MGR. AENGENENT OVER DE GRAALBEWEGING. A EEN HISTORISCHE DAG VOOR AMELAND. GENEESMIDDELENWET IN DE TWEEDE KAMER. VRIJDAG 10 JUNI 1932 steun aan de varkens houderij. ROND DE INWIJDING VAN „DE TILTENBERG". 'r* br! Td?™** R«k Gods. BEZUINIGINGSRAPPORT- WELTER. PUBLICATIE IN DEN LOOP VAN DEZE MAAND. Het ontwerp bij den Raad van State. AANSLAG OP 'N NEDERLANDSCHEN GONSUL. NEDERLANDERS IN RUSLAND. MGR. JANSEN IN NEERLANDS NOORDELIJKSTE PAROCHIE. Treffende huldiging door de eiland-bewoners. DE EXPORT NAAR DUITSCHLAND. De uiterlijkheden een getuigenis van krachtig innerlijk leven. VORMING VAN KATHOLIEKE HUISMOEDERS. Zooals reeds uitvoerig Is gemeld heeft Z. H. Exc. mgr. J. D. J- Aengenent, bisschop van Haarlem Woensdagmiddag 't moederhuis van de Congregatie der Vrouwen van Nazareth „De Tutenberg" onder Vogelenzang plechtig inge. wijd. Na een pontificaal Do* 1h de kapel van het Moederhuis, waaronder Te Deum werd ge zongen en de zegen gegeven met het Allerhei ligste, vereenigden alle aanwezigen zich in de ontvangzaal. Z. H. Exc. mgr. Aemgement beantwoordde de toespraak van Mère Marguerite met de vod- Bende rede. Toespraak van Haarlem's Bisschop. In deze donkere tijden, waarin het some eohijnt, dat in de wereld alles duister wordt, blijven er toch altijd hier en daar nog heerlijke lichtpunten over. Twee daarvan vinden wij weergegeven* in het laatste rondschrijven van Z. H. den Paus. Allereerst wijst Z. H. met vrengde op het enthousiasme, en de verhoogde actie, die men op het oogenMik overal kan waarnemen onder de Katholieke jeugd; de jeugd, die zich hoe langer hoe meer keert tot God, zoodat, zooals Z. H. het uitdrukt: als het ware een aanbla zing van den H. Geest vaart door haar rijen. Het tweede lichtpunt is het leekenaposto- iaat, waaraa n God zij dank zoo vee et e e zielen zich wijden. Op deze twee lichtpunten, die de Paus in Zijn laatste rondschrijven aanhaalt, wens ch ik speciaal de aandacht te vestigen. Wamt Z. H. zon er zeker vrengde aan bele ven, wanneer Hij wist' dat vandaag op den Tlltemberg dit Moederhuis werd ingewijd, waarvan de bewoonsters juist als leekemapos- telen willen werken, terwijl haar eerste doel is, onder leiding van den Bisschop van 't Dio cees te arbeiden aan de vorming en opvoeding van de vrouwelijke jeugd. Dit eerste doel nu van de Vrouwen van Na- aareitih, wordt verwezenlijkt in de Graalbewe ging, die zich in de laatste jaren op zoo bui tengewone wijze ontwikkeld heeft. Gij weet het reeds, ik vind de Graalbeweging een heer- lijke 'beweging. Ein soms vraag ik God waar aan ik het verdiend 'heb. maar ik dank Hem tevens lederen dag. dat juist in dit Bisdom de Craatbeweging beeft mogen ontluiken, die zulke rijke vruchten voortbrengt tot Zijin eer. Mgr. Aengenent bij de opening van „De Tiltenberg Dat van da Graalbeweging zulk een kracht kan uitgaan, vindt ap de eerste plaats zijn oor aak hierin: dat zij is een jeugdbeweging. n de tegenwoordige jeugd leeft de drang naar den<je ou,je -voiTn va.n jeugdzorg alleen kon en h"^ ^houden blijven. Er moest komen ew*!>ing, diie groeit en bloeit, waar de jeug zelf de hQind aaJ1 den pll0(eig g]aaitj J"** °Btre(k.t om te werken voor de udt- ooi-zaak is wel hierin gelegen, ^^^wegdng zoo overvol is van ddep-doorlee- de innerlijlcheid_ Dat is heit mooiste van de Graai, <j6 gn machtige innerlijkheid, dte baar dooi^loeit en ^arvoor niet alleen wij va lo ieveo bewoniden'ing heib- ben, maar die ook de vo e aandacht trekt van vele andersdenkenden, -len boort somtijds de vraag, of het niet beter zou zij,n, sommige uiterlijkheden in die Graal wait te 'besnoeien, in de meening, dat dit de innerlijke vorming meer ten goede zou komen. Muu antwoord daarop is, da.t die uiterlijkheden geenszins foe_ Biioeid dienen te worden. Zeer zeker moet ej. iranierlijkjhei'd zijn, nmar de uiterlijke vormen, waarin de Graal beweging zich openbaart, leg gen juist getuigenis af van haar diep® sterke innerlijkheid. En dan zeg ik: „die uiterlijk heden .hebben mijn volle sympathie!" Want onze tijd vraagt dat wij uiterlijk zijn, maar dan uiterlijk doorgioeid vain een innerlijk &e~ Joofsleven. Ik kan mij volkomen vereenigen met dr. Poels, als hij zegt: „"Wanneer wij de maatschap- hij weer willen hervormen tot een Christelijke maatschappij, dan moeten wij beginnen met ons geloof weer te brengen op de straten en pleinen Daar ben ik het volmaakt mee eens. Trouwens, geen enkele groote beweging, waar kracht van uitgaat, kan het zonder uiterlijk heden stellen. Onze Liturgie werd immers door sommige andersdenkenden ook vaak als louter uiterlijkheid veroordeeld Maar wij, die tot de Katholieke Kerk behooren, weten, dat diezelfde Liturgie, die uiterlijkheid in de Kerk, de nood zakelijke uiting is van onzen innerlijken ge- loofsdrang. Die geloofsdrang wil zich naar buiten openbaren in bloemen, zang, gewaden enz. De innerlijke kracht is zoo groot, dat zij zich naar buiten moet uitleven. Maar ook de Graalbeweging is doorgioeid van ftkh sterke inner lijke kracht, es, jlez§ jnaerljjk- heid moet zich ook hier noodzakelijk uiten in daden. Wanneer ik mij nu echter de vraag stel: hoe is het te verklaren, dat ln de Graalbeweging dit krachtige innerlijk leven heerscht Dan is mijn antwoord: ,Door den diep-innerlijken geest, die leeft in het Moederhuis der Vrouwen van Nazareth, onder die jonge vrouwen, die als God-gewijde leekenapostelen willen leven, en zich geheel en al willen geven om te werken aan de uitbreiding van Gods Rijk. En daarom verheug ik mij zoo bijzonder over de inwijding van dit Moederhuis, daarom is het mij zulk een vreugde, dat de vrouwen van Nazareth, nadat zij zich tevoren hadden moeten behelpen op Huize de Voorde, nu dit huis hebben kunnen betrekken, dat naar de behoeften van haar noviciaat ls ingericht, en dat voldoende ruimte biedt, althans voor- loopig, (ik veronderstel, en hoop zelfs, da het, bü het groeiend aantal novicen, dat juist in den laatsten tijd wonderbaar toeneemt, spoedig te klein zal worden). Hier zu en e Vrouwen van Nazareth gevormd worden voor haar verheven taak. Hier worden zrj opgeleid voor haar schoons doel, onze jonge meisjes te vormen tot dlepgodsdlenstige, door en door Roomsche jonge vrouwen, die de wereld zullen terugbrengen tot Christus. Zij willen op de eerste plaats de jeugd diep-godsdienstig vor men. En dat zij hierin reeds slagen, blijkt wel uit een feit, dat ik U thans zal aanhalen: Een Katholiek Burgemeester, die in zijn gemeente een Graalhuis heeft, en die de be weging dus van nabij heeft gadegeslagen, zeide mij, toen ik een bezoek bracht aan die plaats: „Monseigneur, Ik ben ervan overtuigd, dat wanneer die meisjes, die hier door de Vrou wen van Nazareth gevormd worden, eenmaal zullen huwen, het onmogelijk zal zijn, dat haar echtgenooten ooit hun geloof zouden verliezen". En dat is het juist, wat wij in onzen tijd zoo zeer noodig hebben, vrouwen, huismoeders, waar de Kerk op rekenen kan. Zulke vrouwen willen de Vrouwen van Nazareth, wil de Graal beweging vormen. Katholieken van de daad, katholieke huismoeders. En daarom stelt de Graal het zich ook tot taak, de meisjes te ontwikkelen in alle kundigheden, die zij later ln haar huwelijksleven zullen noodig hebben; naaien, knippen, verstellen, koken enz. Som migen hebben wel eens gemeend, dat de Graal dit niet deed; dit is echter een misverstand. AI deze kundigheden worden in de Graal wel degelijk onderwezen, al kan men daarover na tuurlijk uit den aard der zaak weinig naar bulten laten blijken. Tenslotte wil de Graal ook zijn een eultureele beweging Zij tracht een eigen stijl te brengen in haar tooneel, zang en dans, verslerings- kunist en zelfs ontspanning, om zoo haar deel bij te dragen in de vorming van een eigen Katholieke cultuur onder ons volk. Zij zoekt naar uitingsvormen voor haar idealen, zij kan immers niet anders dan wat diep-innerlijk in haar leeft, ook naar buiten doen uitstralen. Het leek mij goed op dezen plechtigen in wijdingsdag op deze enkele punten te wijzen. En ik wil eindigen met den wens-cli, dat de Congregatie der Vrouwen vara Nazareth steeds mag toenemen in bloei, en dat vooral het aan tal novicen voortdurend grooter mag worden. Dit leekenapostolaat heeft nog vele krachten noodig. Jonge vrouwen, die op de-eerste plaats want dit is het voornaamste streven naar eigen heiligheid. Die zich geheel willen geven en zichzelve volkomen willen vergeten, om alleen voor God te leven. Vrouwen, die onze jonge meisjes willen opvoeden tot flinke huis moeders, vrouwen ook, die willen medewerken, de Graalbeweging te maken tot een cultuur beweging in den vollen zin des woords. En daarom zou het ook zoo goed zijn, dat juist jonge vrouwen, die talenten hebben, juist zij die iets kunnen, hetzij in muziek, zang of dans, poëzie of kunstnijverheid, of wat dan ook, zich aansluiten hij de Vrouwera van Nazareth, en haar talenten in dienst stellen van het Aposto laat. Aan zulke talenten is nog gebrek Want de Graalbeweging zal de uitingsvormen van haar eigen ideeën en idealen tenslotte zelf moeten vinden, zij kan dat niet aan anderen overlaten, zij moet er haar eigen hart, haar eigen overtuiging in kunnen ieggen. Ik eindig met nogmaals Gods zegen over dit huis af te smeeken, en den werisch te uiten, dat het moge gezegend blijven in lengte van dagen. Na Monseigneur Aengenent sprak prof. J. Niekel, directeur van 't pfoilosophioum te War mond zijn beste wenschen uit voor de toe komst van het moederhuis. Ook de buTgemee#er van Bloemendaal, jhr. mr. den Tex betuigde, namens het gemeente bestuur zijn instemming met de stichting van deze nederzetting der Vrouwen van Nazareth en met het schoone werk, dat door de leden d.ier Congregatie wordt verricht. Tenslot'te spraken nog twee Graalleldsters, een van Duitsche en een van Nederlandsohe nationaliteit. In den tuin van het Moederhuls werd daarop de thee rondgediend door novicen en leden der congregatie in haar wit habijt. Tenslotte maakten alle aanwezigen een rond gang door het fraaie gebouw. De regeering heeft besloten het rapport ^an de bezuinlgingsoommissie. Welter open, i'ai te maken. Al is het rapport ln de eerste stem'd ter voorlichting van de regeerirag be- in kenn°°k llet hu'jliek heeft er belang bij 1 118 te worden gesteld van het onder zoek dezer staatscommissie pu ïcatis van het rapport kan in den loop ezer maand worden tegemoet gezien. De beschouwingen en voornemens der regee ring volgen later. Tijdens de behandeling van de bekende Memel-kwestie vqor het Permanente Hof van Internationale Justitie in het Vredespaleis te 's Gravenhage. De Minister van Economische Zaken en Arbeid deelt naar aanleiding van een desbe treffende vraag mee dat het ontwerp van wet tot steun van de varkenshouderij bereids zijn ■Departement heeft jerlateu. MOEILIJKHEDEN IN HET TRAWL- VISSCHERIJ BEDRIJF. Mr. J. Kan belast met de leiding van het overleg. Met betrekking tot het ln verschillende bla den opgenomen bericht omtrent de besprekin gen in verband met de moeilijkheden in het trawlvisscherijbedrijf te IJmuiden, vernemen wij nader, dat de Kegeering gemeend heeft de leiding van het overleg met -en tusschen de verschillende groepen van belanghebbenden te moeten leggen in handen van iemand, die tot dusverre in geen enkel opzicht bij die moei lijkheden betrokken is geweest. Zij heeft den oud-minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. J. B. Kan, lid van den Raad van State, ultgenoodigd de leiding van het overleg op zich te nemen, waartoe deze zich bereid ver klaard heeft. Het slachtoffer gewond. Havas seint d.d. gisteren uit Sevilla: Toen de Nederlandsohe consul te Huelva, de heer J. Bos, de scheepshelling inspecteerde van de Spaansdh-Nederlandeche Constructie-Maat schappij, waarvan hij directeur is, loste eens klaps een onbekende drie revolverschoten op hem. De heer Bos werd aan het gelaat gewond, zijn aanvaller wist door de vlucht te ontkomen. Men veronderstelt dat hier sprake ls van wraakneming door een comimunistischen ar beider, die tengevolge van een staking is ont slagen. SCHIPBRUG BIJ HEDEL- De overtoobt bij Hedel geschiedt weder over de schipbrug. Wat verstandig was van den communist EEN ZAAK, WAARIN KWESTIES VAN UITEENLOOPENDEN AARD INEENGRIJPEN Juristen zouden gesmuld hebben van de gedachten wisseling, gistermiddag gevoerd tus schen Minister Donner en den heer de Visser over de kwestie van het al of niet ten onrechte verloren zijn gegaan van het burgerschap door Nederlanders, die in Rusland hebben gewerkt. Puzzles oplossen als die, waarvoor de Kamer leden werden gesteld, is een kolfje naar de hand van Minister Donner, die Woensdag, met voorkennis van den President en den inter- pellamt afwezig was maar gister zijn scha kwam inhalen. Z. Exc. betoogde, dat de penetratie van het centrale gezag in Rusland in de econo mische ondernemingen zóó groot ls, dat men de laatste als staatsdiensten moet beschouwen in den zin onzer wet op het Nederlanderschap. Zelfs al zou de onderneming, waar het Rotter- damsche raadslid Reuderink werkte, geen staatsinstelling zijn, dan moest toch, in den zin van onze Ambtenarenwet, van staatsdienst worden gesproken. Het in vreemden staats dienst treden dat de wet verbiedt op straffe van verlies van het Nederlanderschap moet volgens den Minister in ruimen zin worden verstaan. Ruimer dus dan de Rotterdamsche raadscommissie dit opvat, die onder het in dienst treden van een vreemden Staat begrijpt; het aanvaarden van een publiekrechtelijke functie. Neen, zegt de Minister, dat is de traditloneele opvatting niet: wij gaven verlof voor allerlei betrekkingen. En wat Rusland betreft: niet de Russische, maar de Nederlandsche rechts begrippen zijn hier van beslissenden aard. Voor de Russen hebben de begrippen vrijheid en autonomie „proletarisch" een heel anderen Inhoud. Dit laatste betwist de heer de Visser in zoo ver hij staande houdt, dat de toestand in Rusland nog een overgangstoestand is, dat er nog vrije en geconcessioneerde bedrijven zijn en dat men alle bedrijven daar volstrekt niet als staatsbedrijven mag beschouwen. Zoo was Reuderink in een autonoom geconcessioneerd bedrijf werkzaam en de heer de Visser hield dit staande, ook toen minister Donner er aan herinnerde, dat de stichter van dit bedrijf, ir. Rutgers, toch zelf geschreven had, dat dit „als staatsbedrijf onder volkomen contróle van den Staat" stond. Overigens liet de minister zich over de kwestie-Reuderink niet principieel uit, daar hij geroepen kan zijn, de Raad van State gehoord, deze zaak nog administratief te beslissen. Wel heeft Z. Exc. gezegd, dat de Regeering uiterst gereserveerd is in het verleenen van verlof om ln Rusland te gaan werken, o.a. van wege het feit, dat de sovjet-regeering door ons land niet de jure is erkend. Dit beteekent natuurlijk niet, dat daarom hier niet de facto met het bestaan van Rusland wordt rekening gehouden. In dien een Nederlander in Russischen Staats dienst treedt, wordt „naar omstandigheden" gehandeld. Wij staan hier dus voor een zaak, waarin kwesties van regeringsbeleid, van adminis tratieven en ten slotte nog van burgerrechte lijken aard ineengrijpen. Het kan natuurlijk zijn, dat de Regeering om redenen van Staats belang gemakkelijke heropneming in het staatsverband van Nederlanders, die in Rus land gewerkt hebbenj onwenschelijk acht. In elk geval is zij overtuigd, dat haa.r toepassing van de wet ten opzichte van zulke Nederlan ders gegrond is op haar kennis van den feite- lijken toestand in Rusland. Dan moet de wet in dien zin gewijzigd wor den, aldus mir. v. d. Bergh, dat zij niet meer automatisch werkt, doch dat de Hooge Raad uitspreekt of er redenen zijn voot de verval lenverklaring van het burgerschap. In elk ge val is deze zaak uit te maken voor den heer Reuderink. Als deze meent ten onrechte van da kiezerslijst geschrapt te iljn, kan hij recht zoeken, desnoods tot ons hoogste sechteooUege. En als een ander meent, dat de heer Reude rink ten onrechte wél op de kiezerslijst staat, kan hij even goed een beroep doen op den bur gerlijken rechter. Zoodat tenslotte deze juridi sche kwestie, welke naar onze meen.ing door den Minister uitstekend is behandeld en die de heer de Visser als niet-jurist ook niet on verdienstelijk ter sprake bracht, door den rech ter tot oplossing zal moeten worden gebracht. Heit was zeer verstandig van den commu- nistischen afgevaardigde, dat hij de motie, door zijra vriend Wijnkoop ingediend, terugtrok. De Kamer zou zich met een uitspraak over zulk een motie op verkeerd terrein hebben be geven en hoogstwaarschijnlijk had zij daarmee zeker niet het belang va.li de door den heer de Visser verdedigde Nederlanders gediend. De Kamer is daarop begonnen met de Ge neesmiddelenwet, officieel gezegd: „de rege ling van de uitoefening der artsenijbereid- kunst", die herziening behoeft sinds Thor- becke haar deed vaststellen ter vervanging van de uit 1818 dateerende regeling. Kende laatst genoemde wet drogisten, Thorbecke, die van radicale opruiming hield, schafte officieel den heelen drogisten-stand af en patenteerde de apothekers als alleenvenkoopers van genees middelen. Het bestaan van de laatsten is to taal veranderd door de industrialiseenihg va.n de pharmacie: de fabrikant, de reclame, de drogist, de plattelandsdokter platteland in breeden zin genomen zijn figuren geworden, die de wet van Thorbecke hebben doorbroken. Minister Verschuur, die de Drankwet wij zigde en de Woningwet, nam en passant ook deze oude wet onder handen en wijzigde haar zóó radicaal, dat er een geweldig parlementair tournooi kon worden verwacht onder meer dan één leuze. Een wet, die in dienst der volks gezondheid (de som van alle private gezond heden, spotte Sckaepman) staat, en de belan gen van honderden apothekers, honderden dokters, duizenden drogisten, eenige fabrieken en last not least ook de dagbladen raakt (zij wil immers ook de advertenties aan banden leggen) gaat natuurlijk niet spoorloos door de Kamer. Vooral niet, wanneer de belangen va.n de verschillende groepen tegen elkaar worden uitgespeeld. En zoo hebben wij gistel-middag den vrijheids- bondschen dr. Vos en den C.H. heer Bakker en de vrijz.-dem. mevr. Bakker en den katho lieken heer Schaepman, allen op verschillende gronden, al zeer beslist hooren o-pponeeren te gen het ontwerp. De heer Schaepman vond, dat de dagbladen hun uiterste best deden om de gevaarlijke kwakzalversadvertenties te we ren en dat de aangekondigde regeeringscen- suur niet noodig was. Dr. Vos keurde eigenlijk alle wijzigingen in de wet af en was alleen voor goede controle op afgifte van geneesmid delen op recept, maar had een heiligen schrik voor de groote machtsbevoegdheid, welke de regeering door deze wet zou krijgen. De eenige, die de wet verdedigde, was mevr. van Itallie, maar zü werd weer geneutraliseerd door haar partijgenoote mevr. Bakker. Een zelfde lot wacht de soc.-dem. mevr. de Vries, die ook voor de wet is, in tegenstelling met mr. Duyp. Men kan dus nagaan, wat het lot van het wetsontwerp zal zijn. Dit te meer, waar niet degene, die de wet samenstelde, Minister Verschuur, maar Mi nister Ruys haar moet verdedigen. Volksge zondheid is immers van Arbeid overgegaan naar Binnenlandsche Zaken. De Premier zat stil luisterend achter de tafel. Hij heeft dus niet als zijn voorganger mr. Kan geweigerd, een ontwerp dat hij erfde, te verdedigen. Mi nister Kan liet de verdediging van de Bioscoop wet indertijd over aan zijn voorganger de Geer, die deze wet had ingediend en haar als Premier door de Eerste Kamer haalde. Jhr. Ruys schijnt van meening te zijn ge weest, dat zijn opvolger aan landbouw toch al genoeg te doen had. De Kamer heeft nu ten minste dit voordeel, dat zij voor een soe peler Minister staat. Minister Verschuur zou zonder twijfel zijn wet hebben verdedigd alsof zijn leven ervan afhing. Maar Minister Ruys houdt niet van zulke heel sterke geneesmid delen. Zoodat het ons niets zou verbazen, dat de wet gesteld zij bereikt het Staatsblad bin nen afzienha.ren tijd er heel anders zal uit- atien dan op dit oogeablik wordt voorgesteld. Opgeweld uit wier en zand Gansch omspoeld door zilte haren". Een onzer redacteuren schrijft ons: Vijftien jaar is het geleden dat Mgr. v. d. We tering z.g. een bezoek bracht aan de meest Noordelijke parochie van Nederland aan de St. Clemensparochie op Ameland om het H. Vorm sel toe te dienen en voor het eerst sinds dat hooge 'bezoek heeft than® Woensdag een bis schop het kleirae Waddeneiland boven Fries land betreden, wederom om eenige kinderen tot strijders in Gods kerk te slaan. En het ligt voor de hand, dat de kleine schare van katholieke eilanders van Ameland dit bezoek als een gebeurtenis voelde en zij het in al den eenvoud van hun geïsoleerd bestaan tot een feest hebben gemaakt. Ameland ligt geïsoleerd. Een urenlange trein reis en een lange rit met een volgepropte auto bus voerde ons vanuit het ha.rt van het bis dom Utrecht, den zetel van den aartsbisschop naar Holwerd, waar aan een lange pier een klein schommelend bootje, dat dén vloed had benut om de dagelijksche verbinding van Ame land met het vaste land tot stand te brengen, lag te wachten op de passagiers voor het kleine Waddeneiland. (Mgr. Jansen, die de vorige dagen in Leeuwar den het H. Vormsel had toegediend, arriveerde, vergezeld van enkele geestelijken uit Leeuwar den om even voor half twaalf in zijn auto. En meteen bleken reeds de moeilijkheden, die verbonden zij.n aan een reis over onze Wadden zee, want kijk, Mgr. zou op den overtocht zijn auto medenemen, maar het bootje was nu eenmaal geen ooeaanstoomer en au toto be» hooren niet tot de dagelijksche vracht. Maar al stak het achterstuk van den wagen dan ook een eindje huiten boord, het ging toch wel, met behulp van een paar stevige touwen. Het bootje was vol en leek nog voller, want een troepje kinderen, dat op weg was naar een paar dagen van vreugde en frisschen zeewind op Ameland, juichte era jubelde in al de scherpte van een Noordelijken tongval en begon al gauw een regelmatige verhuizing van het eene kajuitje naar het andere en dan weer te rug. Mgr. Jansen vergezeld van zijra secretaris, dr. J. Geerdinck en verder van deken J. H. Vaas, pastoor A. H. Geveling O.P. en Pater L. W. v. d. Eisen O.P. zocht de leizijde op van het kleine bootje en keek met merkbaar plezier naar de luidruchtige jeugd, die elke nieuwe ontdekking aan 'boord met vol gejuich aan kondigde. Zoo hobbelde en bobbelde het bootje over de Waddenzee. Zoo kwam Ameland in zicht. „Opgeweld uit wier en rand „Gansch omspoeld door zilte baren „Moge God het steeds bewaren ,,'t Plekje irijlk aan duin en strand „Het ons zoo lieve Ameland." Mgr. spreekt. Toem spraak Mgr. Jansen, staande ornder de eer eb oog diie voor de pastorie was opgericht de Katholieken vam Ameland toe. Na een hartelijk dankwoord te hebben ge sproken voor de grootsdhe hulde die Ameland s katholieken den Aartsbisschop hadden bereid, sprak Mgr.: „Het is ruiim veertig jaar geleden, dat hier voor het eerst een Bisschop op Ameland kwam. Toen Mgr. Snickers hoorde, dat hier nog nooit een Bisschop was geweest, nam hij het fiere besluit om naar Ameland te gaan. Hij kwam hier toem per zeilboot bij ongunstig weer. Na dat hij het H. Misoffer 'liad opgedragen, heeft hij het H. Vormsel toegediend. Misschien zijn er onder u nog, diie door hem zijn gevormd. Veertig jaar is het geleden, dat ik hier geweest ben, toen ik als sulb-diaken assisteerde. Dat was, toen de zoo beminde Pastoor Scholte hieir nog herder era leeraar was. Toen ik Bisschop ben gewoTdem, heb ik dadelijk bet plan gemaakt om hier te komen vormen. Het is mij een waar gelulk tharas onder u te vertoeven, en ik zie uit de voorbereidingen, die gij gemaakt hebt, een uiting vara uw diep geloof era de behoefte om dat geloof te uiten. Het is voor mij een schoone dag, nu ik zie, dat gij ook naar buiten uit uw kerkvorst wilt eeren, wamt daaruit blijkt dat gij iin .mij ziet den vertegenwoordiger van dem Plaatsvervanger van Christus op aarde. Het is mij een verheugenis het IH. Vormsel aan uwe kinderen toe te dienen en hun geloof te ver- stenken door dit Sacrament. Moge dan bewaarheid worden, wat in de laatste regels staat van het Amelander volks» lied, dat gij gelooven mootgt era in dat geloof moagt gesterkt blijven. Moge Gods rijke zegen op u nederdalen en Gods Liefde in u blijven wonen. Om en in de kerk. Op verzoek van Mgr. defileerden de veertig jockey's van de eerewacht vervolgens op hun ongezadelde paarden tweemaal in gestrektea draf langs de pastorie. Kort na deze huldiging, waarbij Mgr. zich tenslotte nog even met enkele inwoners onder- bieOld en een paar van de kleine bruidjes over het zon-versohoten haar streek, .begon ira het kerkje de plechtigheid van het toedienen van het 'H. Vormsel, waarbij Mgr. door de reeds ge noemde geestelijken werd geassisteerd. Do gehiedte kerk was .gevuld en zelfs de zij paden stonden vol. Een schat van roode en witte bloemen versierde 't altaar en de muren. En terwijl de Aartsbisschop de achtenzeven tig kinderen vormdlev kékem de heldere oogen in de bruine gezichten der ouderera ernstig toe. Dit was in al den stillen ernst inderdaad het hoogtepunt rara dit zoo blijde bezoek van Neer» lands Aartsbisschop aan. zijn Noordelijkste parochie. Blijde incomste. Wij kunnen gevoegelijk de aankomst van het scheepje, de eerste begroeting door den pas toor van Ameland, pastoor H. C. Koelman en •het ontschepen van den auto voorbijgaan en alleen vermelden, dat het Amelander muziek corps „Canite Tuba", toen het bootje meerde, het „Aan U o Koning der Eeuwen" deed weer klinken, waarna op den dijk een feestelijke stoet werd geformeerd, die Mgr naar de pas torie zou begeleiden. Achter twee schoon aan gekleeds herauten volgde een eerewacht, be staande uit de veertig leden van den A-B.T.B. die ln w.itte pantalons en versierd met geel witte jockey-petten en sjerpen, de beroemde Amelander paarden bereden. Het mag waar zijn, dat deze ruiters in Ne derland en daarbuiten misschien minder be kend zijn, dan de paarden waarop zij zaten, wanneer men weet, dat deze paarden vrijwel wild leven op een gemeenschappelijk deel van het eiland, en dat de ruiters deze paarden des morgens pas hadden opgevangen en ze thans in dezen kleurrijken stoet onbezadeld bereden, krijgt wel respect voor de rijkunst van deze mannen. Achter de eerewacht volgde een praalwagen, voorstellende de H. Kerk, waarbinnen de jeugd van Ameland, knapen van het Patronaat, de hoopvolle toekomst is. Na een stoet va.n K.J. Meisjes, die op geel- wit-versierde fietsen fleurige bogen meevoerden volgde op een grooten vrachtauto het muziek corps „Canite Tuba", waarachter tenslotte de bisschoppelijke auto Mgr. Jansen en de hem vergezellende .geestelijkheid naar het dorp Nes reed, dwars door de lage weilanden van dit kleine smalle land, dat met zijn groene vlakten en enkele groepen boomen, met zijn kleine roode huisjes en verre duinengolvingen, wel een van onze mooiste, typisch Noordelijke landschap pen is. Het kerkje van Ameland, het Noordelijkste katholieke kerkje van Nederland, is het mid delpunt van een kleine parochie, bestaande uit 500 zielen. Het Is een klein rustig gebouwtje, waaraan architectonisch weinig nieuws te ontdekken valt, dat, omgeven door enkele hoornen, heel vertrouwelijk een klein pastorietje tegen' zich aan laat 'leunen en waarbinnen gemoedelijke Heiligen op het stugge leven van deze eilanders neerzien. Voor dit kerkje en voor deze pastorie had zich de katholieke bevolking van het eiland op gesteld om den bisschop in een gezamenlijke huldiging welkom te heeten. Nadat Mgr. door een haag van geel-witte bogen, die door meis jes in het wit werden opgehouden het laatste gedeelte van den weg tot aan de pastorie te voet had afgelegd, voorafgegaan door kleine peuters van bruidjes, die met verlegen vinger tjes haar confetti over den weg strooiden en de igeheele feestelijke stoet, die mgr. van de boot had afgehaald, zich in een halven cirkel voor het kleine pastorietui.ntje had opgesteld, zon gen de kinderen van de school uit Buren.'waar de meeste katholieken wonen, onder leiding van het hoofd van de school, meester Oud, enkele •liederen, waarna de dirigent zich met enkele welgekozen woorden tot Mgr. richtte om de blijdschap van de eilanders te vertolken En toen zongen de kinderen het Amelander Volkslied. De zee heeft oms, Nederlanders, tot een ern stig volk gemaakt. We -hebben geleerd, hoe be- dirdegelijk hef was te vertrouwen op het water, dat wij drwomgen onze schepen te dragen naar alle wereliddeelen, maar dat 's nachts als de laatste waker wag gaan slapen, listig de dijken ondergroef en den arbeid van jaren vernielde. En we hebben dén grond, ons zorgenkind, lief gekregen. Is het wonder, dat het Volkslied van dit Ueiue laipje gronid, van deze paar dnimen-im-de- zee, klinkt als een psalm. Afscheid ln Ameland, Des avonds herleefde de blijde era feestelijks, stoet, die Mgr. van de boot had afgehaald De trouwe Amelanders verdienden wel voor al de moeite, die zij rich getroost hadden dat zij hnra werk nog een keer konden laten bewonide- ren door de te hoop 'geloopera eilandsche eöhoo- nen en wederom trokken de ruiters en die fiet- sende meiskenis en de praalwagen en de mu- ziek langs de kronkelende wegen van Buren naar de Pastorie te Nes, waar „Canite Tuba een -heel programma, waaronder vroolijke mar- schen era het ipaechtige volkslied ten gehoors bracht. Ver over de vlakke weiden, tot aan dem bres- den dijk, door het stilte straatje van Nes en tot ira de duinen, waren de klamkem van dit donpscomcert te hooren. Op diit oogenMik dwaalden wij wat rond door de grariaraden. Een angstige kiviet Vloog schreeu wend ira de tocht, een zeezwaluw scheen, de zwijgend boven onis langs. Langzaam begon de schemer te vallen era vulde de de openheid vara dit sdhoone land. De Wadden lagen bloot. Vochtige aarde, ira den vallenden avond ram eera vreemde, zwarte dreiging. 'Het .laatste licht weerkaatste in de groote plekken water. Ver weg flitste een vuurtoren zijra werkend* ^Den volgenden morgen Idigt bij het opkomend getij het veedbootje weer te schommelen, aan de lange pier- De veertig ruiters, die weer present zijn om Migr uitgeleide te doen juichen lm het Ame- lamdseh op dem zeedijk era zwaaien de geile-witte ^Op^et uiterste puntje vara de pier wulven nog lang vrat meisjes naar het kleine bootje. Ameland vervaagt tot een vorm oeden-van- lanid-in-de-tzee. HET NATIONAAL MARIA-CONGRES. Oordeel van de jury over het gekozen affiche. Voor het Nationaal Maria-Congres in Augus tus te Nijmegen is een reclameplaat vervaardigd naar ontwerp van W. Heijnen te Venio. De plaat is, zooals meu weet, het resultaat van een prijsvraag, door het bestuuT van het Nationaal Maria-congres uitgeschreven onder Nederlandsohe katholieke kunstenaars. De jury voor de prijsvraag werd gevormd dcor de heeren: Joan Coliette, Ch. Estourgie, G. Ligthart S.J., Alib. van der Kallen en Jbr. J, van Rij'Ckevorsel. Deze jury heeft uit 55 inzen dingen aan de gekozen plaat den eersten prijs toegekend, omdat aan den voornamen eisoh „reclame" zeer goed is voldaan. Op advies der jury zal van 12 tot 19 Juni een. tentoonstelling der 55 affiches worden gehou den op de bovenzaal van restaurant „Germania te Nijmegen. Besprekingen van de onderhan delingen te Berlijn. Op 8 Juni heeft op het Ministerie van Economische Zaken en Arbeid een bespre king plaats gehad over de moeilijkheden van den export naar Duitschland en de daarover te Berlijn gevoerde onderhandelingen. Ter vergadering waren aanwezig vertegen woordigers van het Comité voor Economisch Vervoer, van de organisaties, welke het mani fest van dit comité hebben gesteund, en d# voorzitters en secretarissen van eenige va* koophandel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1932 | | pagina 5