TWEEDE KAMER EN SOCIALE VERZEKERING. motie-regen. torenbrand te gebedsverhooringen door indiaansche. NIJMEGEN. roekeloos autorijder. ZATERDAG 4 JUNI 1932 GEEN WÉT-WIJNKOOP. HEVIG ONWEER BOVEN ZEELAND Zooals in geen jaren is voorgekomen. Groote schade aan veldvruchten. VROUW IN BRAND. de VOORSPRAAK EENER BRAND TE ENSCHEDE. de communistische kikker. TIJDIG HET GEVAAR VOOR DE SINT DOMINICUSKERK BEZWOREN. Doortastend optreden van de Brand weer. DE INBRAAK IN DE R. K. KERK TE DIEMEN. Drie verdachten voor de rechtbank. AMOKMAKER IN EEN ZIEKENHUIS. Hij doodt een en verwondt drie verplegers. DOOR DEN STROOM GETROFFEN. 71.000 GULDEN VERDUISTERD. EEN TE VER GEPLAATST KERKHEK. Wielrijder krijgt een ladder op liet hoofd. Automobilist na vergeefsche achter volging, verdwenen. OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN HET IJSONGEVAL TE BEMMEL. ST. HOMOBONUS. ACHTERVOLGING VAN SMOKKE LAARS. UIT EEN STRAFKOLONIE ONTVLUCHT. DE AMSTERDAMSCHE TOONEEL- CRISIS. UITVOERREGELING V AN POOTAARDAPPELEN. GEEN DRUPPEL WATER OVER DEN AFSLUITDIJK. AFWERKING VORDERT SNEL. Waterstanden kloppen. LUCHTVAART. VTSSCHERIJ. 1 het wetsvoorstel van den heer Wijn- Koop ee wnntthie van liet initiatiefrecht, "at voor de waardigheid der Kamer geen her- haling gedoogt heeft de communist zeven kwartier staan praten. Geen enkele afgevaar digde heeft er nog een woord aan verspild. Ar tikel 1 werd met 2 tegen 61 stemmen verwor den en toen trok de communist zijn Mosco- visch gebak in Daarna is de Kamer begonnen met een ge- dachtenwisseling. waarvan wij tot onze spijt moeten zeggen, dat ze op laag peil stond. Ge heer= Duys verdedigde een motie, welke de Regeering uitnoodigt de premie voor de Sociale Verzekering „verschuldigd door werk gevers, natuurlijke Personen zijnde, tevens ge durende een jaar ingezetenen van het Rijk zijnde, en die in "e Rijksinkomstenbelasting df in 't geheel niet öf naar een inkomen van minder dan 1500 zijn aangeslagen door den Staat (te laten dragen)". Ingediend op 4 December 1931, zou men over Zulk een motie van orde een doorwrocht debat Afwachten. Maar hiervan hebben we niets be- ""firkt. De toelichting van den heer Duys was op menig punt vottr een sociaal-democraat niet a'Ieen principieel aanvechtbaar, maar zij vol deed in den vorm ook niet aan datgene wat men mag verwachten van iemand, die sinds 1909 lid der Kamer is en dan nog wel des kundige in de door hem behandelde materie. De heer Duys heeft op dit punt toch een betere reputatie op te houden dan de heerem Kersten of Braat! Dr. Vos mocht al van een „sympa thieke gedachte" spreken, maar dat is toch waarlijk geen maatstaf voor desiderata met dergelijke strekking. Trouwens als 't om sym pathieke gedachtenuitlngen gaat, zijn er na tuurlijk altijd heeren, die een onbegrensde «ytnpathie openbaren. Zoo vertoonde de beer Wijnkoop weergalooze sympathie voor a 6 Verkloozen door hen met één slag tot staats- rentenlers te willen promoveeren en deze sym pathieke geste stak ook andere Kamerleden aan bij de behandeling der motie-Duys. Waarom zouden we eigenlijk bij 1500 blij ven staan? dacht dokter Vos en hij diende een motie in van zulk een omvang, dat de Voorzitter maar voorstelde haar eerst eens te laten drukken. Ds. Kersten kwam met een motie om alle kleine boeren van sociale lasten af te helpen en de heer Braat deed er nog een schepje op met een motie, welke alle premies door den Staat wil laten betalen, die van de ziektever zekering voor de arbeiders incluis! Een motie, heeft Groen van Prinsterer in zijn Parlementaire Studiën en Schetsen ge schreven, „verbindt niemand, zij maakt ieders meening, op een gegeven oogenblik, bekend. Iedereen is, zoo hij van dwaling overtuigd wordt, tot herroeping vrij. Zij heeft geenerlei staatsregtelijke beteèkenis dan haar zedelijke kracht". Van die zedelijke kracht hebben wij ln geen der verdedigingen van de moties iets bemerkt tenzij men ds. Kersten's uitvaren tegen de „ver- zekerlngsafgoderü" als uiting van zedelijke kracht zou moeten beschouwen. De eenige spreker, in wiens betoog wij een gezond zede lijk element vermochten te ontdekken, was baron van Voorst tot Voorst. Deze Katholle afgevaardigde toch, die bij herhal: heeft in welke benarde omstandigheden oaruu vau 7, i^tYvrvo-rt afgevaardigde toch, die bij herhaling heeft ln welke benarde omstandigheden platteland verkeert en er terecht opw de sociaal-democraten steeds af wei wijzend tegen steunmaatregelen voor den land bouw stonden, heeft er op aangedrongen, dat de boeren ln staat zouden worden gesteld ren dabele bedrijven te bezitten welke hen in staat stellen aan hun arbeiders ook dat stuk loon te betalen, wat gekristalliseerd is in de premie voor sociale verzekering. Dit standpunt Hikt ons eenmaal het principe der verzekering aanvaard, staatsrechtelijk en zedelijk te ver dedigen. Maar een motie-indieneri] a's wij cistenen zagen, ontneemt aan dit gewiabitig wa pen waarover de Kamer beschikt, alle kracht. Minister Verschuur, die weer alleen achter de Regeeringstafel zat, zal wel vergeefs geluis terd hebben naar aanwijzing van middelen om de schatkist in staat te stellen de sociale ver zekering intact te houden zonder de nu be paalde premies. De „het-kost-niks"-theorie van mr. Duys, is toch wat al te naïef. Een interpellatie-Cramer over den Indischen kruiserbouw werd ingetrokken; de kwestie 2a! behandeld worden bij de a.s. aanvullende Indische 'begrooting. Donderdagavond woedde boven verschillende deelen van Zeeland een laugdurig, hevig on weer, zooals in geen jaren is voorgekomen. Op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in. Te s-Gravenpolder ging het onweer gepaard met hagelslag, die aan de veldvruchten groote schade toebracht. Te Wemeldinge sloeg de bliksem in de landbouwschuur van den heer de Z. en veroorzaakte een begin van brand, dat echter door beWoners en buren gebluscht kon worden. Te 's-Gravenpolder sloeg de bliksem m de schuur van den heer M. Hier werd alleen ma- terieele schade aangericht, pannen vernield enz. Ta Colijnsplaat werden de woningen van den' beer P. Verburg getroffen. Schoorsteen en dakpannen werden vernield. Een zware hagelbui heeft zeer veel schade toegebracht aan de vruchten op akkers in de omgeving van Hoedekenskerke. Sommige per- oeelen werden dermate getroffen, dat de vruch ten geheel als verloren moeten worden be schouwd. Vele der getroffen landbouwers zijn niet tegen hagelschade verzekerd. Te IJzendijke is de bliksem ingeslagen in de landbouwschuur van C. Zwartenling. De schuur brandde geheel af, waarbij een kalf den dood in de vlammen vond. Voorbereiding beatificatie Cath. Tekakwitha. Men meldt ons uit Rome t" De „Osservatore Romano" bevat een interes sant artikel betreffende het voorstel, om een jong gestorven Indiaansch meisje, de dienares Gods Catharlna Tekakwitha, zalig te verklaren. De vice-postulator der causa, pater J. Wynne S. J„ heeft het curiaal gerechtshof te Albany alle benoodigde documenten betreffende de levensdata, de deugden en gebedsverhooringen geschied op voorspraak van de jonge Indiaan sche, doen toekomen. Pater Wynne heeft bovendien verscheidene gevallen aangegeven, waarin personen, die ern stig ziek waren, door hun gebed tot Catharina Tekakwitha zouden genezen zijn. Binnenkort zullen de akten van Albany naar Rome aan de H. Congregatie der Riten worden gezonden, waar de gewrochte wonderen nauw keurig zullen worden onderzocht. Bijzonder gunstig wordt door de geestelijke autoriteiten het feit beoordeeld, dat de docu menten, welke inlichtingen geven over het le ven, de deugden en de wonderen der jonge In diaansche, bewaard zijn gebleven, al heeft het ook verscheidene jaren geduurd, voordat alle benoodigde geschriften verzameld waren. Onder deze documenten bevinden zich ook de annalen vaa de missie van Sault, uit de jaren l^80 tot 1695 en andere gewichtige do cumenten uit de 17de eeuw. Bovendien behoo- ren hierbij nog brieven en geschriften uit de 18de, 19de en 20ste eeuw. Bijzondere waarde hecht men aan een proces verbaal betreffende ,je won(jerbare genezing van een niet-Katholiet, ea genezingen van een ordesprovljniciaal, verscheidene priesters en leeken van beiderlei geslacht, door de aan roeping van de dienares Gods Catharina. Aan de gevolgen overleden. In het van Iterson-ziekenhuls te Gouda Is Vrijdagmiddag overleden de 54-jarige vrouw M. v. d. K. uit Waddinxveen, die Donderdag zware brandwonden opliep, tengevolge van het laten vallen van benzine op een brandend gas stel in hare woning. Volgens „De Tribune" heeft het communis- tisclie Kamerlid de Visser bij de behandeling van het wetsontwerp op de smaiende Godslas tering „de werkelijke bedoelingen van de regee ring ontmaskerd", die met deze wet de kapita listische maatschappij nog tracht te redden van haar wissen ondergang door wat gods- diienst-gehuichel. Hoe hevig deze „ontmaskering" bij de Kamer Insloeg, verhaalt het communlsten-biad o.m. aldus: „Ds. Kersten, die wel voelde, dat het hier speciaal tegen hem ging, trachtte aanvankelijk te -interrumpeeren, doch werd door de niets ontziende kracht van de Visser's betoog der mate beteuterd, dat hij doodsbleek werd en gedurende de rest van de redQ wezenloos op den grond bleef staren". En verder: „De Visser's rede werd in dood- sche stilte aangehoord. Je kon een speld hoo- ren vallen. Minister Donner zat heeiemaal Ineengedoken achter de ministerstafel. Het verdere debat was kleurloos en weinig Interessant". Bij al de tragiek van het moderne Babel mogen we om zulke pyramldale naïveteiten toch wel even lachen. Gisterenmiiddug omstreeks half drie werd door bewoners van de Broerstraat te Nijmegen bemerkt, dat dichte rookwolken uit de galm gaten kwaimten van den toren van de St. Domi ni ousiketrk. De brandweer was spoedig ter plaatse en de commandant de beer Rauch, die een onderzoek instelde, constateerde, dat op de eerste verdieping van den toren een felle brand woedde. In allerijl werden slangen ln den toren gebracht en weldra kon met twee slangen water worden gegeven, terwijl boven dien groot materiaal werd ontboden, dat spoe dig aanrukte. Toen de nieuwe spuitperspomip in werking werd gesteld kon het water tot in de sipits van den toren gespoten worden en kroeg de brandiweer weldra de overhand. De rook verminderde ziendenoogen en de brandgasten waren nu het vuur dra meester. Omstreeks half vier waren de vlammen ge bluscht. Drie verdiepingen in den toren bleken- door gebrand te zijn. De klokkenstoel en de klok ken zijn echter niet beschadigd. Op de eerste verdieping van dien toren wanen twee congregatie-vaandelis en de heele rouw- versiering van de kerk ondergebracht. Dit alles is ver-brand. Naar wij vernemen moet de oorzaak van den brand worden geizociht in kortsluiting in den motor, welke op het orgel is aangesloten. Het orgel, dat door een dikken brandmuur van den toren gescheiden is, heeft geen brand schade opgeloopen. Alles is verzekerd bij „st. Donatus". De politie had voorzorgsmaatregelen geno men en de géheele Broerstraat afgezet. Bewoners in nachtgewaad ontsnapt. Donderdag-nacht heeft een brand ge woed in het perceel Koningsstraat 5, te En schedé, waarin een slagerij was gevestigd van den heer S. Cohen. De brand was aan de achterzijde ontstaan en breidde zich zeer snel uit. De bewoners heb ben het perceel aan de achterzijde over een ladder, ln nachtgewaad verlaten. Niets kon worden gered. Een naastgelegen rijwielmagazijn kreeg groote waterschade. Alles ls verzekerd. Gistermorgen ontstond ln het achterhuis op nieuw brand. De brandweer heeft het vuur echter spoedig gebluscht. De' waterschade hij den rijwielhandelaar is hierdoor echter zeer vergroot. Mem meldt ons uit Amsterdam: In den nacht van 2 op 3 Maart is te Diemen in de sacristie en in de kerk van de Parochie Sint Petrus Banden een inbraak gepleegd. In de sacristie was een offerkist opengebroken, waaruit 350 waren gestolen; uit een trom meltje bleek voorts een bedrag van ongeveer zeven gulden ontvreemd te zijn, terwijl uit de kerk zelve een of meer oollectezakjes, waarin zich slechts enkele oenten bevon-den, waren meegenomen. Door het verbreken van de toe gangsdeur waren de daders in kerk en sacris tie binnengedrongen. Het onderzoek -der po litie leidde tot de arrestatie van drie losse ar beiders, resp. 50, 24 en 20 jaar oud. Gedrieën hebben zij gisteren terecht gestaan voor de Rechtbank. De eerstgenoemde twéé zijn uit anderen hoofde gedetineerd in het Huis van Bewaring te Haarlem, nummer drie is in bet Huis van Bewaring alhier opgesloten. Slechts eén van hen had een verdedigervoor de bei de anderen was het met de toewijzing van een raadsman nog niet in orde gekomen, doch zij achtten het onmoedig om de behandeling van de zaak wegens dit feit uit te stellen. D-e oudste verdachte en zijn 24-jarige com pagnon bekenden h-et ten laste gelegde. De jongste verklaarde, dat zijn aandeed in het ge beurde zich hoofdzakelijk bepaald heeft tot ,t deelen in den buit In de dagvaarding houdt de Officier er dan ook rekening mede, dat deze verdachte opzettelijk door misdrijf verkregen geld uit winstbejag heeft vervoerd en ook, dat hij op den uitkijk beeft gestaan. Over den inhoud van de oollectezakjes bleek de oudste verdachte minder tevreden te zijn. „Het waren al-le-maal centen, merkte hij iet wat mistroostig op, en we -hebben ze met hulp van een maat verdeeld!" Overigens kreeg deze man, toen de zitting vorderde, berouw van zijn daad; onder tranen vertelde bij, dat bij te zorgen had voor een gezin van elf kind-eren. Nadat enkele getuigen gefhoord waxen, moest tegen den zin der verdachten de zaak toch nog worden uitgesteld en wel naar aanleiding van het feit, dat de Officier nog niet lm het bezit was van. het recdasseeringsrapport. over twee hunner. Op 17 Juni a.8. zal de verdere behandeling worden voortgezet. MAGELANG, 2 Juni (ANETA). Een verpleger van het Kramat-gesticht, de heer Smits, werd Dinsdagmiddag door een Ba- taksch verpleegde met een gepunt bandijzer in het hart gestoken. De heer Smits was onmid dellijk dood. Hij laat een vrouw en drie kinde ren achter. Daarna viel de Batakker een mantri-verple ger aan, wien een slagader werd doorgesneden. Door snel operatief ingrijpen kon hem het le ven worden gered. Twee andere mantri-verple gers werden niet levensgevaarlijk gewond. Een ziekenoppasser sloeg den amokmaker daarop het wapen uit de handen, waarop de man werd overmeesterd. De dader, die tot twintig jaar was veroor deeld en reeds zeven jaar in het Kramatge- sticht was verpleegd, was altijd rustig geweest, zoodat men aanneemt hier met een geval van amok te doen te hebben. Jongeman gedood. Gister mor gen werd te Amsterdamfiche Veld de 18-jarige H. bewusteloos gevonden in de dakgoot van de boerderij van den heer Akker- mans, waar hij aan bet werk was. De jongen is waarschijnlijk met den electrl- schen stroom in aanraking gekomen. Toen dr. L., van Nieuw-Amsterdam, arriveer de, bleek hij reeds te zijn overleden. FAMILIETWIST De 28-jarige arbeider J. v. B., te Uden, die bij een familietwist een geladen geweer op zijn vrouw had afgeschoten, werd wegens mishande ling met zwaar lichamelijk letsel door de recht bank te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf (eisch 1% jaar), en de arbeider Th. v. B., die zijn vrouw met een schop mishandelde, conform den eisch tot 5 maanden gevangenisstraf. Oneerlijke penningmeester veroordeeld. De rechtbank te Assen veroordeelde gisteren H. J„ te Weerdinge, thans gedetineerd, pen ningmeester van het waterschap Weerdinge en het veenschap Roswinkelerveen, wegens ver duistering van ƒ71.000 ten nadeele van dit water- en veensühap tot een jaar en zes maan den gevangenisstraf met aftrek van de pre ventieve hechtenis. De eisch was twee jaar gevangenisstraf. Een oplossing met gesloten beurzen. Doordat er bij de uitvoerders van den bouw van de St. Nwmlaaakerk op het Boerihavetplein te Utrecht een misverstand heersohte, is het afsluithek aan de Noordwestoijde van de kerk orugenneer twee meter te ver naar voren ge- ■plaatst, waardoor ongeveer 71 M2. grond, aan de gemeente toeibehoorendie, bij de kerk is ge trokken. De moeilijkheid is nu evenwel, dat als het ■hek twee meter terug wordt geplaatst, de door gang voor de kerk zoo nauw is geworden, dat het onmogelijk wordt processies om de kerk te houden. Het kerkbestuur heeft nu gevraagd het af sluithek op de plaats te mogen laten staan en B. en W. stellen thans den Raad voor den bedoelden grond, welke d-e kerk vroeger voor straataanleg voor niets aan de gemeente heeft afgestaan, thans weer voor niets terug be geven. Donderdagmiddag even na 2 uur deed zich meldt de „Nieuwe Tilburgsche Crt. op den Korvelscheweg te Tilburg een brutale aanrij ding voor. Een auto, komende uit de richting Goirle en blijkbaar bezet met een rumoerig stelletje, reed in de nabijheid van het hulp postkantoor op den Korvelscheweg de linker zijde van het trottoir op, tusschen een zich al daar bevindende brievenbus en een houten paaltje van de Brockway door. Ter plaatse was een schilder doende den gevel van een woon huis op te schilderen en bediende zich daar. voor van een lange trapladder. Op het moment dat de auto zich op het trottoir begaf in groote vaart, stond de schil der toevallig niet op die trapladder, doch op een zich In de nabijheid bevindend korter lad dertje. De lange ladder werd finaal door de auto ten onderste boven gereden. Op dat moment kwam juist uit de richting stad een fietsrijder aangereden, die, de eigen aardige manoeuvres van den auto trachtende te ontwijken, d-e vilucht nam op het trottoir, waarbij bet ongeluk wilde, dat de vallende lange trapladder op zijn hoofd terecht kwam en de fiets door de auto totaal werd misvormd. De getroffene bleek nogal ernstig gekwetst te zijn. De Geneeskundige Dienst was spoedig ter plaatse, zoomede de politie. De brutaliteit van den aanrijdenden auto bestuurder ging zoo ver dat deze de vlucht nam in de richting van de stad door de Hes- perenstraat in de richting van Goirle, echter achtervolgd door een drietal automobilisten die de aanrijding op een afstand hadden waar genomen. De vluchtende auto kon evenwel niet tot stilstand gebracht worden en de achtervolgen de automobilisten kregen den indruk, dat er een dronken chauffeur achter het stuur zat. Het nummer van den vluchtenden auto heb ben ze evenwel kunnen noteeren en de politie ter hand gesteld. UITWISSELINGSCONCERTEN. Om de organisatie van uitwisselingsconcer ten tusschen verschillende landen te vergemak kelijken, heeft zich een permanente commis sie gevormd, waarvan de hoofdzetel in Neder land gevestigd zal zijn. Genoemde commissie is als volgt samengesteld Dr. Hans Pless, president, Weenen Daniël Ruyneman, secreta ris, Jan van Eyckstraat 9 B, Amsterdam Ar thur Alexander, Londen Henry Cowell, direc tor of the Pan American Association of Com posers, New-York Isadore Freed, Parijs; Ju- Rub Hijman, Berlijn Alexander Jemnitz, Boe dapest Edgar Varèse, international president the Pan American Association of composers, garijp LIEFDESDRAMA Als 't huwelijk niet gelukkig is... Nabij het IVilhelimi n ater-rein te "s Bosch heeft zich een liefdesdrama afgespeeld. De 26-jiani<ge los werkman A. v. d. B. en d-e 20-jairf-ge M. L., wier huwelijk niet ge Jukkig was, leefden den laatsten tijd geschei den. Gisteravond ontmoetten zij elkaar en wend gebracht de geschillen hij te leggen. Om streek» 11 uur hoorde een spoorwegarbeider hulpgeroep en toen hij er heen snelde, vond bij de vrouw iin deieiraiswekikenden toestand op dén grond liggen. Direct werd' geestelijke én geneeskundige hulp ontboden. Aan de vrouw werden de laat ste H.H- Sacramenten toegediend, waarna zfc naar het ziekenhuis werd vervoerd. De vrouw bleek zeven steekwonden te hébben bekomen waarvan drie in het hoofd, twee in den rech terarm, con in het schouderblad en een in den rug. Haar fcoestatod is ernstig, doc-h levensge vaar ie er niet. De man is gearresteerd Vrijdag is bij het Lexcesveex uit den Rijn gevischt het lijk van den 20-jarigen A. Bubber- man uit Rotterdam, die als passagier op een der Concordiabooten j.l. Zaterdag onder Ren- kum bij het scheppen van een puts water over boord viel en verdronk. Het lijk is naar het lijkenhuis-je te Heteren overgebracht. MOLESTATIE VAN WERKWILLIGE STUCADOORS Eenige werkwillige stucadoors uit IJmuiden, die te Haarlem werkten en des avonds naar hui-s terugkeerden, werden door een troep sta kers opgewacht en lastig gevallen. De politie moest hierbij hardhandig optreden om de orde te handhaven en een paar belhamels werden gearresteerd. KON. NED. hoogovens. Verminderd scheepvaartverkeer. In de afgeloopen maand kwamen in de zee- haven van de hoogovens te IJmuiden binnen 15 stoomschepen met een bruto-inhoud van 100.825 kub. meter tegen 25 stoomschepen met een bruto-inhoud van 135.873 kb. meter in Mei van het vorig jaar. Aldus in deze maand van dit jaar was de scheepvaart in genoemde haven belangrijk minde?, i i iiii KLOMPEN VOOR LEGER EN MARINE. De heer Lockefeer heeft den minister van Defensie gevraagd, of deze bereid is, nu de klompenindustrie zoo geweldig lijdt, door ge brek aan afzet, het gebruik van klompen van Nederlandsch fabrikaat, verplichtend voor te schrijven bij leger marine en rijkswerkinrich tingen. Nog heeft de heer Lockefeer den minister gevraagd of deze bereid is, maatregelen te nemen in het belang der klompenindustrie dooT een zeer sterke beperking of contingenteering van den invoer van klompen vooral nu er ge vaar bestaat, dat een gedeelte der voorraden welke te lang opgestapeld liggen, waardeloos wordt. UITVOER VAN SCHAPEN. Inzake den uitvoer van schapen naar Frank rijk heeft de heer Van den Heuvel nadere vra gen aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid gesteld, waarin hij o.m. vraagt, of de Minister bereid is mede te deelen welk 'per centage van de consenten voor uitvoer van schapen naar Frankrijk ln handen blijft van de leden der commissie of ln handen der fa milie of vennooten dezer commissieleden. Ver der wordt gevraagd of de Minister overwogen heeft de uitvoerconsenten alleen te doen geven voor schapen, geboren 1931 en voorloopig niet voor in 1932 geboren schapen en ten slotte of de Minister bereid is een herziening van de toewijzing der consenten te bevorderen. De moedige redders onderscheiden. Men meldt aan Ihiet „Handelsblad", dat de heeren Alofs en Nieuwenihnls uit Bemmd, die bij h-et op Zaterdag 13 Felbr. jJl. plaats gehad hebbende ijsongeval bij Haalderen, gemeente Bammal, met gevaar voor eigen leven vier per •sonen van een wissen dood hebben gered., thans zijn onderscheiden met: een eereblijk van de koningin, bestaande uit een medaille en een -diploma voor menscihllevend hulpbetoon: eer. medaille en 25 door het Carne-gle-heldenfouds en een oorkonde in lijst door den Ned. Bond tot redding van drenkelingen. TEGEN DE TRAM OPGEBOTST Motorrijder overleden. Op 't P. Krugerpl. te 's Hage reed de motor rijder E. de J-, wonende In de Wesselsstraat, tegen een sit-ilsfaanden motorwagen van lijn 12 der H.T.M., vermoedelijk door eigen onoplet tendheid. Hij kwam t® vallen en werd met een hersenschudding door den Geneeskundigen Dienst overgebracht naar het Ziekenhuis Zu'idwal. Gisterenmacht is hij aan de gevolgen over leden. JAARVERGADERING 1931 nog een alleszins bevredigend jaar geweest. Voor velen de laatste maanden teruggang in omzet. De algemeene jaarvergadering van de Coöp. Inkoopvereeniging „St. Homobonus", waarop als gewoonlijk bijna alle Homoboüus-leden aan wezig waren, werd voor de eerste maal sedert de 19 jaar van het bestaan der voreeuiging niet gepresideerd door den voorzitter, den heer Ferdinand Meijer, daar deze wegens ziekte ver hinderd was. Acht nieuwe leden werden door den vice- voorzitter, den heer J. Koets, geïnstalleerd. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Koets en W. Peters, werden heTkozen, terwijl gekozen werd in de plaats van het aftredend bestuurslid, den heer P. van Zeijl, de heer E. Bueirs uit Alkmaar. Besloten werd, evenals vorige jaren, een bij drage van 250 te storten in het Santosfonds. Aan het jaarverslag der directie over het boekjaar 1931 is het volgende ontleend: Natuurlijk kan niet worden verwacht dat de crisis ons geheel onberoerd voorbij zou zijn gegaan. Wij hebben den terugslag ondervonden in een verlaagd omzetcijfer, dat met 11 pet. terugliep. Deze daling was echter niet te wijten aan een verminderden goederenomzet, doch vooral aan de waardedaling der goederen. Die waarde daling laat zich het beste afmeten door verge lijking van het jaargemiddelde der waarde van onze distributiebons; deze bedroeg over 1930 25.40, over 1931 20.90, een waarde daling dus van circa 20 pet. Waar de omzet met 11 pet. daalde, mogen wij dus concludeeren, dat het goederen verbruik in onze coöperatie aanzienlijk Is gestegen. Als gevolg van hét verlaagde omzetcijfer liep echter ons onkostenpercentage in verhouding op, en wel tot 88 pet. van den totaalomzet. Het uit te keeren omzetpremie-kapitaal daalde van 160.625 in 1930 tot 139.296 in 1931. Ook dit jaar behoeft wederom geen enkel# afschrijving op dubieuse debiteuren plaats te hebben en onze risicofondsen en reserves kun nen, evenals dit de vier laatste jaren reeds het geval was, geheel onaangetast blijven. Uit het groote bedrag aan deposito's onzer leden, dat thans 437.793 bedroeg tegen 316.569 in het vorige jaar, en hunne vooruit betalingen, welke thans 105.550 bedroegen tegen 78.428 in het vorige jaar, blijkt dat velen onzer leden over krachtige reserves be schikken en de ongu-nst der tijden nog lang zullen kunnen weerstaan. Is 1931 voor St. Homobonus derhalve nog een alleszins bevredigend jaar geweest, zoo mo gen wij ons daardoor toch niet laten gaan in eene hi te optimistische beschouwing voor de naaste toekomst. Het zijn vooral de laatste maanden, die voor velen een steeds belang- rijker teruggang in den omzet aanwijzen en er zijn ons uit ons systematisch boek onderzoek gevallen bekend, waarbij de exploitatierekening van den winkelier niet meer sluitend was ta krijgen, waardoor de vereeniging hen nood gedwongen moest loslaten". Nederlander te Emmerik door een kogel doodelijk gewond. Gisternacht heeft in de straten van Emme rik hij de achtervolging van smokkelaars een der commiezen een jongeman uit Elten in het onderlijf getroffen. Doodelijk gewond is bet slachtoffer naar het ziekenhuis te Emmerik overgebracht. Opsporing van een Italiaan verzocht. In een buitengewoon Politieblad verzoekt de officier van justitie te Breda aanhouding en voorgeleiding ter fine van uitlevering van Frederik Russo, van Itahaansche nationali teit, geboren te Napels 6 Juli 1901, wonende aldaar, radio-telegrafist; lang 1.67 M., donker bruin haar, bleek aangezicht; gekleed met blauw werkpak en lederen pantoffels, geen hoofddeksel; door het beroepshof te Luik d.d. 16 Augustus 1929, wegens diefstal veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf en tot nog meer dere gevangenisstraffen, wegens diefstal en valschheid in geschrifte. Hij is op 27 Mei 1932 in Tilburg geweest, nadat hij op 24 Mei 1932 uit de strafkolonie te Merxplas was ontvlucht. Faillietverklaring afgewezen. Het door mr. dr. D. J. Stokvis voor de N.V. Hollandsehe Schouwburg aangevraagde a - lissement van de heeren Saalbonn, Ver "Wemmeus Buni-ng en Verkade op gron> a zij hoofdzakelijk aansprakelijk waren voor e schuld-en van de failliete Koninklu el' uiging „Het Nederlandsche Toon-eel isi gister door de Amsterdamsohe Arrondissements rechtbank afgewezen. De waarn directeur-generaal van den land bouw brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eene uitvoerregeling van pootaardappelen op grond van de Landbouwuitwoërwet 1932 is voorbereid. Het iigt in de bedoeling der Re geering, deze regeling dezer dagen in werking t© doen treden. De regeling houdt in, dat het verboden zal zijn pootaardappelen uit te voeren of aan eenig middel van vervoer ten uitvoer aan te bieden, welke niet zijn verpakt en niet zijn voorzien van merken of teekenen ten bewijze, dat de aardappelen blijkens keuring voldoen aan de voor pootaardappelen gestelde vereisobteu. Voorts ligt het in de bedoeling, de vereeni ging Nederlandsoho Algemeene Keuringsdienst (N.A.K.) bevoegd te verklaren tot ui-treiking van de voorbedoelde merken of teekenen. In verband met het bovenstaande wordt aan belanghebbenden, die in het vervolg pootaard appelen wensohen uit te voeren of voor in voer iu aanmerking komende pootaardappelen in den handel wenscheu te brengen, in over* weging gegeven, onverwijld hunne gewassen voor keuring aan te geven hij voorgenoemd lichaam, hetwelk daaromtrent nadere bekend making zal doen. Gedurende de eerste week na de afsluiting van de Zuiderzee zijn de werkzaamheden aan den afsluitdijk, welke krachtig worden voort gezet, zeer goed gevorderd. Naar ir. J. C. M. Ringeling oms gistermorgen mededeelde, gaat alles uitstekend. De afsluitdijk in de Vlieter is reeds flink op. gehoogd en aan de Noordzijde over de geheels lengte" reeds met kraagstukken voorzien. A°an het aanbrengen van de steengloolïng wordt krachtig gewerkt en binnen zeer korten tijd zal deze eveneens over de geheele lengte, zij het dan nog niet tot volle hoogte, zijn vol tooid. In tegenstelling met andere sluitgaten is bij dit sluitgat sinds het historisch moment, op Zaterdag j.l., geen druppel water meer over den dijk gekomen. Aan de afwerking van den dijk wordt Intusschen eveneens krachtig gewerkt en groote hoeveelheden zand, die boven water het dijklichaam zullen vormen, worden opge spoten. Deze week is een tot nu toe ongekende capaciteit van ongeveer 200.000 kubieke meter zand bereikt. Voor zoover thans reeds kon worden nage gaan, komen de nieuwe waterstanden aan de Noordzijde van den dijk volkomen overeen met de berekeningen, welke de commissie Lorentz voor de afsluiting heeft gemaakt. De oord-Oostelijke polder Naar wij vernemen, zijn de plannen voor de drooglegging van den Noord-Oostelijken polder in het IJsselmeer de thans afgesloten Zui derzee door den Dienst der Zuiderzeewer ken gereed gemaakt en hij de Regeering inge diend. DE „ORANG PENDEK" BATAVIA, 2 Juni (ANETA) Een telegram uit Medan meldt, dat de Su matra-Post verneemt, dat de controleur van Rokan aan het Gewestelijk Bestuur als volgt seinde: De huid van een orang pendek-baby en een oompleet geraamte, lang 43 c.M, zijn op mijn kantoor gebracht. De huid is niet behaard, het hoofdhaar lichtgrijs. Het geraamte lijkt m.i. veel op dat van een mensch. Er zijn ook enkele tandjes aanwezig. Het geraamte zal worden opgezonden naar het Zoologisch Museum te Buitenzorg, zoodat spoedig de tijd zal zijn gekomen, waarop een wetenschappelijk oordeel zal zijn te vormen. KON. HOLL. LLOYD. De „Gelria" weer in de vaart. Het s. Gelria van de K. H. L., dat na bin nenkomst op 6 November van het vorig jaar, werd opgelegd, zal binnenkort weer in de vaart worden gebracht, NIEUWE OCEAAN-VLUCHT VAN HAUSNER. Reuter seint ons uit New-York d.d. 3 oezeï! De Poolsehe vlieger Stanley Hausner startte hier hedenmorgen om 8.46 Amerik. tyd voor ee solo-vlucht naar Warschau. Hausner heeft r 29 Mei een poging om den Oceaan over te voe gen, gedaan. HU is toen echter teruggekeerd, daar de instrumenten van zUn vliegtuig niet orde waren. VLAARDINGEN, 3 Juni. Binnen van de beug-, kol- en haringvisscherjj VL. 27 en VB. 40 met 60 kantjes maatjesharing, VL. 167 kantjes kolmaatjes. Men betaalde voor k - jes 63.50—81.90, maatjesharing 39.90-85 ton; zoute visch (stijve koon) extra j t.7n 26.10. middelsoort 21.50—22.50, gewone ia /O -17.60 per kantje; ld. voor filet 11.30-U.7Q ger ton, 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 11