I t ill DE „TILTENBERG" INGEWIJD ER GENOEG VAN I; :rH! DONDERDAG 9 JUNI 1932 DE LOONSVERLAGING VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. VOORSTEL DER DIRECTIE AAN DEN MINISTER. ACHTERSTELLING VAN HET PLATTELAND. De beperking van de bestellingen als bezuinigingsmaatregel der Posterijen TE LATE BEZORGING DER DAGBLADEN. HET NIEUWE MOEDERHUIS DER VROUWEN VAN NAZERETH TE VOGELENZANG. OVERLEG OVER INVOER. TARIEVEN. Internationale samenwerking van industriëelen. Prijsgeving van de meest-begun- stigingsclausule NAAR WARMOND MET ZIJN PLASSEN EN MEREN l Weldadige rust van het water. DE INWIJDING. BUITENLANDSCHE BETALINGEN PER GIRO. Niemand minder dan de bekende Clement Vautel schrijft in de „Journal" over bet klas sieke beschavinigsinstituut, de „Comédie- Frangaise". Hij vermeldt een beetje schamper dathet nieuwe programma dat aldaar wordt gespeeld een meer dan vleiende pers heeft gehad. Hij voelt zich verplicht daarbij een eenlgszins zure solo te spelen. at is het geval? Het nieuwste programma bevat twee stuk ken, een klein stuk, maar dat men zegt, groot is om zijn litteraire waarde, 't Gaat over een gemainteneerde vrouw en de volgorde waarop z'j haar vrienden begunstigers behandelt. Het tweede stuk is een groot stuk in drie acten, waarin 't gaat om een getrouwden man, die zich bedrogen waant, maar niet bedrogen Wordt, maar als hij ten laatste toch bedrogen wordt, overtuigd is dat hij 't niet wordt. Van deze twéé comedies wordt beweerd, dat ze schitterend zijn van geest. Clement Vautel wil 't gaarne gelooven. Want zijn ze niet ge schreven door een paar groote auteurs, wier namen een waarborg zijn? ,,Hun naam op de potjes, spot Clement Vautel, waarborgt de voor treffelijkheid van den mosterd.'' Dit is dan, zegt Clement Vautel, wat ons nationaal tooneel, dat eigenlijk het karakter draagt van een opvoedkundig instituut, en een instelling is, die met groote subsidies in 't leven wordt gehouden, ons biedt als een studie van de Franse he zeden. Wij zouden bier nu gemakkelijk een fulmi nante tirade kunnen schrijven, zegt Clement Vautdl, over de ondeugd ten top geheven, over de officieele belachelijkmaking van het huwe lijk, als grondslag van het familieleven en de maatschappij, over de Fransche vrouw, die ons altijd wordt voorgesteld als een boeleerster en overspeelster, enz., enz., en dan al deze bekoor lijke tafereelen, die met de meeste zorg en de hoogste kosten worden omlijnd door ons offi cieel Staats-theater, en aan onze vreemde be zoekers worden voorgehouden, en straks zelfs gesteund door de Regeering ook ter be zichtiging worden gesteld over de grenzen. Alles ter meerdere eer en glorie van de ^tansche beschaving. Maar wij zullen dit niet doen, want dan se ten wij ouderwetsch en niet meer op de hoogte van onzen tijd. Wij zullen er ons dus alleen toe bepalen, zegt Vautel, met te beweren dat al deze „meester stukken" wonderwel de meening illustreeren van een steeds groeiend aantal gemiddelde Franechen. En deze meentng luidt: op het tooneel Is 't altijd dezelfde geschiedenis. De geschiedenis van lichte vrouwen en bedrogen echtgenooten. Zij bedriegt hem, hij bedriegt haar, en als 't een deftig theater is, gebeurt dat in een salon, on als het theater niet eerste klas is, dan gebeurt dat tn een Slaapkamer. Welnu, heeren, laat ons zeggen, dat wij er genoeg van hebben. Misschien begrijpt gij dan, dat wij ten slotte liever naar den bioscoop gaan. Ten eerste is dat veel goedkooper en ook geriefelijker. En vervolgens zien wij er geluk kig andere dingen. Wij zien er schoone land schappen, en als de film soms idioot is, biedt zij ons minstens toch eenlge verkwikkende uit zichten op de zee, op de bergen, op onbekende landen. Dat werkt op ons in als frissche lucht in tegenstelling met het muffe en zwoeile too neel. Wij zien er de hoornen waaien en als wij er geluid van water hooren, dan is dit gelukkig niet uit een kraantje van een waschtafel. Dit ia de oorzaak, de meest voorname reden misschien van de thans heerschende theater- en tooneelcrisis tn Frankrijk, de oorzaak ook van het verdwijnen van onze dramatische kunst tn den vreemde. Dok In ons eigen land klaagt men over het weinige schouwburgbezoek, leeft men temidden van een tooneelcrisis, die een débacle dreigt te worden. Is eir in het oordeel van Olement Vautel mis schien ook iets, dat ook onze vaderfandsche tooneeldireeties zich voor gezegd kunnen hou den? Conferentie tusschen Personeel raad en directie. Woensdagmorgen heeft het bureau van den Personeelraad zich ingevolge het besluit der Dinsdag gehouden vergadering van hoofdbe sturen der erkende organisaties in verbinding gesteld met de directie der Nederlandsche Spoorwegen, waarbij het standpunt van niet- aanvaarding der directie voor stellen inzS-ke de loonsverlaging werd uiteengezet. Na uitvoerige besprekingen vond de direc tie geen aanleiding een nieuwe conferentie met den Personeelraad te houden, en deelde mede zich met een eigen voorstel tot den Minister te zullen wenden. In een daarna gehouden vergadering van den Personeelraad besloot deze zioh eveneens tot den minister te zullen wenden. Schade voor publiek en staatsbedrijf. Door het Tweede Kamerlid den heer Schaep- man zijn aan den Minister van Waterstaat de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is het juist, dat het hoofdbestuur van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Te lefonie, alhoewel overtuigd van het ernstig schaden der belangen van het publiek, maat regelen getroffen heeft tot opheffing van de 2de buitenbestelling in gemeenten, waar het verkeer daartoe aanleiding geeft, en tot de inkrimping van het aantal kombestellingen tot 2 ln de plaatsen met niet meer dan 5000 In woners in de kom Is de Minister bereid om een staat van de gemeenten over te leggen, waarin sedert 1 Januari 1932 postbestellingen als in voorgaande vraag aangegeven, zUn opgeheven Is bet den Minister bekend, dat deze bezui nigingsmaatregel van beperking der bestellin gen, behalve dat zij groote vertraging veroor zaakt in de bezorging van alle poststukken, bijzonder nadeelig is voor de bezorging van dagbladen, die thans ten plattelands slechts hij uitzondering op den dag van verschijnen hij de geadresseerden komen Is het den Minister bekend, dat tengevolge van de vermindering der postbestellingen, de dagbladen, juist in dezen economisch slechten tijd, groot nadeel ondervinden en gedwongen worden op tal van plaatsen zelf de bezorging van de bladen ter hand te nemen, met het ge volg, dat de inkomsten van het Staatsbedrijf weer sterk verminderen Is de Minister bereid om op ruime schaal maatregelen te treffen tot het instellen van afzonderlijke bestellingen voor dagbladen, zoo als reeds in enkele plaatsen bestonden, voor de bezuinigingsmaatregelen getroffen werden Langs wondere wegen naar het doel. Voor de nog jeugdige congregatie van de Vrouwe® vain Nazareth is het gi-at-ar ©en feestdag geweest, wamt dien dag ie door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J- Aengeuent, bisschop van Haarlem de plechtige inzegening verricht van bat nieuwe moederhuis der congregatie „De Tiltenberg" aan den Zilkarweg nabij Vogelen zang. In de tienjarige periode, dat de congregatie van de Vrouwen van Na.zareth reeds bestaat, heeft zij reeds een tweetal moederhuizen, van voorloopige® aard gehad in Rijswijk. Thans bezit zij in „de Tiltenberg" een defi. nitief geestelijk centrum, waar de toekomstige Vrouwen van Nazareth haar Noviciaat door brengen, waar de geprofeste leden der con gregatie op geregelde tijden terugkeeren om zioh gedurende een bepaalde periode te w ijden aan het contemplatieve leven en vanwaar ten slotte de bezielende leiding uitgaat naar de veel vertakte en gestadig groeiende katholieke jonge vrouwen beweging, die „De Graal heet. Voor een congregatie van leeken want ondanks haar gelofte van kuischheid, haar eed van gehoorzaamheid en haar belofte van ar moede zijn de Vrouwen van Nazareth leeken is zulks een geestelijk centrum onmisbaar, temeer omdat baar de taak is opgelegd de ka tholieke vrouwelijke jeugd te mobiliseeren en geestelijk en maatschappelijk uit te rusten tot de vervulling van het groote apostolaat, dat niet minder dan de bekeeriing van de wereld ten doel heeft. ken wij het ontstaan en den opbloei van de Graal in ons bisdom, de oprichting van een reeds floreerende katholieke jonge vrouwen be weging op Java en de stichting van een Graal beweging in Berlijn, die zeer binnenkort een feit zal zijn. Een Graalbeweging in Berlijn. De tegenwoordigheid van vertegenwoordigers van het Berlijnsche Episcopaat bij de uitvoering van het Pinksterspel en de aanwezigheid van den vicaris-generaal van het bisdom Berlijn, den hoogeerw. heer Stemman® gister bij de opening van het Moederhuis wezen hier reeds op. Vit de beste bron kunnewij dan ook thans mededeelen, dat de volgende week twee leden ran de Congregatie der Vrouwen van Naemeth, Jp dames Dr. M. v. d. Kallen en O verbosch, naar Berlijn zullen vertrekken om zich daar te be lasten met de oprichting van de Graalbeweging. Dat deze stichting *n omstandigheden en in een stad als B groote figuren als Dr. Karl Sonnensc Franz Herwig reeds met klem de noodzakelijk heid van een modern leekenapostolaat in grootstad hebben aangetoond, van onbereken baar belang is, behoeft nauwelijks betoogd. Men hoopt natuurlijk dat na verloop van Uta Duitschland een aparte provincie van de con gregatie der Vrouwen van Nazareth zal vor men en dat ook door andere landen dit voor beeld zal worden nagevolgd. Iedere katholieke jonge vrouw tusschen de zeventien en de dertig jaar die daartoe roe ping gevoelt, kan als novice worden aangeno men en na beëindiging van haar proeftijd, wacht haar een moeilijke maa.r schoone taak. Momenteel bevindt zich in het moederhuis „De Tiltenberg" een dertigtal novicen, zoodat 'de congregatie zich snel zal uitbreiden. Het Moederhuis. Een blinkend wit gebouw met een hoog zwart dak langs den lommerrijken Zilkerweg, even buiten bet vriendelijke dorpje Vogelenzang, dat is „de Tiltenberg", het moederhuis der Vrou wen van Nazareth. De vroolijke, heldere tinten van deuren en nu „DE TILTENBERGhet Moederhuis van de Vrouwen TOn Nazajretlh, is ^ietermiddag plecihtig ingewijd dtooir Z. H. Exc. Mgr. Aeaigenent. Op de binnenplaats. hebben wij de veilige zekerheid, dat onae geest zal blijven, wat hij is en warden overgedragen ■ook op degenen, die na ons komen. En daarom kunnen wij vandaag niet anders dan blij en dankbaar zijn. Dankbaar vooreerst jegens God, die ons zoo vaak langs vreemde en wondere wegen toch altijd weer naar ons doel heeft geleid; en die dikwijls zoo zichtbaar ingreep in de moeilijkste ©ogenblikken, wanneer alles verloren scheen. Maar ook dankbaar vooral jegens TJ, Mon seigneur, die, doelbewust, met kracht eu door zetting óns geleid heeft naar de, ons nu zoo dierbaar geworden Graalbeweging: maar die ook altijd als een vader met de grootste toe wijding en goedheid voor ons hebt gezorgd. En het is vooral Uw werk, Monseigneur, dat onze jonge congregatie nu reeds, terwijl ze nauwelijks 10 jaar bestaat, zich reeds mag ver heugen in het bezit van zóó'n terrein, en zóón ideaal Moederhuis. Dankbaar ook jegens Pater Van Ginneken, die onze Congregatie heeft gesticht; en die a - raamkozijnen, 'welbekend van de interieurs der tijd> juist in de grootste moeilijkheden van de eerste jaren, onwankelbaar op God hééft ge bouwd, en ons den moed heeft gegeven om te gen alle hoop in, toch door te zetten en vol te houden. Dankbaar tenslotte jegens zoovelen, die ons Graalhuizen, verraden reeds dat hier de Vrou wen van Nazareth huizen. Als een fiere geloofsbelijdenis prijkt een groot zwart kruis aan den witten voorgevel van het gebouw. Overal op dit gebouw dat door den architect Jan Stuyt Is ontworpen heeft de congregatie reeds haar stempel gedrukt. De beschildering van bet interieur, de kleuren en TT„T T ATT> figuren van de fraaie Imozaiekvloeren, door J3EZOEKT UW EIGLJN LAN U novicen ontworpen, verraden het sterke gevoel voor picturaal schoon, dat voor al bet weTk der kenmerkend helpen op allerlei manieren, en in allerlei moeilijkheden, voor wie wij eiken dag bidden en zullen blijven bidden. Maar als wij op een dag als vandaag opnieuw al die weldaden, al dia genaden, al dat vertrouwen in onze her innering nagaan, dan worden wij, ook weer op nieuw doordrongen van een diep besef van da verantwoordelijkheid, die op ons rust. Dan be grijpen wij weer opnieuw het gewicht van de groot© taak, die op onze schouders is gelegd want van den graad van vurigheid, die vanuit dit Moederhuis zal uitstralen, van den graad van overgave en offermoed, die In dit noviciaat zal worden gekweekt zal het ten slotte afhan gen, of de Graalbeweging zal blijven bereiken datgene, wat U, Monseigneur, van haar ver wacht, en waar G-od haar voor gemaakt heeft. En daarom beloof ik U opnieuw, Monseig neur, aldus besloot spr. op dezen plechtigen dag namens alle Vrouwen van Nazareth dat wij allen onze uiterste krachten zullen inspannen om te bereiken, dat de geest van extreme over gave, van absolute gehoorzaamheid „het" we zenlijke van ons Noviciaat, nooit onder ons moge verslappen.." Mgr. Aengenent beantwoordde deze toespraak: Na een kort Lof, dat door Z. H. Exc. werd gecelebreerd in de kapel van het Moeder huis, werd de thee geserveerd. Hiermede was deze plechtigheid gëeindigd. DE ST. JANS-NOVENE. Men verzoekt ons het volgende mede te deeien: Gelijk reeds meerdere jaren gebruikelijk, sal de Roomsche drankbestrijding ook wederom dit jaar haar Novene houden, gedachtig de ■woorden: „Als de Heer het huis niet houwt, dan werken tevergeefs die het bouwen". Het is bij de nadering van het feest van St. Jan den Dooper, haar bij zonderen Patroon, ^at de Roomsche drankbestrijding zijn bijzon- voorspraak bij God gaat inroepen door de aailJa-ns-Novene. Op 15 Juni vangt de Novene da 'A®beden door zeer velen in den lande, die als hoog?8®' al£oede God, die ons de liefde hoi iiof.i>et gegeven hebt, zie genadig neer 7p5ran j!6"1 der katholieke drankbestrf}. en tot heil va??gen welke wij tot Uwe gl°" hot veelvuldig evenmensch aanwenden °m do oorzaav<it>ruil£ van bedwelmende dTanken, r06jen Van zooveel zonden en ellende uit teroe epgoedgUMtig, nmf.iahMd in eere herstekT^ ',e christelijke matigheid m - door Chris tus onzen Heer- Amen. Onze Vader. - Weer Gegroet. H. Johannes de' Dooper, bid voor ons." Zoo moge ook dit jaar wederom 0p 24 junl- de feestdag van St. Jan. onaen Patroon, door héél de Roomsche drankbesti ïjdmg en vooral in bet Bossche Diocees, gevierd worden m,et toepassing der godsdienstige middelen voor den bloei onzer Drankweer. PASTOOR J. J. G. HAFKENSCHEIDT. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem beeft, naar de „Leidsche Crt." meldt, aan den Zeer- eer.w. heer J. J. G. Harkenscheidt, pastoor te de Kwakel, op diens verzoek tegen 1 Juli a-s' eervol ontslag uit zijn bediening verleend. Pastoor Hafkenscheidt zal zich te Nijmegen vestigen. EM.-PASTOOR ALPH BOLSIUS. De ZeeTEerw. heer Alph. Bolsius, emeritus pastoor Van Dommelen, die thans verblijft in het Liefde-Gesticht te Geffen, is van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. De Nederlandsche Organisatie voor de Inter nationale Kamer van Koophandel heeft een algemeene vergadering gehouden te 's Gra- venhage onder voorzitterschap van den heer J. B. v. d. Houven van Oordt. De Voorzitter deelde mede, dat mr. Aug. Philips om gezondheidsredenen was afgetre den als lid van den raad van bestuur. Het bestuur heeft in deze vacature benoemd deD heer Ch. E. H. Boissevain. Tevens is besloten, de Kamer van Koophandel te Utrecht uit te noodigen, een vertegenwoordiger in het be stuur aan te wijzen. Vervolgens werden eenige mededeelmgen gedaan over vergaderingen van commissies van de Internationale Kamer van Koophandel en over de loopende werkzaamheden. Vervolgens kwam in bespreking een voorstel van de Alg. R. K. Werkgeversvereniging tot het bevorderen van overeenkomsten tusschen industrieelen van één branche in verschillende landen, opdat deze er bij hun regeeringen op zullen aandringen, de tarieven voor deze pro ducten niet boven een bepaald overeengeko men percentage te doen uitgaan. Een zooda nige overeenkomst is reeds tot stand geko men tusschen die wolfabrikante® in Frank rijk, België, Nederland en Engeland. Dr. L. G. Kortenhorst lichtte dit voorstel nader toe en deelde mede, dat de Alg. R. K. Werkgeversvereeniging met dit voorstel wilde aansluiten bij het initiatief, dat eenigen tijd geleden genomen is door eenige vooraan. ®taande Nederlanders, onder wie dr. H. Co- 'Ün, er toe strekkende, dat de Internationale ^amer van Koophandel practisch werk zou ter bestrijding van de crisis. De heer voerhi'Jh<>r&t was van meening, dat de ult- k-, erf van dergelijke overeenkomsten afwij- noodig Ia? meestbegunstigingsclausule maken, ten einde te voorkomen, ?i?en; aaa de overeenkomst niet dee ne och de voordeelen daarvan ver krijgen. BeS?!\?'f??i de Nederlandsche Organi satie het hoofdbestuur te Parijs zal voorstel len om, op verzoek van de betrokkenen, haar medewerking 0 ve' eenen tot het scheppen van een direct contact tusschen vertegenwoor digers uit eenzelfden bedrijfstak in verschil lende landen. De nationale comlté's van de Internationale Kamer zouden daarbij inter mediair kunnen zijn. Gang in „de Tiltenberg", Wie de dingen zuiver aanvoelt begrijpt on middellijk, dat een manifestatie van de Graal als de opvoering van het Pinksterspel in het Amsterdamsohe stadion om slechts eien vooi- beeld te noemen, waarmee vooral niet gezegd wil worden, dat de taak van de Graal zich be paalt tot het 01-ganiseere® van dergelijke ma nifestaties onmogelijk zou zijn wanneer zij niet gedragen en gestuwd werd door een 6terk innerlijk leven Des te meer springt dan ook de onigerijndheiid in bet oog van de ook nu nog wel hier en daar geuite bewering, dat de Graalbeweging opgaat in uiterlijkheid. Alleen wie met een calvinistisch wantrou wen staat tegenover iedere bezielde uiting van een boog idealisme kan zich aan een zóó on logische redemeerimg schuldig maken. Alleen een intens geestelijk leven in kuisch heid, gehoorzaamheid en armoede, heeft deze kleine congregatie van ternauwernood vijf en zeventig leiden zoo invloedrijk gemaakt. De nieuwe tijd edscht nieuwen apostolische® geest en nieuwe a,postal isehe wegen. De con gregatie van de Vrouwen van Nazareth bezit dezen nieuwen geest en betreedt deze nieuwe apostolische wegen onverschrokken. Vandaar dat zij niet alleen zooveel aanhang vindt on der de katholieke vrouwelijke jeugd, maar ook dat een voortdurend groeid-eind aantal jong0 vrouwen zich tot doze congregatie voelt aange trokken en zich als novicen komt aanmelden. Twee jaar duurt het noviciaat in het moe derhuis, dat op sommige punten wel stank af wijkt van het noviciaat der religieuze orden en congregaties, maar dat toch zeker niet gemak kelijker is. Scholing in het geestelijk leven, studie va» die onderwerpen, waarmede de Vrouwen van Nazareth bij de vervulling van haar taak in dividueel te maken hebben benevens een P0- riode van practische werkzaamheid al® arbetd- gters ta fabrieken en werkplaatsen, teneinde uit eigen ervaring en door persoonlijk contact, geheel op de hoogte te geraken van de toestan den en etroomingen ln het milieu, waarmede zij later voortdurend in aanraking zullen blij ven, vormen de voornaamste onder deeien van het noviciaat. Aldus gevormd maakt de Vrouwe van Naiza- reth deel nlt van de kleine keurbende, die haar krachten op ieder gewenscht moment kan ont plooien en wel juist op die plaatsen, waar de noodzakelijkheid het grootst is. Daaraan dan- Vrouwen van Nazareth zoo kenmerkend is. Het hart van het gebouw wordt gevormd door een kleine, stemmige kapel, met een sober altaar in blauw terracotta en kleurrijke wanden in terracotta, zwart en geel. Daarachter ligt de groote ontvangzaal, waar beden de genoodigden bijeenkwamen. De linkervleugel van het geibouw bevat de woonkamers van de hoofdbestuursleden, van de overste, moeder Marguerite en enkele vertrek ken, waarin de administratie wordt gevoerd. De rechtervleugel is gereserveerd voor de novicen, die daar hun eenvoudige cellen en heldere werkvertrekken hebben. Een flink ruim trappenhuis, dat zijn licht ontvangt door een groot gekleurd venster, waarop het Graal- embleem is afgebeeld, leidt naar de eerste etage. Daarboven ligt de zolder. Omgeveer zestig novicen kunnen in dit huis wonen doch de woongelegenheid kan zoo noodig nog worden uitgebreid. Een ommuurde en begroeide binnenplaats, gedeeltelijk voorzien van een overkapping scheidt het huis aan een zijde van het groote stuk grond, dat bij „de Tiltenberg" behoort. Bij den ingang van den tuin aan den Zilker weg bevindt zich een klein huisje, waar de bezoekers worden ontvangen en dat den naam Onder het motte: „Ken uw eigen land", Of .Breng uw vacantie door in Nederland" krijgt de pers de laatste weken herhaaldelijk uitnoo- digingen om op 't een of andere idyllische plekje van ons lieve vaderland eens de bijzon dere aandacht te vestigen. Zoo gewerd ons de vorige week ook een in vitatie voor Warmond en zijn mooie meren en plassen. Toen wij, journalisten van diverse pluimage, broederlijk tezamen in een comfor tabele autobus van den Haag naar „het mooie do-rp aan de Lee" werden vervoerd, rijmde een onzer dichterlijk aangelegde collega's: „Nu rijden we Warmond binnen, Dat we straks ambtshalve beminnen". Het succes, dat hij oogstte, dankte hij niet zoozeer aan de hooge kunstwaarde van zijn van Vossenhuisje" draagt. Vroeger is op deze I gedjcbt als wel aan de juistheid, waarmee hij plek namelijk een zilvervossen fokkerij geweest - --- 1~"1' A en dit huisje behoorde daarbij. Vandaar deze In het moederhuis maar ook alleen daar dragen zoowel de novicen als de vrouwen van Nazareth een wit habijt met blauwe cein tuur en witten sluier. Midden in den heuvelachtigen tuin vol op gaand gewas ligt bet kerkhof. Een der leden van de communauteit, mej. Sweere, rust hier in de gewijde aarde. Een ruw houten kruis, zondor naam, staat op het graf. Treffend symbool van den geest van onthouding en versterving waarin de leden dezer congregatie leven. Gister heeft Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aenge nent het moederhuis plechtig ingewijd. Des morgens om half negen droeg Z. H. Exc. in de kapel van het huis voor de leden der oomnminauteit de H. Mas op. Daarop begaf Z. H. Exc. zich naar Haarlem terug om tegen drie uur, wederom op „De Tiltenberg" terug te fceeren. Daar hadden zich intusschen reeds tal van gienoodlgden verzameld. Nadat Z. H. Exc. de inwijding verricht had, werd hij in de ontvangzaal toegesproken door de overste van het huis moeder Marguerite. Toespraak van moeder Marguerite. Het Is vandaag voor onis een dag van heel groote beteekenis; een dag, diien wij mogen be schouwen alls een vam. de belangrijkste in de geschiedenis van onze jonge Congregatie, al dus spr. Met den bouw va® den Tiltenberg, met de inwijding van ons Mtoedierhuis, is één van onize diiepste idealen vervuld. Want ferst van nu af aan, nu wij voor goed ons eigen Moe. derhuis hebben, nu kan de geest, dlie in de tien voorafgaande Jaren op „Overvoerde" en „De Voorde" Bieb beeft gevormid, tot een vaste en hechte traditie worden, nu eerst kan het noviciaat ziich ten voiile gaan ontplooien en zich ten volle gaan ontwikkelen. nu eerst LECTOR THEOLOGIE. In het klooster „Le Saulsoir" der Fransche dominicanen te Kain (België) promoveerde tot lector in de Theologie, op stellingen en these over: „La notion de science practique appliquée ft la Philosopie morale", de weleerw. pater Chric- toforus B. Barendse O.P* uit Amsterdam* M H. BEEKELAAR f I11 den ouderdom van 62 jaar ie Dinsdag in het St. Antonius-ziekenhuis te IJ muiden-Oost overleden de heer M. H. Beekelaar, oud-hoof J der R.K. Jongensschool te Beverwijk. li naar veler meening van dat oogenblik den spij ker op den kop sloeg. Maar al spoedig zou ons blijken, dat het woordje ambtshalve" hier misplaatst was. Het begon al bij de aankomst op „Meerrust", het landelijk eethuis van den bekenden Haag- schen restaurateur Kemper, waar we de gasten waren van het Warmondsche gemeentebestuur, dat de taak van de plaatselijke V. V. V. heeft overgenomen. Gedachtig het gezegde: de weg naar het hart gaat door de maag, werd in „Meerrust" reeds een onweerstaanbare aanval op ons hart ge daan. Hoe goed het ook is in „Meerrust" te ver wijlen, het is toch niet de eenige en zeker ook niet de voornaamste attractie van Warmond. Warmond's grootste aantrekkelijkheid ligt op het water. Dat ervoeren we, teen we op een gezellig motorjacht een tech'je maakten over de Lee en de Kagermeren, die grootendeels tot Warmonds gebied behooren. Toen hebbeb we de groote schoonheid van Warmond gezien en genoten. Wanneer we dan over het klare, rimpelende watervlak heen de sappig groene weilanden zagen met de zwart bonte koeien, de karakteristieke watermolentjes langs de tochten en vaarten, de dorpen met hun spitse kerktorentjes aan verre horizonten en hoog en wijd boven dat alles het machtige decor van een Hollandsche wolkenlucht, dan begrepen we pas goed, hoe velen onzer beste 17de eeuwsche schilders, zooals een Jan van Goyen bijvoorbeeld, in hun werk telkens en telkens weer konden terugkeeren tot het Hol landsche waterland-schap met zijn vele en rijke aspecten. Behalve van het mooie van het landschap geniet men op het water nog van iets anders, wat de stedeling niet kent en waaraan hij vaak zoo'n g-roote behoefte heeft, namelijk van de rust. Meer nog dan van bosschen, van dui nen en van heide gaat er een weldadige rust utt van het water. Men moet die rust onder, gaan hebben om dat ten volle te heseffen. Wie- vermoeid i-s van geest zal op het water het vlugste en het beste „Erholung" vinden En ten slotte de gezonde, echt Hollandsche watersport! Neen, niet „ambtshalve" zij-n we na een kort bezoek van Warmond gaan houden, maar spon taan en voor altijd! Aansprakelijkheid van den Postchequej en Girodienst voor niet-gehono- reerde wissels. Een belangwekkende kwestie te Delft. Ten kantore vam de Ka-mor vam Koophandel en Fa-brie ken voor Dol ft en omstreken werd gisterenmiddag een openbare vergadering ge houden. De voorzitter d-e heer H. W. Maueer, deelde mede dat de heer Mulder te Delft aan de Kamer kennis heeft gegeven, dat hij aan den P-ostohèque. en Girodienst opdraoht ha-d gegeven tot het overmaken va-n gel-den aan een firma te Lo-nden. Voor dat doel had de Dienst een wissel ge kocht hij de firma Scheurleer, die inmiddela ln moeilijkheden w-as gekomen. De w-issel was daardoor niet betaald. De dienst had verdere verantwoordelijkheid afgewezen en den heer M. geantwoord, dat hij opnieuw zou moeten betalen en de wissel, afgegeven door de firma Scheurleer, door hem kon worden gevoegd bij die van andere sdh-uldelschers. De Kamer schreef daaromtrent een brief aan het Hoofdbestuur en ontving ten antwoord dat juridisch d-e Dienst -niet aansprakelijk kan wor. d-en gesteld. Ook moreel voelde men zioh tot niets verplicht. Met dit standpunt van den Dienst kon-den vele led-en zich niet vereenigen en daarom werd na eenige discussie besloten dat zal wor den getracht alsnog een meer met goede trouw overeenstemmende -beslissing te verkrijgen. Da overige Kamers zullen met deze kwestie in ken nis worden gesteld en zoo noodig aal daaraan verdere pu-blicitelt worden gegeven. Voorgevel uw ,De Tiltenberg' hel nieuwe moeder huis der vrouwen van Nazareth. EXAMEN KRANKZINNIGENVERPLEGING Voor het door de examencommissie van de R. K. Gestichtsar-ts-en-vereeniging gehouden overgangsexamens, afgenomen in St. Joseph- Stiohtiiing te Apeldoqrn, zijn geslaagd voor het eerste overgangsexamen: de Eerw. Brs. Leo (W. L. Bonekamp) en Cbrysostomus (F. P. van Asten) e-n ue verplegers J. J. Verwaaijen M. W. Kranenbr-oek, G. J. J. de Klein en C. J. Verkooijen. Voor bet tweede overgangsexamen: de Eerw. Brs. Ambrosius (G. A. van Bracht), Wiifridus (J. van Velzen), Henricus (M. Kweans), Theo- baldus (J. H. Hof f mans), Norbertus (J. J. van Rasteren) «n de verplegers J. H. Bremen en W. C. Varkoopeu. DE orang PENDEK. Vragen van het Kamerlid Moller. I Het Tweede Kamerlid Moller heeft aan dei Minister van Koloniën de volgende vragen ge steld 1. Heeft de Minister kennis genomen van de mededeelingen in de pers omtrent den orang ietjo of orang pendek, die voorkomt in het Bo- ven-Rokangebied van Sumatra's Oostkust, dat men twijfelt, of deze wezens dieren of menschen zijn, en dat men pogingen aanwendt en reeds heeft aangewend om een of meer dood of le vend ln handen te krijgen, teneinde wetenschap pelijk vast te stellen, tot welke soort zij be hooren 2. Is aan den Minister bekend, dat volgens Anetaberichten officieel door een bestuursamb tenaar is medegedeeld, dat reeds een jong exemplaar van den orang ietjo is gedood, en. dat diens geraamte en huid tot wetenschappe lijk onderzoek zullen worden opgezonden naar het „Zoölogisch Museum" te Buitenzorg, terwijl de jacht op anderen zal worden voortgezet 3. Is het waar, dat ook bestuursambtena ren, hetzij rechtstreeks, hetzij zijdelings, aan deze achtervolging en dooding van den orang Ietjo hebben meegewerkt 4. Is de Minister niet van oordeel, dat een dergelijk lichtvaardig jacht maken op wezens, die mogelijk menschen zijn, volstrekt ontoelaat baar is en misdadig genoemd moet worden, ook al zou later de wetenschap met zekerheid uitmaken, dat bedoelde wezens geen menschen zijn 5. Is de Minister bereid onverwijld maatre gelen te nemen, dat aan deze jacht onmiddellijk een eind wordt gemaakt, en dat die personen gestraft worden, die werkelijk schuldig zijn aan lichtvaardige daden, waarin een ernstige mogelijkheid van doodslag met voorbedachten rade aanwezig kan zijn MEDAN, 7 Juli. (ANETA). De heer Scholtens uit Pasir Pengarajan, dia de orang pendek-zuigel-ing heeft gezien, ver klaarde in een in de Sumatra Post verschenen interview, dat de zuigeling absoluut den indruk maakt een soort menschel ijk wezen te zijn. Het wezentje heeft een witte, onbehaarde huid en een recht opstaand voorhoofd, terwijl het geen staart heeft. De orang pendek-moeder is nadat zij aangeschoten was, gevlucht. Zij liep tijdens de vlucht recht op. In dit verband kan nog gemeld worden dat er thans verhalen de ronde doen onder de In- landsche bevolking in het Rokan-gebied, -dat ook door personen reuzen, vier meter gr-oot^ zijn outmoeti

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5