uiiMig-ioreau scnuiam m TenuurzfindePanden: Snde' 'I a my* m GESCHIEDKUNDIGE PARADOXEN. MET EEN CICERONE IN HYDE PARK. WERKLOOSHEID EN INFLATIE. MANTELS v.af Uitsluitend MODERNE CONFECTIE WIJ NKOO PERIJ Tielman Oemstraat 7 Zeer. Oude Geneven MANTELS en COSTUUMS EUCHARISTISCHE TËvTTddAG. ZONDAG 26 JUNI A.S. FIRMA A. J. VAN DE VEN HOOGSTRAAT 51 mmm VRIJDAG 3 JUNI 1932 WAARVOOR GESTREDEN EN WAARVOOR GESTEMD IS. Beginselen, die niemand kent- DE ADEL AUTOOT VOORBIJ. DE VERSCHILLENDE JAAR GANGEN. NEGEEREN ELKAAR. OUDERWETSCHE MOEILIJK HEDEN. DE PLOTSELINGE ERKENNING VAN LAUSANNE. 242 tegen 241 stemmen.' DANZIG EN POLEN. TELEFOON 69529 na 6 uur 69820 Rembrandtlaan 81-87 Rubenslaan 10 Vlaardingerdijk 305-307-313 B.K. laan 229 Wegens vergevorderd seizoen zullen w'j alle nog in voorraad zijnde voor extra lage prijzen uitverkoopen. Zie onze etalages Zie onze prijzen TELEF. 68546. SEDERT 1803 LEVERT BELEGEN WIJNEN Hoogstraat 355 - O. Binnenweg 102 Jonkerfransstraat77 - Kruiskade 12 Groene Hilledijk 264 - Rotterdam SchiedamHoogstraat 52 LONDEN, 27 Mei 1932. Zelden speelt zich een geschiedkundig feit af, zonder dat het op den voet gevolgd wordt door pogingen al dan niet te goedertrouw aangewend om de geschiedenis te verval seden. Wanneer bijvoorbeeld de League of Nations Union beweert, dat in den zomer en het najaar van 1914 honderdduizenden Engelschen vrij willig dienst namen, opdat Duitschland, indien het verslagen mocht worden, geen schadeloos stelling zou behoeven te betalen, of opdat Oos tenrijk, indien het gescheiden mocht worden van de sucoessie-staten. met Duitschland ver- eenigd zon worden, dan verkondigt zij natuur lijk klinkklaren onzin. Het is waar, dat zij dit nooit direct gezegd heeft; daarentegen valt het zonder eenige moeite indirect af te leiden uit Vele harer uitlatingen. Wij gaan verder: wanneer niet alleen de League of Nations Union, maar de „openbare meening" in tal van landen de versnippering der voormalige Donau-mogendiheden brand merkt als een van de grootste misslagen, zoo niet misdaden van de staatslieden, die ia 1918 de overwinnende naties regeerden, dan ver val schen zij, ofschoon misschien te goeder- trouw, de geschiedenis. Want vóór 1914 gold het als een axioma dat de Donau-monarchie uiteen zou vallen bij den dood van keizer Frans Jozef. De oorlog is dos oorzaak geweest, dat die monarchie een jaar langer bestaan heeft, dan iemand haar had toegedacht, n.l. een jaar na het overlijden van den ouden keizer. Niet het uiteenvallen van de Donau monar chie is dus een „ramp" geweest, die voorkomen had kunnen worden. Heit was een „kismet" op welks voltrekking vóór 1914 iedere schooljon gen wachtte. De „ramp" was de oorlog, waar mede de ontbinding der monarchie samenviel. Oostenrijkers, Hongaren, Tsjechen, Slowaken en Kroatiërs verjagen zelf hun keizer, koning, hertog, markgraa f en lieersommigen hunner zooals de Hongaren hadden er later be rouw over. Hiermede hield elke schijn, van saamhoorlgheid op. De vredesconferentie aan vaardde het voldongen feit; zij aanvaardde bet met welgevallen. Dit kan een slechtheid van haar geweest zijn; het veranderde evenwel niets aan de waarheid, dat zij voor het feit niet verantwoordelijk was. Ik geef hier voorbeelden uit de „algemeene geschiedenis" van den jongste® tijd, daar deze mijn bedoeling duidelijker maken, dan wan neer ik mij beriep op zuiver Engelsch© ge beurtenissen. En toch ig bet op een En.gelsche gebeurtenis, dat ik die voorbeelden wil toepassen, en wel op de jongste algemeen© verkiezingen, en haar beteeken is. De markies van Crewe, president van den liberalen bond in de Home Counties heeft een jaarvergadering van dien bond toegesproken, en hierbij natuurlijk een loflied gezongen op vrijhandel, of praktisch op het stelsel van een- zijdigen vrij'en invoer, waaraan Engeland bijna ten onder gegaan is. Hij erkende, dat bij de jongste algemeen© verkiezingen een groote meerderheid der kie- zers verlangde, dat een proef genomen zou worden met invoer-ber>e-v<„ '"«TK-rki ng, maar even waar noemde hg het, dat de kiezer* niet uü_ gesproken hadden ten gunste van duurzame protectie. Dit, voegde de markies er aan toe wordt ten volle toegegeven door eenige eer lijke en logische menschen, die jarenlang pro- teotionisten geweest zijn. Eerlijker? Dat is mogelijk. Maar logischer? yolmaakt onmogelijk! De markies van Crewe veirvalsoM de ge schiedenis. Het is waar, dat hij het te goeder- trouw doet, niet omdat hij een markies is, maar omdat hij te onlogisch is om niet eerlijk te zijn. Toen in de laatste vier maanden van 1914 honderdduizenden Engelschen zich aanmeldden voor den dienst in Frankrijk en België, dachten zij niet aan de beginselen, die de Leaque oi Nations Union zes jaren later zou verspreiden. En toen in het najaar van 1931 de Britsche kiezers naar de stembus trokken, hadden zij hun houding ten aanzien van vrijhandel of protectie in het geheel niet bepaald. Zelfs de erkenning van den markies, dat een groote meerderheid een proef verlangde met invoer beperking, is ondeugdelijk. Zij verlangde niets anders, dan dat Engeland voor een economi sche ineenstorting bewaard zou blijven, en stelde tereebt of ten onrechte vertrouwen in de leiders der „nationale" partijen. Dezen hebben geen ander mandaat van de kiezers gekregen, maar het was dan ook, gelijk mr. Mac Donald het noemde, een doktersmandaat. De kiezers hadden zich, volgens lord Crewe, evenmin uitgesproken voor duurzame protectie. Hij had even goed en even logisch kunnen zeggen, dat de kiezers zich niet uitgesproken hadden voor inenting van den sultan van Zanzibar. Kiezers immers spreken zich nooit nit, en kunnen zich nooit uitspreken, voo-r iets duurzaams. Hun uitspraak geldt slechts ge durende het leven van het door hen gekozen parlement, en kan bevestigd of vernietigd wor den door een volgenden verkiezingsuitslag. „Laat men niet gelooven", zeide lord Crewe verder „dat vrijhandel den algemeenen steun zal hebben van de labourpartii of óe socialisten. Een siciaJistische vrijhandelaar is eigenlijk een ongerijmdheid. Protectie is welhaast onaf scheidelijk van het socialisme". Dit laatste is natuurlijk onaanvechtbaar. Het socialisme beoogt bescherming in tal van rich tingen. Indien de Britsche socialisten mee- rendeels anti-protectionistem geweest zijn, dan komt dit doordat zij meerendeels ook anti- gooiaJisten geweest zijn. Het liberalisme is principieel en praktisch vrijlmndelsgezind om tal van economische redenen, maar ook op grond van één sociale overweging. Deze is niet, gelijk men gaarne beweert, dat bij protectie de Prijzen der dagelijkse!» levensbehoeften stij gen, maar dat de loonen door protectie gesti muleerd kunnen worden. Van vrijhandel ver wachten zij lagere loonen. Voor socialisten be staat er geen enkele reden voor lagere loonen te ijveren. Lord Crewe kon dan ook oonstateeiren, dat de handhaving van vrijhandel uitsluitend af hangt van de liberale partij. Maar tevens be tuigde hij een loyaal medestander te zijn van de nationale regeering. Als deze opbreekt, dan kunnen de liberalen hun betrekkingen tot de andere partijen overwegen, maar voor het oogenblik moeten de verschillende „elementen" der liberale partij zich er van onthouden ver wijten tot elkaar te richten. Alweer te goudertrouw een verval- sching der geschiedenis. Allen in Engeland, met Inbegrip van mr. Lloyd George, zijn het eenige jaren lang er over eens geweest, dat de liberale partij uiteen zou vallen bij den dood van het labour-kabinet. Vandaar dat de libe ralen dit kabinet met alle mogelijke middelen in 't leven hielden, tot het de ondankbaarheid had zelfmoord te plegen. Wat gebeurde? De liberale partij viel uiteen. Een ieder wist, dat dit gebeuren moest. Zij bleef, wel-is-waar, be staan, zooals er in Duitschland en Oostenrijk een Anschlusz-Verein bestaat, maar dit bevor derde juist haar uiteenvallen. De conferentie nu nam een resolutie aan, waarin zij met nadruk haar geloof bevestigde in vrijhandel als noodzakelijk voor den voor spoed van dit land. Ook alweer een historische misleiding. Zij bedoelde, dat vrijhandel noodzakelijk is voor den voorspoed van het Engelseh-liberale equi valent van den Anschluss-Verein. Zeker, men beweert, dat het Engelsch libe ralisme als beginsel niet dood is Dat is waar maar niemand kent de beginselen van het Bngelsche liberalisme, en dit zijn de beginselen die het langst leven. Zij slijten niet af door te veel gebruik. „Wij leven in een eeuw van stichters {Van onzen correspondent). Londen, 31 Mdi 1932. Wie Londen doorkruist in gezelschap van een goeden cicerone Met ©en goeden cicerone bedoel ik niet iemand, die zich gespecialiseerd heeft in de Tower, de South Kensington musea, de Temple eI1 Westminster Abbey. Deze zijn slechts zeer oppervlakkig-bezienswaardighedon, indien zij althans voor een geestelijk - meerderjarig mensch bezienswaardig zijn. Ik weet niet of één werkelijk intelligent vreemdeling, die voor de drooglegging der Zuiderzee ons land bezocht heeft, het eiland Marken bezichtigd en ervan genoten heeft. Ik kan het mij niet voorstel len. De Tower is het eiland Marken va.n Lon den, maar nog veel erger. Tegen dit kwaad is zelfs geen drooglegging gewassen. De South Kensington musea hebben op den Tower vóór dat zij in een fatsoenlijke buurt liggen, maar zij zijn ondragelijk didactisch, en oververzadigd van Indische studenten, die hun eeuwenlang verdrukt volk willen opbeuren, en ten dien einde Venetiaansch kristal en Vlaamsoh kantwerk bestudeeren in het Victoria en Albert Museum. De Temple wel, lk erken zelf steeds veel van de Temple gehouden te hebben, maar er is op heel de wereld niets valschers don dit Kremlin, dat er uitziet als het beste sit.uk eener kathedraalstad, en dat in werkelijkheid niets anders is dan een pakhuis van millioenen stoffige, afgeknaagde aoten en exploten. De Westminster Abbey is een gruwel. Glad stone, Beaconsfield, Peel, Castlereagh, Pal- merston, Pitt, Canning een marmeren hof stoet van jaartallen, wetten, parlements-ontbin- dingien, congressen en gevleugeld» woorden. In dische studenten, die hun eeuwenlang verdrukt volk willen opbeuren, en ten dien einde het houtsnijwerk der koorbanken bestudeeren. De kapel van Edward the Confessor, waarvoor men 6 pence betaalt, behalve op Donderdag, en waarvoor men in lange rijen staat te wach ten als voor de goedkoops plaatsen van een schouwburg. Heele stoeten leergierige jonge lingen uit binnen- en buitenland die, onder be voegd geleide uit binnen- en buitenland, hier in twintig minuten tijds de geschiedenis van het Britsche Rijk komen leeren. Amerikanen uit alle mogelijke landen ter wereld, van Palestina tot IJsland De Westminster Abbey is geen kerk; bat is de wachtkamer van een kerk. Maar wie Lenden doorkruist in gezelschap van een goeden cicerone En met een goeden cicerone bedoel ik iemand, die even onverschillig is voor geboor te en sterfdata, voor Willem den Veroveraar en Karei I, voor de namen der opeenvolgende koningshuizen en voor die der opeenvolgende bouwstijlen, als de meeste bezoekers die hij heeft rond te leiden. Met een goeden cicerone bedoel ik een man, die het levende Londen kent niet noodzakelijkerwijze mr. Mao Donald, mr. Baldwin, mr. Lanobury en mr. Shaw, maar het Londen, dat er werkelijk op aan komt. Een cicerone, die zegt: „Hier zijn wij in Hyde park; wij namen elk een stoei voor 2 pence, en kijken op ons gemak wie voorbij rijdt". Ben cicerone die op de vraag: „Wien stelt dit standbeeld voor?" durft antwoorden: „Ik weet het niet; ik heb het nooit geweten en hoop het nooit te weten, maar ziet gij dien heer daar in die Rolls Royce Ja Nu, Uc zal u vertellen wie dat ia". Wie Londen doorkruist iu gezelschap van zulk een cicerone, kan veel leeren „Die heer daar in die Rolls Royce", vertelt de cicerone, „is een der oudste leden van de nieuwe aristocratie. Vijf jaren geleden neen, kijk niet verbaasd; eien geslachtsboom van vijf jaren is in zijin soort veel ouder dan een die wortelt in Agincourt. Ik zal. u morgen overhandigen aan een cicerone, diie den Tower doet, 'n gewezen of toekomstigen onder wijzer, en die zal u vertellen wat Aginoourt is. Die heer daar in die Roils Royce ja, hij rijdt nu verder is mr. John Tomkans. Hij onderscheidde zich neem, niet bij Agin oourt, en ook niet bij Crécy, of zelfs maar bij Malplaquet maar bij de Sunday Piotoriol- coupon-foothal'l-oompetibion in 1927. Hij had een snoepwinkeltje in Camden Town. Een braaf man, ha.nd-w©rkie>nd, en niooit denkend ooit rijk te zulten worden. Had zes jaren lang elke week coupons ingevuld. Was geabonneerd geweest op vijftig Sunday Pictorials. Een braaf man, hard-werkend. Eindelijk zei hij: „Ik gwf het op'k Zijin vrouw zei: „Probeer het nog éénmaal Hij luisterde naar haar raad gelijk steeds. Nog éénmaal zond hij vijftig voetbal coupons lm. Een halve week later kreeg hij den prijs van twin tig duizend pond. Kijk, hij rijditr weer voorbij. En let op daar in die zes-cylinder Lagonda zit mr. Tom Johnson met zijn echtgenoote. Hij beduidt zijn chauffeur langzaam te rijden. Waarom Hij wil de aandacht trekken va® mr. John Tomkins. 't Is hem niet gelukt, mr. John Tomkins kijkt den anderen kant uit, en werpt achteloos zijn sigaar naar bulten. Ziet gij het Hij heeft mr. Tom Johnson bijna geraakt. Ziezoo, nu rijden ze allebei weg, full spaed. „Wat daar achter schuilt 't Is de oude geschiedenis. Tom Johnson behoort bot den nieuwen adel: Derby sweepstake 1931. Wil ontvangen worden door den ouden adel. John Tomkins, Football competition 1927, haalt den neus voor hem op. Tom Johnson stoot zijn neus bij den ouden adel, die met parvenus niets te doen wil hebben En kijk, die twee dames! die daar uitstap pen eerste rang, hoor Let op het livreiLizzie- Mc Gregor en haar schoon zuster Sarah Maukins: crosswordpuzzles Oct. 1929, Die worden nu langzamerhand in den kring van den ouden adel opgenomen, al staan zij nog üusschan-in. Hé, daar is de Rolls Royce van mr. John Tomkins weer. Wel, wel Mr. Tomkins neemt diep den hoed af voor Lizzie Me Gregor em Sarah Map- kins. Dat is interessant Ik wisit niet, dat het al zoover was. En daar rijdt die ongelukkige Tom Johnson ook weer voorbij. Lizzie Mc Gre gor wendt het hoofd om, ziet ge heit Snob- bisme Ze voelt zich nu heelemaal opgeno men onder den ouden adel, en wil niets te maken hebben met latere jaargangen. Zoo is het teven nu eenmaal Dat is een cicerone, die ons Londen doet kennen, zooals liet is. Wat bekommeren wij ons om wrat steenen beelden in Hyde park Dat zijn kinderkamer-bezienswaardigheden. Maar het Leven, het Levende Londensche LevenHydepark met de Football competi tion peers, de Crossword puzzle-graven en de Sweepstake baronnen, van 1923 tot en met 1932. Ik ben geen afstammeling, maar stichter van een dynastie, heeft Napoleon (ongeveer) gezegd tot den keizer van Oostenrijk, dien hij tot schoonvader gekozen had. Dank zij de Sweepstake leven wij niet in een eeuw vau afstammelingen, maar van stichters DANZIG, 2 Juni. (R.O.) De senaat heeft den diplomatieke® vertegenwoordiger van Polen in Damzig een nieuwe nota doen toekomen, waarin andermaal geprotesteerd wordt tegen de Poolsch© boyootpropaganda in Daneig en Zoppott en speciaal togen de deelneming der Poolsche spoorwegbeambten aan deze propa ganda. Van onzen Berlijnschen correspondent) De opmerkelijke kalmte, waarmede publiek, pers en beurs de haast als een revolutie aan voelende handgreep van den rijkspresident op vatten, is voor een deel wel te verklaren uit de volmaakte ondoorzichtigheid, welke als een dikke mist over Berlijn en zijn staatkundige kringen hemen hangt. Als voorbeeld daarvan moge weil de totaal verschillende interpretaties aangehaald worden, welke aan een zinsnede van de speech, die Brüning den avond voor zijn val op het banket van de buitenlandsche pers uitsprak, gehecht worden. Even de geruchten over bestaande regee- ri ngsmoei 1 ijkheden aanrakend, verwierp de kanselier, met een opvallende nadrukkelijkheid de veronderstelling, als zoude® die moeilijk heden uit pensoneele kwesties voortspruiten o£ uit meeiningsverschillen van de oude soort. Der gelijke ouderwetsche moeilijkheden zei de kan selier, hebben den reuk van de vermolming al over zich, maar de regeerimg zou zich geluk kig rekenen, wanneer zij voor geen doorniger problemen stond dan voor zulke kleinigheden. Neen, haar taak was veel zwaarder, want dag en nacht, in den figuurlijken en ook bijna in den letterlijken zin des woords, dag en nacht, had zij de werkloosheid te bestrij den, zonder daarbij een nieuwe inflatie in het teven te roepen. Als staaltje van de ondoorzichtige verwar ring, die hier heerscht, kunnen nu de ver schillende uitleggingen gelden, welke van deze woorden gegeven worden. De eenem ziem er het bewijs in, dat Brüning, een paar uur vóór zijn val, nog volkomen zeker van zijn zaak was en dat hij de bestaande toestanden tijdens het feestmaal zonder eenige bijbedoeling meen de te schilderen. Neem, zoo weerleggen an deren dit simpele inzicht, Brüning voelde zich tijdens zijn rede al zeer wankel; maar hij wilde ten overstaan van de heele wereld, om zoo te zeggen, nog eens een laatste beroep op Hindenbrug doen, opdat deze toch aan de pre- mieleening, de koloniseering van het Oosten en de werkloosheid in het algemeen, het pri maat in de blnnenlandische politiek van den dag wilde toekennen. Neen zeggen derden weer, Brüning had tijdens zijn rede Innerlijk al geheel met Hin denburg afgerekend, maar hij wilde nu ook nog door een uiterlijke -geste het tafelkleed tus schen hem en het hoofd van staat doorsnijden, en hij besloot de bruskeerimg, waardoor hij zich" zoo getroffen voelt, met gelijke munt te betalen. Daarom, sprak hij met beklemtoonde minachting over personeel© meeningsversehil- ten, terwijl hij drommels goed wiet, dat deze bij den rijkspresident een groot gewicht in de schaal leggen. I-n het licht van dergelijke duisternis is het begrijpelijk, dat men hier niet erg veel zeggen kan en dat een ieder gelukkig voor zich zelf doordrongen is van het speculatieve karakter der combinaties, welke hij zich af en toe ge roepen voelt te stamelen. Maar intussehen wordt de tactische kant van het ongeval toch tamelijk klaar. Verkeert men in rechits-geriohte milieus, dan stelt men daar natuurlijk de vraag, hoe men het in 's hemelsnaam toe kan juichen, dat Hindenburg, vlak vóór de voornaamste inter nationale conferentie na Versailles, zij-n beste internationale troef over boord werpt. Het ant woord op dit bezwaar ligt eigenlijk wel voor de hand: Of Brüning nu naar Lausanne gapt of Breitsoheid, of Hitler desnoods of heelemaal niemand, hot blijft allemaal precies eender. De Franschen zullen ohicaneeren en sabotee- ren en dwars drijven en elke flinke oplossing verijdelen. Blik terug op de dertien jaar, die achter ons liggen, zegt men u; maakt een re kening op van alle tergerijen en beleed-iging- gen, die ons deel in dat tijdsverloop waren; aanschouw vervolgens de momenteel heer- schend© meening in Frankrijk en zeg of het werkelijk de moeite loont om ter eere van Lausanne Brüning te handhaven of te laten gaan. Dat blijven of gaan is immers lood om oud ijzer. In deze redeneering steekt een massa waars, maar desondanks moet men erkennen, dat de val van Brüning de Duitschers als het ware ineens met de neus voor Lausanne gezet heeft. Deze aangelegenheid werd tot nu bijna geheel genegeerd, maar daarentegen maakte men enorm veel cas van binnenlandsohe futiliteiten. Psychologisch is het zeer makkelijk -te verkla ren, dat de gebeurtenissen van gisteren del Duitschers met een ruk van die binnenlandsohe futiliteiten weggehaald en ze met den neus als het ware op Lausanne gedrukt hebben. En in de plotselinge erkentenis van de al- les-overwegende beteekonis van deze oonferen- tie schijnt de critiek op de handeling van Hin denburg te willen verstommen; en schijnt er zich zelf iets te gaan vormen, dat op nationale eenheid lijkt. Voor het menschkundlg inzicht van de mannen, die Hindenburg tot de wegzen ding van Brüning bewogen, pleit het, dat zij dezen factor in hun rekeningen betrokken, heb ben. Wat, zeggen deze beeren, niet vlak voor Lausanine een klein staatsgreepje uitvoe ren? Juist wèl vlak voor Lausanne, want deze conferentie zal de critiek op onze handeling tot matiging brengen, alle tegenactie verlam men en misschien zelfs éénheid-brengend wer ken. Een ander punt, dat klaar is en onomstre den, is d© vaste wil van Hindenburg om grond wettelijk te blijven optreden. Hij heeft zulks nog eens uitdrukkelijk aan de socialistische leiders verklaard, welke hij in verband met de kabinetsformatie ontving. Maar de zin van de grondwet is in den laotsten tijd een beetje zoek geraakt of beter gezegd, is nimmer in de Duitsche republiek tot zijn recht gekomen. Het evenwicht n.l. tusschen rijksdag, regeering en rijkspresident is bijna altijd verstoord geweest. Wij hebben eern periode gehad, dat de rijksdag veel meer in de melk brokkelde dan toelaat baar was en momenteel beleven we een tijd,, dat het hoofd van staat eigenlijk als een dic tator regeert. Het is waarschijnlijk wel de wensch van den heer Hindenburg de bestaande ontwrichtingen weer in het reine te brengen, maar dat kan op Óen dog, welken wij beleven, nipt zonder de nationaal-sociaJistem. Daarom heeft Hindenburg dan ook de heeren Hitter en Göhring ontvangen, maar deze hebben niet geheel ten onrechte gezegd, dat, wanneer het evenwicht tusschen wetgevend en uitvoerend gezag hersteld moet worden, men eerst maar eens beginnen moet voor eenig evenwicht te zorgen tusschen volk en volksvertegenwoordi ging. Dit is natuurlijk slechts door ontbinding van de rijksdag en nieuwe verkiezingen te be reiken, waarbij, het zij tusschen haakjes gezegd, de nazis hun mandatantal van 110 op 225 hopen te brengen. Nu staan er geen woorden genoeg in de dictionnaire om te zeggen, tot welken graad Hindenburg zijn bekomst van verkiezingen heeft, maar het is toch onwaarschlijk, dat hij er omheen zal kunnen. Volgens tamelijk ge loofwaardige geruchten heeft hij van Hitier gedaan gekregen, dat deze In n verschuiving van zulke verkiezingen tot na den oogst in September berust. Naar socialistisch voorbeeld zouden de nazis dan een voonloopige regeering willen „dulden", maar dan moet deze begin nen de ontbinding van de S.A. ogedaan te maken en eenige noodverordeningen opheffen, welke ingevoerd waren om dein groeten mond van dr. Goebbels een beetje dicht te drukken. Een zoodanige regeering zou het in het beste geval tot 242 stemmen kunnen brengen) en daarbij 241 stemmen tegenover zich hebben. Bovenhuizen kamer en keuken iS'p m.' Schitterend dubb. bovenhuis 6 kamers, keuken, badkamer. Zonnig huis met uitzicht op Sterrebosch, 42.50 per maand. Mooie ruime benedenhuizen, bev. 5 Uaiwrs, keuken, tuin met loods en achteruitgang. Huurprijs 3< I)er maand. Parterrehuis, bevattende Ua. nier en suite, keuken, tuintje en kelder, 2 slaapk., badkamer zükamcr, benevens warande, 50per maand, p11227S 48 ^793 PTTIO,FUN EN OPRUIMING MANTELS PLECHT DICATIe 'tGE H. MIS (v.m. 11 uur) en LOF (n.m. 3 uur) met PRE- en PROCESSIE in de openlucht op het Feestterrein. (voor de jeugd, die haar plechtige Heilige j a*n heeft) verkrijgbaar h 15 cents. Des morgens en des mmoagsgeldig. Belangstellenden kunnen voor het plechtige Lof toegang rten bekomen a 15 cents. KAARTEN voor a6 TOONEELVOORSTELLING in den R. K. Volksbond rtjn 10 cents verkrijgbaar. ADRESSEN van kaartverkoop zijn voor de Frankel. ParochieP. A. v. d. BERG, Warande 18avoor de HavenparochieMej. STOLK, Lange Haven 75c voor de Singel parochie Mej. v. d. WATER. Singel 194/17 voor de Gorzenparochie Mej. DE GROOT, ïsscherstraat 21. 11222S 40 1 Mod. Pump In lak en br. met Suède comb In. Nieuwst gespflar". De groote mode I Echte wan delschoen. Zeer voor- deelig I Lak met dof leer ge comb. Ook in bruin lak met bruin boxcalfs of heel lak. Opanken. De grootste sortee- ring combinaties In Zeer gemakkelijk zomerschoentje. Sportief model- Spotgoedkoop I /wart en roodbrui" boxcalfs Ook in wart en ruin lak- n ihfr-Y :vv. Schitterend m°de Buitengewone pas vorm. In Zwart en bruin boxcalfs en lak» za

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 11