OVERZICHT. DE Zv/ER/ER DE ARBEIDS-CONFERENTIE I ALBORNOZ OVER KERK EN REPUBLIEK. JAPAN EN CHINA. VRIJDAG 29 APRIL 1932 BLOEDIGE SCHILDERIJEN. VREEMDE EERBIED. JUWEELEN VAN ONSCHATBARE WAARDE GESTOLEN. VLIEGTUIGENLOODS VERBRAND. DE KOMENDE PRESIDENTS VERKIEZING IN AMERIKA OUDERDOMS- EN INVALIDITEITS VERZEKERING. WEER EEN SPION GEVAT IN FRANKRIJK. DE IERSCHE „EED VAN TROUW". GOUDZENDING GESTOLEN. NIEUWE MOEILIJKHEDEN BIJ DE ONDERHANDELINGEN. ERNSTIGE BOTSINGEN TE HALLE. DE ONSTERFELIJKE KAPITEIN" VAN KOEPENICK HERBOREN. VREESELUKE BLOEDDAAD. De groote politieke vraagstukken Dr. Brüning heeft gisteren te Genève de Duitsche en buitenland scbe pers ontvangen. Hij zeide o.a., dat hij niet naar Genève is gekomen, om deel te nemen aan de openbare beraadslagingen van de hoof doom missie der ontwapeningsconferentie, doch om met de toonaangevende staatslieden over de belang rijke vraagstukken te beraadslagen, die op tiet oogenblik aan de orde zijn. Hij heeft van dergelijke besprekingen steeds veel verwacht en ook ditmaal is door de besprekingen het terrein voor de behande ling van een groot aantal vraagstukken voor bereid. De rijkskanselier betreurde ten zeerste de ongesteldheid van Tardieu, aangezien ten gevolge daarvan de besprekingen deze week niet voortgezet konden worden. Het Dnatsoh© standpunt in het ontwape- nimgs vraagstuk is niet gewijzigd en gaat nog steeds uit van het beginsel van gelijke rech ten en de noodzakelijkheid van een algemee- ne vermindering der bewapening. Het ge- beele DuAtsche volk is het daarover eens, hoe groot ook de partij verschillen op ander ge bied mogen zijn. Met nadruk wees do rijkskanselier op het verband tussohen de politieke en economische vraagstukken, die op het oogenblik de wereld bebeerscthen. Ook in het vraagstuk der schadevergoeding moet men de feiten onder de oogeu zien. moet men zich niet laten ont moedigen. door bot feit, dat voor de ver schillende vraagstukken niet zoo snel een op lossing wordt gevonden, alfl men zou wen- echen. De gebeurtenissen wikkelen zich in een zeer snel tempo af en het tempo der beraad slagingen moet zich daarbij aansluiten, wil men met de oplossingen niet te laat komen. De vraagstukken kunnen door Duitsch- land alleen niet worden opgelost. Internatio nale samenwerking en vooral samenwerking imet Frankrijk is thans meer dan ooit noodig. Br moet een einde komen aan den tusschen- toestand tiusscibe® oorlog en vrede en men moet tot een werkelijken, op vrij overleg be rustenden vrede geraken. Men mag niet vergeten, dat de opgewonden politieke stemming in Duitschland voor een groot gedeelte het gevolg is van den econo mische® nood, die thans op het Duitsohe volk drukt Het Duitsohe volk Is vredelievend en van da noodzakelijkheid van internationale sa menwerking overtuigd. Het zal bij deze hou ding veel verlichting ondervinden, indien men rechtvaardigheid laat gelden en in de moeilijke oogenblikken hulp verleent. Dan zal Duitschland de beste waarborg voor den wereldvrede zijin. Volgens mededeeling van Engelsche zijde bestaat het plan, een nieuwe bijeenkomst te arrangeeren tussehen Brüning, MacDonald en Tardieu en wel gedurende de week na Pinkste ren. Voorloopig heeft men 18 Mei als datum van aanvang gesteld. Getracht zal worden, bij die gelegenheid die kwesties te behandelen, welke thans tengevolge van de ongesteldheid van Tardieu niet verder konden worden besproken. In Engelsche kringen neemt men aan, dat In deze bespreking voor alles de principieels kwesties der ontwapening, de kwestie van de gelijkberechtiging van Duitschland en de Fran- sche plannen inzake internationalisatie aan de orde zullen komen. De ontwapeningsconferentie zal tijdens de Pinkstervacantie haar werkzaamheden gedu rende vier dagen onderbreken en wel van 13 tot 17 Mei. Op de ontwapeningsconferentie Is gisteren In de vloateommissiie de algiemeene beraadslaging, welke schepen als aanvalswape nen moeten beschouwd worden, ten einde ge bracht. De Fransohe oud-minister van marine Du- mont was vandaag de belangrijkste redenaar. Hij was een voorstander van het beschouwen van de slagschepen, wier kanonnen een groot kaliber hebben, als aanvalswapenen. Voorts meende hij, dat de moederschepen voor vlieg tuigen, voor zoover deze tot het werpen van bommen en niet uitsluitend voor verkennings tochten worden gebezigd, op de lijst der aan valswapenen moeten geplaatst worden. Hij zinspeelde verder op den bouw van den nieuwen Duitschen pantserkruiser en bepieitte dus, dat, indien bepaalde schepen als aanvals wapenen zouden beschouwd worden, maatrege- len moesten getroffen worden, dat de staten niet al hun krachten zouden concentreeren op een verbetering van hef materiaal der kleinere schepen en zoodoend© toch weer offensieve oorlogsschepen zouden bouwen. Naar zijn meening moest ook de bouwprijs der oorlogsschepen per ton een criterium zijn, of een schip al dan niet offensief is. De duikbooten beschouwt Frankrijk als de fensief. Frankrijk is het echter met de Neder- landsche delegatie eens, dat bepaalde maatrege len tegen de automatische contactmijnen moe ten genomen worden. Deze mijnen behooren alleen in de territoriale wateren te worden toegelaten. Een klein incident deed zich voor, doordat Dumont in zijn rede had herinnerd aan de verschillende invallen, waaraan Frankrijk in den loop der eeuwen had blootgestaan en aan de beschieting van onbeschermde steden door Duitsche kruisers in het begin van den oorlog. De Duitsche gedelegeerde von Reinhaben be treurde, dat de Fransche gedelegeerde met historische herinneringen was aangekomen. Indien men over de geschiedenis zou willen praten, zou ook Duitschland niet behoeven te zwijgen en aan de Napoleontische oorlogen kunnen herinneren. In het belang van het behouden van een verzoeningsgezinde stemming hoopt von Rein haben, dat men het verleden zou laten rusten. Het herstel aan den Donau De voorjaarsziititing vain den nationale® raiad, is gistere® geopend met een toespraak van bondskanselier Dr. Buresch over de plannen tot het herstel va® het economische leven der Donaulanden e® het standpunt, dat de Oostien- rijltsche reigeering in dijt opzicht inneemt. Wat de betrekkingen tot de Donaustaten be treft, huldigt de regeering het principieel© standpunt dat het toestaan van wederzijdsche voorkeurrechten het beste middel is om het economische leven weer tot bloei te brengen. Wat de betrekkingen tot andere landen aan gaat, is het toestaan van eenzijdige voorkeur rechten voor de producten van industrie en landbouw een noodzakelijke aanvulling van dit stelsel. In dit opziobt zal Oostenrijk een beroep moeten doen juist op die landen, wel ker uitvoer naar Oostenrijk grooter is dan de Oostenrijksehe uitvoer naar deze landen. Hei standpunt van Oostenrijk is zijn ïelf- standigheid te bewaren en politieke verplich tingen te vermijden, hoewel Oostenrijk bereid en vastbesloten is, de economische betrekkin gen met alle andere landen, die dit wenschen, tot hoogere ontwikkeling te brengen. Over den uitslag der jongste verkiezingen en den daardoor geschapen toestand sprak Dr. Buresch niet. Bij het debat wees Dr. Bauer (sociaal de mocraat) er op, dat de jongste verkiezingen een principieel© nederlaag voor de regeering en het oude regeeringsstelsel beteekenen. De sociaal-democraten hebben het aftreden der regeering niet geëisdht, omdat op het oogen blik belangrijke onderhandelingen met het buitenland worden gevoerd. Zij zullen echter een voorstel Indienen om den nationalen raad tegen een nader te bepalen tijdstip, waar schijnlijk dezen herfst, te ontbinden. Met betrekking tot de Donauplanne® stelde Bauer vast, dat het plan van Tardieu gevallen is. Oostenrijk behoeft dit niet te betreuren, want het plan voorziet niet in de economi sche behoeften van midden-Europa. Namens zijn partij protesteerde hij tegen iedere buiten- landsche contróle op de Oostenrijksche staats financiën. In het verdere verloop werden zoowel door de sociaal-democraten als door de groot- Duitschers en het Helmatblok voorstellen tot onmiddellijke of latere ontbinding van den nationalen raad ingediend. Op voorstel van de christelijk-socialen werd daarop met algemeene stemmen besloten deze moties naar de constitutioneel© commissie te verwijzen, die Woensdag a.s. za.l bijeenkomen. Door een Japansch schilder en Japansche meisjes. De Japansche schilder Ito Hikoee heeft met zijn eigen bloed het portret van den mikado geschilderd en ten geschenke gegeven aan den minister van oorlog als een persoonlijk hulde blijk voor de regeerend© dynastie. Uit zijn linkerarm en schouder tapte Iko het bloed af, dat noodig was, om het portret te schilderen. Daar het den mikado levensgroot voorstelt, is de schilder thans geheel uitgeput door het bloedverlies. Hij ligt te bed en moet volkomen rust houden. De schilder Ito heeft inmiddels reeds school gemaakt. Zeven meisjes uit Tokio hebben kort gelede® voor een regiment een banier ver vaardigd, waarop zij met haar eigen bloed „zonsopgang" hebben afgebeeld. In den brief, dien zij aan den commandant van het regiment tegelijk met de banier toe zonden, verklaren zij, dat zij „zwakke vrouwen, slechts dit eene middel haddien om haar bloed voor het vaderland te geven". I>E WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 28 April (H.N.) Op het rijks- ministerie van arbeid zijn vanmorgen de be sprekingen begonnen over de plannen tot be strijding van de werkloosheid, o.a. door in voering van de 40-urige werkweek. Naar een correspondent van „El Mati" uit Cadiz meldt, heeft de minister van justitie, Albornoz, aldaar een rede gehouden over Kerk en republiek. De minister sprak o.a. ook uitvoerig over de ontbinding der Jesnieten-orde en beweer de, da.t het betreffende decreet geenszins in- druiisc'ht tegen de godsdienstige gevoelens van liet volk, waarvoor de republiel^ den groot- sten eeiibied heeft! Het ontbindings-deoreet was volgens Al bornoz gericht tegen de „clericale militie", die zich meester maakte van de iudnstrieele ondernemingen, beslag legde op erfenissen en een openlijken strijd voerde tegen de demo cratie! Tegen het sectarisme van een burgemeester. Naar „El Mati" uit Arevalo verneemt, vorm de zidh, toen de bevolking van dit dorp ver nam, dat op bevel van den burgemeester een steenen kruisbeeld, dat reeds drie eeuwen lang door hef volk vereerd werd, geheel ver nield was, een beitooging van ruim vijf dui zend personen, om tegen deze wandaad te pro- testeeren. De manifestatie werd echter door de civiele garde ontbonden. Naar het blad verder uit Valencia ver neemt, is het aldaar tot ernstige onlusten ge komen wegens het verbod van een vergade ring, die extremisten van plan waren te hou den. De extremisten trokken daarna in op tocht naar het gebouw van het Katholieke blad „El Pueblo", dat met steen en bekogeld werd. Een ontstellende" ontdekking Eenigen tijd geleden bevatten de Spaansoue bladen bet bericht, dat bet lijk van den groo- ten Spaansicben schrijver, Blasoo Hanez, te Menton was opgegraven en naar zijn geboor teplaats Valencia zou worden overgebracht. Een maand geleden begaf zich daartoe een oommissie naar Menton, om de noodige maat regelen te treffen. Bij haar aankomst kwam zij echter tot de „ontstellende" ontdekking, ■dat zich op het graf van den beroemden ro manschrijver en grooten staatsman een mo numentaal kruis verhief, dat bovendien nag een „vroom" opschrift droeg! Onmiddellijk daarop zond 3e commissie een telegram naar Valencia, dat overbrenging van bet stoffelijk overschot van Hanez niet moge lijk. was en dat de oamimlBsie zidh er daarom toe beperkt had, een krans op het graf va® den schrijver neer te leggen Thans meldt de „Veu de Tarragona" nog nader omtrent deze sectarische oomedie, dat de oom missie bovendien bepaald had, dat bij de aankomst van het stoffelijk overschot van Hanez te Valencia de geestelijkheid van alio plechtigheden zou warden uitgesloten Mevrouw Hanez heeft zich hiertegen evenwel formeel verzet en verklaard, dat haar echtgenoot met de Kerk; verzoend gestorven is. PEKING, 28 April. (R.O.) Juweelen van onschatbare waarde werden gestolen van het graf van prinses Tsaili, de moeder van den ex-keizer van China, die thans hoofd is van den nieuwen Mandsjoerijsohen staat. De prinses beging indertijd zelfmoord door een gouden ring in te slikken en om deze re den werd zij bij Peking begraven in plaats van te worden bijgezet bij de overige overle den leden der koninklijke familie. Alle juweelen, die op haar graf gelegd wa ren, zijn gestolen. De politie heeft twee man nen die van den diefstal verdacht worden, ge arresteerd. NEW YORK, 28 April. (R.O.) Op het vlieg veld Doing Island werd vandaag een hangar met tien vliegtuigen door het vuur verwoest. De brand werd veroorzaakt door een ont ploffing. Twee personen werden gewond, onder wie de Duitsche oorlogsvlieger Oarl Schneider, die naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. NEW-YORK, 28 April. (R.O.) Volgens des kundigen, die van nabij den loop der gebeur tenissen volgen, zou Hoover reeds van een groot aantal republ i kelnsohe stemmen ver zekerd zijn, om opnieuw gekozen te worden als president der republiek bij de komende presidentsverkiezingen. Ofschoon het meerendeel der democratische gedelegeerden naar de nationale republi- keinscih-democratisctie conventie gebonden is, om Franklin Roosevelt te steunen (gouver neur van den staat New-Yorkis het zeer onzeker, dat deize zal benoemd worden. GEN VE, 28 April. (VAN ONZEN CORRES PONDENT) De internationale arbeidsconferen- tie heeft vanochtend met algemeene stemmen besloten, het vraagstuk van de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering op de agenda van de conferentie van 1933 te plaatsen met de bedoe ling, dat dan een conventie hieromtrent zal worden gesloten. Met 51 tegen 32 stemmen heeft de conferentie besloten, op voorstel van de regeering van Denemarken, dat het volgend jaar ook de vraag behandeld zal worden, of het stelsel van ouder domsrenten zonder premiebetaling als alter natief voor de verplichte ouderdoms- en invali diteitsverzekeringen kan worden ..toegelaten. De internationale arbeidsconferentie is van middag begonnen met de bespreking van het ontwerpoonventie omtrent den toelatingsleef tijd van kinderen tot niet-industrieele beroepen. Bij de algemeene beraadslaging heeft het Kamerlid mr. A. M. Joekea als vertegenwoor diger van de Nederlandsche regeering zijn in stemming met het beginsel van de conferentie uitgesproken en er op gewezen, dat Nederland, waar alle arbeid voor kinderen beneden de veertien jaar verboden is, zonder bezwaar de conventie kan aanvaarden. Hij achtte het echter wenschelijk, dat eenige amendementen zouden worden aangenomen om de conventie meer soepel te maken, waardoor ook landen met een minder radicale sociale wetgeving haar zouden kunnen ratificeeren. Bij de stemming over verschillende amende menten, vandaag vooral door de Engelsche regeering voorgesteld, werden deze alle ver worpen. De discussies gaan morgen voort. PARIJS 27 April (R. O.) Naar Havas meldt, heeft de politie Maandag j.l. te Sankt Ludwlg in het departement Boven-Elzas, niet ver van de Zwitserscha grens, een 35-jarigen man ge arresteerd, die er van wordt verdacht, zich aan spionnage ten behoeve van Rusland te hebben schuldig gemaakt. De gearresteerde, wiens identiteit nog niet geheel vaststaat, heeft verklaard, Henry Ver- caliano te heeten en metselaar van beroep te zijn. Bij zijn arrestatie bleek hij in het bezit te zijn van bolschewistisch propagandamateriaal, in cijferschrift gestelde documenten, vragenlijs ten over de nationale verdediging van Frank rijk en een bedrag van 600.000 frs in dollar. Hij is inmiddels naar Parijs overgebracht. De debatten in den landdag. LONDEN, 28 April. (V.D.) In den landdag van den Iersehen vrijstaat worden heden de debatten over de afschaffing van den „eed van trouw" hervat en zullen tot de volgende week duren. Bij het indienen van de tweede lezing heeft de Valera verklaard, dat door het aannemen van deze wet geen contractueels verplichting werd geschonden. Sprekende over de vraag, of hij een voor stander is van het verlaten van het verband van het Britsche rijk, zeide hij, dat zijn partij zich bij de verkiezingen heeft verplicht, zon- dor nieuw mandaat geen stap verder te gaan. De leider der oppositie, Cosgrave noemde de door de Valera voorgesteld© wet een der groot ste stukken van politieke chicane in de historie. Het verdrag, zeide hij, kan alleen worden ge wijzigd door een overeenkomst en het mandaat aan de Valera was alleen voor het voeren van onderhandelingen met Britannië. WARSCHAU, 28 April (V.D.) Eerst thans wordt bekend, dat ln den nacht van Dinsdag op Woensdag uit het depót van het Poolsche grensstation Nenschen een kist met goud is gestolen, afkomstig uit Nederland en bestemd voor de Poolsche staatsbank. De inhoud van de kist bestond uit baren goud ten bedrage van 36.000 gulden. Een douanebeambte en een spoorwegarbeider, die van den diefstal worden verdacht, zijn gear resteerd, terwijl de rechter uit Posen een on derzoek instelt om het verdwenen goud weer op te sporen. OVERSTROOMINGEN IN Z.W.-RUSLAND BERLIJN 28 April (H.N.) Uit Moskou wordt gemeld, dat door de overstroomingen, veroorzaakt door de hevige regens van den laatsten tijd, veel schade is aangericht in de stad Berditsjeff in het Zuid-Westen van Rus land. Meer dan 300 huizen zijn verwoest. Troe pen zijn gezonden om hulp te verleenen. GENEVE, 28 April. (R.O.) De oommissie van 19, die zich met het conflict in het Verre Oosten bezighoudt, is hedenmiddag in een niet-openbare zitting bijeengekomen. Naar verluidt, moest het feit besproken worden, dat de Japansche regeering, ofschoon zij de camipromiisformule van den Britsche® gezant te Shanghai heeft aangenomen, de ontwerp-resolutie, die dezelfde formule be vat, afwijst en wel met liet motief, dat de commissie van 19 zich niet in de details van den wapenstilstand beeft te mengen. Van den anderen kant heeft de Chineesche regeering meegedeeld, dat zij de wapenstil- standsonderhandelingen te Shanghai onder braken heeft, daar zij den wapenstilstand slechts dam kan aannemen, wanneer de reso lutie der commissie van 19 eveneens door de Japansche regeering wordt aangenomen. Met het oog op deze situatie, die den na weken bereikten vooruitgang voor een onge dachte® tegenslag in de onderhandelingen van den volkenbond met de Japansche regee ring doet plaats maken, bestaat bij een aan tal delegaties de neiging, een nog beslistere fovmuieermg, dan in de tegenwoordige reso lutie wordt voorzien, voor te stellen. TOKIO, 28 April. (R.O.) Uit gezaghebbende bron wordt verklaard, dat het besluit te Ge nève om aan de vollkembondsvergadering te vragen, de resolutie aan te nemen, welke met bet oog op den te Shanghai te sluiten wapenstilstand is voorgesteld, de Japansche regeering in een moeilijke positie plaatst, want de resolutie houdt zekere punten in, waartegen Japan bezwaar maakt. Bijgevolg vraagt de regeering van Japan zich af, of zij haar gedelegeerde moet verzoeken, zich van stemming te onthouden, of de resolutie onder zekesr wjarbehaud te aanvaarden. TOKIO, 28 April. (R.O.) Men meent te weten, dat de regeering van Mandsjoerije te kennen heeft gegeven, dat zij bereid is, aan Wellington Koo toe te staan, met de com missie van onderzoek van den volkenbond in Mandsjoerije te komen, mits hij onderworpen wordt aan een scherpe bewaking. V.B-vergadering bijeen geroepen. GEN VE, 28 April. (H. N.) De commissie van 19, welke belast is met de behandeling van het Chineesch-Japansche conflict, heeft van daag besloten, tegen Zaterdag a.s. een vergade ring van den volkenbond bijeen te roepen, aan welke de motie over de wapenstilstandsonder handelingen te Shanghai ter goedkeuring zal worden voorgelegd. Naar verluidt, heeft de Japansche regeering thans goedgevonden, dat de compromis-formule over de bevoegdheden van de gemengde com missie In de kwestie der ontruiming ook in den tekst van de motie wordt opgenomen, zoo dat er thans niets meer in den weg staat aan een aanneming van de motie met algemeene stemmen. De compromis-formule aanvaard. SHANGHAI, 22 April. (R.O.) De Chineesche en Japansche gedelegeerden ter wapenstil standsconferentie hebben de compromis-for mule, voorgesteld door den Britsche® gezant, aanvaard. MIJNGASONTPLOFFING HINDENBURG, (Opper-Silezië) 28 April (V.D.). Op de Concordia-mijn te Hindenburg vond hedenmorgen vroeg op de 240 meter ver dieping van de Andreas-schacht een mijngas- ontploffing plaats, waarbij negen man ernstige brandworden opliepen. Het ongeval is waarschijnlijk ontstaan, door dat één der mijnwerkers een lucifer aanstreek, waardoor het aanwezige mijngas tot ontplof fing werd gebracht. Verzet van communisten. HALLE, 28 April. (V.D.) Hedenmorgen heeft de politie in een communistische wijk uitzettingen verricht, waarbij ernstige botsin gen hebben plaats gehad. Reeds tegen 10 uur had de politie verschei dene straten afgezet. Toen om elf uur een ver huiswagen verscheen om de meubelen van de uitgezette personen te halen, werden steenen naar den koetsier geworpen, die gewond werd. Uit de vensters van de aangrenzende hulzen werd luide geschreeuwd zoodat de politie het sluiten der vensters beval. Toen hieraan niet voldaan werd, loste de politie eenige schoten in de lucht, die met scherpe schoten beantwoord werden. De po litie richtte daarop het vuur op de vensters en drong de huizen binnen. Ongeveer 30 personen werden gearresteerd. In den persoon van een „Reichsbahn-Oberbaurat". In Drolshagen, een klein plaatsje aan de spoorlijn Siegen-Betzdorf-Olpe, arriveerde eenige dagen geleden des avonds laat een be jaard heer, die zich voorstelde als Oberbaurat Heinemann van de rijksspoorwegen in Berlijn en voor zichzelf en zijn chauffeur twee kamers in het plaatselijk hotel huurde. Dan volgenden morgen reed de „Herr Reichsbahn-Oberbaurat" met zijn eleiganten auto de omgeving rond en inspecteerde ver schillende spoorwegstations, o.a. in Olpe, Fin- nentrop en Geldingen. Hij speelde den „Oberbaurat" op een wijze, welke den spoorwegbeambten den schrik om het lijf deed slaan. Des middags inspecteerde hij het station te Drolshagen. Van hier uit belde hij de spoorwegdirectie Elberfeld-Wuppertal en de maohine-afdeeling te Lüdenscheid op, beklaag de zich over de gevonden gebreken in den dienst en deelde verscheidene berispingen uit. Hierop bracht de „Oberbaurat" een bezoek aan verscheidene ijzer- en metaalindustrieën te Drolshagen, waar hij deskundig de werk stukken onderzocht en de heeren in zijn hotel ontbood. Des avonds bracht hij eenige gezellige uren in zijn hotel met verscheidene inwoners van het plaatsje door en liet zich overhalen, een grooteren order tot levering van materiaal te doen Zondag begon de hotelhouder echter ver denking te koesteren, daar de chauffeur van den „Oberbaurat" het hotelpersoneel had ver teld, dat hij niet uit Berlijn, doch met den trein van Marburg gekomen was. De hotelier presenteerde de rekening, welke echter niet betaald werd, „omdat de geld zending nog niet was aangekomen". De „Ober baurat" zou telefoneeren. Inderdaad telefoneerde de „Oberbaurat" hierop nog meermalen met de directie der rij ksspoor wegen te Berlijn. De intusschen verwittigde politie verzocht den zoogenaamden „Oberbaurat" zijn identi teit te bewijzen. „Toevallig" had deze echter zijn pas thuis gelaten. De politie arresteerde daarop den man en kwam bij navraag te Marburg te weten, dat het hier een pas uit de gevangenis ontslagen koopman Ludwig Heinemann uit Marburg betrof. Naar uit het verdere onderzoek bleek, had de oplichter op zijn reis van Gieszen naar Sauerland verscheidene stations „geïnspec teerd". Volgens den chauffeur is Heinemann. overal als „Reichsbahn-Oberbaurat" officieel ontvan gen. In de meeste gevallen heeft hij zijn be zoek telefonisch van de eene plaats naar de andere laten aankondigen. Zijn optreden was zoo zelfbewust en deskundig, dat geen mensch in den bejaarden, waardige® heer een bedrie ger vermoedde. Verscheidene stationschefs moeten den val- schen „Oberbaurat" onder buigingen en strij kages naar zijn auto hebben gebracht. Natuurlijk heeft de bedrieger nergens b» taald en kan ook de eigenaar van den auto naar zijn duiten fluiten. Van een waanzinnige. TIRCHENREUTH (Oberpfalz), 28 April, (W.B.). De 32-jarige bakker Wild uit Tir- chenreuth overviel vandaag zijn 67-jarige moeder en Sloeg baar de hersens in. Vervolgens 'begaf Wild zich naar de slaap kamer, waar zijn vrouw en zijn vier kinde ren sliepen en sloeg blindelings met de bijl op hen in. Na deze daad wilde de moordenaar sich ia een vijver verdrinken. Daar het water hem echter slechts tot de barst kwam, zag hij van zijn voornemen af. De daad werd eerst vier uur later ontdekt. Toen de politie de slaapkamer binnen drong, gaven de slachtoffers nog zwakke teekenen van leven. Twee kinderen zijn reeds aan hun verwondingen gestorven. De ver wondingen der overigen zijn zoo ernstig, dat hun dood zoo goed als zeker is. Bij zijn arrestatie toonde Wild zich geheel onverschillig. Wild moet deze gruwelijke daad hebben begaan In een plotselinge® aanval van krank zinnigheid, waarom hij dan ook naar het krankzinnigengesticht te Regensburg zal worden overgebracht. HET GOUD VAN DE „EGYPT* BREST 27 April (V.D.) Het Italiaansche ber gingsvaartuig „Artiglio" is weer te Brest ge arriveerd. Men verwacht dat de pogingen om het goud en zilver, dat zich aan boord van het wrak „Egypt" bevindt, te bergen, binnen kort zullen worden hervat. 'maar het enóEif)Ch VAM j CHAQMAM LDWaQDS. 2). Als 't Noodlot eenmaal „ja" zegt, hebt gij niets meer te brengen antwoordde hij. Ik voelde plotseling dat hij mijn hand gegre pen had en er een bankbiljet in duwde, ver volgens mijn vingers daaromheen dichtkneep en mijn hand omklemd hield in een ijzeren greep, waartegen ilc machteloos stond. Ge zijt wel zeer vriendelijk, bradht ik (verlegen, nog in >t midden, maar uw handel wijze is tech beslist zeer dwaas. Ge kent me niet eens evenmin trouwens, ais ik u. Dat is anders tamelijk eenvoudig: ik heet Bavalengro en mijn adres is de aarde. Gij zjjt nu vijf pond rijker eu ik eveneens. Hij liet opeens m'n hand los en, voordat ik er mij rekenschap van gegeven had, was hij door een paar groote, vlugge passen verschei dene meters van me verwijder®, tR hem kon inhalen, had hij Hand Court reeds ach ter zich en was hij in het drukke verkeer uit bet gezicht verdwenen. Terwijl de gedachte aan zijn buitenissige edelmoedigheid me nog deed glimlaohen, stak ik zijn gift in m'n zak. Ik koerdde terug' naar Mrs. Rodd's winkel. Zij stond aan de deur en was blijkbaar getuige geweest van deze on gewone gebeurtenis. Ik ben vijf pond rijker door de dwaze hulpvaardigheid van onzen vriend deelde ik haar lachend mee. En 't gekste van de ge. echiedonis is, dat hu zichzelf nu ook vijf pond füker acht!. Waanam oak niet? gaf Mirs. Rodid ern stig ten antwoord. Een oogenblik keek tk haar met stomme verbazing aan en daarna maakte ik met mezelf uit, dot ik op dezen wonderlijken dag klaarblijkelijk alleen memschen moest ontmoe ten van 'h wonderlijke, verheven mentaliteit, waarbij vergelen mijn gewoon mienschelijke opvattingen i® >t niet zonken. Ik vond 't daar om maar beter, spoedig afscheid te nemen van Mrs. Rod® en ging, nog steeds, niet van mijn verbazing bekomen, aan mijn bezigheden. TWEEDE HOOFDSTUK. ontdek Windfellow. Mrs. Rodd! Jongeman! Zou ik nog ooit kans krijgen, onzen vriend zijn geld terug te geven? Wat, dat briefje van vijf pond? Hij schijnt er niet bepaal® oiver in te zitten. Ik moest 't uaar weer bijbrengen, dat nu zes maanden waren verioopen sinds de in het vorige hoofdstuk beschreven gebeurtenissen; en nimmer had ik meer iets van mdjn myste- rieusen weldoener gezien of gehoord. Neen, 't laat hem heuech koud, verklaar de ze, en zeker pieken hij er niet half zoo veel over als u, op geen stukken na, en hierop begon ze zwijgend en critisch mijn uiterlijke verschijning op te nemen. En met alle respect voor u, jonge man, moet ik toch zeggen, dat ik wel eens zou wil len zien, of er buiten u nog iemand is, die dat geld al dien tijd rustig in z'n zak bad kunnen houden. Ge maakt me verlegen, Mrs. Rodd! Ja, en als ge er nu ruim Sn zat, jonge man. zou 't nog niets beteekenen. Maar in een omstandigheden zou bijna niemand de beko ring weerstaan hebben, om zich van top tot teen eens in t nieuw te steken, en Mrs. Rodd bekeek mijn voeten met aandacht. Ik geef toe, Mrs. Rodd, dat mijn schoe nen er al lang verre van keurig uitzien; maar toch, als ik ze nog eens goed oppoets, Nu ja, maar kijk uw kil eene® nu eens aan. Elke andere 1onge man was naa® High Hal boon gegaan en nad zich een Jas en vest laten aanmeten, niet zoo'® opzichtig, nauw sluitend ding, maar Iets eenvoudigs en degelijks, zal ik maar zeggen. Mr». Rodd, breng me niet zoo in ver zoeking! Mij goed hoor! Mijn raadgeefster maak te een gebaar, als om te beduiden, dat er met mij niet te redeneeren was. Niettemin bleef ze tne met vriendelijken en toch onder zoekenden blik aanzien. Met dat al reken ik *t li zeker als een verdienste aan. Maar, om over wat anders te praten, ge gaat zeker, nu uw dagtaak afge- loopen is, naar uw kamer en dan met uw neus in de boeken zitten. Dat hebt ge goed geraden, Mrs. Rodd. De nood en het gebrek aan een prettiger bezigheid willen 't nu eenmaal zoo. En dan zit ge zelier in zoo'n benauwd zolderkamertje. Een tempel van Venus is het nu juist niet. En dan is er geen mensch, die eens wat met u spreekt. Geen sterveling. Arme jongen! To«n ik hierom lachte, schudde ze haar hoofd over mijn lichtzinnigheid. Dan rees ze langzaam van Ihaar zetel en ging iets zoe ken in een stapel papierek, die op een stoffige plank bijeenlag. i— Kom, waar is 't au! ,,t 't Ia yoor van avond, geloof ik. O, ja, hier heb ik het. n vrijkaart voor een pianoconcert..nog wel in West End! Ik hefb 't gekregen van iemaind, diie ln zijn zaak in High Holborn een affiche heeft hangen.Wel, jonge man, zoudt ge nu je arme hoofd niet eens een keer wat rust guinnen en eens een avond uitgaan? Heel vriendelijk van u, Mrs. Rodd, maar hadt ge dan geen plan, om zelf te gaan? Ik niet! 'n Pianoconcert is aan mij niet besteed. En bovendien, ik moet, als ik den winkel gesloten neb, eens gaan kijken bij een Italiaan fn de Red Lion Street. Die heeft me nog altijd de ijsmachine niet betaald, die ik hem de vorige neek verkocht heb.Neen, ga u nu maar vanavond en amuseer je maar goed! Nu graag dan, Mrs. Rodd; lk dank u wei! Niet te danken, jongeman. En wil lk u nu nog eens wat zeggen? Als ge vanavond na afloop zin hebt, om wat te gebruiken, en ge ait daar beelamaal in 't Westen, nu dan zou ik in uw plaats dat vjjf-pondEMUet niet in min zak begraven laten. Het gevolg van deze grootmoedigheid van Mins. Rodd was, dat ik me twee uur later tus sehen die opgewekte, naar genoegens hakende schare West-Endibewaneris bewoog, terwijl ik. nog temeer, juist door het ongewone van dit schouwspel, genoot van de gezellige drukte om me heen. Bijzonder werd mijn aandacht getrokken door een veelkleurige, schitterende lichtreclame, die ik vóór mij uit opmerkte: WINDFELLOW. Een eigenaardig woord, dacht ik bij me zelf. een, dat de nieuwsgierigheid wel prikkelde. Het kwam me voor, dat de men- schen, die me inhaalden, het woord fluister den.... Wind fellow! Wat was Windfellow?.. Wie was Windfellow? Onverwacht stond ik er juist ondier, om zijn geld door een dicht op eengepakte miassa, elkander verdringende memschen vóór een groot gebouw. Elk oogen blik stopten auto's en taxi's, waaruit telkens twee of drie memschen in avondtoilet stap ten, om zich bij de steeds aangroeiende me nigte te voegen, waaronder ik, voortdurend dat eene woord „Windfellow" meende te hoo- ren klinken. Op een aamiplakbdllet zag ik het nog weer eens vóór me in groote^ sprekende letters: DE TERUGKEER VAN WINDFELLOW! Ik kon me er eenvoudig niet aan onttrek ken; het hield me geboeid en dwong me, om door de glazen deuren van het gebouw ver langend naar binnen te zien. Daar ontdekte ik een bord, waarop in duidelijke, vergulde letters de toegangsprijzen werden bekend ge maakt, prijzen, zóó hoog, dat ik met een vluchtigen blik op mijn afgedragen pakje tot mezelf zei: „Septimus Droge, jij doodgewoon advokaatklerkje, helaas!Je nieuwsgierig heid naar wat hier vanavond te zien is, zal niet bevredigd kunnen worden". Maar opeens kwam ik op de gedachte, om het vrijkaartje, dat Mrs. Rodd me cadeau ge daan had, uit mijn zak te halen. Tot mijn groot genoegen zog ik, dat juist hier het be wuste pianoconcert zou worden gegeven. Ik klampte een van de statige bedienden aan z'n livrei was met een reeks medailles ge sierd en onder zijn hoede bereikte ik ten slotte mijn plaats. De ruime zaal en de on gewoonheid van mijn geheele omgeving maak ten een zoodanigen Indruk op me, dat ik, het eigenlijke doel van m'n belangstelling ver getend, nu eens op deze, dan die onder de on berispelijk gekleede bezoekers in mijn nabij heid een steelschen en min of meer sohuch- teran blik wierp, terwijl hun rustig-deftlge manier van doen me ietwat verlegen maakte. Na het eerste nummer van het program ap- plaudiseerde ik uit alle macht, maar lk be merkte meteen, dat ik daarmede blijkbaar een of andere ongeschreven wet overtreden had, en ik zorgde er dus in het vervolg wel voor, mijn bijvalsbetuigingen te houden bin nen dezelfde perken, als een corpulente da me, die rechts van mij zat en die zoo af en toe, als ze haar waaier even liet rusten, min achtend keek naar mijn sjofele kleerenu Naar. mate de avond vorderde, merkte ik echter, dot mijn buren wat minder siüjf werden, en toen voelde ik bij mezelf ook weer terugkomen dii© zonderling^, onverklaarbare, gespannen, verwachting van de dingen die komen zouden. Op een gegeven oogenblik kwam er beweging ln bet publiek; een gemompel, dat al luider werd, een algemeen gewuif met programima'3 en een uitbarsting van applaus volgden elkan der op. Daarna was 't een oogenblik stil en dan brak het appiaus voorgoed los en groeide aan tot een machtig gejuich. Tot mijn verbazing vergat nu de corpulente dame niet alleen, hare afkeurng te doen blijken, doch stond zelfs mee op, lette er niet op, dat ze haar waaier liet vallen, en riep luide mee! En allen out me heen waren even uitgelaten. Toen ik diit zag, meende ik, dat ik nu zelf ook ge rust mocht opstaan en mijn nu onhoudbare nieuwsgierigheid den vrijen teugel laten. Daar stond op het versierde podium een zonderlinge, lange gedaante. Ik kon bijna mijn lachen niet houden, want het was mijn geheim zinnige beschermer, Mr. Bavalengro, en in zijn slecht passend avondcostuum zag hij er nog dubbel zoo raar uit. Vergissen kon ik me niet: zijn ravenzwart haar en puntbaard, zijn lange zwaaiende armen sloten aillen twijfel uit. En met daverend geluid juichten ze hem nu toe: „Windfellow, Windfellow!'' (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 9