TWEEDE DER CRISISCONGRES A. R. K. W. V. PINKSTERZEGEN i i WOENSDAG 11 MEI 1932 HET NEDERLANDSCHE BEDRIJFSLEVEN. HET SPEL VAN DE GRAAL OP 2en PINKSTERDAG. DE ROL VAN „DE GRAAL". EEN graalleidster. SLOTWOORD. NEDERLANDSCHE BANK. Verdere goudtoevoeren. UITVOER VAN SNIJBLOEMEN NAAR BELGIE. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. Doortastendheid van de Regeering verlangd Gisteren hield de R. K. "Werkgeversvexeeni- ïiiging. „Twee Steden Palace" te 's Hage haar 1 wee-de Crisascoogres. De belangstelling voor dit congres was zeer groot en vele autoriteiten woonden deze bij eenkomst bij. Het congres, dat door den K.R.O. uitgezonden werd, werd geopend door den voorzitter van de Alg. R.-K. Werkgevers vereeniging, mr, M. P. L. Steenberghe. Openingsrede Federatie-voor zitter. De Federatievoorzitter mr. M. P. L Steen berghe herinnerde in den aanvang van zijn ope ningsrede aan de reeds vroeger gehouden con gressen en aan de woorden van den heer As- selbergs op het crisiscongres van 1930 gespro ken: De geheele handel en over de geheele linie evenzeer de industrie, gaat gebukt onder dezen wantoestand, waarvan het einde zich nog niet bij benadering laat gissen". Spr. vervolgt dan: Reeds jarenlang heeft onze organisatie ge waarschuwd, dat wij met onze passiviteit aan bet kortste eind zouden, trekken. Vooropstel lende, dat internationale vrijhandel ook door ons werd begeerd, is duidelijk uiteengezet, dat in den loop der jaren hoe langer hoe minder van vrijhandel kan worden gesproken en de in ons land ten troon verheven politiek slechts den eenzijdigen vrijen invoer bevorderde Door het gemis aan inzicht, het niet willen luisteren naar onze betoogen, is ons land nu, in de moeilijkste omstandigheden niet geoutil leerd voor den ontbranden strijd. Elk wapen, om ons te verdedigen, missen wij, door de laks heid en het gebrek aan inzicht van hen, die de verantwoordelijkheid voor de welvaart van ons land droegen. Ook wij beseffen volkomen, dat evenmin als de crisis haar oorsprong gevonden heeft in ons land, zij door Nederlandsche maatregelen zal worden beëindigd. Doch wel weten wij, dat in Nederland tal van maatregelen genomen hadden kunnen worden en nog te nemen zijn, die de crisis voor het bedrijfsleven zouden hebben verminderd. Moge de nood der tijden deze goede uitwer king hebben, dat hij de leiders onzer produc tie heenbrengt over hun weerstand, om deze vraagstukken van Industrietakken tot indus trietak gezamenlijk te bespreken. De ergste gevolgen der crisis liggen niet op het materieels, doch op het moreele terrein. Uit hetgeen reeds is uitgelekt over de voor genomen bezuinigingsmaatregelen, welke de Regeering zal moeten nemen, teneinde een al- geheele ontreddering van 's lands financiën te voorkomen, is reeds gebleken, dat de culturee ls verzorging van ons volk besnoeiingen niet bespaard zullen blijven. Het uitblijven van verdere sociale maatregelen en de bezuinigin gen op het onderwijs, geven wel duidelijk aan, hoe de voorafgaande jaren de cultuur van ons volk bekostigd is kunnen worden door de op brengsten van de bronnen onzer volkswel vaart: handel, landbouw en industrie. Niet al leen de materieele welvaart, doch ook de gees telijke ontwikkeling zullen in de toekomst uit deze brommen moeten voortkomen. Ten slotte, naast de taak van het bedrijfs leven zelf en van de Overheid, heeft elk Ne derlander individueel den plicht naar best ver mogen aan de verbetering van den toestand mede te werken. Laat hij dan beginnen met zich niet steeds tegen alles te verzetten. Van overheidswege zullen in het algemeen belang verschillende maatregelen genomen moeten worden. Natuurlijk zullen hierdoor kleine par ticuliere belangetjes worden geschaad. Laten wij als Nederlanders het Nederlandsch belang breed bezien en ons van detailcritiek onthou den. Na het openingswoord van den voorzitter sprak mr. B. J. M. van Spaendonck, eerste se cretaris der A. R. K. W. V. over het onder werp „In welken zin moeten de invoerrechten in ons land geregeld worden, om de crisismoei lijkheden te verminderen en hoe dient in ver band hiermede de crisisinvoerwet toegepast te worden Rede mr. B. J. M. van Spaendonck. In den aanvang zijner rede wees mr. van Spaendonck erop, dat de vereeniging steeds in woord en geschrift doende is geweest om de inzichten van Regeering en volksvertegen woordiging, doch ook van het Nederlandsche pnbliek in het algemeen, in handelspolitieke zaken te verhelderen en te trachten mede standers voor een herziening onzer handels politiek te winnen. En in dit verband vestigde spr. de aandacht op de sterk gewijzigde Inzichten op dit gebied De bedoeling van dit Congres is gegevens naar voren te brengen om de noodzakelijkheid van spoedige aanvulling der handelspolitieke timmerkist met nieuw gereedschap en vervan ging van onpractisch en verouderd materiaal door nieuwe gereedschappen te demonstreeren. Wanneer wij, aldus spr., aan de Regeering hooge elschem stellen, zoowel omtrent den aard van het gereedschap met betrekking tot den Import als ten aanzien van het gebruik, dat van dat gereedschap wordt gemaakt, dan is dat, omdat bij het binnenlandaohe afzetge bied zoo groote belangen voor den omvang der werkgelegenheid in de Nederlandsche in dustrie betrokken zijn. De door spr. met eemlge cijfers toegelichte abnormale toename van den invoer, die nog een gevaarlijker karakter heeft in verband met de mindere afzetmogelijkheid tengevolge van de gedaalde koopkracht van het puhiek, was voor een belangrijk deel het directe gevolg van de algemeene exportmoeilijkheden, die niet alleen de Nederlandsche industrie, doch ook de industrie in andere landen ondervond. In het belang van een krachtige en in ren tend met de dagelijks wisselende verhoudin gen, snelle en soepele uitvoering der Contingen- teeringawet, ware een bevoegdheid voor de regeering om zonder nadere goedkeuring van de Staten-Generaal inivoer-beperkend© maatre gelen uit te vaardigen, te wijzigen en in te trekken, noodzakelijk geweest. Ergerlijk is de wijze, waarop het in de Kerst- Week 1931 aan de regeering verstrekte wapen om tegen den toevloed van buitenlandsiohe fabrikaten op te treden, tot nu toe wordt ge hanteerd. Met klem van redenen is de regeering in overweging gegeven om, in afwachting van de resultaten van het diepgaand onderzoek, dat oordeel is, dat ten opzichte van elke aanvrage om contingenteering moet worden ingesteld, de invoer van de artikelen ten opzichte waar van contingenteering werd gevraagd, na eer. summier onderzoek omtrent de in- en ultvoer- cijfers voorloopig te contingenteeren op basis van 100 pet. der hoeveelheden, die vroeger werden ingevoerd. Door toch 100 pet. der vroe ger geïmporteerde hoeveelheden ten invoer te blijven toelaten, zou althans het gevaar voor overstroomdng der binnenlandsöhe markt voor komen zijn, terwijl voor gebrek aan goederen hier te lande, noch voor prijsopdrijving, zou behoeven te worden gevreesd. Ook voor deze met zooveel aandrang geuite verlangens bleef de regeering echter doof; zij liet het lijdelijk toe, dat de buitenlandsche fabrikanten met be hulp van de Nederlandsche importeurs enorme hoeveelheden goederen hier te lande opsloegen, om daardoor zich te wapenen tegen evcntueele, in hunne appreciatie nadeellge, gevolgen der con tuigen teer i ng. Naar sprekers oordeel staat het dan ook onomstooteiijk vast, dat de tot nu toe ge volgde wijze van uitvoering der Crisis-Invoer - wet voor de bedrijven, die contingenteering van den invoer hunner artikelen vroegen, docvi vooralsnog niet verkregen, het averechtscbe gevolg heeft gehad, dat de invoer In de betref fende branche extra werd gestimuleerd, zoodat een eventueel© contingenteering In verband met de abnormale voorraden bij den handel geruimen tijd geen effect zal kunnen sorteeren. Een verdere grief ls Merin gelegen, dat bij de 'bepaling van bet tempo en den omvang der contlngenteeringsmaatregelen een Invloed aan buitenlandsche regeeringen en belanghebben den wordt toegekend, die omgekeerd evenredig is aan de mate, waarin het buitenland met onze belangen rekening houdt. Ook de wijze, waarop tot nu toe de betref fende contlngenteeringsmaatregelen zijn uitge voerd, met name wat betreft de handhaving der contingenten verdient een woord van ern stige critielk, zeide spr. Spr. acht 'het noodiig en gewenscht, dat naast vertegenwoordigers der Industrie ook verte genwoordigers van Importeurs, winkeliers en agenten zitting krijgen. De urgentie van diergelijke commissies blijkt dagelijks en met klem doet spr. daarom een beroep op de regeeriing om onverwijld over te gaan tot instelling van dergelijke oommissies. De Cantingenteeringswet kan slechts een deel van ons bedrijfsleven hulp Weden, docto blijvend herstel zal op de eerste plaats moeten komen van een terugkeer der exportmogelijk heden. Onverwijlde herziening der handelsverdragen met het oog op de meestbegiunsti-gingsclausule is daarvoor eerste voorwaarde. Wordt daartoe overgegaan, dan ls het ook mogelijk de contln- genteeringspoiitlek in zooverre te wijzigen, dat dit wapen niet langer gebruikt wordt tegenover de landen die hunne poorten even eens voor onze producten openstellen. De regeering moet onverwijld dit belangrijk vraagstuk ter hand nemen; geen maanden lange en tot nu toe steeds onvruchtbaar geble ken besprekingen ln het Economisch Comité van den Volkenbond, doch onderhandelingen rechtstreeks met de vertegenwoordigers der nijverheid. Nog steeds draalt onze regeering bij het hanteerem van het wapen tot bestrijding der cri'Sisgevolgen, dat zij in de hand heeft; de Crisisinvoerwet. Door het diralen der regeering is reeds enorme schade toegebracht, die voor een belangrijk deel had kunnen worden voor komen. Moge de regeering thans onverwijld deze aarzeling overwinnen en met doortastendheid te werk gaan, zooals toch de h-uidige tijdsom standigheden eiechen. Hier wordt door aarzelen niets gewonnen, doch enorm veel verloren. De vergadering gaf herhaaldelijk blijken van instemming met de woorden van den inleider. Vervolgens was het woord aan dr. L. J. Kor- tenhorst, algemeen-secretaris der A.R.K.W.V., die het onderwerp behandelde: „Hoe zal In de naaste toekomst de internationale economische politiek gevoerd moeten worden meer in het bijzonder t.o.v. Indië en van de nabuurstaten." De druk van dien steun rust ln een of ande ren vorm op ons volk: hetzij op den fiscus, hetzij op de industrie, hetzij op de consumen ten. De kosten van dit complex van maatregelen zullen ln totaal wellicht de 250 millioen gul den per jaar bedragen. Naast dezen steun aan de agrarische bevol king verzorgt ons volk het heirleger van werk- loozen. De kosten daarvan werden door Minis ter Verschuur op 300 millioen gulden per jaar geschat. Deze lasten, gevoegd bij den druk der Rijke en Gemeentebelastingen, die tezamen ln 1932 niet veel lager dan 900 millioen zullen beloo- pen, moeten worden opgebracht door een steeds kleiner wordend getal oorutribuabelen. Maar nog benauwender is het probleem, of en hoe lang de sterk verminderde draagkracht van het nog arbeidende deed van het bedrijfs leven de zware orisisvraoht van anderen tor sen kan. Het is er niet zoo heel ver meer van af, dat de optimistische Nederlander voorspellen zal: over eenige maanden gaan we allemaal uit bedelen, waarop de pessimist terecht zal kun nen antwoorden: bij wie? Wanneer onze Regeering er niet in slaagt de exportbedrijven, zij het ook slechte ten deele aan buitenlandsche afzetgebieden te hel pen, dan zal zij zeer spoedig tot het inzicht komen, dat ons volk bezig is, zijn laatste re serves op te gebruiken. Onze geheele economische kracht zal moe ten worden aangewend om onzen export te forceeren. Het geheele bedrijfsleven is ervan overtuigd, dat ons eenige internationale wapen nog ls: de koopkracht van ons volk. Het parool is uitgegeven: Nederland koope slechts daar, waar het buitenland van ons koopenen daarvoor betalen wil. Terug dus tot het zuivere ruilhandelssysteem. De mobilisatie van onze economische strijd krachten ls nog slechts ten deele geschied. De Orisiflinvoerwet, eenmaal toegepast in den omvang en de mate, als door Mr v. Spaen donck bepleit, geeft ons een ruilobject in handen, dat goede resultaten kan opleveren. De Crisisinvoerwet zal dan ook gewijzigd dienen te worden in dezen zin, dat landen, die het stelsel van proportioneele contingentee ring niet of niet consequent huldigen, gelijk Duitschland en Frankrijk, niet eenzijdig van ons land wel een evenredig contingent toebe deeld zullen krijgen. Een tweede maatregel zal moeten bestaan „PAST ER OP!" De nieuwste hoepel van een Voiendammertje. in een goede regeling van het devieaenverkeer. De Regeering zal toch wel moeten erkennen, dat de buitenlandsche devlezenrestricties voor onzen export eenvoudig moordend zijn. Spr. constateert een groeiend© beweging ln ons land, die opkomt voor het stichten van een economische belangengemeenschap tus schen alle gebiedsdeelen van het Rijk. Nog is ons Vaderland niet verloren, mits ons volk in al zijn geledingen samen met de Regeering zijn krachten richt op dit ééne doei: houden wat wij hebben, terugwinnen wat wij verloren. Ook deze rede werd herhaaldelijk door instem mend applaus onderbroken. Hierna werd gepauzeerd. Om ongeveer half 3 werd het Congres her opend. Verschillende sprekers voerden het woord over den toestand ln hun speciale Industrieën. De heer mr. dr. L. Regout, directeur van Rede dr. Kortenhorst Na herinnerd te hebben aan den vinnlgen Btrijd tusschen de Vereenlging voor Actieve Handelspolitiek en de Vereeniging voor Vrij handel, vijf jaar geleden, vraagt spreker: Zou de heer Vleescbhouwer thans, gelijk ln 1927 nog den moed hebben te betoogen dat wij, voor standers van actieve handelspolitiek slechts spoken en schimmen zagen, da/t er in Nederland geen vuiltje aan de lucht was, dat ons pessi misme over de ontwikkeling der handelspoli tieke verhoudingen in de wereld, op waandenk beelden en vooroordeelen was gebouwd en dat de Nederlandsche export in verhoudiug tot die van andere landen zich eerder gunstig dan ongunstig onderscheidde De heer Kortenhorst vervolgt dan: De „in drukwekkende bewijslast", door de Vereeniging voor den Vrijhandel in 1927 aan de actieve handelspolitiek opgelegd, behoeft ons geen zorg meer te baren. Het is vrijwel de eenige LAST, die NIET het economisch leven van ons volk drukt. Wanneer men van een „indrukwekkende be wijslast" spreekt, laat men dan luisteren naar de doodsche stilte in de havens van Rotterdam en Amsterdam en naar die in de fabrieken, die ontvolkt zijn. Laat men luisteren naar de zuch ten misschien hier en daar naar de verwen- schingen die opstijgen van het platteland, dat den verstikkingsdood nabij is tengevolge van zijn onverkoopbaren overvloed. Vraagt gij bewijs Vraag het aan de 'honderden intellec- tueelen e.n de duizenden handenarbeiders, die zonder eenig vooruitzicht tot lediggang zijn gedoemd, vraag het dengenen, die de verant woordelijkheid dragen voor het economisch, financieel, sociaal en staatkundig leven van ons volk. De noodtoestand eenige jaren geleden ont kend en weggehoond, hij is er, hier in Neder land, in Europa, in Indië, in de geheele wereld. In den verwoeden economischen oorlog, die in vollen gang is, zullen wij volgens de regels der economische strategie ons verdedigings plan hebben te bepalen. Die middelen bestaan in de economische kraoht van ons volk als geheel. Niet alleen dus In den goudschat van de Nederlandsche Bank, maar ook in de productie en daardoor in de koopkracht van ons volk. Onze welvaartpolitlek zal erop ingericht moeten worden om doel bewust, zonder al te veel op het toeval te ver trouwen, ons verdedigingsplan te voeren. Zoo bezien is er slechts plaats voor een in ternationale economische politiek, die ervan uitgaat, dat onder de huidige omstandigheden gunsten moeten worden gekocht en dait zij niet meer om niet kunnen worden gegeven. De Regeering heeft zich genoodzaakt ge zien door zeer Ingrijpende maatregelen den i commissie van advies met den minister van landibouw te steunen. De OraalIedereen heeft er wel eens van gehoord; een jonge meisjes beweging, die in korten tijd veel leden heeft gewonnen; met hooggestemde idealen, met kleurige uniformen Bijna iedereen heeft er wel eens over gepraat„In mijn tijd", zegt de een; „veel te brutaal", bromt de ander; ,te weinig werkelijkheidszin", mee smuilt een derde. Ja, vooral die „derde" zijn talrijk in ons kleine Nederland. „Wat heb je aan al die idealent Zul je er de crisis soms mee oplossent Zul je daar de werkloosheid mee kunnen be strijden t En op al die vragen antwoordt d.e Graal met een kloek en onbevreesd, ja, ja, jat Want de crisis zal er niet meer op aankomen, en de sociale problemen zullen worden vergeten, als de men- schen weer weten, hoe ze gelukkig kun nen sijnl Werkelijkheidszin!.Maar er is nog een andere realiteit, dan die van de eco nomische verhoudingen alleen! En die realiteit heeft den meesten invloed op het werkelijke geluk der menschenhar- ten. Als men het maar wilde, maar durf de geloovenl Als men maar eindelijk de eenige baan Naar het dieper geluk eens op wilde gaan Do Graal zal met Pinksteren met 10.000 jonge meisjes in het Stadion staan. Een leger van Jonge vrouwen, al len bezield met ééne overtuiging, allen slechts met één wensch in het hart; dis de wereld het eens zou kunnen ge- looven Dat dlles in orde zou komen, en ülle moeilijkheden zouden verdwijnen, dis we allemaal eens werkelijk begrepen, dat het wadr is: Al spraakt gij de talen der engelen, Maar hadt gij de liefde niet, Dan waart gij als bekkens die bengelen Dan leekt gij het ruischende riet „Zonder liefde zijt gij een niet", dat is de korte inhoud van het Pinksterspel van de Graal. Daar draait ten slotte al les om, de rol van de Graal en van de Bewaarengelenvan de Kruiskinderen en van de Cherubs en Seraphs, van de Wereld en van de Stem van Jesus Hieronder geven wij een kort over zicht van de verschillende rallen afzon derlijk; voor de velen, ,die met Pinkste ren naar het Stadion zullen komen; niet alleen dat weten we zeker om hun nieuwsgierigheid te voldoen, maar ook om hun instemming te betuigen met het groote ideaal; DE LIEFDE OVERWINT HET AL.' De Graalleden van Amsterdam, de stad, waar de Graal haar eerste huis oprichtte, zul len het groote spel van de Liefde openen. Zoodra het ,,Veni Creator" weerklinkt over de groote grasvlakte en langs de tribunes van het Stadion, stuiven van zeven verschillende kanten de Graalleden binnen in kleurige lange gewaden, de sluiers neergeslagen. Al voort schrijdend formeeren zij zich in een zevenpun- tige ster rond de Graalschotel, In het midden van de Stadionruimte geplaatst. Deze zeven sterrepunten verbeelden de zeven gaven van den H. Geest; iedere punt heeft een andere kleur, we zien rood, oranle, blauw, zilvergrijs, groen, geel en paars. Als het ,,Venl Creator" uit is, zal het spel beginnen en meteen worden wij gepakt door het gebed van de Graalmeisjes: „Zend Uwen Geest uit en wij worden her schapen". „En het aanschijn der aarde zult Gij ver nieuwen". Drukt dit gebed niet het verlangen uit om anders te worden, het bemerken van een leem te, het zoeken naar een verjonging van de wereld? De Bewaarengelen, na de Graal binnenge treden, vertellen, dat naast het recht de liefde vaak ln verdrukking komt, doch dat bij vrou welijke min het recht ook zijn zin krijgt en raden daarom de Graal aan, daden te stellen, te offeren, lijdend te beminnen, omdat zoo en zoo alleen de wereld gewonnen kan worden voor God ,d.w.z. hernieuwd kan worden. Zij nooden de Graal uit tot een gebed, niet alleen in stilte, maar te zingen en te dansen. Uit de Graalster treden nu een 300 meisjes en terwijl de ster met aandrang het „Veni Sancte Spiritus" zingt, onderstrepen, neen, bidden zij dit gebed mee ln haar dans. „Venl Sancte Spiritus", kom. Heilige Geest, en zij spreiden haar armen uit. „Et emitte coelitus lucis tuae radium", en zend een straal van Uw hemelsch licht. En haar gelaat wendt zich ten hemel om niets van dit licht te missen. zij besluiten smeekend: da perenne gau- dium", geef Uw eeuwige vreugde. ,,Amen". En allen knielen in een laatste smeeking en buigen diep het hoofd. „Alleluja"! Deze juichkreet, God ter eere, doet haar allen omhoog rijzen en juichend de armen uitslaan. Nu treden de bewaarengelen nader en beur telings over iedere sterrepunt hun handen ze genend uitstrekkend, smeeken zij den H. Geest om ieder te vervullen met Zijn gaven. Het Stadion wordt nu met een heftig ge- druisch als van een feilen wind vervuld, Se raphs en Cherubs snellen binnen. De Bewaarengelen juichen verbaasd: „Vervuld zyn allen van den H. Geest, Alleluja!' En de Graal, haar sluiers teruggeslagen en haar gelaat ontbloot, spreekt geestdriftig: „De Heilige Geest Is bij ons geweest De Seraphs brengen schap: nu hun liefdebood- „Hoe U streelde, hoe U griefde, Jesus' lyden, Jesus' liefde, Graalleus zj) de liefde rood Liefde tot in kruis en dood De Bewaarengelen vullen aan: „Bekeer de wereld door de liefde Eu leer de liefde in de Graal!" De Graal uit nu al haar geestdrift: „Dan laat de trompetten schallen, Haal de trommels en banieren Dat wjj het nu weten allen Christus, Hy zal zegevieren En dan met een krachtig armgebaar ieder woord onderstrepend, weerklinkt het luid en zelfbewust: „C/raalleus zy de liefde rood; Liefde tot in kruis en dood, Blind en dwaas elkeen beminnen Dat haalt Christus' volheid binnen." En het deert hen niet, of de wereld hen scheldt en al spottend raast, ja ze verklaren zelfs: „Fyn Gods blinde dwaas te zyri'. De groote liefde, die tot God voert, moet on middellijk voeren naar een groote liefde tot den evenmensch om ook hem aan te sporen, God te beminnen en ook hem gelukkig te ma ken met Gods groote liefde. „Blind en dwaas elkeen beminnen, Dat haalt Christus' volheid binnen." Slechts als wij om God alle menschen be minnen, óók de onvriendelijken, óók hen, die ons schelden, óók hen, die ons verdrukken, dan kan het niet anders of de wereld, tenmin ste het plekje, dat wij bewonen, zal zonniger zijn, zal gelukkiger gaan worden. Dan gaat ook waar worden, datgene waar om wij in het 12e tafereel de Graalofferan- de bidden: „Gij, die zelf als Offerlam, 's Werelds zonden op U nam Zoekt Gy nog naar offerzielan. Neem ze uit wie hier nederkmelen. BEKEER DE WERELD DOOR DE LIEFDE. Kaarten voor dit spel zijn verkrijgbaar in alle clubbuizen: Amsterdam: Vondelstraat 86; Rot terdam: Schiekade 93; Den Haag: Oude Sche- veningscheweg 90; Alkmaar: Emmastraat 35; Lelden: Hooigracht 31; Schiedam: Lange Ha ven 92; Haarlem: Spaarne 29; Delft: Noord einde 30, de „Mosa en Stella" te Maastricht en voor zitter van de Limburgsche R. K. Werkgevers vereeniging, heeflt met enkele cijfers toegelicht hetgeen in de keramische industrie gaande is. Ook de tondsch© aardewerk-industrie zag haar aantal arbeiders in weinig jaren tijds tot op minder dan de helft slinken. Een matige beperking van den invoer blijft spr. voor onze industrie noodzakelijk achten, waarbij spr. den nadruk legt op de woorden gematigd en beperking. De heer F. E. Farwerck, directeur der Ver. Nederlandsche Tapijtindustrie „Veneta", wijst er op, dat de tapijt-industrie ln ons land meer dan eenige andere behoefte heeft aan steun. ■De heer K. L. H. v. d. Putt,, directeur der N. V. v. d. Putt en de Vlam's Sigarenfabrieken te Eindhoven wijst op een Invoer van Dultschë sigaren, die in Januari 1921 begon met 963 kilo, in December van dat jaar opliep tot 133.000 kilo in één maand. In 1922 was de jaarlnvoer gestegen tot 2.179.000 kg. of on geveer 1/3 van het totale sigarenverbruik ln Nederiand. Naar (kwaliteit werd hlljklbaar niet geoordeeld; we'1 naar den prijs. Zelfs toen later ln 1922 een invoerrecht van 30 pet. ge koppeld werd aan den tabaksaccijns, was de invoer niet te stuiten. Onze sigarenexport heeft thans geen betee- kenis meer; van 200 millioen in 1912 is de export teruggeloopen tot 34 millioen in het vorige jaar. Zelfs Ned. Indië laat ons in den steek als gevolg van de verminderde koopkracht der be volking. De export daarheen bedroeg in 1930 31 millioen, ln 1931 21.2 millioen en in Maart van dit jaar IV2 millioen. De beste oplossing is om voor eiken detail prijs een vast invoerrecht te stellen met een minimum van 6 per 1000, zoo-dat overleg ging van facturen niet meer behoeft plaats te hebben. Ook zou contingenteering redding kun nen -brengen op basis van gemiddelden import over de jaren 1925—1926 en 1927. De heer Ir. J. R. Sassen, voorzitter der R. K. Vereeniging van Werkgevers in de Metaalnijverheid, deed een waarschuwend© stem hooren uit de metaalnijverheid. De heer W. Baekers, directeur der N.V. Bae- kers Raymakers' Textielfabrieken te Eind hoven, wijst op den zeer moeilijken -toestand in de katoen- en linnenindustrie. De beer Jos. de Pont uit Tilburg bespreekt den toestand in de schoenindustrie. De Neder landsche industrie kam voor het overgroote deel in de huidige Nederlandsche behoefte aan schoeisel voorzien. Evenwel werden er in 1931 nog in totaal ruim 5V2 millioen paren schoenen geïmporteerd. Wil men de steeds toenemende werkloos heid ernstig bestrijden, dan zal het niet alleen geboden zijn den invoer van buttenlandsch schoeisel nog strenger te beperken, doch vooral op de vastgestelde contingenten geen enkele overschrijding of uitzondering toe te laten. Eert motie. De heer J. P- van Heyst uit Den Haag is van meenlng, dat de eenige manier om tot een vrij en ongehinderd ruilverkeer te komen, is, dat ook Nederiand het algemeene voorbeeld volgt en zijn invoerrechten verhoogt. Dit moge op het eeTste gezicht vrij tegen strijdig klinken, maar hoe eerder onze regeering de bevoegdheid krijgt om de invoerrechten te verhoogen, des te eerder zal zij tot onderhande lingen kunnen komen om de hinderpalen, die een vrij ruilverkeer in den weg staan, op te ruimen. Spreker dient een motie in, waarin de wen- schelijkheid wordt uitgesproken, dat de Regee ring de bevoegdheid krijgt en gebruikt om door verhoogde invoerrechten de levenskracht van het Nederlandsch© volk en de organen van zijn welvaart ln afwachting vai grrt^ttger tijden tegen ondergang te beschermen. De heer F. Muteaerts Jr., voorzitter der Ver. van Tilburgsche fabrikanten van wollen stoffen, zette uiteen, hoe de „Fédération Lainlère Inter nationale" in de door de inleiders aangegeven richting werkzaam is. De heer L. J. Uijtendaal, directeur der N.V. Lederfabriek „Noord-Brabant" te Reijen en voorzitter der R.K. Vereeniging van Ned. Lederfabrikanten, schetste de crisis in de lederindustrie. Spr. dringt aan op sluiting der grenzen voor het buitenlandsche leder uit zelfbehoud voor de industrie. Belgisch brood- De heer P. L. M. v. d. Lande, directeur va» Noury van der Lande's Meelfabrieken te Deventer poneert de volgende stelling: Waar de overheid uit economische »telm" overwegingen den prijs van een product van Nederlandschen oorsprong beïnvloedt, s '1 verplicht dit product en de daaruit vervaar digde half- en eindfabrikaten te beschermen tegen elke op een Ned. steunmaatregel Parasi- teerende concurrentie van half- en eiln abri- katen van buitenlandschen oorsprong, die de zen steunmaatregel direct of indirect zon aan- testen. Blijft de overheid op dit Pun n gebreke, dan saboteert zij haar eigen steunmaatregel, deels ten koste van de producenten van het gesteunde product, deels ten koste van de pro ducenten der daaruit vervaardigde half- en eindfabrikaten. Door de invoering van cie larwewet werd de broodprijs niet tn die mate verlaagd, als zonder de invoering dezea' Wet zou zijn ge schied. Het gevolg hiervan is met name ge weest, dat opnieuw een zeker prijsverschil ont stond tusschen het Nederlandsch en het Bel gisch brood. De gevolgen ztfn niet uitgebleven. Door het toelaten van den onbeperkten in voer van Belgisch brood saboteert de regeering baar eigen steunmaatregelen. Het verzoek van bakkerszijde, om den invoer van het Belgisch brood te contingenteeren, heeft de Contingenteeringscommissie met een afwijzend advies beantwoord. Spr. hoopt, dat de adviescommissie gemeend heeft, dat onder deze omstandigheden, waar we de Tarwewet in werking hebben, iedere broodinvoer onrede lijk en onzedelijk is, en dat contingenteering dus niet de juiste maatregel zou zijn voor dit geval. Maar dan dient spoedig een maatregel getroffen te worden, die den invoer van Bel gisch brood doet ophouden. De voorzitter sprak hierna het slotwoord, waarin hij verklaarde, dat het bestuur door de opkom-st en het enthousiasme der leden steun zal vinden om door te gaan op den in geslagen weg. Moge de regeering, die helaas niet tegen woordig was doch slechts vertegenwoordigd is geweest (applaus), begrijpen, dat we niet tevreden zijn met zoethouders, maar dat noo- dlg is actief optreden. Zij zal daarbij op de eerste plaats steun hebben van de bedrijfs leiders. Wat de motie van den heer v. Heyst betreft, wijst spr. er op, dat op de congressen der. A. R- K- W. V. geen moties In stemming worden gebracht, maar dat het bestuur deze motie, evenals hetgeen hier gesproken is, tot richtsnoer zal nemen. Onder dankzegging aan alle aanwezigen sloot de voorzitter daarna het tweede crisis- oongres met den christelijken groet, NATIONALE AUSPICATO-VIERING Aan de bruine legioenen! De Franciscaan sell e strijders met ridder idealen gaan zich verzamelen en maken zich op oim Zondag op te trekken naar Utrecht, de oude bisschopstad. Op ter Pimksterschouw! Van Utrecht uit: nieuw licht en nieuw le ven! Van Utrecht uit: niieuwe opbloei en nieuwe actie! Gezamtoenlijk zrl worden opgetrokken naar het gemeenschappelijk doel, onder de twee hoofdige leiding van Franciscanen en Gapucij- nen. Z. H. Exc. Mgr. j. H. G. Jlnsen, heeft zioh bereid verklaard een Pontificale Hoogmis in de ruime kerk van O. L. Vrouw ten Hemelop neming op te dragen. Tijdens het Pontificaal Lo£ m©t H. Sacra- mentsjfroeessie, waarmede de Auspioato-viering zal worden besloten, zal Z. H. Exc. Mgr. de Aartsbisschop een toespraak houden. In de groote vergaderingen, die onder led- dling zullen staan van pastoor G. F. v. d. Meer uit Rotterdam, in stede van pastoor G. W. Bol der uit Utrecht, die verhinderd jb wegen® zitkte, zullen het woord voeren: Pater Richard us O.M.Cap.: „Onder de Pauselijke banier langs nieuwe wegen". Dr. H. W. Moller: „De Derde Orde en onze Maatschappij". Pater Perpetuus Pallant O.F.M.: „Ons Fran, ciscaanisch Dadenprognaan", Op ter viering van den 50en verjaardag der uitvaardiging van de Derde Orde Encycliek „Auspicaito" van den grooton Tertiaris Paus Leo XIII roemrijker gedachtenis. Het COMITë VAN VOORBEREIDING. Het verloop der wisselkoersen heeft ons ge- durende de afgeloopen week reeds een voldoen de aanwijzing gegeven voor de veranderingen welke in den huldigen weekstaat en -waar schijnlijk ook nog in enkele volgende weoVans, ten mochten worden verwacht. De zwakke houding van den dollar, gevolg van de wantrouwenwekkende geldpolitiek der Vereenigde Staten, heeft andermaal aanlei ding gegeven tot het ln beweging brengen van de goudbergen, welke aan de overzijde van den Oceaan liggen opgestapeld. Andermaal heeft de goudstroom zich naar Europa gericht, en moet Nederland fungeeren als één van de be langrijkste reservoir» waarin hét goud vloeit. De bank voegde uit dien hoofde gedurende de afgeloopen week andermaal een bedrag van 13 millioen aan hare voorraden toe; een be trekkelijk klein deel slechts van wat haar naar sommiger meening nog staat te wachten. Verdeeling van het contingent onder 1 de Ned. belanghebbenden. In verband met de beperking van den invoer van smljiMoGim-e-n. in Beilislë d-e-edt li-öt «©•CifGta.riaa.t d$r vèbeenïglng "„Groep ^emfsÏOT^uR dén Ned. Tuinbouwraad mede dat, naar te ver wachten ls, aan Nederland een vaat contingent zal worden toegewezen en dat de Nederianidscih© regeering dit contingent kan verdoelen onder Nederlandsche belanghebbenden -op overeen komstige wijze zooals voor Frankrijk thans geschiedt, en de regeling tor uitvoering daar van zal worden opgedragen aan de commissi©, die don uitvoer na»r Frankrijk regelt. In verband hiermee wordt diegenen, die ge durende de jaren 1930.31 bloemen naar België bobben geëxporteerd, verzocht vóór 21 Mei a.s. een opgaaf te verstrekkjen van het aantal hiaten en (of) dooaen, door hen naar België verzonden, telkens afzonderlijk voor ieders maand over de jaren 1930-31, onder1 vermelding van het gewicht in kg. der verzonden kisten en (of) doozen en de soort der bloemen. Tevens moet daarbij een opgaaf worden verstrekt van de adressen, waaraan deze zen dingen werden afgeleverd. Deze opgaven moeten selhrifteiHj'k worden ingediend; voomzoover belanghebbenden lid zijn van een vereeniging van snijbloemen- exporteurs, bij den secretaris dezer vereeniging en in de overige gevallen bij het secretariaat der Vei'. Groep Bloemisterij", Sneeuwbal, straat 24, den Haag. De „Ibis" (heenreis) is gisteren te 4.28 uur uit Djask vertrokken en na een tussehen- landing van 12.1113.07 uur in Karachi, om 16.05 uur te Jodhpur aangekomen. Donderdagmorgen, 12 Mei a.s. vertrekt het K.L.M.-vliegtuig, de „Ekster", van Amsterdam naar Batavia. De bemanning bestaat uit de heeren W. M. O. A. Beekman, L. A. Brugman, J. M. H. Groafeld, P. Pronk, die reep. als le bestuurder, 2e bestuurder, werktuigkun dige. en radio-telegrafist de reis zullen mee maken. De post voor dit vliegtuig moet uiterlijk Woensdagavond te Amsterdam zlJn- De N.V. RotterdamsKShe Dloyd deelt mede. dat de boottrein, aanrijg gevend op ms. „lndrapoera" hetwelk 13 Mei Marseille vertrekt, op Donderdag 1* Me! om 12.41 uur van Den Haag H.S.M- «-18 'ldr van Rotterdam D.F- <>m 14.15 uur van Roo sendaal zal vertrekken. luchtpost voor DUITSCHLAND. Voortaan kan met de nachtvluchten Neder, land Scandinavië ook correspondentie worden verzonden voor Berlijn, voor verder gelegen plaatsen ln Duitschland en voor de Vrije Stad Danzig- De verzending geschiedt tot Hannover met genoemde nachtvluchten en vandaar met aan- sluitende Lichtdiensten (aankomst te Berlijn 6 uur, te DanziS 14-50 uur). EERSTE KAMERLID MR. H. SMEENGE. Op 25 Mei a.s. zal het Eerste Kamerlid Mr. Harm Smeepge zijn 80sten verjaardag vieren. CONCERTGEBOUW TE AMSTERDAM Bij gelegenheid van de onlangs gehouden al gemeene vergadering van aandeelhoudeis werd met algemeene stemmen tot bestuurslid van het Concertgebouw benoemd de heer M. Bolsae- vain te Amsterdam j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10