fPT* %vm000* OVERWELDIGENDE PINKSTERVIERING VAN DE GRAAL. Srü. °p DINSDAG17 MEI 1532 mmm HET GOEDE VOORNEMEN. ■v% Eén belangrijke stap vooruit gezet voor onze Katholieke cultu- reele emancipatie. een machtige PRESTATIE. H. Mis in de open lucht Rond de Graalster. een belangrijke stap vooruit. „Dit bericht ia het ochtendblad zal u ouge- OPROEP AAN DE NEDERL. IJZER- GIETERIJEN. STICHTING VAN EEN VEREENIGING. ONEERLIJK GEMEENTE-ONTVANGER DOOR EEN MOTOR AANGEREDEN KANO OMGESLAGEN GRATIE VERLEEND. EEN SIMULANT. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. ROOFOVERVAL IN EEN BOEK WINKEL. Weer heeft de Graal een van haar beste en schoonste tradities, n.l. het streven om de groote feesten van het kerkelijk jaar te ma ken tot dagen van vreugde voor geiheel liet volk, voortgezet met de opvoering van het massaal leekespel „Pinksterzegen" jn het Olympisch Stadion te Amsterdam,, een op voering, die wij niet aarzelen te noemen een daad va.n groote cultureel© beteekenis. In de weinige jaren, dat de Graal nog slechts werkt in Amsterdam en de andere plaatsen van het bisdom, heeft zij een geheel nieuw en eigen geluid doen hooren. Zij heeft getoond een n<ieuw, vraardevol em nu reeds on misbaar geworden element te zijn in het ka tholieke leven, zij is ©r reeds in geslaagd een kern te vormen een kern, d'ie zich voort durend uitbreidt en die steeds meer een macht gaat beteekenen in ons katholieke volk van katholieke jonge vrouwen van de daad, met bezieling en offerzin en begaafd met een hoog idealisme en een edel vertrouwen. Maar dat niet alleen, de Graal toont ook ln steeds hoogere mate te zijn de bezielende kracht voor heel de katholieke gemeenschap, voor wie zij haar idealen belijdt en die daarmede ten slotte in een grootsohe harmonie instemt. Het duidelijkst en het overweldigendsit is dit wel gebleken aan het slot van het leekespel „Pink sterzegen", toen de tienduizenden toeschou wers spontaan als één man van hun plaatsen opstonden en instemden met he.t „Te Deum", dat uit veertig duizend kelen omhoog steeg Het reusachtig stadion tnet zijn in 't rond op- ■loopende tribunes, waar men nog alleen de ontelbare hoofden zag van de toeschouwers, fungeerde als een immens klankbord, dat de dreunende golven va.n geluid terugkaatste naar den hemel en ver over de pleinen en Sitraten en huizenblokken van de stad. Waarlijk, diit was community-singing in den besten zin van het woord. Deze katholieken, die het stadion met zijn ruim dertigduizend plaatsen vulden tot de laatste rijen, hebben getoond, dat zij zingen konden. Zij zongen met een tintelende bezieling en een siterke overtuiging en toen na het fiere défilé van de tienduizend deelneemsters langs de tribunes de ovaties langzamerhand verstilden en de tribunes leegstroomden, toen gingen velen naar huis met een verrijkt gemoed en ie hun hart bewaarden zij de herinnering van dezen feestdag vol schoonheid met 'n diepe vreugde en een innerlijke ontroering, die stil maakt en gelukkig. De Graal heeft den glans en de vu righeid van het Pinksterfeest gebracht temid den van de massa en niemand van die massa js jjecngegaan zonder een deeltje van dien sr.Ians en die vurigheid mee te dragen in zijn ziel- De laatste voorbereiding Sinds Januari zijn de voorbereidingen voor i ieze uitvoering voor het leekespel „Pinkster zegen", waarvan de tekst vervaardigd was door mej. Mia v. d. Kallen, gaande geweest in heel het bisdom, Hoe ontzettend groot de moeilijkheden zijn geweest om tienduizend jonge vrouwen, gelijk van geest en hart, meit deze uitvoering te belasten, dat zullen slechts weinigen uit het publiek, dat getuige was va.n de fraaie opvoering in het Stadion, ook maar bij benadering hebben vermoed. De laatste dagen echter is het zwoegen van de Graai echter gestegen tot een zoo intense climax, dat deze slechts haar oplossing kon en mocht vinden in een geslaagde opvoering. De feestelijke intocht van de Graal cadetten op Zaterdagavond was 'het sein voor de laatste werkzaamheden. In het stadion is avond aan avond gerepe teerd met een volharding en een eindeloos ge duld, die niet onbeloond mochten blijven. Een zeer groot aantal deelneemsters is 's nachits ondeir dak gebracht in het hotel en in het opgelegde stoomschip „Oi'ania" van den Kon. Hollandschen Lloyd. Na afloop van de repetitie trokken de Graal leden van andere plaatsen Zaterdagavond daar heen om er den nacht door* te brengen, om Zondagmorgen een plechtige hoogmis hij te wo nen in de Sint Nicolaaskerk aan de Prins Hendrikkade, waar zij het schip vulden met haar fleurige, bonte kleedij. Zondagavond had op het stadion de generale repetitie plaats, waarbij weliswaar niet alle deelneemsters tegenwoordig waren, maar die toch wei in staat was eenig idee te geven van wat de opvoering zou zijn. De weersomstandigheden waren ideaal en hoewel d-e repetitie bij kunstlicht uiteraard niet van zulk een groote en verrassende kleu renweelde was als de zonnige opvoering zelf, toch hebben de toeschouwers er in ruime mate yam genoten. Op den ochtend van den tweeden Pinkster dag, een stralenden Meimorgen, vol weldadi- gen zonneschijn en verkwikkende zoelte, is voor de eerste maal in het Olympisch Stadion het H. Misoffer opgedragen. Er was een provisorisch altaar geplaatst, ■waaraan de algemeen moderator van de Graal, de zeereerw. heer J- Voorham de H. Mis op droeg- De Graalmeisjes woonden de H. Mis bij en haar vereen igd gebed smeekte van dein he mel den Pinksterzegen af, dien zij dien middag in haar spel zouden uitbeelden. Want dien middag werd de kroon gezet op het werk van maanden en gingen de hoogge spannen verwachtingen en de vurige verlan gens van velen in vervulling. De Graal was gereed om de tienduizenden te ontvangen en zij lieten niet op zich wach ten. Het spel begint. Al vroeg in den middag werd het druk in stad en deze drukte concentreerde zich in hoofdzaak in de omgeving van het stadion. De trams hadden het ongewoon druk, alsof eir een internationale voetbalmatch gespeeld zou worden. Taxi's en autobussen voerden tel kens nieuwe scharen aan en door de hoofd straten bewoog zich een onafgebroken, breede stroom van voetgangers, die aldra zich ver drongen voor de ingangen van het Stadion. Feestelijk wapperde de groote Graalbanier van den toren en de zoele voorjaarswind deed do kleurige vlaggen van de verschillende Graal- afdeelingen, die op de muren waren geplant, uitwaaien en glanzen in den zonneschijn. Om kwart over twee waren alle tribunes dicht bezet met toeschouwers. In het midden van de veriaten arena stond een groote afbeelding van den Graalschotel op een zwart geschilderden houten stellage. De bovenste rijen waren ge vuld met deelneemsters in haar kleurige tuni ca s, die aanstonds de trappen zouden afdalen en zich over het grasveld spoeden. Een luid gejuich kondigde do komst aan jan Z. H, Exc. Mgr, J, J). «Vengeneat, bis schop van Haarlem, die de toejuichingen van de massa beantwoordde met een vriendelijk handgebaar. In Mgr.'s gezelschap bevonden zich o.m. de Ministers Verschuur en Deckers, Jhr. mr. dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in Noord- Holland; de hoogeerw. heeren dr. G. C. van. Noort, deken van Amsterdam en Sondaal, de ken van Haarlem, alsmede de heeren mr. C. Geseling, voorzitter van de R.-K. Staatspartij A. de Bruyn, voorzitter van het R.-K. Werk liedenverbond, mr. A. baron van Wijnbergen, H. Hermans, lid der Tweede Kamer en rector B. H. de Groot, uit Amersfoort. Allen namen plaats op de eeretribune. Daar bevonden zich ook de vicaris-generaal en de Domkapitulards van het bisdom Berlijn. Hun aanwezigheid bij deze opvoering hield, naar verluidt, verband met plannen om ook voor de Berlijnsche Ka tholieke vrouwelijke jeugd een Graalbeweging te stichten. Langzamerhand viel de stilte over de dui zenden, een indrukwekkende, gespannen stalte. Dan daalden van de vier hoeken van het stadion groepen gesluierde jonge vrouwen van de trappen en tegelijkertijd schreden andere groepen, ieder met een eigen, sterksprekende kleur uit de poorten over het. grasveld naar het midden, waar zij zicl1 'n stervorm opatel den. Dit waren de Amsterdamsche Graa.lm'eis- jes, de keurbende van de Graal. Nu zette ook een mannenkoor het „Vem Creator" in, terwijl de bewaarengelen in lange gele tunica's zidh in een wijden kring om de ster schaarden. In een prachtige vaart ontwikkelde zich het spel, dat zich onderscheidde door een groote bewegelijkheid en een gratie, die getuigde van den. besehavenden arbeid in de Graal. Wel heeft men partij weten te trekken van de ondervindingen, vorig jaar Paschen opge daan met het paaschspel. De artistieke beoor deeling, die wij hierachter doen volgen, een oogenblik huiten beschouwing 'latend, mogen wij met vreugde constateeren, dat niet alleen de G-raalleden zich volkomen ln den geest van bet spel hadden verdiept, doch dat deze ook werd begrepen door het publiek dat gaande weg meer opgetogen werd en door herhaalde, luide bijvalsbetuigingen daarvan op de meest ondubbelzinnige wijize deed blijken. De telkens wisselende tafereelen ieder op zich even boeiend en met telkens verrassende effecten werden ond'er schier ademlooze stilte gevolgd. Op bijzondere wijze is de Graal er ln ge slaagd iets te herscheppen van de middeleeuw- sche mysteriespelen, waarbij de massa zoo nauw betrokken wordt in de dramatische han deling. Enkele experimenten, die wellicht ©enigszins gewaagd leken o.m. het doen ver schijnen van den duivel per motorfiets sloegen op frappante wijze in en hadden pre cies het gewenschte sterke effect, dat men er mee beoogde. In vele opzichten dus heeft deze prachtige uitvoering door de Graal de harten en de hoof den verrijkt. De Graaileden zelf hebben, naast een kost bare ervaring en een grootere uitdrukkings- inogelijkheid een dieper inzicht verworven in de roeping van haar beweging en van haar eigen persoonlijkheid. De toeschouwers hebben de Graal weer beter leeren kennen en meer leeren hoogachten. Maar bovendien hebben zij een geweldige le vensles gehoord uit den mond van tienduizend jonge vrouwen, diehet leven en de wereld weer eerbaar en schoon willen. Deze „verworvenheden" vormen wel de grootste winst van dezen dag Wanneer wij onze kunstzinnige be- sprekiing van het Pinksterspel van „De Graal" evenals 't vorig jaar met enkele critische opmerkingen beginnen, gedachtig aan het Wij einde, aan zij vooraf met de grootste dankbaarheid aan de leidsters en aan de wak kere „tien duizend" geboekstaafd, hoe belang rijk een sta]) hier vooruit werd gSzet voor onze Katholieke cultureel© emancipatie en voor de massale cultureele ontwikkeling van heel ons volk. Dit is geweest een geweldige prestatie, en alleen wie eens wat zwakke en wankelende schreden op dit gebied der volkscultuur he6ft gewaagd, kan bevroeden, welk een ontzaglijke toewijding bier noodiig is geweest. Toewijding, alleen te beu-eiken en te behouden vooral wan neer zij wordt gevoed door de bronnen van een sterk innerlij^ ieven. Over het innerlijke leven hij „De Graal" behoeven wij ons zeker niet bezorgd te maken, wij danken haar voor de schoone veruiterlijking dezer innerlijkheid en voor hare massale uiting. Anderen mogen dit laatste licht schatten, doch daarmede too- nen zij van de problemen onzer Katholieke cultureele emancipatie niet al te veel te heb ben begrepen, want deze emancipatie vraagt meer dan een ietwat abstract gedachte inner lijkheid. Eein lichtelijk purlteinsche „feeling", in wezen vreemd aan de uitbundigheid en den gloed dezer Katholieke manifestatie. Evenals 't vorig jaar, meenen wij. dat tekst en verzen van Pinksterzegen" een zwak punt zijn. Thans nu sterker naar dynamische elementen in het spel werd gestreefd waa dit tekort niet zóó storend als 't vorig jaarj doch storend was 't, Wij weten wel, dat bij zulke spelen het woord niet het voornaamste element is, en de pogingen om heel deze cui. tureele manifestatie op grond van enkele uit treksels uit den tekst te verwijzen naar den Hades van sommige lyrici, steekt bij de ver wezenlijking van dit pogen ietwat schril- belacheiijk af. Doch liet woord moet toch een harmonisch element zijn in het spel: dat is hier niet zoo, het woord stoort niet alleen door keuze en vorm, maar 't meest nog door gemis aan „zegbaarheid". Wij willen dit be zwaar thans niet breed uitmeten, waar ons ter oore kwam, dat pogingen zijn gedaan om tot een passender tekst te komen; pogingen, die thans echter niet zijn geslaagd. Ziooalls wij reeds schreven, en uit de vóór- besprekingen duidelijk bleek, was dit spel thans meer dan spreekkoor, het dynamische element in beweging en dans kwam thans wel 't sterkst op den voorgrond. Vooral in den aanval van he'lsohe machten en van de Kom- soimod-meisijas moest een felle beweging in treden, die echter niet werd doorgezet. De te genstellingen hier schenen ons wat eenzijdig bezien, en het oogenblik der botsing bleef te zwak door de ongelijke verdeeling der krach ten. Een zéér schoone vondst werd gedaan in de tegenstelling van eenheid en massa, toen de aanvoerder der helsche machten op een motor fiets door de rijen reed, begeleid door een snerpend gefluit. Doch tooneal is „magie", ook hier: de motorfiets werd iets overweldigends, en de fietsen der volgelingen konden niet an ders worden dan huiselijke, zelfs huisbakken instrumenten. Een tweede poging: nu een stem „unisono" tegen de stem der massa, kon niet slagen; de stem van den Verlosser klonk te mat, wij gelooven zelfs dat voor zuil» experi- RONDGANG VAN JOURNALISTEN en genoodigden op de Indische tentoonstelling menten men zijn toevlucht zal moeten nemen tot „menschen van het vak". Doch daarnaast: hoeveel schoons, hoeveel overweldigend schoons; En vooral dit, dat hier 'toch tastbaar werd voor een ieder: deze kinderen van ons volk vertolkten wa,t in hen reëel tot leven werd, een leven van zooveel grooter en machtiger dimensies dan dat der aiiledaagsohheid, doch waarmede zij „allendag" van „eickerlyc" weten te kleuren en te bezie len. Dit vertolken der bovennatuurlijke reali teiten met zulk een eenvoud en beslistheid, gaat ver boven ieder symbolisme uit: hier is weer een massale overtuiging, geboren uit den geest en gevoed uit het hart. En die hier wordt vertolkt met een golvend élan, een brandende vitaliteit, en in een levensrhythme, trillend van ontroering en tevens monumen taal van tot in do verste geledingen des levens beleden waarheid. Dit bezielt hier de schoonheid, ai wordt zij gewekt door andere elementen. Tot die ele- menten behoort ongetwijfeld ook een artis tieke tastzin der leidsters, die zich echter meer picturaal dan litterair uit. Want hoe vol, hoe berstens-vol van stroom en-de en vloeiende kleur waren de meeste dezer tafereelen? 't Mooist wel het eigenlijk spel van Pinksteren, wanneer* de Cherubijnen en Serafijnen binnen rennen met de roode pluimen als vlammen, wanneer ook de tinnen van het Stadion gevuld worden met de groepen van de Graal, en een waarlijk stormende climax wordt bereikt. En dan de komst dier Graalkadetten in groen en geel in een dans, waarin de lichamen waarlijk gingen wuiven als jonge boomen in den wind. Het gebed der bekeering, waarbij de Cheru bijnen nederzijgen in contemplatie, en daar lig gen in een kring als geknakte rozen. En latei- weer, wanneer de groepen van de Graal bij een zijn in de tenten en de Cherubijnen weer als een krans van vlammende liefde tent na tent omringen. En 't mooist van alles mis schien het opkomen der Kruiskinderen in hunne lichte en schelle kleedjes; de Kruiskin deren, die waarlijk huppelden, verbonden door een springtouw, als jonge en feestende lam meren, zoodat de blijdschap werd uitgestrooid over allen. En wie aan 't slot even uit de hoogte neerzag op die nu overvolle Stadionruimte, een tuin vol wuivende bloemperken nu, met de Bewaar engelen als een krans van gele narcissen rond dezen glanzende® Pinksterzegen, bracht van de schoonste indrukken, mee, ooit door een ma nifestatie in dezen tramt gebracht „De Graal" heeft ons op dezen middag waar. lijk weer rijk gemaakt. Rijk gemaakt door de vertolking der Pinkstergedachten, dat de lief de en altoos weeir de liefde deze wereld redden kan. Jacob Grijp had 'n goed voornemen gemaakt op Oudejaarsavond 1931. Onverwacht was het hij hem opgekomen, toen hij zich, ongenoodigd, in de werkkamer van den heer George Pot bevond. In 'n open gebroken lade van diens bureau vond hij al een chèque van 30.000. Onmiddellijk maakte Grijp toen dat goede voornemen. Neen, nooit zou hij meer stelen. Laat staan zakkenrollen! Voorgoed had hij daarmee afgedaan. In het nieuwe jaar zou hij een ander, beter leven be ginnen. Voorzichtig luisterde hij aan de deur. Geen geluid te vernemen. Gerustgesteld zette Grijp zijn „werk" voort. Eerst bekeek hij nogmaal de chèque. De Algemeene Provinciale Bank, gelieve te betalen aan toonder de som van dertig duizend gulden. GEORGE POT. Dertig duizend gulden, juichte hij inwendig. Dat beteekende voor hem 'n rustige, oude dag. Geen gevaarlijke kraakjes meer. Geen gevaar lijke grepen meer in de zakken van z'n mede- menschen. Goedkeurend bekeek hij de handteekening. George Pot, stond er met ferme letters. En betaalbaar aan toonder! Plotseling ontdekte z'n oog nog een ander stuk papier. Het bleek een aan de Algemeene provinciale Bank gerichte brief te zijn. Met ocgen, die straalden van voldoening, las hij: Mijne Heeren, Bijgesloten chèque ad 50.000, verzoek ik U aan brenger dezer uit te betalen in bil jetten van 1 10. Hoogachtend, GEORGE POT. „Wat 'n hof", juichte Grijp. „Beter kon het al niet. Met dien brief bij me, zal geen mensch achterdocht koesteren. Het klopt allemaal keu rig. George Pot komt pas den vierden terug. Als ik al lang rijk ben!" Maar wat was dat? Noch op de chèque, noch in den brief was de datum ingevuld. Wat zou dat beteekenen? O, natuurlijk, Pot had ze geschreven vlak voor hij op reis ging. En, omdat hij niet ze ker wist, op welken dag bij terug zou komen, had hij den datum oningevuld gelaten. Dat zou Jacob Grijp dan wel even voor hem doen' Dat behoorde tot z'n vele kundigheden. Reeds als jongen op school bootste hij mees terlijk het schrift van anderen na. 'n Tijdje zat hij op 'n stuk papier te expe rimenteeren. Na een kwartier was het zaakje in orde. Op de juiste plaats prijkte op beide documenten de datum: 2 Januari 1932. Met voldoening bekeek Grijp zijn werk. „Morgen is de bank natuurlijk gesloten' overlegde hij, „niet open voor overmorgen. En Pot komt pas den vierden terug. Dus twee volle dagen om er op m'n gemak tusschen uit te trekken".. Zoo'n enormen meevaller had Jacob in zn langjarige loopbaan nog niet gehad. Met de uiterste zorg bekeek hij nogmaals den brief en de chèque. Neen, hij liep niet de minste risico. Alles was in orde. Met 'n zucht van voldoening stak hij ze in zijn binnenzak. Ja, dat goede voornemen. Na tuurlijk zou hij dat stipt nakomen. Te be ginnen met 2 Januari 1932 zou hij een beter leven leiden. Na 't incasseeren van de chèque. Behoedzaam aanvaardde Jacob Grijp den te rugtocht door het venster. Niemand had het flauwste vermoeden van bet afgelegde bezoek. Veilig verdween de man met het goede voor nemen in den donkeren nacht. Het was den tweeden Januari 1932. Klok slag half elf stapte de keurig gekieede Giijp het gebouw van de bank binnen. Niet eig druk, constateerde hij tof z'n genoegen, Achter *n stevig getralied loket was 'n ma gere, bleeke man ijverig bezig. Geweldige be dragen gingen door zijn vingers. Hoewel Grijp een oogenblik op zijn beurt moest wachten, viel dit hem toch niet te lang. Voortdurend dacht hij aan z'n mooie toekomst. Ha, zijn beurt. „Mörge", begon hij beminnelijk. „Mörge", antwoordde de kassier. „Koud bui ten, vindt u niet?" „Erg", beaamde Grijp, terwijl hij zijn tasch opende. Toen overhandigde hij de chèque. „Briefjes van tien, alstublieft. Wacht, hier hebt u nog een brief ook. Meneer Pot vond het beter er voor alle zekerheid nog een brief bij te schrijven. Omdat 't zoo'n groot bedrag is. Alstublieft!" Aandachtig las de kassier 't schrijven door. „Juist", zei hij toen, „uitstekend." „Ik kom rechtstreeks van meneer Pot", zei Grijp gemoedelijk. „Precies", gemoedelijkte de kassier terug. „Meneer Pot heeft dien brief vanmorgen ze ker pas geschreven?" „Ja", lichtte Grijp hem in. „Hij had er blijk baar haast mee, want hij stuurde me met den trein van 9 uur hier heen. Niet, dat ik erg op die boodschappen gesteld ben. Dertigdui zend gulden is 'n boel geld. Om u de waar heid te zeggen, zal Ik blij zijn als ik weer te rug ben. Groote verantwoordelijkheid, be grijpt u?" De kassier knikte begrijpend. „Zeker", zei hij. „Dertig duizend gulden. En meneer Pot woont heelemaal aan het andere eind van de stad. 't Is nog een heel eind voor u". Grijp moest inwendig lachen. Die kassier was 'n slimme vent! Maar Jacob Grijp was minstens even slim. Neen hoor, hij vloog er niet in. Natuurlijk was het bekend, dat Pot uit de stad was. Zoo'n bekende figuur. En zeer zeker wisten zijn bankiers het! „Ja, maar ik kom niet tan z'n huis. Meneer Pot logeert in Mooihuizen, bij zijn zuster. Daar=- komt de heele familie altijd om het Oude in het Nieuwe te vieren. Als ik me niet vergis, komt hij overmorgen weer thuis. Maar omdat hij dat geld direct noodig heeft, stuur de hij mij er om. 't Is, geloof ik, voor zijn zwager bestemd. Maar dat blijft natuurlijk onder ons", eindigde Grijp zeer vertrouwelijk. „Natuurlijk", antwoordde de kassier. „Wilt u misschien liever even in de wachtkamer, hiernaast, wachten?" 'n Ondeelbaar oogenblik werd het Grijp angstig te moede. Het welwillende gelaat van den kassier stelde hem echter oogenblikkelijk gerust. Op z'n gemak stapte hij de wachtkamer bin nen en nam plaats. „Als u hier even wilt wachten", noodigde de kassier, „dan zal ik u direct helpen. Drie duizend briefjes van tien, nietwaar?" „Heel graag", antwoordde Grijp- Nadat hij een oogenblik alleen gewees Sihfe 'n andere deur open. 'n Meneer ra nen en stelde zich voor als de pr0C"L an(jen rentenier een sigaar. t j f1 van oogenblikje duren. Drieduizend briefjes tien houdt nog e^ns?gPaar. „Wat 'n ont- Grijp accepteerde d ,g macht„_ vangst'P&lnsd® fV tien verscheen de kas- Na een minuut Sienr' hetzelfde oogenblik, dat de deur, die de kas leidde, openging, zag Grijp een belknop onder het loket. En nu herinnerde hij zich ook, dat de kassier met z'n rechterhand, terwijl hij dien brief las Woest sprong hij op. „Ik zou me maar kalm houden, als ik u was", zei de procuratiehouder op kouden toon. „De politie is juist gekomen". Drie stevige rechercheurs doken achter den kassier op. Grijp kromp ineen. Meer samenwerking en betere organisatorische verhou dingen gewenscht. Namens de z.g. Commïssie-Groothoff, waarin zitting hebben de heeren J. P. J. Asselbergs (N.V. Asselberg's IJzerindustrie ien Handel maatschappij Bergen op Zoom) Joh. Averes (N.V. Gebr. Stork en Co Hengelo (O) Hub. Kurstjens (N.V. „De Globe" Tegelen) H. van Lohuizen (N.V. „Industrie" Vaassen) ir. J. R. Sassen (N.V. Diepenbrock en Reigers Ulft) F. V. d. Schoot (Fa. Gebr. v. d. Schoot Tilburg) Ir. S. H. Stoffel (N.V. Machinefabriek Reine- veld Delft) Ir. A. Groothoff (vertegenwoordiger van den minister van Economische Zaken en Arbeid bij het Staalstudie'bureau van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken) voorzitter en mr. ir. A. W. Quint (adj. secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid) secretaris is een oproep gericht tot de Neder landsche Ijzer gieterijen om te komen tot meer samenwer king en betere organisatorische verhoudingen. Er wordt in den oproep op gewezen, dat het Nederlandsch IJzer gieters bedrijf zich in een buitengewoon ongunstigen toestand bevindt. Het staat het sterkst onder den invloed der malaise. De verbitterde onderlinge concurrentie heeft de situatie nog aanzienlijk moeilijker gemaakt, dan anders reeds het geval geweest zou zijn. Aangezien ook aan de Regeering de bijzonder ongunstige positie van het ijzergietersbedrijf niet onbekend gebleven is, heeft de toenmalige Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid op verzoek van de beide vereenigingen, de Coöperatieve Vereeniging van Nederlandsche Ijzergieterijen (Covnij) en het Convenant van Ijzergieterijen in Nederland, den heer Groot hoff aangewezen als leider van een te plegen overleg, om den bestaan-den noodtoestand on der de oogen te zien en maatregelen te bera men, teneinde daarin verbetering te brengen. Sindsdien heeft zich geconstitueerd de z.g. Commisie- Groothoff. In deze Commissie is uitvoerig van gedachten gewisseld over de verschillende aspecten van den crisistoestand in het bedrijf. Van het begin der werkzaamheden af, was het duidelijk, dat de Nederlandsche ijzergie terij-industrie niet blijvend is te helpen, tenzij zij komt tot meer samenwerking en betere or ganisatorische verhoudingen. Zooals de toe stand op het oogenblik is, waarbij in steeds toenemende mate beneden kostprijs wordt ge leverd en de fabrikanten zelf elkaar in den put drukken, moeten alle overwogen maatrege len zonder blijvend resultaat zijn. In de Com- missie-Groothoff is daarom de krachtige wensch naar voren gekomen, om te komen tot een alge meene vereeniging van ijzergieterijen. Dit klemt te meer, nu bij den tegenwoordigen toe stand van de ruim 70 bestaande gieterijen niet minder dan een 30-tal ongeorganiseerd zijn. Gedacht is aan een centraal lichaam met vak groepen. Naar buiten zou slechts optreden de algemeene vereeniging. Intern zou de constructie zoodanig kunnen zijn, dat naast de vorming van permanente vakgroepen tijdelijke groepeeringen voor be paalde doeleinden kunnen plaats vinden. Zoodra de vereeniging er is, zal een begin gemaakt kunnen worden met de systematische ordening van het bedrijf en in verband daar mede met de samenwerking voor productie en afzet. Er zal dan een centraal punt ontstaan, van waaruit men het geheel® bedrijf overzien kan. Ter bespreking van een en ander zijn alle ijzergieters uitgenoodigd, tot een vergadering op Woensdag 1 Juni des v.m. 11 uur in het gebouw der Stichtsche ïndustriéele Club te Utrecht (Jaarbeursgebouw). E. R. K. LEVENSVERZEKERING MIJ- Verzekerd bedrag tot f 28.491.758 gestegen. By het einde van het verslagjaar bedroeg het verzekerd kapitaal 28.491.758 tegenover het vo rige jaar dus een vermeerdering van 1.431.82». Het blykt dus, dat de productie zeer bevredi gend was. Het groote verval moet worden toe geschreven aan den druk der tyden, die velen in omstandigheden bracht, waarin de premiebeta ling al te zwaar bleek te zijn, zoodat de verz - kering beëindigd of verminderd moest worden. De jaarpremie bedraagt thans 934.772. De grondslagen der premiereservebereKe s hebben wy gemeend niet te mogen veranderen. Het winstaandeel voor Kath. sociale doeiein den wordt als volgt besteed: innn wit Vroedvrouwenschool te Heerlen iart„_ Gele Kruis te Nymegen 400, E.K. Bosch bisdom 400, E. K. werk Bisdom De 400, E. K. werk Bisdom Roermond 4<)0, E K. werk Bisaom Breda 400, Gr^werk B sdom Haarlem 400, St. Martinus Vereen 250, R. K Werkloozen Comité te blymegen 150, Fonds vlr sanatoriurnverpleglng ^t. b. c. middenstanders -S®"4 Em{ra0-! te Nijme- tionaal Tehuis „Luctor et Emergo te iNqme gen 445. „.rtiesrekening sluit met een ,T'l WI"st" en 7 26 873, te verdeel en als volgt: batig ealdo van 26A73,tantièmea f g perso_ n!^if ,?0Uee?TO5 Katholieke sociale doeleinden ^on „„deelhouders is beschikbaar t v76oq1i V°0rprdeeld dividend vorig jaar 143, 17.890, onve zQodat kan worden uitgekeerd 7 rekening wordt g 10 jaar lang fraude gepleegd. rie rechtbank te Middelburg behandelde Vrijdag de zaak tegen den 68-jarigen gemeen, teontvanger H. van 't W. te 's Heerenhoek, wien de fraude in de boeken en de kas de-r gemeente werd ten laste gelegd. De verdachte, die zich zelf destijds aan meldde, erkende reeds ruim 10 jaar lang fraude te hebben gepleegd en gelden te hebben verduisterd. De officier van justitie, mr. baron van der Feltz, eischte tegen hem 1 y, jaar gevangenis straf. twijfeld interesseerenmerkte de kassier op. „Juist u, die vanmorgen dien brief van den heer Pot hebt ontvangen". Weiktuigelijk nam Grijp de krant aan en las met uitpuilende oogen: „De heer George Pot, de bekende indus trieel, is gisteren, op Nieuwjaarsdag, het slachtoffer van 'n ongeluk geworden. Op den Rijksstraatweg botste zijn auto in volle vaart tegen een boom. De hoer Pot, die zelf achter het stuur zat, kwam er betrekkelijk goed af. Hij brak slechts z'n beide pol sen „Heel beroerd voor meneer Pot, vindt u niet?" vroeg de procuratiehouder meewarig. „Heeren, doet uw plicht", vervolgde hij toen. In het gezelschap van drie rechercheurs verliet Grijp het gebouw van de Algemeene Provinciale Bank. (NADRUK, VERBODEN.). Val met doodelijk gevolg Op den Jutlaaschenweg bij Utrecht ia Maandagavond de 60-jarige uit Hoogevee® af komstige schippersknecht van een in de Vaartsche Rijn liggend schip, bij het overste- ken van den weg door een motorrijder aan gereden, tengevolge waarvan hij met het hoofd op de eteenen terecht kwam. De val had den dood tengevolge. Een jongeman verdronken Gi6teren was de 24-jarige H. C. uit Den Haag te Wassenaar met een vriend in een kano aan het spelevaren. Het vaartuig sloeg om, de mede-inzittende kon gered worden, doch H. C. verdronk. Het lijk werd door de politie opgevischt TRACTOR MET AANHANGWAGEN TEGEN EEN BOOM Drie personen gewond Gistermorgen vroeg is een tractor met aan- hang wagen van de firma S.> doordat de stuurder de macht over zijn stuur verloor, op den R'dam&cheweg ter hoogte van de Lijm- en Gelatiine-fabriek bij Delft, in vaart tegen een boomg ©botst. De 28-jarüge J. B. uit Rotter, dam, die in den aanhangwagen zat, sloeg te gen de straat. Met gevaarlijke wonde werd hij naar het Gasthuis te Delft vervoerd. De chauffeur N. W. en een naast hem zit. tende passagier, eveneens uit Rotterdam, kregen lichte kwetsuren. Een vierde persoon, bleef ongedeerd. De tractor is totaal verbrij- zeld. Aan de overwegwachteres te Blerick. Gelijk indertijd gemeld, was de overweg, wachteres E. ter zake schuld aan het bekende spoorwegongeluk bij den overweg tusschen Blerick en Grubbenvorst, waarbij een auto bus door den trein werd gegrepen, tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. Beschikkende op een door haar raadsman mr F J M. Nederveen te Roermond, en door de Federatie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland ingediend verzoek tot gratie, heeft H M. de Koningin de straf van een maand verminderd tot een week. In geveinsde dronkenschap horloges gestolen. De politie te Gouda heeft aan het station, juist op het oogenblik dat hij in den trein wilde stappen, aangehouden een Rotterdam, mer die, terwijl hij dronkenschap simuleerde, uit den winkel van een horlogemaker aan da Gouwe een aantal dames- en heerenhorlogea had gestolen, meldt het „HM." De horlogemaker ontdekte eerst nadat da Rotterdammer zijn zaak verlaten had. den diefstal. Hij stelde terstond de politie van zijn bevindingen op de hoogte, met het boven omschreven gevolg. Het gestolene werd in de zakken van den man teruggevonden. Gepleegd over drie jaren. Verdacht van valschheld In geschrifte ten na dee ie der N. V. Philips te Eindhoven, ge- pleegd in de jaren 1930, 1931 en 1932, waar hij hij deze firma voor een bedrag van 5000 benadeelde, is door de gemeente-politie uit Eindhoven voor den Officier van Justitie ge leid de 36-jarige kantoorbediende M. P. A. F. te Eindhoven. Na door den rechter-commissaris te zijn gehoord is hij ingesloten in het hui^ van bewaring. Tegen verdachten twee jaar geëischt. Voor de arr. rechtbank te Amsterdam stonden Vrijdag twee werklieden terecht verdacht van diefstal met geweldpleging. Hun was ten laste gelegd, dat zij in vereeni ging in een boekhandel aan den Singel te Amsterdam uit een kassa, staande op de toonbank, geld hadden weggenomen. Op hee- terdaad betrapt, zonden zij den winkelier op zettelijk gewelddadig tegen den grond hebben geslagen om zich door de vlucht het bezit van het gestolene te verzekeren. De boekhandelaar en zijn winkeljuffrouw verklaarden, als getuigen gehoord, dat de verdachten quasi een bijbel kwamen koopen. Op een onbewaakt oogenblik maakten zij zich van den inhoud van de kassa meester. Toen de winkelier toeschoot, werd hij neergeslagen. De beide verdachten ontkenden, hoewel zij door de getuigen pertinent werden herkend. De tweede verdachte beriep zich op een alibi. De Officier van Justitie eischte tegen belden wegens diefstal met geweldpleging een gevan genisstraf van twee jaar. Als verdediger» traden op mej. mr. M. A. Zuyling en mr. Zel- denrust, die op juridische gronden vrijspraak pleitten. Vonnis 26 Mei. COOP. BRANDWAARBORG-MIJ. OVERSCHIE E. O. Verlies 1931 ƒ9284. Aan het verslag der Coöp. Brandwaarborg-Mij. Oversebie Omstr. G. A. over 1931 is het volgen- d<Denw?nstd van 9328 uit het bedrijf werd door afschriivingen op effecten omgezet m een- verlies van 9284, waarmede het reservefonds is ver- '"Tan1 brandschade vergoedden wy dit jaar een hedrae van 1740 (v. j. ƒ42131. Het verzekerde bedrag is vermeerderd met 52.265 en bedroeg bii het einde van het boekjaar 7.265.205. De netto premie voor 1932 bedraagt 6916 (v. j. ƒ6991), terwyl de kortingen volgens art. 14 van het huishoudelyk reglement bedragen 3720 (v. j, 3712). Het reservefonds is verminderd met het verlies- saldo, waardoor het totaal der reserven nu be draagt 130.821. AAN DE VERWONDINGEN OVERLEDEN MEDAN, 13 Mei (ANETA)', De heer W. Nieuwenhuisen, wiens kleeren bij het soldeeren vlam vatten, is aan de komen verwondingen overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5