k 40 4Q& omdat BEZUINIGINGSVOORSTELLEN IN OEN VOLKENBONDSRAAD. HOEDEN WEET GOUDJCHC/INGEL VRIJDAG 27 MEI Ï932 DE 67STE ZITTING. DE EERSTE KAMER OVER DE VLEESCH-CONTINGENTEERING. DE NOOD VAN HET DRENTSCHE VEENBEDRIJF. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. DOOR DE SCHROEF GERAAKT. STAATSPRACTI.TKDIPLOMA HANDEL EN ADMINISTRATIE. UIT OVERSCHIE !f BELANGWEKKENDE ENGELSCHE NEDERLAAG. Waar wel uitgespaard kan worden. (Van onzen correspondent). Genève, 23 Met 1932. De 67ste zitting van den volkenbondsraad Was helaas, evenals de 66ste in January op nieuw een bijeenkomst zonder ministers van buitenlandsche zaken. Alleen Zaleskt zette de goede traditie voort,, die Briand, Chamberlain en Stresemann hadden aangevangen, om per soonlijk hun land op de periodieke raadszit tingen te vertegenwoordigen. Laat ons hopen, dat 't ontbreken van 'n Fransehen minister van buitenlandsche zaken, die representatief voor zijn land zou kunnen optreden, en de nadering van Lausanne", waar de groot© mannen el- kander voor geruimen tijd ontmoeten zullen, de eenige redenen voor deze ministersstaking zijn geweest en dat de leiders der buitenland sche politiek in het vervolg de gelegenheid zullen aangrijpen, die de periodieke raadsbijeen- komsten hun bieden, om elkander regelmatig op een onopvallende wijze te spreken, te lee- ren kennen en, laat ons hopen, te leeren ver trouwen! Het onderwerp, dat in deze 67ste raads zitting de meeste belangstelling, zoowel van de raadsleden zelf als van het publiek, getrok ken heeft, was het Britsche bezuinigingsvoor stel. Het was niet voor het eerst, dat van Britsche zijde op bezuiniging aangedrongen •werd. Het Britsche rijk, de dominions inbe grepen, betaalt meer dan 25 pCt. van de ge heels volkenbondsbegrooting en heeft dus meer dan eenige andere staat belang bij verminde ring der volkenbondsuitgaven. Reeds in de allereerste volkenbondsverga dering, in 1920, kwam Nieuw Zeeland met een voorstel de begrooting voor 1921 met een bedrag van 500.000 Zwitsersche franken te verminderen, Later zijn het herhaaldelijk de gedelegeerden van Australië en vooral van Britsch-Indië ge weest, die met bezuinigingsvoorstellen kwa men. Doch de ernstigste aanslag op de be grooting kwam toch eerst, toen de Engelsche xegeering zelf zich ervoor spande en den be- znlnigingsdrang niet langer aan de dominions overliet. Het was in 1928, dat de toenmalige regeering-Baldwin haar onderminister van bui tenlandsche zaken Locker Lampson naar Ge nève afvaardigde, om de begrooting met min stens één millioen Zwitsersche franken omlaag te brengen: een poging die smadelijk faalde, want de begrooting voor 1929 werd ondanks allen Britschen bezuinigingsijver niet lager, doch nog meer dan anderhalf millioen franken hooger dan die voor 1928. In 1929 en 1930 onthield de Britsche arbel- dersregeering zich van iedere actie in deze richting. In 1931 was dee nieuwe regeering MacDonald-Baldwin nog te kort aan het be wind, om reeds de leiding hij de bezuinigings actie te kunnen hernemen. Thans echter heeft MacDonald ook op dit gebied de politiek zijner eigen regeering van 1929 en 1930 prijsgegeven en de politiek der regeering-Baldwln van 1928 overgenomen. Een nieuw bewijs, dat Mac Donald wel in naam, doch niet inderdaad de leider der tegenwoordige Engelsche regee ring is! De nieuwe Britsche bezulniglngsactle had ten doel voor niet minder dan 10 pCt. be sparingen aan te brengen, dus voor ruim drie millioen Zwitsersche franken. Bij de bezuini ging van 1 millioen, waarmede de Britsche regeering zich ln 1928 nog bad willen tevreden stellen, is 't dus niet gebleven! Zij achtte een dergelijke besparing mogelijk door hervormin gen op drieërlei gebied: 1 inkrimping van den omvang der volkenbonds werkzaamheden; 2 vermindering van het daarvoor gebruikt wor dende volkenbondspersoneel; 3 verlaging van de salarissen der volkenbondsambtenaren. Bo vendien opperde de Britsche regeering de mo gelijkheid van een strenger toezicht op de volkenbondsuitgaven. Nu kan natuurlijk geen verstandig mensch ln dezen tijd bezwaar opperen tegen bezui nigingen, waar dit mogelijk is, zonder dat grootere belangen daardoor geschaad zouden worden. En waar de volkenbondsbegrooting voortdurend naar boven gaat en aldus van 20 millioen in heit jaar 1924 tot 31 millioen franken in 1931 gestegen is (de begrooting voor 1982 is door de kostbare ontwapeningscon ferentie abnormaal hoog n.l. 33y2 millioen) daar is het redelijk, dat men zlob de vraag stelt of ook niet hier eenige bezuinigingen mo gelijk zouden zijn. In zooverre hebben dan ook alle raadsleden bun instemming met het Brit sche voorstel uitgesproken, dat de bezuinigings mogelijkheden nog eens met groote zorg zouden bestudeerd worden. De meeste raadsleden bleken zich echter geen groote illusies omtrent het resultaat van een dergelijke studie te kunnen maken. De vierde commissie der volkenbondsvergadering en de door de volkenbondsvergadering benoemde fi- nancieele contröle-commissie hebben reeds tal van jaren de begrooting zoo minutieus beke ken, dat men gerust verzekeren kan, dat wei nig nationale begroetingen zoo zorgvuldig van alle zijden bekeken worden als met de volken bondsbegrooting het geval ls. Dat desniettemin de begroeting steeds stijgt, ls uitsluitend het gevolg van besluiten der volkeöbondsvergade- rlng, om telkens nieuwe werkzaamheden te on dernemen, die natuurlijk weder nieuwe uitga ven met zlcb brengen. Dat de Engelsche regeering bij haar bezuini gingsactie het dan ook vooral tegen deze toe nemende uitbreiding der zoogenaamde „secon daire" volkenbondswerkzaamheden gericht had, bleken verschillende raadsleden zeer juist ln te 2ien. Zij begrepen, dat het Engelsche voorstel, om een nieuwe bezuinigingscommissie te benoe men, die o.a. tot taak zal hebben de mogelijk heid Van een inkrimping der volkenbondswerk zaamheden na te gaan, eigenlijk als een aanval tegen den initiatief-zin der volkenbondsvergade ring bedoeld was. Doch juist daarom aarzelden zij, om hun toestemming tot het Britsche voor stel te geven, waardoor de raad als het ware een blaam over de politiek der volkenbonds- vergadering zou uitspreken. Vandaar dat verschillende leden, zooals Paul Boncour, Scialoja en de Madariaga, dan ook uitdrukkelijk de kwestie van een inkrimping der volkenbondswerkzaamheden van het ar beidsveld der te benoemen bezulnigingscom- missie wilden uitzonderen. Hierdoor was voor de Engelsche regeering eigenlijk juist de aar digheid er af, doch Eden, die ln deze zitting de plaatsvervanger van sir Johtl Simon was, begreep wel, dat hij zijn wil niet tegen dien van Frankrijk, Italië en Spanje zou kunnen doorzetten, en legde zich dus maar bij deze uit schakeling van het voor Engeland juist belang rijkste onderwerp dér te ondernemen studie neer, mits de volkenbondsraad dan bereid zou zijn zelf aan de volkenbondsvergadering in overweging te gëven het gehëelè vraagstuk van de volkenbondspolitiek in September nog eens met aandacht te bekijken. Waartegen nie mand bezwaar kon hebben, zoodat bier 'n com promis over dè te volgen procedure gemakke lijk verkregen kon worden. Met deze kortwieking van het Britsche voor stel was het echter nog niet gedaan. De Zuid- Slavische vertegenwoordiger en anderen wier pen de vraag op, of het wel noodig was een nieuwe commissie van buitenstaanders te- be noemen. Waarom zou men de nieuwe studie niet aan de bestaande financieele controlecom missie toevertrouwen? Deze kent de volken bondsorganisatie, behoeft zich niet meer in de zaken in te werken en kan dus tijdig aau de regeeringen een rapport voorleggen, zoodat de gedelegeerden in September goed voorbereid over de bezuinigingsvoorstellen zullen kunnen beraadslagen. Ook hier moest de Engelschman capituleeren en zich met 'n vriendelijk gezicht bij deze wijziging van zijn voorstel neerleggen. Het gevolg van het vele uren geduurd heb bende bezulnigingsdebat was dus, dat de finan cieele contróle-commissie, wier voorzitter Osus- ky, voor deze gelegenheid aan de raadstafel had plaats genomen, nogmaals zal nagaan, of het volkenbonds-secretariaat, het internationale arbeidsbureau en het Haagscbe Internationale gerechtshof niet hier of daar een paar ambte naren zouden kunnen afdanken en of niet de sa larissen van 't internationale personeel konden verlaagd worden. Daar de meeste ambtenaren echter voor een bepaald aantal jaren tegen een tevoren overeengekomen salaris benoemd zijn, zal ook hier niet veel te bezuinigen zijn. Verschillende raadsleden spraken trouwens als hun overtuiging uit, dat de voortreffelijke hoedanigheden der meeste volkenbondsambte naren en hun afwezigheid uit het vaderland, een hooger salaris dan het doorsnee-salaris van de ln het eigen land werkende ambtenaren volkomen rechtvaardigen en dat het misplaat ste zuinigheid zou zijn, als men door een ver laging der salarissen ln de toekomst zou ver hinderen, dat, zooals tot dusverre gelukkig het geval was, de allereerste krachten op een be paald gebied zich voor het volkenbondswerk beschikbaar stellen. De eindindruk der beraadslagingen, die vele uren, over drie dagen verdeeld, gevorderd heb ben, was, dat de Britsche regeering met een nederlaag naar huis ls gezonden, al heeft men daaraan natuurlijk beleefdheidshalve nog den schijn van een overwinning voor Engeland ge geven! Doch sterker was nog de Indruk, door de Ma dariaga weder zoo scherp belicht, van de on evenredigheid tusschen de volkenbondskosten van 30 millioen Zwitsersche franken en de mi litaire uitgaven van 25000 millioen per jaar! Als het den volkenbond en de door hem bijeen geroepen ontwapeningsconferentie eens geluk ken zou op deze eerste ontwapeningsconferen tie 'n bezuiniging van 10 pCt. der militaire uit gaven tot stand te brengen, waartoe de Fran- sche radicaal-socialistische partij en de aan staande minister-president Herriot zich schij nen te hebben bereid verklaard, zoodat de we reld jaarlijks 2500 millioen franken zou bespa ren, wie zou dan niet de futiliteit van de Brit sche actie voor 3 millioen besparingen op de volkenbondsbegrooting inzien? Volgens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het Wetsontwerp tot regeling van den invoer van versch of gekoeld rund en kalfsvleeseh, waren eenige leden van oor deel, dat de toepassing der vleeschoontingen- teering ons land eer nadeel dan voordeel heeft gebracht en zij behielden zich hun steun over dit ontwerp voor. Eenige leden waren van oordeel, dat de oontingenteeringen niet veel zullen helpen en achtten die dus onnoodig. Andere leden daarentegen verwachtten daarvan veel heil, maar meenden, dat krach tiger toepassing van diit middel en sneller in grijpen dan tot dusverre gewensebt is. Ook moeten, volgens hen, de percentages minder groot zijn en is oontingenteering naar de hoeveelheid of het gewicht en niet naar de waarde wensohelijk, aooals meer malen geschiedt. Deze leden keurden ten zeerste af, dat kort vóór de oontingenteering tot stand konft, vaak buitensporig groote hoeveelheden worden in gevoerd, omdat het op handen zijn van den maatregel uitlekt, ofwel wordt gevreesd. Zij waren van oordeel, dat de regeertng zulks zooveel mogelijk diende te voorkomen. Wat de comtingenteering van het rund- en kalfsvleeseh aangaat, bestond daartegen in het algemeen geen overwegend bezwaar. Verscheiden leden merkten nog op, dat het percentage vam den invoer te hoog, volgens sommigen zelfs veel te hoog is. Naar bun meening valt bet tevens te betreuren, dat bet jaar 1928 ls vervangen door het jaar 1931, waardoor de invoer van vleesch uit Dene marken zeel- veel grooter is geworden dan bij de K.B.'s van 23 Januari aanvankelijk was bepaald en zooals ook in het oorspronke lijk ontwerp werd voorgesteld. HET VERGAAN VAN DE 1 AI II11 Een foto, genomen aan boord van de Ventura die de passagiers redde van de „Tahiti". Rechts ziet men het schip, zinkend in de golven van de Stille Zuidzee. Tolvrijmaking der kanalen de eenige uitkomst. Het vèenbedrtjf Sn de provincie Drenthe ver keert tengevolge van den buitengewoon lagen prijs van de turf in een zeer noodlijdenden toestand, zoodat om het bedrijf nog gaande te kunnen houden, de arbeidsloonen met 25 pet. zouden moeten worden verlaagd, hetgeen echter niet mogelijk wordt geacht. De heer Duymaer van Twist vraagt nu aan den Minister van Waterstaat of Z.Exc. nlot van oordeel is, dat de eenige weg, om het bedrijf voor een totalen ondergang te behoe den, ls het tolvrij maken van de Hoogeveensche vaart, het Oranjekanaal, de Dedemsvaart, het Stieltjeskanaal en de Gron. Veenkoloniale ka nalen, op welke vaarwaters aanzienlijke scheep vaartrechten worden geheven. En voorts vraagt hij of de Minister bereid is zijn medewerking te verleenen, dat het vervoer van turf van het betalen van rechten op deze vaarwaters wordt vrijgesteld? Donderdagmiddag wilde een auto een wa gen op den Meppelerweg te Zwolle passeeren. Bij deze manoeuvre werd de bejaarde bakker B. aangereden. De heer B. werd tegen een boom geslingerd en was op slag dood. Het stoffelijk overschot werd naar het Soph iaai eken hu is vervoerd. Arm van korporaal verbrijzeld. Toen gisterenmiddag te Kampen eenige mill taire watervliegtuigen van den IJsel zouden opstijgen, sloeg bij het aanslaan van een der motóren de schroef terug, met het gevolg, dat een der militairen, een korporaal, door den propeller werd geraakt. Een zijner armen werd vrijwel verbrijzeld. In het Stedelijk Ziekenhuis is het slachtoffer behandeld. In een speciaal daartoe gezonden vliegtuig is de man later naar Nieuwedlep overgebracht. POGING TOT MOORD OP ZIJN VROUW. Verleden week stond voor de Haarlemsohe rechtbank terecht de 38-jarige H. v. S., beschul digd van poging tot moord op zijn vrouw ln haar woning aan den Heerensingel te Haar lem. Het O. M. eischte 5 jaar gevangenisstraf, terwijl de verdediger ,mr. Bakhuizen, een psy chiatrisch onderzoek van zijn cliënt verzocht. De rechtbank heeft gistermorgen vonnis ge wezen en een onderzoek naar de geestvermo gens van verdachte gelast. Het examen ter verkrijging van het Staats- practykfliploma voor handel en administratie zal dit jaar worden afgenomen op 27, 28 en 29 September te 's Gravenhage, in de Grafelijke Zalen (Binnenhof). Zjj, die zich aan dit examen wenschen te onderwerpen, moeten Zich vóór 1 September a.s. aanmelden aan het adres van den heer J. M. Fleurbaay, Anemoonstraat 151, te 's Gravenhage. VISCHAKTEN. Hot hoofd van de plaatselijke pol tie te verschie maakt bekend dat aan het politiè- mieau verkrijgbaar zijn formulieren voor bet vragen van visch en benigelakten, voor net jaar aanvangende 1 Juli aanstaande en einc igemd© 30 daaropvolgende Beliang- e 1 kik en worden uitgenoodlgd hun aanvragen zooveel mogelijk vóór 15 Juni e,k. aan hem n te dienen. i>e aanvraag van een minder jarige wordt mlede omdergeteekend door zijn vader of voogd, die daarbij tevens zijn beroep vermeldt. De navolgende akten worden uitgereikt a. Groote vteokakten A. tot het vissollen In de binnenwateren en d© rivieren met alle ge oorloofde visdbtülgen, tegen betaling van ƒ7,50; b. Groote visOhakten B tot heit Vlsschen uitt. sluitend in de rivieren mat alle geoorloofde vischituiigen, teigen betaling van ƒ2,50; c. Kleine visohakte tot bet vlsschen, hetzij met een peur het «ij met één hengel geaasd met visch of met één eleephengel, tegen be taling van ƒ1; d. Hengel akten tot het visschen met meer dan één bengel, tegen betaling van 0.50. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 1825 Mei. GEBOREN: Willem Frederlk Heminl, z. van P. Keller en E. M. Focke, Bovendijk 59. ONDERTROUWD: K. A. Venselaar 51 Burgemeester Bosstraat 22 en G. M. Snijders, 53 j. te Overnachte. U alléén bij „Wassen keus kunt maken uit een-volledige sor teering smaakvolle zomermantels. U bij „Wassen" ook gedurende de oprui ming alle verande ringen gratis krijgt U bij „Wassen' ge durende deze oprui ming een werkelijk moderne smaakvolle mantel kunt koopen voor 'n bespottelijk lage prijs! Overtuigt U maar! „Wassen" is beter en toch goedkooperl Deze moderne mantel ge maakt van wollen laine fantasie met mod. kraag en mouw, rug met slank- kleedende nenrures. Ook voor zwaardere figuren hebben wij in onze opruiming.iets bij zonders. Deze buiten gewoon chique dames mantel is gemaakt van prima wollen kamgaren en is geheel op crêpe de chine gevoerd. Onze sorteering leuke dames- en klnderhoeden verkoopen wij geduren de onze opruiming te gen sterk verlaagde prijzen. Werkelijk héél wat goedkooper dan wie ook I Keurige damesmantel van laine diagonaal met groote moderne kraag en revers en mouw met nieuwe knoopstelling, doorgestikte ceintuur en geheel op zijde gevoerd I Ook in mantelcostuums brengt „Wassen" iets bijzonders. Dit prima woll. kamgaren costuum is geheel afgebiesd en geheel op zijde ge voerd. Alléén bij „Was sen" zóó goe dkoop WASSEN Iets bijzonders! Mod. Shetland mantel met ge heel doorgestikte kraag en ceint., aparte mouw met nieuwe knoopstel ling in alle moderne kleuren en geheel op duchessè zijde gevoerd. 'n Modesnufje tegen op- ruimingsprijsNieuw model damesmantel,ge maakt v. wollen fantasie noppé, geheel doorge stikte kraag, revers en ceintuur, nieuwe mouw en zak. Geheel op crê pe marocain gevoerd. alléén bij „Wassen" alle veranderingen gratls en de groote maten voor dezelfde lage prijsen. Ook voor Kinderman- *®l«i Japonnen, Blouses en Rokken is 't U voor deel thans bij „Wassen te koopen hoek HEERENjTR-ROTTCRDAM "V- 'i aam-'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10