I nöEZOMDEn OTUKKEn NIETS VOOR ONS. MAANDAG 2 MEI 1932 W ^DeTS:me3' A' TiIman' VugÜteT' NIEUW BROEDERHUIS VAN VOOR BURG TE VUGHT. nationale bedevaart Naar NlrXd,rr: dat*ziin medewerking niet gewenscht Is. Integendeel alle hulp is welkom STEUN AAN HET MELKVEEHOUDERS BEDRIJF. HET DUITSCHE INVOERRECHT OP BENZINE. INVOER VAN WOL EN MEUBELEN IN BELGIE. R. K. HANDELSREIZIGERS-VEREEN. ST. CHRISTOFFEL. NACHTELIJKE OVERVAL. VLIEGONGEVAL TE HAAMSTEDE. JUFFROUW BON ZET HAAR STAND PUNT UITEEN. SANEERING VAN HET KRUIDENIERS- BEDRIJF. NATIONAAL CRISIS-COMITE. AFSCHAFFING IN- EN UITVOER VERBODEN. HET MANIFEST AAN DE REGEERING DE PATERS CAPUCIJNEN ERNSTIG AUTO-ONGELUK DE „KONINKLIJKE" IN HONGARIJE. In alle kringen, tot in die van rationalisten en vrijdenkers toe, heerscht gelukkig de overtuiging, dat het met de zedelijkheid tegenwoordig wel zeer treurig gesteld is. En onmiddellijk nemen wij aan, dat het ook den goed willenden vrijdenker hooge ernst is met zijn bestrijding van de onzedelijkheid Aan stonds echter gaan onze wegen uiteen, wan neer het er op aankomt te bepalen, wat on zedelijkheid is en welke middelen men er tegen moet aanwenden. Hoe verwaterd de denkbeelden omtrent zedelijkheid en onzedelijkheid wel zijn, be wijst wel de dezer dagen opgerichte Neder- landsche afdeeling van de Weltliga für Sexualreform. Maant het bestuur, waarin bekende Dageraadsmannen en de voorzitter van den Nieuw Malthusiaansehen Bond ge kozen zijn, ons reeds tot de uiterste voorzich tigheid, het werkprogram, in tien grondstel lingen vervat, zegt iederen Christen over duidelijk, dat die Weltliga absoluut niets voor hem is. Zoo luidt de vierde grondstel ling: Bevordering van het uitbreiden der echt scheidingsgronden, b.v. in geval van krank zinnigheid, bij onderling goedvinden, en op verzoek van ééne zijde. De zevende grondstelling eischt: Bevordering van geboorteregeling, mede op grond van eugenetische en sociale indi catie. En alsof Nederland reeds een Communisti sche staat is, gelijk Busland, waar kostelooze kunstmatige vruchtafdrijving wordt verleend aan iedere zwangere vrouw, die zulks ver langt (zie The Malthusian van 15 Jan. 1921), schrijft de vijfde grondstelling voor: a. Bestrijding van den abortus provocatus door opvoeding en voorlichting. b. Bevordering van de afschaffing van de strafbepalingen tegen den abortus provo catus. Strafbaarstelling van het opwekken van abortus provocatus door ondeskundigen Geneesheeren (ook verloskundigen en ver pleegsters? Waar is de grens) moeten dus een Vrijbrief hebben om ongestoord den moord op de ongeboren vrucht te begaan! De artt. 251bis en 295-298 Wetb. van Str. zouden derhalve radikaal herzien moeten worden, opdat het niet meer kan gebeuren, dat een misdadige en gewetenlooze genees heer, gelijk dezer dagen nog in Den Haag, tot gevangenisstraf veroordeeld wordt! Ik van mijn kant echter juich met bijna alle juristen deze veroordeeling van harte toe, terwijl ik blijf hopen, dat een andere genees heer in de Residentie, die den naam heeft een drukke abortus-praktijk te hebben, ook spoedig achter slot en grendel zit, tenzij hij dien oneervollen naam ten onrechte mocht dragen. Dit heeft de politie te onderzoeken. Mr. D. Vrijdag heeft da plechtige inzegening van het nieuwe Broederhuis van Voorburg te Vught plaats gehad. De Zeereerw. heer J. L. van den Biggelaar, rector, verrichtte met assistentie deze inzege ning en droeg daarna het H. Misoffer op, dat werd bijgewoond door verschillende autoritei ten. Rector van den Biggelaar sprak na het Evangelie een hartelijken gelukwensoh tot de Broeders. Na de H. Mis werd in de aula receptie ge houden. De voorzitter van het college van Re genten, de heer C. Tilman, verwelkomde de aanwezigen. Broeder Overste Rochus richtte daarna een dankwoord tot velen. Mr. v. d. Biezen sprak bij verhindering van den Commissaris der Koningin namens het Provinciaal Bestuur, burgemeester Van Lan- schot namens de gemeente Den Bosch, burge meester Loeff namens de gemeente Vught. De van het Staatstoezicht roemde den waa"oorrveligle,usen en den zorg der reSenten van de I rbuiï bet rniddetpunt is geworden beroen^rar,nkZijinig6nVerl>l6gins- HÜ deed een te voL? f' fln het Werk hiei' begonnen Dr r hand in de beurs te steken, hnre' hfJ?fSenS' geneesheer-directeur van Voor Waart© hl®61? uit,voerig6 rede> waarid Ml ver genten er on f ?!icht te bebben gevoeld Re- het verplegen* wijzen' dat de huisvesting van eischen voldeed Pel"soneel fet aan redel«ke i, t o-eluk m». wenschte de Broeders van eneraaJ hun nieuw tehuis. Bij den J'rrn,,, in Pro,vinciaa'l drong spr. erop aan Voorburg «en groei en bloei der congre gate te doende^ en doktofPr' wrie samenwerking tussohen ten Tn broeders noemde het ten slotte dutbel tr6ffend en een ongunstigen Wd *ls deze groot Mn familieleden van d® Wieegden en eeidige jenden der Congregatie een gmot b wjg_ ten bijeen te brengen. Waarvoor het fraaie a.taarstuk in de kapel aangebracht worden, schenkergjan eeI1 met de namen der BpSTtoT sS^S"^8. ^-Provinciaal LOURDES. Voor de 39e maal hoopt de Nationale Bede vaart op 18 en 19 Juli tot 28 JuIi weer Ba Eourdes te vertrekken met een Sroot aantal Pelgrims en een groot aantal De 2ie der Nationale Vereniging tot Sa. de Vererf van Nederlandsche Bedevaarten, tl ™T 8l,1K °- Vrouw van Zeven Smai-l a Q J ng bet vorig jaar een buitengewoon heeren Ai?'van edelmoedige dames en Li krachten en tijd Sturende deze bedevaart beschikbaar stelden o® het bij uitstek schoone liefdewerk de verpleeg der arme zieken op zich te nemen_ E veel hu]p DOOdlg! en het werk is dusdanig verdeeld dat iedere aanbieding met vreugde wordt aanvaard- Niet alleen gediplomeerde verpleegster3 2l1n bijzon. rZ welkom, even welkom zijn zij, die zicü nim a aan ziekenverpleging wijdden Y^nmelding uiterlijk voor 1 junl. 6ti^t^m^s^aj- A' Hinthamer- d® '"'^."cardiers bij den heer V. v, d camp Uhdeplein 17> HeerIeJn. Camp- Het menggebod voor margarine. Vrijdagavond werd te Den Haag een zeer druk bezochte vergadering gehouden, belegd door de.n Nederlandschen Bond van den Margarinehandei en de vereeniging van den Nederlandschen Margarine detailhandel, ter bespreking van het voorgestelde menggebod voor margarine. Na uitvoerige bespreking van het voorstel va.n den minister werd besloten een telegram aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw te zenden, waarin het volgende gezegd wordt: de vergadering gehoord de be sprekingen over het wetsontwerp tot hulpver leen ing aan de Melkveehouders, erkennend de noodzakelijkheid van steun aan die melkveehou ders, betreurend dat in de voorgestelde crisis- zuivelcentrale geen vertegenwoordiging van den Margarinehandel wordt gevonden, desnoods be rustend in het menggebod, betreurend de hef fing door „merken" op zuivelproducten en mar garine, verzoekt Uwe Excellentie met aandrang het daarheen te willen leiden, dat: de heffing tevens ook geschiede op de consumptie-melk, het markenstelsel niet zal worden ingevoerd maar een heffing bij de bron, waardoor de ge- heeJe handel intact kan blijven en verpakking kam blijven geschieden door den detaillist, en dat ook de handel vertegenwoordigd kan zijn in de criisis-zuiveloentrale, een en ander uit te voeren volgens toegezonden uiteenzetting. Een telegram van gelijken inhoud werd aan de Tweede Kamer gezonden. Tenslotte werd nog eveneens met algemeeme stemmen, een motie aangenomen, waarin den drie Middenstandsorganisaties wordt verzocht deel te nemen in de actie tegen het regeerings- omitwerp. Tegemoetkoming aan buitenlandsche bezoekers. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club heeft van haar zustervereeniging de Auto mobiel Club van Duitschland, telegrafisch me dedeeling ontvangen, dat het in de bedoeling ligt van den Minister van Financiën om het Duitsohe invoerrecht op benzine voor buiten landsche personen-auto's op te heffen, alleen voor zoover het betreft het week-end-verkeer. Dit zou dus beteekenen, dat automobilisten, die van Nederland naar Duitschland gaan, van Za terdag tot Maandag vrijgesteld zijn van het betalen van invoerrecht op de meerdere hoe veelheid benzine, welke zich boven 20 liter in hun tank zou bevinden. Van deze bepaling zou den zakenreizen en vrachtauto's uitgesloten zijn. De schriftelijke bevestiging van dit be sluit is echter bij de Automobiel Club van Duitschland nog niet binnengekomen, zoodat nog niet bekend is, wanneer deze nieuwe rege ling zou ingaan. De verschillende Duitsche grenskantoren hebben blijkens bij de K. N. A. C. binnengekomen berichten tot nu toe van het Duitsche Ministerie van Financiën nog geen aanschrijving in dezen geest ontvangen, zoodat de douanebeambten In afwachting van het af komen van het nieuwe voorschrift de automo bilisten nog de invoerrechten laten betalen, voor de hoeveelheid benzine boven 20 liter, welke zich in de tank bevindt. Tarief sverhooging uitgesteld. Naar uit Brussel wordt gemeld, berichten de bladen aldaar, dat de inwerkingtreding van het Kon. besluit, waarbij de invoerrechten op wol en meubelen met 50 pet. worden verhoogd, om technische redenen eenige dagen is uitge steld. Algemeene jaarvergadering te Utrecht. Te Utrecht had Zaterdag de jaarvergade ring plaats van de Ned. R- K- vereeniging van Handelsreizigers en Handelsagenten „st. Christoffel". De voorzitter, de heer J. B. Tilman, uit Nijmegen, sprak in zijn openingswoord een welkom uit en ging den toestand In de ver eeniging na, waarbij spr. in het bijzonder aandrong op een enthousiaste propaganda, waardoor het ledental, dat achteruit is ge gaan, weder wordt vermeerderd. De jaarverslagen van den alg. secretaris en alg. penningmeester, de heeren J- Hoorn berg Jr. en G. Th. Distelbrink, reeds ver schenen in het orgaan „St. Christoffel", wer den goedgekeurd. Bij de algemeene beschouwingen, waaraan werd deelgenomen door een twaalftal afge vaardigden van afdeelingen en vakgroepen, werden o.m. ter sprake gebracht punten be treffende een streven naar een minimum salaris voor de handelsreizigers en -agenten, terwijl dank aan het bestuur voor het be leid werd gebracht. Meermalen werd de wensch geuit tot aansluiting van „St. Christof fel" bij het R. K. Werkliedenverbond. In ant woord op dit laatste punt deelde de voor zitter mee, dat de uitspraken ter vergaderin gen immer uitgingen naar aansluiting bij de werknemers middenstands-organisatie, zoodat het bestuur dit uitvoert. Spr. achtte den tijd nog niet rijp op andere voorstellen in te gaan. Wegens enkele candidaatstelling werden de periodiek aftredende alg. secretaris en pen ningmeester, resp. de heeren J. Hoornberg Jr., Nijmegen en G. Th. Distelbrink, Amsterdam, bij acclamatie herkozen in hun functies. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van een viertal commissarissen in het bestuur. Ge kozen werden de heeren H. Rietveld, Utrecht (namens vakgroep 2 consumptie-artikelen) L. Hofmeester, Amsterdam (namens vakgroep 6 galanterieën enz.)J. Schutjens, Maastricht (namens vakgroep 8 papier- en drukwerk) en H. j. Mirck, Tirburg (namens groep 10 han delsagenten). Diverse commissiën werden, als Gepubliceerd in het orgaan, z. h. st. gevormd. De begrooting voor 1932, sluitende met een eindbedrag 25.374.04, werd goedgekeurd. Ben motie van groep 2 betreffende aanslui ting bij r. k. W. V. zoodra uitspraak over W. M. is verkregen, werd na toezegging van het bestuur> dat direct bij mogelijkheid stap pen zullen worden beraamd, voor kennisgeving aangenomen. VERDRONKEN. Zaterdagmiddag te ongeveer 12 uur geraak te het driejarig zoontje van den veehouder J. P., onder Akkrum, in een onbewaakt oogen- blik in het diepe vaarwater. Hoewel het kind je spoedig daaruit werd opgehaald, mocht het niet gelukken de levensgeesten weer op te wekken. Landbouwer met een hamer op het hoofd geslagen. Voor de rechtbank te Assen stonden Vrij dag terecht H. V. en W. G. wonende te Coe- vorden, thans gedetineerd, die den avond van 23 Februari j.l. den landbouwer B. v. Tarel bij zijn woning hebben opgewacht en hem met een hamer op het hoofd hebben geslagen, opdat hij bewusteloos zou worden en zij in de gelegenheid zouden zijn om zijn geld en sleu tels te kunnen nemen, om daarop in zijn wo ning inbraak te kunnen plegen. Het O. M. eischte tegen ieder der verdachten 8 jaar ge vangenisstraf. Een der inzittenden gewond. Zaterdagmiddag te ongeveer 1 uuir had op bet vliegveld West-Schouwen te Haamstede een vliegtuigongeluk plaats, dat nog betrek kelijk goed is afgeloopen Het militaire vliegtuig No. 526 kwam, door dat het vermoedelijk met den wind mede daalde, verkeerd op het terrein terecht. De schroef kwam in aanraking met den grond, zoodat de machine over den kop sloeg. Onge veer 25 M. verder bleef de machine onderst boven liggen. De bestuurder, luitenant Ver wijs, kwam met den schrik vrij, terwijl een mede-inzittende sergeant-vlieger aan het hoofd werd gewond, en bewusteloos in zijn zitplaats bleef hangen. Spoedig toegeschoten hulp wist beiden uit hun moeilijke positie te bevrijden. Na ongeveer 15 minuten kwam de sergeant-vlieger bij ken nis. De plaatselijke geneeskundige verleende de eerste hulp. De commandant van den juist gisteren ge plaatsten E.H.B.O.-post, jhr. Roëll, was direct ter plaatse. De gewonde werd ondergebracht ln het bij het vliegterrein staand hotel. „Bescherming van de ziel van het Roomsche kind Men meldit ons uit Amsterdam: Juffrouw Bom heeft Zaterdagavond 'n open bare vergadering gehouden Een handjevol aanhangers vulde het kleine zaaltje aan het Marnixplein, terwijl minstens evenveel perso nen uit het haar vijandige kamp was opge komen om haar redevoering te hooren Van bevriende zijde was ons haar circulaire ter hand gesteld, die begon het den veelbe- lovenden aanhef „Aan het Nederlandsche Volk. Heil". Op welke wijze zij dat „heil" aan het Nederlandsche volk wil brengen is ons uit de circulaire niet duidelijk geworden. Het eenige, wat er in vermeld stond, was, dat door een Amsterdamsohen kapelaan tegen haar een aan klacht is ingediend wegens het schenden van de eer en den goeden naa-m van dezen priester. Reeds eerder hebben wij onzie lezers hiervan in kennis gesteld. Deze aanklacht kan de bekende oolportrice van de anti-roomsehe lectuur blijkbaar heel slecht verkroppen. Zij heeft het tenminste noodig geoordeeld hierover in het openbaar een uiteenzetting te geven. Als onderwerp van behandeling had zij daar. om deze aanklacht aangekondigd. Veel wijzer zijn wij er echter niet van geworden. Waar het feitelijk om ging, heeft zij in zooverre ver meden, dat zij de toehoorders tevreden stelde met allerlei verdachte insinuaties aan het adres van geestelijken. Van ©en verdediging harerzijds en van bewijzen viel al heel weinig te bespeuren. Haar heele betoog bestond uit een aaneenschakeling van verdachtmakingen van katholieken. Dat zij de katholieken niet kaïn luchten of zien, wij wisten het reeds eer der; dat zij Rome haat en verafschuwt, zij gaf het onomwonden toe was voor ons evenmin 'n geheim en dait een zwarte jas van een geestelijke op haar werkt als een roode doek op een stier, heeft men duidelijk kunnen waarnemen. Maar één ding was feitelijk nieuw voor ons. Haar heele actie, gedurende twee jaren in Amsterdam gevoerd tot groote ergernis van tenminste de katholieke bevolking, is bedoeld schrikt u niet iezer als een be scherming van de ziel van het Roomsche kind! Medelijden met deze zieltjes! Wij weten beter. En wij weten tevens, dat dit soort be scherming ©n medelijden wel totaal uit den booze is. De katholieke kerk heeft door de eeuwen heen deze bescherming ter dege be grepen en behartigd en zij doet dat nog alle aantijgingen en verdachtmakingen van mej. Bon ten spijt. De katholieken zijn overigens niet de eeni- gen, op wie zij het gemunt heeft. De protestan ten en voornamelijk de dominees komen er niet beter af. Justitie en pers zelfs de hou ding van „Het Volk" keurt zij af is zij al evenmin goedgezind. De politie Over het algemeen is deze ook haar sympathie niet. On getwijfeld houden de zes bekeuringen, die zij nog heeft loopen, hiermee wel eenig verband Over het overige geratel van de oolportrice zullen wij zwijgen. Enkel hopen wij, dat er spoedig een einde komt aan deze walgelijke en krenkende colportage en dat er afdoende maatregelen tegenover haar optreden kunnen worden genomen. OPVOLGER VAN DEN HEER GUIT ALS TWEEDE KAMERLID. Als opvolger van den heer L. F. Guit, wan neer deze als lid der Tweede Kamer zal be danken, komt in aanmerking de heer W. Stain- in etz te Amsterdam. Deze zal de benoeming niet kunnen aanvaarden daar hij plaatsver vanger is van den heer Kuiper voor den kwa liteitszetel „Arbeidszaken", terwijl de zetel van den heer Guit een z.g. „vrije zetel" is. Hiervoor komt in aanmerking mevr. A. Steen- hoff-Smulders, die echter, naar de „Residen tiebode" vernam, zeer waarschijnlijk geen be noeming zal aanvaarden. Dan komt in aanmerking mr. C. P. M. Roimme, de bekwame leider van de Kath. Raadsfractie in den Amsterdamechen Raad, wiens binnentreden in de Tweede Kamer on getwijfeld een zeer belangrijke aanwinst voor dit ooilege en de Kath. fractie in het bijzonder zou zijn. INTERN. EUCH. CONGRES TE DUBLIN. De Nederlandsche Eucharistische Bond heeft in overleg met de N. V. Reisbureau Cen- tropa en de Stoomvaart Mij. Nederland beslo ten, de hut-iiindeeling op het Congresschip de „J. P. Coen" dusdanig te wijzigen, dat alsnog een honderd tal plaatsen beschikbaar komen in prijzen van f 160.175.en 210. DE NIEUWE BEDEVAARTSKERK TE BRIELLE. Telegram van Z. H. den Paus. In antwoord op het telegram, da.t Mgr. Aen- genent Woensdag j.l. bij gelegenheid va.n de plechtige consecratie der nieuwe Bedevaarts kerk te Brielle aan Z. H. den Paus zond, mocht Z. H. Exc. van het Vaticaan het volgend te legram ontvangen: „Trés sensible hommages votre Excellence, chapitre, clergé, séminaristes et fidèles oc casion consecration nouvelle église Saints Martyrs Gorcum, Saint Père remercie et im- plorant par leur intercession abondance fa veurs divines pasteur et troupeau, envoie A tous bénédiction apostolique. (w.g.) Cardinal PACELLI". Vertaling: Zeer gevoelig voor de huldebetuigingen van Uwe Excellentie, het Kapittel, de geestelijk heid, seminaristen en geloovigen, ter gelegen heid van de consecratie der nieuwe kerk van de H.H. Martelaren van Gorcum, zegt de H. Vader daarvoor dank. Door de voorspraak dier Heiligen smeekt hij den overvloed der Goddelijke gunsten af voor den Herder en Zijne kudde en hij zendt aan arien detn Apos- toliscihen zegen- Kardinaal PACELLI. Een commissie voor de practische uitvoering benoemd. Als een der middelen, die de kruideniers- stand kan toepassen om zich sterker te maken tegen de concurrentie met het filialenstelsel en de warenhuizen, heeft de middenstandsraad indertijd aanbevolen om meer centralisatie te brengen in de gemeenschappelijke inkoopbewe gingen het daarmede gepaard gaande voeren van eigen merk en daarna onder de oogen te zien, op welke wijze men op basis van de in koop-organisatie kan komen tot grootere ont wikkeling van de verkooporganisatie. Sedert hebben besprekingen van een Com missie uit den Raad plaats gevonden allereerst met vertegenwoordigers van de bestaande drie natiobale inkoop-combinaties van kruideniers waren en daarna met de voorzitters van de kruideniersbonden en de besturen der inkoop combinaties gezamenlijk. Bij de laatste bespreking is door alle aan wezige 'vertegenwoordigers met stelligheid verklaard, dat zij doordrongen zijn van de wenschelijkheid om te komen tot één enkele groote inkoopcombinatie en dat van hen allen de meest mogelijke medewerking zal worden ondervonden om tot dit doel te geraken. Staande do vergadering werd door de orga nisatie een commissie benoemd die de practi sche uitwerking der aangelegenheid ter hand zal nemen, t.w. Joh. Balder, voorzitter van Fe- bowiko, L. Kool, directeur van het Ned. Sper- werverbond, P. van de Linde, voorzitter van den Nederl. Kruideniersbond; P. Verhoog, voorzitter van de Coöperatieve Inkoopvereeni- ging „Enkabe". J. P. Hendriks, voorzitter van den R- K. Bond van Kruideniersvereenigingen, J. Kornman, secretaris van de Inkoopcommis sie van den R. K. Bond van Kruideniers-veree- niglngen. Eerste vruchten van den afsluitdijk. Het secretariaat van het Nationaal Crisis- Comité deelt ons mede: De bezichtiging van den afsluitdijk en de Zuiderzeewerken te den Oever heeft van 1 April tot op heden 600 opgebracht welk be drag door de directie der Zuiderzeewerken aan het Nationaal Crisis-Comité is overgemaakt. Nu het zomerseizoen binnenkort een aan vang neemt mag verwacht worden, dat het bezoek zeer sterk zal toenemen. In herinne ring wordt gebracht dat de Afsluitdijk tot aan de geul uitstekend berijdbaar is voor auto's en dat de toegangsprijzen zijn: 0.10 voor voet gangers en wielrijders; f 0.50 voor rijtuigen en motorrijwielen, 1 voor auto's en f 2.50 voor autobussen, benevens 0.10 voor eiken De georganiseerde steunactle van bet per soneel der Noord Z. H. Tramweg-Mij. heeft tot resultaat gehad, dat namens het Comité, dat deze steunactie leidde, een totaal bedrag van 955.50 aan het Nationaal Crisis-Comité over gemaakt kon worden. De n. V. de Bataafsche Petroleum Mij. heeft aan het Nationaal Crisis-Comité een bedrag van 225, doen toekomen, bijeengebracht door empioyé's van deze Maatschappij te Tarakan (Ned.-Indië). De empioyé's der N. V. Bataafsche Petro- leum-Mij. te Balikpapan zonden aan het Nat. Crisis-Comité een gift van 262.56. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat krachtens de wet van 31 Maart 1932 houdende toetreding voor Curacao tot het verdrag met bijöehoorend protocol tot afschaffing van in- en uitvoerverboden en be perkingen van 8 November 1927 benevens tot de Aanvullende Overeenkomst met bijbehoo- rend protocol van 11 Juni 1928 aan den Secr.- Gen. van den Volkenbond is medegedeeld, dat de Ned. regeering overeenkomstig axt. 10 lid 2 van bovenvermeld verdrag, dit verdrag van toepassing wenscht te verklaren op Curacao. Deze verklaring is op 18 April j.l. op het se cretariaat van den Volkenbond ingeschreven. BOND VAN R. K. OVERHEIDSPERSONEEL In de Zaterdagmorgen voortgezette bondsver gadering van den R. K. Bond van Overheidsper soneel te Amsterdam werd besloten he p sioen voor volle weezen van bezoldigde bestuur ders van „St. Paulus" van 3 op 6 per week te brengen. Voor halve weezen bleef het pen sioen op 3 gehandhaafd. Voorts werd een regeling getroffen voor rechtskundigen bijstand aan de leden betref fende delicten in zake de verhouding tusschen Overheid en ambtenaren (bijv. uitvoering amb- t6D3.r611W6t) Het bondsorgaan zal een uitbreiding onder gaan. Het zal voortaan als regel een maal per maand met een bijbiad uitkomen. Tot slot der ochtendvergadering sprak de voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond, de heer A. C. Bruijn, een opwekkend woord. (Ingezonden)' Landgenooten, medeburgers! Met groote voldoening namen ondergetee- kenden kennis van het Manifest, hetwelk het Comité voor economisch verweer uit de Neder landsche Land- en Tuinbouworganisaties, ge steund door de Nederlandsche industrie, aan onze regeering heeft aangeboden en waarbij de regeerin.g de eisch wordt gesteld krachtiger dan tot dusverre maatregelen te nemen tegen het optreden van het buitenland en speciaal van onze Oostelijke buren. Groot moet de nood zijn die dit optreden wettigt en inderdaad de nood is groot. Onmiddellijk na kennisneming van het aan bieden van het manifest zouden ondergeteeken- den adhaesie-betuiging aan den voorzitter van het Comité ad hoe, maar wat helpt een enkele betuiging van instemming, het moet adhaesie- betuigingen regenen. Dan ziet het Comité, dat inderdaad het geheele Nederlandsche volk ach ter hen staat en krachtiger wordt hun actie. Landgenooten-medeburgers, zendt evenals wij onmiddellijk zonder dralen, per brief, brief kaart' of kaartje, een adhaesie-betuiging aan den voorzitter van het Comité, voornoemd dr. F. E. Posthuma, oud-minister van Landbouw, Han del en Nijverheid te 's Gravenhage, dan zult ook gij hebben mede geholpen om land en volk voor ondergang te behoeden. Heythulizen, 29 April 1932. P J. KESSELS, Lid Prov. Staten van Limburg, Voor,z. Kring Weert L.L.T.B. P. L. H. MERTENS, Burgemees ter van Heythuizen en Roggel; P. H. A. RUTTEN, Notaris, Voorz. Kring Roermond, der Broederschap van Notarissen in Nederland. Het gouden feest te Tilburg Met groote geestdrift heeft Tilburg het gou den feest geviierd van de vestiging der patei s Gapueijnen in deze stad. Een comité onder voorzitterschap van den heer L. Janssens Czn., haid deze viering voorbereid. De collectanten hiatdidien geen zware taak, er werd met graagte en door iedereen gegeven. Bet comité kom dan ook spoedig overgaan tot uitvoering van de werken die het als feest gave van de burgerij had bestemd n.l. een nieuwe vloer in de refter van het klooster en nieuwe banken en stoelen voor de kerk. Lr bleef toen nog een bedrag over dat gisteren den Gardiaan is ter ihanid gesteld, voor de cen trale verwarming van de kerk (aflossing vam d© schuld) en voor het Studiehuis der Capu- cijnen te Udenihout. Gistermorgen werd een plechtige H. Mis van dankzegging opgedragen door den hoog- eerw. heer J. F. M. Sanders, eere-kamuanik en deken van Tilburg. In ide zaai van de R. K. M-ilitairen-vereeni- ging mamen diaarna de Gardiaan, de Provin ciaal en de oud-Gardiaan de gelukwemschen in ontvangst. Een schat van bloemen sierde bet reoepitielokaal, de refter van de Paters en de gangen van het klooster. Burgemeester Vonk de Both getuigde in een sympathieke rede van de waardeer ing voor hiet werk der paters Capucijnen. Deken Sanders wilde nog meer dam de pa- teTs, de bevolking van Tilburg gelukwensohem met dit julbilé. Wij weten, dat de paters veel doen maar veel meer nog wat zij doen guat uit boven onze menschel ij ke waarneming, hoe veel zij voor Tilburg doen weet God alleen. Nadat de beer Van Rijen, lid van Ged. Sta- ten van Noord-Brabamt den dank van heel Brabant had vertolkt voor de zegeningen die uitgaan van de zes kloosters der Capucijnen in Noord-Brabant defileerden honderden en nog eens honderden va.n allen rang en stan voor de jubilarissen om hen de liamd te di u ken. De kerkelijke viering werd besloten met een plechtig Lof waaronder pater binnenban de slotpredikati© hield Nog tal van muziek- en zangverenigingen kwamen im den loop van den avond se-rena es brengen. Vrijdag en Zaterdag waren er iee(s serenades gebrachit en heden-, Dms ag Woensdagavond worden de Serenades voortge zet. EDO BERGSMA. Vraagt ontslag als burgemeester van Enschedé. Onze correspondent te Enschede meldt ons: Saar wij vernemen, heeft de burgemeester dezer gemeente, de heer Edo Bergsma met ingang van 15 Juli a.s. eervol ontslag aange- VrOmdden leeftijd van den burgemeester, die 6 Juni a.s. zijn zeventigsten verjaardag hoopt te vieren, moet dit besluit worden ge respecteerd, maar niettemin komt bet vrij onverwacht en zal bet alom met leedwezen worden vernomen. INDISCHE POSTVLUCHTEN. De Reiger vertrok Zaterdag om 5.01 uur uit Cairo, landde om 8.05 uur in Mersamatruh, vertrok vandaar weder om 8.45 uur en arri veerde om 14.40 uur in Athene. De „Uil" (thuisreis) is om 5.07 uur uit Medan vertrokken en met tussohenlandingein te Alorsitar van 7 uur 30 tot 7.57 uur en te Bangkok van 12.43 uur tot 13.20 uur, om 16.27 uur te Rangoon aangekomen. De „Duif" (uitreis) vertrok oim 6.15 uur uit Athene en laindde om 12.19 uur te Caïro. EEN NATTE MAAND APRIL. Van het begin der regenwaarnemingen Augustus 1909 af, is April 1932 met 94 m.m. de natste geweest, deelt het Amsterdamsch filiaal van het K. N. M. S. mede. Natte Aprilmaanden waren 1927 met 83, 1922 met 72, 1920 met 70 m.m., terwijl het gemid delde over 23 jaar 49 m.m. bedraagt. ELECTRISCH LICHT IN DE WIERINGER- MEER. De aanleg van de eerste eleotrische instal latie in de Wieringenneer is thans zoover gevorderd dat Zaterdagmorgen op sluis I hét elcr vische heb', heelt iroetgv- uuü. Des avonds zouden de weinige huizen, die reeds nabij sluis 1 in de Wieringermeer ge bouwd. zijn, voor de eerste maal electrisch verlicht zijn. DE COMPONIST-DIRIGENT BRUNO ST R- MER met enkèle van zijn medewerkers uit het Kasseier Madrigal-Clhior, dlat deze week in omsl and concerten komt geven. (Buiten verantwoordelykheld der Redactie.) GEVAARLIJKE TOEREN MET MENSCHEN. In verband met de schriftelyke vragen van mevrouw van ItaUie—van Embden aan den Mi nister van Justitie, moge het volgende worden ^De „menschelyke raket" en het „menschen- geschut" vormen, juist als elk ander sensatie- nummer, een vrywillig nummer van de betrok ken artisten, die hun diensten aan een directie aanbieden en geëngageerd worden. Wat nu het gevaar betreft, vrywel elk werk van artisten wekt bü den leek den indruk zeer gevaarlek te ziin Maar zelfs dit „schietwerk" beteekent voor de artisten, die het verrichten, niet meer, dan dat van acrobaten, die in de lucht werken. Ener gie en snelheid, krachtige zenuwen zyn zeer ze ker onontbeerlijk voor dit bepaalde „glansnum mer". maar toch is dit werk voor de betrokken artisten hetzelfde als wanneer een vlieger val- en vliegkunstjes uitvoert. Zooiets kan slechts door een vakman worden gedaan, .leeken zun daarvoor ongetwijfeld ongeschikt maar daf be- tppkent niet, dat hier een strafbare handeling geschiedt. Dan zou immers alle acrobatenwerk strafbaar kunnen worden genoemd, want dat kan een leek evenmin klaarspelen. Een levensgevaarlijk waagstuk is het ook ni zich uit een kanon te laten wegschieten, al is er moed voor noodig. De uitvinder van het toe stel heeft er zich wel degelijk rekenschap van gegeven, wat het beteekent een mensch weg te schieten en daarmee bjj de constructie reken g eehnuden Te vertellen op welke wyze hij dat deed, zou te ver voeren en het effect zou mis schien te loor gaan, maar bovendien mogen dat niet, het is beroepsgehelm^^^ a CIRCUS GLEICH. OPEN BRIEF AAN ZIJN EXCELLENTIE DEN MINISTER VAN LANDBOUW, HANDEL EN NIJVER HEID TE 's-GRAVENHAGE. Excellentie, Ondergeteekende geeft roet vfJ,sl:bald'sden eerbied te kennen, dat hij met ontstellende be vreemding kennis heeft genomen van »we on- buigzame houding in zake dewmkelsluitmgs wet, die u blykens meerdere berichten pers, op 1 Mei as., in dezen verschrikkelyken crisistijd, in werking zal doen treden; dat hij U naar aanleiding hiervan eenige vra gen wenscht te stellen, die hij U beleefd doch beknopt moet voorleggen, mede om met te veel ruimte in dit blad op te eisehen dat hii hierdoor hoopt Uwe Exc. alsnog te wegen liever ridderlijk halverwege te keeren, dan geheel te dwalen, opdat de strijd op leven en dood, althans niet door onzen Roomschen Minister wordt bevorderd. 1. Waarom wordt door U in 's hemelsnaam deze onzalige wet niet eenigen tijd uitgesteld. 2. Waarom zal U duizenden minder kapitaal krachtige winkeliers het leven nu totaal onmo gelijk maken? 3. Waarom wilt u het aantal werkloozen en eteuntrekkenden nu weder ontzettend vergroo- ten? 4. Waarom neemt U geen maatregelen om de noodlijdende middenstanders te helpen in plaats hen de laatste economische doodsteek toe te brengen? Van Uwe Excellentie de dw. dienaar, J. A. A. VERBEEK, Oud-Voorzitter van den bond van Middenstandsvereenigin- gen ln het Bisdom Haarlem. Rotterdam, 27 April 1932. Mauritsweg 45. Anderen bladen wordt verzocht dit over te nemen. ISO Twee dooden Zendag heeft onder de gemeente Uithuizen 'n ernstig auto-ongieluk plaats gehad, waarbij twee personen om hét leven zijn gekomen. De 21-jarige P. Opma tuit het donp Rottum en de 20-jarige H. Ruiter uit Mddelstuin, die ln den nacht van Zaterdag op Zondag te Uit huizen feest hadden gevierd, keerden met een te Bedum gehuurde auto huiswaarts. Zij reden met groote snelheid en in een bocht van dein weg vlogen zij tegen een boom op. De auto werd vernield en de inzittenden waren op slag dood. De auto werd door de marechaussee in be- siag genomen. De lijken der slachtoffers wer den naar hun woningen vervoerd. Nieuwe asphaltfabriek. Naar de „Pesti Tözsde" bericht, heeft de „Koninklijke" in Hongarije een gedeelte van de transfennoratoriumgelden gebruikt, om eene nieuwe asphaltfabriek te bouwen, die het over bodig maakt, dat voortaan Mexphalt en Spra- mex, twee belangrijke grondstoffen voor den bouw van moderne straatwegen uit het buiten land ingevoerd worden. De „Koninklijke" brengt thans shellbit in het verkeer en be gint de fabricatie daarvan op groote schaaL LIJK OPGEHAALD. Onder Drutem is Zaterdag uit de Waai opge- vischt het lijk van een der twee jonge mannen, die tusschen 9 en 10 April met een cano op de Waal waren gaan varen en sindsdien verdwe nen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5