DE INDISCHE TENTOONSTELLING DE RESIDENTIE. DINSDAG 17 MEI 1932 EEN NATIONAAL BEDRIJF IN LAST. De noodtoestand van de Noordzee- haringvisscherij. Reeders wenden zich tot de Koningin. OPENING DOOR PRINSES JULIANA. Tal van autoriteiten in het Oostersch sprookjesland EEN AARDBEVING OP CELEBES BENOEMINGEN KON. NATIONALE ZANGSCHOOL. STEUN AAN DE MELK VEEHOUDERIJ. Nijverheidsraad waarschuwt tegen het wetsontwerp. Verschillende takken van nijverheid in ernstig gevaar R. K. BOND VAN KRAAM VERZORGSTERS. RADIO-PROGRAMMA RADIO-BERICHTEN J. LANGENBACH t bijgeloof en verzekerings premie. J. F. H. SPIER t Hij behoorde tot de Anti-rev, partij. DE VERDRIJVING DER SPAANSCHE jesuieten. Het hoofdbestuur der Reedersvereeniglng voor de Ned. haringvisscherij heeft het vol gende telegTam aan H.M. de Koningin ver zonden: De Reedersvereeniglng voor de Ned. Ha- ringvisscherij, vertegenwoordigende de Ree- dersvereenigingen te Katwijk aan Zee, Sche- veningen en Vlaardingen, deelt Uwe Majesteit mede, dat zij op haar zeer dringend verzoek om steun voor de aanstaande Noordzee-drijf- net-haringvissoherij een afwijzende beschik king van de regeering heeft ontvangen. Dit weigerend antwoord van de regeering is voor alle belanghebbenden een zeer groote teleurstelling. In het vorige seizoen werd door de zeer gedeprecieerde haringprijzen in het reeders- hedrijf voor tonnen gouds verloren. Tot mo derniseering van het bedrijf, in het bijzonder door de algeheele meohaniseering van de loggervloot te Scheveningen, Katwijk en Vlaardingen, werden gedurende de laatste jaren meer dan vier millioen gulden uitge geven. Zonder steun der regeering in den vorm van een zekeren bijslag op de aan te brengen haring, zal het hoogst bezwaarlijk zijn, de uit oefening van de haringvisscherij in noemens- waardigen omvang te doen plaats hebben, met als gevolg groote werkloosheid niet alleen voor de vissohers, doch ook voor honderden arbeiders en arbeidsters die aan den wal voor het reederijbedrijf noodig zijn, alsmede voor hen, in de vele nevenbedrijven, zoowel ter plaatste als in het binnenland, werkzaam. De moeilijkheden worden nog vergroot, doordat de Duitsche regeering slechts een gering percentage aan deviezen beschikbaar stelt, waardoor de haring-export vrijwel on mogelijk wordt. Onze pogingen bij de Regeering daarin de zoozeer gewenscbite verbetering te brengen, hebben tot heden nog tot geen enkel resultaat geleid. Het vissehersbedrijf heeft In de oorlogs jaren door het regelmatig verstrekken van groote hoeveelheden haring en versche visch tegen zeer minimale prijzen in ruime mate medegewerkt aan de voedselvoorziening der Nederlandsche bevolking. Het heeft dienten gevolge groote offers gebracht. Niet zonder reden heeft dan ook het af wijzend antwoord van de regeering op het verzoek om thans het vissehersbedrijf te willen steunen, een pijnlijken indruk ge maakt. Het visscbersbedrijf heeft echter steeds Uwer Majesteits persoonlijke belangstelling mogen ervaren, redenen waarom de Reeders- vereeniging met vrijmoedigheid den nood toestand, waarin dat bedrijf thans verkeert, onder Uwe hooge aandacht meent te mogen brengen en richt zij met den meest verschul- digden eerbied tot Uwe Majesteit het verzoek, de belangen van ons aloud nationaal bedrijf bij de regeering te willen bevorderen. Het Hoofdbestuur der Reedersvereeniglng zou het op hoogea prijs stellen, in deze aan gelegenheid door Uwe Majesteit te worden gehoord. ONZE BOTEREXPORT NAAR DUITSCHLAND. Telegram van het comité Econ. Verweer aan den Minister van BuitenL Zaken. Het Comité voor Economisch Verweer heeft het volgende telegram aan den minister van Buitenlandsche Zaken gezonden: „Van betrouwbare zijde vernemen wij, dat aan het Landwirtschaftsminlsterium te Ber lijn niets bekend is van voorstellen onzer re- geerig tot wijziging botercontingent overeen komstig onze voorstellen van 20 Februari aan minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waarvan U afschrift werd gezon den. Wij schreven over deze aangelegenheid tevens op 21 Maart, 15 April en 6 Mei en verzoeken Uwe Excellentie dringend mede te deelen, welke voorstellen gedaan zijn en in welk stadium de onderhandelingen verkeeren. Onze boterexport naar Duitschland wordt volgens het thans geldende systeem vernie tigd". UIT DE METAALINDUSTRIE. Thans kunnen wij miededeelen, dat ook de al- gemeene Nederl. Bond van metaalarbeiders zich thans heeft verklaard voor verdere onder handeling met den Metaalbond. Een desbetreffend schrijven is aan den me taalbond namens de drie samenwerkende or ganisaties gezonden. NIEUWE ANSJOVISVANGST. Vrijdag vergaderden de ansjovisexporteurs, zouters en handelaren weer in café „De Pool" te Amsterdam. Wederom werd besloten, het besluit, genomen in de vergadering van 7 April en 6 Mei n.l. om geen ansjovis van de nieuwe vangst te zouten, koopen of te ver handelen te handhaven en te verlengen tot Maandag 23 Mei. Tegen dien datum zal op nieuw worden vergaderd om de verdere hou ding te bepalen. NED. KATH. JOURNALISTEN VER. EN DE PARTIJRAAD. De heer W. J. M. A. Asselbergs Azn., die door de Ned. R. K. Journalistenvereeniging was gekozen tot lid van den Partijraad der R. K. Staatspartij deelt in het vereenigingsorgaan mede deze benoeming niet te aanvaarden. ITALIAANSCHE OPERA Naar wy uit Milaan (Italië) vernemen heeft de directeur der N.V. Italiaansche Opera, de heer Car. Uff. A. Borin, voor zijn gezelschap kunnen heremgageeren Maestro Oav. Mario Parent! als len en Maeetro Vincenzo Marini ais 2em dirigent; laatstgenoemden tevens als Maestro aocompagnatore voor de Ooncerttour- nee Augustus 1932 SOCIALISTISCH VOLKSGEBOUW AANGEKOCHT. Het R.K. Kerkbestuur der parochie St. An- tonius Fellenoord te Eindhoven heeft het socia listisch Volksgebouw met daarnaast gelegen woonhuis en winkel aangekocht voor patro- saatsgebouw, In het bijzijn van den Minister van Koloniën en andere vertegenwoordigers van de Regee ring, leden van het corps diplomatique, den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, Kamerleden, wethouders, raadsleden, hooge ambtenaren en verdere genoodigden heeft Zaterdagmiddag H. K. H. Prinses Juliana de Indische tentoonstelling in het Westbroekpark te 's-Gravenhage geopend. Inleidend ivoord oud-minister Ch. Weiter. De voorzitter van het comité, oud-minister van Koloniën Ch. J. I. M. Weiter, hield, nadat allen in de eerehal hadden plaats genomen, een rede ter inleiding van de tentoonstelling en deelde mede, dat de Gouverneur-Generaal jhr. De Jonge langs telegrafischen weg zijc beste wenschen voor het welslagen van de tentoonstelling had geuit. Na op de groote beteekenis van Oost en West te hebben gewezen, zeide spr. het zoo'n gelukkige gedachte gevonden te hebben van het Haagsche gemeentebestuur en hij noemt daarbij in het hijzonder den burgemeester toen dit het initiatief nam om het prachtige Nederlandsche paviljoen van de Parijsche ten toonstelling binnen eigen landpalen te doen herleven. En hij verbond daaraan een woord van lof voor de directie die dit werk met echt Hollandsche energie aanvatte, het moedig doorzette en ondanks allerlei moeilijkheden in onwaarschyniyk korten tijd voltooide en be reid was de daaraan verbonden risico's voo< haar rekening te nemen. Aan onze landgenooten is thans de gelegen heid geboden, van Oost- en West-Indië in beeld en plaat, In kaart en cijfers een Indruk op to doen, die krachtiger spreekt en daardoor meer blijvend effect moet hebben dan boeken en woorden. Voor oud en jong hopen wij, aldus spr., dat deze tentoonstelling ertoe zal bijdragen, waar deering en eerbied te brengen voor het volks eigen der gindsche volken, die een vreugde zullen biyven voor oog en geest, eerbied en waardeering ook voor hetgeen wij en zij daar ginds tot stand brachten. Vervolgens voerde burgemeester jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal hat woord. Openingsrede van Prinses Juliana. H. K. H. Prinses Juliana sprak hierop als volgt: Het is een verheugende gedachte dat on danks de moeilijke tijdsomstandigheden het plan is geslaagd en de Nederlandsche afdeeling van de Tentoonstelling te Parijs, die zich in een zoo groote en algemeene belangstelling, dank zij haar eigenschappen, heeft mogen ver heugen, naar 's-Gravenhage is overgebracht. Thans zullen wij hier te lande in staat zijn gesteld een Indruk van Indië te verkrygen door wat wij hier zTen van de groote verza melingen van kunst en wetenschap en door de vele gegevens, die ais overzichtelijke staten, heldeTe beelden verschaffen. Dank zy het schoone terrein, waar de ge bouwen en hoven zyn verrezen, een zoo aan trekkelijk geheel vormend, drage deze tentoon stelling er toe by de kennis van Indië te ver breiden en te verdiepen en op deze wijze den band tusschen Nederland en Indië indien mogelü'k, nog te versterken. Met dezen wensch verklaar ik de tentoon stelling geopend. Zoodra H. K. H. haar rede had uitgesproken, deed Raden Mas Soebagio, gekleed in oud-Ja- vaansch costuum met kris, plechtig een 12-tal gongslagen hooren. Het bestuur van de Vereeniging „Oost en West" bood de Prinses het Parijsche album aan. Wat er te zien is en te genieten. De ingang van de tentoonstelling is aan den Westduinweg, tegenover de H. B. S., waar een monumentale, 35 M. lange en 10 M. breede brug toegang geeft tot het tentoonstellings terrein. Deze brug in imitatie roode baksteen ia speciaal voor Den Haag gemaakt en met Balineesöhe motieven versierd. Op de brugleu ning zijn lantaarns aangebracht in den vorm van Balineesche offertafeltjes, terwijl boven dien Raksahsah's of afgodsbeeldjes, op onder linge afstanden geplaatst, het „metselwerk" sieren. De lampen, welke by avond de brug veriioliten, zijn voor het oog afgedekt, waar door de versiering ook bij kunstlicht zeer goed tot haar recht zal komen. Tegenover de brug staat de z.g.n. gespleten poort, een afgietsel van een rijk Balineesch bouwwerk. Maar voordat men deze passeert, komt men eerst langs de loketten, waar de entreebewijzen worden verkocht. In het geheel zijn er 10 loketten, zoodat men zelfs hij het druksfë bezoek niet lang zal behoeven te wachten. Door de gespleten poort komt men op het voorplein der tentoonstelling, dat geheel in Ballneeschen styi is ommuurd, zooals een tem pelhof op Bali. Aan het einde van dezen tem pelhof ziet men een gesloten poort, welke in werkeiykheid toegang zou geven tot een tweeden hof, wat echter op deze tentoonstel ling niet het geval is. Links in den hoek van het voorplein ziet men een origineel Batak huls, dat uit de Bataklanden in Noord-Suma- tra hierheen is overgebracht. Rechts in de ommuring van den voorhof is' de toegang tot het 1 yt H.A. groote eigenlijke tentoonstellingsplein, dat geheel omsloten is door gebouwen in Oosterschen vorm. Na het aardige klokkentorentje, de Balebtegeh, ge passeerd te zyn, wordt men getroffen door de mooie geslotenheid van dit plein. OnmiddeUVc links bevindt zich het kunstig besneden en rijk gekleurde Menangkabouwsche huis uit de Fadangsche Bovenlanden op Su matra, waarvan het idjoekdak zich met zijn doorgebogen noklijn sierlijk tegen de lucht af- teekent. In dit Fadanghuis worden weefwer ken en andere origineele Indische kunstvoor werpen te koop aangeboden. Recht tegenover dit zeldzame voorbeeld van inheemsche woningbouwkunst is een theater opgericht in den vonn van den pendopo, waar eiken avond Indische films worden vertoond of andere voorstellingen zullen worden gege ven. De ingang van dit gebouw bevindt zich aan de korte zijde tegenover het aan den Noord kant van het plein gelegen Indisch restaurant. De Zuidzijde van het rechthoekige plein wordt geheel in beslag genomen door het 95 meter lange hoofdgebouw, hetzelfde hoofdge bouw, dat te Parijs het door brand verwoeste paviljoen heeft vervangen. Het bouwwerk is samengesteld uit Balische motieven, in geel roods baksteen en grijze natuursteen. Het dak vertoont weer de elegante lijn van den Menang- kabouwschen stijl. De gebouwen links en rechts zijn in dezelf de bouwwijze opgetrokken als het hoofdgebouw. Het links gelegene bevat een aantal stands van handelsfirma's en andere particulieren, die koopers hopen te vinden voor hun artike len, welke, hetzij uit Indië afkomstig zijn of naar Indië uitgevoerd worden. Het rechtsche gebouw is het Europeesche restaurant. Daar naast is een inlandsche aanlegsteiger gebouwd, waar Madoereesche prauwen gereed liggen voor een watertochtje over de schilderachtige vijvers van het Westbroekpark. Voor het hoofdgebouw bevinden zich twee gardoe- of nachtwakershuisjes, origiueele Bali neesche gebouwtjes, die meer bijzonder inte ressant zijn om hun lijn en kleur. Het hoofdgebouw zelf is, zooals men weet, de clou van de tentoonstelling. Het bevat een rijke verzameling van cultureelen, economi- schen en archeologischen aard. Vrijwel de ge heels collectie, welke in Parijs terecht zulk een groote bewondering wekte, is ook hier in het hoofdgebouw bijeengebracht. Treedt men nu door den monumentalen in gang het gebouw binnen, dan wondt men ge troffen door de grootsche architectuur, de rijke inrichting en bij dat alles toch zoo voorname rust van de eerehal, welke men dan betreedt. De marmeren vloer, de prachtige betimmering, de geweldige Palembangsche Moskeelamp, werken mede om den architectonischen indruk te verhoogen. In deze eerehal bevinden zich een kostbare verzameling van H. M. de Koningin en hetgeen aan particuliere inzendingen is ingekomen. Sohitterende voorbeelden van Oostersche kunstnijverheid treft men hier aan. Ook de maquette van het te Parijs door brand ver woeste paviljoen kan men hier bewonderen. In de eerehal heeft men recht tegenover den ingang een prachtig gezicht op het groote diorama van Eland, dat zich bevindt tegen den achterwand van de zaal, welke geheel aan de volkenkunde gewijd is. Men vindt daar Boed dhabeelden, weefsels, kunstvoorwerpen, wa jangpoppen enz. Ook ziet men hier een 20-tal afgietsels van reliefs van den Boroboedoer. Grenzend aan deze zaal is men nog bezig een nieuwe attractie in te richten, n.l. een open lucht-panorama van den kunstschilder Eland. Het 600 M.2 hooge natuurtafereel stelt voor de Haraukloof bij Pajakoemboe op Suma tra. De zalen links en rechts van de eerehal zijn gewijd aan de hygiëne, handel, scheepvaart, cultures, botanie en zoölogie, wy kunnen hierover niet in bijzonderheden afdalen, wyi we dan te uitvoerig zouden worden. De inzendingen van deze zijzalen, zyn alle afkomstig van het Koloniaal Instituut te Am sterdam. De verzameling is geopend van 's morgens 10 tot 's avonds 10 uur het tentoonstellings terrein is ook nog later op den avond geopend. Wat de attracties betreft zullen o.a. in over leg met de Volksuniversiteit lezingen worden gehouden over Indische kunst, literatuur en historie. In het theater zal een doorloopende filmvertooning van Ball (met klankfilms en gamelang) worden gegeven. Verder zal Ban- doengsehe radiomuziek worden gerelayeerd. Surinaamsche negers zullen voor uitnemende dansmuziek zorgen. Een exotisch gezelschap uit Berlijn, o.w. slangenbezweerders, vuureters e. d. zal op het tentoonstellingsterrein voor stel iingen geven. Een serie avondfeesten is in overweging en zoo zullen o.a. de ontvangst by een Indisch re gent en de aankomst van hét eerste vliegtuig in Indië worden weergegeven. Ook is gedacht aan amusement voor de kin deren, door de organisatie van Indische poppen kast ver toon ingen, vlieger- en ballonwedstry- deo, kinderbal enz. Indische prauwen zullen door de wateren rondom het tentoonstellingsterrein varen. Bruggen en huizen verwoest Vele dooden en gewonden BATAVIA, 15 Mei (Aneta). Het observa torium registreerde gisteravond te 9.45 uur een zware aardschok. Hedenmorgen is uit Menado telegrafisch bericht ontvangen, dat aldaar een aardbeving is gevoeld, die meer dan een minuut aanhield en groote schade veroorzaakte. Vijf personen zijn gedood, terwijl er twin tig ernstig werdengewond en velen lichte verwondingen bekwamen; het echynt dat in het district Minahassa groote schade is aangericht. Minstens 150 huizen zijn inge stort; de protestantsohe kerk en die der ka tholieken zijn ernstig beschadigd. Er is geen paniek ontstaan. In Menado is de groote co- pra-ondetraemiing Goedang ingestort; de wa- terleidingpijpen zijn op varschülemde plaatsen gebarsten. in het Aartsbisdom. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Wegdam den Weleerw. heer M. Weller, en tot pastoor te Til- ligte den Weleerw. heer Th. H. G. Bremex. BEZUINIGINGSMAATREGELEN BIJ DE P.T.T. Zaterdag hebben dé besturen van de grootste 10 afdeelingen van den C.B.P.T.T. in Utrecht vergaderd ter bespreking van de verschillende plannen, die de Administratie voornemens is door te voeren. Aan den minister van Waterstaat werd een telegram gezonden, waarin de vergadering, „besprekende de afbraak van de P.T.T.diensten en het aangekondigde massa-ontslag tegen 1 Juli a.s, een beroep doet op den minister van Waterstaat om te bereiken dat het Staats bedrijf der P.T.T. in plaats van de werkloos heid te vergrooten, o.m. door verkorting van de wekelijksche werkweek, welke bij de P.T.T. op 48, 51 en meer uren is vastgesteld, een flink aantal hulpkrachten, die zonder wacht geld en pensioen op straat worden gezet, aan arbeid en brood helpt". Aan den directeur-generaal en den Postraad werd een telegram gezonden, waarin wordt be toogd, dat een zeer groot aantal bedrijfsleiders totaal overbodig is, Het 75-jarig bestaan. Men schrijft ons uit Den Haag: Op 17 September zal het 75 jaar geleden zijn dat de alom bekende en populaire Koninklijke Nationale Zangschool opgericht werd door wij len de heeren J. Boshard en Lefèbre, hier ter stede in een thans afgebroken café in de Wa genstraat. De Kon. Nat. Zangschool wenscht haar ju bileum te herdenken met een liefdadigheids- uitvoering in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Een eere-comité wordt hier voor samengesteld. Op 1, 2 en 3 September wordt een bazar ge organiseerd in de Hoogere Burgerschool voor Meisjes aan het Blijenburg. NATIONAAL CRISIS-COMITE EN ZUIDERZEEWERKEN. Het secretariaat van het Nationaal Crisis comité deelt mede, dat de dienst der Zuiderzee werken voor de tweede maal een bedrag van 600 aan het Nationaal Crisis-comité heeft afgedragen, als opbrengst der entree-gelden van den afsluitdijk. Men mag verwachten, dat met de feest dagen het bezoek nog aanzienlijk zal toenemen en dat dank zij de zoo welwillende mede werking van den Dienst der Zuiderzeewerken een aanzienlijk bedrag in de kas van het comité gestort zal worden. Van 1 Juni af zal er ook gelegenheid zijn van de zijde van den Frieschen wal den af sluitdijk op te rijden. Daar zal eveneens een klein entreegeld worden geheven ten bate van het comité. wy ontvingen nogR.-K. Vakschool voor Meisjes, Amsterdam, 12,15. SALARIS OF LOON. Door het O.M. bij de Maastrichtsche recht bank werd geconcludeerd in de zaak van den verpleger V. by den G.G.D. tegen de Gemeente Maastricht. Het betreft hier een interpretatie der veror dening regelende den rechtstoestand van amb tenaren en werklieden in dienst der gemeente Maastricht. De eischer vorderde in verband met afwis selend dag-, nacht- en of Zondagdiensten, dat zijn salaris met een tiende zal worden ver hoogd. Het O.M. vindt echter In de betreffende ver ordening een duidelijke scheiding voor perso neel en werklieden, salaris en loon, terwijl voor de gewenschte verhooging slechts werk lieden en loon in aanmerking komen. Het O.M. concludeerde tot ontzegging der verordening en veroordeeling van eischer in de kosten der procedure. DE „MICHELINE" GAAT WEER NAAR HUIS. De „Micheline", het nieuwste verkeersmid del, zou heden, Dinsdag weer naar Frankrijk terugkeeren, na een euccesvollen demonstratie, tocht voor de directie der Nederlandsche Spoorwegen en andere autoriteiten. STAKING BIJ DE WERKVERSCHAFFING. Zaterdagmorgen 1b hi staking uitgebroken on der de tewerkgestelde werkloozen uit Hengelo, werkzaam aan de verbetering van de Midden Regge te Nij verdal. Nadat de uitbetaling der loonen had plaats gehad werd de arbeid uit protest tegen de be taalde loonen neergelegd. Van de 150 tewerk- gestelden zijn 6 man aan den arbeid gebleven. Een deputatie, bestaande uit drie personen werd aangewezen om een onderhond met B. en W. van Hengelo te verkrijgen. In dit onder houd zal verzocht worden va.n gemeentewege ee,n hoogeren toeslag op het weekloon te ver krijgen. HEILIG-LAND-STICHTING. Dit jaar is wederom op de Heilig-Land- Stichtlng veel werk verricht. Koepel en torens der Cenakel-Kerk zijn van buiten weer geheel opgehaald. In den greoten koepel zijn van binnen 24 nieuwe ramen geplaatst van Oositersch karakter. Het priesterkoor heeft zes nieuwe ramen gekregen. Verleden jaar kon de Aartsvaders-tent niet worden opge slagen, omdat de nieuwe geitenharen tent doeken uit Damascus niet waren aangeko men. Thans zijn ze er en bij goed weder be gint men aanstonds de tent met toebehoorem te plaatsen. Ook is er een Afrikaansch ezel tje gearriveerd, die bij de tent-meubileering behoort. Rondom het Pilatus-paleis rijzen van alle kanten de muren voor Jerusalem- sche markt en straten en geveltjes reeds op. BEKRONINGEN FLORAPARK. De tulpenjury, bestaande uit de heeren Chr. Eggink Jr., A. Verduyn en J. Berbee Gzn., heeft op het Florapark te Noordwijk gekeurd de Darwintulpen, de Breeder-, de Triumph- en de late tulpen, alsmede de rotspartij, de anemonen, de chionodoxa en de irissen. Toegekend zijn aan: N.V. Vereenigde Bloem bollenculturen een beker en een groote gouden medaille; J. c. van der Meer een beker en een groote gouden medaille; P. van der Meer Czn. een groote gouden medaille; C. Alke made Azn. een groote gouden medaille; een kleine gouden medaille werd toegekend aan de N. V. Konijnenburg en Mark, W. de Ruyter en Zoon, J. Alkemade en Co. en C. Hoogeveen. Een verguld zilveren medaille werd toegekend aan C. Soeteman, J, van Beveren, Hub. de Groot. P. j. cle Groot, Jac. de Groot-Mulder, D. Lindhout en Zonen en de N.V. H. J. Ohms. Een zilveren medaille werd toegekend voor een perk Tucano aan J. C. van der Meer; een perk Venus aan J. C. van der Meer; een P®r!c Goud Bije aan C. Alkemade Azn.; een ver guld zilveren medaille voor een perk Sunbeam aan de N.V. Vereenigde Bloembollenculturen. Aan de firma Geitenbeek, Nieuwenhuys en Co. werd toegekend een kleine gouden medaille voor inzending anemonen, een zilveren medaille voor inzending chionodoxa en een zilveren medaille voor inzending irissen. Aan de N.V. Vereenigde Bloembollencul turen werd toegekend een kleine gouden medaille voor inzending Parkiet-Darwintulpen. De eere-prijs van de gemeente Noordwijk werd toegekend voor de rotspartij, inzending van de afdeeling Noordwijk van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De Nijverheidsraad heeft aan den minister van Economische Zaken en Arbeid medege deeld, dat hy na kennisneming van den inhoud van het wetsontwerp tot hulpverleening aan de melkveehouderij onmiddellijk tot de over- is gekomen, dat het hier een regeling ge t, welke diep in het economisch leven zal mgnjpen, en welke zoowel voor de industrie zi:in S®heel als voor verschillende takken V7 u. uu afzonderlijk belangrijke gevolgen zal hebben. Daarom heeft de Raad geaarzeld, om, in afwijking van zijne gewoonte, dit wets ontwerp in studie te nemen, hoewel het be reids bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingediend. Te meer aanleiding y(>ri,d de Raad hiertoe, waar de minister verklaard heeft, het op prijs te stellen, om over het wetsont werp, wanneer dit zou zijn ingediend, het ge voelen van den Raad te vernemen.. De voorbereiding van deze aangelegenheid heeft de Raad opgedragen aan een uit zijn midden benoemde commissie, die zich door ver tegenwoordigers van verschillende belangheb bende takken van nyverbeid heeft laten voor lichten. De Raad spreekt na een breede beschouwing van het ontwerp de verwachting uit, dat zijne uiteenzetting den minister de overtuiging zal schenken, dat het wetsontwerp tot hulpver leening aan de veehoudery zeer ernstige ge volgen voor de industrie in het algemeen en voor talryke takken van nijverheid in bet by- zomder zal hebben. Resumeerende vat de Raad de conclusies, waartoe hy in den loop van zijne beschouwin gen is gekomen, in heit kort als volgt samen: Alleen in uiterste noodzaak mag een steun regeling voor de veehouderij worden getroffen. Daarby verdient naar 's Raads meening een regeling op individueelen grondslag, indien uitvoerbaar, steeds de voorkeur. Over de vraag, of het in het wetsontwerp voorgestelde stelsel moet worden gevolgd, dan wel met een accyns op spijsvetten moet wor den volstaan, zal de Raad zich niet kunnen uitspreken. Komt er een regeling, dan moet deze van tydelijken aard zyn en mag zy geen stimulans bevatten, om de veehoudery uit te breiden. Ook het totaal maximum bedrag van den te verlee- nen steun moet van te voren vaststaan. Mat de belangen van de daarbij betrokken takken van nyverheid dient in afdoende mate rekening te worden gehouden, in den geest, als de Raad heeft aangegeven. In geen geval kan de Raad zich vereenigen met een gebod voor het verwerken van melk iin brood. De oplossing van het zuivelvraagstuk is vol gens den Raad in den export der zuivelproduc ten gelegen en daarom moet de Regeering vóór alles hare aandacht op dat punt geves tigd blijven houden. MR. E. S. HOLLANDER -,- Te 's Gravemhage is op 61-jarigen leeftijd overleden mr. E. S. Hollander, kantonrechter aldaar. Jaarvergadering te Breda. Dezer dagen hield deze bond zijn jaarverga dering te Breda. Een groot -aantal leden waren uit alle deelen van het land bijeengekomen. De dag werd begonnen met een H. Mis ln „Moederheil" te Glnneken, opgedragen door den geestelijk adviseur der afd. Breda, den weleerw. heer J. Lemmen3, waaronder rector A. Scheermakers van „Moederheil" een predi katie hield. Na de H. Mis had er een hartelijke ontvangst plaats door de eerw. zusters in de recreatiezaal van „Moederheil". De jaarvergadering had plaats in „Bouvigne onder leiding van den voorzitter, dr. M- van Bouwdijk Bastiaanse. Met algemeene stemmen werden de atter. dende bestuursleden, mej. H. Bender dam) en mej. van Aalst (Breda), herko Na een bezichtiging van „Bouvign® gaJ dr. van Dyck, directeur van Maltin,, duidelijke uiteenzetting over het sianisme en wat daarmee ^en-aposteien spoorde de leden aan ^«^verzorgsters te zijn, daar er van de R.K. kra» zeer veel ten goede kan uitga3"-, Gezamenlijk werd daarna d® inrlChtmg »Moe' derheil" bezichtigd. DE NEDERLANDSCHE MARGARINE- industrie Lagere productie in 1931 De vierde aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat de volgende cijfers omtrent de hier te lande In bedrijf zijnde margarinefabrieken. 1927 1928 1929 1930 1931 Aantal ondernemingen 18 i6 14 17 18 Hoeveelheid margarine l mill- kg netto-gew.) vervaardigd 14q g 139 9 1327 127,6 UW b. afgeleverd met bin- nent. bestemming 62,4 66,5 71,2 70,8 66,2 C. afgeleverd met bui- tenl. bestemming 77,6 73,4 61,7 67,6 4°.3 personeel 15 gept. (X 100) 51 49 41 80 26 Het groote concern heeft in 1881 opnieuw een gedeelte van zijn productie van margaiine naar zijn buitenlandsche fabrieken overge bracht, terwijl het voortging de productie hier te lande in een kleiner aantal fabrieken te con- centreeren. Tegelijkertijd stelde wederom een aantal andere ondernemingen nieuwe marga rinefabrieken in bedrijf. De totale productie van margarine bleef ln 1931 ruim 16 millioen kg. o£ 13 Pot- achter bij die van het vorige jaar. Dit is reeds het vier de achtereenvolgende jaar, dat achteruitgang te zien geeft. Behalve aan eerstgenoemden maatregel van het concern is de vermindering der binnenlandsche productie in 1931 in hoofd zaak toe te schrijven aan de vermindering van het prijsverschil tusschen margarine en na tuurboter, gevolg van sterke daling der boter- prijzen. Onder deze omstandigheden nam ln vergelijking met 1980 het binnealandsch verbruik van margarine af met bijna 5 millioen kg. of 7 pet., terwyi dat van natuurboter toe nam met iy2 millioen kg. of ongeveer 15 pet. woensdag 18 MEI. Huizen (I875 m inn xr w tT„ N.C.R.V.-uitzending8 2, tslu0ltend 9.30 gramofoonpl.10 N cr v'hI!8' t 10.30 ziekendienst11^12 M V t V-"?arneskoor: monium) en mej. D. Munho^t fsop^V ^2 1^2 mevr. c. v. RavenazwaayMöHerdvamn H. Hermann (viool), H. v. d. Horst mevr. R. A. v. d. Horst-Bleekrode (piano) 2 30 Chr. lectuur; 3.— ,,Hendriks"-trio (viool, celin piano), o.a. sonate op. 12, d-dur, Beethoven; 5 kinderuur; 6.— voor de landbouwers; 6.45'cau serie over Duitsche sagen; 7.15 causerie door J. Schipper7.45 Neu- Chr. Persbureau8.Leger des Heils-samenkomst10.15 Vaz Dias; 10.25— 11.30 gramofoonpl. Hilversum (296 M., 1013 KH) 66 30 Onderwijsfonds voor de Binnenvaart'; 6.30-7 R.V.U. Overigens alg. Programma, verzorgd door de V.A.R.A.6.45—7 en 7.30—7.45 gymnas tiekles; 8—10 gramofoonpl.; 10.15 Bram Bleekrode (viool), Joh, Jong (piano), Minny Erfmann (voordacht) en gramofonpl.121.45 V.A.R.A.- septet en gramofoonpl., o.a." Lotosblumen Ohlsen en ouv. Martha, Flotow; 2.15 Onze keuken door 0/rs Jr->' 8.pianorecital door Bram Maas- 4.30 voor de kinderen; 5.30 gramofoonpl.; g Onderwijsfonds voor de Binnenvaart; 6.30 R.V.U.- 7.V.A.R.A.-septet, o.a. ouv. Hugenoten, MejjerI beer; 7.20 Volkenbond en Vrede; 7.30 vervolg septet; 8.— gramofoonpl.; 8.15 concert door de verst. Motet- en Madrigaalvereeniging, o.a. Cho rus trapicus", Sem Dresden; 9.— hoorspel „Ty- pistetje", van M. Hirschman; 9.30 V.A.R.A." orkest o.a., 2e Slavische rhapsodie, FriedemannJ 10.15 Vaz Dias; 10.30 vervolg V.A.R.A.-orkestJ 11.1512 gramofoonpl. fa ven try (1554 M., 193 K.H.): 9.50 tijd- ®n berichten; 10.05 lezing; 11.20 orgelcon- 1 tentin Maclean; 12.05 gramofoonpl.; 12.50 Narht»» t? Martin's Hotel-orkest, o.a. ,,Wien bei m m Komzak; 2.50 Sted. orkest Bournemouth d-moli r Ex^&land (piano), o.a. Symphonie 4 35 k ndernn?ncA" 4'05 orgelconcert, Reg., New; Beethoven's p'ian^somïtes^g'lo'^5 M M "ta zingen; 7.20 eerste acte van wagner's Der Fl el gende Hollander", o. l. v rÜ- tt -V Royal Opera, Covent Garden) s on 5e,r J. lezing; 8.55 „The P-Boat^,' ho^rsneTvan 7 Wood-Harrington, „Till tomorrow", hoorsnel in 1 acte van Adrian Brunei; 9.40 Gershom Pa£ kington-kwintet10.2011.20 Jack Harris en zijn band. Kalundborg (115 3M., 260 K.H.): 11.20 1.20 concert uit het Palace Hotel; 1.202.10 kerkconcert (zang en orgel)2.504.50 concert uit het rest. „Wivex"; 4.30—4.50 gramofoonpl.; 7.50 Deensche avond ten bate van het Radio steunfonds m. m. v. orkest o. 1. v. Gröndahl en solisten, o.a. uit „Der var engang", Lange— Mtiller en Champagne-galop, Lumbye; 9.5011.50 dansmuziek. Parijs („Radio-Paris", 1725 M., 174 K.H.): 7.05 en 11.50 gramofoonpl.; 7.20 dito; 7.50 operette „Nina Rosa", Romberg. Bangenberg (473 M., 634 K.H.6.20—6.50 gramofoonpl.; 6.50—7.20 orkest; 10.40—11.20 gra mofoonpl. 1.20—12.14 symphonieconcert uit Miin- Chen, o.a. Roma-suite, Bizet; 12.20—1.50 concert, o.a. ouv. Oberon; 1.50 gramofoonpl.; 4.205.20 concert, o.a. ouv. Antigone, Buissont; 6.50 ,,Von Lutzow -herdenking; 7.20 opera „Gioconda", Ponchielli; hierna berichten en tot 11.20 avond concert uit Frankfurt. Rome (441 M., 68 0K.H.): 4.50 sopraan; 5.05 orkest, o.a. Wolga-Zigeuner, Spialek; 7.20 gramo foonpl. 8.05 ,,1'Arlesiana", opera in drie acten van F. Cilea. Brussel (508 M., 590 K.H.): 11.20 Max Alexys' orkest; 4.20 sonateconcert (viool en piano)4.50 gramofoonpl.5.50 Chas Remue en zyn band; 7.20 opera Samson en Dalila", St. Saëns, solisten koor en orkest o. 1. v. Kumps; 9.3010.20 concert. (338.2 M., 887 K.H.): 11.20 Alexys' orkest; 4.20 Chas Remue en zijn band 5.20 gramofoonpl. 5.50 gramofoonpl.7.20 Trio in a,-dur, J. Crae 7.50 „Armoede", schefs van W. Putnam; 8.20 10.20 concert uit Antwerpen. Zeesen (1635 M„ 183.5 K.H.): 5.50-7.35, 11.20 en 1.202.20 gramofoonpl.3.504.50 orkest, o.a. La procession nocturne, Rabaud en Andante cantabile, Tschalkowsky7.2 Oopera „La Gio conda", Bonchielli9.40 berichten en hierna tot 11.50 dansmuziek door Gerhard Hoffmann en zyn orkest (refreinzang: Max Mensing). Rotterdam (Gem. radiodistr.)Program ma 3: 9.35 Langenberg; 11.20 Königswusterhau- sen; 12.20 Langenberg; 2.50 Kalundborg; 3.50 Königswusterhausen4.50 Warschau; 6.10 Lon den R-7'2® Königswusterhausen. Programma 4; 9.35 Daventry; 11.20 Daventry1.50 Londen R. 2 50 Daventry4.35 Brussel (Vlaamsch)7.20 Da" ventry; 8.20 Londen R.9.35 Daventry. Duitsche uitzendingen in Engeland. Tusschen de British Broadcasting-Company en de Duitsche Ryksomroep-My. zyn onderhan" delingen gaande, met het doel, de zomeropvoe" ringen van verschillende Duitsche opera-gezel" schappen op de Engelsche zenders over te bren" gen. Te Breda overleed in den ouderdom van 81 jaar de heen: Johannes Langenbach, oud-luitenant- kolonel der infanterie O, L L, De fatale dertiende. SOERABAJA, 14 Mei. (ANETA), In verband met het feit, dat de Junker* vliegboot, waarmede kapitein Bertram een wereldvlucht onderneemt, gisteren niet uit Bima Is vertrokken, meldt het „Soer. Han delsblad", dat de levensverzekeringspolis van den vlieger de bepaling inhoudt, dat wanneer hij op den 13den dag van de maand niet vliegt. 10% reductie op de premie zal wor den gegeven. In den ouderdom van 66 jaar Ia Zaterdag overleden de heer J. F. H. Spier, oud-lid van den Gemeenteraad van Amsterdam en lid van de Prov. Staten van Noord-Holland. W. P. BIJLEVELD f* °P 54-jarigen leeftijd is te 'e overleden de heer W. P. Bijleveld, onder-bibliothecaris van het Koninklijk Huis-archiet. griffier van da Kanselarij der Huisorde van Oranje. Op initiatief van het Katholieke Lees- en dispuutgezelschap te Gorcum werd Donderu dag een protestvergadenng gehouden tegen de verdrijving de-r Spaansche Jesuietem, waar de heer J. Vienings, burgemeester vam Clinga het woord voerde. Aan den president cler Spaansc'he republiek werd het volgende telegram verzonden: „In naam der godsdienstvrijheid protestee ren de vereenigde Katholieken van Gorcum (Holland) met kracht, tegen de verdrijving der Jesuieten uit Spanje en tegen den sma den Paus aangedaan". MISHANDELING VAN EEN AMBTENAAR. Te Nijmegen is door de recherche aange- houden een zekere O. wiens aanhouding door de Botterdiamsche politie was verzocht, we gens mishandeling van een ambtenaar van. het Burg. Armbestuur te Rotterdam. Voor dit feit was O. veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Heden is hy overge bracht naar de gevangenis te Arnhem.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6