%im tijd va&ï NOODKLOK LUIDT OVER IJMUIDEN. VAN LIEFDE EN EEN SCHROEVENDRAAIER. DONDERDAG 12 MEI 1932 DE VISSCHERIJ BEDREIGD. Oorzaken der debacle. DE BULLEPEES TE LEEUWARDEN 25 slagen op het achterdeel. INSTELLING VAN GESTICHTSRADEN IN GEVANGENISSEN. jB H COMITÉ HULDIGING GENERAAL SNIJDERS. NIEUW RETRAITENHUIS TE HEERLEN. PHILIPS GLOEILAMPEN FABRIEKEN. Dividend gewone aandeelen 4 pet. (v. j. 6 pet.). DE FRANSCHE REPRESAILLE MAATREGELEN. Gedeeltelijk ingetrokken. Voor versche groenten en aardappelen blijft het verbod gehandhaafd. BRAND TE OSS. li ilr VEROORZAKEN VAN DOOD DOOR SCHULD. BEMOEIZIEK CAFE-BEZOEKER. GECOMPLICEERDE AUTO-B°TSING. gevolgen van de CRISIS. DE DIEFSTAL BIJ DE NEDERL. landbouwbank. CONTINGENTEERING. feave?. JL ROOFOVERVAL TE DOETINCHEM. VERDRONKEN. Over IJmulden hangt een vreemde stilte, een stilte zooals er anders zelfs niet op Zon dag heerscht en die het aspect van dit stadje niet ten goede komt. Achter de enorme loodsen van het Staats- visschershavenbedrijf, waar het een voortdu rend gekrioel is van menschen die sjouweD met bakken en manden vol glimmende viseh- lijven en waar het altijd stinkt naar visch ligt de haven als 'n inham door het driftige zeewater gebeten in het land. Het water is omzoomd door een rij steigers van geteerde palen en planken en daarachter ligt de kade met de fabrieken en opslagplaatsen, waarvan de poorten altijd open staan om den buit der visschersschepen op te nemen. Maar nu is het stil geworden in IJmuiden, vreemd stil, bijna onheilspellend stil. De ha ven ligt vol schepen die de kade omgeven met een haag van masten en schoorsteenen. Maar de schoorsteenen rooken niet en om de masten is sinds lang geen zeil meer geheschen. Er is geen bemanning aan boord. Het Ieege ruim is gesloten en alleen het even golvende water vreet voortdurend om de ijzeren scheepswan den die roesten en langzaam verteeren. De loodsen van het Staatsvisschershavenhe- drijf zijn hol en leeg. Er wordt weinig visch meer aangevoerd en het weinige dat geveild wordt is voor een groot deel nog afkomstig van de kleine, witte Deensche en IJslandsche kot ters die goedkoop kunnen leveren en die de prijzen dumpen. Er is ook geen vraag meer naar visoh, dant bijna overal zijn de grenzen gesloten voor de Nederlandsehe visch en waar dit niet het geval is belemmeren hooge tarief- muren den uitvoer naar het buitenland. De visschersvloot opgelegd. Zoo komt het, dat het grootste deel van de IJmuider visschersvloot is opgelegd. Zelfs de haringloggers varen niet meer uit en de kost bare netten blijven opgeborgen op de zolders van de pakhuizen der reeders. Was in het vorige jaar de in de Rljksvls-chhal aangevoerde hoeveelheid visoh nog nagenoeg gelijk aan die in 1930, de opbrengst toonde door de scherpe daling der vischprijzen reeds een achteruit gang van Tuim drie millioen gulden of ruim trwintig procent. De eerste maanden van dit jaar hebben echter zoowel wat de aanvoer als de opbrengst betreft opnieuw een zeer groote daling te zien gegeven. Een ander beeld van den achteruitgang in het visscherijbedrijf toonen de cijfers die be trekking hebben op de visschersvloot zelf. Van de 192 te IJmulden thuisbehoorende stoomtrawlers varen en nu nog slechts onge veer veertig. De rest is opgelegd, vele ervan reeds maanden en maanden lang en van de schepen, die nog uitvaren, kan nog niet eens gezegd worden, dat zij de kosten (lekken. Steeg het totaal der besommingen van de door IJmui der trawlers aangevoerde visch in vorige jaren soms tot bijna twee en een halve ton per week, thans vertoonen deze totalen een hardnekkl- gen achteruitgang en op 't oogenblik bedragen ,3$.nog slechts rond zeventigduizend gulden. Natuurlijk is dit op de eerste plaats te wijten aan de economische ontwrichting, die .jëel de wereld teistert, doch in IJmulden doet nog een bijzondere factor haar invloed gelden Het aantal schepen van vreemde nationaliteit, dat visch aanvoert te IJmuiden is gedurende de laatste jaren gaandeweg gestegen en be draagt nu reeds bijna bet dubbele van 1930. Doordat schier in alle landen de vlschaanvoer wordt belemmerd zetten tegenwoordig veel Deensche kotters koers naar IJmuiden, waar zij gemakkelijk hun vangst kwijtraken,'omdat de Deensche visschers volgens een veel lageren loonstandaard dan die van de Nederlandsche visschers, worden betaald en zij dus goedkoo- per kunnen zijn. Bovendien zijn zij in IJmuiden geheel vrij van eenig invoerrecht en zelfs van het betalen van havengeld, dat de Nederland sohe reeders zoo niet officieel, dan toch offi cieus door de opvoering van retributies en ta rieven, hebben op te brengen. Door deze con currentie, waaraan momenteel niet het hoofd te bieden i3, wordt de Nederlandsehe visscherij zoo goed als geheel lamgeslagen. Het gevolg hiervan is dat b.v. de V. E. M. (Vereenigde Exploitatie Maatschappijen) nog slechts 12 van de 70 schepen die haar vloot telt, ln de vaart hebben. Het aantal werknemers van de V. E. M., dat vroeger 950 koppen groot was, waaronder 650 opvarenden, is gedaald tot 195, waaronder nog slechts 130 opvarenden. Bij andere reederijen is de toestand nagenoeg geheel gelijk doch de Invloed der huidige de pressie doet zich nog dieper gevoelen. De werkloosheid neemt hand over hand toe. In verhouding is zij zelfs veel grooter dan die van Amsterdam en Rotterdam en waar IJmiuiden toch al geen rijke gemeente is wordt er van haar wekelijks een zoo groot bedrag gevergd voor de leniging van den ergsten nood, dat de gemeentekas wel tekort moet komen. Daarbij komt nog, dat al deze kapitalen feite lijk In een bodemloozen put worden gestort. Het bedrijf loopt gevaar zoo te vervallen, dat men zelfs niet meer in staat zal zijn om de vloot zeilklaar te maken. Oorzaken der debacle. Het 'bestuur van de vereeniging van reeders van visschers vaar tuigen waarmee wij een on derhoud hebben gehad heeft ons nog enkel* andere oorzaken genoemd van de huidige déhacle van het visscherijbedrijf. De reeders zijn van oordeel, dat de bedrijfs lasten veel meer dan tot nog toe in overeen stemming moeten worden gebracht met de zeer magere bedrijfsresultaten. Dit beteekenr op de eerste plaats, dat men van zins is om «oodra de loopende collectieve contracten ge ëindigd zullen zijn, de loonen te herzien. Dat bij een loonkorting van eenige beteeke- nls, een conflict met de werknemers in het bedrijf bijna niet te vermijden is, valt gemak kelijk te raden. Wij voer ons zijn trouwens niet overtuigd, dat zelfs een aanzienlijke daling van de loonen, van noemenswaardigen invloed zal zijn op de bedrijfsresultaten; ten eerste omdat het aantal werknemers zoo sterk geslon ken is, dat de poet salarissen onmogelijk heel groot kan zijn en op de tweede plaats omdat de loonen tocih ook niet zoo hoog zijn dat zit een aanzienlijke korting zouden toelaten. Wan neer men daarbij in het oog houdt dat de reeders ook voornemens zijn om de sociale lasten, zoowel de verplichte als die, welke voortvloeien nit de collectieve loon- en arbeids overeenkomsten, zoo niet geheel dan toch voor een groot deel van zich af te wentelen, dan ls het toch wel aan eenlgen twijfel onderhevig of een dergelijke politiek wel het nuttige effeal zal hebben, dat de reeders ervan verwachten Het gaat hier tenslotte niet alleen om de De langen der reeders maar evenzeer om die van de visschers en de arbeiders in de neven- bedrijven, Weinig steun, geen uitkomst. Overigens klaagt de vereeniging van reeders van vissohersvaartuigen over den weinigen steun dien zij van de regeering ondervindt. Het zou inderdaad van belang zijn om te weten hoeveel „vreemde visch" er in ons land wordt ingevoerd buiten de aanvoeren te IJmui den en hoeveel van die vreemde visch als Ne derlandsehe visch naar het buitenland wordt uitgevoerd, in 't bijzonder naar Frankrijk, ten nadeele van ons contingent. De antwoorden van de regeering op de vra gen van Mr. Dr. Kortenhorst in de Tweede Kamer, noemt de vereeniging van reeders zon der meer misleidend. Het is natuurlijk voor de Nederlandsehe vissoherij van het hoogste belang, wanneer voorkomen wordt, dat het Nederlandsehe con tingent mede wordt volgemaakt door groote aanvoeren vreemde visch,- die onder den naam van Nederlandsehe visch naar het buitenland wordt geëxporteerd. Voorts is het misschien ook gewenscht. een onderzoek in te stellen naar den Invloed van groote partijen Ingevoerde inferieure IJsland sche visch, die op de markt zijn geworpen en voor een aanzienlijk deel niet alleen de prijzen hebben bedorven voor de visch van goede kwa llteit door Nederlandsohe schepen aangevoerl, maar die bovendien de renommëe van de IJmuider visch in het binnenland ernstig heb ben geschaad. De Reeders vereeniging heeft zich op hét standpunt gesteld, dat de Regeering zich niet langer afzijdig mag houden doch door onmld- dellijken fiinken steun het bedrijf voor den ondergang moet behoeden In Staatsblad 194 is opgenomen een Kon. besluit, waarbij een nieuwe gevangenismaat regel wordt vastgesteld. Hierin wordt o. m. bepaald, dat naast het gestichtsbestuur voor bepaalde gevallen een gestichtsraad bestaat, welke raad advies uit brengt aan het college van regenten of aan den directeur. Deze raad bestaat uit den directeur als voor zitter, diens plaatsvervanger, de geneesheeren onderwijzers, bedienaren van den godsdienst en godsdienstonderwijzers, aan het gesticht ver bonden of die met te behandelen gedetineerden in het gesticht meer geregeld In aanraking kwamen, en verder de subalterne ambtenaren, die met de te behandelen gedetineerden in bet bijzonder in aanraking kwamen. Het advies van den gestichtsraad wordt in gewonnen: le vóór de beslissingen van het gestichtsbestuur betreffende: a. toepassing van afwijkingen, b. beëindiging van afwijkingen: 2e. in de strafgevangenissen bovendien: a. vóór de voordrachten aan den minister betreffende: 1. toelating tot gemeenschap voor bepaalde doel einden: 2. uitbreiding of herroeping van die gemeenschap; 3. onthouding van die gemeen schap als disciplinaire straf; b. vóór het op maken van de jaarlijksche aanbevelingslijsten voor af- en ontslag. Voorts ia bepaald, dat van den directeur beroep Is op hot college van regenten en van dit ooilege ook ln beroep opgetreden, op den minister. De gedetineerden kunnen zich te allen tijde schriftelijk tot het ooilege wenden. Het college stelt hen periodiek in de gelegenheid tegenover een lid van het ooilege mondeling huu wen- schen of klachten te uiten. Bij elk der rijkswerkinrichtingen te Veen- huizen ls een raad van tucht. Deze bestaat uit: den directeur, lid en voorzitter, en 4 door den minister aangewezen ambtenaren. De raden van tucht leggen de disciplinaire straffen op. Van de raden is beroep op den hoofddirecteur. Het lezen van nieuwsbladen blijft aan de gevangenen verboden. Tot handhaving van de tucht kunnen door het gestichtsbestuur disciplinaire straffen worden opgelegd. In de bijzondere strafgevangenis te Leeuwar den kan bovendien de lijfstraf worden opgelegd, hetgeen alleen geschiedt bij voortdurende ver storing der orde en aanslagen tegen personen. Deze straf bestaat uit bet toebrengen van ten hoogste 25 slagen op het achterdeel door middel van bullepees of rottang. Bij de tenuit voerlegging zijn een van de gestiohtsgeneeshee- ren en ten minste drie leden van het college van regenten tegenwoordig. De oud-Opperbevelhebber van Land- en Zee macht, generaal C. J. Snijders, hoopt op 29 September a.s. zijn tachtigsten jaardag te vieren. Er heeft zich een comité gevormd ter voor bereiding van een waardige herdenking van dien <jag. In een circulaire zegt heit oomité o.iu. Het liig-t in ons voornemen den Generaal bij de huldiging een legpenning in goud aam. te bieden, -met beeltenis en opschrift en voorts een bronzen gedenkplaat aan te brengen in het Gedenkiteeken voor Leger en Vloot te Soheveningen, dat de herinnering levendig houdt aan de plichtsbetrachting van de ge mobiliseerde weermacht in de jaren 1914 tot 1918". In het Eere-Comiité hebben zitting gon<x. men, Z. K. H. De Prins Der Nederlanden, Be. schermheer, oud-Minister mr. P. W. A. Cort van der Linden; de Minister vau Defensie mr. dr. L. N. Deckers; oud-Minister N. Bos boom en oud-Minister J. j. Ram-bonnet. EEN TENTENSTAD IN ROTTERDAM. De geweldige circustent van Gleich aan den Walenburgerweg te R'dam, gefotografeerd door de K.L.M. De canvasstad toont zich uit dezen gezichtshoek in haar volle uitgestrektheid. AFVLOEIING VAN AMBTENAREN. Het Tweede Kamerlid mevrouw Bakker» Nort heeft aan den Minister van Binnenland, scha Zaken, Voorzitter van den Raad van Mi nisters, de volgende vragen gesteld. Bestaan er voor alle dienstvakken algemeen» regelen voor de afvloeiing van overcomplete ambtenaren? Zoo ja, is de Regeering dan bereid deze mee tè deelen? Zoo neen, is er dan geen aanleiding om een. algemeene regeling vast te stellen en bekend te maken? DE KORTING OP DE A'DAMSCHE SALARISSEN Vernietiging van het Raadsbesluit door de Kroon Naar wij vernemen heeft de Kroon thans vernietigd het besluit van den raad der ge meente Amsterdam van 29 April 1932, houden de vernietiging van de betrekkelijke besluiten der Com missiën voor georganiseerd overleg tot tijdelijke korting op de wedden van ge meenteambtenaren en ambtenaren van de po litie, alsmede tot herstel van 1 Mei 19321 Juli 1933 van de vóór die besluiten geldende weddenregellngen. Mgr. Lemmens steekt de eerste spade. Met eenlg ceremonieel heeft Z. H. Exc. Mgr. J. Lemmens, bisschop van Roermond, Dinsdag middag de eerste spade in den grond gesto. ken van de grondwerken voor het nieuwe en grootsche Retraitenhuis, dat thans verrijzen gaat naast het Aambosch boven op den Violen- berg te Heerlen. ALBERTUS DE GROOTE TENTOON- STELLING TE KEULEN. De etad Keulen heeft ter eere van haar grooten burger een Albertus de Groote tentoon stelling georganiseerd, welke 14 Mei a.s. ge opend zal worden. Op deze tentoonstelling is alles bijeengebracht wat aan den grooten leer meester toebehoorde en wat beeft bijgedragen tot de verheffing van de cultuur eu bescher ming van Rijnland. De tentoonstelling duurt van PInksteT Za terdag tot en met 5 Juni. Op de plaats waar Albertus de Groote zelf een dissertatie heeft gehouden, n.l. In het Sohnütgen-museum in de voormalige abdij Deutz is deize tentoonstel ling ondergebracht. De raad van commissarissen der Philips Gloeilampenfabrieken heeft besloten om over het afgeloopen boekjaar 1931 aan aandeelhou ders voor te stellen op de gewone aandeelen een dividend uit te keeren van 4 (v.j. 6 en op de preferente aandeelen 6% (onv.). Gemeenschappelijk bezit van aandeelen. Naar wij vernomen zal door den Raad van Beheer der N.V. Gemeenschappelijk Bezit van aandeelen Philips Gloeilampenfabrieken aan da jaarlijksche algemeen® vergadering van aan. deelhou-ders worden voorgesteld over het boek jaar 1931 uit te keeren op de preferente aan deelen een dividend van 6 pot. (onv.) en op de gewone aandeelen 4 pet. (v. j. 6 pot.). EXAMEN KRANKZINNIGENVERPLEGING Door de examencommissie van de R.K. Ge- stlchtartsen-vereeniging werden de overgangs examens afgenomen in St. Anna Geneeskundig Gesticht te Venray. De uitslag der examens luidt: Eerste overgangsexamen 16 candidaten. Geslaagd de zusters: M. J. H. F. Clabbers, J. M. Coeken, G. J. Derksen (Eerw. Zr. Hildegardis), M. J. C. Jansen, M. L, H. Janssen, A. M. W. A. Kemme, Th. A, Kerkhoff, A. M. van Lee, P. J, M. Luy- pen, H. G. Peeters, J. A. Th. Roterman, M. J. V. Sweelsen, G. A. M. van der Vegt, Th J. de Wit. Tweede overgangsexamen 20 candidaten. g*. slaagd de zusters: A. A. den Brok, E, M. H. Ie Bron de Vexela, M. A. I. Creemers, W. J. Hameleers, A. M. H. A. Hendrikx, J. A. M. A. Kafoe, M. G. F. van Loon, A. G. Masker, M. H. A. Oostendorp, J, M. M, Peeters, W. M. M. Peeters, M. J. Peperkamp, W. Roose, J. M. W. F. Verkooyen, C. Verm-ue, M. A. Welging. De Directie van den Landbouw deelt mede, dat blijkens telefonisch bericht van den Rijks- landbouwconsulent te Parijs, de Fransche re geering het bij decreet van 18 April J.I., als represaille tegen den door Groot-Brittannië, Duitschland en Nederland genomen maatre gel tot wering van den Coloradokever Ingestel de verbod van ln- en doorvoer van versche groenten, consumptieaardappelen, levende plan ten, bollen, knollen en wortelstokken uit ge noemde landen heeft ingetrokken, voorzoo ver betreft de levende planten, bollen, knollen en wortelstokken, afkomstig uit Nederland. Voor versche groenten en consumptieaardap pelen blijft het verbod derhalve nog gehand haafd. Moeder met zeven kinderen gered. Gisterennacht is im de Royea te Oss het huis van J. G. afgebrand. Hoewel zoowel de brandweer van de N.V. Har tog's fabrieken als de gemeemteibrandweer alle krachten inspan den slaagden zij er niet ln het huls te behou den. De vrouw des huizes eu haar zeven meest nog jeugdige kinderen, die sliepen, toen de brand ulitibrak, konden slechts met moeite gered worden. Ze lagen diep weggezonken tn hun gemak kelijke, luie stoelen en zogen ieder door een rietje van hun limonade: Douglas, de milliar- dair, Jackson, de bokser en dokter Willow. Een licht briesje, dat iets ziltigs met zich voerde, streek als een weldaad over het dek van hef jacht. Plotseling verbrak Douglas de stilte. „Wiillow" zeide hij, „nu ben jij earn de beurt; Jackson heeft ons zijn sterkste ontroering reeds^verteld. Nu jij! Vooruit! Ik denk, dat je verscheidene hos p itaal geschied enissen zult kunnen vertellen. „Zeker", antwoordde Willow, „heb ik in mijn beroep veel meegemaakt, dat diepen in druk op mij maakte. Maar ik wil jullie van daag niet vertellen, hoe ik eens bij het „door lichten" met Röntgenstralen van een patiënt, in zijn lichaam een kleine muis zag loopen, leen muis, die in werkelijkheid op de achter den patient opgesteld en schijf rondliep, doch door het doorstralen in het lichaam van den man scheen rond te wandelen), nóch hoe de schatrijke Foggertoilt bij het betalen van de rekening listig een blikken dollar tueschen de andere geldstukken smokkelde en mij deze ln de hand drukte, en ook niet, hoe eens, nadat ik zeven personen geopend en weer dichtge maakt had, bleek, dat in een van hen mijn gouden ring, dien ik van mijn moeder had ge ërfd, was achtergebleven. Wien van de zeven personen moest ik nu weer opensnijden? Neen, dat zijn allemaal van die dagelijksch voorko mende gebeurtenissen, die men bezwaarlijk diepe ontroeringen kan noemen." „Neen, de grootste ontroering in mijn leven was iets geheel anders. Ofschoon men haar zou kunnen gebruiken om er een komisch ver haaltje over te schrijven ln een magazine, is zij van ernstigen aard, zooals jullie zelf zult kunnen beoordeelen." „Ik had mij nqg maar heel kort als arts iu een kleine stad in Illinois gevestigd, toen een oude heer mij bij rijn dochter kwam halen, die, zooals hij mij vertelde, ernstig ziek was. Ik ging naar rijn woning en zag daar een jong meisje, dat mij geheel uit mijn evenwicht bracht; blond, bleek, ineengezonken leek zij een bloem in een vaas zander water. Ik onder zocht haar, zij had koorts. Ik ook! Dan schreef Ik een recept, maar ik was zoo in de war, dat ik iets voorschreef als twee hartenpoeders vóór eiken maaltijd of vijftien liefdesdroppels alle twee uren. Ik neem onmiddellijk aan, dat de apotheker mij voor stapelgek heeft gehouden. Ik neem ook aan, dat hij niettegenstaande dat een duur patentgeneesmiddel heeft geleverd. Natuurlijk kwam ik den volgenden morgen en alle daarop volgende dagen terug en ik. zorgde zoo goed voor de koorts, mijn eenlg voorwendsel om haar te zien, dat het maar een haar scheelde of de ongelukkige was er aan gestorven. Ik minde haar zwijgend, daar ik haar koorts geen voedsel wilde geven. Maar mijzelf beloofde lk: zoodra zij beter is, zal lk met haar spreken! Ongelukkigerwijs verergerde haar toestand echter onder mijn behandeling, zoodat de oude heer mij ten slotte verzocht, niet terug te komen. Een collega maakte Arabella weer ge zond. En, daar hij oud en huisvader was, speel de hij dat in twee bezoeken klaar. Ik raapte al mijn moed bijeen en zocht den ouden heer weer op. Ik trad binnen, mijn hoed beleefd in de hand. En in mijn hart mijn liefde. „Wat weascht u?" vroeg hij mij. In plaats van de waarheid te zeggen, stotterde ik: „Ik kom met een kleine rekening" Hij gaf mij, geheel uit zijn humeur, mijn vijftien dollar en ik ging de trap af, terwijl ik mijn hart als het ware achter mij aansleep te, dat op elke trede „klop! klop!" maakte. Toch beminde ik Arabella. En thuis geko men schreef ik haar een brief en verklaarde mijn liefde. „Ik hou zoo van je. Wil je mijn vrouw worden?" Ik wachtte op antwoord.,.. Ik wachtte da gen, weken, maandenHet jaar daarop trouwde zij een winkelier uit de stad Ik pakte mijn koffers, ik begon een zwerf tocht om de wereld, niets kon mij bekoren. Eindelijk vestigde ik mij in Philadelphia, uit verstrooiing trouwde ik, ik werd weduwnaar en toen Ja, toen,Op een dag trok ik mijn oude huisjasje aan en daar vind ik me in een der zakkenmijn brief. Mijn brief aan Ara bella. Mijn gansohe hoop op levensgeluk had ik in een jaszak indertijd begraven...! I!t had vergeten den brief te posten. Dan maakte zich zulk een sterke ontroering van mij mees ter, dat ik eerst weder in de telefooncel tot bezinning kwam. „Hallo" riep ik, „verbindt u mij met Black City iu Illinois. Toen ik met bet stadje was verbanden, vroeg Ik .naar de winkelierster. Zij was weduwe, vertelde de juffrouw van het telefoonkantoor mij. Ik reisde nog denzelfden dag af. Den volgenden morgen betrad ik den win kel. Ik zag Arabella aan de toonbank. Kwam het, doordat zij geen koorts meer had? Kwam het, doordat ik geen koorts meer had? Zeker is het in elk geval, dat ik, die uit Philadelphia was gekomen om haar hart op te eische-n, haar eenvoudig om een schroeven draaier vroeg CM.ADRVK. VERBODEN). Verkeersongeluk te Duivendrecht. Op 1 Augustus van het vorige Jaar, 's mor gens tussohen vijf en zes uur had op den straatweg DuivendnechitAmsterdam in de nabijheid van Duivendrecht een ernstig ver keersongeluk plaats, waarbij de inzittende van een motorzijspan werd gedood. De 30-jarige chauffeur G. C. D. reed met zijn vrachtauto, beladen met melkbussen iu de richting Amsterdam. Het was zeer mistig en plotseling kwam hij in botsing met eeu motorrijwiel me,t zijspan.. De zijspan wend geheel verbrijzeld en de passagier werd met ernstige inwendige kneuzingen opgenomen; spoedig daarna overleed hij. Volgens de dagvaarding zou hij zóó onvoor zichtig en roekeloos hebben geraden in ver band met de ongunstige weersomstandig heden, terwijl hij bovendien ten deele op het lln-kergedeelte van den weg zou hebben ge reden,' dat ihet ongeluk aan zijn schuld te wijten zou zijn. De chauffeur had zich te verantwoorden weigems veroorzaken van dood door schuld. Verd. verklaarde voor de Amsterdamsche rechtbank, dat hij een 20 K.M. snelheid mid den op den weg had gereden, het was zeer mistig en plotseling had hij den motorrijder gezien. Verd. was naar rechts uitgeweken, doch de motorrijder was toen naar links ge gaan. Hoewel verd. met hand- en voetrem had geremd kon een -botsing niet voorkomen worden. Nadat eeul'ge getuigen waren gehoord. lüü <fé Officie? van Mr. Van Dull-emen een heehtenisstraf van één maand. Politieagent mishandeld. Gistermiddag wilde een agent van politie 'n caféhouder iin de v. Swindenstr. te A'dam be keuren wegens overtreding van 'n verordening. In dit café bevonden zich eenige bezoekers, waarvan een zich met het geval ging bemoeien en zich daarbij zóó opwond, dat hij den agent op een gegeven oogenblik een vuistslag op het linkeroog gaf. De agent haalde onmiddellijk assistentie aan het posthuis Dapperplein, waarna het opgewonden heerschap werd gear resteerd en naar het bureau Linnaeusslraat overgebracht. Aangezien de vuistslag nogal aangeka®®'"' was, moest de getroffen agent door den O- f5' naar het O. L. Vr. Gasthuis worden vervoerd. Na hier te zijn verbonden, werd de ma® naar zijin woning gebracht. Geen persoonlijke onge^ken. Op den grooten verkeersweg -élbergenFle ringen, onder de gemeente Tubbergen heeft een ernstig auto-ongeluk plants gehad, waarbij gelukkig geen persoonlijk® ongevallen zijn te betreuren. Uit een zijweg kwam d6 Chevrolet- auto van den heer B. uit Almelo rijden, zonder dat deze zich overtuigd® van de veiligheid op den verkeersweg, welken hij wilde oprijden. Op hetzelfde oogenblik passeerde een met zand beladen Ford-truc, die in aanrijding kwam met den auto van den heor B. Nadat deze auto geheel was ingedrukt, vloog de Ford-truc met groote kracht op ®en onbeheerd staauden auto van den slager D. uit Tubbergen, met het g®' volg, dat beide auto's van voren totaal vernield werden. De chauffeur Van de Ford-truc be zeerde zich aan de borstkas. Nog werden een wagen en rijwiel in (j,6 viucijt medeg®nolnen en vernield- Klappen in plaats van geld. Een Bev-erwijksch groeHtenjhan del aar kreeg bij het aanbieden van een kwitantie bij één van zijn klanten te Ve's®'tl 'n Plaats van geld 6611 zoodanig pak slaag, dat hij met een sch-edelfraetuur n-aair het St. Antonius.zlekem. buis te IJmuiden m-oest worden overgebracht. RUNDVEE-FOKVEREENIGINGEN. Algemeene vergadering van den Prov. Bond in Zuid-Holland. On'der presidium, van den iheer P. Jas uit Dubbeldam heeft de P-rov. Bond van Rundvee. Fokvereeniigingen in Zuid-Haiiamd te Rotter» dam zijn 46ste algemeen® vergadering ge houden. De beer P. J. 't Hooft, inspecteur van den Veeartsen ijtoundigen Dienst te 's.Gravenibag®, -beeft op deze vergadering een inleiding go. houden over schurft bij het rundvee. Spr. wees er ojm. op, dat schurft bij de dieren buitengewoon gemakkelijk o; den menseh kan overslaan. Over de bestrijidi-nig zeide bij het volgende. Deze ziekte zou natuurlijk -bes-treden kunnen warden door diverse bepalingen op te namen ln da Veewet. Doch het is meer ln het belang van de veehouders om buiten wettelijke bepalingen hun veestapel rein te houden. De veehouder moet zich niet ver»obull©n achter bet motief, dat zoo'n bestrijding geld kost. De schurft brengt veel meer schade aan den vee stapel, dan de bestrijding kost. Houdt men rich niet aan een bestrijding, dan zal de regee- rirng verplicht zijn sterke maatregelen te treffen, hetgeen iberteekiemt een ingrijpen ia het 'bedrijf. Er zijn onderscheidene middelen om den vee. stapel zuiver te houden. Spr. gaf de voor. keur aan zwavel, en teerpreparaten. De zieke plekken moeten minstens twee tot driemaal goed worden ingesmeerd en daarna schoon gewa-ssohen. Ook zwavel(beraokingen ver. dien-en aanbeveling. Het d-ter wordt dan ge» plaatst ln een afgestoten ruimte met de kop naar Puiten. JD-e®e rmertlhofl-e 1« door (hot Ned. Rundveestaimboek in bert Zuiden van Drenthe steeds met succes toegepast. Bijzondere aandacht moet ook worden be. steed aan do stallen. Na de rondvraag wierd de vergadering gesloten. Behandeling voor de Amsterdamsche rechtbank op 27 Mei. De strafzaak tegen den bankbediend® en den kellner, die eenige maanden geleden met 60.000 ten nadeele van de Nederlandse!)» Landbouwbank er vandoor zijn gegaan, zal op 27 Mei a.s. voor de Amsterdamsche rechtbank dienen. De bankbediende zal zich te verant woorden hebben wegens diefstal sub. verdul». tering, en de kellner wegens diefstal. De ver- loofde' van den bankbediende, zij is Inmiddels op vrije voeten gesteld, zal zich wegens me deplichtigheid te verantwoorden hebben. ZWEMSCHOOL AFGEBRAND. Gisterenmiddag is de gemeentelijke zwem school aan den Huizerweg te Bussum geheel afgebrand. Zij was nog ntet in gebruik geno men. De oorzaak van den brand ls vermoedelijk te zoeken in het met vuur spelen door jongens. Verzekering dekt de schade. Zooals reeds bij de behandeling in de Tweede Kamer door minister Verschuur is medegedeeld, heeft de regeering besloten, dat niet zal worden overgegaan tot contingenteering van den in voer van radlotertikelen, vitrage, rogge en Verdachte voor de Arnhemsche Rechtbank. Voor de reehithamlk te Arnhem stond terecht de 24-jarige edectii-cien H. M., geboortig uit Rotterdam, terzake dat hij op 12 Maart te Doet in oh®1111 e©n roofoverval zou hebben ge pleegd op den 24-jarigen Z. H. A. E., portier van de «wiai-lle.fabriek Bec-con aldaar. Do portier ging «jiem Zaterdagmorgen naar het kantoor der Gelderselhe Oredietveraeniging. om ails gewoonlijk geild voor het uitbetalen van de loonen te haten. Toen hij met een koffer, waarin 3300, een 15 K.M. van de fabriek verwijderd, was, liep een jongeman op hem toe, dii-e h-eim een papiertje z.g. met een bood schap in de hand duwde. Even daarna gaf de man hem een klap, doch de portier, die bemerkte dat heit om h«t koffertje te doen was, hield dit krampachtig vast en eoh-reeuw- di.i luidkeels om hulp- Toen deze kwam op dagen, zette de man 'hot op eon loop®11- doch hij werd in de nabijheid gemt. Het O. M., waargenomen door mr. baron Speyart van Woerden, eisohte tegen den ver dachte, die het deed voorkomenniet hij maar een hem ombekende Duif®™®1? de aa-n. ramdi-ng had gepleegd, dni© Ksvamgen-is. straf. Uitspraak over 8 doge®- KIND DOOPLEDEN- Op da Bredasohe T>aan nal)Ü Zegge ls een 6-jarig zoontje van den arbeider A. v. Peer aldaar door een vrachtauto overreden en ge dood. De kleine was met zijn jonger broertje op weg naar zijn grootmoeder en wilde plot» sellng bij het oversteken van den weg uit wijken voor e®n paderende wielrijdster met het gevolg, dat hij door een gelijktijdig pas- seeren-den vrachtauto werd gegrepen en ge dood, Den chauffeur treft geen echuld. Dé 53-jarige, geihuwde C. Koens uit Stam persgat is, vermoedelijk door de duisternis misleid, nabij de Blauwe Sluis met zijn rijwiel in den Roosendaalschen en Steenbergschen V-liet terecht gekomen en verdronken. De man laat een vrouw en twee volwassen kinderen achter, I i -•Uai

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6