Hl - i I s B Hl «gpr-r- DONDERDAG 12 MEI 1932 DE AUTO OP RAILS. Demonstratie met de Micheline ZIT ER TOEKOMST IN? LOOPENDE PACHTOVEREEN- KOMSTEN. VOORLOOPIG VERSLAG DER EERSTE KAMER. EEN JAN STEEN. EINDEXAMEN H. B. S. WARMOEZERIJ-GEWASSEN ONDER GLAS. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. ENTOONSTELLING „KLANK EN BEELD". Televisie en geheimtelefonie. Interessante historische afdeeling. J. K. HUYSMANS. De romanschrijver van het christelijk pessimisme. 1907 12 MEI 1932. EXAMENCOMMISSIES ONDER- WIJZER (ES). EXAMENCOMMISSIE ACADEMIE VOOR LICHAMELIJKE OPVOEDING het VERLEDEN VAN DOUMER'S MOORDENAAR. Op het spoorweg-emplacement te Utrecht stond de auto-op-rails, of zoo men wil, de trein- op-luchtbanden gereed om een aantal Neder- landsche journalisten van haar practische bruik baarheid te overtuigen, een lofwaardige poging, die naar het ons voor wil komen, niet geheel en al is geslaagd. De Micheline. Zooals op de vele gepubliceerde foto's duide lijk was waar te nemen, gelijkt de Micheline het meest op een groote autobus, plaats biedende aan vier en twintig passagiers, welke wordt voortbewogen door een 95 P.K. 4 cyl. motor. Eigenaardig is, dat de chauffeur de gewone instrumenten van pedalen en dashbord voor zich heeft, met uitzondering juist van het stuur rad. Het 5-assige voertuig heeft 'n gewicht van 4800 K.G. hetgeen per persoon een doodgewicht van 200 K.G. beteekent. De gemiddelde snel heid op een normale vlakke baan is 80 K.M. per uur, welke snelheid evenwel gemakkelijk tot 100 kan worden opgevoerd. Het benzine verbruik is ongeveer 1 op 3 a 4. Zooals voor de hand ligt, zijn de wielen de belangrijkste onderdeelen van dezen wagen. Reeds in 1929 werd de toepassing van den luchtband op rails voor het eerst in studie ge nomen. De eerste moeilijkheid bestond in het doen „houden" van een band op rails van 4 a 5 c-M. rijbreedte, een moeilijkheid, die een van de ingenieurs tijdens de onderzoekingen deed opmerken: „Men kan mij net zoo goed vragen om met bloote voeten over het lemmet van een mee te loopen". De auto-op-rails tijdens een proeftocht. Bij de spoorwagens schuurt een opstaande kant tegen de binnenzijde van de rails en deze constructie was ook bij een wiel met lucht banden wel toe te passen. De tweede en verre weg de voornaamste factor voor een vaste lig ging namelijk de zwaarte van den wagen, ont brak echter geheel bij de op luchtbanden ge monteerde Micheline. Evenwel de moeilijkheid werd overwonnen en tegen het eind van het vorig Jaar werd zelfs een snelheid van 130 K.M. bereikt. Tijdens een korten rit van Utrecht naar Maarn bleek uit de proefnemingen overduide lijk, dat de remcapaclteit zeer groot is. Na afloop van de demonstratie werd In Hotel Terminus een klein filmpje over de Micheline vertoond, waar op alle bijzonderheden en voor- deelen nog eens duidelijk wordt gewezen. Bruikbaar? Bij de demonstratie waren de Ned. Spoorwe gen vertegenwoordigd door den hoofdingenieur, den heer W. Hupkes chef van den dienst van materieel en werkplaatsen, met wien wij nog in het kort over de Micheline spraken. In epoorwegkringen staat men inderdaad een weinig sceptisch tegenover de vraag of een dergelijk voertuig in dienst van de spoorwegen werkelijk toekomst heeft. Op de eerste plaats reeds is het waarschijnlijk, dat de Micheline, in haar huidige, lichte constructie, welke een van de voordeelen genoemd wordt, duur in de exploitatie zal zijn. De banden bijvoorbeeld zijn berekend op 25000 K.M., maar de wagen zal in de gewone exploitatie per jaar 100.000 K.M. moeten loopen, zoodat voor de tien wielen per jaar veertig banden noodig zullen zijn. De Micheline draagt op vijf assen 24 personen, ter wijl een gewone trein op 4 assen eenige malen zooveel reizigers vervoert. En ook het brand stofverbruik zal bij de Micheline duurder zijn dan bij een gewonen trein, hetgeen ruim op weegt tegen de twee man personeel, die men zou kunnen missen. En per slot van rekening is de snelheid* en het oomfort in onze nieuwe treinen, electri. sche en andere, niet veel minder dan bij deze auto-op-rails. Het ligt dan ook in de bedoeling, dat de Ned. Spoorwegen zelf nog nadere proeven met de Micheline zullen nemen. Zal de toekomst de Micheline in het gelijk stellen? „Vrij algemeen kon men zich met het voorstel vereenigen". Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het voorstel van wet hou dende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pachtovereenkomsten. Vrij algemeen kon men zich met dit voor stel vereenigen, omdat de thans bestaande buitengewone omstandigheden, waardoor de vroeger overeengekomen pachtprijzen in gee nerlei verhouding meer staan tot de uitkom sten der bedrijven, zoowel wat landbouw als veeteelt betreft, het alleszins billijken, dat de rechter de indertijd tusschen verpachter en pachter bedongen pachtprijzen kan wijzigen, wanneer partijen in der minne de daarin noo- digie verandering willen brengen, waardoor die onevenredigheid ophoudt te bestaan. Vele leden waren van oordeel, dat de maat regelen, vervat in dit wetsvoorstel, den pach ters eventueel meer ten goede zullen kunnen komen, dan die, welke de verworpen Pacht wet bevatte. Sommige leden waren van oordeel, dat de behandeling van dit wetsvoorstel in de Twee de Kamer weder duidelijk heeft aangetoond, dat een onderwerp, zooals het daarbij betrok kene, niet bij een initiatiefvoorstel moet wor den- geregeld, maar dat dit door de Regeering zelve behoort te geschieden. Het optreden van den Minister van Justitie in de Tweede Kamer ten opzichte van dit wetsvoorstel, in tegenstelling met de gewoon lijk bij initiatiefvoorstellen aangenomen hou ding der Regeering, vond echter weinig in stemming. Gevraagd werd, hoe de rechtspositie der borgen zal worden, indien pachter en ver pachter, naar art. 4, eene regeling treffen of indien de kamer voor crisis-pachtzaken ge- heele of gedeeltelijke ontheffing verleent. Enkele leden vestigden er nog de aandacht op, dat dit wetsvoorstel gaat in de richting van de in de Tweede Kamer Ingediende motie- Knottenbelt, welke .werd ingetrokken na de bevredigende verklaringen van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. Zij ver trouwden, dat de Regeering dus niet alleen dit wetsvoorstel bij aanneming door de Eerste Kamer tot wet zal verheffen, doch dat zij tevens niet zal terugschrikken om verdere wettelijke maatregelen, die noodzakelijk zou den blijken voor de zoo noodige verlaging van het algemeen prijsniveau, te bevorderen. R. K. VROUWENBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Jaarvergadering te 's-Gravenhage. De Diocesane R. K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem hield zijn voorjaarsvergade ring ln „Twee Steden Palace" te Den Haag. De presidente van het Dioc. bestuur mej. T. Post opende de vergadering, waarna de pre sidente van de Haagsche afdeeling mevr. de Block een woord van hulde sprak tot het Dioc. bestuur en mej. Heeren voor haar ijverig en zorgvuldig werk als secretaresse, een bloeiende plant overhandigde. Mej. Post las vervolgens een schrijven van Mgr. Aengenent voor, waarin deze verklaart, dat de vrouwelijke jeugd tot en met 25 Jaar lid moet wezen van de Graal, daarna kunnen zij overgaan tot den Vrouwenbond. De jaarverslagen van secretaresse en pen ningmeesteresse werden goedgekeurd. De af tredende bestuursleden: mej. Heeren, mevr. Koenen-Koelman, mevr. Schluter-de Nijs wer den bij acclamatie herkozen. Aan de orde komt dan: medezeggenschap der vrouw in de Schoolbesturen. Verschillen de afdeelingen hadden inlichtingen ingewon nen. In de meeste gevallen waren School- en Kerkbesturen een. Eenige afdeelingen meen den dat ondercommissies voor moeten gaan. Met vreugde werd geconstateerd, dat de moedercursussen in aantal toenemen. Na de lunch hield mej. D. R. Hillen een in- leiding over: ,De taak van den Vrouwenbond In dezen tijd". Na rondvraag werd de geanimeerde verga dering gesloten. In Nederlandsch bezit. Men schrijft ons uit den Haag: Wij hebben indertijd melding gemaakt van de ontdekking van een Jan Steen op het slot Br tea in Sileaië. Het doek, dat Martha en Maria bij hetbezoek van Jesus voorstelt (Uucas X, 3842) en dat 106 x S9 meet, is aangekocht voor de collectie Kafcs te Dieren en heeft, alvorens daair zijn plaats te krijigen, de ateliers van den restaurateur van Boheemen te 's-Gravenhage gepasseerd, die er de oude schoonheid, welke door vuil en overschilderin gen zeer geleden had, weer aan teruggaf. Het roode kleed, dat Jesus over den schou der heeft, gezet tegen het witte tafelkleed, het bruine gewaad van Maria, de donkere hoek hij don schouw, waar het haardvuur in vlamt, de lichtende lucht, welke mem door de poort ziet, maken met de rijke karakteristiek der figuren en de Jan Steen attributen op den ■voorgrond het schilderij, dat een prachtige lichtwerking heeft, tot een beteeken-isvolle aanwinst op onzen vaderlandsöhen bodem. 'tl beschikking van den Minister van Onder wijs, K. en W. is nader bepaald, dat de eind examens van de R.-K. H.B.S. met 5-jarigen eur. us te Hilversum op 6 en 7 Juli en die van de Chr. H.B.S. met 5-jarigen cursus te Utrecht v, 11, 12, 13, 14 en 15 Juli zullen worden ■xsenomen. Stand behalve van sla in het algemeen goed. Het onderstaande overzicht betreffende den stand der warmoe ze rijgewassen onder glas op 2 Mei 1932 is, onder medewerking der Rijks tuinbouwconsnlenten, samengesteld naar ge gevens, verstrekt door de correspondenten der Directie van den Landbouw. De stand van de aardbeien onder glas is over bet algemeen goed; in de Zuid-Holland sche venen staat dit gewas echter slechts matig tot vrij goed. De tomaten vertoonen overal een goeden stand. Ten gevolge van bet koude weer en een tekort aan zon is de ontwikkeling - van de komkommers in de meeste gebieden ©enigszins ten achter geble ven. Op de Zuid-Hollandsche eilanden is het gewas echter goed. De bloemkool vertoont in de belangrijkste productiegebieden een goeden stand. Hetzelfde kan worden gezegd Van de wortelen, behalve wat het Weatlamd aangaat. In dit gebied kan de stand nauwelijks meer dan vrij goed genoemd worden, De sla heeft in verschillende deelen van het land te kampen met het optreden van luis, In de meeste gebieden wordt de stand vrij goed genoemd. In sommige gebieden, zelfs slechts matig. In Limburg vertoont het gewas een goeden stand. DE LOONREGELING BIJ DE N.Z.H.T.M Bij de Dinsdag gehouden besprekingen tus schen de directie der N. Z. H. T. M. en ver tegenwoordigers der organisaties werd geen overeenstemming verkregen inzake de van de directie uitgegane voorstellen tot loonkortlng, De directie zal thans de nieuwe loonregeling ter bespreking voorleggen aan den Minister van Waterstaat. De „Ibis" (uitreis) vertrok gisteren 5. uur uit Jodhpur, arriveerde 10 uur 17 Allahabad,vertrok vandaar kwam te 15 uur te Calcutta, te 10 uur 57 en De „Specht" (thuisreis) is gisteren om 5.05 uur uit Jodhpur vertrokken en na een tusschenlanding te Karachi om 14 .i* uuT Dja»k aangekomen. Op „Klank en Beeld" is het leven in vollen gang. In de studio bij Henri de Vries laten menschen, die zichzelf van fotogenie verden ken, zich filmen temidden van alle heerlijk heden van een filmstudio als daar zijn: felle schijnwerpers van boven en opzij en een ca mera, die op een laag wagentje om hen heen stuift. Grooten aftrek vindt ook het marionetten theater „De Olijftack", dat ongeveer doorloo pend© voorstelling van cabaret-nummers geeft. En dan zijn er nog de N.C.R.V. en de V.A.R.A.- studio's, die ook heel wat bekijks hebben. De grootste bewondering wordt intusschen wel gaande gemaakt door den televisie-ontvanger van de Viro te Antwerpen, die verreweg den meesten bezoekers dingen laat zien, die ze nog nooit gezien hebben. Het blijkt, dat de tele visie nog niet zoo modern is of ze heeft het goede beginsel van de ouderwetsche mutoscoop nog aangehouden. De mutoscoop heette in het vaderlandsch een rarekiekkast. De toeschou wer moest er dus inkijken, aan een knop draaien en dan kwamen er allerlei vreemdsoor tige tafereelen voor zijn oogen. Op de histo rische afdeeling is zoo'n rarekiekkast te zien, die een serie afbeeldingen uit de hel bevat. Wat nu de televisie aanbelangt, ook daarbij kijkt men in een houten kast, en men ziet dan heel in de verte het heelal verschijnen. Aan een knop behoeft men er natuurlijk niet voor te draaien. Overal zorgen de electriciteit eu de aethergolven voor, die het beeld van Da- ventry of uit Duitsohland en uit den^ zender, die aan den overkant van de R. A. I.-hal staat in de rarekiekkast tooweren. Een even wonderlijk raadsel geeft de P.T.T. in haar stand op. De P.T.T. demonstreert radio telefonie. Men kan er, zooals we reeds meld den, ook tegen een billijk prijsje met Indië teiefoneeren. Hoewel de P.T.T. uit tientallen luidsprekers den geheelen dag radio uitzendt, is haar stand volkomen geruchtloos. Dat is op zich zelf al een wonder op deze tentoonstel ling, waar iedere standhouder het aan zijn waardigheid verplicht acht radio- of niet-radio- geluid te maken. De radio van de P.T.T. zit ln telefoonhoorns en men behoeft haar dus pas te hooren, wan neer men zoo'n telefoonhoorn aan het oor hangt. Dit klinkt heel mooi en weldadig zacht, maar als u de volgende telefoonhoorn aan het oor houdt, dan klinkt een afgrijselijk gehuil u tegen. Dit is geheim-telefonie, welke tot taak 'heeft ervoor te zorgen, dat een ander zijn neus niet kan steken in de zaken, die u en ik mis schien over de heele wereld elkaar toefluiste ren. Die vervorming van het geluid gaat na tuurlijk volgens een bepaald systeem, al zou u dit zoo op het eerste gehoor niet zeggen. In ieder geval moet het voor den Ingewijde heel begrijpelijk en duidelijk zijn. Een zeer goeden stand neemt de K.L.M. in, die op het gebied van de radio ook een stem in het kapittel heeft, door de uitrusting harer vliegtuigen met radio. De K.L.M. laat een ge deelte van een vliegtuigcabine zien met een radio-toestel en de plaats van den marconist. Voorts maakt de K.L.M. reclame voor baar afdeeling luchtfotografie, waarvoor zij natuur lijk een prachtig materiaal heeft in haar lucht foto's van de HollandIndlë-route. Interessant is ook de historische afdeeling, die een verzameling van zeer vreemd uitziende instrumenten bevat, waarmee de uitvinders in den loop der tijden de geheimen der natuur trachtten uit te vorsohen aldus den weg banend voor het verschijnen van de wonderen der techniek, waaraan „Klank en Beeld" het aan zijn dankt. Men ziet er den ontvanger van moeder Natuur zelve, het oor, waaraan veel ongeloovlge Thomassen van het begin der ne gentiende eeuw nog niet genoeg hadden om te gelooven, dat het geluid de lucht doet trillen. Daarvoor moest Otto Geurlcke ln 1800 een schel met glazen klok construeeren. Zoo kan men aan een menigte van oude instrumenten de geschiedenis van „Klank en Beeld" volgen, die zeker even merkwaardig is, als de ver schijnselen, die wij tegenwoordig onder den verzamelnaam „Klank en Beeld" samenvatten. Voor h»t overige lezer Wij mogen u ver wijzen naar de honderden luidsprekers, de radio-lampen, de versterkers, de filmappara ten, de reusachtige projectletoes-tellen en den Neo-Beehsteinvleugel, waarmee de piano ook al ln het rijk van de radio is ingelijfd. Dit alles wordt u gedemonstreerd door een ontel baar aantal firma's, die elkaar zoo schitterend overtreffen, dat het u onmogelijk is uw voor keur voor een bepaald instrument langer, dan tot den volgenden stand te behouden. Zeker is intusschen, dat u na een bezoek aan „Klank en Beeld" van klank en beeld oververzadigd is, en u er zich op betrapt, dat u heel heime lijk ln uw hart naar den tijd terug verlangt, waarin de menschen nog geen klank en beeld hadden uitgevonden. Dat duurt ook alweer tot u thuis komt en constateert, dat een huls. zon der radio, gramofoon of filmapparaat toch maar schamel Is aangekleed. Dan toont „Klank en Beeld" haar doel. Russische inzending komt te laat. Naar wij vernemen Is het niet waarschijn lijk, dat de door de Woks te Moskou toege zegde Russische inzending voor de tentoon stelling „Klank en Beeld" te Amsterdam nog tijdig zal aankomen. Voor deze teleurstelling is intusschen het tentoonsteUingsbestuür niet aansprakelijk. Een telegram uit Moskou be richtte, dat wegens plotseling ondervonden technische moeilijkheden de inzending van de sovjet-unie eeiret gisteren, 9 Mei, kon verzon den worden. De Oekraineehe inzending werd volgens hetzelfde telegram reeds op 28 April verzonden, doch ook deze is nog niet aange komen. Er is dus weinig hoop meer, dat de Russi sche stand nog voor het sluiten van de ten toonstelling in Amsterdam zal zijn. De vrouw van Gorgoeloff arriveert in het bureau van den Parijschen politiepresident om in verhoor te worden genomen. AANKOMST MAIL De mail van Indië en Australië per Engel- sche s.s. Strathaird wordt Vrijdag 13 Mei, 6 uur v.m. te Marseille verwacht. KATHOLIEK BEROEPSTOONEEL. Naar aanleiding van de nabeschouwing, welke dr. Wijnand Frans in onze courant pu bliceerde bij zijn heengaan als directeur der N. V. Theater, een nabeschouwing waarin hij vooral wees op het gemis aan financieelen steun van vermogende katholieken en de on verschilligheid van den kant der Katholieke vereenigingen, die de voorkeur geven aan di lettanten en neutrale gezelschappen de taak, die dr. Frans neerlegde is gelijk be kend inmiddels weer door Pierre Balledux overgenomen schrijft Bernard Verhoeven o.m. het volgende in „Bouwen": Ongevraagd en plotseling heeft D-r. Wijnand Frans zich opgeworpen als de pionier van het Katholiek Beroepstooneel. Tevoren heeft hij, tezamen met Al-bert van Dalsum, het Oost-Nederlandsck Tooneel ge sticht en aldaaT het vaderschap aanvaard over een ensemble, dat lukraak en zonder financieel© ruggegraat in elkaar werd geschroefd, dat geen spoor van Katholieke tendenz vertoonde en uitsluitend teerde op louter artistieke, Rus sische of vaag-humanistische inblazingen. Na de débacle aldaar en eenige Intermezzi heeft Dr. Frans de roeping voelen ontkiemen, een Katholiek-georiënteerd gezelschap te stich ten. Beginsel? Afzetgebied? In elk geval weder om inderhaast, zonder terreinkennis of tradi tie, zonder financieel fundament. We willen allerminst de Katholieke vereeni gingen vrijpleiten van de haar door Dr. Frans toegeschreven vergrijpen. Er i s ongetwijfeld onder hen veel loomheid en eigenmachtigheid. Ook bij een ee.rleuzen opzet van een Katholiek Tooneelgezelschap zou men noode kunnen mis sen die kinderlijke en bijna blinde aanhanke lijkheid aan eigen zaak, die men bij de socia- listlsche organisaties vindt, en die een waar borg is voor het voortbestaan van hün Groot Volkstooneei. Maar zeker -niet minder merkwaardig is de mentaliteit van sommige Tooneeldirecteuren, die meenen, dat de Paus van Rome in de han den gaat klappen, als het hun kooprnansziel gerieft, den Katholieken een of ander vroom gevalletje toe te stoppen. We beweren zeker niet, dat Dr. Wijnand Frans een van hen was hèm was het al thans om ernstig werk te doen maar het is onredelijk te klagen, als ongevraagd drukwerk wordt geweigerd. Dr. Wijnand Frans, die groot gaat op zijn langdurige ervaring, heeft niet eens den tij-d gehad, om verschillenden Katholieken vereeni gingen zijn aanbiedingen als „Katholiek Too neel" te doen, vóór ze hun winterprograma ge reed hadden. Hij is, als een meteoor, loopende het seizoen, verschenen en verdwenen. In trouwe, mag men dan van ervaring spre ken en aan zijn catastro-phaal avontuur een vérstrekkende principieele beteekenis toeken nen als Dr. Wijnand Frans doet, die zijn met grafstem uitgesproken oratio pro domo" be sluit met de opmerking: „Er is een mogelijkheid voor het Katholieke Tooneel, misschien over tien of twintig jaar!" Misschien is de conclusie juist, maar Dr. Frans had allerminst het recht deze te stel len, als een soort tragisch aureool voor -de onberadenheid. De levenskansen van een Katholiek Beroeps tooneel zijn inderdaad niet overvloedig. Daarom zijn enkele groepen onder ons reeds jaren doende, langs voorzichtigeu en geleide lijken weg en op soliden grondslag dat Too neel voor te bereiden. Met een ongelooflijke opoffering en toewijding volbrengt Frits Bouw meester dit moeizaam pionierswerk. De titanische ïcarusvlucht van Dr. Wijnand Frans is kort genoeg geweest, om geen ramp zalige gevolgen na te slepen voor deze bedacht zame, gestadig voortschrijdende actie. - We willen Dr. Wijnand Frans geen ezelstrap nageven. We hebben hoe huiverig en scep tisch ook zijn onderneming geen stroohreed in den weg gelegd. Maar het Is, voor de waarheid, helaas on vermijdelijk, dit ontijdig debuut als Katholiek Tooneelleider in het juiste licht te plaatsen „Hij zocht naar een gebed en herin nerde zich de aanroeping, die de H. Paphnutius de bekeerde courtisane Thaïs voorschreef, toen hij haar zeide „Je bent niet waardig God te noemen. Daarom moet je Hem maar zeggen„Qui plasmasti me, miserere mei I" „Gij, Die mij geschapen hebt, ontferm U mijner 1" „EN ROXJTE." Het is een kwart eeuw geleden, dat Joris Karl Huysmans in zijn woning aan de rue S. Placide te Parijs gestorven is, zittend in zijn stoel, en tot zijn laatsten ademtocht de gebe den der stervenden biddend uit zijn brevier, de reisgebeden voor de ziel, die naar betere ge westen vertrekt, Itinerarium animte. De reis van zijn zielWaarlijk, tot dat oogenblik was die avontuurlijke tocht door de tijdgenooten met intense belangstelling gevolgd. Maar het kan den schijn hebben, dat Huys mans daarna vergeten werd. in werkelijkheid voltrok zich echter een eenvoudig en natuur lijk proces. De sensatie raakte van het werk af, nu de man, die het schiep, van bet tooneel verdween. En dut deze boeken niet door de massa der lezers blijvend gezocht zouden wor den, viel gemakkelijk te voorspellen en is maar gelukkig ook. Wie echter de gesprekken kent met latere schrijvers door Frédérie Lefèvre op- geteekend, vindt gegevens genoeg over den reëelen invloed, dien hij op tal van tegenwoor- dlgen heeft gehad. En er is een heele gene ratie van Katholieken, denkers en kunstenaars, die een stuk van hun vorming aan Huysmans te danken hebben en voor wie de ontmoeting met Durtal van onberekenbaar voordeel ge weest is. Van hen allen was Jörgensen de tolk, toen hij schreef, dat van „En ménage" en meer nog van „En route" af, ieder nieuw boek van Huysmans hem een gebeurtenis was. Onder de jongeren van het Fransche natura lisme viel hij al op door de mateloosheid van zijn levenshaat en zelfverachting, en dat wil wat zeggen Maar reeds in Monsieur Folantin uit het dégofltante ,,A-vau-l' eau" openbaart zich de nerveuse onrust van een die een her innering niet kwijt kan raken. „A Rebours" is dan voor velen al een gedeeltelijke beslissing en men kent de tirade, waarmee Barbey d' Auréviliy het verwelkomd heeft„Na zoo'n •boek blijft er voor den schrijver niets anders over dan te kiezen tusjfclien den mond van een pistool of de voeten van het kruis." Zoo'n lichtelijk theatrale bezwering kan ach teraf nog niet alle twijfels bannen. Tot hoever reikt 'hier het leven, en waar begint dè literatuur Huysmans zelf verzekert, dat hij in die jaren nog zeer rustig leefde in zijn „var kenstrog". Schopenhauer's geestelijke hygiëne Boven de in ons ochtendblad van Dinsdag uit de Staatscourant overgenomen beschikking van den Minister van Onderwijs, K. en W. betref fende de benoeming van de commission, welke in 1932 belast z(jn met het afnemen van de exa mens ter verkrijging van de akte van bekwaam heid, bedoeld in art. 17a der Wet tot regeling van het lager onderwys van 17 Augustus 1878 (Staatsbl. no. 127), staat abusievelyk als hoofd De Minister van Onderwys, Kunsten enWeten- schappen heeft bepaald, dat de hij missie, aan welke wordt opgoclra g ri aml- neeren van de leerlingen der A voor Hchamelyke opvoeding te Amsterdam, die eene akte van bekwaamheid WMisct tot het geven van middelt»" onderwys in de Hchamelyke oefening, zitting zal houden te Am sterdam. Tot lid en voorzitter dier commissie is be- noem-d M. F. Graafland, inspecteur van de licha melijke opvoeding in de tweede inspectie en tot ledendr. H. Berkelbach van der Sprenkel te Biltboven; D. Dooyes, te Amsterdam (Z.); F. C. G Duvergé te Santpoort; dr. J, v. Goudriaan,,te Amsterdam (Z): dr- s- Hoogerwerf te Lelden; A. de Jong te Amsterdam (O.); J. M. J. Kor- pershoek te Rotterdam; dr. L. Leopold te Am sterdam (W.)H. Th. Manger, te Amsterdam (Z.); F. Paoli te Amsterdam (C.)J. van der Reyden te Amsterdam; P. J. Rippe, te Amster dam (Z.); W. Rob te Amsterdam (O.); K. H. van Schagon te Amsterdam (85.); dr- P- Stenenga Azn., te Amsterdam (O.); P. M. C. Toepoel te 's-Gravenhage; R. Verwers te Haarletn; mej. M. Vierdag teAmsterdam (Z.); tot plaatsvervangen de leden: prof. de-. F. J. i. Bujftendijk fo f „">v. Joris Karl Huysmans. maakte de pillen en poeders van het Evange lie voor hem overbodig. Hij was een onverbe terlijk „homme de lettres". Hij zal vele jaren later niet zeggen, dat hij Katholiek geworden is, maar dat hij een „wit" boek wenschte te schrijven. En Des Esseintes uit „A Rebours" zouden wij niet gaarne voor de keus hebben gesteld tusschen een pistool en een kruisbeeld. Als het een mooi, oud pistool geweest was en een interessant antiek crucifix- zou 1 waarschijnlijk allebei wel willen hebben, n.l. voor zijn verzameling curies1 el en Entile Zola was intussen niet gerost en met reden. De leider van Médan zag een leer ling zlcb afschelden en Weg °P- o-ann A Rebours" i,s h document van een literaire bekeering. BU-f een nieuw type roman en de „curieux n hem stak, de belangstellende vorscher, die g6en weteI1. schap beoefende, maar des te hartstochtelijker allerlei „weetjes" verzamelde, zou zijn bonte kennis daaraan dienstbaar maken. De „curieux snuffelde geschiedenis, kunst en letteren af, maar ook liturgie, mystiek en hagiografie. Overigens behoefde dat nog niets te beteeke- nen Rémy de Gourmont, die hem in die laren intiem kende, geloofde dat voor Huysmans als voar hemzelf „het Katholiek décor slechte décor "WB'S. Intusschen werd de „curieux" aldoor ver der gedreven, tot op een voor den „homme de lettres" kostelijk jachtgebiedspiritisme, oc cultisme, ten slotte satanisme. En de ontstel lende werkelijkheden, die hij leerde kennen, dwongen hem het bestaan van een duivel te aanvaarden vóór hij nog aan God geloofde. Van den angst bij deze ontdekking is hem altijd iets bijgebleven we vinden het in zijn boeken en in zijn verschrikte oogen op de houtsnede in de brochure van Dom Besse, die wij hierbij repro- duceeren. Met de belangstelling van den „curieux" was Durtal de oude Parijsohe kerken binnen-ge- gaan, als een kunstzinnig dilettant volgde hij de liturgie. En ook hier zou de speler in zijn spel gaan gelooven, ook hier deed hij een ont dekking, inaar een die weldadig was als door brekend licht. Schopenhauer stond in de smar telijke ontgoocheling over dit aardsche bestaan niet alleen, hij was een bleeke echo van bet veel machtiger geluid, dat opklonk uit den Predi ker, uit Job en Jeremias, en dat de Kerk ver der droeg de eeuwen door. Maar er was een diep verschil. Schopenhauer had hem aan zijn lot overgelaten met zijn ongeneeslijke kwalen. De Kerk daartegenover deed anders. Zij ver klaart begin en oorzaak, zy geeft de einddoe len aan, zij behandelt en geneest U. Huysmans geloofde in den duivel vóór fcij God gevonden had en de Kerk werd hem nim mer de stralende Stad op den Berg, maar zij was hem het gasthuis der ziel, waar onze vuile wonden verpleging vinden. Dit was zijn een zijdigheid en zijn kracht. Zooals hij was heeft de Moederkerk hem opgenomen en zoo hebben wij hem te aanvaarden, den bitteren Joris Karl met zijn afschuw van de natuur, zijn minachting voor het leven, zijn wantrouwen tegenover aardsche vreugde en schoonheid. Zijn pessimisme heeft hij in het geloof bevestigd gevonden. Hij is er steeds op uit in leer en leven der Kerk voedsel te zoeken voor zijn zorgvuldig gecultiveerde complexie en met grimmig plezier citeert hij den H. Fulgentius, die gezegd moet hebben, dat Jesus schreide aan het graf van Lazarus, niet omdat Zijn vriend ge storven-was, maar omdat Hij hem op ging wek ken ten leven. Hij zal 'n voorkeur houden voor de Vaders, toornend tegen het stervend heiden dom, voor de late middeleeuwen, met hun angsten en exaltaties, voor gekwelde zielen on der zijn eigen tijdgenooten. Intusschen laat hij zich verplegen en wéldoen, maar hij zal nooit zoover genezen, dat hij de schepping als een geschenk geniet. Het schoone harmonische le ven, voltooid en uitgebouwd ln een edel even wicht van natuur en bovennatuur, hij zal er altijd het orgaan voor blijven missen. Hij loeft ook geheel ln het verleden, het heden verfoeit hij en een toekomst bestaat er niet voor hem. Zijn apologie loopt over een paar punten: zonde, dood, straf, boete en plaatsvervangend lijden. Dit begrensde gebied van zijn denkleven was voor den kunstenaar genoeg. Vanuit deze een kennige geesteshouding heeft hij een uniek oeuvre geschapen van blijvende beteekenis. Hij heeft het leven der Kerk ef althans wat hij daar essentiëel in vond beschreven op een on navolgbare en voor den modernen mensch be- tooverende manier, die alles nieuw maakte en aotueel, die het oudste en meest-vergetene een glans gaf van jeugd, en miskende rijkdommen van het ge-loof opnieuw deed ontdekken als in een wonderland, waar zijn tijdgenooten onder de kinderen der Kerk slapend waren doorheen gegaan. Professor Veraart zou misschien zeggen, dat de „school van Huysmans" niets beteekend heeft voor wat hij noemt heit Katholioisme als wereldmacht. Inderdaad was daarover met Huysmans niet te praten en de gedachte aan een poging daai-toe doet zelfs lichtelijk komisch aan. Maar dit KafWroHcimne aTs -wereldmacht kan in ieder bijzonder geval niet anders steu nen dan op een persoonlijke verhouding tot de Kerk. Op dit punt heeft Huysmans een diepen Invloed gehad bij een Intellectueele elite van vroeger en nu, want in Durtal is de strijd van het Westersch menschemtype der nieuwe tij den om de bevestiging van waarheid en wet voor langen tij-d onnavolgbaar gegeven. Daar om sprak Jörgensen (om ook met hem te ein digen) namens velen, toen hij schreef „Ik heb me aan zÜn voorbeeld gesterkt, mij over zijn ontwikkeling verheugd en aan zijn -vreugden en leed, aan zijn sympathieën en antipathieën deelgenomen als aan die van een intiemen vriend. Zoo komt het, dat het mij menigmaal schijnt alsof zijn geest persoonlijk aanwezig is en dat ik in de gedachte leef, alsof het nog mogelijk is den schepper van zooveel schoone, godsdienst en kunst verheerlijkende bladzijden ergens op de wijde wereld in levenden lijve te ontmoeten Dit is geschreven in het jaar van Huysmana' dood. Na een kwart eeuw blijft het nog onver anderd gelden. de H. BLOED PROCESSIE TE BRUGGE. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De H. Bloed-processle van Brugge, die Zon dag haar jaarlijkschen ommegang zou honden, in verband waarmede veel vreemdelingen zich naar de oude Vlaamsche stad hadden begeven, is korten tijd, nadat zij was uitgetrokken, door een geweldige stortbui uiteengeregend. Et werd hierdoor zóó groote schade aan de kerkelijke gewaden veroorzaakt, dat het zeer waarschijnlijk is, dat dit jaar niet tot een nieuwen ommegang zal kunnen besloten wor. den. PARIJS, 11 Mei (H.N.) Bij het onderzoek naar het verleden van Gorguloff Is gebleken, dat hij In betrekking heeft gestaan tot een zekeren de Brovara, van wien men te Nice een koffer heeft ontdekt, waarin zich een sovjet pas op zijn naam bevond. De Brovara is in 1924 van Berlijn naar Parijs gekomen. De politie stelt thans een onderzoek in, waap hij en zijn vrouw zich bevinden. i I l|VÏÏ«*VV<VSS>CN*v Examencommissie voor da hoofdakte. w Dn moer zunuxaiiwueauimixsien voor pmder- rttngendr. 5K v«s Crefeld te Amsterdam ia X ïeeraaï Vatfir") aan voormelde academie, Oude huizen in de rue de Sèvres te Parijs gedeeltelijk een voormalig klooster van de PremonstratenzersJ waar Huysmans lange jaren zijn appartementen had en het meerenaeei zijner werken schreef.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10