NOODLOTTIGE RELLETJES TE BOSKOOP. H. V. A. r i VERLAGING DER HAVENTARIEVEN. DE NIEUWE BEURS. DONDERDAG 9 JUNI 1932 EEN DOODE, TIEN GEWONDEN. Boskoopsche en Goudsche werk- loozen demonstreerden. STRAATGEVECHT MET DE POLITIE. NEDERLAND OVER ZEE. Congres op de Indische tentoon stelling te 's-Gravenhage, EEN VERDWAALDE BRIEFKAART. DE NEDERLANDSCHE HANDELS. BALANS. De cijfers over Mei 1932. NOODLOTTIG ONGEVAL IN 'N AUTO. Uil VLAAKD1NGEN dood door schuld. UIT ROTTERDAM Van 5,4 op 4,5 ct. per M3 gebracht. MINDERE OPBRENGST PER JAAR OP ééN MILLIOEN GERAAMD. ROTTËRDAMSCHE TRAMWEG MIJ. terecht. Gisteren is het te Boskoop tot relletjes ge komen. Deze hebben zulk een omvang geno men, dat in den loop van den middag een •ware veldslag is geleverd tusschen commu nisten, socialisten en politie, waarbij de ar beider J. de J. uit Gouda werd gedood en een tiental personen ernstig oï minder ernstig werden gewond. De aanleiding jalouzie. Reeds eenige dagen was het onrustig te Boskoop, tengevolge van het feit, dat eenige werklioozen, die arbeid hadden gevonden bij de werkverschaffing aldaar er ontevreden over waren, dat zij met werken evenveel ver- dienden als niet-tewerkgestelden van „de steun" trokken. Zij veroorzaakten overlast, waarop de werkverschaffing werd stopgezet en de betrokkenen van iedere steunuitkeering werden uitgesloten. Eenige malen reeds hadden zij voor het ge meentehuis gedemonstreerd, doch telkens wist de politie hen tot heengaan te bewegen. Het waren voornamelijk communistische elemen ten, die in deze manifestaties de hand had den. Een arrestatie. Gisterenmorgen werd opnieuw voor het raadhuis gedemonstreerd. Een kleine honderd werkloozen hadden er zich verzameld en er waren veel nieuwsgierigen. Ook nn hadden de communisten de leiding. Toen zekere v. d. L. het woord wilde voe ren trachtte de politie hem dit te beletten. Hij protesteerde krachtig en pleegde daarna verzet, waarna hij werd opgepakt en achter slot en grendel gezet. De menigte koos partij voor den gevangen genomene en wilde de politie te lijf. Deze slaagde er echter ia, door bet uitvoeren van eenige charges, de mensohen te verspreiden. Beide partijen vragen hulp- troepen. De door dezen gang van zaken teleurge stelde communisten hebben toen de hulp in- geroepen vam hun partijgenooten te Gouda en hun verzocht des middags te komen demon- Btreeren. De burgemeester de heer P. A. Oolijm, die van dit verzoek had kennis gekregen, vroeg daar hij ernstige ongeregeldheden vreesde, omdat de politiemacht waarover hij de be schikking had, slechts drie man sterk was, versterking uit de omliggende gemeenten en Jn den vroegen middag werden uit Wad- dinxveen, Alphen a.d. Rijn enz. mannen gezonden, in totaal vijf, zoodat het geheele korps thans uit 8 agenten en veldwachters bestond. De communisten te Gouda hebben aan het verzoek der Boskoopsche partijgenooten on middellijk gevolg gegeven en loopende en per fiets toog een 125-tal hunner naar het stadje. De socialisten ook erbij. Intussohen echter had de plaatselijke af dea ling der S.D.A.P. In „Ons Huis" een protest- vergadering belegd. Hier ging het nogal warm toe en de gemoederen geraakten in hooge mate verhit. Na de sluiting van deze vergadering ont moeten de socialisten de Goudsche „hulptroe pen en gezamenlijk met de Boskoopsche on tevredenen trokken zij naar het raadhuis. De politie trachtte hen uiteen te drijven, doch men wierp naar haar met straatsteenen en schold haar uit. Ondanks den tegenstand gelukte het den politiemannen evenwel de menigte, die nog steeds aangroeide, van het plein voor het raadhuis te verdrijven. Gevecht. Men trok daarop naar den Koninginneweg. Hier kwamen de werkloozen opnieuw in ver zet en het regende thans steenen op de hoof den van de politiemannen. Deze trokken op nieuw de sabel en sloegen er nu op in. Bij het gevecht, dat thans ontstond is een der Gouwenaars, de 26-jarige J. de J., ver moedelijk in een sabel geloopen, althans hij werd in de hartstreek getroffen «n viel hevig bloedend doodelijk gewond ter aarde. Enkele oogenblikken later reeds gaf hij den geest. Dit voorval veroorzaakte zulk een conster natie, dat de rebellen tot bezinning kwamen en er vandoor gingen. Meteen was alle te genstand gebroken. Het bleeik thans, dat een tiental personen gewond was. Verscheidenen hadden gaten in het hoofd, een had een arm gebroken, terwijl anderen kwetsuren van lichteren aard hadden opgeloopen. De plaatselijke geneesheeren verbonden de gewonden, die allen in staat waren huis waarts te keeren. Het stoffelijk overschot van de J., die ge huwd was en vader van twee kinderen, is naar het Academische Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Burgemeester Coliju heeft het parket van het gebeurde op de hoogte gebracht. Het gebeurde heeft in het overigens zoo vreedzame stadje Boskoop een geweldigen in druk gemaakt. De burgerij was geheel van streek en het duurde lang vóór de rust onder haar was weergekeerd. Van de gezonden politleversterking is slechts een gedeelte naar haar standplaats teruggekeerd. Nader vernemen wij nog, dat ook een twee tal agenten hij het gevepht bloedend werd gewond. Gisteravond heeft burgemeester Colijn een verbod van samenscholing uitgevaardigd. De plaatselijke politiemacht is met acht mare chaussees versterkt. Voordrachten over Nederlandsche volks kracht in Oost en West. Het congres „Nederland over Zee" dat op Woensdag 22 Juni, Donderdag 23 Juni en Vrijdag 24 Juni a.s., op het terrein van de Indische tentoonstelling, Weetbroekpark te 's-Gravenhage zal worden gehouden, zal, naar het uitvoerend comité aan Aneta-Holland meldt, omvatten een reeks voordrachten over Nederlandsche volkskracht in Oost en West, ten einde overzicht te geven in hetgeen door Nederland in de overzeesche gebieden is ver richt op sociaal (gezondheidsarbeid, onder- wijsraorg, enz.), cultureel (wetenschap on kunst, literatuur, zending, missie, ena) en economisch gebied (invloed van de crisis op de economische verhoudingen). De burgemeester van 's-Gravenhage heeft het eere-voorzitterschap willen aanvaarden van bet comité, dat gevormd is uit vertegen woordigers van de besturen van een pantal samenwerkende vereenigingen, tw. hoofd-, groeps- en afdeelingsbestuur van het Alge meen Nederhtndsoh Verbond, hoofd- en afdee- lingsibestuur van de vereenigtng „Oost en West", het bestuur van het Indisch Genoot schap, van de vereeniging van ambtenaren bij het biniaenlandsoh bestuur, van de volks universiteit, van het Koninklijk instituut voor taal-, land- en volkenkunde van Nederlandseh- Indië, van de Indische Missievereeniging (Centraal Katholiek Koloniaal Bureau), van do samenwerkende zendingscorporaties,van de vereeniging „IndlëNederland", van den pensioenbond van Indische burgerlijke ambte naren, van de vereeniging van Indische verlof, gangers en van de West-Indische Kamer. Te vens zullen in dit comité het tentoonstellings- comRé, de directie der tentoonsjteilings-maat- schappij, het persbureau „Aneta" en de redac ties van het Koloniaal Tijdschrift, de Indi sche Gids en het Koloniaal Weekblad ver tegenwoordigd zijn. Het congres zal worden geopend met een rede van den heer Ch. J. 1. M. Weiter, oud- minister van Koloniën. Een uitvoerend comité Is belast met de uit voering van de plannen, in samenwerking met de leiding der Indische Tentoonstelling. Het secretariaat van het congres is geves tigd Driehoekjes 3, 's-Gravenhage. Een lek bij de Post Verschillende socdaiisten uit de eerste gele. deren verklaren aidh solidair met de houding der drie socialistische raadsleden te Amster dam, die vóór de loonsverlaging stemden. Ook de heer Vliegen is het met het drietal eens en op een briefkaart, die hij uit Geuève aan den heer van den Bergh zond wenscht hij dezen -met zijn beide medestanders geluk met hun houding. Als hij nog in Amsterdam ware ge weest, zou hij met alle kracht aan hun zijde bobben gestaan en 's heeren Vliegen indruk is „dat zeer binnenkort blijken zal hoezeer het gelijk aan uw zijde was". Merkwaardiger dan deze briefkaart zelf is intusschen het feit, dat de Tribune haar Dins dag in facsimile heeft gepubliceerd. Aan deze publicatie zit zeli3 een zeer bedenkelijke kant. Het „Handelsblad" immers weet mede te dee- len, dat de kaart eerst Dinsdagavond ten huize van den heer van den Bergh is bezorgd, zoodat er een verkeerd gebruik van moet gemaakt zijn, vóórdat zij ten huize van den geadresseerde werd bezorgd. De zaak is, naar het „Hbld." ver der hoorde, bij de posterijen in onderzoek. Waarde (zonder goud en zilver) in millioen gld. Mei Jan.-Mei April 1931 1932 1931 1932 1932 Invoer 161 101 824 571 113 Uitvoer 112 64 574 352 69 pet. invoer, gedekt door uitvoer 68.9 63,5 69,7 61,7 61 6 idem Jan. Febr Maart. April en Mei 1932 resp. 53,6, 68,7, 62,7, 61,6 en 63.5. Invoer van goud en zilver over de maand Mei 1932 176.518.434. Uitvoer van goud en zilver over de maand Mei 1932 31.149.453. Winstsaldo 2.000.868 (6.366.248), Voor 1932 belangrijke kostprijsverlaging te verwachten. Aan het jaarverslag over 1931 van de H. V. A. ontleenen wij het volgende: In verband met de beperking van den aanplant in het bijzonder wat de suikercultuur betreft zagen wij ons ge noodzaakt onze personeelformatie belangrijk in te krimpen. De 15 suikerondernemingen ver werkten 38.515.671 quintalen riet waarvan met een rendement van 997 pet. werden verkregen 3.838.276 quintalen suiker. De oogst was aan het einde van het jaar slechts ten deele ver kocht. Onverkocht is thans nog circa 54 pet. De gemiddelde opbrengst van den ultimo Februari verkochte suiker bedraagt 6.74 per quintaal suiker. Voor de op dat tijdstip onverkochte sui- icer is aangenomen een geschatte opbrengst van 5.61 per quintaal franco afvoerhaven. Het verlies bedraagt 2.780.924. Hierin is begrepen het voordeelig saldo ad 2.708.611 op net op 31 December 1930 onverkochte restant van den oogst 1930. Als gevolg van de op aanplant 1931-32 toe gepaste beperking zullen in 1932 de fabriek Koenir en Bedadoeng niet malen. De slechte economische toestanden in het oosten hebben een zeer ongunstigen invloed op den afzet der Javasuiker gehad, waardoor de voorraden belangrijk toenemen en een beduidende in krimping van den Java suikeroogst 1933 is ge boden. Wij hebben besloten den oogst 1933 onzer ondernemingen te beperken met 50 pet., zoodat verscheidene onzer fabrieken in 1933 niet zullen malen. De ongekend lage suikerprijs heeft aanleiding gegeven om op onze ondernemingen de uiterste soberheid en zuinigheid te betrachten. Voor oogst 1932 mag een belangrijke verlaging voor oogst 1933 een verdere verlaging van den kost prijs worden verwacht. Hiertegenover staat, dat wfj voor ons overtollig geworden personeel een regeling hebben getroffen, waarmede belang rijke uitgaven gepaard gaan. Diverse cultuurondernemingen. De voortdurende daling van den productieprijs heeft ook het resultaat onzer diverse cultuur- ondernemingen sterk beïnvloed. Tegen het eind van het verslagjaar waren de prijzen op een zoo laag peil gekomen, dat wij naast groote bezui nigingen ingrijpende veranderingen in de ex ploitatie dier ondernemingen hebben moeten invoeren. De winst inclusief saldo Ao. Po. bedraagt na afschrijving op de kapitaalrekening onzer sui kerondernemingen ad 21812 en op de rekening producten cultuurondernemingen ad 4.000.090 en na reserveering van 5.000.000 ten gunste van het loopende jaaar ƒ2.000.868 (6.366.248), welk bedrag toelaat een uitkeering van 5 pet. dividend aan aandeelhouders over het kapitaal ad 40.000.000, hetgeen dus 2.000.000 ver- eiseht, waarna 868 resteert voor overdracht ■naar nieuwe rekening. De winst- en verliesrekening over 1931 staat e b e t voor: onkosten 2.224.749 (2.372.171), kantoor- en pakkuismeubilair 4490 (17929), effecten ƒ149.986 (v.j. crédit 261.304), suiker ondernemingen kapitaalrekening afschrijving 21.S12 (416.042), producten cultuuronderne mingen afschrijving 4.000.000 (5.350.000), di vidend- en tantièmebelasting 614.495 (250.000) reserv-e 1932 (1931) 5.000.000 (cxnv.), »aI4o. winst ƒ2.000.868 (6.366.248), gratificaties nihil (733.322), vaste eigendommen afschrijving kapitaalrekening nihil (1460) en credit voor: saldo Ao. Po. ƒ819 (312), interest 1.449.903 (2.714.633), commissie ƒ1.781.256 (2.538.854), exploitatie vaste eigendommen 113.847 '(102.988), cultuurondernemingen 2.379.229 (9.627,606), reserve pensioenen in- landsch personeel ƒ217.346 (261.475), reserve voor belastingen ƒ2.521.000 reservereke ning 1931 (1930) ƒ5.000.000 (onv.). Het hoofd van een der inzittenden tegen een langs den weg staan- den paal verpletterd. Te Opmeer bij Hoorn reed gisteren een twee- persoons-opan auto geheel rechts van den weg. Een der Inzittenden, de 18-jarige K. van Hoogwoud, stak zijn hoofd bulten het portier, waardoor hij in aanraking kwam met een paal van de electrische geleiding. De ongeluk kige was op slag dood. WESTLANDSCHE CREDIET-, DEPOSITO- EN EFFECTENBANK. Winst 6549 11-052). Aan het jaarverslag der Westlandsche Crs- diet, Deposito- en Effectenbank over 1931 ont leenen wy het volgende: De verlies- en winstrekening over 1931 ver meld in het debet: onkosten, salarissen, huur 22.906, aflossing restant oprichtersbewjjzen 751, winstsaldo ad 6549 (11.052) te bestemmen als volgt: aandeelhouders 3 (5) pet. 3000, sta- tuaire reserve 654, reserve debiteuren 2500, saldo op nieuwe rekening 394 en in het credit onverdeeld saldo 1930 1017, intrest 17.014, pro visie 12.175. BRAND.* Te Veghel is de boerderij van den landbou wer A. v. d. Ven afgebrand. Het vee kon gered worden. Verzekering dekt de schade. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft Dins dag in overeenstemming met den eisch van den procureur-generaal, bevestigd het vonnis van de rechtbank te Alkmaar, waarbij een automobilist uit Anna Paulowna wegens het veroorzaken van dood door schuld was ver oordeeld tot drie maanden hechtenis, bene vens intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. Op den straatweg tusschen Bergen en Koedijk had verd. bij het passee- ren van twee fietsende meisjes een van hen met zijn auto gegrepen, waardoor zij zoo ern stig werd gewond, dat zij" spoedig daarna overleed. MAATSCHAPPIJ-ZIEKENFONDS. Naar wij vern-emieo, is op 6 Juni 1.1. te dezer stede een Maatschappij-Ziekenfonds in wer king gesteld. Het oprichtingsbestuur is voor- loopig als volgt samengesteld: Dr. A. L. Erke- lens; voorzitter; G. A. H. v. d. Corput, se cretaris; E. J. Linzel, D. v. d. Zwam, B. Ron teütiap. Im de maand November a.s. zal de algemee ns vergadering worden gehouden ter verkie zing van definitieve vertegenwoordigers der verzekerden. GEVONDEN VOORWERPEN. Te 'bevragen bij: Baigcbus, Dwarssteeg 4, Kinderschoemtje; Poetma, Binnensingel 202a, vulpotlood; Bergwerf, Ejmmiastraat 7Syi2, doos met inhoud (Sinli-ghtBabriek)Ringelenberg, 2e van Leydien Gaelstraat 91, bril; Bijl, Schie. damsche Dijk, damesmutsDamsteeg, Aert van Neasitraat, portemomnaie met inhoud; Van der Lugt, Oosteretraat 25, 2 paar sokken; Wijnhorst, Prins Hendrikstraat 124, rijwiel plaatje; Lafeber, Ruytembnrghstraat 7, halsket ting; Brobhei. Groen van Prinstererstraat 7, zilveren beursje; Van der Hoek, Vondelstraat )0, rijwielplaatje; Groeneveld, Diepenborck- straat 111, taschje; Van -der Ble, Bleekstraat 21, nikkelen armband; Politie-b'ureau: kinder- schoentj%, rozenkrans in étui, ja,ponceintuur, handtaschje, knipmesje, sleutel, mantelceta- tuur. WATERPOLO. Hedenavond om 8 uur zail V. Z. C. I haar eersten competitie.wedstrijd in de Spoorhaven spelen tegen D. Z. C. uit Dordrecht. CONCERTEN. Op het feestterrein aan den Broekweg zul len de volgende concerten gegeven worden: 15 Jumii; muziekvereeniging „Voorwaarts (gratie) 18 Juni: Vlaard. mondharmonicaclub „Ons Ideaal'' (gratis). 29 Juni: Leger dos Heils" (gratis); 5 Juli: Vlaard Mannenkoor „Orpheus'' (niet gratis). 9 Juli: Ver. Sunlight" (gratis). HONDENTENTOONSTELLING. Op de gehouden hondententoonstelling in den Dierentuin te Den Haag, behaalde de Sint Bernard vam Mevrouw Bakker alhier een tweeden prijs „Best", EIERVEILING VLAARDINGER-AMBACHT. Aanvoer: 6906 kipeleren. Prijs 2,403.40 1908 eendeneieren ƒ1,902.40 per 100 stuks; 22 ganzeneieren 8 eest per stuk. De datum van ingang nog niet bepaald. De vorige week waren wij reeds in de ge legenheid met betrekking tot de verlaging der haventarieven de voornaamste wijzigingen aan te geven. Thans is het officieele gemeente stuk verschenen en wij hebben daaraan het volgende ontleend: De onbevredigende ontwikkeling van het ver keer in onze haven leidde het college van B. en W. in zijn vroegere samenstelling tot het o-p 31 Juni 1931 bij den Raad ingediende voorstel om B. en W. machtiging te verleenen, overleg met andere havens te openen Inzake herziening van de havengeldtarieven. Onderhandelingen zijn toen gevoerd, welke intusschen aan het eind van het afgeloopen jaar nog niet tot een concreet resultaat hadden geleid. Sedert dien hebben de omstandigheden zich meer en meer ten ongunste van onze haven gewijzigd. Toen in het begin van dit jaar bleek, dat de vermindering van het havenverkeer zich in toenemende mate voortzette, en Rotterdam een groeienden achterstand ten opzichte van an dere havens zag ontstaan, hebben B. en W. ge meend, dat het niet verantwoord was, om zon der meer het bedoelde overleg voort te zetten en op de resultaten daarvan een tegemoetko ming aan de onmiddellijke nooden van de haven te doen wachten. In verband hiermede beeft het college de com missie voor het Havenbedrijf, welke inmiddels haar taak had opgevat, uitgenoodigd om op korten termijn advies over het vraagstuk van de haventarieven uit te brengen. Bedoeld advies kwam d.d. 20 April 1.1. binnen. Het college -heeft daarop ten aanzien van de gedane voorstellen, het advies Ingewonnen van de commissie voor de financiën en zich ver volgens over de voorstellen beraden. De zienswijze, dat met herziening van de Haventarieven thans niet langer mag worden gewacht, kan ook het college onderschrijven. De achteruitgang van het scheepvaartverkeer, waarmede de stijgende werkloosheid onmid dellijk verband houdt, zet zich nog onvermin derd voort. De concurrentie tusschen de ver schillende havens, die op eenzélfde achterland zijn aangewezen, wordt daardoor des te ster ker. Rotterdam, dat tot nog toe heeft vastge houden aan een, boven dat der omringende havens uitstekend tarief, heeft daarbij terrein verloren. "Wil men dat verloren terrein her winnen, dan zal dat niet mogelijk zijin bij hand having van tarieven, die uitgaan bovpn de ta rieven van de andere -havens. V-erdev betoogen 33. en "W-, dat de noodzake*: üjkheïd van een tariefsverlaging zoo urgent moet worden geacht, dat deze niet van de re sultaten van een overleg met andere havens, afhankelijk mag worden gesteld. Het college is met de commissies voor het Havenbedrijf en de financiën van oordeel, dat aan de directe rentabiliteit van het havenbeheer, ofschoon onder normale omstandigheden als factor voor de bepaling van de tarieven van belang, thans geen overheerschende toevloed mag worden toe gekend. Rotterdam toch is aangewezen op een achterland, dat eveneens behoort tot de in vloedssfeer van z'n krachtigste concurrenten en moet der-halve zijn tarieven mede naar die der nabuurhavens richten. Zulks geldt in dubbele mate nu verschillende buitenlan-dsdhe havens, mede door bijzonder kunstmatige middelen, verkeer van Rotterdam hebben afgetrokken. Voor wat betreft de wijze en de mate van verlaging van de havengeldtarieven, kan het college zich vereenigen met de voorstellen van de commissie voor het Havenbedrijf, Het zeehavengeldtarief. Het college stelt dan ook den Raad voor: het zeehaven geld tarief te wijzigen In dier voege, dat van zeevaartuigen geheven zal worden per M3 van den bruto-inhoud 0.03 en bovendien voor iedere gewichtston van 1000 K.G. in de gemeente ingenomen en/of .geloste lading 0.05 met dien (verstande, dat het havengeld in to taal niet meer bedraagt dan 0.04% per M3 van den bruto-inhoud, noch meer dan 0.02 per M3 van den bruto-inhoud vermeerderd met 0.30 voor iedere gewichtston in de gemeente ingenomen en/of geloste lading, terwijl aan in lijndienst varende schepen, gedurende één reis Rotterdam eenmaal aandoen om te lossen en eenmaal om te laden, bij het laatste bezoek 25 pCt. reductie op het hierboven vermelde tarief zal worden verleend. Het komt het ooilege voor, dat door die voor stellen zoodanig aan de onderscheidene ver langens wordt tegemoetgekomen, dat daarvan het met de herziening bedoelde resultaat mag worden verwacht. Door in de zeehavengeldver ordening te breken met het ook elders ver worpen stelsel om onder alle omstandigheden slechts rekening te houden met de tonnage van het schip en niet met de geladen en ge loste goederen, wordt tegemoetgekomen aan de lijnbo-oten, die vaak slechts voor een gedeelte van hun laadvermogen in de haven laden en lossen Hierdoor wordt tegengegaan de af vloeiing van het stukgoederenverkeer, dat niet alleen vanwege de werkgelegenheid, doch ook door het daaraan verbonden scheepvaartver keer van zeer veel -belang voor de haven is en meer bijdraagt tot een geregelde bedrijfs bezetting dan het meer wisselvallige massagoed- verkeer, hetwelk het meest gevoelig jg voor kleine kostenverschillen en het minst gebon den aan een bepaalde haven. Tengevolge van de voorgestelde wijzigingen in het tarief zal ook de bepaling ten aanzien van het havengeld voor opgelegde schepen an ders geredigeerd worden. Het binnenhavengeldtarief B. en W. stellen den raad voor: het binnen- havengefldtarief voor de meest voorkomende categorieën, namelijk die genoemd in het tegen woordige tarief onder 2e en 4e, te wijzigen in dier voege, dat voor een verblijf van ten lioogiste 17 dagen 'verschuldigd zal zijn een recht van 0.02% pe-r ton en voor een verblijf van ten boogste 30 dagen ee-n recht van 0.03 per ton, zulks met evenredige wijziging van het volgens het jaarbriefje verschuldigde. Van deze verlaging van het binnenhavengeld van 2.75 et. tot 2.j ct. per ton laadvermogen zal in het bijzonder in het. achterland gunstig ef fect mogen worden verwacht, terwijl daarbij ook do eigen schipperij ïftJ Hjn gebaat, Tenslotte wordt nog voorgesteld in te trek ken de bepaling, dat voor vaartuigen, inhou dende een lading, waarvan de bestemming on bekend is, eerst na verblijf van een maand opnieuw havengeld verschuldigd is; bij de vervanging wegens bijzondere omstan digheden van een in vasten dienst varend binnenschip het vervangende schip, voor wat de betaling van havengeld betreft, aan het schip, dat het vervangt, gelijk te stellen. Zeeloodsgelden nog te hoog. Wanneer de gemeente in deze benarde tijden toont, dat zij het uiterste wil doen om het ver keer in de haven te steunen en de werkgelegen heid ter met de havens in verb-indng staande bedrijven te bevorderen, spreekt het wel van zelf dat zij daarbij medewerking van alle be trokken instanties en kringen verwacht. et is B. en W. niet onbekend dat zeer vele particuliere tarieven in de haven in de laatste tijden aanmerkelijk verlaagd zijn, zulks In over eenstemming met de algemeene daling van het prijsniveau. In het^ thans aanhangige voorstel moet een soortgelijke aanpassing worden ge zien Een zeer groote belemmering voor het verkeer op Rotterdam en de andere Nederland sche zeehavens, wordt echter nog steeds ge vormd door de zeeloodsgelden, welke niet min der dan het vijfvoud bedragen van de geiden, welke ook door den Nederlandse-hen loodsdienst voor de beloodsing naar Antwerpen wor den berekend. In de instelling door het rijk van een commissie ter bestudeering op korten termijn van het vraagstuk der lood- en havengelden, zien B. en W. intusschen een toeken, dat nu ook binnenkort mag worden verwacht, dat het rijk aan de achterstelling van de nationale havens op dit punt een einde zal maken. Door zulk een ma-at- regejl zouden de kansen op 'n ingrijpende ver betering der positie zeer worden verbeterd. De datum van ingang B. en W. hebben er zich echter ernstig re kenschap van gegeven, dat deze wijzigingen niet zullen kunnen worden ingevoerd zonder dat tevens de middelen tot dekking van de in ver band hiermede te verwachten vermindering van inkom-sten ad één millioen gullden per jaar wor den aangegeven. Het college moest daarbij re kening houden met de omstandigheid, dat de voorgestelde tariefswijzigingen zijn wijzigingen in belastingverordeningen, zoodat daarop de koninklijke goedkeuring moet worden verkre gen, terwijl oolc nog de noodige uitvoerings maatregelen zullen moeten worden voorbereid. Een en ander zal uiteraard nog eenigen tijd Vorderen, in verband waarmede het thans nog niet mogelijk is te bepalen, op welken datum de tariefswijzigingen, indien zij door den raad worden aanvaard zullen kunnen Ingaan. Dit brengt met -zich, dat thans ook nog niet kan worden nagegaan, welken Invloed de bedoelde tariefswijzigingen op de begrootimg voor het jaar 1932 zullen uitoefenen, zoodat ook de mid delen tot dekking van het In verband hier mede te verwachten, doch nog niet te ramen tekort nog niét kunnen worden aangewezen. Nadat de Koninklijke goedkeuring zal zijn ver kregen en de noodige uitvoe-rings-inaatre-gelen zullen zijn voorbereid, zullen B, en W. den raad een voorstel doen met betrekking tot den da tum van ingang der tariefswijzigingen en met betrekking tot het aanwijzen van de middelen tot dekking. -MU- Saldo exploitatierekening 22.509 (168.641). Aan het jaarverslag over 1931 van de Rotter- damsche Tramweg Mij. is het volgende ont leend In tegenstelling met het vorig jaar ondervond ons bedrijf gedurende dit verslagjaar in vollen omvang den terugslag van de steeds verder doorwerkende economische depressie; het vervoer zoowel van reizigers als van vee en goederen, doch in het byzonder het laatstgenoemde liep over het geheele jaar regelmatig en in sterke mate terug. Wederom moet gewezen worden op het toene mend gebruik van motorvoertuigen voor het ver voergebied van personen, vee en goederen. Maat regelen van regeeringswege om aan het onge breidelde, niet aan concessies of voorwaarden ge bonden en ten nadeele van ons bedryf verwachte vervoer per vrachtauto paal en perk te stellen, bleven uit. Het zgn. snordersbedryf, waarmede wordt bedoeld het openbaar vervoer van perso nen met luxe auto's, In het vervoergebied van geconcessioneerde autobusdiensten, teelt speciaal op onze autobusdiensten RotterdamPoortugaa Maasoord welig voort. Ook het jongste verkeersmiddel, de TV^ ver- chine, heeft gedurende het verslagjaar a maa!> voermiddel in het vervoersgebied dev de in_ schappy zyn intrede gedaan. Aa"s®Lelmatigen stelling overwogen wordt van een vliegdienst van 3 maal per week j - Haamstede valt op verder verlies van reizigers en ook goederen te rekenen. ler De achteruitgang van voer komt hoofdzakelyk v0° en tülnhn,,-, U"11" derd vervoer van landbou wproduc- ten. Het bestaande metkvervoe konden wy ge deeltelijk behouden. Het beetwortelvervoer een der voornaamste bronnen van inkomsten voor de maatschappij terl.„ t ea de helft yan dat van het vorig. )®-ar tenJg, terwyl de ongekend lage p'rüzen van ajuin en koepeen in den aan- van" van het jaa.r den uitvoer en daardoor het vervoer dezer producten zoo goed als tot stil stand brachten. Hoewel de ontvangsten uit het goederenvervoer regelmatig belangryk minder waren, va-R dan ook de grootste achteruitgang te constateeren in de eerste en de laatste drie maanden van het verslagjaar. De balans per 31 December 1931 van de Kotter- damsche Tramweg Mij. vermeldt als activa: onkosten van oprichting en concessie 4 kassa en kassiers 230.828S (85-177), deposito's 350.000 (500.000), belegd reservefonds in effec ten ter beurze genoteerd 153.114 (204.863), stoom tramwegen op Zuid-Holl. en Zeeuwsche Eilanden U.092.597 (11.123.247), stoomtram Rockanje— Oostvoorno f 385 (onv.), atoombootdiensten f 210.739 (210 727),' magazynvoorraad 340.793, (347.283), debiteuren en agenten 150.002 (240.292), vaste en roerende eigendommen werktuigen en gereedschappen 111™» deelnemingen in andere ondernemingen en de vorderingen op ondernemingen waarin is deelgenomen 432.002 (44S 107). tegoed aan inkomsten Vervallende in volgende jaren 45.009 94.789), kosten welke naar het volgend boekjaar worden overgeboekt 12.126 (11.985), en als passiva: kapitaal 1 millioen (onv.). °51igatieleeningen 2.880.000 (2.970.000), rentelooze voorschotten 4.271.664 (onv.), gerestitueerde rentelooze voorschotten 228-291 (onv.), vernieuwingsfonds stoomtram en reservefonds 259.678), (271.845), gereserveerde storting vernieuwingsfonds 88.712 (252.081), di videndrekening 1.187, te betalen coupons 5030 (v. j. 2 laatste posten samen 7582), obligatie rente 12.480 (12.869), reserveposten loopende jaar 38.953 (27.364), uitgelote obligatiën 2000 (8000), saldo inbreng R. E. T. M. en liquidatie paardenbedryven 1.731.469 (1.731.469), rembour- sementen 9475 (11.309), waarborgsommen 1495 (1155), crediteuren 121.313 (152.412), verschillen de rekeningen 2.480.438 (2.421.687), onverdeeld saldo winst op volgende rekening over te bren gen 537 (1401), dividend nihil 20.000). De winst- en verliesrekening staat debet voor obligatierente 115.541 (119.156), reservestorting in het vernieuwingsfonds der stoomtramwegen 41.220 (152.220), afschrijvingen 53.431 (72.071); saldo winst 537 (21.401), dividendbelasting w™ 2.068), en credit voor: saldo Ao. Po. (1560), overname van het exploitatiesaldo ƒ2 (168.641), interestrekening 4058 (13.925), ry s- subsidie 182.760 (onv.). Er zal geen dividend worden uitgekeerd. Het vorig jaar werd een dividend van 2 pet. uitge keerd. Nadere stappen tot verwezen lijking van het plan. Omtrent den bouw van de nieuwe Beurs hebben B. en W. nadere gegevens aan den Ge meenteraad overgelegd, waaruit blijkt, dat da - plannen eenige stappen nader bij hun verwe zenlijking zijn gekomen. Gelijk bekend heeft de gemeenteraad in zijns zitting van 23 Mei 1930 zich v-ereenigd met het voorstel van B. en W. om het aanbod van het Comité ter bevordering van de totstandko ming eener nieuwe Beurs van Koophandel, on der betuiging van dank en erkentelijkheid te aanvaarden. Aangezien vóór de verdere uitwerking van dit besluit zekerheid moest worden verkregen omtrent de houding van Gedeputeerde Staten, in het bijzonder wat betreft den inbreng van den grond tegen een gefixeerde waarde van 1.500.000 en het garp uleeren van een geld- leening van ten hoogste 5.500.000 onder hy pothecair verband en verder tot een bedrag en .op de voorwaarden, die de Raad van Be heer der Vennootschap zal hebben vast te stellen, werd om hunne goedkeuring ge, vraagd. In antwoord daarop ontvingen B. en W. ha- richt, dat tegen de ontvouwde plannen in be ginsel geen bezwaar bestaat. Enkele wijzigin gen en aanvullingen in de ontwerp-statuten werden aanbevolen. Mete naar aanleiding van deze opmerkin gen hebben de ontwerp-statuten en de ont-; weip-overeenkomst een punt van nadere be spre ing niet het comité van oprichting uit- gem aakt. Een nieuw artikel is als gevolg daarvan aan de statuten toegevoegd teneinde huiten twijfel te stellen, dat de verkoopwaarde van de door de gemeente hij de oprichting van de vennoot schap daarin gebrachte perceelen, onbewoond-, bij de ontbinding van de N. v. 0p geen hooger bedrag zal mogen worden gesteld dan. 1.500.000. Nadat de Raad de rooilijnen van het nieuwe Beursgebouw op 9 April 1931 in beginsel had. vastgesteld en er uit dien hoofde zekérheid be stond, dat het plan-Staal zou kunnen wórden uitgevoerd, hebben B. en W. de stukken nog maals gesteld in handen van de Commissie voor de financiën, die in overweging -gaf in de acte van inbreng van den grond alsnog te bepalen. lo. dat de opbrengst van de thans op het terrein aanwezige opstallen aan de N. V. ten goede zal komen; 2o. dat de Gemeente voor de hij haar bij den inbreng in gebruik zijnde panden geen huur of andere vergoedingen verschuldigd zal zijn, maar dat dan de kosten wegens on derhoud van die panden voor rekening van de Gemeente blijven; 3o. dat de Gemeente te zijner tijd voor de afbraak van alle opstallen zal zorg dragen en de provenuen daarvan zal genieten; en 4o. dat de Gemeente verplicht zal zijn voor de ontruiming van het terrei^ te zorgen, zóó- dra de N. V. den grond voor den bouw van de beurs noodig heeft en voor de huisvesting van de Academie van Beeldende Kunsten en Tech nische Wetenschappen een oplossing zal zijn gevonden. Met een en ander kunnen B. en W. zich ge- reedelijk vereenigen. Wel zal door den afstand van den grond met opstallen per jaar onge veer een bedrag van netto f 40.000 aan inkom sten lilt huur -worden geUe-rfa, doen Irwt Vn duidelijk, dat de Gemeente als houdster, van aandeelen A geen meerdererechten voor^zich zal kunnen opvragen dan de aandeelhouders B, die de aandeelen volstorten zonder aan spraak op rente van de ingebrachte kapitalen. B. en W. hebben zich voorts nog afgevraagd of ten aanzien van het tijdstip van aanvang van den bouw in de overeenkomst een meer concrete bepaling zou kunnen worden Opge nomen, maa.r zijn ten slotte tot de conclusie ge komen, dat een bepaalde toezegging niet bij overeenkomst kan worden, gedaan. Intusschen zal te dier zake ernstig naar een spoedige op- lossing zijn te streven, omdat de emeente, door aanvaarding van de P annen, op zich. heeft genomen met bekwamen spoed voor een andere huisvesting van de- Academie me dewerking te verleenen. In dit verband wij zen zij er op, dat de uitvoering van de bouw plannen de werkgelegenheid in deze gemeente zal vergi'o°ten' -pe kwestie van de rechtspositie van het personeel kan, zoo meenen B. en W„ zonder ai te groote bezwaren later onder de oogen worden gezien. In de statuten is nog opgenomen een voor schrift, Waarbij wordt bepaald, dat de leden, van den Raad van Beheer te Rotterdam woon- achtig moeten zijn, met dien verstande, dat deze bepaling niet zal gelden voor de leden, die bij de oprichting worden benoemd. Blijkens de overgelegde statuten zijn door de aandeelhouders B tot leden van den Raad van Beheer benoemd de heeren mr. K. P. van der Mandele, ir. A. Plate, mr. R. Mees, mr. W. C. Mees, A. J- M. Goudriaan, allen wonende te Rotterdam en p. Penn, wonende .te 's-Gra^ venhage. Voor de benoeming van de zeven.leden van don Raad van Beheer, die voor den eersten keer namens de gemeen-te worden benoemd, zal den Raad een voordracht bereiken. B. en W. achten het wenschelijk hiervoor vijf leden uit den Raad en twee niet-Raadsleden te be noemen. Aan den Raad is nu ook overgelegd de acte van inbreng, voor notaris mr. G. H. Lambert te verlijden, wiaarblj het complex perceelen, ter grootte van 13.826 centiaren tegen 150 aan. deelen A., alle van 10.000, worden inge bracht. DE VERLOREN COGNOSSEMENTEN Dezer dagen deed d« firma Stein^S gltte van vermissing van enkele volle cognossementen. Deze middels weer terecht. De looper van ae tirma heeft ze verloren en de eerlifke vinder, die niet wist welk een waarde de cognossementen vertegenwoordigden heeft se onmiddellijk na kennisneming van den opr°,^ len tirma Steinweg in verschillen^ plaatste, te-, rug bezorgd. Rijkgeworden proletariër: „Zeg, Jan, kijk iH eens avqa voer aja hoe laat bet ib,"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 2