CONTINGENTEERINGSWETTEN IN DE TWEEDE KAMER. PINKSTERZEGEN. Sproeten komen vroeg in Spruiol. Bij alle Drogisten. VRIJDAG 13 MEI 1932 UITVOERING VAN DE ONGEVALLENWET. PATER ANGELUS JURRIUS. t "3» ««o». De moties ingetrokken. EEN LESJE IN HET MAKEN VAN l duidelijk onderscheid HET-PASSIESPEL TE TEGELEN. OPENLUCHTSPEL TE MAASNIEL. ONTSLAG BIJ HET VLIEGKAMP DE KOOY. honderdjarige. DE KRUISKINDEREN IN ONS PINKSTERSPEL, ui. PROVINCIAAL DER DOMINICANEN TE NIJMEGEN OVERLEDEN. het voorjaar, koop tijdig een pot ZWENDEL MET NAAIMACHINES. De booze geesten van Leiden voor de rechtbank. KAMPIOENEN DES GELOOFS. De Italiaansche kamer huldigt de missionarissen. TWEE JAAR GEEISCHT. *rfv., zich zelf verdedigend, zeide dat. ,il ATvm, zelfs kasteleins, ln machines han delden Hij zeide door de omstandigheden tot t harTdelwiize genoodzaakt te zyn gewor- den9 en zich niet bewust te zijn, iets strafbaars Jhr. Mr. W. E. Th. M. VAN DER DOES DE WILLEBOIS. f DOODGEVALLEN. SMOKKEL-ELLENDE. Chauffeur door Duitsche beambten dood geschoten. ^JaetaijUB Burgemeester ter Laan, die als 's lieeren Drop assistent optrad bij de verdediging der motie, welke tot strekking bad een onderzoek te doen instellen naar de uitvoering der On gevallenwet, bezocht de H. B. S. en de Rijks normaallessen en behaalde verschillende akten voor lager onderwijs en de akte M, O. Neder- landsohe taal. Maar de bekwame magistraat van Zaandam bezit Seen humor. Hij is Sappe- meersch statig. Ware hij dat niet, hoe zou hij dan gistermiddag zijn goedlachscheu collega Kuiper in het zonnetje hebben kunnen zetten. Want deze katholieke afgevaardigde had im mers ook het pleit gevoerd voor een betere uitvoering der Ongevallenwet en hij had öök een motie ingediend die een grondig onderzoek vroeg over de heele wetgeving inzake de inva liditeit. En daar kwam nu de Minister niet met toet zware geschut van den principieelen mr. Heemskerk, die in de moties censuur speurde OP de rechterlijke macht maar met de ko mieke opmerking, dat hij aan de Kamer de moeite wilde besparen het onderscheid te zoe ken tusschen beide moties en hij d-us aan beide voorstellen verzocht hun aansporingen maar pro memorie in de Handelingen te laten staan! De beer Kuiper begreep den wensch en trok ïijn motie in, al was hij overtuigd, dat een commissie van onderzoek wel verbeteringen mogelijk zou achten. „Het woord is aan den heer ter Laan om t zelfde te doen" kondigde de Voorzitter aan en de heer ter Laan zei: „Mijnheer de Voor zitter, nu de geachte afgevaardigde, de heer Kuiper, zoo welwillend was ons te volgen bij 't indienen van zijn motie, willen wij in vrien delijkheid voor hem niet onderdoen, en volgen -wij op onze beurt dus zijn voorbeeld door nu onze motie in te trekken". Maar dat zei de heer ter Laan natuurlijk biet. Hij hield een lyrische toespraak tot de Minister, die al zijn wenschen had vervuld en daarom verdween zijn motie op heel ordinaire ■wijze. In elk geval is Minister Verschuur er in ge daagd de verontruste gemoederen tevreden te stellen. Z.Exc. heeft den medischen staf der Rijksverzekeringsbank verdedigd, al wist hij, dat zich moeilijkheden kunnen voordoen hij de medische constatatie van het percentage attoe idsgeschikthaid bij invalieden, dat een sociaal vraagstuk is. Dat de medische spe cialisten hier niet woest optreden, maar gehol pen door speciale experts „aanpassings agenten" is de titel dezer functionarissen met veel omstandigheden rekening houdend, de wet sociaal uitvoeren, bewijst het interen van toet reservefonds der Rijksverzekerings bank. En wat de administratieve rechtspraak betreft, zij moet worden aanvaard zonder cri- tiek en de administratie moet er zich naar richten. Alleen kan de jurisprudentie soms aan leiding zijn voor de wetgevende macht om wetswijziging voor te bereiden. De Minister gaf een lesje in het maken van duidelijk onderscheid. Voor sommige Kamer leden is dit noodig. Zij spreken van „autono mie" der rechterlijke macht als zij de onaf hankelijkheid bedoelen en een der lieeren was wel zoo goed deze onafhankelijkheid „zooveel mogelijk ongeschonden te willen laten.... in zooverre ze goed is!" Een beetje meer nauwkeurigheid bij het omschrijven van de ondersoheidein machten werkelijk van nut kunnen zijn, ook tot bekorting van debatten. Hoeveel moeite had de Minister niet om duidelijk te maken, dat hij een ambtelijke commissie wilde instellen om eens na te gaan, wat aan de uitvoering der Ongevallenwet zou kunnen worden ver beterd. De heer Kuiper wou daar met alle geweld al vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties in hebben. De be doeling was natuurlijk, dat de ambtenaren com missie voor den Minister precies zou uitzoe ken wat de objecten voor een onderzoek van een eventueel door de Regeering in te stellen veelzijdige commissie zouden zijn. Toch wa3 deze toezegging van den Minister benevens zijn belofte van een permanent college van overleg, dat als een zeef tegen ongemotiveerde klachten zou werkeu, voldoende om de kam Pioenen voor de Ongevallenwet voorioopig te vreden te steilen. Dat onnauwkeurigheid ove rigens geen speciale eigenschap van autodi dacten is, bewees dokter Vos, die den Minis ter om een commissie van onderzoek voor het vraagstuk der onvolwaardige arbeids krachten vroeg en tot zijn verbazing vernam, dat die commissie reeds eenige jaren bestond! D® dokter begreep het humoristische -van de 2aab ook al met en probeerde z'a vergissing maar weg te intei ruinpeeren. Beter preparee ren ware juister recept, vooral voor een zóó vlot spreker als onze vriendelijke Amsterdam - sche medicus ifl. De Kamer is inmiddels haar tweede contin- ^teeringsdehat bennen. Dit loopt over niet minder dan vier wetsontwerpen, die goedkeu- ing vragen voor de Koninklijke besluiten, krachtens welke de invoer werd geregeld (d.i. beperkt) van schoeisel, bncotgoederen, wollen en halfwollenstoffen benevens bovenhleeding). Men weet, dat deze Koninklijk© besluiten steunen op de Crisisinvoemvet, welk© aan de Regeering de bevoegdheid geeft maatregelen tot beperking van den invoer te treft,en onder voorwaarde, dat elk conitiJtë^n,te®rtnesbeelult achteraf bij speciale wet door de Staten Gene raal wordt bekrachtigd. De Regeering vraagt nu goedkeuring Va® haar besluiten om le den invoer van schoei sel te beperken van 1 Januari l922 tot 1 °ct- 1932; 2e dien van tricot te beperken van 1 Eebr. 1932 tot 1 Febr. 1933; 3e dien van wol len en halfwollen stoffen te beperken van 1 Eebr. 1932 tot 1 Febr. 1933; 4e dien van bo- venkleedlng te beperken van 1 Febr. 1932 tot 1 Febr. 1933. Elk toesluit wordt genomen op advies der oontingenteeringscommiissie, waarin zitting hebben de heeren A. Spanjaard, K. Honig, K. Brok, H. A. Kaag, g. Minderhoud, M. van Loon en F. Valstar. Bovendien gaat de Regeering van de ge dachte uit, dat de Crisisinvoerwet bedoelt, aan de Staten-Generaal de control© in handen 4e geven van de maatregelen, welke eerstge noemde neemt op grond van de in genoemde wet verleende bevoegdheid en dat het niet de bedoeling is in elke contingenteeringswet ook een mlnutieuse regeling te geven van datgene pat in de contiiigenteeringsmaatregelen bij koninklijk besluit jvorclt bepaald, lil verband daarmee, beloven wij niet veel succes aan de sporadisch ingediende amendementen. Vanmiddag heeft alleen de heer IJzerman gesproken. Slechts het tweede wetsontwerp vond genade in de oogen van dezen soc. dein. afgevaardigde, die benauwd is voor de contin- genteering omdat hij er bescherming in ziet en niet alleen bescherming maar protectie, iets, dat hij met het grootste deel van zijn fractie verfoeit. De heer IJzerman is niet zoo zeker, dat invoerbeperking onze handelsbalans gunstig kan beïnvloeden. In- en uitvoer han gen hij hem nog onverbrekelijk samen, terwijl wij meenen, dat onze uitvoer door heel andere oorzaken wordt gehandicapt dan door oontin- genteering. Ook is ons niet duidelijk, dat de soc. dem. afgevaardigde de oontingen,teering niet wil aanvaarden om aan onze van de bui- tenlandsclie markt verdreven nijverheid eeni ge compensatie te geven in het binnenland. En het is een heele vraag of alle sociaal-de mocraten het met deze opvatting eens zijn. Ook i,n de contingenteeringsoommissie z" een soc.-dem. adviseur en socialistische vak- vereenigingsleiders zijm minder theoretisol Het zal ons benieuwen of mej. A. de Jong, die zich bij de vfleeschoontingenteering a van haar fractie afscheidde en deswege door e Volk" werd gekapitteld, zich dozon eer niet zal weren, nu ook haar partljg©n®° L Heeg, voorzitter van den social® is en bond in de kledingindustrie, de contingenteenng wil gebruiken als wapen tegen de werkioos- heid. De heer IJzerman, die ongetwijfeld voor de meerderheid, zoo niet voor zijn geheeie fractie sprak, beeft zich tegen de Invoerbe perking ran schoenen verklaard. De beper king van den Invoer van tricotgoederen keurde hij goed, nu het percentage van den toegestanen invoer van 60 op 70% gebracht is. Geen bezwaar bad de heer IJzerman tegen de (door bovengenoemden partijgenoot v. d. Heeg noodzakelijk geachte) beperking van den in voer van heerenkleedimg, maar de beperking van dameskleedimg vond hij te kras. Op dit Punt kan het oordeel van mej. de Jong van gewicht zijn, die in de leiding van den bond van socialistische kleermaaksters zit. Voor de oontingen teering van wollen en halfwollen stoffen vroeg de heer IJzerman meer diffe rentiatie. Alles bijeen genomen, was de soc.-dem. af gevaardigde niet overmatig opposant, maar eer weifelend. Dit is hem, gezien het dogma tisch vrijhoud elsstandpunt zijner partij, niet kwalijk te nemen. Zelfs als de soc.-dem. frac tie zou tegenstemmen wat ons niet zon verbazen kan nog niet de kentering worden voorbijgezien, welke zich blijkbaar onder den drang der feiten ten aanzien der handels politiek in socialistische kringen voltrekt. De nieuwe president van Frankrijk te midden van zijn familie 1 zijn echtgenoote, schoonzoon, dochter, zoon en twee .kleinkinderen. Van 19 Juni tot en met 15 Augustus. Men schrijft ons uit Tegelen: Het is een feit van zeer bijzondere beteeke- 11 is, dat onze Passiespelen, van de eerste op voering in 1931 af, zoodanig aan bewondering en belangstelling hebben gewonnen, dat voor de herhaling der opvoeringen dezen zomer, nu reeds, niet alleen uit geheel Nederland, maar ook uit België, Duitschland, Engeland en zelfs Amerika, bezoeken zijn aangekondigd. De repetities zijn reeds lang i,n vollen gang. Alles wordt herzien, verbeterd en uitgebreid. De tooneelbouw van 't vorig jaar wordt ten deele vernieuwd en vergroot; vooral de tem pel van het Sanhedrin wordt verruimd. Dit in verband met de scène van de tempeluit- drijving, die nu is ingelascht. De rei, die 't vorig jaar bestond uit 17 per ls voor de a.s. opvoeringen zoodanig uitgebreid, dat deze de geheeie lengte van het boven-tooneed vult. De muzikale begeleiding die in 1931 met enkel ongel geschiedde, wordt thans door een volledig orkest uitgevoerd. Een onzichtbare orkestruimte wordt tusschen boven- en ornder- tooneei ingebouwd. Ook buiten 't open'lnotottheatjer wordt een verbetering aangebracht. Voor den ma-y en toegang zal een nieuw aangelegde weg wor den gebruikt. sonen, Het groote schouwtooneel der wereld. Naar reeds wend medegedeeld, zullen te Deenwen.Miaasniel dezen zomer (van 5 Juni af eiken Zondag) opvoeringen warden gegeven van Oalderons „Het groote schouwtooneel der wereld" ais openluchtspel. Nader wordt tihans baridht, dat Joep Nicolas die regie aal voeren en dat bovendien decors en costuumis door hem ontworpen zijn in samenwerking met zijn kunstzinnige echt genoote, mevr. Susanna Nicolas en den jongen kunstenaar Leo Franssen. Onderhoud met den minister. Aan het vliegkamp de Kooy werd dezer dagen aan een deel van het personeel ontslag aan gezegd. Over deze aangelegenheid in het bijzonder en het vraagstuk van ontslag in het algemeen hadden de heeren Guit en Sewalt namens het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus" een bespreking met den minister van Defensie. Naar aanleiding van een desbetreffend ver zoek verklaarde Z. Exc. zich bereid een onder zoek in te stellen naar de vraag of het mogelijk en gewensoht is om bij eventueel noodig geble ken ontslag bij één van de inrichtingen van Defensie het eerst voor ontslag in aanmerking 4e doen komen die werklieden, welke reeds uit anderen hoofde pensioen genieten. zooais bekend zijn 0. a. bij de marinewerf en bij het vliegkamp De Kooy een groot aantal op vol pensioen gepensionneerde militairen als 1 ijkswerkman werkzaam. Reeds eerder heeft de minister van Defensie bepaald, dat gepensionneerden slechts in aan merking zonden mogen komen voor aanstelling als rijkswerkman, na persoonlijke machtiging van den minister. De oudste inwoonster der gemeente Velsen, mevr. de wed. E. M. Petersvan Went, hoopt op 3 Juni a.s. haar honderdsten verjaardag te vieren. Een der eenvoudigste tooneelen uit ons Pinksterspel is zeker de Ballade der Kruiskin- deren. De gedachte en een paar der beginstrophen zijn ontleend aan den kinderkruistocht uit Schaepman's Aya Sophia. Als dan de Graalster óp den rand der arena haar zevenkleurige kampen heeft opgeslagen, en de gouden Bewaarengelen zich in twee halfcirkelbogen daar tusschen hebben opge steld, klinkt het in alle simpelheid uit hun mond: Engelenkoor I: Daar heerschte een vreemde roover, In het land van overzee, De breede wateren over. Weerklonk een stem vol wee. Engelenkoor II: Tot jammer aller vromen, Tot aller euvelen spot Was weer de stad genomen De heilige stad van God. Engelenkoor I: Toen zyn groepen van kinderen, v Ten Kruistocht uitgegaan, Geen macht kon het verhinderen Men zag het zwygend aan. Engelenkoor II: De w(jsheid der Hellenen Verging in al haar trots, De dwaasheid van die kleenen Bleek toch de wysheid Gods. Engelenkoor I: Opnieuw heeft vreemde roover Het Godsrijk aangerand, Nu niet de waa.t'ren over Maar hier aan 't Westerstrand. En meteen vertoont zich de aanvoerder der gevallen engelen, Lucifer, in het veld. Na eeni ge oogenblikken wordt hij gevolgd door een paar honderd duivelen in zwart en rood. Maar de engelen gaan ongestoord verder: Engelenkoor II: De heidenen regeeren, Het kruis wordt niet geacht; De heilige Wet des Heeren Wordt weinig meer betracht. Engelenkoor I: God heeft nu de Graal doen lichten, Om de wereld te winnen voor Hem, De Graalmeisjes doen haar plichten En luisteren naar Zyn Stem. Engelenkoor II: Jesus' Stem roept: „Laat ,laat ze komen, Laat ze komen de kinderen tot Mjj De Graalmeisjes hebben 't vernomen: De God van de kinderen wordt Gy Ondertusschen zijn een duizendtal Kruiskin- deren in een twintigtal wemelende kleuren ge kleed, spelende in groote driehoeks-formaties de arena, binnengekomen. En, als zij zich er een beetje beginnen thuis te voelen, daar tus schen al die groote menschen, klinkt het als rein zilver water uit die kindermonden: Kinderkoor I: De Graal heeft ons ontvangen, Nam ons kleinen op in haar huis, En gaf ons een plaats in haar rangen En op onze borst een kruis. Kinderkoor II: Wy zyn tot Kruiskinderen verkozen, Kruiskinderen is nu onze naam Wy zullen voor 't kruis niet meer blozen, Met 't kruis aan komen wy saam. Kinderkoor I: Wy willen dat kruis beminnen Omdat Jesus het kruis lief had- Van buiten moet het naar binnen, In 't hart toch ligt onze schat. Kinderkoor II: Onze kruisen zyn veelkleurig, Rood, goud, blauw en geel, wit en groen, Opdat ons, nog jong en fleurig, Het kruis toch goed zou voldoen. Kinderkoor I: En als wy' elkander bekyken En fluisteren: ja, dat staat goed! Bidden wy, dat eens 't kruis moge pryken Diep in ons aller gemoed Maar ze blijven vrij goed op de hoogte van wat er thans zoo al in de wereld gebeurt, want ze bidden: En dat in het land der Russen Weer dale de Pinkstergeest, Jesu, laat ons Octoberzussen, Niet langer blyven verweesd. En alsof zij het gehoord hadden, treden nu ineens een paar honderd Octoberkinderen vrij moedig de wielerbaan op. De duivelen begroe ten hen vriendelijk als oude bekenden. En spoedig daarop waagt Lucifer een schielijken doortocht dwars over het kinderveld. Ook dui velen dringen nu den grooten engelenkring binnen, en zelfs een groepje van de dapperste Octoberkinderen waagt zich in dat Christelijk milieu. l i :J Ondertusschen blijken onze Kruiskinderen niet zoo bang uitgevallen en gaan door met hun spel. Zij loopen sen dooreen: Kinderkoor II: Gaan wy dan, na ryke uren, Gezamenlyk weer naar huis, Dan zien reeds onze buren Op ieders kleed een kruis. zij en kalm dan- Kinderkoor I: En als wy dan thuis gekomen Met dat kruis aan pryken zoo knus, Dan wordt het niet afgenomen, Maar krygt elk van moeder een Kus. Kinderkoor II: Met 't kruis aan mogen wy spelen Met 't kruis aan mogen wy gaan, Dat kruis zal ons nooit vervelen, Totdat 't in ons harte zal staan. Kinderkoor I: Met 't kruis aan mogen wy zingen, Met 't kruis aan zitten wy neer, Met 't kruis aan mogen wy springen Als kinderen van den Heer. Kinderkoor II: Met 't kruis aan gaan wy uit wand'len, Met 't kruis aan boven ons goed. Met 't kruis aan leeren wy handelen, Gelyk het van God mag en moet. Toch zijn er natuurlijk zwakke zieltjes hij, die zich door de Octoberkinderen mee laten lokkeu, en zich weldra zelfs aan den omgang met de duivelen wennen. Maar dat zijn er wei nigen. Omgekeerd komt ook hier en daar een Octoberkind onder den invloed van dit be koorlijk milieu; en wordt met een hoeraatje in een der driehoeken opgenomen. Kinderkoor II: En als op het einde der dagen, Het kruis aan den hemel zal staan, Dan zal onze Kruiskoning vragen, Wat elk voor Zyn kruis heeft gedaan. Kinderkoor I: Dan sluiten wy stil onze oogen En fluisteren Jesus in 't oor: „Wy hebben Uw hoop niet bedrogen. Daar zorgde het kruis wel voor. Kinderkoor II: En als dan mlllioenen van meisjes, Daar zoo met haar kruis zullen staan, Te zingen haar engelenwysjes Dan heeft dat de Graal U gedaan Dat zijn mooie gedachten van die Kruiskin deren, en als zij zoo ver zijn gekomen, hebben de duivelen en de Octoberkinderen met hun pooveren buit de arena reeds verlaten. Trou wens de Bewaarengelen hebben de kinderen flink' geholpen. Ook in de kampen hebben de bel sche machten hier en daar een bezoek ge bracht Maar daar worden ze meestal hard handig naar buiten gewerkt. Door een en an der is de goed georganiseerde groep der aan- valsters tenslotte geheel en al uiteengeslagen, en verdwijnt alles weer in stilte naar de on derwereld. En de Kruiskinderen hebbeneen spel letje gespeeld. ZÜ ujn. er niets van geschrok ken en eindigen hun verhaal met de kinder lijke bekentenis: Kinderkoor I: Nog vaak zullen wy er van droomen, In nachten te spoedig voorby, Hoe lief Gy dat zegt: „Laat ze komen, Laat ze komen, de kind'ren tot My." Nu zet weer een Engelenkoor in, terwijl de kinderen weer spelende heentrekken: Engelenkoor I: Opnieuw heeft vreemde roover, Het Godsrijk aangerand, Hy sloeg met belsch getoover Zyn oog op 't kinderland. Engelenkoor II: Opnieuw zyn groepen van kinderen Ten kruistocht uitgegaan; Geen macht kon hen verhinderen, Men zag het zwygend aan. Engelenkoor I: Uw stem riep: „Laat, laat ze komen, Laat ze komen, de kind'ren tot My". De Graalmeisjes hebben 't vernomen, De God van de kind'ren wordt Gy. Engelenkoor II: En als eens millioenen van meisjes Daar zoo met haar kruis zullen staan Te zingen haar engelenwysjes, Dan heeft dat dit Pinksteren gedaan. Engelenkoor I: De wysheid der Hellenen. "Verging in al haar trots, De dwaasheid van die kleen Is toch de wysheid Gods. behalve door Kruistocht-gedachten, inspireerd we eerste Christen-eeuwen, Wiseman ons die teekende in gelyk Kar onsterfelijke kinderboek: zyn simpel en w* Fabiola? Gisterenmiddag Is te Nijmegen in den ouder dom van 56 jaren plotseling overleden de Hoogeerw. Pater Angelus Jurrius, Provinciaal der Nederlandsche provincie van de Orde der Dominicanen. Reeds sinds eenigen tijd gevoelde Pater Jurrius zich minder wel, waarom hij zich een drietal weken geleden van Huissen naar Nijme gen begaf, om daar door rust herstel te vinden. Dit vond hij naar het scheen ook en de Pro vinciaal had dan ook het plan zeer spoedig naar Huissen terug te keeren. Gisterenmiddag nog voelde Pater Jurrius zich geheel normaal, toen hij na tafel even ging rusten. Kort daarop is hij echter zeer ernstig onwel geworden, waarom in allerijl de Zeereerw. Pater V. Kolkman O.P. werd geroe pen. Deze was enkele oogenblikken later bij den stervende, wien hij nog de laatste H.H. Sacramenten toediende. Zeer spoedig daarna gaf Pater Jurrius den geest. Angelus Jurrius werd geboren te Nijmegen op 1 Januari 1876, studeerde aan het St. Domi- nicuscollege aldaar en trad in 1893 in de Orde der Paters Dominicanen. Hij werd 23 Septem ber 1894 geprofest en 12 Augustus 1900 pries ter gewijd. Toen werd hij als eerste Domini caan uitverkoren om zijn universitaire stu diën te maken, in de natuurwetenschappen, te Amsterdam. Gezondheidsredenen hebben echter belet, dat hij deze studiën geheel voleindde. Daarna werd hij benoemd tot professor in het studiehuis te Zwolle, waar hij in 1912 mede werd aangewezen tot Novicemeester, een functie, welke hij tot groote voldoening en aanhankelijkheid zijner onderhoorigen heeft waargenomen tot 1922, in welk jaar hij ge o- ten werd tot prior van het hoofdklooster te Huissen. Naast het prioraat nam Pater Jurrius oo" meteen het professoraat in de moraal-theologie In het kapittel, dat op 1 Mei 1928 plaats had, werd hij gekozen tot Provinciaal der Dominicanen als opvolger van den Hoogeerw. Pater Dominicus Barnardus van Breda. Als Provinciaal woonde hij het Generaal Kapittel te Rome bij in 1929; in 1919 was hij reeds op het Generaal Kapittel te^ Corias in Spanje geweest. Voorts maakte hij in 1929 1930 een visitatiereis naar Portorico en Ouragao. De plechtige Uitvaartdienst zal worden g®" houden te Huissen op 2en Pinksterdag om 11 uur. Daarna heeft de hijzetting plaats ln den grafkelder van het Klooster te Huissen. Reel. 57USDGVS 7 Men schrijft ons uit Rome: Tijdens de debatten over de begrooting van buitenlandsche zaken bracht de afgevaardigde Sardi in de kamer hulde aan de Italiaansche missionarissen, waarmede de geheeie kamer door een krachtig aipplaus instemde. Sardi wees op de groote gevaren, waaraan de Italiaansche missionarissen op het oogen- blik vooral in China blootstaan en op de ont zaglijke offers, welke zij dagelijks brengen. Aan alle Katholieke missionarissen, ging Sardi voort, brengt de Italiaansche kamer hul de en zij spreekt haar bewondering uit over al het grootsche dat zij op allerlei gebied heb ben gepresteerd en nog pres-teeren. Zij zijn al len geloofshelden, ieder uur bereid tot het martelaarschap. Het past Italië echter, bovenal hulde te brengen aan de persoon van den apostollschen delegaat in China, migr. Celso Costantini, die sinds jaren niet alleen een licht der Kerk maar ook een licht des vaderlands is. De geschiedenis der Katholieke missiën in China, zoo besloot Sardi zijn rede, is m€t -bloed geschreven en zal nooit uit de herinne ring der menschheid worden weggevaagd. NAAR DE MISSIE. De Zeereerw. pater Lambertus O.M. Cap. (Ch. Woestenberg van Alphen, N.-Br.) pastoor te Fort de Oock, zal zich 24 Mei a.s. te Antwer pen inschepen en naar zijn Missie op Su matra terugkeeren. Gisteren vertrok van uit het Moederhuis „Cha- ritas" te Roosendaal naar de missie op Sumatra de Eerw. Zuster Maria Birgitta (in de wereld mej. Eleonora van Aken uit Oudenbosch). Dinsdag 24 Mei a.s. zullen vanuit het bt. Annagesticht te Oudenbosch wederom due u ters vertrekken om zich te gaan wijden het -missiewerk in Suriname. Het zijn de Zusters Maria Vincentia (in de were Anna Baart, uit Stoppeldijk), Maria Bernardin (in de wereld mej. Anna Wagner, ult sen), en Maria Leonarda (in de we Johanna Verheul, uit Oudeabosch). De Haagsche rechtbank behandelde gisteren de zaak tegen den colporteur A. M. en den naaimachine-handelaar H. J. V., beiden te Lei- dent die betrokken zijn bij den geruchtmaken den zwendel met naaimachines. Deze vervolging was ingesteld op verzoek van de Zweedsche hoofddirectie der Maat schappij „Husqvarna" na een bespreking met de Commissie ter bestrijding van de uitwassen in het Volkscredietwezen te Leiden. Beide zaken werden gevoegd. M. was niet verschenen; tegen hem werd verstek verleend. Door het O.M. waren 13 getuigen gedag vaard. De eerste getuige juffrouw N., zeide dat zij in overleg met verdachte M., een aantal naai machines op afbetaling had gekocht. Zoodra zij de machines in haar bezit had, ging zij er mede naar den verdachte V., die haar onge veer vijftig gulden per stuk betaalde. Getuige werden de contracten getoond, die door haar en haar kinderen onderteekend waren. Zij ver klaarde meer dan tien machines op deze wijze verhandeld te hebben. Meestal zag getuige da machines niet, doch wenden deze dadelijk weer aan V., van de hand gedaan. President: U wist toch wel dat dit oneer lijk is. Getuige: Het werd mij zoo gemakkelijk ge maakt. M., bood ze aan en V., kocht ze. De vozende getuige heeft eveneens op deze wijze 5 machines gekocht. Een en ander ging met goedvinden van den chef-controleur S., den chef M., en den colporteur S. Haar werd ongeveer eenzelfde bedrag voor de machines betaald. De machines werden weer geleverd, zooals zij door get. ontvangen waren, dus on gebruikt. Pres.: tot veTdaohte Visser: Is het zoo! Verdachte V.: Er is veel van waar, niet alles. Verdachte beweerde nooit geweten te hebben, dat de machines van dezelfde perso nen afkomstig waren. Ze wenden aan ver schillende adressen gehaald. Alle machines waren niet nieuw. Van eenige was het trap- werk beschadigd. Als reden voor den koop gaf V. op, dat hij wel genoodzaakt was te koopen, omdat anders de concurrenten het deden, die de machines voor een appel en een ei weer verkochten. In een café waren hem zelf 6 machines te Koop aangeboden. Half Leiden had terecht kunnen staan...' Het O. M. waargenomen door jhr. mr. van Asch van Wyck, requisitoir nemende, zeide dat het een ongehoord schandaal was, waarvan roheel Leiden op de been had gestaan. Spr. wees op den omvang van deze misdrijven en nog zelden is het voorgekomen, dat zulk een reeks van misdrijven in één vereenigd waren. En toch is dit nog maar een glimp van het o-eheel. Half Leiden had hier terecht kunnen staan, doch in plaats van een reeks verdach ten die zich aan kleinere misdrijven schuld maakten, heeft spr. de twee grootste bel. ham-eis voorgebracht. De controle op zich zelf noemde spr. een schandaal. Het opdringen van dergelijke voor werpen van waarde aan dit soort menschen, is op zich zelf ook een schandaal. De fout zit het veel te lage garantiebedreg, dat boven dien veelal door den agent zelf wordt betaald, omdat de provisie van deze som buitenge- W Beide° verdachten zijn de booze geesten ge weest van Leiden in 1929 en 1930. Gezien het ongehoorde van deze misdrijven vroeg spr. te gen ieder der verdachten twee jaar gevange- teWfE SBehaa°ve als ze 's nachts worden a£vScdhte beweerde veixler, dat hij reeds jaren terug bij andere maatschappijen op de- TirP Vergis ik me, als EEN GRAALLEIDSTER, HET CONFLICT IN DE VENEN. Een conferentie tusedhen de dlfak^WL^ad da^ het gdheele veen- Erfsöheiden veen tot aan de bedrijf van 11iet in Bargeroosterveen is tot lot doenjm~no«»i«- de STAKING BIJ DE NED, DOKMAATSCHAPPIJ. Het conflict bij de Nederlandsche Dokmaat- schappij is thans geheel geëindigd. Gisteren is de laatste groep stakers, ongeveer 35 man, weer aan het werk gegaan. Gisteren is te Arnhem op 74-jarigen leeftijd overleden Jhr. mr. Willem Emile Theodore Marie van der Does de Willebois, president van het gerechtshof aldaar. Te Boven Pekela is de winkelier J. H-, in zijn woning van den zolder gevallen. De man werd dood opgenomen, „j._.:„i .Ma wiize werkte. Bleek dan, dat er go f1"® ©n er geen verhaal te vinden was. schreef men de schade eenvoudig af, om- St een machine, voor 220 verkocht, slechts c - wéuunI© luwï. Hierop werd de zitting gesloten en de uit spraak bepaald op 26 Mei a.s. I Men meldt ons uit Venlo Gisteren-macht zagen Duitsche beamb ten op den weg die vanaf de Duitsche grens naar Waldniel (D.) loopt een vracht, auto, die in razend tempo reed. De beambten gaven teekens tot stoppen, doch toen de auto in onverminderde vaart Weef doorrijden, maakten ze van hun vuurwapens gebruik en schoten op de auto, waarbij een jongeman, de chauffeur, afkomstig uit Miinchen-Glad. bach een schot in den hals kreeg, aan welka verwonding hij spoedig daarna overleed. HET AUTO-ONGEVAL OP DEN SPOOR- 1 OVERWEG BIJ DE VINK. De Haagsche rechtbank deed gisteren uit spraak in de zaak tegen den 36-jarigen spoor wegarbeider P. v. d. B. te Voorschoten, tegen wien het O.M. drie maanden hechtenis had geëischt, terzake dat hij als bewaker van den spoor-overweg bij „De Vink" in den vooravond van 24 December jJ. niet tijdig de boomen had gesloten, tengevolge waarvan een vracht auto door den trein no. 3839 uit Leiden werd gegrepen en van de Inzittenden van den auto, A. J. van Brecht en A. J. v. d. Ham, eerst genoemde werd gedood en v. d. H., de chauf feur,' lichamelijk letsel bekwam. Van der B. werd veroordeeld tot drie weken voorwaardelijke hechtenis, met een proeftijd van drie jaren. VIERHONDERD KUIKENS VERBRAND. Gisterennacht brak brand uit in de schuur van J. B., staande achter diens woning aau den Trekweg te Apeldoorn, In deze schuur bevonden zich een kunstmoeder met 400 kui kens, die alle in de vlammen omkwamen. De schuur was verzekerd. n -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5