235, stieren 60—295, pinken 60—130, gras kalveren 3570, vaarzen 160—190, werkpaar den 160—250, slachtpaarden 100—170, hitten 65115, nuchtere kalveren 2—3.50, fokkalveren 515, biggen 24. Runderen waren ruim aangevoerd, de handel was echter zeer stroef, terwijl er minder werd besteed dan gisteren. Een enkel prima exemplaar ging tot 70 ct. Stieren aanvoer veel grooter dan gewoonlijk, de prijzen waren veel lager en nauwe ïyks houdbaar, er werd dan ook slecht verkocht. Vette kalveren aanvoer ruim, handel niet slecht, le soort goed prijshoudend. Melk- en kalfkoeien aanvoer groot, prijshoudend, maar stroeven han del. Jong vee weinig koopers, waardoor bjj na on verkoopbaar. Paarden, slachtpaarden werden iets williger verkocht dan verleden week, mede door uitvoer naar Frankrijk. Andere soorten handel redelyk. Nuchtere kalveren waren ruim aange voerd, doch waren onverkoopbaar, mede door de stopzetting van uitvoer naar België, een flinke prijsdaling was hiervan het gevolg. Fokkalveren werden even eens traag verkocht en lager dan verleden week. Biggen weinig kooplust. KRALINGSCHEVEER, 26 April. Aangevoerd 2 winterzalmen 1.501.70 per pond. ROTTERDAM, 26 April. Heden kwamen aan de vischmarkt alhier 5 motorkustvaartuigen en werden van IJmuiden, Denemarken, Nieuwe- diep en elders 390 manden en kisten versche visch en 110 kistjes bokking aangevoerd. De prijzen waren voorgroote tong 5062, middel 70—82, kleine 18—26, gTiet 12—18, middel schol 1422 kleine 3—8, schar 24, makreel 610, kabeljauw 818, groote schelvisch 7 —10, middel 8—12, gul 6—9, wijting 1—4, kuit 68, per mand, versche bokking 4060 ct., harde' bokking 60—75 ct. per kistje, elft 11.50 per stuk. De gisteren ln den namiddag verkochte visch van Nieuwediep werd tegen de volgende prjjzen verkocht: kleine heilbot ƒ3240, groote schol 2634, levende kreeft 28—32, kabeljauw 9 19,19, schelvisch 1315, koolvisch 68 per kist. Scheveningsche markt: spekbokklng 25 kistjes, prijs per stuk 57 ct., bokking 35 kistjes prijs per stuk 35 ct., makreel 20 kistjes, prjjs per stuk 810 ct, schar 3 manden, prijs per bos 15—17 ct. ROTTERDAM, 28 April 1932. Vlet- en lichterwerk: 265 ton 6.50 per dag. Vaarwerlc voor zwaar goed100 ton naar Apel doorn 100. 100 ton naar Roermond 1.85 per last, 600 ton naar Keulen 90. Op alle afdeelingen een lustelooze stemming. ROTTERDAM, 28 April 1932. Boven-Rjjn. Waterstand vallend. Er was weinig vraag. Ruimte was voldoende. Stemming onveranderd Voor ruwe producten geen noteering. Beneden-Rijn. Waterstand vallend. Er was weinig vraag. Ruimte was voldoende. Stemming onverandero Ertsvracht naar Ruhrhavens met 4 losdagen 25 ct., 8 losdagen 35 ct. per last. Ertsvracht naar Grimberg resp. 30 en 40 ct. Sleeploon volgens het 2527% ets. tarief. RUHRORT, 26 April 1932 VRACHTEN. Van de Ryn-Ruhrhavens naa Rotterdam 0.550.60 Mk.. Antwerpen -n Ger 1.— Mk., Brussel 1.40 Mk., Luik 1.75 Mk. Van de havens van hei Kjjn tierneKanaai naai Rotterdam 0.75 Mk., Antwerpen en Gent 1.15 Mk. Brussel 1.55 Mk., Luik 2.Mk. Van de havens van het Rjjn-Hemekanaal naai Mainz en Mannheim 0.85 Mk., Frankfurt 1 Mk. Aschaffenburg en Lauterburg 1.10 Mk., Karls ruhe en Hanau 1.05 Mk., Straatsburg 1.35 Mk. SLEEPLOON. Van de Ryn-Ruhrhavens naai Mainz 0.80—0.90 Mk. Mannheim 1—1.10 Mk. ROTTERDAM aangekomen 25 April namiddag: 2.20 GRUNUSEE, ivers von Staa, Kolberg. Rünhaven 8, graan; 2.30 KISA, N.V. Seam, Gdynia, Waalhaven 30. kolen. 3.45 BERENT, P. Faucbey. Brest, Maashaven Zz., ledig; 4.15 STRIJPE, P. A. van Es Co. Swansea, Binnenhaven, stukg.4.30 BILLE, Ivers von Staa, Kolberg, Rijnhaven 8. graan 5.30 FLANDRIA (Zw.J, Kuyper, van Dam Smeer, Gothenburg, Binnenhaven, stukg.6.— LUNA (Nept.). Wambersie Zn., Hamburg, stroom ten anker, stukg., 8.30 VULKAN, Trans port Mjj. Vulcaan, Koningsbergen, stroom ten anker, graan. ->8.71 h.72% 4.60 17.96 ,5.2; 4975 15.25 45.25 2.47% 58.64 >'.72% 4.60 47.94 35.25 50.50 45.- 45.60 2.46H 23 April 9.94% 58.67% 9.73 34 65 4795 36.25 50.75 46.- 45.75 2.47-k nariteit 12.10 >4.26 4.74 14.59 18.— 15.— >6.67 >6.67 >6.677 '.4871 MARIE ST. GERMAIN, Bordeaux; 11.55 LU* LEA, Tampa 26 April voormiddag: 12.35 TH1SBE, Rouaan; SEROOSKERK, Am* sterdam vertrokken i 25 April namiddag: 3 55 BOLLSTA Oslo; 5.PYLADE3, BlythJ 6 55 SVERRE NERGAARD, Oslo; 7.40 BANFF- SHIRE Londen; BROCKLEY COMBE, Bristol; 8 1c MAAS Hamburg; 8.25 HARELDA, South ampton; ARIADNE (Nept.), Gothenburg; BA TAVIER III, Londen; 8.4a AZTEC, Swansea; AUGUST BLUME, Hamburg; CROMER, Har wich; 9.10 DWARSSEE, Lambdon Dops. 10.10 MOLOTOV, Moermansk; 11.5 CEFALU, Londen- 11.15 PRAGUE, Harwich. Wind Z.W., flauwe koelte, katme zee, be* trokken. SCHIEDAM aangekomen 25 April: HANS 2, Londen. SCHIEDAM aangekomen 25 April: AUGUST BLUME, Marans, bunkert. POORTERSHAVEN aangekomen 25 Aprlll KUDN1K, Venetië. IJMUIDEN aangekomen 25 April: LINGE* STROOM Manchester, stukg.; PERSEUS, Ko* penhagen' stukg.; ORPHEUS, Gdynia, stukg.;' vertrokken 25 April: SEROOSKERK, Rotter dam; FLORA (Nept.), Bremen; AMSEL»Ham burg; HUBBASTONE, Middlesbro; ASTARTE, Bremen. VLISSINGEN aangekomen 25 April: PRINSES JULIANA Harwich; vertrokken 25 April: MECKLENBURG, Hax* wich; TELEGRAAF 21, Brugge; ANTILOl E, Londen; GEZIEN A, idem; gep. naar Antwerpen: BURGUNDIA, Gothen* burg; COLUMBA, Stavanger- ANNIE JOHN SON, Gothenburg; PALADINA, Curasao; STORM, Fredrikstad; VICTORIA, Vancouver; PAN DION, Manchester; BRITISH RESOLR- CE, Abadan; ESCAUT, Parijs; gep. naar Terneuzen: THE MARQUIS, Dublin; gep. van Antwerpen: K ARM ALA, Middlesbro; EILIANUS, Fenit; PADUA, Londen; PRIMU LA, Duinkerken; ANTWERP Harwich; gep. van Gent: P. G. HALVORSEN, LondenJ GLENBROOK, Boston (L.) HOLLAND—AMERIKA LIJN. LOCHKATRINE, 22 v. Rott. te Vancouver, J HOLLAND—AFRIKA LIJN. i MELISKERK (uitreis), 25 te Momba3sa, HOLLAND—OOST-AZIë DIJN. SEROOSKERK, 25 v. Amsterdam n. Rotterdam, HALCYON LIJN. FLENSBURG, Vlaard. n. Pto Ferrajo p. 22 Ouessant JAVA—NEW-YORK LIJN. j BLITAR, Java n. N.-York 25 te Marseille, j KON. NED. STOOMBOOT MIJ. j HERMES 23 van Izmir te Calamata. j MEROPE 24 van Amsterdam te Santander, THESEUS 25 van Amsterdam te Kopenhagen. BACCHUS, Valencia n. Amst. p. 25 Gibraltar, NEREUS, 24 v. Kopenhagen te Gdynia. PERSEUS, 25 v. Kopenhagen te Amsterdam, ORHEUS, 25 v. Gdynia te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KOTA AGOENG (thuisreis), 25 (12 midd.) V, Port Said, KERTOSONO (thuisreis), p. 25 Gibraltar, DEMPO (thuisreis), p. 25 Ferim. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. POELAU ROEBIAH Amst. n. Batavia 25 te| MaIrNIX VAN ST. ALDEGONDE Amst B- Ba* tavia 24 te Sabang. TAJANDOEN Batavia n. Amst. 24 van Sabang, STOOMVAART MIJ. OCEAAN. IONIC STAR, Rott. n. Japan p. 22 Ouessant, PYRRHUS, Batavia n. Amst 24 te Penang. KASAMA. Hongkong n. Rott. 24 te Suez. CALCHAS, Japan n. Rotterdam 22 v. Shanghai, CITY OF DERBY, Rott. n. Japan 24 v. Shanghai GAELIC STAR, Rott. n. Japan 25 v. Hongkong ASHLEA Rott. n. W.-Afrika p. 24 Dungeness, 1 AMASIS 22 van Rotterdam te Inulque. AVANCE I 20 v. Rotterdam te Kragerö. BOCCACCIO, Rott .n. Ldvorno p. 22 (9.9 n.m.J Casquets. BRANT COUNTY, Rott. n. Montreal p. 23 Uzard BUSSARL, Rotterdam n. Kiel p. 25 Holtenau. CITY OF ANTWERP, Rott. n. Cork p. 24 Dungeness. CAP FEDHALA 23 v. Rott. te Duinkerken, CITY OF CAIRO, Rott. n. Lor. Marques 25 v, Algoabaai. CARICA MILICA, Rott. n. B.-Ayres p. 23 Ouess, CARLA, Rott. n. Civ. Vesccha p. 23 Ouessant, DORINÈ, 22 v. Rotterdam te Rouaan. DOLLARD Dekker, 23 v. Grave te Duinkerken, DESSAU 24 April van Amsterdam te Hamburg, DAPHNE, 23 v. Rotterdam te Caen. EDDA, Rott. n. Genua p. 24 Dungeness. FAIR HEAD. Rott. n. Dublin p. 24 Dungeness, FORMIGNY, Rott. n. Marseille p. 23 Tarifa. FLUOR 23 v. Amsterdam te Brest. GLATTESEE, 21 v. Amsterdam te Esbjerg. GOOTE Rott. n. Cardiff p. 24 Beachy Head. HELUAN 21 v. Rotterdam te Lemvig. HEATHFIELD, Rott. n. San Lorenzo p. Z* Dungeness. HOOGLAND 25 v. Langerbrugge te Grange* mouth. HALLE, Rott. n. Pt. Natal 25 te Kaapstad. i 1SAR. 24 v. Rotterdam te Shimonoseki. JONGE JACOBUS, 24 v. Rott. te Cannes. j JADERA, 23 v. Amsterdam te Barry. JOLLY HUGH, 24 v. Dordrecht te Londen. KUMASIAN, Rott. n. Bathurst 22 (4.43 n.m.J, op 115 m(jl N.W. v. Land's End. KOHOLYT, 20 v. Rotterdam te Pillau. KATENDRECHT 23 v. Constantza te Rouaan. KRETA 23 van Amsterdam te Hamburg. KAUPANGER 23 v. Vlisaingen te Bergen. KUMASIAN, Rott. n. W.-Afrika p. 23 Ouessant, LAS PALMAS, Rott. n. Marokko p. 24 Dungen, LEEUWARDEN, 24 v. Harlingen te Londen. LAtyRICK 24 van Rotterdam te Leith. LISTA 22 van Rotterdam te Bordeaux. LANGLEEBROOK 23 v. Amst. te Swansea. LIEBENFELS Rott. n. Calcutta p. 24 Perim. MANVANTARA, Rott. n'. St. Kitts v.o. p. 24 Dungeness. MERWEDE. Rott n. p. 23 Needles. MIN Rotterdam n. Japan 21 van Algiers. MARABOE 24 v. Rotterdam te Avonmouth. MTJD RECHT 24 van Rotterdam te Batoum. MOORDRECHT 24 van Rotterdam te Batoum, M. J. CRAIG, 24 v. Rotterdam te Bristol. MARABOE, 24 v. Rotterdam te Avonmouth, MEREL, 24 v. Rotterdam te Londen. MARUOT. 24 v. Harlingen te Hull.. MIDSLAND 24 van Rotterdam op Tyne. - r> S'PM\ 24 v Rott. te Londen. NIEUWLAND 24 van Rotterdam te Bones».- NOORD-HOLLAND 24 v. Harlingen te Goole, OUSEL Amst. n. j_Jverpool p. 23 Lizard. PROWESS 22 v. Bergen op Zoom te Lynn. QUEENWORTH 23 v. Amsterdam te Blyth. SIRETUL, Rott. n. Braila 23 (7.10 n.m.) op 40 mijl O. v. Niton. SAPPHO, Rott. n. Bristol p. 24 Prawle Pt. SCHIELAND 24 v. Sunderland te Hamburg. SKIRNER, 23 v. Rotterdam te Malraö. TSUSHIMA MARU, Rott. n. Japan p. 23 Finisterre. TRIER 24 van Rotterdam te Hamburg. TARONGA 22 v. Rotterdam te Fremantle. TARANGER Rott n. Vancouve-r 16 v. Guayaquil TENERIFFA, Rott. n. Japan 25 v. Aden. VULKAN 10 v. Rotterdam te Haderslev. WEST ELDARA, Rott. n. Boston 24 (12.43 n.m.). op 31 mjjl W. v. Beachy Head. WITTE ZEE, slbt., n.' Queenstown 24 (5.29 v.m.) op 30 myl O. v. Land's End. WANGON1, Rott. n. Lor. Marq. 23 v. Southpton, WUTA Muller, 22 v. Konne te Kopenhagen.. WESTLAAN 22 van Leith n. Husum. BUITENLANDSCHE HAVENS. NIEUWE WATERWEG aangekomen: HADA COUNTY 23 v. Rott te Montreal. KULMERLAND Rott. n. Japan 23 te Genua. 25 April namiddag: KATWIJK Setubal n. Rouaan p. 26 Ouessant 10.56 HENRI MORYt Nantes; 11.5 ENSEIGNE j NAUMBURG Rott n. Macassar 34 te Singapore

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9