Een aardig feest DONDERD AG 2 JUNI 1932 HET BOEK DER WIBAUTS. L ^np|||p WIJZIGING L. O.-WET INBRAKEN TE WASSENAAR. DE STAKING VAN DE HAAGSCHE TAXI-CHAUFFEURS Een nieuw werkgeversvoorstcl afgewezen. y oor stel van den rijksbemiddelaar te wachten. VERLAGING DER LEERLINGEN- SCHAAL. VERSTOORDE EXCURSIE VAN DEN A'DAMSCHEN RAAD Communistische demonstratie. INDEELING VAN DIENST- PLICHTIGEN. NEDERLAND EN ENGELAND. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. fgemeente- en achoolbësturen .verleen^, I dien verstande^ tot jssi ten Koto's ny&fi 1 9SBÜH> ERNSTIGE AANKIJDïNG i Anti-revolutionair oordeel. Een artikel van J. S. Post over „Verwordend huwelijk", in de „Antirev. Staatkunde" komt tot de volgende conclusie „In dit boek wordt allen mannen en vrouwen de vrijbrief aangeboden, om wat de Schrift noemt, „alle onreinheid gieriglijk te bedrijven". Het is er op gericht om de menschen te maken tot „liefhebbers van ziohzelf", „zonder natuur lijke liefde". Een onheilig spel in het groot met de sexu- eele driften wordt aanbevolen, tegelijk met de dooding van de kiemen van het leven van den mensch. Alle banden, onder den gezegenden invloed van het Christendom bijzonder tot zegen van ons volk gelegd, worden losgemaakt, en het monster der tuchteloosheid losgelaten onder de jeugd. In naam der oprechtheid komt tot elk de uitnoodlging om zich mede in den revolu tionairen stal neer te laten. Wij willen aanne men, dat de schrijvers verblind zijn. Maar dit neemt niet weg, dat dit pleit voor zulke dingen door invloedrijke menschen als zij zijn, voor ons volk een noodlottig moment beteekent. Het heeft slechts één goede zijde, en wel deze dat de revolutie zich hier in haar ware ge daante vertoont. Dit geeft hoop, dat weldenkend en zich met afschuw van de ingeslagen richting zullen af wenden, en dat de onschatbare waardij van de trouio voor een volk weer zal worden in 'toog gevat tegenover de hier aangeprezen ontrouw. Hier wordt ons eigen menschelijk leven in 't slijk gesleurd. In dezen weg wordt ons nage slacht in 't ongeluk gestort Deze volksverder- vers trachten onze dochters te besmeuren met hun geestelijk vuil en komen de eer van onze moeders te na. Dringe ons de liefde Gods, waarmee Hij den mensch heeft liefgehad, om ons te stellen in Zijn weg, om met Zijn hulp te oefenen ware mannelijke en vrouwelijke eigenschappen. Lief de en kuischheld, ridderlijkheid en huwelijks trouw. Door het geloof zal het huwelijk zijn een bron des levens, en het huisgezin opnieuw de kweekplaats van- een kloek en fier geslacht.' „WAT WIJ WILLEN". Tijdens het spreekkoor, dat de R.K. Jonge Werkman Zondag J.l. gaf op de Parade te 's-Hertogenbosch, in tegenwoordigheid van Z. H. Exc. Mgr. Diepen. De jonge werklieden voor de fabriek. STAATSMIJNBEDRIJF EN NEDERL. STEENKOLEN HANDEL MIJ. Invoer van buitenlandsche kolen met vreemde schepen. Het Tweede Kamerlid de heer Boon vestigt de aandacht van den Minister van Waterstaat er op dat in den loop van het jaar 1931 de N. V. Ned. Steenkolen-Handelmaatschappij, waarin het Staatsmijnbedrijf voor 200.000 gul den aandeelhouder is, uit het buitenland met schepen heeft aangevoerd 194.471.348 K.G., dus ruim 194.471 ton kolen, en dat daarvan slechts een hoeveelheid van 10.265.411 K.G. of ruim 10.265 ton is aangevoerd met Nederlandsche schepen, of wel ongeveer 5pet. van den ge- heelen aanvoer, die voor het overige plaats heeft gehad in 105 schepen onder vreemde vlag. In de M. v. A. betreffende de begrooting der Staatsmijnen voor 1932 aan de Tweede Kamer werd nu het volgende verklaard: „In tegenstelling met hetgeen sommige leden meenden te weten, voert deze maat schappij (n.l. de N. V. Nederlandsche Steenko len-Handelsmaatschappij), naar den onderge- teekende is medegedeeld, hare kolen voor een groot d-eel in Nederlandsche schepen aan". De heer Boon vraagt thans den Minister of die verklaring niet op een volkomen onjuiste inlichting berust en de herkomst mede te dee- len van de gegevens waarop deze inlichting gegrond is. Acht de Minister het olrbaar aldus ver volgt de heer Boon dat de Staatsmijnen, die aanspraak maken op den steun van de Ne derlandsche Overheid bij den afzet barer pro ducten,. en dien steun ook in ruime mate ont vangen, een belangengemeenschap hebben aan gegaan met een onderneming, die als voormeld, ongeveer 184.000 ton buitenlandsche steenkolen verladen in 105 schepen van vreemde nationa liteit heeft aangevoerd, zulks terwijl een groot deel van de Nederlandsche handelsvloot, waar onder verscheiden in 't bijzonder voor de kolen vaart bestemde stoomschepen, werkeloos in de havens is opgelegd? Is de Minister niet van meening, dat. waar de Staatsmijnen nationalen steun genieten, zij bij den invoer van vreemde kolen door een on derneming, waarin zij groote belanghebbenden zijn, aan de Nederlandsche scheepvaart een ze kere voorkeur hehooren te verleenen? Is de minister bereid mede te deelen of hij, sedert hem deze feiten zijn bekend geworden, maatregelen heeft genomen ten einde den aan voer van buitenlandsche kolen voor de Neder landsche Steenkolen-Handelmaatschappij, voor zooveel mogelijk, te doen geschieden door Ne derlandsche schepen, en zoo ja, welke? Wil de Minister mededeelen tot welke resul. taten voor de Nederlandsche scheepvaart de sal, 5 bedoelde maatregelen, indien genomen, hebben geleid? VERSLAG DER COMMISSIE VAN VOORBEREIDING Het antwoord van den minister. Verschenen is het verslag der Oommissie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer inzake de wijziging der Lager Onderwijswet. Nadat de oommissie haar verslag aan de regeering had uitgebracht, die het schriftelijk beantwoordde, is nader met den minister mondeling overleg gepleegd. Het rapport-Rutgers. Verscheidene leden gaven als hun meening te kennen, dat de resultaten van den arbeid der Staatsoommissie-Rutgers niet ln overeen stemming zijn met de opdracht, welke aan die commissie werd gegeven. Hetgeen hoofdzaak was, een herziening van de toepassing der financieels gelijkstelling is bijzaak geworden; hetgeen bijzaak was, het verkrijgen van be zuiniging, werd hoofdzaak. Deze leden kwamen er met nadruk tegen op, dat op deze wijze het volksonderwijs tot be- zuinlglngsobject bij uitnemendheid is gemaakt. Andere leden betreurden, dat de oommissie- Rutgers na een arbeid van 4% jaar geen en kele concrete gedachte heeft verwerkt In de richting van een anderen opbouw van de wet telijke bepalingen, het lager onderwijs betref fende. Op andere punten zijn echter belangrijke verbeteringen aangegeven. De minister merkt als antwoord hierop op, dat niet het rapport, maar het wetsontwerp het onderwerp van overleg moet zijn. De mi nister betwist, dat het ontwerp niet biedt, het geen men bad mogen verwachten, lettend op de beginselen, welke der Tegeerlng bij het commissoriaal maken van het vraagstuk in 1926 voor oogen stonden. Men is er niet In geslaagd voor het thans geldend systeem een ander in de plaats te stellen, hetwelk evengroote waarborgen van gelijke behandeling biedt. In het verslag der oommissie wordt echter niet een aannemelijk en goedkooper stelsel tegenover dat van het wetsontwerp gesteld. Onjuist noemt de minis ter ook, dat de technische herziening naar den achtergrond geschoven zou zijn. De minister is niet overtuigd van de nood zakelijkheid, in de wet een onderscheiding te maken tusschen plaatselijke en centrale scholen voor zwakzinnigen. Gemeentelijke steun voor vakcursussen. Naar de minister meent gaat de bepaling, dat ook steun van gemeentewege voor alle vakstudie van onderwijzers uitgesloten is, te ver. Het kan zelfs zeer nuttig zijn, dat gemeen ten medewerking verleenen aan cursussen tot verdere ontwikkeling van onderwijzers, aan cursussen tot opleiding voor de akte handen arbeid e.d. Er is reden het verbod te handhaven voor zoover betreft de bijzondere inrichtingen voor de opleiding tot onderwijzer of hoofdon derwijzer omdat de wet deze materie regelt: maar tevens om de gemeenten overigens vrij te laten. De minister stelt dan ook nog een wijziging in dien zin voor. Geen uitbreiding aantal leervakken. van het Verdachte voor het Haagsche Gerechtshof. In hooger beroep stond Woensdagmiddag voor Ihet Haagsöh Gerechtshof terecht de 22- jarige A. K„ afkomstig uit Hongarije, die op 23 Maart j.l. door de Haagsche Rechtbank is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf door te Ibrenigen ln een 'bijzondere strafgevange nis, miet tier beschikkingstelling van de Regee ring, tegen welk vonnis, zoowel de officier bij do Rechtbank, die tegen K„ drie jaar gevan- g nissf.raf had geëisbhit als K. zelf in appel waren gegaan. BvemaJls voor de Rechtbank bekende ver dachte, die raidio-tedhniker van 'beroep is en laatstelijk ln de hoofdstad gedomicilieerd was, B'dh aan een eerie inbraken te Wassenaar en omgeving, te hebben schuldig gemaakt. Hij ging daarbij zeer brutaal te werk. De advocaat-generaal mr. J. A. de Visser wilde niet afwijken van bet rapport, dat tot opsluiting in een bijzondere strafgevangenis nd viseerde, doch hij vroeg zich af of 6 maan den gevangenisstraf voor een serie ernstige mis drijven, een voldoende vergelding waren voor hetgeen K. gedaan had. Spreker concludeerde tot venhooging van de hoofdstraf tot 2 jaar. Mr. J. A. Polak als raadsman optredend, wees op die levensomstandigheden van K. en op zijn ziekelijke mentaliteit, welke bij een langdurige gevangenisstraf zeker tot krankzin nigheid zou overslaan. Daarom kon pleiter zich wereenigen met het door de Rechtbank gewezen vonnis. Mr. Polak verzocht het Hof een lichte straf op te leggen en K. verder te doen verplegen. Arrest 15 Juni a.s. Naar aanleiding van eenige geuite wenschen deelt de minister mede, dat hij tegen uitbrei ding van het reeds groote aantal leervakken bezwaren heeft. Het Friesch Voor opneming van een regeling welke te gemoet komt aan den ln de laatste jaren van vele zijde uitgeoefenden aandrang om de mo gelijkheid te openen, dat ook de lagere school dienstbaar kan worden gemaakt aan het aan- leeren van het Friesch acht ook de minister thans wel den tijd gekomen. Het zevende leerjaar. Of centraliseering van het zevende leerjaar mogelijk en wenschelijk is, hangt van de om' istandiigheden ter plaatse af, zoodat volgens de Minister elk geval op zich zelf beoordeeld moet worden. Een dwang in de wet moet als onuit voerbaar worden afgewezen, daarentegen zou de Minister ook niet tot afschaffing van het zeven de leerjaar wenschen mede te werken, omdat het in veler oogen ook groote voordeelen heeft, nog afgescheiden van de bezuiniging, die er uit kan voortvloeien. Dat door het voorstel van den minister slechts een verschuiving van lasten van 's Rijks kas naar de gemeentelijke kassen zal plaats hebben, verwacht die minister niet. De minister ziet er geen overwegend be zwaar in, aan den gemeenteraad de bevoegd heid te verleenen, het benoemen en overplaat sen van onderwijzers en vakonderwijzers aan B. en W. op te dragen. Evengoed kan dit dan geschieden met het verleenen van ontslag. Een wijziging in dien geest wordt voorge steld. Straffenstelsel. Een meer gedifferentieerd straffenstelsel ls volgens den minister ln 't belang der onder wijzers omdat dan niet zoo vlug behoeft te worden overgegaan tot ontslag. Nahr aanlei ding van bezwaren, geuit tegeu overplaatsing als straf, verklaarde de minister zich bereid, deze bepaling te schrappen. Bezoldiging vakonderwijzers. De minister kan geen vrijheid vinden, de bezoldiging van vakonderwijzers ten laste van het Rijk te nemen. Bij nadere overweging is de minister van oordeel, dat het juister is de aanspraak op Rijksvergoeding voor openbare scholen voor uitgebreid lager onderwijs aan gelijke mini mumeischen te binden als voor de overeen komstige bijzondere scholen. In dien geest stelt de minister een wijzi ging voor. Schoolgeld. Het komt den minister wenschelijk voor, de bepaling om een minimum schoolgeld in de wet te bestendigen. Zwakzinnigen-onderwijs. Aan het streven naar bezuiniging meent de minister in zoover te moeten tegemoetkomen, dat hij zijn voorstel om voor de school voor zeer zwakzinnigen de 14-schaal te laten gelden terugneemt, en daarvoor de 18-schaal in de plaats stelt overeenkomstig het ontwerp der Staatscommissie. Oprichting van bijzondere scholen. De minister moet beslist afwijzen elk voor stel om de oprichting van bijzondere scholen te doen beoordeelen door een beslissend colle ge. Dit is z. i. in strijd met de grondwet. Een verscherping van de financieele waarborgen acht hij de eenig bruikbare en afdoende rem tegen het te lichtvaardig oprichten van bij zondere scholen. reeds vergoeding genoot, doch waar het getal leerlingen daalt beneden dat minimum, dat genot gedurende drie achtereenvolgende jaren niet op dien grond verloren gaat, zoolang niet in eenig jaar het getal daalt beneden het drie vierde gedeelte daarvan; b. scholen voor gewoon l.o. en scholen voor u.l.o., waar hij vacature in het onderwijzend personeel tusschen het ontstaan daarvan en de aanvaarding van zijn betrekking door den be noemde, een langere tijd verloopt dan, wat be treft het hoofd der school van zes maanden, wat de overige onderwijzers betreft van vier maanden, tenzij het schoolbestuur niet bij machte is geweest de vacature biunen den ge stelden termijn te doen vervullen en bet bin nen een week na het vervallen van dien ter mijn den inspecteur daarvan in kennis heeft gesteld. Uneeft de rijksbemSddelaar uur. «Ir. S. de Vries Gzn. een nieuwe eamenspre- kiimg igelhad met de iblj het conflict in het taxi bedrijf 'betrokken partijen. Van wetnknemerszijde vermemein wij over deze conferentie het volgende: De weirfkigevierB hadden een nieuw voorstel geformeerd, waarbij het loon der chauffeurs in procenten werd uitgedrukt. Dit percentage van het verreden bedrag zou zijn: tot 43 20 pet., van 43 tot 63 25 pet., van 63 tot 83 30 pet. en boven 83 35 pet. Hierbij zou mfen dan eiem garantieloon van 9 ontvangen. De werknemers verklaarden echter geen af staand te willen doen van de oude voorwaarden, bestaande in 16 loon plus 5 pet. van hetgeen boven 45 is verreden. Bij de besprekingen werden de toonstelsels van Amsterdam (24 pet. van het verredien be dreig plus 7.50 garantieloon) en Haarlem (25 pet. van het verreden bedrag plius 15 garan tieloon) ander de oogen gezien. De rijkdbemiddelaar zeide niet veel te voelen voor een gegarandeerd loon van 18 en achtte het beter waarneer de chauffeurs zooveel moge lijk interesse bij het bedrijf hebben. Wel staat vast verklaarde mr. de Vries, die ®ooaHs men weet ook wethouder is dat de gemeente niet kan berusten in deze staking. In dlit verhand zeide de rijksbemiddelaar, dat nieuwe voorstellen van hem tegemoet gezien kuinmem warden. Hij hoopt, «iat deze aanvaard zuillen wonden, omdat 'hij de partijen liever zonder ingrijpen van B. en W. zooals dat in Hiaarüiem ls geschied. bijeen brengt. OUD-MINISTER HEEMSKERK Toestand achteruitgaande Was de toestand van oud-minister Heemskerk gistermiddag nog redelijk wel te noemen, in den avond is eenige verslechtering ingetreden, wielke minder gunstige toestand ook heden nog aanhield. De patiënt bracht een rustigen nacht door. De uniforme schaal. leerlingen- VERDRONKEN. Te Eesveen ls het 3-jarig zoontje van den beer T. Tabak in het kanaal geraakt en ver- flroaken. Bij zeer vele leden bestond ernstig bezwaar tegen de voorgestelde invoering van de uniforme 45 leerlingenschaal. Naar hun meening is in voering van een uniforme schaal in beginsel onjuist. Het aantal onderwijzers tocb, dat noo- dig is wil aan een school behoorlijk onderwijs worden gegeven ls niet alleen afhankelijk van ihet aantal leerlingen dat die school heeft, doch ook van het aantal klassen, waaruit zij be staat. Met dezen laatsteu factor wordt bij toe passing van een uniforme schaal geen rekening gehouden. In zijn antwoord plaatste de minister op den voorgrond de noodzaak, om, wat het 1. o. be treft, tot bezuiniging te geraken. Hiervoor schijnt niets anders over te blijven dan een ma tige vermindering van bet aantal onderwijzers, voor wier salarissen het Riik vergoeding aan Volgens de nota van wijzigingen wordt het eerste lid van het ontworpen artikel 28 der Lageronderwijswet 1920 vervangen door de vol. gende twee leden: 1. Aan elke school voor gewoon lager onder- derwijs wordt het hoofd bijgestaan dóór ten minste één onderwijzer, zoodra het aantal leer lingen van het voorafgaand kalenderjaar 35, door ten minste twee onderwijzers, zoodra het 76, door ten minste drie onderwijzers, zoodra bet 131, door ten minste vier onderwijzers, zoodra het 186 bedraagt. 2. Voor elk vijftigtal leerlingen boven de 186 wordt een onderwijzer meer vereischt. Beperking der Rijksvergoeding. Voor de Rijksvergoeding komen in gemeen ten met minder dan 25.000 inwoners niet in aanmerking de scholen, voor u.l.o., die in den bovenbouw in het voorafgaand kalenderjaar minder dan 24 leerlingen in het geheel, min- dei* dan 12 leerlingen in het tweede en de boo- gere leerjaren te zamen hebben gehad, met dien verstande, dat de aanspraak op deze ver goeding gedurende het 'kalenderjaar van de opening der school en gedurende de eerste twee kalenderjaren vermeerderd met zooveel kalenderjaren als de school leerjaren in den be- nedenbouw heeft, doch—met niet meer dan vier, na dat der opening niet op dien grond verloren gaat mits het aantal leerlingen van den bovenbouw gedurende het eerste kalender jaar na dat, waarin voor het eerst; leerlingen tot den bovenbouw zijn toegelaten, niet min der bedraagt dan 12 en gedurende het tweede kalenderjaar niet minder dan 21. Indien de gemeente 25.000 of meer, 50.000 of meer, dan wel 100.000 of meer inwoners telt, bedraagt het voor aanspraak op Rijksvergoeding ver eischt aantal leerlingen ten minste onder scheidenlijk 36, 48 of 60 voor den bovenbouw ln zijn geheel, voor het tweede en de hoogere leerjaren te zamen niet minder dan de helft, voor het derde en de hoogere leerjaren te zamen niet minder dan een vierde gedeelte daarvan. Voor een school voor u.l.o., welke voor ver goeding als zoodanig reeds in aanmerking ls gekomen, kan de Minister gedurende drie ach tereenvolgende jaren telkens voor ten hoogste een jaar ontheffing verleenen van den eisch betreffende het getal leerlingen in het derde en de hoogere leerjaren van den bovenbouw. Men meldt ons uit Amsltend'am: Gisterochtend hebben de leden van dien ge meenteraad en vertegenwoordigers van de pers per autocar een excursie gemaakt naar den overkant van het IJ, welke excursie onder lei ding stond van den wethouder voor de volks huisvesting den heer S. R. de Miranda en den directeur van den woningdienst ir. Keppler. Het deel van den tocht was bezichtiging van de gemeentewoningen welke op het „Blauwe Zand" bi) Buiksloot zijn gebouwd en van de complexen gemeentewoningen in den Buik- stoterham, den Nieuwendammerham en bet Tuindorp Oostzaan. Na deze excursie gebruikte het gezelschap de lunch in het Tolhuis. 's Middags hield de raad een officieuss hij eenkomst, waarbij de directeur van Publ. Wer ken ir. W. de Graaf een uiteenzetting gaf van de plannen tot verlegging van de spoorwegen in Oost. Toen de autobussen gistermorgen bij de wo ningen op het Blauwe Zand aankwamen, wer den zij opgewacht door een troep communis ten die met doeken en veel geschreeuw protes teerden tegen de „socialistische woningpoll- tlek" en veel onvriendelijkheden uitten aan het adres van wethouder de Miranda. Deze lieden achtervolgden de autobussen tot de plaats, waar de inzittenden uitstapten om eenige woningen te bekijken. Zij plaatsten zich met* hun doeken voor de bezoekers. Hun aanhang wies spoedig; door hun geschreeuw opgehitst verschenen meer en meer buurt bewoners op het tooneel. Van het politiebureau aan den Adelaarsweg kwamen inmiddels eenige agenten, doch om het niet tot erger te laten komen, besloot wethouder de Miranda het plan tot de bezich jging van het Blauwe Zand te laten varen De autobussen reden daarop naar het Tuin dorp Oostzaan, waar men een bezoek bracht aan het in aanbouw zijnde vereenigingsgebouw „Het Zonnehuis". Ook hier verzamelden zich communisten, doch een politiedetachement bracht de heeren tot kalmte. Later zijn zij weer bijeen gekomen voor het Tolhuis, waar zij door voetagenten en eenige ruiters uit elkaar werden gedreven. Wie voorkeur heeft. Blijkens een. door den minister van Defensie aan de burgemeesters gezonden circulaire heb ben de ingeschrevenen voor den dienstplicht, die hun wenschen met betrekking tot de inlij ving niet reeds bij de keuring hebben opge geven, of die iets anders zouden wenschen dan zij toen hebben medegedeeld, tot 15 Juli ge legenheid, hun voorkeur op te geven aan den commandant van het indeellngsdistrict. Het verdient in het algemeen aanbeveling dit schriftelijk te doen. Deze voorkeur kan betreffen zoowel de in- dealing bij de zeemacht of bij oen bepaald korps als het garnizoen den tijd van opkomst en de opleiding tot officier of onder-officier. Belanghebbenden hehooren er rekening mede te houden, dat niet aan ieders wenschen kan worden voldaan. Vergemakkelijking van rechtsgedingen. Op 31 Mei "heeft te I^on-deai <le on-deTteefeenxlTiig plaats gehad van een. tusschen Nederland en Groot-Brittannië gesloten verdrag, houdende bepalingen tot het vergemakkelijken van het voeren van rechtsgedingen in burgerlijke en handelszaken. DIRK VERBEEK EN BETSY RANUCCI- BEOKMAN NAAR WEST—INDIë. Door ongesteldheid van Kommer Kleyn zal Dirk Verbeek deel uitmaken van het gezel schap „De Dietse Spelers" dat onder leiding van Willem van der Veer a.s. Vrijdag met het ss. „Crynssen" van de Kon. Nederl. Stoom' boot Maatschappij onder auspiciën van het Algemeen Nederlandsch Verbond naar West- Indië vertrekt. Mevrouw Betsy Ranuccl Beek man zal zich bij het gezelschap aansluiten. Wie geen rijksvergoeding krijgen. Voor de Rijksvergoeding komen niet, of wat betreft de onder b bedoelde scholen slechts voor een deel ln aanmerking: a. scholen voor gew. 1. o., waarvan het getal leerlingen in het voorafgaand kalenderjaar minder bedraagt dan het minimum getal, vol gens artikel 74 voor de school geldende, met De „Uil" vertrok gisteren om 5.30 uit Jod- hpur en arriveerde na een tusschenlanding van 9.44 tot 10.42 in Allahabad, om 14.53 te Cal cutta. De „Ibis" vertrok gisteren om 4.40 uit Djask, landde om 8.53 ln Bushir, vertrok van daar weder om 9.40 en arriveerde om 14.09 i® Bagdad. Donderdagmorgen 2 Juni a.s. vertrekt het K. L. M. vliegtuig de „Havik" van Amsterdam naar Batavia. De bemanning bestaat uit heeren E. C. Fellens, J. van Steenbergen, W. J. Huut en H. J. Siemer, welke resp- a,s eerste bestuurder, tweede bestuurder, boordwerktuig kundige en radiotelegrafist de reis zullen mee maken. Dinsdag heeft te Voorburg aan dë Loolaan, hoek Ooatein.de waar reeds vele ongelukken zijn gebeurd, wederom een ernstig verkeersongeval plaats gehad. Omstreeks negen uur wilde de 18-jarige K. wonende in de Laan van Leeuwen- steiin met zijn rijwiel komende uit de Loo laan het Oosteinde oprijden, op het oogen- blik dat de luxe auto, bestuurd door den heer H. uit Rijswijk kwam aamgereden. K. werd door den auto gegrepen en tegen den grond geslingerd. Hij bekwam een ernstige hoofdwond en een gebroken arm en werd naar het nabijgelegen ziekenhuis St. Antoniushove overgebracht. Den autobestuurder treft geen schuld. De toestand van den aanseredene is zeer - BOMMEN OP ROTTERDAM? De afsluitboomen van de welhaast voltooide Pieter de Hooghbrug, Oude gebruiken in ge wijzigden vorm 1 In de vroeg© middeleeuwen had de Kerk in noordelijk Europa een uitgesproken mis- sionnair karakter. Het wemelde in die streken nog van heidenen en van semi-heldenen en het was zaak deze lieden in de groote, nieuwe gemeenschap op te nemen. Soms ging men daar zeer plomp bij te werk, zooals Karei de Groote dat b.v. deed, die geen kans zag de Saksen te temmen dan door ze voor de keuze tusschen bijbel en hangen te plaatsen. Maar de pausen waren het met die summiere methoden niet altijd eens. De pausen volgden liever een an dere taktiek en er waren er zelfs onder, die warm de methode der aanpassing bepleitten. Een groot voorstander van de aanpassings methode was b.v. Gregorius de Groote, van wien vaak een merkwaardige brief aangehaald wordt, dien hij eens aan de missionneering van de Angelsaksen wijdde. De Angelsaksen dron ken toen nog wel geen whiskey and soda ge lijk ze dat tegenwoordig gaarne doen maar zij wisten toch hier te brouwen en daarvan ge weldige hoeveelheden door hun altijd dorstige kelen te jagen. Vooral hij hun godsdienstige plechtigheden konden zij 'n slordige pint aan en om de zaak inwendig een beetje in even wicht te houden regen zij bij die feestelijk heden verscheidene ossen aan het spit en na men deze met het hier mee naar binnen. De Paus dringt er nu op aan, dat deze festi viteiten niet met ruw geweld gekeerd zullen worden. Veeleer ls het zaak ze te louteren, ze in goede kanalen te leiden en ze te kerste nen De lui waren immers van ouds her aan •die diners gewend en hij verlangde dat daar mede rekening gehouden zou worden. Aan de hand hiervan is -het makkelijk te ^grijpen, dat een massa oude, heldenscïïe gebruiken in gewijzigden vorm zijn blijven voortleven en tot op den dag van heden mis schien onherkenbaar maar toch altijd welig onder ons tieren Sommige lieden maken het Christendom daar een geniepig verwijt van, welke zijn hoogtepunt wel bereikt in de stel ling, dat Kerstmis ©n Paschen heelemaal niets met Christus luit te staan hebben maar van meet af aan geen anderen inhoud hebben dan die van een voorhistorische jaargetijde-feest. Men kan dien lui hun plezier gunnen maar in- tusschen Is het zaak, in onze feesten, gebrui ken en zeden ijverig naar hun herkomst te zoeken en zich telkens te verheugen over het beleidvol optreden van de oudste geloofsver kondigers wanneer blijkt, dat deze gebruiken in wezen niets dan netjes gekerstende uit spattingen zijn. Zulk een feest is b.v. de z.g. Elscbonacber Sommergewinn. In de stad van de H. Elisa beth en van den Wartburg werd vroeger een feest gevierd, dat kennelijk van heidenschen oorsprong was. Volgens een kroniek van 1286 bestond in Eisenach een gebruik, dat toen al als oeroud werd aangezien en dat alle spo ren van een lente-begroeting volgens voorma lige zeden droeg. De monniken van 't klooster Hersteld begaven zich op Zondag Laetare naar de stad, stelden daar een plechtige processie samen, waarvan het middelpunt door een stroopop gevormd werd, die den winter voor stelde. Onder gezang trok men dan de St. Geor- gespoort uit, wandelde naar de rivier waar de winter korterhand verdronken werd. Vervol gens ging het terug naar de stad, waar de kraampjes geopend werden, een soort kermis begon en men zich tot -dien in den nacht met 'eten, drinken muziek,' gezang en aans vennaaK- te. Dit feest is ln den loop der jaren volkomen In vergetelheid geraakt en bet is de vraag af het zin heeft zulk een gebruik weer iu eere te herstellen. Men heeft dat echter gedaan en een paar kunstenaars zijn er tegen het begin van de toopende eeuw in geslaagd vooral de burgers van de stadswijk St. George er weer voor op te warmen. Het feest, dat naar den naam van „Eisenacher Sommergewinn" luis- tert, bloeit nu weer als nimmer te voren. Het heeft ais van ouds op Zondag Laetare plaats maar weken, van te voren verkeeren de be woners van de stadswijk gt. George al in koortsachtige bedrijvigheid om alles voor den Sommergewinn in orde te brengen. En daar komt heel wat hij kijken. Men heeft eerstens duizenden van „Sommervögel" noodig, dat is te zegge® diertjes van kuikens af tot struis- voge'3 toe, "Welker lichamen uit zorgvuldig ge matteerde vormen bestaan, die met de bontste veeren Worden getooid. Voorts een ware weelde van papieren bloemen. Verder diverse koek jes, suikergebak en allerhand zoetigheden. Dan moeten alle hulzen versierd warden. Kilometers van papieren guirlandes zijn daar voor noodig, een ongehoorde hoeveelheid vlag getjes, en soortgelijke dingen, terwijl ook groote gemaskerde poppen niet ontbreken mo- gen. "Wanneer de dag van den Sommergewinn aangebroken is verzamelen de feestelingen zich onder de schaduw van de Oude St. Nlko- laaskerk en dan zet de stoet zich al spoedig in beweging. Eerst de muziek, dan de herauten te paard en vervolgens de wagen van den Winter. Hierin ziet men een eerbiedwaardigen grijsaard zitten, omringd door alle kenteekenen van het harre jaargetijde, door artificieele sneeuw, dennetakken, pijnappels en wat ver der hij het geval behoort. Hij is omgeven door een schaar ruiters, die dike pelsjassen dra gen door jagers met hun honden, door kabou ters, schaatsenrijders in ouderwetsche kieedij, door meisjes met spinnewielen maar die zóó .met kunstsneeuwhallen gooien, dat Gandhi er kriegel bij zou worden. Een nieuwe schaar van herauten in feestelijke zomerkleeding, met kleurige zijden wambuizen en veel zilver ver siersel aan verkondigt nu de nadering van de lente en blaast daarbij naar best vermogen in bun klaroenen en schetterende trompetten. Onder een geurig baldakijn overladen "iet een pracht van voorjaarsbloemen, zIt "e godin Sunna" bier op baar wagen ten troon, met naast baar een spreeuwennest want de spreeuw was ln oude tijden een heilige vogel en tevens het symbool van den „Sommergewinn". Ze heeft een ganschen hofstoet, bestaande uit de mooiste meisjes van de stad, allemaal op zijn voorjaars opgetooid, met bloemen in de haren en de handen gevuld met de appetijtelijke symbolen van de lente. Fraulein Sunna wordt allerwegen met grooten jubel begroet en wanneer de stoet het viadukt over de Werra bereikt heeft wordt het den Winter te machtig en zoekt deze zijn lm» la een overhaaste vlucht. Groot geraas van de gezamenlijke tamboers, hoornblazers, en an dere muzikanten. Het feest is heel aardig en men gunt het den Eisenachers gaarne. In elk geval heeft mejuffrouw de godin Sunna geen enkele fa milie verwantschap met de middeleeuwen en zelfs ook niet met den heidensch-germaanschen. voortijd. Haar stamboom gaat niet verder dan een kwarteeuw terug. Het oude geslacht des Sommergewlnnis was zonder mannelijk of vrouwelijk oir na te laten uitgestorven. Een nieuwe familie heeft den ouden naam geü surpeerd en tooit zich een beetje ongegeneerd met het wapen en met de veldteekenen van oen, oud geslacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 10