TWEEDE KAMER EN HANDELSPOLITIEK. SCHIPBREU KELINGEN KOMEN THUIS. GODSLASTERINGSWET AANGENOMEN. DONDERDAG 2 JUNI 1932 DEVIEZEN-CLEARING. Vóór- en tegenstemmers. loonsverlaging voor het INVOER VAN LEDEREN SCHOEN WERK EN RUBBER. DOOR GEMASKERDE BANDIETEN OVERVALLEN. EEN INTERVIEW IN DEN GENUA-EXPRESS. Hoe mevrouw Marissen met haar baby van de Philippar gered iverd. DAPPERE MANNEN IN EEN NACHT VAN ONTZETTING. CONFLICT IN DE MEUBELINDUSTRIE WADDINXVEEN. BOTER NAAR DUITSCHLAND. Een commissie van uitvoer ingesteld. DE SCHAT VAN ZAANDAM. VAN EEN TREEPLANK GEVALLEN. NIEUWE RELLETJES VLAARDINGEN. TE Betoogers uiteen gedreven COMMUNISTISCH GENEESHEER VEROORDEELD. Gered. DE POSTROOF AAN DEN VAN LENNEPWEG. Behandeling voor het Gerechtshof. Wederom bevestiging van het vonnis der rechtbank geeischt. GRIJSAARD DOOR DRIE MANNEN OVERVALLEN. DE VECHTPARTIJ TE LOOSDUINEN. Een principiëele sfeer Het ontwerp-Donner aangenomen! Dat zal in breede kringen van ons Chris ten-volk hartelijke voldoening wekken! Het moest onmogelijk worden gemaakt, dat onze natie straffeloos kon worden verguisd en gehoond in de heiligste gevoelens op vol slagen sanatische wijze. Daarop hebben wij terstond met groote klem aangedrongen en wij zijn onzen zoo bekwamen minister van Justitie oprecht dankbaar, dat bij zijn juridische scherpzin nigheid gesteld heeft in dienst van een ge- wetenstaak. Want dit was het voor hem, zooals hij zelf met zooveel welsprekende overtuiging heeft te kennen gegeven. Moskou moet weten, dat wij hier van „ult- braakselen uit de hel" ten minste nog niet gediend zijn. Dht was de hoofdzaak en wij vinden het gelukkig, dat de groote meerderheid van de christelijk-historischen het zóó heeft begre pen. Dat Kersten c.s. hoofdzakelijk in anti- paapsche verblinding hun medewerking heb ben geweigerd om ook in hun oog afschu welijk kwaad zooveel mogelijk te verhinde ren, blijft diep treurig. Men moet maar niet protoeeren het voor te Stellen, dat aanneming van het wetsontwerp strekkende tot strafbaarstelling van smalende Godslastering, heelemaal niets te beteekenen heeft. Niet voor niemandal waren de leden der katholieke fractie nog eens extra opgeroe pen de controle was gemakkelijk, daar er 's Woensdags fractievergadering is en alle leden waren dan ook present, behalve de heer Vos, een der trouwste besoekers, die dus wel om zeer gegronde redenen afwezig zal zijn ge weest niet voor niemendal waren alle frac ties met man en macht opgekomen, zoodat de Kamer bijna voltallig aanwezig was, toen zij de wet aannam met 49 tegen 44 stemmen. Af wezig waren alleen, behalve de heer Jac. Vos, de zieke afgevaardigden Heemskerk, Schaper en v. d. Tempel, de heer Braat en de C.H. ds. Langman, die nog niet geïnstalleerd is. Onder doodsche stilte had de beslissende stemming plaats, die voorafgegaan was van verklaringen der beide anti-paapsche partijtjes. Ds. Kersten en zijn twee vrienden bleven tegen het ontwerp, maar tot aller verbazing maakte de opvolger van ds. Lingbeek een geweldige volte-face. Hebben ds. Ekering en de andere Amsterdamsche predikanten, die verleden jaar een open brief schreven aan den Minister naar aanleiding van de stukken in „De Tribune", den jeugdigen afgevaardigde aan het verstand gebracht, dat zijn houding niet door den beugel kon? In elk geval moet het voor den zieken nr. Heemskerk een groote voldoening zijn, dat juist deze stem vóór het wetsontwerp werd uitgebracht. Dit laatste had er anders toch wel gekomen, nu prof. Slotemaker slechts door één lid zijner fractie, mej. Katz, gevolgd werd. Den Minister is de overwinning van gan- scher harte gegund: hij heeft al 't mogelijke gedaan om de wet er door t§ krijgen en al zou deze nu nooit worden toegepast (wij hopen het!) zij ia toch een getuigenis van het feit, dat de meerderheid in het Nederlandsche par lement godslastering, op welken grond dan ook, strafbaar acht en xij was de aanleiding tot het merkwaardige feit, dat een Nederlandsch Minister publiek in 't parlement zelK dat hij zich niet slechts a^n de Volksvertegenwoordi ging maar ook aan een Oppersten Rechter ver antwoordelijk wist voor zijn daden ais lid van feet gouvernement. Dat zulk een Minister aan neming van zijn wet als een van zijn grootste successen beschouwde, kunnen wij begrijpen en dat baron van Wijnbergen, die het eerst op de strafbaarstelling aandrong, zeer tevreden moet zijn geweest met den gang van zaken, is duide lijk. Ook wie voor nuchtere" politiek voelt, kan de principieele beteekenls van een wets ontwerp, dat weer opeens de oude antithese als een bliksemflits door het parlement joeg, niet zijn ontgaan. SPOORWEGPERSONEEL Vóór de wet stemden de Katholieken, de Anti-revolutionairen, de Christ. Hiatorischen met uitzondering van mej. Katz en prof. Slo temaker de Bruüie alsmede de heer Peereboom (Herv. Ger. St.) Tegen de wet stemden de Vrijheidsbond, de Vrijz. Democraten, de S.D.A.P., de Christ. Hia torischen mej. Katz, prof. Slotemaker de Bruine, Floris Vos, de Communisten alsmede de Staatk. Gereformeerden. Vóór de stemming verklaarde ds. Zandt, dat Zijn groep niet vóór de wet kon stemmen, aan gezien deze de godslastering als zoodanig niet strafbaar stelt, alsmede de afgoderij (hiermede bedoelde spr. de H. Eucharistie) beschermt. Onder luid gejoel aan de linkerzijde verklaar, de de heer Peereboom, dat hij, de goede bedoe lingen van den minister waard eerend, zijn stem Bou geven aan dit voorstel, dat hij kwalificeer de als een gecamoufleerde a-christelijke poli- tioneele wet. De minister verwijderde zich onmiddellijk na de stemming. Van de eene principieele sfeer vielen wij in de andere. Want, dat de deviezenclearingwet, vooral in haar gewijzlgden vorm ons midden in de meest principieele vragen der handelspoli tiek zette, werd algemeen erkend. Op 18 Febr. 1.1. bood Minister Verschuur aan de Kamer een ontwerp aan, dat hem machtigde verdragen te sluiten met vreemde Mogendhe den, welke beperkende bepalingen hebben ge troffen ten aanzien van het internationale be talingsverkeer inzake de vereffening van vor deringen, ontstaan in verband met in- en uit voer. Inmiddels is de toestand al weer geheel ver anderd en, helaas, verergerd. De Dultscbe de- viezenregeling, bestaand op grond van de nood verordening van i Aug. '31, kan werkelijk wor den aangeduid als een geraffineerde manier om onzen export absoluut te nekken. En deze regeling treft te meer, daar de uitvoer van Nederland naar Duitschland In geldswaarde elecbts 40 procent is van den Duitscken uitvoer naar ons land. De steeds verder om zich heeu grijpende de- vlezen-regelingen, welke nu al in een twintig JDuropeescha landen bestaan, dwingt onze Re- geeTing om eveneens de bevoegdheid te vra gen den uitvoer van betaalmiddelen centraal te regelen. Noodzakelijke verdediging van het be drijfsleven, van den landbouw niet het minst, heeft het noodig gemaakt, dat zij de bevoegd heid krijgt onze economische defensie ter hand te nemen door middel van ingrijpende maat regelen in het internationale betalingsverkeer. De Kamer heeft best begrepen wat de be doeling van den Minister is. Niet ten onrech te gewaagde de soc.-dem. ir. v. d. Waerdem van een „enorme bevoegdheid", maar zelfs deze principieele vrijhandelaar wil zoover mo gelijk gaan in deze „nooit geziene abormale omstandigheden" en ook de vrijz.-dem. mr. Oud eveneens heftig aanhanger van de een zijdige vrije-Invoer-leer begreep, dat. verzet tegen deze belangrijke crisiswet in de huidige omstandigheden onmogelijk was. Beide afge- op het ongel ingeleid te zijn, waarin meerma len de eminente kwaliteiten van het Grego- vaardi.gden toonden zich echter diep bezorgd over de te groote macht van de Regeering en willen in elk geval eenlg overleg tusschen Kamer en Rageering. Hoe dat overleg plaats heeft, is dr. v. d. Waerden onversobillig: het mag via een speciale commissie zijn, in welke een paar Kamerleden zitten of dat had de soc.-dem. afgevaardigde nog liever door middel van een bizondere Crisisoomimlssie uit de Kamer. Vóór zulk een commissie voelden met de twee linksche afgevaardigden ook de C.H. dr. dr. Lovlnk, de leider der anti-rev. fractie, dr. Oolijn en de vrij he idsban dscbe dx. Bierma. Maar dr. Kortenhorst wil wachten op den komenden Economische® Raad en in afwach ting daarvan zoo noodig de interpellatie-moge lijkheid aangrijpen, terwijl dr. Beumer met een heel andersoortig bezwaar kwam. Deze anti- rev. afgevaardigde had niets tegen zoo'n com missie met welke de Kamer naar zijn meening volkomen vrijelijk kan instemmen, maar dan moest 't geen in 't duister werkende commissie zijn als die van huitenlandsche zaken Dan behoorde 't een oom missie te wezen, welke in 't openbaar werkte, die ruggespraak kon hou den met andere Kamerleden en over welker werkzaamheid, althans aan de Kamer zou wor den gerapporteerd. Maar, aldus mr. Beumer, kan de Minister met zulk een commissie wer ken Is 't niet mogelijk, dat alle publiciteit zal zijn uitgesloten over voorbereidende werk- zaamhede® Inzake clearing Het zal dus van de Regeering afhangen of eenige vorm van overleg inzake de ten uitvoerlegging der wet mogelijk is. Zeker is, dat de wet een radicale ommekeer in onze handelspolitiek zal kunnen beteekenen. Hierover zijn allen, van Colijn tot v. d. Waer den, het eens. Zij kan van veel meer beteeke- nis zijn dan alle contingenteeringen bij elkaar 1 Vast staat ook, dat er van bijna alle kanten verlangd wordt deze wet zoo noodig te keeren tegen Duitschland. Wel wil men onderhande len dr. Lovink verwacht meer toeschiete lijkheid van de huidige Duitsche Regeering, iets wat wij hem helpen hopen, doch niet direct verwachten maar wil Berlijn geen rede verstaan, dan de heer Fleskens, van Voorat tot Voorst, Kortenhorst, Bierema, Ooiijn hebben duidelijk te verstaan gegeven: maar hard tegen hard. Dr. Kortenhorst en dr. Oolijn zien meer heil In een compensatie-methode als Zwitserland voor zijn in- en uitvoer volgt dan voor af knijping der deviezen en zij willen onzen export minder eenzijdig georienteerd zien, zoodat Duitschland in de toekomst niet meer alleen 61 millioen kilo van onze 80 mlllioen export- boter opneemt. Waren de katholieke sprekers niet zoo bang voor represailles (mr. Korten horst had ook geen groote illusies), Colijn schijnt de zaken minder optimistisch in te zien en vroeg zich als oud-soldaat af of de menschen, die nu zeggen „de jassen uit" en willen rechten, niet „met de hakken in de klei zullen blijven staan" als 't werkelijk vech ten wordt. In de Kamer is er momenteel een groote eensgezindheid dit teekent zeker al den hoogst ©rnstigen toestand, waarin wij verkee- ren maar het is voor ieder, die nadenkt duidelijk, dat een economische strijd tusschen Nederland en Duitschland gevaarlijke kanten heeft. Ongetwijfeld staat vast, dat de Duitsche regeering nadeelige discriminatie pleegt tegen over onze exporteurs en het is begrijpelijk, dat de Nederlandsche Regeering dit niet blijvend lijdelijk mag aanzien. Zij kan dit te minder nu onze exporteurs, met name de boeren, heel goed weten, dat Nederland als 'beste klant van Duitschland een geducht wapen bezit in devie- zenclearing. Maar er zijn ook nog belangen van Nederlandsche houders van. Duitsche effecten, die tot dusver bijna niet te klagen hadden over betaling van rente, die ook af moet van de betaalmiddelen, welke de Duitsche Reichs- bank beschikbaar kan stellen. De zaak ls verre van simpel als men nog aan de internationale transacties van. Duitsche fondsen denkt en het verloop der clearing- methoden in andere landen nagaat. Het verloop der conferentie. De heer D. Wlllemsen heeft Dinsdagavond in een vergadering der afdeeiing Utrecht van den B. A. N. S. nadere mededeelingen gedaan over de gehouden bespreking. Het „U. D." meldt daaromtrent het volgende. Over het voorstel tot loonsverlaging (5 pet. met 1 Juli en weder 5 pet. met 1 OctobeT a.s.) is zeer uitvoerig van gedachten gewisseld. De directie wees er op, dat het onjuist is te beweren, dat zij het tekort op het personeel wil afwentelen: het tekort wordt geraamd op 15 tot 20 millioen, terwijl de 'bezuiniging, ver kregen bij toepassing van haar voorstel tot loonsverlaging, drie millioen zal zijn. Van de zijde van den personeelraad werd opgemerkt, dat de directie toegezegd had over 1932 geen loonsverlaging te zullen toepassen en er geen aanleiding was om van de daarbij gemaakte restrictie gebruik te maken. De directie meende ook haar voorstel tot loonsverlaging nog te kunnen verdedigen met het oog op de prijsdaling, waartegen van de zijde van den personeelraad werd aangevoerd, dat voorop moet staan, dat de spoorwegen feitelijk een staatsbedrijf is en het personeel der Spoorwegen geen hooger loonsverlaging behoeft te ondergaan dan het rijkspersoneel. Nadrukkelijk werden in het licht gesteld de slechte stemming, welke de toepassing van de voorgestelde loonsverlaging onder het perso neel zou brengen, en de gevolgen daarvan voor het bedrijf. De direotie gaf daarop te kennen, dat zij wel voelde, dat het beheer van het bedrijf daardoor niet gemakkelijker zou wor den en die stemming de uitkomsten van het bedrijf zou beïnvloeden. Tijdens het verdere verloop der bespre kingen gaf de directie te kennen, dat zij alles wil probeeren om met het personeel tot over eenstemming te komen, doch zij ook van den personeelraad verwacht nadenken hoe de zaak kan worden opgelost. De bijeenkomst werd daarop verdaagd tot na het koffiedrinken. De personeelraad is in dien tusschen tijd te rade gegaan en in de hervatte bespreking is van de zijde van dien Taad medegedeeld, dat men bereid was aan het personeel voor te stellen, acooord te gaan met 5 pet. loonkorting voor dit en het volgende jaar. De directie zelde aan haar voorstel vast te moeten houden, doch zij was wel ber.eid voor dit jaar te volstaan met 5 pet., doch de 10 pet loonsverlaging wilde zij in het Algemeen Reglement Dienstvoorwaarden doen opnemen, om dan de tweede 5 pet. loonsverlaging eerst 1 Januari 1933 af te kondigen. Met dit voorstel verklaarde de personeel raad geen genoegen te kunnen nemen. De directie verzocht nu den personeelraad nog eens te gaan beraden en dan haar een nader voorstel te doen. De samenkomst van directie en personeel raad werd daarna opgeheven. De personeelraad heeft daarna ln eigen kring nader beraadslaagd. Alle omstandighe den overwegende, besloot de raad aan de di rectie als uiterste waartoe men bereid is, voor te stellen een loonkorting van 4 pet. tot April 1933. Het bureau van den personeel raad heeft vervolgens dit voorstel aan de di rectie medegedeeld. De directie heeft zich daarop bereid ver klaard, haar voorstel aan den Minister tot loonsverlaging in te trekken, het Reglement Dienstvoorwaarden ongewijzigd te laten, doch met 1 Juli a.s. in te voeren een loonkorting van 5 pet., om dan aan het einde van het jaar den toestand opnieuw onder de oogen te zien De directie verzocht daarbij uitdrukkelijk aan het personeel mede te deelen, dat zooals zij den toestand nu ziet, zij naar haar overtui ging dan opnieuw met een voorstel tot 5 pet. loonsverlaging zal moeten komen. De personeelraad heeft daarop verklaard, dit voorstel ter beslissing aan de personeel- organisaties te zullen overdragen. Overschrijding van het vastgestelde contingent. Verschillende redenen daarvoor aanwezig. Op vragen van den heer Kuiper, in verband met de overscihrijidllnig van het voor de maan den Jamiuairi, Februari en Maart 1932 vastge stelde contingent voor in te voeren lederen schoenwerk, en robber, heeft minister Verschuur .geantwoord, dait ihet juist ds, dat het contingen voor leeren schoeisel met ongeveer 136 pCt., dat voor nulbbeir schoeisel met 134 pCt. is over schreden. Deze oversahrijldling ds dn de eerste plaats gevolg van het feiit, dat aan den contingemtee- rüngsimiajatregel voor schoeisel terugwerkende kracht is verleend tot 1 Jamuairi 1932. De invoer was duis tot 8 Februari geheel vrij; juist vóór 'diiien datnm zijn belangrijke hoeveelheden schoeisel geïmporteerd. Bovendien zijn 'bijzondere vergunningen ver strekt op grond van artikel 10, 2de lid van het Koninklijk besluit van 5 Februari mo. 2: wegens contracten, gesloten vóór de afkon diging Van den contlugenteeringsmaatregel; voor goederen die hier te lande niet ver vaardigd worden en voor seizoenartikelen In alle gevallen, waarin auifcs mogelijk is, worden de ibijizomdere vergunningen op de gewone gekort. De voornaamste Handen van herkomst van dit schoeisel zijn Duitschland, Engeland, Tisjecho-Slowaikije en Japan Drie gezusters met een revolver bedreigd. De daders met geld ervandoor. Dinsdagnacht is, naar de ,,N. R. Crt." meldt, het dorpje Lith opgeschrikt door een brutalen overval met roof. Omstreeks 2 uur des nachts bemerkten de vier gezusters van Eldijk, wo nende in een café op den dijk te Lith eenlg gerucht. Vóór zij den tijd hadden om zich er van te overtuigen of ongewenschte gasten wa ren binnengekomen, drongen drie met re volvers gewapende, gemaskerde mannen, de slaapkamer van de vrouwen binnen. Zij hiel den de vrouwen met hun revolvers in bedwang en doorzochten de bedden. Het was hun be kend, dat de zusters eenige geldkistjes in haar bedden hadden verborgen. Een van de zusters, die in een andere kamer sliep, wist ongemerkt te ontvluchten. Zij waarschuwde een buurman, die zich, gewapend met een jachtgeweer, naar de woning van de vrouwen begaf. De indrin gers hadden inmiddels de vlucht genomen met medeneming van een geldkistje, het geld uit de winkellade en eenige kistjes sigaren, die zij uit het café hadden gestolen. l-i i;-:lr-ruIh wns overhoop ge- uaa.d. De vrouwen 'ie in zeer uorspannen toestand verkeereu, zijn bij buren onderge bracht. Onze Utrechtsche redacteur schrijft Station Zevenaar, 's morgens aoht uur. De boottrein uit Genua stormt aan en onder geknars en gesnerp van de remmen staat hij voor het smalle perron. Douanebeambten be treden de gangen in de rijtuigen „Paspoorten als 't u belieft". Koffers worden gevisiteerd langs het per ron even het geloop van reizigers, die hun groote bagage gaan laten nazien. In de co-upé's zitten de reizigers en reizig sters een beetje down In de kussens. 't Is een lange route van Genua naar Holland en van slapen komt niet veel. Onze vroege belangstelling geldt intusschen niet zoozeer dit gewone leven en gedoe van een internationalen trein, aan een grens-sta- tion, maar in dezen trein moet zich mevrouw Voor de prijzen, van (het te veel geïmporteer- Marissen bevinden, een van de schipbreukelingen die schoenwerk etiaa® geen afzonderlijke getge- yan het onlangs zoo tragisch vergane schip de wens teir beschikking. Het ultimatum door de arbeiders organisaties ingetrokken. Gisteren had te 's-Gravemhage met den Rijks bemiddelaar, prof. Aalberse een bespreking plaats van partijen betrokken bij bet conflict in de meubelindustrie te Waddinxveen. Het resultaat is geweest dat de arbeiders organisaties op advies van den Rijksbemidde laar het uitgevaardigde ultimatum hebben in getrokken. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft ingesteld een commissie voor den uitvoer van boter naar Duitschland. Tot leden van die commissie zijn benoemd de heeren J. J- C. Ament te Roermond, G. J. Blink te Noordwijk, J. A. Geluk te 's-Graven- hage, dr. F. E. Posthuma, te 's-Gravenhage, J. M. Wagenaar Hummelink, te Vlaardingen en A. van Wijnen te Gouda. Als voorzitter dier commissie is de heer dr. F. E. Posthuma te 's-Gravenhage aange wezen. Voor deze commissie is de volgende instruc tie door den Minister vastgesteld: 1. De commissie brengt den Minister van Economische Zaken en Arbeid advies uit over alle zaken betreffende den uitvoer van boter naar Duitschland, welke door of vanwege ge noemden Minister aan haar worden voorgelegd. 2. De commissie dient van advies aan den- gene, die gemachtigd Is met het afgeven der certlfioaten. 3. De commissie is gebonden, zich ervan te overtuigen, dat de aanvrager zich gedurende het vastgesteld vroeger tijdvak met den uit voer van boter naar Duitschland heeft bezig gehouden en controle uit te oefenen op de van den aanvrager ontvangen gegevens, welke haar in staat moeten stellen de hoeveelheid boter te bepalen, welke door hem naar Duitschland mag worden uitgevoerd tegen het verlaagd invoerrecht aldaar in verhouding tot zijn bo- terultvoer naar Duitschland in bedoeld tijd vak. De Minister heeft voorts bepaald, dat de aanvragen, bedoeld in artikel 5 van het K. B. van 30 Mei t«t regeling van den uitvoer van boter naar Duitschland, zullen worden inge diend bij bovengenoemde commissie. Met het uitgeven van certificaten, bedoeld in art. 2 van voornoemd besluit is belast de beer dr. E. Posthuma te 's-Gravenhage en ls deze gemachtigde aangewezen als comptabele ln deu zin der Comptabiliteitswet 1929. Het bedrag ter bestrijding van' de kosten aan het uitgeven van certificaten verbonden is door den minister vastgesteld op 2% cent per 100 kg. met een minimum van 10 cents per zending. De minister beeft voorts het tijdvak, bedoeld in artikel 3 van het bovengenoemde K. B., vastgesteld van 1 Jnll 1930 tot 1 Juli 1931, Madame Sylvia begint. Daar verwacht wordt dat de edhatopgravin- gen op de oude begraafplaats aan de Savornin Lohmanetraat te Zaandam vandaag worden hervat, ls men gisteren reeds begonnen mate riaal op het terrein aan te voeren. De arbeider Slpma, die ook twee jaar geleden als voorman optrad, is ook nu weer op dien post gesteld. Naast hem zijn voorloopig vier werkloozen in dienst genomen. Het werk staat onder leiding van de gebrs. Wilhelm en Walter Henning en den zoon van Madame Sylvia, graaf Fritz Beck, Madame zelf wend heiden verwacht. Om geen last te hebben van het grondwerk zullen ijzeren cylinders in den grond gebracht worden die op elkaar geplaatst -worden. Het voornemen (bestaat, op groote diepte te boren. De belangstelling voor de sohatgraverij te Zaandam ls weer levendig geworden. Door een schok van den trein. Op het staitions-emplacent te Winsuim (Gr.) is de 14-jarige scholier N. B. uit Weihe door een schok van een trein van de treeiplank gevallen, waarop hij zicth (bevond. De jongeman is met een schedel fractuur en gebroken pols naar het Diaconeesenlhiuis te Groningen vervoerd. Giste- reneuvomd bestond voor hem geen direct levens gevaar. IN OVERSPANNEN TOESTAND UIT HET SLAAPKAMERRAAM GESPRONGEN Een 72-jarige weduwe uit Malden, die te 's Hertogenbosch bij familie vertoefde is gis ternacht in overspannen tcstand uit het raam -i-'.nipVamer gesprongen en ln de Binnendieze verdronken. Gistermorgen is haar lijk opgehaald, „Georges Philippar". En als vertegenwoordiger van de publieke nieuwsgierigheid hebben wij ons naar deze eerste Nederlandsche plaats, waar de trein stopt, gehaast, om uit den mond van een geredde zelf iets te hoeren over de ramp van het groote schip, waardoor wij op den Dins dag na Pinksteren werden opgeschrikt, vooral bij de geruchten, dat er ook een aantal Neder landers aan boord was. In -de gangen van de rijtuigen is het druk van reizigers en douanen en we moeten ons met eenige lenigheid door de opstoppingen heen werken, terwijl wij intusschen de schuif deuren van alle coupé's stuk voor stuk moeten opendoen, om te informeeren „Is mevrouw Ma rissen hier We treffen het. Reeds In den tweeden wagen vinden we haar, met haar kindje Yvonne, een kleine hummel van 17 maanden, die de geheele reis medemaakte, maar thans onwetend van alles, wat het reeds ondervond, wat rond krioelt op den schoot van moeder en,'geluidjes maakt tegen grootvader. Want mevrouw Marissen ls van Genua af gehaald door haar zuster en haar schoonvader, die thans ook in den coupé aanwezig zijn, Wij stellen ons voor en mevrouw wil gaarne ook aan 'n Nederlandschen journalist wat ver tellen van wat zij meemaakte, nadat zij in het buitenland reeds aan zooveel krantenmenschen een relaas heeft moeten doen, Angstig ontwaken Omdat baby voor haar gezondheid naar Hol land moest, aldus mevrouw Marissen, had ik mij te Singapore ingescheept op de „Georges Philippar' In den nacht van de ramp werd ilt om on«e- veer twee uur wakker. Dadelijk drong het tot mij door, dat er iets niet in orde was, want niet alleen rook ik een flauwe brandlucht, maar ik merkte opeens, dat de machines van het schip niet meer werkten. Mogelijk dat ik daardoor was wakker gewor den. Dadelijk liep ik naar buiten om te zien, wat er aan de hand was, en daar zag ik uit een ge deelte van het schip vlammen slaan. In panischen schrik rende ik naar beneden om baby te halen. Ik gunde me geen tijd om iets van mijn goed bij elkaar te zoeken, maar holde dadelijk weer met een reddingsgordel in de hand naar boven. Een held- Daar stond een van de hofmeesters, mr. Vin cent, die mij hielp den gordel om te doen, waarna hij baby aan denzelfden gordel vast bond. Toen stuurde 'hij mij naar het eerste klas se-dek, terwijl hij zichzelf haastte om nog an dere menschen te helpen en hij is blijven hel pen totdat zijn beenen zoo verbrand waren, dat hij nauwelijks meer kon loopen. In de reddingboot. Ik was in/tusschen naar het eerste klasse- dek gehold, waar men juist bezig was een red dingsboot te laten zakken. Alhoewel de b°ot reeds enkele meters beneden de reeling was, klom ik op de balustrade en sprong naar be neden in de boot. Op het schip zelf was intusschen ®en ver" schrikkelijk gegil en geschreeuw. D? meeste mensehen liepen radeloos rond. Eenige ied- dingshooten waren vóór men ze had kunnen losmaken, reeds een prooi van de vlammen ge. ten niet eens, in welke -booten wij thuis hoor den en zoodoend» liep alles maar door elkaar. T-ooh was er niet een paniek in dien zin, dat er bijvoorbeeld werd gevochten. De menschen liepen al-leen in de grootst.e verwarring van den eenen kant naar dan and-eren. Vooral in de gangen, die nogal nauw waren, was het soms verschrikkelijk. Ook op de dekken was de chaos op een gege ven oo'genblik ontzettend, vooral toen ©r zoo wel op het eerste- als op het tweede, en derde- klasse-dek vlammen te zien waren. Over het algemeen viel vóór d-e ramp de orde aan -boord re-eds niet erg te roemen,. De Franschen zijn nu eenmaal nonchalant. En dat was aan boord goed te merken, maar toen het ongeluk eenmaal was gebeurd, hebben de manschappen gedaan wat ze konden en zijn tot het uiterste blijven helpen. Ze liepen dan ook later allen met min of mee-r ernstige brandwonden. Op de „Sovjetskaia", „Hoe was het op de Ruas-ische boot?" Wel, er was erg weinig eten en drinken en We moesten ons natuurlijk ook mot alles be helpen, maar de bemanning -heeft zich erg veel moeit» gegeven mochten ook allemaal één telegram varzenden en zoo heb ik natuurlijk dadelijk mlj.n man ln Batavia laten weten, dat ik met het kind gered "was. Och, verder weet u W0lj berichten, hoe het gegaan is. Van de Sovjetskaia zijn wij overgenomen door de André Leibon, een Fran- sche 'boot, die ons naar Djibouti bracht, van waar wij naar Aden zijn gegaan. Daar onder vonden we veel hulp vain de® Nederlandsohen consul die iederen morgen ln <ma hotel kwam hooren, hoe het er mee ging. „En nu ben je gelukkig weer in Holland", zegt grootpapa, die de kleine Yvonne op zijn arm houdt. „En baby heeft heelemaal geen schadelijke gevolgen ondervonden van h©t avontuur", zegt de thans weer gelukkige moeder. „Baby, ja baby deed toen iets, wat ik era, mogelijk verder kan vertellen, maar zij aejf kondigde het aan met: Bah, bah, bah!" weg ln de richting Markt op de bekende ma nier schoon geveegd. De brug-emeester heeft gister 'n verbod van samenscholing afgekondigd voor drie of meer personen. De militaire politie blijft voorloopig nog in Vlaardingen. Door de O. S. P. was Woensdagavond een bijeenkomst belegd op de z.g. „Sahara", een open terrein, te Vlaardingen. Voor deze bijeen komst was geen toestemming verleend door den burgemeester. Toen een der sprekers het woord wilde voeren, werd hem dit door de mi litaire politie belet. De betoogers werden uit eengedreven en het geheele terrein ontruimd. Later in den avond waren het vooral jon gens van 1718 jaar, die het de politie lastig maakten. Zij deden dit door de militaire poUt16 uit te jouwen en met steenen te gooien. O.m- werd een ruit van het politiebureau inges00 De militaire politie is intusschen. met 5 nia versterkt. De Vierde Kamer der Amsterdamsche recht bank heeft den communistische® geneesheer aldaar dr. H. K„ terzake van overtreding van art. 251 bis, Wetb. v. Strafrecht, bij verstek veroordeeld 'tot twee jaar gevangenisstraf. Zooals wij destijds meldden is de-ze gene-es beer na op korten termijn zijn practijk te heb ben verkocht, overhaast naar het buitenland uitgeweken, terwijl het onderzoek in deze zaak reeds aan den gang was. Verbod van samenscholing afgekondigd. Gistermorgen was heit te Vlaardingen op de markt, in de omgeving van het stempellokaal, weer vrij druk en rumoerig. Tegen half elf trok j Binnen tien minuten"*^ de brand eo0 een aantal demonstranten de oude brug over br6W) dat een deel der hutten reeds 1® naar de Eendraohtetraat naar de woning van liohte iaai s,tonl Er wa3 toen natuurlijk geen bet raadslid J. Bagehus, waar weer allerlei redden meer aan 0n de menSchen, die nog niet minder vriendelijke uitdrukkingen aan zijn yan het haddfm kun„en komen, sprongen adres werden geuit. Gemeentepolitie en mill- maar gewoon overboord. Wat er met hen ge- talre politie waren spoedig ter plaatse; zij heb- j^rde, konden wij door de duisternis verder ben de Eendrack-tstraat en den Sahiedaimschem njet 2jen Wij voeren onderwijl met onze reddingboot, -die opgepropt zat met wei' honderd menschen OP eenigen afstand van het schip. Er waren bij orns ten m innate nog vier ma trozen, die met de boot konden omgaan, maar zooa-ls we later hoorden, waren er in sómmige booten heel®niaa' seen matrozen, zoodat de menschen zelf maar moesten zien, dat ze de boo-t bestuurden en vooruit kregen. Toen we naar onze gedachten al een onein dige® tijd hadden rondgevaren, bemerkten we jn de verte de zoeklichten van een ander schip, dat te hulp wa.s gesneld en het water afzocht om slachtoffers te vinden. Toch duurde het nog tot acht uur in den morgen voor wij aa.n. boord van het schip, dat de Russische ol-ie- boot Sovjetskaia bleek te zijn, konden worden opgenomen. Tragedie- Maar intusschen was er bij ons in de boot nog e»® vrouw zoo overspannen geraakt, dat zij overboord sprong. Omdat onze boot zoo overvol was, waran we niet in staat haar te helpen. Voor onze oogen verdronk de vrouw en wij konden niets anders doen, dan vol ontzet ting werkeloos toezien. Zes uur dobberden we rond; er werd niet geschreeuwd of gejammerd. Stom geslagen zaten wij op elkaar gepropt, zes uur lang- Verwarring aan boord. „Is het waar mevrouw, dat er aan boord va.-n da „Georges Philippar" in het geheel geen oefeningen met de reddingboot-en zijn geliou- d<?n Neen, dat is inderdaad niet gebeurd. We wis- Het Haagisdhe Gerechtshof bahandefide gist^ ren opnieuw de zaak tegen den 40-jarige® koop man J. H. A. K., die door de rechtbank ta 'b Gnavenhaige tot. 4 jaair gevangenisstraf is veroordeeld wegenis diefstal van een postzak uit een auto staande voor het hju-lppostkantooi' aaja <iein van L*e>nnepweg aAcLaa.r op 29 Se.pt. Tlnaihs wenden zeven andere gettrligen getfioora. De getuige miej. M., ffiiiiaallhoudster dor pos terijen, -kon niet komen. Mr. Hiuigens legde daarop een in hiaar winkel gekocht kistje siga ren over, welke verpakt waren in papier en dl'dhtgelajkt mot rijkslak. Ook een tweede pakje afkomstig van een anderen füldaalih oud-er der posterijen en voorzie® van hetzelfde zwarte rijksllak werd door den verdediger overhandigd. M-r. J. A. de Visser, advocaat-generaal, achtte het niet noodig zij® vroeger uitvoerig requisi toir te 'herhalen. Ten aanzien van h*t laik merkte spr. op, diat het lak langs zeer bijzon dere wegen is verkregen. De bovengenoemde föliaailhoudere waren niet gerechtigd dit lak voor particuliere doefleimdien te gebruiken eu dit z.g. contra-bewijs laat de stealing van dea deskundige Waltman intact. Naar spr.'s meaning er nl©ts -naar voren gebracht dat verandering in zijn oordeel zou kunnen brengen. Spr. -gaf daarbij toe dat de verklaringen J' als hoofdaan-wijzingen hebben gegolden. Ook dlitmiaal verzoekt s-pr. het vonnis -der rechtbank te willen beweist'igm. jyjr. iiuigens bestreed ook in deze zitting da vertdaPinBcn door den mede-verdachte afgelegd. Mr. Nathans herhaalde zijn reeda vroeger geatite meeiniiinig dat de verklaringen, van J. on bruikbaar Bij®, Verder toesprak Mr. Nathans het alibi door K. opgegeven en door 2 getuigen bevestigd, wier verklaringen niet door den advocaat-generaal zijin. weersproken. Ook pleiter ls -van K.'s onschuld overtuigd. Mr. Nathans verzoekt dan ook met klem ver dachte vrij te apreken en hem, na een preven tieve hechtenis -van 8 maanden, thans onmid dellijk in vxijlheid te stellen. Nadat die advocaat-generaal zich tegen dit -verzoek (had verzet en de verdediger daarbij persisteerde, dieel'de de president mede, dat er geen termen waren om K. in vrijheid te stellen. Het arrest werd 'bepaald op 15 Juni a.s. De daders gevlucht. Te Nlstelrode werd de 79-jariS® land-bouwer A. Kerok'hof, toen hij naar de ,,K ^rlh- en Meier. Crt." meldt, een wande»11* in het dicht U zijn woning gelegen gemeentebosoh maakte onverhoeds door een drietal jongema^n d;© zich in een greppel langs het boschpad *®rdekt hadden opgesteld, vastgegrepen e:«J grond geworpen. Een der individu®® die zich een zakdoek voor het gezicht bad gebonden, -reep den ouden man bij de keel en wierp hem een doek over het hoofd. ZÜ sarden hem de kleeren van het lichaam en doorzochten ziin zakken, doc'h namen, toen zij in de verte eenige personen ontdekten, iilinSS de vlucht. De onverlaten hebben blijkbaar gedacht, dat de grijsaard zijn spaargeld bij zich droeg en heb ben hem van dit geld willen berooven. De gevangenhouding van drie verdachten hevolen. Gister011 heeft de Haagedbe rechtbank behandeld de zaak tegen de drie verdachten, dje betrokken zijn geweest bij de vechtpartij in een café te Loosduinen. De rechtbank beval de gevangenneming voor den tijd van 30 dagen van deze drie personen. BESMETTELIJKE KIEKTEN In dee week van 22 tot en met 28 Mei zijn ter kennis gebracht 169 gevallen van rood vonk en 99 gevallen van diphterie, J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6