R. K. STAATSPARTIJ. De spoorlijn in zee DONDERDAG 19 MEI 1932 BOMBAY'S STRIJDROES. De toestand iets kalmer. M. G. THOMSON OVERLEDEN. Ouderdomsdeken van de Fransche kamer en getuige van de Ille republiek. DE GR O TIU S -MEDAILLE. Toegekend aan dr. Ch. L. Lange. ANTI-VLAAMSCH INCIDENT IN FRANKRIJK. HOUDT DEN GOEDEN KOERS WIJZIGING VAN HET KIES REGLEMENT. PR A EADVIEZEN VAN HET PARTIJ BESTUUR OP DE AMENDE MENTEN. Verkiezingsraad, niet omschreven zetels, kiesdeeler. WEER INBREKERS AAN 'T WERK. Loos alarm bij de Bonneterie. Mislukte aanslag op een galanterie zaak. DOODSLAG OP CARNAVALSAVOND. HET DRAMA TE PUTBROEK. De dagvaarding der verdachten. VIJF EN DERTIG GETUIGEN OPGEROEPEN. GEVAREN VAN HET GRENSGEBIED. HET A.S. EUCHARISTISCH CONGRES. NED. R, K. ESPERANTISTENBOND. NEDERLANDSCHE BANK. EEN JAPONNEN-MYSTERie- X Zeftln du8 ruim 10 Kilo- meter viaduct il volle zee, de langste met 186 spanning611' met fundamenten van 9 Meter ill 't vierkant en uitloopende tot bijna 7 Meter dikte. De bogen van de viaduct zijn bijna 9 Meter boven het water, doch de lü" zelf ligt nog één meter hooger. waardoor zekerheid bestaat, dat zelfs de ruwste storm den trein niet deren kan. BOMBAY, 18 Mei. (V.D.) De toestand in Bombay is iets kalmer geworden, nadat Dins dag alle beschikbare regeeringstroepen, poli tiebeambten en pantserwagenafdeelingen voor het herstel der orde waren te hulp geroepen en met alle kracht tegen de strijdende MO' hammedanen en Hindoes waren opgetreden. Dinsdag werden 24 personen gedood en 230 gewond. Het totaal aantal dooden is hiermede tot 88 gestegen. Vijf en tachtig huizen zijn afgebrand en 435 winkels zijn totaal leeggeplunderd. De straten van Bombay zijn geheel uitge starven. Men ziet alleen nog troepen en politie agenten. Ook te Calcutta BOMBAY, 17 Mei. (V.D.) De vijandelijk heden tusschen Mohammedanen en Hindoes zijn Dinsdag overgeslagen op Calcutta, zoo- als reeds in 't kort gemeld. Daar werd een Mohammedaan sche nieuwjaarsprocessie door eenige Hindoes uit een huis met steenen be kogeld. De Mohammedanen deden direct een verwoeden aanval op dit huis. Er ontstond een bloedig handgemeen. De'politie opende het vuur op de vechtende menigte, doch er werd teruggeschoten. In totaal werden 30 personen gewond, o.m. de Britsche commissaris van politie en talrijke hooge politieambtenaren. Eerst nadat een sterke politiemacht met de bajonet op het geweer zich voor het huis had geposteerd, trokken de Mohammedanen terug Onze correspondent te Parijs meldt ons: Uit Oran ls bericht ontvangen, dat de heer Thomson bezweken is aan de vermoeienissen van da jongste verkiezingscampagne, die dezen keer wel veel slachtoffers heeft geëischit onder de candidate®. De heer Thomson was herkozen en wei voor de 15e maal, zoadat hij deel heeft uitgemaakt van alle wetgevende vergaderingen van de derde republiek. Hij is echter in 187u, hoewel actief dieel nemend aan de revolutie van den 4den September, geen lid van het parte ment van Versailles geweest, daar hij eerst In 1875 gekozen werd, doch den 16den Mei en den strijd om de constitutie maakte hij al mee. Hij heeft dan ook deel uitgemaakt van de 863, die terecht als de grondleggers van de republiek kunnen worden beschouwd en be (hoorde tot de groep van Gamibetta, Paul Bert, Louis Blanc, Desohanel, Jules Ferry enz. en, niet te vergeten zijn vriend Clemenceau. Specialist in koloniale zaken, is hij altijd de vertegenwoordiger geweest van Oran. Hij be vond ziidh in de kamer geheel op de wip tus. Bdhen de nationaiistisolie en radicale linkerzij, de en had daardoor vaak grooten invloed op het lot van ministeries. Zelf heeft hij naam ge- Haten als minister van marine, toen hij in de ministeries Rovior, Sarrien en Clemenceau ge. durende bijna vier jaren, van 1905 tot 1909 zijp '"portefeuille be/hiefld en, na het wanbeheer van -Pelletan, de marine hervormde en de vloot uitbreidde. Hij viel na de bekende ramp met het B.-krult, waardoor de „Iena" ln de lucht was gevlogen, dus op grond van de fouten door zijn voorgangers begaan. Ook tijdens den oorlog was Thomson minister, doch van poste rijen en telegrafie. De heer Thomson was ln 1848 te Oran ge boren uit de journalistiek maar de politiek overgegaan op aandringen van Gamibetta, wiens secretaris hij was. Het was de beste kenner van da parlementaire geschiedenis van de Ille republiek en genoot in de kamer hij alle par. tijen een groot prestige. Hij had geheel de evolutie doorgemaakt der oude generatie van linksche politici en be hoorde in de latere jaren in den regel tot da regeerlngsmeerderheld. Hij stond ingeschreven bij de „igauohe radicale". GENèVE, 18 Mei. (VAN ONZEN CORRES PONDENT). De Nederlandsche vereeniging voor volkenbond en vrede heeft de Grotius- medaille, die sinds 1925 ieder jaar wordt toe gekend aan een persoonlijkheid, die zich bij zonder verdienstelijk heeft gemaakt voor de zaak van volkenbond en vrede, dit jaar toege kend aan den bekenden secretaris-generaal der interparlementaire unie, dr. Chr. L. Lange, uit Noorwegen. De toekenning der medaille aan Lange is gesehied wegens zijn verdiensten als secretaris-generaal der interparlementaire unie en als gedelegeerde van Noorwegen in de volkenbondsvergadering. De uitreiking der medaille heeft vandaag te Genève plaats gevonden, waarhij alle gedele geerden van Nederland en Noorwegen ter ont- wapenings-eonferentie tegenwoordig waren. Prof. Rutgers heeft namens 't hoofdbestuur der Nederlandsche volkenbonds vereeniging daarbij dr. Lange hartelijk toegesproken. Lange drukte zijn groote vreugde erover uit, dat deze onderscheiding hem uit Neder land is te beurt gevallen, welk land gedurende alle eeuwen zooveel gedaan heeft voor de ont wikkeling der groote gedachten en aan welk land zooveel herinneringen vo-p hem verbon den zijn van samenwerking en persoonlijke vriendschap. Bij een dooden-herrlenking. Onze Brasselsohe correspondent meldt ons- Maandag wilde een groep Vlamingen, vooraf, gegaan door 'n leeuwen vaan del, bloemen gaan leggen op graven van gesneuvelde Vlaamscihe sol daten, die te Abeele (Fr.) liggen begraven. De toegang op Fransohen bodem werd hun echter geweigerd. Zij zijn daarna langs de grensstrook tot bij het kerkhof gegaan terwijl vier afgevaardigden met hun bloemen op het kerkhof werden toege laten, zijn de anderen op Belgisch gebied ge. bleven, waar zij geknield in het zand, gebeden hebben voor de zielsrust der Vlaamsohe ge sneuvelden en voor hun Fransche wapen, broeders. PLAATST REGELMATIG UW KABOUTERTJEI Verschenen zijn de praeadvtezen van het Partijbestuur op de amendementen, ingediend op het voorstel tot wijziging van het Kiesre- giement-1927. Daar het niet mogelijk is ze alle in ons blad af te drukken het aantal amendementen loopt ver in de tachtig bepalen we ons tot een beknopt weergeven van de zienswijze van het Partijbestuur over de voornaamste punten. Op de eerste plaats komt dan de samenstel ling van den verkiezingsraad. Den Bosch en Tilburg wenschen dat de Kringbesturen meer afgevaardigden kunnen aanwijzen en wel per 20.000 leden één persoon; Limburg wil dit getal op 10.000 stellen. Het Partijbestuur acht deze voorstellen in strijd met tien opzet en de werkzaamheden van den Verkiezingsraad. Het zwaartepunt van het werk van dien Raad ligt geheel in het „door spreken" der te nemen beslissingen, in het onderhandelen daarover om zóó tot eenstem mig resultaat te komen. Wanneer in den Verkiezingsraad iedere Kringorganisatie door twee personen is ver tegenwoordigd, krijgen de streek-belangen vol doende gelegenheid tot uiting te komen. Het zwaartepunt ligt hier niet in het aantal af gevaardigden, doch in de hoedanigheid en bekwaamheid der personen, die afgevaardigd worden. Andere amendementen richten zich tegen het zitting nemen van den secretaris van het Partijbestuur, wanneer deze Kamerlid is, in den Verkieaingsruad. Het Partijbestuur merkt hiertegenover op, dat de juiste beoordeeling van het belang om dep secretaris, ook al is hij lid der Tweede Kanier, toch, zij het dan uitsluitend met ad- viseerende stem, in den Verkiezingsraad als secretaris te laten optreden, onmiddellijk ver hand houdt met de interne verhoudingen in het bestuursapparaat der Partij. De secretaris vervult juist die functie, welke men zou kunnen omschrijven' als „algemeene, politieke en partij-organisatorische adviseur", terwijl de twoede secretaris de meer directe leider is van het administratieve apparaat der Partijleiding. Het komt het P.B. onjuist voor bij een der belangrijkste politieke en partijorganisator}- sche functies ln de Partijleiding, den voorzit ter de hulp te ontnemen van dien partijfunc tionaris, met wien hij uiteraard steeds alle partijzaken doorloopend behandelt en be spreekt. Dit geldt, zij het in mindere mate, ook voor bet P.B., dat in den Verkiezingsraad zitting heeft. Niet-omschreven zetels. Het Partijbestuur staat beslist afwijzend tegenover de verschillende amendementen die de strekking hebben het aantal niet-omschre- ven zetels te verhoogen. Om duidelijk te doen zien, wat in de prae- tijk de beteekenis kan zijn van de voorgestel de amendementen, geeft het P.B. een overzicht van de werking van de verschillende voorge stelde wijzigingen der breuk 2/5, bij een groepsindeling als in 1929 werd vastgesteld. Daaruit blijkt dat het maximum aantal om schreven zetels door de amendementen tot 9 of 7 zou worden gereduceerd. Deze amendementen bateekenen een besliste wijziging van het gelieele systeem, dat thans aan de orde is. Voor het P.B. staat de zaak aldus: de Toet singscommissie heeft wèl beargumenteerd vastgesteld, dat „een zoodanig aantal omschre ven zotels moest worden bepaalff, dat daardoor de toepassing van de veelzijdigheidsnorm wordt gewaarborgd", (bldz. 27). Dit is het uitgangspunt van het P.B. Het P.B. heeft, in overleg met de Toetsings commissie, gezocht naar het juiste evenwicht, en is toen tot de overtuiging gekomen, dat men niet verder kan gaan dan de mogelijkheid van beïnvloeding door den Verkiezingsraad, èn met het oog op de deskundige, èn met het oog op de. veelzijdige samenstelling der frac tie, te beperken tot practisch de helft van het aantal te verwachten zetels. Het P.B. vraagt die mogelijkheid voor den, Verkiezingsraad en vraagt daarnevens het vertrouwen der partij om daarvan een vrij gebruik te maken, al naar de Verkiezingsraad dit in bepaalde omstandig heden zelf noodig oordeelt in het belang der partij, der partijleden zélf. Dit nu ls de reëele beteekenis van het be stuursvoorstel (een beteekenis, welke blijkens verschillende uitlatingen in pers en vergade ring wel eens geheel over het hoofd is ge zien!), dat de Verkiezingsraad de bevoegdheid moet hebben om over de helft der fractiesa menstelling eenigen centralen invloed uit te kunnen oefenen. De Partijraad make zich geheel los van de mentaliteit, alsof hier de partijleiding een buitenmate hoogen eisch stelt aan de partij leden, om zich zelf met een groote macht uit te dossen. Het wordt zóó wel eens voorge steld. Zóó is het echter geenszins. Alleen mag de partijleiding en ook de Par tijraad dit gerust voor oogen houden, dat zij de eischen en de n-qoden van het algemeen partijbelang beter kunnen overzien dan de plaatselijke partijinstanties. Het algemeen partijbelang eisoht, dat van het bestuursvoorstel niet worde afgeweken. Het P.B. ontraadt mitsdien de aanneming van een dezer amendementen ten stelligste. De kiesdeeler. Van de overige punten noemen we nog de kwestie van den kiesdeeler. Het wijzigingsvoorstel bepaalt: „De kies deeler is gelijk aan het quotient dat verkre gen wordt door het aantal geldig uitgebrachte stemmen te deelen door het aantal te vervullen plaatsen". Een amendement-Leiden wil dit als volgt gewijzigd zien: „De kiesdeeler is gelijk aan het quotient, dat verkregen wordt door het aantal geldig ingevulde stembiljetten te dee len door het aantal te vervullen plaatsen". Het P.B. acht. aanneming van dit amende ment in zijn technische gevolgen buitenge woon gevaarlijk. Het zou de gelieele stemteeh- niek in de war sturen. Men meldt ons uit Amsterdam: Na de tweede inbraak iu Maison de Bonne terie aan 't Rokin heeft het Dinsdagavond allen schijn gehad, dat opnieuw door inbrekers een bezoek aan het modemagazijn werd ge bracht. Een agent van politie to-ch vond om streeks 9 uur ln de Blinde Katersteeg, de gang die aan het Rokin langs het bewuste perceel loopt en toegang geeft tot de kantoren en expeditielokalen, een pak dassen met het merk van de Bonneterie. Hij maakte alarm, vermoedende, dat voor de derde maal hier in brekers aan het werk waren. De omtrek werd door de politie afgezet. Onder leiding van den Commissaris van politie, den heer Harrebo- mee, en den inspecteur van Cleef werd het ge- heele modemagazijn doorzocht, maar niets verdachts werd gevonden. Het bleek, dat de dassen ongeveer 300 in getal afkomstig waren van een vorige inbraak en vermoedelijk als onverkoopbaar voor hen die ze meenamen te ruggebracht zijn. Inmiddels was bericht gekomen, dat inbre kers bezig waren hun slag te slaan in de Bagijnenstraat, een zijstraatje van de Kalver- straat. De heer Paetz die in de Bagijnenstraat 3 woont, hoorde omstreeks 11 uur, dat er ge hoord werd in een der deuren van zijn woning. Hij waarschuwde de politie en deze hectt ook hier weer den omtrek afgezet om daarna een nauwkeurige huiszoeking te doen. Ook hier hadden de Commissaris van politie Harre- bomee en de inspecteur van politie van Cleef de leiding. Het bleek, dat er inderdaad onge- wenscht hezoek was geweest, dat vermoedelijk over de daken het huis, waarin de heer Paetz woont, was binnengekomen. Men schijnt de bedoeling gehad te hebben een bezoek te brengen in een zaak van galanterieën van den heer Van Pelt in de Kal verstraat. Er is een aantal gaten in een deur geboord. Bij die ge legenheid zijn de heeren gestoord en hebben overhaast de vlucht genomen. Zij hebben de boor achtergelaten benevens een actetasch met werktuigen en een jas. Het onderzoek, dat tot na middernacht duurde en het geheele com plex huizen, dat zich tusschen de Bagijnen steeg. Kalverstraat en Roozeboomsteeg uit strekte omvatte, heeft de inbrekers, die dit edeelte van de stad de laatste weken onvei lig maken, nog niet in handen van de politie gebracht. HET M AASTRI CHTSCHE CARNAVALS DRAMA Voor de rechtbank te Maastricht verscheen, bij de vierde behandeling van het bekende Carnavalsdrama te Maastricht, Dinsdagmorgen de echtgenoote van den hoofdverdachte C., «yeike zien verschoonde en geen verklaring wenschte af te leggen. Een verzoek van den verdediger, mr. Korn, om verdachte op vrije Voeimi te stellen, werd afgewezen, terwijl flo rechtbank bepaalde binnen 14 dagen uitspraak te doen. Een drama in een cale. Te Hering, onder de gemeente Sehlnveld, speelde zich op den carnavalsavond van 8 Fe bruari jl. een ontzettend drama af. In het café van H. H. bevond zich dien avond de mijn werker J. J. K- uit Schinveld, in gezelschap van de verkleede zuster van den herbergier en nog een tweetal andere meisjes. Achter in de keuken waren de als smokke laars bekende Gebrs. S. uit Kreutzxath met nog 'n derde F. W. bezig ingeslagen smokkel waar te verpakken. Tijdens de bezigheid is de zuster van den herbergier de keuken binnengekomen en be gon de 18-jarige Duitscher M. S., die z'n gelaat met roet had zwart gemaakt, met haar te stoeien. Toen kwam demijnwerker J. J. K. binnen, die z'n geraaktheid over deze stoei partij betuigde. Tusschen hem, en den broer van eerstgenoemde S., nl. P. S., ontstond toen een vuistgevecht, waarbij J. J. K. tegen een kast hotste. Verdachte J. J. K. verklaarde Dinsdagmor gen voor de rechtbank te Maastricht, dat Bij, zooals ook getuigen zagen, een knipmes met krom lemmet opende en dit bij zich stekend daarna terugging in het café. Ook de drie smokkelaars begaven zich in het herberglokaal. Kort daarop ontstond op nieuw ruzie en dreigden de bij verdachte zit tende meisjes de smokkelaars bij de politie te zullen aangeven. Getuige F- W. ac'qtte het raadzaam zich van zijn smokkelwaar te ont doen en begaf zich derhalve naar de keuken. M. S., die in het herberglokaal achterbleef, is tijdens de ruzie vervolgens door een mes steek getroffen en bleef op de plaats dood. Meerderen schijnen aan de vechtpartij te heb ben deelgenomen. Geen der getuigen kon ech ter met zekerheid verklaren, dat verdachte gestoken heeft. iDeze verklaarde, hoe verslagene, na eerst z'n verloofde tegen den grond geslagen te heb ben, hem uitdaagde en diens broer met een stok en vei'vol^ens met een stoel naar hem sloeg. Verdachte trok toen het reeds geopende mes en heeft gestoken zonder mikpunt in den wilde weg. Cjeheel overstuur en niet wetend hoe noodlottig het gevolg van zijn daad was, is hij naar hqis gegaan, waar de marechaussee hem van z'n bed gelicht heeft. Noch op verdachte's kleeren, noch aan het mes heeft echter de deskundige bloedsporen kunnen ontdekken. De officier van justitie ging de omstandig heden na, welke aanleiding waren tot de daad, welke slechts aan dezen verdachte kan worden geweten. "Verdachte zal, in 't nauw gebracht, niet de bedoeling hebben gehad 'om den ver slagens te dooden. Daarom acht het O. M. niet doodslag, doch zware mishandeling, den dood ten gevolge hebben, bewezen. Spr. meent enkele verzachtende omstandigheden te mogen aan voeren. Het feit echter eischt een streng op treden tegen verdachte. De eiseh- luidt dan 4 jaar gevangenisstraf, waarvan twee voorwaar delijk. De verdediger, Mr P. Janssen wees er in zijn pleidooi op, dat het wettelijk bewijs dat deze verdachte den noodlottigen steek toebracht niét is te leveren. Spr. vraagt derhalve vrijspraak en subsidiair clementie voor zijn cliënt. De Rechtbank bepaalde het vonnis op 30 Mei a.s. Aan de dagvaarding der twee verdachten in het drama te Putbroek ontleenen we het vol gende: De Officier van Justitie hij de Arrondisse- ments-Rechtbank te Roermond, beveelt aan alle daartoe bevoegde beambten te dagvaarden om te verschijnen op de openbare terechtzit ting van genoemde Rechtbank in het Paleis van Justitie te Roermond op Dinsdag 31 Mei 1932 des voormiddags te 10 uur. I. H. van den E., geboren te Gemert 19 April 1877; II. M. L. van den E., geboren te Maasniel 25 Mei 1910, beiden destijds wonende te Anna- daal gemeente Echt, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Roermond, Ter zake, dat zij in den nacht van 27 op 28 November 1931 omstreeks half een te Putbroek gemeente Echt samen en in ver eeniging opzettelijk en met voorbedachten rade Willem Kersten van het leven hebben be roofd door, na vooraf het voornemen te heb ben opgevat en het besluit daartoe te heb ben genomen, alstoep aldaar opzettelijk met het oogmerk om genoemden Willem Kersten gewelddadig van het leven te berooven uit ver schillende schietwapens op zeer korten afstand schoten op hem te lossen, te weten de eerste verdachte uit een met scherpe hagelpati'onen geladen tweeloops schietgeweer, de tweede ver dachte uit een met seherpe kogelpatronen ge laden parabellum, zoodat tengevolge daarvan Willem Kersten werd getroffen door drie ko- gelschoten en twee hagelsehoten, waardoor de dood is ingetreden. Althans ter zake wat verdachte sub 1 be treft, dat hij in den nacht van 27 op 28 No vember 1931 omstreeks half een te Putbroek gemeente Echt opzettelijk en met voorbedach ten rade Willem Kersten van het leven 'heeft beroofd door uit een met hagelpati'onen scherp geladen tweeloops schietgeweer op zeer korten afstand op genoemden Kersten twee schoten te lossen, door welke deze werd getroffen en de dood is ingetreden. Althans ter zake wat verdachte sorb II be treft, dat hij ln den nacht van 27 op 28 No vember 1931 omstreeks half een te Putbroek gemeente Echt opzettelijk ter uitvoering van zijn voornemen om opzettelijk en met voorbe dachten rade Willem Kersten van het leven te berooven uit een met kogelpatronen scherp geladen parabellum op korten afstand drie schoten op voornoemden Kersten heeft gelost, waardoor de dood is ingetreden. Bovendien ter zake wat den eersten ver dachte betreft, dat hij in den nacht van 27 op 28 November 1931 omstreeks half een te Put broek gemeente Echt opzettelijk en met voor bedachten rade Franciseus Hubertus Werens en Mathias Kersten van het leven heeft beroofd door, na vooraf het voornemen te hebben op gevat en het besluit daartoe te hebben geno men, alstoen aldaar opzettelijk met het oog merk om genoemde pei'sonen gewelddadig van het leven te berooven uit een met hagelpati'o nen scherp geladen tweeloops schietgeweer op zeer korten afstand schoten op hen te lossen, zoodat tengevolge daarvan F. H. Werens werd getroffen door drie hagelsehoten en de dood kort daarna is ingetreden, Mathias Kersten getroffen door vier hagelsclioten, zoodat de dood kort daarna is gevolgd. Vijf en dertig getuigen zullen in deze zaak worden gehoord. Mr. p. Tripels zal als verdediger der beide verdachten optreden. Gehoorzaamt aan sommaties van ambtenaren De A. N. W. B. schrijft ons: In de dagbladen stond dezer dagen bet be richt, dat in het Limburgsche grensgebied op een wielrijder, die zonder licht reed en niet op eerste sommatie stopte, werd geschoten, met het noodlottige gevolg, dat de kogel hem' doo. deiijk in het hoofd trof. Dit hoogst ti-agische ongeval vestigt er nog maals de aandacht op, hoe noodzakelijk het is vooral in het grensgebied bij elke sommatie door bevoegde ambtenaren onmiddellijk halt te houden. Kort geleden hebben soortgelijke berichten over het. Duitsche grensgebied ons bereikt. In de pers werd daaraan, hier en daar zelfs <ie gevolgtrekking verbonden, dat men het publiek en vooral automobilisten zou moeten afraden om naar Duitschland te gaan, althans om daar bij avond te rijden. Het eerstgenoemde bericht bewijst wel ln al zijn tragiek, dat zulk een gevolgtrekking wel wat heel sterk ls. Door een droevigen samen, loop van omstandigheden kunnen ook in ons eigen land dergelijke tragische voorvallen plaats hebben. In het algemeen herhalen wij dan ook onzen raad, om zoowel in binnen, als buitenland aan sommaties van de ambtenaren onmiddellijk gevolg te geven. ALGEMEEN ONDERSTEUNINGSFONDS VOOR TOONKUNSTENAARS. Het A. O. V. T. (Alg. Ondersteuningsfonds Voor Toonkunstenaars) is opgericht door de Federatie van Nederlandsche Toonkuustenaars- vereenigingen, welke bet meeren'deel der ge organiseerde toonkunstenaai-3 omvat. In korten tijd gaven zich, in hoofdzaak uit de kringen der musici 800 donateurs en begun stigers op. Teneinde een goed gefundeerd fonds te vormen, werd in de statuten vastgelegd, dat" eerst tot uitkeering mag worden ovei'gegaan als een stamkapitaal van 20.000 gulden ge vormd is. Hiervan is 5000 gulden bijeen. Om het ontbrekende aan te vullen, besloot de hoofdcommissie een groote verloting te organiseeren, waartoe de minister toestem ming gaf. BERICHT VAN OMGEKOMEN POOL EXPEDITIE? MOSKOU, 17 Mei. (V.D.) Op het Zuidelijk gedeelte van Nova Zembla is door den Samo- jeed Pyrerko een briefje gevonden, geschi'even op een stukje perkament, dat klaarblijkelijk afkomstig is van de expeditie Baldwin-Ziegler van 1902. Het perkament is naar het Arctisch Panxx- nionistisch Instituut te Leningrad gezonden ter bestudeering. Men meldt ons uit Rome: Op verzoek van den aartsbisschop van Du blin, mgr. Byrne, heeft het permanente comité voor de Eucharistische Congressen in Italië, aan welks hoofd de Italiaansehe legerbisschop, nigr. Bartolomasi staat, in den „Osservatore Romano" alle normen gepubliceerd voor de Iialiaansche bisschoppen, prelaten en geeste lijken. die aan het internationaal Eucharis tisch Congres te Dublin zullen deelnemen. Hierbij wordt nauwkeurig aangegeven, wat 'Ie Prelaten aan kledingsstukken en derge lijke naar het Congres moeten meebrengen. Zooala nxen weet zijn er in Italië verschei dene plaatsen, waar Iersche heiligen worden vereerd L it Lucca zal een zeer groot aantal pel grims zich naar Dublin begeven om deel te nemen aan het Eucharistisch Congres en te vens om het Ievsche volk dank te brengen voor de beide groote heiligen, die bet deze Italiaansehe stad geschonken beeft. Maandag, tweeden Pinksterdag, ;s de jaar. vergadering van den landelijken rt. k. 5Éspe- rantistenbqml: „Nederlanda Katoiiko", in café „het Hof .van Berlijn" te Den Haag ge houden. Nadat den avond te voren een gezeUige bjj. eenkomst georganiseerd was ter kennisma king, werd op den dag der vergadering een H. Mis opgedragen in de kapel der Eerw. Zus ters van de R. K. Huishoudschool, door den Weleerw. Pater de Waal M.S.C., waaronder Esperanto-predicatie. Om 1 uur werd de vergadering geopend door den bondsvoorzitter den heer Damen, die in zijn inleidingswoord de propaganda-reis memo reerde van den internationalen voorzitter prof. Font-Giralt. Ook drukte spr. zijn leedwezen uit over het feit, dat de Graalleiding niet Es peranto heeft aanvaard als internationale taal, hij hoopte echter dat dit weldra anders zal worden, vooral daar in de verschillende Graalclubs Esperanto reeds ijverig geleerd wordt. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat het ledental constant gebleven is, doch het getal der afdeelingen met drie ver meerderd. Het concept-jeugdreglement werd ongewij zigd goedgekeurd, en besloten werd jeugdaf delingen op te richten in elke plaats, waar zulks mogelijk ls. Zelfs zal getracht worden in da Graal Esperanto in te voeren, door aparte Esperanto-clubs of door de z.g. cellenvorming. Aangenomen werd een voorstel-Gemei't om een vex-zoek te richten tot den Minister van Onderwijs, Esperanto als facultatief leervak te doen invoeren op de lagere scholen. De bestuursverkiezingen veroorzaakten eenige mutaties in het 'bestuur. Pater Preller bedankte als hoofdbestuurslid, terwijl de heer Damen met 48 tegen 2 stemmen werd hei'ko- zen als voorzitter. Bewonderenswaardige organisatie DR. M. M. G. STIBBE f Op 63-jarigen leeftijd is gister te 's Hage overleden dr. M. M. G. Stibbe,arts, Belangrijk goudtransport. Toename van den goudvoorraad der bank. i 'In de" Verh<Hi<nngin"op*'tfe' locale geldmarkt kwam in wezen geenerlei verandering. De liqui datie der laatste ultimo-transactiee komt slechts in dezen weekstaat nog tot uitdrukking door den terugkeer der door anderen bij de Bank in rekening-courant gedeponeerde saldi. Tegelijkertijd boekte ook het Rijk een vermeer dering van zijn tegoed bij de Bank met circa 5 millioen gulden. De terugkeer van deze gelden zou een daar mede overeenstemmende inkrimping der bii)et- tencirculatie tot gevolg hebben gehad, indien niet tegelijkertijd de buitenlandsche wissel koersen, en met naraé de dollar-koers aanlei ding had gegeven tot voortgezetten goudimport, welke de voorraad van het door de Bank ge houden gelen metaal met een hoeveelheid ter waarde van circa 14 millioen gulden deed toe. nemen. Deze goudimport ging klaarblijkelijk gepaard met het transport van een belangrijk gedeelte van het zich nog in het buitenland bevindende gouddepot van de Bank, dat nu nog een actief vertegenwoordigt ter waarde van circa 39 millioen gulden. In totaal werd der halve gedurende de afgeloopen week een hoe veelheid goud geïmporteerd ter waai'de van tenminste 47 millioen gulden. De billettencirculatie, ten bedrage van ®9 millioen gulden wordt op het oogenblik ge" dekt doqr een goudvoorraad alléén reeds van circa 924 millioen gulden. De Chinees met de gr°ene ^ets. Voor eenigen tijd wist iemand het klaar te spelen, dat de baboe van een dame op Pengok, Djokja, hem een viertal japonnen afgaf, waar van hij later één, erge"3 ande*3< inruilde tegen een gramofoon met platen meldt het N, v. d. D. Men had van de m"11 een vaag signalement —het scheen een Chinees te zijn en verder wist men dat hij een gvoen geverfde fiets be- Maar nu kwam er een bericht binnen dat ten huize van den keer T. zich iemand ver voegd had die zeide, de gramofoon, de schrijf machine en een klolcje te moeten repareeren, hetgeen de huisjongen maar weer goedig ge loofde, zoodat de Chinees met die voorwerpen vertrokken was. Alweer hetzelfde vage signalement en al weer. - öe groene fiets! Nu werd de zaak, die tot dusver WJ de man- tri's der verschillende ressorten in onderzoek was, gesteld in handen van assistent-wedana Sa&trodipoero en deze meende, ill de werkwijze van den onbekenden Chinees een groote ge lijkenis te ontdekken met tle Isifg et. gestes van een persoon die een paar jaar geleden voor en dergelijk feit terechtgestaan had. De dossiers werden te voorschijn gehaald, het portret van den toenmaligen dader aan de verschillende huisbedienden getoond.en de zaak was om zoo te zeggen „terang". Binnen twee uur was de snoode gramofonen- verzamelaar gevat en herkend, terwijl, wat van evenveel belang is als de .arrestatie van den man zelf, alle veirduisterde goedei'en met nog vele van even twijfelachtige afkomst in zijn woning werden aangetroffen. De CJkineesche vrouw, bij wie de man woon- fle, trachtte zich nog niet enkele voorwerpen uit de voeten te maken, doch zij werd na een korte achtervolging gevat en, evenals haar huisgenoot, achter de tralies gezet. De recherche staat nu voor de puzzle om uit te zoeken aan wie de velerlei artikelen, waaronder koperen en porceleinerx vazen, vroe ger hebben toebehoord. EEN WERK, WAARBIJ GEEN DRUPPEL ALCOHOL WERD GEBRUIKT Wanneer hij per treill op weg naar onas zuidelijke provincies of naar het buitenland de Moerdijk passeert, welk rechtgeaard Ne- derlandei voelt dan niet steeds opnieuw zijn hart kloppen van bewondering, voor deze prachtige prestatie van spoorbruggenbouw onzer Nederlandsche ingenieurs En met recht, want de spoorbrug over de Moerdijk is inderdaad een werk, dat er zijn mag. Wel spoort men bier niet door de zee, doch bij stormweer kan het er aan de Moerdijk toch ruw toe gaan en kan men zich een denkbeeld vormen welke weerstandseischen aan de brug gesteld worden. En daarom, met hoeveel te meer bewondering voor de genialiteit van den mensch reizen wij over een spoorbrug, die door de volle zee loopt, niet slechts over een korten afstand, doch over een afstand van Kilometers. Het zijn de Amerikaansche ingenieurs, die een dergelijk werk reeds een kwart eeuw ge leden tot stand gebraeht hebben bij den spoorweg, die is aangelegd om Miami, in Flo rida, met het eilandje Key-West te verbinden. De bouw van dien spooi'weg is, evenals de aanleg van het Suez-kanaal en het Panama- banaal, een der meest romantische aller in- Senieursondernemingen geweest, Key-West is een koraal-eiland, dat circa 100 «Ometer van de kust. midden in de zee bn de verbinding met dit overigens ge heel onbete.ekgpejjtó eiland van 12 Kilometer lang^ en 4 KiiQmet;e,r breed werd tot stand ge bracht omdat het een schakel was ln de ver binding van New-York met Cuba en het daar door mogelijk is geworden om van New-York naar Cu'ba te leizen, een afstand van ruim 3200 Kilometer, zonder <jeil trein verlaten. De trein voert den re;Ziger vgr om dan op Key-West op een stoompont te rijden en de rest van den afstand, 150 Kilometer aldus af te leggen tot het station uavana is bereikt. De verbinding met dat eiland, is dua gemaakt om de bezwaren, die de &cheepvaart in dat uiterst gevaarlijke koraalg&bied onder vond, te ondervangen. Het behoeft geen betoog, dat aan de inge nieurskennis de hoogste eischen werden ge steld: kennis van de diepte der zee, wind sterkte, aard en invloed der zeestroómingen, die hier volledig bekend moesten zijn om de uitvoering van een dam en een viaduct van 100 Kilometer lengte, dwars door de golven, mogelijk te maken. Door het tot stand komen van dit werk is een deel van de Golf van Mexico gescheiden van den Atlantisohen Oceaan. Deze spoorlijn in zee is de voortzetting van de Florida East Coast Railway. Beginnende ■te Miami op Florida's Oostkust houdt de lijn bet vasteland over een afstand van 45 K.M. en komt dan iu een moeras, de „Everglades" genaamd en daaruit te voorschijn snellend, gaat hij In zee, over een aantal koraal-eiland jes, de Florida-Key's, die gebruikt zijn als cverstapsteenen. Deze eilandjes loepen in een. hoog naar het uiterste, Key-West genaamd, eerst Zuidwaarts, dan in Westelijke richting 150 K.M. benoorden Havana en van voldoende diepwater omgeven om als uitgangspunt van. een veevboot t« kunnen dienen. Een veertig tal van <Jezé koraal-eilandjes dienen, de Everglades en Key-West, tot steunpunten aan deze merkwaardige brug, de staart van een spoorlijn, die, bij Miami beginnend, 240 K.M. lang is. Zoo hebben dus müliarden en milliarden koraal-diertjes, door eeuwen been, de funda menten gelegd voor deze reusachtigste aller bruggen, duizenden eeuwen voorttelende op de skeletten hunner ouders, den hechten kalk- bodem leggend waarop he pijlers voor da brug konden gegrondvest worden. Om de overbruggins tot stand te brengen, konden somtijds de bosen direct op de natuur lijke koraalfundaxne"ten worden gelegd, doch dikwijls moesten groote aantallen pijlers wor den opgetrokken zoover mogelijk de zee in, op de manie1' zooals wij zien over de uiter waarden van onze rivieren, alvorens de boog begint. Aldus staan daar tien bruggen midden in zee, waaronder drie draaibruggen gelegenheid geven aan. de scheepvaart om de Golf van jjexico binnen te komen. Zeven jaar beeft de bouw geduurd, drie duizend man hebben er geregeld aan gewerkt, terwijl de koeten 50 millioen gulden hebben bedragen. Dat hij dezen bouw beel wat voor gevallen is, is begrijpelijk. De Everglades krioelden van alligators, de grootere koraal eilanden, die begroeid waren, evepeens. Niet tegenstaande alle .voorzorgen en oplettend heid, ondervond men toch nog een, ernstigen tegenslag. Toen de lijn Key-Largo, een diep meer, 800 Meter breed, bereikt bad, stuitte men op een geweldige veenlaag in plaats van op (jen verwacliten koraaigrond. Twee bag germolens hebben toen vijftien maanden moe ten baggeren alvorens deze massa verwijderd was. Ook stormen belemmerden vaak bet werk. materiaal en fundamenten werden wegge spoeld en eens werd zoodoende een woon schip vernield waarbij bet verlies van ver scheidene mensohenlevens te bêtrehf®111 Vlei- Maar dank zij de bewonderenswaardige or ganisatie, is het werk ten slotte toch mee gevallen. De negers waren ondergebracht in tenten op de koraaleilanden, de blanke werklieden op woonschepen. Ze moesten natuurlijk allen vanuit Florida gepi'oviantleeid worden en ook dit is uitstekend gegaan- Vel meldenswaard 3 nog, dat op dit reusachtige werk geeni WT pel alcohol is toegelaten; alle we* waren gedwongen at vrijwillige 4W». 41. worden bedroeg 1® Meter, de gem eelde Meter en over groote afstande» slechts enkele decimeters. De moer»W gebaggerd en gedraineerd n teiijk met vasten grond pt' De langste viaduct is Long-Key to Courts Key, d-i- 3500 #^-kI T '^O over de geul van Ke* '«opt m 2500 Meter lang, de derde over de Misaoun- Keygeul en is J^er tev*"jl d9 vierde groote, dfe k Honda-geul over- In 1912 was de lijn gereed en zoo loopt nu do trein van New-York naar Florida's kust en dan verder de aee in pver de reusachtig® over&tapsteenen, door de koraaldiertjes ge- bouwd, naar Key-West, waar, zooals gezegd, een stoomboot hem geheel opneemt en naar Havana brengt. -«

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 2