DE 40 URIGE ARBEIDSWEEK TE GENEVE. EERSTE KAMER AANVAARDT DE CRISISPACHTWET. HEVEA ZATERDAG JUNI 1932 Spoedige behandeling der Crisiszuivelwet. VLOEIBAAR HELIUM NAAR LONDEN HET EUCHARISTISCH CONGRES TE DUBLIN. Extra-nummer „Illustrazione Vaticana". DE WERKLOOSHEID. HET BISDOM HAARLEM EN DE AFRIKAANSCHE MISSIËN. GEBRUIKT NEDERLANDSCH FABRIKAAT RIJKSCOMMISSIE WERKVERRUIMING DE FISCUS EN DE KUNST. Het belastingberoep van Willem Mengelberg BETALEN, ZEGT DE KROON. -FIETSBANDEN hcht/oopend yzerórer/i SARRASANI IN MOEILIJKHEDEN. Het ligt in de bedoeling bet circus te sluiten EEN HALF MILLIOEN AAN STEUNGELDEN. CIJFERS VAN HET NATIONAAL CRISIS-COMITÉ. Zes cent per inwoner uitgekeerd. Een groot, gedeelte van het personeel ontslag aangezegd- VERDRONKEN. KLOPPENBURG CONTRA DE TELEGRAAF DE TELEGRAAF VEROORDEELD. Verantwoordelijkheid voor verklarin gen van de politie- HET DREIGEND CONFLICT AAN HET JULIAN AKAN AAL. Een der onderwerpen, waaraan in de zes ïen e zitting van de Internationale Arbeids- con eren tie, gehouden te Genève van 12 P'd tot 1 Mei, bijzondere aandacht werd £e,vijd, was het vraagstuk van de 40-urige arbeidsweek. In verschillende landen is van arbeiders- zlJde propaganda gemaakt voor dezen rnaat- regel als middel tot bestrijding der werk loosheid. Het schijnt zoo eenvoudig: als elke arbeider, die thans nog 48 uur- per week werkt, niet langer dan 40 uur arbeid mag verrichten, komen er bij ieder van hen 8 uren disponibel, om een thans werklooze te werk te stellen. Op elke 100.000 arbeiders komen dus wekelijks 800.000 uren beschik baar voor werkloozen. Dezen mogen dan ook blaar 40 uur per week arbeiden. Derhalve kunnen er dan op elke 100.000 thans 48 uur werkende arbeiders, 20.000 werkloozen te werk worden gesteld. M.a.w. als de werk loosheid niet grooter is dan 20 is alle werkloosheid daardoor verdwenen. Zoo oppervlakkig gezien ziet deze daad van solidariteit er werkelijk heel mooi uit. Laten vyüj dus eens nauwkeurig nagaan, wat over dit plan te Genève in het midden werd gebracht. Allereerst moeten wij dan opslaan het lijvige „Rapport du Directeur", het steeds merkwaardige jaarverslag van den helaas te vroeg overleden Albert Thomas, dit jaar 109 folio-bladen, in twee kolommen bedrukt, groot, het was verdeeld in vier hoofdstuk ken: I. Resultaten van het jaar 1931. II. Economische crisis en arbeidswetge ving. III. De Internationale Organisatie van den Arbeid tegenover de werkloosheid. IV. De georganiseerde volkshuishouding. Industrieele betrekkingen. Internationale coöperatie. In het derde Hoofdstuk nu komt een para graaf voor, getiteld: „Verkorting van den arbeidsdag". Uit de plaatsing van deze paragraaf in dit hoofdstuk blijkt al reeds, dat ook Albert Thomas de verkorting van den arbeidsdag beschouwt in het licht der werkloosheidsbe strijding. Reeds in zijn Rapport, in 1931 uitgebracht, 'ad Albert Thomas de aandacht gevestigd op de quasi instinctieve spontane gedachte der arbeiderswereld, dat de blijvende verkor ting van den arbeidsdag het mogelijk zou maken een grooter aantal loontrekkende® te werk te stellen. Bovendien, met den algemee- nen vooruitgang der techniek, met de ver grooting van het rendement der machines is in billijke overeenstemming meer vrije tijd, meer mogelijkheid van cultureele ont wikkeling, voor de arbeiders. Wel wordt bier tegen aangevoerd, dat de technische vooruitgang in de verschillende nijverheids takken zeer ongelijk is, en het daarom zeer moeilijk zou zijn een uniformen regel vast te stellen, maar daartegenover had Thomas herinnerd aan de acht-uren-conventie van 1919, waardoor toch wel gebleken zou zijn, dat deze moeilijkheid niet onoverwinbaar was. Maar daarna had deze nog instinctieve, nog onzekere, beweging juist door de crisis nieuwe kracht ontvangen. Aarzelden de ar beidersorganisaties eerst nog tusschen de 44- en de 40-urige arbeidsweek, de Algemee ns Raad van de Internationale Vakvereeni- &mgsfederatie sprak zich te Madrid reeds uit voor de 40-urige week. Evenzoo het Uit voerend Comité van de Duitsche vakvereni gingen te Frankfort, en het congres van de Engelsche trade-unions te Bristol. En het zelfde standpunt werd in Frankrijk ook in genomen door de „Confédération générale Travail". Maar ook tal van industrieelen en econo misten hebben zich in den loop van 1931 voor deze hervoi ming uitgesproken. Zoo de bekende automobielfabrikant Citroen, de oud-Minister Louis Loucher, René Pupin, en de bekende staatsman Bénès. De „Conseil d'administration" van het In ternationaal Arbeidsbureau te Genève nam dan ook in Januari 1932 de navolgende mo tie aan, hem voorgesteld door zijn „Commis- SlOn du nV, a <1 u chömage tot' taakrt01!16®'® had in deZe ziLting niet arbeidsduur I°geling te bestudeeren van den arbeidsduur la origist..d zy hee£t echter ken. nis 8*®°™ Van de wenschen der arbeiders- organisau en aanzien van een 40-urige werkweek en ook doar be_ paalde industrieelen e6formuleerd, dat. tot het herstel van de welvaai% eeu blijvende verkorting van den art*^^ mogeHj|k zou kunnen zijn in die industry waarln de technische vooruitgang groot Is geweest Zij noodigt het Internationaal Bureau van den Arbeid uit, om bij zijn studi® Van bijzondere aandacht te wijden aan dit vraag, stuk, om tenslotte aan den Raad de verza_ melde inlichtingen voor te leggen, inzonder. heid betreffende bepaalde reeds opgedane er. varingen". Het Boreau heeft zich dus voor deze taak gespannen, en de medewerking verkregen van eenige technici. Thomas meent in 't jaar 1931 een kracii- tigen vooruitgang in de ideeën te kunnen constateeren. De formule van 40 uur heeft de aandacht getrokken. Ze zal wetenschap pelijk onderzocht moeten worden. Onder zocht zal moeten worden vooral of hiermee de terugkeer van crises zal kunnen worden tegen gehouden. Het was naar aanleiding van deze pas age in het Rapport van den Directeur, dat d°°r den Franschen arbeider-gedelegeerde ^hhaux ter conferentie de volgende motie 6l"d voorgesteld: '.Tegenover den voortduur van de crisis en A't de ellende, die zij na zich sleept moet brVe®tlgd worden. da.t palliatieven geen baat di5en?en en dat indien het noodzakelijk is e"ende, die het gevolg is van economische I 'Tesejg en van de werkloosheid to verzach- L •- a; Eet aoodig is op rechtstreeksche wijze de oorzaken van de crisis aan te tasten. Het lange voortduren van de werkloosheid maakt, dat zij niet slechts als een gevolg van deze crisis moet worden beschouwd: zij is geworden eeji oórzaak van hare vererge ring. Het verbroken evenwicht tusschen de on matig toegenomen producties en de ver- bruikseapaciteit, reeds zeer onvoldoende bij het begin der depressie, thans nog meer in gekrompen, veroordeelt elke politiek van loonsverlaging, waarvan de ervaring aan toont, dat zij ingaat tegen hetgeen voor de volkshuishouding noodzakelijk is, en even zeer onbillijk is. Het voornaamste 'middel om het verstoorde evenwicht te herstellen moet worden gezocht in een verkorting van den arbeidstijd. De verhooging van de individueele productie maakt dezen maatregel noodzakelijk en ur gent. Dank aan hem zal het rhytbme der productie in overeenstemming worden ge bracht met de voorshands beperkte ver- bruikscapaciteit, zal de werkgelegenheid op blijvende wijze kunnen worden verdeeld over een grooter aantal personen en zullen de werkloozen weer hun deel hebben In het pro ductieproces; door hem zullen de loontrek. kenden een gewettigd aandeel krijgen in den teehnischen vooruitgang. Derhalve noodigt de Conferentie den Be stuursraad van bet Internationaal Arbeids bureau uit, deze zaak in studie te nemen: de wettelijke regeling van de 40-urlge arbeids week in alle industrieele landen, met het doel om tot de spoedige aanneming te ge raken van een internationale regeling. Zoo was dus dit vraagstuk van de 40- urige arbeidsweek van twee kanten op de ltie Arbeidsconferentie aan de orde gesteld: vooreerst door het rapport van den Direc teur, en vervolgens door het voorstellen van een ontwerp-resolutie door Jouhaux. En zoo kwam het daar ook tweemaal ter sprake, vooreerst bij de behandeling van het rap port van Thomas. Verschillende gedelegeerden roerden in het debat deze quaestje aan. Wij zullen ons echter bepalen tot hetgeen erover gezegd werd door twee Nederlandse!» gedelegeer den, Kupers en Aalberse, die in de He zit ting (24 April) beiden aan het woord kwa men. De heer Kupers merkte dit op (Gompte Rendu Provisoire, blz. 223): „Voor dezen tijd zie ik maar één oplos sing, of liever palliatief, voor de werkloos heid. Dat is: verdere verkorting van den arbeidsdag, vandaar het voorstel van de vakverenigingen voor de onmiddellijke doorvoering, internationaal, van de 40-urige arbeidsweek. Natuurlijk speelt de kwestie der loonen hier ook een belangrijke rol, maar laten de Regeeringen, die bereid zijn de 40-ur.ige werkweek in te voeren, de werknemers en werkgevers tezamen bren gen, om het vraagstuk te beschouwen en te trachten wegen en middelen te vinden, om dit deel van de kwestie op te lossen. Ik zie het als een waar schandaal, dat er thans breede groepen van arbeiders gevonden wor den, diie langer dan 48 uur per week moeten werken en dat in vele gevallen de Regee ringen overwerk vengunn! ngen geven. De werkweek van 48 uur (aldus in de Fna.nsc.he vertaling, in den Engelschen tekst staat, ver in oe d el ijk abusievelijk: „forty-hour") zal thans meer strikt dan voorheen in acht moeten worden genomen, en de ratificatie van de conventie van Washington is gebo den, wijl deze conventie de grondslag is, waarop verdere arbeidsduur-verkortingen kunnen worden verkregen". In deze rede van den heer Kupers vallen twee verschilpunten op te merken met de motie-Jouhaux. De heer Kupers noemt terecht de 40-uri,ge werkweek niet een oplossing, maar een palliatief, van het vraagstuk der crisiswerkloosheid. lm de motie-Jouhaux wordt deze maatregel, om gekeerd, juist voorgesteld als niet te zijn een palliatief, maar een reohtstreekscihe wijze van aantasting van de oorzaken der crisis. En een tweede, nog belangrijker, verschil blijkt bij hetgeen gezegd, wordt in verband met de loonen. In de motie-Jouhaux wordt uitdrukkelijk, onder huldiging van de be kende, maar toch volkomen onhoudbare koopkrachttheorie, verklaard, dat de ar- beidsloonen niet verlaagd mogen worden. De heer Kupers laat dit belangrijke punt daarentegen in het midden. Hij erkent de mogelijkheid, dat loonsverlaging bij invoe ring van de 40-urige werkweek noodzake lijk kan zijn, en wenscht dat de Regeerin gen de werknemers en werkgevers tezamen zullen brengen, om het vraagstuk te be schouwen en er een oplossing voor te vin den. Gelijk gezegd, raakte ook prof. Aalberse in dezelfde zitting van de conferentie dit vraagstuk aan. Hij zei er over (Compte Ren du Provisoire, 24 Avril 1932, blz. 232): „Op één punt lijkt mij het Rapport niet geheel duidelijk. Ik denk hier aan het vraag stuk van de 40-u.rige werkweek. In de uit eenzetting van dit vraagstuk ontbreken twee dingen: eenerzijds de aanduiding, dat de algemeene toepassing van de 40-urige werkweek zeker onmogelijk zal zijn, zoowel a lulerv'-"11^80'16 a'S om economische redenen; dat m 8 de vermelding van het verband, al?' ,b€staan, tusschen dezen verkorten lk,en het weekloon. Ik heb den in- d werk!!!61!,' clat ve,le arbeiders de 40- urlï beg eer en, maar met behoud van bet loon eener week van 48 uur. In de praktijk beteekent dit een verhooging van de productiekosten en diensvolgens niet een vermindering maar integendeel een ver meerdering van de werkloosheid. Ik hoop, dat de Directeur zoo goed zal willen zijn,' omtrent deze beide punten nader in te lichten". Later, bij <je behandeling van de motie- Jouhaux, werd deze geheele passage nog eens voorgelezen door een der Fransche gedelegeerden. Daar was reden toe, omdat Albert Thomas in zijn autwoord de beide gestelde vragen ontweken had. Hij gaf (Compte Rendu Provisoirenr. f.9, 26 Avril I'3j2, blz. 263£ geen direot ant- NAAR DEN SLOOPER. Het s.s. „Merauke" van de Rotterdamsche Lloyd, in 1912 bij „De Schelde" te Vlissingen gebouwd, is door de firma Vies en Zn. aangekocht om te worden gesloopt. Op weg naar het kerkhof. De persisteerende stroom. Zooals reeds gister in onze courant is vermeld, Ie gistermiddag uit 't cryogeen laboratorium te Leiden een vacuumflesch met vloeibaar helium per auto overgebracht naar Schiphol om vandaar per vliegtuig naar Engeland te worden getransporteerd. Zooals wij nader vernemen, heeft het trans port van dit helium nog een ander doel dan in het bericht vain gisteren staat vermeld. Prof. Kamerlingh Onnes heeft indertijd ont dekt, dat, als lood in vloeibaar helium is af gekoeld, dit metaal supra-geleidend is gewor den, d.w.z., dat er dan geen electrische weer stand meer i», zoodat, als er een electrische stroom In dit metaal loopt, dit erin blijft loo. pen, dit is het zgn. verschijnsel van de per sisteerende sbroomem. In de vacuumflesch mot helium bevond zich een looden ring, waardoor deize persistee rende stroom reeds loopt. Gisteravond om 9 uur werd nu in 't Royal In stitution te Londeu aangetoond de juist heid van de ontdekking van prof. Kamer lingh Onnes, n.l. dat de electrische stroom nog steeds door den ring loopt. Blijkens een door professor Keesom, directeur van het Cryogeenlaboratorium te Leiden ont vangen telegram, is de zending vloeibare helium met den looden ring, waarin te Leiden een persisteerende stroom was opgewekt en die per vliegtuig gistermiddag Daar het Royal In stitution te Londen is overgebracht, daar suc cesvol aangekomen. Men meldt ons uit Rome De directie van de „Illustrazione Vaticana" deelt mede, dat in verband met het internatio naal Eucharistisch Congres te Dublin, eeu ex tra-nummer van genoemd tijdschrift zal ver schijnen en wel in de Engelsche taal. Het nummer zal uit 64 pagina's tekst bestaan een gekleurden omslag hebben en in ieder op zicht fraai en veelzijdig zijn uitgevoerd. Hiertoe hebben vooraanstaande geestelijke schrijvers medegewerkt, evenals andere be kende publicisten en kunstenaars. Het is de eerste maal, dat de „Illustrazione Vaticana" in de Engelsche taal verschijnt. BATAVIA, 3 Juni. (ANETA). Hef kantoor van Arbeid deelt nvedie, ten aan zien van den toestand der werkloosheid in Apriil, dat de ontslagen voortduren. Velen ver trokken naar Nederland. De capaciteit der 3e kil. op de mailbooten (bleek onvoldoende. Het arbeidsleger in DeLi verminderde met 116.977' man, of een derde van heit totaal van Mei 1930. Dankschrijven aan mgr. Aengenent. Naar ,Sint Bavo" meldt, ontving Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent het volgende schrijven van Z. Exc. Mgr. L. Schioppa: Den Haag, 28 Mei 1932. Hoogwaardige Excellentie. Zijn Eminentie de Kardinaal Prefect van de H. Congregatie tot Uitbreiding des Geloofs, aan wien is overgemaakt de som van 18.200 voor de Afrikaansche Missiën van uit het dio cees, dat aan Uw zorgen is toevertrouwd, draagt mij de aangename taak op U daarvoor allerhartelijkst te bedanken. Aanvaard, Hoogw. Excellentie, de vernieuwde verzekering van mijn hoogachting. Geheel de Uwe ln Christus LAURENT SCHIOPPA. Aartsbisschop van Justinianopolis Apostolisch Internuntius. Geen te zware taak voor de verdedigers Mr. Oud en zijn fractie-genoot de heer Ebels, hebben een welverdiend succes behaald door dat ook de Eerste Kamer z.h.s. hun initiatief- wet, „houdende bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende pachtovereenkomsten", heeft aangenomen, nadat deze op 20 April J.l. door de Tweede Kamer was aanvaard met 73 tegen 1 communistische stem. Weliswaar hadden de voorstellers in de Tweede Kamer de „hypothetische" aanwijzin gen van den Minister van Justitie en de amen- de-erende hulp van mr, Beumer, doch dit neemt niet weg, dat zij het juiste psychologisch mo ment hebben gekozen, om een wet in te dienen, die zoo noodig het recht, da.t aan paohtcon- tracten kan ontleend worden, zal aantasten', zij het dan na uitspraak van den rechter en twee deskundigen. Ook de Eerste Kamer, die de vriendelijkheid had in haar Voorlooplg Verslag de door de re geering verdedigde, dooh op 4 Februari afge stemde pachtwet als „een revolutionnaire aan tasting van het Burgerlijk Wetboek" te qua- lificeeren, vond minder reden zich tegen de Crisiapachtwet te verzetten wegens aanran ding van ons burgerlijk recht". Maar de c.h. mr. Pollema, die het ook nog aan den stok kreeg met Minister Donner, had toch bezwaren genoeg, daar in ons burgerlijk recht aan pacht- schuld boven andere schulden een bevoorrechte positie wordt toegekend. De crisislasten wor den du op het grondbezit gelegd en de wet. wier redaetioneele duidelijkheid deze senator bewonderde 's heeren Lohman's vergelijking van dit crisiswetje met de Drankwet leek ons toch niet geheel des hoogieeraars scheen hem eigenlijk de bevordering van een groeps belang. Jhr. van Sasse van Ysselt was over de dui delijkheid nog niet te spreken en betreurde alweer niet te kunnen amendeeren. Ia tegen stelling met prof. v. d. Grinten, achtte deze katholieke afgevaardigde Minister fkmner's woord op de bedde, door prof. Aalberse hem gestelde vragen. Hij vol-stond niet eenerzij-ds op te merken, dat de idee der 40-urdge werk week in steeds breeder kring ingang had gevonden, en anderzijds, dat men liet loon- vraagst.uk niet in verband moet brengen met het wetgevingsvraagstuk, en zeker niet met de internationale wetgeving. medewerking In de Tweede Kamer een goede daad. Betreurde de Bossche afgevaardigde, dat er geen hooger beroep was hij trouwens niet alleen jhr. Michiels van Kessenich, die zich met de crisiswet kon vereenigen en de hoop uitsprak, dat ze niet lang zou leven om dat de oude pacta servanda sunt-rege\ er door ln gevaar wordt gebracht, vond dit ontbreken van een hooger beroep heelemaal niet erg. Er wordt mee beslist door deskundigen over feite lijkheden, aldus de Limburgsche afgevaardigde, en men zou dan in hooger beroep weer deskun digenopinies hooren. De overige senatoren legden zich allen bij de crisiswet neer, zoodat de beide verdedigers beluisterd door vier van hun fractiegenooten uit de Tweede Kamer, geen al te zwaren taak hadden. Wees de heer Ebels erop, dat de wet, nood zakelijk geworden door de met verraderlijke snelheid werkende crisis, preventief gewerkt had en repressief nog onwilligen kon dwingen, hij herinnerde er ook aan, dat de vereeniging „Het Grondbezit" in haar adres aan de Tweede Kamer van geen principieel verzet had ge waagd. Van zijn kant -betoogde mr. Oud, dat men bier van geen verdediging van groepsbelangen in engen zin kon spreken, maar eerder moest denken aan een maatregel in het algemeen be lang, al erkende hij ook, dat er natuurlijk een lijdende partij was. Mr. Oud zag in het voor gestelde recht op pachtvermindering geen uit breiding van ons normaal remissie-recht. De samenstelling de-r crisispachtcommissies zal, zoo deelde Minister Donner mee, in samen werking met Minister Verschuur plaats heb ben. Eerstgenoemde bewindsman, die princi pieel ook niet voor initiatiefwetten voelt, heeft nu toch zijn deelneming in de Tweede Kamer verdedigd op grond van den aard der behan delde materie, welke naar haar formeelen kant onder hem ressorteert. Als de-gene, die belast is met de afkondiging van de Staatsbladen, heeft de Minister ook tegenover mr. Pollema zijn circulaire aan de rechtbanken verdedigd, Zooals gezegd, is de wet aanvaard z.h.s. Zij zal van toepassing zijn op alle termijnen van pachtprijzen, vervallen na 12 Februari 1932, ook indien deze reeds mochten zijn betaald. Voor termijnen, die vóór dezen datum zijn ver vallen, moet het verzoekschrift om reductie binnen één maand na het inwerkingtreden der wet aan den kantonrechter zijn verzonden. De wet treedt In werking met Ingang van den door de regeering te bepalen dag en vóór' 1 Januari 1936 moet een voorstel van wet worden gedaan door de regeering, waarbij de crisispaohtwet wordt ingetrokken.' Voorzitter de Vos van Steenwijk heeft mee-1' gedeeld, dat de Eerste Kamer reeds a.s. Woens- da.g de Crisiszuivelwet tot steun aan de melk- veehouderij, zal behandelen. Buitenlandsche rijwielbanden Dezer dagen vergaderde onder praesidium van haar voorzitter mr. J. A. de Wilde de Rijkscommissie Werkverruiming. Ingekomen was een verzoek van den Mi nister van Staat, Minister va.n Binnen-land- sohe Zaken, mede namens den Minister voor Economische Zaken en Arbeid om een soort gelijke regeling te ontwerpen voor de bevor dering van het gebruik van Nederlandsch cement als geldt voor het gebruik van Neder- lan-dsche mijn.produoten. De door het bureau ontworpen regeling werd goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat de bemoeiing in zake bevordering van het gebruik van in landse, h hout, heeft geleid tot het nemen van een proef met het vervaardigen van chips van inlandsch hout. De commissie heeft met bet gemeentebestuur van Schiedam een briefwisseling gevoerd over bet aanschaffen va.n rijwielbanden voordienst- rij wielen met het doeil Nederlands che rij wiel banden te doen aanknopen. Op 4 April be richtte het gemeentebestuur, dat het gaarne offerten van rijwielbanden van inlamdisch fa brikaat zou aanvragen, terwijl uit een brief van 29 April j.l. blijkt, dat de benooddgde rij wielbanden van buitenlandscih fabrikaat reeds vóór 14 Januari jJ. waren gekocht. Het adres der commissie is Amsterdam, Kloveniersburgwal 70. Telefoon no. 48885. In de Donderdag gehouden vergadering van de afd. geschillen van bestuur van den Raad van State is voorlezing gedaan van de bij K.B. genomen -beschikking op het beroep, ingesteld door mr. G. Russel te Amsterdam namens -dr. W. Mengelberg, tegen de uitspraken van Ged. Staten van N.-Holland op de bezwaarschriften tegen de aanslagen wegens hoofdverblijf op gelegd in de gemeente Amsterdam over de belastingjaren 1926/'27, 1927/'28 en 1928/'29. Ged. Staten hadden n.l. all-e reclames van dr. Mengelberg tegen zijn aanslag in de Gem. inkomstenbelasting te Amsterdam wegens hoofd verblijf aldaar, ongegrond verklaard. Re clamant had betoogd, dat hij zijn hoofdver blijf te New-York had. Bij K.B. is thans overwogen, dat in de ge noemde belastingjaren de duur van het jaar- lijksch verblijf va.n de aan-gesJagenem te New- York en te Amsterdam niet belangrijk uit eenliep en de omvang en de aard zijner werk zaamheden in die beide plaatsen weinig ver schilden; dat echter zijn woning te Amsterdam in verband met haar inrichting en den opzet van de daarin gevoerde huishouding van veel möer beteeke-n-is was dan zijn gemeubileerde appartementen te New-York; dat op grond hiervan en mede in aanmer king genomen de omstan4ig}leidj dat hij jaren lan-g in Amsterdam h-ad gew-oond, de band van den appellant met die gemeente hechter was te achten dan die met New-York; dat d-us moet worden aangenomen, dat de aangeslagene op 1 Mei van de genoemde jaren hoofdverblijf heeft gehouden te Amsterdam; dat d-us Ged. Staten terecht de aanslagen hebben gehandhaafd. Op dezen grond zijn de beroepen ongegrond verklaard. Reel. 609 DGVS 5 Het secretariaat van het Nationaal Crisis comité deelt mede: In de op 1 Juni gehouden vergadering van het Werk-Oomité van het Nationaal Crisis- comité heeft het secretariaat aan de leden een aantal statistische gegevens verstrekt om trent de uitkeeringen van het Nationaal Crisis comité tot op 1 Mei jl. Deze uitkeeringen zijn voor het overgroote deel geschied aan de plaatselijke crisiscomité's, deels in geld deels in natura. Deze laatste uitkeeringen betreffen eensdeels giften in na tura ontvangen, zooals z.v. 100.000 aan le vensmiddelenbons der firma de Gruyter en de 1000 ton eierkolen van de Vereenigde Lim burgsche Steenkolen Mijnen en anderdeels ar tikelen, welke het Nationaal Crisiscomité zelf had aangekocht. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat deze steeds van Nederlandsch fabrikaat waren. Teneinde de uitkeeringen ln natura met die in geld te kunnen vergelijken, zijn de eerste in hun tegenwaarde in geld uitgerekend. Samen gevat over het geheele land bedroegen deze uitkeeringen in geld: Levensmiddelen 122.379,50 Kleeding 35.657,37 Kunstmest 91.050,40 Dekking 25.262,41 Brandstof 19.478,50 Totaal giften ln natura 293.828,18 Totaal-generaal 489.633,44 d.w.z. gemiddeld ruim 6 ct. per Inwoner. Hier onder is niet begrepen de uitkeering aan den zgn. B-steun uit het door de regeering be schikbaar gestelde crediet van 750.000 voor aanvullenden steun aan werkloozen. ln den loop van Vrijdag is een deel van het beslag, dat gelegd was op de voor Zwolle ge reed liggende tent van Sarrasani opgeheven doog het storten van een deel der kosten. De directie van het circus deelde mee, dat het tengevolge van het feit, dat zij niet over haar bedrijfskapitaal in Duitschland kan beschik ken niet gereede kan voldoen aan het storten van de waarborgsommen en het uitbetalen van verschuldigde kosten. In een schrijven dat de directie aan een deel van het personeel heeft doen toekomen, wordt o.m. gezegd, dat het in de bedoeling ligt het circus te sluiten. De directie heeft vele tegenslagen ln den laat- sten tijd gehad, waardoor het haar niet mo gelijk is op de gewone wijze door te werken. Een groot deel van het personeel Is tegen 15 Juni a.s. ontslag aangezegd. De schilder M., die werkzaamheden verricht te aan de U ilhelminabrug te Maastricht, is Donderdagvoormiddag van 'n 5 meter hoogs ladder gevallen. Hij kwam in de Maas terecht en verdronk, De 2de Kamer der Amsterdamsche rechtbank heeft Vrijdag uitspraak gedaan inzake een door den heer P. J- F. Kloppenburg, oud-directeur van de Prov. Bankvereeniging tegen het dag- blad de Telegraaf aanhangig gemaakten eisch tot schadevergoeding vanwege een door de Te legraaf ln een harer nummers van Maart 1930 opgenomen bericht, waardoor de heer Klop penburg zich ernstig beleedigd, in eer en goe- den naam aangetast en diensvolgens finan cieel benadeeld oordeelde. De rechtbank overwoog, dat het bewuste ar tikel naar toon en inhoud en gezien de per- tinentie der beweringen voor etscher was van beleedigenden inhoud en dat ongetwijfeld door eischer° schade moet zijn ondervonden tenge volge van een en ander. Verder, dat het beroep van" de Telegraaf op bare berichtgevers, dia haar verkeerd zouden hebben Ingelicht, niet kan opgaan, ook niet nu, naar gedaagde be weert, die berichtgeving kwam van de zijda van de Haagsche politie, aangezien dit laat ste gedaagde niet vermag te ontslaan van haar volledige verantwoordelijkheid voor een gepubliceerd bericht. De rechtbank constateerde dat door gedaag de geen enkel bewijs is bijgebracht voor de waarheid van de door haar in het bewuste artikel getuite beschuldigingen en dat integen deel de onjuistheid der berichtgeving door ge daagde is toegegeven. De rechtbank oordeelde de publicatie van het bericht een onrechtmatige daad tegenover eischer gepleegd en veroordeelde de N.V. Dag blad de Telegraaf tot vergoeding aan eischer ran de door haar berichtgeving aangerichte schade, nader op te maken bij staat en tot be taling van de kosten der procedure. Bij de schadeprocedure zal naar het oordeel der rechtbank er rekening mede moeten worden gehouden, in hoeverre de reputatie van den heer Kloppenburg reeds geschokt was door zijn arrestatie en door hetgeen in andere bla den omtrent hem reeds aan de openbaarheid was prijsgegeven. I Besprekingen met den Rijksbemiddelaar zonder resultaat. De Rijksbemiddelaar Prof. Mr. P. J. M. Aal berse heeft Vrijdagmiddag in het Tweede Ka mergebouw een bespreking gehad eerst afzon derlijk, daarna gezamenlijk, met partijen be trokken bij het dreigend conflict aan het Ju- lianakanaal te Born (L.) Deze besprekingen hebben tot geen resultaat geleid. HET RAPPORT WELTER. De heer Van Rappard heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd, of de Regee ring reeds een beslissing heeft genomen of het rapport van de bezuinigingscommissie Welter al dan niet zal worden gepubliceerd. De heer Van Rappard vraagt verder, of da Regeering niet van oordeel is, dat ook het pu bliek er belang bij heeft met het onderzoek der commissie in kennis te worden gesteld en of de Regeering wil mededeelen bij niet publi catie, welke redenen daarvoor bestaan. Wanneer wél tot publicatie zal worden over gegaan, zoo luidt de laatste vraag, wanneer kan deze dan worden tegemoet gezien DIE EERSTE BLISCAP. Een tekst-uitgave van „Die eerste bliscap van Maria", het 15de eeuwsch mysteriespel, dat in Augustus a.s. bij gelegenheid van het Nijmeegsche Maria-congres in de bewerking van pastoor Willem Smulders ten tooneele zal worden gevoerd, is bij de uitgeversfa. Dekker en van de Vegt te Nijmegen van de pers geko men,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5