OPEN VRAAG AAN HELLENEN VACANTIEKLEEDING VOOK DE ELECTRISCHE KEUKEN. KABOUTERS wr^m EEN GOEDE GEDACHTE VOOR ELKEN DAG. ASPERGES. MODEPRAATJE. Ill ^1111 i ALS HET REGENT. JUNI-MAAND-MOTTEN- MAAND. ZATERDAG 4 JUNI 1932 IE EEN OPEN ANTWOORD AAN M. H. ENKELE SMAKELIJKE RECEPTEN. Zondag: - tllli Onderschat niet de waarde van EEN nieuwen abonné. Het is tel kens EEN nieuw abonnement dat het aantal doet vergrooten. ZIJN: Zeer Geachte Mevrouw, Alhoewel deze felle crisistijd zich niet leent tot een bespreking van de vraag, die ik U hier doe, wilde ik toch graag naar aanleiding van uw stukje „Hoogere studie voor de vrouwelijke jeugd" (dat. 8 Mei) uw meening vragen. Zoo dikwijls hoort men tegenwoordig betren ren, dat de gezeten, of de wordende huisvader verdrongen wordt door de vrouw, en vooral het jonge meisje, terwijl toch óók wordt er kend, dat deze vrouw en dit jonge meisje door het leven moeten vaak. Nu wordt het fhij meer en meer een raad sel, waaróm het eigenlijk zoo noodzakelijk is, dat de „verdienende" mannen en vrouwen el kaar per sé in den weg komen te staan. Ik spreek nu niet voor dezen hachelijken crisis tijd, maar voor de toekomst, voor een weer nor male, rustige maatschappij. Indien het zoó is, dat man en vrouw anderen psychlschen aanleg en gesteltenis hebben, andersoortige begaafd heden en het is immers zoo waarom kun- ze dan niet ieder naar eigen doel nddst elkaar werken in de maatschappij, welke toch zoo ve lerlei behoeften en nooden heeft Ligt dan de Jout niet in het tekórt, in het gebrek aan uit gebreidheid van de beroepen zélf f De meisjes gaan meer en meer haar eigen onderwijs krijgen de middelbare meisjes scholen verheugen zich in de sympathie; er zijn reeds eigen scholen van maatschappelijk werk (pracht-instellingen, deze!) is het voor de eerste toekomst niet mogelijk onze aandacht meer aan de beroepen zélf te besteden Wat niet is, kan wórden de school voor maatschap pelijk werk b.v. heeft zoo een prachtig arbeids veld geopend is dit terrein niet verder uit te breiden Zou in de verre toekomst ook een hóógere studie niet veel meer op dit gebied kunnen worden toegespitst Velerlei vragen Ik ben leek op het gebied van staathuishoud kunde en economie, weet ook niets van de sociale leer, maar een staat móét toch haast wel baat hebben bij redelijke „nieuw-vormin- gen" I De beroepen moeten niet geforceerd zijn, moe ten natuurlijk voortkomen uit de maatschap pelijke toestanden, verhoudingen, nooden, maar zijn er in de toekomst niet veel meer beroepen (gesalarieerde!) te scheppen t Een land heeft toch voordeel van een dergelijke nieuwe uit wisseling van arbeid, prestatie, loon. Op deze manieren krijgen de mannen toch ook weer meer ruimte Ik sprak hier voor de meisjes, die, totdat zij zich aan haar edele taak wijden van moeder en opvoedster, zich gaarne met vaste werk zaamheid bezig willen of moeten houden. Of zij zich hierin aan huishoudelijke of andere be zigheden willen of kunnen geven, hier geldt terecht uw uitspraak „Ieder vogeltje zingt zooals het gebekt is". Ook dacht ik aan de vrou wen, die zich buiten het heilig moederschap aan de menschheid willen of moeten geven, die dan in -haar eigen onderhoud moeten voor zien. Voor al deze gevallen is het mij niet duide lijk, dat het in een geordende maatschappij we zenlijk een blijvend conflict moet zijn, dat de vrouW den man in den weg blijft staan en dat daar geen redelijke oplossing voor te vinden is. Mijns inziens is een conflict voor de vrou wen alleen nu niet meer in de opleiding, maar in de beroepen zelf, die dan weer zouden moeten worden geschapen. Gaarne zou ik van vernemen, geachte me vrouw, of U dit met mij eens zijt. Met de meeste hoogachting, M. H. Wat een eigen hoogere studie aangaat, welke dan gericht zou zijn op eigen specifieke be roepen in België bestaan reeds langer z. g. hoogere cursussen (schoons cursussen voor jonge meisjes, aansluitend bij het universitair onderwijs Het meest zouden deze cursussen te verge lijken zijn met de theologisch-maatschappelijke afdeeling aan onze R.-K. universiteit. Met zeer-veel interesse namen wij nota van uw geacht schrijven. Uw vraag waarom „de verdienende mannen en vrouwen elkaar altijd in den weg moeten blijven" heb ik in 't schrij ven van 8 Mei J.l. reeds als niet zoo ernstig beschouwd. Het z.g. verdringen van gezeten of worden de huisvaders is niet zoo algemeen en zoo overweldigend als men doet voorkomen. Wanneer dit gebeurt In hooger staande be- Toepen, wordt daar wel eens veel kabaal over gemaakt en 't heele vrouwendom over één kam geschoren ten onrechte. Anders is 'tgesteld met den fabrieksarbeid; daar zijn soms wel degelijk factoren, die de vrouw vóór den man plaatsen: grootere han digheid, geduld, lagere eischen en, helaas, de nood der tijden. Dddr is in afzienbaren tijd, helaas niets aan te doen, al hebben wettelijke bepalingen reeds de gehuwde vrouw uit school en sommige fabrieken geweerd. Wat uw klacht over een tekort aan vrouwe lijke beroepen betreft, juist waar het door geprezen „Maatschappelijk werk" zijn poorten wijd opent voor de leer- en ambacht-grage meisjes, is het terrein onbegrensd, de ont wikkeling in idéé en practijk zal zich gaande weg meer en meer uitbreiden. Uit het een zal het ander voortkomen, maar zóó snel en volledig, dat op eenmaal de vrouw al hare andere, meest op den man aangewezen functies zal kunnen verruilen, voor die op hddr terrein, zal wel een groot ideaal blijken te zijn. Keulen en Aken zijn niet op éénen dag ge bouwd en het meerendeel onzer arbeidende vrouwen of meisjes zal met het volste bewust zijn zegeen: „fy suis, j'y reste" en niet te snel het met zooveel moeite en volharding verworven terrein prijsgeven. Dit is ook practisch onmogelijk en onge- wenscht. Nu staan alle universiteiten en instituten betreffende kunst, handel en wetenschappen voor haar open en zelfs de grootmeesters op allerlei gebied zouden de vrouw met haar fijne voelhorens der intuitie, met haar intellect, met haar hart, dat dikwijls zooveel zuiverder aan voelt dan de nuchtere wetenschap, niet meer willen missen. Wat «ouden onze zieken en nwakalnnigen, onze moederlooze stakkerds beginnen zonder de meestal ongesalarieerde hulp der liefdezusters en anderen. Dan wordt hair ook niet gevraagd, of zij alleen vrouwelijke patiënten wenscht te ver plegen. Och, hgt is zoo moeilijk te schiften, waar de vrouw specifiek op haar terrein werkzaam kan zijn. De arbeidende vrouw op de plaats van den man geheel uitschakelen kunnen wij nooit. Immers, in hoevele gezinnen moet de vrouw het ambt, den arbeid van den zieken, vermink ten, of gestorven man innemen. Willen de za ken niet te niet gaan, moet de vrouw wel haar huishoudelijk terrein aan gesalarleerden over geven, om zelve met hart en ziel kantoor-, han del- of wetenschappelijken arbeid te verrich ten. Het ideaal, dat de vrouwen, enkel en al leen beroepen, harer sekse als aangeboren zul len betrachten, en daardoor hare eenmaal be zette plaatsen den mannen zullen afstaan, lijkt ons een onbereikbaar ideaal. Maar ook vreezen wij niet voor zware con flicten immers met ieder werkend meisje, dat huwt, komt 'n plaats vrij en dan aan U, heer der schepping, die te veroveren. Want op enkele uitzonderingen na, worden met het huwelijk en daaraan eventueel vol gend moederschap, zooveel schoone elementen in de vrouw ontbonden, dat zij gaarne terug treedt in de sfeer van huiselijke zorgen en arbeid. Voor menig gestudeerd, gepromoveerd, ge- breveteerd, gediplomeerd enz. meisje, zijn sluier en bruidskrans de toovermachten, die al haar vrouwelijke, specifiek vrouwelijke eigen schappen doen ontwaken en tot grooten bloei brengen, gezin en staat ten zegen. Na haar ondergeschikte rol in bureau, labo ratorium, fabriek, atelier of instituut van on derwijs, treedt zij alsdan naar voren als: haar koninklijke hoogheid in het rijk der vrouw. Daarneven zijn er nog zoovelen, wier vinger nooit een trouwring zal versieren; ook zij, in den strijd om 't bestaan, zouden gaarne een speciaal vrouwelijk beroep beoefenen, en heur feitelijk mannelijken arbeid voor meer speci fiek vrouwelijke verruilen. Echter in dezen tijd, vol nood e-n crisis, is „houden wat ge hebt" 't parool. Toch ligt voor velen misschien toekomst en levensroeping in het door U genoemd Maat schappelijk Werk. Wij zouden U dan ook ten zeerste aanbevelen dddr, aan dat uitgangspunt van vrouwelijken moed en energie, durf en volharding, uw schoone gedachte omtrent „de vorming van nieuwe beroepen" enkel en alleen voor de vrouw geschikt, kenbaar te maken. Misschien kan men U daar een bevredigende oplossing geven, In theorie zijn wij het grootendeels met tl eens, echter de practijk en de ervaring vra'gen niet naar idealen maar wijzen onverbiddellijk op de vaak harde noodzakelijkheid en plaatsen de vrouw op het terrein van den man, waar zij al het teere en zachte haar sekse eigen moet verbergen achter het mom van nuchtere zakelijke realiteit. Met dank voor uw vertrouwen, Hoogachtend, laag asperges, hierop schijfjes eieren, dan een laagje saus, dan weer asperges enz. maar het laatste moet saus zijn; strooi hierover nog wat geraspte kaas en laat er in de oven een bruin korstje op komen. Aspergeschotel voor een lunch of als tusschensehotel aan een diner. Bak op de gewone manier flensjes, stapel ze op een schotel op elkaar, maar doe er af wisselend gehakte ham en geraspte kaas tus- achen; dus op het eerste flensje gehakte ham, op het 2e geraspte kaas, op het. 3e weer ham, op het 4e kaas enz. en op het laatste niets Hierom legt men een rand stoofasperges, maar zorg Vooral dat alles goed warm is. Omelet met asperges. 6 eieren, 6 lepels water, peper, zout, 75 gr. parmezaansche kaas of zoetemelksohe kaas, 50 gr. boter, gestoofde asperges. Klop de eieren met de peper, het zout; voeg er de geraspte kaas en het water bij en giet ze ln een koekepan, waarin de boter gesmolten maar vooral niet bruin geworden ls. Prik er voortdurend met een vork in tot de eieren be ginnen te stollen; laat de omelet dan aan den onderkant zeer lichtbruin worden en vouw ze ir; drieën op, na ef de gestoofd© asperges, die op de gewone wijze bereid zijn, in gelegd te hebben. Leg ze op een verwarmde schotel. Slie-asperges als koud gerecht. Kook de asperges als is aangegeven, laat ze goed uitlekken en koud worden. Schik ze op een schortel, gameer ze met een paar toefjes krul peterselie en geef er mayonnaise saus bij. M. M. HELLENEN. Wie houdt niet van asperges, één van de jonge zomergroenten uit de „lekkere zes we ken". Op verschillende wijzen kan men die geurige stengels bereiden; (bet meest worden ze gegeten als; Slier-as per ges. Snijd de harde uiteinden van de asperges af, schrap voorzichtig het gedeelte waar de kop aan zit, schil het overblijvende dun af en snijd ze allen even lang. Wasch ze daarna voorzich tig (de kopje® breken gemakkelijk), sorteer ze paar dikte, bind ze in bosjes van 10 a 15 stuks. Breng zooveel water, met 10 giram zont per liter, aan de kook, dat de asperges er in onder kumnen liggen. Kook eerst de bosjes met de dikke asperges 10 a 15 min., doe er dan de an dere bosjes bij. Laat asperges vooral niet lan ger koken dan noodig ds, want ze krijgen dan een scherpe smaak; de kooktijd is 45 a 55 min. men probeert ze door dicht bij het ondereinde met een vorlk in den stengel te prikken. Neem ze met een schuimspaan uit de pan. verwijder de touwtjes en stapel ze met de kop pen naar één kant op den aspergeschotel; leg in de lengte gehalveerde hardgekookte ederen er omheen; geef er gesmolten of geweide bo ter en geraspte nootmuskaat bij. De afsnijdsels en het asperge-kookwater kunnen voor soep gebruikt worden. Gestoofde asperges. 3 bossen asperges, y2 liter melk, 20 gr. bloem, 30 gr. boter, zout en nootmuskaat. Maak de asperges schoon en breek ze in stukje® van ongeveer 6 c.M. Wasch ze en kook ze met een weiindg zout gaar (35 a 45 min,.). Maak als de asperges bijna gaar zijn, een saus je van de bloem, boter en melk (iniplaaits van melk kan men ook asperge-nat nemen), stoof er de uitgelekte asperges nog ruim 10 min. in en ais ze in de schaal zijn, rasp er dan wat nootmuskaat over. Aspergesoep. V/2 liter aspergenat, wat gaargekookte stuk jes asperges, 45 gr. bloem, 55 gr. boter, 1 ei, d.L. room of melk, stukje foelie. Laat in het aspergenat de foelie trekken en giet het roerende bij de boter en bloem, die samen aan de kook gebracht en waaruit zorg vuldig alle klontjes gewreven zijn. Laat de soep roerende 10 min. doorkoken, doe ex d.e stukjes asperges in en giet ze voorzichtig bij het ei, dat in de soepterrine met de melk of de room geklopt is. Inplaats van water kan men de afsnijdsels der asperges ook in vleesch- bouillon laten gaarkoken men neemt dan 't liefst kalfsbouillon. Asperges au gratin. Kook de asperge® in stukjes ais voor stoof- asperges en maak op de gewone wijze een zeer dikke kaassaus van half aspergenat en half room of melk, boter, bloem, eierdooier en ge raspte parmezaansche kaa®. Snijd eeniige hardgekookte eieren in plakje®. Leg daarna ouder ln een vuurvaste schotel een De wereld is een spiegel en weerkaatst voor een ieder het beeld van zijn eigen gezicht. Frons en ge zult een zuur gezicht naar U zien kijken, lach en ge hebt een vroolijken ka meraad. Maandag: Er is één uur in 't leven van den menseh vastgesteld, waarin hij zijn geluk veroveren moet, grijp eer het te laat is. Dinsdag: Wie speelt met het leven, komt nooit klaar, wie zich zelf niet kan bevelen, blijft altijd slaaf. Woensdag: Oprechte eenvoud, ook in het hoogste en 't grootste is ware schoonheid, maar versta nooit onder eenvoud: droogheid, saaiheid, matheid, gevoelloosheid. De vacantietijd nadert snel. Het wordt tijd aan de vacantiekleeding voor de jeugd te denken. Deze vaoantiekleedingmoet vóór alles practisch zijn, niet teer dus maar sterk, opdat, de kinderen zich niet behoeven te ontzien. Waar voor de strand- kleeding uitsluitend wol en flanel m aanmerking komt, daar staat het land het gebruik van de echte zomerstoffen toe. Van deze treedt het meest naar voren fijn of ruw effen linnen, waar van eenvoudige en toch lieve jurkjes te vervaar- digen zijn, die gemakke lijk kunnen gereinigd worden. Maar ook uit shantung en alle exoti sche stoffen van dit gei\re met haar keur van heldere en zachte tinten is het vrij keuze maken. Impressions zijn voor al voor meisjesjurken zeer gewild. Naast be drukte cretonne of lin nen, wórden katoenen voiles gaarne toegepast, omdat zij, wat motieven en nuances betreft, vele en mooie variaties bie den. Jurkjes met bretel gecompleteerd, met lin gerie chemisettes of blouses worden dit seizoen voor al aan de kleinere meisjes te dragen ge geven, zoowel in het eenvoudige als in .het meer elegante genre. Een voorbeeld van zoo'n zomersch ensemble ziet de lezeres hierboven: 'n jurkje, gemaakt van wit linnen, 'n effen unte blouse a l'anglaise geborduurd en een klein mouwloos linnen jasje versierd met roode en groene bayadère-strepen. De twee andere meisjes dezer plaat dragen even aardige tuinkleedjeshet eerste is uit gespikkelde shantung en het tweede uit katoe nen voile gemaakt, die met een baantje effen voile is gegarneerd. De snit van deze modellen is zeer eenvoudig, de dessins der stof maken elke extra-garneermg overbodig. I oor kleine jongetjes twee geheel verschil- ..lende ideeën: een frisch wit, blauw gestreept linnen pakje, dat geïnspireerd is op dé Russi sche blouse en een pakje van shantung naturel met korte mouwen en 'n knoopengarneering op zijde. Wie de knaapjes een tikje ouder" wil kiee. den moet hun een yerseyhemd met korte mouwen en een linnen of shantung broekje te dragen geven. Men vergete eventoel nooit, dat de kleeding zoo moet zijn, dat de kinderen zich vrij kunnen bewegen. R Donderdag: Weet in de oogen uwer medemenschen te le zen, versta in den starren blik van den liefde- looze, de stille stomme bede om liefde. Vrijdag: De jeugd moge vergaan; het kind in den menseh blljve eeuwig leven. Zaterdag: Hoe leert men zich zeiven kennen? Door overpeinzing? Alleen door te handelen. Probeer uw plicht te doen, en dan weet ge onmiddellijk wat gij waard zijt. V. (Slot.) Van veel belang voor een juiste en econo mische werkwijze is het gebruik van de juiste potten en pannen, n.l. van dergelijke pannen, waarvan de bodem over de geheele oppervlakte, niet meer en niet minder, op de kookplaat staat. Pannen, die reeds geruimen tijd aan de inwerking van vlammen-temperatuur zijn blootgesteld geweest, hebben gewoonlijk een bodem, die allesbehalve vlak is; het is een allereerste noodzakelijkheid, dat deze bodem over het geheele oppervlak in direct contact is met den bovenkant van de kookplaat. Dit is dan ook de reden, dat bij de electrische for nuizen de kookplaten altijd enkele millimeters boven de afdekplaat van het fornuis uitsteken. Worden bij het electrisch koken toch pannen gebruikt die een hollen of bollen bodem heb ben, dan dient men deze niet geregeld te schud den, omdat daardoor steeds onverwarmde lucht onder de pan komt, die vanzelfsprekend een deel van de warmte tot zich trekt. -v ,K' Electrisch verwarmd waterreservoir 30 liter. Dipl. Ing. F. Mèrtzsch gaf ln zijn lezingen, welke hij in het begin van 1931 op verschillen de plaaitsen van ons land gaf en waarvan in „Electirotechniek" van 24 Juni 1931 een uitvoe rig résumé verscheen, eenige grafische voor stellingen omtrent den schadelijken invloed van het gebruik van pannen met niet-vlakken bodem of van die, waarvan de bodem grooter reep. kleiner is dan de kookplaat, waaruit bleek, dat b.v. bij een pan von 180 mm diam., die een hollen bodem heeft van pl.m. 4% mm in het midden Teeds een verlies van ca, 18 pet. ontstaat. Nog erger is het bij pannen meit een bollen bodem, die dus altijd op één punt schommelen en daardoor de luchtlaag onder de pan steeds wegdrukt en door koudere luóht vervangt. Evenzeer is het begrijpelijk, dat een kleine pan op een groote kookplaat veel onnoo- dig warmteverlies geeft. De pannen kunnen van aluminium of van gietijzer zijn, maar die nen een dikken bodem (ca. 6—8 mm) te heb ben. Aluminium pannen zijn duurder dan de andere, vandaar dal; uien ook veelal silitstaal neemt, dat bovendien Inwendig geëmailleerd is, wat natuurlijk uit oogpunt van reiniging zeer goed ls. In de voorgaande artikelen hebben wij alleen gesproken van het electrisch fornuis als „het" bestanddeel van de electrische keuken. Een belangrijk, misschien wel even belangrijk, onderdeel is echter het warmwaterreservoir. In verschillende plaatsen in ons land wordt van overheidsweg© het gebruik van warm waterreservoirs fter sterk in de hand gewerkt en de invoering van de bekende nachtstroom- tarieven heeft den stoot gegeven tot de meer en meer algemeen wordende toepassing. Im mers wanneer men bedenkt, dat men ongeveer 1 KWh noodig heeft om 10 L. water tot 85 gr. C. te verwarmen, dan ziet men, dat men voor een luttel bedrag in de dagelijksche behoefte aan warm water, niet alleen voor de keuken, maar ook voor de badkamer kan voorzien. En dan is er vrijwel geen tijd meer noodig, om dit water op de electrisch© kookplaat tot koken te brengen. Het gemiddelde waterverbruik in een huis houding voor de toebereiding van spijzen, het vatenwasschen en andere reinigingen, bedraagt per dag en per persoon ca. 10 L.; voor een bad beeft men ,al naar gelang de grootte 60—80 L. noodig, terwijl voor een stortbad (douche) ongeveer 15—30 L. benoodigd is Geconstateerd dient te worden, dat bij het gebruik van warmwaterreservoirs weliswaar het totaal waterverbruik stijgt, maar men mag toch niet de practische voordeelen uit het oog verliezen en ook niet vergeten, dat men door het warmwaterreservoir tevens het water voor de badkamer heeft, wat in het andere geval apart verwarmd moet worden, terwijl dit nu voor het grootste deel reeds in de kosten is op genomen. Komen wij nu tot 'n résumé van hetgeen in deze artikelenreeks behandeld is, dan kunnen wij de volgende punten vaststellen: lo. Electrlciteit biedt boven kolenverwar- ming verschillende voordeelen, te weten: rein heid, geen afvalproducten als asch, roet, stof, speciale rookafvoer is niet noodig (kosten-be- sparingschoorsteenveger 2o. Electrlciteit is ten opzichte van gas te verkiezen door uitblijven van giftige gassen, geen 'waterdampvorming, geen explosiegevaar, reukloos. Bij juiste opvolging der voorschrif ten van de overheid en hij gebruik van goed gekeurde apparaten geen gevaar voor kort sluiting. 3o. Electrlciteit geeft geen brandgevaar. 4o. Snelle temperatuursstijging van electrl citeit, op temperatuur houden is mogelijk door aanbrengen van isolatie, gelijkmatigheid en gemakkelijke regelbaarheid der warmtetoe voer. 5o. Electrlciteit ln de keuken vereischt geen regelmatige controle en geeft de huisvrouw meer bewegingsvrijheid; belangrijke vetbespa- ring. 6o. Bij een prijsverhouding 1 K.W.U.: 1 kub. meter gas 1:2 liggen de zuivere bedrijfs kosten op hetzelfde niveau. Door hesparingen aan vet en minder noodzakelijke controle komt dan electrische verwarming in de praktijk voordeeliger. Het zal U alleszins duidelijk zijn, dat het behandelde, in verband met de plaatsruimte,, slechts in zeer beknopten vorm gehouden moest worden. Voor diegenen, die nader© in lichtingen omtrent het onderwerp „Electrici- teit in de keuken" wenschen te ontvangen, stellen wij ons gaarne ter beschikking. U kunt Uw schrijven dan adresseeren aan de redactie van de Maasbode, die voor verder© doorzen ding zal zorgdragen. A. FR. DUBBELMAN, P a r ij s, 31 Mei 1932. Wat op het oogenblik de hoedenmode be. treft, zijn de kleine canotiers met smalle ran den en lagen regelmatigen hol buitengewoon populair. Ze worden schuin gedragen en het liefst gegarneerd met een eenvoudig lint in twee of drie contrastee- rende tinten. Enkele hoedjes worden ook wel gegarneerd met metalen motieven of knoopen dit soort versiering gaat meer en meer een rol spelen bij de garneering in het algemeen, robe en petits tailleurs wor den er gaarne mede ver sierd, men stelt er col- llers er* bracelets mede samen, enz. Naast de canotiers draagt men intusschen ook andere modellen in afwachting van het vol le zomerseizoen, wan neer de groote capelines weer gedragen kunnen worden. De baret en ge lijksoortige modellen blijven zich nog altijd in een ruime populari teit verheugen. Van de twee hier naast weergegeven modellen heeft het eerste veel van een baret weg. Het is een hoedj© van glanzend zwart stroo, aardig gegarneerd met een grosgrain lint met roode en witte strepen. Een dergelijk hoedje zal hij tal van toiletten een alleraardigst effect maken. Eleganter is het tweede model, dat al veel weg heeft van een capeline. Het is uitgevoerd van marine-blauw Itallaansch stroo en versierd met raphia bloemen ln naturel tint. De bol is met plooien gegarneerd. Voor den zomer is het Italiaanscb© stroo, in naturel tint, marine of blauw sterk favoriet. Een practische regenjas voor onze boyg of meisjes moet óf uit waterdichte stof óf uit ie der vervaardigd zijn. Natuurlijk is dö vorm glad en eenvoudig, 'e meest worden gebruikt de in het midden geknoopte raglans met bob- kragen en opgenaaide zakken. Zulk een jas leent zich ook bij uitstek voor school, dodh zal, gedurende de vacantiereis, ook als „allw-etber" goede diensten bewijzen. De kleine gestikte hoed stemt natuurlijk ln materiaal en kleur met die van de(n) mantel (jas) overeen. R. Hu, ze beginnen weer te vliegen, die verra- delijke wezens, met hun stefkleurig kleedje aan, hun koude kille lijven. 'n Griezelig dier, met die stille bedreiging van vernieling en verwoesting op de dorre vleugelen. Dood aan de motten Het is nu zaak iederen voorpost te dooden, ieder motje, dat zich 's avonds verlokt door den lichtschijn vertoont, meedoogenioos te ver nietigen. En zoo wij den moed bezitten om ons pels werk en winterkleeding op te pakken lach niet, ongelukkige koukrimpende zusteren, 'tis toch lente. de zomer is toch nabij en we dragen toch zomerjurkjes. Hm. hm. Enfin, misschien is 't weer 'n tropische hitte, als U deze regelen bereiken. Maar, in ernst, er zijn werkelijk redenen, om ons mooie bontwerk nu terdege te reinigen en wèl verzorea in kanton, .1 ken te brengen. Het is ongelooflijk, hoe gauw een mot ons bont- en pelswerk weet te vinden en er zich ongezien en ongedacht in nestelt. Als er zon is, doet men 't beste, het bont flink uit te kloppen en eenige uren te laten luchten. Dan wapenen wij ons met krantenpapier, kam fer motbaUetjes, peper, krulden, gedroogde sinaasappelschillen, tabak enz. naar men ver kiest. Flitt en Shelltox en meer dergelijke bespui- tingsartlkelen zijn te kust en te keur verkrijg baar. De groote oude z.g. kamferkisten onzer grootmoeders zijn ware schatkamers. Wij beleggen bodem en zijkanten met cou ranten; tusschen de verschillende kleeding- stukken, strooien wij eene der genoemde in grediënten, of bespuiten deze met de vloei bare motweringen- In moffen, kragen, met bont gevoerd schoei sel of handschoenen stoppen wij kamferballe- tjes of gazen zakjes gevuld met gestampte naphtaline, slaan de couranten er over heen. dicht en dan: „rust in vrede, waar roest noch mot u deren." Het verdient aanbeveling ook tapijten, gordij nen stoelen vooral aan de onderzijde eens flink te besproeien of met gemalen kamfer, of tabak in te wrijven. Let vooral bij het opbergqn van langharig bont, dat de haren den goeden kant nitliggen, en niet ombuigen. Men kan dit later bijna niet meer terecht brengen. Ten slotte: Zoodra ge een mot ziet; vlieg dan op, laat niets U weerhouden, «la, knijp, vermorzel. Misschien kost 't U een kristallen vaas of beeld, dat deert U niet; dood aan de motten. Dat is 't parool. HUISMOEDER- onovertroffen speurders onversaagde onderzoekers handige bemiddelaars geboren verkoopers harde werkers trouwe vrienden bijdehands ondernemers pientere veilingmeesters knappe koppen goedkoops krachten machtigs strijders kwieke reizigers onuitputtelijke raadgevers uitnemende toezichthouders vurige aanhangers kundige publicisten moedig8 handlangers duidelijke omroepers snelte succes-behalers Bedenkt in al uwe moeilijkheden, dat er nog.,, KABOUTERS zijn "N

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 6