STRAFBAARSTELLING VAN GODSLASTERING. VRIJDAG 27 MEI 1932 HET WETSONTWERP IN DE TWEEDE KAMER- ALGEMEENE BESCHOUWINGEN R. K. MEISJESBESCHERMING IN NEDERLAND. VERDUISTERINGEN DOOR EEN ADVOCAAT. DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM. UIT DE R. K. STAATSPARTIJ. Het Correspondentie-orgaan. VERKOOP VAN GENEESMIDDELEN. GEBRUIKT NEDERLANDSCH FABRIKAAT. KRUIDENIERS EN NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. DE EERSTE KAMER-VERKIEZINGEN. ROOFOVERVAL TE DOETINCHEM. WIT-GELE KRUIS. handeldrijvende politie. Verrekening op officieele politioneelë betalingsstukken. Goederenverzending op een koopje. DE NOOD DER BOEREN. DE HULPVERLEENING AAN DE MELKVEEHOUDERIJ. HET PONDENVERLIES DER NED. BANK. öe Uil van Schiphol ver trokken. Besprekingen van kaasproducenten. DE STAKING IN Ret ENTERKAMP. De eigenaardige sfeer, waarin men leeft in den modernen Staat Professor Visscher heeft gelijk: het is een veeg teeken voor den momenteelen stand onzer beschaving, dat ook in Nederland een Minister van Justitie ons Wetboek van Strafrecht moet uitbreiden door in het bestaande artikel 147 een lid in te lasschen, dat luidt: „Hij die zich in het openbaar, mondeling of bij geschrift of afbeelding, door smalende Godslasteringen op voor godsdienstige gevoelens krenkende wijze uitlaat" (wordt gestraft met een gevan genisstraf van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden) en securiteltshalve nog een nieuw artikel 429 bis moet voorstellen, houdende: „Hij die op eene van den openbaren weg zicht bare plaats woorden of afbeeldingen stelt of gesteld houdt, die als smalende Godslasterin gen, voor godsdienstige gevoelens krenkend zijn, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoog- ste honderd gulden". Een zee van literatuur is al verschenen over dit regeeringsvoorstel, dat op 25 April 1931 v-rd ingediend. Dit verklaart de behoedzaam heid waarmee de Minister heeft geopereerd en bewijst ook de waarheid van zijn woord in de Memorie van Toelichting: „Zijn godsdienst ligt ons volk zeer ter harte en voor zijn gods dienst strijdt het met kracht en hartstocht". Bij de behandeling van kwesties als deze voelt men pas de eigenaardig-dualistische sfeer, waarin men leeft in den modernen liberalen staat. Want eenjrzijds staat daar die Staat, op getrokken op een beginsel, dat geen onder scheid maakt tusschen waarheid en dwaling en die onze wetten met dit beginsel doordee- semde, anderzijds handhaaft dezelfde Staat rudimenta, welke men ficties kan noemen, doch die toch een substraat inhouden van een publieke erkenning van God, die, zij het dan onder verschillende voorstelling, door een groot, zoo niet verreweg het grootste deel van ons volk wordt erkend. Het is onmogelijk deze laatste overtuiging op publiekrechtelijk terrein volledig tot gel ding te brengen tenzij men heel het gebinte van onze wetten de constitutie inbegrepen uit elkander haalt. En tegen dit laatste verzet zich weer de feitelijke toestand, waarin wij leven, en die tot uitdrukking komt in de gees telijke versplintering van ons volk, ontstaan in de zestiende eeuw en verergerd in den nieuwen tijd. Deze nieuwe tijd heeft de Gods dienstvrijheid gebracht, 'n werkelijkheid, welke vooral wij, katholieken, in dit land nooit mogen vergeten. Wij zijn bijkans een eeuw verder. Er is geen vrees meer voor protestantsche verdrukking van katholieken of voor een her-instelling van de middeleeuwsche Inquisitie, sinds het wet boek der Katholieke Kerk allen geloofsdwang uitdrukkelijk verbiedt. Ook ons land kent zijn goddeloozen, die. zooais de Minister zegt, smaden en smalen op God, die dit stelselmatig doen en in uitings vormen, welke onduldbaar zijn. Deze bandeloosheid is ontoelaatbaar en als de Staat die op het beginsel van algeheele godsdienstvrijheid is gebouwd, Godslastering als zoodanig niet of althans zeer moeilijk kan straffen, dan kan hij dit ongetwijfeld wèl doen, indien- iemand wetens en willens den vorm van Godslastering zóó gebruikt, dat hij daarmee andermans gevoelens krenkt. Zoo althans toont de Staat ook in zijn Straf recht waardeering voor wat minister Modder man noemde: „de maatschappelijke beteekenls van godsdienst" en zoo vervult hij een eisch, welke ook gesteld werd prof. Visscher herinnerde daar aan door den grooten jurist Rudolf von Ihering in zijn Der Zweck im Recht. Aan dezen eisch nu komt Minister Donner's ontwerp tegemoet. Het stelt „smalende Gods- Mr. Frans Teulings lastering strafbaar als delict in de mensche- lijke rechtsorde en niet Godslastering als zoo danig. Met het woord „smalende" is vast gelegd, dat slechts uitingen worden getroffen, die in haar uitdrukkingswijze zelf een hoonen van den Persoon Gods bevatten. Uitgeschakeld zijn dus daarmede wetenschappelijke uitingen, die nooit dien vorm aannemen. Mr. Frans Teulings heeft het wetsontwerp verdedigd en aan vaard in den geest als de Minister het indiende. De katho lieke afgevaardig de deed dit o.a. met een beroep op prof. Duynstee's pas uit gebracht praeadvies voor de Katholiek Wetenschappelijke Vereeniging en te recht heeft hij er, met een verwijzing naar het recente pauselijk woord op gewezen, dat beter dap met deze wetsartikelen de strijd tegen de godloochenarij kan worden ge voerd met gebed en boetvaardigheid. In ge wone taal zou men zeggen: door een echt christelijk leven. Het is bet daadwerkelijk ver raad aan het practisch Christendom geweest helaas, ook door naam-christenen 'die de huidige ontkerstening hebben bewerkstelligd. En als professor Visscher, die een woord van hoog getuigenis uitsprak en dan ook in stilte werd aanhoord, 't zoo paradoxaal vond, dat de geestelijke losbandigheid steeg naarmate de sociale gebondenheid toenam, is dan deze geestelijke losbandigheid onder het volk niet mede in de hand gewerkt door de sociale los bandigheid van een klasse, die deze opeischte na zich zelf eerst geestelijk autonoom te hebben verklaard Stemt prof. Visscher toch vóór de wet, zijn moderne Leidsche collega prof. Eerdmans wel typisch te bedenken: beiden zijn lidmaat en waren predikant in hetzelfde kerkgenoot schap, terwijl de eene streng gereformeerd en de andere ultra-vrijzinnig is zal tegen de wet stemmen. De liberale professor meent, dat men moeilijk kan uitmaken wat God is en wat godsdienstige gevoelens zijn en dat Minis ter Donner brandstof voor een nationalen brand aandraagt. Nu zijn er zeker moeilijke grensgevallen en daarop heeft mr. Teulings ook gewezen, maar men kan de bezwaren ook noodeloos overdrijven. Dat deed met prof. Eerdmans de soc.-dem. ds. v. d. Heide, die in meer dan één opzicht de ministerieele bedoeling zeker niet goed weergaf, volkomen onjuiste vergelijkingen trok en uitingen ten beste gaf, welke toch te naaef waren. Natuurlijk is het ontwerp fel bestreden door den heer Wijnkoop. Hij zag er een poging in om „de communistische gedachte" neer te slaan. De communistische gedachte het was of de heer Wijnkoop professor Visseher's karakteriseering van het Marxisme wilde be wijzen is saamgeweven met het atheïsme. Wij hebben Lenin hooren clteeren en diens Feuerbachsche wijsheid vulde de heer Wijn koop aan met allerlei beweringen, welke ons telkens deden denken aan het woord van den psalm: „De dwaas zegt in zijn hart: er is geen God". Want men kan toch niet in ge- moede en mot gezond verstand volhouden, dat de meeste Nederlandsche rechters niet in God geloovèn, dat het Christendom héél den tijd van zijn bestaan de wetenschap terug drong en dat „de wetenschap zich van God heeft afgemaakt". De heer Wijnkoop schijnt al deze dingen te gelooven. En hij verkondigt een klasse-moraal zóó kras als zelden in ons parlement is ge schied. Het pijnlijke Is niet alleen, dat een renegaat uit de synagoge, gedekt door de parlementaire immuniteit, taal uitslaat, die elk beschaafd oor pijnigt, maar het ellendige is, dat hij dit doet onder het mom van te werken voor den socialen vooruitgang en dat de luisteraar met smart moet bekennen, dat zulk barbarisme alleen mogelijk is geworden nadat een groot deel van de Christenheid haar roeping verloochende of vergat. Algemeene jaarvergadering. Onder presidium van Mevrouw W. Bijvoet van Haaren werd te Utrecht in het „Kasteel van Antwerpen" de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Federatie der R. K. Vereenigingen ter Bescherming van Meisjes in Nederland. In de openingsrede memoreerde de voorzit ster Mevrouw A. Wagemakers-Blankers, Eere presidente der afdeeling Breda; Mej. J. Strens, Eere-.presidente der afdeeling Roermond en mej. Schwarte, Secretaresse van het Aarts- diocees, diie dit jaar overleden zijn. Verder werd besproken het a.s. Maria-Con. gres te Nijmegen, de Wet op de bemiddelings bureaus, de controle op de kerkkaarten en de ,,Zitabode". Mej. J. Schwer bracht verslag uit over het Centraal Bureau en de actie der Duitsche meisjes; Mevrouw Dietvors van Ket- wich over het Orgaan en Mevrouw Droog over het Stationswerk. Ondanks de Rijkssubsidie groot 2000 en de Gemeentesubsidies moest toch nog een nadeelig saldo van 4.479.04 ge boekt worden. Mevrouw Droog bracht nog verslag over het controleeren van misleidende advertenties. De Zeereerw. Heer Rector A. Scheermakers besprak het dienstboden-vraagstuk, in verband met het plan in het Bisdom van Breda in sa menwerking met de K. J. V. Deze beide ver eenigingen moeten elkaar leeren kennen en waardeeren, om zoodoende de 'belangen van het alleenstaande meisjes beter te kunnen beharti gen. Diverse voorstellen waren ingekomen van de Federatie en van het Diocees den Bosch w.o. het protest tegen Spanje en uniform- Statuten der Diocesen en contróle der kiosken aan de stations. De Hoogeerw. Adviseur De ken Th. Knuvelder dankte de Presidente voor hare schitterende leiding en sloot de vergade ring met den Christelijken groet. Don Pedro, burgemeester van Madrid, arriveert te Londen voor 't internationale Stedencongres. Centrale Raadsvergadering te 's-Gravenhage. (Vervolg). Het voorloopig rapport der Voorschotbank- oommissie werd tenslotte met algemeene stem men aangenomen en het hoofdbestuur vrijheid gelaten deze zaak nader uit te werken. Omtrent het a.s. zilveren jubileum gaf het hoofdbestuurslid de heer Stumpel een exposé. Woensdag 7 September zal het te Haarlem worden gevierd. Het ligt in het voornemen als geschenk bij dit zilveren feest het stamkapitaal voor de voorschotbank bijeen te brengen. Met wekelijk- sche bijdragen kan elke afdeeling reeds een aardige som inzamelen. Na de heropening der beraadslagingen deelde de voorzitter naar aanleiding van een voor stel Delft, waarin maatregelen en beperkende bepalingen Inzake de uitverkoopen en oprui mingen worden gewenscht, mede, dat de zaak bij den middenstandsraad aanhangig is. Meer valt op 't oogenblik niet te doen. Met de stemmen van zes afdeelingen tegen werd het voorstel tot uitbreiding van het hoofdbestuur aangenomen. Als zoodanig werd de heer A. Menheeze ('s Heerenhoek) en na herstemming de heer J. Vlaar (Purmerend) ge kozen. Rede Van den Brule. Het woord was vervolgens aan den heer H. E. van den Brule, lid van het hoofdbestuur, die sprak over het onderwerp „Wat doet de middenstand in crisistijd? Wat is er voor hem te bereiken?" Op 't oogenblik aldus spr. past ons een gewetensonderzoek. De tijd, dat men zoo'n beetje in het wilde weg kon leven, is geweest. Het bestaan van den middenstand is niet alleen een politiek maar vandaag ook een economisch belang. Wij moeten ons oriënteeren naar de nieuwe omstandigheden. In het wezen van den middenstand is misschien iets veranderd, in den grondslag niet. Wanneer wij het gepara- siteer zouden kunnen uitschakelen, wat zouden wij dan een beteren toestand kunnen krijgen. Dit blok aan ons been belemmert ons een be hoorlijke fundatie van den middenstand. De coöperatieve verbruiksvereenigingen zijn onze concurrenten maar maken in den huldigen crisistijd ons het bestaan niet onmogelijk. De JÜLaalbedrijven, warenhuizen en groo t-levens- middelenbedrijven zijn ernstiger concurrent. In „Quadrageslmo Anno" vindt spr. 'n richtlijn voor een houding tegen de ontwikkeling van het grootkapitaal in het middenstandsleven. Laat men van geestelijke zijde deze zaak eens bestudeeren en het bestaan van den midden stand op principdëele gronden verdedigen. Een belangrijke taak is weggelegd voor de vakorganisaties. De middenstanders moeten worden opgeleid tot goede verkoopslieden en ontwikkelde handelsmenschen. Moeten wij niet meer gaan doen op coöperatief inkoops- bedrijf? Het is de hoogste tijd. Dank zij de coöperatie in het manufacturenvak behoeven deze vaklieden de concurrentie met het groot bedrijf niet te vreezen. Hij, die van een vei lingssysteem voor zijn inkoop gebruik maakt, komt vaak voordeeliger uit dan voorheen. Ge zamenlijke reclame mag niet vergeten worden. Er moet aangepakt worden, nu. Door een speciale reclame wordt het publiek naar de grootbedrijven gelokt en de middenstand ziet toe. Wanneer de middenstand de handen ineen slaat, kan heel wat bereikt warden. Voorlichting op dit gebied kan van groot belang zijn. Begrijpen wij zóó de nieuwe om standigheden dan kunnen wij den midden stand voor een belangrijk deel door de moeilij ke tijden heen brengen. Maar dan de hand aan den ploeg! Op deze frissche rede volgde eenige gedach tewisseling. De heer Van den Brule betoogde, In ant woord aan de sprekers, de groote lijnen te hebben uitgestippeld en de nadere denkbeel den gaarne aan den centralen raad over te brengen. Na afwerking van de rondvraag werd te ruim half zeven de vergadering, welke voor een gedeelte ook werd bijgewoond door den heer de Brabander, directeur van het Centraal Hanzebureau in het Aartsbisdom, door 'den trondsvoorzitter gesloten. Verschenen is het tweede (Mei-) nummer van het correspondentie-orgaan „De R.K. Staatspartij", waarin wederom de noodige lezens- en wetenswaardige berichten en uiteen zettingen betreffende ons politiek partijleven zijn opgenomen. Het nummer opent met een artikel over den Partijraad, naar aanleiding van de a.s. elfde vergadering van dien Raad. In aansluiting daaraan volgt een interessant overzicht van het werk der eerste tien Partijraadsvergade ringen. Voorts is een artikel gewijd aan de Kiesverreeniging ten behoeve van de Verkie zing van leden van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal. Een leerzame beschouwing werd gewijd aan den uitslag der Pruisische en Fran- sche verkiezingen. In eene rubriek: Agenda van de Partijwerkzaamheden, laat het Dage ïijksch Bestuur de leden en organen medeleven met hetgeen er maandelijks zooal gebeurt. Op de laatste bladzijde is een correspondentieru briek opgenomen, waarin de correspondentie met de afdeelingen zal worden behandeld. Deze afdeelingen,en ook de individueele le- öen worden nogmaals uitgenoodigd zoo spoedig mogelijk zich als abonné's aan het Partijsecre- tai iaat in Den Haag (Laan van MeerdervooTi 65, giro no. 692) op te geven. Dit geldt ook en vooral de collectieve abonnementen der Kring- besturen en van de besturen der plaatselijke afdeelingen. Men wachte niet te lang er mede, ook al in verband met de bepaling van de oplage en met de eventueele toezending van reeds verschenen nummers. Wij ondersteunen dit verzoek van ganscher harte. Inderdaad geldt het hier een gewichtig partijbelang. De drogisten en het ontwerp- geneesmiddelenwet. ZEVENDUIZEND GULDEN VERDUISTERD. Voor de Rechtbank te Almelo stond Dinsdag terecht H. Kr., verzekeringsagent te Glaner- brug. Hij is er van beschuldigd dat hij in het tijdvak van Mei 1929 tot Maart 1932 te Lonne- ker als bode-administrateur van het zieken fonds van den arts Oldeboom, opzettelijk we derrechtelijk zich heeft toegeëigend verschil lende bedragen aan geld tezamen ten bedrage van circa 7000. Na verhoor van een aantal getuigen eisohte de Offioier van Justitie een gevangenisstraf van 9 maanden. Uitspraak Dinsdag 7 Juni. De besturen van den Alg. Ned., R. K., en Ned, Chr. DrogistenJbond hebben vergaderd ter bespreking van de te voeren actie inzake het ontwerp-Geneesmiddelemwet. Na uitvoerige bespreking werd besloten dat namens de drie drogistenbonden een request aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ge zonden zal worden waarin verzocht wordt het gewijzigde ontwerp-Geneesmiddeleuwet niet aan te nemen daar, indien art. 2 van het be doeld ontwerp ongewijzigd zal worden aange nomen, dit ten gevolge zal hebben dat de dro gist vrijwel geheel uitgeschakeld za.l worden van den verkoop van geneesmiddelen. De besturen vragen zich met bezorgdheid af, of het wenschelijk of noodzakelijk is, dat waar de gezondheidstoestand in Nederland ten voorbeeld gesteld kan worden aan andere lan den, een ingrijpen als door den wetgever be doeld, goed te keuren, temeer daar ook bij het tot wet verheffen van dit ontwerp geen einde gemaakt zal worden aan den handel in sterk- werkende geneesmiddelen door apothekers. Besloten werd midden-Juni te Den Haag een openb. vergadering te houden, uitgaande van de drie bovengenoemde bonden ter bespreking van het gewijzigde wetsontwerp. Plannen voor een nationale actie. In een te Deventer gehouden vergadering van vertegenwoordigers der Kamers van Koop handel en Fabrieken van Twente, Noord- Overijssel en Salland en afgevaardigden van de Departementen Deventer, Zwolle en Enschede van de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel is men 't in principe eens geworden over een eventueel spoedig te ondernemen na tionale actie ter bevordering van het gebruik van In Nederlond vervaardigde producten. Tegen de personeelscoöperatie. In de Woensdag te Hilversum gehouden ver gadering van den Ned. Kruideniersbond werd met algemeene stemmen een voorstel van de afd. Alkmaar aangenomen om actie te voeren voor vermindering van het vervoer over de Ned. Spoorwegen, zulks vanwege de concur rentie welke de middenstand ondervindt van de coöperatie van Spoorwegpersoneel. Aan andere middenstands-organisaties zal worden gevraagd deze actie te steunen. Voor de rechtbank te Alkmaar werd in Februari de zaak behandeld contra Mr. K., voorheen advocaat en procureur te Alkmaar; wien toenmaals ten laste was gelegd het zich wederrechtelijk teeëigenen van effecten, welke hij als beheerder van de liefdadige instelling, „Het Huis van Zessen", onder zich' had, als ook het verduisteren, gedurende de jaren van 1925 tot 1930 van belangrijke geldsommen, (als maximum werd In de dagvaarding ge noemd een bedrag van ƒ107.917.96) ten na- deele van de O.L. Vrouwe Stichting te Amers foort, waarvoor hij als beheerder optrad van de te Alkmaar gevestigde R.K. Meisjesscho len. Het O.M. ei schte tegen verdachte drie Jaren gevangenisstraf, welke eisch door de recht bank, die verschillende verzachtende om standigheden aanvoerde, werd gehalveerd. Verd., die tot 1% jaar werd veroordeeld, ging van dit vonnis in Hooger ber>oe<p. Giste^ ren diende deze zaak voor het Gerechtshof te Amsterdam. Verdachte volhardt bij zijn voor de recht bank te Alkmaar afgelegde verklaringen. Hij erkent ten aanzien van het huis van Zessen de feiten, hoewel hij ontkent den opzet te hebben gehad de effecten te verduisteren. De verduistering ten nadeele van de O.L. Vr. Stichting erkent hij voor een gedeelte. Als eerste getuige wordt gehoord mr. J. S. L. Aghina, auditeur-militair te den Bosch en voorzitter-directeur van het huls van Zessen. De president bespreekt met getuige uitvoe rig het beheer van genoemde Instelling. De boekhouding van verd. wordt nader ter sprake gebracht. De accountant S. J. A. Keesom had een on derzoek in de boeken ingesteld en was tot het resultaat gekomen, dat er 114.000 tekort was. De Rijks-accountant, de heer Engelgeren echter, verklaarde dat volgens zijn onderzoek het tekort 79.650.72 bedroeg. Nadat het getuigenverhoor was beëindigd voerde verd. aan, dat de vermiste sommen veel geringer zijn, dan de accountants aangeven. De procureur-generaal mr. Baud ui n acht de tenlastegelegde verduisteringen bewezen. Het M. -eischte bevestiging van het von nis: anderhalf jaar gevangenisstraf. Het is z.i. juist, dat de preventieve hechtenis niet is afge trokken, gezien de ernst van de feiten. Hierna is de verdediging aan het woord. Mr. A. Prins concludeert tof vrijspraak ten aanzien van de ten laste gelegde verduistering ten nadeele van de O. L. Vrouwestichting. De tweede verdediger, Mr. P. Langeveld pleitte ten aanzien van de tenlaste gelegde ver duistering van effecten ten nadeele van het „Huis van Zessen". Na een uitvoerige schets te hebben gegeven van het leven van verd. wijst pl. erop, dat verd. als zeer vooraanstaand man in het Katholieke leven te Alkmaar zich uit gaven moest getroosten, waarvoor eigen midde len ontoereikend waren. Als advocaat heeft deze man nooit iets misdaan en hij staat dan ook geheel los van de practijk in de verdach- tenbank. Pi. dringt aan op de uiterste clemen tie, opdat verd. weer zeer spoedig aan zijn ge zin kan worden teruggegeven, hij geeft in over weging verd. te veroordeeien tot een gedeel telijk voorwaardelijke gedeeltelijk onvoorwaar delijke straf. Voorts acht pl. het O. M. op juridische gronden in zijn vordering niet ont vankelijk. Bij repliek persisteerde de procureur-gene raal bij zijn vordering, doch vroeg alsnog aftrek van de preventieve hechtenis. Arrest 9 Juni a.s. Christelijk-Historische can- didaten. Op de groepsvergadering der C.-H. Staten leden van Groningen, Drente en Overijsel en Gelderland Is naar „De Nederlander" meldt, besloten voor de verkiezing van leden der Eer ste Kamer met één lijst uit te komen in de betrokken provincies en daarop tien namen te plaatsen. De lijst werd als volgt samengesteld: W; L' baron de Vos van Steenwijk J' w- J- baron de Vos van Steen- wijk (Diepenheim)3. mr. dr. G. Kolff (Gel- dermalsen)4 mr. dr. C. O. P. baron Creutz (Bennekom)5, prof. dr. j. de Zwaan (Lei den) 6. J. Knoppers (Meppel) 7 J M Krij ger Jr (Vriezeveen); 8. j 'C. Wolthuis (Vroomshoop); 9. H. A. Roobaard (Hooge- veen); 10. mr. G. Vixseboxse (Almelo). Liberale candidaten. Naar het „Hbld." verneemt, zal de liberale fractie van de Prov. Staten van Zuid-Holland bij de a.s. verkiezing voor de Eerste Kamer resp. iir. J. Kosters (aftredend), mr. p. Droog- leever Fortuin, burgemeester van Rotterdam en mr. H. J. Knottenbelt, als no. 1, 2 en 3 op de lijst candideeren, terwijl voor een der volgende plaatsen prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart van de Rotter damsohe Handelshooge- school ernstig in aanmerking zou komen. Het blijkt dus de bedoeling te zijn. nu mr. Rink znch niet meer beschikbaar stelt, den tweeden zetel, dien Zuid-Holland opleverde, door mr. Droogleever Fortuin te doen innemen. Verdachte veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Voor de Rechtbank te Arnhem heeft 14 dagen geleden terecht gestaan de 24-jarige electricien H. H., geboortig uit Rotterdam, terzake, dat hij oip Zaterdag 12 Maart 1,932 te Doetinchem een overval zou hebben gepleegd op den portier der emaille-fabriek „Beccon" aldaar, met de bedoeling hem van een kof fertje, Inhoudende 3900, te berooven. De Rechtbank te Arnhem veroordeelde hem thans wegens poging tot diefstal met geweldpleging, conform den eisch van het O.M. tot 3 jaar gevangenisstraf. OPLICHTING MIDDENSTANDSBANK. De Rechtbank te Almelo veroordeelde H. G. te Enschede thans gedetineerd beschuldigd van oplichting van de Nederlandsche Mldden- standsspaarhank te Enschede voor circa 73.000 tot een jaar en 6 maanden gevangenis straf met aftrek van preventief. De eisch was twee jaar gevangenisstraf. Jaarvergadering te Haarlem. Woensdagmiddag werd in gebouw ,,St. Bavo" te Haarlem de jaarvergadering gehouden van de Diocesane Federatie van het Wit-Gele Kruisin het bisdom Haarlem. De voorzitter van de Diocesane Federatie, Gribling opende de vergadering met den christelijken groet en een hartelijk welkomstwoord, speciaal tot eenige nieuw aanwezige afdeelingen. Uit het jaarverslag van den secretaris -pen ningmeester bleek, dat de provinciale bonden gunstig werken. Blijkens het verslag van het Bakerbureau te Haarlem, heeft dit zeer goed aan zijn doel beantwoord. De voorzitter sprak de hoop uit dat het bureau, zijn werkzaamheid ook zal uit! strekken naar het Zuiden van het bisdom. De leidster van het Bakerbureau alsmede die van de baker- en moedercursussen, welke laat ste In Noord- en Zuid-Holland resp. In getal len van 24 en 16 zijn gegeven en omstreeks 1200 cursisten hebben geteld mochten belden zeer waardee.rende woorden voor haar activi teit in ontvangst nemen. Bij de bespreking over de opleiding van kraamverzorgsters bleek zeer duidelijk de wen- schelijkheid, dat vooral In de groote steden van het bisdom gelegenheid zal worden ge schapen tot opleiding in katholieke sfeer van meisjes, die kraamverzorgster willen worden. De voorzitter toonde dan uitvoerig aan het belang dat er ln gelegen ls, dat de wijkver pleegsters ook het diploma voor zuigelingen bescherming bezitten. Bij de bestuursverkiezing werden de perio. dieke aftredende heeren J. Scheeren te Lutje- broek en H. C. van Velzen te Poeldijk als leden herkozen.7 SOERABAJA, 25 Mei. (ANETA)'. Hel „Soer. Handelsblad" dringt aan op een onderzoek naar de zonderlinge toestanden in Noord-Nieuw-Guinea, waar de dagverblijven van de gewapende politie fungeeren als han delslichamen, die alles aan allen verkoopen al dus met den particulieren handel concurreéren of dezen onmogelijk makend. De goederen wor den direct uit Europa geïmporteerd en zelfs geleverd aan Chineesche handelaren. De voor raad bedroeg te Manokwari in Januari 16.000, in de buitenposten Dema en Seroei 9 000 Da verrekeningen der zendingen goederen ge- schiedt op officieele betalingsstukken van da politie. Verder worden politiedienaren voor de zen handel gebruikt, terwijl voor het transport der goederen gebruik wordt gemaakt van Gou- vernementsstoomera Een telegram aan den Minister. Da Batavia Margarine Fabrieken te Nijme gen hebben bet volgende telegram aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid en aan de verschillende Kamerfracties gezonden: „Wetsontwerp hulpverleening melkveehou derij in gewijzigden vorm beteekent heffing per hoofd op botergebruikers oiroa vijftien cents per week op margarinegebruikers ruim tien cents per week derhalve per gezin een algemeene loonsverlaging van een hal ven gul den tot één gulden per week met hoogste loonsverlaging van grootste gezinnen. Achten daarom wetsontwerp ook moreel niet toelaat baar. Kunnen ons niet onttrekken aan indruk dat men zich deze gevolgen van het wetsont werp niet duidelijk realiseert". VERDRONKEN Gistermorgen is de hlokhuiswachter N. G. Fahrmann nabij het stations-blokhuis te Hille- gom bij het scheppen van water voorover in een sloot gevallen en verdronken. Het mocht niet meer gelukken de levensgeesten op te wekken De man was 52 jaren oud, gehuwd en vader van negen kinderen. Te Scheemdermeer is de cartonbewerker Blauw verdronken, i Van Engeland geen schadeloos stelling te verwachten. LONDEN, 26 Mei 1932. (R-°-> antwoord op een gestelde vraag verklaar de de secretaris van de schatkist, Elliot, dat dooi de Engelsche regeering aan de Nederlandsche regeering was medegedeeld, dat eerstgenoemde, de door de Nederlandsche Bank tengevolge Van de op heffing van den gouden standaard door Enge land, geleden verliezen ernstig betreurde, maar dat zij, nadat zn met de volste sympathie deze geheele aange egenheid heeft nagegaan zich onmogelijk bereid kon verklaren om eenige preferentieels behandeling toe te ken nen aan bet s ei ntgbezit der Nederlandsche Bank. DÈ INDISCHE POSTVLUCHTEN. Gistermorgen om 7.45 te het K. L. M.-vIteg. tuig „De Uil" naar Nederlandsch-Indië ver trokken. Met het vliegtuig worden 32 zakken lucht post verzonden, wegende 248 Kg. 515 Gr. bruto en 222 Kg. 710 Gr. netto. De zending bevat 289 briefkaarten, 89 postwissels, 15.382 stukken beneden 5 gram, 2913 stukken zwaarder dan 5 9ran, 2052 stukken voor tusschenliggende lan den, te zamen 20.725 stuks. De Ijsvogel (heenreis) 's Bisteren om 5.45 uit Calcutta vertrokken en om 12.35 te Ran goon geland. De „Uil", die gisterenmorgen om 7.45 uur uit Amsterdam is vertrokken, kwam na een tus- aohenlandinig te Leipzig om 15.40 uur te Boeda pest aan. De „Duif", (terugreis) vertrok gisteren te 8.07 uur uit Bushir en arriveerde te 14 uur te OPZIENBARE VERDUISTERING. MED AN, 25 Mei. (ANETA). De kashouder van de negeri Padang, Sulta naat Deli, is spoorloos verdwenen met achter lating van een schuld van 40.000. Bovendien blijkt hij belastinggelden te hebben verduis terd tot een bedrag yaq 4 Wl&Q» Verbetering van den export het meest noodige. Ter bespreking van den nood in de veehou derij en van de ontwerpen van wet tot hulpver leening aan dit landbouwbedrijf en tot her ziening der pachtoontracten, heeft de Bond van Kaasproducenten te Gouda gisteren een zeer druk bezochte vergadering gehouden. De voorzitter, de heer A. van Wijnen, lid der Staatscommissie van advies voor den' uit voer van zuivel- en melkproducten, hield over deze onderwerpen een uitvoerige beschouwing Spr. wees er daarbij op, dat voorlichting van de zijde der regeering, naast het energieke werk van de organisaties in de veehouderij, de producten kwalitatief aan de spits der wereldproductie bracht. Aan de toekomst van een bedrijfstak, welke op zulk hoog peil staat, mag niet te snel gewanhoopt worden. Deze moet ondanks de wereldontredderlng nog eea plaats kunnen behouden. Echter ook directe financieele overwegingen leiden tot een strij den voor zijn behoud. Het is van den hoer echter onjuist te mee- nen, dat hem alleen de rampen treffen. Spe ciaal kapitaalverlies komt in ontzaglijke mate ook elders voor. Zelfs vermindering van inko. men is het lot van velen met hem. Maar in de veehouderij wordt voortdurend ver beneden den kostprijs geproduceerd, zonder dat op ver hooging van den prijs ook maar eenige invloed van beteekenls kan worden uitgeoefend. Dit leidt noodzakelijk tot algemeene verarming en na korter of langer tijd tot ondergang. De veehouder beoogt geen uitzonderings positie. Hij wenscht niet bevoorrecht, doch evenmin veronachtzaamd te worden. Een niet te loochenen feit noemde spr. het, dat sociale voorzieningen, met in wezen een gemonopeli- seerden loonstandaard, met pensionneerlng en oudedag-verzorging enz. en monopoliseering in diverse gemeente- en particuliere bedrijven met de tendenz om het prijspeil der producten en diensten te verhoogen of op hoog niveau te houden, parasiteeren op de onbeschutte be drijven en daardoor in de eerste plaats op den Nederlandschen land|bouw. Wij kiezen geen partij, doch eischen op öf een prijspeil, dat aanpast aan de productiekosten öf een aanpas sen van de productiekosten aan het prijspeil. De regeering oordeele wat kan en wat moet. Maar zij handele dan ook met sterke en be sliste hand. Wanneer de veehouderij terugge- drongen wordt tot de binnenlandsche markt zal ze voor langen tijd op hulp zijn aangewezen. Indien evenwel de export van veredelingspro ducten in gang kan worden gehouden of na eenigen tijd weer op gang ig tg brengen zal wederom de geldbuidel tot financieringvan belangrijke importen worden geopend. Daarom moeten onze markten worden behouden. Zij bezitten een Goodwill van ontzettende waar. de. Verloren markten beteekent langdurig ver. lies. En zonder dezen export zal onze op ex- port uitgegroeide veehouderij door geen hulp middelen voldoende zijn te steunen. Ten opzichte van onzen export nu achtte de heer van Wijnen de regeering ernstig in gebreke. Zij heeft niet de middelen benut, die er waren en de troeven, welke zij in handen, had, verspeeld. Is, zoo vroeg spr., de thans gewijzigde, voor heen weinig beteekenende ontwerp-regellng inzake het internationaal betalingsverkeer mis schien een aanduiding voor een ernstig ver anderde opvatting der regeering? Naast de regeering hebben ook zij, die in den landbouw hun geld staken, plichten te vervullen. Hypotheekgever en verpachter moe ten. medewerken, zooveel zij kunnen. Voorko men moet worden, desnoods met regeerlngs. Ingrijpen, dat de bezittingen van den boeren stand worden onteigend en hij van zijn hof stede wordt verdreven. Van de gelegenheid tot debat werd druk ge bruik gemaakt. Algemeen was men van oordeel, dat een richtprijs van 5 cent per liter voor melk te laag te. Er gingen stemmen op bij de regeering aan te dringen de risico van den handel in kaas op zich te nemen, althans naar meer cen tralisatie te streven. Nog werd het opslaan van kaas bepleit, ten einde verdere daling der prijzen te voorkomen. De voorzitter verklaarde zich bereid deze wen- schen kenbaar te maken,, persoonlijk echter ziet hij meer heil in het vergrooten der export mogelijkheid naar landen, die in f ederland veel Importeeren. Ten slotte werd den boeren op het hart ;edrukt zich niet er toe te aten verleiden de róór 1 Januari 1932 ot;en Pachtovereen komsten te laten verlagen, daar door veran dering het vóór genoemden datum gesloten contract straks, na aanneming van het wets ontwerp Ebels, bulten de bescherming der wet zal vallen. Nijmeegsche werkloozen weer ®an het werk. Gisteren heeft de directeur der districts arbeidsbeurs te Nijmegen van de regeering te legrafisch bericht ontvangen, dat Maandag a.s. het grootste deed der Nijmeegsche werkloozen, die in het Enterkamp in wilde staking waren gegaan, weer te werk kunnen worden gesteld. Er zal evenwel een uitzondering worden gemaakt voor een 12-tal belhamels, die de staking had den uitgelokt. Zij kunnen niet meer voor steun aanmerking komen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6