DE ORGANISATIE ONZER ARBEIDERSJEUGD. DE R.K. PARTIJRAAD BIJEEN SMALENDE GODSLASTERING STRAFBAAR GESTELD. graf zeppelin HEEREN-BAAI ZATERDAG 28 MEI 1932 DE VERWERPING DER PACHTWETTEN. onze handelsbetrekkingen NEDERLAND. IN IETS OVER „DE JONGE WERKMAN". In onze eerste beschouwing wezen wij op ver heugende nieuwe elementen in de organisatie dor Katholieke arbeidersjeugd. Aan de hand Van den opzet en het doel van de organisatie ,.De Jonge Werkman" willen wij daar nog iets nader op ingaan. uuiimi'^M 121811 edIhiS Motie-IJtrecht in gewijzigden vorm aanvaard. met DUITSCHLAND. De nieuwe onderhandeling* te Berlijn. en GEINIG BEVREDIGEND RESULTAAT? KON NED. HOOGOVENS STAALFABR. NEDERL. DEELNEMING aan de koloniale tentoonstelling TE PARIJS. DE KWESTIE DER PACHTWETTEN. Motie. MINISTER DONNER'S WETS ONTWERP IN DE TWEEDE KAMER. De debatten voortgezet. VERDRONKEN TWEE UUR OP HOLLANDSCHEN BODEM VERANKERD. Landingen op Waalhaven en „Twente". ICHTI FRIESCHE N 20-50 ct per ons ^Alelange van rijpe tabakken Mr. J. T. LINTHORST HOMAN t Mgr. Dr. Th. GOOSSENS. LADY LINDY VOOR DEN MICROFOON REPRESENTATIE DER NEDER LANDS CHE PERS. II. (Slot.) Als eerste doel heeft de J. W. zich gesteld: .,den jongen arbeider op te voeden tot een flin- ken, degelijken, door en door Katholieken man, karaktervast, die, geroepen tot den levensstaat van het huwelijk, ook daar leiding zal kunnen geven in een Katholiek gezin". Waar de jonge arbeider, onder de hoede zij ner ouders en opvoeders uit, in zijn arbeids- omgeving op zich zelf is aangewezen, moet hij leiding en vorming kunnen krijgen in al die vraagstukken, die zijn toekomst en zijn toekom' stige levensinrichting betreffen. Zijn verstand, zijn wil moeten gevormd wor den, hij moet zich een helder oordeel kunnen vormen en daarnaar weten te bandelen. Dit sluit bet tweede doel van de J. W. in zich: den jongen arbeider te vormen tot een flink 'ld der samenleving met een duidelijk begrip van zjjn beroepsplichten naast zijn beroeps- vechten, met een duidelijk begrip ook van zijn plichten tegenover de maatschappij, mede van den plicht om deze maatschappij te verchris telijken. Zoo hoopt men de jeugd niet alleen te win nen als aanhangers der organisaties, die tot herstel en sociale orde noodig zullen zijn en blijven, het getal is in onzen tijd niet meer de toetssteen voor de kracht eener beweging men verwacht van haar een sterker activiteit en een ontplooiing van actie op breeder terrein. Maar tegelijk moet er in deze actie een ver dieping gebracht worden: de J. W. stelt zich a's derde doel, de arbeiders te doen meewerken aan een verchristelijking der arbeidsomgeving, die maar al te vaak een karakter draagt van zeer laag heidensch allooi. Een verheffing van den arbeidersstand, een herstel der werkelijke sociale orde zal zonder deze verbetering van het arbeidsmilieu, die voornamelijk van de ar beiders, op de eerste plaats de jonge arbeiders, zelf afhankelijk is, niet goed tot stand kunnen komen. De J. W. tracht deze verchristelijking Van het arbeidsmilieu te bereiken door het stichten van kernen of cellen, die ook op het ^prk de Katholieke levensopvatting doen eer- "^igen, mistoestanden bestrijden en de ver dingen en hervormingen trachten te ver- riJsen, die de uitoefening van het beroep op- 'eUw. maken tot hèt middel voor den mensch om 2-in einddoel te verwezenlijken, terwijl het nu fiikwjjig een hinderpaal is. Deze breede en veelomvattende doelstelling wordt den jongens natuurlijk op frisscher en oorspronkelijker wijze bijgebracht, dan wij het hier in kort bestek kunnen. De J. W. gaat uit van het gezonde en vóór n(>0diSe beginsel, dat het terrein, hetwelk *swonnen moet worden niet in vergaderingen otficIeele lokaliteiten ligt, maar in de fa briek, in de werkplaats, in de ontspanningslo kalen en op de sportvelden. De beweging gaat daarbij uit van een ander noodzakelijk begin sel: dat van de zelfwerkzaamheid der jongens. Ais jeugdorganisatie staat de J. W. onder lei ding der Kerk, en heeft dus een priester tot directeur-voorzitter. Overigens echter is de ge heels beweging erop gericht de jongens zich zelf en elkaar te laten ontwikkelen en ze zoo ook te vormen tot een grootere zelfstandigheid in het leven. Het is In dit verhand misschien niet ondien stig er op te wijzen, hoe de groote demonstra tiedag, die de J. W. op 29 Mei a.s. in Den Bosch zal houden, geheel van den aandrang der jongens zelf is uitgegaan, hoe ook het groote massa-spreekkoor, dat op de Parade tegenover de St. Jan zal worden uitgevoerd, enkel en al- een aan het initiatief der jongens 'te danken is. Het zijn deze en dergelijke dingen, die ons bij uitstek prettig aandoen in de J W- w!f,ng 6n ook ZOOVeel ÖOen verwachten met is bn 8 tot hare resultaten. Deze beweging punt d !8tek reëel: zij steIt ZlCh °p het stand- at de i°nge arbeider genomen moet wor- als hij is, niet uitsluitend als Katholiek "°n 6r Weer' ook niet als jongeman zonder meer, maar als jong Katholiek arbeider, wiens beroepsleven een geheel bijzondere opvoeding en vorming noodig maakt. Zoodoende zal de be weging in het leven zijner leden iets kunnen worden, dat niet toevallig zoo nu en dan eens in dit leven ingrijpt, maar dat het richting geeft, dat het religieus, kultureel, sociaal en individueel vormt. Juist daarom moet het een beweging heeten, meer dan een vereeniging: de J. W. wil een stuwende kracht zijn, geen papieren organisatie. Dit te willen bracht echter onmiddellijk het actueele alternatief mee: massa- of kern-orga nisatie. Massa-organisatie blijft altijd iets doods behouden, de levende, bezielende kracht is slechts zelden in een groote massa aanwezig: slechts in een kerngroep, in een groep, die zich door inzicht en streving boven de sfeer der massa weet te verheffen, kan een consequente beleving van de beginselen eener beweging vol ledig tot uiting komen. De J. W. heeft dit probleem, dat hare orga nisatie gesteld werd, op een merkwaardige en aantrekkelijke wijze opgelost. Zij wilde de poort voor geen enkelen Katholieken jongen arbeider sluiten, omdat allen in de gelegenheid moeten zijn zich Katholiek te organiseeren en te dee- len in de geestelijke en stoffelijke voordeelen dezer organisatie. Dit lidmaatschap is echter slechts een eerste stap ter bereiking van het doel, dat de J. W. zich heeft gesteld, en dat slechts door een zekere kernvorming te verwe zenlijken is. Naast deze z.g. A-leden (aangeslo ten leden) kent de beweging daarom een twee de categorie, de B-groep, de eigenlijke J. W.-ers (aangenomen leden). Deze J. W.-ers moeten volkomen op de hoog te zijn van doel en streven der beweglfag, zij vormen de groep, die eigenlijk de beweging draagt, nemen bijzondere verplichtingen op zich en kunnen dan ook slechts tot lid worden toegelaten na een aspirant-lidmaatschap van drie maanden en het afleggen eener plechtige belofte. Binnen deze tweede groep wordt dan ook de derde groep gevormd, de kerngroep, bestaande uit het eigenlijke leiderscorps, het kader, op wier activiteit, vorming en ontwikkeling de af- deelingen steunen moeten. In welke veelzijdigheid van richtingen deze activiteit zich ontwikkelt, kunnen wij hier niet alles uiteenzetten: zij richt zich op de religieu ze, sociale, kultureele .ontwikkeling, het vormen van studieclubs, het voorbereiden van tochten en excursies, het inrichten van clubhuizen, het tot stand brengen van tal van sociale diensten: inlichtingendienst, hulpdienst voor militaire le den. spaardienst, arbeidsbemiddeling, dienst voor beginnende arbeiders, propaganda-dienst, etc. Daarbij doet men veel, zeer veel tot verbe tering van den volkssmaak, waartoe de bewe ging contact zoekt met Katholieke kunstenaars, in het bijzonder met hen, die zich meer recht streeks tot het volk wenden. Dat er in dit op zicht wel iets te bereiken valt, zien wij aan het pas-uitgekomen liederenbundeltje ,.Wide Wied", dat, keurig uitgegeven, vrijwel geen enkel lied bevat van het geclicheerde genre, waaraan on ze Hoilandsche bundels zoo rijk zijn, en dat bui tengewoon frisch en natuurlijk aandoet. Wij zien het ook aan de fraaie typografische ver zorging van het propagan da-blad voor de de monstratie van a.s. Zondag, dat in het Zuiden bij tienduizenden exemplaren verspreid Is en behalfe van veel geestdrift, van veel smaak en techniek in fotomontage getuigt. En niet het minst constateeren wij vooruit gang in het spreekkoor „Wat wij willen", van Kees Spierings, dat, tegen den achter-grond van een sober fabrieksdécor op de Parade te 's-Her- togenbosch opgevoerd, ln eenvoudige, strakke vormen de moderne arbeidsproblemen, den strijd en zijn oplossing zal uitbeelden. Zoo is alles aan deze beweging frisch, nieuw en levend, en als wij de groene hemden en de bruine alpenmutsen der J. W.-ers in de straten onzer stad steeds talrijker zien worden, dan merken wij tot onze geruststelling, dat de strijdbaarheid en de geestdrift voor hun over tuiging, die ook in de A. J. C. vaak aan den dag treedt, ook in onze arbeidersjeugd niet ont breekt. Van deze ontwikkeling zal de demonstratie van a.s. Zondag getuigenis afleggen en daarom moge zij in het centrum der belangstelling staan van de geheele Katholieke arbeidersjeugd en van allen, die zich voor deze jeugd interes seeren. Dat de dag zal slagen, daaraan twijfe len wij niet; moge hij tevens voor velen een aansporing zijn om zich bij deze prachtige, jon ge beweging daadwerkelijk aan te sluiten. De fabriek. Décor van het spreekkoor „Wat wij willenvan Kees Spierings Voor de opvoering door de Jonge Werkman te 's-Bosch op 29 Mei a.s. Het décor is ontworpen door P. Gerrits en uitgevoerd door P. M ossinkoff. NIJMEGEN, 27 Mei 1932. Gisteravond begon in 't Concertgebouw „De Vereeniging" te Nijmegen de 11e vergadering van den Partijraad van de R. K. Staatspartij. De bovenzaal was geheel gevuld met Partij raadsleden en belangstellenden, toen prof. mr. P. J. M. Aalberse als voorzitter van den Partij raad de vergadering opende. Herdenking A. C. A. Vuur en. van Gelijk minister Verschuur Woensdag ln de Tweede Kamer heeft medegedeeld, zijn deze week te Berlijn met de Duitsche regeering op- nieuw besprekingen gevoerd ten einde te komen tot een meer bevredigende regeling van de handelsbetrekkingen. Van Nederlandscbe zijde zijn deze onderhandelingen gevoerd door de heeren Hirschfeid, Ries, Bonthuis en onzen gezant. Naar verluidt hebben de besprekingen weinig bevredigende, zoo niet geheel onbevredigende resultaten opgeleverd. 'Voor zijn uiet-tegemoetkomende houding zou ouitsclilaini zich op zijn eigen moeilijke positie •nebben beroepen. \an deze geruchten konden we echter gisterenavond nog geen bevestiging krijgen. staat het vast, dat de onderhandelingen minstens voorloopig beëindigd zijn. De heer Bonthuis is reeds gisterenavond in den Haag er uggekeerd, terwijl de belde andere heeren aar vandaag worden verwacht. Piekijzer naar de V- S. ^aar we vernemen wordt binnenkort het fWeedsche s. Kiruna <5484 br. reg. tons) in zeehaven van het boogovenbedrijf te Urn ui en verwacht om een volle lading, circa 6500 »hil' PiekiJzer met bestemming naar Philadel- (V. gj la ts cemen> Verleende onderscheidingen. Bij Kon. besluit zjjn de volgen-de onderschei dingen verleend: commandeur in de Orde van Oranje-Nassau: dr. J. C. Koningsberger, lid van het Uitvoerend Comité voor de Nederlandscbe deelneming aan de Internationale Koloniale Tentoonstelling Parijs 1931; N. van Zalinge, voorzitter van het lanrtdC°mité VOOT de deelneming van Neder. Buiy h»Pdië: prof" dr- L- Ph- le Cosquino de in de Orfj Va° h6t Uitvoerend Comité; ridder mr. A. g Van den Nederlandsehen Leeuw: tite-l van commta*'1'- ondervool"zitter' m€t de» voerend Comité; daris"ffenel'aal> van het Uit- cretaris-gene-raal van deJ AVan der Waals- se" sie, tevens secretariS-gen Jrg'e,me'ene Commis- re-nd Comité; A. F. Marmelste J*" Uitvoe' ter van de Algemeene Commissie en"'asme,€S- Uitvoerend Comité; A. Hartog, n<j aa"n Algemeene Commissie en voorzitter van het Nederlandsch Comité van Ontvangst te Parijs; P. A. J. Moojen, architect, gedelegeerd com missaris van het Uitvoerend Comité; officier in de Orde van Oranje-Nassau; dr. ■I- Stroomberg, secretaris-generaal van he-t Hoofd com j tg voor de deelneming van Nede-r- landseh-lndië; J. H. A. de Voogt, administra teur van het Uitvoerend Comité; Tjokorde Gdé Raka Soekawati, hoofd van bet Bali-seh gezel schap van de Nederlandsohe afdeeling; Raden Toemenggoeng Wedwodiningrat (Radjiman), arts bij het Balisch gezelschap; ridder in de Orde van Oranje-Nassau: ir. W. L. Utermark, conservator; W. J. G. Z wee-dijk, architect; mr. E. l. G. den Dooren de Jong, assuradeur; eeremadaille.der Orde van Oranje-Nassau in goud. H. Huys-mans, film-operateur, in zilver: J. van Eikeren, expediteur; F. J. Goossens, koofdsuppoost. Spr. herdenkt daarop allereerst het overleden lid der Tweede Kamer, A. .C. A. van Vuuren, welke herdenking door de vergadering staan de werd aangehoord. Het is met groot leedwezen, aldus prof. Aalberse, dat ik, evenals de vorige maal, ook deze vergadering moet openen met de herden king van een der veteranen, die ons is ont vallen. Hij was een onzer beste mannen, al deed bij niet zijn best op den voorgrond te treden. Spr. herinnert aan van Vuuren's hoofd redacteurschap van de „Nieuwe Zuid-Hollan der"; hoe hij reeds toen was een man van diepe geloofsovertuiging en van een onwrik bare politieke meening, waaraan1 hij vasthield, tot dat hij van ongelijk overtuigd was. Zooals hij meestreed rond Schaepman, zoo streed hij zijn leven lang. Hij was bij zijn groote be scheidenheid een man van ongelooflijke werk kracht op politiek, sociaal en charitatief ge bied. Weinig leden waren er in de Kamer, die zoo geëerd waren om hun karakter en om hun bekwaamheid. Mét eerbied en groote dank- baarheid gedenken wij hem hier, nu wij ge heel katholiek Nederland vertegenwoordigen. De vergadering bidt dan op verzoek van den voorzitter een „Onze Vader" voor den over ledene. Hierna heeft de hoofdelijke oproeping plaats van de stemgerechtigde leden van den Partij raad door mr. F. Teulings, partij-secretaris. Bij de behandeling vaij de notulen verklaart de heer van den Broek (Utrecht), daarin ge steund door den heer Bulten, dat hij er prijs op stelt, dat in de notulen van de vorige ver gadering zijn verklaring wordt gewijzigd in dezen zin, dat hij de houding der katholieke fractie inzake de motie-Marchant betreffende de korting der ambtenaarssalarissen niet heeft goedgekeurd, maar dat hij deze houding kon plaatsen. Aan dit verzoek wordt voldaan. Namens de kas-commissie verklaart mr de Vink (Utrecht) dat de administratie van den penningmeester in orde is bevonden. Hij stelt met een woord van lof voor den penningmees ter te d-echargeeren. Spr. geeft verder in over weging een begrootingsoommissie in te stellen. Op een vraag van den heer Hinfelaar (Den Haag) verklaart mr. Goseling dat de rekening en verantwoording ln de voorjaarsvergadering geschieden zal over de commissie. Het is phy- siek uitgesloten, dat de heeio vergadering, de begroeting controleert. Het systeem om eerst te laten onderzoeken en later weer te bespreken is als foutief afgewezen. De voorzitter, Prof. Aalberse, stelt dan aan de orde de kwestie van de verwerping deT pachtwetten benevens de motie van den rijks- kiesjn-ing Utrecht en het prae-advies van het partijbestuur. De motie-Utrecht. Mr. W. H. de Vink (Utrecht) dankt voor het prae-advies, dat de heele zaak nog eens commissoriaal wil doen onderzoeken en hoopt, dat de zaak dan behoorlijk beëindigd wordt. Met de conclusie van het partijbestuur is Utrecht het niet eens Juist is, dat de tegen stemmers in de Eerste Kamer rui-et gehandeld hebben in strijd met het program, noch formeel, noch materieel. Dit verwijt bevat de motie ook niet. De motie-U-treekt betreurt alleen den gang van zaken in de Eerste Kamer en meent, dat de zaak van voldoende gewicht is, dat de Partijraad zich er over uitspreekt. Een kwart eeuw heeft de kwestie de gemoederen bezig gehouden. Juist de continuatie werd verlangd en is er door de Tweede Kamer ingebracht. Het geamendeerde voorstel scheen de gedachte der katholieken te vertolken, al was het 't minimum dat verwacht werd. Daarom werd betreurd, dat in dezen gespannen tijd, zonder te letten op psychologische gevolgen, onze katholieke Eerste Kamerleden hun persoonlijke bezwaren tegen een onderdeel van het wetsont werp niet hebben ter zijde gesteld, maar tegen de pachtwet hebben gestemd. Mr. Goseling, het prae-advies van het partij bestuur verdedigend, zegt dat het bestuur op het standpunt staat, dat de partij achteraf kan oordeeien over de houding der afgevaardigden. Maar men moei de zaak niet tot strijdmiddel oonstrueeren en in juridische haarkloverij ver liet 'rü- Het gaat vee'&er om de sfeer, waarin bestin>rSra^,be,hw>rt worden nageleefd. Het meende dltt Tï ™ar program moest hrt fh^rij^^net liet^Kamerleden met het program handelt - de hemel beware ons er voor maar met scherp omschrijven van programpunten komt men er nie-t. Mr. W. H. de Vink verklaart, dat Utrecht de kans van een valsehen schijn wil ontgaan en dat het zich wil bepalen tot een .loutere atkeunng van de stemming in de Eerste Kamer. Mr. Goseling verklaart, dat het program-1932 mede is samengesteld met de adviezen der sociale organisaties. Het Partijbestuur heeft na onderzoek bevonden, dat de kwestie van het continuatie-recht op geen enkele wijze in het openbaar naar voren is gekomen. Daarom kan men de houd'ing der Eerste Kamerleden niet in strijd met het program verklaren. Voorzitter der Eerste Ka merfractie aan het woord. Mr. van Lanschot, die eigenlijk te Genève moest zijn. heeft op verzoek van mr. Goseling deze vergadering bijgewoond en wenscht als voorzitter der Eerste Kamer-fractie een ge moedelijk woord te spreken. Spr. heeft de pachtwet in de Eerste Kamer verdedigd, maar wil hier als fractie-voorzitter zijn plicht ver vullen. De fractie heeft de zaak zeer ernstig en langdurig besproken. Driemaal is er uren over vergaderd. Op den avond der stemiming was er een der voorstemmers, die den geheelen nacht niet had geslapen (vroolijkheid). Maar er waren er ook onder de tegenstemmers, die dagenlang hebben nagedacht over datgene, wat zij moesten doen. Zij hebben, omdat zij meen den, dat het eigendomsrecht te zeer werd aan getast, uit overtuiging tegen gestemd. Na handhaving van het partijprogram moet er ook een zekere mate van zelfstandigheid voor de volksvertegenwoordigers zijn. Als die er niet is graaft de katholieke partij haar eigen graf. Het gaat niet om de herkiezing van een of ander lid, maar om het belang der Staats partij. Een zekere mate van vrijheid is voor alle afgevaardigden noodig. De grens is moeilijk •maar men moet haar niet te eng trekken. Spr. adviseert het bestuur te volgen. De boeren schieten met de motie weinig op. Hij verzoekt intrekking der motie. Mr. de Vink verklaart, dat de zaak niet zou zijn gediend door intrekking der motie. Hij acht het om psychologische redenen noodig, dat de vergadering haar oordeel over de motie uitspreekt. De motie beteekent geen diskwalificatie ln het algemeen van de tegenstemmende leden. De heer van Koevorden wenscht de motie nog in positieven zin aan te vullen, maar Prof. Aalberse wijst er op, dat dit element reeds in het prae-advies van het partijbestuur staat. Het is trouwens .beter, de zaken gescheiden te houden. Spr. zegt nog eens, dat de motie niet beteekent, dat er gehandeld is in strijd met het program, maar alleen dat betreurd wordt dat de wet verworpen is mede door zes tegen stemmende katholieken. Een andere beteeke- nis heeft de motie niet. Het prae-advies van het Partijbestuur, n.l. de instelling van een studiecommissie voor het pachtvraagstuk, die op zeer korten termijn zal rapporteeren, wordt z.h.s. aangenomen. In stemming komt daarop de gewijzigde motie-Utrecht, luidend: De vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij, kennis genomen hebbend van de verwerping van het ontwerp-pachtwet door de Eerste Kamer der Staten-Generaal constateerend dat deze verwerping mede is veroorzaakt door-dat zes R- K- leden dier Kamer tegen het wetsontwerp hun stem hebben uit gebracht; betreurt ten zeerste dat zes R. K. leden der Eerste Kamer hun stem tegen dit ontwerp- pachtwet hebben uitgebracht; besluit deze motie te publiceeren ln de pers; en gaat over tot de orde van den dag. De motie wordt aangenomen met 67 tegen 16 stemmen. De herziening van het kies reglement. Bij de behandeling van de herziening van het kiesreglement is na langdurige discussie over amendementen 2129 houdende de strek king het aantal niet-omschreven zetels te ver- hoogen, aangenomen het amendement-den Bosch om het aantal niet-omschreven zetels te brengen op de helft in plaats van twee-vijfden. MEVROUW STEENBERGHE- ENGERINGH. Tien jaar voorzitster der Int. Unie van E. K. Vrouwenbonden. Op 23 Mei j.l. was het tien jaar geleden, dat 1. H. Paus Pius XI mevr. Steenbergbe benoem de tot voorzitster der Internationale Unie van R. K. Vrouwenbonden. De jubilaresse mocht op dien dag van Zijne Heiligheid ontvangen een eigenhandig onderteekend portret, waaronder ;ecaligrafeerd is; „Aan onze beminde dochter Flora Stee-n- bergheEngeringh, voorzitster der Interna tionale Unie van R- K. Vrouwenbonden, schenken Wij van ganscher harte den Apos- tolischen Zegen, onderpand der meest over vloedige goddelijke genaden, bij gelegenheid van den tienden verjaardag van haar voor zitterschap." De adviseur der Unie, mgr. prof. dr. J. Hoog veld en de secretaresse, mej. M. Romme, bega ven zich dien dag naar Soesterberg, om de ju bilaresse uit naam van het bestuur 'te huldigen en te danken. Als souvenir werd hierbij aan geboden een speciaal voor dit doel door mej. Fischer in het Bernulphushuis ontworpen en vervaardigd kunstnaaldwerk, een „Annuncia tie Want, zoo zeide mgr. Hoogveld in zijn huldigingswoord; „Als we een wapenspreuk voor u mogen kiezen, dan zou het zijn dat won derbare woord van deemoed en overgave: „Zie de dienstmaagd des Heeren". EEN DELICATE STOF Indien bewezen moest worden, dat het wets ontwerp, houdende „aanvulling van het Wet boek van Strafrecht met voorzieningen betref fende bepaalde voor godsdienstige gevoelens krenkende uitingen" een terrein vol voetangels en klemmen is en opnieuw de verscheurdheid van lnft geestelijk leven in Nederland toont, dan is dat Vrijdagmiddag wel bewezen door de voortgezette discussies. Niet, dat deze niet op hoog peil stonden. Integendeel, al moeten wij een uitzondering maken voor ds. Lingbeek's opvolger, wiens toon ons al te hoog klonk. Mannen als mr. Marchant, mr. van Wijnbergen en prof. Slotemaker de Bruine is de behande ling van zulke kwesties toevertrouwd. Maar de stof zelf is zoo delicaat en leent zich zao vanzelf tot theologische beschouwingen, waar voor een politieke vergadering nu eenmaal niet de geëigende plaats is, dat men den heelen tijd zijn hart vasthoudt. Herinnerde mr. Mar chant niet aan (naar wij meenen) de Stuers' uitdrukking: „Bij ons katholieken is Onze Lieve Heer 's morgens al om vijf uur te spre ken"; een familiariteit, waarin deze afstam meling van Hugenoten, blasphemie zag en had prof. Slotemaker het niet over het huwelijk van de Allerheiligste Maagd en gewaagde de heer Peereboom niet van „Maria-aanbidding?" Om maar te zwijgen van uitingen dergenen, die een geloovig gemoed zóó kwetsen, dat het telkens een inzakken van de heele vergadering vreest. Maar het wetsontwerp is er nu eenmaal en moet besproken worden. Baron van Wijnber gen, die de zaak aan T; rollen heeft gebracht, is er verheugd over. Liever had de ka tholieke afgevaar digde godslastering als zoodanig straf-- baar geacht een standpunt, dat alle gereformeerden deelen en een her vormd man als prof. Slotemaker consequent vindt maar „in feite" wordt nu smadelij ke godslastering gestraft en dat is den heer van Wijn- beN,eet ^genoeg is Baron van Rijnbergen. hem echter een staatsrechtelijke constructie, die in zinsneden als „bij de gratie Gods", „God zij met ons", „en hiermede bevelen wij u in Godes heilige be scherming" slechts ficties ziet. „1-1 faut être tout ou rien". schreef Montalembert aan zijn vriend Lamennais nu bijna honderd jaar ge leden, vlak voor diens breuk met Rome. De strijdvaardige katholieke afgevaardigde is al even consequent als de militante pair de France. Als al die frases ficties zijn, zoo is zijn meening, dan moeten ze maar geschrapt worden. Doch het zijn geen ficties, want de Regeering schreef in 1918 een biddag uit; zij gelooft dus in God en erkent, dat zij Hem noodig heeft. Zoo vindt de heer van Wijnber gen ook, dat dan een strafrechterlijk optreden tegen godslastering gemotiveerd kan worden. Maar mr. Marchant, die ook een onder veel opzichten zeer te waardeeren rede hield en o a. den communisten harde waarheden te slik ken gaf, heeft in helder licht gesteld, dat straf rechterlijk optreden funeste gevolgen kan heb ben. Men mag daarover van meening verschil len, maar het feit, waarop ook prof. Slote maker wees, is niet geheel weg te redeneeren. Wie het er op toe wil leggen en wie bedenkt, welke opvattingen sommige leden der rechter lijke macht huldigen, zal onmogelijk kunnen bestrijden, dat hier moeilijkheden liggen. Op dezen practischen grond kan men het bezwaar van mr. Marchant deelen. Niet echter op diens prinpipieele gronden, want deze gaan uit van een opvatting, welke ten onrechte houdt, dat het tijdelijk welzijn, dat de Staat moet nastre ven, uitsluitend het materieele welzijn is. Jacques Maritain heeft er in zijn uitstekend Primauté du Spirituel op gewezen, „que la so- ciété civile peut et doit viser positivement k procurer seton son ponvoir la vie vertueuse de la multitude". Dat deze macht op het terrein van 't strafrecht beperkt is in omstandigheden als waarin wij verkeeren, is onloochenbaar. Dit bezwaar voelt ook prof. Slotemaker Met mr. Marchant wil hij wèl onduldbare uitingen opzettelijke bespotting van den godsdienst, formuleert de vrijz.-dem. leider strafbaar stellen, omdat beiden van meening zijn, dat verwerping der -wet zonder meer zeker foutief zou zijn, daar de overgroote meerderheid van het Nederlandscbe volk en zijn vertegenwoor diging, de uit Moskou gecommandeerde grof heden niet wenscht. Dét is althans te bereiken. Misschien kan de bekwame Minister van Justitie, die hulde verdient omdat hij de moeilijke materie durfde aanpakken nog een formuleering vinden, welke de grootst mogelijke meerderheid der Kamer bevredigt en die onder alle, ook ge wijzigde politieke omstandigheden, zeker stand kan houden. Z. Exc. zal dan ds. Zandt zeker niet meekrijgen en ook niet den heer Peereboom, die gistermididag zijn maiden-speech hield, maar dit zóó deed, dat wij betwijfeJen of zijn crediet daarmee in de Kamer is gevestigd. Maar eerstgenoemde heeren gaan nu ook al niet mee en de tijden zijn er niet naar, dat de hervormde en gereformeerde Staatspartijen spoedig tot eenig meegaan in het politiek bestel hier, geroepen zullen worden. Toen wij de vergadering voor een gang naar den Partijraad verlieten, waren de besprekin gen nog in vollen gang en het leek er niet naar, dat de Minister („die zich gereformeerd noemt", durfde ds. Zandt te zeggen aan het adres van een afstammeling uit een geslacht, dat een eeuw geleden nog zwaar voor z(jn ge. loof leed) reeds aan het woord zou komen. Te Nieuwlande is de 70-jarige landbouwer H. Salomons' bij zijn woning in een welput geraakt en yerdronken5 Na maandenlange voorbereidingen is het, naar wijvernemen, thans tens-lotte komen yagt te staan, dat het luchtschip de Graf Zeppelin, hetwelk de beroemde tochten naar het Noord pool gebied en d-e tocihten naar Zuid- Am-erika heeft gemaakt, behoudens de goea keuring van de Regee-rings. en gemeentelijke autoriteiten, binnenkort landingstoohten naar ons land zal maken. De landing van de Graf Zeppelin zal plaats -hebben op het vliegveld W-aal haven -Rott er dam en op -h-et groote nieuwe vliegveld „Twente". Voor deze landingen der Zep worden eenige honderden manschappen door een specialen lan-dingsdeskundiige geïnstrueerd, terwijl op de genoemde vliegvelden de t-echni-sohe voorzienin gen zullen worden aangebracht, welke voor de-ze landing van den luchtreus word-en vereisciht. De Graf Zeppelin 'hlij-ft ongeveer een uur op de vliegveld-en in hand-en van de landingstroepen en tevens verankerd teneinde de passagiers, die te Fried-richsihaf-en aan boord zijn gekomen, uit te laten, en nieuw® passagiers op te nemen, waarbij de op het terrein aanwezige toeschou wers d-us goede gelegenheid hebben het beroem, de luchtschip te bezichtigen. Deze landings-tocli/ten naar Nederland zijn mogelijk geworden door het on-vermoedde stre ven van de Rotterdamsohe Aero Club, in sa menwerking met de Nat. Lu oht vaart school benevens d-oor d-e N.V. Luchtvaartterrein Twente en door den heer Jac. Kleiboer, in wiens hand-en de organisatie is van dit lucht-vaart. evenement, zoowel te Rotterdam als in Twente Het i-s zeer verheugend voor de betrokken 1 uebt-vaart-ias-tdtutendat zij er na langdurige onderhandeldngen in geslaagd zijn, de Zeppelin. Werke bereid te vin-den, een landings vlucht naar Nederand te ondernemen, voordat h-et luohtsch-i-P binnenkort zijn regelmatige tochten naar Zuid-Amerxka we-de-r voortzet. Reel. 608 DGVS 19 Oud-Commissaris der Koningin in Drente. Op het huiten „Overcinge" ta Havelte is gisteren na een langdurige ongesteldheid, op 58-jarigen leeftijd overleden mr. J. T. Linthorst Homan, oud-Commissaris der Koningin in de Provincie Drenthe. De teraardebestelling zal a.s. Dinsdagmiddag te Havelte geschieden. Mr. Linthorst Homan was Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, Grootofficier der Oranje Nassau-orde, Commandeur der Huls orde van Oranje. Verleden jaar is mr. Lint horst Homan wegens gezondheidsredenen met ingang van 1 November als Commissaris der Koningin afgetreden. Hij werd toen als zoo danig opgevolgd door mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk. Onder de talrijke gel-ukwenschen, die Mgr. 1 h Goossens op zijn zilveren Priesterfeest be reikten, bevonden zi.eh felicitaties o.a. van Hunne Hoogw. Excellenties de Bisschoppen van Nederland, den Hoogw. Prelaat der Abdij van Berne, van Minister Ruys de Beerenbrouck en Minister Deckers, van den Commissaris der Koningin en Heeren Gedeputeerden in de provincie Noord-Brabant, van den Commis saris der Koningin in de provincie Lim'burg, van den heer P. de Jong, lid der Eerste Kamer dri Br. H. Moller, lid der Tweede Kamer, van Rector en Senaat der R. K. Universiteit te Nijmegen, van" de Unie der R. K. £tudenten- vereenigingen, van de afdeeling Tilburg van het Dietsch Studentenverbond enz. enz. Bp H. Sacramentsdag hebben de Docenten der R. K, Leergangen aan hun Rector een feestmaaltijd aangeboden in de zaal der Lie dertafel, waar een groot aantal der docenten aanzat, van heinde en ver daarvoor naar 1 il- burg gekomen. Het was een waardig slot van deze schitterende jubileumviering. I Door den K. R. O. gerelayeerd. mrtiSsS„£l?eIif Earhart- die een week geleden 8 den sprong over den Oceaan pf !i Zondagavond om 8.20 uur voor den Engelschen omroep vertellen van haar bevin- dingen op den verren, eenzamen tocht. De K. R. O. vond deze uitzending belangwek kend genoeg 0111 haar over zijn zender te re- layeei en en heeft de daartoe noodige maatre gelen getroffen. De uitzending, die om 8.20 uur aanvangt zal ongeveer een kwartier duren, De besturen van de Vereeoigingen „De Ne derlandsohe Dagbladpers", „De Nederlandscbe Journalisten» Kring", „De Katholieke Nederv landsche Dagbladpers" en „De Nederlandsche Roomsch- Katholieke Journalisten vereeniging" verzoeken ons, mede te deelen, dat men zich voor de representatie van de Nederlandsche Pers in haar geheel en als zoodanig in den ver volge kan wenden tot de Representatie-com missie van de Nederlandsche Pers", tot welker instelling de vier genoemde vereenigingen ge zamenlijk hebben besloten en waarin vertegen woordigers van al die vereenigingen zitting hebben. Het secretariaat van de Representatie-com missie is gevestigd ten huize van den secretaris van den Ned Journalisten-Kring, den heer G. Polak Daniëis, Sohiefbaanstraat 15, Den Haag, -telef. m023,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5