-ssSSpADëMAK <mw CD's DE KABOUTERS Onze Kabouters. BESEFT DE BETEEKENISI „DE ZONDAGSCOURANT" Een wijnpraatje Voor de vacantie ADVERTENTIEN MEN WEET JNEDERLANDSCH TOONEELVERBOND. BENSDORP CO. Winst 1931 185.395 (v. j. 197.775), UIT ROTTERDAM DE ACADEMIE. Belangrijke wijzigingen voor de M. T. S. TWEE SLANGENWAGENS **ËT ELKAAR IN BOTSING- DIT MOORDRECHT UIT vlaardingen benoemd. UIT MAASSLUIS middelen GEM. BETALING! DAMESFIETS C K DEN 4-IAA& CHOCOLADE WAFELTJES PITTIG GR-DOOS M-DOOS AROMA 1= Q65 KL* DOOS VOOR THEE O.Q5 EN DESSERT SPEUREN EN ZOEKEN VOOR U de macht van de pers is nooit zoo groot geweest als tegenwoordig - ten goede en HOGEN WU ONZEN LEZERS VERZOEKEN, ONS WEEKBLAD 6RQQTE MARKT 30 ROTTERDAM NAAR AANLEIDING VAN... Bij een ongeluk tijdens de autoraobielren- ien te Berlijn is de jeugdige vorst van Lobko witz om het leven gekomen. Hij -was de laat ste van zijn geslacht, een geslacht, dat een vooraanstaande ,plaats innam in de laatsne resten van wat eens een glorierijke Tsjechi sche adel was. De vorst van Lobkowitz be hoorde sinds de laatste eeuwen tot de enkele Tsjechische edelen, wier geslacht de eindelooze troebelen van Bohemen heeft overleefd. En deze jongste telg def Lobkowitzen, nog ongehuwd, laat een treurende moeder achter, die zich schreiend zal nederzetten op het graf van haar zoon, dat ook het graf is van alle Lobkowitzen. Het tragische einde van den laatste der Lobkowitzen herinnert ons aan het bezoek, door ons kort geleden gebracht aan de be- Toemde wijnkelders van het kasteel der Lob kowitzen te Melnik, bij Praha. Sinds onheuglijke tijden waren de wijn- Melnik, dat op zich zelf overigens een heel aardig, rustig stadje is. Langs muren van wijn- flesschen, en vaten vol wijn, die op bastions en bolwerken lijken, zwerft men er onder ge leide van een gids, omgeven van de heerlijk ste geuren. En de vorst van Lobkowitz is niet karig met laten proeven, wanneer gasten zich met de een of andere aanbeveling bij hem of zijn rentmeester Leopold Feuereisen aanmel den. Wie geen bijzondere aanbeveling behal ve dan zijn eerlijk gezicht bezit, kan zich ver der in een gezellige lokaliteit en op een heer lijk terras, vanwaar men het genoeglijk sa menvloeien van Elbe en Moldau gadeslaat, tegen betaling van een geringe vergoeding aan dit proeven overgeven. Vooral op Zondagen zijn er proevers genoeg en is de binnenplaats van het kasteel met auto's uit alle deelen van het land gevuld Maar de proevers hunner weten niet, dat ze daar zitten boven een voorraad van acht duizend Heotoliters gewone wijnen en van 160 tot 200.000 flesschen champagne. Ondanks de slechte tijden gaan de zaken in Melnik goed, waaruit men intusschen niet moet concludeeren, dat het huis Lobkowitz uit zijn wijnhandel, groote voordeelen trekt. Tot dusver hebben de Lobkbwitzen bun wijn bergen vrijwel uitsluitend in stand gehouden uit piëteit tegenover hun voorouders en uit liefhebberij. De laatste der Lobkowitzen werd echter door den modernen tijdgeest bezeten. Ofschoon de wijnkelders hem lang niet onver schillig waren, voelde hij zich toch meer tot het automobielrennen aangetrokken. En deze liefhebberij heeft het noodlottig gevolg gehad, dat de jonge vorst, op wien heel Tsjecho Slo- wakië zijn hoop had gesteld, omdat hij een vertegenwoordiger was van de voormalige glorie van voorbije, en in hun verwachting het symbool van komende, nieuwe glorie van nieuwe, hoopvolle tijden, nauwelijks zes en twintig jaren oud den dood vond op een ren baan Het kasteel van Melnik. bergen rond dit stadje het bezit der Lobko witzen, Melnik zelf was steeds de bruidschat voor de koningin van Bohemen, de wijnber gen behoorden immer aan de Lobkowitzen toe. Vroeger was hun bezit veel grooter, maar sinds de agrarische wetten van het jonge Tsjecho Slowakië mochten ze niet meer dan 250 H.A. bezitten. Op deze 250 H.A. nu wordt speciaal de wijn gebouwd, die als champagne merk Chateau Melnik door heel Tsjecho Slo wakië beroemd is. Aangezien deze champagne niet wordt geëx porteerd, kunnen we hier er gerust iets over vertellen, aangezien er geen protesten van de vaderlandsche industrie op los zullen komen. Wie champagne Chateau Melnik proeven wil moet daarvoor naar Tsjecho Slowakië komen! En op gevaar af, de vaderlandsche hoteliers te gen ons in het harnas te jagen, merken we op, dat dit alleszins de moeite waard is. Kenners beweren, dat Chateau Melnik op z'n minst de Veuve Cliquot evenaart. Wat hiervan zij, de wijn, waaruit ze wordt vervaardigd, is uniek in zijn soort en kan daarbij op een verleden terug zien, dat zich waardig bij dat der Lob kowitzen aansluit. Het was koning Karei IV, wien het om streeks 1350 opviel, hoezeer het landschap rond Melnik leek op dat van de wijnlanden bij uit stek als Champagne en Boergondië. Hij ge loofde, dat er rond Melnik ook wel wijn kon worden verbouwd en liet enkele gaarden aan planten, die hem 'bijna onmiddellijk in het ge lijk stelden. Met koninklijken steun verbreidde de faam van de Melniker wijnen zich door heel Midden Europa en ofschoon ze de politieke up and downs van Bohemen meemaakten, slaagden ze er in, zich te handhaven. In de zeventiger jaren van de vorige eeuw, toen de wijngaarden rond Melnik weer eens bet aanzien van woestenijen hadden, beslo ten de Lobkowitzen, de zaak met energie en met alle moderne hulpmiddelen aan te pakken en zich vooral op kwaliteitswijnen toe te leg gen. Wel geven de wijngaarden rond Melnik niet zulke groote druiven als die in het Zuiden, maar hiertegenover staat, dat hun kwaliteit stukken beter is en hun bouquet overeenkomt met dat van de wijnen van Frankrijk's en Duitschland's beste. De blauwe Boergondische druif speciaal liet zich rond Melnik met bijzondere resultaten verzorgen. Vandaar vooral de roem van Cha teau Melnik. En in de wijnkelders van het kasteel der Lobkowitzen te Melnik stapelen zich nu elk jaar de flesschen van het heerlijke voc op, na in reeds eeuwenoude vaten de ige kuren te hebben ondergaan, waar over we hier niet behoeven uit te weiden. Deze kelders van het kasteel der Lobko witzen zijn de grootste bezienswaardigheid van VINDINGRIJKHEID VAN MOEDERS Wij zitten dezen zomer allemaal te zinnen op goedkoope vacantiegenoegens. De tijden zijn er niet naar om ons groote uitgaven of eenige weelde te veroorlooven. 't Is alles maar krap aan. Wij lezen in de dagbladen lokkende pension en verblijfaanbiedingen in binnen- en buiten land, ook allemaal tegen uiterst berekende, bil lijke prijzen. Maar zelfs de meest billijke prij. zen vormen toch nog een bezwarend budget voor de huismoeder met een talrijk kroost, wie ze toch zoo gaarne de vacantiegeneugten gunt. 't Is heel lang geleden, dat de menschen in de stad, die heel het jaar door in een benauwd huis zaten opgeborgen, er des zomers een apar. ten tuin op na hielden even bulten de stad hunner inwoning. Wij kunnen 't nog in de Camera nalezen in de aardige ervaring van Hildebrand „hoe warm 't was en hoe ver." De goedhartige dikkerd Mr. Hendrik Johan nes Bruis ging zijn ouden academievriend Dr. Deluw opzoeken, die geneesheer was in een klein Hollandsch stadje, dat Hildebrand niet noemen wilde, maar dat een stadje was, zoo als alle Hollandsche stadjes in dien tijd. U weet wel, 't was op een brandend heeten Vrijdagachtermiddag, dat Mr. Hendrik Johan nes Bruis tevergeefs te schellen stond aan het woonhuis van zijn ouden vriend Dr. Deluw, maar niet werd opengedaan. Totdat een stem uit het pothuis van den schoenlapper hem waarschuwde: „Ze bennen in de toin!" De bezoeker werd verwezen naar de Meester Jorislaan, een smalle eenzame laan met niets dan schuttingen, waar boomen boven uitstaken, niets dan tuinmuren met opschriften en nom- mers. De goede man en vermoeide wandelaar las allerlei namen, namen van ophef en groot spraak, als „Schoonoord", „Welgelegen", „Bloemhof", „Vreugderijk": namen van tevre denheid en berusting als: „Mijn genoegen", „Weltevreden", „Buitenrust", naieve namen als: Nooit gedacht", „Klein maar Rein", „Hier. na Beter", maar ook een aantal geographische als „Nabij", „Bijstad", „Zuiderhof": en optische als: „Vaartzicht", „Weizicht", „Landzicht", „Veezicht", enz. De lezer voelt 't nu nog aan, allemaal echt knus Hollandsch. Ook zoo'n zomerhuis was niet direct een imposant landgoed. „Die er in- kwam", vertelt Hildebrand, „stond billijk ver baasd, dat het mogelijk geweest was, zooveel appel- en pereboomen, zooveel aalbes- en kruis besstruiken in zoo'n klein bestek bijeen te dringen, en was gedurig genoodzaakt te buk ken voor de eersten en uit den weg te gaan voor de laatsten. In één woord, 't was, wat de steelui met verrukking een „vruchtbaar lapje" noemen. Zulk i tuin, gewoonlijk nog gegarneerd met een gammel theekoepeltje, was dan de trotsche buitenbezitting, waar onze voorvade ren uit de stad op vrije middag- Zondagen hun zomergenoegens plachten uit te vieren. Zij hadden geen behoeften om naar het bui tenland te trekken, langs den Rijn of naar Wiesbaden, zij voelden zich als een Koning op hun vrij gevochten stukje grond, hun tuin buiten de stad. Nog herinneren wij ons uit onze eigen jeugd, hoe de gezeten burgers uit 't schaarsch met natuurschoon bedeelde Rotterdam hun afzon derlijke zomertuinen hadden langs de Schie en de landelijke wegen naar het oude Hillegers- berg. Maar dat alles is lang geleden en voorbij, de open grond aan de peripherie van de stad werd als begeerlijke bouwgrond te duur en te kostbaar voor de liefhebberij van het aan leggen van eigen zomertuinen. Als een laatste herinnering, en als een be wijs, hoe in onzen tijd alles het volk ten goede komt, zien wij in den naasten omtrek der groo te steden heden nog de zoogenaamde „school tuinen", waar het schoolkind onder leiding van den toegewijden onderwijzer ieder zijn eigen tuintje of perkje schoffelen en beplanten mag. En nu vouwden wij van de week de laatste aflevering open van de „Berliner Illustrierte Zeitung" en lazen daarin van een tentoonstel ling, die deze zomermaanden te Berlijn wordt gehouden. Is er wel ooit een stad in heel Duitschland, waar des zomers niet de een of andere tentoonstelling wordt gehouden, nog zelfs in dezen zwaren malaise- en crisistijd, die Duitschland nog meer drukt dan welk ander land oo<k? In Berlijn dan wordt dezen zomer een „Aus- stellung" gehouden, die den naam voert „Sonne, Luft und Haus für Alle". En als de groote attractie van deze tentoon stelling toont ons de „Berliner Illustrierte Zei tung" een serie „Sommerhausehen", lichte, luchte zomerhuisjes, te bouwen en neer te zet ten overal in Gods vrije natuur in één dag tijd. „Bauzeit: ein Tag". De prijzen varieeren tusschen 265, 645, 1375 en 2250 mark. Maar nu komt 't aardigste. ,,Och", zeide mij een dame, moeder van een zeer groot gezin, wie ik deze aardige pren tjes uit Berlijn als een openbaring toonde, „daarvoor behoef ik niet naar Berlijn. Dat zelfde heb ik al jaren voor mijn kinderen In practijk gebracht, en heel mijn zomerhuis, dat hier in de „Berliner" als ongeveer hetzelfde staat afgebeeld, heeft mij zoo goed als geen oent gekost, en is zeker zoo vriendelijk en ge zellig." En toen vertelde ze hoe ze op zolder van haar huis een paar losse deuren had gevonden, een paar blinden, die niet meer gebruikt werden voor den winkel, en een oude markies. Daarmede was zij naar de boscbrijke omge ving van haar woonstad getrokken en met toe stemming van een weiwillenden boer, die in de omgeving woonde en die het terrein had te be waken, had zij daar haar geïmproviseerd zo merhuisje opgebouwd. Geen Duitsch architect had 't haar knapper nagedaan. Het interieur had ze gestoffeerd met wat bont creton, wat chineesche papieren waaiers en wat vroolijke ansichten, en gemeubileerd met wat rieten stoelen en een tafel. Een zandbak voor de kleinsten om er in te spelen, en een oude ton met een tuinparasol er in voor de grooteren om er om heen te zit ten. Eigenhandig heeft ze alles in vroolijke tin ten opgeschilderd, en met alle eerlijke sponta neïteit de woorden „Ons Genoegen" op haar zo- merheerlijkheid geteekend. Eiken vrijen dag en heel de vacantie trekt zij er met haar eigen kroost en nog met kinde ren van geburen en kennissen heen. Eerst thuis de boel aan kant, en dan om half negen 's ochtends met de bus naar hun zomerheerlijkheid. En terwijl de moeder voor of in haar tent kousen stopt, een handwerkje doet of de broodkast verzorgt voor de altijd grage monden, ravot de jeugd heel den langen dag in de bosschen en op de heuvelen, telt de voorbijschietende auto's met juichende zomer gasten, kijkt naar de zich neerlatende slagboo- men van den spoorweg ten teeken, dat er weer een buitenlandsche trein met toeristen komt voorbij geraasd. Maar niemand van het uitgelaten tevreden groepje op zijn eigen geïmproviseerd buiten verblijf benijdt de gelukkige reizigers in den heeten trein, die hun vacantiegenoegens zoo ver gaan zoeken en vaak zoo duur. Straks luidt moeder de bel, en tusschen de bronzen dennestammen komen de blijde kin deren aangestoven op de volle glazen versche melk en de gesmeerde boterhammen. „Ons genoegen" staat er boven het eigen zoo eenvoudig samengetimmerde zomerhuisje, „Ons genoegen" straalt van alle blijde kindergezich ten op hun altijd weer nieuwen vacantiedag. Wat zijn moeders van groote gezinnen toch economisch vindingrijk! Die behoeven naar geen Berliner Ausstel- lung: „Sonne, Luft und Haus für Alle" om te weten of te ontdekken, wat zij haar kinderen geven en gunnen kunnen, ook zonder dat dit haar huishoudelijk budget onmatig bezwaart. P. H. H. Plannen om het verbond tot hernieuwden bloei te brengen. In de Zaterdag gehouden 62e algemeene ver gadering van het Nederlandsch Tooneelverbond te Amsterdam werden de jaarverslagen der afdeelingen goedgekeurd. Aan het verslag van den algemeen secretaris, is het volgende ontleend: Een goed jaar is 19311932 voor het Neder landsch Tooneelverbond niet geweest. Het da- gelijksch bestuur heeft daarom overlegd, wat ondernomen kan worden om het Ned. Tooneel verbond sterker te maken en tot hernieuwden bloei te brengen. Er zijn plannen gemaakt, die op dit oogenblik reeds in voorbereiding zijn. Het voornemen is: In plaatsen waar geen afdeelingen zijn ge vestigd door middel van een demonstratie van de leerlingen der Tooneelschool propaganda te maken vbor het Verbond om aldaar (nieuwe) algemeene leden te werven. Medewerking te vragen van oud-leerlingen der tooneelschool voor propaganda-avonden ten behoeve van Verbond en School. In samenwerking met het tooneelmuseum trachten te komen tot een tentoonstelling uit het bezit van dit museum in de tooneelschool, waarvan de opbrengst ten bate van de schooi zou kunnen komen. Van tijd tot tijd demonstraties van de leer lingen der tooneelschool op grootere schaal te organiseeren, waarvan de netto-opbrengst ter beschikking van het tooneelisten-pensioen- fonds kan worden gesteld. Te komen tot instelling van een „toonesl- wisselring" die op gezette tijden zal' worden uitgereikt aan de uitnemendste tooneelspeei- ster(speler) of regisseur van de afgeloopen periode. Den band met de leden te versterken door gastvrijheid te vragen in een orgaan, dat aan vankelijk tegen lager abonnementsprijs ter be schikking van de leden zou worden gesteld met de bedoeling in 'n verdere toekomst langs dien weg een eigen orgaan van 't verbond te krijgen, dat alle leden zullen ontvangen. De begrooting, sluitend met een totaal van 20.000 werd goedgekeurd. De aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren mr. B. Zubli, J. H. Mignon, A. v. Rossem en H. Tersteeg werden herkozen. Aan het jaarverslag der N. V. Hollandsche Cacao- en Chocoladefabrieken v/h Bensdorp Co., to Bussum ovdr 1931 is het volgende ont leend: ...Wij zjjn, niettegenstaande de moeilijke tijds omstandigheden, ook in 1931 doorgegaan met de verbetering en vernieuwing onzer bedrjjven, ter wijl sommige afdeelingen, tengevolge van den stijgenden omzet, belangrijk moesten worden uit gebreid. Het is zeer moeilijk ons aan eenige voorspel ling voor 1932 te wagen. Het zal zonder twijfel een zeer moeilijk jaar worden, en is niet te over zien of, zelfs bij zeer zuinig beheer, een winst verkregen zal kunnen worden. De winst- en verliesrekening staat debet voorafschrijvingen 125.002 (132.000) rente obligatieleening 13.640 (16.640): interest rekening 7310 (24.308)sociale voorzieningen 60.029 (52.298)algemeene onkosten 247.954 (260.279)saldo winst 60.392 (65.775)en bijna het slachtoffer was geworden, noemde spr. deze handelwijze de gemeenste chantage en de gemeenste oplichting, die hij ooit heeft meegemaakt, verdachten hebben zich daardoor het karakter gegeven van de ergste chanteurs, dié er zijn. Ten aanzien van den jongsten verd, had spr. wililen zeggen: berg hem zoo lang mogelijk op, want hij ziet niet in welke streken hij heeft uitgehaald. Echter heeft spr. in tegen stelling met den eersten dag der behandeling van deze zaak voor het Hof, nu den indruk gekregen dat hij voelt, dat hetgeen hij gedaan heeft, niet door den beugel kan. Voortgaande meenjde de advocaat-generaal dat, indien hij het berouw van den oudsten verdachte in aanmerking zal nemen, het billijk is ook den jongsten verdachte daarin te doen deelen. Een zeer scherpe strafmotiveering va.n de zijd© van het Hof zou spr. echter zeer op haar plaats achten. De door de Rechtbank opge egde straf vond spr. echter wel zeer zwaar aangekomen. De advocaat-generaal vorderde vernietiging i°D'nis der Rechtbank en, opnieuw e' de veroo-rdeeling van verdachten tot due jaar gevangenisstraf met aftrek van 'n jaar en zes maanden voorloop ige hechtenis. Het woord was hierna aan den verdediger van beide verdachten, Mr. Th. Muiier Massas Pleidooi. Mr. Muller Massis meende in tegenstelling met de meening van den advocaat-generaal dat het vonnis van de Rechtbank hoewel het knap is pleiter allerminst bevredigt Zoo is daarin in het geheel niet gemotiveerd waarom de emissies niet tot stand zijn ge- komen en blijkt dit college bij voorbaat het standpunt te hebben ingenomen, dat pleiter's clienten nimmer het voornemen hebben gehad om die emissies te bewerkstelligen. Pi. concludeerde tenslotte voor een deel der ten laste legging tot vrijspraak en voor be paalde punten bet ontslag van een rechtsver volging. Voor het geval het Hof de verdachten schuldig mocht oordeelen, drong pleiter aan op de uiterste clementie, mede ook In ver band dat zijn clienten reeds twintig mnd. in voorloopige hechtenis hebben doorgebracht. Re- en dupliek volgde en nadat de verdachten het laatste woord hadden gehad, werd de uit spraak bepaald op 16 Juni. credit voor: 514.330 (551.302). saldo exploitatierekening DEBACLE VAN HET HOLLANDSCH CREDIET SYNDICAAT. Promotors voor het Amsterdamsche Gerechtshof. Het Gerechtshof te Amsterdam, heeft Vrijdag de behandeldng in hooger beroep voortgezet van de stmfizaak tegen twee kooplieden uit Aerden- bout en Amsterdam, die thans in het Huis van Bewaring te Amsterdam zijn ingesloten. Nadat in de morgen/uren bet getuigenverhoor werd beëindigd van het booren der buiten landsche getuigen die niet verschenen waren, werd afgezien was des middags bet woord aan den advocaat-generaal, mr. Bauduin, voor het uitspreken van zdjn requisitoir. In het algemeen deed spr. tijdens zijn requi sitoir uitkomen, dat hij beide verdaohten be schouwde als volkomen te kwader trouw te hebben gehandeld. Met betrekking tot de handelwijze van ver dachten tot één zaak, in de dagvaarding ge noemd en waarvan de Prins van Waldenbur-g Het bestuur van de Academie van Beelden de Kunsten en Technische Wetenschappen ver zoekt ons het volgende mede te deelen. In den komenden cursus zal het onderwijs voor alle afdeelingen (Bouwkunde, Waterbouw kunde, Electrotecliniek en Scheepsbouwkunde) van de Middelbare Technische School, die aan de Rotterdamsche Academie verbonden is, be langrijke wijzigingen vertoonen. Aanvangende September 1932 zal een volle dige dag-middelbare technische school met driejarige opleiding worden ingevoerd. Hiermede wordt voldaan aan een te Rotter dam met omgeving en wellicht ook elders reeds lang gevoelde behoefte en aan een veel vuldig door ouders en opvoeders geuiten wensch. Door dezen maatregel wordt n.l. bereikt, dat ook leerlingen, wien het volgen van een avond- opleiding, na overdag tn de practijk te zijn werkzaam geweest bezwaarlijk is, van meet af aan te Rotterdam de M. T. S. zullen kunnen bezoeken, waardoor zij niet langer genoodzaakt zijn daarvoor buiten de stad te gaan. Voorloopig worden tot de lste klasse der Dag-M. T. S. alleen toegelaten, jongelieden met overwegend theoretische vooropleiding, dus zij die afkomstig zijn van de H. B. S. of van de M. U. L. O. scholen (Diploma B). Daarnaast echter zal ook het avondonder wijs op andere leest worden geschoeid. Kon tot dusver het einddiploma M. T. S. worden verworven na een studie van 6 jaren, elk van 7 maanden, waarin op 6 avonden per week telkens gedurende 4 uur les werd gegeven, voortaan zal de opleiding bestaan uit 1 jaar voorbereidend Avond-M. T. S. Onderwijs en 5 jaar M. T. Onderwijs. In het nieuwe systeem duurt elk cursusjaar 9 maanden en wordt op 4 dagen per week telkens gedurende 4 uren les gegeven. Yoorloopig worden tot de Avond-M. T. S. toegelaten de jongelieden met overwegend prak tische vooropleiding, dus zij, die afkorpstig ZÜB van de ambachts- en vakteekenscholen. Brandmeester en een spuitgast Seb'ond. Zaterdagmiddag zijn op den van de St. Laurensstraat en de W€S ^^straat de slangenwagens 19 en l2, 10 Toor een schoorsteenbrand uitruKten m®t elkaar in bot sing gekomen met het gevolg, dat slangenwa gen 22 door de winkelruit van de firma S. schoot. De brandmeester de beer Mes liep daar. bij een ernstige wonde aan den rug op en moest in het ziekenhuis aan den Coolsingel worden opgenomen. Een der spuitgasten de beer van. den Berg kreeg snijwonden, die in bet zelfde ziekenhuis verbonden zijn. RIJP VOOR HET TUCHTHUIS. De politie beeft Vrijdag twee beruchte Hil- legei sbergsch© jongens aangehouden, de 12 jarigen A. A. en den 13 jarigen J. v. d. H. Zij waren be,zig om moo,je p0pU,lierenboompjes staande in tuinen aan de Johan vaij Oldenbar- neveltlaan door middein te breken. Verschil lende lagen reeds tegen den grond. SLACHTOFFER VAN Z'N PLICHT. Op een terrein van s. aan de Re0hter Rotte- kade is de postbeambte j. T uit Rotterdam aangevallen door een grooten hond Zijn pan talon werd geheel doorgescheurd terwijl hij een bloedende wond kreeg, die in' ket ziekeu. buis aan den Bergweg is verbonden, CENTRALE REDDINGSBRIGADE. Onder leiding van de heeren doctoren J. h. Kemme en N. G. L. Broekstra, zijn voor het medische gedeelte van het diploma zwemmend redden geslaagd, de dames M. N. van Riet, C. Gieles, R. de Haard, B. de Ronde allen te Rot terdam en Johanna Verstraaten te IJsselmonde en de heeren J. van Riet, A. Wielaard, De Boer, J- S. W. de Jong, A. P. Vermeulen, B. Hulswit! P- C. Fiach, J. H. van Es, F. O. Franke, allen e Rott©rdam en K. de Jonge te Schiedam. VERDRONKEN Terwijl de moeder naar Rotterdam inkoopen te doen, geraakte bet 3-jarig zoontje van den arbeider R. Brand in een onbewaakt oogenblik in een baggersloot. Hoewel het spoe dig er uit werd gehaald, mocht geneeskundig hulp niet meer baten. Dr. Westendorp moest clen dood conetateeren. was, om Ter, De heeir R. j. Hagenbeek, te Dlnteloora, is benoemd tot onderwijzer aan de Van Kam- penschool, alhier. NA DE RELLETJES. Na de verschillende woelingen van Dinsdag Woensdag en Donderdag bracht de Vrijdag weer rust in de gemeente. Vrijdagavond trachtten twee Schiedammers communistische bladen te verknopen. Zij werden echter aan gehouden en buiten de gemeente gezet. Za terdag is de militaire politie, die te Vlaardin gen gestationneerd was, vertrokken en vangen door lö Rijksveldwachters. VOETBAL. Vrijdagavond speelde een versterkt Hollan- diaan tegen de Rotterdamsche Zwaluwen. Da uitslag was 28. VLAARDINGSCHE COMPETITIE. De 3 Vlaardingache clubs, Fortuua, V F c en De Hoilaudiaan spelen een onderling® competitie. Het voorloopige programma luidt als volgt Wonsda.g 8 Juni; FortunaV. F C. Dinsdag 14 Juni: HollandlaanFortunia. Woensdag 22 Juni: V. F. C.—De Hollandiaaj» De wedstrijden vangen aan te 7.15 Uur> AANBESTEDING. Door het Bouwkundig bureau A.. Maarle, veld werd aanbesteed bet herbouwen van d« benedenverdieping <Jer Panden v. d. Drift, straat 18 en 22 tot banketwinkel en'kruide- nierswiinkel, voor rekening van de Ooöp „Dd Voorloop er". Ingekomen 2o biljetten. Laagst* «schrijve, A_ van gantenj alhie, VO°r Jhier 'J* inscMNer A. van Keu- len. earner, voor ƒ5870. pe Sun ing j8 aangehouden. OPBRENGST COLLECTE. Zondag onder alle H.H. Missen gehoü, «xtra-collecte voor de Armen der Parnrhi* heeft opgebracht 333. rarocni® AAN DE OUDERS TERUGGEVEN. Een minderjarig meiisje was de ouderlijk® woning ontloopeu. Op verzoek der oudera heeft de politie het kind opgespoord, waar na zij aan de ouders werd teruggegeven. GETROUWD: A. H. J. SMEETS Arts M. M. J. ENGELS. Helden-Panningen (L.), 4 Juni 1332 32028 6 De Heer en Mevrouw F. FISCHER—VOS geven hierbij kennis van de ge boorte van hun Zoon BERNARD MARIE. Ginneken, 3 Juni 1932. 32076 6 De Heer en Mevrouw VAN ERP—VAN MEVERDEN geven hierbij kennis van de ge- boorte van hun Zoon HANS. Amsterdam, 3 Juni 1932. De Heer en Mevrouw HAANAPPEL- VAN MASTWIJK geven met blijdschap kennis van de geboorte van hunne Dochter ANSJE. Amsterdam, 3 Juni 1932. Krammerstraat 5. 32084 3 Voor Naaimachines: Het Naahna- chinehuis Fa. ROZA MEYER, 53 Goudschesingel 53, R'dam, Telef. 12964. Gritzner handmachines 18 tot 37.50, Singer 40 tot 4», Vesta, Junker Ruh, spotgoed koop Ook alle reparaties degelijk, hillijkMaar let goed op no 53. 6805DGVS 10 DINSDAG 7 JUNI Ronde Zult per halfpond 15 ct. Runderrollade per pond 29 ct. Gedroogde Appelen per halfpond 13 ct 32181MVS 31 Ameublementen, dressoirs, buffett. theemeub., divans, karp., bedd., dek. ledik., spieg. enz. Simonstr. 44 en 57, nabij Schiek. Tel. 41541, R'dam. 7487 Een goed onderhouden te koop. Adres: Halleystraat 32a. 2750 i Mil I 'i [hi-li. ii TEN KWADE. DE INVLOED VAN DE PERS IS ENORM. ZIJ VERSTERKT OF VERZWAKT. ZIJ BOUWf» OP OF BREEKT AF. ZIJ VOEDT TEN LEVEN OF VER GIFTIGT TEN DOODE, GEEN PREDIKING IS IN STAAT HAAR TE NEUTRAUSEEREN i WAAR NIEMAND BINNENKOMT IS ZIJ EEN GRAAG GE ZIENE GAST, HAAR STEM DRINGT DOOR IN HOOFD BIJ VRIENDEN EN KENNISSEN AAN TE BEVELEN» HET DIENEN VAN HOOGE CULTUREEL^ BE LANGEN WORDT MET OEZE UITGAVE BëOOGD.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 8