KONING JAN'S GRAFSCHRIFT 1 ONZE KABOUTERS EINDELIJK EENIG RESULTAAT TE GENEVE. ADVERTEERT! KABOUTERTJE 'tMQDEMACAZUN ADVERTENTIEN f f f f GROOTEN ÜïTVERKOOP Stoffen- en Zijdekoning v. Schiedam f PLAATST KRUISKADE II& HOE PRAHA EEN HISTORISCH FEIT WORDT- Ibrahim, de zoon van Jakoeb, ziet er slaven verhandelen. EENSTEMMIGHEID TEGEN DEN CHEMISCHEN EN BACTERIO- LOGISCHEN OORLOG. Het rapport van professor Rutgers. (Van onzen correspondent) marijke. Dr. JOHANNES JACOBUS ATHANASIUS BERNSEN O.F.M. Pater fr. Dr. SANCTES BERNSEN O.F.M. Pater fr. Or. SANCTES BERNSEN O.F.M. C0RNELUS J0HANNUS KARSKENS c. J. KARSKENS HENDRIKUS JOHANNES BAUMGART Cornelia Agatha Vinkesteijn ANNA CATHARINA ENSINK Joannes Antonius v. d. Kolk THE0D0RUS THOMAS NIEBERG SIMON KLUYSKENS Edith Corbett. ns- mlddelen bedrijf vaart geraken? fan1aS.c'usseline 1 oewerkUtE 1 0 KUNSTZIJDE vanaf IÜ KANTEN KRAGEN VESTEN TRIPLEX BIJVERDIENSTE GEVRAAGD WERKMEISJE i (Van onzen H.'correspondent). Koning Jan, de uithuizige koning, was ach- teraf toch nog niet zoo'n slechte koning voor Tsjechenland. Hij wist handig te imtrigeeoren en ofschoon bij hem thuis de boei steeds in het honderd liep, slaagde hij er in, het aan zien van het rijk in het oog van de buiten wereld te verhoogen. En hij kon zoo waar nieuw gebied aan Tsjechië toevoegen. Boven dien deed hij, wat weinig koningen, buitenge wone of doodgewone, gewoonlijk niet plegen te doen. Hij riep zijn nc jer-^'gen zoon naast zich op den troon. En de jonge Karei begon direct orde op zijns vaders zaken te stellen. Hij stond heelemaal vrij tegenover het land en zijn edelen, had daarbij als stadhouder der Lombardijsohe ste den een goede leerschool doorgemaakt en al had men hem in Parijs in plaats van bij zijn eoht-Tsjechischen naam Vaclav Charles ge- noemd, hij voelde zich een Tsjech in hart en nieren en haastte zich, de moedertaal, door hem in zijn lange ballingschap vergeten, weer aan te leeren. En hij zorgde in het bijzonder voor Praha, de verweesde residentie. Z'n uithuizige vader had het koninklijke slot deerlijk laten ver vallen. Karei liet het iu beteren toestand bren gen, betaalde koning Jan's- schulden af, loste de verpande kasteelen en landgoederen in en vervulde tevens een ouden droom der Tsjechen. Hij verhief den bisschopszetel van Praha tot dien van een aartsbisschop. En Praha's beroem de kathedraal, de St. Vitus, kwam er door zijn initiatief. En doordat Charles dank zij zijns vaders invloed in 1346 tot Roomsch-Keizer werd gekozen, begonnen de Tsjechen met recht goede hoop voor de toekomst te koesteren. Koning Jan verwisselde op een gepast tijd stip het tijdelijke met het eeuwige en hij ver scheidde op heel glorierijke wijze van dit onder- maansche. In den loop van zijn avontuurlijk leven was het tenslotte zoover gekomen, dat hij beide oogen verloor. Ook toen echter bleef de zwerflust hem bezielen. En hij trok Frank rijk te hulp, dat door Engeland werd belaagd. Tevergeefs poogde men, hem er van af te hou den, zich onder de strijdenden te scharen. Op zijn bevel koppelden zijn edelen in den slag van Crecy zijn paard aan het hunne en ze baan den zich aldus een weg tot in de nabijheid van Edward, prins van Wales, bijgenaamd de Zwar te Prins. Hier viel de blinde koning, met het zwaard in de hand en met wonden overdekt. Ook Karei vocht ontembaar. He Tsjechen moes ten hem van het slagveld wegsleepen. Toen de zwarte prins het ontzielde lichaam van den wandelenden koning zag, boog hij er zich eer biedig over, uitroepend, dat de bloem dei- rid derschap gevallen was. „Nooit", zei hij, „heeft er een koning geleefd, die koning Jan van Tsjechië evenaarde".... Wel was dit een schoon grafschrift voor een koning als koning Jan Onder de regeering van Karei bloeide Tsje chenland en werd Praha een stad, die volgens zijn geheimen wensch Parijs moest evenaren en zulks tot op zekere hoogte deed. Men zou voor die regeering het gewone recept der his torie kunnen toepassen: kunsten en weten schappen bloeiden, de handel nam steeds toe, de landbouw genoot de grootste bescherming, kortom het was een gouden eeuw onder Karei, die voorts te Praha een universiteit stichtte, de eerste in Midden-Europa. Fraaie voorgevel van een huis in Praha's oude stadswijk. Hij heeft het zeker niet verdiend, dat zijn dy nastie, die der Luxemburgers, met den verrader lijken Sigusmund uitstierf. En hij heeft ook niet voorzien, hoe zijn land geteisterd zou wor. den door de gevolgen van Jan Hus' ketterijen. De periode, waarin de Hussieteinoorlogen het land aan den rand van den afgrond brachten, vernietigden bijna alles, wat Karei tot stand had gebracht en het resultaat der Hussietische ketterijen was, dat de ketters elkander in den slag van Lipany bijna uitroeiden. Daarna ging het met Tsjechenland en omgeving weer up and down. De Hussieten bleven oorzaak van tal van onderlinge oneenigheden en ondertus- schen werd de troon van Tsjechenland door nieuwe dynastieën bezet. Door roerige tijden heen naderde Tsjechen land den modernen tijd. De Contra-Reformatie voerde het met harde middelen tot het Katho licisme terug. De slag van den Witten Berg bracht de beslissing. Daarna zonken de Tsje chen terug. Ze kwamen onder de Hahsburgers en. niet langer is het meer Praha, dat het cen trum van Midden Europa vormt. Weenen gaat het overvleugelen en voor de keizers van Oos tenrijk werd de kroon van Bohemeu eenvoudig één der diverse kronen, waarvan ze de achte- leoze bezitters waren. Keizer Frans Jozef liet zich zelfs nooit als koning van „Bohemen" kro nen, ofschoon hij het vier maal beloofde Als deze regels geschiedenis, lezer, waren noodzakelijk, om u ©enigszins een indruk te geven van het verleden, dat in Praha als het ware is versteend, er verstold is in werken van schoonheid en eerbied waardigen ouder dom, die herinneringen opwekken aan de kracht en energie van in de historie verdwe nen menschenstoeten, zooals de verstolde lava- blokken op de hellingen van een vulkaan her inneren aan den inwendigen gloed en de ge heime levenskracht van den schijnbaar slui merenden berg. De geschiedenis heeft overigens slechts tot u gewuifd, we hebben samen eigenlijk maar vluchtig een paar bladzijden omgeslagen en nu en dan eens een alinea gelezen Ver heb ik u gehouden van alle jaartallen. Ten eerste omdat jaartallen voor zoo'n geweldig brok historie toch niets zeggen en ten tweede, wijl ik persoonlijk er altijd een grondigen hekel aan heb gehad. De enkele jaartallen, die mijns ondanks in dit historisch overzicht zijn bin nengeslopen, staan er tegen wil en dank. En misschien zijn ze wel verkeerd. Ik ben nu eenmaal niet sterk in het weergeven van jaartallen. Dat komt natuurlijk, omdat ik niet van jaartallen houd en ze niet onthouden kan. Het eenigste jaartal, dat diep in mijn gemoed staat ingeprent, is het jaar 1296, toen onze Floris de Vijfde door de edelen werd ver moord en onder het ijs geduwd. Door deze laatste manipulatie is 1296 stevig in mijn ge heugen geprent, want ik heb ook eens in het water gelegene Maar tusschen-twee-haakjes, ilc ben niet zoo heel zeker, of het werkelijk 1296 is Wat Praha aangaat, het is me sympathiek, omdat het nooit de moeite heeft genomen, het jaartal van zijn stichting vast te leggen Dit is wel bij meer steden het geval maar bij Praha doet deze vergeetachtigheid des te sympathieker aan, omdat alles en ieder, een er nooit nagelaten hebben, zich bij het nageslacht met een nauwkeurigen datum op te dringen en dat bovendien hebben gedaan op een in heit oog loopende mander, waardoor Praha een stad geworden is, waarvan men zonder jaartallen haast geen hoogte krijgen kan. Dit neemt intusschen niet weg, dat we het zonder deze hebbedingen zullen dóen en ons desondanks eenige vastigheid zullen ver. werven aangaande het verleden van deze stad, wier bijnaam van „het Rome van het Noor den" veelzeggend en veelbelovend is. Veel, waarover we het bereids hebben ge had, speelde zich in of rond Praha af.'En wel sinds de dagen van koningin Liboesja, wier uitverkorene de vader der Premyslieden was. Volgens de legende zou Liboesja een neder zetting hebben gesticht, waar een bron werd geboord, een praga of praha. En ze zou de toekomstige glorie van Praha hebben voorzien, hetgeen geheel in den stijl der legende past. Ten spijt van 'n zekere nalatigheid ten op zichte van jaartallen mag hier voor het ove rige toch geen nalatigheid worden betracht ten aanzien van historische juistheid. Der- hajve blijve het legendarische Praha officieel onvermeld en wordt hier begonnen met als onomstootelijk verklaarde feiten. Volgens de legende zou Praha omstreeks 700 ter wereld gekomen zijn. Een geloofwaar dig Praha bestond echter pas tegen 900. En het werd toen van Levy Hradek uit, het ka steel der Tsjechische vorsten, om politieke en economische overwegingen gegrondvest. En toen Praha was gesticht en een knoop punt der handelswegen werd, konden de Tsje chen zich de machtigste der Slavische stam men van het voormalige Bojehemum noemen. De plek, waarop Praha werd gebouwd, was in vroeger tijden bewoond geweest, naar pre historische vondsten bewijzen. Ook toen had men de strategische waarde van het oord in gezien. Waarom trouwens niet De pre-histo- rische menschen waren ook menschen. Praha bleef intusschen lang een gewone burcht in de' rij der burchten van het voor malige Bojehemum, dat Tsjechenland aan het worden was. Zoodra Borijov er echter een kapel bouwde, nam Praha in belangrijkheid toe. En de markt aan den voet van de burcht groeide eveneens in belangrijkheid. Door het Christendom en door den handel breidde Praha zich steeds meer uit. Natuur en ge schiedenis dreven het in de richting van voorspoed, ontwikkeling en vooruitgang. En dermate ging Praha vooruit, dat het onder Karei, den Luxemburger, een wereldstad werd, waarvan nu zijn „Rome van het Noor den" een dierbare reminiscentie is. Al in het jaar 973 was Praha's faam reeds ver verbreid, lokte den veelbereisden Jood- schen koopman Ibrahim ibn Jakoeb uit het' Arabische Spanje herwaarts. En deze Ibrahim loofde de levendigheid van handel en bedrijf. De markt was volgens hem de grootste in de Slavische landen. Kooplieden uit Polen, Rus land, Hongarije en zelfs Turken kwamen er heen. Voor een pfenning kon men er zooveel graan koopen, als een man noodig had, om er een maand van te leven en zooveel gerst, dat men er een paard een maand lang mee voeren kon. Tien kippen waren er een pfen nig waard. En de handwerkslieden van Praha G e n v e, 31 Mei 1932. Op de ontwapeningsconferentie is voor het eerst een technische commissie met haar arbeid tot een bevredigend resultaat gekomen. Terwijl de legercommissie, de vlootcom missie en de luchtvaartcommissie in haar rapporten aan 'de algemeene commissie over de gevaarlijkste aanvalswapenen zullen moeten vaststellen, dat het niet mogelijk was tot een eenstemmige be antwoording der vraag te komen, op welke der tot haar resort behoorende wapenen de reso lutie der algemeene commissie van 22 April over de „kwalitatieve ontwapening" toepasse lijk behoort te zijn, is de speciale commissie, die zich onder voorzitterschap van den Ita- liaauschen professor Pilotti met de chemische en bacteriologische wapenen had bezig te hou- den, tot een eenstemmige beantwoording dezer vraag kunnen komen. Zij heeft door de aan neming van het hierop betrekking hebbende rapport van onzen Nederlandschen gedelegeer de prof. mr. V. H, Rutgers reeds vandaag haar taak op een volkomen bevredigende wjjze kunnen beëindigen. Het rapport van prof. Rutgers verzwijgt ech ter niet, dat ook in deze commissie meenings- verschillen bestaan hebben. Ten aanzien van de vraag, of chemische oorlogsmiddelen een specifiek offensief karakter hebben en of zij als in bet bijzonder gevaarlijk voor de nationale verdediging van een ander land moeten ge brandmerkt worden, be stond heit zelfd e meenings- verschil als in de andere commissies over het aan. valskarakter van slagsche pen, duikbooten, zwaar ge schut, tanks, vliegtuigen, enz. bestaat. De meerder heid der commissie wilde deze vragen bevestigend be antwoorden, doch enkele Prof. Rutgers. delegaties verzetten zich ook hier weder tegen een bevestigende beant woording dezer vraag, betoogende dat chemi sche wapenen zoowel voor de verdediging als voor den aanval kunnen dienen. Het was in tusschen niet noodig hieromtrent in een uit- voerig debat te treden, omdat alle delegaties eenstemmig van oordeel waren, dat de derde vraag der algemeene commissie, n.l. die of de chemische wapenen als bijzonder dreigend voor de burgerlijke bevolking te beschouwen zijn, in ieder geval een bevestigend antwoord vereischt. Eenstemmig was de commissie van oordeel, dat een dergelijke bevestigende verkla ring onbetwistbaar" is, waar de voor den ohemlschen oorlog gebruikte gassen geheel aan vervaardigden zadels, toornen en schilden, die zoowel door Turken als Polen werden gebruikt. Ibrahim, de zoon van Jakoeb, ver. telde nog veel meer over Praha. Dat er zoo waar slaven op de markt worden verhandeld, verwonderde hem niet. En hij vond Praha een vroolijk stadje. Een vroolijke stad is Praha daarna gebleven. Ook thans is liet voor een Slavische metropool een vroolijke stad. de macht van hen, die ze hebben gebruikt, ontsnappen, wanneer zij eenmaal zijn losge laten. Bovendien kunnen zij de burgerbevol king op een grooten afstand van de plaats, waar zij worden losgelaten, nog treffen Ook met betrekking tot de zoogenaamde „v uurwerpers", die in tegenstelling tot brand- xnnmen tegen personen gericht zijn, bestond eenzelfde meningsverschil. De meerderheid ei commissie vindt ze bijzonder offensief, een minderheid ontkende dit. Doch ook hier liet men deze strijdvraag verder rusten, daar de commissie eenstemmig van oordeel was, dat ook vuurwerpers onder de kwalitatieve ont wapening moeten vallen, vooral door de wreed, held, die aan het gebruik van deze oorlogs wapenen verbonden is, en waardoor den ge troffenen een lijden berokkend wordt, dat men niet als noodzakelijk van militair standpunt kan beschouwen. Dat ook brandbommen bijzonder dreigend voor de burgerbevolking zijn, werd eveneens eenstemmig toegegeven. Deze oorlogsmiddelen hebben een bijzonder vernietigende uitwerking voor de plaatsen en gebouwen, waar de'bevol- king woont, en de door brand,bommen veroor zaakte branden kunnen een gvoote uitbreiding aannemen. Ofschoon ook hier enkele delegaties weigerden deze wapenen als specifiek offen sief te beschouwen, kon dus ook hier over de noodzakelijkheid, om de kwalitatieve ontwape ning op deze moderne wapenen aan te wenden, geenerlei strijd van meeningen bestaan. Wat eindelijk de bacteriologische wapenen betreft, hier heeft de commissie klaarblijkelijk zulk een afschuw voor dit modernste oorlogs middel gevoeld, dat zij niet eens in een afzon derlijke bespreking van de vraag, of deze wa penen hetzij specifiek offensief, hetzij althans bijzonder dreigend voor de burgerbevolking, zijn, heeft willen treden. Zij verklaart een der gelijke vraagstelling geheel onnoodig te heb ben geacht, omdat het onbetwistbaar is, dat het bezigen van bacteriologische oorlogsmidde- len tot de oorlogsmethoden behoort, die het allermeest de burgerbevolking bedreigen, daar de daardoor verspreide ziekten zich over een verren afstand verbreiden en geheel in den blinde alle menschelijke wezens treffen. De bacteriologische oorlog, die door zijn afgrijs wekkend karakter het geweten der geheele wereld tegen zich in opstand brengt, zooals het rapport-Rutgers verklaart, is eeu dergelijke speciale bespreking, uit welken hoofde de reso lutie der algemeene commissie van 22 April over de kwalitatieve ontwapening op haar van toepassing zou moeten zijn, onwaardig. Het is dan ook geein wonder, dat de commis sie ten opzichte van deaem bacteriologiscihen oorlog de meest volstrekte veroordeeling uit spreekt. Het rapport van prof. Rutgers, stelt vast, dat de commissie het begrip „bacteriologische wa,penen" in dén meest ruimen en meest vol- ledigen zin, die aan dit begrip te heohten is, wensch t opgevat te zien en dat daarbij ook geen onderscheid moet gemaakt worden, of de bacteriologische middelen tegen menschen, d;ie rem of planten gericht zijn. Ten aanzien van de chemische wapenen, stond de commissie voor de moeilijkheden, dat tal van chemische stoffen, dis voor den chemi- schen oorlog zouden kunnen gebruikt worden, ook voor vreedzame doeleinden van nut kunnen zijn, zoodat niet het in het legeT aanwezig zijn, doch slechts het geformiik ervan, met de bedoe ling, om den vijand schade toe te brengen, zal moeten verboden worden. Wanneer dit doel van de benadeeling van den vijand bij het ge bruiken der chemische producten echter voor handen is, dan zal ook hier de kwalitatieve ontwapening in zoo ruim mogelijken zin op de chemische producten moeten worden toege past, waarbij met name geen rekening zal mogen worden gebonden met den min of meer hoogen graad van schadelijkheid van de chemi sche stof. Indien sommige gassen, welker schadelijk heid slechts van geringen aard is, buiten de verbodsbepaling zouden valien, zou de practi- sohe waarde eemer verbodsbepaling in te hooga mate worden aangetast. Daarom heeft de com missie zich dan ook niet met den Amerikaan- sohen wensch kunnen- vereenigen, dat traangas- «en buiten de kwalitatieve ontwapening ten aanzien van chemische wapenen zouden gebon den worden. De eenige uitzondering, die de commissie aan de algemeene commissie in over weging geeft, betreft de zoogenaamde rookgas sen, <lio ten doel hebben rookgordijnen voort te brengen, die de troepenbewegingen aan het oog van den vija,nd onttrekken. Natuurlijk zullen deze, om onder de door Engeland ge- wensohte en door de commissie aanvaarde uit- zon derm gstoepaiing te toUinineu vaUen> onder normale omstandigheden niet schadelijk voor het menschel ij k organisme mogen zijn. Zooals boven verklaard, heeft de commissie gemeend, dat de kwalitatieve ontwapening, die op de chemische en bacteriologische wapenen zal moeten worden aangewend, ook van toe passing zal moeten zijn op brandbommen, d-ie op voorwerpen, en op vuurwerpers, die op menschen gericht plegen te zijn. Een uitzon dering wordt echter voorgesteld, eveneens weder op voorstel der Britsche delegatie, voor die brandbommen, die uitsluitend ais middel van verdediging tegen vliegtuigen worden ge bezigd. Door het verbieden van deze soort brandbommen zou men in den oorlog een al te groot voordeel aan de militaire vliegtuigen toekennen. Ongetwijfeld hopen verschillende leden der commissie, en in de eerste plaats ook de rapporteur, prof. Rutgers m de voorzitter, prof. Pilotti, dat deze uitzonderingsbepaling later weder zal kunnen geschrapt worden, doordat de algemeene commissie tot een algeheel ver bod van militaire bombardementsvliegtuigen zal besluiten Rubers00 v4dsde,aafn^:ittS TaPPOrt" de traditioneel© woorden van ~kem éTde'r T raW»rTeur werden uit- sesproken en de taak der commissie voor ge- emdigd werd verklaard, i8 het tTOh mo^k, dat de commissie weldra weder zal herleven Juist" de moeilijkste kwesties, die bij het neer schrijven der verbodsbepalingen in de ontwa- peningsconventie zich zullen voordoen, heeft do commissie nog onbesproken moeten laten. Zij had uitsluitend de opdracht gekregen, de vraag der algemeene commissie te beantwoor den, welke chemische en bacteriologische wape nen onder de kwalitatieve ontwapening beboe ren te vallen. De vraag, hoe en op der welke voorwaarden die kwalitatieve ontwapening aal moeten worden verwezenlijkt, za.l eerst later aan de orde kom-en. Daarom verklaart de com missie dan ook in liaa.r rapport, dat zij zich opzettelijk er van onthouden heeft, de vraag te bespreken, in hoeverre ook de vervaardiging en het in voorraad hebben van bepaalde chemi sche en bacteriologische middelen en de oplei ding tot en oefeningen in het gebruik van chemische eu bacteriologische wapenen be- hooren verboden te warden. Ook de kwestie van het toezicht op de naleving der verbodsbe palingen en van het treffen van sancties tegen den staat, die de verbodsbepalingen schendt, moet nog later onder de oogen worden gezien. Zoo ziet men, dat zelfs bij een onderwerp, waarover een zoo groote principieele overeen stemming bestaat als nul betrekking tot het verbod van den ohern isollen en bacteriologi- schen oorlog het geval is, nog heel wat voet- klemmen liggen, die de conferentie uit den weg zal hebben te ruimten, om althans op dit gebied eenigen vooruitgang te kunnen tot stand bren gen. MEMELS NIEUW DIRECTORIUM. MEMEL, 6 Juni (V.D.) Hedenmorgen zjja de onderhandelingen over de vorming van een directorium beëindigd. Het resultaat is dat een geheel Duitsch directorium zal worden gevormd De leider van de volkspartij, dr. Scüreiber zal tot president van het directorium worden be noemd, terwijl als leden zullen worden aange wezen de vertegenwoordigers van de landbouw, partij, Szigaud en de vertegenwoordiger van de volkspartij Walgahn. GEBOREN AGATIIA JULIANA MARIA Dochter van II. v. d. WERF en W. C. M. v. d. WERF—Carlier Huizum, 4 Juni 1932 Ferdinand Bolstraat S. 32162 S De Heer en Mevrouw J- H. VAN HAAREN—v. WIJCK geven hiermede met vreugde kennis van de geboorte van hun Dochter 't Stroohuis. Oosterbeek, 5 Juni 1932. 32145 7 Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een korte onge steldheid, tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze geliefde Broeder, Zwager en Oom, de WelEer- waarde ZeerGeleerde Pater in den ouderdom van 44 jaar. Hilversum H. M. S. BERNSEN A. C. BERNSEN— Huyg en Kinderen J. G. BERNSEN B. M. A. BERNSEN— Fokker en Kinderen 's-Hertogenbosch J. H. F. BERNSEN H. G. M. BERNSEN— Wiegnians en Kinderen Leiden, 5 Juni 1932. Heden overleed in den ouder, dom van 44 jaar, na een kort stondige ziekte, tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze beminde Me debroeder, Leeraar aan de R.K. H.B.S. alhier. Fr. IGNATIUS SMEETS, O.P.M., Praeses. Leiden, 5 Juni 1932. De Metten der Overledenen Dinsdagavond te 7 uur. De Lauden en plechtige Uitvaart dienst Woensdagmorgen te 10 uur in de Hartebrug's Kerk Haarlemmerstraat 104, waarna de begrafenis op het Kerkhof van het Missiecollege te Kat wijk a. d. K. 32161 38 32189 38 Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze uitmuntenden Leeraar in den ouderdom van 44 jaar. Namens het Schoolbestuur, Pastoor TH. M. BEUKERS, Voorzitter. Namens de Leeraren, P. fr. BALDUINUS DE GOEDE. O.F.M., Directeur. Heden overleed plotseling, na voorzien te zijn van het H. Sacrament des Oliesels Pastoor der Parochie van den PI. Werenfridus in den ouderdom van 66 jaar. P. M. v. Vliet, Kapelaan R.K. Kerkbestuur C. KOOPMAN P. NEEFJES N. COMMANDEUR V. PH. PINXTER Wervershoof, 5 Juni 1932. 32203 28 Heden overleed, nog tijdig voorzien van het H. Sacra ment des Oliesels, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Broeder, Zwager en Heeroom de Zeereerw. Heer Pastoor te Wervershoof. Hilversum: Wed. C. M. POELMAN— Karskens en kinderen Naarden J. N. KARSKENS J. W. KARSKENS-Kievits Utrecht G. W. v. GENDT en kinderen Amsterdam A. J. KARSKENS A. M. KARSKENS—Gieb en kinderen B. J. KARSKENS en kinderen Utrecht Wed. E. M. PEETERS— Karskens Arnhem W. P. KARSKENS B. KARSKENSDitshuizen Wervershoof, 5 Juni 1932. De Metten zullen plaats heb ben op Woensdag 7 uur (O. T.). De Lauden op Donderdag 9.30 (O. T.). De plechtige Uit vaartdienst 10 uur (O. T.), hierna de plechtige begra fenis. Heden overleed, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, tot onze diepe droef heid, onze lieve Vader, Be huwd- en Grootvader, Weduwnaar van in den ouderdom van 71 jaar. Brussel J. A. A. A. MEUWISSEN— Baumgart F. MEUWISSEN en Kinderen Amsterdam G. F. BAUMGART C. BAUMGART—Ricardo en Kinderen Rotterdam C. J. A. BAUMGART A. P. BAUMGART— Hoogstraten Haarlem F. J. A. C. VAN SON— Baumgart J. A. VAN SON en Kinderen Rotterdam A. G. C. BAUMGART J. F. H. A. BAUMGART Hilversum C. A. A. VAN DER BEEK— Baumgart F. J. VAN DER BEEK en Kinderen Rotterdam G. L. A. BAUMGART Geen bezoek. Geen bloemen. Rotterdam, 5 Juni 1932. Prins Hendriklaan lb. De H.H. Uitvaartdiensten zul len plaats hebben Woensdag 8 Juni a.s. des morgens ten 7 en 8 ure de stille H.H. Missen en ten 9 ure de ge zongen H. Mis van Requiem in de Kerk van O. L. Vr. van Lourdes (Prins Hendriklaan), waarna de begrafenis vanuit de Kerk op de R. K. Begraaf plaats te Crooswijk. lieden overleed, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, in den ouderdom van 80 jaar, onze lieve Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Weduwe van 's-Gravenhage, 5 Juni 1932. Mariagesticht, Toussaintkade 43. Mr. Cornells A. A. v. d. KOLK en Kinderen Zwolle M. M. L. SCHOEMAKER— v. d. Kolk FR. J. SCHOEMAKER en Kind Den Haag D. M. PI. v. d. KOLK M. J. C. O. v. d. KOLK— Amoldts en Kinderen F. J. J. v. d. KOLK TH. M. F. v. d. KOLK— Twaalfhoven en Kind J- B. v. d. KOLK E. y. d. KOLK—Schroder en Kinderen Geen bezoek. Geen bloemen. Kruisweg- en Rozenkransbid- den Dinsdagavond 8 uur in de Kapel van 't Mariagesticht. De plechtige Requiem zal ge houden worden op Woensdag 8 Juni te 9.30 uur in boven genoemde Kapel, waarna de begrafenis te U uur van het Sterfhuis op de R. K. Be graafplaats (Binckhorstiaan). Tot onze diepe droefheid ont vingen wij heden bericht van het plotseling overlijden van onzen geliefden Broeder en Oom, den WelEd. Heer in den ouderdom van 68 jaar. Namens allen, Mevr. Wed. A. MENDEL— Nieberg. 's-Gravenhage, 4 Juni 1932. v. d. Parrastraat 44. De H.H. Missen zuilen plaats hebben in de Kerk van de H. Rosalia, Leeuwenstraat te Rot terdam op Dinsdag 7 Juni te 7 y., 8 uur en te S<4 uur de plechtige PI. Mis van Requiem, waarna de teraardebestelling op de R. K. Begraafplaats Crooswijk, Rotterdam. Geen rouwbezoek. Geen bloemen. Nog slechts enkele dagen voortzetting van den HOOGSTRAAT 21 Ziehier eenige ervan 32159 28 Eenige en algemeene kennisgeving. Met leedwezen berichten wij u, dat op den 4den Juni overleed te Kansas City, 'voorzien van de Genademiddelen der Heilige Kerk, onze geliefde Broeder, Behuwdbroeder, de Heer Echtgenoote van Uit aller naam PI. F. KLUYSKENS Rue de Quatrecht 44, Brussel. WOENSDAG 8 JUNI: Breede Leverworst per Va pond 9 ct. Lamsvleesch p. pond vanaf 21 ct. Witte Boonen per pond 5 ct. WILT GE TOT WEL- REGELMATIG een Alleen deze week Haast U I IJl Laatste coupon f 1 BLAZERSTOF nu Het Is er weer Q" ZIJDEN SHANTUNG £,j Dat komt nooit weer nn FLORIDA L.NNE;eer OR 'n alle k euren Voor de hittego.f A< FANTASIE VOILE ,41 Dubbelbreed UI 11231S 50 PER FL-F.2r 6FL-F.11r12FL-F.2l- BIJ APOTH-enDROG van DAM en Co DEN HAAG VuOuDBLLlliST ADREc VOOR 32240MVS verkrijgbaar in alle soorten en maten en Huisvlijtartikelen en een partijtje gestoomd beuken. Dam 41, J. van Stuyvenberg. 2749 Hoofdagenten en Agentessen gevr. voor den verkoop van Unie Obli gaties a 3.60. Hooge prov. Br. of adr. Leesbibl. J. Catstr, 68, R'dam Net Meisje, gehet* zelfst. kunn. werken, met koken bekend Mevr. J. Ras, Rotterd. dijk 221, Schiedam S2751 Net R. K. gevraagd 0p een der scholen. Te bevr. Klooster. Korte Haven 27, tusschen 7—8 uur. S2753

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 8